ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Μάρτυρες του Ιεχωβά Νο. 1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 09:22:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
εκτος απο μη χριστιανους το φορουμ μας εχει κ σοφιστες που μανιωδως προσπαθουν να αποδειξουν οτι το γαλα ειναι μαυρο...αμα ειναι να φανε ολο τους το φαι τι να κανω θα παω πασο κ τα λεμε μετα το ρεψιμο της χωνεψης..μην τους κατσει κ βαρυ κ πονεσουν τα στομαχακια τους..[:D η εμπιστοσυνη εαρινε μου για να μπορει να υπαρξει χρειαζεται πανω απο ολα δυναμη αγαπης δυναμη ψυχικη να μην φοβασαι το να πληγωθεις αυτο τον φοβο η διδασκαλια του Ιησου μας μαθαινει να πολεμαμε..τελος επαναλαμβανω για πολλοστη φορα εργα ανθρωπων ουδεμια σχεση εχουν με την πιστη κ την διδασκαλια του Κυριου..πολλοι μπορουν να οικοιοπειηθουν την ταυτοτητα του χριστιανου δεν σημαινει ομως οτι ειναι..ο καλος χριστιανος εχει ματια κ νου ανοιχτα ειναι απο ολες τις πλευρες ελευθερος..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 09:51:07  Εμφάνιση Προφίλ
[quote]
Καμία σχέση.
Η επιστολή αυτή προς τους Κορίνθιους, γράφτηκε λόγω της διαμάχης που ξέσπασε από την προσπάθεια κάποιων χριστιανών να αντικαταστήσουν τους χειροτονημένους κληρικούς με άλλους της αρεσκείας τους.


Edited by - europaios2 on 07/12/2009 01:26:19

Edited by - europaios2 on 07/12/2009 01:27:36
[/quot

Καμμιά σχέση???

Ότι πείς εσύ..ότι σ'αρέσει και σε κάνει να νοιώθεις όμορφα.

Ούτως ή άλλως , πάντα το δόγμα σας ...όταν δεν μπορούσε να εξηγήσει κάποια πράγματα , διότι άλλα έλεγε ο ένας και άλλα ο άλλος , έπεφτε ξύλο μεταξύ σας , με τον υπόλοιπο κόσμο δεν θα πλακωθείτε???

Τελικά η αμαρτία και το ατόπημα...αποδίδεται στην παρέμβαση του σατανά..στον ίδιο τον άνθρωπο ή στην αδυναμία του θεού να συμμαζέψει τον σατανά???

Και τον άνθρωπο , ποιός τον δημιούργησε έτσι όπως είναι δημιουργημένος και ευάλωτος στον σατανά..εγώ??

Παραμυθάκια για παιδιά ... και για όσους δεν ενηλικιώθηκαν και που ο σατανάς εμφανίζεται ως η εύκολη λύση για απόδοση ευθυνών απο ανεύθυνους ανθρώπους για όλα όσα έκαναν και υφίστανται στην ζωή τους.

Ο σατανάς έφταιξε..με μάγεψαν..ήταν γραμμένο ...ή ο θεός με δοκιμάζει..

Και δόστου το κύριε 'λέησον και τα ευχέλαια και τα λιβανιστήρια..

Έχω γνωρίσει η αλήθεια είναι και καλούς ιερωμένους , με καλοσύνη και αξιοπρέπεια που τιμούν την πίστη τους αλλα αυτοί ήταν καλοί άνθρωποι εγγενώς και με διάθεση να βοηθήσουν ανθρώπους και τέτοιοι -ελάχιστοι-υπάρχουν σε όλες τις θρησκείες και η όποια θρησκεία αποκτάει περιεχόμενο απο την καλοσύνη , την γλυκύτητα και την ηρεμία αυτών των ανθρώπων και όχι οι ίδιοι απο την όποια θρησκεία είναι ενταγμένοι.

Υπάρχουν και καλοί άνθρωποι -ευτυχώς- και το λέω αυτό διότι οι άνθρωποι που δεν είναι καλοί -ιδίως για τον εαυτό τους- δεν πρόκειται να γίνουν καλοί άνθρωποι ΠΟΤΕ..και αυτό το γνωρίζουν με απόλυτο τρόπο οι ίδιοι...διότι το αισθάνονται...το βιώνουν το μίσος και την κακία που αναβλύζει απο το είναι τους..!

Το ποιός είναιο καθένας το δείχνει η εν γένει ζωή του και το πόσο επιτυχημένος αλλα και ευτυχισμένος είναι και όχι η πολιτικο-θρησκευτική του τοποθέτηση.

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 10:24:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
το αν μια θρησκεια περιεχει δογματα δεν την κανει απαραιτητα καθολα δογματικη..τον σατανα κ ολα αυτα που αναφερεις τα λενε ανθρωποι που στην ουσια δεν γνωριζουν τον χριστιανισμο..ας μην ξεχναμε την μετανοια στο ιδιο κλιμα που ανοιγει την πορτα του παραδεισου..απο την αλλη μηπως τα κειμενα αυτα αποτελουν την απαρχη του χριστιανισμου μιας κ απευθυνονται σε αγραμματους ανθρωπους που επρεπε πρωτα απλα να ξεχωρισουν το καλο απο το κακο?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 10:52:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

το αν μια θρησκεια περιεχει δογματα δεν την κανει απαραιτητα καθολα δογματικη..τον σατανα κ ολα αυτα που αναφερεις τα λενε ανθρωποι που στην ουσια δεν γνωριζουν τον χριστιανισμο..ας μην ξεχναμε την μετανοια στο ιδιο κλιμα που ανοιγει την πορτα του παραδεισου..απο την αλλη μηπως τα κειμενα αυτα αποτελουν την απαρχη του χριστιανισμου μιας κ απευθυνονται σε αγραμματους ανθρωπους που επρεπε πρωτα απλα να ξεχωρισουν το καλο απο το κακο?

d.k


Κατ'αρχάς θα ήθελα να σου πώ καλημέρα Hunter!

Μετά να σε ρωτήσω τι σημαίνει μετανοώ...

Και βέβαια ως προυπόθεση της μετανόησης εμφανίζεται το κατ'αρχάς προαπαιτούμενο που δεν είναι άλλο απο την κατανόηση ...όμως η κατανόηση δομείται και συγκροτείται επι ελεγχθέντων δεδομένων και όχι δηλώσεων ή εικασιών..

Πώς λοιπόν κάποιος μπορεί να μετανοήσει -με την έννοια του όρου- εφ'οσον δεν πληρούται η προυπόθεση , που δεν είναι άλλη απο την κατανόηση..

Και τέλος να σου πώ , ότι αν απευθύνονταν σε αγραμμάτους ανθρώπους και γι'αυτό έχουν γραφτεί όπως έχουν γραφτεί , ειλικρινά δεν το γνωρίζω..απλά γνωρίζω -όσο γνωρίζω- τι γράφουν και πόσες διαμάχες έγιναν για την υπόσταση του Χριστού ...όπως και του Σατανά και άλλα πολλά..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 17:35:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Είναι φοβερή αυτή η προσπάθεια που γινεται, να ενοχοποιηθούν, για οποιον λόγο, οι χριστιανοί...Ρε παιδιά, για να τοθέσω απλά, οι άλλες θρησκείες, είναι καλύτερες;Όχι σαν δογμα, αλλά σαν εφαρμογή....
Είστε χριστιανοί, ή προέρχεστε απο χριστιανικές οικογένειες κι όμως
στον χριστιανισμό επιτίθεστε....Τι να πω;Δεν καταλαβαίνετε ότι ενώ δεν έχετε καμιά άλλη λύση,απλά δεν θέλετε την δυναμική και αλήθεια του χριστιανισμού;Για ποιό λόγο,δεν ξέρω...Ίσως είναι θέμα ψυχολογίας,αλλά, εγώ πιστεύω ότι αυτό που γινεται, είναι ότι ως συνήθως, υπάρχει μια άσχημη κριτική στην χωρα μας, για ότι κρατύνεται..Και όσοι πολεμούν,έστω για πλάκα, ή για να δειουν "ίν" ίσως θα έπρεπε να σκεφτούν και κάποτε ποιούς εξυπηρετούν....
Μόνο τους αντίθετους των χριστιανών, τους εχθρούς του χριστιανισμού, ή και τους εχθρούς της χώρας μας;...
Πόσο χαίρεται κανείς, πολεμώντας την θρησκεία της πατρίδος του;
Ένα καλό ερώτημα, για ...δημοκράτες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 19:42:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Είναι φοβερή αυτή η προσπάθεια που γινεται, να ενοχοποιηθούν, για οποιον λόγο, οι χριστιανοί...Ρε παιδιά, για να τοθέσω απλά, οι άλλες θρησκείες, είναι καλύτερες;Όχι σαν δογμα, αλλά σαν εφαρμογή....
Είστε χριστιανοί, ή προέρχεστε απο χριστιανικές οικογένειες κι όμως
στον χριστιανισμό επιτίθεστε....Τι να πω;Δεν καταλαβαίνετε ότι ενώ δεν έχετε καμιά άλλη λύση,απλά δεν θέλετε την δυναμική και αλήθεια του χριστιανισμού;Για ποιό λόγο,δεν ξέρω...Ίσως είναι θέμα ψυχολογίας,αλλά, εγώ πιστεύω ότι αυτό που γινεται, είναι ότι ως συνήθως, υπάρχει μια άσχημη κριτική στην χωρα μας, για ότι κρατύνεται..Και όσοι πολεμούν,έστω για πλάκα, ή για να δειουν "ίν" ίσως θα έπρεπε να σκεφτούν και κάποτε ποιούς εξυπηρετούν....
Μόνο τους αντίθετους των χριστιανών, τους εχθρούς του χριστιανισμού, ή και τους εχθρούς της χώρας μας;...
Πόσο χαίρεται κανείς, πολεμώντας την θρησκεία της πατρίδος του;
Ένα καλό ερώτημα, για ...δημοκράτες...

Βαγγέλη καλησπέρα...ελπίζω να είσαι καλά εσύ και η οικογενειά σου.

Και το λέω μέσα απο την καρδιά μου.

Θα ήθελα να σε διαβεβαιώσω , ότι τουλάχιστον εγώ δεν είμαι υπέρμαχος κάποιας άλλης θρησκείας και φροντίζω να ευτελίσω τον χριστιανισμό , προκειμένου να φέρω κάποια άλλη θρησκεία στην θέση του.

Όχι φίλε μου..απλά διαβάζω και ακούω και απορώ σε πολλά σημεία...αυτό είναι όλο κι'ολο...και θέλω να το πιστέψεις αυτό.

Προσωπικά πιστεύω στον άνθρωπο και ότι το κακό ή το καλό είναι άρρηκτα συνδεδεμμένο με την ψυχολογία που αναπτύχθηκε σε οποιοδήποτε άνθρωπο κατα το στάδιο της πρώιμης παιδικής του ηλικίας και τα συνείδητα μορφώματα που δημιουργήθηκαν σ'αυτήν την περίοδο-γενικά αναφέρομαι-....και τα οποία χειραγωγούν και κατευθύνουν τον άνθρωπο στο σήμερα.

Το ότι υπάρχει μια ανώτερη δύναμη , η οποία δημιούργησε όλο το σύμπαν ...προφανώς το δέχομαι και πιστεύω ότι κάτι πρέπει να υπάρχει -λογικά σκεπτόμενος???- αλλα για τα υπόλοιπα έχω πολλές αμφιβολίες ...συγχώρα με φίλε μου , δεν θέλω να σε στενοχωρώ και ούτε να αντιδικώ μαζί σου.

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 20:13:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτό λέω καλέ μου Εαρινέ, ότι απο το πολύ που το συζητάμε, είτε είναι η πιο χειρότερη θρησκεία η χριστιανική, είτε οι άλλες ειναι ...αναμάρτητες....Και φυσικά, ότι πολύ κολλάει η βελόνα,άρα, οι άλλες θρησκείες, δεν έχουν ζωντανά δεδομένα, που αλλάζουν, είναι
απολιθωμένες, που λέμε, γι αυτό και δεν μιλάμε γι αυτές....Τουλάχιστον όχι κριτικά...Τις παρουσιάζουνε, αραιά και εκλεπτισμένα....Το ...μπούγιο, μόνο στον χριστιανισμό, επιτρέπεται....
Όπως και φυσικά, θα ήθελα, να προσπαθούσες καμιά φορά να διάβαζες αυτά που γράφω, γιατί οι απαντήσεις σου, μου μοιάζουν σαν να μην
έχουν σχέση...Και με το συμπάθιο....
Δεν ξέρω πόσο σε ενδιαφέρει,αλλά για μένα έχει σημασια...
Οσο για την ΑΝΏΤΕΡΗ δύναμη, αυτό λέε,αυτήν η ίδια είναι ο Θεός, όπως και να τον λέει ο καθένας...Ας ψάξουμε να την ορίσουμε, αν υπάρχει ταμπού με την λέξη Θεός...Βρείτε μια, ρε παιδιά...Μπας και μιλήσουμε για το θέμα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 21:18:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
κατανοηση εαρινε μου πως το εννοεις?γιατι την συγχωρεση την δινει ο ιδιος ο Θεος μεσω καποιου ιερεα..για μενα μετανοια κ κατανοηση ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση του καθενος..απλα η θρησκεια σου δινει την ελευθερια να κανεις μονος σου εσωτερικη αναζητηση να κρινεις μονος σου τον εαυτο σου κ με την βοηθεια ενος κληρικου να καθαρισεις μονος σου την ψυχη σου..ισως να μην ειναι τυχαιο που δεν ειναι ολοι οι κληρικοι εξομολογοι..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 21:27:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αυτό λέω καλέ μου Εαρινέ, ότι απο το πολύ που το συζητάμε, είτε είναι η πιο χειρότερη θρησκεία η χριστιανική, είτε οι άλλες ειναι ...αναμάρτητες....Και φυσικά, ότι πολύ κολλάει η βελόνα,άρα, οι άλλες θρησκείες, δεν έχουν ζωντανά δεδομένα, που αλλάζουν, είναι
απολιθωμένες, που λέμε, γι αυτό και δεν μιλάμε γι αυτές....Τουλάχιστον όχι κριτικά...Τις παρουσιάζουνε, αραιά και εκλεπτισμένα....Το ...μπούγιο, μόνο στον χριστιανισμό, επιτρέπεται....
Όπως και φυσικά, θα ήθελα, να προσπαθούσες καμιά φορά να διάβαζες αυτά που γράφω, γιατί οι απαντήσεις σου, μου μοιάζουν σαν να μην
έχουν σχέση...Και με το συμπάθιο....
Δεν ξέρω πόσο σε ενδιαφέρει,αλλά για μένα έχει σημασια...
Οσο για την ΑΝΏΤΕΡΗ δύναμη, αυτό λέε,αυτήν η ίδια είναι ο Θεός, όπως και να τον λέει ο καθένας...Ας ψάξουμε να την ορίσουμε, αν υπάρχει ταμπού με την λέξη Θεός...Βρείτε μια, ρε παιδιά...Μπας και μιλήσουμε για το θέμα....

Εκείνο που μ'ενδιαφέρει και είναι μείζονος σημασίας για μένα θέμα φίλε μου ...είσαι σύ και οι υπόλοιποι συνανθρωποί μου.

Μ'ενδιαφέρει να μπορώ να αποστασιοποιούμαι απο επι-μέρους αγκυλώσεις μου και να βρίσκω τον τρόπο , να σέβομαι τον κάθε άνθρωπο , ως άνθρωπο ...μέσα απο την ώριμη στάση του ...τον αγώνα του...και τον σεβασμό του έναντι των άλλων ...όποιοι και αν είναι και ότι και αν πιστεύουν.

Και κυρίως δεν μ'ενδιαφέρουν οι δηλώσεις των ανθρώπων για τα όσα πιστεύουν αλλα να δηλώνονται αυτά εμπράκτως στην ζωή τους και όχι να εκφέρονται χάριν καθημερινών εντυπωσιασμών και σκοπιμοτήτων ...ΜΟΝΟ!

Δεν πρόκειται λοιπόν να κρίνω έναν άνθρωπο απο την θρησκεία του...σε καμμιά περίπτωση , αυτό είναι δεδομένο και βεβαιωμένο...αρκεί η όποια πίστη του να μην ενοχλεί και ενοχοποιεί συνειδήσεις ανθρώπων.

Εμάς φίλε μου -καλώς ή κακώς- μας ενώνουν οι κοινές μας καταβολές και οι οποίες έχουν ως βάση μια ιστορικότητα και δεν είναι άλλη απο την Ελληνική μας καταγωγή.

Πεποιθήσεις και προκαταλήψεις που εμφανίζονται ως ορθές θέσεις και μάλιστα με απόλυτο τρόπο ...έγιναν η αφορμή στο παρελθόν αλλα και σήμερα να "φορτισθούν" συναισθηματικά οι άνθρωποι και να επέλθει ένας "δίκαιος εσωτερικός αναβρασμός" , ο οποίος όπλισε χέρια και χρησιμοποιήθηκε απο "ειδήμονες" προκειμένου να ξεσηκώσουν δια μέσω του συλλογικού ασυνειδήτου ...ολόκληρους λαούς και να τον χειραγωγήσουν για να ικανοποιήσουν την μισότρελλη φύση τους και πιστεύω τους.

Μπορούμε να βρούμε τον τρόπο και να μιλάμε και να συμπεριφερόμαστε όμορφα και όχι με απαξιωτικούς όρους ...παρά τις επι-μέρους διαφωνίες μας φίλε μου.


Σε κατανοώ αλλα κατανοήσέ με και σύ..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 21:32:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

κατανοηση εαρινε μου πως το εννοεις?γιατι την συγχωρεση την δινει ο ιδιος ο Θεος μεσω καποιου ιερεα..για μενα μετανοια κ κατανοηση ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση του καθενος..απλα η θρησκεια σου δινει την ελευθερια να κανεις μονος σου εσωτερικη αναζητηση να κρινεις μονος σου τον εαυτο σου κ με την βοηθεια ενος κληρικου να καθαρισεις μονος σου την ψυχη σου..ισως να μην ειναι τυχαιο που δεν ειναι ολοι οι κληρικοι εξομολογοι..

d.k


Ότι πείς εσύ φίλη μου και ότι σε κάνει να αισθάνεσαι όμορφα.

Αν είσαι ευτυχισμένη με τα όσα πιστεύεις γενικότερα και γώ είμαι ευτυχής που είσαι καλά και ευτυχισμένη.

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 22:28:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
στο λογο γυρευω αντιλογο οχι λεμε ναι στο παιδακι για να μην κλαιει..απλα πες μου που εχω αδικο?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 22:38:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

στο λογο γυρευω αντιλογο οχι λεμε ναι στο παιδακι για να μην κλαιει..απλα πες μου που εχω αδικο?

d.k


Φίλη hunter , απλά μιλάμε σε άλλη γλώσσα ...

Εσύ πείθεσαι και αναμένεις απο το θεό και 'γώ ερυνώ και αξιολογώ με "ορθολογιστικούς όρους" και είναι δυο διαφορετικά πράγματα.

Δεν μιλάμε απλά , την ίδια γλώσσα ...οπότε η επικοινωνία παρ'ολες τις καλές προθέσεις και προσπάθειες , καθίσταται περίπλοκη έως ανέφικτη.

Κάποια στιγμή με πρόβαλλες ως σοφιστή , μακάρι να ήμουν...

Το μόνο που είμαι , είναι ένας απλός ...απλοικότατος και καθημερινός ανθρωπάκος που έχω απλά τις δικές μου θέσεις ...σε καμμιά περίπτωση δεν θέλω να ενοχλώ κανέναν και όταν αυτό συμβαίνει ...αναλογίζομαι πόση σοφία και ανθρωπιά έχω...προσπαθώ πάντως να κρατήσω μια ισορροπία!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 22:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Συμφωνούμε σε όλα αγαπητέ μου Εαρινέ,αλλά αυτά τα δικαιώματα,που αναγνωρίζεις στον εαυτό σου, λέμε να τα σέβεσαι και στον άλλο...Δεν λές τις δικές σου ιδέες για να κριθούν, δίνεις μόνο στον εαυτό σου το περιθώριο, να κρίνει,να ελέγξει τις ιδέες του άλλου και ειδικά των χριστιανών....Αντικειμενικό να πω;...
Είναι, μονόπλευρο σου λέω και γι αυτό αποτυχημένο..Θέλει να κοιτάμε
συνολικά,για να δούμε τι είναι και τι θα είναι, στο μέλλον, όσο άφθορος παραμένει, αλλά, δυστυχώς, το κόμπλεξ απέναντι στον χριστιανισμό,.....εμποδίζει την θεα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 00:07:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Ρώτησες?
Εαρινός:"Είναι αλήθεια , ότι το 97 μ.χ ...ο Κλημέντιος , στην πρώτη του επιστολή προς Κορινθίους προσπάθησε να δώσει τέλος στην διαμάχη για την υπόσταση του σατανά και να λύσει το θέμα της αποστασίας ..όπως και της εξουσίας και πως είναι αναπόσπαστα συνδεδεμμένα με το θέμα του διαβόλου???
Και μάλιστα ισχυρίσθηκε ότι αυτοί οι οποίοι διαφωνούν με τους πρεσβύτερους , ενεργούν "κατόπιν προτροπής του αντιπάλου???"
Και ότι ο διάβολος μεταβλήθηκε σε αποδιοπομπαίο τράγο , σε κάποιον εναντίον του οποίου μπορούσαν να συσπειρωθούν οι πιστοί???
Μα καλά , μέχρι τότε το "πάλευαν" το πράμα??
Δεν ήταν δεδομένο..το ποιός και τι πρέσβευε ο σατανάς??"

Απάντησα....
europaios2: "Καμία σχέση.
Η επιστολή αυτή προς τους Κορίνθιους, γράφτηκε λόγω της διαμάχης που ξέσπασε από την προσπάθεια κάποιων χριστιανών να αντικαταστήσουν τους χειροτονημένους κληρικούς με άλλους της αρεσκείας τους."

και ανταπαντάς:

quote:
Εαρινός:
Καμμιά σχέση???
Ότι πείς εσύ..ότι σ'αρέσει και σε κάνει να νοιώθεις όμορφα.
Ούτως ή άλλως , πάντα το δόγμα σας ...όταν δεν μπορούσε να εξηγήσει κάποια πράγματα , διότι άλλα έλεγε ο ένας και άλλα ο άλλος , έπεφτε ξύλο μεταξύ σας , με τον υπόλοιπο κόσμο δεν θα πλακωθείτε???
Τελικά η αμαρτία και το ατόπημα...αποδίδεται στην παρέμβαση του σατανά..στον ίδιο τον άνθρωπο ή στην αδυναμία του θεού να συμμαζέψει τον σατανά???

Και τον άνθρωπο , ποιός τον δημιούργησε έτσι όπως είναι δημιουργημένος και ευάλωτος στον σατανά..εγώ??
Παραμυθάκια για παιδιά ... και για όσους δεν ενηλικιώθηκαν και που ο σατανάς εμφανίζεται ως η εύκολη λύση για απόδοση ευθυνών απο ανεύθυνους ανθρώπους για όλα όσα έκαναν και υφίστανται στην ζωή τους.

Ο σατανάς έφταιξε..με μάγεψαν..ήταν γραμμένο ...ή ο θεός με δοκιμάζει..
Και δόστου το κύριε 'λέησον και τα ευχέλαια και τα λιβανιστήρια..
Έχω γνωρίσει η αλήθεια είναι και καλούς ιερωμένους , με καλοσύνη και αξιοπρέπεια που τιμούν την πίστη τους αλλα αυτοί ήταν καλοί άνθρωποι εγγενώς και με διάθεση να βοηθήσουν ανθρώπους και τέτοιοι -ελάχιστοι-υπάρχουν σε όλες τις θρησκείες και η όποια θρησκεία αποκτάει περιεχόμενο απο την καλοσύνη , την γλυκύτητα και την ηρεμία αυτών των ανθρώπων και όχι οι ίδιοι απο την όποια θρησκεία είναι ενταγμένοι.
Υπάρχουν και καλοί άνθρωποι -ευτυχώς- και το λέω αυτό διότι οι άνθρωποι που δεν είναι καλοί -ιδίως για τον εαυτό τους- δεν πρόκειται να γίνουν καλοί άνθρωποι ΠΟΤΕ..και αυτό το γνωρίζουν με απόλυτο τρόπο οι ίδιοι...διότι το αισθάνονται...το βιώνουν το μίσος και την κακία που αναβλύζει απο το είναι τους..!
Το ποιός είναιο καθένας το δείχνει η εν γένει ζωή του και το πόσο επιτυχημένος αλλα και ευτυχισμένος είναι και όχι η πολιτικο-θρησκευτική του τοποθέτηση.


Toν Γιάννη που έσπερνε κουκιά τον έχεις τίποτα?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 08/12/2009 00:12:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kokoakis
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 01:38:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kokoakis
Η αδερφή μου είναι μάρτυρας
Εγώ είμαι τίποτα απλά

Υπάρχει τόση μαλακία στον κόσμο με τις θρησκείες που είναι απερίγραπτη
Εννοείται ότι και εμείς οι Χριστιανοί δεν πάμε πίσωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 09:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
καλως ηλθες στην παρεα μας kokoakis εδω ειμαστε στην τελικη δυο στρατιπεδα οι χριστιανοι κ οι αλλοι.. ενταξει εαρινε μου δεν μιλαμε την ιδια γλωσσα ισως να μην εχουμε κ τα ιδια βιωματα αλλα ψαξτο οχι μονο με τα ματια απλα αλλα με τα ματια της καρδιας σου..μπορει οι χριστιανοι να εκαναν κ να κανουν ακομα λαθη αλλα δες γυρω σου τι γινεται..μιλαμε για την απλη ανιδιοτελης αγαπη..μιλαμε για την υπερτατη θυσια του θεου..ειλικρινα επειδη κατι εχω διαβασει κ ψαξει κ γω που αλλου ο ιδιος ο θεος σε ποια θρησκεια δεχτηκε την απολυτη ταπεινωση για να σωσει εσενα εμενα κ ολο τον κοσμο?κ μιλαμε για τον ΕΝΑΝ με την απολυτη δυναη απλοικα..αν δεις καλυτερα ολοι αυτοι που μας επιτιθοντε πρωτα πρωτα φρονυιζουν να ακυρωσουν αυτη την υπερτατη θυσια ...μην πας μακρυα εδω δες τι λεει ο macedon που παρολο που φαινεται δυνατο μυαλο εχει χαθει σε ανουσιες βιβλιογραφιες.. αδερφε μου trexagireve δεν ειναι κομπλεξ απλα ειναι ακομα πιο δυσκολα τα πραματα..πρεπει να αντεξουμε τιλες κ συ ρε φιλαρακι?την Πολη μας την πηρανε το βυζαντιο ομως ζει αν με εννοεις..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 09:42:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Καλά είναι πάντως, να αποφεύγουμε να λέμε τέτοια όπως "μιλάμε διαφορετική γλώσσα", γιατί,πέρα του ...ρατσιμού, που δείχνει, επειδή η γλώσσα είναι ίδια, φαίνεται περισσότερο,ότι δεν θέλουμε να συννενοηθούμε..Κι αυτό αποτελεί οξύμωρο σχήμα, σε επίπεδο διαλόγου...
Κανείς δεν πιέζεται να επικοινωνήσει, αλλα δεν μπορεί να λέμε ότι η ασυννενοησία είναι πολιτική...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 10:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
καλημερα αδερφακι..εχεις δικιο αλλα μερικες φορες πρεπει να μιλησεις με λογια που αποδεχεται ο συνομιλητης σου για να κανεις διαλογο..με καταλαβαινεις..τουλαχιστον εσυ θελω να πιστευω οτι με καταλαβαινεις..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 11:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητή μου hunter1, δεν εννοούσα εσένα, αλλά τον φίλο Εαρινό, που έιπε περι άλλης γλώσσας....Τον εμφύλιο και την διχόνοια, πολλοί την απεργάζοντια ενάντια στην Ελλάδα...Ας μην τους ρίχνουμε ολη την ώρα νερο στο αυλάκι...
Ο διάλογος,φιλαράκι είναι καλός,η υποκρισία βλάπτει σοβαρά την υγεία μας...
Καλή μου hunter1, δεν βρισκόμαστε σε άλλο πλανήτη...Πρέπει να σε καταλαβαίνει ούτως ή άλλως, ο συνέλλην....Εκτός κι αν δηλώνει ....κούρδος....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 11:55:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
το ξερω αλλα το θεμα δεν ειναι να ακουει καποιος τον αλλο αλλα να ΑΚΟΥΕΙ πραγματικα...απλα στεναχωριεμαι οταν βλεπω εξυπνους ανθρωπους να εχουν χαθει μεσα στην κουτοπονηρια των καιρων μας...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 12:02:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Και να είναι η κουτοπονηριά,εφεύρεση τους,λέει...Λές και δεν μπορεί ο άλλος να είναι μ@@@κας..Πρωτοτυπία τους, αποκλειστικότητα πατέντας!!!!
Απο ανθρώπους πάσχουμε μωρέ, που έλεγε κι ένας αείμνηστος..Απο μπάζα, χορτάσαμε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 12:04:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
kokoakis
Η αδερφή μου είναι μάρτυρας
Εγώ είμαι τίποτα απλά

Υπάρχει τόση μαλακία στον κόσμο με τις θρησκείες που είναι απερίγραπτη
Εννοείται ότι και εμείς οι Χριστιανοί δεν πάμε πίσω



Καλημέρα φίλε,
Από όσα έχω δει, του μάρτυρες τους φανατίζουν πάρα πολύ. Το κάνουν αυτό γιατί μόνο έτσι θα μπορέσουν να τους κρατήσουν στην οργάνωση. Όλη τους η πορεία δεν συνάδει καθόλου με το Ευαγγέλιο.
Δεν είναι τυχαίο πως έφτιαξαν το δικό τους Ευαγγέλιο και με αυτό ξεγελούν τους οπαδούς τους.

Ευτυχώς, ο Θεός φωτίζει αρκετούς από αυτούς που πέφτουν στα δίχτυα τους και κάθε τόσο εγκαταλείπουν, με κάποιο κόστος βέβαια, την οργάνωση.

Ελπίζω και εύχομαι πως και η αδελφή σου, κάποια στιγμή, να συνειδητοποιήσει το που βρίσκεται και να τους εγκαταλείψει.

Αν νομίζεις πως δεν δημιουργήθηκες, έτσι απλά, για να πεθάνεις, όση "μαλακία" κι αν υπάρχει στον κόσμο, κοίτα τον εαυτό σου και πως εσύ θα εξασφαλίσεις την αιωνιότητα. Στο Χριστιανισμό, αφού λες πως είσαι κιόλας Χριστιανός, μπορείς να βρεις τον τρόπο. Φτάνει μόνο να το ψάξεις.

Να είσαι καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 12:57:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Και να είναι η κουτοπονηριά,εφεύρεση τους,λέει...Λές και δεν μπορεί ο άλλος να είναι μ@@@κας..Πρωτοτυπία τους, αποκλειστικότητα πατέντας!!!!
Απο ανθρώπους πάσχουμε μωρέ, που έλεγε κι ένας αείμνηστος..Απο μπάζα, χορτάσαμε....

Βαγγέλη καλημέρα!

Ήλπιζα ότι δεν θα με αποκαλέσεις μπάζο ή οτιδήποτε άλλο , προσβλέποντας στην ωριμότητα του χαρακτήρα σου και τις δυό προσωπικές κουβέντες που ανταλλάξαμε μαζί.

Πιστεύω ότι έχω ανθρωπιά και ΄όλοι όσοι με γνωρίζουν -έχω την αίσθηση- ότι προσλαμβάνουν τον προσεκτικό τρόπο με τον οποίο προσεγγίζω πράγματα κι'ανθρώπους.

Το γεγονός ότι έχω αντιρρήσεις σε πολλά πράγματα , ακόμα και στις θρησκείες , αυτό δεν σημαίνει ότι βρίσκομαι απέναντί σου και ότι επιβουλεύομαι τον οποιοδήποτε εδώ μέσα ...είτε για να τον εκνευρίσω είτε για να ευτελίσω κάποια θρησκεία με σκοπό να επαναφέρω κάποια άλλη.

Ο χριστιανισμός πιστεύει ότι ο διάβολος όπλισε το χέρι του δολοφόνου..ότι ΄σκανδάλισε τον μοιχό...ότι αυτός φταίει που κάποιος έβρισε την γυναίκα του ή ψευδομαρτύρησε...κλπ..κλπ.

Εγώ όλα αυτά τα αποδίδω στην ελλειματικότητα του ανθρώπου και στην δηλωμένη θέση εντός του ...ενός ανθρώπου που δεν έχει καλή αίσθηση για τον εαυτό του και τις δυνατοτητές του και οι οποίες λειτούργησαν ανασταλτικά στην βελτιωσή του , με αποτέλεσμα η εσωτερική κατάσταση στην οποία -πλέον- έχει περιέλθει , αναπόφευκτα να του δημιουργεί τριγμούς και προβλήματα στην ζωή του και να τα αποδίδει στην ύπαρξη και παρέμβαση του σατανά ή ακόμα και σε μάγια..

Στην ζωή μου δεν απέδωσα τα όποια λάθη μου στον σατανά ...ούτε και σε κανέναν άλλο άνθρωπο , τα απέδωσα και τα αποδίδω στον εαυτό μου και πάντα φροντίζω -όσο μπορώ- να ασκώ ειλικρινή αυτοκριτική με σκοπό την αυτοδιόρθωση και όσο μπορώ την συνεχή βελτίωση.

Όταν δε αναβλύζουν άσχημα συναισθήματα ...όπως θυμός ...οργή ...τάσεις επιθετικότητας ...τάσεις για "ξεμπρόστιασμα" ανθρώπων ή τάσεις που με ωθούν να ειρωνευθώ ή να διαπομπεύσω -πλέον- αναρρωτιέμαι ποιός είναι εκείνος ο μίζερος και διάτρητος εσωτερικός εαυτός που απειλείται και εδράζει στην φοβία..

Ο πρωτογενής ναρκισσισμός , διαδραματίζει κυρίαρχο ρόλο φίλε μου στις συνδιαλέξεις του σήμερα ...έχει ορισθεί δια μέσου αυτού μια θέση-αίσθηση του εαυτού που ασυνείδητα μας καλεί να υπερασπίσουμε και δημιουργεί όλα τα βασανά μας και προβάλλει την διατρησή μας και την εξαρτησή μας απο εσωτερικά δρώμενα ...

Σε συνδιασμό δε με τις πολλαπλές ταυτίσεις που έχει κάνει ο άνθρωπος -μια είναι η θρησκεία..άλλη η ομάδα του..άλλη η πόλη του..άλλη η κονωνική του θέση κλπ- συνθέτουν όλα μαζί ένα εκρηκτικό μίγμα που σιγοκαίει εντός μας ...έτοιμο πάντα να εκραγεί..

Αυτό για πολλούς αποδίδεται στον σατανά..

Για μένα αποδίδεται στην φάση της πρώιμης παιδικής ηλικίας ..όπου το μικρό παιδάκι κάτω απο την επίδραση του γονεικού λόγου ..θα καθυποταχθεί και θα ευνουχηθεί και απο ανυποκείμενο θα υποκειμενικοποιηθεί σε μια νέα τραυματική θέση και θα υιοθετήσει ανεξέλεγκτα όσα του επιβάλλονται και είναι ο χρόνος όπου παραβατικές πεποιθήσεις και προκαταλήψεις θα συνθέσουν το ψυχολογικό πρότσες του .

Θα αντιλαμβάνεται πλέον την δυνητική -οκ θέση του- με τον συντονισμό του , σε όσα "δέχθηκε" ως σωστά και κάθε τι διαφορετικό θα κρίνεται ως προσπάθεια αποδομησής του και ως προσπάθεια να του υποδειχθεί ότι είναι λάθος..

Το ενδογενές σύστημα επιτυχίας θα αντιδράσει σε ότι δεν συμφωνεί με τον δικό του κώδικα πεποιθήσεων και θα αντιδράσει δυναμικά διότι είναι εγκλωβισμένο στον γονεικό και κοινωνικό λόγο και επιταγή...

Μακάρι να ήταν ο σατανάς η πηγή των όποιων κακών στην ζωή μας ...δυστυχώς δεν είναι άλλος απο τον ίδιο μας τον εαυτό που ανεύθυνος "ων" και θα παραμείνει...θα αποδώσει με ευκολία την όποια παραβατικότητα στον σατανά ...με αποτέλεσμα να παραμένει σε μια δεινή και καταστροφική θέση...που θα του συντρίψει την ζωή του.

Όπως βλέπεις δεν μίλησα για κάποια άλλη θρησκεία φίλε μου ...αλλα με ψυχολογικούς όρους που έχουν και αποδεικτική ισχύ.

Βαφτίσθηκα χριστιανός μα δεν πιστεύω όλα όσα θέλουν άκριτα να υιοθετήσω -κάποια στιγμή παιδάκι μπορώ να πώ , τα πίστευα- θέλω να είμαι ελεύθερος και υπεύθυνος εγώ για την ζωή μου και όχι να μου υποδεικνύει ο κάθε παππάς το ποιό είναι το σωστό και το λάθος , διότι τότε αυτομάτως υποβιβάζω τον εαυτό μου και τον θέτω στον έλεγχο και στα χέρια του οποιοσδήποτε είναι αυτός...

Σε μένα ανήκει ο εαυτός μου και γώ θα τον καθοδηγήσω...αν δεν μπορούσα -ίσως- να απευθυνόμουν σε οποιαδήποτε έξωθεν βοήθεια ακόμα και σε παππάδες.

Αυτό όμως κρίνω , ότι είναι και δειλό και ανευθυνο αλλα και σηματοδοτεί την δική μου αδυναμία να αναλάβω την ζωή μου...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 13:14:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

το ξερω αλλα το θεμα δεν ειναι να ακουει καποιος τον αλλο αλλα να ΑΚΟΥΕΙ πραγματικα...απλα στεναχωριεμαι οταν βλεπω εξυπνους ανθρωπους να εχουν χαθει μεσα στην κουτοπονηρια των καιρων μας...

d.k


Θα πρέπει κάποια στιγμή να ξεφύγουμε απο την διάθεση να χρησιμοποιούμε όρους όπως κουτοπονηριά και αυτό διοτι , αν υποθέσουμε ότι υπάρχει αυτός ο όρος δεν μπορεί να αποδειχθεί , παρά να αποδοθεί με μια άνετη ευχέρεια και προς χάριν εύκολης αιτιολόγησης και αξιολόγησης προσώπων.

Εγώ φίλη μου , κουτοπόνηρος δεν είμαι και το γεγονός ότι εσύ δεν αποδέχεσαι επιστημονικά ευρήματα παγγίνως αναγνωρισμένα , αυτό δεν οροθετεί αλλα και δεν νομιμοποιεί την αίσθησή σου , ότι είμαι κουτοπόνηρος.

Θα ήθελα δε και με καλή διάθεση να πώ...ότι , δεν χρειάζεται ιδιαίτερο ταλέντο και ποιότητα ανθρώπου η εν γένει "ταμπελοποίηση"..

Θα ήθελα κλείνοντας να πώ αυτό:

-Μπορεί να είμαι ηλίθιος..βλάκας..ή και ανεγκέφαλος..μπορεί και κακόβουλος ή και αμόρφωτος άνθρωπος ...ακόμα - ακόμα και αντιδραστικός ή οτιδήποτε άλλο θέλεις , σε παρακαλώ όμως μη με κρίνεις ..δείξε μου και πείσε με ..

Και αν δεν πεισθώ τελικά ...αυτό εμφανίζεται ως δική μου αδυναμία και αντίληψη θεωρείς ή για δική σου αδυναμία να με πείσεις για την όποια αλήθεια των επιχειρημάτων σου..???

Απλά αναρρωτιέμαι...!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 13:21:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
ποιος σου ειπε εαρινε μου οτι οι χριστιανοι αποδιδουν ολα τα παραπανω σε μαγια ή στο σατανα?το καλο κ το κακο θεος-διαβολος γιν-γιαν ολες οι θρησκειες το αποδεχοντε..ακομα κ ο αυτοελεγχος που κανεις εσυ δεν ειναι τιποτα αλλο απο την εξομολογηση αλα χωρις κληρικο..αποδεχεσαι κ συ με τον δικο σου τροπο την υπαρξη καλου κακου...οταν μιλαω για παραπλανηση των ανθρωπων να γιατι μιλαω..εισαι για μενα φανερη αποδειξη των οσων λεω..αν δεν ηξερα τα πιστευω σου κ διαβαζα μονο τα παραπανω δεν θα καταλαβαινα οτι εισαι απλα σκεπτικιστης ορθολογιστης κ ισως αθεος..να ξερεις οτι δεν σου τα λεω αυτα για να σε προσβαλλω..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 13:24:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ρε συ Εαρινέ,μας δουλεύεις; Ποια ερωτήματα για θρησκείες;Για τον χριστιανισμό,μιλάς και μονο, επικριτικά. όπως κι οι άλλοι, πρίμο σιγόντο...Και πιστεύεις ότι την μονομερεια, μπορούμε να τη δούμε αντικειμενικότητα;
Μην δίνεις τόση αξία στον εαυτό σου...Θα απογοητευτείς...
Ρε φίλε, για ποιά αλλη θρησκεία μίλησες, εκτός χριστιανισμού;
Ποιά άλλη θρησκεία έκρινες, εκτός αυτής που λές ότι πιστεύεις;
Αιδώς Αργείοι!!!!!!
Βεβαια, σε και σας, καταλαβαίνω, γιατι, άλλη θρησκεια δεν υπάρχει, δεν έχει υπόσταση ζωντανή,όπως ο χριστιανιασμός,διακοσμητικές γλάστρες είναι όλες,για ποιά να μιλήσετε;
Έχει τα δίκια της η άποψη...
Αλλά, η κακολογία,δεν αποτελεί δογματικό λόγο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 14:51:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
trexa
Για τον χριστιανισμό,μιλάς και μονο, επικριτικά. όπως κι οι άλλοι, πρίμο σιγόντο..



H επιχείρηση του μπαμπά σου είναι και παρεξηγείσαι?

quote:
trexa
Μην δίνεις τόση αξία στον εαυτό σου...Θα απογοητευτείς...

Σε θαυμάζω!!
Όλο λόγια "Αγάπης"

quote:
trexa
Βεβαια, σε και σας, καταλαβαίνω, γιατι, άλλη θρησκεια δεν υπάρχει, δεν έχει υπόσταση ζωντανή,όπως ο χριστιανιασμός,διακοσμητικές γλάστρες είναι όλες,για ποιά να μιλήσετε;



Τότε δεν σας πειράζει να γεμίσει η Ελλάδα τζαμιά και μιναρέδες αφού θα είναι διακοσμητικοί ...... η μήπως σας περάζει.....μπα, η ιδέα μου θα είναι μάλλον......

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 15:49:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ρε συ Εαρινέ,μας δουλεύεις; Ποια ερωτήματα για θρησκείες;Για τον χριστιανισμό,μιλάς και μονο, επικριτικά. όπως κι οι άλλοι, πρίμο σιγόντο...Και πιστεύεις ότι την μονομερεια, μπορούμε να τη δούμε αντικειμενικότητα;
Μην δίνεις τόση αξία στον εαυτό σου...Θα απογοητευτείς...
Ρε φίλε, για ποιά αλλη θρησκεία μίλησες, εκτός χριστιανισμού;
Ποιά άλλη θρησκεία έκρινες, εκτός αυτής που λές ότι πιστεύεις;
Αιδώς Αργείοι!!!!!!
Βεβαια, σε και σας, καταλαβαίνω, γιατι, άλλη θρησκεια δεν υπάρχει, δεν έχει υπόσταση ζωντανή,όπως ο χριστιανιασμός,διακοσμητικές γλάστρες είναι όλες,για ποιά να μιλήσετε;
Έχει τα δίκια της η άποψη...
Αλλά, η κακολογία,δεν αποτελεί δογματικό λόγο...

Βαγγέλη , θα το ξαναπώ γι'αλλη μια φορά και δεν θα το ξανα-επαναλάβω!

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ...ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΟΡΟΥΝ.

Δεν θα με αφορούσε και ο χριστιανισμός ενδεχομένως αλλα καλώς ή κακώς βαπτίσθηκα χριστιανός και εμφανίζεται ως θρησκεία της πατρίδας μου.

Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι ανεξέλεγκτα θα υιοθετήσω ότι μου "πασάρουν" μόνο και μόνο επειδή το είπε η εκκλησία ή ο πατέρας μου ή η κοινωνία ολόκληρη.

Αμφισβητώ ευθέως και βρίσκω πάρα πολλά εξω-πραγματικά που δεν αιτιολογούνται και δεν έχουν υπόσταση ...όπως και σαφή νοηματοδότηση.

Αν δε το ζητούμενο είναι η αγάπη και η καλοσύνη ...σε διαβεβαιώ ότι αυτό δεν "δίνεται" μόνο μέσα απο την όποια θρησκεία , μέσα απο ένα ηθικό προστακτικό κώδικα αλλα επί της ΟΥΣΙΑΣ μπορεί να βρεθεί και να υπάρξει "εγγενώς" και να αναβλύζει απο το είναι των ανθρώπων αβίαστα.

Αν το ζητούμενο , είναι ο θεός ...δεν χρειάζεται η έξωθεν παρέμβαση της όποιας θρησκείας για να τον βρούμε ...αλλα ενοικεί εντός μας και με προσωπική καλλιέργεια και ανάπτυξη δυναμικών , μπορεί να αγκαλιάσει όλο το είναι μας ...υπο μορφή όμορφης αίσθησης και ηρεμίας , η οποία διαχέεται στο εν γένει περιβάλλον μας.

θα ΞΑΝΑ-ΠΏ ΔΕ...ότι δεν συγκροτώ την όποια γνώμη μου για σένα ή τον οποιδήποτε συνάνθρωπό μου , απο το τι πιστεύει ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ..αλλα απο τον τρόπο που συμπεριφέρεται -κυρίως στον εαυτό του- και κατ'επέκτασιν στους υπολοίπους γύρω του.

Έχω ξανα-πεί , ότι καλά κάνει ο οποιοσδήποτε και πιστεύει όπου τον κάνει και αισθάνεται όμορφα και παίρνει ψυχολογικές ανάσες...

Και ασφαλώς αυτό , ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΟΥ ΑΛΗΘΕΙΑ και η οποία είναι σεβαστή -καθ'ολα- ...για τον ίδιο και όχι αναγκαία και για τους υπολοίπους.

Αυτό δεν μας κάνει εχθρούς , ούτε αντιπάλους!

Σε σέβομαι και σε εκτιμώ ως άνθρωπο...να το θυμάσαι αυτό.

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 20:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Όχι καλή μου ar_ia, δεν είναι του μπαμπά μου,ο χριστιανισμός,
αλλά, επειδή δεν είναι και άλλων, γι αυτο έλεγα να μην το παρακάνουμε...Στο κάτω κάτω, είναι βαρετό...Όλο αμφισβητήσεις του χριστιανισμού...Τίποτε άλλο δεν υπάρχει για συζήτηση;
Λέμε, δλδ........
Αγαπητέ μου Εαρινέ,συγνώμη αν σε στενοχώρεσα με το προηγούμενο μήνυμα, δεν είχα πρόθεση, απλά,επαναλαμβάνω, όταν επιτίθεσαι στον χριστιανισμό, υπενθυμίζω, ότι ο χριστιανισμός, έχει πηγες, όχι του Μακεδών, δικές του..."Ερευνάτε τας γραφάς" και "πίστευε και μή, ερεύνα", λέει ο χριστιανισμός,γιατί μέσω γραφών, μέσω του λόγου, κατίσχυνε στο παρελθόν δεινούς ρήτορες και εκφραστές θρησκειών...
Αλλά το επίπεδο του διαλόγου, του......Κωνσταντινου, μόνο σοβαρό δεν είναι, όταν εξίσταται και κομπαζει, ή βρίζει....
Γι αυτό, όταν έχουμε μια θέση, ερώτηση, κάτι τέλος, άκούμε πως έχει απο την επισημη έκφραση του χριστιανισμού, τι πιστεύει ο χριστιανιμός,δλδ,συζηταμε πάνω σε αυτό, δίχως να το αμφισβητούμε, όπως, επαναλαμβάνω, δεν κάνουμε με των άλλων που είναι και παράλογα...
Επ αυτού,εσύ τι θέλεις να δούμε αν ισχύει ή είναι λάθος;Έχεις κάτι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 20:55:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

κατανοηση εαρινε μου πως το εννοεις?γιατι την συγχωρεση την δινει ο ιδιος ο Θεος μεσω καποιου ιερεα..για μενα μετανοια κ κατανοηση ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση του καθενος..απλα η θρησκεια σου δινει την ελευθερια να κανεις μονος σου εσωτερικη αναζητηση να κρινεις μονος σου τον εαυτο σου κ με την βοηθεια ενος κληρικου να καθαρισεις μονος σου την ψυχη σου..ισως να μην ειναι τυχαιο που δεν ειναι ολοι οι κληρικοι εξομολογοι..

d.k


Αυτός είναι Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ...Η θρησκεία μου δίνει την ελευθερία...άρα εκ φύσεως δεν την έχω ...δηλαδή μου δίνεται.

Ευχαριστώ για την καλοσύνη -δεν θα πάρω- και αυτό διότι μέχρι σήμερα -είχα την αίσθηση- ότι εκ φύσεως ήμουν ελεύθερος !

Να κάνω ελεύθερα την αναζήτηση και να κρίνω πάλι ελεύθερα αλλα και με την βοήθεια του κάθε Ιερωμένου να ζητήσω συγχώρεση ...με συγχωρείς φίλη μου αλλα δεν θα ζητήσω την βοήθεια κανενός παππά...ας την κρατήσει για τον εαυτό του και για όσους την χρειάζονται.

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy