ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Νέα Ακρόπολη... Νο.2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 46
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2014, 23:44:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λάθος κάνεις kost και ονομάζεις την θέση μου ακραία, γιατί είναι ακραία; Μπορείς άραγε να απαντήσεις; Kαι εξήγησέ μου γιατί προκατειλημμένη;

Ξέρεις πως λέγετε κάποιος που βλέπει διαρκώς τους άλλους ως προκατειλημμένους; "Προκατειλημμένος" Μήπως τελικά είσαι προκατειλημμένος με εμένα;
Μάλλον έτσι είναι και μάλλον υποβιβάζοντας την τοποθέτησή μου προβάλεις εύκολα την εικόνα σου.

Από ότι φάνηκε εγώ έχω πολλές περισσότερες εμπειρίες με τον εσωτερισμό και με τις ομάδες - οργανώσεις, άρα νομίζω ότι μπορώ να κρίνω λίγο καλύτερα κάποια πράγματα σε σχέση με σένα.
Ωραία είναι να συμπεραίνεις την προκατάληψη στους άλλους, ειδικά όταν δεν έχεις μεγάλη εμπειρία. Επίσης δεν είδα πουθενά να τοποθετήστε Πύρινος και kost ολοκληρωμένα σαν και εμένα για τον εσωτεριμό.
Ως τώρα απλά μου λες kost ότι έχω λάθος απόψεις! Τις σωστές απόψεις όμως που τις κατέχεις εσύ, δεν τις είδα.
Φοβάσαι να μην εκτεθείς ε; Ίσως τελικά να μην έχεις ολοκληρωμένη άποψη!

Είναι ολοφάνερο τελικά σε μένα Πύρινε και kost ότι δεν γνωρίζετε πολλά για τον εσωτερισμό αφού νομίζετε ότι είναι μια Light φιλοσοφικέ αναζήτηση. Επειδή δεν γνωρίζετε για τον εσωτερισμό οπότε γι αυτό και δεν τοποθετηθήκατε.
Μάλλον αυτή είναι μια αλήθεια γι αυτό και προτιμάτε να κρίνετε άλλους προσπαθώντας και να υποβιβάσετε απόψεις.

Εξάλλου εσύ kost δήλωσες απλός αναζητητής, είπες ότι σου ταιριάζει καλύτερα αυτός ο όρος και τελικά παραδέχτηκες όσα λέω. Δήλωσες ότι ποτέ δεν είπατε ότι εσωτερισμός και η φιλοσοφία ταυτίζονται. Άρα συμφωνείς τελικά με όσα έλεγα. Το έχεις συνειδητοποιήσει;

Αυτήν την τούμπα την συνειδητοποίησες;

Απλά συζητώντας μαζί μου και κατηγορώντας με για ο τούμπες και για προκατάληψη τελικά δήλωσες ότι ο εσωτερισμός δεν είναι φιλοσοφία και ότι εσύ δεν είσαι εσωτερισης αλλά αναζητητής.
Άρα τελικά ούτε είσαι εσωτερισής ούτε έχεις να πεις κάτι για τον εσωτερισμό. Στην ουσία δεν γνωρίζεις πολλά για αυτόν, απλά πιστεύεις κάποια πράματα που σου έμαθαν χωρίς να έχεις διεισδύσει καν σε κάποια ομάδα απλά για να βιώσεις στην πράξη κάποια πράγματα.
Θα σε στεναχωρήσω αλλά εσωτεριστης από την καρεκλίτσα σου με πολύ διάβασμα και μερικές απόψεις; Δεν νομίζω!

Edited by - liamn on 13/05/2014 23:51:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2014, 00:05:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υ.Γ

Ο Πλάτωνας kost δεν είπα πουθενά ότι είναι φασίστας, μάλλον δεν μπορείς να το καταλάβεις μέσα από την προκατάληψή σου. Μάλλον τελικά έφτασες στο σημείο να διεκδικείς και την υπόληψη του Πλάτωνα.

Ο Πλάτωνας έγραψε όμως μια πολιτεία που δεν είναι δημοκρατική. Προφανώς ούτε για πολιτεύματα έχεις μελετήσει.

Μέσα στον αλόγιστο θαυμασμό σας για του αρχαίους φιλοσόφους σας διέφυγε η ουσία του Σωκράτη. Ότι δεν φοβόταν να δει τα ελάττωμα οποιουδήποτε, όσο μεγάλου άνδρα και αν τον είχε αναδείξει η ιστορία.
Μέσα από το θαυμασμό σας για τους εσωτεριστες δεν βλέπετε πόσες μπαρούφες έχουν αραδιάσει.
Τελικά φιλοσοφία μηδέν!
Εγώ δεν είπα ότι τα πάντα ήταν λάθος από όσα έχουν πει, άλλα ούτε θα τους αγιοποιήσω κλείνοντας τα ματιά στις μπούρδες τους.
Το κάθε πράγμα πρέπει να παίρνει την θέση που του αξίζει.

Ίσως μετά ξεκινήσουμε να φιλοσοφούμε λίγο.


Edited by - liamn on 14/05/2014 00:12:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2014, 01:30:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άστο Ναντιάκι, άστο δεν το'χεις...στα ερωτήματά μου δεν μπόρεσες να απαντήσεις...ούτε που σχολίασες τα περί μεταφυσικής, ούτε μας όρισες τον "εξωτεριστή" ούτε και σχολίασες τα τόσα πολλά δείγματα εσωτερικής φιλοσοφίας σε τεράστια φιλοσοφικά μεγέθη όπως οι Προσωκρατικοί αλλά και ο Πλάτωνας. Αντ'αυτού συνεχίζεις σε αυτό το γραφικό στυλ "ότι δεν έχετε ιδέα από εσωτερισμό" και ότι "εγώ έχω μάθει και ξέρω τον εσωτερισμό πολύ καλύτερα από εσάς"...παιδιάστικες αντιφάσεις...αυτό το οποίο βρίζεις την ίδια στιγμή κοκορεύεσαι ότι το "κατέχεις"!!!....εντάξει, το εμπεδώσαμε, σου άφησε πολύ άσχημη γεύση όλο αυτό, είτε επειδή έπεσες σε κακές περιπτώσεις, είτε επειδή εσφαλμένα νόμιζες ότι θα κάλυπτες ένα κενό ή μία επιθυμία...άσε λοιπόν τις υποθέσεις για το τι ξέρει ο καθένας και τι δεν ξέρει και κοίτα μήπως συνεισφέρεις και σε κανά άλλο θέμα...και που'σαι, επειδή υπονοείς για το πρακτικό κομμάτι, αν θες να το πάμε στον αποκρυφισμό, τη μαγεία και γενικώς τις συναφείς πρακτικές που παίζουν στους χώρους αυτούς πες το ξεκάθαρα χωρίς φόβο ή άνοιξε κανά άλλο θέμα που θα μπορέσεις να εκφραστείς πιο ολοκληρωμένα...και επίσης περιμένω να μου πεις τους υγιείς χώρους του εν λόγω κύκλου (κυκλώματος) που γνωρίζεις (μιας και είσαι πολύ πιο περπατημένη από εμένα τον αδαή που επιμένω να μην ασχολούμαι μαζί του)...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2014, 10:47:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Άστο Ναντιάκι, άστο δεν το'χεις...στα ερωτήματά μου δεν μπόρεσες να απαντήσεις...ούτε που σχολίασες τα περί μεταφυσικής, ούτε μας όρισες τον "εξωτεριστή" ούτε και σχολίασες τα τόσα πολλά δείγματα εσωτερικής φιλοσοφίας σε τεράστια φιλοσοφικά μεγέθη όπως οι Προσωκρατικοί αλλά και ο Πλάτωνας. Αντ'αυτού συνεχίζεις σε αυτό το γραφικό στυλ "ότι δεν έχετε ιδέα από εσωτερισμό" και ότι "εγώ έχω μάθει και ξέρω τον εσωτερισμό πολύ καλύτερα από εσάς"...παιδιάστικες αντιφάσεις...αυτό το οποίο βρίζεις την ίδια στιγμή κοκορεύεσαι ότι το "κατέχεις"!!!....εντάξει, το εμπεδώσαμε, σου άφησε πολύ άσχημη γεύση όλο αυτό, είτε επειδή έπεσες σε κακές περιπτώσεις, είτε επειδή εσφαλμένα νόμιζες ότι θα κάλυπτες ένα κενό ή μία επιθυμία...άσε λοιπόν τις υποθέσεις για το τι ξέρει ο καθένας και τι δεν ξέρει και κοίτα μήπως συνεισφέρεις και σε κανά άλλο θέμα...και που'σαι, επειδή υπονοείς για το πρακτικό κομμάτι, αν θες να το πάμε στον αποκρυφισμό, τη μαγεία και γενικώς τις συναφείς πρακτικές που παίζουν στους χώρους αυτούς πες το ξεκάθαρα χωρίς φόβο ή άνοιξε κανά άλλο θέμα που θα μπορέσεις να εκφραστείς πιο ολοκληρωμένα...και επίσης περιμένω να μου πεις τους υγιείς χώρους του εν λόγω κύκλου (κυκλώματος) που γνωρίζεις (μιας και είσαι πολύ πιο περπατημένη από εμένα τον αδαή που επιμένω να μην ασχολούμαι μαζί του)...

Μπα, εγώ λέω ότι αυτά που λες είναι χαζομαρίτσες, ιδέα δεν έχετε για το εσωτερισμό, γι 'αυτό και θέλετε να τον απογυμνώσετε από τις βασικές του λογικές παρουσιάζοντάς τον σαν ένα χαλαρό χομπιστικο πεδίο ανάμεσα στα υπόλοιπα. Όταν δεν έχεις ολοκληρωμένη άποψη ειναι φυσικό να μην μπορείς να το περιγράψεις κάτι, όπως εσείς. Μάλλον πέφτω μέσα σε πολλά και προφανώς πειράζεσαι υπερβολικά. Μην κάνεις έτσι γιατί χάνεις την στόφα του εραστή

Θα έπρεπε να παραδειγματίσεις λίγο από την pannpam, διότι μπορεί να μην μας όρισε τον εσωτερισμό άλλα απαντά στην φιλοσοφική προέκταση του πράγματος!

Edited by - liamn on 14/05/2014 11:08:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2014, 12:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

panpam, καταλαβαίνω ότι αυτά που μου λες έχουν κάποια βάση και ότι είναι μια οπτική για όσα σου γράφω, το δέχομαι. Εμένα όμως δεν μου αρκεί.

Για να μην επαναλαμβάνωμαι πες μου κάτι, για εσένα τι σημαίνει εσωτερισμός και πως σε βοηθά στην καθημερινότητα σου; ...



Δε μου φαίνεται αναγκαίο να έχω καμιά πολύ προσωπική άποψη – ως προς τον ορισμό. Συμβατικά δέχομαι την τρέχουσα ακαδημαϊκή άποψη αλλά προτίμησα να κρατήσω την απάντηση πιο σύντομη και αποφεύγω να παραθέσω τα μπλα-μπλα μου μπορεί ο καθένας να βρει στο Google.

Πάντως, δεν περιορίζω το θέμα εσωτερισμός=μπλαβάτσκυ (όπως ανέφερες αλλού, liamn on 13/04/2014 13:12:52) γιατί το ότι ο όρος είναι πρόσφατος δεν σημαίνει ότι αυτό που προσδιορίζει είναι πρόσφατο. Κι ο όρος «μονοθεϊσμός» πρόσφατος είναι αλλά κανείς δεν υποστηρίζει στα σοβαρά ότι ο Μωυσής (πχ) δεν ήταν μονοθεϊστής επειδή ο όρος δεν υπήρχε τότε!

Αλλά για την "καθημερινότητα" και το πως βλέπω τον εσωτερσιμό πρακτικά:
Με το να μεταμορφώνω και να βελτιώνω τον εαυτό μου και τη ζωή μου μέσα από εξάσκηση και πρακτικές μη-(φανερά, εξωτερικά)-αιτιοκρατικές.

Αυτές τις πρακτικές τις έχω δει να είναι αποτελεσματικές και ευεργετικές. Είναι συνήθως τέτοιες ώστε να μην είναι προφανείς ή εύκολα αποδείξιμες, ενώ ουσιαστικά καλλιεργούν το «μέσα» έχουν αντίκτυπο στο «έξω» - γι’αυτό και εσωτερικές.
Ταυτόχρονα απαιτούν κάποια πειθαρχεία και συνέπεια που μαζί με το οτι δεν είναι προφανείς, περικλείουν και κάποιους «κινδύνους» και κάποια «δύναμη» επίσης, σημαίνει πως οι σχετικές οδηγίες (διδασκαλίες) ανακαλύφθηκαν και διατηρήθηκαν (ιστορικά) περισσότερο σε κλειστές ομάδες και διαδόθηκαν επίσης «μυστικά». Έτσι από τη μια η αναγκαιότητα (πειθαρχίας πχ, που είναι δύσκολη ως αυτο-πειθαρχία) από την άλλη η αφανής φύση των οδηγιών αυτών έκανε τέτοιες ομάδες (ιστορικά) και να είναι θεματοφύλακες αλλά και να μονοπωλούν. Πράγμα που με τη σειρά του ανοίγει αυτόματα σχεδόν δρόμο σε κατάχρηση. Επίσης το αποτέλεσμα μπορεί να είναι πολύ επιθυμητό από «τους πολλούς», ενώ είναι και δύσκολα ελέγξιμο.
Πράγμα που με τη σειρά του επίσης ανοίγει αυτόματα σχεδόν πολλά υποσχόμενο πεδίο δράσης για απατεώνες.

Τα συμπεράσματά μου;
1. Υπάρχει τρόπος και είναι αποτελεσματικός. Εσωτερισμό λέω την αναζήτηση του τρόπου και την ενασχόληση μ’αυτόν.
2. Είναι επίσης μυστικός, χρειάζεται «οδηγός».
3. Θέλει εξάσκηση και πειθαρχία
4. Θέλει συγκροτημένες οδηγίες
5. Άρα απαιτεί σύστημα που μόνο οργανωμένο σχήμα μπορεί να προσφέρει – κι αυτό έχει αδύνατα σημεία (κατάχρηση και απατεώνες, όπως πιο πάνω)
6. το σύστημα μπορεί αν είναι από 1-προς-1 έως οργάνωση κι οργάνωση από «μυστική» ομάδα έως εκκλησία.
7. Πως αποφεύγεις κατάχρηση και απατεώνες; α) από τους καρπούς τους. β) δεν τους αποφεύγεις, όπως ο Οδυσσέας με τις Σειρήνες μαθαίνεις να παίρνεις αυτό που θέλεις χωρίς να γίνεται «θύμα». Ή να αφήνεις να σου πάρουν κάτι χωρίς να έχεις στρατηγικό σκοπό προς όφελός σου.
8. Πρακτικά είχα καλή εμπειρία με τους «οδηγούς» και οργανώσεις. Πήρα αυτό που ήθελα και δεν έγινα θύμα. Όχι ότι όλοι που συνάντησα ήταν ιδανικοί. Αλλά κι όσους δεν ήταν ιδανικοί και ψάχνανε για θύματα είδα πως να πάρω ότι προσέφεραν εντιμά αλλά χωρίς να γίνω θύμα.
9. Οδηγούς και οργανώσεις θεωρώ πως κάπου είναι απαραίτητα για εκκίνηση και μέθοδο. Αλλά όχι πάντα απαραίτητα για πορεία.
10. Xωρίς κάποια επαφή με τέτοια δεν θα είχα, ίσως, τα αποτελέσματα. Έτσι είμαι ευγνώμων και αναγνωρίζω την αξία τους.
11. Ταυτόχρονα έχω δει και προβλήματα έτσι αναγνωρίζω και τις κακοτοπιές. Και από τις τεχνικές και από απατεώνες.
12. Καταλαβαίνεις πως αν στο πώς βλέπω τα πράγματα υπάρχουν λάθη στις λέξεις (πχ εσωτερισμός) λίγο με απασχολεί εφόσον το πώς βλέπω τα πράγματα έχει ευεργετικά αποτελέσματα στη ζωή μου. Μπορεί να δυσχεραίνουν κάποια επικοινωνία – ίσως αναπόφευκτο όταν πας να βάλεις σε λόγια αφανή πράγματα – αλλά το αποτέλεσμα μετρά.


...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ

Edited by - panpam on 14/05/2014 13:25:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2014, 16:47:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάντως, δεν περιορίζω το θέμα εσωτερισμός=μπλαβάτσκυ (όπως ανέφερες αλλού, liamn on 13/04/2014 13:12:52) γιατί το ότι ο όρος είναι πρόσφατος δεν σημαίνει ότι αυτό που προσδιορίζει είναι πρόσφατο.
"Η" Λιαμ, αν είναι "η", δεν μας έχει πει τι είναι οι μασόνοι - οι οποίοι είναι πολύ παλιότεροι της Μπλαβάτσκι και οι παρεμφερείς με αυτούς οργανώσεις...
Αντιθέτως, όταν του παραθέτουμε στοιχεία και του δείχνουμε πρόσωπα γνωστά, που ήταν "μέχρι τα μπούνια" στον εσωτερισμό, λέει "άλλα λόγια να αγαπιόμαστε".
Ο Μόζαρτ δεν είχε γράψει κομμάτια για τις λειτουργίες των μασώνων.
Ο Καζαντζάκης δεν σφράγιζε με τον ορουβόρο όφη, ουτε είχε στα έργα του θεοσοφικές επιρροές.
Ο Νεύτωνας δεν είχε γράψει βιβλία πάνω στην αλχημεία.
Ο Βενιαμίν Φραγκλίνος δεν είχε συντάξει... σύνταγμα για τους μασώνους.
Ο Πεσόα δεν είχε μεταφράσει τους θεόσοφους ούτε ασχολούταν με τον πνευματισμό.
Ο Γεώργιος Ράλλης, πρωθυπουργός της Ελλάδας, δεν ήταν μασώνος.
...άλλα "η" Λίαμν ξέρει απο εσωτερισμό
..Για αυτό τους αποκαλεί όλους αυτούς "εξωτεριστές"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2014, 17:09:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βέβαια - για να της αποδώσουμε και κάποιο δίκαιο - δεν θα είχε και άδικο να πει οτι ορισμένοι από αυτούς που αναφέραμε, ήταν.. χομπίστες, όπως λέει. Δηλαδή οτι η ενασχόληση τους με τα "μυστικιστικά" και όλα αυτά, ήταν για αυτούς πιθανόν ένα χόμπι ή ένα ερεθιστικό διανοητικό παιχνίδι.
Αυτό δεν αποκλείεται, καθώς η ζωή κάποιων απο αυτών, τουλάχιστον με το μέρος της που μας είναι γνωστό, δεν συνάδει με κάποιον "εσωτερίζοντα", αν θεωρήσουμε οτι υπάρχει κάποιος "κανόνας" που καθορίζει το πώς πρέπει να δρα ένας "εσωτερίζοντας"
- μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε πάνω σε αυτό.

Παρόλα αυτά δεν πρέπει να ξεχνάμε οτι ο εσωτερισμός ευρύτερα, έχει και την αρνητική του όψη.
Δηλαδή ο εσωτερισμός χρησιμοποιείται για την αυτοβελτίωση, ναι, αλλά στο πεδίο της πρακτικής χρησιμοποιείται και για άλλα πράγματα. Και ο "μαύρος μάγος" κάνει πρακτικές "εσωτερισμού" - αυτό δε σημαίνει οτι "αυτοβελτιώνεται"
- αν υπάρχει "αυτοβελτίωση" μπορεί να είναι σε έναν συγκεκριμένο τομέα.
Άρα τίποτα δεν είναι μόνο άσπρο - ή μόνο μάυρο

Edited by - Πύρινος on 14/05/2014 17:15:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2014, 12:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"Η" Λιαμ, αν είναι "η", δεν μας έχει πει τι είναι οι μασόνοι - οι οποίοι είναι πολύ παλιότεροι της Μπλαβάτσκι και οι παρεμφερείς με αυτούς οργανώσεις...
Αντιθέτως, όταν του παραθέτουμε στοιχεία και του δείχνουμε πρόσωπα γνωστά, που ήταν "μέχρι τα μπούνια" στον εσωτερισμό, λέει "άλλα λόγια να αγαπιόμαστε".
Ο Μόζαρτ δεν είχε γράψει κομμάτια για τις λειτουργίες των μασώνων.
Ο Καζαντζάκης δεν σφράγιζε με τον ορουβόρο όφη, ουτε είχε στα έργα του θεοσοφικές επιρροές.
Ο Νεύτωνας δεν είχε γράψει βιβλία πάνω στην αλχημεία.
Ο Βενιαμίν Φραγκλίνος δεν είχε συντάξει... σύνταγμα για τους μασώνους.
Ο Πεσόα δεν είχε μεταφράσει τους θεόσοφους ούτε ασχολούταν με τον πνευματισμό.
Ο Γεώργιος Ράλλης, πρωθυπουργός της Ελλάδας, δεν ήταν μασώνος.
...άλλα "η" Λίαμν ξέρει απο εσωτερισμό
..Για αυτό τους αποκαλεί όλους αυτούς "εξωτεριστές"


Αν δεν είσαι παρατηρητικός δεν ευθύνομαι εγώ!

Έχω πει ότι είμαι γυναικά. Άλλα γιατί αυτό είναι τόσο σημαντικό για το θέμα δεν καταλαβαίνω.

Το δεύτερο που δεν παρατήρησες είναι ότι έχω πει ότι όλα είναι επηρεασμένα από τους τέκτωνες, γι 'αυτό και δεν μπορούμε να έχουμε εμπιστοσύνη ούτε να ελπίζουμε στην αντικειμενική οπτική πολλών ιστορικών γραπτών. Ακόμα και από τον διαφωτισμό. Φαίνονται ποια είναι γραμμένα από αυτούς και με ποιο τρόπο είναι επηρεασμένα καθώς οι μασόνοι έχουν έντονο θρησκευτισμό αφού έχουν θρσησκειοποιηση την επιστήμη.

Οι τέκνωνες είχαν διεισδύσει στο Βατικανό, οπότε δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τίποτα, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να είμαστε ερευνητικοί, άρα όχι εσωτεριστες. Οι τέκτονες έχουν πάρει παραμάσχαλα όλοι την ιστορία και την έχουν ξαναγράψει.
Εσείς είναι φυσικό να τα βλέπετε έτσι, έχετε το ελάττωμα του θρησκευόμενου και ικανοποιήστε με το να τα βλέπετε όλα εσωτερίστηκα.

Στα πανεπιστήμια, είχα πει πύρινε, δεν μπορείς να ανέλθεις χωρίς να έχεις την εύνοια τους. Μοιάζει σε μεγάλο βαθμό η Νέα ακρόπολη με αυτούς.

Κάνε στις άκρη καλύτερα τις εξυπνάδες, αν όλες αυτές οι φυσιογνωμίες είχαν σχέσεις με τους τέκτονες δεν είναι κάτι προς θαυμασμό. Άλλο είναι έχω σχέση, άλλο είναι εμπνέομαι και άλλο είναι με αναγκάζουν περιστάσεις να συμμετέχω.
Αν όμως έχεις 0% ερευνητική τάση ή η έρευνά σου είναι πάνω σε ράγες τρένου, τι άλλο θα μου πεις;

Θέλεις όλους να τους συνδέσεις με μια τάση θρησκευτικής αφέλειας. Ο Μότσαρτ έπρεπε να βιοποριστεί, αυτή ήταν η δουλειά του, να γράφει κατά παραγγελίες. Επίσης ποιοι είχαν τα χρήματα; Οι μασόνοι!

Τα βλέπεις όλα με μεγάλη αφέλεια, καθόλου ερευνητικά, με 1εσωτεριστική αφέλεια!

Edited by - liamn on 16/05/2014 12:09:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2014, 12:17:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αλλά για την "καθημερινότητα" και το πως βλέπω τον εσωτερσιμό πρακτικά:
Με το να μεταμορφώνω και να βελτιώνω τον εαυτό μου και τη ζωή μου μέσα από εξάσκηση και πρακτικές μη-(φανερά, εξωτερικά)-αιτιοκρατικές.

Αυτές τις πρακτικές τις έχω δει να είναι αποτελεσματικές και ευεργετικές. Είναι συνήθως τέτοιες ώστε να μην είναι προφανείς ή εύκολα αποδείξιμες, ενώ ουσιαστικά καλλιεργούν το «μέσα» έχουν αντίκτυπο στο «έξω» - γι’αυτό και εσωτερικές.
Ταυτόχρονα απαιτούν κάποια πειθαρχεία και συνέπεια που μαζί με το οτι δεν είναι προφανείς, περικλείουν και κάποιους «κινδύνους» και κάποια «δύναμη» επίσης, σημαίνει πως οι σχετικές οδηγίες (διδασκαλίες) ανακαλύφθηκαν και διατηρήθηκαν (ιστορικά) περισσότερο σε κλειστές ομάδες και διαδόθηκαν επίσης «μυστικά». Έτσι από τη μια η αναγκαιότητα (πειθαρχίας πχ, που είναι δύσκολη ως αυτο-πειθαρχία) από την άλλη η αφανής φύση των οδηγιών αυτών έκανε τέτοιες ομάδες (ιστορικά) και να είναι θεματοφύλακες αλλά και να μονοπωλούν. Πράγμα που με τη σειρά του ανοίγει αυτόματα σχεδόν δρόμο σε κατάχρηση. Επίσης το αποτέλεσμα μπορεί να είναι πολύ επιθυμητό από «τους πολλούς», ενώ είναι και δύσκολα ελέγξιμο.
Πράγμα που με τη σειρά του επίσης ανοίγει αυτόματα σχεδόν πολλά υποσχόμενο πεδίο δράσης για απατεώνες.

Τα συμπεράσματά μου;
1. Υπάρχει τρόπος και είναι αποτελεσματικός. Εσωτερισμό λέω την αναζήτηση του τρόπου και την ενασχόληση μ’αυτόν.
2. Είναι επίσης μυστικός, χρειάζεται «οδηγός».
3. Θέλει εξάσκηση και πειθαρχία
4. Θέλει συγκροτημένες οδηγίες
5. Άρα απαιτεί σύστημα που μόνο οργανωμένο σχήμα μπορεί να προσφέρει – κι αυτό έχει αδύνατα σημεία (κατάχρηση και απατεώνες, όπως πιο πάνω)
6. το σύστημα μπορεί αν είναι από 1-προς-1 έως οργάνωση κι οργάνωση από «μυστική» ομάδα έως εκκλησία.
7. Πως αποφεύγεις κατάχρηση και απατεώνες; α) από τους καρπούς τους. β) δεν τους αποφεύγεις, όπως ο Οδυσσέας με τις Σειρήνες μαθαίνεις να παίρνεις αυτό που θέλεις χωρίς να γίνεται «θύμα». Ή να αφήνεις να σου πάρουν κάτι χωρίς να έχεις στρατηγικό σκοπό προς όφελός σου.
8. Πρακτικά είχα καλή εμπειρία με τους «οδηγούς» και οργανώσεις. Πήρα αυτό που ήθελα και δεν έγινα θύμα. Όχι ότι όλοι που συνάντησα ήταν ιδανικοί. Αλλά κι όσους δεν ήταν ιδανικοί και ψάχνανε για θύματα είδα πως να πάρω ότι προσέφεραν εντιμά αλλά χωρίς να γίνω θύμα.
9. Οδηγούς και οργανώσεις θεωρώ πως κάπου είναι απαραίτητα για εκκίνηση και μέθοδο. Αλλά όχι πάντα απαραίτητα για πορεία.
10. Xωρίς κάποια επαφή με τέτοια δεν θα είχα, ίσως, τα αποτελέσματα. Έτσι είμαι ευγνώμων και αναγνωρίζω την αξία τους.
11. Ταυτόχρονα έχω δει και προβλήματα έτσι αναγνωρίζω και τις κακοτοπιές. Και από τις τεχνικές και από απατεώνες.
12. Καταλαβαίνεις πως αν στο πώς βλέπω τα πράγματα υπάρχουν λάθη στις λέξεις (πχ εσωτερισμός) λίγο με απασχολεί εφόσον το πώς βλέπω τα πράγματα έχει ευεργετικά αποτελέσματα στη ζωή μου. Μπορεί να δυσχεραίνουν κάποια επικοινωνία – ίσως αναπόφευκτο όταν πας να βάλεις σε λόγια αφανή πράγματα – αλλά το αποτέλεσμα μετρά.



Η ακαδημαϊκή άποψη δέχεται τον εσωτερισμό ως έναν ιδιαίτερο τρόπο με συγκεκριμένες πεποιθήσεις ακολουθώντας συγκεκριμένες παραδόσεις. Αυτό αυτόματος μας υποδηλώνει ότι σε κάποιες δράσεις που θα προβούμε μέσο του εσωτερισμού μας οδηγούν σε μια σειρά από ακολουθούμενα δεδομένα που δεν σηκώνουν αμφισβήτηση, διότι αν τα αμφισβητήσουμε σημαίνει αποχώρηση από 'το εγχείρημα και τον σκοπό. Αυτό ανοίγει ζητήματα δογματισμού.

Καθώς φιλοσοφείς όμως δεν δεσμεύεσαι από συγκεκριμένα δεδομένα ποτέ. Η φιλοσοφία δεν είναι ασκητική!
Άρα ο εσωτερισμός είναι κάτι άλλο στην βάση του επειδή σε δένει με μια τη ασκητική πλευρά στην ζωή σου προς επίτευξη εκείνης την μεταμορφώσεις που αναφέρεις παρακάτω. Αντιθέτως η φιλοσοφία δεν σε δεσμεύει να προχωρήσεις σε μεταμόρφωση. Λέγετε φιλοσοφία (φίλος της σοφίας), όχι σοφός και φωτισμένος αυτό κάθε αυτό, αλλά απλά φίλος.
Είναι πολύ προσεγμένες οι λέξεις οι ελληνικές. Σου λέει ότι είμαστε φίλοι της σοφία, άρα μπορούμε απλά να προσεγγίσουμε την σοφία, όχι να γίνουμε οι ίδιοι σοφοί αλλάζοντας κάποιο επίπεδο αλχημιστικά. Όχι να μεταμορφωθούμε!
Ο εσωτερισμός όμως θεωρεί ότι η υπόσταση μας αλλάζει αλχημιστικά και αναβαθμιζόμαστε πνευματικά.

Edited by - liamn on 16/05/2014 14:01:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2014, 12:21:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=Xaa9SWjik-g

Aφιερωμένο στον Πύρινο και στον kost!


Edited by - liamn on 16/05/2014 13:00:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2014, 12:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάνε στις άκρη καλύτερα τις εξυπνάδες, αν όλες αυτές οι φυσιογνωμίες είχαν σχέσεις με τους τέκτονες δεν είναι κάτι προς θαυμασμό.
Άλλο αυτό.. δε λέω πως ήταν προς θαυμασμό. Η συνεισφορά του καθενός σε οποιαδήποτε τομέα κρίνεται κατά περίπτωση. Ούτε τα αρνητικά και ούτε και τα θετικά τους τα συνδέουμε με τον τεκτονισμό - ή οποιαδήποτε όμοια οργάνωση. Αν ο Καζαντζάκης δεν ήταν τέκτονας (ή κάτι περόμοιο) δε σημαίνει οτι δεν θα είχε συγγραφικό ταλέντο. Αν ο Μόζαρτ δεν σχετιζόταν με τον τεκτονισμό δε σημαίνει οτι δε θα έγραφε καταπληκτική μουσική κοκ.
Αυτό που λέω είναι οτι όλοι αυτοί οι άνθρωποι -είτε καλοί είτε κακοί- είχαν δείξει ενδιαφέρον -και όχι μόνο ενδιαφέρον, αλλά ας αρκεστούμε σε αυτό- σε αυτό το οποίο αποκαλείται εσωτερισμός. Και στο μεταφυσικό, αν θες.
Τώρα, το πώς προέκυψε αυτό το ενδιαφέρον (και αν υπήρχε), άγνωστο.

Edited by - Πύρινος on 16/05/2014 12:55:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2014, 13:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άλλο αυτό.. δε λέω πως ήταν προς θαυμασμό. Η συνεισφορά του καθενός σε οποιαδήποτε τομέα κρίνεται κατά περίπτωση. Ούτε τα αρνητικά και ούτε και τα θετικά τους τα συνδέουμε με τον τεκτονισμό - ή οποιαδήποτε όμοια οργάνωση. Αν ο Καζαντζάκης δεν ήταν τέκτονας (ή κάτι περόμοιο) δε σημαίνει οτι δεν θα είχε συγγραφικό ταλέντο. Αν ο Μόζαρτ δεν σχετιζόταν με τον τεκτονισμό δε σημαίνει οτι δε θα έγραφε καταπληκτική μουσική κοκ.
Αυτό που λέω είναι ότι όλοι αυτοί οι άνθρωποι -είτε καλοί είτε κακοί- είχαν δείξει ενδιαφέρον -και όχι μόνο ενδιαφέρον, αλλά ας αρκεστούμε σε αυτό- σε αυτό το οποίο αποκαλείται εσωτερισμός. Και στο μεταφυσικό, αν θες.
Τώρα, το πώς προέκυψε αυτό το ενδιαφέρον (και αν υπήρχε), άγνωστο.

Κι εγώ έδειξα και έχω διαφέρον για τον εσωτερισμό, ε και;
Tι σημαίνει αυτό, ότι είναι εσωτεριστρια;
Έδειξαν λοιπόν ενδιαφέρον για του τέκτονες και για όσα λέγανε, ε και;

Το ότι ίσως άνθρωποι σαν αυτούς έδειχναν μεταφυσικές ανησυχίες δεν σημαίνει ότι είναι εσωτεριστές, δεν αρκεί!
"το πώς προέκυψε αυτό το ενδιαφέρον (και αν υπήρχε), άγνωστο" όπως είπες και εσύ!

Κι εγώ έχω μεταφυσικές ανησυχίες άλλα αυτές οι ανησυχίες δεν υποκινούν την κοινή λογική μου.
Στον χώρο του εσωτερισμου όμως πάσχουν στην κοινή λογική αφού οι μεταφυσικές αρχές καθορίζουν την καθημερινότητα. Προβληματικότητα που παρατηρείτε στις θρησκείες.

Edited by - liamn on 16/05/2014 13:20:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2014, 13:54:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στον εσωτερισμό δένεσαι και ακολουθείς ευλαβικά οδό, δίνεις σημασία σε έννοιες όπως αποκάλυψη της γνώσης και μεταμορφική εσωτερική αλλαγή προς τον ανώτερο εαυτό.
Επίσης υπάρχει θρησκευτική αποκάλυψη μέσω τον μυωτικών πρακτικών.

Όλα αυτά δεν είναι φιλοσοφία αλλά θρησκευτική πρακτική.
Ο εσωτερισμός το ξαναλέω, δεν είναι φιλοσοφία, είναι μια θρησκευτική εκδήλωση που θέλει και νομίζει ότι φιλοσοφεί.

Θέλεις δεν θέλεις καταλήγεις να είσαι ή σοβαρός εσωτεριστης και αυτό σημαίνει ότι ακολουθείς αυτές τις πρακτικές, πρακτικές που ακολουθούσαν από παλαιότερα όπως οι τέκτονες, άρα πιστεύεις σε βασικές θρησκευτικές λογικές όπως Θεοφάνια, αποκάλυψη, μύηση ή γίνεσαι χομπίστας εσωτεριστης και απλά διαβάσεις για τους σοβαρούς εσωτεριστες, τους θαυμάζεις και νομίζεις ότι κάνεις κάτι.

Η κατηγορία, είμαι εσωτεριστης και απλά φιλοσοφώ δεν υπάρχει. Αν ήταν έτσι θα λεγόσασταν άπλα φιλόσοφοι.

Στους εσωτεριστες η μεταφυσική είναι βασική γραμμή αντίληψης για το πως βλέπουν τον κόσμο, δεν είναι μια φιλοσοφική προσέγγιση. Οι εσωτεριστες είναι βέβαιοι για τα δόγματα που πιστεύουν, όπως παράδειγμα η μετενσάρκωση, το Δαρμα και το κάρμα. Αυτά σας τα έλεγα από μιαν αρχή.


Edited by - liamn on 16/05/2014 13:55:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2014, 15:29:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

…Λέγετε φιλοσοφία (φίλος της σοφίας), όχι σοφός και φωτισμένος αυτό κάθε αυτό, αλλά απλά φίλος.
Είναι πολύ προσεγμένες οι λέξεις οι ελληνικές. Σου λέει ότι είμαστε φίλοι της σοφία, άρα μπορούμε απλά να προσεγγίσουμε την σοφία, όχι να γίνουμε οι ίδιοι σοφοί αλλάζοντας κάποιο επίπεδο αλχημιστικά. Όχι να μεταμορφωθούμε!
Ο εσωτερισμός όμως θεωρεί ότι η υπόσταση μας αλλάζει αλχημιστικά και αναβαθμιζόμαστε πνευματικά.
Edited by - liamn on 16/05/2014 14:01:18

Φίλος. Αλλά τη πάει να πει φίλος; Εκείνα τα χρόνια σήμαινε και το «εραστή». Φίλος της σοφίας δηλαδή είναι ο άνθρωπος που την επιδιώκει, τελικά.
Η λέξη δίνει κάποια στοιχεία για το τι θέλει να κάνει ο άνθρωπος – να βρει και να προσκοληθεί στη σοφία – αλλά δεν λέει τίποτα για το πως μπορεί να γίνει αυτό.
Έτσι...
quote:
Στον εσωτερισμό δένεσαι και ακολουθείς ευλαβικά οδό, δίνεις σημασία σε έννοιες όπως αποκάλυψη της γνώσης και μεταμορφική εσωτερική αλλαγή προς τον ανώτερο εαυτό. ...Edited by - liamn on 16/05/2014 13:55:41
Ανώτερο εαυτό; Ποιος το λέει αυτό;
Αν αυτό που κάνεις το κάνεις επιδιώκοντας τη σοφία, φιλοσοφείς. Η λέξη «φιλοσοφία» λέει τι κάνεις αλλά αλλά δεν λέει τίποτα για το πως μπορεί να γίνει αυτό. Αν έτσι εγώ θέλω μ’αυτό τον τρόπο να επιδιώκω την σοφία εξακολουθώ να είμαι εντός του νοήματος της λέξης.
...
quote:
...
Επίσης υπάρχει θρησκευτική αποκάλυψη μέσω τον μυωτικών πρακτικών.

Όλα αυτά δεν είναι φιλοσοφία αλλά θρησκευτική πρακτική. ...

Edited by - liamn on 16/05/2014 13:55:41


Πολλοί από αυτούς που ήταν φιλόσοφοι έβλεπαν τη φιλοσοφία πρακτικά και με θρησκευτικούς όρους. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ήταν φιλόσοφοι, αλλά ότι επεδίωκαν το ίδιο με ας πούμε σχολαστικούς αλλά αλλιώς.
quote:
....
Ο εσωτερισμός το ξαναλέω, δεν είναι φιλοσοφία, είναι μια θρησκευτική εκδήλωση που θέλει και νομίζει ότι φιλοσοφεί.....

Edited by - liamn on 16/05/2014 13:55:41



Ο εσωτερισμός μπορεί να είναι και φιλοσοφία αν η σοφία είναι ο στόχος των πρακτικών. Αν έτσι αναζητά τη σοφία έχει κάθε λόγο να «νομίζει ότι φιλοσοφεί.....» αφού όντως φιλοσοφεί.
quote:

...Η κατηγορία, είμαι εσωτεριστης και απλά φιλοσοφώ δεν υπάρχει. Αν ήταν έτσι θα λεγόσασταν άπλα φιλόσοφοι....Edited by - liamn on 16/05/2014 13:55:41

Όχι υπάρχουν φιλόσοφοι που ασχολούνται διαλεκτικά, άλλοι με τη λογική, άλλοι θρησκευτικά, άλλοι ...αλλιώς. Το ζητούμενο είναι η σοφία. Οι τρόποι προσέγγισης μπορεί να διαφέρουν αλλά αν το ζητούμενο είναι κοινό;

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2014, 18:14:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
liamn Απεστάλη:12/05/2014, 12:56:05

quote:

Τότε κοπέλα μου ξεφύγαμε εντελώς, να σε πληροφορήσω ότι και εγώ αν θέλω να ρομαντιστώ, στο μυαλό μου γίνομαι η Κλεοπάτρα των Πτολεμαίων αλλά ούτε το μπερδεύω με την πραγματικότητα ούτε το κάνω βούκινο!


liamn Απεστάλη:16/05/2014, 13:54:20

quote:

Στους εσωτεριστες η μεταφυσική είναι βασική γραμμή αντίληψης για το πως βλέπουν τον κόσμο, δεν είναι μια φιλοσοφική προσέγγιση. Οι εσωτεριστες είναι βέβαιοι για τα δόγματα που πιστεύουν, όπως παράδειγμα η μετενσάρκωση, το Δαρμα και το κάρμα. Αυτά σας τα έλεγα από μιαν αρχή.


Όταν αποφασίσεις πες μας, τι είναι εσωτερισμός για να μάθουμε και αν πιστεύεις στην μετενσάρκωση ή όχι;

Γιατί δεν βλέπω ίχνος από εσωτερισμός με τις ποιο πάνω δηλώσεις Κλεοπάτρα.

Ειδικά με τον Δάρμα ελπίζω να μην υποφέρεις πολύ που ξεφεύγεις από το πεπρωμένο σου, λόγο του ότι επεκτάθηκε η γνώση σου, πέραν του φυσιολογικού.

Και μας που αναφέρεσαι στους Τέκτονες στους Μασόνους δηλαδή, για πες μας ποιος είναι ο αόρατος αρχηγός και αν είναι Έλληνας;

Θέλω ένα όνομα από περιέργεια, μιας και έχεις πλεύσει στα βαθιά νερά, όπως καταλάβαμε.

Συν ότι θα ήθελα και κάτι εκτός ίντερνετ και βιβλίων κάτι ποιο πιασάρικο, σε σχέση με το ότι οι τέκτονες πιστεύουν στην πνευματικότητα αλλά όχι στο μεταφυσικό όπως υφίσταται.

Υ.Γ συγνώμη για την ενόχληση.

Edited by - maria3 on 16/05/2014 18:29:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2014, 22:07:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
maria3 δεν είμαι σίγουρος οτι έχεις καταλάβει τι γράφει η λίανμ..
..και αν θέλεις εξηγησέ λίγο τι εννοείς με αυτή τη φράση:
quote:
Ειδικά με τον Δάρμα ελπίζω να μην υποφέρεις πολύ που ξεφεύγεις από το πεπρωμένο σου, λόγο του ότι επεκτάθηκε η γνώση σου, πέραν του φυσιολογικού.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2014, 22:18:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι Πύρινος κατάλαβα τι λέει, μιλάει για την μετενσάρκωση και το Δάρμα, όπου το Δάρμα ξέρουμε τι σημαίνει σαν έννοια, ας το πούμε έτσι είναι προγραμματισμένη η ζωή μας σε αυτόν τον κόσμο, ερχόμαστε με έναν σκοπό και φεύγομε πάλι με το ίδιο, η πορεία μας δηλαδή.

Δεν μπορεί να μιλάω στην liamn και να της λέω ότι οι εσωτεριστές ανήκουν κάπου και νοητικά και να μιλάει για εσωτερισμό για Μασόνους και μετενσάρκωση και να με κοροϊδεύει με την ποιο πάνω πρόταση λέγοντας μου ότι, ε τότε και αυτή είναι η Κλεοπάτρα.

Τι δεν κατάλαβες;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2014, 11:19:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
maria3 νομίζω ότι πρέπει να τα περιγράψεις πιο απλά ώστε να καταλάβω τι θέλεις να πεις!

Θα σου απαντήσω σε ότι πιστεύω ότι κατάλαβα από όσα μου ρωτάς!

Edited by - liamn on 18/05/2014 13:40:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2014, 13:15:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panpam δεν αντιλέγω ότι φιλοσοφικά μπορούμε να στοχαστούμε σε θρησκευτικά ζητήματα και ότι αυτό θα παράγει φιλοσοφία, διαφωνώ όμως ότι η θρησκευτική αντίληψη μπορεί να φιλοσοφήσει αδογμάτιστα.
Όταν θέτεις ως βάση την μετενσάρκωση όπως στον εσωτερισμό, τότε είσαι δογματικός και αυτό τερματίζει την φιλοσοφία ή καλύτερα την περιορίζει πάρα πολύ.

Ο καθένας διαλέγει και παίρνει, εγώ απλά βλέπω πολλά δόγματα στην εσωτεριστική παράδοση. Αυτό περιορίζει το φιλοσοφικό εύρος αλλά και την ελευθερία της φιλοσοφικής αντίληψης!

Ο εσωτερισμός παραδοσιακά είναι δογματισμένος σε πολλές περιπτώσεις, όπως σου είπα η ιστορία τον αντιλαμβάνεται ως μια σειρά από ανεξάρτητα και άσχετα μεταξύ τους ρεύματα με συγκεκριμένα παραδοσιακά στοιχεία και πεποιθήσεις. Η έρευνα γι 'αυτόν στηρίζετε καθαρά στις προσωπικές προτιμήσεις του εκάστοτε ερευνητή και στην προσωπική του κρίση.
Ένας ορισμός που προσεγγίζετε από μια θρησκευτική υφή με πολλά θρησκευτικά χαρακτηριστικά.

Ο δογματισμός δεν είναι φιλοσοφία, είναι η παγίωση της φιλοσοφικής βούλησης.
Η θρησκεία είναι στοχασμός μέσα σε δογματικά όρια, το αντίθετο της φιλοσοφίας.
Άρα ναι! μπορούμε να στοχαζόμαστε θρησκευτικά αν θέλουμε, αλλά χειραγωγημένα θέλουμε δεν θέλουμε.

Αυτό υπάρχει σε μεγάλο βαθμό στην εσωτερική παράδοση και μάλιστα η θρησκευτική προσέγγιση του εσωτερισμού διαφαίνεται και σε άλλα πεδία όπως στην πολιτικήιδεολογική του προσέγγιση για την ζωή άλλα και στην
κοινωνική του αντίληψη για τα πράγματα.

Ένα πολύ δυνατό στοιχειό όπως σας είπα, είναι ότι δεν είναι τυχαίο ότι η ουσία της θρησκευτικής λογικής είναι ο δεσποτισμός. Μια απολυταρχική αντίληψη δηλαδή που ωθεί τον άνθρωπο στην θεοκρατία. Από την άλλη η θεοκρατία επιζητά απολυταρχικά πολιτικά καθεστώτα. Έτσι κι ο εσωτεριτης εμπνέετε στην ζωή δεσποτικά και πολιτικά απόλυτα ακόμα και αν δεν το καταλαβαίνει αφού ονειρεύεται ιεραρχίες δεσποτικής αποκάλυψης στην ζωή του. Επίσης ωθείτε και ονειρεύεται παρόμοια πράγματα και στην πολιτική δομή της κοινωνία του. Γι 'αυτό θέλει να θεμελιωθούν πολιτείες όπως του Πλάτωνος, σπαρτιατικές κοινωνίες ή κοινωνίες αυτοκρατορισμού νομίζοντας ότι η σοφία βρίσκει πρόσφορο έδαφος σε απόλυτες ασκητικές κοινωνίες που θα του διδάσκονται όλα εξαποκαλυξεως μεσο μαθητείας. Αντιπροσωπευτικό σε αυτό είναι ο ρόλος δάσκαλου μαθητή, μια απόλυτη σχέση και αυστηρά ιεραρχική σε νοοτροπία.
Ο εσωτεριστής φαντάζετε κοινωνίες που δεν τις διοικούν πραγματικά ελεύθεροι πολίτες και αντικαθιστά την έννοια της ελευθερίας με την δέσμευση της ιεραρχικής απολυτότητας του ρόλου μαθητή-δασκάλου, αφού τέτοιας λογικής είναι και ο τρόπος που του αποκαλύπτετε η γνώση, με αποκάλυψη από τον δάσκαλο (είτε αυτός είναι γήινος είτε είναι κάποιος αόρατος). Άρα θεωρεί ότι η κοινωνία πρέπει να είναι ένα τεράστιο εργαστήριο μαθητείας εκφασίζοντας έτσι έντεχνα την πολιτεία.

Η περίπτωση του ναζισμού και του τάγματος της Θουλης δεν είναι αμελητέο ούτε τυχαίο παράδειγμα. Επίσης για να μην παρεξηγούμαστε, δεν θεωρώ ότι ο εσωτερισμός θα μετατρέψει την κοινωνία σε φασιστική, απλά επισημαίνω ότι τέτοιες νοοτροπίες είναι μη δημοκρατικές και εναντιώνονται ιδεολογικά στις ελευθερίες του ανθρώπου. Επίσης ότι έχει προέκταση στην συμπεριφορά μας χωρίς να το καταλαβαίνουμε.

Όλα αυτά συγκλίνουν, αν δεν το έχετε στοχαστεί δεν με ενοχλεί καθόλου, είναι όμως μια καλή ευκαιρία να το συζητήσουμε.

Υ.Γ

panpam, επειδή βλέπω ότι στην ουσία συνεχώς μου επιβεβαιώνεις πως τίποτα από όσα σου περιγράφω δεν σου φαίνονται άσχημα, θα σου απαντήσω ότι ούτε εγώ θεωρώ ότι κάτι είναι καταδικαστέο από όλα όσα σου περιγράφω.
Όλα είναι επιτρεπτά στο βαθμό που δεν βάλλονται οι ελευθερίες μας.

Απλά επειδή έχουμε την δυνατότητα να προνοούμε και να εκφραζόμαστε μέσα σε μια δημοκρατική κοινωνία, γι αυτό και μπορώ να τονίζω τις συμπεριφορές που εναντιώνονται στης αρχές τις δημοκρατίας (σε ιδεολογικό πλαίσιο) και έτσι να γίνετε μεταφορά χρήσιμων πληροφοριών γι αυτούς που χρειάζονται πληροφορίες.


Edited by - liamn on 18/05/2014 15:59:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2014, 13:38:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν αποφασίσεις πες μας, τι είναι εσωτερισμός για να μάθουμε

Τι είναι κατά την γνώμη μου ο εσωτερισμός, το εξηγώ εδώ και αρκετές σελίδες αναλυτικότατα. Από φιλοσοφικής, πολιτικής, ιστορικής και ψυχολογικής πλευράς. Δεν στριμώχνονται σε δυο λέξεις αυτά όλα. Διάβασε και θα δεις ότι αυτό ακριβώς αναλύω.

quote:

και αν πιστεύεις στην μετενσάρκωση ή όχι;

Δεν γνωρίζω αν η μετενσάρκωση υφίσταται στην πραγματικότητα και δεν επιλέγω να το σιγουρεύω με πίστη.

Δήλαδη και απλά, δεν γνωρίζω οπότε δεν ξέρω αν υπάρχει μετενσάρκωση. Μπορεί ναι, μπορεί όχι!


quote:

Γιατί δεν βλέπω ίχνος από εσωτερισμός με τις ποιο πάνω δηλώσεις Κλεοπάτρα.

Μα Μαρία, δεν είμαι εσωτερίστρια, αυτό λέω.

quote:

Ειδικά με τον Δάρμα ελπίζω να μην υποφέρεις πολύ που ξεφεύγεις από το πεπρωμένο σου, λόγο του ότι επεκτάθηκε η γνώση σου, πέραν του φυσιολογικού.

Σε αυτό θα συμφωνήσω με τον Πύρινο, διότι δεν κατάλαβα τι θέλεις να μου πεις!
quote:

Και μας που αναφέρεσαι στους Τέκτονες στους Μασόνους δηλαδή, για πες μας ποιος είναι ο αόρατος αρχηγός και αν είναι Έλληνας;

Aν σου απαντήσω σε αυτό περνάω την τάξη;

quote:

Θέλω ένα όνομα από περιέργεια, μιας και έχεις πλεύσει στα βαθιά νερά, όπως καταλάβαμε.

Αγλαία.
Περνάω;!
Δώσε μου τουλάχιστον τρεις επιλογές για να διαλέξω ή την βοήθεια του κοινού.

quote:

Συν ότι θα ήθελα και κάτι εκτός ίντερνετ και βιβλίων κάτι ποιο πιασάρικο, σε σχέση με το ότι οι τέκτονες πιστεύουν στην πνευματικότητα...

Αααα! θα σε στεναχωρήσω, εμένα μου αρέσουν τα πιασάρικα. Πριν κοιμηθώ ακούω Ρουβά.

quote:

αλλά όχι στο μεταφυσικό όπως υφίσταται.

Δηλαδή πως υφίσταται το μεταφυσικό;

Edited by - liamn on 18/05/2014 15:29:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2014, 17:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα το αναλύσω απλά και θα σου πω κάποια πράγματα κατανοητά.

Γράφεις:

quote:

liamn
Οι εμπειρίες μου όποιες και αν είναι έχουν σχέση με τον εσωτερισμό θέλετε δεν θέλετε, οπότε όταν έχεις ασχοληθεί με κάτι τέτοιο μπορείς να μιλήσεις για αυτό και να σου απαντήσουν σε αυτό.


quote:

liamn
Ναι έχω εμπειρίες σε εσωτριστικες πρακτικές άλλα και στις ομάδες που χλευάζετε (ως μη εσωτεριμό) σας βεβαιώνω ότι έχουν πρακτικές και ασκήσεις εσωτερισμού.


Δηλαδή αυτό που μας λες είναι ότι δεν θέλεις να το κάνεις βούκινο, θέλεις να διατηρήσεις ένα low profile, προσπαθείς να μας περάσεις ότι δεν αξίζεις το τίτλο του εσωτεριστή και ότι δυστυχώς την έννοια αυτή την δίνουν ασύστολα.

Και μου γράφεις:

quote:

Μα Μαρία, δεν είμαι εσωτερίστρια, αυτό λέω.


Αυτό πιστεύεις;

Μου αρέσει η ειλικρίνεια.

Συν ότι αν δεν τα κατάφερες εσύ με τον εσωτερισμός, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει ( ή δεν υφίσταται, όπως και το σύνδεσα και με το μεταφυσικό, όπου ξέρουμε τι σημαίνει η λέξη, δεν υπάρχει) και ότι πολύ άνθρωποι το βλέπουν το θέμα καθαρά νοητικά, άρα και μεταφυσικά, χωρίς να σημαίνει ότι όλοι για να έχουν άποψη και εικόνα θα πρέπει να μυηθούν ή να βρουν κάποιο δάσκαλο να τους διδάξει.

Το ότι κάτι δεν το βλέπεις εσύ ή δεν το αισθάνεσαι δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει, αυτό ισχύει με το μεταφυσικό, δεν βλέπουμε όλοι τα ίδια πράγματα.

Συν ότι σου μίλησα πολύ σοβαρά και εσύ με αποπήρες χωρίς λόγο.

Δεν έχω να αναλύσω κάτι άλλο.

Edited by - maria3 on 18/05/2014 17:59:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2014, 13:38:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

panpam δεν αντιλέγω ότι φιλοσοφικά μπορούμε να στοχαστούμε σε θρησκευτικά ζητήματα και ότι αυτό θα παράγει φιλοσοφία, διαφωνώ όμως ότι η θρησκευτική αντίληψη μπορεί να φιλοσοφήσει αδογμάτιστα.
...Edited by - liamn on 18/05/2014 15:59:43

Μα μπορεί οτιδήποτε και οποιοσδήποτε να "να φιλοσοφήσει αδογμάτιστα;;;"
Να θυμίσω πως όταν οι αρχαίοι αποκαλούσαν τις φιλοσοφικές "σχολές" (που λέμε σήμερα) "αιρέσεις" και τις διάφορες διδασκαλίες τους "δόγματα φιλοσόφων..." κάτι ήξεραν.

Όταν ψάχνεις κάτι 'νομίζεις' πως βρήκες κι αυτό είναι "δόγμα" (άποψη).
Δεν περιορίζεται καθόλου το θέμα στη "θρησκευτική αντίληψη". Άλλωστε κι ίδια η άποψη που έχεις (και έχω) σχηματίσει μέσα από τις εμπειρίες μας δεν είναι "δόγμα;"

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2014, 14:44:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα μπορεί οτιδήποτε και οποιοσδήποτε να "να φιλοσοφήσει αδογμάτιστα;;;"
Να θυμίσω πως όταν οι αρχαίοι αποκαλούσαν τις φιλοσοφικές "σχολές" (που λέμε σήμερα) "αιρέσεις" και τις διάφορες διδασκαλίες τους "δόγματα φιλοσόφων..." κάτι ήξεραν.
Όταν ψάχνεις κάτι 'νομίζεις' πως βρήκες κι αυτό είναι "δόγμα" (άποψη).
Δεν περιορίζεται καθόλου το θέμα στη "θρησκευτική αντίληψη". Άλλωστε κι ίδια η άποψη που έχεις (και έχω) σχηματίσει μέσα από τις εμπειρίες μας δεν είναι "δόγμα;"


Η άποψη δεν είναι δόγμα όσο δεν την ακολουθείς με θρησκευτική πίστη και σιγουριά. Ο τρόπος που διεκδικείς μια ιδέα σε κάνει δογματικό. Εκτός αν αυτό που διεκδικείς είναι δόγμα από την αρχή, τότε είσαι δογματικός από μιαν αρχή.
Η σιγουριά της πιστής κάνει την διάφορα. Παράδειγμα η μετενσάρκωση είναι δόγμα, δεν αποδεικνύετε και όμως κάποιοι είναι σίγουροι για αυτήν. Δεν αμφισβητώ την ελευθερία να είσαι σίγουρος για κάτι που δεν αποδεικνύετε, απλά επισημαίνω ότι αυτό είναι δόγμα και τα δόγματα δημιουργούν προβληματικές συζητήσεις και κοινωνίες.


Στον εσωτερισμό υπάρχουν δόγματα, πάρα πολλά. Τώρα, αν φιλοσοφείς ενώ στο τέλος της συζήτησης αφήνεις ανοιχτά τα ζητήματα που δεν μπορούν να αποδειχτούν τότε καμιά άποψη δεν είναι δόγμα.
Στις θρησκείες όμως όπως και στον εσωτερισμός ξεκινούν με δόγματα και έπειτα στοχάζονται επάνω στο δόγμα, φιλοσοφούν πάνω σε ράγες.
Ένας θρησκευόμενος μπορεί να σου δίνει την εντύπωση ότι φιλοσοφεί, αυτό κάνει όμως; Oχι βέβαια! Απλά συζητά προσπαθώντας να επιβεβαιώσει στον εαυτό και στους άλλους τα δόγματα που πιστεύει . Στην ουσία δεν αναζητά τίποτα αλλά το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να αναπαράγεται το οικείο συναίσθημα που νιώθει για τα παγιωμένα δεδομένα του δικού του δόγματος.

Για εμένα έτσι όπως το περιγράφεις, ναι, είχαν δίκιο οι αρχαίοι, συμφωνώ απολυτά μαζί τους. Οι αρχαίες σχόλες ήταν σχολές αιρέσεις παράγοντας δογματισμούς. Γι 'αυτό και δεν συμφωνώ με αυτές τις αρχαίες σχολές όσον αφορά την δομή τους και τους τρόπους τους.

Αυτές οι σχόλες ήταν και είναι για πάρα πολλούς λόγους διαβρωτικοί παράγοντες μιας κοινωνίας! Είναι πολύ λογικό.

Edited by - liamn on 19/05/2014 16:30:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2014, 15:11:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή αυτό που μας λες είναι ότι δεν θέλεις να το κάνεις βούκινο, θέλεις να διατηρήσεις ένα low profile, προσπαθείς να μας περάσεις ότι δεν αξίζεις το τίτλο του εσωτεριστή και ότι δυστυχώς την έννοια αυτή την δίνουν ασύστολα.

Πότε είπα ότι θέλω low profile; απλά είπα ότι δεν αποκαλύπτω την ταυτότητα μου, ούτε σε ποιες σέκτες ήμουν όπως όλοι μας εδώ μέσα (εκτός από κάποιες εξαιρέσεις). Κοίταξε, ο εσωτεριστης δεν είναι κάποιος τίτλος τιμής, σίγουρα δεν με ενδιαφέρει να έχω τέτοιον τίτλο. Για εμένα μάλλον το αντίθετο σηματοδοτεί!

quote:

Συν ότι αν δεν τα κατάφερες εσύ με τον εσωτερισμός, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει ( ή δεν υφίσταται, όπως και το σύνδεσα και με το μεταφυσικό, όπου ξέρουμε τι σημαίνει η λέξη, δεν υπάρχει) και ότι πολύ άνθρωποι το βλέπουν το θέμα καθαρά νοητικά, άρα και μεταφυσικά, χωρίς να σημαίνει ότι όλοι για να έχουν άποψη και εικόνα θα πρέπει να μυηθούν ή να βρουν κάποιο δάσκαλο να τους διδάξει.


Μαρία τα ξεκαθάρισα από μια αρχή αυτά, δεν θεωρώ ότι με τον εσωτερισμο κάποιος τα καταφέρνει ή όχι και δεν είναι θέμα βοήθειας, οι δάσκαλοι σε αυτά τα θέματα όπως οι μυήσεις κατάλαβα ότι είναι μια μεγάλη μπούρδα για εμένα. Για εμένα λάθος το προσεγγίζεις. Μετά από πολύ καιρό στον χώρο του εσωτερισμού είτε νοητικά είτε εμπειρικά κατάλαβα ότι μαγνητίζει προβληματικούς ανθρώπους και ότι δεν λύνει κανένα πρόβλημα, αντιθέτως θρέφει και μεγαλώνει τα προβλήματά μας.

quote:

Το ότι κάτι δεν το βλέπεις εσύ ή δεν το αισθάνεσαι δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει, αυτό ισχύει με το μεταφυσικό, δεν βλέπουμε όλοι τα ίδια πράγματα.

Για τα μεταφυσικά δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι και εφόσον δεν μπορούμε, σε μεγάλο βαθμό κοροϊδευόμαστε. Οπότε ο καθείς διαλέγει αν θέλει τον χρόνο της ζωής του να τον ξοδέψει σε αόριστα μεταφυσικά πράγματα ή σε ουσιώδη και πρακτικά.

quote:

Συν ότι σου μίλησα πολύ σοβαρά και εσύ με αποπήρες χωρίς λόγο.

Χιούμορ έκανα διότι μου μιλάς με σιγουριά για τα αόρατα, μην σε πειράζει τόσο, δεν το κάνω από κακία!

Edited by - liamn on 19/05/2014 15:15:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2014, 15:27:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Μα μπορεί οτιδήποτε και οποιοσδήποτε να "να φιλοσοφήσει αδογμάτιστα;;;"
Να θυμίσω πως όταν οι αρχαίοι αποκαλούσαν τις φιλοσοφικές "σχολές" (που λέμε σήμερα) "αιρέσεις" και τις διάφορες διδασκαλίες τους "δόγματα φιλοσόφων..." κάτι ήξεραν.
Όταν ψάχνεις κάτι 'νομίζεις' πως βρήκες κι αυτό είναι "δόγμα" (άποψη).
Δεν περιορίζεται καθόλου το θέμα στη "θρησκευτική αντίληψη". Άλλωστε κι ίδια η άποψη που έχεις (και έχω) σχηματίσει μέσα από τις εμπειρίες μας δεν είναι "δόγμα;"


Η άποψη δεν είναι δόγμα όσο δεν την ακολουθείς με θρησκευτική πίστη και σιγουριά. Ο τρόπος που διεκδικείς μια ιδέα σε κάνει δογματικό. ...
Edited by - liamn on 19/05/2014 14:46:46


Αν μιλάμε για ιδέα (πχ της μετενσάρκωσης) από ανθρώπους που απλά άκουσαν γι'αυτή και τους γυάλισε οπότε την αποδέχονται "ιδεολογικά" ναι μιλάμε για δόγμα όπως το λες. Αλλά δεν είναι πάντοτε έτσι.
Αν πχ κάποιος "θυμηθεί" "προηγούμενες ζωές;" (παράδειγμα δίνω) δε βρισκω τη μετενσάρκωση ικανοποιητική ιδέα αλλά δέχομαι ότι υπάρχουν άνθρωποι που λένε πως έχουν "θυμηθεί" κάποιες "προηγούμενες ζωές" - αυτό νιώθουν, αυτό "νομίζουν" (δοκούν δηλαδή στα αρχαία, να το "δόγμα" με την άλλη έννοια!)

Τότε η σιγουριά οφείλεται σε "μυστικό" βίωμα και διαφέρει από την ιδέα.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2014, 17:26:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
.....

Αυτές οι σχόλες ήταν και είναι για πάρα πολλούς λόγους διαβρωτικοί παράγοντες μιας κοινωνίας! Είναι πολύ λογικό.
Edited by - liamn on 19/05/2014 16:30:01


Ενδιαφέρον σχόλιο. Αλλά τι ΔΕΝ είναι διαβρωτικός παράγων μιας κοινωνίας;

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2014, 21:18:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν μιλάμε για ιδέα (πχ της μετενσάρκωσης) από ανθρώπους που απλά άκουσαν γι'αυτή και τους γυάλισε οπότε την αποδέχονται "ιδεολογικά" ναι μιλάμε για δόγμα όπως το λες. Αλλά δεν είναι πάντοτε έτσι.

Συμφωνώ.

quote:

Αν πχ κάποιος "θυμηθεί" "προηγούμενες ζωές;" (παράδειγμα δίνω) δε βρισκω τη μετενσάρκωση ικανοποιητική ιδέα αλλά δέχομαι ότι υπάρχουν άνθρωποι που λένε πως έχουν "θυμηθεί" κάποιες "προηγούμενες ζωές" - αυτό νιώθουν, αυτό "νομίζουν" (δοκούν δηλαδή στα αρχαία, να το "δόγμα" με την άλλη έννοια!)
Τότε η σιγουριά οφείλεται σε "μυστικό" βίωμα και διαφέρει από την ιδέα.

Εγώ επειδή δεν είμαι σίγουρη αν όντος έχουν θυμηθεί κάποια άλλη ζωή, γι 'αυτο το ερευνώ. Αυτοί όμως που είναι σίγουροι ότι δεν ξεγελαστήκαν από τον περίεργο εγκέφαλο μας, ο οποίος έχει ταλέντο στο να μας κοροϊδεύει, εγώ (και όχι μόνο) τους ονομάζω δογματικούς και αφελείς.

Αφελείς και δογματικός είσαι όταν δεν ερευνάς αντικειμενικά ή όταν δεν ερευνάς καθόλου. Αυτοί οι άνθρωποι ενστερνίζονται συνήθως μια θρησκεία η ένα δρόμο αυτοπραγμάτωσης όπως στον εσωτερισμό και τελικά καταλήγουν να είναι αυτό που θέλουν αν αποφύγουν.

Το βίωμα μιας προηγούμενης ζωή φίλη panpam δεν είναι αξιόπιστο γεγονός ή φαινόμενο για να έχει κάποιο βάρος βιωματικά. Περισσότερο μπερδευτικό είναι. Η σιγουριά λοιπόν που στηρίζετε σε τέτοια βιώματα γεννά αφέλεια και δογματισμό.
Και εγώ δέχομαι όπως και εσύ panpam ότι υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι με τέτοια βιώματα άλλα είμαι πολύ σκεπτική με αυτά, αλλιώς ας γίνουμε εσωτεριστες και ας τα δεχόμαστε έτσι απλά και δογματικά.

Άρα η σιγουριά που οφείλετε σε βίωμα και ιδιαίτερα αυτο που χαρακτηρίζετε μυστικό, ενισχύει το δογματισμό αφού κινείτε σε πολύ θολό πεδίο και χωρίς περιθώριο επιβεβαίωσης και διασταύρωσης.

Edited by - liamn on 19/05/2014 21:42:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2014, 21:39:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ενδιαφέρον σχόλιο. Αλλά τι ΔΕΝ είναι διαβρωτικός παράγων μιας κοινωνίας;


Η ελευθερία, ειδάλλως τα πάντα.
Εσύ τι θεωρείς;


Υ.Γ
panpam χαίρομε που αποδεικνύεστε ερευνητική (σαν χαρακτήρας).
Έχεις την προσωπική μου εκτίμηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2014, 10:29:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ενδιαφέρον σχόλιο. Αλλά τι ΔΕΝ είναι διαβρωτικός παράγων μιας κοινωνίας;


Η ελευθερία, ειδάλλως τα πάντα.
Εσύ τι θεωρείς;


Υ.Γ
panpam χαίρομε που αποδεικνύεστε ερευνητική (σαν χαρακτήρας).
Έχεις την προσωπική μου εκτίμηση.



Θεωρώ ότι δεν υπάρχει μία μόνο ελευθερία. Ή αλλιώς ότι η ελευθερία - όπως την αντιλαμβανόμαστε - είναι ο καρα-διαβρωτικός εις το τετράγωνο "διαβρωτικός" παράγων των κοινωνιών. Η κοινωνία εκ φύσεως είναι συμβιβαστική. Πολλοί "ελεύθερα" συμφωνούν να περιορίσουν την προσωπική τους ελευθερία "για το καλό" κάοιου συνόλου.

Αφού λοιπόν στην πράξη δεν υπάρχει κάτι που μην είναι διαβρωτικός παράγων - γιατί να μας πειράζουν οι σχολές; (που είναι κι αυτές μικρο-κοινωνίες;)

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2014, 14:57:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θεωρώ ότι δεν υπάρχει μία μόνο ελευθερία. Ή αλλιώς ότι η ελευθερία - όπως την αντιλαμβανόμαστε - είναι ο καρα-διαβρωτικός εις το τετράγωνο "διαβρωτικός" παράγων των κοινωνιών. Η κοινωνία εκ φύσεως είναι συμβιβαστική. Πολλοί "ελεύθερα" συμφωνούν να περιορίσουν την προσωπική τους ελευθερία "για το καλό" κάοιου συνόλου.
Αφού λοιπόν στην πράξη δεν υπάρχει κάτι που μην είναι διαβρωτικός παράγων - γιατί να μας πειράζουν οι σχολές; (που είναι κι αυτές μικρο-κοινωνίες;)

Συμφωνώ πως δεν υπάρχει μια ελευθερία. Άρα γατί καταλήγεις σε τέτοιο συμπέρασμα; Δεν θα έπρεπε.
Θα έπρεπέ να αναλύσουμε πρώτα τις διαφορετικές ελευθερίες.
Τo να ζεις την ελευθερία δεν είναι διαβρωτικός παράγοντας καθόλου, όχι βέβαια!

Επίσης.
Γιατί δηλαδή μειώνουν την ελευθερία τους κάποιοι άνθρωποι για το κάλο του συνόλου; Δώσε ένα παράδειγμα. Αν κάποια στιγμή μειώσεις κάτι για το κάλο του συνόλου δεν είναι η ελευθερία σε καμιά περίπτωση, εκτός αν εννοείς την ελευθερία να σκοτώνω ανθρώπους ελευθέρα. Τότε θα σου απαντήσω ότι δεν μιλούσα για αυτήν την ελευθερία.

Οι μικροκοινωνίες δεν με πειράζουν. Απλά σαν πολίτης επισημαίνω την αντιδημοκρατική δομή των σχολών και σεκτών.

Οι σέκτες και σχολές κωλυσιεργούν και διαφθείρουν την κοινωνία στις πλάτες των πολιτών, διότι αναπτύσσουν σκοπούς ιδιαίτερους με κέντρο την σέκτα τους και αποσυνθέτουν την δημοκρατική εκδήλωση της κοινωνίας.
Μια ελεύθερη και δημοκρατική κοινωνία (δεν μιλάω για ιδεατές δημοκρατίες διότι δεν υπάρχουν τέτοιες) λειτουργεί με την συμμέτοχη όλων εφόσον κάποιο λιγοστό χρόνο οι πολίτες τον αφιερώνουν στην πολιτεία από επιλογή.
Όταν συμμετέχεις σε μια κοινωνία μέσα σε μια κοινωνία, δημιουργείτε εκφυλισμός των θεσμών και των αρχών την δημοκρατίας κατ 'επέκταση της ελευθερίας όλων. Αντικαθιστάς το σύνταγμα με δικά σου ευκαιριακά εσωτερικά συντάγματα στις πλάτες της δημοκρατίας αφού η ιδεολογία της εκάστοτε σέκτας διαπραγματεύεται τέτοια ζητήματα. Έτσι διαβρώνεις τους θεσμούς όπου συμφωνήθηκαν στην δημοκρατία. Άρα είσαι και ανέντιμος πολίτης αφού σου δόθηκε η ελευθερία να το κάνεις και εσύ ελεύθερα επιλέγεις τη διαφθορά των θεσμών.

Είναι σαν να σου δίνετε η ελευθερία άλλα εσύ την χρησιμοποιείς για να καταστρέψεις την ελευθερία των άλλων πολιτών.

Διότι αυτές όλες η σέκτες έχουν δικό τους πλάνο ατζέντα περί ιδανικής κοινωνίας. Παρακάμπτουν τους θεσμούς και θέλουν να θεμελιώσουν μια δική τους κοινωνία προωθώντας την δική τους πολιτικοκοινωνική δομή.

Οι πυθαγόρειοι είναι κλασικό παράδειγμα. Όπως και ο Πλάτωνας.

Και ποια είναι πάντα η πολιτικοκοινωνική δόμοι των σχολών και σεκτών; Η απόλυτη ιεραρχική πυραμιδική υπακοή των χαμηλότερων στρωμάτων προς τα ανωτέρα στρώματα καταλήγοντας σε έναν ανώτερο άρχοντα ή δάσκαλό ή ιερέα που κάνει κουμάντο στην κορυφή. Δηλαδή δεσποτισμός ή απολυταρχία. Άρα φασισμός!

Ο καθένας έχει διαφορετική βιτρίνα, αυτός ο ιδεολογικός εμβολισμός των εκάστοτε φυσιογνωμιών είχε πάντα ως αποτέλεσμα την διάλυση της δημοκρατικότητας και την θεμελίωση συγκεκριμένων σκοπών. Κλασικότατο παράδειγμα οι μασόνοι. Ακόμα και δημοκρατικά εγχειρήματα προσποιήθηκαν για την θεμελίωση της ιεραρχικής τους σέκτας μέσα στις κοινωνίες.

Οι σέκτες και οι σχόλες αυτές λειτουργούσαν σαν ξενιστές πάντα στις κοινωνίες διαβάλλοντας την βούληση της κοινωνίας.

Κλασικότατο παράδειγμα οι τέκτονες στην Ευρώπη.

Έτσι λειτουργούν, είναι άνθρωποι που δεν ενδιαφέρονται να λειτουργήσουν σαν απλοί πολίτες διότι αυτοθεωρούνται ανώτεροι λόγο τις πίστης τους σε κάποιες ιδιαίτερες αρχές και πεποιθήσεις που κατοικούν στο αόρατο. Πολύ Επικίνδυνη νοοτροπία.

Στης ουσία, οι εσωτεριστες και οι σχόλες, πολιτικο-κοινονικο-ιδεολογικα, είναι απολυταρχικοί και θεοκράτες, είναι οπαδοί ετερώνυμων κοινωνιών. Κοινωνιών οπού η αλήθεια και η ηθική εδρεύει στο αόρατο. Αποκαλύπτετε μυητικά και δεν χωρά αμφισήτηση από κάποιον. Είναι παπικοί στην νοοτροπία.
Αφού γι 'αυτούς η αλήθεια τους αποκαλύπτετε από το ανώτερο (θεός), ένα ανώτερο που κάνεις τελικά δεν γνωρίζει που εδρεύει και αν υπάρχει.

Η ανεντιμότητα στο μεγαλείο της!

Το όλο ζήτημα πέραν του εκφυλισμού της δημοκρατία, είναι αν ένας εσωτεριστης έχει αντιληφθεί το ιδεολογικό υπόβαθρο των δογματικών και θρησκευτικών στοιχείων που κολυμπά και δέχεται ή φλερτάρει.

Υ.Γ

Έχετε σκεφτεί ποτέ, ότι τελικά ο Βρούτος δεν ήταν προδότης, είχε δίλημμα για την διασφάλιση της δημοκρατίας. Έστω της διεφθαρμένης δημοκρατίας που επικρατούσε τότε στην Ρώμη.

Πάντως το δίλημμα του ήταν πολύ υγιές αφού απαρνιόταν το ίδιο του το αίμα για να διασωθεί η δημοκρατία. Τελικά η ιστορία μας έδειξε ότι είχε δίκιο.

Edited by - liamn on 20/05/2014 15:02:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 46 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2304688
Maintained by Digital Alchemy