ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 XA
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 17:54:48  Εμφάνιση Προφίλ
Μετά συχωρήσεως, χέστηκε ο Βενιζέλος για τον φουκαρά ουγκ.... αν πίστευα ότι θα του καιγόταν καρφάκι μπορεί να έκανα την ανάγκη φιλοτιμία και να φώναζα και εγώ ουγκ με όλη μου τη δύναμη.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 17:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
φοβήθηκε η αμαλία μήμπως ο ουγκ αύριο καταργήσει την μονιμότητα του δημοσίου και αναγκαστεί να εργαστεί

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

__________________________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα λόγω ακραίας προσβλητικής συμπεριφοράς,
ασύμβατης με κάθε έννοια κοινότητας και διαλόγου,
αρμόζουσας μόνο σε αναξιοπρεπείς και κάφρους

18/6/2012
__________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 18:15:25  Εμφάνιση Προφίλ
«Δημοκρατία» είναι η άποψη….

Άποψη έχουν και οι Ηλίθιοι.

«Δημοκρατία» είναι η πλειοψηφία…

Πλειοψηφία είναι οι Ηλίθιοι.

«Δημοκρατία» είναι οι 50 έδρες….

Και τους τις δίνουν οι Ηλίθιοι.

«Δημοκρατία» είναι η κομματική σημαία…

Και τις κουνάνε οι Ηλίθιοι.

«Δημοκρατία» είναι το ψέμα…

Και το πιστεύουν οι Ηλίθιοι.

«Δημοκρατία» είναι η ο φόβος…

Για να τρομάζουν οι Ηλίθιοι.

«Δημοκρατία» είναι η ατιμωρησία…

Για να αλωνίζουν οι Ηλίθιοι.

«Δημοκρατία» είναι η ξετσιπωσιά…

Για να μην ντρέπονται οι Ηλίθιοι.

«Δημοκρατία» είναι η προδοσία…

Για να εξαπατούνται η Ηλίθιοι.

«Δημοκρατία» είναι ουρλιαχτό…

Για να τσιρίζουν οι Ηλίθιοι.

«Δημοκρατία» είναι η ανοχή….

Για αυτό ανέχεται τους Ηλίθιους.

Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ στο σκοτάδι…

Και οδηγοί μας… είναι οι Ηλίθιοι…


Απο το filologos10.wordpress.com

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 18:23:07  Εμφάνιση Προφίλ
Χρόνια τώρα λέω ότι όταν εφευρεθεί το ηλιθιόμετρο θα τρέχουν όλοι να μετρηθούν,και μετά να κρυφτούν.Μερικοί ειδικά θα νομίζουν ότι πέρασαν το τεστ επειδή το κρατούσαν ανάποδα.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 18:28:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
αθεος:

φοβήθηκε η αμαλία μήμπως ο ουγκ αύριο καταργήσει την μονιμότητα του δημοσίου και αναγκαστεί να εργαστεί


Ο λογαριασμός "αθεος" απενεργοποιήθηκε οριστικά. Ως γνωστόν, ο παρών χώρος δεν προσφέρεται για κάφρους.

Αυτές οι συμμετοχές είναι ανεπιθύμητες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 18:37:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
quote:

quote:
αθεος:

φοβήθηκε η αμαλία μήμπως ο ουγκ αύριο καταργήσει την μονιμότητα του δημοσίου και αναγκαστεί να εργαστεί


Ο λογαριασμός "αθεος" απενεργοποιήθηκε οριστικά. Ως γνωστόν, ο παρών χώρος δεν προσφέρεται για κάφρους.

Αυτές οι συμμετοχές είναι ανεπιθύμητες.





Αμαλια η αποφαση βεβαια ειναι δικια σου ,αλλα δεν ειναι λιγο σκληρο να απενεργποιηθει οριστικα ο λογαριασμος του!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 18:45:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
@stiv

Έχουν υπάρξει πάμπολλες προειδοποιήσεις, παρατηρήσεις, επεμβάσεις και χρονικές απενεργοποιήσεις στον εν λόγω λογαριασμό (και τουλάχιστον τρεις λογαριασμοί - μάλλον δεν ξέρεις λοιπόν γιατί μιλάμε!).

Είναι και άδικο μάλιστα, γιατί του έχουν δοθεί πολύ περισσότερες ευκαιρίες από άλλα άτομα που έχουν δημιουργήσει προβλήματα.

Σκληρό είναι μάλλον να υποβάλλουμε την κοινότητα σε τέτοιου είδους "δοκιμασίες", χωρίς λόγο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 18:55:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
Αμαλια δεν γνωριζω την ολη εικονα του λογαριασμου που ανεφερες πως συμπεριφερθηκε,απλα ειπα την αποψη μου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 20:15:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays
Ούτε εγω τον εχω διαβασει εκτός από κάποιες αποψεις του για τους μετανάστες. Αυτό το για πάντα όμως για έναν ανθρωπο που συνομιλει εδω μαζί μας τοσο καιρό όπως φαινεται απ' τον αριθμό μηνυμάτων του, και μένα μου φαινεται σκληρο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 20:15:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

macedon

PanosT

quote:
Ποιο είναι αυτό το "εθνικιστικό κίνημα" στο οποίο αναφέρεσε?

Το Ενιαίο Εθνικιστικό Κίνημα (ΕΝΕΚ) που ιδρύθηκε το 1979.


Oooops!
Δεν διάβασες και την επόμενη πρόταση που σου έγραψα.

Αααα, για κάτσε κάτι πας να ψελλίσεις...

quote:

quote:
Δεν πιστεύω να είχε καμμία σχέση με την Επταετή Χούντα διότι την αποκήρυξες ως μη-Εθνικιστική και Αμερικανοκίνητη.

Προφανώς δεν είχε. Για όσους γνωρίζουν την ιστορία, θα ξέρουν πως η ιδρυτική ομάδα του ΕΝΕΚ είχε διαγραφεί από την νεολαία της φιλοχουντικής "Εθνικής Παράταξης" του Στέφανου Στεφανόπουλου ως "εθνικιστές".


Εεεεεελα ρε συ????
Αλήθεια?????

Μήπως σου περισσεύει και κανένα τεύχος από το ιδεολογικό περιοδικό της ΕΝΕΠ "Κίνημα" για να δούμε πόσο μη εθνικιστικές ήταν τελικά οι εν λόγω νεολαίοι ΠΡΙΝ ΤΗ ΔΙΑΣΠΑΣΗ???

Πως το είπες αυτό για όσους γνωρίζουν Ιστορία????

Εγώ ξέρω ότι στο συνέδριο της Νεολαίας (ΕΝΕΠ) της Εθνικής Παράταξης στο Βόλο το 79 "επιβλήθηκε", με "δόλιες" μεθόδους είναι η αλήθεια, το "μικρότερο τμήμα" της Νεολαίας που επρόσκειντο στον δικτάτορα Παπαδόπουλο (Περρωτής) στο "μεγαλύτερο" που επρόσκειντο στον δικτάτορα Ιωαννίδη (Δάκογλου).

ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΠΑΝΤΩΣ Η "ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ" ΤΩΝ ΜΕΝ ΩΣ "ΕΘΝΙΚΙΣΤΗΣ" ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΕ ΟΠΩΣ ΙΣΧΥΡΙΖΕΣΑΙ.

Αν έχεις κάποια αξιόλογη πηγή είμαι πρόθυμος να την ακούσω αλλά δεν θεωρώ ότι κάνω λάθος καθώς τα ξέρω από ένα τέτοιο "πρώτο χέρι" που ούτε καν διανοείσαι ταλαίπωρε macedon.....

(Πολύ άτιμο αυτό το κάρμα Doc ΤΕΛΙΚΆ...)

Απλά εσύ προσπαθείς και πάλι να τα μπλέξεις για να τα παρουσιάσεις όπως σε βολεύουν και όπως τα έχεις "τακτοποιημένα" στο μικρόκοσμο του εμμονικού σου μυαλού...

Τελείωσε και η "καθαρόαιμη εθνικιστικά" ΕΝΕΚ χωρίς επιρροές από την Επταετία μου φαίνεται και πάμε παρακάτω....

quote:

quote:
Σίγουρα πρέπει να είναι κάτι διαφορετικό και αυτόνομο και καθαρά Εθνικιστικό (όπως πολύ ωραία το έχεις τακτοποιήσει στο μυαλό σου και συμβατό με τη δική σου ατομική/προσωπική "πραγματικότητα").

Η δική σου η "πραγματικότητα" με την "πραγματικότητα" του κατ' ουσίαν ομοϊδεάτη σου "Πλάτωνα" δεν έχει καμία σχέση με την ιστορική πραγματικότητα αλλά κινείται στο πλαίσιο της εικονικής/ατομικής πραγματικότητας.


Ομοιδεάτης με τον...Πλάτωνα, ομόσταυλος με τον...Doc για να μη θυμηθώ παλαιότερες εμμονές σου περί ταυτοπροσωπίας μου με Robben και europaios 2...

Στον Spiderman πιστεύεις τελικά ή όχι????

quote:

Δεν είναι κακό να μην ξέρεις ούτε τα βασικά αλλά το να δηλώνεις ειδήμων σ' αυτά που αγνοείς παντελώς, μόνον σαν ανοησία μπορεί να χαρακτηριστεί.

Αφού το ξέρεις το ρημάδι, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΖΕΙΣ ΟΤΑΝ ΣΥΖΗΤΑΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΦΕΡΝΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗ ΔΥΣΚΟΛΗ ΘΕΣΗ ΝΑ ΣΕ...ΕΚΘΕΤΩ!!!!

quote:

Κι επειδή ενδεχομένως να το αγνοείτε (ή, αν δεν το αγνοείτε, να κάνετε εσκεμμένα "λάθος"), να σας ενημερώσω ότι:

Σσσσσσ!!!!
Απόλυτη ησυχία ρέεεεεειιιιι.
Μιλάει ο Μέγας Δάσκαλος!!!!!

quote:

1. Η επταετία ούτε ήταν ούτε δήλωσε ποτέ ότι είναι εθνικιστική. Αντίθετα, δήλωσε πως "δεν έχει ιδεολογία".

Προφανώς οι Περρωτής (ΕΝΕΠ), Δάκογλου(ΕΝΕΚ), Δενδρινός (του βιβλίου "Εθνοκρατία"), και Μιχαλολιάκος (πρόεδρος νεολαίας ΕΠΕΝ απ'ευθείας διορισμένος από τον έγκλειστο τότε δικτάτορα Παπαδόπουλο) έχουν αντίθετη άποψη αλλά μη σε απασχολεί.

Αυτό που μετράει είναι να τα έχεις εσύ καλά με την εικονική πραγματικότητα που έχεις φτιάξει για τον εαυτό σου!

Για να σε βοηθήσω πάντως η Επταετία προέβαλλε προς τα έξω μόνο την αναχαίτηση του Κομμουνιστικού κινδύνου ως λόγο ύπαρξής της οπότε επιδίωκε κάτι πέρα και πάνω από ιδεολογίες τύπου (Δεξιάς-Κέντρου).

Το ότι θέλει το σύγχρονο ελληνικό φασισταριό να την αποποιηθεί μήπως και αυξήσει τα εκλογικά ποσοστά του δεν σημαίνει ότι οι πορείες των προσώπων (π.χ Μιχαλολιάκος, Πλεύρης, Ζαφειρόπουλος) μπορούν να διαγραφούν ούτε η Ιστορία να αλλάξει...

quote:

2. Ο πολιτικός εκφραστής της στη μεταπολίτευση (Εθνική Παράταξη) διέγραψε όλους τους εθνικιστές που είχαν προσχωρήσει στο κόμμα της (για συγκεκριμένους λόγους) με την αιτιολογία "ότι είναι εθνικιστές" (διαχωρίζοντας έτσι τη θέση της με τον εθνικισμό).

Σίγουρα θα έχεις κάποια σοβαρή πηγή που να ανφέρει ότι οι Στεφανόπουλος-Θεοτόκης διέγραψαν στελέχη σαν "εθνικιστές" .

Επίσης είμαι πολύ περίεργος ποιοι ήταν οι "συγκεκριμένοι λόγοι" που επικαλείσαι που προσχώρησαν εξ'αρχής αυτά τα "αγνά εθνικιστικά" στελέχη...

Μπορείς να μας τους αναφέρεις σε παρακαλώ???

Για το "τουρλουμπούκι" της Νεολαίας της Εθνικής Παράταξης τα είπαμε θεωρώ όπου και εκεί αν έχεις πηγές μπορείς να μας τις φέρεις...

quote:

3. Οι μετέπειτα εκφραστές της επταετίας και του βασιλιά (Κόμμα Προοδευτικών-Μαρκεζίνη, ΕΠΕΝ, ΛΑΟΣ-Καρατζαφέρης) ουδέποτε δήλωσαν εθνικιστές και μάλιστα καταφέρονταν με λύσσα κατά του εθνικισμού και των εκφραστών της.

Να υποθέσω ότι ανάμεσα σ'αυτούς λογίζεις και το Μιχαλολιάκο ως πρόεδρο της Νεολαίας της ΕΠΕΝ και απ'ευθείας διορισμένο από τον έγκλειστο δικτάτορα Παπαδόπουλο και μετέπειτα πρόεδρο ΤΟΥ ΜΟΝΑΔΙΚΟΥ ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, δηλ τη Χρυσή Αυγή τρομάρα σας???

Εντάξει, είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου να ορίζεις το επίπεδο των επιχειρημάτων σου αλλά όταν αυτά αντιστρατεύονται την Αναλυτική Σκέψη (τι σου θυμίζω τώρα εεεε?) και την Ιστορική πραγματικότητα κάτι πηγαίνει λάθος ρε macedon, δε νομίζεις...

quote:

Είναι χαρακτηριστικό πως σε μια συνομιλία μου με τον υπεύθυνο της Νεολαίας Προοδευτικών (του Μαρκεζίνη) στη Θεσσαλονίκη, στην ερώτησή μου "ποιά είναι η πολιτική σας ιδεολογία/ταυτότητα", μου απάντησε το εξής:

"Να βγει ο Παπαδόπουλος από τη φυλακή και να έρθει ο βασιλιάς" (!!!)

Απόγονος του κόμματος αυτού είναι ο ΛΑΟΣ του Καρατζαφέρη, με τις ίδιες (περίπου) θέσεις.


Μήπως είχες καμμία σχέση με τον Γιώργο Μουσταϊρα και το περιοδικό "Τετράδια Εθνικού Σοσιαλισμού"?

Μη χαθούμε έτσι?

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 20:20:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

φίλε Notirk,

Η Χ.Α. μπορεί να είναι πολλά πράγματα,συστημική δεν είναι.


Άρα το κόμμα συντηρείται από "κουπόνια" ψηφοφόρων ή/και την τσέπη του Μιχαλολιάκου.

Αυτό πιστεύεις?

quote:

Δεν απαντάς πάντως σε ποιον απέναντι αισθάνεσαι πιο ανίσχυρος?

Είσαι (όχι απλά αισθάνεσαι) τόσο ανίσχυρος όσο ακριβώς θεωρείς τον εαυτό σου ότι είναι...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 21:39:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Άρα το κόμμα συντηρείται από "κουπόνια" ψηφοφόρων ή/και την τσέπη του Μιχαλολιάκου.

Αυτό πιστεύεις?



Όχι ,κατά βάθος το επιδοτεί ο Βενιζέλος με το Σαμαρά σε αλληλόχρεο λογαριασμό.Τα Χριστούγεννα και το Πάσχα του δίνουν και δώρο.

quote:
Είσαι (όχι απλά αισθάνεσαι) τόσο ανίσχυρος όσο ακριβώς θεωρείς τον εαυτό σου ότι είναι...

ΟΚ,ότι πεις,νόμιζα ότι μιλάμε με πολιτικούς όρους.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 21:49:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Κάτσε ρε Osmosis γιατί δεν τα λες εντελώς σωστά....

Θύμα κατάλληψης χώρου έπεσε γνωστός μου. Του είχαν παραβιάσει το διαμμέρισμα και το είχανε κάνει καταφύγιό τους λαθρομετανάστες. Απευθήνθηκε στο τοπικό αστυνομικό τμήμα και τον έγραψαν εκεί που δεν γράφει μελάνι. Τελικά πράγματι καθάρισε η Χρυσή Αυγή. Φυσικά για 'σενα κατακριτέος ο κύριος, έτσι ??? Έπρεπε σαν καλός χριστιανός να παραχωρήσει το διαμμέρισμά του, να φροντίζει και για την σίτησή τους και ανά τακτικά διαστήματα να φορέσει και τα πασουμάκια για να εκτονωθούν τα παιδιά... Σωστά ????
Αλήθεια, εσύ πόσους "πεινασμένους" φιλοξενείς στον χώρο σου ?????


Έχω ακούσει και εγώ τέτοιο περιστατικό. Μάλιστα η αστυνομία πρότεινε στον άνθρωπο να απευθυνθεί στην Χ.Α... ΓΕΔ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 21:52:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

-Εγώ αισθάνομαι άκρως ανήμπορος μπροστά στην ηλιθιότητα κάθε είδους ούγκ .Τα ούγκ συντηρούν και αναγεννούν το σύστημα και επειδή είναι ουγκ πιστεύουν ότι αμύνονται . Και όταν το σύστημα χάνει τον έλεγχο, γιατί οι πράκτορες του πολιτικοί τα έκαναν μπάχαλο, τότε επιστρατεύει τις ειδικές δυνάμεις των ουγκ και τα στέλνει στη βουλή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 22:48:05  Εμφάνιση Προφίλ
PanosT

quote:
Μήπως σου περισσεύει και κανένα τεύχος από το ιδεολογικό περιοδικό της ΕΝΕΠ "Κίνημα" για να δούμε πόσο μη εθνικιστικές ήταν τελικά οι εν λόγω νεολαίοι ΠΡΙΝ ΤΗ ΔΙΑΣΠΑΣΗ???

Έχω ελάχιστα. Τι ακριβώς σε ενδιαφέρει;

quote:
Εγώ ξέρω ότι στο συνέδριο της Νεολαίας (ΕΝΕΠ) της Εθνικής Παράταξης στο Βόλο το 79 "επιβλήθηκε", με "δόλιες" μεθόδους είναι η αλήθεια, το "μικρότερο τμήμα" της Νεολαίας που επρόσκειντο στον δικτάτορα Παπαδόπουλο (Περρωτής) στο "μεγαλύτερο" που επρόσκειντο στον δικτάτορα Ιωαννίδη (Δάκογλου).

Το 1979 στο Βόλο έγινε το ιδρυτικό συνέδριο του ΕΝΕΚ και όχι το συνέδριο της ΕΝΕΠ, όπως γράφεις. Η ομάδα Δάκογλου ήταν η εκλεγμένη ηγεσία της ΕΝΕΠ, προερχόμενη από "Το Κίνημα" που είχε δημιουργηθεί στα μέσα της δεκαετίας του '60. Ήταν καθαρά εθνικιστική ομάδα ενώ η ομάδα του Περρωτή ήταν χουνταίοι. Ένα πρωί η ομάδα Δάκογλου-Δενδρινού βρήκε τις πόρτες κλειστές, τις κλειδαριές αλλαγμένες και τους απαγορεύτηκε η είσοδος στα γραφεία της ΕΝΕΠ. Το ιδρυτικό συνέδριο του ΕΝΕΚ ακολούθησε.

quote:
ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΠΑΝΤΩΣ Η "ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ" ΤΩΝ ΜΕΝ ΩΣ "ΕΘΝΙΚΙΣΤΗΣ" ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΕ ΟΠΩΣ ΙΣΧΥΡΙΖΕΣΑΙ.

Τόσο ξέρεις, τόσο λες.

quote:
Αν έχεις κάποια αξιόλογη πηγή είμαι πρόθυμος να την ακούσω αλλά δεν θεωρώ ότι κάνω λάθος καθώς τα ξέρω από ένα τέτοιο "πρώτο χέρι" που ούτε καν διανοείσαι ταλαίπωρε macedon.....

Αξιόλογη πηγή; Ήμουν εκεί βρε ταλαίπωρε... Εσύ τα άκουσες από "αξιόπιστες πηγές", εγώ τα έζησα...

quote:
Τελείωσε και η "καθαρόαιμη εθνικιστικά" ΕΝΕΚ χωρίς επιρροές από την Επταετία μου φαίνεται και πάμε παρακάτω....

Έχεις τόση σχέση με την ιστορία του ΕΝΕΚ που δεν ξέρεις καν ότι είναι το ΕΝΕΚ και όχι η ΕΝΕΚ

quote:
Προφανώς οι Περρωτής (ΕΝΕΠ), Δάκογλου(ΕΝΕΚ), Δενδρινός (του βιβλίου "Εθνοκρατία"), και Μιχαλολιάκος (πρόεδρος νεολαίας ΕΠΕΝ απ'ευθείας διορισμένος από τον έγκλειστο τότε δικτάτορα Παπαδόπουλο) έχουν αντίθετη άποψη αλλά μη σε απασχολεί.

Εκτός από τον Περρωτή, κανείς άλλος δεν έχει αντίθετη άποψη και κάτι τέτοιο δεν τεκμηριώνεται ούτε από τις θέσεις τους, ούτε από τις δράσεις τους ούτε από τα κείμενά τους. Ιδιαίτερα ο Δενδρινός, που διαπαιδαγώγησε όλη την εθνικιστική νεολαία της εποχής με την πληθώρα των βιβλίων του (εσύ ξέρεις μόνον την "Εθνοκρατία" αλλά ρώτα την "πηγή" σου να σου πει και για τα υπόλοιπα, όπως π.χ. "Η ελληνική πρόκληση", "Ελληνισμός-Σιωνισμός", κτλ.

quote:
Το ότι θέλει το σύγχρονο ελληνικό φασισταριό να την αποποιηθεί μήπως και αυξήσει τα εκλογικά ποσοστά του δεν σημαίνει ότι οι πορείες των προσώπων (π.χ Μιχαλολιάκος, Πλεύρης, Ζαφειρόπουλος) μπορούν να διαγραφούν ούτε η Ιστορία να αλλάξει...

Δεν είναι θαυμάσιο που 420.000 Έλληνες χαρακτηρίζονται από τους "δημοκράτες" (αυτούς που υποστηρίζουν με την ψήφο τους 2.500 αυτοκτονίες Ελλήνων) ως "φασισταριό";

Καλά κάνετε και φοβάστε...

quote:
Σίγουρα θα έχεις κάποια σοβαρή πηγή που να ανφέρει ότι οι Στεφανόπουλος-Θεοτόκης διέγραψαν στελέχη σαν "εθνικιστές" .

Την ίδια πηγή που έχω για το ότι χτες έφαγα μακαρόνια με κιμά: Την προσωπική μου εμπειρία.

quote:
Επίσης είμαι πολύ περίεργος ποιοι ήταν οι "συγκεκριμένοι λόγοι" που επικαλείσαι που προσχώρησαν εξ'αρχής αυτά τα "αγνά εθνικιστικά" στελέχη...

Ρώτα την πηγή σου. Αν ήταν τόσο κοντά στα γεγονότα, θα σου πει. Ρώτα τον επίσης τι σχέση είχε το περιοδικό "Το Κίνημα" με μια ομάδα που είχε ιδρυθεί στα μέσα της δεκαετίας του '60.

quote:
Εντάξει, είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου να ορίζεις το επίπεδο των επιχειρημάτων σου αλλά όταν αυτά αντιστρατεύονται την Αναλυτική Σκέψη (τι σου θυμίζω τώρα εεεε?) και την Ιστορική πραγματικότητα κάτι πηγαίνει λάθος ρε macedon, δε νομίζεις...

Τι σχέση έχει η "ιστορική πραγματικότητα" με σένα και τις ανοησίες σου;

quote:
Μήπως είχες καμμία σχέση με τον Γιώργο Μουσταϊρα και το περιοδικό "Τετράδια Εθνικού Σοσιαλισμού"?

Πολύ φίλος μου τότε, μαζί μας συλλάβανε το Μάιο του '81 έξω από το τουρκικό προξενείο της Θεσσαλονίκης (μαζί με την έγκυο γυναίκα του). Έχω ακόμη το πρωτοσέλιδο του "Ελληνικού Βορρά" με τη φωτογραφία από το ξύλο που φάγαμε.

Τα "τετράδια εθνικού σοσιαλισμού" ήταν εξαιρετικό ιδεολογικό εργαλείο (κυκλοφορούσαν από το συγκεκριμένο βιβλιοπωλείο στη Φιλικής Εταιρίας, όπως και η "Χρυσή Αυγή" και η "Φωνή του Λαού"). Κρίμα που δεν είχαν μεγάλη διάρκεια ζωής.

quote:
Μη χαθούμε έτσι?

Μπα... Με σένα θα μάθω και καινούρια πράγματα για το εθνικιστικό κίνημα στην Ελλάδα που δεν τα ξέρει κανείς άλλος, ούτε καν αυτοί που τα έζησαν. Δε βαριέσαι, ας το θεωρήσουμε λεπτομέρεια


macedon

Edited by - macedon on 18/06/2012 22:53:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2012, 23:33:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

macedon

quote:
Μήπως σου περισσεύει και κανένα τεύχος από το ιδεολογικό περιοδικό της ΕΝΕΠ "Κίνημα" για να δούμε πόσο μη εθνικιστικές ήταν τελικά οι εν λόγω νεολαίοι ΠΡΙΝ ΤΗ ΔΙΑΣΠΑΣΗ???

Έχω ελάχιστα. Τι ακριβώς σε ενδιαφέρει;


Πλάκα μου κάνεις?
Δεν στο γράφω ξεκάθαρα στο quote μου???

Τέσπα. πάμε άλλη μια...

"
(...) για να δούμε πόσο μη εθνικιστικές ήταν τελικά οι εν λόγω νεολαίοι ΠΡΙΝ ΤΗ ΔΙΑΣΠΑΣΗ???
"

Οπότε μου κάνεις κάτι τέτοια, στατιστικά είσαι έτοιμος για κωλοτούμπες πάντως...

quote:

Το 1979 στο Βόλο έγινε το ιδρυτικό συνέδριο του ΕΝΕΚ και όχι το συνέδριο της ΕΝΕΠ, όπως γράφεις.

Σωστός και το δέχομαι. Οι διάφορες συγκρούσεις/διαφωνίες είχαν γίνει πάντως και δημοσίως σε διάφορες περιστάσεις πριν την οριστική ρήξη που αναφέρεις παρακάτω...

quote:

Η ομάδα Δάκογλου ήταν η εκλεγμένη ηγεσία της ΕΝΕΠ, προερχόμενη από "Το Κίνημα" που είχε δημιουργηθεί στα μέσα της δεκαετίας του '60.

Σωστά.

quote:

Ήταν καθαρά εθνικιστική ομάδα ενώ η ομάδα του Περρωτή ήταν χουνταίοι.

ΛΑΘΟΣ. Ήταν και οι δύο ομάδες χουντικές. Η (μεγάλη) ομάδα του Δάκογλου με τον Ιωαννίδη και η (μικρή) ομάδα Περρωτή με τον Παπαδόπουλο.

Απόδειξη αυτού που λέω είναι ότι ο Δάκογλου συμπλέει εδώ και χρόνια με το ΛΑΟΣ του Καρατζαφέρη που τον έχεις ταμπελοποιήσει ως βασιλοχουντικό και όχι με τη Χρυσή Αυγή που την έχεις βαφτίσει το μοναδικο εθνικιστικο κομμα της Ελλαδας...

Αυτό μπορείς να μας το εξηγήσεις ή άστο καλύτερα???

quote:

Ένα πρωί η ομάδα Δάκογλου-Δενδρινού βρήκε τις πόρτες κλειστές, τις κλειδαριές αλλαγμένες και τους απαγορεύτηκε η είσοδος στα γραφεία της ΕΝΕΠ. Το ιδρυτικό συνέδριο του ΕΝΕΚ ακολούθησε.

Υπήρχαν για αρκετό καιρό διαφωνίες με την ομάδα Περρωτή να ακολουθεί μεθόδους που προς τιμήν του ο Δάκογλου δεν έχει κατονομάσει ακόμα...

quote:

quote:
ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΠΑΝΤΩΣ Η "ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ" ΤΩΝ ΜΕΝ ΩΣ "ΕΘΝΙΚΙΣΤΗΣ" ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΕ ΟΠΩΣ ΙΣΧΥΡΙΖΕΣΑΙ.

Τόσο ξέρεις, τόσο λες.


Ας μιλήσει λοιπόν ο Ιωάννης Σχοινάς μέσω του επίσημου ιστοτόπου του ΕΝΕΚ για όοοοοοολα τα παραπάνω.

Το λινκ εδώ
http://enekgr.wordpress.com/2009/05/06/6/

Νομίζω ότι το κλείσαμε το θέμα οπότε πάμε παρακάτω.

quote:

quote:
Αν έχεις κάποια αξιόλογη πηγή είμαι πρόθυμος να την ακούσω αλλά δεν θεωρώ ότι κάνω λάθος καθώς τα ξέρω από ένα τέτοιο "πρώτο χέρι" που ούτε καν διανοείσαι ταλαίπωρε macedon.....

Αξιόλογη πηγή; Ήμουν εκεί βρε ταλαίπωρε... Εσύ τα άκουσες από "αξιόπιστες πηγές", εγώ τα έζησα...


macedon αρχίζω να σε συμπαθώ γιατί έχεις περάσει πολύ δύσκολα τα παιδικά σου χρόνια.

Στο βιβλίο σου (που κατ'εσέ δεν έχω) γράφεις ότι γεννήθηκες το 1963. Συνεπώς το 1979 ήσουν στην τρυφερή ηλικία των 16 ετών με όριο ενηλικίωσης τα 21 χρόνια τότε να θυμίσω.

Δεν με νοιάζει τι γύρευε ένας ανήλικος τότε σε εθνικιστικά συνέδρια ενώ θα έπρεπε να είναι σπίτι του διαβάζοντας ή έστω στην παρακείμενη αλάνα με τους φίλους του παίζοντας.

Κρατάω μόνο ότι μας μεταφέρεις εδώ όσα "κατάλαβε" ένα 16χρονο παιδί από τα παιχνίδια που έστησαν οι Μυστικές Υπηρεσίες Δύσης και Ανατολής.

Κοίτα, ακόμη και αν ήσουν εκεί, καλό θα είναι πέρα από την εφηβική σου προσωπική κσι βιωματική εμπειρία να ακούσεις/διαβάσεις και τους εμφανείς αλλά (κυρίως) και τους αφανείς πρωταγωνιστές εκείνης της περιόδου...

Μόνο όφελος θα έχεις!

quote:

quote:
Τελείωσε και η "καθαρόαιμη εθνικιστικά" ΕΝΕΚ χωρίς επιρροές από την Επταετία μου φαίνεται και πάμε παρακάτω....

Έχεις τόση σχέση με την ιστορία του ΕΝΕΚ που δεν ξέρεις καν ότι είναι το ΕΝΕΚ και όχι η ΕΝΕΚ


Ποιος σου είπε ότι είχα, έχω ή θέλω να έχω σχέση με "το" (όπως πολύ σωστά με διορθώνεις) ΕΝΕΚ...

Εγώ πάντως ακόμη σπάω το κεφάλι μου γιατί ο καθαρός εθνικιστικής Δάκογλου να ακολουθεί τον βασιλοχουντικό Καρατζαφέρη και το ΛΑΟΣ και όχι τη Χρυσή Αυγή που αποτελεί το ΜΟΝΟΔΙΚΟ ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ...

quote:

quote:
Προφανώς οι Περρωτής (ΕΝΕΠ), Δάκογλου(ΕΝΕΚ), Δενδρινός (του βιβλίου "Εθνοκρατία"), και Μιχαλολιάκος (πρόεδρος νεολαίας ΕΠΕΝ απ'ευθείας διορισμένος από τον έγκλειστο τότε δικτάτορα Παπαδόπουλο) έχουν αντίθετη άποψη αλλά μη σε απασχολεί.

Εκτός από τον Περρωτή, κανείς άλλος δεν έχει αντίθετη άποψη και κάτι τέτοιο δεν τεκμηριώνεται ούτε από τις θέσεις τους, ούτε από τις δράσεις τους ούτε από τα κείμενά τους. Ιδιαίτερα ο Δενδρινός, που διαπαιδαγώγησε όλη την εθνικιστική νεολαία της εποχής με την πληθώρα των βιβλίων του (εσύ ξέρεις μόνον την "Εθνοκρατία" αλλά ρώτα την "πηγή" σου να σου πει και για τα υπόλοιπα, όπως π.χ. "Η ελληνική πρόκληση", "Ελληνισμός-Σιωνισμός", κτλ.


Περί Δάκογλου και Καρατζαφέρη-ΛΑΟΣ είμαι σίγουρος ότι θα μου απαντήσεις.

Για το Δενδρινό θεωρώ ότι θα μου φέρεις μια παράγραφο/πρόταση (ολόκληρη σε παρακαλώ και όχι με τα κόψε - ράψε που έκανες με Renan) από κάποιο από τα πολλά βιβλία του που γνωρίζεις και πιθανόν έχεις στη βιβλιοθήκη σου που να αποκηρύττει/αποστασιοποιείται ή/και να χαρακτηρίζει τη Χούντα ως μη-εθνικιστική και αμερικανοκίνητη όπως κάνεις εσύ.

Θα το κάνεις macedon???

Για το Μιχαλολιάκο που τον ΔΙΟΡΙΣΕ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΕΓΚΛΕΙΣΤΟΣ ΣΤΙΣ ΦΥΛΑΚΕΣ ΔΙΚΤΑΤΟΡΑΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ αρχηγό της νεολαίας της ΕΠΕΝ πόοοοοοοσο πολύ μπορείς να μας κοροιδέψεις μπροστά στα μάτια μας γράφοντας με στόμφο

"
Εκτός από τον Περρωτή, κανείς άλλος δεν έχει αντίθετη άποψη και κάτι τέτοιο δεν τεκμηριώνεται ούτε από τις θέσεις τους, ούτε από τις δράσεις τους ούτε από τα κείμενά τους.
"

To καλό για εσένα είναι ότι αρχίζω να βαριέμαι τις φασιστικές τακτικές που έχεις υιοθετήσει στους διαλόγους σου στο esoterica.

Το κακό από την άλλη είναι ότι κάποιοι που σε παρακολουθούν έχουν χάσει πάσα ιδέα για το άτομό σου...

quote:

quote:
Το ότι θέλει το σύγχρονο ελληνικό φασισταριό να την αποποιηθεί μήπως και αυξήσει τα εκλογικά ποσοστά του δεν σημαίνει ότι οι πορείες των προσώπων (π.χ Μιχαλολιάκος, Πλεύρης, Ζαφειρόπουλος) μπορούν να διαγραφούν ούτε η Ιστορία να αλλάξει...

Δεν είναι θαυμάσιο που 420.000 Έλληνες χαρακτηρίζονται από τους "δημοκράτες" (αυτούς που υποστηρίζουν με την ψήφο τους 2.500 αυτοκτονίες Ελλήνων) ως "φασισταριό";


Το "φασισταριό" πηγαίνει στον Πρόεδρο τα στελέχη και τον πυρήνα του 0.5% που κυμαινόνταν ανέκαθεν η Χρυσή Αυγή.
Άρα μην ανησυχείς macedon μου διότι ΕΙΣΑΙ ΜΕΣΑ Σ'ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΙΚΑ!

Το υπόλοιπο 6,5% είναι κάτι "χέστες"/"βολεψάκηδες" Συνέλληνες όπου

α) για να πάρουν το ενοίκιο που τους είχε κοπεί από κάποιους κακοπληρωτές αλλοδαπούς (αν και η Χρυσή Αυγή ενδέχεται να τους πάρει και το ίδιο το σπίτι σύμφωνα με τις προεκλογικές/ιδεολογικές θέσεις ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΓΝΟΟΥΝ τα χαιβάνια)

β) για να διώξουν τους αλλοδαπούς με το παραεμπόριο μπροστά από τα μαγαζιά τους ώστε να μπορέσουν να συνεχίσουν να κατακλέβουν τον κοσμάκη εμπορευόμενοι τις ίδιες μαιμούδες εμπορεύματα και να κόβουν απόδειξη μόνο όταν τους απειλούσες

γ) για να καθαρίσουν από τους αλλοδαπούς οι πλατείες ώστε οι ίδιοι ως μαγαζάτορες που έχουν ΗΔΗ κλείσει με ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ ΗΜΙΥΠΑΙΘΡΙΟΥΣ χώρους των μαγαζιών τους (καφετέριες/πιτσαρίες/ουζερί) την ίδια πλατεία να έχουν ξανά πελατεία και να σου πουλάνε τον ίδιο νερωμένο καφέ ή την ίδια μπόμπα για ποτό σε τιμές Πριγκιπάτου του Μονακό και πάντα χωρίς απόδειξη

κτλ
κτλ

ΚΡΥΦΤΗΚΑΝ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΑ ΝΤΟΥΚΙΑ ΤΗΣ ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ "ΤΗ ΔΟΥΛΙΤΣΑ ΤΟΥΣ".

Κρατείστε τους εκεί όσο μπορείτε!!!!
Χάρη μας κάνετε!!!!

Όταν (και αν) ξαναυπάρξει ελπίδα βολέματος στο Δημόσιο θα δεις ότι όλο αυτό το "τουρλουμπούκι" θα ξαναγυρίσει σε Ν.Δ και ΠΑΣΟΚ διότι από εκεί έφυγαν και ήρθαν στη Χρυσή Αυγή.
Εκτός αν θεωρείς ότι το 6,5% των ψηφοφόρων σας είναι προιόν παρθενογέννεσης ή ότι διάβασαν τα βιβλία του Δενδρινού και έγιναν Εθνικιστές...

Δυστυχώς η πραγματικότητα (την οποία αγνοείς σε πάρα πολλά επίπεδά της) είναι πολύ πεζή μερικές φορές...

quote:

Καλά κάνετε και φοβάστε...

Ο μόνος φόβος μου είναι ότι όοοοοολοι εσείς κάποια στιγμή θα ξαναψηφίσετε και κάτι άλλο πλην Χρυσής Αυγής...

quote:

quote:
Επίσης είμαι πολύ περίεργος ποιοι ήταν οι "συγκεκριμένοι λόγοι" που επικαλείσαι που προσχώρησαν εξ'αρχής αυτά τα "αγνά εθνικιστικά" στελέχη...

Ρώτα την πηγή σου. Αν ήταν τόσο κοντά στα γεγονότα, θα σου πει. Ρώτα τον επίσης τι σχέση είχε το περιοδικό "Το Κίνημα" με μια ομάδα που είχε ιδρυθεί στα μέσα της δεκαετίας του '60.


ΚΟ ΚΟ ΚΟ ΚΟΛΟΤΟΥΜΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!

quote:

quote:
Εντάξει, είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου να ορίζεις το επίπεδο των επιχειρημάτων σου αλλά όταν αυτά αντιστρατεύονται την Αναλυτική Σκέψη (τι σου θυμίζω τώρα εεεε?) και την Ιστορική πραγματικότητα κάτι πηγαίνει λάθος ρε macedon, δε νομίζεις...

Τι σχέση έχει η "ιστορική πραγματικότητα" με σένα και τις ανοησίες σου;


Απάντα εσύ για Δάκογλου -Καρατζαφέρη, Μιχαλολιάκο-Παπαδόπουλο καθώς και ποιοι ήταν οι "συγκεκριμένοι λόγοι" που επικαλείσαι που προσχώρησαν εξ'αρχής αυτά τα "αγνά εθνικιστικά" στελέχη της ομάδας Δάκογλου στην Χουντική Εθνική Παράταξη και θα τη βρούμε την Ιστορική Πραγματικότητα...

quote:

quote:
Μήπως είχες καμμία σχέση με τον Γιώργο Μουσταϊρα και το περιοδικό "Τετράδια Εθνικού Σοσιαλισμού"?

Πολύ φίλος μου τότε, μαζί μας συλλάβανε το Μάιο του '81 έξω από το τουρκικό προξενείο της Θεσσαλονίκης (μαζί με την έγκυο γυναίκα του). Έχω ακόμη το πρωτοσέλιδο του "Ελληνικού Βορρά" με τη φωτογραφία από το ξύλο που φάγαμε.

Τα "τετράδια εθνικού σοσιαλισμού" ήταν εξαιρετικό ιδεολογικό εργαλείο (κυκλοφορούσαν από το συγκεκριμένο βιβλιοπωλείο στη Φιλικής Εταιρίας, όπως και η "Χρυσή Αυγή" και η "Φωνή του Λαού"). Κρίμα που δεν είχαν μεγάλη διάρκεια ζωής.


Στην τρυφερή ηλικία των 18 χρονών (ανήλικος και πάλι να σημειώσω για τα νομικά δεδομένα της εποχής) και να τρως τόσο ξύλο όσο υπαινίσσεσαι δεν είναι καλό πράγμα.

Μπορεί να σου αφήσει μόνιμα σωματικά και κυρίως ψυχικά τραύματα...

quote:

quote:
Μη χαθούμε έτσι?

Μπα... Με σένα θα μάθω και καινούρια πράγματα για το εθνικιστικό κίνημα στην Ελλάδα που δεν τα ξέρει κανείς άλλος, ούτε καν αυτοί που τα έζησαν. Δε βαριέσαι, ας το θεωρήσουμε λεπτομέρεια


Αυτό είναι μια μεγάλη αλήθεια macedon.

Η "δική μου πηγή" macedon ΩΣ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΕΒΑΣΤΗ ΚΑΙ ΕΓΚΡΙΤΗ ΣΤΟΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΤΗΣ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΕΓΚΥΡΗ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΣΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΕΣΩΣΕ ΑΘΩΟ ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΟ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΚΟΣΜΑΚΗ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΛΥΣΣΑ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΗΣ ""ΔΙΑΝΟΗΣΗΣ"" ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΑΓΚΑΖΕ ΜΕ ΤΗ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗ (με εννόησες ελπίζω....).

Το δυστύχημα για εσένα macedon είναι ότι ενώ αγνοείς τι συνέβη στο προσκήνιο εγώ είμαι σε θέση να γνωρίζω τι συνέβη ΚΑΙ στο παρασκήνιο...

Υ.Γ Πολύ άτιμο το ρημάδι το ΚΑΡΜΑ macedon που ακόμα και εγώ έχω μείνει με το στόμα ανοικτό...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 00:55:44  Εμφάνιση Προφίλ
PanosT

quote:
ΛΑΘΟΣ. Ήταν και οι δύο ομάδες χουντικές. Η (μεγάλη) ομάδα του Δάκογλου με τον Ιωαννίδη και η (μικρή) ομάδα Περρωτή με τον Παπαδόπουλο.

Η ομάδα Δάκογλου ήταν εθνικοσοσιαλιστική και η ομάδα Περρωτή ήταν φιλοχουντική. Αυτή είναι η ιστορία, ανεξάρτητα με το τι θέλεις να πιστεύεις εσύ ή η "πηγή" σου.

quote:
Απόδειξη αυτού που λέω είναι ότι ο Δάκογλου συμπλέει εδώ και χρόνια με το ΛΑΟΣ του Καρατζαφέρη που τον έχεις ταμπελοποιήσει ως βασιλοχουντικό και όχι με τη Χρυσή Αυγή που την έχεις βαφτίσει το μοναδικο εθνικιστικο κομμα της Ελλαδας...

Μετά την αναστολή της λειτουργίας του ΕΝΕΚ, ο Δάκογλου δεν έδωσε καμία "γραμμή" για ένταξη των μελών του Κινήματος στο ΛΑΟΣ (ή σε άλλο πολιτικό χώρο, περιλαμβανομένου και του "Ελληνικού Μετώπου" του Βορίδη). Η "σύμπλευσή" του αυτή δεν είναι απόδειξη για τίποτε. Απόδειξη για τις ιδέες του είναι οι αγώνες που έδωσε τόσο πριν την ένταξη στην ΕΝΕΠ όσο και μέσα σ'αυτήν όπως και η δίωξη όλης της εθνικιστικής ηγεσίας της ΕΝΕΠ από τον Περρωτή. Και φυσικά απόδειξη είναι ο τελείως ανιδιοτελής αγώνας που έδωσε σαν αρχηγός του ΕΝΕΚ όλα εκείνα τα χρόνια, με μεγάλο προσωπικό τίμημα.

quote:
Αυτό μπορείς να μας το εξηγήσεις ή άστο καλύτερα???

Όχι, δεν μπορώ να το εξηγήσω, όπως δεν μπορώ να εξηγήσω πώς ο Κωνσταντίνος Πλεύρης, ο ένας εκ των δύο σύγχρονων θεωρητικών του εθνικισμού, που συνέβαλλε τα μέγιστα στη διάδοση των εθνικιστικών ιδεών με τα βιβλία του, βρίσκεται σε ένα παλαιοκομματικό σχηματισμό, σαν κι αυτά που χαρακτήριζε στα βιβλία του ως "φορείς διχασμού του έθνους".

Βέβαια, στη συγκέντρωση για τα 30 χρόνια από την ίδρυση του ΕΝΕΚ, παρ' όλο που ο χώρος έμοιαζε με προεκλογική συγκέντρωση του ΛΑΟΣ, ο ίδιος ο Δάκογλου από το βήμα ζήτησε από τους παλιούς συναγωνιστές μας "να μην γίνει κανείς νεροκουβαλητής του συστήματος ή κάποιου κόμματος".

Αυτό που μπορώ να εξηγήσω είναι η συμπεριφορά των μελών του ΕΝΕΚ (τουλάχιστον της Τ.Ο. Θεσσαλονίκης στην οποία ανήκα από το 1979 και στην οποία γράφτηκα το 1981): Μετά την αναστολή λειτουργίας του ΕΝΕΚ, η πλειοψηφία έμειναν ανένταχτοι εκτός από δύο-τρεις που πήγαν στη Νέα Δημοκρατία (ένας μέσω του "Ελληνικού Μετώπου" του Βορίδη). Ο μεγαλύτερος όγκος των "ανένταχτων" βρεθήκαμε στη Χρυσή Αυγή, μετά από χρόνια.

Ακόμη και η εκδήλωση για τα 30 χρόνια από την ίδρυση του ΕΝΕΚ, τον Οκτώβριο του 2009, χρηματοδοτήθηκε σχεδόν αποκλειστικά από έναν απ' αυτούς τους ανένταχτους.

quote:
Ας μιλήσει λοιπόν ο Ιωάννης Σχοινάς μέσω του επίσημου ιστοτόπου του ΕΝΕΚ για όοοοοοολα τα παραπάνω.

Αυτά που διαβάζεις από τον "ιστότοπο του ΕΝΕΚ", εγώ τα άκουσα επανηλειμμένα από τους ίδιους που τα γράφουν. Ο λόγος που διαγράφτηκε η Κεντρική Διοίκηση της ΕΝΕΠ είχε την ίδια αιτία με την οποία οι εθνικιστές του "Κινήματος" είχαν ενταχθεί εξ αρχής στην ΕΝΕΠ. Αν η πηγή σου δεν το γνωρίζει αυτό, τότε δεν ήταν και πολύ κοντά στα πράγματα.

quote:
Στο βιβλίο σου (που κατ'εσέ δεν έχω) γράφεις ότι γεννήθηκες το 1963. Συνεπώς το 1979 ήσουν στην τρυφερή ηλικία των 16 ετών με όριο ενηλικίωσης τα 21 χρόνια τότε να θυμίσω.

Το 1979 ήμουν Α΄ Λυκείου και είχα ήδη ένα χρόνο που μαζί με το φίλο μου (μέσω του οποίου γνώρισα τον Μουσταΐρα) βρισκόμουν συνεχώς στο χώρο, είτε στην ΕΝΕΠ είτε στο γνωστό βιβλιοπωλείο.

Το όριο ενηλικίωσης ήταν 18 έτη. Το όριο για δικαίωμα ψήφου ήταν 21. Το όριο συμμετοχής σε πολιτικές οργανώσεις νεολαίας δεν υπήρχε ποτέ. Για παράδειγμα, στα γυμνάσια (ηλικίες 12-15 ετών) δραστηριοποιούνταν η ΜΑΚΙ από τη ΝΔ, η ΠΑΜΚ από το ΠΑΣΟΚ.

Δεν γεννηθήκαμε όλοι με playstation στο χέρι. Κάποιοι επιλέξαμε να αγωνιστούμε για τα ιδανικά μας. Δεν περιμένω να το καταλάβεις, αλλά έτσι είναι.

quote:
Δεν με νοιάζει τι γύρευε ένας ανήλικος τότε σε εθνικιστικά συνέδρια ενώ θα έπρεπε να είναι σπίτι του διαβάζοντας ή έστω στην παρακείμενη αλάνα με τους φίλους του παίζοντας.

Δεν είπα ότι συμμετείχα στο Συνέδριο. Είπα ότι έζησα τα γεγονότα από μέσα. Από το 1978 συγκεκριμένα ανήκα στην ΕΝΕΠ. Το 1979 εντάχτηκα στο ΕΝΕΚ και το 1981 έγινα μέλος.

Αν εσύ, στην ηλικία των 16 ετών έπαιζες μπάλα στην αλάνα με τους φίλους σου, τότε έχεις πάρα πολύ σημαντικό πρόβλημα.

quote:
Κρατάω μόνο ότι μας μεταφέρεις εδώ όσα "κατάλαβε" ένα 16χρονο παιδί από τα παιχνίδια που έστησαν οι Μυστικές Υπηρεσίες Δύσης και Ανατολής.

Το τι κρατάς και το τι καταλαβαίνεις, προφανώς μου είναι αδιάφορο. Το τι ονειρεύεσαι ή φαντάζεσαι, επίσης.

quote:
Εγώ πάντως ακόμη σπάω το κεφάλι μου γιατί ο καθαρός εθνικιστικής Δάκογλου να ακολουθεί τον βασιλοχουντικό Καρατζαφέρη και το ΛΑΟΣ και όχι τη Χρυσή Αυγή που αποτελεί το ΜΟΝΟΔΙΚΟ ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ...

Ίσως θα πρέπει να ρωτήσεις τον ίδιο. Ίσως να οφείλεται στις παλιές κόντρες ανάμεσα στην ομάδα Δάκογλου και την ομάδα του Μουσταΐρα. Δεν γνωρίζω.

Με τον ίδιο τρόπο δεν μπορώ να κατανοήσω με ποιό σκεπτικό ντεμέκ εθνικιστές, βρέθηκαν στη Νέα Δημοκρατία (μάλιστα κάποια μεγαλόσχημα στελέχη βρέθηκαν και στη θέση του υπουργού της Νέας Δημοκρατίας).

Ξέρεις όμως τι λέει το τραγούδι: "Κι αν όλοι γίνουνε άπιστοι, εμείς θα παραμείνουμε πιστοί".

quote:
Για το Δενδρινό θεωρώ ότι θα μου φέρεις μια παράγραφο/πρόταση (ολόκληρη σε παρακαλώ και όχι με τα κόψε - ράψε που έκανες με Renan) από κάποιο από τα πολλά βιβλία του που γνωρίζεις και πιθανόν έχεις στη βιβλιοθήκη σου που να αποκηρύττει/αποστασιοποιείται ή/και να χαρακτηρίζει τη Χούντα ως μη-εθνικιστική και αμερικανοκίνητη όπως κάνεις εσύ.

Απ' όσο θυμάμαι, δεν αναφέρεται στη χούντα ο Δενδρινός. Βέβαια, μετά την μεγάλη επιτυχία των βιβλίων του, ο Δενδρινός έγινε ένας μεγαλοαστός που έπινε το ποτό του στο Χίλτον.

Εν πάσει περιπτώσει, δεν βλέπω το λόγο να απολογούμαι για τα έργα και τις ημέρες άλλων. Ρώτα τους ίδιους.

quote:
Ο μόνος φόβος μου είναι ότι όοοοοολοι εσείς κάποια στιγμή θα ξαναψηφίσετε και κάτι άλλο πλην Χρυσής Αυγής...

Δεν ξέρω ποιους εννοείς με τον όρο "όλοι εσείς" αλλά όλοι εμείς οι εθνικιστές ούτε είχαμε ποτέ παλαιοκομματική ταυτότητα ούτε σκοπεύουμε να αποκτήσουμε τώρα.

quote:
Στην τρυφερή ηλικία των 18 χρονών (ανήλικος και πάλι να σημειώσω για τα νομικά δεδομένα της εποχής) και να τρως τόσο ξύλο όσο υπαινίσσεσαι δεν είναι καλό πράγμα.

Τα νομικά δεδομένα της εποχής σε διαψεύδουν. 18 ετών ήσουν ενήλικος (είχες δικαίωμα δικαιοπραξίας, πλήρη καταλογισμό και μπορούσες να αποκτήσεις δίπλωμα αυτοκινήτου ή να παντρευτείς). Απλά δεν μπορούσες να ψηφίσεις.

Μερικοί από μας ήμαστε πολιτικοποιημένοι από πολύ νωρίς, και στην "τρυφερή" ηλικία που εσύ έπαιζες μπάλα στις αλάνες, εμείς διαδηλώναμε για την τουρκική κατοχή στην Κύπρο και νιώθαμε τη βία του Καραμανλισμού στο πετσί μας.

Το βράδυ πάντως, ο Μουσταΐρας, εγώ και μερικοί άλλοι βρεθήκαμε στο ίδιο κελλί στη Βαλαωρίτου περιμένοντας να μας πάνε στον εισαγγελέα το πρωί. Εσύ το βράδυ, μετά την μπάλα, μάλλον θα πήγες να δεις την ελληνική ταινία της ΕΤ2 και θα κοιμήθηκες νωρίς για να πας στην εκκλησία το πρωί.

Γι' αυτό οι βρισιές από βολεψάκηδες του καναπέ σαν εσένα, είναι τίτλοι τιμής για μένα...

quote:
Η "δική μου πηγή" macedon ΩΣ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΕΒΑΣΤΗ ΚΑΙ ΕΓΚΡΙΤΗ ΣΤΟΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΤΗΣ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΕΓΚΥΡΗ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΣΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΕΣΩΣΕ ΑΘΩΟ ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΟ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΚΟΣΜΑΚΗ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΛΥΣΣΑ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΗΣ ""ΔΙΑΝΟΗΣΗΣ"" ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΑΓΚΑΖΕ ΜΕ ΤΗ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗ (με εννόησες ελπίζω....).

Δεν σε εννόησα και δεν μπορώ να γνωρίζω για ποιον μιλάς και πόσο "κοντά" ήταν η πηγή σου στα τεκταινόμενα στο ΕΝΕΚ, στην ΕΝΕΠ ή στο χώρο γενικά, εκείνα, τα πέτρινα χρόνια του εθνικισμού. Επίσης, η αριστερή διανόηση δεν είχε πρόβλημα με τον εθνικισμό, ο Καραμανλισμός είχε. Ούτε αυτό το ξέρει η πηγή σου;

Φυσικά, αν η πηγή σου είναι τόσο "αξιόπιστη", τότε δεν θα έχει κανένα πρόβλημα να σου πει γιατί εντάχτηκε στην ΕΝΕΠ η ομάδα Δάκογλου. Αυτό δεν ήταν καν κοινό μυστικό. Το έλεγαν ανοιχτά στις διάφορες ιδεολογικές συγκεντρώσεις. Υποθέτω ότι θα το γνωρίζει

Α, ρώτησέ τον επίσης αν γνωρίζει την επίδραση που είχε η έκδοση του βιβλίου του Πουλιανού τη δεκαετία του '80 στα μέλη του κινήματος...

quote:
Το δυστύχημα για εσένα macedon είναι ότι ενώ αγνοείς τι συνέβη στο προσκήνιο εγώ είμαι σε θέση να γνωρίζω τι συνέβη ΚΑΙ στο παρασκήνιο...

Την τύφλα σου δεν ξέρεις. Και αν ασχολούμαι με σένα τώρα, είναι γιατί ήθελα μια ευκαιρία να καταγράψω κάποιες πτυχές της ιστορίας του εθνικιστικού κινήματος, και όχι, βέβαια, να "συζητήσω" με ένα φαιδρό άτομο σαν και του λόγου σου.

macedon

Edited by - macedon on 20/06/2012 01:05:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 07:19:56  Εμφάνιση Προφίλ
-Με έκπληξη διαπιστώνω, από κάποιες τοποθετήσεις, ότι ο φανατισμός μολύνει ακόμα και τα πιο γερά μυαλά. Για παράδειγμα μήπως να ξανασκεφτόμαστε ότι άλλο δημοκρατία και άλλο επίφαση της δημοκρατίας;
-Η επίφαση της δημοκρατίας μεταξύ των άλλων κακών, γεννά και εχθρούς της Δημοκρατίας. Τυχαίο;
-Η πραγματική Δημοκρατία ,δημιουργεί τις νομοτέλειες μετεξέλιξης της σε κάτι ανώτερο.
- Το ζητούμενο είναι η Δημοκρατία που δεν έχουμε. Πώς είναι δυνατόν να μεμφόμαστε κάτι που ποτέ δεν γνωρίσαμε;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 08:02:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
- Το ζητούμενο είναι η Δημοκρατία που δεν έχουμε. Πώς είναι δυνατόν να μεμφόμαστε κάτι που ποτέ δεν γνωρίσαμε;
Ποίος την μέμφεται;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 10:43:45  Εμφάνιση Προφίλ
-Η νοσταλγία της χούντας που κατά κόρον εκδηλώνεται στα φόρουμς, είναι μομφή κατά της Δημοκρατίας. Ή κάνω λάθος;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 10:44:32  Εμφάνιση Προφίλ
-Η νοσταλγία της χούντας που κατά κόρον εκδηλώνεται στα φόρουμς, είναι μομφή κατά της Δημοκρατίας. Ή κάνω λάθος;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 11:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis
quote:

Έχω ακούσει και εγώ τέτοιο περιστατικό. Μάλιστα η αστυνομία πρότεινε στον άνθρωπο να απευθυνθεί στην Χ.Α... ΓΕΔ!

Το ότι υπάρχουν εγκάθετοι που προωθούν τον κόσμο στα νύχια τον αρπακτικών δεν σημαίνει με τίποτα ότι έχει δοθεί τέτοια εντολή από το υπουργείο, αυτό είναι γελοίο!
Τώρα πιθανόν οι περιπτώσεις αυτές να αφορούν περιπτώσεις που αναφέρει και ο Panos T, ιδιοκτήτες δηλαδή που έχουν νοικιάσει σε μετανάστες χρεώνοντας κεφάλια!
Τότε τι να σου κάνει ο νόμος !

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση απαιτείται καταγγελία για να ξεβρομίσει και η αστυνομία από τα καλόπαιδα που αρνούνται να κάνουν τη δουλειά τους, αυτή τουλάχιστον που τους πληρώνουμε εμείς να κάνουν.

Τώρα σε σχέση με τους ΟΥΓΚ!
Προσπάθησα και εγώ να γίνω χρυσαυγίτης, εσωτερική διεργασία μη φανταστεί κανείς ότι πήγα να κάνω αίτηση, μα δε τα κατάφερα!
Δεν είμαι αρκετά ουγκ, μα ούτε και αρκετά έξυπνος, για να μην πω υπερόπτης! Όσο απέχουν τα άκρα τόσο μεγαλύτερη θηλιά δημιουργείτε και η ανθρωπότητα θέλει μεγάλη, όσο το δυνατόν μεγαλύτερη!
Χαρά στον μάγκα που θα γκρεμίσει το σκαμνάκι, την πίστη στον συνάνθρωπο.
Τις δηλώσεις μετά τις εκλογές τις είδατε, καθείς με το πουλί του (μόνο που το συγκεκριμένο στο γραφείο του Μιχαλολιάκου φαινόταν δυσκοίλιο όχι υπεροπτικό, έτσι εξηγείτε και το ύφος του Κασιδιάρη)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 11:34:50  Εμφάνιση Προφίλ
Διαβάστε και μία ανώνυμη επιστολή αστυνομικών...
Δεν έχουν και άδικο με αυτά που λένε...
http://news247.gr/eidiseis/koinonia/astynomikoi_pros_ellhnikh_koinwnia_opoios_exei_vusma_pernaei_kala.1823423.html

Αναφέρονται και στο "θέμα" της Χρυσής Αυγής όπως και σε πολλά άλλα.
Η αλήθεια φυσικά, βρίσκεται πάντα κάπου στην μέση, καθώς ούτε και αυτοί φυσικά είναι οι "καλύτεροι", και έχουμε ζήσει οι περισσότεροι τις "συμπεριφορές" τους...

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 11:36:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Έχω ακούσει και εγώ τέτοιο περιστατικό. Μάλιστα η αστυνομία πρότεινε στον άνθρωπο να απευθυνθεί στην Χ.Α... ΓΕΔ!

Το ότι υπάρχουν εγκάθετοι που προωθούν τον κόσμο στα νύχια τον αρπακτικών δεν σημαίνει με τίποτα ότι έχει δοθεί τέτοια εντολή από το υπουργείο, αυτό είναι γελοίο!


Δεν είπα κάτι τέτοιο... Και όχι δεν επρόκειτο για περίπτωση που ο ίδιος ο νοικάρης ειχε νοικιάσει το σπίτι του σε μετανάστες. Βέβαια αν τον κατηγορούσαν για κάτι τέτοιο, άντε να αποδείξεις οτι δεν έισαι ελέφαντας!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 11:46:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
-Η νοσταλγία της χούντας που κατά κόρον εκδηλώνεται στα φόρουμς, είναι μομφή κατά της Δημοκρατίας. Ή κάνω λάθος;
37 σελίδες, αυτό κατάλαβες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 12:08:58  Εμφάνιση Προφίλ

Edited by - Αίολος on 20/06/2012 12:10:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 12:13:25  Εμφάνιση Προφίλ
ΧΑΧΑΧΑΧΑ...
Τον παπά γιατί τον είχε μαζί; Για να μην "στείλει" κανέναν "αδιάβαστο";;;

http://news247.gr/eidiseis/politiki/kommata/aithsh_gia_adeia_oploforias_apo_ton_hlia_kasidiarh.1822641.html


ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 12:45:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis
quote:

quote:
Το ότι υπάρχουν εγκάθετοι που προωθούν τον κόσμο στα νύχια τον αρπακτικών δεν σημαίνει με τίποτα ότι έχει δοθεί τέτοια εντολή από το υπουργείο, αυτό είναι γελοίο!


Δεν είπα κάτι τέτοιο... Και όχι δεν επρόκειτο για περίπτωση που ο ίδιος ο νοικάρης ειχε νοικιάσει το σπίτι του σε μετανάστες. Βέβαια αν τον κατηγορούσαν για κάτι τέτοιο, άντε να αποδείξεις οτι δεν έισαι ελέφαντας!

Ναι, να με συγχωρείς, αναφέρθηκα σε κάτι που έγραψε ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ σε προηγούμενη σελίδα!
quote:
Βέβαια αν τον κατηγορούσαν για κάτι τέτοιο, άντε να αποδείξεις οτι δεν έισαι ελέφαντας!

Για αυτό το λόγο γίνονται τα συμβόλαια!
Αν δε τηρείς το νόμο δεν έχεις και δικαίωμα να τον επικαλείσαι!
Μην κοιτάς τις εξαιρέσεις, ονόματα δε λέμε καταστάσεις δε θίγουμε ούτε και τους ψηφίζουμε!

stanfromgreece
Σε πληροφορώ ότι οι ¨περιπτώσεις¨ είναι η εξαίρεση!
Έχω ξάδερφο στρατηγό αρχηγό στρατιάς (τιμητική διάκριση στους προερχόμενους από την χωροφυλακή) αντιστράτηγο και τρείς διευθυντές εν ενεργεία, δε μπορείς να φανταστείς τι αντιμετώπιζαν και τι αντιμετωπίζουν, αλίμονο αν σταματούσαν να κάνουν τη δουλεία τους μπροστά στα όποια εμπόδια! Αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχουν δει συναδέλφους τους με βίλες ενώ αυτοί με το ζόρι βγάλανε σπίτι!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 12:48:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

quote:
Το ότι υπάρχουν εγκάθετοι που προωθούν τον κόσμο στα νύχια τον αρπακτικών δεν σημαίνει με τίποτα ότι έχει δοθεί τέτοια εντολή από το υπουργείο, αυτό είναι γελοίο!


Δεν είπα κάτι τέτοιο... Και όχι δεν επρόκειτο για περίπτωση που ο ίδιος ο νοικάρης ειχε νοικιάσει το σπίτι του σε μετανάστες. Βέβαια αν τον κατηγορούσαν για κάτι τέτοιο, άντε να αποδείξεις οτι δεν έισαι ελέφαντας!

Ναι, να με συγχωρείς, αναφέρθηκα σε κάτι που έγραψε ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ σε προηγούμενη σελίδα!
quote:
Βέβαια αν τον κατηγορούσαν για κάτι τέτοιο, άντε να αποδείξεις οτι δεν έισαι ελέφαντας!

Για αυτό το λόγο γίνονται τα συμβόλαια!
Αν δε τηρείς το νόμο δεν έχεις και δικαίωμα να τον επικαλείσαι!
Μην κοιτάς τις εξαιρέσεις, ονόματα δε λέμε καταστάσεις δε θίγουμε ούτε και τους ψηφίζουμε!

stanfromgreece
Σε πληροφορώ ότι οι ¨περιπτώσεις¨ είναι η εξαίρεση!
Έχω ξάδερφο στρατηγό αρχηγό στρατιάς (τιμητική διάκριση στους προερχόμενους από την χωροφυλακή) αντιστράτηγο και τρείς διευθυντές εν ενεργεία, δε μπορείς να φανταστείς τι αντιμετώπιζαν και τι αντιμετωπίζουν, αλίμονο αν σταματούσαν να κάνουν τη δουλεία τους μπροστά στα όποια εμπόδια! Αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχουν δει συναδέλφους τους με βίλες ενώ αυτοί με το ζόρι βγάλανε σπίτι!




To θέμα όμως ξέρεις ποιό είναι; Μόνο τα "στραβά" μένουν... μόνο αυτά κάνουν "εντύπωση", και μόνο οι "ανάρμοστες" συμπεριφορές τους σχολιάζονται, και ας είναι οι "εξαιρέσεις". Γιατί;
Γιατί εννοείται πως πρέπει να είναι σωστοί απέναντι στον πολίτη.

Και να σου πώ και 2 ιστορίες που μου έτυχαν εμένα όταν ήμουν ακόμη έφηβος;
Ήμουν 16 ετών, στο νησί της μητέρας μου.
Καθόμουν με τους φιλους μου στο δρόμο, απέναντι σχεδόν από το τμήμα. Στον δίπλα δρόμο ήταν το σπίτι μου...
Παίζαμε και γελάγαμε...
Κάποια στιγμή πέρασε από εκει και ο διοικητής με το αυτοκίνητό του...
Μετά από λίγο επέστρεψε στο τμήμα.
Τότε βγήκε ένας αστυνομικός, και μου ζήτησε να έρθω μία στιγμή μέσα στο τμήμα...
Εγώ, δεν είχα ποτέ "νταραβέρια" με το νόμο και δεν ήξερα τί ήθελαν...
Πήγα...
Με φώναξε ο διοικητής στο γραφείο του...
Εκεί με άρχισε στις σφαλιάρες και στις κλοτσιές, επειδή ΝΟΜΙΖΕ πως όταν πέρασε με το αυτοκίνητό του από μπροστά μας, εγώ τον έστειλα στο ΔΙΑΟΛΟ!!!
Εγώ δεν είχα πεί τίποτα...αλλά μετά από αυτό,και με τη βοήθεια άλλων απλών αστυνομικών που με βοήθησαν ΤΟΝ ΠΗΡΕ Ο ΔΙΑΟΛΟΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΗΚΩΣΕ!!!

Δεύτερη ιστορία:
Στο ίδιο νησί, 3-4 χρόνια μετά
Βραδάκι, και με την παρέα μου είμαστε δίπλα στη θάλασσα...
Για την πλάκα μας, ανάβουμε μία φωτιά ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ...με ξύλα στην άμμο...
Μετά από λίγο σκάει μύτη ΠΑΠΑΚΙ!
Ήταν ΜΕΘΥΣΜΕΝΟΣ μπάτσος!!!
Βγάζει περίστροφο!!! Μας βάζει στη σειρά!!! και μας πάει στο τμήμα!!!
Εμείς μπροστά, και εκείνος από πίσω με το παπάκι και το περίστροφο στο χέρι!!!
Στο τμήμα, φυσικά και μας άφησαν αμέσως να φύγουμε υπό τον όρο να μην κάνουμε μύνηση στο συνάδελφό τους!!!

Εμένα λοιπόν, μου έχει φερθεί σωστά ή λάθος η αστυνομία;
Στην ουσία, 2 ήταν οι μ@λ@κες, και οι υπόλοιποι σωστοί, όμως αυτό που μου έμεινε, ήταν αυτό που τράβηξα από αυτούς τους 2 και όχι η σωστή συμπεριφορά των υπολοίπων!

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ


Edited by - stanfromgreece on 20/06/2012 13:12:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 13:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis
quote:
Γιατί εννοείται πως πρέπει να είναι σωστοί απέναντι στον πολίτη.

Σωστοί απέναντι στο νόμο, όπως και ο πολίτης!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.28125
Maintained by Digital Alchemy