ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Είναι η αφή του ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ θαύμα;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
xchamp
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 04:57:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xchamp

Το ξέρω ότι είναι άσχετο με το topic αλλά μια και το αυθεντικό "κλειδώθηκε"
γράφω εδώ που είναι το πιο φρέσκο...
(ωχ ωχ κινδυνευω με banning...)


Ο ZOIROS λοιπόν έγραψε στο thread για τους γιούς του θεού...

¨και επεσκέψατο Κύριος την Άνναν,και έτεκεν έτι τρεις υιούς και δύο κόρες¨ (Βασιλ.Α.Β΄21]

Κατόπιν ο WINDWALKER ρώτησε αν το απόσπασμα αυτό αναφέρεται στο "κατα Βασίλην Ευαγγέλιον" :-)
και τέλος η AMALIA κλείδωσε το TOPIC

Φαντάζομαι πως ο φίλος ZOIROS είναι πραγματικά Ζωηρός :-) για να οδηγηθεί η AMALIA στο
κλείδωμα (μια και όπως έχω καταλάβει, κάνει σωστά την δουλειά της), πάντως στην συγκεκριμένη
περίπτωση ο poor ΖΟΙROS αναφέρονταν στα σίγουρα στα βιβλία της ΠΔ Βασιλέων Α και ΒΑΣΙΛΕΩΝ Β
και δεν το κατέβασε απο το κεφάλι του.

Τωρα θα μου πείτε

- "ρε συ τσαμπ, δε φτάνει που είσαι νιούφης στο φόρουμ το παίζεις και δικηγόρος του ζιζανίου του ZOIROS?"

Εχετε δίκιο ,αλλα κάθε φορά που βλέπω απόσπασμα από ΠΔ ( που, ακόμα και οι χριστιανοί εδω μέσα έχουν καταλάβει
τι μπαρούφοβιβλίο είναι) τρελαίνομαι λιγάκι...

[ amalia, εάν διαγράψεις τουτο το post πολύ σωστά θα κάνεις, το ίδιο θα έκανα και εγώ στη θέση σου...
Το έγραψα μόνο για να ξεκαθαρίσει ότι συντομογραφία ΒΑΣΙΛ. υπάρχει στην ΠΔ .]

Ο φίλος σας
xchamp


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 05:38:43  Εμφάνιση Προφίλ
Τώρα βέβαια, για να πούμε και του στραβού το δίκιο, υπάρχουν πάμπολλα topics όπου ο φίλος ZOIROS θα μπορούσε να εκθέσει τις απόψεις του και όχι να ανοίγει κάθε τρεις και λίγο ένα topic. Στη συγκεκριμένη περίπτωση τοποθετούμαι "επί της διαδικασίας όχι επί της ουσίας" που λέγαμε και στη σχολή μου.

quote:
Εχετε δίκιο ,αλλα κάθε φορά που βλέπω απόσπασμα από ΠΔ ( που, ακόμα και οι χριστιανοί εδω μέσα έχουν καταλάβει
τι μπαρούφοβιβλίο είναι) τρελαίνομαι λιγάκι...

Χμμμμ.... μη στοιχηματίζεις κιόλας, άλλο η κατανόηση με τον τυφλό δογματισμό δεν είναι και το καλύτερο ζευγάρι.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 10:12:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
gigenis
--------------------------------------------------------------------------------
ΑΠΟ ΟΣΟ ΤΟ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΞΟΡΚΙΣΜΟΥΣ ΕΧΩ ΠΑΡΑΣΤΕΙ(3) Ο
<<ΔΑΙΜΟΝΙΣΜΕΝΟΣ>> ΟΥΤΕ ΜΙΛΗΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΓΛΩΣΑ,ΟΥΤΕ ΕΙΠΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕ
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΕΧΩ ΠΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΚΡΑΤΑΝΕ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΟΧΙ ΤΕΣΣΕΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΚΑΤΕΣΣΕΡΑ ΑΤΟΜΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟΤΟΜΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ

--------------------------------------------------------------------------------

teolaz
Δε λεω πανω στον εξορκισμο και δε λεω για καμια περιεργη γλωσσα.Για τις ανθρωπινες λεω.

ΜΑ ΚΑΛΑ ΕΣΥ ΤΙ ΝΟΜΙΖΕΣ ΟΤΑΝ ΕΓΡΑΨΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ;


teolaz

Μαθε λοιπον να σου πει αν ξερει καποιος για τη Μαρια τη δαιμονισμενη απο την Πατρα που κανει οσα προανεφερα.Ρωτα και αλλους να τα εξακριβωσεις.


ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΘΕΙΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΕ ΕΝΑ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΕΙΟ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΠΡΟΦΙΤΕΡΟΛ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΟ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΨΩ

ΕΓΩ ΣΟΥ ΛΕΩ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΜΟΥΝ ΠΑΡΩΝ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΜΠΩΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΑΠΟΨΗ ΕΣΥ ΜΟΥ ΛΕΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΠΟΥ
ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΤΙ


Εχουν,αλλα ματαια γιατι δεν πιανουν.Δες το καθολικισμο που τα κατηργησε απο τις πολλες αποτυχιες.

1) ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΑΔΑ ΙΕΡΕΩΝ ΜΟΝΟ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΠΟ (ΕΞΟΡΚΙΣΜΟΥΣ)
2)ΤΟ ΠΟΣΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΤΑ ΜΑΜΠΟ ΤΣΑΜΠΟ ΚΑΙ ΤΑ ΑΜΠΡΑ ΚΑΤΑΠΡΑ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΡΩΤΑ ΤΟΥΣ <<ΔΑΙΜΟΝΙΣΜΕΝΟΥΣ>> ΤΟΥΣ ΠΟΥ <<ΓΙΑΤΡΕΥΤΙΚΑΝ>>


εσυ νομιζεις οτι ολοι δαιμονιζονται.Αν ηταν ετσι ολοι θα ησαντε.Ολες οι θρησκεις εχουν δαιμονισμενους.Το ξαναλεω.

ΟΚ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΡΓΟΣΤΡΟΦΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΤΙ
ΤΕΛΙΚΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝΔΑΙΜΟΝΙΖΟΝΤΑΙ Η ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΔΑΙΜΟΝΙΔΟΝΤΑΙ ΓΙΑΤΙ;


Ελπιζω να μην πιστευεις και εσυ στην τριχα του μπιγκ μπανγκ.με ποση σιγουρια το λες.Σιγουρα με οση λεω εγω το αντιθετο.Δεν μπορεις να βασιζει την πιστη του κανεις σε αυτο το θεμα απολυτα

ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΠΑΝΤΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΕΝΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΗΛΙΑΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ

--------------------------------------------------------------------------------
ΟΤΙ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΑ ΑΝΑΜΕΝΑ ΚΑΝΤΥΛΙΑ ΚΑΙ ΚΕΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΟΤΙΣΜΕΝΑ ΜΕ ΜΙΑ ΟΥΣΙΑ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΩΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΑΝΑΦΛΕΓΕΤ

--------------------------------------------------------------------------------


αν μορεις καντο μου λιανα.

ΠΟΣΟ ΠΟΙΟ ΛΙΑΝΑ;


--------------------------------------------------------------------------------
ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΙΡΕΤΙΚΟΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΤΕ ΕΔΩΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΙΡΕΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟΙ ΟΧΙ;

--------------------------------------------------------------------------------


οταν εδωσε την εκκλησια του φιλτατε.Πολλοι εφαγαν τα μουτρα τους.Δες τι επαθε ο Αρειος απο τον Αγιο Σπυριδωνα σε-δε θυμαμαι ακριβως- οικουμενικη συνοδο.

ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΤΑΝ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΟΥ ΕΙΠΕ
<<ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΥΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ>>
ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ ΛΙΓΟ
Η ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΙΟ ΠΑΛΙΟ ΤΡΟΠΟ ΠΕΡΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΡΗΣΙΕΣ ΑΠΟ ΛΕΠΙΔΙ

α.στο θεμα με την τελευταια συναντηση.Γινε πολυ πιο προσεχτικος γιατι.Στο ενα λεει οντως για τελευταια συναντηση.Στα αλλα δε λεει κανεις για τελευταια συναντηση.Δες το και θα το δεις αυτο που σου λεω.Απλα αναφερεται ως η τελευταια συναντηση μεσα στο Ευαγγελιο,οχι η τελευταια συναντηση με το Χριστο.Διαβασε την β' προς Κορινθιους επιστολη το β κεφαλαιο SWHABE.Θα παρεις πολλες απαντησεις γιατην ιστορια και το ρολο του Αποστολου Παυλου.Καθως επισης και τον υμνο προς την αγαπη του ισιου στην Α'επιστολη.

ΜΑΤΘΑΙΟΝ

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΟΡΟΣ ΣΤΗΝ ΓΑΛΙΛΑΙΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΑΝΑΛΗΨΗ


ΜΑΡΚΟΝ
Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΕ ΣΤΟΥΣ 11 ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΔΕΙΠΝΟΥ(ΠΡΩΤΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ) ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΑΝΑΛΗΨΗ

ΛΟΥΚΑΝ
ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΕ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΡΥΒΟΝΤΟΥΣΑΝ(ΠΡΩΤΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ) ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑΤΟΥΣ ΠΕΙΣΕΙ ΤΡΩΕΙ ΜΠΡΩΣΤΑ ΤΟΥΣ ΨΑΡΙ ΚΑΙ ΨΩΜΙ
ΤΟΥΣ ΠΑΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΒΗΘΑΝΙΑΝ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΓΙΝΕΤΕ Η ΑΝΑΛΗΨΗ

ΙΩΑΝΝΗΝ
ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΣΤΟΥΣ 10 (ΠΡΩΤΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ)Ο ΘΩΜΑΣ ΛΕΙΠΕΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟΥ ΛΕΝΕ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 8 ΜΕΡΕΣ Ο ΘΩΜΑΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ
ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΣΤΗΝ ΛΙΜΝΗ ΤΗΣ ΤΙΒΕΡΙΑΔΟΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΨΑΡΕΥΑΝ ΟΙ ΠΕΤΡΟΣ ΘΩΜΑΣ ΝΑΘΑΝΑΗΛ ΟΙ ΥΙΟΙ ΤΟΥ ΖΕΒΕΔΑΙΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΔΥΟ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΓΡΑΦΗ ΓΙΑ ΑΝΑΛΗΨΗ

ΠΡΑΞΕΙΣ
ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΕΜΦΑΝΙΖΟΤΑΝ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΓΙΑ 40 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΓΙΝΕ Η ΑΝΑΛΗΨΗ


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 10:38:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΤΟΥ ΜΑΤΘΑΙΟΥ.
ΤΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ ΛΙΓΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ.
ΕΠΙΣΗΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΙΗΣΟΥ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΟΤΕΡΟ, ΑΥΣΤΗΡΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟΤΕΡΟ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 11:39:13  Εμφάνιση Προφίλ
snoopy:
«ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΤΟΥ ΜΑΤΘΑΙΟΥ.
ΤΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ ΛΙΓΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ.»

Φίλε μου αυτό είναι ένα αδιέξοδο που επιχειρείς.

Έχετε πάρει ο καθένας σας τον ευαγγελιστή της αρεσκείας του, έχετε αποστηθίσει μια-δυο αράδες από γενικόλογα και κάθε άλλο παρά καινοφανή λόγια, και εκεί σταματά η προσέγγιση σας.

Οτιδήποτε σας χαλάει την εικόνα του Ιησού που προφορικές παραδόσεις έχουνε σχηματίσει, το κατατάσσετε ως «διαφορετική προσέγγιση».

Να που όμως ούτε η εικόνα του Ιησού είναι αυτή που φανταστήκατε, αλλά ούτε και συνάδει με τα όσα οι ίδιοι οι μαθητές του παραδίδουνε.

Μίλησες λοιπόν για την δήθεν εντολή που έδωσε για την διδασκαλία του. Η οποία θα πρέπει να φτάσει σε όλα τα έθνη. Όμως, ο στενός μαθητής του Ματθαίος ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΓΡΑΨΕΙ!

Μήπως θα πρέπει απλά να παραδεχθείς ότι ο λαϊκός Εβραίος επαναστάτης Ιησούς, ένας ραβίνος με αποστολή για την ολοκλήρωση της μυθολογίας των προπατόρων του, δεν σκοτίζονταν καθόλου για το εάν εσύ και οι υπόλοιποι «σωθείς» ή καν γίνεις ιδίου θρησκεύματος?

Μήπως απλά θα πρέπει να δεις ότι ουδέποτε προσπάθησε αλλά ούτε καν και μίλησε ο ίδιος του για άλλους λαούς και έθνη? Είναι ποτέ δυνατόν, ένας Πάνσοφος και Πανάγαθος θεάνθρωπος, όπως τουλάχιστον νομίζετε, να είχε τόση απρονοησία και ανευθυνότητα?

Όχι αγαπητέ. Απλά ΔΕΝ ΗΤΑΝΕ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΕΣΥ, ΑΛΛΑ Ο ΛΑΟΣ ΤΟΥ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 15:01:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
quote:
Όχι αγαπητέ. Απλά ΔΕΝ ΗΤΑΝΕ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΕΣΥ, ΑΛΛΑ Ο ΛΑΟΣ ΤΟΥ!

ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΘΕΙ ΑΥΤΟ.
ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ Ο ΛΑΟΣ ΤΟΥ ΤΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ?
ΤΟΥ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΘΗΚΕ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΣΑΤΑΝΑΣ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΟΥΣΕ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΤΟΥΣ. ΑΛΛΙΩΣ ΟΥΤΕ ΘΑ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΩΝΑΝ ΟΥΤΕ ΘΑ ΤΟΝ ΒΑΣΑΝΙΖΑΝ. ΘΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΝ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΒΑΣΙΛΙΑΣ.
ΙΣΩΣ Ο ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΤΑ ΕΓΡΑΨΕ ΑΥΣΤΗΡΟΤΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙ ΚΑΘΑΡΑ ΣΕ ΙΟΥΔΑΙΟΥΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 15:29:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:
Η ιστορία του Θουκιδίδη, εξιστορεί τα γεγονότα της περιόδου 460-400 π.Χ. Δεν σώζεται το πρωτότυπο. Τα 8 διασωθέντα χειρόγραφα, είναι όλα γραμμένα μετά το 900 μ.Χ., δηλαδή 1300 χρόνια μεταγενέστερα!

Η Ποιητική του Αριστοτέλη, γράφτηκε το 343 π.Χ. Ο αρχαιότερος κώδικάς της, προέρχεται από το 1100 μ.Χ., δηλαδή είναι 1400 χρόνια μεταγενέστερος!

Αμφισβητεί κανείς τα βιβλία αυτά; Κανείς!



Φίλε ψηλέ, ποιός και γιατί να αμφισβητήσει τον Θουκυδίδη; Τα παλιότερα σωζόμενα κομμάτια παπύρου είναι του 1ου και 2ου αιώνα μΧ (P.Oxy.XLV 3234, P.Oxy.LVII 3880,P.Oxy.XLIX 3451, P.Oxy.LXI 4103, P.Oxy.LVII 3896, P.Oxy.LVII 3883)

Συνολικά είναι 46 αποσπάσματα του 1ου, 2ου, 3ου και 4ου αιώνα, από τους παπύρους του Οξύρυγχου.
http://163.1.169.40/cgi-bin/library?e=q-000-00---0POxy--00-0-0--0prompt-10---4----dr0--0-1l--1-en-50---20-about-thucydides--000321-001-1-0utfZz-8-00&a=q&r=1

Για τον Αριστοτέλη, τα δύο παλαιότερα σωζόμενα αποσπάσματα (πάλι από τους παπύρους του Οξύρυγχου) είναι από τα ηθικά και τις κατηγορίες, του 2ου και 3ου αιώνα αντίστοιχα.

Το θέμα είναι ότι κανείς δεν αμφισβητεί την ύπαρξη των δύο συγγραφέων επειδή τα ονόματά τους αναφέρονται ή κριτικάρονται στις πραγματίες πολλών συγχρόνων τους και αμέσως μεταγενεστέρων συγγραφέων, φιλοσόφων και ιστορικών. Είτε συμφωνόντας είτε διαφωνόντας μαζί τους.
Η δουλειά του Αριστοτέλη ξέρουμε ακριβώς πώς διεσώθει. Οταν πέθανε, πήγαν στα χέρια του μαθητή του Θεόφραστου και από αυτόν στον Νιλέα.
Το 100 πΧ ανακαλύφθηκαν από τον Apellicon και μετά μεταφέρθηκαν στην Ρώμη (το 86πΧ).

Για τον Θουκυδίδη, επειδή γράφει ιστορία και το κείμενο πρέπει να είναι αξιόπιστο, υπάρχουν απολύτως αξιόπιστα αποσπάσματα, πχ το κείμενο των σπονδών και της συμμαχίας (420πΧ), Αθηναίων, Μαντινείων, Αργείων και Ηλείων το οποίο έχει βρεθεί αυτούσιο χαραγμένο σε πέτρα, καθώς και το κείμενο της συνθήκης μεταξύ Λακεδαιμονίων και Αργείων που έχει βρεθεί επίσης αυτούσιο στην δωρική διάλεκτο.


Οπότε η απάντηση στο ερώτημα που βάζεις είναι "Οπωσδήποτε κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει ούτε την ύπαρξη των δύο προσώπων αυτών, ούτε και το έργο τους", έστω κι αν η ολοκληρωμένη δουλειά τους, έφτασε σε μας σε κείμενα κατά πολύ μεταγενέστερα.
Μπορούμε να πούμε το ίδιο και για την Βίβλο; Υπάρχουν πουθενά αρχαίες πραγματείες και κριτικές πάνω στα κείμενα της ή έστω ανεξάρτητες πηγές που να αναφέρουν τους συγγραφείς τους;




'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 17:23:18  Εμφάνιση Προφίλ
snoopy:
«ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΘΕΙ ΑΥΤΟ.»

Το γνωρίζω. Ούτε και το αναμένω. Το γράφω διότι είναι άποψη μου, αλλά και δυστυχώς προκύπτει από ουκ ολίγα.

snoopy:
«ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ Ο ΛΑΟΣ ΤΟΥ ΤΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ?»

Κάποιοι τον αγάπησαν και κάποιοι τον μίσησαν. Έχεις μήπως καταμετρημένες απόψεις των κατοίκων της περιοχής?

Εξάλλου, το φαινόμενο των Μεσσιών που περιοδεύονταν στα μέρη, δεν ήταν κάτι το καινούργιο. Ούτε ήταν και ο πρώτος αλλά ούτε και ο τελευταίος που σταυρώθηκε αιτούμενος ριζικές αλλαγές στην πλεύση της θρησκείας.

snoopy:
«ΤΟΥ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΘΗΚΕ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΣΑΤΑΝΑΣ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΟΥΣΕ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΤΟΥΣ.»

Δεν έχεις άδικο.

Ωστόσο, αυτό δεν ήταν κάτι που συνέβη πρώτη φορά. Μετά από τον Ιησού πάνω από 40 με 50 άτομα θανατώθηκαν από το Εβραϊκό ιερατείο για τους ίδιους λόγους. Αυτό από μόνο του, δεν αποτελεί ούτε καινοτομία αλλά ούτε και φυσικά δικαιολογία για κάποια «Θεϊκή» δράση.

snoopy:
«ΙΣΩΣ Ο ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΤΑ ΕΓΡΑΨΕ ΑΥΣΤΗΡΟΤΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙ ΚΑΘΑΡΑ ΣΕ ΙΟΥΔΑΙΟΥΣ.»

Μάθε να δέχεσαι τα πράγματα όπως έχουνε και όχι όπως θα ήθελες να έχουνε. Ο Ματθαίος έγραψε αυτά που γνώριζε. Εξάλλου, δεν είχε λόγους να είναι ιδιαιτέρως αρνητικός στους Εβραίους, μιας και ο ίδιος ήτανε Εβραίος.

Επίσης, εφόσον είσαι ορθόδοξος χριστιανός και όχι κάποιος σκεπτικιστής, τότε θα πρέπει να δέχεσαι την Θεοπνευστία των κειμένων που ασπάζεσαι. Με ποιο κριτήριο τελικά μάθατε να διαλέγετε τα «ίσως» από τα «σίγουρα»?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 19:01:01  Εμφάνιση Προφίλ
"Αυτός που βλέπει και δεν αναρωτιέται, που συμμετέχει και δεν σκέφτεται, ενεργεί σαν να είναι νεκρός".
Albert Einstein

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 19:39:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
quote:
Μάθε να δέχεσαι τα πράγματα όπως έχουνε και όχι όπως θα ήθελες να έχουνε. Ο Ματθαίος έγραψε αυτά που γνώριζε. Εξάλλου, δεν είχε λόγους να είναι ιδιαιτέρως αρνητικός στους Εβραίους, μιας και ο ίδιος ήτανε Εβραίος.

ΣΥΜΦΩΝΩ, ΠΑΩ ΠΑΣΟ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
axilmar
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 23:59:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους axilmar
Δεν με ενοχλει η θρησκεια καθ'αυτη, αλλα η μη χρηση της λογικης στην εξηγηση του κοσμου γυρω μας. Πολλοι ανθρωποι σκεφτονται παρα-λογικα, δηλαδη με τροπο κατα τον οποιο το αποτελεσμα και η αιτια δεν συνδεονται με απολυτα λογικο τροπο.

quote:
Θαυματα που πολλοι επιστημονες τα λενε απλα ανεξηγητα.

Το οτι υπαρχουν ανεξηγητα φαινομενα δεν σημαινει οτι ειναι και θαυματα. Πολλα πραγματα που ο ανθρωπος δεν μπορουσε να εξηγησει τελικα καταφερε και τα εξηγησε.

quote:
Απο τιποτα δε γεναται τιποτα.Η φυση γεννηθηκε.Ο Θεος παντα προυπηρχε.Εκει ειναι που ο ανθρωπος καταλαβαινει τα πεπερασμενα ορια του.Το υλικο δεν μπορει να προελθει απο το τιποτα.Το αυλο ομως του Θεου ναι.

Για να υπαρχει ο Θεος, θα πρεπει να αποτελειται απο κατι. Αυτο το "κατι" μπορει να μην ειναι πρωτονια, ηλεκτρονια και νετρονια, αλλα ενα αλλο ειδος υλης, το οποιο σε εμας φαινεται "αυλο". Αρα για να υπαρχει Θεος, θα πρεπει να αποτελειται απο κατι, εστω και εαν αυτο ειναι αυλο για εμας.

Εαν ομως ο Θεος αποτελειται απο "κατι", απο που προερχεται αυτο το "κατι"; ποιος το δημιουργησε; Και εαν ο Θεος ειναι αιωνιος, γιατι οχι και το συμπαν;

quote:
Εδω ειναι το μεγαλειο της εκκλησιας ΤΟΥ.Επανασταση.ΝΑΙ.Αλλα σε τι.Στην αμαρτια αδερφε.Εναντια σε αυτη απαναστατουμε.Και πως το κανουμε;Με απολυτη αγαπη.Μονο ετσι.Η επανασταση του Θεου δεν ειναι εδω στη γη.Η επανασταση ειναι στις ψυχες μας.μεσα μας.Ο Ιησους ηταν ενας επαναστατης της δικαιοσυνης.Μηπως ξεχνας ποιοι πραγματικα και χωρις κανενα κερδος πολεμησαν την ανθρψπινη δουλεια;Ο Ιησους δεν ηρθε να φερει τα εφημερα,τα ανθρψπινα,τα ματαια.Αλλα τα αιωνια ακι τα ατελευτητα.

Συμφωνω και εγω με τα νοηματα της διδασκαλιας του Ιησου. Εαν ηταν δυνατο να υπαρχει πραγματικη αγαπη στον κοσμο, θα υπηρχε και δικαιοσυνη, και ο κοσμος θα ηταν πολυ καλυτερος.

Αλλα τι σχεση εχει το κυρηγμα της αγαπης του Ιησου, με ολα τα υπολοιπα; με την κολαση, τους διαβολους και τους τριβολους; με τα μαγιολικα και τις προληψεις; με τον ερωτα ως αμαρτια; καμμια απολυτως. Που σταματα το ψεμα και που η αληθεια; κανεις δεν μπορει να πει.

Παρε για παραδειγμα τον ερωτα. Ειναι αμαρτια εκτος μυστηριου του γαμου, λεει η εκκλησια. Αλλα γιατι ειναι αμαρτια; ποιος εφτιαξε το σωμα μας ωστε να εχει ερωτικες διαθεσεις; εργο Θεου δεν ειναι; που ειναι η αμαρτια, οταν δυο ανθρωποι ερωτευονται και απο κοινου βιωνουν αυτο για το οποιο η φυση/ο Θεος τους επλασε;

quote:
Μπορεις να μου εξηγηση καποιος αυτη τη φοβερη φυσικη δυναμη που αποκτα ο διαμονισμενος;

Ο ανθρωπος αποκτα μεγαλες δυναμεις οταν βρισκεται σε οριακες καταστασεις. Για παραδειγμα, υπαρχουν αναφορες σε γυναικες που συγκρατησαν ολοκληρα φορτια προκειμενου να μην συνθλιψουν το παιδι τους.

quote:
μπορει καποιος να μου απαντησει τελικα πως γινεται ο δαιμονισμενος και αποκτα ικανοτητες να γνωριζει γλωσσες που δεν ξερει και να λεει στοιχεια του παρελθοντος ανθρωπων που ουδεποτε το ατομο ξαναειδε;

Υπαρχουν πολλες ιστοριες εν κυκλοφορια. Ποιες ομως ειναι αληθινες;

quote:
Και μη μου πειτε οτι δεν εχετε δει παλαιοτερα ρεπορταζ με εξορκισμους και αυτα που λενε οι διαμονισμενοι;

Πως μπορει ενα ρεπορταζ ναι ειναι αξιοπιστη πηγη; δεν βλεπεις τι γινεται με τα καναλια; πολλοι προωθουν διαφορες ιστοριες με διαφορα οφελη.

quote:
Στοχος του ειναι η σωτηρια των ψυχων μας και οχι να περασουμε εδω καλα.

Και ποιος ο λογος να σωθουν οι ψυχες μας; δηλαδη τι θα κανουμε στην μετα-θανατον ζωη; ειναι εκπληκτικο οτι ενω ολα γινονται για αυτην την ρημαδα την μετα-θανατον ζωη, κανεις δεν ξερει τιποτα για αυτην.

Επισης καλο θα ηταν να αναφερθουμε λιγο στην αιωνια τιμωρια της κολασεως. Πως ειναι δυνατον να αποτελει κριτηριο για την αιωνια ζωη το στιγμιαιο μας περασμα απο αυτην εδω την ζωη; πως ειναι δυνατον να μην υπαρχει μια δευτερη ευκαιρια; που ειναι εδω η θεικη συγχωρεση;

quote:
Ολοι ειμαστε παιδια του.Και ολους μας αγαπαει το ιδιο.Οπως ο πατερας τα ποαιδια.

Προφανως δεν εχεις παιδια. Οι γονεις δεν αγαπανε το ιδιο ολα τους τα παιδια. Αλλα ας το δεχθουμε και αυτο. Πες μου το εξης:

Αφου ο Θεος αγαπαει το ιδιο ολα του τα παιδια, τοτε πως ειναι δυνατον να αφηνει το μεγαλυτερο ποσοστο του πληθυσμου της Γης να γεννιεται μες την πλανη των αλλων θρησκειων; ειναι σχεδον ακατορθωτο για ενα μελος μιας κοινωνιας να ξεφυγει απο τα θρησκευτικα δεσμα της κοινωνιας αυτης, εκτος και εαν θελησει να ζησει σε μια αλλη κοινωνια. Με αλλα λογια, ειναι περιεργη η δικαιοσυνη του Θεου, οταν αφηνει ανθρωπους να γεννιωνται μεσα στο Ισλαμ (για παραδειγμα), απο το οποιο δεν μπορουν να ξεφυγουν.

quote:
Ελπιζω να μην πιστευεις και εσυ στην τριχα του μπιγκ μπανγκ.

Το μπιγκ μπανκ ειναι 100% αληθεια. Το επιχειρημα ειναι σχετικα απλο: εαν το συμπαν ηταν αιωνιο, τοτε το φως θα ηταν παντου, διοτι θα υπηρχαν απειρες φωτεινες πηγες που θα εκτοξευαν φωτονια προς ολες τις πιθανες κατευθυνσεις. Αφου λοιπον το συμπαν μας δεν κατακλιζεται απο φως, παει να πει οτι ειναι πεπερασμενο, αρα και οτι υπηρχε αρχη.

quote:
Αν εχεις εσυ μια για το πως φτιαχτηκε ο κοσμος μας;

Η ελλειψη αποδειξης δεν ειναι αποδειξη της ελλειψης. Το οτι δεν μπορουμε να αποδειξουμε οτι ο κοσμος μας δημιουργηθηκε απο μια συγκεκριμενη αιτια, δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει αυτη η αιτια. Μπορει να ειναι και ο Θεος, αλλα μπορει να ειμαστε και ενα απλο simulation: http://www.simulation-argument.com.

quote:
και μονο οι ανθρωποι εγιναν λογικοι.Και καμια αλλη μα'ι'μου δεν ξαναεσπασε την εξελικτικη αλυσιδα τοσα εκοτομυρια χρονια;

Κανεις μεγαλο λαθος στο οτι μονο ο ανθρωπος ειναι λογικο ον. Ολα τα οντα εχουν ενα μεγαλο ή μικροτερο βαθμο ικανοτητας λογικης επεξεργασιας, επιλυσης προβληματων και ομιλιας. Τα παραδειγματα ειναι πολλα για να αναφερθουν εδω.

Και τελευταια μια ερωτηση:

Τι ειναι αυτο που κανει την Χριστιανικη θρησκεια την μοναδικη αληθινη; γιατι, για παραδειγμα, να μην ειναι το Ισλαμ η αληθεια; αφου και στο Ισλαμ υπαρχουν θαυματα και ολα τα συναφη.


Edited by - axilmar on 15/05/2005 00:01:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2005, 16:41:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Μιάς και έχουμε ξεφύγει λίγο από το αρχικό θέμα και κάνουμε μία γενική συζήτηση γύρω από τα θαύματα (για να μην ανοίξω καινούργιο θέμα) σας δίνω μερικά σύγχρονα "θαύματα-απάτες" που βρήκα στο internet.


Απάτη το άγαλμα της Παρθένου Μαρίας που κλαίει στην Αυστραλία, ισχυρίζεται η Καθολική εκκλησία και ερευνά να δει τι έγιναν οι προσφορές χρημάτων των πιστών που πήγαν να δουν το "θαύμα".
http://www.smh.com.au/articles/2004/08/05/1091557996497.html?oneclick=true


Η υπόθεση των "θαυματουργών μωρών"
Πολλά άτεκνα ζευγάρια από την Βρετανία, μέλη της αναπτυσσόμενη εκκλησίας- the Gilbert Deya Ministries - θεωρούν ότι τα παιδιά τους είναι αποτέλεσμα θαύματος του Θεού.Αλλά η εκκλησία της Αγγλίας και το Βασιλικό Κολλέγιο Γυναικολογίας ζήτησαν να ερευνηθεί η υπόθεση για απάτη.
Το στόρυ έχει ως εξής, οι άτεκνες αγγλίδες προσέρχονται στην τοπική εκκλησία, όπου ο ιδρυτής της, Gilbert Deya που κατάγεται από την Κένυα, προσεύχεται γι αυτές και τις αναγορεύει εγγύους από τον Ιησού. Μετά οι γυναίκες πηγαίνουν και γεννούν σε κάποια ύποπτης προέλευσης κλινική στην Ναϊρόμπι, Κένυα και γυρίζουν με το "θαυματουργό μωρό τους" στην αγκαλιά.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/magazine/3558310.stm


Το θαύμα της Μητέρας Τερέζας είναι ιατρικό θαύμα λένε οι επιστήμονες
05/10/2003
Ενα θαύμα της Μητέρα Τερέζας που έκανε τον γύρω του κόσμου, είναι μάλλον ιατρικό θαύμα, εφ όσον η Monica Besra που έπασχε από καρκίνο στομάχου, ακολούθησε κανονικά την θεραπεία της.

http://www.telegraph.co.uk/news/main.jhtml?xml=/news/2003/10/05/wteres05.xml&sSheet=/news/2003/10/05/ixworld.html
http://www.mukto-mona.com/Articles/mother_teresa/prabir_news.htm

Και κάτι που μόνο στην πλάκα μπορεί να το πάρει κανείς...

18 Νοεμβρίου, 2004
Η τιμή ενός ψημένου και μισοφαγωμένου σάντουϊτς έφτασε σε πλειστηριασμό στα $28,000! Γιατί είναι τόσο ακριβό;

Οπώς λέει η κάτοχός του, το έφτιαξε πριν από 10 χρόνια και καθώς το δάγκωνε λίγο στην άκρη, είδε το πρόσωπο της Παρθένου Μαρίας να την κοιτάζει!

http://www.arikiart.com/blog/2004/11/b_v_mary_on_grilled_cheese.htm
http://news.bbc.co.uk/2/hi/americas/4019295.stm

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

teolaz
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2005, 22:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους teolaz
quote:
Για ποιο λόγο αποκλείονται τα «έθνη» και οι Σαμαρείτες από την διδασκαλία?
2)Τι θα γίνει εάν κατά την «ημέρα της κρίσεως» κάποιος άμοιρος ΟΝΤΩΣ δεν άκουσε το κήρυγμα των μαθητών Του, και άρα ΔΕΝ προφασίζεται?
3)Μήπως η εξήγηση δίνεται ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ («Ματθαίος» Ι’ 6) όταν εξηγεί τα μέλλοντα λέγοντας «Πηγαίνετε δε καλύτερα είς τα χαμένα πρόβατα, που κατάγονται από το γένος του Ισραήλ»?


Δεν απολκλειονται SWHABE.O Χριστος γνωριζε καλυτερα απο τον καθενα με ποιο τροπο θε διαδιδοταν η Εκκλησια του και οι λογοι του, και εκ των υστερων λεει ''Πορευθεντες...''.Επρεπε να γινει ετσι.Και γιατι.Γιατι αφου ο Θεος,σε αυτους πρωτα αποκαλυφθηκε και γνωριζαν τον παλαιο του νομο-Μωσαικο-σε αυτους θα εμφανιζοταν.Αν πηγαινε εκεινη την εποχη στους Σαμαρειτες με την εχθρα που υπηρχε θα ειχε σταυρωθει μαλλον νωριτερα.
Στο 2ο αδελφε απανταει ο Παυλος στην Α προς Κορινθιους επιστολη.Θα κριθουν με βαση τον εμφυτο ηθικο κωδικα που ο Θεος δινει στον ανθρωπο.
Στο τρια.Το λεει αυτο γιατι ειχαν παρεκλινει απο τον πραγματικο παλαιο νομο και ασχολουνταν μονο με τα υλικα και οχι τα πνευματικα.
quote:
Είσαι σίγουρος φίλτατε ότι ο Ιησούς θέλησε να ιδρύσει μια νέα θρησκεία? Είσαι σίγουρος ότι μίλησε για σένα και όχι για τους συμπατριώτες

Οχι απλως μονο σε ενα αλλα και σε ολη την ανθρωποτητα.Μεσα στο ευαγγελιο λεει.Πολλες οι κλινες για ολους στην βασιλεια των ουρανων.Τι λες ειναι τοσες πολλες μονο για τα χαμενα προβατα του Ισραηλ.Αυτους που προεφητευσε δηλαδη οτι κατα κορον δε θα μπουν στη βασιλεια του;
Γιγενης
quote:
ΜΑ ΚΑΛΑ ΕΣΥ ΤΙ ΝΟΜΙΖΕΣ ΟΤΑΝ ΕΓΡΑΨΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ

Αυτο νομισα.Δεν πειραζει
quote:
ΕΓΩ ΣΟΥ ΛΕΩ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΜΟΥΝ ΠΑΡΩΝ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΜΠΩΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΑΠΟΨΗ ΕΣΥ ΜΟΥ ΛΕΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΠΟΥ
ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΤΙ



Δεν το ειπα για αυτο.Εγω τα εχω δει.Ειπα να ρωτησεις και αλλους να το επιβεβαιωθει.Οχι γενικα και αοριστα καπου,καποιος.Απλα θα στο πουν και αλλοι.Ειναι πασιγνωστη αυτη η κυρια στην Πατρα.Αν βρεις Πατρινους στο σαιτ θα στο πουν.
quote:
) ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΑΔΑ ΙΕΡΕΩΝ ΜΟΝΟ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΠΟ (ΕΞΟΡΚΙΣΜΟΥΣ)


Επισημα καταργηθηκαν.Αν το κανουν καποιοι κρυφα δεν γνωριζω.
quote:
ΤΕΛΙΚΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝΔΑΙΜΟΝΙΖΟΝΤΑΙ Η ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΔΑΙΜΟΝΙΔΟΝΤΑΙ ΓΙΑΤΙ;


Φυσικα και δαιμονιζονται και κατα κορον αυτοι.Κανενας πραγματικα θρησκευομενος δεν το εχει παθει.Αυτοι που βλεπεις μετα γινονται παρα πολυ θρησκευομενοι αφου βλεπουν οτι οντως υπαρχει και το υπερφυσικο και οχι μονο το αισθητο.
quote:
ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΠΑΝΤΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΕΝΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΗΛΙΑΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ

Ο Axilmar ειναι διαβασμενος.Υπηρχε πραγματικη αναγκη να εφευρουν τον μπιγκ μπανγκ.Ομως και αυτο εχει ηδη καταριφθει και θα σου πω παρακατω απαντωντας στοn Axilmar..
quote:
ΟΤΙ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΑ ΑΝΑΜΕΝΑ ΚΑΝΤΥΛΙΑ ΚΑΙ ΚΕΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΟΤΙΣΜΕΝΑ ΜΕ ΜΙΑ ΟΥΣΙΑ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΩΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΑΝΑΦΛΕΓΕΤ

Καλη θεωρεια με πολλα κενα.Για παραδειγμα.Ποση ωρα μετα μπορει να αναψει αυτο το υλικο;πως επιτυγχανεται συγχρονισμος;απο τις 8 τοπικη ωρα και μετα ο κοσμος εισερχεται στην εκκλησια.Μετα απο αυτην την ωρα και μεχρι τις 2-παντα τοπικη ωρα- δεν μπορει κανενας ιερεας να βαλει τιποτα στα καντηλια.Ειναι μεσα κοσμος.Και εστω οτι ειναι ετσι και τα βαζουν απο πριν και ταυτοχρονα.Περυσι που εγινε -πριν και μετα- ο πανικος με τους κοπτες και μπηκε με καθυστερηση 40-45 λεπτων γιατι τα καντηλια και η λαμπαδα του Πατριαρχη δεν αναψαν νωριτερα;
quote:
ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΤΑΝ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΟΥ ΕΙΠΕ
<<ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΥΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ>>
ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ ΛΙΓΟ
Η ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΙΟ ΠΑΛΙΟ ΤΡΟΠΟ ΠΕΡΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΡΗΣΙΕΣ ΑΠΟ ΛΕΠΙΔΙ



Το ονομα σε νοιαζει ρε αδερφε.Οπως θελει ο ανθρωπος την ονομαζει.Οσο για το 2ο δυστυχως υπηρξαν πολλοι που καταστρατηγησαν την θρησκεια αυτη νομιζοντας οτι ειναι κοσμικη.Αυτοι κριθηκαν ηδη και πρωτα απο τους σωστους πιστους.
Σε οτι αφορα τις εμφανισεις γινε λιγο πιο προσεκτικος δε μιλαει για πρωτη φορα.Απλα αναφερεται ως πρωτη φορα.Μην ξεχνας οτι μιλαμε για επιστολες με στοχο τη διδασκαλια του Χριστου και οχι τη ζωη του.Εμφανιζοταν λοιπον συνεχεια. βΒλεπεις εσυ πουθενα καμια αριθμηση σε μερες ή σε φορες;οχι.Λιγο προσοχη ειναι ευκολο να ξεγελαστεις.
SWHABE
quote:
Μήπως θα πρέπει απλά να παραδεχθείς ότι ο λαϊκός Εβραίος επαναστάτης Ιησούς, ένας ραβίνος με αποστολή για την ολοκλήρωση της μυθολογίας των προπατόρων του, δεν σκοτίζονταν καθόλου για το εάν εσύ και οι υπόλοιποι «σωθείς» ή καν γίνεις ιδίου θρησκεύματος?

Μήπως απλά θα πρέπει να δεις ότι ουδέποτε προσπάθησε αλλά ούτε καν και μίλησε ο ίδιος του για άλλους λαούς και έθνη? Είναι ποτέ δυνατόν, ένας Πάνσοφος και Πανάγαθος θεάνθρωπος, όπως τουλάχιστον νομίζετε, να είχε τόση απρονοησία και ανευθυνότητα?



Δεν ισχυει και εξηγησα το γιατι.Και αυτο που λεει ο Σνουπι ειναι λαθος.Καμια διαφορετικη διδασκαλια.Σε καθε σημειο ο Χριστος εκανε τα πραγματα ετσι οπως επρεπε.Και ειπα το γιατι.Αν επιχειρουσε να πει το αντιθετο τοτε θα ειχε πολυ μεγαλυτερο προβλημα απο πολυ νωριτερα.Επρεπε ολα να γινουν συμφωνα με το θεικο σχεδιο.
quote:
Για να υπαρχει ο Θεος, θα πρεπει να αποτελειται απο κατι. Αυτο το "κατι" μπορει να μην ειναι πρωτονια, ηλεκτρονια και νετρονια, αλλα ενα αλλο ειδος υλης, το οποιο σε εμας φαινεται "αυλο". Αρα για να υπαρχει Θεος, θα πρεπει να αποτελειται απο κατι, εστω και εαν αυτο ειναι αυλο για εμας

Αxilmar συμφωνουμε.Ο Θεος ειναι ακαταλυπτος και ακατανοητος.
quote:
Υπαρχουν πολλες ιστοριες εν κυκλοφορια. Ποιες ομως ειναι αληθινες

Μιλω εκ πειρας.
quote:

Πως μπορει ενα ρεπορταζ ναι ειναι αξιοπιστη πηγη; δεν βλεπεις τι γινεται με τα καναλια; πολλοι προωθουν διαφορες ιστοριες με διαφορα οφελη.
quote:

Για το Χαρδαβελλα μιλω σε εκπομπες επι εποχης Αλφα.Αν θες αμφισβητησε τον.
quote:

Και ποιος ο λογος να σωθουν οι ψυχες μας; δηλαδη τι θα κανουμε στην μετα-θανατον ζωη; ειναι εκπληκτικο οτι ενω ολα γινονται για αυτην την ρημαδα την μετα-θανατον ζωη, κανεις δεν ξερει τιποτα για αυτην.

Επισης καλο θα ηταν να αναφερθουμε λιγο στην αιωνια τιμωρια της κολασεως. Πως ειναι δυνατον να αποτελει κριτηριο για την αιωνια ζωη το στιγμιαιο μας περασμα απο αυτην εδω την ζωη; πως ειναι δυνατον να μην υπαρχει μια δευτερη ευκαιρια; που ειναι εδω η θεικη συγχωρεση;



Ειναι δυνατον-λεει ο Χριστος στο Ευαγγελιο-να γυρισει να ρωτησει υο γλυπτο τον ξυλουργο γιατι το εφτιαξες ετσι;Υπαρχουν μαρτυριες για την μεταθανατον ζωη.Τοσο στην Αποκαλυψη οσο και απο Τον Αποστολο Πετρο.
quote:
Προφανως δεν εχεις παιδια. Οι γονεις δεν αγαπανε το ιδιο ολα τους τα παιδια. Αλλα ας το δεχθουμε και αυτο. Πες μου

Για αυτο ειναι θεος.Τι λεει στο ευαγγελιο.Αν ο ανθρωπος που ειναι ατελης ξερει να δινει αυτο που πρεπει στο παιδι του,τοτε ο θεος που ειναι τελειος δε θα ξερει να δωσει αυτο που πρεπει στα παιδια του;
quote:
Αφου ο Θεος αγαπαει το ιδιο ολα του τα παιδια, τοτε πως ειναι δυνατον να αφηνει το μεγαλυτερο ποσοστο του πληθυσμου της Γης να γεννιεται μες την πλανη των αλλων θρησκειων; ειναι σχεδον ακατορθωτο για ενα μελος μιας κοινωνιας να ξεφυγει απο τα θρησκευτικα δεσμα της κοινωνιας αυτης, εκτος και εαν θελησει να ζησει σε μια αλλη κοινωνια. Με αλλα λογια, ειναι περιεργη η δικαιοσυνη του Θεου, οταν αφηνει ανθρωπους να γεννιωνται μεσα στο Ισλαμ (για παραδειγμα), απο το οποιο δεν μπορουν να ξεφυγουν.

Εσυ θες ενα θεο φοβητρο να εμφανιζεται,να εξαφανιζεται να κανει τον κοσμο οτι θελει με το ετσι θελω.Αν ηταν ετσι δε θα εφτιαχνε τον κοσμο.Καλα ειναι εκει που ειναι με τους αγγελους του.
quote:

Το μπιγκ μπανκ ειναι 100% αληθεια. Το επιχειρημα ειναι σχετικα απλο: εαν το συμπαν ηταν αιωνιο, τοτε το φως θα ηταν παντου, διοτι θα υπηρχαν απειρες φωτεινες πηγες που θα εκτοξευαν φωτονια προς ολες τις πιθανες κατευθυνσεις. Αφου λοιπον το συμπαν μας δεν κατακλιζεται απο φως, παει να πει οτι ειναι πεπερασμενο, αρα και οτι υπηρχε αρχη.

1.ρ=m/v.για να γινει αυτη η εκρηξη το ρ που ειναι πυκνοτητα να ειναι απειρο.Αν ειναι ετσι ομως τοτε το ν δηλαδη ο ογκος να ειναι ισο με ο.Αδυνατον.Πως τοτε προερχεται η υλη;
2.Που ελαβε χωρα.Στο πουθενα;
3.Απο μια τυχαια εκρηξη πως προηλθε ενας τετοιος κοσμος με τοση συμμετρια.Τυχαια.Η πιθανοτητα συμφωνα με καποιους ερευνητες αλλα και τη λιγικη ειναι απειροελαχιστη.
4.Μετα την εκρηξη το συμπαν θα επρεπε συνεχεια να διαστελεται.Αλλα προσφατα εγινε γνωστο οτι συστελεται.
quote:
ελλειψη αποδειξης δεν ειναι αποδειξη της ελλειψης. Το οτι δεν μπορουμε να αποδειξουμε οτι ο κοσμος μας δημιουργηθηκε απο μια συγκεκριμενη αιτια, δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει αυτη η αιτια. Μπορει να ειναι και ο Θεος,

Δε διαφωνω.Το εχω ξαναπει.Δεν ειναι στοιχειο για να βασισεις τη οποια πιστη σου.
quote:
Κανεις μεγαλο λαθος στο οτι μονο ο ανθρωπος ειναι λογικο ον. Ολα τα οντα εχουν ενα μεγαλο ή μικροτερο βαθμο ικανοτητας λογικης επεξεργασιας, επιλυσης προβληματων και ομιλιας. Τα παραδειγματα ειναι πολλα για να αναφερθουν

Μιλαω για λογικο και οχι νοημοσυνη.Ειναι διαφορετικο.
quote:
Τι ειναι αυτο που κανει την Χριστιανικη θρησκεια την μοναδικη αληθινη; γιατι, για παραδειγμα, να μην ειναι το Ισλαμ η αληθεια; αφου και στο Ισλαμ υπαρχουν θαυματα και ολα τα συναφη.



Ειναι το πρωτο πραγμα που με ωθησε στην αναζητηση.και ειναι μια σειρα απο,λογους που αν διαβασεις πιο πισω θα καταλαβεις,σε οτι αφορα εμενα.
Οστρια.
Πολλοι παρα πολλοι δυστυχως κανουν τη θρησκεια εμποριο.Πολλοι λενε και στη θρησκεια μας δυστυχως.Αυτοι πρεπει να ΚΡΑΖΟΝΤΑΙ κυριολεκτικως και να περνουν στη χλευη του κοσμου.Αλλο αυτο ομως και αλλο πραγματικα θαυματα απο καποιες ενδειξεις-καποιος σοφος ειπε:1000 ενδειξεις δεν κανουν μια αποδειξη-να λεμε οτι ολα τιποτα δεν ειναι και ολα τυχαια.Σημερα ειδα στο Μακεδονια την απατη ας πουμε των αναστεναρηδων.Θελει προσοχη.Η πιστη βιωνεται μεσα απο προσωπικα θαυματα μικρα ή μεγαλα και οχι απο ανθρωπους που τα εμπορευονται.

Ουδεις αναμαρτητοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xifomaxos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 07:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xifomaxos
teolaz οι συγκεκριμένες απόψεις σου ταυτίζονται απόλυτα με τις δικές μου...

ΕΝΑ ΣΠΑΘΙ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΗ ΘΗΚΗ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΠΟΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΧΩΡΙΣ ΤΙΜΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 11:48:34  Εμφάνιση Προφίλ
teolaz:

«O Χριστος γνωριζε καλυτερα απο τον καθενα με ποιο τροπο θε διαδιδοταν η Εκκλησια του και οι λογοι του, και εκ των υστερων λεει ''Πορευθεντες...''.»

Αυτά είναι αυθαιρεσίες φίλτατε. Το τι προσπαθείς να συρράψεις από το ένα και το άλλο ευαγγέλιο, μπορεί να ικανοποιεί την ανάγκη σου, αλλά δεν απαντά στα ερωτήματα.

Εφόσον και εάν γνώριζε ο Ιησούς, τότε δεν είχε καμία απολύτως ανάγκη να λέει τόσο αντιφατικά πράγματα. Εξάλλου, το «πορευθέντες» δεν απαντά ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.

teolaz:
«Επρεπε να γινει ετσι.Και γιατι.Γιατι αφου ο Θεος,σε αυτους πρωτα αποκαλυφθηκε και γνωριζαν τον παλαιο του νομο-Μωσαικο-σε αυτους θα εμφανιζοταν.Αν πηγαινε εκεινη την εποχη στους Σαμαρειτες με την εχθρα που υπηρχε θα ειχε σταυρωθει μαλλον νωριτερα.»

Καλά, αντιλαμβάνεσαι ΤΙ ΕΙΠΕΣ ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ??

Δηλαδή μας λες ότι ο Ιησούς ήξερε τι θα πάθαινε και…….κρύφτηκε σαν την κότα?

Και ΓΙΑΤΙ παρακαλώ δεν είχε το θάρρος και την γενναιότητα να πάει και να κηρύξει τους λόγους του ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥ ΛΑΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΘΝΗ??

ΓΙΑΤΙ δεν στάθηκε όπως αρμόζει σε έναν Θεό (έλεος!), και να πάει με το σπαθί του στους Σαμαρείτες?

Καλά, μιλάμε η εικόνα που έχετε σχηματίσει φίλτατε για τον Θεό είναι τουλάχιστον τραγελαφική!

teolaz:
«Στο 2ο αδελφε απανταει ο Παυλος στην Α προς Κορινθιους επιστολη.Θα κριθουν με βαση τον εμφυτο ηθικο κωδικα που ο Θεος δινει στον ανθρωπο.»

Άσχετο! Καμία σχέση αυτό που ρωτώ με αυτό που δήθεν απαντάς. Τίποτα καλύτερο έχεις?

teolaz:
«Στο τρια.Το λεει αυτο γιατι ειχαν παρεκλινει απο τον πραγματικο παλαιο νομο και ασχολουνταν μονο με τα υλικα και οχι τα πνευματικα.»

ΠΟΘΕΝ αυτή η ερμηνεία? Από ΠΟΙΑ λόγια του Ιησού προκύπτει ο συνειρμός σου? Από ΠΟΙΑ εδάφια προκύπτει ότι αυτό νόμιζε και πίστευε ο Ιησούς?

Αντιλαμβάνομαι φίλτατε ότι δεν επιθυμείς να κλονιστεί η πίστη σου, αλλά αυτά που απαντάς είναι ένα χρυσωμένο χάπι.

Εάν έχεις στοιχεία και εδάφια που να στηρίζουνε τα όσα λες καλώς. Ειδάλλως…..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

resuscitated
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 15:13:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους resuscitated
Σχετικά με το θέμα της διάδοσης του ευαγγελίου, υπενθυμίζω ότι ο απόστολος Παύλος παροτρύνθηκε από τον ίδιο τον Χριστό να διαδόσει το ευαγγέλιο στους Εθνικούς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 15:45:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
teolaz
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΜΑ ΚΑΛΑ ΕΣΥ ΤΙ ΝΟΜΙΖΕΣ ΟΤΑΝ ΕΓΡΑΨΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ
--------------------------------------------------------------------------------


Αυτο νομισα.Δεν πειραζει

ΜΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΦΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΕΓΩ ΣΟΥ ΛΕΩ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΜΟΥΝ ΠΑΡΩΝ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΜΠΩΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΑΠΟΨΗ ΕΣΥ ΜΟΥ ΛΕΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΠΟΥ
ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΤΙ

--------------------------------------------------------------------------------


Δεν το ειπα για αυτο.Εγω τα εχω δει.Ειπα να ρωτησεις και αλλους να το επιβεβαιωθει.Οχι γενικα και αοριστα καπου,καποιος.Απλα θα στο πουν και αλλοι.Ειναι πασιγνωστη αυτη η κυρια στην Πατρα.Αν βρεις Πατρινους στο σαιτ θα στο πουν.

ΑΝ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΘΑ ΠΩ ΕΚΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΑΙΜΟΝΗΣΜΕΝΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΗΣ ΠΑΤΡΑΣ

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
) ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΑΔΑ ΙΕΡΕΩΝ ΜΟΝΟ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΠΟ (ΕΞΟΡΚΙΣΜΟΥΣ)

--------------------------------------------------------------------------------


Επισημα καταργηθηκαν.Αν το κανουν καποιοι κρυφα δεν γνωριζω.
ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΡΥΦΑ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΦΕΙΟ ΣΤΟ ΒΑΤΙΚΑΝΟ
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΤΕΛΙΚΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝΔΑΙΜΟΝΙΖΟΝΤΑΙ Η ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΔΑΙΜΟΝΙΔΟΝΤΑΙ ΓΙΑΤΙ;

--------------------------------------------------------------------------------


Φυσικα και δαιμονιζονται και κατα κορον αυτοι.Κανενας πραγματικα θρησκευομενος δεν το εχει παθει.Αυτοι που βλεπεις μετα γινονται παρα πολυ θρησκευομενοι αφου βλεπουν οτι οντως υπαρχει και το υπερφυσικο και οχι μονο το αισθητο.


ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΙ ΡΩΤΑΩ ΟΧΙ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΚΑΘΕ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΣΤΑΥΡΟΚΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ Η ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΙΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΓΙΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΚΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΠΑΝΤΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΕΝΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΗΛΙΑΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ
--------------------------------------------------------------------------------


Ο Axilmar ειναι διαβασμενος.Υπηρχε πραγματικη αναγκη να εφευρουν τον μπιγκ μπανγκ.Ομως και αυτο εχει ηδη καταριφθει και θα σου πω παρακατω απαντωντας στοn Axilmar..

ΟΙ ΘΕΩΡΙΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΡΙΠΤΟΝΤΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΣΤΟΝ AXILMAR ΒΕΒΕΩΝΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΘΕΩΡΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΥΜΠΑΝ ΔΙΧΩΣ ΑΡΧΗ ΚΤΙΣΗΣ

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΟΤΙ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΑ ΑΝΑΜΕΝΑ ΚΑΝΤΥΛΙΑ ΚΑΙ ΚΕΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΟΤΙΣΜΕΝΑ ΜΕ ΜΙΑ ΟΥΣΙΑ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΩΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΑΝΑΦΛΕΓΕΤ
--------------------------------------------------------------------------------


Καλη θεωρεια με πολλα κενα.Για παραδειγμα.Ποση ωρα μετα μπορει να αναψει αυτο το υλικο;πως επιτυγχανεται συγχρονισμος;απο τις 8 τοπικη ωρα και μετα ο κοσμος εισερχεται στην εκκλησια.Μετα απο αυτην την ωρα και μεχρι τις 2-παντα τοπικη ωρα- δεν μπορει κανενας ιερεας να βαλει τιποτα στα καντηλια.Ειναι μεσα κοσμος.Και εστω οτι ειναι ετσι και τα βαζουν απο πριν και ταυτοχρονα.Περυσι που εγινε -πριν και μετα- ο πανικος με τους κοπτες και μπηκε με καθυστερηση 40-45 λεπτων γιατι τα καντηλια και η λαμπαδα του Πατριαρχη δεν αναψαν νωριτερα;


ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΨΟΥΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΡΗΘΜΗΣΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΛΗΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΡΙΞΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΦΛΕΓΕΙ ΑΜΕΣΩΣ
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΗΣΤΕΡΗΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΠΡΟΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΗ
ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΝΑΠΙΣΤΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΣΥΜΒΕΝΕΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΚΑΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΚΟΥΒΟΥΚΛΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΘΟΥΝ ΣΤΟΝ ΙΕΡΕΑ ΚΕΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΦΕΡΕΙ ΤΟ ΣΥΝΕΡΓΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΕΛΕΧΘΕΙ
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΤΑΝ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΟΥ ΕΙΠΕ
<<ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΥΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ>>
ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ ΛΙΓΟ
Η ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΙΟ ΠΑΛΙΟ ΤΡΟΠΟ ΠΕΡΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΡΗΣΙΕΣ ΑΠΟ ΛΕΠΙΔΙ

--------------------------------------------------------------------------------


Το ονομα σε νοιαζει ρε αδερφε.Οπως θελει ο ανθρωπος την ονομαζει.
ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΕΧΟΥΝ ΣΦΑΧΤΙΕ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΑΤΟΜΑ


Οσο για το 2ο δυστυχως υπηρξαν πολλοι που καταστρατηγησαν την θρησκεια αυτη νομιζοντας οτι ειναι κοσμικη.Αυτοι κριθηκαν ηδη και πρωτα απο τους σωστους πιστους.

ΚΑΙ ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΑΝ (ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΡΙΘΗΚΑΝ)ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΗΚΩΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΑΦΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΣΟΙ ΕΙΧΑΝ ΣΦΑΓΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ

Σε οτι αφορα τις εμφανισεις γινε λιγο πιο προσεκτικος δε μιλαει για πρωτη φορα.Απλα αναφερεται ως πρωτη φορα.Μην ξεχνας οτι μιλαμε για επιστολες με στοχο τη διδασκαλια του Χριστου και οχι τη ζωη του.Εμφανιζοταν λοιπον συνεχεια. βΒλεπεις εσυ πουθενα καμια αριθμηση σε μερες ή σε φορες;οχι.Λιγο προσοχη ειναι ευκολο να ξεγελαστεις.

ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΕΣ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΜΕΡΑΣ ΤΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΕΜΦΑΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΜΗΝ ΚΡΥΒΟΣΑΣΤΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΑΧΤΙΛΟ ΣΑΣ

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 16:11:37  Εμφάνιση Προφίλ
resuscitated:
«Σχετικά με το θέμα της διάδοσης του ευαγγελίου, υπενθυμίζω ότι ο απόστολος Παύλος παροτρύνθηκε από τον ίδιο τον Χριστό να διαδόσει το ευαγγέλιο στους Εθνικούς.»

Και…..ΠΩΣ είσαι βέβαιος φίλτατε για αυτό? Σου αρκεί άραγε η «φερεγγυότητα» του Παύλου ή εννοείς την «επιφοίτηση»?

Ωστόσο, ας θυμηθούμε αυτή την «συνάντηση» που είχε ο Παύλος με τον Χριστό, μήπως και αποφασίσουμε τελικά τι έγινε κατά την διάρκεια της συνάντησης…..

Διαβάζοντας κανείς τις «ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΑΠΟΣΤΟΛΩΝ» και λαμβάνοντας ως δεδομένο ότι συγγραφέας υπήρξε αποκλειστικά ο Λουκάς, αναρωτιέται ΠΩΣ είναι δυνατόν να περιέχει το συγγραφικό έργο του ιδίου προσώπου τόσο χτυπητά ΛΑΘΗ, όταν μάλιστα δεν έχουμε να κάνουμε με κανένα έπος χιλίων και σελίδων αλλά με καμιά 130 σελίδες πάνω κάτω!

Βέβαια, δεν θα πρέπει να διαφεύγει της προσοχής μας ότι για τις συγκεκριμένες μπανανόφλουδες (αποτέλεσμα των διαφόρων «καλοπροαίρετων» παρεμβάσεων?) γίνεται κατά την ανάγνωση της «δεξιάς μεριάς» του βιβλίου της Κ.Δ. μεγάλη προσπάθεια απόκρυψης τους. Τυχαίο??

Ας μιλήσει η λογική λοιπόν:

Στο κεφάλαιο Θ’ και στον στίχο 7 (Η επιστροφή του Σαούλ) διαβάζουμε «οι δε άνδρες οί συνοδεύοντες αυτώ ειστήκεισαν ένεοί, ακούοντες μέν της φωνής, μηδένα δε θεωρούντες»

Στην συνέχεια, και στο κεφάλαιο ΚΒ’ και στον στίχο 9 (ο Λόγος του Σαούλ προς τους Ιουδαίους των Ιεροσολύμων) διαβάζουμε «οί δε εμοί όντες το μέν φώς εθεάσαντο και έμφοβοι εγένοντο, την δε φωνήν ούκ ήκουσαν του λαλούντος μοι»

Επομένως, ΠΟΙΑ ΕΚΔΟΧΗ ΤΗΣ «ΘΕΪΚΗΣ» ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ ΙΣΧΥΕΙ?

Ισχύει ότι ο Γιαχβέ εμφανίστηκε στον Φαρισαίο Σαούλ και έγινε αισθητός στους άνδρες που τον συνόδευαν (αυτόπτες μάρτυρες ως…άλλοθι?) σύμφωνα με το κεφ.Θ’, δηλαδή ακούγοντας μόνο την φωνή του Γιαχβέ και χωρίς να δούνε οτιδήποτε άλλο, ή σύμφωνα με την εκδοχή του κεφ. ΚΒ’, δηλαδή βλέποντας το φως αλλά…ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝΕ ΤΗΝ ΦΩΝΗ «ΤΟΥ»?

Να έπεσε άραγε ο ίδιος ο Λουκάς μέσα σε λίγες αράδες, και περιγράφοντας ουσιαστικά το ίδιο συμβάν, σε τέτοιες αντιφάσεις? Δεν θα το’λεγα….

Μήπως τελικά, απλά και χωρίς τις ανθρώπινες μυθοπλασίες, πρέπει να ξανασκεφτούμε ότι προφανώς ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΕΓΚΛΗΜΑ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

resuscitated
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 13:43:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους resuscitated
Schwabe, μπορείς να εξηγήσεις τη μεταστροφή του Παύλου από ανελέητου δίωκτη των Χριστιανών σε απόστολό Του. Το θεάρεστο έργο του Πάυλου εγκωμίαζε ο άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 15:19:26  Εμφάνιση Προφίλ
resuscitated:
«Schwabe, μπορείς να εξηγήσεις τη μεταστροφή του Παύλου από ανελέητου δίωκτη των Χριστιανών σε απόστολό Του. Το θεάρεστο έργο του Πάυλου εγκωμίαζε ο άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος.»

Πολλοί φίλτατε επικαλέστηκαν για παράδειγμα σοσιαλισμό, ωστόσο ξεπέρασαν την πιο ακραία έκφραση του δεξιού όταν ανήλθαν στα αξιώματα.

Άλλο το τι λένε οι άνθρωποι ως σημαία, και άλλο το τι κάνουνε!

Με άλλα λόγια, όση σχέση έχει ο Μαρξ με τον Μαρξισμό άλλη τόση έχει και ο Χριστός με τον Χριστιανισμό που ίδρυσε ο Παύλος.

Ο Παύλος, επηρεασμένος ιδεολογικά από το φαινόμενο του μεσσιανισμού που παρουσιάστηκε στις επαρχίες Ιουδαίας, Ιδουμαιας και Σαμάρειας, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την επιρροή της ιδεολογίας αυτής, οργανώνοντας την δικιά του άποψη περί «χριστιανισμού».

Καπέλωσε έξυπνα τα όσα οι διάφορες ομάδες και τάσεις πιστών είχανε ασπαστεί, και μιλώντας για τον Βιβλικό Μεσσία εκκίνησε την οργάνωση του. Απλά, τα όσα κείμενα ήτανε ήδη σε κυκλοφορία του ταίριαζαν σε γενικές γραμμές με τις εξουσιαστικές επιδιώξεις του.

Σε αυτό το σημείο να αναφέρουμε ότι πάνω από 130 επίδοξοι επαναστάτες «Μεσσίες» διεκδίκησαν τον τίτλο αυτόν, αλλά συνήθως θανατώνονταν είτε από το ορθόδοξο ιερατείο των Σανχεντριν, είτε από τις Ρωμαϊκές αρχές.

Επομένως, αποτελούσε ένα γνώριμο κάλεσμα ο Μεσσίας (δηλαδή ο Χριστός).

Το φαινόμενο του μεσσιανισμού, είχε σαν αποτέλεσμα την διάδοση των παθητικών ιδεολογιών που κυκλοφορούσαν ανάμεσα στους δούλους και τα κατώτερα λαϊκά στρώματα. Στο σύνολο τους αυτές οι ιδεολογίες αφορούσαν μια απαθή και δουλική στάση απέναντι στις κακοτυχίες της ζωής σε συνδυασμό με μια φαντασίωση ότι «σε κάποιον άλλο κόσμο» όλοι οι δούλοι, οι αδύναμοι, οι αποτυχημένοι, θα απολάμβαναν προνόμια και τιμές, ενώ οι επιτυχημένοι, οι μορφωμένοι, οι δυνατοί, θα αποκλειόντουσαν από αυτά.

Στο ευαγγέλιο του Ματθαίου ιζ’13-20 διαβάζουμε ότι ο Χριστός άφησε πίσω του ως οικοδόμο της Εκκλησίας του ΤΟΝ ΠΕΤΡΟ και του έδωσε τα κλειδιά της Βασιλείας των Ουρανών. Μέχρι εδώ όλα καλά.

Επίσης, στο ευαγγέλιο του Ιωάννη (κα’) βλέπουμε τον Χριστό να αφήνει τον Πέτρο αντικαταστάτη ποιμένα των προβάτων του. Επίσης να σημειώσουμε ότι οι Ματθαίος ι’2, Μάρκος γ’16, Λουκάς ζ’14 καταλογίζουνε τον Πέτρο ως ΠΡΩΤΟΚΛΗΤΟ, ενώ κατά τον Ιωάννη α’40-43 εμφανίζεται ξαφνικά ως…ΔΕΥΤΕΡΟΚΛΗΤΟΣ, αφού πρωτόκλητος είναι ο ΑΔΕΛΦΟΣ ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑΣ! (Περαιτέρω, η Εκκλησία εορτάζει τον Ανδρέα ως πρωτόκλητο κάθε 30 Νοεμβρίου).

Πώς όμως ξαφνικά φίλτατε (Πράξεις ιε’) ο Πέτρος ΧΑΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΣΚΗΝΙΟ ΚΑΙ….ΤΟΝ ΥΠΕΡΦΑΛΑΓΓΙΖΕΙ Ο ΠΑΥΛΟΣ?

Μάλιστα το πράγμα «χοντραίνει» ακόμα πιο πολύ στην προς Γαλάτας β’11-21 όπου ο ένας Θεόπνευστος (Παύλος) αντιτίθεται στον άλλο Θεόπνευστο (Πέτρο) και μεταξύ άλλων τον χαρακτηρίζει….αξιοκατάκριτο και υποκριτή!!!

Τι άλλο θέλεις άραγε για να κατανοήσεις την έχθρα και το μίσος που είχε δημιουργηθεί ανάμεσα στους κλέφτες του μύθου και τους λίγους ρομαντικούς?

Η ιερά παράδοσις, η ισόκυρη με την Βίβλο πηγή της χριστιανικής πίστης, μας λέει ότι ο πρώτος επίσκοπος της χριστιανικής Εκκλησίας των Ιεροσολύμων ΔΕΝ ΗΤΑΝ Ο ΠΕΤΡΟΣ ΑΛΛΑ Ο ΙΑΚΩΒΟΣ, Ο ΕΠΙΚΑΛΟΥΜΕΝΟΣ ΑΔΕΛΦΟΘΕΟΣ. Τι έγινε άραγε ο Πέτρος? Ήτανε αντικαταστάτης ποιμήν του Χριστού για δεν ήτανε?

Πώς γίνεται τελικά να τον υπερφαλαγγίσει ο εκ των υστέρων προσήλυτος και μη βαπτισθείς Σαούλ-Παύλος? ΤΙ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ?

Πρόκειται λοιπόν για τον Χριστό του Παυλισμού, και όχι για τον Χριστό του μύθου. Ο ένας πέθανε επάνω στον σταυρό, ενώ ο άλλος πέρασε το μεγαλύτερο κομμάτι της ζωής του σε βίλες.

Ο ένας κυνηγήθηκε, ενώ ο άλλος είχε την προστασία των ρωμαίων. Απλά, ότι του έκανε το κράτησε και ότι δεν έκανε (π.χ. περιτομή) το απέβαλε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

teolaz
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 14:55:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους teolaz
Aχ,Αχ.Οτι και να ειπωθει παντα θα διαστρεβλωνεται.Οχι ηθελημενα αλλα επειδη καταλαβεναιτε οτι μιλαμε κατι επιγειο αλλα οχι ουρανιο.Τα βλαπαται απο λαθος οπτικη γωνια.Σε αυτο φερει βεβαια και η εκκλησια ισως ενα μικρο μεριδιο αλλα και ο Λαος της λογω της κοσμικης πολλες φορεςσυμπεριφορας της.

quote:
Αυτά είναι αυθαιρεσίες φίλτατε. Το τι προσπαθείς να συρράψεις από το ένα και το άλλο ευαγγέλιο, μπορεί να ικανοποιεί την ανάγκη σου, αλλά δεν απαντά στα ερωτήματα.

Εφόσον και εάν γνώριζε ο Ιησούς, τότε δεν είχε καμία απολύτως ανάγκη να λέει τόσο αντιφατικά πράγματα. Εξάλλου, το «πορευθέντες» δεν απαντά ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.



Συμφωνα με σενα SWHABE.Αλλα εδω δε μιλαμε για συρραφη.Μλαμε για το θεικο σχεδιο.Και επισης δεν ελεγε αντιφατικα πραγματα.Ο Αποστολος Παυλος το περιγραφει ξακαθαρα στον υμνο προς την αγαπη που σου ειπα αν θες να τουν διαβασεις.Οταν ημουν νηπιος μιλουσα και συμπεριφερομουν σα νηπιος,τωρα που ενηλικιωθηκα μιλω και συμπεριφερομαι σαν ενηλικος.Ετσι ειναι η τωρινη ζωη σε σχεση με την αιωνια.Σε αυτη τη ζωη ειναι σα να βλεπουμε μεσα σε μεταλικο και θαμπο καθρεπτη και ακαθοριστα.ωστε να μας μενουν πολλα ακαθοριστα και ασαφη και σκοτεινα αλυτα προβληματα,τοτα ομως θα ιδωμεν προσωπον καθαρα και φανερα.Τωρα γνωριζω μονο ενα μερος της αληθειας.τοτε ομως θα αποκτησω την τελειαν γνωσιν.Ετσι λεει ο Αποστολος.Εγω περιτευω.
quote:
Δηλαδή μας λες ότι ο Ιησούς ήξερε τι θα πάθαινε και…….κρύφτηκε σαν την κότα?

Και ΓΙΑΤΙ παρακαλώ δεν είχε το θάρρος και την γενναιότητα να πάει και να κηρύξει τους λόγους του ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥ ΛΑΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΘΝΗ??

ΓΙΑΤΙ δεν στάθηκε όπως αρμόζει σε έναν Θεό (έλεος!), και να πάει με το σπαθί του στους Σαμαρείτες?



Μα και φυσικα επειδη ηξερε τα παντα τα εκανε ετσι ωστε να παει την ωρα που ακριβως επρεπε και ειχε προφητευτει στο ΕΚΟΥΣΙΟ παθος.Οπως ξερεις πολλες φορες την εκανε με πλοιο για να ξυφυγει απο την οργη των φανατικων της εποχης.Το κοτα το ανιπαρερχομαι.Απαντησα λεγοντας οτι ακριβως εγραψε ο Αποστολος Παυλος.Ποιο σπαθι του ρε WHABE;εδω ειπε οποιος δεχεται ραπισμα στο ενα μαγουλο να γυρναει και το αλλο.Αυτον τον θεο ου περιγραφεις περιμενουν ακομα οι Ισραηλιτες.Θα ερθει βεβαια αλλα θα ειναι ο Αντι-Χριστος.Αυτα ειναι γηινα,εφημερα,ματαια.Δεν ειπε αλλωστε οποιος δωσει μαχαιρα,μαχαιρα θα λαβει;διαβασε ξανα τι λεει στον Πετρο την ωρα της συλληψης.


quote:
Άσχετο! Καμία σχέση αυτό που ρωτώ με αυτό που δήθεν απαντάς.

Ασχετο;υμασαι τι ρωτησες;Τι θα παθουν οσοι δε γνωρισαν το ευαγγελιο.Αυτο λεει ακριβως ο Παυλος.Οποιο δε γνωρισε ποτε το Ευαγγελιο στη μετα Χριστο εποχη θα κριθει με βαση αυτο που ειπα.Αν λες για τους προηγουμενους θα σου πω οτι η εκκλησια εορταζει μετα τον σωματικο θανατο του Χριστου πανω στο σταυρο την εις αδου καθοδο και κυρηξη του ευαγγελιου.Τωτα εχεις νομιζω και την πληροτατη απαντηση.
quote:
ΠΟΘΕΝ αυτή η ερμηνεία? Από ΠΟΙΑ λόγια του Ιησού προκύπτει ο συνειρμός σου? Από ΠΟΙΑ εδάφια προκύπτει ότι αυτό νόμιζε και πίστευε ο Ιησούς?

Αντιλαμβάνομαι φίλτατε ότι δεν επιθυμείς να κλονιστεί η πίστη σου, αλλά αυτά που απαντάς είναι ένα χρυσωμένο χάπι



Αυτουσια του Ευαγγελιου αδερφε οχι.Αν θες αλλων Πατερων της εκκλησιας μπορω να στα δωσω.Αλλα παλι θα μιλας για Κωσταντινεια Χριστολογια και λοιπα.Αν θες τα λεω,Αλλα παλι θα τα αποριψεις.Εγω το μονο που μπορω να πω για σενα ειναι οτι ο Κυριος να σου δινει χρονια θα σου χτυπησει πολλες φορες την πορτα.Μην τον αποριψεις.
Γηγενη
quote:
ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΙ ΡΩΤΑΩ ΟΧΙ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΚΑΘΕ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΣΤΑΥΡΟΚΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ Η ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΙΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΓΙΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΚΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ

Και αυτα.Δεν εχω παραδειγμα να σου πω,ειναι η αληθεια.Αλλα η εκκλησια αυτο υποστηριζει.Και η συγκεκριμενη κυρια επαθε οτι επαθε οταν ηταν μικρη σε ηλικια.
quote:
ΟΙ ΘΕΩΡΙΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΡΙΠΤΟΝΤΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΣΤΟΝ AXILMAR ΒΕΒΕΩΝΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΘΕΩΡΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΥΜΠΑΝ ΔΙΧΩΣ ΑΡΧΗ ΚΤΙΣΗΣ


Συμφωνω οτι στο μελλον θα καταριφθει.Αλλα εγειρονται πολλα προβληματα αν υποστηρικτει η θεωρεια σου.Οπως για παραγειγμα η αρχη διατηρησης της υλης και την ενεργειας.Αυτα ειναι αξιωματα.Αν καταργηθουν καταργουμε την μιση Φυσικη.Επισης αν ισχυει αυτο μιλαμε για ενα συμπαν με νοημοσυνη.Αφου δημιουργησε τοσο αρμονικες συνθηκες,αλλα προεβλεψε και τη δημιουργια ζωης.Ειναι λιγο δυσκολη η θεωρεια σου αλλα παντα μιλαμε για θεωρειες και τιποτα επιβεβαιομενο.
quote:
ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΕΧΟΥΝ ΣΦΑΧΤΙΕ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΑΤΟΜΑ


Δυστυχως.Δυστυχως.Αλλα πρεπει να πεις οτι και πολλοι Χριστιανοι και πτοσφατα-βλεπε Σταλιν-εκαναν το ιδιο.Ενας πραγματικος Χριστιανος το ''χειροτερο'που μπορει να κανει για τον εχθρο του ειναι προσευχη.Οτιδηποτε αλλο ειναι εκ του πονηρου.
quote:
ΚΑΙ ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΑΝ (ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΡΙΘΗΚΑΝ)ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΗΚΩΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΑΦΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΣΟΙ ΕΙΧΑΝ ΣΦΑΓΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ

Απο την τελεια δικαιοσυνη πανω απο ολα του Θεου.Ολοι πεθαινουν.
quote:
ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΕΣ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΜΕΡΑΣ ΤΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΕΜΦΑΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΜΗΝ ΚΡΥΒΟΣΑΣΤΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΑΧΤΙΛΟ ΣΑΣ



Διαφωνω σε αυτο.Οχι μονο εγω αλλα και η επισημη εκκλησια μεσω των φωτισμενων Πατερων της.
SWHABE
quote:
Στο κεφάλαιο Θ’ και στον στίχο 7 (Η επιστροφή του Σαούλ) διαβάζουμε «οι δε άνδρες οί συνοδεύοντες αυτώ ειστήκεισαν ένεοί, ακούοντες μέν της φωνής, μηδένα δε θεωρούντες»

Στην συνέχεια, και στο κεφάλαιο ΚΒ’ και στον στίχο 9 (ο Λόγος του Σαούλ προς τους Ιουδαίους των Ιεροσολύμων) διαβάζουμε «οί δε εμοί όντες το μέν φώς εθεάσαντο και έμφοβοι εγένοντο, την δε φωνήν ούκ ήκουσαν του λαλούντος μοι»



Ειναι απλο.Στη μια λεει ακουσαν,και στην αλλη λεει παλι ακουσαν αλλα δεν καταλαβαιναν τι ελεγε ο Αγγελος.Στη 2η περιγραφη δηλαδη ειναι πιο συγκεκριμενος.Στην πρωτη περιπτωση λεει οτι δεν εβλεπαν ανθρωπο 2η περιπτωση λεει απλα εβλεπαν ενα φως.Αλλα και παλι κανενα δεν εβλεπαω.ουθενα και καμια διαφορα.Αρα ακουσαν την φωνη του αλλα δεν καταλαβαιναν τι ελεγε.Προσοχη.
Σε οτι αφορα το τελευταιο σου αποσπασμα εγειρονται πολλα ερωτηματα που θελουν απντηση.
quote:
Ο Παύλος, επηρεασμένος ιδεολογικά από το φαινόμενο του μεσσιανισμού που παρουσιάστηκε στις επαρχίες Ιουδαίας, Ιδουμαιας και Σαμάρειας, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την επιρροή της ιδεολογίας αυτής, οργανώνοντας την δικιά του άποψη περί «χριστιανισμού

Οι αλλοι Αποστολοι που εβλεπαν αυτη τη φθορα του δασκαλου τους γιατι δεν επενεβησαν;
quote:
Το φαινόμενο του μεσσιανισμού, είχε σαν αποτέλεσμα την διάδοση των παθητικών ιδεολογιών που κυκλοφορούσαν ανάμεσα στους δούλους και τα κατώτερα λαϊκά στρώματα. Στο σύνολο τους αυτές οι ιδεολογίες αφορούσαν μια απαθή και δουλική στάση απέναντι στις κακοτυχίες της ζωής σε συνδυασμό με μια φαντασίωση ότι «σε κάποιον άλλο κόσμο» όλοι οι δούλοι, οι αδύναμοι, οι αποτυχημένοι, θα απολάμβαναν προνόμια και τιμές, ενώ οι επιτυχημένοι, οι μορφωμένοι, οι δυνατοί, θα αποκλειόντουσαν από αυτά

Αν δαιβασεις πιο προσεκτικα στα συγραματα του σε καταριπτει.Καθως φαινεται οτι πολλοι πλουσιοι εδιδαν δωρεες.Αυτοι γιατι το εκαναν;
quote:
Πώς όμως ξαφνικά φίλτατε (Πράξεις ιε’) ο Πέτρος ΧΑΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΣΚΗΝΙΟ ΚΑΙ….ΤΟΝ ΥΠΕΡΦΑΛΑΓΓΙΖΕΙ Ο ΠΑΥΛΟΣ?



Το οτι διεσωθησαν μονο τοσα λιγα συγραμματα του Πετρου προφανως δε φταει η εκκλησια.Και απο τα σεσωσμενα συγραμματα συμφωνουν απολυτα με τη διδασκαλιες του Παυλου.
quote:
Πώς γίνεται τελικά να τον υπερφαλαγγίσει ο εκ των υστέρων προσήλυτος και μη βαπτισθείς Σαούλ-Παύλος? ΤΙ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ
Γιατι τα στοιχεια που παραθετεις ποιααξιοπιστα στοιχεια δινουν της δικιας σου ερμηνειας;Πρεπει ντε και καλα να γινει αυτο που εσυ επιθυμεις*
Πρεπει λοιπον και εσυ να παντησεις στα εξης:
1.Γιατι ο Παυλος αφησε τη θρησκεια του που υψηλοβαθμος ηταν ακι ευπορος και αρχισε να τρεχει απο δω και απο κει.
2.Γιατι το εκανε αφου χρηματα και πολιτικες επιδιωξεις δεν ειχε.
3.Γιατι αφου πρεσβευε κατι ψευτικο εδωσε τη ζωη του και βασανισθηκε.5 φορες απο 41 μαστιγωματα και ομως συνεχισε.
4.Καπου λες ολοι οι δουλοι...στον παραδεισο θα πηγαιναν κλπ.Σιγουρα.Αλλα οι δουλοι του Θεου.Οχι γενικα οι δουλοι.Δες πως κρινει τον εαυτο του και πως τους ανθρωπους που δεν πραττουν το θελημα του θεου και θα καταλαβεις.Και οπως καποτε ειπες.Οσες φορες ο ανθρωπος απο μονος του προσπαθησε να δωσει ερμηνειες χωρις να παιρνει υπ οψη του τι λενε οι Πατερες τηε Εκκλησιας επεσε σε αιρεση.
τελος καλη ερωτηση ειναι γιατι οι Αποστολοι δε διχαστηκαν σε σχεση με τον Παυλοςτον δεχονταν,μιλουσαν και επαιρναν ακι τη γνωμη του σε πολλα πραγματα.Και αυτο περιεργο επισης.

Ουδεις αναμαρτητοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

teolaz
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 15:23:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους teolaz
SWHABE αδερφε αυτα που λες απο που προκυπτουν και θελω αξιοπιστη απαντηση.
quote:
Πρόκειται λοιπόν για τον Χριστό του Παυλισμού, και όχι για τον Χριστό του μύθου. Ο ένας πέθανε επάνω στον σταυρό, ενώ ο άλλος πέρασε το μεγαλύτερο κομμάτι της ζωής του σε βίλες.

Ο ένας κυνηγήθηκε, ενώ ο άλλος είχε την προστασία των ρωμαίων. Απλά, ότι του έκανε το κράτησε και ότι δεν έκανε (π.χ. περιτομή) το απέβαλε



Περασε σε βιλες;Μα καλα απο που προκυπτει;Περασε τη ζωη του σε φυλακες.Το σκοτωσαν αποκεφαλιζοντας τον οι Ρωμαιοι.Τον μαστιγωσαν 5 φορες.Και δεν πηρε για οτι εκανε ουτε δεκαρα τσακιστη.Ημαρτον.Αυτο που λες απο που προκυπτει.Θελω στοιχειο και ντοκουμεντο.Δεν ειχε 2ο ρουχο να φορεσει.και αυτο ειναι ξεκαθαρο απο τις επιστολες του.Ειχε την προστασια των Ρωμαιων;Ναι ειναι ξακαθαρο.Τοσο καιρο στη φυλακη και τετοιο κυνηγι,και τοσες υβρεις σε βαρος του και ηταν προστατευομενος.Τοση προστασια που θελησαν να καψουν τη Ρωμη για να εξαφανισουν τους Χριστιανους ακι αυτον.Παλαιοτερα επεσες σε αντιφαση αλλα το προσπερασα.Αλλα αφου ηρθαμε παλι στο ιδιο σημειο θα το πω.Υποστηριζεις λοιπον οτι Πιστευουμε στην Παυλικη Χριστολογια κλπ.Επισης ισχυριζεσαι οτι ο Παυλος ηταν εργαλειο των Ρωμαιων.Και παρολα αυτα οι Ρωμαιοι αντι να ειναι ησυχοι αφου αυτα που διδασκε ο Παυλος τους βολευαν καθαριζαν τον ενα Χριστιανο μετα τον αλλο.Διοτι ειπες οτι τελικα αυτα που ελεγε δεν ειχαν αποτελεσμα.Και ρωτω.Πως δεν ειχαν αποτελεσμα;αφου ολοι κατ εσαι πιστευουμε στη θρησκεια του τη δηθεν.Αλλαα οχι απλως πιστευψαν αλλα εδιναν και τη ζωη τους μαρτυρικως συμφωνα με την πιστη του Παυλου.Τελικα τι ισχυει.Ειχαν περασει αυτα που ελεγε και αρα ολοι πιστευαν μια δηθεν θρησκεια ή οχι και αρα οι Ρωμαιοι σκοτωναν οποιο Χριστιανο εβρισκαν μπροστα τους.Και παλι ρωτω.Γιατι σκοτωσαν αυτο το πολυτιμο εργαλειο τους;
Επειδη ομως ξαναανεφερες την περιτομη.Θυμασαι μηπως οτι και οι αλλοι Αποστολοι συμφωνησαν;Θυμασαι με ποισα αιτιολογια;Αν ναι δεν εχεις λογω να το αμφισβητεις.

Ουδεις αναμαρτητοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 00:52:28  Εμφάνιση Προφίλ
teolaz,

προσπαθείς φίλτατε να δικαιολογήσεις μέσα σου τον μύθο, και το κατανοώ, αλλά δυστυχώς δεν σε βοηθάνε καθόλου τα ιστορικά στοιχεία.

Ο Σαούλ-Παύλος υπήρξε η ΣΥΜΦΟΡΑ και η ΚΑΤΑΡΑ του χριστιανισμού. Πάμε λοιπόν να δούμε τις σκοτεινές συνεργασίες του Σαούλ αλλά και τους λόγους που θανατώθηκε.

Ο Σαούλ προσπάθησε να συσπειρώσει στο κίνημα του, όλους τους δυσαρεστημένους Εβραίους και μη (πρώτη μαζική προσπάθεια ύπουλου προσηλυτισμού που στη συνέχεια θα διαδεχθεί ο ΒΙΑΙΟΣ ΠΡΟΣΗΛΥΤΙΣΜΟΣ), που λόγω αδυναμίας και ανεπάρκειας ήταν αποκλεισμένοι από την ρωμαϊκή εξουσία, την κοινωνική επιφάνεια και τον πλούτο. Σε αυτό χρησιμοποίησε μια συρραφή των διαφόρων ιουδαϊκών δοξασιών σε συνδυασμό με το εκφυλισμένο στωικό κίνημα απάθειας και αθεΐας που ταλαιπωρούσε ήδη τους Έλληνες εκείνο τον καιρό. Επιθυμία του ήταν να απελευθερώσει τα ιουδαϊκά εδάφη από τη ρωμαϊκή κυριαρχία και να στεφθεί τοπάρχης των περιοχών, όπως άλλωστε και όλων των προηγούμενων «μεσσιών» πριν απ’ αυτόν. Κύριος στόχος του ήταν να προκαλεί με κάθε τρόπο φθορές στη Ρωμαϊκή εξουσία.

Οι πρώτες συμμορίες χριστιανών που συστάθηκαν, προέρχονταν από ληστές, εγκληματίες και γενικά από κάθε είδους ταραξίες με σκοπό να προκαλούνε φθορές στους Ρωμαίους και στα πολιτισμικά στοιχεία τους. Άρνηση στράτευσης, ληστείες, πυρκαγιές σε ναούς, σπάσιμο των ειδώλων των Θεών και επιθέσεις σε ταξιδιώτες, ήταν οι συνήθεις πράξεις στις οποίες προέβαιναν. Καθοριστικό ρόλο στο κίνημα του Σαούλ, έπαιξε η γνωριμία του με τον ρωμαίο συγκλητικό Σενέκα, τον κυριότερο αντίπαλο του αυτοκράτορα Νέρωνα και ιδρυτή της Μέσης Στοάς, του στωικού κινήματος.

Ο Σενέκας ήταν ο ίδιος παιδαγωγός του Νέρωνα. Πολύ ευκατάστατος κι από παλαιά οικογένεια μεγαλογαιοκτημονων, υπήρξε ένας από τους μεγαλύτερους τοκογλύφους της εποχής του (ο Διων Κασσιος αναφερει ότι ο πόλεμος στη Βρετανία έγινε για να εισπραχθούν οι φόροι από ένα δάνειο του Σενέκα στους Βρετανούς!!). Ραδιούργος, ύπουλος, ανέντιμος και συνωμοτικός, αναμείχθηκε από νωρίς στην πολιτική κι έγινε πραίτορας και κατόπιν συγκλητικός, ενώ το «+59» ανακηρύχθηκε ύπατος της Ρώμης από τον Νέρωνα.

Ο Νέρων εστέφθη αυτοκράτορας το «+54» σε ηλικία μόλις 17 ετών και διακρινόταν για την καλλιέργεια του και την καλλιτεχνική του φύση, ενώ δεν έκρυβε τον θαυμασμό του για τον Ελληνικό πολιτισμό, τον οποίο και λάτρευε. Παρότι τόσο η Αγριππίνα, η μητέρα του, όσο και ο Σενέκας προσπάθησαν να διαφθείρουν το πνεύμα του νεαρού αυτοκράτορα και να τον καταστήσουν υποχείριο τους, ο νεαρός πεισματικά ακολούθησε τις δικές του ιδέες για την πολιτική που επιθυμούσε να χαράξει.

Άσκησε από την αρχή φιλολαϊκή πολιτική, καθιερώνοντας κρατικά συσσίτια για τους απόρους, θέσπισε Δημόσιο Επικουρικό Ταμείο για αποτελεσματικότερη βοήθεια για τα λαϊκά στρώματα και μάλιστα συνεισέφερε σε αυτό από την προσωπική του περιουσία και προσπάθησε να προωθήσει τα γράμματα και τις τέχνες στις λαϊκές τάξεις.
Θέσπισε και καθιέρωσε δωρεάν θεάματα και πολιτιστικές εκδηλώσεις, ανέγειρε περίφημα δημόσια κτίρια, πάρκα, υδραγωγεία, θέατρα κι εκπαιδευτήρια, ενώ παράλληλα κατάργησε τα αιμοχαρή θεάματα του ιπποδρόμου και των μονομαχιών που είχαν θεσπίσει λιγότερο καλλιεργημένοι αυτοκράτορες. Τέτοια ήταν η λατρεία του προς το κάλλος και την φιλοσοφία που οι αντίπαλοι του στη Ρώμη του είχαν προσδώσει το παρατσούκλι "ο Γραικύλος", δηλαδή το Ελληνακι.

Από την άλλη μεριά, φορολόγησε περισσότερο τις πολύ εύπορες κοινωνικές τάξεις και ιδίως τους γαιοκτήμονες, από τις τάξεις των οποίων προερχόταν η πλειοψηφικά των μελών της Συγκλήτου. Κατήργησε την φοροαπαλλαγή για όσους υιοθετούσαν ορφανά (διότι συνήθιζαν οι γαιοκτήμονες να προβαίνουν σε μαζικές υιοθεσίες ώστε να κερδίζουν όχι μόνον φοροαπαλλαγές αλλά και να χρησιμοποιούν τα παιδιά εκείνα ως δούλους) και αντιμετώπισε δυναμικά το πρόβλημα της δουλειάς με την τμηματική ένταξη των κατεκτημένων περιοχών στη Ρωμαϊκή αυτοκρατορία και την παράλληλη απελευθέρωση όλων των δούλων από εκείνες τις περιοχές.

Αρκετοί συγκλητικοί προσπάθησαν να εμποδίσουν την δυσμενή για αυτούς πολιτική του Νέρωνα, όμως ο αυτοκράτορας τσάκισε τις περισσότερες από τις αντιδράσεις τους από την αρχή. Ο Πλίνιος αναφέρει χαρακτηριστικά ότι ο Νέρων εξόντωσε τους έξι μεγαλύτερους γαιοκτήμονες της Αφρικής για να κρατικοποιήσει τα εδάφη τους.

Η πρώτη συνωμοσία της Συγκλήτου εναντίον του εκτελέστηκε από τον Συλλα, τον οποίο ο Νερων αρχικά εξόρισε στη Μασσαλία και θανάτωσε μόνον έπειτα από τη συνέχιση της συνωμοτικής του δράσης. Μόνον μέσα σε μια χρονιά («+65» έως «+66») εκδηλωθήκαν έξι συνωμοσίες εναντίον του όλες υπό την επίβλεψη της Συγκλήτου.

Ήδη από το «+62» ο Σενέκας ο σιδηρούς βραχιων της ολιγαρχικής Συγκλήτου εκπονεί ένα πολύπλοκο σχέδιο για την εκπαραθύρωση του Νερωνος και την άλωση του αυτοκρατορικού θρόνου από τον ίδιο. Το σχέδιο αυτό προέβλεπε την πυρπόληση της Ρώμης και την κατασυκοφάντηση του Νερωνος στον οποίο διάφοροι επιτήδειοι θα ανελάμβαναν να χρεώσουν εκείνη την καταστροφή, ενώ την ίδια περίοδο θα ευνοούσε μια επανάσταση των Εβραιών της Ιουδαίας και της Περαιας ώστε να σταλθούν αυτοκρατορικά στρατεύματα στις περιοχές αυτές και να μείνει η Ρώμη απροστάτευτη στα χεριά των συνωμοτών.

Η γνωριμία του Σενέκα με τον Σαούλ υπήρξε καθοριστική για τα σχέδια και των δυο ανδρών. Από τη μια ο Σενέκας βρίσκει στις συμμορίες του Σαούλ τους ιδανικούς εκτελεστές τόσο της πυρπόλησης της Ρώμης όσο και τους υποκινητές μιας εξέγερσης στις ιουδαϊκές επαρχίες. Από την άλλη ο Σαούλ βρίσκει την ευκαιρία τόσο για ένα μεγάλο χτύπημα εναντίον του ευγενους Ρωμαϊκού πολιτισμού όσο και για την διεξαγωγή της εξέγερσης με την υποστήριξη των ιδιων των Ρωμαίων αντιφρονουντων -άρα και με πιθανότητες επιτυχίας.

Αποκαλυπτική είναι η αλληλογραφία του Σαούλ με το Σενέκα, για την οποία πρωτοεγραψε ο Τάκιτος στα "Χρονικά", ενώ ο Σουητωνιος κατονομάζει τον "χριστό" ως τον υποκινητή των ταραχών εκείνης της περιόδου στη Ρώμη. Εδώ οφείλουμε να αναφέρουμε ότι ο Σαούλ παρουσίαζε τον εαυτό του ως "χριστό" (στις διάφορες επιστολές Παύλου).

Ο Σενέκας παρείχε προστασία και άνεση στον Σαούλ, με την επιρροή που διέθετε. Του επέτρεψε να διαμένει σε δική του μισθωμένη οικία στη Ρώμη για να δέχεται επισκέψεις, ενώ, υποτίθεται, ήταν υπό κράτηση. Στην Ιουδαία, όταν ήταν υπό κράτηση αρκετοί αξιωματούχοι των Ρωμαίων τον είχαν επισκεφθεί. Στην Κόρινθο, όταν οι Ιουδαίοι επεχείρησαν να τον σκοτώσουν, τον έσωσε ο κυβερνήτης της Αχαΐας, Γαλλιων, αδελφός του Σενέκα και αργότερα υπουργός του Νερωνος (οι σχετικές αποδείξεις στις Πράξεις Αποστόλων από το κεφάλαιο 21 και μετά).

Ο Σαούλ πήγε στη Ρώμη, σύμφωνα με τις Πράξεις των Αποστολών το «+62» και έμεινε εκεί δυο ολόκληρα χρόνια: «Έμεινε δε ο Παύλος διετιαν ολην εν ιδιωι μισθωματι και απεδεχετο παντας τους εισπορευομενους προς αυτον».

Ποια λοιπόν ήταν η αποστολή που είχε αναλάβει να φέρει εις πέρας και ποιοι ήσαν όλοι εκείνοι που τον επισκέπτονταν; Το βέβαιο είναι ότι ο Σαούλ την εποχή που ξέσπασε η φωτιά ήταν στη Ρώμη. Μάλιστα, αμέσως μετά τον εμπρησμό της πόλεως διέφυγε τη σύλληψη καταφεύγοντας στην Ισπανία. Γιατί στην Ισπανία; Μα εκεί θα μπορούσε να βρει καταφύγιο και στην αυλή του μετέπειτα πραξικοπηματία, ο οποίος κατάφερε να καταβάλλει τον Νέρωνα τέσσερα χρόνια αργότερα, δηλαδή ο γνωστός και μη εξαιρετεος Γαλβας!

Το ότι ο Σενέκας ανηκε στην χριστιανική οργάνωση του Σαούλ, πιστοποιείται από το σύνολο σχεδόν των «πατέρων» της χριστιανικής «εκκλησίας». Όσοι αναφέρονται σε αυτόν τον θεωρούν κρυπτοχριστιανο. Ο Τερτυλλιανός τον προσφωνεί «Seneca noster» (Σενέκας ο δικός μας), το ίδιο κι ο Ιερώνυμος και ο Αυγουστίνος. Εντύπωση προκαλεί η καταπληκτική ομοιότητα των επιστολών του Σαούλ και του Σενέκα σε βαθμό που κάποιοι ερευνητές έφτασαν να τους θεωρούν το ένα και αυτό πρόσωπο, εκτίμηση βέβαια με την οποία διαφωνούμε ριζικά.

Πράγματι οι δυο αυτοί άνδρες στις επιστολές τους χρησιμοποιούν τα ίδια επιχειρήματα για να τεκμηριώσουν τις απόψεις τους, πράγμα που δείχνει την ταύτιση ιδεών των δυο ανδρών αλλά και τις στωικές τους θέσεις. Ο Σενέκας αυτοκτόνησε το «+65» μετά την αποκάλυψη της συνωμοσίας του στην πυρπόληση της Ρώμης ενώ ο Σαούλ συνέχισε την υπονομευτική του δράση μέχρι που συνεληφθη κι εκτελέστηκε δυο χρόνια αργότερα. Σώζεται σήμερα η αλληλογραφία που περιέχει 8 επιστολές του Σενέκα προς τον Σαούλ και 6 επιστολές του Σαούλ προς τον Σενέκα, με τίτλο Acta Apostolum Apocrypha.

Στις 20 Ιουλίου του «+64» εκδηλώθηκε η καταστροφικότερη πυρκαγιά που γνώρισε ποτέ η Ρώμη, και η οποία μάλιστα ξεκίνησε από τον ιππόδρομο στη μεριά που γειτονεύει με τον λόφο του Παλατινού, οπού βρισκόταν τα ανάκτορα του Νέρωνα.
«...Ο Νερών την ημέρα εκείνη ήταν στο Αντιουμ. Γύρισε αμέσως μόλις πληροφορήθηκε για την φωτιά και έφτασε τη στιγμή που καιγόταν το κτίριο που έκτισε ο ίδιος για να ενώσει το Παλατινό με τους κήπους του Μαικήνα και διέταξε αμέσως να σβησθεί η πυρκαγιά... Για να ανακουφίσει τον κόσμο που τριγύριζε άστεγος και πεινασμένος στους δρόμους, άνοιξε αμέσως το πεδίο του Άρεως, τα μνημεία του Αγριππα και τους αυτοκρατορικούς κήπους. Διέταξε να χτιστούν γρήγορα πρόχειρα καταλύματα και παράγκες για να στεγασθούν οι πρόσφυγες και πρόσταξε να φέρουν τρόφιμα από την Οστια και τις γειτονικές πόλεις και να τα μοιράσουν στο λαό...». [Τακιτος, Χρονικά]

Μετά την καταστροφή ο Νερων έδωσε εντολή να ξαναχτισθεί η πόλη. Ο ίδιος ανέλαβε να ξαναχτίσει τους Ναούς και τα μεγάλα κτίρια. Έδωσε προσοχή στους ανοιχτούς χώρους, στις πλατείες, στην κυκλοφορία των υδάτων, στα άλση και στη διαμόρφωση της φύσεως. Ανέλαβε να πληρώσει τα έξοδα για την κατασκευή τους. Απέδωσε στους ιδιοκτήτες τα οικόπεδα που είχαν πριν από την καταστροφή και έδωσε δάνεια για την ανακατασκευή.
Ο Νερων αμέσως με τα την πυρκαγιά διέταξε διενέργεια ανακρίσεων για την αποκάλυψη των εμπρηστών. Οι ανακρίσεις οδήγησαν κατευθείαν στους χριστιανούς:

«Ο αυτοκράτορας για να πάρει εκδίκηση για την καταστροφή, διέταξε να τιμωρηθούν εκείνοι, τους οποίους ο λαός μισούσε για την αισχρότητα και τα εγκλήματα τους, τους χριστιανούς, όπως οι ίδιοι αυτοαποκαλούνται. Το όνομα τους το πήραν από κάποιον χριστό, που σταυρώθηκε στην Ιουδαία την εποχή του Πόντιου Πιλάτου, όταν αυτοκράτορας ήταν ο Τιβέριος. Η αίρεση αυτή αν και είχε εξαφανισθεί για κάποιο διάστημα, ύστερα από τον θάνατο του αρχηγού της, επανεμφανίστηκε με εντονότερη μορφή, όχι μόνο στην Ιουδαία όπου και γεννήθηκε, μα σε ολόκληρη την αυτοκρατορία, ακόμα και μέσα στην ίδια τη Ρώμη, οπού βρίσκει πάντοτε θερμούς υποστηρικτές σε ο,τι πιο πρόστυχο και άθλιο υπάρχει...». [Τάκιτος, Χρονικά]

Eδω πιστοποιείται όχι μόνον η ύπαρξη του χριστιανικού κινήματος σε μια εποχή όπου ο μεταγενέστερος πλασματικός "γιεσουαχ χριστός" θα έπρεπε να ήταν ακόμη «ζωντανός» αλλά και ότι η σταύρωση κάποιου από τους διάφορους μεσσίες επί Τιβερίου (ο αυτοκράτορας Τιβέριος πέθανε το «+27») αποδόθηκε πολύ αργότερα στον πλασματικό σύνθετο χαρακτήρα των χριστιανών.

«Έπιασαν όλους τους φανερούς οπαδούς της αιρέσεως και ύστερα, χάρη στις πληροφορίες τους, συνελαβαν και όλους εκείνους, που ως κύριο χαρακτηριστικό είχαν το μίσος ενάντια στο ανθρώπινο γένος, χωρίς να εξετασθεί αν είχαν συμμετοχή ή όχι στον εμπρησμό της Ρώμης...». [Τάκιτος, Χρονικά]

Τέτοιο λοιπόν ήταν το ποιον των χριστιανών και των υποστηρικτών τους. Ας δούμε όμως και άλλη μια μαρτυρία για όλα αυτά. Ο Σουητωνιος γραφεί:
«Πολλοί αξιωματικοί συνελαβαν στα σπίτια τους ανθρώπους εκείνους, που κρατούσαν στα χέρια τους δαυλούς, αλλά ωστόσο, δεν τόλμησαν να τους πειράξουν γιατί είδαν πως ήσαν δούλοι του αυτοκράτορα». [Σουητωνιος, Βίοι των δώδεκα Καισάρων]

Ποιοι ήταν εκείνοι οι δούλοι του αυτοκράτορα; Μας το αποκαλύπτει ο ίδιος ο Σαούλ! Ας δούμε την επιστολή του προς τους Φιλιππησιους: «Ασπάζονται υμας παντες οι αγιοι, μαλιστα δε οι εκ της Καισαρος οικιας». Έτσι λοιπόν ο ίδιος ο Σαούλ χαρακτηρίζει τους «εκ της Καίσαρος οικίας» ως βαμμένους χριστιανούς. Όλα δείχνουν ότι η πυρπόληση της Ρώμης εκτελέστηκε από τον Σαούλ, για αυτό άλλωστε και παρέμεινε δυο ολόκληρα χρόνια στη Ρώμη («+62» έως «+64»). Και σαφέστατα υπήρχε υποστήριξη τουλάχιστον από μια μερίδα Συγκλητικών που προσκειντο στον Σενέκα, για καθοδήγηση αλλά και προστασία. Για αυτό και δεν είναι τυχαίο που όλοι οι «πατέρες της εκκλησίας» αποκαλούν τον Σενέκα, «δικό μας άνθρωπο». Ας δούμε όμως και κάτι ακόμη πολύ σημαντικό, ένα απόσπασμα από την 12η επιστολή της αλληλογραφίας Σενέκα-Σαούλ:

«Ο Σενέκας προς τον Παύλο, χαιρε. Σε χαιρετώ αγαπητέ μου φίλε Παύλε... Πως υποφέρω βλέποντας το λαό να σας θεωρεί αναίσθητους κι εγκληματίες και να σας επιρρίπτει ευθύνες για τις δυστυχίες της πόλεως... Χριστιανοί και Ιουδαίοι οδηγούνται καθημερινά στον δρόμο του μαρτυρίου με την κατηγορία του εμπρηστή...

28 Μαρτίου του χρόνου της υπατιας του Frugi και του Basus».
Πράγματι, ύπατοι της Ρώμης το «+64» ήσαν ο Frugus και ο Basus και η επιστολή αυτή γράφτηκε την χρονιά της πυρκαγιάς. Ήδη προκαλεί εντύπωση το γεγονός και μόνο υπάρξεως αλληλογραφίας μεταξύ Σενέκα και Σαούλ. Μεγαλύτερη εντύπωση όμως προκαλεί η ημερομηνία που φέρει η επιστολή, δηλαδή 28 Μαρτίου και ότι αναφέρεται στην πυρκαγιά που ξέσπασε ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΜΗΝΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ!!!

Έτσι λοιπόν καθίσταται σαφές ότι η επιστολή αυτή πλαστογραφηθηκε άγρια από μεταγενέστερους «διορθωτές» για να αποκρύψει την αλήθεια ότι ο Σενέκας έδινε οδηγίες στον Σαούλ σχετικά με την οργάνωση του εμπρησμού. Έτσι με ένα «ρετουσάρισμα» του αρχικού κειμένου ο προγραμματισμός του εμπρησμού από τους Σενέκα και Σαούλ μετατρέπεται σε απολογητική ενημέρωση του Σενέκα προς τον Σαούλ για τα αποτελέσματα της φωτιάς. Από αγνοία και μόνον δεν παραποίησαν την ημερομηνία της αποστολής μια και ήδη στα χρόνια τους η ακριβής ημερομηνία της πυρπόλησης δεν τους ήταν γνωστή παρά μόνον το έτος (την ακριβή ημερομηνία μόνον ο Τάκιτος την αναφέρει).

Από εκεί και πέρα τα πράγματα εξελίχθηκαν όπως τα γνωρίζουμε. Ο Σαούλ διαφεύγει στην Ισπανία, όπου συνεχίζει μαζί με τον Γαλβα πλέον την αντινερωνικη συνωμοσία. Ο Σενέκας μετά την αποκάλυψη του πραξικοπήματος υποχρεώνεται από τον Νέρωνα σε αυτοκτονία, το «+65» και ο καταζητούμενος Σαούλ συλλαμβάνεται δυο χρόνια αργότερα και μεταφέρεται σιδηροδέσμιος στη Ρώμη. Εκεί παραπέμπετε σε δική όπου και κρίνεται ένοχος και καταδικάζεται σε αποκεφαλισμό, ποινή που εξετελεσθη μετά από μερικές ημέρες.

Την επόμενη χρονιά, δηλαδή το «+68» πραγματοποιείται το πραξικόπημα των Γαλβα και Γερμανικού. Ο Νερων συλλαμβάνεται από τους πραξικοπηματίες και ρίχνεται στη φυλακή. Ο αγανακτισμένος λαός ξεχύνεται στους δρόμους και απαιτεί την αποφυλάκιση του αγαπημένου του αυτοκράτορα. Μπροστά στον κίνδυνο της αποτυχίας του πραξικοπήματος, ο χριστιανός Επταφροδιτος (βλέπε επιστολή Προς Φιλιππησιους, 4:18) τον τραυματίζει θανάσιμα με το σπαθί του στο λαιμό.
Ένας εκατόνταρχος τρέχει να βοηθήσει τον ψυχορραγουντα αυτοκράτορα αλλά είναι ήδη αργά.

Στους επόμενους αιώνες ρίχτηκε ένας πρωτοφανής οχετός λάσπης και κατασυκοφαντήσεως του Νερωνος και του αρχηγού της πραιτωριανης φρουράς Τιγκελινου, στους οποίους οι χριστιανοί προσπάθησαν να επιρρίψουν την ευθύνη της καταστροφικής πυρκαγιάς. Κι αυτή η ενοχοποίηση του Νερωνος έγινε αιώνες αργότερα όταν οι πραγματικοί εμπρηστές της Ρώμης ανέλαβαν τα ηνία της αυτοκρατορίας. Εκείνη την εποχή όμως ήταν πασιφανές ότι η Ρώμη είχε καεί από τους χριστιανούς και μάλιστα για πολλούς αιώνες κατόπιν οι λέξεις χριστιανός και εμπρηστής ήταν συνώνυμες. Δυο αιώνες αργότερα ο «πατέρας της εκκλησίας» Τερτυλλιανός απειλεί: «είμαστε πολλοί, είμαστε παντού...μια μικρή ομάδα από μας, μια μόνο νύχτα με λίγους δαυλούς φτάνει...».

Όχι μόνο λοιπόν δεν γνώρισε ποτέ του τον Ιησού, όχι μόνο ποτέ δεν βαπτίστηκε, αλλά ουδέποτε ασπάστηκε τον χριστιανισμό εκείνου του κακομοίρη φίλτατε..........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scar_face
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
183 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 19:18:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scar_face
Shwabe είπε και εγώ απαντάω.

quote:
Ο Σαούλ-Παύλος υπήρξε η ΣΥΜΦΟΡΑ και η ΚΑΤΑΡΑ του χριστιανισμού. Πάμε λοιπόν να δούμε τις σκοτεινές συνεργασίες του Σαούλ αλλά και τους λόγους που θανατώθηκε.
Ο Σαούλ προσπάθησε να συσπειρώσει στο κίνημα του, όλους τους δυσαρεστημένους Εβραίους και μη (πρώτη μαζική προσπάθεια ύπουλου προσηλυτισμού που στη συνέχεια θα διαδεχθεί ο ΒΙΑΙΟΣ ΠΡΟΣΗΛΥΤΙΣΜΟΣ), που λόγω αδυναμίας και ανεπάρκειας ήταν αποκλεισμένοι από την ρωμαϊκή εξουσία, την κοινωνική επιφάνεια και τον πλούτο. Σε αυτό χρησιμοποίησε μια συρραφή των διαφόρων ιουδαϊκών δοξασιών σε συνδυασμό με το εκφυλισμένο στωικό κίνημα απάθειας και αθεΐας που ταλαιπωρούσε ήδη τους Έλληνες εκείνο τον καιρό. Επιθυμία του ήταν να απελευθερώσει τα ιουδαϊκά εδάφη από τη ρωμαϊκή κυριαρχία και να στεφθεί τοπάρχης των περιοχών, όπως άλλωστε και όλων των προηγούμενων «μεσσιών» πριν απ’ αυτόν. Κύριος στόχος του ήταν να προκαλεί με κάθε τρόπο φθορές στη Ρωμαϊκή εξουσία.
Οι πρώτες συμμορίες χριστιανών που συστάθηκαν, προέρχονταν από ληστές, εγκληματίες και γενικά από κάθε είδους ταραξίες με σκοπό να προκαλούνε φθορές στους Ρωμαίους και στα πολιτισμικά στοιχεία τους. Άρνηση στράτευσης, ληστείες, πυρκαγιές σε ναούς, σπάσιμο των ειδώλων των Θεών και επιθέσεις σε ταξιδιώτες, ήταν οι συνήθεις πράξεις στις οποίες προέβαιναν. Καθοριστικό ρόλο στο κίνημα του Σαούλ, έπαιξε η γνωριμία του με τον ρωμαίο συγκλητικό Σενέκα, τον κυριότερο αντίπαλο του αυτοκράτορα Νέρωνα και ιδρυτή της Μέσης Στοάς, του στωικού κινήματος.

Αυτό προκύπτει ιστορικά και αν ναι από πού?

quote:
Ο Σενέκας ήταν ο ίδιος παιδαγωγός του Νέρωνα. Πολύ ευκατάστατος κι από παλαιά οικογένεια μεγαλογαιοκτημονων, υπήρξε ένας από τους μεγαλύτερους τοκογλύφους της εποχής του (ο Διων Κασσιος αναφερει ότι ο πόλεμος στη Βρετανία έγινε για να εισπραχθούν οι φόροι από ένα δάνειο του Σενέκα στους Βρετανούς!!). Ραδιούργος, ύπουλος, ανέντιμος και συνωμοτικός, αναμείχθηκε από νωρίς στην πολιτική κι έγινε πραίτορας και κατόπιν συγκλητικός, ενώ το «+59» ανακηρύχθηκε ύπατος της Ρώμης από τον Νέρωνα.
Ο Νέρων εστέφθη αυτοκράτορας το «+54» σε ηλικία μόλις 17 ετών και διακρινόταν για την καλλιέργεια του και την καλλιτεχνική του φύση, ενώ δεν έκρυβε τον θαυμασμό του για τον Ελληνικό πολιτισμό, τον οποίο και λάτρευε. Παρότι τόσο η Αγριππίνα, η μητέρα του, όσο και ο Σενέκας προσπάθησαν να διαφθείρουν το πνεύμα του νεαρού αυτοκράτορα και να τον καταστήσουν υποχείριο τους, ο νεαρός πεισματικά ακολούθησε τις δικές του ιδέες για την πολιτική που επιθυμούσε να χαράξει.

Δηλαδή παραπάνω λες πως ο Ραδιούργος, ύπουλος, ανέντιμος και συνωμοτικός Σενέκας ως παιδαγωγός του Νέρωνα έδωσε στον Νέρωνα τέτοια εκπαίδευση ώστε αυτός (ο Νέρωνας) διακρινόταν για την καλλιέργεια του και την καλλιτεχνική του φύση, ενώ δεν έκρυβε τον θαυμασμό του για τον Ελληνικό πολιτισμό, τον οποίο και λάτρευε και ταυτόχρονα μαζί με την μητέρα του προσπάθησαν να διαφθείρουν το πνεύμα του νεαρού αυτοκράτορα και να τον καταστήσουν υποχείριο τους. Και αυτός ο θαυμάσιος και πανέξυπνος άνδρας δεν κατάλαβε τι φίδι είχε στον κόρφο του αλλά παρόλα αυτά έκανε και υπουργό τον αδερφό του Σενέκα.

quote:
Άσκησε από την αρχή φιλολαϊκή πολιτική, καθιερώνοντας κρατικά συσσίτια για τους απόρους, θέσπισε Δημόσιο Επικουρικό Ταμείο για αποτελεσματικότερη βοήθεια για τα λαϊκά στρώματα και μάλιστα συνεισέφερε σε αυτό από την προσωπική του περιουσία και προσπάθησε να προωθήσει τα γράμματα και τις τέχνες στις λαϊκές τάξεις.
Θέσπισε και καθιέρωσε δωρεάν θεάματα και πολιτιστικές εκδηλώσεις, ανέγειρε περίφημα δημόσια κτίρια, πάρκα, υδραγωγεία, θέατρα κι εκπαιδευτήρια, ενώ παράλληλα κατάργησε τα αιμοχαρή θεάματα του ιπποδρόμου και των μονομαχιών που είχαν θεσπίσει λιγότερο καλλιεργημένοι αυτοκράτορες. Τέτοια ήταν η λατρεία του προς το κάλλος και την φιλοσοφία που οι αντίπαλοι του στη Ρώμη του είχαν προσδώσει το παρατσούκλι "ο Γραικύλος", δηλαδή το Ελληνακι.

Μετάφραση ποιανού?
quote:
Από την άλλη μεριά, φορολόγησε περισσότερο τις πολύ εύπορες κοινωνικές τάξεις και ιδίως τους γαιοκτήμονες, από τις τάξεις των οποίων προερχόταν η πλειοψηφικά των μελών της Συγκλήτου. Κατήργησε την φοροαπαλλαγή για όσους υιοθετούσαν ορφανά (διότι συνήθιζαν οι γαιοκτήμονες να προβαίνουν σε μαζικές υιοθεσίες ώστε να κερδίζουν όχι μόνον φοροαπαλλαγές αλλά και να χρησιμοποιούν τα παιδιά εκείνα ως δούλους) και αντιμετώπισε δυναμικά το πρόβλημα της δουλειάς με την τμηματική ένταξη των κατακτημένων περιοχών στη Ρωμαϊκή αυτοκρατορία και την παράλληλη απελευθέρωση όλων των δούλων από εκείνες τις περιοχές.
Αρκετοί συγκλητικοί προσπάθησαν να εμποδίσουν την δυσμενή για αυτούς πολιτική του Νέρωνα, όμως ο αυτοκράτορας τσάκισε τις περισσότερες από τις αντιδράσεις τους από την αρχή. Ο Πλίνιος αναφέρει χαρακτηριστικά ότι ο Νέρων εξόντωσε τους έξι μεγαλύτερους γαιοκτήμονες της Αφρικής για να κρατικοποιήσει τα εδάφη τους.
Η πρώτη συνωμοσία της Συγκλήτου εναντίον του εκτελέστηκε από τον Συλλα, τον οποίο ο Νερων αρχικά εξόρισε στη Μασσαλία και θανάτωσε μόνον έπειτα από τη συνέχιση της συνωμοτικής του δράσης. Μόνον μέσα σε μια χρονιά («+65» έως «+66») εκδηλωθήκαν έξι συνωμοσίες εναντίον του όλες υπό την επίβλεψη της Συγκλήτου.
Ήδη από το «+62» ο Σενέκας ο σιδηρούς βραχιων της ολιγαρχικής Συγκλήτου εκπονεί ένα πολύπλοκο σχέδιο για την εκπαραθύρωση του Νερωνος και την άλωση του αυτοκρατορικού θρόνου από τον ίδιο. Το σχέδιο αυτό προέβλεπε την πυρπόληση της Ρώμης και την κατασυκοφάντηση του Νερωνος στον οποίο διάφοροι επιτήδειοι θα ανελάμβαναν να χρεώσουν εκείνη την καταστροφή, ενώ την ίδια περίοδο θα ευνοούσε μια επανάσταση των Εβραιών της Ιουδαίας και της Περαιας ώστε να σταλθούν αυτοκρατορικά στρατεύματα στις περιοχές αυτές και να μείνει η Ρώμη απροστάτευτη στα χεριά των συνωμοτών.

Μέχρι εδώ μας δίνεις την πολιτική του Νέρωνα και την συνομωσία του Σενέκα, ίσως από ιστορικά στοιχεία τα οποία δεν παραπέμπεις, ενώ επιλεκτικά παρακάτω αναφέρεις ιστορικά στοιχεία (Τάκιτος, Σουητώνιος, επιστολές, πράξεις Αποστόλων). Οι πράξεις των Αποστόλων αναφέρουν την βοήθεια του Σενέκα ή την προσπάθεια να τον σκοτώσουν? Παρακάτω «αποδεικνύεις», πως ο Παύλος έγινε όργανο του Σενέκα ή μάλλον συμμάχησαν για την εκτόπιση τον Νέρωνα ο ένας και την επίτευξη ενός μεγάλου χτυπήματος ο άλλος. Και ο Σενέκας δηλαδή τελικά δεν ήταν και τόσο έξυπνος, αν δεχτούμε πως ήταν έξυπνος μιας και ο Νέρωνας δεν είχε καταλάβει τι φίδι έτρεφε στον κόρφο του, και έγινε όργανο του Παύλου ενάντια στην Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία που ήθελε να υπηρετήσει τέλος πάντων.
quote:
Η γνωριμία του Σενέκα με τον Σαούλ υπήρξε καθοριστική για τα σχέδια και των δυο ανδρών. Από τη μια ο Σενέκας βρίσκει στις συμμορίες του Σαούλ τους ιδανικούς εκτελεστές τόσο της πυρπόλησης της Ρώμης όσο και τους υποκινητές μιας εξέγερσης στις ιουδαϊκές επαρχίες. Από την άλλη ο Σαούλ βρίσκει την ευκαιρία τόσο για ένα μεγάλο χτύπημα εναντίον του ευγενους Ρωμαϊκού πολιτισμού όσο και για την διεξαγωγή της εξέγερσης με την υποστήριξη των ιδιων των Ρωμαίων αντιφρονουντων -άρα και με πιθανότητες επιτυχίας.
Αποκαλυπτική είναι η αλληλογραφία του Σαούλ με το Σενέκα, για την οποία πρωτοεγραψε ο Τάκιτος στα "Χρονικά", ενώ ο Σουητωνιος κατονομάζει τον "χριστό" ως τον υποκινητή των ταραχών εκείνης της περιόδου στη Ρώμη. Εδώ οφείλουμε να αναφέρουμε ότι ο Σαούλ παρουσίαζε τον εαυτό του ως "χριστό" (στις διάφορες επιστολές Παύλου).
Ο Σενέκας παρείχε προστασία και άνεση στον Σαούλ, με την επιρροή που διέθετε. Του επέτρεψε να διαμένει σε δική του μισθωμένη οικία στη Ρώμη για να δέχεται επισκέψεις, ενώ, υποτίθεται, ήταν υπό κράτηση. Στην Ιουδαία, όταν ήταν υπό κράτηση αρκετοί αξιωματούχοι των Ρωμαίων τον είχαν επισκεφθεί. Στην Κόρινθο, όταν οι Ιουδαίοι επεχείρησαν να τον σκοτώσουν, τον έσωσε ο κυβερνήτης της Αχαΐας, Γαλλιων, αδελφός του Σενέκα και αργότερα υπουργός του Νερωνος (οι σχετικές αποδείξεις στις Πράξεις Αποστόλων από το κεφάλαιο 21 και μετά).
Ο Σαούλ πήγε στη Ρώμη, σύμφωνα με τις Πράξεις των Αποστολών το «+62» και έμεινε εκεί δυο ολόκληρα χρόνια: «Έμεινε δε ο Παύλος διετιαν ολην εν ιδιωι μισθωματι και απεδεχετο παντας τους εισπορευομενους προς αυτον».
Ποια λοιπόν ήταν η αποστολή που είχε αναλάβει να φέρει εις πέρας και ποιοι ήσαν όλοι εκείνοι που τον επισκέπτονταν; Το βέβαιο είναι ότι ο Σαούλ την εποχή που ξέσπασε η φωτιά ήταν στη Ρώμη. Μάλιστα, αμέσως μετά τον εμπρησμό της πόλεως διέφυγε τη σύλληψη καταφεύγοντας στην Ισπανία. Γιατί στην Ισπανία; Μα εκεί θα μπορούσε να βρει καταφύγιο και στην αυλή του μετέπειτα πραξικοπηματία, ο οποίος κατάφερε να καταβάλλει τον Νέρωνα τέσσερα χρόνια αργότερα, δηλαδή ο γνωστός και μη εξαιρετεος Γαλβας!
Το ότι ο Σενέκας ανηκε στην χριστιανική οργάνωση του Σαούλ, πιστοποιείται από το σύνολο σχεδόν των «πατέρων» της χριστιανικής «εκκλησίας». Όσοι αναφέρονται σε αυτόν τον θεωρούν κρυπτοχριστιανο. Ο Τερτυλλιανός τον προσφωνεί «Seneca noster» (Σενέκας ο δικός μας), το ίδιο κι ο Ιερώνυμος και ο Αυγουστίνος. Εντύπωση προκαλεί η καταπληκτική ομοιότητα των επιστολών του Σαούλ και του Σενέκα σε βαθμό που κάποιοι ερευνητές έφτασαν να τους θεωρούν το ένα και αυτό πρόσωπο, εκτίμηση βέβαια με την οποία διαφωνούμε ριζικά.

Ποιοι είσαστε εσείς που διαφωνείτε?
Έχουμε και λέμε λοιπόν:
1. Ο Σενέκας ανταλλάσσει επιστολές με τον Παύλο.
2. Ο Σενέκας είναι ψευτοχριστιανός.
3. Ο Σενέκας και ο Παύλος είναι το ένα και αυτό πρόσωπο.
quote:
Πράγματι οι δυο αυτοί άνδρες στις επιστολές τους χρησιμοποιούν τα ίδια επιχειρήματα για να τεκμηριώσουν τις απόψεις τους, πράγμα που δείχνει την ταύτιση ιδεών των δυο ανδρών αλλά και τις στωικές τους θέσεις. Ο Σενέκας αυτοκτόνησε το «+65» μετά την αποκάλυψη της συνωμοσίας του στην πυρπόληση της Ρώμης ενώ ο Σαούλ συνέχισε την υπονομευτική του δράση μέχρι που συνεληφθη κι εκτελέστηκε δυο χρόνια αργότερα. Σώζεται σήμερα η αλληλογραφία που περιέχει 8 επιστολές του Σενέκα προς τον Σαούλ και 6 επιστολές του Σαούλ προς τον Σενέκα, με τίτλο Acta Apostolum Apocrypha.

Δηλαδή είναι αποδεδειγμένο πως ο Σενέκας και ο Παύλος συνωμότησαν για την πυρπόληση της Ρώμης. Μάλιστα και τι λένε αυτές οι επιστολές? Υπάρχουν κάπου καταγραμμένες?
quote:
Στις 20 Ιουλίου του «+64» εκδηλώθηκε η καταστροφικότερη πυρκαγιά που γνώρισε ποτέ η Ρώμη, και η οποία μάλιστα ξεκίνησε από τον ιππόδρομο στη μεριά που γειτονεύει με τον λόφο του Παλατινού, οπού βρισκόταν τα ανάκτορα του Νέρωνα.
«...Ο Νερών την ημέρα εκείνη ήταν στο Αντιουμ. Γύρισε αμέσως μόλις πληροφορήθηκε για την φωτιά και έφτασε τη στιγμή που καιγόταν το κτίριο που έκτισε ο ίδιος για να ενώσει το Παλατινό με τους κήπους του Μαικήνα και διέταξε αμέσως να σβησθεί η πυρκαγιά... Για να ανακουφίσει τον κόσμο που τριγύριζε άστεγος και πεινασμένος στους δρόμους, άνοιξε αμέσως το πεδίο του Άρεως, τα μνημεία του Αγριππα και τους αυτοκρατορικούς κήπους. Διέταξε να χτιστούν γρήγορα πρόχειρα καταλύματα και παράγκες για να στεγασθούν οι πρόσφυγες και πρόσταξε να φέρουν τρόφιμα από την Οστια και τις γειτονικές πόλεις και να τα μοιράσουν στο λαό...». [Τακιτος, Χρονικά]
Μετά την καταστροφή ο Νερων έδωσε εντολή να ξαναχτισθεί η πόλη. Ο ίδιος ανέλαβε να ξαναχτίσει τους Ναούς και τα μεγάλα κτίρια. Έδωσε προσοχή στους ανοιχτούς χώρους, στις πλατείες, στην κυκλοφορία των υδάτων, στα άλση και στη διαμόρφωση της φύσεως. Ανέλαβε να πληρώσει τα έξοδα για την κατασκευή τους. Απέδωσε στους ιδιοκτήτες τα οικόπεδα που είχαν πριν από την καταστροφή και έδωσε δάνεια για την ανακατασκευή.
Ο Νερων αμέσως με τα την πυρκαγιά διέταξε διενέργεια ανακρίσεων για την αποκάλυψη των εμπρηστών. Οι ανακρίσεις οδήγησαν κατευθείαν στους χριστιανούς:

Τα παρακάτω δηλαδή, είναι το αποτέλεσμα των ανακρίσεων, (παρέα με τα λιοντάρια μάλλον). Οι αποδείξεις συνήθως έχουν και κάποιο αποδεικτικό στοιχείο και όχι απλή αναφορά των «λόγων» του Νέρωνα.
quote:
«Ο αυτοκράτορας για να πάρει εκδίκηση για την καταστροφή, διέταξε να τιμωρηθούν εκείνοι, τους οποίους ο λαός μισούσε για την αισχρότητα και τα εγκλήματα τους, τους χριστιανούς, όπως οι ίδιοι αυτοαποκαλούνται. Το όνομα τους το πήραν από κάποιον χριστό, που σταυρώθηκε στην Ιουδαία την εποχή του Πόντιου Πιλάτου, όταν αυτοκράτορας ήταν ο Τιβέριος. Η αίρεση αυτή αν και είχε εξαφανισθεί για κάποιο διάστημα, ύστερα από τον θάνατο του αρχηγού της, επανεμφανίστηκε με εντονότερη μορφή, όχι μόνο στην Ιουδαία όπου και γεννήθηκε, μα σε ολόκληρη την αυτοκρατορία, ακόμα και μέσα στην ίδια τη Ρώμη, οπού βρίσκει πάντοτε θερμούς υποστηρικτές σε ο,τι πιο πρόστυχο και άθλιο υπάρχει...». [Τάκιτος, Χρονικά]
Eδω πιστοποιείται όχι μόνον η ύπαρξη του χριστιανικού κινήματος σε μια εποχή όπου ο μεταγενέστερος πλασματικός "γιεσουαχ χριστός" θα έπρεπε να ήταν ακόμη «ζωντανός» αλλά και ότι η σταύρωση κάποιου από τους διάφορους μεσσίες επί Τιβερίου (ο αυτοκράτορας Τιβέριος πέθανε το «+27») αποδόθηκε πολύ αργότερα στον πλασματικό σύνθετο χαρακτήρα των χριστιανών.

Φοβερή πιστοποίηση η παράθεση της άποψης του Τάκιτου
quote:
«Έπιασαν όλους τους φανερούς οπαδούς της αιρέσεως και ύστερα, χάρη στις πληροφορίες τους, συνελαβαν και όλους εκείνους, που ως κύριο χαρακτηριστικό είχαν το μίσος ενάντια στο ανθρώπινο γένος, χωρίς να εξετασθεί αν είχαν συμμετοχή ή όχι στον εμπρησμό της Ρώμης...». [Τάκιτος, Χρονικά]
Τέτοιο λοιπόν ήταν το ποιον των χριστιανών και των υποστηρικτών τους. Ας δούμε όμως και άλλη μια μαρτυρία για όλα αυτά. Ο Σουητωνιος γραφεί:
«Πολλοί αξιωματικοί συνελαβαν στα σπίτια τους ανθρώπους εκείνους, που κρατούσαν στα χέρια τους δαυλούς, αλλά ωστόσο, δεν τόλμησαν να τους πειράξουν γιατί είδαν πως ήσαν δούλοι του αυτοκράτορα». [Σουητωνιος, Βίοι των δώδεκα Καισάρων]
Ποιοι ήταν εκείνοι οι δούλοι του αυτοκράτορα; Μας το αποκαλύπτει ο ίδιος ο Σαούλ! Ας δούμε την επιστολή του προς τους Φιλιππησιους: «Ασπάζονται υμας παντες οι αγιοι, μαλιστα δε οι εκ της Καισαρος οικιας». Έτσι λοιπόν ο ίδιος ο Σαούλ χαρακτηρίζει τους «εκ της Καίσαρος οικίας» ως βαμμένους χριστιανούς. Όλα δείχνουν ότι η πυρπόληση της Ρώμης εκτελέστηκε από τον Σαούλ, για αυτό άλλωστε και παρέμεινε δυο ολόκληρα χρόνια στη Ρώμη («+62» έως «+64»). Και σαφέστατα υπήρχε υποστήριξη τουλάχιστον από μια μερίδα Συγκλητικών που προσκειντο στον Σενέκα, για καθοδήγηση αλλά και προστασία. Για αυτό και δεν είναι τυχαίο που όλοι οι «πατέρες της εκκλησίας» αποκαλούν τον Σενέκα, «δικό μας άνθρωπο».

Άλλη απόδειξη. Λέει ο Σουητώνιος πως δεν του πείραξαν γιατί ήταν δούλοι του αυτοκράτορα. Τι να εννοεί αυτός τώρα, μόνο αυτός ξέρει. Δηλαδή ο αυτοκράτορας διατάσει να συλληφθούν οι εμπρηστές αλλά οι στρατιώτες δεν τους συλλαμβάνουν γιατί ήταν δούλοι του. Και επειδή ο Παύλος χαρακτηρίζει τους χριστιανούς «εκ του Καίσαρος οικίας», άρα οι δούλοι του αυτοκράτορα είναι οι Χριστιανοί άρα οι Χριστιανοί είναι οι πυρπολητές. Ω ΤΙ ΦΟΒΕΡΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ
quote:
Ας δούμε όμως και κάτι ακόμη πολύ σημαντικό, ένα απόσπασμα από την 12η επιστολή της αλληλογραφίας Σενέκα-Σαούλ:
«Ο Σενέκας προς τον Παύλο, χαιρε. Σε χαιρετώ αγαπητέ μου φίλε Παύλε... Πως υποφέρω βλέποντας το λαό να σας θεωρεί αναίσθητους κι εγκληματίες και να σας επιρρίπτει ευθύνες για τις δυστυχίες της πόλεως... Χριστιανοί και Ιουδαίοι οδηγούνται καθημερινά στον δρόμο του μαρτυρίου με την κατηγορία του εμπρηστή...
28 Μαρτίου του χρόνου της υπατιας του Frugi και του Basus».

Δηλαδή ο συνωμότης Σενέκας σε επιστολή του προς τον συνωμότη Παύλο, γνωρίζοντας πως την επιστολή του αυτή θα την διαβάσουν οι μελλοντικοί του εχθροί ή δικαστές, αντί να πει τα πράγματα με το όνομά τους στον Παύλο, του λέει το παραμύθι που έχουν στήσει μεταξύ τους. Φοβερή σκηνοθεσία.

quote:
Πράγματι, ύπατοι της Ρώμης το «+64» ήσαν ο Frugus και ο Basus και η επιστολή αυτή γράφτηκε την χρονιά της πυρκαγιάς. Ήδη προκαλεί εντύπωση το γεγονός και μόνο υπάρξεως αλληλογραφίας μεταξύ Σενέκα και Σαούλ. Μεγαλύτερη εντύπωση όμως προκαλεί η ημερομηνία που φέρει η επιστολή, δηλαδή 28 Μαρτίου και ότι αναφέρεται στην πυρκαγιά που ξέσπασε ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΜΗΝΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ!!!
Έτσι λοιπόν καθίσταται σαφές ότι η επιστολή αυτή πλαστογραφηθηκε άγρια από μεταγενέστερους «διορθωτές» για να αποκρύψει την αλήθεια ότι ο Σενέκας έδινε οδηγίες στον Σαούλ σχετικά με την οργάνωση του εμπρησμού. Έτσι με ένα «ρετουσάρισμα» του αρχικού κειμένου ο προγραμματισμός του εμπρησμού από τους Σενέκα και Σαούλ μετατρέπεται σε απολογητική ενημέρωση του Σενέκα προς τον Σαούλ για τα αποτελέσματα της φωτιάς. Από αγνοία και μόνον δεν παραποίησαν την ημερομηνία της αποστολής μια και ήδη στα χρόνια τους η ακριβής ημερομηνία της πυρπόλησης δεν τους ήταν γνωστή παρά μόνον το έτος (την ακριβή ημερομηνία μόνον ο Τάκιτος την αναφέρει).

Τι φοβερό. Οι πλαστογράφοι της ιστορίας, είχα τέτοια άγνοια που ξέχασαν να αλλάξουν την ημερομηνία. Καθόλου δεν πάει το μυαλό κανενός, πως οι πλαστογράφοι είναι αυτοί που παραποίησαν ΜΟΝΟ την ημερομηνία. Οποία άγνοια των φοβερών αυτών σκηνοθετών.
quote:
Από εκεί και πέρα τα πράγματα εξελίχθηκαν όπως τα γνωρίζουμε. Ο Σαούλ διαφεύγει στην Ισπανία, όπου συνεχίζει μαζί με τον Γαλβα πλέον την αντινερωνικη συνωμοσία. Ο Σενέκας μετά την αποκάλυψη του πραξικοπήματος υποχρεώνεται από τον Νέρωνα σε αυτοκτονία, το «+65» και ο καταζητούμενος Σαούλ συλλαμβάνεται δυο χρόνια αργότερα και μεταφέρεται σιδηροδέσμιος στη Ρώμη. Εκεί παραπέμπετε σε δική όπου και κρίνεται ένοχος και καταδικάζεται σε αποκεφαλισμό, ποινή που εξετελεσθη μετά από μερικές ημέρες.
Την επόμενη χρονιά, δηλαδή το «+68» πραγματοποιείται το πραξικόπημα των Γαλβα και Γερμανικού. Ο Νερων συλλαμβάνεται από τους πραξικοπηματίες και ρίχνεται στη φυλακή. Ο αγανακτισμένος λαός ξεχύνεται στους δρόμους και απαιτεί την αποφυλάκιση του αγαπημένου του αυτοκράτορα. Μπροστά στον κίνδυνο της αποτυχίας του πραξικοπήματος, ο χριστιανός Επταφροδιτος (βλέπε επιστολή Προς Φιλιππησιους, 4:18) τον τραυματίζει θανάσιμα με το σπαθί του στο λαιμό.
Ένας εκατόνταρχος τρέχει να βοηθήσει τον ψυχορραγουντα αυτοκράτορα αλλά είναι ήδη αργά.
Στους επόμενους αιώνες ρίχτηκε ένας πρωτοφανής οχετός λάσπης και κατασυκοφαντήσεως του Νερωνος και του αρχηγού της πραιτωριανης φρουράς Τιγκελινου, στους οποίους οι χριστιανοί προσπάθησαν να επιρρίψουν την ευθύνη της καταστροφικής πυρκαγιάς. Κι αυτή η ενοχοποίηση του Νερωνος έγινε αιώνες αργότερα όταν οι πραγματικοί εμπρηστές της Ρώμης ανέλαβαν τα ηνία της αυτοκρατορίας. Εκείνη την εποχή όμως ήταν πασιφανές ότι η Ρώμη είχε καεί από τους χριστιανούς και μάλιστα για πολλούς αιώνες κατόπιν οι λέξεις χριστιανός και εμπρηστής ήταν συνώνυμες. Δυο αιώνες αργότερα ο «πατέρας της εκκλησίας» Τερτυλλιανός απειλεί: «είμαστε πολλοί, είμαστε παντού...μια μικρή ομάδα από μας, μια μόνο νύχτα με λίγους δαυλούς φτάνει...».

Τι ωραία που δένει λοιπόν το παραμύθι.
quote:
Όχι μόνο λοιπόν δεν γνώρισε ποτέ του τον Ιησού, όχι μόνο ποτέ δεν βαπτίστηκε, αλλά ουδέποτε ασπάστηκε τον χριστιανισμό εκείνου του κακομοίρη φίλτατε..........

Καλά ότι το σχόλιό σου είναι απόρροια των παραπάνω είναι πασιφανές.


The love is like a ball. Ul c
.|.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 21:42:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3
η σχετικη ιστορικη τεκμηριωση θα με ενδιαφερε και εμενα ,
και μιλαω για το που μπορει κανεις να βρει αυτα τα συνταρακτικα στοιχεια!(σε εγκυρες ιστορικες πηγες)
αλλα ειμαι και εγω βεβαιος ,οτι ,ουδεμια ταυτιση εχει θρησκειοιδεολογικη τοποθετηση του παυλου ,με του χριστου,
οχι βεβαια οτι και η δευτερη ειναι και απολυτα ορθη!!

θα ελεγε κανεις ,οτι η τοποθετηση του δευτερου εχει μπερδεμενα τα πραγματα λιγο ,αναμιγνυοντας σωστες αντιληψεις ,με λαθος ,στα περι θεου πραγματα,με σκοπο να εκτροχιαστουν οι πρωτες !!!

αν τα ιστορικα στοιχεια που πιστοποιουν τα λεγομενα του δευτερου,εχουν απο συμφεροντολογους παραχαρακτες της ιστοριας αλλαχθει!
αυτο κανεις δεν το γνωριζει με ασφαλεια!!

καλο βραδυ!!

sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

axilmar
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 23:32:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους axilmar
quote:
Αxilmar συμφωνουμε.Ο Θεος ειναι ακαταλυπτος και ακατανοητος.

Οχι, δεν ειπα αυτο. Αυτο που ειπα ειναι οτι ο (υποτιθεμενος) Θεος αποτελειται απο καποιου ειδους υλη, η οποια μαλιστα μπορει να αλληλεπιδρασει με την υλη αυτου του συμπαντος...αυτο σημαινει οτι:

-η υλη που ο Θεος αποτελειται εχει τουλαχιστον ενα κοινο στοιχειο με την γνωστη υλη
-υπαρχει χωροχρονος και για τον Θεο
-ο Θεος ειναι φτιαγμενος απο καποιον αλλο Θεο, ad infinitum.-

Ως εκ τουτου, δεν στεκει η υπαρξη του Θεου.

quote:
Μιλω εκ πειρας.

Ολοι εκ πειρας μιλαμε. Αλλα τελικα ποιος ειναι ειλικρινης;

quote:
Για το Χαρδαβελλα μιλω σε εκπομπες επι εποχης Αλφα.Αν θες αμφισβητησε τον.

Ο Χαρδαβελλας (και ο καθε Χαρδαβελλας), παιζει το παιχνιδι της τηλεθεασης. Για παραδειγμα, ποτε δεν αφηνει μια επιστημονικη αποψη να ολοκληρωθει. Συντηρει ενα κλιμα μυστηριου και αποκοσμου, ωστε να εχει τηλεθεαση.

Το ιδιο κανουν και οι παπαδες, για να εχουν πελατεια.

Το ιδιο κανουν ολοι δηλαδη, οχι μονο αυτοι.

quote:
Ειναι δυνατον-λεει ο Χριστος στο Ευαγγελιο-να γυρισει να ρωτησει υο γλυπτο τον ξυλουργο γιατι το εφτιαξες ετσι;Υπαρχουν μαρτυριες για την μεταθανατον ζωη.Τοσο στην Αποκαλυψη οσο και απο Τον Αποστολο Πετρο.

Δεν μου απαντας στο ερωτημα μου "γιατι αιωνια τιμωρια με μονο μια τοσο συντομη ευκαιρια".

Παρεπιπτοντως, εαν το γλυπτο μιλουσε, φυσικα και θα ελεγε στον ξυλουργο "γιατι με εφτιαξες ετσι". Το γλυπτο δηλαδη δεν εχει δικαιωματα; ειναι στο ελεος του δημιουργου του; τα παιδια μας ειναι στο ελεος μας ή εχουν ολα τα ανθρωπινα δικαιωματα;

quote:
Για αυτο ειναι θεος.Τι λεει στο ευαγγελιο.Αν ο ανθρωπος που ειναι ατελης ξερει να δινει αυτο που πρεπει στο παιδι του,τοτε ο θεος που ειναι τελειος δε θα ξερει να δωσει αυτο που πρεπει στα παιδια του;

Μα εγω σου λεω οτι ο ανθρωπος, που οπως αναφερεις, ειναι ατελης, δεν ξερει να δινει αυτο που πρεπει στο παιδι του. Αρα, το επιχειρημα σου δεν στεκει.

Παρεπιπτοντως, χρησιμοποιησεις την μεθοδο της επαγωγης για να αποδειξεις αυτο που θες. Μπορω αραγε να την χρησιμοποιησω και εγω, ωστε να αποδειξω οτι οι θρησκειες ειναι ψευτικες; Και γιατι εσυ εχεις το δικαιωμα να χρησιμοποιησεις μια μεθοδο αποδειξης που ειναι καθαρα μαθηματικη ενω εγω δεν μπορω;

quote:
Εσυ θες ενα θεο φοβητρο να εμφανιζεται,να εξαφανιζεται να κανει τον κοσμο οτι θελει με το ετσι θελω.Αν ηταν ετσι δε θα εφτιαχνε τον κοσμο.Καλα ειναι εκει που ειναι με τους αγγελους του.

Δεν καταλαβες. Δεν μιλω για ενα θεο φοβητρο. Ας πω το ιδιο με παραδειγμα. Ας πουμε οτι εσυ γεννιεσαι στην Ινδια...μαθαινεις απο μικρος την ινδικη κουλτουρα, την θρησκεια, τα ηθη και εθιμα. Και στα 15 σου χρονια, ερχομαι εγω και σου λεω οτι "ολα οσα ξερεις μεχρι τωρα, δεν ειναι σωστα. Η χριστιανικη θρησκεια ειναι σωστη". Θα με πιστεψεις; οχι. Και δικιο θα εχεις, γιατι 1,5 δισεκατομμυρια Ινδοι δεν μπορουν να κανουν λαθος.

Πως ειναι δυνατον λοιπον για εναν που γεννιεται μεσα σε ενα συστημα αλλο απο το χριστιανικο, να πιστεψει στον χριστιανισμο. Δεν γινεται, εκτος και απαρνηθει το συστημα αυτο.

Αρα ειναι αδικο για ολους αυτους τους ανθρωπους, που συμφωνα με την χριστιανικη θρησκεια, θα κριθουν την ημερα της κρισεως, να εχουν γεννηθει μεσα σε ενα αλλο συστημα, γιατι πολυ απλα δεν εχουν την δυναμη να το ξεπερασουν.

Ζουμε λοιπον σε ενα κοσμο θεμελιακα αδικο, το οποιο αποδεικνυει οτι δεν υπαρχει Θεος.

quote:
1.ρ=m/v.για να γινει αυτη η εκρηξη το ρ που ειναι πυκνοτητα να ειναι απειρο.Αν ειναι ετσι ομως τοτε το ν δηλαδη ο ογκος να ειναι ισο με ο.Αδυνατον.Πως τοτε προερχεται η υλη;

quote:
Που ελαβε χωρα.Στο πουθενα;

Δεν ξερω. Αλλα επειδη δεν ξερω, αυτο σημαινει οτι α) το μπιγκ μπανκ ειναι λαθος και β) οτι υπαρχει θεος; οχι βεβαια. Δεν υπαρχει λογικη συνδεση μεταξυ αυτων. Η σωστη απαντηση ειναι "δεν ξερω".

Ειδες; και εσυ κανεις λογικα λαθη, που προερχονται απο την συναισθηματικη σου αναγκη να δωσεις ενα σκοπο στην υπαρξη σου.

quote:
Απο μια τυχαια εκρηξη πως προηλθε ενας τετοιος κοσμος με τοση συμμετρια.Τυχαια.Η πιθανοτητα συμφωνα με καποιους ερευνητες αλλα και τη λιγικη ειναι απειροελαχιστη.

Κανεις λαθος. Μεσα απο το χαος αναδυεται η ταξη, και το αντιστροφο. Εαν ψαξεις στο ιντερνετ να βρεις περι της θεωριας του χαους, θα δεις οτι συναρτησεις που παραγουν φαινομενικα τυχαια γραφηματα εμφανιζουν σε τυχαια σημεια συσπειρωσεις οι οποιες ειναι γνωστες ως fractals. Ετσι ξεπηδησε και η ζωη.

Αλλωστε, το συμπαν μας ειναι ντιτερμινιστικο: δεν υπαρχει χαος, αλλα απλα εμας μας φαινεται ετσι, γιατι δεν γνωριζουμε το πληθος των μεταβλητων που αποτελουν τις εξισωσεις του. Αλλα το συμπαν μας ξεκαθαρα και αποδεδειγμενα καθοδηγειται απο μια σειρα μαθηματικων νομων. Εαν ξεραμε τους κανονες αυτους, καθως και τις αρχικες συνθηκες, θα μπορουσαμε να προβλεψουμε καθε πιθανη επομενη κατασταση του.

quote:
Μιλαω για λογικο και οχι νοημοσυνη.Ειναι διαφορετικο.

Λογικο και νοημοσυνη ειναι ενα και το αυτο. Η λογικη ειναι μια και αδιαιρετη. Ολα τα οντα εχουν ικανοτητα λογικης επεξεργασιας στον ενα ή στον αλλο βαθμο. Π.χ. ενας σκυλος που θα τον χτυπησει αυτοκινητο θα κοιταει τον δρομο πριν περασει απεναντι. Ενα μυρμηγκι που ξερει οτι σε ενα σημειο εχασε ενα ποδι, δεν θα ξαναπερασει απο εκει.

quote:
Ειναι το πρωτο πραγμα που με ωθησε στην αναζητηση.και ειναι μια σειρα απο,λογους που αν διαβασεις πιο πισω θα καταλαβεις,σε οτι αφορα εμενα.

Δεν λες ομως ποιο ειναι αυτο. Και ξεχωριζεις εαυτον απο τους αλλους, σαν να ειναι προσωπικο θεμα. Ομως, συμφωνα με τους υποστηρικτες της χριστιανικης θρησκειας, η χριστιανικη θρησκεια εχει μεσα της την υπερτατη αληθεια, που ισχυει για ολους ανεξαιρετως τους ανθρωπους. Αρα δεν μπορεις να λες οτι "εγω εχω προσωπικους λογους που πιστευω". Εδω ισχυει το ασπρο-μαυρο: ειτε η χριστιανικη θρησκεια ειναι σωστη για ολους ειτε ειναι ολα ψεμματα.

Τα ιδια που λες και εσυ λενε χιλιαδες υποστηρικτες αλλων θρησκειων. Αρα δεν υπαρχει κατι που να κανει την δικη σου θρησκεια πιο πιστευτη. Με τα ιδια ακριβως επιχειρηματα που εσυ απορριπτεις της αλλες θρησκειες, εγω απορριπτω την δικη σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 00:20:07  Εμφάνιση Προφίλ
scar face:
«Καλά ότι το σχόλιό σου είναι απόρροια των παραπάνω είναι πασιφανές.»

Εάν μπορέσεις να μας προσκομίσεις ατράνταχτα στοιχειά της «συνάντησης» του Ιησού με τον Σαούλ, τότε θα βοηθούσες πολύ.

Εάν μπορούσες να μας προσκομίσεις κάποια πηγή των Ευαγγελίων που να μας περιγράφει την βάπτιση του Σαούλ, τότε επίσης θα βοηθούσες πολύ.

Εάν μπορούσες να προσκομίσεις τα εδάφια αυτά που να μαρτυρούνε την αγάπη του Ιησού για τους δουλοκτήτες και τους κάθε λογής εξουσιαστές, όπως βλέπουμε να αγαπά και να προτρέπει ο Σαούλ, τότε και πάλι θα βοηθούσες πολύ.

Κατά τα άλλα, τα στοιχεία που αναζητάς υπάρχουνε. Ψάξε και λίγο μόνος σου, δεν είναι τόσο δύσκολο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scar_face
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
183 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 11:20:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scar_face
quote:

Κατά τα άλλα, τα στοιχεία που αναζητάς υπάρχουνε. Ψάξε και λίγο μόνος σου, δεν είναι τόσο δύσκολο.


Με την μόνη διαφορά, πως εγώ δεν προσπαθώ να αποδείξω κάτι.
Εσύ, φίλτατε, είσαι αυτός που προσπαθεί να αποδείξει πως η θρησκεία της Αγάπης δεν είναι τίποτα παραπάνω από Θρησκεία του φόβου και του μίσους.
Και απλά έχεις διαλέξει λάθος χώρο για να κάνεις τα παραπάνω.
Θα ήταν σωστότερο να άνοιγες μια κουβέντα με θέμα, ας πούμε, "ΟΛΟ ΤΟ ΨΕΥΔΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΙΑΣΤΙΑΝΙΣΜΟ" και εκει μέσα να ανέλυες τις θέσεις σου.
Βέβαια δεν είναι δικαίωμά μου, όπως και κανενός άλλου, να σου απαγεορεύσω να εκφράζεις αυτά που θέλεις όπου εσύ θες, αλλά σου πρότεινα τα παραπάνω για να κάνεις και κάτι άλλο εκτός από του να καταστρέφεις τα θέματα, κατευθύνοντας πάντα την κουβέντα εκεί που εσύ θέλεις.


The love is like a ball. Ul c
.|.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 12:36:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig
Καλημέρα σας...

Φίλε Schwabe λες:
Εάν μπορούσες να μας προσκομίσεις κάποια πηγή των Ευαγγελίων που να μας περιγράφει την βάπτιση του Σαούλ, τότε επίσης θα βοηθούσες πολύ.

Eπειδή βαρέθηκα να το βλέπω σε 500 διαφορετικά θέματα από 500 φορές σε κάθε ένα από αυτά να σου πω ότι θα είχε σημασία αν έλεγε κάπου ότι ο Παύλος ΔΕΝ εβαπτίσθη. Οπότε θα είχες κάθε λόγο να εκφράσεις την επιφυλακτικότητά σου. Αν λοιπόν ΔΕΝ έλεγε ότι εβαπτίσθη ΔΕΝ θα αποτελούσε συνάμα και απόδειξη ότι δεν εβαπτίσθη. Για κακή σου τύχη όμως ΛΕΕΙ ότι βαφτίστηκε...στις πράξεις 9-17...

17 Απηλθεν δε Ανανίας και εισηλθεν εις την οικίαν, και επιθεις επ' αυτον τας χειρας ειπεν, Σαουλ αδελφέ, ο κύριος απέσταλκέν με, Ιησους ο οφθείς σοι εν τη οδω η ηρχου, οπως αναβλέψης και πλησθης πνεύματος αγίου. 18 και ευθέως απέπεσαν αυτου απο των οφθαλμων ως λεπίδες, ανέβλεψέν τε, και αναστας εβαπτίσθη...

Φίλε teolaz,
όχι ότι με "κόφτει" αλλά ποιός είπε ότι το big bang ΔΕΝ θα μπορούσε να ισχύει? Μην ξεχνάς τη συνέβει την πρώτη ημέρα της δημιουργίας..."και εγέννετο ΦΩΣ!" τι έπρεπε δηλαδή να λέει..."και εγέννετο big bang?!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 14:09:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
Schwabe έφη:
quote:
Ο Σαούλ-Παύλος υπήρξε η ΣΥΜΦΟΡΑ και η ΚΑΤΑΡΑ του χριστιανισμού.
Ευτυχώς, όμως, εμφανίστηκε ο Σβάμπε, και σωθήκατε!! Σωτήρ, ο άνθρωπος, Σωτήρ...

==========

Αγαπητοί scar_face, hrismig,

Τόσον καιρό που είμαι εδώ μέσα, μου έχει δημιουργηθεί δυνατά η εντύπωση οτι τον αγαπητό Schwabe, ποσώς τον ενδιαφέρουν τα θρησκευτικά ζητήματα.

Του χρησημεύουν απλά σαν ένας βολικός αχυράνθρωπος, για να καταφερθεί τελίκα (πάντα και χωρίς εξαίρεση) ενάντια σε αυτό που αληθινά τον κόπτει, το ζήτημα της Αθάνατης, εξελίξιμης, ανθρώπινης ψυχής στην πορεία προς την Θέωση (ασχέτως δόγματος). Για αυτό και θα δείτε, σε όποιο θέμα και να κοιτάξετε -- πού θα το πάει, που θα το γυρίσει, πάντα στην «Φρικτήν εξ Ανατολών Διδασκαλία» θα το καταλήξει!!

Αυτή η εξ Ανατολών Φρίκη (υποθέτω - δεν κάθομαι πια να τον ρωτήσω βέβαια, 700 ανταλλαγές μηνυμάτων ήταν αρκετές) είναι οτιδήποτε έχει σχέση με το γενικότερο αντικείμενο του Εσωτερισμού, Μυστικισμού, Αποκρυφισμού, όπως το προανέφερα (εξελικτική πορεία ψυχής).

Για αυτό και σε ζητήματα Ελληνικής φιλοσοφίας, ο Schwabe δέχεται μόνο τους Φυσικους Φιλόσοφους και τους... Σοφιστές (οποία έκπληξις).
Τα Ορφικά, τα Καβείρια, τα Ελευσίνια, οι Δελφοί, ο Πυθαγόρας, κλπ, για αυτόν βασικά είναι είτε "Ανθελληνικά" είτε "ανύπαρκτα".
Ο δε Πλάτων και Σωκράτης κουρκούτεψαν και... εξεβραΐστηκαν, σύμφωνα με τον φίλο. Σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση, δεν υπήρχε ΤΙΠΟΤΑ Ελληνικό που να μιλάει για την Πορεία της Ψυχής, ήταν όλα Φριχτο-Ανατολίτικα!

Για αυτό δεν έχει και νόημα (ΙΜΗΟ, πάντα) να συζητάτε θρησκευτικά ζητήματα μαζί του, γιατί δεν σκοπεύει να μείνει εκεί... Εκτός κι αν η μη-βάπτιση του Παύλου αποδεικνύει - κάπως - οτι η Eπίκληση του Θείου είναι υποχείριο του Αισχρoύ εξ Ανατολών Εκτρώματος. (Μεγα Χασμουρητό και )

Για αυτό και δεν μορώ να καταλήξω σε άλλο συμπέρασμα πέραν αυτού:- η παρουσία του αγαπητού φίλου Schwabe σε αυτόν τον χώρο, υποκίνειται από τα Πολιτικά πιστεύω του, και όχι από οποιαδήποτε Εσωτερική αναζήτηση.
Και αφού μπορεί να παρασύρει λίγο και κάποιους απρόσεκτους που το μόνο που τον ακούνε να λέει είναι "Ελλαδάρα-Ομαδάρα", φαίνεται οτι αισθάνεται οτι κάαατι πετυχαίνει.
Αυτη την άποψή μου την έχω δηλώσει εδώ και παλιότερα. Αν και δεν νομίζω πιά οτι είναι βαλτός (το νόμιζα, γιατι αρνούμουν να πιστέψω οτι κάποιος - απο μόνος του - μπορούσε να ήταν ΤΟΣΟ αφόρητα ανιαρά μονόχνωτος, αλλά άλλαξα γνώμη!)

Βέβαια, όπως λες scar_face, σε έναν ελεύθερο Διαδυκτιακό χώρο σαν αυτόν εδώ, δεν μπορεί κανείς να του επιβάλει να σταματήσει αυτή τη ταχτική. Το ξέρουμε καλά και τόχουμε φάει στη μάπα ενάμισυ χρόνο τώρα.

Εφόσον οι παράγωντες του ίδιου του χώρου δεν ενοχλούνται απο αυτήν την ταχτική, και δεν θεωρούν οτι παραβιάζει κανέναν κανονισμό του χώρου, σε εμάς δεν πέφτει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος.

====

hrismig,

> "και εγέννετο big bang?!!"

Ωραίο! Θα το κρατήσω...


k


Edited by - kynikos on 20/05/2005 14:40:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2929688
Maintained by Digital Alchemy