ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ προφητειες για κοντινο πολεμο??? - No. 1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2007, 17:59:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
PREDATOR καταρχήν ηρέμησε μην πάθεις κανένα εγκεφαλικό.
Δεν εννοούσα ότι δεν υπάρχει φανατισμός...αλλά οτι δεν χωράει φανατισμός στην ορθοδοξία. Και οτι αν κάποιος είναι φανατισμένος τότε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΓΝΗΣΙΟΣ. Οπότε δεν είμαι άσχετος όπως λες. Προφανώς και βλέπω γύρω μου φανατισμένους "χριστιανούς".

Δεν ξέρω τα πιστεύω σου αλλά κρίνοντας από αυτά που γράφεις προφανώς δεν είσαι Χριστιανός ορθόδοξος. Οπότε και δεν θα σου απαντήσω για τις ανυπόστατες και ασόβαρες κατηγορίες σου εναντίον των Αγίων Κυρίλλου και Μεθοδίου. Ο Θεός και η ψυχή σου. Άλλωστε η χριστιανοσύνη δέχθηκε από την αρχή κατηγορίες και μίση. Το είχε πει ο ίδιος ο Χριστός.

Όσο για τον Βουλγαροκτόνο θα σε παρακαλούσα να ξεκλέψεις λίγο χρόνο από το internet και να διαβάσεις λίγο ιστορία για να δεις τις βαρβαρότητες των Βουλγάρων κατά τους βυζαντινούς χρόνους (δυστυχώς επαναλήφθηκαν και κατά τους Μακεδονικούς πολέμους). Όταν διαβάσεις τα ξαναλέμε.

Οι σταυροφόροι ήταν ΚΑΘΟΛΙΚΟΙ. Όπως ξέρεις (και αν το ξέρεις κιόλας) η ορθόδοξη εκκλησία δεν είναι το ίδιο με την καθολική. Έχουν σχιστεί από εμάς οπότε δεν φταίει η ορθοδοξία για τα εγλήματα του κάθε πάπα που έστελνε τους "χριστιανούς" του να σφάζουν κόσμο.

Για αυτό λοιπόν να μην μας βάζεις στο ίδιο καζάνι. Και επιτέλους ρε συ Predator διάβαζε και λιγάκι τι γράφουμε στα forum. Μόλις σήμερα έγραψα ότι δεν υποστηρίζω προσωπικά καμία ημερομηνία. Όσο για την ταραχή που έγραψα ότι έχεις....δεν σταματάς να με δικαιώνεις με τον τρόπο που γράφεις.
Αν δεν πιστεύεις τι λέει ο Μητσάκος και τα παιδιά που δώσανε ημερομηνίες μεγιά σου με χαρά σου. Προς τι η έντασή σου???
Εγώ απλά λέω ότι ο καιρός γαρ εγγυς. Σε 3 μήνες θα ξέρουμε. Τότε θα δούμε αν έχουν δίκαιο ή όχι.
Το απόλυτο δεν μου αρέσει είτε προέρχεται από αυτούς είτε από σενα. Δεν συνάδει με το πνεύμα έρευνας που έχει αυτό το forum.

Φιλικά
Σταύρος

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2007, 18:40:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

PREDATOR καταρχήν ηρέμησε μην πάθεις κανένα εγκεφαλικό.
Δεν εννοούσα ότι δεν υπάρχει φανατισμός...αλλά οτι δεν χωράει φανατισμός στην ορθοδοξία. Και οτι αν κάποιος είναι φανατισμένος τότε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΓΝΗΣΙΟΣ. Οπότε δεν είμαι άσχετος όπως λες. Προφανώς και βλέπω γύρω μου φανατισμένους "χριστιανούς".

Δεν ξέρω τα πιστεύω σου αλλά κρίνοντας από αυτά που γράφεις προφανώς δεν είσαι Χριστιανός ορθόδοξος. Οπότε και δεν θα σου απαντήσω για τις ανυπόστατες και ασόβαρες κατηγορίες σου εναντίον των Αγίων Κυρίλλου και Μεθοδίου. Ο Θεός και η ψυχή σου. Άλλωστε η χριστιανοσύνη δέχθηκε από την αρχή κατηγορίες και μίση. Το είχε πει ο ίδιος ο Χριστός.

Όσο για τον Βουλγαροκτόνο θα σε παρακαλούσα να ξεκλέψεις λίγο χρόνο από το internet και να διαβάσεις λίγο ιστορία για να δεις τις βαρβαρότητες των Βουλγάρων κατά τους βυζαντινούς χρόνους (δυστυχώς επαναλήφθηκαν και κατά τους Μακεδονικούς πολέμους). Όταν διαβάσεις τα ξαναλέμε.

Οι σταυροφόροι ήταν ΚΑΘΟΛΙΚΟΙ. Όπως ξέρεις (και αν το ξέρεις κιόλας) η ορθόδοξη εκκλησία δεν είναι το ίδιο με την καθολική. Έχουν σχιστεί από εμάς οπότε δεν φταίει η ορθοδοξία για τα εγλήματα του κάθε πάπα που έστελνε τους "χριστιανούς" του να σφάζουν κόσμο.

Για αυτό λοιπόν να μην μας βάζεις στο ίδιο καζάνι. Και επιτέλους ρε συ Predator διάβαζε και λιγάκι τι γράφουμε στα forum. Μόλις σήμερα έγραψα ότι δεν υποστηρίζω προσωπικά καμία ημερομηνία. Όσο για την ταραχή που έγραψα ότι έχεις....δεν σταματάς να με δικαιώνεις με τον τρόπο που γράφεις.
Αν δεν πιστεύεις τι λέει ο Μητσάκος και τα παιδιά που δώσανε ημερομηνίες μεγιά σου με χαρά σου. Προς τι η έντασή σου???
Εγώ απλά λέω ότι ο καιρός γαρ εγγυς. Σε 3 μήνες θα ξέρουμε. Τότε θα δούμε αν έχουν δίκαιο ή όχι.
Το απόλυτο δεν μου αρέσει είτε προέρχεται από αυτούς είτε από σενα. Δεν συνάδει με το πνεύμα έρευνας που έχει αυτό το forum.

Φιλικά
Σταύρος



NA ΠΟΥ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ!!!!

Λοιπον, επειδη δεν προκειται να βγαλω ακρη ΜΑΖΙ ΣΟΥ και με τους ομοιους σου τυπους... επειδη με διαβαλλεις, και μου βαζεις αλλα λογια (εγω ισα ισα που ειπα οτι οι Αγιοι Κυριλλος και Μεθοδιος, λογο του "φανατισμου" τους (εννοωντας το παθος τους) εκαναν το Καλο... γιατι αλλιως... θα ειχαμε "ορδες" στα βορεια συνορα μας...

Ποτε δεν θα καταλαβεις αυτα που θελω να πω! Γιατι εσυ (ή μαλλον ΕΣΕΙΣ) ειστε οι φανατισμενοι!!!

ΚΑΙ ΝΑΙ...ΟΙ ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΟΙ ΗΤΑΝ ΚΑΘΟΛΙΚΟΙ... ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ... ΧΖΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΟΝΟΜΑΣΤΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΠΑ, ΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ΕΦΕΡΑΝ ΩΣ ΣΥΜΒΟΛΟ, ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΑΝΙΣΜΟ ΣΚΟΤΩΣΑΝ ΚΑΙ ΒΙΑΣΑΝ...

Ακομα και σημερα, ο καινουριος Παπας, εχει απαρνηθει της Σταυροφοριες, και προσπαθει να φερει τις δυο Εκκλησιες πιο κοντα (και ισως, επι των ημερων των ενωθουν... μιας και ειναι ο αποτερος σκοπος μας... ΑΦΟΥ ΤΟ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η ΙΔΙΑ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣΥΝΗΣ..."Εις Μιαν Αγιαν Καθολικην και Αποστολικην Εκκλησια"... Δεν λεει ουτε ορθοδοξη, ουτε σκετο καθολικη!!!!


Και παλι, αν οι Προφητειες, σε 3 μηνες δεν γινουν, αυτο δεν σημαινει οτι "καναν λαθος" οι Γεροντες της Εκκλησιας, και οτι πρεπει να τους "θαψουμε", ως "ψευδοπροφητες"...

Αυτο που πρεπει να γινει, ειναι να "ΕΞΑΦΑΝΗΣΤΟΥΝ" (και κυριολεκτικα) αυτοι που "προσπαθησαν" να τις ερμηνευσουν... γιατι αυτοι καναν το λαθος! Αυτοι ειναι οι κακοι! ΟΧΙ ΟΙ ΓΕΡΟΝΤΕΣ!


Καταλαβες τωρα τι εννοω? ή μαλλον, τι προσπαθω να σας πω τοσο καιρο?

'η ακομα κλεινεις τα ματια, και χωρις να μες ξερεις, μου βαζεις την ταμπελα του αθεου, ή του αντιχριστου, ή του αιρετικου????


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2007, 19:03:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Δεν θέλω PREDATOR να σου βάλω καμιά ταμπέλα. Δεν είσαι σαφής και παρανόησα. Να έλεγες ζήλο και όχι φανατισμό.

Μακάρι να γίνει ένωση εκκλησιών αλλά χωρίς να θιγούν τα δόγματα της μιας ορθόδοξης καθολικής και αποστολικής εκκλησίας μας.

Άλλωστε εσύ βάζεις ταμπέλες όταν συνεχώς αναφέρεσαι συνέχεια με κάποιο μίσος θα έλεγα στο "εσείς" κάνετε αυτό, "εσείς" είστε έτσι.

Με ξέρεις και με κρίνεις ως φανατισμένο? Σου είπα ποτέ εγώ ημερομηνίες? Εγώ μπήκα σε αυτό το forum ευελπιστώντας πως θα αναλύαμε τις προφητείες σε σχέση με το γίγνεσθαι γύρω μας.
Εύχεσαι να εξαφανιστούν αυτοί που κάνουν ερμηνείες πάνω στις προφητείες. Νομίζεις ότι μας τιμάει μια τέτοια αντιμετώπιση ατόμων με διαφορετικά πιστεύω και κρίση?

Αν ήσουν πιο ήρεμος στα post σου δεν θα τρωγώμασταν τώρα.
Εγώ πάντως τείνω χείρα φιλίας και λέω να σταματήσουμε αυτή την ανούσια συζήτηση. Σέβομαι απόλυτα τις αμφιβολίες που έχεις για ερμηνείες που εμπεριέχουν ημερομηνίες και σε καλώ φίλε να σεβαστούμε και τις κρίσεις των παιδιών που δέχονται ημερομηνίες. Ας τα βάλουμε κάτω και ας συζητήσουμε ποια άποψη έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από αυτά που συμβαίνουν γύρω μας. Συζήτηση χωρίς αφορισμούς, ταμπέλες και μεγάλα bold γράμματα που αν μη τι άλλο δείχνουν ταραχή έτσι δεν είναι?
Και η ταραχή δεν είναι καλός σύμβουλος συζήτησης. Προκαλεί προσωπικές κόντρες όπως η δική μας.

Ελπίζω να σε έπεισα ότι δεν είμαι άνθρωπος του φανατισμού. Απλά έχω μάθει να παλεύω απέναντι σε βλασφημίες και ειρωνίες της πίστεως μας. Νόμιζα ότι χλεύαζες τους αγίους που μορφώσαν τους σλάβους. Sorry που κατάλαβα λάθος.

Φιλικά
Σταύρος

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2007, 19:18:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
Α αυτό, απλός είχα διαβάσει την τριλογία "ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ".
Ο johnniebegood τώρα.
Αύριο ίσως ο Dim Kar.
Ποιός ξέρει ίσως και εσύ, "το πεπρομένων φυγείν αδύνατον"...........
Που λέγανε οι αρχαίοι ημών πρόγονοι.............

αν καταλαβα καλα (γιατι δυσκολευομαι λιγο να παρακολουθησω την χριστιανικη σκεψη)θες να πεις οτι λογο του οτι ο τζονυ γραφει σε ενα φορουμ εθνικων ειναι και αυτος εθνικος
και κατ'επεκταση οποιος γραφει σε εκεινο το φορουμ ειναι εθνικος

φανταστικη η χριστιανικη σου αναλυση μπραβο το καλο χριστιανοπουλο

quote:
Gigenis πραγματικά πρέπει να έχεις περάσει δύσκολα παιδικά χρόνια............και που πας και τις βρίσκεις κάθε φορά τις βλακώδεις εκφράσεις βλασφημίας...είσαι απίστευτος.
Είσαι περίπτωση για μελέτη!!!!

δυσκολα παιδικα χρονια δεν νομηζω να περασα εκτος και αναναφερεσαι στις παιδικες ασθενιες που περασα οπως ολα τα παιδια

οσογια τις βλακωδεις εκφρασειςμου εχου ννακανουν με το με ποιους συνομιλω
οσο ποιο εξυπνοι ειναι τοσο ποιο εξυπνα απαντω


PREDATOR πραγματικα λυπαμε που τετοια ατομα (Μητσάκος ,stavros77)
λενε οτι ειναι χριστιανοι
τετοια ατομα καταστρεφουν τον χριστιανισμο και δυστυχως ειναι οι περισοτεροι ετσι
ειναι ο κανονας και οχι η εξερεση

αν ειναι αληθεια τα οσα λενε περι μοναχων που επιβεβαιωνουν τα περι πολεμου τοτε και αυτοι ανοικουν στην ιδια ομαδα με τους μητσακο,σταυρο

ο ιουλιος περασε χωρις να γινει τιποτα και τωρα αντι να μαζευτουν συναιχιζουν την προπαγανδα μισους και καταστροφης τρομολαγνειας και καταστροφολαγνειας

any way εγω θα παρακολουθω την συνεχιζομενη για τριτη χρονια παρασταση της φαρσοκομωδιας (θα μας κανει δωρο την πολη το ξανθο γεννος)
μιλαμε για τρελο γελιο

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2007, 19:52:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
gigenis αν θέλεις σε παρακαλώ πες μου τους λόγους για τους οποίους "λυπάσαι" που είμαι χριστιανός. Έτσι για να μπορέσω να αμυνθώ στο βαρύ κατηγορητήριο σου. Δώσε μου τουλάχιστον την ευκαιρία να σου ανταπαντήσω στις κατηγορίες.

Μήπως σε πειράζει γιατί είπα για τις βλασφημίες που πετάς οι οποίες μάλιστα γίναν αντικείμενο και παρέμβασης από τον admin του forum? Αναρωτήσου μέσα σου αν κρύβουν σεβασμό στην διαφορετικότητα του άλλου.

Δεν τρομοκράτησα κανέναν για προφητείες, ούτε καταστροφολογώ. Απλά ψάχνομαι για τις προφητείες της θρησκείας που πιστεύω. Αν δεν πιστεύω σε αυτές τότε δεν πιστεύω στην θρησκεία. Αν σε κάποιο μου post έγραψα ότι δεν θα υπάρχουμε το 2007 ή το 2008 τότε πες το μου να με ταπώσεις.

Μπορείς να με πεις βλάκα, χαζό και ότι άλλο τραβάει η ψυχούλα σου, δεν με πειράζει. Αλλά δεν μπορείς να λες ότι καταστρέφω αυτό που πιστεύω. Το υπερασπίζομαι από άτομα σαν και σένα.Προφανώς για κάποιους προσωπικούς σου λόγους - που μόνο ο Θεός και εσύ γνωρίζεις - μισείς τον Χριστιανισμό και κατ' επέκταση τους Χριστιανούς.

Μπορεί ο Θεός να σου έδωσε περισσότερη εξυπνάδα από μένα. Ποιός ξέρει?
Μπορεί όμως να μην την χρησιμοποιείς σωστά και να βρεθείς προ εκπλήξεων. Τότε ίσως θυμηθείς αυτό το forum.

Φιλικά
Σταύρος


Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2007, 20:32:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Για όλους τους καλοπροαίρετους που θέλουν να ψάχνονται για την αλήθεια, παρακάτω φαίνεται η δύναμη των προφητειών οι προερχόμενες από το Άγιο Πνεύμα. Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο οι Χριστιανοί πιστεύουμε ανθρώπους που έχουν βιώσει το Θεό όταν ΕΚΕΙΝΟΣ τους φανερώνει το τι μέλλει να γίνει (όχι γιατί υπάρχει μοίρα αλλά γιατί Εκείνος προγνωρίζει).

Η ιστορικότητα της Παλαιάς Διαθήκης έχει διαπιστωθεί από επιστήμονες. Δεν μπορεί να ισχυριστεί λοιπόν κάποιος ότι γράφτηκαν μετά Χριστόν.

**********************************************************************

Η Παλαιά Διαθήκη περιέχει εκατοντάδες προφητείες για τον Ιησού Χριστό. Για την ακρίβεια, ΕΙΝΑΙ ολόκληρη μια προφητεία για την έλευση τού Σωτήρα τού κόσμου. Και όπως ο Θεός προφήτευσε σε κάθε λαό, έτσι προφήτευσε κυρίως στους Ισραηλίτες για τον Χριστό, από τους οποίους έμελλε να γεννηθεί.
Υπάρχουν τρανταχτές αποδείξεις ότι ο Ιησούς ήταν Θεός, ο Μεσσίας που προφήτευσαν οι προφήτες εκατοντάδες χρόνια πριν. Τα γεγονότα που προφητεύτηκαν και εκπληρώθηκαν πανηγυρικά με τόση ακρίβεια, δεν μπορούν να εξηγηθούν διαφορετικά, παρά μόνο με την ύπαρξη θείου σχεδίου.

Θα γεννιόταν στη Βηθλεέμ

Θα προερχόταν από τη φυλή Ιούδα

Θα γεννιόταν από Παρθένο

Θα έκανε τη θριαμβευτική Του είσοδο στην Ιερουσαλήμ καβάλα πάνω σε ένα γαϊδουράκι

Θα προδινόταν για 30 αργύρια

Πού θα χρησιμοποιούνταν τα αργύρια της προδοσίας

Θα τραυματιζόταν, θα ταλαιπωριόταν και θα δερνόταν

Θα πέθαινε με θάνατο σταυρικό

Θα του προσφερόταν να πιει ξύδι

Θα έβαζαν τα ρούχα του σε κλήρο

Κανένα από τα οστά Του δεν θα έσπαζε

Θα ενταφιαζόταν με τον πλούσιο

Θ' ανασταινόταν από τους νεκρούς

1. Ο Μεσσίας θα γεννιόταν στη Βηθλεέμ

Προφητεία: «Κι εσύ Βηθλεέμ, περιοχή του Ιούδα, δεν είσαι καθόλου ασήμαντη ανάμεσα στις επιφανέστερες πόλεις του Ιούδα, γιατί από σένα θα βγει αρχηγός, που θα καθοδηγήσει το λαό μου, τον Ισραήλ..» (Μιχαίας 5:12)

Η Βηθλεέμ ήταν μια πολύ μικρή πόλη, απείχε κάπου 10 χλμ από την Ιερουσαλήμ. Το πιο αξιοσημείωτο πράγμα είναι ότι η Παρθένος Μαρία, η μητέρα Του και ο Ιωσήφ, ο αρραβωνιαστικός της, ζούσαν στη Ναζαρέτ, κάπου 200 χλμ βόρεια της Βηθλεέμ. Τον καιρό εκείνο, που δεν υπήρχαν αυτοκίνητα ή τραίνα η απόσταση αυτή ήταν μεγάλο εμπόδιο για την πραγματοποίηση αυτής της προφητείας. Συνέβη, όμως κάτι, ακριβώς την πιο κατάλληλη ώρα. Ο Καίσαρας Αύγουστος, ο άρχοντας της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας αποφάσισε ότι κάθε υπήκοος της βασιλείας του θα έπρεπε να γυρίσει στον τόπο της γέννησής του και να απογραφεί. Ο Ιωσήφ καταγόταν από τη Βηθλεέμ, γνωστή επίσης και ως Πόλη του Δαβίδ. Ακριβώς τον καιρό του διατάγματος επρόκειτο να γεννήσει η Μαρία το Γιο της. Η Μαρία και ο Ιωσήφ ξεκίνησαν για το πολυήμερο ταξίδι τους προς τη Βηθλεέμ. Μόλις έφτασαν εκεί, ο Ιησούς γεννήθηκε, εκπληρώνοντας κατά τρόπο θαυμαστό την προφητεία.

2. Ο Μεσσίας θα προερχόταν από τη φυλή Ιούδα

Προφητεία: «Δεν θα λείψει το σκήπτρο από τον Ιούδα, ούτε νομοθέτης από ανάμεσά του, μέχρι που θα έρθει ο Σηλώ και σ' Αυτόν θα υπακούνε οι λαοί» (Γένεση 49:10)

Η λέξη Σηλώ, σημαίνει Μεσσίας. Αυτή η προφητεία, ότι ο Μεσσίας θα ερχόταν από τη φυλή του Ιούδα, ήταν τελείως ασυνήθιστη και παράξενη. Το έθνος του Ισραήλ αποτελούνταν από 12 φυλές. Είχε οριστεί ότι, οι ιερείς του Ισραήλ θα προέρχονταν από τη φυλή του Λευί. Κι όμως, ο Ιησούς εκπλήρωσε αυτή τη προφητεία προερχόμενος από τη φυλή του Ιούδα. Και της Μαρίας και του Ιωσήφ η καταγωγή ήταν από τη φυλή του Ιούδα.

3. Ο Μεσσίας θα γεννιόταν από Παρθένο

Προφητεία: "Γι αυτό, ο ίδιος ο Κύριος θα σας δώσει σημάδι. Δείτε, η Παρθένος θα συλλάβει και θα γεννήσει γιο, και θα ονομαστεί Εμμανουήλ" (Ησαΐας 7:14)

Ο Ιωσήφ και η Μαρία, είχαν μνηστευθεί για να παντρευτούν. Πριν όμως, συμβεί κάτι τέτοιο, η Μαρία είχε μια αγγελική επίσκεψη. Ο άγγελος της είπε ότι, θα έμενε έγκυος, με την ενέργεια του Αγίου Πνεύματος, και θα γεννούσε γιο. Όταν η Μαρία έμεινε έγκυος, ο Ιωσήφ αποφάσισε να την χωρίσει, γιατί νόμισε πως η Μαρία δεν του ήταν πιστή. Τότε παρουσιάστηκε ένας άγγελος και του είπε: «Ιωσήφ, γιε του Δαβίδ, μη διστάσεις να πάρεις μαζί σου τη Μαρία, τη γυναίκα σου, γιατί αυτό που γεννήθηκε μέσα της προέρχεται από το Πνεύμα το Άγιο» (Ματθαίος 1:20).

Αρκετές αγγελικές επισκέψεις και άλλα υπερφυσικά συμβάντα που συσχετίζονταν με τη γέννηση του Ιησού και του Ιωάννη του Βαπτιστή, του Προδρόμου, του Ιησού, μελετώντας τα από κοντά, αποδείχνουν το γεγονός της παρθενικής γέννησης του Χριστού.

4. Ο Μεσσίας θα έκανε τη θριαμβευτική Του είσοδο στην Ιερουσαλήμ καβάλα πάνω σε ένα γαϊδουράκι

Προφητεία: «Έχε χαρά μεγάλη, θυγατέρα Σιών. Να αλαλάζεις θυγατέρα Ιερουσαλήμ. Δες! Ο Βασιλιάς σου έρχεται σε σένα! Αυτός είναι δίκαιος και σώζει. Είναι πράος και κάθεται πάνω σε γαϊδουράκι» (Ζαχαρίας 9:9)

Η θριαμβευτική είσοδος του Χριστού περιγράφεται στο ευαγγέλιο του Ιωάννη 12: 13 - 14. Λέει ότι, ο λαός «πήρε φοινικόκλαδα και βγήκε να τον προϋπαντήσει κραυγάζοντας: Δοξολογείτε: «Ευλογημένος αυτός που έρχεται στο όνομα του Κυρίου, ο Βασιλιάς του Ισραήλ». Κι ο Ιησούς, αφού βρήκε ένα γαϊδουράκι, κάθισε πάνω σ' αυτό, όπως λέει η Γραφή».

5. Ο Μεσσίας θα προδινόταν για 30 αργύρια

Προφητεία: «Και είπα σ' αυτούς: "Αν συμφωνείτε, δώστε μου αμοιβή. Διαφορετικά αρνηθείτε την. Κι εκείνοι έστησαν την αμοιβή μου: τριάντα αργύρια" » (Ζαχαρίας. 11:12)

Μια από τις εκπληκτικότερες μεσσιανικές προφητείες, είναι το ακριβές ποσό που πληρώθηκε για την κατάδοση του Ιησού. Το βιβλίο του Ζαχαρία γράφτηκε γύρω στα 520 π.Χ., κι όμως η αμοιβή για την προδοσία του Ιησού προφητεύτηκε ακριβώς.

Η εκπλήρωση της προφητείας αυτής αναφέρεται στο ευαγγέλιο του Ματθαίου: «και (ο Ιούδας) είπε: "Tι θέλετε να μου δώσετε; κι εγώ θα σας τον παραδώσω". Kι εκείνοι του μέτρησαν τριάντα αργύρια».

6. Που θα χρησιμοποιούνταν τα αργύρια της προδοσίας

Προφητεία: «Και είπε Κύριος σ' εμένα: Ρίξτε τα αυτά στον κεραμοποιό, την τιμή με την οποία διατιμήθηκα απ' αυτούς. Και πήρα τα τριάντα αργύρια και τα έριξα αυτά στον οίκο του Κυρίου, στον κεραμοποιό» (Ζαχαρίας 11:13)

Η προφητεία αυτή, ότι τα τριάντα αργύρια «ρίχτηκαν στον κεραμοποιό, στον οίκο του Κυρίου», εκπληρώθηκε με έναν ακόμα εκπληκτικότερο τρόπο! Ο Ιούδας, ήθελε να απαλλαχτεί από τα τριάντα αργύρια, όταν τον έλεγξε η συνείδησή του που πρόδωσε αθώο αίμα. Πήγε πίσω στους αρχιερείς και τους είπε ότι, είχε κάνει λάθος. Εκείνοι του αποκρίθηκαν: «Και τι μας νοιάζει εμάς;» Πάνω στην απελπισία του ο Ιούδας, πέταξε την αμοιβή της προδοσίας στο πάτωμα, μέσα στο ναό και εξαφανίστηκε στο σκοτάδι.

Στην περικοπή Ματθαίος 27:6-7 διαβάζουμε σχετικά με αυτό το περιστατικό: «Oι αρχιερείς, λοιπόν, αφού πήραν τα αργύρια είπαν: Δεν επιτρέπεται να τα βάλουμε αυτά στο ταμείο του Ναού, γιατί είναι αντίτιμο αίματος. Έτσι, πήραν την απόφαση σε σύσκεψη κι αγόρασαν μ' αυτά το χωράφι του κεραμιδά για νεκροταφείο των ξένων».

Καταπληκτικότερη προφητεία, με τέτοια λεπτομέρεια, και τόσο ακριβής εκπλήρωσή της, δύσκολα θα μπορούσε κανείς να φανταστεί.

7. Ο Μεσσίας θα τραυματιζόταν, θα ταλαιπωριόταν και θα δερνόταν

Προφητεία: «Αλλά αυτός τραυματίστηκε για τις δικές μας ανομίες. Την τιμωρία που έφερε τη δική μας ειρήνη, αυτός την υπέστη, και με τις δικές του πληγές εμείς γιατρευτήκαμε» (Ησαΐας 53:4-5)

Η προφητεία αυτή εκπληρώθηκε με τον βάρβαρο βασανισμό του Χριστού πριν και κατά τη σταύρωση Του. Διαβάζουμε στην Καινή Διαθήκη ότι, ο Χριστός, πριν από τη σταύρωση Του, δάρθηκε με 39 ραβδισμούς.

8. Ο Μεσσίας θα πέθαινε με θάνατο σταυρικό

Προφητεία: «Γιατί, σκυλιά με περικύκλωσαν, σύναξη πονηρών ανθρώπων με περιτριγύρισε. Τρύπησαν τα χέρια μου και τα πόδια μου» (Ψαλμός 22:16)

Τόσο η Αγία Γραφή, όσο και η ιστορία μαρτυρούν ότι ο Χριστός πέθανε καρφωμένος στα χέρια και στα πόδια.

9. Στο Μεσσία θα προσφερόταν ξύδι να πιει

Προφητεία: «Κι έδωσαν σ' εμένα χολή για φαγητό και στη δίψα μου με πότισαν ξύδι» (Ψαλμός 69:21)

Όταν σταυρώθηκε ο Χριστός κι ενώ βρισκόταν πάνω στο σταυρό, δίψασε. Φώναξε: «Διψάω»! Στον Ιωάννη 19:29 διαβάζουμε σχετικά: «Εκεί, λοιπόν, υπήρχε ένα δοχείο γεμάτο με ξύδι. Εκείνοι, τότε, αφού γέμισαν ένα σφουγγάρι με ξύδι και το περιτύλιξαν σ' ένα κλαδί από ύσωπο, το έφεραν στο στόμα του Ιησού».

10. Τα ρούχα Του θα τα έβαζαν σε κλήρο

Προφητεία: «Μοιράστηκαν τα ρούχα μου μεταξύ τους, και το ρουχισμό μου τον έβαλαν σε κλήρωση» (Ψαλμός 22:18)

Όταν σταυρώθηκε ο Χριστός, οι στρατιώτες μοιράστηκαν τον ρουχισμό Του, βάζοντας τον σε κλήρο». (Μάρκος 15:24).

11. Κανένα από τα οστά Του δεν θα έσπαζε

Προφητεία: «Αυτός προστατεύει όλα τα οστά του. Κανένα απ' αυτά δεν θα συντριφθεί» (Ψαλμός 34:20)

Η προφητεία αυτή εκπληρώθηκε με τον εκπληκτικότερο τρόπο. Μετά που σταυρωνόταν ένα πρόσωπο κι έμενε κρεμασμένο πάνω στο σταυρό όλη τη μέρα, ήταν η συνήθεια των Ρωμαίων να σπάζουν τα σκέλη του. Αυτό έκαναν για να επισπεύσουν το θάνατο ώστε οι στρατιώτες να πάνε γρηγορότερα στον καταυλισμό τους. Ο ξαφνικός και ανυπόφορος πόνος, σόκαρε στις περισσότερες περιπτώσεις τον κατάδικο επισπεύδοντας το θάνατο του. Οι Ρωμαίοι στρατιώτες έσπασαν τα σκέλη των δύο ληστών που είχαν σταυρώσει μαζί με τον Χριστό. Όταν ήρθαν στον Χριστό απόρησαν που Αυτός είχε ήδη πεθάνει. Αντί λοιπόν να Του σπάσουν τα σκέλη, απλώς έμπηξαν ένα ξίφος στο πλευρό Του, εκπληρώνοντας έτσι μέχρι και την παραμικρότερη λεπτομέρεια την προφητεία ότι, τα σκέλη Του δεν θα σπάζονταν. Αυτή η εκπλήρωση ιστορείται στο Ευαγγέλιο του Ιωάννη 19:33.

12. Ο Μεσσίας θα ενταφιαζόταν με τον πλούσιο

Προφητεία: «Και ο τάφος του ορίστηκε με τους κακούργους. Όμως, στο θάνατο Του στάθηκε με τον πλούσιο, γιατί δεν έκανε ανομία, κι ούτε βρέθηκε δόλος στο στόμα Του» (Ησαΐας 53:9)

Ο Χριστός πέθανε ανάμεσα σε δύο ληστές. Όταν ήρθε η ώρα της ταφής Του, δεν είχαν μέρος γι΄ Αυτόν. Υπήρχε ένας πλούσιος που λεγόταν Ιωσήφ από την Αριμαθαία, που είχε γίνει κρυφός μαθητής του Χριστού. Αυτός που πήγε στον Πιλάτο και του ζήτησε το σώμα του Ιησού για να το θάψει. Ο Πιλάτος, δέχτηκε την αίτηση του και ο Ιωσήφ έθαψε το σώμα του Ιησού στον τάφο που είχε για τον εαυτό του. Εκπληρώθηκε έτσι η προφητεία ότι ο Ιησούς θα θαβόταν με τον πλούσιο.

13. Ο Μεσσίας θ΄ανασταινόταν από τους νεκρούς

Προφητεία: «Γιατί, δε θα εγκαταλείψεις την ψυχή μου στον Άδη, κι ούτε θα αφήσεις τον όσιό σου να φθαρεί» (Ψαλμός 16:10)

Παρόλο που ο τάφος του Χριστού φυλαγόταν από μια στρατιωτική φρουρά, μετά από τρεις μέρες, Αυτός αναστήθηκε. Οι αρχιερείς, πλήρωσαν τους στρατιώτες για να πουν ψέματα, ισχυριζόμενοι ότι, οι μαθητές του Χριστού ήρθαν κι έκλεψαν το σώμα Του τη νύχτα. Τις επόμενες 40 μέρες, ο Χριστός εμφανίστηκε σε πολλούς ανθρώπους σε διαφορετικές περιπτώσεις. Σε μια περίπτωση, πάνω από 500 άνθρωποι Τον είδαν μαζί. Το γεγονός αυτό θα γινόταν δεκτό από οποιοδήποτε δικαστήριο του κόσμου.

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2007, 22:00:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
gigenis αν θέλεις σε παρακαλώ πες μου τους λόγους για τους οποίους "λυπάσαι" που είμαι χριστιανός. Έτσι για να μπορέσω να αμυνθώ στο βαρύ κατηγορητήριο σου. Δώσε μου τουλάχιστον την ευκαιρία να σου ανταπαντήσω στις κατηγορίες.

υποτηθετε οτι οι γιαχβεδολατρες αγαπουν ολον τον κοσμο και ομως

οι προφητειες που με τοση λαχταρα περημενετε να εκπληρωθουν μονο το αντιθετο δειχνουν

quote:
Μήπως σε πειράζει γιατί είπα για τις βλασφημίες που πετάς οι οποίες μάλιστα γίναν αντικείμενο και παρέμβασης από τον admin του forum? Αναρωτήσου μέσα σου αν κρύβουν σεβασμό στην διαφορετικότητα του άλλου.


θα ηθελα να μου δειξεις ποιες ειναι οι βλασφημιες
τον γιαχβε λατρευεις γιαχβεδολατρης εισαι
προβατα αποκαλειστε και ποιμεναρχες λετε τους παπαδες
δουλοι του θεου λετε πως ειστε αφεντη και κυριο τον αποκαλυτε
αν λοιπον σε πειραζει να σε λεω ετσι σκεψου που ακριβως ειναι το προβλημα

γιατι συμφωνα με τα οσα λετε δεν ειστε παρα δουλοπροβατα ενος αφεντη που λατρευετε και ονομαζετε γιαχβε

quote:
Δεν τρομοκράτησα κανέναν για προφητείες, ούτε καταστροφολογώ. Απλά ψάχνομαι για τις προφητείες της θρησκείας που πιστεύω. Αν δεν πιστεύω σε αυτές τότε δεν πιστεύω στην θρησκεία. Αν σε κάποιο μου post έγραψα ότι δεν θα υπάρχουμε το 2007 ή το 2008 τότε πες το μου να με ταπώσεις.


δεν χρειαζεται να πω τιποτα οποιος κοιταξει τι εχεις γραψει βλεπει αν εχω δικιο η οχι

quote:
Μπορείς να με πεις βλάκα, χαζό και ότι άλλο τραβάει η ψυχούλα σου, δεν με πειράζει. Αλλά δεν μπορείς να λες ότι καταστρέφω αυτό που πιστεύω. Το υπερασπίζομαι από άτομα σαν και σένα.Προφανώς για κάποιους προσωπικούς σου λόγους - που μόνο ο Θεός και εσύ γνωρίζεις - μισείς τον Χριστιανισμό και κατ' επέκταση τους Χριστιανούς.


δεν μισω κανεναν μην προσπαθεις να γινεις μαρτυρας
θα σε αποκαλω οπως εσεις εχετε αποφασησει γιαχβεδολατρη

οι λογοι που δεν παω τον χριστιανισμο ειναι οι ιδιοι λογοι που δεν παω την καθε θρησκεια
ολες οι θρησκειες προσπαθουν να κανουν τους ανθρωπους πιστους δουλους,προβατα
πιστα αβουλα οντα που μοιρολατρικα περιμενουν την επεμβαση του εκαστοτε θεου/ων για να σωθουν


quote:
Μπορεί ο Θεός να σου έδωσε περισσότερη εξυπνάδα από μένα. Ποιός ξέρει?
Μπορεί όμως να μην την χρησιμοποιείς σωστά και να βρεθείς προ εκπλήξεων. Τότε ίσως θυμηθείς αυτό το forum.


κοιτα πολυ απλα κρινω τα γραφομενα σας εδω και τρια χρονια μας εχετε ζαλησει τον ερωτα οτι ηρθε η ωρα της εκπληρωσης των προφητιων

εδω και τρια χρονια πεφτετε εξω και αντι να ξανακοιταξετε τι παει στραβα συνεχηζετε να μας ζαληζετε με τις μπουρδες που ειπαν καποιοι που εσεις τους εχετε ανακηρηξει χαρησματικους

any way οπως ειπα θα παρακολουθω την παρασταση γιατι ριχνω πολυ πολυ πολυ γελιο


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του

_________________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΤΑΜΠΕΛΟΠΟΙΗΣΗΣ
ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΙ ΙΔΕΟΛΟΓΙΩΝ
29/07/2007
_________________________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2007, 23:57:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2007, 00:10:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Gigenis αν και το επίπεδο σου παραμένει ως συνήθως χαμηλό θα σου απαντήσω σε μερικά σημεία.

1) Προτιμώ να είμαι δούλος του Υψίστου παρά του πονηρού. Το λέω γενικά μην το πάρεις προσωπικά. Την "ελευθερία" του πονηρού την έχω ζήσει και εγώ και δεν την θέλω. Αποκάλεσε με όπως θέλεις. Ο καθείς θα κριθεί κατά τις πράξεις του. Τότε όμως δεν θα ωφελεί το κλάμα και η μεταμέλεια. Άλλωστε η μεγαλύτερη επιτυχία του πονηρού είναι ότι έχει πείσει τον κόσμο ότι δεν υπάρχει και ότι του έχει λανσάρει το σύνθημα
"Ό,τι κάνεις τώρα. Δεν υπάρχει τίποτα μετά. Ελευθερία σε όλα"

2) Οι προφητείες δείχνουν πολέμους γιατί εκεί οδηγείται δυστυχώς ο άνθρωπος ο απομακρυσμένος από την θεία παναγάπη. Τις προφητείες δεν τις βγάλανε άνθρωποι που αρέσκονται σε σαδισμούς. Είδαν μέσω Θεού πράγματα που θα γίνουν και που είναι απόρρεια των αρρωστημένων επιλογών του ανθρώπου. Δυστυχώς η τύφλωση πολλών δεν τους επιτρέπει να το δουν. Σκοτίστηκε η διάνοια τους.

Αν εσύ δεις 2 παιδιά να παίζουν με μαχαίρια και πεις "κοίτα θα σκοτωθούν", αυτό σε κάνει να λαχταράς τον θάνατο? Πριν γίνει το κακό θα σου φώναζαν (όπως φωνάζεις εσύ τώρα) ότι είσαι τρομολάγνος. Μετά, όταν μοιραία το ένα παιδί θα σκοτώνονταν από το μαχαίρι θα σε καταλάβαιναν (όπως θα καταλάβεις και εσύ μετά).

3) Στην ερώτηση μου να μου αποδείξεις από τα post μου αν τρομοκράτησα κανέναν με προφητείες ή με ημερομηνίες δεν απάντησες τίποτα ουσιαστικό. Δεν περίμενα βέβαια να το κάνεις μιας και στερείσαι οποιασδήποτε αφορμής για να με κατηγορήσεις και για αυτό.

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2007, 00:42:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
Gigenis αν και το επίπεδο σου παραμένει ως συνήθως χαμηλό θα σου απαντήσω σε μερικά σημεία.

μην επαναλαμβανομαστε
ειπα κατεβηκα στο επιπεδο σου για να με καταλαβεις

quote:
1) Προτιμώ να είμαι δούλος του Υψίστου παρά του πονηρού. Το λέω γενικά μην το πάρεις προσωπικά. Την "ελευθερία" του πονηρού την έχω ζήσει και εγώ και δεν την θέλω. Αποκάλεσε με όπως θέλεις. Ο καθείς θα κριθεί κατά τις πράξεις του. Τότε όμως δεν θα ωφελεί το κλάμα και η μεταμέλεια. Άλλωστε η μεγαλύτερη επιτυχία του πονηρού είναι ότι έχει πείσει τον κόσμο ότι δεν υπάρχει και ότι του έχει λανσάρει το σύνθημα
"Ό,τι κάνεις τώρα. Δεν υπάρχει τίποτα μετά. Ελευθερία σε όλα"


αφου λοιπον προτημας να εισαι γιαχβεδουλος μην μου λες οτι σε βριζω οταν σε αποκαλω ετσι

το παραμυθι της μετατιμωριας ειναι πολυ καλο για τους δουλους

"μην αγχωνεσε που σου τρωμε ολο το ψωμι θα φας καλαστην αλλη ζωη"
"μην σε ενωχλει οτι σου βιασανε την κορη θα τιμωρηθει ο βιαστης στην αλλη ζωη"

οτι κανω και οτι δεν κανω δεν αποσκοπει ουτε στον φοβο της μετατιμωριας ουτε στην προσμονη του μεταμπονους

κινουμε με γνωμωνα του ανοι πραξειςμου θαειναιαιτιακακου για τουςσυνανθρωπουςμου
ετσι ποτε δεν θα κλεψω,βιασω κλπ κλπ οχι λογο φοβου τιμωριας αλλα λογο κατανοησης του τι ειναι λαθος και τι σωστο
μονο τα ζωα δρουν με την αρχη του μαστιγιου και της ζαχαρης

quote:
2) Οι προφητείες δείχνουν πολέμους γιατί εκεί οδηγείται δυστυχώς ο άνθρωπος ο απομακρυσμένος από την θεία παναγάπη. Τις προφητείες δεν τις βγάλανε άνθρωποι που αρέσκονται σε σαδισμούς. Είδαν μέσω Θεού πράγματα που θα γίνουν και που είναι απόρρεια των αρρωστημένων επιλογών του ανθρώπου. Δυστυχώς η τύφλωση πολλών δεν τους επιτρέπει να το δουν. Σκοτίστηκε η διάνοια τους.


αυτα που ειδαν οι προφητες ειναι γεννηματα της αρωστημενης τους κακιας

quote:
Αν εσύ δεις 2 παιδιά να παίζουν με μαχαίρια και πεις "κοίτα θα σκοτωθούν", αυτό σε κάνει να λαχταράς τον θάνατο? Πριν γίνει το κακό θα σου φώναζαν (όπως φωνάζεις εσύ τώρα) ότι είσαι τρομολάγνος. Μετά, όταν μοιραία το ένα παιδί θα σκοτώνονταν από το μαχαίρι θα σε καταλάβαιναν (όπως θα καταλάβεις και εσύ μετά).


ποιος τους εδωσε τα μαχαιρια;;
ποιος τους επετρεψε να παιξουν με αυτα;;;
ποιος δεν τους σταματα;;;;

quote:
3) Στην ερώτηση μου να μου αποδείξεις από τα post μου αν τρομοκράτησα κανέναν με προφητείες ή με ημερομηνίες δεν απάντησες τίποτα ουσιαστικό. Δεν περίμενα βέβαια να το κάνεις μιας και στερείσαι οποιασδήποτε αφορμής για να με κατηγορήσεις και για αυτό.


δεν χρειαζεται να πω τιποτα οποιος κοιταξει τι εχεις γραψει βλεπει αν εχω δικιο η οχι

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του


Edited by - gigenis on 29/07/2007 00:43:02

_________________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΤΑΜΠΕΛΟΠΟΙΗΣΗΣ
ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΙ ΙΔΕΟΛΟΓΙΩΝ
29/07/2007
_________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2007, 00:43:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
quote:
Την "ελευθερία" του πονηρού την έχω ζήσει και εγώ και δεν την θέλω.

Θα πρεπει να εχεις διαπραξει πολυ ασχημες πραξεις στην ως τωρα ζωη σου...

quote:
Ο καθείς θα κριθεί κατά τις πράξεις του.

Ποιες πραξεις; Τί ασχημο εχω κανει για να απολογουμαι; Εβλαψα καποιον;
Ή απλως πρεπει να εχω την εμμονη ιδεα οτι θα τιμωρηθω απο κανονες που επιβληθησαν πριν 2000 χρονια κατω απο την επιρροη συμφεροντων εξουσιας και οικονομικων;


quote:
Τότε όμως δεν θα ωφελεί το κλάμα και η μεταμέλεια

Μεταμελεια γιατι και για ποιο λογο;
Πες μας τί ασχημο εχεις κανει το οποιο δεν μπορεις να διορθωσεις με μια αντιστοιχη καλη πραξη!!
Γιατι γεμιζεις την ψυχη σου με ενοχες και περιμενεις να σε βοηθησει καποιος αλλος;
Ενας Θεος!!
Ποτε δεν σου εμαθαν το τί σημαινει να εισαι καλος ανθρωπος, να το αποδεικνυεις εσυ ο ιδιος στην πραξη και στην καθημερινοτητα ωστε να αισθανεσαι καλα με τον εαυτο σου;
Περιμενεις να σε τιμωρησουν ή να το δεχτεις μεσω κανονων και διαταγων;
Δεν εχεις αντιληψη;
Η ΕΜΠΡΑΚΤΗ ΔΙΚΑΙΩΣΥΝΗ, δεν σου λεει τιποτα;
Το να τα περιμενεις ολα απο το ΘΕΟ,
ειναι το χειροτερο ειδος ψυχολογικης τεμπελιας...

Edited by - angi on 29/07/2007 00:46:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2007, 00:50:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
Ποιες πραξεις; Τί ασχημο εχω κανει για να απολογουμαι;

κριτικη σκεψη αυτο ειναι το κακο που εχεις κανει

μη αποδοχη του να εισαι προβατο και δουλα

θες και αλλα;;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2007, 11:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Καλό καλοκαίρι σε όλους. Οι συζητήσεις ήταν άκρως ενδιαφέρουσες.

Angi, ο Θεός είναι αγάπη. Και ναι, ό,τι και αν έχεις κάνει πάντα μπορείς να επανορθώσεις έμπρακτα. Να είσαι καλά.

Εύχομαι όλα να πάνε κατ'ευχήν και να είμαστε όλοι εδώ και του χρόνου και του παραχρόνου και πάει λέγοντας.

Καλό καλοκαίρι σε όλους. Οι συζητήσεις ήταν άκρως ενδιαφέρουσες και με βοήθησαν να καταλάβω κάποια πράγματα. Θα είχε φάση να συναντιόμασταν όλοι μαζί κάπου έξω και να τα λέγαμε. Μου αρέσει πιο πολύ το τετ α τετ.
Gigenis ελπίζω ότι δεν θα είχες αντίρρηση. Δεν πιστεύω να με αντιπάθησες τόσο πια!!

Καλές βουτιές σε όλους. Be good.

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2007, 19:12:08  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

Δεν θέλω PREDATOR να σου βάλω καμιά ταμπέλα. Δεν είσαι σαφής και παρανόησα. Να έλεγες ζήλο και όχι φανατισμό.

Μακάρι να γίνει ένωση εκκλησιών αλλά χωρίς να θιγούν τα δόγματα της μιας ορθόδοξης καθολικής και αποστολικής εκκλησίας μας.

Άλλωστε εσύ βάζεις ταμπέλες όταν συνεχώς αναφέρεσαι συνέχεια με κάποιο μίσος θα έλεγα στο "εσείς" κάνετε αυτό, "εσείς" είστε έτσι.

Με ξέρεις και με κρίνεις ως φανατισμένο? Σου είπα ποτέ εγώ ημερομηνίες? Εγώ μπήκα σε αυτό το forum ευελπιστώντας πως θα αναλύαμε τις προφητείες σε σχέση με το γίγνεσθαι γύρω μας.
Εύχεσαι να εξαφανιστούν αυτοί που κάνουν ερμηνείες πάνω στις προφητείες. Νομίζεις ότι μας τιμάει μια τέτοια αντιμετώπιση ατόμων με διαφορετικά πιστεύω και κρίση?

Αν ήσουν πιο ήρεμος στα post σου δεν θα τρωγώμασταν τώρα.
Εγώ πάντως τείνω χείρα φιλίας και λέω να σταματήσουμε αυτή την ανούσια συζήτηση. Σέβομαι απόλυτα τις αμφιβολίες που έχεις για ερμηνείες που εμπεριέχουν ημερομηνίες και σε καλώ φίλε να σεβαστούμε και τις κρίσεις των παιδιών που δέχονται ημερομηνίες. Ας τα βάλουμε κάτω και ας συζητήσουμε ποια άποψη έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από αυτά που συμβαίνουν γύρω μας. Συζήτηση χωρίς αφορισμούς, ταμπέλες και μεγάλα bold γράμματα που αν μη τι άλλο δείχνουν ταραχή έτσι δεν είναι?
Και η ταραχή δεν είναι καλός σύμβουλος συζήτησης. Προκαλεί προσωπικές κόντρες όπως η δική μας.

Ελπίζω να σε έπεισα ότι δεν είμαι άνθρωπος του φανατισμού. Απλά έχω μάθει να παλεύω απέναντι σε βλασφημίες και ειρωνίες της πίστεως μας. Νόμιζα ότι χλεύαζες τους αγίους που μορφώσαν τους σλάβους. Sorry που κατάλαβα λάθος.

Φιλικά
Σταύρος

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;


Η "επιθεση" μου, δεν στραφοταν σε σενα κατα περιπτωση, αλλα γενικοτερα, σε οσους, βασιζονται στις "προφητειες" και προσπαθωντας να δειξουν την πιστη τους, τις "εκμεταλλευονται" (αλλοτε) και τις παρερμηνευουν! Αυτοι ειναι που με νευριαζουν, και ευτυχως ειναι λιγοι!

Δεν εχω "δει" απο τα γραφομενα σου την "φανατιλα" και συγγνωμη εκ μερους μου, αν καπου σε προσβαλλα, αλλα πανω στην εξαψη της συζητησης... καταλαβαινεις... λεγονται πραγματα που κανονικα δεν θα πρεπε!

Εξαλλου, οπως θα γνωριζεις, υπαρχει παντα καποιο "ζηζανιον" που ελοχευει, και μας τροφοδοτει με την διχονοια! Καποιο τετοιο τρυπωσε και εδω μεσα, και γινικαμε ολοι...μαλλια κουβαρια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2007, 19:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
PREDATOR περασμένα ξεχασμένα. Να 'σαι καλά.

Αν κάποιος βασίζεται μόνο στις προφητείες τότε το οικοδόμημα της πίστης του πολύ σύντομα θα πέσει κάτω.

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2007, 20:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero
Και αφορισμοί μέσω του Esoterica, συγχαρητήρια PREDATOR!!!

Σου ήταν δύσκολο να πεις απλά ότι κάποιος ιερομόναχος είπε ότι έχει άδικο ο Μητσάκος και οι ερμηνείες του είναι λαθεμένες, έπρεπε να πεις και ότι τον ΑΦΟΡΙΣΕ!
Δεν είχες άλλο τρόπο να μηδενίσεις τον συνομιλητή σου και διάλεξες αυτόν τον ύπουλο τρόπο για να επιβληθείς.

Όσο αφορά τους ιερομόναχους αυτού του επιπέδου, ας κοιτάξουν τον εαυτό τους καλλίτερα, και να μην μοιράζουν αφορισμούς από ‘δω κι από κει, άσε που και οι προφητείες λένε πως θα είναι οι πρώτοι που θα προσκυνήσουν τον αντίχριστο.

quote:
PREDATOR:
Εξαλλου, οπως θα γνωριζεις, υπαρχει παντα καποιο "ζηζανιον" που ελοχευει, και μας τροφοδοτει με την διχονοια! Καποιο τετοιο τρυπωσε και εδω μεσα, και γινικαμε ολοι...μαλλια κουβαρια


Ποιο να είναι αυτό άραγε


...perche io sono libero
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2007, 00:52:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
Ο ΘΕΟΣ υπαρχει και ειναι ενας μοναδικος και ΠΑΝΣΟΦΟΣ!!!
Απλως προτιμαει τους ανθρωπους που ψαχνονται και προσπαθουν να αυτοπροσδιοριστουν και να αλλαξουν τυχον τασεις που εχουν...
προς το καλο ή το κακο...
δεν σε αλλαζει ο Θεος...
εσυ εντοπιζεις τις αδυναμιες σου και τις διορθωνεις...
Το κυριοτερο ειναι να ζεις αρμονικα με τους αλλους και με τον εαυτο σου...
Εγω προσπαθω συνεχως...
Οχι γιατι εχω να απολογηθω σε καποιο Θεο (στον οποιο πιστευω),
αλλα για να ειμαι ενταξει με τον εαυτο μου....
Ο Θεος δεν ειναι ουτε μιζερος ουτε πολεμοχαρης...
Θελει να σε βλεπει να προσπαθεις...

Συν Αθηνα και χειρα κινει....

Edited by - angi on 30/07/2007 01:00:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2007, 13:56:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
libero θα ήθελα να μου απαντήσεις στα εξής:

Εφόσον όπως είδες, τα πνεύματα έχουν ηρεμήσει και υπήρξε ειρηνική επίλυση της διαφωνίας στην οποία είχε πάρει μέρος ο PREDATOR, με ποια σκοπιμότητα κινείς και πάλι το θέμα του "αφορισμού" (το οποίο είχε γραφτεί μέσα σε εισαγωγικά από τον PREDATOR);

Και βγάζεις και συμπεράσματα εμπρηστικού τύπου, όπως το παρακάτω:

quote:
Δεν είχες άλλο τρόπο να μηδενίσεις τον συνομιλητή σου και διάλεξες αυτόν τον ύπουλο τρόπο για να επιβληθείς.

Τα οποία σαφέστατα και δεν δικαιούσαι να τα πεις για τον συγκεκριμένο άνθρωπο, αλλά ακόμα περισσότερο δίνουν την εντύπωση ότι προσπαθείς να ρίξεις λάδι σε μια φωτιά, που δεν υφίσταται πλέον.

Επιπλέον, δίνεις μία παρεταίρω διάσταση στο όλο θέμα, τονίζοντας - απευθυνόμενος στον PREDATOR - ότι γίνονται "και αφορισμοί μέσω του Esoterica". Τι ακριβώς θες να πεις μ' αυτό libero;

Επ' ευκαιρίας, να δώσω τα συγχαρητήριά μου στους PREDATOR και stavros77 για τον παραδειγματικό τρόπο της συμπεριφοράς τους, στην επίλυση των διαφωνιών τους στο παρόν θέμα.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2007, 14:29:16  Εμφάνιση Προφίλ
amalia όταν στο παρελθόν ο PREDATOR έχει κατ' εξακολούθηση και με απαράδεκτο τρόπο και ΕΡΕΙΣΤΙΚΟ απευθυνθεί σε μένα τι έκανες τότε εσύ;
Τώρα σε πείραξε που κάποιος είδε κάτι το απαράδεκτο και το είπε.
Πόσες φορές έχω τηρήσει σωστή στάση στις απαντήσεις μου, σε ανάγωγες απαντήσεις;
Πότε μου είπε κάποιος συγνώμη αν σε πρόσβαλα;
Αυτή η παρέμβασή σου δείχνει 2 μέτρα και 2 σταθμά.
Αν ο οποιοσδήποτε εδώ είναι το παιδί σας, να το ξέρουμε να μην τον ενοχλούμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2007, 16:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Μητσάκο δυστυχώς απ' ότι βλέπω, οι σπόροι της διχόνοιας βρήκαν γόνιμο έδαφος για να φυτρώσουν.
Είδες να πάρω το μέρος κάποιου και επιζητείς προσωπική δικαίωση;

Δεν θα σου γράψω τίποτε άλλο, παρά να ακολουθήσεις το παράδειγμα του stavros77, το οποίο αποτελεί ένα υποδειγμα ηθικής, που εγώ προσωπικά του βγάζω το καπέλο.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2007, 16:26:12  Εμφάνιση Προφίλ
Όταν δίνεις τα συγχαρητήρια σου στον PREDATOR για τον παραδειγματικό τρόπο συμπεριφοράς του στην επίλυση των διαφωνιών στο παρόν θέμα, ε κάτι παθαίνω.
Το ξέρω ότι μιλάς για τα τελευταία post του, αλλά όταν σε όλο το θέμα έχει τηρήσει την στάση που έχει τηρήσει, καλύτερα να μην κάνουμε κουβέντα.

Εδώ να τονίσω πως, όποτε κάνω επίθεση, κάνω στη λογική και στις θέσεις όχι στα πρόσωπα ποτέ.
Αν δηλαδή πω κάτι για τον Καθολικισμό, το λέω για το Δόγμα και όχι για τους ανθρώπους που το υποστηρίζουν.
Δεν συνεχίζω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2007, 17:30:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Μητσάκο
όπως το γράφεις και όπως το έγραψα κι εγώ, τα συγχαρητήρια αξίζουν στον PREDATOR για τη συγκεκριμένη περίπτωση. Δεν έγινε κουβέντα για άλλες καταστάσεις και πιστεύω ότι είναι καλύτερα να εκμεταλευτείτε αυτό το καλό κλίμα που δημιουργήθηκε από την καλή προαίρεση των PREDATOR και stavros77, ώστε να επανέλθει το θέμα στη ροή του.

Όσο υπάρχει καιρός ακόμα Μητσάκο, πριν μπουν στην Αθήνα οι Τούρκοι!
(αστειεύομαι, ελπίζω να μη με παρεξηγήσεις)


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2007, 19:27:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
To "προβλημα" με τον Stayro77, ξεκινησε απο αλλεπαληλη παρεξηγηση, και ευτυχως, επιλυθηκε, αφου δεν εχουμε τοσο διαφορετικο τροπο σκεψης!

Μονο που εσυ Μητσακος, εισαι λιγο επιμονος σε κατι που θεωρειται απο ολους οχι τοσο σιγουρο! Αναφερομαι για τις προφητειες!

Εγω δεν εχω προβλημα στο να τις πιστεψω... Απλα εχω το προβλημα, σε αυτον που λεει οτι πχ: "Αυριο θα γινει αυτο... μεθαυριο θα γινει το αλλο"...

Αν προσπαθουσες να το δεις λιγο διαφορετικα, δεν θα ειχαμε φτασει σε τοσο εριστικο σημειο, που δεν πρεσβευει ενας σωστος διαλογος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2007, 20:11:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Ας αφήσουμε τα πράγματα να μας δείξουν από μόνα τους τι μέλλει γενέσθαι. Προσωπικά όπως έχω αναφέρει ξανά σε post μου, με ανησυχούν οι λόγοι που έχουν λεχθεί από κάποιους γέροντες του Αγίου Όρους γιατί γνωρίζω ότι ενοικεί σε πολλούς από αυτούς η Θεία χάρη.

Σαν λογικός άνθρωπος όμως δεν θέλω να πανικοβληθώ (τουλάχιστον όχι τόσο πρόωρα). Αν όντως έρχονται μεγάλα γεγονότα τον Οκτώβριο, τότε δεν μπορεί....κάτι θα διαφανεί στον ορίζοντα και όχι πολύ μακριά από σήμερα, ίσως και μια διπλωματική διαμάχη για την υφαλοκρηπίδα.

Έτσι, απλά θα έχω τον νου μου και θα καταλάβω από τα γεγονότα ότι τελικά οι γέροντες είχανε δίκαιο. Μέχρι τότε θα συνεχίσω να πηγαίνω στη δουλειά κανονικά, να προσέχω τη γυναίκα και να κατεβάζω τα σκουπίδια το βράδυ.

Επίσης θα προσπαθήσω να προσεύχομαι για να μην γίνει κακό στον κόσμο.

Πάντως τελευταία επικρατεί ηρεμία στην Τουρκία. Τώρα αν είναι η ηρεμία πριν την μεγάλη καταιγίδα.....θα δείξει.

Σταύρος

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2007, 11:42:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Τελικά βιαστήκαμε να πούμε ότι η Τουρκία σταθεροποιήθηκε με την εκλογική σαρωτική νίκη του Ερντογάν.

Το είχα πει ότι δεν θα κάτσουν στα αυγά τους οι στρατηγοί και να που δεν κάθονται!!!
Ξαναχτύπησε ο Μπουγιούκανιτ για να δείξει ότι το βαθύ κράτος της Τουρκίας παραείναι βαθύ ώστε να νομίζουμε ότι θα εξαφανιστεί εν μια νυκτί ή ότι καταλαβαίνει από λόγια και εκλογικά μηνύματα.

Μου φαίνεται ότι έχουμε να δούμε πολλά ακόμα στην Τουρκία. Εν αναμονή λοιπόν......

Σταύρος

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2007, 16:24:38  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Γιατι, το αλλο που ειπε, οτι στην Κυπρο, ο Τουρκικος Στρατος, οτι δεν ειναι Κατοχικος????

Τετοιοι ανθρωποι ειναι που πυροδωτουν τα "επισοδεια"... Αλλα τωρα στο ρεπουμπλικανικο κομμα, υπαρχει "εμφυλιος" σπαραγμος... με τον προεδρο του κομματος, να φοβαται για την ζωη του... Αφου "τολμησε" να χασει!

Μαλλον, οι Στρατηγοι θα τον στειλουν για "βρουβες"!!!


Ενα σου λεο Σταυρος77...οι Τουρκοι Στρατηγοι, ειναι μονο πονηροι, και καθολου εξυπνοι... περιμενουν ενα δικο μας "πατημα" ωστε να μας ορμησουν... δεν θελουν να δειξουν οτι εκεινοι ειναι οι ¨"κακοι" της υποθεσης.!!!

Μην ξεχνας, οτι ακομα και σημερα, λενε οτι "Ενας ειναι ο μεγαλυτερος κινδυνος-εχθρος, η Ελλαδα", για αυτο και δαπανουν πολλα εκατομμυρια δολλαρια για τις Ενοπλες τους Δυναμεις!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2007, 16:59:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Κοίτα Predator μπορεί οι στρατηγοί να είναι πονηροί και να περιμένουν δική μας κίνηση αλλά το θέμα είναι ότι η κατάσταση στη Τουρκία μόνο σταθερή δεν μπορεί να την χαρακτηρίσει κάποιος. Οπότε και είναι πολύ πιθανό να βρεθούν σε τόσο δύσκολη θέση που να αντιδράσουν βάσει αντανακλαστικών και όχι κάποιου καλά οργανωμένου σχεδίου.Ο π. Παϊσιος άλλωστε είχε πει ότι η Τουρκία θα την πατήσει από την πονηριά της.

Τα πράγματα δεν είναι καλά για αυτούς. Το κράτος του Κουρδιστάν είναι ένα βήμα πριν την επίσημη δημιουργία του και χωρίς οι Τούρκοι να μπορούν να κάνουν τίποτα για αυτό αφού δεν έχουν τις ευλογίες των ΗΠΑ.
Το κεμαλιστικό κατεστημένο κλονίζεται.

Φαντάζομαι ότι τα ρουθούνια των στρατηγών βγάζουν καπνούς μίσους για πολλούς.....και συνήθως μέσα στους πολλούς κατέχουμε μια θέση και εμείς οι Έλληνες. Προσωπικά λοιπόν δεν θα τους υποτιμούσα και τόσο....

Σταύρος

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2007, 18:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

Κοίτα Predator μπορεί οι στρατηγοί να είναι πονηροί και να περιμένουν δική μας κίνηση αλλά το θέμα είναι ότι η κατάσταση στη Τουρκία μόνο σταθερή δεν μπορεί να την χαρακτηρίσει κάποιος. Οπότε και είναι πολύ πιθανό να βρεθούν σε τόσο δύσκολη θέση που να αντιδράσουν βάσει αντανακλαστικών και όχι κάποιου καλά οργανωμένου σχεδίου.Ο π. Παϊσιος άλλωστε είχε πει ότι η Τουρκία θα την πατήσει από την πονηριά της.

Τα πράγματα δεν είναι καλά για αυτούς. Το κράτος του Κουρδιστάν είναι ένα βήμα πριν την επίσημη δημιουργία του και χωρίς οι Τούρκοι να μπορούν να κάνουν τίποτα για αυτό αφού δεν έχουν τις ευλογίες των ΗΠΑ.
Το κεμαλιστικό κατεστημένο κλονίζεται.

Φαντάζομαι ότι τα ρουθούνια των στρατηγών βγάζουν καπνούς μίσους για πολλούς.....και συνήθως μέσα στους πολλούς κατέχουμε μια θέση και εμείς οι Έλληνες. Προσωπικά λοιπόν δεν θα τους υποτιμούσα και τόσο....

Σταύρος

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;


To "Κοσμικο" Κρατος των Στρατηγων, δεν μπορει να "σταθει" στην "νεα" Ισλαμικη Τουρκια, που σιγα σιγα, εξευρωπαϊζεται, θελωντας να απομακρυνθουν απο το Στρατιωτικο Καθεστως...

Οι Στρατηγοι απο την αλλη, καναν την μεγαλη "γκαφα" να απομακρυνουν τις ΗΠΑ, και ετσι οι ΗΠΑ (πιστευοντας, αρχικα ως απειλη...) πιεζουν για την δημιουργια του Κουρδικου Κρατους (οσο περναει ο καιρος βεβαια... ολο και πιο αληθινο το σεναριο)...

Υστερα ομως, αμα γινει αυτο... ολοι οι υπολοιποι Τουρκοι, θα κατηγορησουν τους ιδιους τους Στρατηγους!


Εγω πιστευω οτι, σαν Ελληνικη "Εξωτερικη" πολιτικη, δεν υπαρχει τιποτα! Με την κ. Μπακογιαννη, ουσιαστικα "εκτος" απο την πρωτη στιγμη που εγινε Υπουργος... χωρις να παρακολουθει το "παιχνιδι" που γινεται, ιδιαιτερα στα Βαλκανια... ισως χαθουν καποια "μετωπα"... Απο την αλλη ομως, υπαρχει αδιαφορια και δεν υπαρχει "κινητικοτητα" γενικοτερα για τα φλεγοντα Ελληνοτουρκικα θεματα (Κυπρος, 12 μιλια, "γκριζες ζωνες" παραβαση-παραβιαση ΕΕΧ...)

Πρεπει να δειξουμε και πυγμη, να δειξουμε οτι δεν φοβομαστε την Τουρκια (το "Κοσμικο Κρατος" της Τουρκιας)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2007, 18:16:48  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Έσπασαν τη σιωπή τους οι πασάδες
Κεμαλιστή πρόεδρο της Τουρκίας ζητεί και πάλι ο στρατηγός Μπουγιούκανιτ

Κωνσταντινούπολη
Τελευταία ενημέρωση 30/07/07 23:10


Ο αρχηγός των τουρκικών ενόπλων δυνάμεων στρατηγός Γιασάρ Μπουγιούκανιτ παρενέβη εκ νέου στην εκλογή προέδρου της δημοκρατίας, επαναλαμβάνοντας ότι ο επόμενος πρόεδρος της χώρας θα πρέπει να είναι κεμαλιστής.


Πρόκειται για την πρώτη δημόσια τοποθέτηση των στρατιωτικών στο θέμα μετά την συντριπτική εκλογική νίκη του ισλαμιστή πρωθυπουργού Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν.


«Οι τουρκικές ένοπλες δυνάμεις από τη φύση τους δεν αλλάζουν από τη μία ημέρρα στην άλλη. Υποστηρίζουμε ό,τι είπαμε στις 12 Απριλίου στο ακέραιο. Αλλωστε δεν υπήρχε κάτι αφύσικο σε αυτά που λέγαμε» δήλωσε ο Τούρκος στρατηγός σε δεξίωση που παρετέθη για τα κατοχικά στρατεύματα στην Κύπρο.

Σε συνέντευξη Τύπου στις 12 Απριλίου ο στρατηγός Μπουγιούκανιτ είχε δηλώσει ότι ο πρόεδρος της δημοκρατίας είναι παράλληλα και αρχιστράτηγος των ενόπλων δυνάμεων και υπέδειξε ότι το πρόσωπο που θα αναλάβει το ύπατο πολιτειακό αξίωμα θα πρέπει να «να ενστερνίζεται τις βασικές αρχές της τουρκικής δημοκρατίας, τον κοσμικό χαρακτήρα τους κράτους, τις δημοκρατικές και την ενότητα του κράτους, όπως επιτάσσει το Σύνταγμα, όχι μόνο στα λόγια άλλα και επί της ουσίας».


Αργότερα στις 27 Απριλίου από το δικτυακό του τόπο το Γενικό Επιτελείο είχε απευθύνει σκληρό τελεσίγραφο πραξικοπήματος προς την κυβέρνηση Ερντογάν, προειδοποιώντας ότι «δεν πρέπει να αμφιβάλλει κανείς ότι οι ένοπλες δυνάμεις όταν χρειαστεί θα τοποθετηθούν και θα ενεργήσουν με ξεκάθαρο και σαφή τρόπο» προκειμένου να διαφυλάξουν το κοσμικό κεμαλικό κράτος.


Οι εξελίξεις αυτές σε συνδυασμό με την απόφαση του Συνταγματικού Δικαστηρίου που ακύρωνε τη διαδικασία εκλογής στην προεδρία του νυν υπουργού Εξωτερικών Αμπντουλάχ Γκιουλ οδήγησε τελικά τη χώρα σε πρόωρες εκλογές.


Ερωτηθείς εάν η θέση αυτή των ενόπλων δυνάμεων συνέβαλε τελικά στην εκλογική νίκη του κυβερνώντος κόμματος ο στρατηγός Μπουγιούκανιτ απάντησε: «Εμείς δεν διαθέτουμε εταιρείες ερευνών. Δεν μπορούμε να τοποθετηθούμε χωρίς να έχουμε συγκεκριμένα στοιχεία. Δεν μπορώ να απαντήσω στην ερώτηση αυτή. Η δική μου άποψη πάντως είναι διαφορετική».

Το ακροδεξιό Κόμμα Εθνικιστικής Δράσης έχει ξεκαθαρίσει ότι θα συμμετάσχει στην εκλογική διαδικασία της επόμενες ημέρες, προσφέροντας στην κυβερνητική πλειοψηφία την απαιτούμενη απαρτία στην Εθνοσυνέλευση και λύνοντας έτσι τον Γόρδιο Δεσμό της εκλογής προέδρου από την Εθνοσυνέλευση.

Newsroom ΔΟΛ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2007, 15:18:28  Εμφάνιση Προφίλ
Κώδων κινδύνου για λειψυδρία

Σε συναγερμό παραμένει η Τουρκία, όπου τον εφιάλτη των πυρκαγιών έχει διαδεχτεί αυτός της λειψυδρίας.

Στην πρωτεύουσα της αχανούς γείτονα χώρας, την Αγκυρα, τα αποθέματα νερού επαρκούν μόνο για 37 ημέρες, και στα σπίτια η παροχή νερού θα διακόπτεται κάθε 48 ώρες.

Η κατάσταση ανησυχεί τους εστιάτορες και τους ιδιοκτήτες χαμάμ, οι οποίοι απειλούνται με οικονομική καταστροφή, αφού θα είναι αδύνατο να λειτουργήσουν χωρίς νερό.

Το πρόβλημα λειψυδρίας όμως είναι πολύ έντονο και στην Κωνσταντινούπολη, όπου στους τέσσερις μεγαλύτερους ταμιευτήρες, τα αποθέματα έχουν μειωθεί κάτω από το 30% και οι Αρχές προσανατολίζονται σε τακτικές διακοπές στην παροχή νερού.http://news.antenna.gr/articleDetail/0,3091,163155,00.htmlΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy