ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ (ΝΟ 1)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2005, 16:59:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
Δυστυχως με το τροπο που γραφεται δινεται την εντυπωση οτι εισαστε ενα ματσο αφηνιασμενοι-φανατισμενοι <<χριστιανοι>>.Και να θελει καποιος να σας παρακολουθησει, με τις κοντρες σας και τα συνθηματα εκατερωθεν το μονο που πετυχαινεται ειναι να διωχνετε τον οποιο θελει να ενημερωθει πραγματικα,για αυτο και αφου ειπα οτι ειχα να πω στις σελιδες 11-12-13 αποχωρησα μη αντεχοντας αλλο αυτο το επιπεδο κουβεντας,οπου ο ενας επιπλητει τον αλλο γιατι λεει ανεφερε προφητεια που ειναι των καθολικων,ο αλλος υποτιμα τους συμφορουμιτες γιατι λεει <<ΕΓΩ ΞΕΡΩ>> ενω εσεις απλα διαβαζετε,και ο τριτος εχει κολλησει στην αποκαλυψη και δε ξεκολαει απο εκει ουτε με τεμεναδες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IX eleni
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Australia
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2005, 17:05:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους IX eleni
22 Ti einai "Temenades" ?

asteo...sounds funny.

IX
helenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2005, 17:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos
Mporei na efyges alla pali eisai edw kalosorises

"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2005, 22:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Οι τεμενάδες Ελένη, είναι Τουρκική λέξη και έχει μείνει από την Τουρκοκρατία.
Τεμενάς σημαίνει κούνημα, και όταν λέμε ότι κάποιος κάνει τεμενάδες, σημαίνει πως κάποιος κάνει γαλιφιές ή το παίζει δύσκολος (ανάλογα με την φράση).
Η αγγλική έκφραση είναι: fawn to somebody, toady to somebody, be servile to somebody.

Τώρα, για να επανέρθουμε στο θέμα μας, αν θεωρεί κάποιος ότι οι συλλογισμοί μου και η λογική της σκέψης μου έχει κενά, πρώτος εγώ θα χαρώ να με διορθώσει, αρκεί να αυτό να είναι εποικοδομητικό και να έχει - επίσης - μία λογική συνέχεια.

Άλλωστε, ο σκοπός μας είναι η όσον τον δυνατόν καλύτερη κατανόηση των προφητειών και η παραγωγή συμπερασμάτων κατάλληλων για την αναγνώριση των σημείων των καιρών.
Υπάρχουν όμως και κάποιοι 22 (δεν θέλω να θυμίσω παλαιότερες συζητήσεις) που μπαίνουν για άλλο σκοπό εδώ μέσα..και ο νοών νοείτο!

Σε όλους αυτούς, εγώ τουλάχιστον, δικαίωμα στο λόγο τους δίνω - άνοχή όμως όχι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2005, 00:14:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos
quote:

ΩΣ ΘΕΟΣ ΚΑΘΙΣΕΙ ΣΤΟ ΠΑΛΑΙΟ ΝΑΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.ΕΤΣΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΘΕΙΟΣ ΠΑΥΛΟΣ,ΕΤΣΙ ΟΤΑΝ ΔΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΧΡΗΣΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΤΕΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥ ΟΜΑΡ ΘΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΠΙΚΕΙΤΑΙ Η ΕΝΘΡΟΝΙΣΗ ΤΟΥ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ.ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ?

Όχι απαραίτητα. Δεν προσδιορίζει πουθενά η προφητεία ότι η εκθρόνιση του θα γίνει άμεσα με το που θα γκρεμιστεί το τέμενος του Ομάρ.

Και σκεφτείτε και αυτό για να γκρεμιστεί το τέμενος ας πούμε ότι θα περάσουν 2-4 χρόνια . Για να χτιστεί το έργο αυτό το μεγάλο που θα είναι έργο τέχνης που θα ξεχωρίζει από οτιδήποτε άλλο στον κόσμο θα χρειαστούν τουλάχιστον 2-3 χρόνια.

Στην καλύτερη περίπτωση ο Ναός θα είναι έτοιμος το 2009 και στην χειρότερη μετά το 2012.
Όλα αυτά βέβαια είναι υποθέσεις αλλά και σκέψεις δίκες μου που ίσως να πέφτουν και έξω

Όταν λοιπόν είναι έτοιμος ο Ναός μπορούν να περάσουν ακόμα και 5 και 10 και 20 έτη πριν καθίσει στον Θρόνο.
Το σίγουρο είναι ένα ότι πολλοί Ταλμουδιστές και Καμπαλιστές έχουν πάρει φωτιά και πλέον σχεδόν όλοι κάνουν αγώνα για να δουν το όνειρο τους να γίνει πραγματικότητα.


"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"


Edited by - Hfaistos on 07/07/2005 00:17:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2005, 09:21:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Σε κάποιο από τα sites που έχουν παρατεθεί, φαινόταν ότι ο Ναός του Σολομώντα θα χτιστεί από προκατασκευασμένα κομμάτια τα οποία κατασκευάζονται ήδη.

Έτσι, η συναρμολόγηση όλου του ναού θα γίνει μέσα σε 3 μέρες.
Οπότε, από την στιγμή που θα πέσει το τέμενος του Ομάρ, δεν θα είναι πολύς ο καιρός που απαιτείται για να "σηκωθεί" όλο το κτήριο.

Το θέμα είναι ότι για να καταστραφεί το τέμενος πρέπει να γίνει κάποιος σεισμός, διότι οι Μουσουλμάνοι από μόνοι τους δεν πρόκειται ποτέ να συναινέσουν για την κατεδάφισή του (βεβαίως, βεβαιώς!).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2005, 09:54:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
ο Αετός έχει δίκιο, έχω κι εγώ διαβάσει ότι ο ναός ήδη κατασκευάζεται ως προκάτ ας το πούμε έτσι σε κάποια μυστική και υπόγεια τοποθεσία. Όταν αχρηστευθεί (μιας και είναι σχεδόν ερείπιο) ή καταστραφεί το τέμενος τότε θα κτισθεί ο ναός σε 3 μέρες. Απαραίτητη όμως προϋπόθεση είναι να είναι ήδη προκατασκευασμένος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2005, 09:56:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
-------
Δυστυχως με το τροπο που γραφεται δινεται την εντυπωση οτι εισαστε ενα ματσο αφηνιασμενοι-φανατισμενοι <<χριστιανοι>>.
-------

τουλάχιστον εκφραζόμαστε καλύτερα και δε νομίζω ότι έχουμε αφηνιάσει, θα είχαμε ήδη γίνει θέμα στις ειδήσεις. Το "γράφεται" θέλει ε και όχι αι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2005, 10:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Ναι..κι αυτό ικανοποιεί (πλανεμένα) την προφητεία ότι ο Μεσσίας θα χτίσει τον ναό σε 3 μέρες.
Στην ουσία, αυτή την είχε εκπληρώσει πριν 2000 χρόνια ο Κύριος, όταν ο "ναός του Θεού", δηλαδή το "σώμα του θεανθρώπου" πέθανε και σε 3 μέρες αναστήθηκε.

Βέβαια, οι Εβραίοι επειδή έχουν πέσει σε μεγάλη πλάνη, διαβάζουν τις γραφές αλλά την "μεταφράζουν" κυριολεκτικά και δεν βλέπουν την ουσία των γραφομένων. Ζουν όπως τους είχε "κατηγορήσει" ο Κύριος, με το γράμμα του νόμου χωρίς να κατανοούν τον νόμο.

Σε αυτό πατάει το Θηρίο και ουσιαστικά τους χαλιναγωγεί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2005, 10:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Τέλος πάντων, ας μην δώσουμε έκταση σε αυτό που ανέφερε ο φίλος 22, ο οποίος είναι καλοπροαίρετος.

Εάν στα μάτια έστω κι ενός φαίνεται αυτή η αντιπαράθεση με τον Κυριακόπουλο ως αφηνίασμα τότε αυτό θα φανεί και σε άλλους.

Όμως - και δεν προσπαθώ να απολογηθώ - δεν γίνεται όταν κάποιος φέρει κάποια στοιχεία και τα παραθέτει αυθαίρετα να μην επιμένουμε για την αξιοπιστία τους, ειδικά όταν αυτά τα στοιχεία φαίνονται ακραία.
Νομίζω πως δεν έχω χρησιμοποιήσει σε καμία στιγμή προσβλητική ή περιπαικτική γλώσσα, ούτε προκάλεσα ή πείραξα κάποιον συνομιλητή μου. Κι αν το έκανα άθελά μου έστω, δεν αποτελεί διαλεκτική μου τακτική ούτε σκόπιμη πρόθεσή μου.

Κι όταν ο Κυριακόπουλος - και ο κάθε Κυριακόπουλος, δεν είναι προσωπικό - μιλά με την λογική του "Εγώ τα ξέρω όλα", δεν γίνεται ρε παιδιά να μην αντιδράσω.
Και προσπαθώ πάντοτε από την αρχή αυτού του forum όλα όσα λέω να έχουν μία λογική συνέχεια και ένα συνειρμό που θα μπορεί κάποιος να παρακολουθεί και να απαντά, για να με διορθώνει.

Όταν όμως κάποιος αποφεύγει συνειδητά και επαναλαμβανόμενα, να απαντά σε καίρια ερωτήματα πάνω σε αυτά που λέει (κι εφόσον αυτά αναφέρονται σε λόγους και προφητείες Αγίων), δεν γίνεται να μην επιμείνω.
Και δεν νομίζω ούτε ο 22 ούτε κανείς άλλος, θα δεχόταν αβίαστα να τον προκαλέσει ο οποιοςδήποτε συνομιλητής του με ερωτήσεις του στυλ "για πες μας πότε έζησε ο Αγ. Ανδρέας".

Δεν νομίζω να είναι πια και κατακριτέο όταν κάποιος συμπεριφέρεται κατ' αυτόν τον τρόπο να μην θέλω στο μέλλον να του απαντήσω ξανά σε παρόμοια ερωτήματα, και δεν νομίζω η απάντησή μου να είχε κάτι μεμπτό.

Αν κάποιος έχει κάποια ένσταση, θα χαρώ να λύσω την όποια παρεξήγηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ELLHNAS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2005, 12:05:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELLHNAS
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΕ FORUM!
ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ!
ΓΙΑ ΔΕΣΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ:http://www.theos.snn.gr/

G.BAZIGOSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tonis
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2005, 12:36:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tonis
ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ/Α ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΤΟ ΤΕΜΕΝΟΣ ΤΟΥ ΟΜΑΡ ? ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΟΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2005, 14:04:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
φίλε Tonis ήδη το τέμενος έχει αρκετά προβλήματα και χρειάζεται εργασίες για να μην καταρρεύσει, οι οποίες δε γίνονται. Το πιθανότερο για πολλούς είναι να καταστρεφεί με κάποιο σεισμό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2005, 14:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
ellinas το μικροτσίπ αυτό δεν είναι υποχρεωτικό σε περίπτωση που δε σκοπεύεις να βγάλεις το ζώο στο εξωτερικό. Εγώ στο δικό μου δεν έβαλα μικροτσίπ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2005, 18:49:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
φιλε aetos ο μονος σκοπος που μπαινω εδω μεσα ειναι προς ανταλλαγη αποψεων και ενημερωση των αναγνωστων περι των προσωπικων μου αποψεων.Αν αυτο απο εσενα παρερμηνευεται ως εξυπηρετηση δολιων σκοπων,τι να σου πω...δικαιωμα σου να το πιστευεις.Το οτι μπορει να εχω πολυ διαφοροποιημενη απο τη δικη σου αποψη ,αυτο σε καμια περιπτωση δε σε νομιμοποιει να παιζεις εδω μεσα το χωροφυλακα και να αποφασιζεις εσυ ποιος εχει σωστες ή αδολες αποψεις και ποιος οχι. Θα συνεχισω λοιπον να λεω την αποψη μου ακομη και αν απο καποιους ''αετους του καμπου''παρεξηγουμε επειδη τολμαω να λεω αυτο ακριβως που σκεφτομαι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2005, 21:45:38  Εμφάνιση Προφίλ
Παιδιά έχω κάτι που μπορεί να είναι ανδιαφέρον:
Ο άγιος κοσμάς στις διδαχές του λέι ότι δεν υπάρχει άλλος αντίχριστος εκτός από τον Πάπα και του τούρκους και ότι ο Ηλίας είχε έλθει από τότε και να μην περιμένουν άλλο!!! Η δε Δευτέρα παρουσία πίστευε ότι θα γίνουν "σήμερα -αύριο" στην εποχής του !

Διαβάστε τις διδαχές του στο ακόλουθο site.

http://www.patrokosmas.gr/agioskosmas.asp?sitem=1&artid=250
Προσέξτε μόνο κάποια λάθη όπου ο 18ος αιώνας είναι στην πραγματικότητα 8ος αιώνας.

Έχρεται σε αντίφαση εκ πρώτης όψεως με τους άλλους αγίους!!!!

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2005, 22:50:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Βρε 22, πότε εγώ πέταξα σπόντα για σένα και πότε το έπαιξα χωροφύλακας? Εκτός κι αν έχεις την απαίτηση να συζητάμε και με όλους τους αιρετικούς.
Δεν πάμε καλά νομίζω!

Δεν αναφέρθηκα σε σένα αλλά σε άλλο συνομιλητή που είχε μπει στο παρελθόν για κατήχηση...ή δεν το θυμάσαι?

Μην υποτιμάς την νοημοσύνη σου παλικάρι μου και τα παίρνεις προσωπικά, και πετάς και αιχμές για αετούς του κάμπου και της ψηλής ραχούλας.
Και δεν νομίζω πως έχεις καμιά περίεργη μύγα για να μυγιαστείς.

Λοιπόν...τέρμα...ήθελα να πω κάτι, να μοιραστώ κάτι σκέψεις αλλά εδώ μου φαίνεται πως έχουμε γεμίσει από Μάικλ Μουρ που έχουν κηρύξει Ακήρυχτους Πολέμους...μόνο που τους έχουν κηρύξει σε λάθος μεριά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2005, 00:19:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
Αγαπητε filosofos3 μεχρι να φτασεις στο βαθμο φιλοσοφος7 εχεις καιρο!
Τι ειναι που λες καλε μου φιλε; Που το ειδες οτι ο Αγιος Κοσμας ο Αιτωλος λεει οτι εχει ελθει ο Ηλιας; Ξαναδιαβασε σε παρακαλω προσεχτικοτερα το κειμενο και θα δεις οτι λεει πως ζει εδω και χιλιαδες χρονια,αν ειχες διαβασει τη γραφη θα εβλεπες οτι εχει αναληφθει στους ουρανους και φυσικα δεν εχει πεθανει,οποτε που ειναι το λαθος; Οταν λεει σημερα-αυριο εννοει οτι ειναι κοντα ο καιρος και μαλιστα εδω χρησιμοποιει ρητορικο υφος στο λογο του.Επισης ξεχωριζει στο λογο του τον πραγματικο αντιχριστο που δεν εχει ερθει ακομα απο τον αντιχριστο που <<εχουμε πανω απο τα κεφαλια μας >> εννοωντας το προφανως συμβολικα. Που ειναι λοιπον οι διαφορες του με τους αλλους αγιους;Προσωπικα δεν βρισκω καμια διαφορα και τιποτα το παραξενο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2005, 09:44:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Που το ειδες οτι ο Αγιος Κοσμας ο Αιτωλος λεει οτι εχει ελθει ο Ηλιας; Ξαναδιαβασε σε παρακαλω προσεχτικοτερα το κειμενο και θα δεις οτι λεει πως ζει εδω και χιλιαδες χρονια,αν ειχες διαβασει τη γραφη θα εβλεπες οτι εχει αναληφθει στους ουρανους και φυσικα δεν εχει πεθανει,οποτε που ειναι το λαθος; Οταν λεει σημερα-αυριο εννοει οτι ειναι κοντα ο καιρος και μαλιστα εδω χρησιμοποιει ρητορικο υφος στο λογο του.Επισης ξεχωριζει στο λογο του τον πραγματικο αντιχριστο που δεν εχει ερθει ακομα απο τον αντιχριστο που <<εχουμε πανω απο τα κεφαλια μας >> εννοωντας το προφανως συμβολικα. Που ειναι λοιπον οι διαφορες του με τους αλλους αγιους;Προσωπικα δεν βρισκω καμια διαφορα και τιποτα το παραξενο.

Εππειδή δε βλέπεις καμμιά διαφορά θα σου τη δείξω εγώ

ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΤΗ ΔΙΔΑΧΗ

"Τα Σημεία των Καιρών

Διαβάζοντας, αδελφοί μου, την θείαν και Ιεράν Γραφήν ευρίσκω ότι ο προφήτης Ηλίας είνε ζωντανός και τον έχει ο Θεός χιλιάδες χρόνους και μέλλει να τον στείλη και τότε θέλει να χαλάση ο κόσμος. Και πάλιν ερευνώντας την ιεράν Γραφήν το ευρίσκαω ότι ο προφήτης Ηλίας ήλθεν, ήλθεν και ο αντίχριστος, τον οποίον έχομεν και εις το κεφάλι μας, και δεν πρέπει να σας το ειπώ, ότι τον ηξεύρετε (68). Και τώρα δεν καρτερούμεν ούτε προφήτην Ηλίαν ούτε αντίχριστον.


Λυπηρόν είνε να σας το ειπώ, αδέλφια μου, μα η Ιερά και Αγία Γραφή με προστάζει να σας το ειπώ: Σημερον αύριον καρτερούμεν πείνες, δίψες, πανούκλες, λοιμούς, θανατικά μεγάλα, να μη προφθάνουν τούς αποθαμένους. Σημερον αύριον καρτερούμεν να γίνη μέγας σεισμός, να πέσουν όλα τα βουνά, ο ήλιος και το φεγγάρι να σκοτίζωνται, τα άστρα να πέσουν και ο ουρανός να τυλιχθή ωσάν ένα χαρτίον και όλοι οι άνθρωποι να αποθάνουν.


"

Τώρα βλέπεις τη διαφορά; Από το "και πάλιν" και μετά τί λεει; Ότι ήρθε ήδη ο Ηλίας και ο αντίχριστος και δεν πρέπει να αναμένουμε άλλον Ηλία και άλλον αντίχριστο.

Επίσης τί σημαίνει ρητορικό ύφος; Ότι έλεγε κάτι που δεν πίστευε ως αληθινό; Δηλαδή έλεγε σκόπιμα ψέμματα;Λέει ότι θα πεθάνουν όλοι οι άνθρωποι πριν τη Δευτέρα παρουσία.Το λένε αυτό και οι άλλοι άγιοι;

ΑΠΟ ΤΗ ΟΓΔΟΗ ΔΙΔΑΧΗ


Οι Δύο Αντίχριστοι (Πάπας-Μωάμεθ)

Το σχολείον φωτίζει τούς ανθρώπους και ανοίγουν και μανθάνουν τα μυστήρια της πίστεως και διαβάζουν τα αδέλφια την θείαν και Ιεράν Γραφήν, το Ευαγγέλιον, και ευρίσκομεν πως ο προφήτης Ηλίας είνε ζωντανός και τον έχει ο Θεός χιλιάδες χρόνους· και λέγει ο Θεός να στείλη τον προφήτην Ηλίαν, να διδάξη όλον τον κόσμον, και ύστερα να έλθη ο αντίχριστος· και θέλει θανατώσει τον προφήτην Ηλίαν, και τότε θέλει να χαλάση όλος ο κόσμος. Και εξετάζοντας, αδελφοί μου, και ερευνώντας τας Γραφάς και το άγιον Ευαγγέλιον ευρίσκομεν πως ο προφήτης Ηλίας ήλθεν, και ο αντίχριστος ήλθεν και εθανάτωσε τον προφήτην Ηλίαν, και τώρα δεν καρτερούμεν μήτε προφήτην Ηλίαν μήτε αντίχριστον. Ο αντίχριστος είνε· ο ένας είνε ο Παπας (90) και ο έτερος είνε αυτός οπού είνε εις το κεφάλι μας, χωρίς να ειπώ το όνομά του· το καταλαμβάνετε, μα λυπηρόν είνε να σας το ειπώ, διότι αυτοί οι αντίχριστοι είνε εις την απώλειαν, καθώς το έχουν. Ημείς εγκράτεια, αυτοί απώλεια· ημείς νηστεία, αυτοί πολυφαγία· ημείς παρθενία, αυτοί πορνεία· ημείς δικαιοσύνη, αυτοί αδικωσύνη.


Τα Σημεία των Καιρών

Όμως η Γραφή μας λέγει να το ειπώ: Σημερον αύριον κατερούμεν πείνες, δίψες, πανούκλες λοιμικές· θανατικά μεγάλα, να μη προφθάσουν οι ζωντανοί να θάψουν τούς νεκρούς. Σημερον αύριον καρτερούμεν σεισμούς, πολέμους και ακαταστασίες. Και θέλουν πέσει όλα τα βουνά κάτω και όλος ο κόσμος να αποθάνουν.

Δε λέει εδώ ότι ήδη ήρθε και ο Ηλίας και ο αντίχριστος και θανάτωσε τον Ηλία;

Άρα δίνει άλλο νόημα στον Ηλία. Μπορεί να εννοεί την εκκλησία συνολικά ή το χριστιανικό λαό. Πάντως σχετίζει άμεσα το τέλος του κόσμου με τη θανάτωση του Ηλία η οποία λέει ότι έγινε ήδη στα χρόνια εκείνα. Και γιαυτό και περιμένει το τέλος του κόσμου άμεσα.
Που χωράει λοιπόν το ρητορικό ύφος;


ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΔΙΔΑΧΗ

Ο Άγιος Κοσμάς Προφητεύει

Εις τας τεσσαράκοντα ημέρας ευλόγησεν ο Κυριος τούς αγίους Αποστόλους, ανελήφθη εις τούς ουρανούς και εκέθησεν εκ δεξιών του προανάρχου Πατρός, να συμβασιλεύση αιωνίως και να προσκυνήται από τούς Αγγέλους. Ένα πράγμα θα σας φανερώσω, χριστιανοί μου· το ηξεύρω πως θα σας καύσω την καρδία· είνε φοβερόν και λυπηρόν· τρέμει η καρδιά μου να το ειπώ, αλλά τι να κάμω, οπού μου λέγει ο Χριστός μας πως ανίσως και δεν το φανερώσω, με θανατώνει και με βάνει εις την κόλασιν; Μας φανερώνει η θεία Γραφή, το άγιον και ιερόν Ευαγγέλιον, πως εις όγδοον αιώνα θα γίνη το τέλος του κόσμου και μέλλει να χαλάση τούτος ο κόσμος.

Ο Προφήτης Ηλίας και ο Αντίχριστος

Και θα στείλη ο Θεός τον προφήτην Ηλίαν να διδάξη τούς χριστιανούς να φυλάγουν την πίστιν των. Ο αντίχριστος, αδελφοί μου, είνε άνθρωπος οπού έχει κακήν γνώμην, κακήν προαίρεσιν, και κατοικεί ο διάβολος εις την καρδίαν του, και λέγει πως είνε Θεός· και ο αντίχριστος θα θανατώση τον προφήτην Ηλίαν. Εγώ, αδελφοί μου, εξετάζοντας έμαθα και εκατάλαβα, πως ο προφήτης Ηλίας και ο αντίχτιστος ήλθε· και εθανάτωσε τον προφήτην Ηλίαν. Ο προφήτης Ηλίας, χτριστιανοί μου, είνε ζωντανός τόσους χρόνους και ηξεύρει ο Θεός που τον έχει φυλαγμένον έως την σήμερον. Ανίσως και θέλετε να μάθετε που ευρίσκεται, εδώ κοντά είνε και αυτός· τα λόγια οπού σας λέγω εκείνου είνε. Ο προφήτης Ηλίας, όταν έλθη να διδάξη, δεν θα φενερωθή εις τον κόσμον, καθώς λέγει το Άγιον Πνεύμα, ίνα μη ελθών πατάξή την γην άρδην, ήτοι, λέγει το Άγιον Πνεύμα, δια να μη φοβίση και ταράξη τον κόσμον και την γην, δεν θέλω τον φανερώσει εις σας τούς χριστιανούς. Αμή τι έχει, παιδιά μου, να φανερωθή; Ο ζήλός του και η διδασκαλία του. Αυτά τα δύο με ηξίωσεν ο πανάγαθος Θεός δια την ευσπλαχνίαν του και μου εχάρισε, και μη καρτερήτε άλλον Ηλίαν να σας διδάξη.

Εδώ φαίνεται στην τελευταία φράση ότι είτε τον εαυτό του είτε την εκκλησία εννοεί ως Ηλία!

Επίσης και πάλι λέει πιο πάνω ότι έχει έρθει, ότι τα λόγια που λέει είναι τα λόγια του Ηλία και έχει θανατωθεί και να μην περιμένουν άλλο Ηλία.


Αμή τι καρτερούμεν; Λυπηρόν είνε να σας το είπω! Σημερον, αύριον καρτερούμεν δίψας, πείνας μεγάλας, οπού να δίνωμεν χιλιάδας φλωρία και να μη ευρίσκωμεν ολίγον ψωμί η νερό. Σημερον, αύριον περιμένομεν θανατικάς ασθενείας μεγάλας, οπού να μη προφθάνωμεν οι ζωντανοί να θάπτωμεν τούς αποθαμένους. Σεισμός παγκόσμιος θα γίνη, όλος ο κόσμος θα γίνη ένας κάμπος. Θα πέσουν όλα τα βουνά, όλα τα σπίτια. Η Θαλασσα θα σηκωθή υψηλά δέκα πέντε πήχεις από τα υψηλότερα βουνά. Τα άστρα θα πέσουν από τον ουρανόν· ο ήλιος και η σελήνη θα σκοτισθούν· ο ουρανός οπού φαίνεται, η γη και τα πάντα, και όλος ο κόσμος θα χαλάση. Ποτε θα γίνουν αυτά; Ο Χριστός μας λέγει: Επλησίασε τώρα κοντά, έγγιξε το μαχαίρι εις το κόκκαλον. Έξαφνα θα γίνουν· ημπορούν να γίνουν και απόψε. Ταχα να μη είνε και τώρα η αρχή; Δεν βλέπετε πως εχάθησαν τα γεννήματά σας και τα σπαρτά σας; Εστέρεψαν αι βρύσες, τα ποτάμια· σήμερον μας υστερεί το ένα, αύριον το άλλο, και από ολίγον μας τα δίδει ο Θεός, και ημείς ως αναίσθητοι δεν στοχαζόμεθα.

Εδώ δε φαίνεται από τις τελευταίες φράσεις ότι περίμενε τότε να γίνει το τέλος του κόσμου;

Δεν είμαι λοιπόν εγώ που δε διάβασα την Αγία Γραφή αλλά εσύ που δε διάβασες τις Διδαχές αγαπητέ 22.

Ποια είναι η γνώμη επομένως και των υπολόιπων που έχουν διαβάσει και τις άλλες προφητείες;

Αν δεχτούμε την ερμηνεία του αγίου Κοσμά θα πρέπει να αλλάξουμε πολλά πράγματα από αυτά που θεωρούμε δεδομένα ως προς τις προφητείες.


Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2005, 10:36:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Λοιπόν,

για πρώτη φορά (ναι, θα υπάρξει και αυτή η στιγμή) δεν θα σχολιάσω πικρόχολα και μειωτικά σχόλια μερικών ηλιθίων που έχουν εκτροχιαστεί και υποτιμούν κάθε συνομιλητή τους. Επειδή, η αγωγή είναι κάτι που απαιτεί καλιέργεια τόσο από την οικογένεια όσο και από προσωπικό αυτοσεβασμό, από εδώ και πέρα, κάθε ένας που θα λέει οτιδήποτε με αναίδεια και χολή, θα είναι για μένα ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ - ΑΟΡΑΤΟΣ!

Λοιπόν, ας επιστρέψουμε στο θέμα μας, γιατί νομίζω πως ως λαός είμαστε πολύ ευλογημένος και δεν το λέω με κομπασμό, αλλά πιστεύω βαθιά ότι ο Θεός μας έχει καβαντζώσει πολύ χοντρά:

1. Όταν κινδυνεύαμε να πέσουμε στις πλάνες και να επηρρεαστούμε από τον Καθολικισμό και την Παπική εκκλησία, και είχαμε διεφθαρθεί από τον πλούτο, μας έστειλε τους Οθωμανούς και την βαριά - ομολογουμένως - σκλαβιά 400 περίπου χρόνων. Προστατευθήκαμε όμως έτσι και κρατήσαμε βαθιά την πίστη μας, στηρίζοντας την επιβίωση του έθνους στον Χριστό και στον Λόγο του.

2. Μας έστειλε φωτισμένους ανθρώπους τότε, από τον απλό ιερέα που μάθαινε στα παιδιά γράμματα, μέχρι Αγίους όπως ο Κοσμάς ο Αιτωλός που μας έδειχνε συνέχεια τον δρόμο Του, και δεν μας άφησε να χάσουμε την ελπίδα.

Για να πάμε και στην πιο πρόσφατη ιστορία:

3. Από την αναβίωση του κράτους πριν 100 χρόνια περίπου, μας έστειλε σπουδαίους ηγέτες όπως ο Βενιζέλος, που μας κρατήσανε στα πόδια μας κι εκεί που ήμασταν διαλυμένοι αποκτήσαμε διεθνή σεβασμό και αναγνώριση.

4. Μέσα στα 100 αυτά χρόνια μας έδωσε τρομερή ευημερία και κάθε φορά που πηγαίναμε στην διάλυση, κάτι πάντα γινόταν και σηκώναμε το κεφάλι μας. Πριν 15 χρόνια δεν είχαμε να πληρώσουμε μισθούς και συντάξεις, και αμέσως μας έδειχνε τον δρόμο να στεκόμαστε όρθιοι.

5. Μας έχει ευλογήσει με το Άγιο Όρος που είναι φωτεινός φάρος καθοδήγησης και στους δύσκολους καιρούς θα φωτίζει πάντα την οδό Του.

6. Τελευταία μας έχει χαρίσει τρομερή δόξα μέσα από μικρά πράγματα και έχει σηκώσει πολύ ψηλά τον Ελληνισμό (Ολυμπιακοί Αγώνες, Euro). Βέβαια, έχει αρχίσει η πτώση μας, αλλά και αυτή έχει τον σκοπό του όπως θα σας εξηγήσω σε λίγο.

7. Σε όλο τον κόσμο, συμβαίνουν τρομερές καιρικές καταστροφές: πλημμύρες, ξηρασίες, θεομηνίες, τσουνάμι, ακραίες μεταβολές της θερμοκρασίας (χιόνια και κρύα μέσα στο καλοκαίρι και απότομοι καύσωνες αμέσως μετά). Εδώ όμως τα φαινόμενα είναι ηπιότατα, και γκρινιάζουμε γιατί ο αέρας και η ψιχάλα σκόνισαν το μπαλκόνι ενώ στην δίπλα χώρα, έπνιξαν ανθρώπους. Ταυτόχρονα, ενώ αλλού σκοτώνονται από τρομοκράτες, εμείς έχουμε την ευλογία, να κινδυνεύουμε μόνο από την μεταξύ μας φαγωμάρα.

8. Σε όλο τον κόσμο, προσπαθούν να περάσουν τα τσιπάκια και το 666 σε ταυτότητες και τα διαβατήρια. Πρόσφατα έχουν κάνει και κινήσεις και τα περνάνε στα χέρια και στο μέτωπο (μέρες της Αποκάλυψης) κι εδώ δεν έχουμε πάρει χαμπάρι.
Μας έχει χαρίσει ο Θεός τόση αντιδραστικότητα και δομή στο DNA μας που αντιδρούμε σε κάθε εξουσία. Έτσι δεν γινόμαστε πειθήνια όργανα των Κυβερνήσεων και όταν πάνε να μας περάσουν την παραμικρή αλλαγή, ξεσηκωνόμαστε ωσάν να μας κάνουνε πόλεμο.

Τα φαινόμενα με το σφράγισμα θα μεγαλώσουν, θα φτάσουν κι εδώ. Ο Ψευδοπροφήτης-Αντίχριστος σύντομα θα έρθει να σφραγίσει όλους τους ανθρώπους και δεν θα μπορεί κανένας να αγοράσει και να πουλήσει χωρίς το σφράγισμα.

Εδώ όμως??

Εδώ ο Θεός θα μας χαρίσει έναν πόλεμο με την Τουρκία. Τον έχουν προφητέψει όλοι οι προφήτες.
Για σκεφτείτε το!
Ο Αντίχριστος θα κυνηγάει όλους τους ανθρώπους κι εμείς θα ασχολούμαστε με τον πόλεμο που θα γίνεται μανιασμένος στα πλευρά μας.
Ακόμα και σε αυτόν τον πόλεμο δεν μας "χαλάσει" ο Κύριος. Δεν θα χάσουμε ζωές. Όμως θα έρθει απομόνωση, ουδετερότητα, και οικονομικές δυσκολίες.
Σε τέτοιους καιρούς τα φαινόμενα μαλθάκωσης και τεμπελιάς θα εκλείψουν και "δεν θα έχουμε μυαλό" για να ασχολούμαστε με το αν θα πάρουμε το cabrio ή όχι, με το που θα διασκεδάσουμε...κι επομένως πως θα εκμεταλευτούμε καλύτερα τις καταθέσεις μας και τα πλούτη μας, ώστε αυτό να μας οδηγήσει στην απώλεια του σφραγίσματος.

Κι όσο ο Αντίχριστος-Ψευδοπροφήτης θα μαζεύει ψυχές, ο Κύριος θα μας προστατέψει περισσότερο από κάθε άλλο λαό.
Φανταστείτε ότι θα είμαστε μια χώρα που θα της έχουν εισβάλει οι Τούρκοι, θα πολεμάνε οι Ρώσοι και το Νάτο στα σύνορά της, θα είμαστε ουδέτεροι και ταυτόχρονα γύρω μας θα γίνεται χαμός.
Την ίδια στιγμή, παράλληλα, ο Αντίχριστος θα το παίζει βασιλιάς του κόσμου και θα απευθύνεται στις κοινωνίες και θα περνάει τα νέα οικονομικά συστήματα όπου οι άνθρωποι θα "φοράνε" bar codes. Από τις τράπεζες θα αρχίσει με τα δάνεια και από τα κράτη για την αστυνόμευση (ανάγκες ταξιδίων στο εξωτερικό, διαπίστευση σε δημόσιους οργανισμούς, σώματα ασφαλείας, κλπ).
Εδώ όμως, σε μια τέτοια κατάσταση, ποιος θα παίρνει δάνεια, ποιος θα κάνει επενδύσεις και ταξίδια και ποιος θα μαζέυει καταθέσεις? Ποιος θα ασχολείται με αγορές περουσιακών στοιχείων και με διασκεδάσεις?
Το φαινόμενο θα είναι τρομερά ήπιο.
Κι αν περάσουν συστήματα σφραγίσματος, αυτά λόγω της πίστης, του ψυχογενούς αντιδραστικού χαρακτήρα του Έλληνα και των φωτισμένων πατέρων που και τότε θα στείλει ο Κύριος, αυτά θα είναι προαιρετικά (θυμηθείτε τι έγινε με τις ταυτότητες).

Και για να μην έχετε αμφιβολίες, έχει ψηφιστεί νόμος για τις νέες ταυτότητες εδώ και τόσα χρόνια. Πότε όμως αστυνομική αρχή έφερε πρόβλημα σε πολίτη που είχε παλιά ταυτότητα?
Το πολύ πολύ να του κάνει καμιά σύσταση ο Αστυνομικός. Κι αν επιμείνει γίνεται μέγα θέμα....΄Για φανταστείτε να γίνει και τίποτα με το σφράγισμα? Στα κανάλια θα φτάνει όποιος τολμήσει να επιβάλει την χρήση του..."δεν μου δίνεις πιστοποιητικό, ή φορολογική ενημερότητα? Θα πάω στον παπά της ενορίας μου, στον Μητροπολίτη και θα φωνάξω και τα κανάλια και μετά τα λέμε!". Κι επειδή είμαστε γεμάτοι με πιστούς σε όλη την κοινωνία, θα έρχεται ο Χριστιανός, ο προϊστάμενος, και θα λέει "άσε τον άνθρωπο, δώσε του το χαρτί κι ας πάει στην ευχή του Θεού" ή "δώσε το τώρα, να μην έχουμε μπλεξίματα, να ξεμπερδεύουμε, κι από του χρόνου βλέπουμε πάλι".

Κι όταν θα έχουν πληρωθεί οι μέρες του Αντιχρίστου-Ψευδοπροφήτη, και ο πόλεμος θα τελιώνει, θα μας στείλει Άγιο Βασιλέα, μέγα δούλο του Κυρίου να μας καθοδηγήσει και να διαλύσει την εξουσία του σατανά επί της γης, καθοδηγούμενος από τις Ουράνιες στρατιές και τον Χριστό.

Μας σώζει συνέχεια ο Θεός παιδιά εδώ και εκατοντάδες χρόνια, και μόνο τυφλός δεν το βλέπει αυτό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2005, 10:43:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Να σημειώσω και κάτι που έχει να κάνει με αυτό που λέει ο φίλος φιλόσοφος3.

Δεν υπερασπίζομαι ότι ο Ηλίας και ο Ενώχ έχουν έρθει, όμως αν διαβάσετε τον βίο του Κοσμά του Αιτωλού, υπάρχει κάτι που κάνει τρομερή εντύπωση:
1. Ονομάζει Αντίχριστο των Μωάμεθ, τους Εβραίους και τους Τούρκους.
2. Τον θανάτωσε ο Πασάς μετά από προτροπή και άγριο πόλεμο των εβραίων.

3. Το πτώμα του το πετάξανε σε ποτάμι. Το ψάχνανε οι Χριστιανοί και το βρήκαν ακριβώς μετά από 3 μέρες. Έμεινε δηλαδή άταφος ο Άγιος Κοσμάς 3 μέρες!!

4. Οι διδαχές του δεν πεθάνανε ποτέ. Το αντίθετο, "αναστηθήκανε" και κρατηθήκανε στις ψυχές και στα στόματα των πιστών και ακόμη και σήμερα γίνονται οδηγός πίστης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2005, 12:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos
Aetos με βρίσκουν συμφωνώ τα περισσότερα από τα λεγόμενα σου και πραγματικά μπράβο σου για την ανάλυση που έκανες.

Μπορώ και εγώ να δώσω πολλά παραδείγματα που αποδεικνύουν τα λεγόμενα σου.

Ακόμα και η άλωση της Πόλης προς όφελος μας ήταν αλλιώς τώρα όχι Ελληνικά δεν θα μιλούσαμε αλλά ούτε καν θα ξέραμε τι είναι.


"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ELLHNAS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2005, 13:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELLHNAS
quote:

ellinas το μικροτσίπ αυτό δεν είναι υποχρεωτικό σε περίπτωση που δε σκοπεύεις να βγάλεις το ζώο στο εξωτερικό. Εγώ στο δικό μου δεν έβαλα μικροτσίπ.


ΦΙΛΕ ΣΤΡΑΤΗ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΒΑΛΑ!
ΑΝ ΕΒΑΖΑ ΤΣΙΠ ΣΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΜΟΥ ΘΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΤΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΟΙ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΟΥ.
ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ!
ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΣΙΠ ΕΧΕΙ ΦΟΒΕΡΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ!ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΘΑ ΑΝΑΓΚΑΖΟΝΤΑΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΗΣ ΠΕΙΝΑΣ Ή ΤΟΥ ΤΣΙΠ!ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΙ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ!ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΟΠΩΣ ΜΕ ΤΙΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ;ΑΛΩΣΤΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΣΥΝΘΗΚΗ ΣΕΝΓΚΕΝ!
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΤΟΝΗΣΕΙ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ,ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ!

ΝΑ ΕΙΣΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΟΛΟΙ ΣΑΣ.


G.BAZIGOSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2005, 13:05:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Νομίζω Ήφαιστε,

πως θα ήταν αδύνατη η κατανόηση όποια προφητείας δίνεται για τον Ελληνισμό ή να το πω καλύτερα, από Έλληνες Ορθοδόξους Αγίους αναφορικά με την Ελλάδα, αν δεν προσπαθήσουμε να κατανοήσουμε το Μέγα Σχέδιο του Θεού για την χώρα αυτή δια μέσου των αιώνων.

Αν συνειδητοποιήσουμε ότι πολλά από τα κακά και τα καλά που μας έχουν συμβεί γίνονται για συγκεκριμένους λόγους και εκπληρώνουν έναν πολύ μεγαλύτερο σκοπό, αν δεν καταλάβουμε ότι τα περισσότερα "κακά της Ελλάδος" είναι οι μεγαλύτερες της ευλογίες από τον Θεό, τότε δεν θα συναισθανθούμε εύκολα γιατί και πως θα γίνουν κάποια πράγματα.

Μόνο προσοχή: Να μην θεωρηθούμε ως ο εκλεκτός λαός του Θεού, γεμίσουμε αλαζονεία και καταντήσουμε σαν τους Εβραίους!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2005, 13:26:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
Όπως επίσης να μη καταντήσουμε και τεμπέληδες Aetos και νομίσουμε ότι επειδή ο Θέος φαίνεται να έχει κάποιο σχέδιο για αυτόν εδώ τον τόπο, καθίσουμε άνετα κι ωραία και περιμένουμε να γίνουν τα πάντα χωρίς να κάνουμε τίποτα.

Πολύ καλή κι η προηγούμενη ανάλυσή σου. Αναρωτιέμαι μόνο καμιά φορά ρε παιδιά μη τυχόν και έχουμε καταλάβει και ερμηνεύσει λάθος τις προφητείες και την κρίσιμη στιγμή πιαστούμε στον ύπνο και πάθουμε μεγάλη πλάκα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2005, 00:30:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
Ας δουμε τωρα και μια προφητεια των καθολικων που εν γενει ειναι ανγωστη στην ελλαδα-<<φοβαμια οτι πολεμος θα ερθει απο την ανατολη και θα ειναι τοσο αστραπιαιος,ωστε θα κοιμηθουμε ενα βραδυ με ειρηνη και το αλλο πρωι ο εχθρος θα βρισκεται επι θυραις.Δε θα γινει ειρηνη και ο πολεμος δε θα ειναι πολεμος θρησκευτικων παραταξεων,αφου ολοι οι πιστοι θα συγκροτησουν ενα εννιαιο μετωπο.Οιωνοι του πολεμου αυτου θα ειναι η εξασθενηση του θρησκευτικου συναισθηματος και φθορα των ηθων,η φαυλοτητα θα ονομαστει αρετη και η αρετη φαυλοτητα.Οι πιστοι θα θεωρουνται τρελοι και οι απιστοι πεφωτισμενοι.Τοτε θα εμφανισθει ο εχθρος ,πολυαριθμος και καταστρεφοντας τα παντα.Οι μαχες ,ο θριαμβος και η ηττα θα συμβουν τοσο γρηγορα ,ωστε θα αρκει να κρυφτει κανεις ελαχιστο διαστημα για να αποφυγει τον κινδυνο.Οποιος δεν κρυφτει ,θα σκοτωθει.Οι τουρκοι στην αρχη θα ειναι συμαχοι μας,αργοτερα ομως θα υποστουν μια ηττα τοσο συντριπτικη,που λιγοι θα μπορεσουν να επιστρεψουν στην πατριδα τους.>>-
Ισως ειναι η πρωτη φορα που μια προφητεια των καθολικων αναφερεται σε ενα γενικο πολεμο ,με επικεντρο μαλιστα την Τουρκια και λεει οτι ελαχιστοι Τουρκοι στρατιωτες θα γυρισουν στα σπιτια τους!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2005, 13:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
22 που βρήκες αυτή την προφητεία; Κατατοπιστικότατη...

Έλλειψα για λίγο λόγω διακοπών, αλλά βλέπω τα πράγματα δεν πάνε καλά στο thread. Ρε παιδιά, δεν χρειάζεται να τσακωνόμαστε μεταξύ μας... Ούτως ή άλλως ο καθένας αντιλαμβάνεται τις προφητείες όπως μπορεί, δεν χρειάζεται να τσακωνόμαστε επειδή έχουμε διαφορετικές απόψεις πάνω στο θέμα.

Να μια ωραία είδηση που μιλάει για το τι όπλα φέρει το "Ξανθόν γένος":

http://english.pravda.ru/science/19/94/379/15777_weapons.html

filosofos3:
Και οι απόστολοι θεωρούσαν ότι η εποχή που θα ερχόταν ο αντίχριστος ήταν η δικιά τους, δεν τους ακυρώνει αυτό καθόλου.

Τώρα για το θέμα αν είναι ένας ο αντίχριστος ή πολλοί, είναι ένας απ'την φυλή του Δαν ο τελικός, και αρκετοί πριν από αυτόν. Ο Άγιος Ιωάννης ο Θεολόγος λέει πως ήδη από την εποχή του εμφανίζονταν αντίχριστοι. Ο ίδιος ο Ιησούς είπε πως πολλοί θα έρθουν πριν το τέλος του Κόσμου και θα πουν ότι είναι μεσσίες για να πλανέψουν τον κόσμο.
Λέτε να έκανε λάθος ο Άγιος Ιωάννης όταν έβλεπε ήδη από τότε αντιχρίστους; Μήπως δεν ήταν αυτός χαζός αλλά εμείς που δεν εξετάζουμε το ενδεχόμενο να ήταν τέτοια η χάρη του Πνεύματος μέσα του που του επέτρεπε να εντοπίζει τους αντίχριστους ήδη από τότε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2005, 13:39:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
Η συγκεκριμενη προφητεια υπαρχει στο βιβλιο οι <<προφητες μετα το Νοστραδαμο>>,του woldben,στο κεφαλαιο αγιοι και οραματιστες,απο τις εκδοσεις Μπαρμπουνακης.
Διαβαζα προσφατα στις διακοπες μου και καποιες αλλες προφητειες,αλλα για ευνοητους λογους θα το σκεφτω αν θα τις ανεβασω τις επομενες ημερες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2005, 14:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Νομίζω τις έχουμε τελείως για πέταμα τις προφητείες των καθολικών, κι όμως προσφέρουν αρκετά στο οικοδόμημα. Ας πούμε του Μαλαχία που είναι και φίρμα γιατί να την απορρίψουμε; Αφού συμφωνεί με αυτά που λέμε, ότι δηλαδή έρχεται το τέλος της Καθολικής Εκκλησίας (Ratzinger δηλαδή τελευταίος ή προτελευταίος Πάππας).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2005, 20:51:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos
Project Daniel ? Dialegoun kai onomata pou den einai tyxaia.


http://worldnetdaily.com/news/article.asp?ARTICLE_ID=44107

"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy