ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ (ΝΟ 1)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2005, 22:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
Λοιπον,ας τα δουμςε λιγο απο την αρχη τα δεδομενα μας.
Εχουμε τα εξης
α)ο προφητης Μαλαχιας αναφερει πως ο τελευταιος παπας της ρωμης ειναι αυτος που ανεβηκε τωρα στην εξουσια, και αν το συνδιασουμε αυτο με την προφητεια του Αγιου Κοσμα του Αιτωλου που λεει οτι θα παυθει απο τον Ιωαννη,τοτε αυτος θα ειναι που θα τον καταργησει ο Ιωαννης.Το κομματι της προφητειας που λεει για τον παπα Πετρο το Ρωμαιο ειναι προσθετο απο καποιους για να θολωσουν τα νερα,αυτο ειναι φανερο σε καποιον που κανει μια απλη αναλυση του κειμενου.
Εδω να αναφερω πως οι γιατροι ειπαν πως θα ζησει ελαχιστα χρονια ο νεος παπας διοτι ειχε περασει πριν 10-12 χρονια μια εξαντληση οργανισμου απο την οποια τοτε γλιτωσε,και πριν 2-3 χρονια νομιζω, επαθε εγκεφαλικη αιμοραγια.Οποτε οπως λενε θα πεθανει συντομα,αλλα μεχρι τοτε θα πρεπει να εχουν συμβει ολα τα αλλα.

β)εχουμε το Νοστραδαμο,(και ας μην αρεσει σε καποιους η αναφορα του, αφου ταιριαζουν τα λεγομενα του θα αναφερομαι σε αυτον)που λεει οτι οι τελευταιοι ολυμπιακοι ειναι αυτοι της αθηνας,επισης σε μια αλλη προφητεια του λεει οτι ο καπνος απο τη φωτια του τριτου παγκοσμιου θα φτασει μεχρι την πολη των ολυμπιακων.

γ)εχουμε την προφητεια του Ιωσηφ του Βατοπεδινου που λεει οτι ο Πουτιν θα ειναι αυτος που θα επιτεθει στην Τουρκια.

δ)εχουμε τον Κοσμα τον Αιτωλο που μας λεει οτι τοτε θα μας βαλουν βαρυ και δυσβασταχτο φορο και οτι θα μας βαλουν φορο αλλα δεν θα προλαβουν ομως(να τον εισπραξουν προφανως).Μηπως αυτο δε συμβαινει σημερα; Ανεβηκε ο φ.π.α.,το πετρελαιο διπλασιαστηκε με τους φορους κ.λ.π.

ε)και σε οσους μπορουν να σκεφτουν λιγο παραπερα,σκεφτειται πιο ηταν το τραγουδι (τους στιχους) που ακουγονταν προεκλογικα σε ολες τις πλατειες.Κατι ηθελαν να μας πουν καποιοι...

Με λιγα λογια,ο Πουτιν τελειωνει το 2007,ο τελευταιος παπας ζει ελαχιστα χρονια ακομη και οι τελευταιοι ολυμπιακοι ηταν αυτοι της Αθηνας...και με δεδομενο οτι ο πολεμος θα αρχισει φθινοπωρο, και ως απωτερο χρονικο σημειο ειναι το καλοκαιρι του 2007 που γινονται εκλογες στη Ρωσια,συμπεραινουμε οτι ολα θα αρχισουν το φθινοπωρο του 2006 ή το νωριτερο σε μερικους μηνες,εντος του 2005.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2005, 22:23:54  Εμφάνιση Προφίλ
Ας ξεκαθαρίσουμε πρώτα τί γίνεται με τις ορθόδοξες προφητείες , όσες είναι αληθινές τουλάχιστον. Το να αναζητούμε την αλήθεια δε νομίζω ότι είναι αντίθετο στο θέλημα του θεού. Δεν κατάλαβα σε ποιους απευθυνόσουν Αετέ με το προηγούμενο μύνημα. Συμφωνώ γενικά με όσα λες. Αλλά δεν είδα εδώ προσωπικές αντιπαραθέσεις σε έντονο ύφος όπως σε άλλα τόπικ. Ελπίζω βέβαια να μη θεωρείς "βέβηλη" την πρόθεσή μου να δείξω και τα λάθη μας ή το ότι είπα πως κάναν και οι άγιοι λάθη. Αυτό μπορεί να το δει κανείς από τις διαφορετικές ερμνηνείες που ε΄δωσαν σε προφητείες και ήταν εν γνώσει τους , στις περισσότερες περιπτώσεις, ότι μπορεί να είναι λανθασμένο αυτό που λένε. Χτές διάβαζα ένα κέιμενο του αγίου Επιφανείου που έλεγε ότι περί αντιχρίστου και 666 δεν πρέπει να λέμε δικές μας ερμηνείες γιατί μπορεί να είναι λανθασμένες και να παραπλανήσουμε το λαό και να γίνουμε αίτιοι να δράσει ο πραγματικός αντίχριστος ανεμπόδιστα.Εκτός αυτού αν θεωρήσουμε το 666 ως τον αριθμό κάποιου προσώπου και κάνουμε λάθος έχουμε και ενοχή για την αδικία που θα έχουμε διαπράξει αναντίον του έστω και αν αυτός δεν ήταν και το καλύτερο πρόσωπο.

Η γνώμη του με εκφράζει απόλυτα.

Βρήκα ψάχνοντας για τον Αγαθάγγελο αυτά που έχω πει και εγώ, τα οποία είχα διαβάσει ,αν θυμάμαι καλά,από την Ηθική και Θρησκευτική εγκυκλοπαίδεια και από άλλα βιβλία για το πρόσωπό του.

Είναι άρθρο στην εφημερίδα "Πατρίς" και αντιγράφω ένα μέρος που αναφέρεται στον Αγαθάγγελο.Η αρθρογράφος θεωρεί ότι ο Ρήγας μεταξύ άλλων πολλών ενεργειών του εμλπέκεται και στη συγγραφή του Αγαθάγγελου από τον Πολυειδή! Γιατί ο Ρήγας εξέδωσε τις προφητείες το 1797 και θεωρεί ότι αυτός ήταν που εμπνέυστηκε το εγχείρημα ώστε να πειστεί ο λαός ότι αφού πραγματοποιούνται οι 'αλλες προφητείες για την ευρώπη και τους βασιλικούς οίκους (που με φωτογραφική ομοιότητα περιγράφονται στις προφητείες του Αγαθάγγελου) άρα θα πραγματοποιηθεί και η ανάκτηση της Πόλης. Παραθέτω το κομμάτι.


8. Αγαθάγγελος ή «Οπτασία του μακαρίου Ιερωνύμου Αγαθαγγέλου».

Το 1797 ο Ρήγας τυπώνει στη Βιέννη το έργο Αγαθάγγελος. Το έργο συντάχθηκε γύρω στο 1750 από το λόγιο κληρικό Θεόκλητο Πολυειδή στα ελληνικά και αρχικά κυκλοφορούσε σε χειρόγραφα. Είναι γραμμένο με αρχαίο χρησμολογικό (ή βιβλικό προφητικό) ύφος. Περιέχει επαγγελίες και προλεγόμενα (προφητείες) για τη τύχη του ελληνισμού και την ανάσταση του Γένους. Με την έκδοσή του ο Ρήγας το εμφανίζει ως αποκαλυπτική οπτασία που γράφτηκε το 1279 μ.Χ. Έτσι γεγονότα που είχαν συμβεί και περιγράφονταν στο βιβλίο αυτό, όπως για παράδειγμα η κατάλυση της Βυζαντινής αυτοκρατορίας, αλλά και άλλα που είχαν συμβεί εκείνη την εποχή, παρουσιάζονταν στον αναγνώστη ως προφητείες που επαληθεύτηκαν. Ο «Αγαθάγγελος» πρόλεγε (προφήτευε) το τέλος της βασιλείας των Οσμάνων (Τούρκων) και καλλιεργούσε την πίστη στο «ξανθό γένος», τους Ρώσους. Ο αναγνώστης, παραπλανημένος από την προχρονολόγηση της συγγραφής του βιβλίου, έβλεπε ότι άλλες προφητείες είχαν επαληθευθεί, οπότε πίστευε ότι και η προφητεία που πρόλεγε την καταστροφή των Οσμάνων και την απελευθέρωση του Γένους θα έβγαινε αληθινή.

Το έργο αυτό, που ήταν προπαγανδιστικό και εθνεγερτικό, γνώρισε τεράστια επιτυχία και διαβαζόταν με κατάνυξη από τους σκλαβωμένους ως θείος κώδικας που προανήγγελλε ως βέβαιη την σωτηρία της Ελλάδας από τους Τούρκους.

από το http://www.patris.gr/articles/31414/7136

Στο κείμενο της εισαγωγής του Αγαθαγγέλου αναφέρεται και άλλη έκδοση στα 1555 από κάποιον Ιάκωβο Παλαιώτη καθολικό Βενεδικτίνο νομίζω (δεν έχω το κείμενο μπροστά μου). Αν είναι αλήθεια αυτό τότε είναι αληθινή προφητεία και αν όχι είναι δημιούργημα του Ρήγα και του Πολυειδή. ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΑΘΑΓΓΕΛΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ;ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΕΞΑΔΑΧΤΥΛΟ ΒΑΣΙΛΙΑ; Ξαναρώτησα αλλά δεν πήρα απάντηση. Στην έκδοση που έχω δε λέει για εξαδάχτυλο βασιλιά ούτε για ανάκτηση της Κ/πολης. Σε ποια έκδοση τα λέει αυτά;


Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2005, 22:52:09  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ 22 αναφέρεις ότι είπε ο Ιωσήφ ο Βατοπαιδινός που ζει ακόμη (απ' όσο ξέρω) ότι θα επιτεθεί ο Πούτιν στην Τουρκία και αυτό μου θύμισε κάτι που ακούσα για τον Παίσιο. Λένε ότι είπε " να ζούσα καμμια 10 χρόνια ακόμη να έβλεπα τη δόξα της Ελλάδας". Πέθανε το 1994.Υπάρχει γραμμένο αυτό που είπε ο Ιωσήφ σε κάποιο βιβλίο;

Επίσης είχε πει ότι ερμηνεύουμε λανθασμένα τις προφητείες και είχε δώσει ένα παράδειγμα με το "Εξαμίλια" που είναι πολλά σημεία στην Ελλάδα και στην Μικρά Ασία με αυτό το όνομα. Είπε ότι δεν είναι τόπος αλλά " τα έξι μιλια της υφαλοκριπίδας"!

Επίσης είχε κάποιες προφητείες του αγίου Αρσενίου του Καπαδόκη ο οποίος έλεγε ότι θα ξαναγυρίσουν στα μέρη της Μικράς Ασίας οι Έλληνες άργότερα. Αυτός,είχε έρθει ως πρόσφυγας το '22 στην Ελλάδα. Δεν ξέρω αν έχετε ασχοληθεί με το θέμα σε προηγούμενες σελίδες γιατί διάβασα λίγες μόνο.

Πάντως ο Παίσιος δεν αναφερόταν στις προφητείες του Αγαθάγγελου καθόλου αλλά σε εκείνες του Αγίου Αντρέα.
Σε κάποια από τα βιβλία του έχει γραφεί ότι είπε σε μερικούς νέους ή στρατιωτικούς ότι θα μπούνε στην Πόλη, αλλά ότι ο ίδιος δε θα ζεί και θα τα βλέπει από πάνω.Αυτά για τον Παΐσιο.

Ο άγιος Κοσμάς δε μιλά για τον Ιωάννη (νομίζω). Που αναφέρεται ο Ιωάννης από τον άγιο Κοσμά;Δώσε μια παραπομπή.


Πέρυσι που ήμουν στο Άγιο Όρος κάποιος μοναχός στη Διονυσίου πίστευε ακράδαντα ότι δε θα γίνουν οι Ολυμπιακοί επειδή έκαναν ή είχαν σκοπό να κάνουν ειδωλολατρικές τελετές και επικλήσεις στην έναρξή τους. Δείτε για παράδειγμα τα λόγια της Μυθωδίας. Υπάρχει και σχετικό θέμα.
Όμως διαψεύστηκε ο μοναχός σε αυτό το σημείο. Γαυτό ας μην είμαστε βέβαιοι ότι έχουμε καταλάβει σωστά τα πάντα. Οι προφητείες μπορεί να είναι αληθινές και ακριβείς αλλά εμείς να μη μπορούμε να τις ερμηνεύσουμε σωστά. Κατά τη γνώμη μου μόνο με την ιεράρχηση που πρότεινα μπορούμε να ελπίζουμε σε ορθές ερμηνείες.


Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2005, 23:22:03  Εμφάνιση Προφίλ
Μια διόρθωση σε κάτι που είχα πει για τον Πολυειδή. Λεγόταν Θεοδώρητος ο μοναχός που έκανε τις αλλοιώσεις στο Πηδάλιο. Λάθος μου που τον ταύτισα με τον Πολυειδή.

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2005, 23:37:27  Εμφάνιση Προφίλ
Δείτε την αποκάλυψη από την Εκκλησία της ΑΠΑΤΗΣ που έκανε στο Τραχώνι της Κύπρου ο ιδιοκτήτης του σπιτιού που έγβαιναν τα σχήματα και που επιχειρούσε να εμφανιστεί ως ο ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΕΚ ΠΕΝΙΑΣ ΤΟ 1999, κάτι που δεν έγινε ποτε βέβαια.

http://www.patrokosmas.gr/periodiko.asp?sitema=1&sitem=11&isue=11&artid=220

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2005, 00:31:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
φιλε φιλοσοφε,αυτη την προφητεια την ανεβασε καποιος αλλος φιλος απο το ιντερνετ,αν δεν κανω λαθος θα τη βρεις ολοκληρη μεταφρασμενη καπου στη σελ.12 ή 13,
Ο Αγιος Κοσμας δεν αναφερει ευθεως τον Ιωαννη αλλα εμμεσως, αφηνει να εννοηθει οτι θα υπαρξει μια Ελληνικη βασιλεια που θα ηγηται του κοσμου.Λεει οτι θα παρουμε την Πολη,οτι θα τρωει μετα τον πολεμο ο λυκος με τ'αρνι κ.λ.π. αναφορες που παραπεμπουν σε επικρατηση του ελληνισμου.Αλλα ουτως ή αλλως ο ενας προφητης συμπληρωνει τον αλλον,και κανεις ουσιαστικα δεν τα λεει ολα,για αυτο πρεπει να μελεταμε τις προφητειες.
Επισης ο Παισιος ειπε καποτε σε εναν νεαρο τοτε αξιωματικο οτι θα ειναι αυτος που θα μπει ως πρωτος ελληνας στην Πολη για να την παραλαβει,τοτε ηταν ακομα ανθυπολοχαγος νομιζω,οποτε τωρα επειτα απο δεκατρια-δεκαπεντε χρονια και με βαση το οτι καθε τρια χρονια ανεβαινουν βαθμο θα πρεπει να ειναι μαλλον συνταγματαρχης,δλδ ικανος βαθμος για να ηγηται καποιος αγηματος παραδοσης της πολης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2005, 10:21:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Φίλε φιλόσοφε δεν αναφέρθηκα σε σένα αλλά σε άλλους που πήραν το μήνυμά τους.
Συμφωνώ με αυτό που έγραψες περί ερμηνειών αλλά ο Αγιος Επιφάνειος είμαι σίγουρος πως δεν εννοούσε να μην προσπαθούμε να βρίσκουμε να εξηγούμε τις προφητείες, απλά ο λόγος που το κάνουμε να μην είναι άλλος από την αναγνώριση των σημείων των καιρών κι όχι για δική μας δόξα.
Κι αυτό το forum αυτή την έννοια έχει. Γι' αυτό και έχω αντιδράσει με όσους είναι απόλυτοι στην ερμηνεία κάποιων σημείων και προφητειών.
Η ισχυρογνωμοσύνη άλλωστε δεν είναι χάρη του Αγίου Πνεύματος αλλά στοιχείο του Διαβόλου που το κρατά έξω από τον Παράδεισο...μην το ξεχνάμε αυτό.

Σε ό,τι αφορά το site του πατροκοσμά που παρέθεσες, έχει αναφερθεί κι άλλες φορές στο παρελθόν, κι έχω αναπτύξει εκτενώς την άποψη μου. Εν πάσει περιπτώσει, εγώ δεν το δέχομαι κι ένας από τους λόγους είναι ότι γράφει ο Μάξιμος...κι ο νοών νοείτο.

Αλήθεια....έχει αναφέρει ο Ιωσήγ ο Βατοπεδινός ότι ο Πούτιν θα επιτεθεί στην Τουρκία? Τι έχει πει ακριβώς? Είναι ενδιαφέρον!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2005, 10:31:05  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητοί φίλοι
νομίζω ότι πέφτει σε σοβαρές και επικίνδυνες πλάνες όποιος επιχειρεί να ερμηνεύσει τις προφητείες ανακατεύοντας αληθινές με ψευδείς. όπως αυτές από το Τραχώνι Κύπρου και άλλες. Είναι υπαίτιος παραπλάνησης και των άλλων που θα διαβάσουν τα κείμενά του.
θεωρώ αδύνατο να γίνει ερμηνεία χωρίς την ιεράρχηση που έχω προτείνει αλλά δεν είδα καμμιά γνώμη επ' αυτού. Διαβάζοντα μερικές από τις προηγούμενες σελίδες βλέπω να υπάρχουν πολλά σωστά αλλά και πολλά λανθασμένα κατά τη γνώμη μου. Δεν πρέπει να βάζουμε στο στόμα των αγίων λόγια που δεν είπαν ή δεν έγραψαν. Πχ η Αποκάλυψη στο ΙΘ 11 δε λέι ότι αυτός που είναι πάνω στο λευκό ίππο όατι θα είναι ή θα ονομάζεται Ιωάννης αλλά "Βασιλεύς βασιλέων και Κύριος κυρίων" και "Λόγος του Θεού". Πως λοιπόν θα τον ταυτίσουμε με τον Ιωάννη;

Ο Λόγος του Θεού είναι ο Χριστός!

Ομοίως λέει ότι θα ποιμάνει αυτός "τα έθνη εν ράβδω σιδηρά". Αλλά τη φράση αυτή τη συναντάμε και σε άλλα σημεία που περιγράφεται ποιος θα είναι αυτός που θα ποιμάνει τα έθνη εν ράβδω σιδηρά. Η Αποκάλυψη έχει γραφεί σε κύκλους ή στρώματα και όχι γραμμικά. Αλλά αν δεν ξέρεις που αρχίζει και τελειώνει το καθένα ματαιοπονείς. Στις ανταμοιβές των εκκλησιών στην αρχή της αποκάλυψης αναφέρεται ως ανταμοιβή στην τέταρτη εκκλησία των Θυατείρων, ότι θα έχει σαν ανταμοιβή όποιος ακολουθήσει τα λόγια του από αυτή την εκκλησία το

" δώσω αυτώ εξουσίαν επί των εθνών, και ποιμανεί αυτούς εν ράβδω σιδηρά , ως τα σκεύη τα κεραμικά συντριβήσεται, ως καγώ είληφα παρά του πατρός μου και δώσω αυτώ τον αστέρα τον πρωινόν" Αποκ Β 26-28

Αφηνω τη συζήτηση ως προς τον πρωινό αστέρα και επισημαίνω μόνο το ότι σήμερα ονομάζεται αρχιεπισκοπή Θυατείρων η αρχιεπισκοπή της Αμερικής! Και από παράδοση ονομάστηκε έτσι, όχι τεχνητά! Η δε Αμερική (USA) σήμερα όντως συντρίβει τους άλλους λαούς ως σκεύη κεραμέως! Αυτός λοιπόν που θα νικήσει από την εκκλησία αυτή θα του δοθεί εξουσία επί πάντα τα έθνη. Μήπως λοιπόν πρέπει ως καταγωγή να τον περιμένουμε από την Εκκλησία της Αμερικής;

Η ιδέα που είχε προτείνει ο WWalker να συγκεντρωθούν σε ένα τόπο οι προφητείές ήταν άριστη και ελπίζω να έχει γίνει κάτι επ' αυτού. Αλλά να περιλαμβάνει και την Αποκάλυψη. Δε νομίζω ότι η απώλεια μερικών ευρώ από την Εκκλησία είναι σημαντικότερη από παραπλάνηση που μπορέι να σημειωθεί από ρητά που έρχονται σε αντίθεση με την αποκάλυψη και τα οποία μπορεί να έχει διαβάσει κανείς σε άλλους δικτυακούς τόπους. Καλύτερα να υπάρχει και το κείμενο της Αποκάλυψης , ει δυνατόν το πρωτότυπο.


Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2005, 14:38:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
Σιγα,ηρεμησε,σε λογο θα μας πεις πως και ο αγωνας των Αμερικανων εναντιον της τρομοκρατιας (των μουσουλμανων δλδ)ειναι ιερος,και οτι οπως λεει και ο Μπους, του το ειπε ο θεος να κανει αυτο τον πολεμο!
Προσεχε τι λες φιλαρακο,διοτι θα εκτεθεις με τις αποψεις σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2005, 15:15:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
Υπάρχει γραμμένο αυτό που είπε ο Ιωσήφ σε κάποιο βιβλίο;

Φιλόσοφε, για τον Ιωσήφ τον Γέροντα τον Βατοπαιδινό:

http://www.geocities.com/kitezhgrad/prophets/josvat.html

Ρώσοι την ανέβασαν την προφητεία. Το λέει πεντακάθαρα, ότι ο Πούτιν δεν θα μείνει για πολύ.

Την έχω μεταφράσει αρκετές σελίδες νωρίτερα την συγκεκριμένη προφητεία.

quote:
" να ζούσα καμμια 10 χρόνια ακόμη να έβλεπα τη δόξα της Ελλάδας". Πέθανε το 1994.

Διάνα έπεσε ο Γέροντας!
1994 (πέθανε) + 10 = 2004 (Ολυμπιακοί + Euro).

Edited by - WWalker on 10/07/2005 15:17:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2005, 16:21:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos
quote:

quote:
" να ζούσα καμμια 10 χρόνια ακόμη να έβλεπα τη δόξα της Ελλάδας". Πέθανε το 1994.

Διάνα έπεσε ο Γέροντας!
1994 (πέθανε) + 10 = 2004 (Ολυμπιακοί + Euro).

Edited by - WWalker on 10/07/2005 15:17:57


Μήπως τα αθλητικά γεγονότα είναι πολύ μικρά για να συγκριθούν με την δόξα ενός Έθνους? Γιατί εγώ αλλιώς έχω ερμηνευσεi την λέξη δόξα.


"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"


Edited by - Hfaistos on 10/07/2005 16:22:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2005, 19:39:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΩΣ ΠΟΥ ΤΟ ΤΡΑΧΩΝΙ ΑΠΑΤΗ?ΑΠΑΤΩ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΕ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΥΝΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ?ΚΑΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΗΜΕΝΟ ΕΠΙ ΤΟΥ ΙΠΠΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙ ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΠΕΣΤΑΛΜΕΝΟΣ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΛΑΜΠΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ.Ο ΚΥΡΙΟΣ ΘΑ ΞΑΝΑΕΘΕΙ ΜΟΝΟΝ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΚΡΙΝΑΙ ΖΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΝΕΚΡΟΥΣ.ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ.ΓΙΑΤΙ ΜΠΕΡΔΕΥΕΤΕ ΤΟ ΚΑΘΗΜΕΝΟ ΣΤΟ ΛΕΥΚΟ ΙΠΠΟ ΜΕ ΤΟ ΚΥΡΙΟ.Ο ΚΥΡΙΟΣ ΘΑ ΗΓΕΙΤΑΙ ΤΩΝ ΕΠΟΥΡΑΝΙΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΚΑΙ Ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΩΝ ΕΠΙΓΕΙΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2005, 23:35:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
<<...και οσον αφορα τον Πουτιν,η περιοδος αυτη δεν θα διαρκεσει για πολυ,θα γινει ενας ξαφνικος πολεμος,και δε θα ειναι τριγυρω για πολυ(εννοει προφανως οτι δεν θα προλαβει να ολοκληρωσει τη θητεια του).....>> αυτα ειναι λογια του Ιωσηφ του Βατοπεδινου που τα εχει μεταφρασει ενας φιλος στη σελιδα 17.Βλεπουμε λοιπον οτι εντος της θητειας του Πουτιν θα ξεκινησειο ο τριτος παγκοσμιος,και μαλιστα κατα τον τροπο διατυπωσης μπορουμε να υποθεσουμε οτι ειμαστε πολυ κοντα,μολις κατι μηνες απο τα γεγονοτα,διοτι η θητεια του τελειωνει οριστικα το καλοκαιρι του 2007 χωρις να εχει απο το συνταγμα το δικαιωμα να ξαναθεσει υποψηφιοτητα για τριτη φορα,και επειδη επισης λεει ο αγιος οτι δεν θα διαρκεσει πολυ η ειρηνικη περιοδος θητειας του Πουτιν,πραγμα που σημαινει οτι ειμαστε παρα πολυ κοντα αν αναλογιστει κανεις οτι ηδη εχει διανυσει το μισο της θητειας του.

Οσον αφορα τον Παισιο νομιζω φιλοι μου οτι η εκφραση του ηταν <<καμια δεκαρια χρονια ακομα...>>που σημαινει γυρω στα δεκα χρονια,οποτε μην το παιρνετε της μετρητης, διοτι αυτο μπορει να σημαινει και εντεκα και δωδεκα χρονια,σημασια εχει οτι μιλαει για την περιοδο γυρω στο 2005.
Τα γεγονοτα του euro,της ολυμπιαδας και της eurovision ειναι οιωνοι της δοξας που ερχεται για τον ελληνισμο απο στιγμη σε στιγμη,οπως ακριβως οταν βλεπουμε συννεφα ξερουμε οτι ερχεται βροχη.
Και επειδη μου αρεσει να συνδεω τις προφητειες των αγιων μας με τις προφητειες αλλων ανθρωπων,να σας πω για την προφητεια του Κομφουκιου που λεει οτι θα γινει ενας παγκοσμιος πολεμος αναμεσα σε ανατολη και δυση με οπλα που καταργουν τους νομους της φυσης(πυρηνικα;)και θα γινει μια τριημερη μαχη που ομοια της δεν εχει δει η ανθρωποτητα,επισης σε μια αλλη προφητεια του λεει οτι μετα τον πολεμο θα ερθει ο Μαχα Ντεο(ειναι ελληνικη εκφραση και σημαινει μεγας θεος,υποννοωντας προφανως οτι ο μαχα ντεο θα ειναι ελληνας και οτι ο ελληνισμος θα επικρατησει.Θεος κατα τον πλατωνα σημαινει ειτε τον δημιουργο,ειτε δυναμεις της φυσης,ειτε καποιον που εχει φτασει στο ανωτατο επιπεδο πνευματικης αναπτυξης..)
Οριστε λοιπον που επιβεβαιωνουν τους προφητες μας και ο νοστραδαμος,και ο κομφουκιος και οι καθολικοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2005, 00:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos
Ενας πολεμος ισως να ειναι κοντα και να ξεκινησει απο κει που δεν τον περιμενει κανεις.


Ειλικρινα δεν ξερω τι ερχετε ο Θεος βοηθος.

"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2005, 01:15:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos
Eidhseis apo ton kosmo pou exoun sxesei me tis profhteies:


Lete o Putin na einai o ....

http://www.mosnews.com/news/2005/04/11/putincult.shtml


Emfilios sto Irak poly konta twra anoigoun oi pyles ths kolasews

http://www.timesonline.co.uk/article/0,,2089-1687910,00.html

To kako apo ekei tha arxisei apo thn Mesh Anatolh.

http://www.timesonline.co.uk/article/0,,251-1674547,00.html

UFO sthn Sibiria?

http://www.mosnews.com/news/2005/07/06/khabtornado.shtml

Edited by - Hfaistos on 11/07/2005 01:17:23

Edited by - Hfaistos on 11/07/2005 01:21:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2005, 02:27:29  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ Κυριακόπουλε

δες τους συνδέσμους που έδωσα για την περίπτωση του Τραχωνίου.Τόσο η επίσημη Εκκλησία όσο και η Αστυνομία έχουν αποφανθεί ότι πρόκειται για απάτη του ιδιοκτήτη του σπιτιού ο οποίος παρουσίαζε τιον εαυτό του ως τον ΙΩΑΝΝΗ ΤΟΝ ΕΚ ΠΕΝΙΑΣ ΒΑΣΙΛΙΑ. Δες στο σύνδεσμο που έδωσα , που είναι από τον ιεραποστολικό σύνδεσμο "Κοσμάς ο Αιτωλός" πως έουν τα γεγομότα ήδη από το 1999. Οι ημερομηνίες που έδωσε αυτός ο Κύπριος για τον εαυτό του έχουν διαψευστεί ήδη.

Για την ταύτιση του λεκού αναβάτη δεν ευθύνομαι εγώ . Την έχω διαβάσει σε ερμηνείες και προφητείες. Δεν τη δέχομαι και συμφωνώ με ότι λες.Εγώ πρότεινα να γίνει συγκριτική μελέτη των προφητείων με βάση κάποια ιεράρχηση γιατί σήμερα κάθε ένας γράφει ότι θέλει.

Φίλε 22

δεν υποστηρίζω ότι οι Αμερικάνεοι είναι καλοί ή κάνουν καλή χρήση της δύναμής τους. Όμως ακόμη και από το κακό ο θεός πολλές φορές έχει βγάλει κάτι καλό. Δηλαδή εεκίο που αυτοί νομίζουν ότι θα κατακτήσουν τον κόσμμο μπορέι να βγεί κάποιος που θα αποφασίσει να είναι δίκαιος και να κάνει καλή χρήση της δύναμης που θα του δοδθεί. Αυτό όμως δεν το ξέρουν εκ των προτέρων ούτε το προβλέπουν. Επιδέικνύουν τη δύναμή τους σε αδύναμους λαούς και αυξάνουν τη στρατιωτική τους υπεροχή με κάιε είδους όπλα. Τι θα γίνει αν αναλάβει την εξουσία κάποιος που θα είναι δίκαιος και αυστηρός και με τους ίδους τους εξουσιαστές; Το "συντρίψει αυτούς ως σκέυη κεραμέως" θα ισχύσει και για αυτούς. πιστεύω ότι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα επικρατήσει η θεία δικαιοσύνη.

Γι τον Ιωσήφ το Βατοπαιδινό που τον λες άγιο σε κάποιο σημείο δε θα συμφωνούσα και μάλλον , έτσι όπως βλέπω τα πράγματα δε θα εκπληρωθεί η προφητεία του και ο Πούτιν θα φύγει κανοονικά από τη θητεία του. Απλά έκανε λάθος ο γέροντας αυτός. Είτε ερμήνευσε λανθασμένα κάποια προφητεία είτε πλανήθηκε από όραμα κλπ. Δε θα είναι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος άλλωστε. Αυτή είναι η γνωμη μου και εδώ θα είμαστε για να δούμε τα γεγονότα. θα έλεγα ότι θα διαψευστεί παταγωδώς όσν αφορά τον Πούτιν! Μην ξεχνάς ότι το 2001 είπε αυτά που είπε και έχουμε 2005! Ακόμη και αν είχε μια γενική εικόνα για το τί πρόκειται να συμβεί δεν έπρεπε να μιλήσει και να πει ότι θα μείνει λίγο καιρό στην εξξουσία, αν δεν είχε σαφή πληγροφορία εκ Θεού, γιατί έτσι δημιουργεί λανθασμένες εντυπώσεις στον κόσμο και εκτίθεται και ο ίδιος και η ορθοδοξία μαζί του.
Τον Παΐσιο τον πιστεύω πρισσότερο , αν και εκεί είχα επιφυλλάξεις, όταν διάβασα ότι είπε πως θα διαλυθεί η Ευρωπαική Ένωση. Με τα δημοψηφίσματα όμως στη Γαλλία κλπ δεν είναι πλέον τόσο απίθανο.

Το να κανει κανείς λάθος στην ερμηνεία μιας προφητείας δε σημαίνει ότι δε μπορεί να είναι και άγιος. Άλλο το ένα άλο το άλλο. Και οι άγιοι δεν είναι απολύτως αλάνθαστοι, όπως είναι μόνο ο θεός.

Οι Ρώσοι παντως έκανα καλή δουλειά και ανέβασαν αρκετές προφητείες. Αλλά λένε και μερικά παράξενα κάποιο από τους αγίους ή ασκητές ,όπως το ότι θα πάει και Ρώσος πατριάρχης και θα ενθρονίσει τον αντίχριστο στην Ιερουσαλήμ κλπ

Γιαυτό ας είμαστε επιφυλακτικοί και ας ιεραρχήσουμε τις προφητείες και τους προφήτες.

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2005, 07:36:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS
ΕΧΕΙ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ (ΚΑΙ ΨΑΞΕΙ ΒΕΒΑΙΑ) ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ
ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΩΝ ΗΠΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΟΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ?????

ΓΙΑ ΨΑΞΤΕ ΤΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2005, 11:23:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΑΓ ΜΕΘΟΔΙΟΥ ΠΑΤΑΡΩΝ.ΑΝΔΡΙΖΟΥ ΙΩΑΝΝΗ ΚΑΙ ΕΠΑΡΑΣ ΤΗ ΡΟΜΦΑΙΑ ΚΑΤΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΙΣΜΑΗΛΙΤΩΝ ΑΙΘΙΟΠΩΝ ΚΑΙ ΠΑΣΑ ΓΕΝΕΑΝ ΑΠΙΣΤΟΝ.Ο ΕΛΕΗΜΩΝ ΚΑΙ ΑΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΕΑΣ Ο ΕΚ ΠΕΝΙΑΣ ΘΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΠΙΣΤΗ.ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΑΝΩΝΥΜΟΥ.ΠΑΥΣΙΣ ΠΟΛΕΜΟΥ ΥΠΟ (ΑΓΓΕΛΟΥ)ΧΡΙΣΤΟΥ.ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΑΓ.ΑΝΔΡΕΑ.ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΣΤΑΛΘΗΣΕΤΑΙ ΕΝΩΧ ΠΡΟ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ,ΗΛΙΑΣ Ο ΕΝ ΤΩ ΝΟΜΩ,ΚΑΙ ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝ ΤΗ ΝΕΑ ΧΑΡΙΤΙ.Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΤΕΡΟΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2005, 13:34:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
Οι Ρώσοι παντως έκανα καλή δουλειά και ανέβασαν αρκετές προφητείες. Αλλά λένε και μερικά παράξενα κάποιο από τους αγίους ή ασκητές ,όπως το ότι θα πάει και Ρώσος πατριάρχης και θα ενθρονίσει τον αντίχριστο στην Ιερουσαλήμ κλπ

Γιαυτό ας είμαστε επιφυλακτικοί και ας ιεραρχήσουμε τις προφητείες και τους προφήτες.


Φιλόσοφε, στην προφητεία του Γέροντα Λαυρεντίου, ο οποίος απ'όσο ξέρω είναι αναγνωρισμένος ως Όσιος απ'το Πατριαρχείο Μόσχας, λέει ότι ο Πατριάρχης της Ρωσίας θα είναι παρρόν στην ενθρόνιση. Που είδες ότι λέει πως αυτός θα τον ενθρονίσει;
Λογικό το βρίσκω: αφού θα τον ενθρονίσουν βασιλιά του Κόσμου, θα είναι παρρόντες όλοι οι Πατριάρχες. Και οι δικοί μας (αν μεχρί τότε δεν έχουν αραβοποιηθεί τα Ιεροσολύμων & Αλεξανδρείας) και των Σλάβων, και των κρατών που θα αποκτήσουν Πατριαρχεία/Αρχιεπισκοπές μετά τον πόλεμο. Λογικό δεν είναι;

Χώρια που το Πατριαρχείο στην Μόσχα ουσιαστικά είναι το βαρύ πυροβολικό της Ορθοδοξίας αυτη την στιγμή (90 εκ Ορθοδόξους και όπως πάει κερδίζει συνέχεια έδαφος), και λογικό το βρίσκω στο μέλλον να διαδραματίσσει πρωταρχικό ρόλο στην αναλαμπή της Ορθοδοξίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2005, 18:04:23  Εμφάνιση Προφίλ
CONCERNING ANTICHRIST

“Antichrist will be crowned king in a splendid rebuilt temple in Jerusalem, with the clergy and the Patriarch of Russia participating [in his coronation]. There will be free ingress and egress from Jerusalem for everyone, but do not attempt to go there then, as everything will have been done so as to ‘deceive.’ (Matt. 24.24) He [antichrist] will be exceedingly learned in all satanic wiles and will show great signs. The entire world will hear and see him. He will ‘stamp’ his people with satan’s seal; he will hate Orthodox Russia,” the venerable Starets Lavrentii of Chernigov would say.

Λέει εδώ Wwalker ότι θα παίρνει μέρος ("participating") στη στέψη το όποιο δεν σημαίνει (κατά τη γνώμη μου) απλώς ότι "θα παρευρίσκεται" αλλά θα "συμμετέχει".
Ίσως να μην έχουν μεταφραστεί σωστά τα λόγια του αγίου Λαυρεντίου.
Αλλά το πρόβλημα είναι πως και γιατί να πάει ο Πατριάρχης έστω και να παρευρεθεί απλώς χωρίς να πάρει μέρος στη στέψη, αν αυτή γίνει στο ναό του Σολωμόντα; Δε θα είναι ΠΟΛΙΤΙΚΗ εκδήλωση; Τι δουλειά θα έχει εκεί ο Πατριάρχης της Ρωσσίας (δε λέει του κόσμου ή ο τότε "Οικουμενικός") σε ναό άλλης θρησκείας μάλιστα και σε πολιτική εκδήλωση ενώ είναι γνωστές και οι προφητείες για τον αντίχριστο;

Δεν καταλαβαίνω...εκτός αν υπονοεί ότι θα έχει γίνει τέτοια θρησκευτική ενοποίηση που δε βλέπουν διαφορά ακόμη και οι θρησκευτικοί ηγέτες. Αλλά κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να γίνει άμεσα.

Εγώ το ερμήνευσα ότι θα τον στέψει γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα να πάει ο Πατριάρχης εκεί. Και έχω υπόψιν μου κάποιες εκδοχές που λένε ότι θα εμφανίζεται ως χριστιανός ο αντίχριστος! Μήπως λοιπόν γιαυτό θα πάει ο Πατριάρχης;

Χριστιανός εβραικής καταγωγής από την Αμερική που θα ανήκει σε εκκλησία της διασποράς της Αμερικής ...
Μόλις διάβασα στο Τρίτο Μάτι για 500.000 εβραίους που πήγαν από τη Ρωσσία στο Ισραήλ εκ των οποίων πολλοί είναι χριστιανοί!


Όλα είναι τέλεια

Edited by - filosofos3 on 11/07/2005 19:26:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2005, 19:17:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΦΤΕΙ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΩΝ.ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΠΟΙΕΣ ΘΑ ΕΚΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΠΟΛΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ Η ΟΧΙ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΙΑ ΜΙΑ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ Η ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΤΩΝ ΠΑΤΕΡΩΝ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ.ΤΗ ΓΡΑΦΗ ΑΡΑΓΕ ΤΟΥ ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΥ ΜΙΧΑΗΛ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙ?Η ΣΤΗΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΠΟΙΑΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ Η ΟΠΟΙΑ ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΣ ΥΠΟ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΤΗΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΩΝ ΕΜΦΑΝΙΣΘΕΝΤΩΝ ΣΗΜΕΙΩΝ ΓΙΑ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΠΑΡΕΘΕΣΕ ΓΙΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑ Η ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΕΡΙΕΡΓΟΥΣ ΑΠΛΑ ΣΤΗ ΚΟΙΝΗ ΘΕΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΑ ΕΜΦΑΝΙΣΘΕΝΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ.ΟΤΑΝ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ Η ΟΙΚΙΑ ΤΟΥ ΤΡΑΧΩΝΙΟΥ ΥΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ ΛΕΜΕΣΣΟΥ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΙΧΕ ΦΥΓΕΙ ΔΙΔΟΝΤΑΣ ΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ,ΕΠΙΣΗΣ ΟΙ ΚΛΕΙΔΑΡΙΕΣ ΑΛΛΑΞΑΝ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΟΙΚΙΑΣ.ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΕΔΩ ΟΤΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΕΞΙ ΜΗΝΩΝ ΒΓΗΚΑΝ ΣΤΟΥΣ ΤΟΙΧΟΥΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ 15 ΘΕΙΑ ΣΗΜΕΙΑ.ΜΗ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΕΥΚΟΛΑ ΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΕΙΠΕ ΕΡΕΥΝΑΤΑΙ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ.ΚΑΙ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΕΡΧΟΥ ΚΑΙ ΙΔΕ.ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΤΟΥ ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΥ ΣΤΗΝ ΟΙΚΙΑ ΤΟΥ ΤΡΑΧΩΝΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΚΑ ΔΙΑ ΤΩΝ ΧΕΙΡΩΝ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
νιντζα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


230 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2005, 19:18:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους νιντζα
κατι ασχετο.ο πρωτοκλητος αποστολος ανδρεας πολιουχος των πατρων σταυρωθηκε σε Χ.δεν ξερω ομως αν ειναι αυτος που ειπε τις προφητειες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2005, 22:16:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos
Το τελευταιο καιρο κατι δεν μαρεσει με τον Πουτιν δεν ξερω.
ΟΙ κινησεις του το υφος του και γενικοτερα νιωθω οτι προσπαθει να βγαλει ενα προσωπο προς τα εξω που δεν ειναι το αληθινο του.

Παντως πρεπει να ειμαστε επιφυλακτικοι και να μην πιστευουμε ευκολα σε τιποτα.

"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"


Edited by - Hfaistos on 11/07/2005 22:17:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2005, 22:17:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
Φιλε φιλοσοφε,νομιζω οτι κανεις καποιο λαθος για τον Ιωσηφ τον Βατοπεδινο διοτι η ερωτηση του επισκεπτη ειναι αν τηρει σωστη γραμμη ο προεδρος,και του απαντα ο Ιωσηφ οτι ο Πουτιν θα ειναι στην εξουσια οταν θα ξεκινησει ο πολεμος,και του λεει μαλιστα οτι δεν θα μεινει για πολυ ετσι η κατασταση,που σημαινει δλδ οτι δεν θα περασουν πολλα χρονια απο τοτε (το 2001),και εχουμε 2005,αρα οπου να 'ναι ξεκιναει,φετος ή του χρονου λογικα.Και αν συνυπολογισουμε σε αυτο τα λογια του Παισιου,οτι σε καμια δεκαρια χρονια απο το θανατο του θα δοξαστει η Ελλαδα(πεθανε το 1994),τοτε μιλαμε παλι για 2004-2006 το πολυ..
Ακομα και ο νοστραδαμος λεει οτι θα ερθει η ωρα του πολεμου οταν η ημερομηνια θα δειχνει το μεγαλο εβδομο αριθμο,για σκεφτειτε το,εχουμε 2005 δλδ 2+0+0+5=7,αλλα ακομα και καποιες προφητειες των ινδιανων της Αμερικης λενε οτι λιγα χρονια μετα την αλλαγη της χιλιετηριδας (το 2000),θα γινει μεγαλος πολεμος.
Εχω πολλες προφητειες απο πολλους λαους που λενε τα ιδια, αλλα αποφευγω να ανεβαζω πολλες γιατι βλεπω αντιδραση απο μερικους φιλους.
Ξερετε τι σκεφτομαι; Η προφητεια που λεει ο Κοσμας ο Αιτωλος οτι θα σας βαλουν βαρυ και δυσβασταχτο φορο,δεν θα προλαβουν ομως(προφανως να τον εισπραξουν) λετε να βρισκει την επαληθευση της στον υπερδιπλασιασμο της τιμης του πετρελαιου θερμανσης απο φορους και μονο; Παντως καποιοι λενε οτι τη χρονια που θα γινουν τα γεγονοτα,ο χειμωνας στην Ελλαδα θα ειναι σαν καλοκαιρι,ειδομεν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2005, 03:32:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Η προφητεια που λεει ο Κοσμας ο Αιτωλος οτι θα σας βαλουν βαρυ και δυσβασταχτο φορο,δεν θα προλαβουν ομως(προφανως να τον εισπραξουν) λετε να βρισκει την επαληθευση της στον υπερδιπλασιασμο της τιμης του πετρελαιου θερμανσης απο φορους και μονο;

Μόνο αυτό ρε φίλε 22 ?
Εδώ με Αλογοσκούφη, Παυλόπουλο & Παναγιωτόπουλο και τη μία γκάφα πάνω στην άλλη (βλέπε ξεφτιλίκια με την απογραφή, βλέπε "βασικό μέτοχο", βλέπε ΦαΠΑ 19%, ΦαΠΑ στα ακίνητα, κατάργηση συλλήβδην των λαϊκών αγορών, ασφαλιστικό, εργασιακό-ελαστικά ωράρια, κλπ,κλπ) με αυτό το γκουβέρνο που μπλέξαμε κοντεύουμε να επιταχύνουμε την Αποκάλυψη!

Τύφλα να χει ο Αντίχριστος με όλους τους Σατανάδες του
μπροστά στο καραγκιοζοθίασο που μας κυβερνάει...

.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

COBRA21
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2005, 17:29:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους COBRA21
ΦΙΛΕ 22 ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΕΙΣ ΤΙΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΑΟΥΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2005, 21:37:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
Φιλε cobra21 θα πρεπει να ψαξω για να τις βρω,αλλα απο οτι θυμαμαι εχω αρκετες προφητειες απο διαφορες φυλες Ινδιανων,που μιλανε ξεκαθαρα για τριτο παγκοσμιο λιγο μετα το 2000 και μαλιστα λενε οτι οταν ο ουρανος θα ριχνει <<νερο πανω σε νερο...>>δλδ πλυμμηρες θα ειναι προαγγελος πολεμου.Θυμηθειται τι εγινε πριν δυο χρονια τον αυγουστο μηνα σε ολη την ευρωπη.Ενω μια αλλη προφητεια τους λεει οτι λιγο μετα το 2000 θα γινει το <<τριτο σεισιμο του κοσμου>>.Απο οσο θυμαμαι ομως και το κορανι αναφερει σχετικα,και ο κομφουκιος και νομιζω και καποιες προφητειες αφρικανικων φυλων.Χαρακτηριστικο ειναι οτι οι προφητειες των Ινδιανων λενε οτι μετα τον πολεμο θα υπαρξει ειρηνη και ολοι οι λαοι θα αγαπησουν ο ενας τον αλλο,υποννοωντας οτι θα υπαρξει κατι που θα φερει αυτη την ειρηνη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2005, 23:34:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos
Terastia amerikanikh vash sto Israil ti paizei?

http://rense.com/general66/excl.htm


Etoimazontai gia kapoio gegonos megalo?

"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"


Edited by - Hfaistos on 12/07/2005 23:35:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2005, 09:44:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Terastia amerikanikh vash sto Israil ti paizei?

http://rense.com/general66/excl.htm


Etoimazontai gia kapoio gegonos megalo?



Μπράβο ρε ήφαιστε. Είναι παρήγορο που κάποιοι έχουν ακόμα τα μάτια τους ανοιχτά και τις κεραίες τους σηκωμένες.

Παρακολούθησε τη Μέση Ανατολή και δε θα χάσεις. Γιατί πράγματι ετοιμάζεται γεγονός μεγάλο. Και όλος ο πλανήτης θα επηρεαστεί με τρόπο που ούτε καν φαντάζονται οι περισσότεροι.

Δεν ξέρω αν έχεις γνώση των εξελίξεων με τους οικισμούς που θα λάβουν χώρα μέσα στο καλοκαίρι. Ίσως να σε ενδιέφερε να το ψάξεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simboy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2005, 10:15:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους simboy
Χίλια χρόνια για τον άνθρωπο μια μέρα για Τον Θεό
Κοιτάξτε παλιότερα ποστ ,πόσες προφητείες για επικείμενες καταστροφές
Που είναι τώρα αυτοί που τα έγραψαν να πουν ότι κάναν λάθος ?
Ποιοί είμαστε που τόσο εύκολα ερμηνεύουμε τα πάντα χωρίς σοφία ?
Ας μην βλέπουμε παντού καταστροφές
Ας παλέψουμε για την αγάπη
Ετσι θα αλλάξει ο κόσμος και όχι απλά με διαπιστώσεις

Πιστεύω εις ένα Θεό
Πατέρα ΠαντοκράτοραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy