ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 12 STRAND DNA ACTIVATION+INDIGO
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 55
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PaNo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
351 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 08:21:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PaNo  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος PaNo
TO MEGALYTERO MYSTIKO ,OPOIOS TO KATANOISH 8A ALLAKSEI THN PRAGMATIKOTHTA TOY SE XRONO MHDEN .

The Secret of Conscious Co-Creation
http://video.google.com/videoplay?docid=-8958231188734018006&q=SECRET



~:LOVE:~AND~:LIGHT:~

PaNoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 08:51:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Καλημέρα σε όλους!!!

Έλεος ρε Pano!!! Έλεος!!!

To think possitive έχει και τα όρια του!!!

Και να σου φέρω ένα παράδειγμα: ΟΛΟΙ οι masters ΔΕΝ ήταν και τόσο νέοι, ωραίοι κτλ κτλ...

Άσε δε που όλοι θα τα τινάξουν (όπως κι εμείς φυσικά...)

Γιατί δεν φροντίζουν να γίνουν έφηβοι ώστε να πειστούμε και ΟΛΟΙ εμείς οι αμφισβητίες;

Μα τόσο κορόιδο είσαι;

Ή μήπως βγάζεις κι εσύ μεροκάματο;

Τότε συγχωρείσαι...

Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα τσιμπήσουμε κιόλας...

Η κατσαρόλα με το βραστό νερό σε περιμένει πάντως!!!

Δημήτρης

________________________
Αν δεν πατήσετε ΤΩΡΑ αμέσως www.foscaving.gr/ να σας καεί το VIDEO!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 09:57:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
Δεν ειμαι δικηγόρος των φαρμακοβιομηχανιών αστρολόγε,υπερασπίζομαι την επιστήμη απο τις συκοφαντίες των τσαρλατανων.Οι τσαρλατανοι πετανε λάσπη σε καθε επιστημονικό τομέα προκειμένου να απροσανατολίσουν το κοινό απο τις αδυναμίες της εκάστοτε αγυρτείας που προωθούν.

Πχ οι ομοιοπαθητικοι και λοιποι τσαρλατανοι "εναλλακτικοι" κραυγαζουν για τους θανατους απο φαρμακα,για διεφθαρμενους γιατρους που τα παιρνουν κτλ
για να καταστρεψουν την εμπιστοσυνη του κοινου προς την επιστημονικη ιατρικη και φαρμακευτικη και να τραβηξουν πελάτες προς το μερος τους αλλά ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΣΤΟ ΚΟΙΝΟ οτι οι "εναλλακτικες" τους μεθοδοι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ με κλινικες μελέτες και ποιούν την νησσα για όσες απο τις μεθόδoυς τους ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΛΑΒΕΙΣ Η/ΚΑΙ ΑΧΡΗΣΤΕΣ.

Εχει λοιπόν διαφορά να εφαρμοζεις/προωθεις μια μεθοδο που λειτουργεί αποδεδειγμενα και που εχει ενα ποσοστο αστοχιας (στην ιατρικη καμια μεθοδος δεν ειναι 100% αποτελεσματικη ή ασφαλης-μονο οι τσαρλατανοι λενε οτι ειναι 100% αποτελεσματικες ή ασφαλεις οι μέθοδοι τους)απο το να εφαρμοζεις/προωθεις ΜΙΑ ΜΕΘΟΔΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ/ΤΗΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ.

Ωραιο αυτό με την σχεση αιτιας αποτελεσματος!(ειναι δουλεια των αστροφυσικων να εντοπίσουν με ποιον τρόπο επιδρουν τα άστρα!Σαν να λενε οι γιατροι ειναι δουλεια δεν ξερω ποιων να βρουν την αιτία των ασθενειων!!!!!).Ομως το βαρος της αποδειξης το φερει αυτος που κανει τον ισχυρισμό.Οι αστρολογοι φερουν το βαρος της αποδειξης των ισχυρισμων τους.Φαινεται οτι εχεις διαθεση να προσδωσεις στην αστρολογια επιστημονικο κύρος.Καλη τυχη.Αναμενουμε τα αποτελεσματα με ενδιαφερον.Οταν η αστρολογία ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ οτι λειτουργεί η επιστημη θα την δεχτει και θα περασει απο τον χωρο των ψευδοεπιστημων στον χωρο των επιστημων με τυμπανοκρουσιες.Οταν λοιπον η αστρολογία καταφερει να περασει τα τεκμηρια επιστημονικης εγκυροτητας εγω θα την δεκτω.Εως τοτε θα συνεχισω να επισημαινω οτι καμια αποδειξη δεν υπαρχει οτι ειναι αποτελεσματικη αλλα και τους λόγους για τους οποιους ΦΑΙΝΕΤΑΙ οτι λειτουργει...

quote:
Καλημέρα σε όλους!!!

Έλεος ρε Pano!!! Έλεος!!!

To think possitive έχει και τα όρια του!!!

Και να σου φέρω ένα παράδειγμα: ΟΛΟΙ οι masters ΔΕΝ ήταν και τόσο νέοι, ωραίοι κτλ κτλ...

Άσε δε που όλοι θα τα τινάξουν (όπως κι εμείς φυσικά...)

Γιατί δεν φροντίζουν να γίνουν έφηβοι ώστε να πειστούμε και ΟΛΟΙ εμείς οι αμφισβητίες;

Μα τόσο κορόιδο είσαι;

Ή μήπως βγάζεις κι εσύ μεροκάματο;

Τότε συγχωρείσαι...

Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα τσιμπήσουμε κιόλας...

Η κατσαρόλα με το βραστό νερό σε περιμένει πάντως!!!


Και ομως υπαρχουν χοντρα κορόιδα!Διαβασε την ιστορια της J.K.NIGHT στην πρηγουμενη σελίδα του post!(εχει ίδια ακριβως φιλοσοφία με αυτη του Panos).Ξερεις ποσα εβγαλε απο τα αφοσιωμενα κοροιδα?Και δες στη περιπτωση "υλόποιησης του μπλε φτερου" σε τι σημειο μπορει να φτασει η αυτοεξαπάτηση!

Η κατσαρόλα κοχλάζει.

Οχι μονο ενα λεπτο ενα λεπτο μπορει να το αντεξει.Αντε ας βαλουμε 10 λεπτα να δουμε εαν το INDIGO BOY μπορει να κανει το βραστο νερό πορτοκαλάδα.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 10:22:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech

Προσεξτε πως μερικοι ανθρωποι αυταπατωνται:

Μαρτυρίες Aπό Πρώην μαθητές Και Αλλα Στοιχειά που κλονίζουν την αξιοπιστία της Knight

Το 1988,η ζωή του David McCarthy,ενός Νεοζηλανδού μουσικού και κατασκευαστή ντουλαπιών κατέρρεε.Κόντευε να λυγίσει υπό το βάρος της ανατροφής δύο κοριτσιών,της αποπληρωμής μιας υποθήκης και την αυτοκτονία του καλύτερου του φίλου. «Ένιωθα ότι αν σταματούσα για μια μέρα,όλα θα γκρεμίζονταν»λέει «Έπρεπε να βρω κάποιες απαντήσεις».

Τότε βρέθηκε τυχαία στα χέρια του ένα βιβλίο του Ramtha..«Πολλά από αυτά που έγραφε μου ακούγονταν αληθινά» λέει.«Έλεγε,“αγάπησε τον εαυτό σου μέσα στην ζωή” και σκέφτηκα ότι αυτό ακούγονταν αρκετά καλό».

Ο ΜcArthy πήγε στο Yel to 1990-και η κατάσταση εκεί τον συνεπήρε.»Όταν βρίσκεσαι μαζί με μια χιλιάδα αδελφές ψυχές από όλο τον κοσμο,που ψάχνουν όλοι την διαφώτιση, υπάρχει ένας ενθουσιασμός και μια συντροφικότητα που είναι πολύ ισχυροί» λέει.

Υπέγραψε για μαθήματα,για εργαστήρια και αναχωρήσεις,βυθίζοντας τον εαυτό του στον κόσμο του Ramtha.Για να προχωρήσει μέσα στην σχολή και να γίνει μέλος των Ύπατων ομάδων όπως το Μπλέ Κολλέγιο,η Κόκκινη Φρουρά ή οι Σύντροφοι,ο μαθητής πρέπει να παρακολουθήσει τουλάχιστον 2 γεγονότα κάθε χρόνο.Εάν παραλείψεις ένα υποχρεωτικό γεγονός,τότε υποβιβάζεσαι στον κατώτατο βαθμό.

Καθώς περνούσαν τα χρονια,ο Mc Arthy συνέχισε να έρχεται,δουλεύοντας πάνω στις ασκήσεις του,δελεασμένος από την υπόσχεση ότι βρισκόταν πολύ κοντά στην απόκτηση των νέων του δυναμεων.Καταπίεζε τις αμφιβολίες του. «Διδάσκεσαι ότι η αμφιβολία είναι το πρόβλημα σου» λέει «Είμαστε θεοί σε λήθαργο και ο Ramtha θα μας ξυπνήσει».

Μια μέρα,ο McCarty και άλλοι μαθητές,έκαναν εξάσκηση στην «υλοποίηση»,δηλ στην δημιουργία ενός υλικού αντικειμένου από το τίποτα με το να συγκεντρωθούν σε μια εικόνα στο μυαλό τους πχ ένα χρυσό νόμισμα,ένα τριαντάφυλλο,ή ένα μπλε φτερό. «Μετά από αρκετές μέρες,δεν είχα καταφέρει να δημιουργήσω τίποτα στερεό» λέει.

Τότε ακούστηκαν άνθρωποι να φωνάζουν από την άλλη άκρη του δωματίου. Είδε μια γυναίκα να περπατάει ανάμεσα στο πλήθος κρατώντας ένα μπλε φτερό πάνω από το κεφάλι της.Ξέσπασε πανδαιμόνιο.Κάτω από επιδοκιμαστικές κραυγές,η γυναικα πηρε την θέση της δίπλα στο McCarty.Έσκυψε και την ρώτησε πώς το κατάφερε:

«Είπε ότι πήγε στο μαγαζί και το αγόρασε(!!!) Είπα “Μα αυτό δεν είναι δημιουργία ενός πράγματος από το τίποτα”!Και είπε “Ναι είναι!-Δημιούργησα την δική μου πραγματικότητα».Και σκέφτηκα «Πρέπει να φύγω από δω»!

(εδω έχουμε εναν ανθρωπο που ξυπνησε,εναν αλλο που παρέμεινε βαθια κοιμισμενος και καμποσους αλλους που εξαπατηθηκαν απο τον δευτερο αφου τους ειπε οτι "υλοποιησε το φτερο" και οχι οτι το αγόρασε!Βλέπετε πως ακόμα και οι πιο τρελοι ισχυρισμοί βρισκουν οπαδους?).

Ο ΜcCarthy που ακόμα ζει στο Yelm,είναι τώρα σφοδρά πολέμιος της Knight». «Ήταν μια απάτη»λέει «δεν έχω καμία αμφιβολία ότι η JZ είναι απατεώνας».

Άλλη μια πρώην μαθήτρια,που ζήτησε να αναφερθεί μόνο με το όνομα Stefanie,ξόδευε ώρες κάθε ημέρα ακολουθώντας τις ασκήσεις του σχολείου-εστίαση αναπνοής,διαλογισμός και συγκέντρωση σε μια λίστα από θετικές σκέψεις όπως είμαι πολύ πλούσια,σφύζω από υγεία,είμαι 20 χρόνια νεότερη,δεν θα γεράσω ποτέ.Πίστευε ότι μπορούσε να θεραπεύσει τις ίδιες της τις ασθένειες με την παραγωγή ενός δυναμικού πεδίου υψηλής συχνότητας όπου η φθορά δεν μπορούσε να επιζήσει.

(οκ σας θυμίζουν τίποτα αυτά:συγκέντρωση αναπνοης,διαλογισμός,θετικές σκέψεις,συχνότητα,πεδίο…BEEEP BEEP!!!!Συναγερμός!Νεοεποχίτικες μπούρδες!)

Όταν αρρώσταινε,νόμιζε ότι οφείλονταν στο γεγονός ότι δεν ήταν αρκετά πειθαρχημένη.

Μια μέρα,πόνεσε το δόντι της.Πήγε στον οδοντίατρο για πρώτη φορά μέσα σε 10 χρόνια και έβγαλε 2 δόντια. «Αυτό ήταν η πρώτη μου ένδειξη ότι κάτι ήταν λάθος»λέει «εκτελούσα τις ασκήσεις κάθε μέρα για χρόνια.Αλλά δεν είχαν αποτέλεσμα.Δεν διατήρησα τα δόντια μου.Δεν ανέστρεψα την γήρανση».

«Τα όλο πράγμα είναι στημένο»λέει»δεν θέλω να το κάνω πια».

Να υπενθυμισουμε οτι παρόλο που ο Ramtha/J.K.NIGHT υποσχεται οτι με τις μεθοδους του μπορεις να αντιστρεψεις ΑΚΟΜΑ και την διαδικασία της γηρανσης φαίνεται ξεκάθαρα γερασμένη....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 11:40:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ
quote:

TO MEGALYTERO MYSTIKO ,OPOIOS TO KATANOISH 8A ALLAKSEI THN PRAGMATIKOTHTA TOY SE XRONO MHDEN .

The Secret of Conscious Co-Creation
http://video.google.com/videoplay?docid=-8958231188734018006&q=SECRET



~:LOVE:~AND~:LIGHT:~

PaNo


Αγαπητέ Πάνο....
Η πραγματικότητά μου όντως άλλαξε....όχι όμως με την μεθοδολογία σου... γιατί αυτή πιστεύω είναι του

καναπέ....
Την προηγούμενη εβδομάδα ...ΟΡΑΜΑΤΙΖΟΜΟΥΝΑ καταράκτες....να βρίσκομαι μέσα σε αυτούς...να νιώθω την δύναμη

του νερού ...να ακούω τη βοή του...να δροσίζομαι από αυτό και γενικώς να χαλαρώνω, παράλληλα με την αύξηση

της αδρεναλίνης μου...
Τελικά ο ΟΡΑΜΑΤΙΣΜΟΣ μου πέτυχε.... και πέτυχε όχι επειδή έκλεισα τα μάτια μου και έγινε πραγματικότητα,

μια εικόνα μέσα στο μυαλό μου που δεν έζησα ποτέ....αλλά επειδή σηκώθηκα από την καρέκλα μου και ξεκίνησα

με έμπρακτες ενέργειες να βιώσω στην ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ αυτό που οραματιζόμουνα... και ιδού που κατέληξα....



Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ....ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΦΗ....ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΝΑ ΤΗΝ ΒΙΩΣΟΥΜΕ....ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ...

ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΡΟΧΘΕΣ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΦΑΡΑΓΓΙ...ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ....ΨΑΞΤΕ ΤΟ ΚΑΙ

ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙΤΕ...


Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 12:15:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury
quote:

Δεν ειμαι δικηγόρος των φαρμακοβιομηχανιών αστρολόγε,υπερασπίζομαι την επιστήμη απο τις συκοφαντίες των τσαρλατανων.

Δεν νομίζω ότι η επιστήμη έχει ανάγκη υπεράσπισης. Δεν υπάρχει κανείς άλλωστε που να ταυτίζει την έννοια "Επιστήμη" με τα συμφέροντα των φαρμακοβιομηχάνων.


quote:

Οι τσαρλατανοι πετανε λάσπη σε καθε επιστημονικό τομέα προκειμένου να απροσανατολίσουν το κοινό απο τις αδυναμίες της εκάστοτε αγυρτείας που προωθούν.
Πχ οι ομοιοπαθητικοι και λοιποι τσαρλατανοι "εναλλακτικοι" κραυγαζουν για τους θανατους απο φαρμακα,για διεφθαρμενους γιατρους που τα παιρνουν κτλ

"Πετάω λάσπη" σημαίνει συκοφαντώ. Συκοφαντία σημαίνει κατηγορία χωρίς αντίκρυσμα,κατηγορία εναντίον αθώου...Ποιός σας συκοφαντεί λοιπόν?
ΠεΣ ότι χρησιμοποιούν τη διαφθορά κάποιων επίορκων γιατρών και άλλων επιστημόνων για να κερδίσουν πόντους, να το καταλάβω...

Εκτός αν θέλεις να πεις ότι όποιος στηλιτευει τα φαινόμενα διαφθοράς στο χώρο της ιατρικής και φαρμακευτικής είναι "τσαρλατάνος"...ε,όχι.


quote:

Ωραιο αυτό με την σχεση αιτιας αποτελεσματος!(ειναι δουλεια των αστροφυσικων να εντοπίσουν με ποιον τρόπο επιδρουν τα άστρα!Σαν να λενε οι γιατροι ειναι δουλεια δεν ξερω ποιων να βρουν την αιτία των ασθενειων!!!!!).

Ενας ψυχολόγος μπορεί να ασχοληθεί ας πούμε με το άγχος και να βοηθήσει στην επίλυση του. Δεν είναι όμως δουλειά του να ανακαλύψει τις βιοχημικές διεργασίες που λαμβάνουν χώρα σε έναν οργανισμό ο οποίος βρίσκεται υπό το καθεστώς του άγχους.

Δεν μπορώ να στο εξηγήσω πιο απλά,με συγχωρείς...


quote:

Ομως το βαρος της αποδειξης το φερει αυτος που κανει τον ισχυρισμό.Οι αστρολογοι φερουν το βαρος της αποδειξης των ισχυρισμων τους.Φαινεται οτι εχεις διαθεση να προσδωσεις στην αστρολογια επιστημονικο κύρος.Καλη τυχη.Αναμενουμε τα αποτελεσματα με ενδιαφερον.

Επιστημονικό κύρος έχουν προσδώσει στην αστρολογία οι πραγματικά ΜΕΓΑΛΟΙ επιστήμονες που ασχολήθηκαν με αυτή.Πτολεμαίος,Κέπλερ,Καρλ Γιούνγκ και πολλοί άλλοι...

quote:

Οταν η αστρολογία ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ οτι λειτουργεί η επιστημη θα την δεχτει και θα περασει απο τον χωρο των ψευδοεπιστημων στον χωρο των επιστημων με τυμπανοκρουσιες.Οταν λοιπον η αστρολογία καταφερει να περασει τα τεκμηρια επιστημονικης εγκυροτητας εγω θα την δεκτω.Εως τοτε θα συνεχισω να επισημαινω οτι καμια αποδειξη δεν υπαρχει οτι ειναι αποτελεσματικη αλλα και τους λόγους για τους οποιους ΦΑΙΝΕΤΑΙ οτι λειτουργει...

Όταν οι υπόλοιπες επιστήμες έχουν την τιμή να δεχτούν ξανά την αστρολογία στην οικογένεια τους δεν θα έχουμε μόνο τυμπανοκρουσίες...Θα έχουμε και την οριστική απελευθέρωση της επιστήμης από τα δεσμά του χυδαίου υλισμού.



"The most beautiful thing we can experience is the mysterious.
It is the source of all true art and all science.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 13:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

medtech

Πχ οι ομοιοπαθητικοι και λοιποι τσαρλατανοι "εναλλακτικοι"


οχι και τσαρλατανοι οι ομοιοπαθητικοι κυρια εισαγγελευ!!!

σου διαφευγει οτι εχουν ηδη πτυχειο ιατρικης οσοι την εφαρμοζουν?


η προσωπικη μου εμπειρια ηταν η θεραπεια του πατερα μου πριν 20 περιπου χρονια απο διπλο ελκος στομαχου, για το οποιο ολοι οι αλλοι γιατροι ηθελαν να τον χειρουργησουν (βλεπεις δεν ειχαν ανακαλυψει το ελικοβακτηριδιο ακομη, κι αν τοτε εγραφα οτι το ελκος μπορει να οφειλεται σε καποιο βακτηριο θα με επαιρναν στο ψιλο )

δεν του ξαναπαρουσιαστηκε προβλημα, τρωει και πινει, και πριν μου ξαναναφερεις το πλασεμπο, να σου θυμησω οτι το 50% των θεραπειων με τα κοινα φαρμακα οφειλεται σε αυτο (περιοδικο περισκοπειο της επιστημης)


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 13:30:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών
Βριλ,
εγώ γράφω από θεσσαλία.
Καλό θα ήταν να μιλήσουμε σε προσωπικό mail για να μάθω τουλάχιστον το καλοκαιρινό πρόγραμμα.
Αν θες,σου στέλνω και το τηλέφωνό μου για πιο γρήγορη επικοινωνία.
Πες μου τη γνώμη σου.
Ευχαριστώ.

ΥΓ:δεν το κλείνει κάποιος αυτό το θέμα ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 14:06:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
quote:

Βριλ,
εγώ γράφω από θεσσαλία.
Καλό θα ήταν να μιλήσουμε σε προσωπικό mail για να μάθω τουλάχιστον το καλοκαιρινό πρόγραμμα.
Αν θες,σου στέλνω και το τηλέφωνό μου για πιο γρήγορη επικοινωνία.
Πες μου τη γνώμη σου.
Ευχαριστώ.


Βεβαίως !
Το μαίηλ μου είναι vril@pathfinder.gr

Επικοινώνησε και με τον Dim.Kar, έχει γνωστούς στο Βόλο


quote:

ΥΓ:δεν το κλείνει κάποιος αυτό το θέμα ?


Αμήν και πότε ?!
Εκτώς του ότι έχει τελματώσει...
έχουμε πήξει στη βλακεία !



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
FRODO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 01:20:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRODO
Και ποιος αρχισε να χαλαει την ροη του θεματος,ποιος αρχισε να γραφει ασχετια;Γιατι απ΄οτι βλεπω ο PaNo,εχει την ορεξη να γραψει...

www.sotiris.forumup.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 10:01:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
Αααχ Τζονι βρε Τζονι (και Mercury):

Μια θεωρία δεν αποδεικνύεται σωστή απλά επειδή κάποια αυθεντία ΙΣΧΥΡΙΣΤΗΚΕ οτι ήταν σωστή ή επειδή απλά ασχολήθηκε με αυτήν σε κάποια φάση της ζωής του ή επειδή έχει αναγνωρισμένο πτυχίο και την εξασκεί.Το γεγονος οτι κάποιοι ιατροί εξασκούν την ομοιοπαθητική ΔΕΝ σημαίνει οτι είναι αναγνωρισμένη,χρησιμη επιστήμη.(Για την ακρίβεια οι κλινικές μελέτες μιλάνε για μια μη αποτελεσματική θεραπευτική).Μια θεωρία αποκτά επιστημονικό κύρος εάν πληρει τα τεκμήρια επιστημονικής εγκυρότητας.(τα οποια πολλοί δεν γνωρίζουν και αυτό είναι ένας από τους λόγος που πολλοί απλοί ανθρωποι και λίγοι πτυχιουχοι αποδέχονται ατεκτηριωτες θεωρίες).

Τζονι βρε Τζονι.....

Ομοιοπαθητική:Η υπέρτατη απάτη.
--------------------------------------------

Stephen Barret M.D.

Τα ομοιοπαθητικά «φάρμακα» απολαμβάνουν ένα μοναδικό status στην αγορά της υγείας (στις ΗΠΑ).Είναι η μόνη κατηγορία κομπογιαννίτικων προϊόντων που προωθούνται νόμιμα στην αγορά σαν φάρμακα.
Αυτή η κατάσταση είναι το αποτέλεσμα 2 περιπτώσεων.Πρώτον ,η Ομοσπονδιακή Πράξη Τροφίμων,Φάρμακων και Κοσμητικής του 1938 που προωθήθηκε στο Κογκρέσο από έναν ομοιοπαθητικό ιατρό που ήταν Γερουσιαστής,αναγνωρίζει σαν φάρμακα όλες τις ουσίες που περιέχονται στην Ομοιοπαθητική Φαρμακοποιία Των Ηνωμένων Πολιτειών.Δεύτερον η Αμερικανική Ένωση Τροφίμων και Φαρμάκων δεν έχει θέσει τα ομοιοπαθητικά φάρμακα στα ίδια στάνταρ με τα άλλα φάρμακα.Σήμερα προωθούνται στην αγορά σε μαγαζιά υγιεινής διατροφής,σε φαρμακεία,σε γραφεία ομοιοπαθητικών από διανομείς πολλαπλών επιπέδων,διαμέσου του ταχυδρομείου και στο ΄Ιντερνετ.

Βασικές λανθασμένες αντιλήψεις.

O Samuel Hahnemann (1755-1843),ένας Γερμανός ιατρός,άρχισε να διαμορφώνει τις βασικές αρχές της ομοιοπαθητικής στα τέλη του 1700.Ο Hahnemann ήταν δικαίως αγανακτισμένος για την πρόκληση αιμορραγίας την τοποθέτηση βδελλών,την χορήγηση καθαρτικών και άλλες ιατρικές διαδικασίες της εποχής του που έκαναν πολύ περισσότερο κακό παρά καλό.Σκεπτόμενος ότι αυτές οι θεραπείες σκόπευαν να «επιφέρουν εξισορρόπηση στους χυμούς του σώματος με αντίθετες ενέργειες» ανέπτυξε την αντίληψη του περί ομοίων-μια αντίληψη ότι τα συμπτώματα της ασθένειας μπορούν να θεραπευτούν με εξαιρετικά μικρές ποσότητες ουσιών που προκαλούν παρόμοια συμπτώματα σε υγιείς ανθρώπους όταν δίδονται σε μεγάλες ποσότητες.Η λέξη ομοιοπαθητική προέρχεται από τις ελληνικές λέξεις όμοιος και πάθος (μαρτύριο η ασθένεια).

Ο Hahnemann και οι πρώιμοι οπαδοί του,διεξήγαγαν «δόκιμες».στις οποίες χορηγούσαν βοτανα,ανόργανα συστατικα και άλλες ουσίες σε υγιείς ανθρώπους και κρατούσαν λεπτομερή αρχεία από αυτά που παρατηρούσαν.Αργότερα αυτά τα αρχεία συγκεντρώθηκαν σε μεγάλα βιβλία αναφοράς που ονομάστηκαν matteria medica,τα οποία χρησιμοποιούνται για να ταιριάξουν τα συμπτώματα του ασθενούς με ένα «αντίστοιχο» φάρμακο.
O Hahnemann διακήρυξε ότι οι ασθένειες αντιπροσωπεύουν μια διαταραχή στην ικανότητα του σώματος να θεραπεύσει τον εαυτό του και ότι μόνο ένα μικρό ερέθισμα απαιτείται για την έναρξη της διαδικασίας της γιατρειάς.Επίσης ισχυρίζονταν ότι οι χρόνιες ασθένειες ήταν εκδηλώσεις μιας καταπιεσμένης φαγούρας (ψώρα),ένα είδους μίασματος ή κακού πνεύματος.Στην αρχή χρησιμοποιούσε μικρές δόσεις από αποδεκτά φάρμακα.Αργότερα όμως χρησιμοποίησε τεράστιες αραιώσεις και δημιούργησε την θεωρία ότι όσο μικρότερη είναι η δόση,τόσο μεγαλύτερο το αποτέλεσμα-μια αντίληψη αναφερόμενη κοινώς ως «ο νόμος των απειροελάχιστων».Αυτό φυσικά είναι ακριβώς το αντίθετο από την σχέση δόσης-ανταπόκρισης που απέδειξαν οι φαρμακοποιοί.

Η βάση για την εισαγωγή στη Ομοιοπαθητική Φαρμακοποιία δεν είναι ο σύγχρονος επιστημονικός έλεγχος,αλλά ομοιοπαθητικές δοκιμές που έλαβαν χώρα στην διάρκεια του 1800 και στις αρχές του 1900.Η παρούσα (ένατη) έκδοση περιγράφει πως περισσότερες από χίλιες ουσίες προετοιμάζονται για ομοιοπαθητική χρήση.Δεν αναγνωρίζει τα συμπτώματα ή τις ασθένειες για τα οποία τα ομοιοπαθητικά προϊόντα πρέπει να χρησιμοποιούνται.Αυτο κρίνεται από τον ομοιοπαθητικό γιατρό (ή τον κατασκευαστή).(Σ.τ.μφ. ενώ στην επιστημονική και κατασυκοφαντημένη φαρμακευτική αναφέρεται ρητά η νόσος ή οι νόσοι για τους οποίους το εκάστοτε φάρμακο έχει θεραπευτική αξία γιατί φυσικά έχει αποδειχτεί ότι έχει αξία με εξαντλητικές δόκιμες σε πειραματόζωα και κλινικές μελέτες.).Το γεγονός ότι οι ουσίες που περιλαμβάνονται στην Ομοιοπαθητική Φαρμακοποιία αναγνωρίζονται νομικά σαν «φάρμακα» δεν σημαίνει ότι ο νόμος ή η Αμερικανική Ένωση Τροφίμων και Φάρμακων τα αναγνωρίζει ως αποτελεσματικά.

Επειδή οι ομοιοπαθητικές θεραπείες ήταν πραγματικά λιγότερο επικίνδυνες από εκείνες της ιατρικής ορθοδοξίας του 19ου αιώνα,πολλοί εξασκόντες την ιατρική άρχισαν να τις χρησιμοποιούν.Στην έναρξη του 20ου αιώνα,η ομοιοπαθητική είχε γύρω στους 14.000 θεραπευτές και 22 σχολές στις ΗΠΑ Όμως καθώς η ιατρική επιστήμη και η ιατρική εκπαίδευση άρχισε να προοδεύει,η ομοιοπαθητική παρήκμασε ραγδαία στην Αμερική,όπου οι σχολές της είτε έκλεισαν είτε μεταστράφηκαν στις μοντέρνες μεθόδους.Η τελευταία ομοιοπαθητική σχολή στις ΗΠΑ έκλεισε το 1920.

Πολλοί ομοιοπαθητικοί ισχυρίζονται ότι συγκεκριμένοι άνθρωποι έχουν μια συγκεκριμένη έλξη σε ένα συγκεκριμένο γιατρικό (το δικό τους «βασικό γιατρικό») και θα ανταποκριθούν σε αυτό για μια ποικιλία νόσων.Τέτοια γιατρικά θα χορηγηθούν σύμφωνα με τον βασικό τύπο του κάθε ανθρώπου-που ονομάζεται κατά την αντίστοιχη θεραπεία με ένα τρόπο που θυμίζει την κατηγοριοποίηση στην αστρολογία.Ο «εύφλεκτος /πυριγενής (Ignatia)τύπος» λέγεται ότι είναι νευρικός και επιρρεπής στα δάκρυα και δεν του αρέσει ο καπνός του τσιγάρου. Ο τυπικός «Παλλόμενος» είναι μια νεαρή γυναίκα με ξανθιά ή ανοιχτά καστανά μαλλιά,μπλέ μάτια και μια λεπτεπίλεπτη επιδερμίδα ,που είναι τρυφερή, δειλή,ρομαντική,συναισθηματική και φιλική αλλά ντροπαλή.Ο «Χολερικός» τύπος λέγεται ότι είναι επιθετικός,φιλοπόλεμος,φιλόδοξος και υπερκινητικος.Στον «Θεϊκό τύπο» αρέσει να είναι ανεξάρτητος.Και ούτω καθεξής.Σας ακούγεται αυτό σαν μια λογική βάση για διάγνωση και θεραπεία;(Σ.τ.μφ. σε εμένα όχι αλλά σε αυτούς που πιστεύουν στα ζώδια την αγιουβερδα,το ρεικι,το βελονισμό και σε αλλά πράγματα που μόνο η μαγική σκέψη μπορεί να τα υποστηριξει,είναι πιθανόν να φαίνονται λογικά).

Τα «φάρμακα» είναι placebo.

Τα ομοιοπαθητικά προϊόντα είναι φτιαγμένα από ανόργανες ουσίες, βοτανικές ουσίες και αρκετά άλλα υλικά.Εαν η αρχική ουσία είναι διαλυτή,ένα μέρος διαλύεται είτε με εννέα είτε με ενενήντα εννέα μέρη αποσταγμένου νερού και ταράζεται δυνατά.Εαν είναι αδιάλυτη,τρίβεται και κονιορτοποιείται σε όμοιες αναλογίες με λακτόζη σε σκόνη (σάκχαρο του γάλακτος).Ένα μέρος από το διαλυμένο φάρμακο τότε,αραιώνεται περαιτέρω και η διαδικασία επαναλαμβάνεται μέχρι την επίτευξη της επιθυμητής συγκέντρωσης.Αραιώσεις από 1 μεχρι το 10 συμβολίζονται από το Ρωμαϊκό αριθμητικό Χ (1Χ=1/10,3Χ=1/1.000,6Χ=1/1.000.000). Ομοίως,αραιώσεις από το 1 μέχρι το 100 συμβολίζονται με το Ρωμαϊκό αριθμητικό C (1C=1/100,3C=1/1.000.000 και ούτω καθεξής).Τα περισσότερα ομοιοπαθητικά φάρμακα σήμερα κυμαίνονται από 6Χ έως 30Χ,αλλά και προϊόντα των 30C ή παραπάνω πωλούνται στην αγορά.

Μια αραίωση 30X σημαίνει ότι η αρχική ουσία έχει αραιωθεί 1.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 φορές. Υποθέτοντας ότι ένα κυβικό εκατοστό νερού περιέχει 15 σταγόνες,αυτός ο αριθμός είναι μεγαλύτερος από τον αριθμό των σταγόνων του νερού που θα απαιτούνταν για να γεμίσουν μια δεξαμενή μεγαλύτερη από το μέγεθος της γης. Φαντασθείτε να τοποθετήσουμε μια σταγόνα κόκκινης μπόγιας σε ένα τέτοιο δοχείο έτσι ώστε να διασκορπιστεί ομοιογενώς.Ο «νόμος των απειροελάχιστων» της ομοιοπαθητικής είναι το ισοδύναμο του ισχυρισμού ότι οποιαδήποτε σταγόνα από αυτό το δοχείο θα περιέχει ένα απόσταγμα ερυθρότητας.Ο Robert L. Park, Ph.D,ένας διαπρεπής φυσικός που είναι ο διοικητικός διευθυντής της Αμερικανικής Εταιρίας Φυσικής,τόνισε ότι εφόσον η ελάχιστη ποσότητα μιας ουσίας σε ένα διάλυμα είναι το ένα μόριο,ένα διάλυμα 30C θα έπρεπε να έχει τουλάχιστον ένα μόριο από την αρχική ουσία διαλυμένο σε ένα μίνιμουμ 1,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000 μορίων νερού.Αυτό θα απαιτούσε ένα δοχείο περισσότερο από 30.000.000 φορές το μέγεθος της γης.

Το Oscillococcinum, ένα προϊόν 200C «για την ανακούφιση του κρυολογήματος και των συμπτωμάτων παρόμοιων με της γρίπης» περιλαμβάνει «διαλύματα» που είναι ακόμα πιο παρατραβηγμένα.Το «δραστικό του συστατικό» προετοιμάζεται με τη επώαση μικρών ποσοτήτων συκωτιού και καρδιάς φρεσκοσφαγμένης πάπιας για σαράντα ημέρες.Το διάλυμα που προκύπτει φιλτράρεται,στεγνωνεται υπό ψύχος, ενυδατώνεται ξανά,αραιώνεται επανειλημμένα και τοποθετείται σε σφαιρίδια ζάχαρης.Εαν έστω ένα μόριο από την καρδιά ή το συκώτι της πάπιας επεβίωνε της αραίωσης,η συγκέντρωση του θα ήταν 1 προς 100200.Αυτος ο τεράστιος αριθμός που έχει 400 μηδενικά,είναι πολύ μεγαλύτερος από τον αριθμό μορίων που υπολογίζεται ότι υπάρχουν στο σύμπαν (περίπου ένα googol;που είναι ένα 1 ακολουθούμενο από 100 μηδενικά).Στο τεύχος της,της 17 Φεβρουαριου,1997 η US News & World Report τόνισε ότι μόνο μια πάπια τον χρόνο απαιτείται για να παρασκευαστεί το προϊόν που είχε πωλήσεις 20 εκατομμυρίων δολαρίων το 1996.Το περιοδικό βάφτισε εκείνο το άτυχο πτηνό «η πάπια των 20 εκατομμυρίων δολαρίων».

Στην πραγματικότητα,οι νόμοι της χημείας λένε ότι υπάρχει ένα όριο στην αραίωση που μπορεί να γίνει χωρίς την ολοκληρωτική απώλεια της αρχικής ουσίας.Αυτό το όριο που σχετίζεται με τον αριθμό του Avogadrο αντιστοιχεί στις ομοιοπαθητικές αραιώσεις 12C ή 24X (ένα μέρος προς 1024).Ο ίδιος ο Hahnemann συνειδητοποίησε ότι δεν υπάρχει πραγματικά καμία πιθανότητα να παραμείνει ακόμα και ένα μόριο της αρχικής ουσίας μετά από ακραίες αραιώσεις.Αλλά πίστευε ότι η βίαιη ανακίνηση ή ή κονιορτιοποιηση σε κάθε σκαλοπάτι της αραίωσης αφήνει πίσω μια ουσία «παρόμοια με πνεύμα»-«μη αντιληπτή πλέον με τις αισθήσεις»που θεραπεύει με το να αναζωογονεί την «ζωτική δύναμη του σώματος».Οι σύγχρονοι οπαδοί της ομοιοπαθητικής υποθέτουν ότι ακόμα και εάν το τελευταίο μόριο φύγει,παραμένει μια «ανάμνηση»(Σ.τ.μφ !!!!).Η βασιμότητα αυτής της αντίληψης δεν έχει αποδειχθεί.Επιπλέον εάν ήταν αληθινή,κάθε ουσία που συναντούσε ένα μόριο νερού θα μπορούσε να «εντυπώσει» μια «ουσία» που θα προκαλούσε ισχυρά (και απρόβλεπτα) φαρμακευτικά αποτελέσματα όταν απορροφιόνταν από έναν άνθρωπο.
Πολλοί οπαδοί ισχυρίζονται ότι τα ομοιοπαθητικά προϊόντα θυμίζουν τα εμβόλια επειδή και τα δυο παρέχουν ένα μικρό ερέθισμα που ενεργοποιεί μια ανοσοποιητική απάντηση.Αυτή η σύγκριση δεν είναι έγκυρη.Τα ποσοστά των ενεργών συστατικών στα εμβόλια είναι πολύ μεγαλύτερα και μπορούν να μετρηθούν.Επιπλέον οι διαδικασίες ανοσοποίησης παράγουν αντισώματα η συγκέντρωση των οποίων στο αίμα μπορεί να μετρηθεί.Επιπροσθετως τα εμβόλια χρησιμοποιούνται προληπτικά και όχι για να θεραπεύσουν συμπτώματα .

Ο Stab Ponanski,ενας βοηθός ιατρού που εργάζεται στην δημόσια υγειά κοντά στο Ασβενβιλ,της Βορειας Καρολινας,παρείχε επιπρόσθετες παρατηρήσεις:

Φαντασθείτε ποσά πολλά συστατικά πρέπει να είναι παρόντα σε ποσότητες ενός ή περισσότερων μοριων,σε κάθε δόση ομοιοπαθητικού φάρμακου. Ακόμα και κάτω από τις πιο προσεκτικά καθαρές συνθήκες η αερομεταφερόμενη σκόνη στο κτίριο όπου κατασκευάζεται το φάρμακο πρέπει να μεταφέρει χιλιάδες διαφορετικά μόρια βιολογικής προέλευσης,προερχόμενα από τοπικές πήγες (βακτηρία,ιοί μύκητες αναπνευστικά σταγονίδια, αποκολλημένα κύτταρα δέρματος,κόπρανα εντόμων) όπως και μακρινών(γύρη λουλουδιών,σωματίδια χώματος, παράγωγα καύσης) μαζί με ανόργανα σωματίδια γήινης ή ακόμα και εξωγήινης προέλευσης (σκόνη μετεωριτών). Παρομοίως τα αδρανή διαλυτικά που χρησιμοποιούνται στην διαδικασία πρέπει να έχουν την δική τους βιβλιοθήκη από μικροσκοπικά προϊόντα μόλυνσης.

H διαδικασία αραίωσης/αποτελεσματικοποιησης στην ομοιοπαθητική περιλαμβάνει μια προοδευτική αραίωση που τραβιέται σε απίστευτα ακρα,με «succussion» μεταξύ κάθε αραίωσης.Η διαδικασία succusion περιλαμβάνει την ανακίνηση ή γρήγορα ελαφρά χτυπήματα του δοχείου κατά ένα συγκεκριμένο τρόπο.Κατα την βήμα με βήμα διαδικασία της αραιωσης,πως είναι δυνατόν η διαδικασία προετοιμασίας του φάρμακου να γνωρίζει ποια από τις αμέτρητες ουσίες στο δοχείο είναι ΑΥΤΗ η οποία έχει αποτέλεσμα? Πως γίνεται χιλιάδες (εκατομμύρια;) μόρια να γνωρίζουν ότι απαιτείται να παραμείνουν αδρανή,ενώ το Ισχυρό αποκτάει το κύρος του Θεραπευτή;Προκαλεί κάτι παραπάνω από δυσπιστία το ότι αυτό το σενάριο μπορεί να οδηγήσει σε ξεχωριστά προϊόντα με απαράμιλλη καταλληλότητα για να θεραπεύσουν συγκεκριμένες ασθένειες.

Συνεπώς μέχρι οι απολογητές της ομοιοπαθητικής μπορούν να μας προμηθεύσουν με έναν λογικό (μη μαγικό) μηχανισμό για την «δραστικοποιηση»-μέσω-αραίωσης μιας από τις πολλές ουσίες σε κάθε ένα από τα προϊόντα τους με ακρίβεια,είναι αδύνατον να δεχτούμε ότι έχουν αναγνωρίσει σωστά τα δραστικά συστατικά στα προϊόντα τους. Κάθε μελέτη που ισχυρίζεται ότι αποδεικνύει την αποτελεσματικότητα ενός ομοιοπαθητικού προϊόντος πρέπει να απορρίπτεται αμέσως αν δεν περιλαμβάνει μια λίστα από όλες τις ουσίες που είναι παρούσες σε συγκεντρώσεις ίσες ή μεγαλύτερες με το υποτιθέμενο δραστικό συστατικό σε κάθε στάδιο της διαδικασίας αραίωσης (Σ.τ.μφ.που μπορούν να αφήσουν «εντύπωμα» σύμφωνα με την θεωρία της ομοιοπαθητικής),μαζί με την αιτιολόγηση για την απόρριψη κάθε μιας από αυτές σαν πιθανή ύποπτη για την δραστικότητα του φάρμακου.

Η διαδικασία της «δόκιμης» διάμεσου της οποίας οι ομοιοπαθητικοί αποφασίζουν ποιο φάρμακο ταιριάζει με ποιο σύμπτωμα είναι το ίδιο παράλογη.Οι δόκιμες περιλαμβάνουν την λήψη διάφορων ουσιών καταγράφοντας κάθε σύσπαση,φτάρνισμα,πόνο ή φαγούρα που λαμβάνει χώρα μετά-συχνά για διάστημα αρκετών ημερών.Οι οπαδοί της ομοιοπαθητικής λαμβάνουν ως δεδομένο ότι κάθε αίσθημα που αναφέρθηκε είναι αποτέλεσμα της όποιας ουσίας χορηγήθηκε και ότι εξαιρετικά αραιωμένες δόσεις αυτής της ουσίας μπορούν τότε να είναι το ακριβώς σωστό πράμα για θεραπεύσουν οποιονδήποτε έχει αυτά τα συγκεκριμένα συμπτώματα.
Ο Δρ.Park τόνισε ότι για να περιμένει κανείς να λάβεις έστω ένα μόριο από την «φαρμακευτική» ουσία που υποθετικά είναι παρούσα σε χάπια 30Χ,θα πρέπει να πάρει γύρω στα δυο εκατομμύρια από αυτά,που σημαίνει την συνολική λήψη περίπου χιλίων τόνων λακτόζης συν τις οποιεσδήποτε ακαθαρσίες που περιείχε η λακτόζη.

Κυτταρικά άλατα

Κάποιοι ομοιοπαθητικοί παρασκευαστές πωλούν δώδεκα πολύ αραιωμένα προϊόντα ορυκτών που καλούνται κυτταρικά άλατα ή άλατα των ιστών. Ισχυρίζονται ότι είναι αποτελεσματικά ενάντιων μιας ευρείας ποικιλίας ασθενειών περιλαμβανόμενων της σκωληκοειδίτιδας,της φαλάκρας της κωφότητας,της αϋπνίας και των σκουληκιών.Η χρήση τους βασίζεται στην αντίληψη ότι η έλλειψη των ορυκτών είναι η βασική αιτία της ασθένειας Όμως πολλά από αυτά είναι τόσο αραιωμένα που δεν θα μπορούσαν να διορθώσουν μια έλλειψη σε ορυκτά εάν αυτή υπήρχε.Η ανάπτυξη αυτής της θεραπευτικής προσέγγισης αποδίδεται σε ένα ιατρό του 190υ αιώνα που ονομάζονταν W.H. Schuessler.

Ηλεκτροδιάγνωση

Κάποιοι ιατροί,οδοντίατροι και χειροπρακτικοί χρησιμοποιούν «ηλεκτροδιαγνωστικές» συσκευές για να τους βοηθήσουν να διαλέξουν τα ομοιοπαθητικά γιατρικά που χορηγουν.Αυτοί οι θεραπευτές ισχυρίζονται ότι μπορούν να καθορίσουν την αιτία κάθε ασθένειας με την ανίχνευση της «ενεργειακής διαταραχής» που προκαλεί το πρόβλημα. Κάποιοι επίσης ισχυρίζονται ότι οι συσκευές μπορούν να ανιχνεύουν εάν κάποιος είναι αλλεργικός ή ευαίσθητος σε φαγητά,βιταμίνες και/η άλλες ουσίες.Η διαδικασία που ονομάζεται ηλεκτροβελονισμός κατά τον Voll , ηλεκτροδιάγνωση ή ηλεκτροδερμική απεικόνιση,άρχισε στα τέλη της δεκαετίας του 1960 από τον Reinhold Voll, M.D έναν ιατρό από την Δυτική Γερμανία που ανέπτυξε την πρωτότυπη συσκευή.Tα μοντέλα που επακολούθησαν περιλαμβάνουν τα Vega,Dermatron,Accupath 1000 και Interro.

Οι οπαδοί τους ισχυρίζονται ότι αυτές οι συσκευές μετρούν διαταραχές στην ροή της ηλεκτρομαγνητικής ενέργειας κατά μήκος των σωματικών «μεσημβρινών του βελονισμού».Στην πραγματικότητα είναι φαντακτερά γαλβανόμετρα που μετρούν την ηλεκτρική αντίσταση του δέρματος του ασθενή όταν αγγίζεται από ένα μεταλλικό άκρο επαφής κυκλώματος.Κάθε συσκευή περιέχει μια πηγή χαμηλής ηλεκτρικής τάσης.Ενα καλώδιο από την συσκευή καταλήγει σε ένα χάλκινο κύλινδρο καλυμμένο με βρεγμένη γαζα,τον οποίο ο ασθενής κρατάει στο χέρι.Ένα δεύτερο καλώδιο είναι συνδεδεμένο σε ένα μεταλλικό άκρο επαφής,το οποίο ο χείριστης ακουμπάει σε «σημεία βελονισμού» στο πόδι ή στο άλλο χέρι του ασθενή. Aυτο κλείνει το κύκλωμα και η συσκευή καταγράφει την ροή του ρεύματος.Αυτή η πληροφορία τότε αναμεταδίδεται σε ένα μετρητή που παρέχει μια αριθμητική ένδειξη.Το μέγεθος του αριθμού εξαρτάται από το πόσο δυνατά το μεταλλικό άκρο πιέζεται πάνω στο δέρμα του ασθενούς. Πρόσφατες εκδόσεις,όπως το Interro βγάζουν ήχους και προβάλουν την ένδειξη σε οθόνη υπολογιστή.Η θεραπεία που επιλέγεται εξαρτάται από την θεραπευτική προσέγγιση του εκάστοτε θεραπευτή και μπορεί να περιλαμβάνει βελονισμό, διαιτητικές αλλαγές και/ή συμπληρώματα βιταμινών καθώς και ομοιοπαθητικά προϊόντα.Φορείς έλεγχου έχουν κατασχέσει αρκετούς τύπους ηλεκτροβελονιστικών συσκευών αλλά δεν έκαναν καμία συστηματική προσπάθεια για να βγάλουν από την αγορά.

«Ερευνα» που ΔΕΝ εντυπωσιάζει.

Αφού πολλά ομοιοπαθητικά σκευάσματα δεν περιέχουν ανιχνεύσιμα ποσά δραστικής ουσίας είναι αδύνατον να ελεγχθεί εάν περιέχουν ή όχι αυτά που αναγράφονται στην ταμπέλα τους.Σε αντίθεση με τα περισσότερα δραστικά φάρμακα,τα ομοιοπαθητικα δεν έχουν ποτέ αποδειχθεί αποτελεσματικά ενάντιων των ασθενειών με διπλές τυφλές κλινικές μελέτες.Στην πραγματικότητα η μεγαλύτερη πλειοψηφία των ομοιοπαθητικών φάρμακων δεν έχει ποτέ ελεγχθεί.

Το 1990 ένα άρθρο στο «Περίληψη της Επιδημιολογίας» ανέλυσε 40 μελέτες που είχαν συγκρίνει την ομοιοπαθητική θεραπεία με την κλασική θεραπεια,με την χρήση placebo ή καθόλου θεραπεία.Οι συγγραφείς κατέληξαν ότι όλες πλην τριών είχαν μέγιστα λάθη στον σχεδιασμό τους και μόνο μια από αυτές τις τρεις ανέφερε κάποιο θετικό αποτέλεσμα.Οι συγγραφείς κατέληξαν ότι δεν υπάρχει καμία απόδειξη ότι η ομοιοπαθητική θεραπεία έχει παραπάνω άξια από ο,τι ένα placebo.
To 1994 το περιοδικό Pediatrics δημοσίευσε ένα άρθρο που ισχυρίζονταν ότι η ομοιοπαθητική θεραπεία είχε αποδειχτεί αποτελεσματική εναντίον περιπτώσεων ελαφριάς διάρροιας σε παιδία της Νικαραγουας.Ο ισχυρισμός βασίζονταν ότι σε συγκεκριμένες ημέρες,η ομάδα των παιδιών που λάμβανε την ομοιοπαθητική θεραπεία είχε λιγότερα κόπρανα από ο,τι η ομάδα που λάμβανε το placebo.Όμως οι Sampson και London τόνισαν : (1)η μελέτη χρησιμοποίησε ένα αναξιόπιστο και αναπόδεικτο διαγνωστικό κα θεραπευτικό σχήμα (2) δεν υπήρχε επίβλεψη για να αποφευχθεί η νόθευση του προϊόντος (3)η επιλογή της θεραπείας ήταν αυθαίρετη (4)τα δεδομένα ήταν τοποθετημένα σε ομάδες με παράξενο τρόπο και περιείχαν λάθη και ασυνέπειες (5) τα αποτελέσματα είχαν αμφισβητούμενη κλινική άξια και (6)δεν υπήρχε άξια για την δημόσια υγειά γιατί το μόνο γιατρικό που απαιτείται για την ήπια διάρροια της παιδικής ηλικίας είναι η λήψη επαρκούς ποσότητας υγρών για να προληφθεί ή να διορθωθεί η αφυδάτωση.

Το 1995 το Prescrire International,ένα γαλλικό περιοδικό που αξιολογεί φαρμακευτικά προϊόντα, δημοσίευσε μια βιβλιογραφική περίληψη που κατέληγε:

"Καθώς οι ομοιοπαθητικές θεραπείες χρησιμοποιούνται γενικά σε καταστάσεις με ποικίλη έκβαση ή που μπορούν να θεραπευτούν αυτόματα (έτσι προκύπτει η τύπου placebo ανταπόκριση τους),αυτές οι θεραπείες θεωρούνται ευρέως να έχουν κάποιο αποτέλεσμα σε κάποιους ασθενείς, Όμως παρά τον μεγάλο αριθμό συγκριτικών μελετών που διεξάγησαν έως σήμερα δεν υπάρχει καμία απόδειξη ότι η ομοιοπαθητική είναι περισσότερο δραστική από οποιαδήποτε άλλου θεραπεία τύπου placebo που χορηγήθηκε σε όμοιες συνθήκες."

Το Δεκέμβριο του 1996,μια μεγάλη αναφορά δημοσιεύτηκε από την Ομοιοπαθητική Ιατρική Ερευνητική Ομάδα (Homoeopathic Medicine Research Group-HMRG),μια ομάδα ειδικών που συγκροτήθηκε από την Επιτροπή των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων.H HMRG περιελάμβανε ομοιοπαθητικούς ιατρούς-ερευνητές και ειδικούς στην κλινική ερευνά,την κλινική φαρμακολογία,την βιοστατιστική και την κλινική επιδημιολογία.Ο σκοπός της ήταν να αξιολογήσει δημοσιευμένες και μη μελέτες ελεγχόμενων δοκίμων ομοιοπαθητικής θεραπείας.Αφού εξέτασε 184 αναφορές,οι σύνεδροι κατάληξαν (1) μόνο 17 ήταν σχεδιασμένες αρκετά καλά για να αξίζει να τις λάβουν υπόψη (2)σε κάποιες από αυτές τις δόκιμες οι ομοιοπαθητικές προσεγγίσεις μπορεί να είχαν περισσότερο αποτέλεσμα από ένα placebo ή την μη λήψη θεραπείας και ότι (3) o αριθμός των συμμετεχόντων σε αυτές τις δόκιμες ήταν πολύ μικρός για να βγει κάποιο συμπέρασμα σχετικά με την αποτελεσματικότητα της ομοιοπαθητικής θεραπείας για οποιαδήποτε συγκεκριμένη κατάσταση.

Με απλά λόγια η περισσότερη ερευνα στην ομοιοπαθητική είναι άχρηστη και κανένα ομοιοπαθητικό σκεύασμα δεν έχει αποδειχτεί αποτελεσματικό για οποιοδήποτε θεραπευτικό σκοπό.Το Αμερικανικό Εθνικό Συμβούλιο Κατά της Απατής Στην Υγειά έχει προειδοποιήσει ότι η «σχηματική φύση της ομοιοπαθητικής εγείρει σοβαρά ερωτήματα σχετικά με την αξιοπιστία των ομοιοπαθητικών ερευνητών».

Το 1197 μια Λονδρέζικη Αρχή Υγείας αποφάσισε να σταματήσει να πληρώνει για ομοιοπαθητική θεραπεία αφού κατέληξε ότι δεν υπήρχαν επαρκείς αποδείξεις για να υποστηρίξουν την χρήση της.H αρχή υγείας Lambert,Southwark και Lewisham απευθυνόταν σε πάνω από 500 ασθενείς τον χρόνο στο Βασιλικό Ομοιοπαθητικό Νοσοκομείο στο Λονδίνο.Ιατροί που εργάζονταν στην δημόσια υγειά ανασκόπησαν την δημοσιευμένη επιστημονική βιβλιογραφία σαν ένα μέρος μιας γενικότερης κίνησης προς την αγορά περισσότερο βασισμένων σε αποδείξεις θεραπειών.Η ομάδα κατέληξε ότι πολλές από τις μελέτες ήταν μεθοδολογικά εσφαλμένες και ότι πρόσφατη ερευνά που παρήγαγε το Βασιλικό Ομοιοπαθητικό Νοσοκομείο δεν περιείχε πειστικές αποδείξεις ότι η ομοιοπαθητική παρείχε κλινικό όφελος.

Οι οπαδοί της ομοιοπαθητικής διαλαλούν τις λίγες «θετικές» μελέτες σαν απόδειξη ότι η «ομοιοπαθητική λειτουργεί».Ακόμα και εάν τα αποτελέσματα τους μπορούσαν να αναπαραχθούν με συνέπεια (πράγμα που φαίνεται απίθανο),το περισσότερο που η μελέτη μιας θεραπείας για μια ασθένεια μπορεί να αποδείξει είναι ότι η θεραπεία είναι αποτελεσματική εναντίον της συγκεκριμένης ασθενειας.Δεν θα επικυρώσει τις βασικές θεωρίες της ομοιοπαθητικής ή θα αποδείξει ότι η ομοιοπαθητική θεραπεία είναι χρήσιμη για άλλες ασθένειες.

Τα αποτελέσματα placebo μπορεί να είναι ισχυρά φυσικά αλλά το δυνητικό όφελος της ανακούφισης των συμπτωμάτων με placebo πρέπει να αξιολογείται σε σχέση με την βλάβη που μπορεί να προκύψει από το να βασίζεται κανείς -και να πετάει τα λεφτά του- σε αναποτελεσματικά προϊόντα.Η αυτόματη ύφεση είναι επίσης ένας παράγοντας στην δημοτικότητα της ομοιοπαθητικής.Πιστεύω ότι οι περισσότεροι άνθρωποι που αποδίδουν εκτίμηση σε ένα ομοιοπαθητικό προϊόν για την ανάρρωση τους,θα περνούσαν εξίσου καλά χωρίς αυτό.

Οι ομοιοπαθητικοί εργάζονται σκληρά για να καλυφθούν οι υπηρεσίες τους από τις ασφαλιστικές εταιρίες.Ισχυρίζονται ότι παρέχουν φροντίδα που είναι ασφαλέστερη,πιο ήπια και λιγότερο ακριβή από την συμβατική θεραπεία-και που μεριμνά περισσότερο για την πρόληψη.Όμως οι ομοιοπαθητικές θεραπείες δεν προλαμβάνουν τίποτα ενώ πολλοί ηγέτες της ομοιοπαθητικής είναι εναντίον της ανοσοποίησης (εμβόλια).Εξίσου άσχημα μια αναφορά από το Συνέδριο του Εθνικού Κέντρου για Την Ομοιοπαθητική του 1997 περιέγραψε πως ένας ομοιοπαθητικός γιατρός είχε προτείνει την χρήση ομοιοπαθητικών προϊόντων για την πρόληψη και την θεραπεία της στεφανιαίας νόσου.Σύμφωνα με το άρθρο ,ο ομιλητής πρότεινε διάφορα 20C και 200c προϊόντα σαν εναλλακτικά της ασπιρίνης η των φάρμακων που χαμηλώνουν τα επίπεδα χοληστερόλης,αμφότερα τα οποία έχουν αποδειχτεί ότι ελαττώνουν τα περιστατικά καρδιακών επεισοδίων και προσβολών (Σ.τ.μφ.η ασπιρίνη και τα φάρμακα που ελαττώνουν την χοληστερόλη όχι τα ομοιοπαθητικά).

(Σ.τ.μφ παρακάτω ο συγγραφέας αναφέρεται στο παράνομο μάρκετινγκ των ομοιοπαθητικών και αναλυτικά σε μια συγκεκριμένη εταιρία πώλησης ομοιοπαθητικών φάρμακων.Έχει ενδιαφέρον να διαβάσετε τι λέει αν γνωρίζετε αγγλικά).

Νομίζω από τα υπόλοιπα η σημαντικότερη φράση είναι εδώ:

If the FDA required homeopathic remedies to be proven effective in order to remain marketable -- the standard it applies to other categories of drugs -- homeopathy would face extinction in the United States.


Και.....


Γιατί Οι Αμφιβολου Αποτελεσματικότητας Θεραπείες Συχνά Φαίνεται Να Έχουν Αποτέλεσμα
Barry L. Beyerstein, Ph.D.
--------------------------------------------------------------------------------------------------

Αδιόρατες δυνάμεις μπορεί να οδηγήσουν ευφυείς ανθρώπους(ασθενείς και θεραπευτές),να σκεφτούν ότι μια θεραπεία βοήθησε κάποιον,ενώ στην πραγματικότητα,δεν τον έχει βοηθήσει.Αυτο αληθεύει τόσο για νέες θεραπευτικές μεθόδους της επιστημονικής ιατρικης,όσο και για πανάκειες της παραδοσιακής «ιατρικής» (τα επονομαζόμενα γιατροσόφια),όπως επίσης και για τις περιθωριακές πρακτικές της «εναλλακτικής» ιατρικής,αλλά και τις λειτουργίες των θεραπευτών μέσω πίστης.

Πολλές αμφίβολης αποτελεσματικότητας μέθοδοι παραμένουν στην αγορά επειδή ικανοποιημένοι πελάτες προσφέρουν μαρτυρίες για την αξία τους.Ουσιαστικά αυτοί οι άνθρωποι λένε «το δοκίμασα και έγινα καλύτερα,άρα πρέπει να είναι αποτελεσματικό».Τα έντυπα και ηλεκτρονικά μέσα μαζικής ενημέρωσης,παρουσιάζουν τις μαρτυρίες αυτές σαν έγκυρες αποδείξεις.Αλλά χωρίς σωστό έλεγχο,είναι δύσκολο ή αδύνατο να καθοριστεί αν αυτό όντως συμβαίνει.

Υπάρχουν τουλάχιστον επτά αιτίες που οι άνθρωποι μπορεί να συμπεράνουν εσφαλμένα ότι μια αναποτελεσματική θεραπεία έχει αποτέλεσμα:

1.Η νόσος μπορεί να έχει απλά διατρέξει την φυσική της πορεία.

Πολλές ασθένειες είναι αυτοπεριοριζόμενες.Εαν η ασθένεια δεν είναι χρόνια ή μοιραία,οι αναρρωτικές διεργασίες του ίδιου του σώματος επαναφέρουν συνήθως τον ασθενή στην υγεία.Συνεπώς,για να αποδειχτεί ότι μια θεραπεία είναι αποτελεσματικη,οι υποστηρικτές της πρέπει να δείξουν ότι ο αριθμός των ασθενών που κατατάσσονται σε αυτούς των οποίων η υγειά βελτιώθηκε,υπερβαίνει τον αριθμό εκείνων που αναμένεται να αναρρώσουν άνευ οποιαδήποτε θεραπείας (ή τουλάχιστον ότι ανάρρωσαν σημαντικά ταχύτερα από ότι αν δεν έπαιρναν την συγκεκριμένη θεραπεία).Χωρίς λεπτομερή αρχεία των επιτυχιών και των αποτυχιών για έναν αρκετά μεγάλο αριθμό ασθενών με το ίδιο πρόβλημα,κάποιος δεν μπορεί νόμιμα να ισχυριστεί ότι έχει υπερβεί τους δημοσιευμένους μέσους όρους για την ανάρρωση άνευ θεραπείας.

2.Πολλές ασθένειες διατρέχουν κυκλική πορεία.

Νόσοι όπως η αρθρίτιδα,η σκλήρυνση κατά πλάκας,οι αλλεργίες και τα γαστρεντερικά προβλήματα φυσιολογικά έχουν εξάρσεις και υφέσεις.Φυσικα,οι πάσχοντες τείνουν να αναζητήσουν θεραπεία κατά την διάρκεια οποιαδήποτε κύκλου.Κατα αυτό τον τρόπο,μια αμφίβολη θεραπεία θα έχει επανειλημμένες ευκαιρίες να συμπέσει με μια ύφεση που θα λάμβανε χώρα έτσι κι άλλιως (Σ.τ.μφ με την χρήση αυτής της θεραπείας ή χωρίς δηλαδή).

3.Μπορει να ευθύνεται το φαινόμενο placebo.

Δια μέσου της ανθυποβολής,της πίστης,της προσδοκίας,της γνωστικής επανερμηνείας και της παραπλάνησης της προσοχής ασθενείς στους οποίους δόθηκαν βιολογικά άχρηστες θεραπείες συχνά δοκιμάζουν υπολογίσιμη ανακούφιση.Κάποιες placebo ανταποκρίσεις παράγουν πραγματικές αλλαγές στην κατάσταση της υγείας.Άλλες είναι υποκειμενικές αλλαγές που κάνουν τους ασθενείς να αισθάνονται καλύτερα παρόλο που δεν έλαβε χώρα καμία αντικειμενική αλλαγή στη υποκείμενη παθολογία (Σ.τ.μφ.νιώθω καλύτερα ενώ ο καρκίνος μου στην πραγματικότητα προχωράει δηλαδή).

4.Ανθρωποι που ακολουθούν διαφορετικές θεραπείες,συχνά αποδίδουν αναγνώριση στη λάθος θεραπεία.

Εάν η ανάρρωση λάβει χώρα,αφου κάποιος ακολούθησε τόσο «εναλλακτικές» όσο και επιστημονικά βασισμένες θεραπευτικές μεθόδους,η «εναλλακτική» θεραπεία συχνά λαμβάνει δυσανάλογο μερίδιο από την αποδιδόμενη αναγνώριση.(Στμφ. Παράδειγμα:Ασθενής με καρκίνο λαμβάνει ταυτόχρονα χημειοθεραπεία με κυτταροστατικά και ομοιοπαθητικά φάρμακα.Αφου αναρρώσει πιστεύει ότι τα ομοιοπαθητικά φάρμακα τον έσωσαν ενώ στην πραγματικότητα η χημειοθεραπεία ήταν αυτή που τον θεράπευσε).

5.Η αρχική διάγνωση ή πρόγνωση μπορεί να ήταν εσφαλμένη.

Οι επιστημονικά εκπαιδευμένοι ιατροί δεν είναι αλάθητοι.Μια λάθος διάγνωση,ακολουθούμενη από μια επίσκεψη σε ένα «εναλλακτικό» θεραπευτή,μπορει να οδηγήσει σε μια περίλαμπρη μαρτυρία για την θεραπεία μιας κατάστασης που θα είχε θεραπευτεί μόνη της.(Στμφ.Η μπορεί ο ίδιος ο «εναλλακτικός» θεραπευτής να έκανε εσφαλμένη διάγνωση).Σε άλλες περιπτώσεις,η διάγνωση μπορεί να είναι σωστή αλλά το χρονικό πλαίσιο που είναι εξαιρετικά δύσκολο να προβλεφτεί,μπορεί να αποδειχτεί ανακριβές (Στμφ.Πχ Σε ασθενή με μοιραία για την ζωη νόσο δίνονται 3 μηνες ζωης.Ο ασθενείς επιβιώνει όμως για ένα χρόνο ακολουθώντας παράλληλα βελονισμο.Στην πραγματικότητα δεν έχει επίδραση ο βελονισμος απλα η πρόγνωση δεν ήταν ακριβής,ο ασθενής θα ζούσε έτσι κι αλλιώς ένα χρόνο).

6.Μπορει η προσωρινή βελτίωση της διάθεσης να συγχυστεί με θεραπεία.

Οι «εναλλακτικοί» θεραπευτές έχουν συχνά ισχυρές,χαρισματικές προσωπικότητες.Από την άποψη ότι οι ασθενείς παρασύρονται από τις μεσσιανιακες πλευρές της «εναλλακτικής» ιατρικής,ενδέχεται να δοκιμάσουν ψυχολογική ανάταση.

7.Οι ψυχολογικές ανάγκες μπορούν να διαστρεβλώσουν τι αντιλαμβάνονται και κάνουν οι άνθρωποι.

Ακόμα και όταν καμία μη αντικειμενική βελτίωση δεν λάβει χώρα, άνθρωποι με ισχυρή ψυχολογική επένδυση στην «εναλλακτική ιατρική», μπορεί να πείσουν τους εαυτούς τους ότι βοηθήθηκαν.Σύμφωνα με την θεωρία της γνωστικής παραφωνίας,όταν οι εμπειρίες αντιφάσκουν με τις υπάρχουσες νοοτροπίες,τα συναισθήματα,ή την γνώση, παράγεται ψυχολογική στενοχώρια.Οι άνθρωποι τείνουν να απομονώνουν αυτή την παραφωνία με το να επανερμηνευουν την ενοχλητική πληροφορία. Εάν δεν λάβει χώρα ανακούφιση,αφού επενδυθεί χρόνος,χρήμα και «επιφάνεια» σε μια εναλλακτική θεραπεία (και πιθανόν στην κοσμοθεωρία της οποίας είναι μέρος-Σ.τμφ. πχ στη κοσμοθεωρία που πρεσβευει οτι η δυτική ιατρική είναι άχρηστη) μπορεί να δημιουργηθεί εσωτερική δυσαρμονια.Απο το να παραδεχτούν στον εαυτό τους ή στους άλλους,ότι οι προσπάθειες τους πήγαν χαμένες προτιμούν να ανακαλύψουν μια αντισταθμιστική άξια στην θεραπεία.Οι βασικές πεποιθήσεις τείνουν να λάβουν σθεναρή υπεράσπιση μέσω της διαστρέβλωσης της αντίληψης και της μνήμης.Οι περιθωριακοί θεραπευτές και οι πελάτες τους έχουν την προδιάθεση να εξηγούν λαθεμένα τις ενδείξεις και να θυμούνται πράγματα που συνέβησαν όπως θα επιθυμούσαν να είχαν συμβεί.Μπορει να είναι επιλεκτικοί στο τι ανακαλούν,υπερεκτιμώντας την προφανή επιτυχία τους,ενώ παράλληλα αγνοούν,υποβαθμιζουν ή ξεφορτώνονται τις αποτυχίες τους.Η επιστημονική μέθοδος εξελίχτηκε σε μεγάλο βαθμό με το να μειώσει την επίδραση αυτού του ανθρώπινου χαρακτηριστικού του να σπεύδεις σε ευχάριστα συμπεράσματα (Στμφ.δηλ.λαθεμένα συμπεράσματα που ικανοποιούν όμως εσένα τον ερευνητή).Επιπροσθέτως πολλοί άνθρωποι φυσιολογικά νιώθουν την ανάγκη να ανταποδώσουν όταν κάποιος τους κάνει μια καλοσύνη. Εφόσον οι περισσότεροι «εναλλακτικοί» θεραπευτές πιστεύουν με ειλικρίνεια ότι βοηθούν,είναι φυσιολογικό οι ασθενείς να θέλουν με την σειρά τους να τους προσφέρουν ικανοποίηση.Χωρις να είναι απαραίτητο να το συνειδητοποιούν οι ασθενεις,τέτοιες υποχρεώσεις είναι επαρκείς για να διογκώσουν την αντίληψη τους για το πόσο όφελος έχουν δεχτεί.

Kαταναλωτή πρόσεχε!

Η δουλεία της διάκρισης από ψευδείς αιτιολογικές σχέσεις απαιτεί καλά σχεδιασμένες μελέτες και λογικές υφαιρέσεις από μεγάλες ποσότητες δεδομένων.Πολλές πήγες λάθους μπορούν να παραπλανήσουν ανθρώπους που βασίζονται στην διαίσθηση ή στον ανεπίσημο συλλογισμό για να αναλύσουν σύνθετα δεδομένα.Προτού συμφωνήσεις να δεχθείς οποιουδήποτε είδους θεραπεία,πρέπει να νιώθεις βέβαιος ότι έχει λογική βάση και ότι έχει επιστημονικά αξιολογηθεί διάμεσου μελετών που ελέγχουν για ανταποκρίσεις placebo,φαινόμενα συμμόρφωσης και λάθη της κρίσης.Θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός εάν οι «αποδείξεις» αποτελούνται κυρίως από μαρτυρίες,αυτό- δημοσιευμένα φυλλάδια ή βιβλία,ή πληροφορίες από τα λαϊκά μέσα.

*Σ.τ.μφ= σημείωση του μεταφραστή (δηλαδή δική μου σημείωση).

ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΟ ΛΟΥΛΑΚΙ ΑΓΟΡΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΧΕΡΑΚΙ ΣΤΟ ΒΡΑΣΤΟ ΝΕΡΑΚΙ.ΙΔΟΥ Η ΡΟΔΟΣ…..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 10:15:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
Για να μην ξεχνίομαστε τα δικα μου συμπερασματα για το 12κλωνο DNA αφου επισκεφτηκα καμποσα sites που προωθουν το 12κλωνο DNA και την ενεργοποίηση του:

To θέμα του 12κλωνου DNA συνοπτικά.

(για τους φίλους αναγνώστες που δεν αντέχουν να διαβάζουν σελίδες
επί σελίδων)
------------------------------------------------------------------

-Το πολύκλωνο DNA δεν αποτελεί επιστημονικά τεκμηριωμένο φαινόμενο αλλά μια μεταφυσική αντίληψη που βγήκε από την φαντασία New Age ατόμων.

-Επειδή δεν είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο και αποκύημα φαντασίας,είναι λογικό ότι κανείς από τους οπαδούς της θεωρίας αυτής δεν συμφωνεί με κανένα άλλο ως προς τι ακριβως είναι αυτό το πολύκλωνο DNA ή πόσους ακριβως κλώνους έχει,ή τι κάνει το κάθε ζεύγος κλώνων ή πως στο καλό μπορούμε να εντοπίσουμε αυτούς τους κλώνους. Έτσι άλλοι θα σας πουν ότι οι υπόλοιποι κλώνοι είναι ολογραφήματα,άλλοι θα σας πουν ότι το πολύκλωνο DNA είναι μια λεκτική μεταφορα,αλλοι θα σας που οτι είναι "αιθερικης" φύσεως,ή βρίσκονται σε αλλες διαστασεις κτλ. Αλλοι αναφέρουν 9,αλλοι 12,αλλοι 13,αλλοι 144 κλωνους κτλ.Ο καθένας από αυτούς τους φωστήρες αποδίδει και διαφορετική μαγική λειτουργία σε κάθε ζεύγος έξτρα κλώνων.Ολοι πάντως θα προσφερθούν να σας βοηθήσουν να το «ενεργοποιήσετε» για να γίνετε ανώτεροι και να γίνει ο κόσμος καλύτερος.Βεβαια πρέπει να τους σκάσετε τα ωραία σας φραγκάκια πρωτα.Tα ποσά κυμαίνονται από λίγα $ ως πολλά $.

-Επειδή δεν είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο αλλά αποκύημα φαντασίας ο καθένας από τους διαχειριστές του πολύκλωνου DNA υπόσχεται και διαφορετικά αποτελέσματα αφού επιτευχθεί η ενεργοποίηση.Μια απλή βόλτα σε 3 διαφορετικά site αποκαλύπτει και 3 διαφορετικά και παντελώς άσχετα μεταξύ τους πακέτα υποσχέσεων για τις ωφέλειες τις ενεργοποίησης.

-Επειδή αυτοί που ασχολούνται με αυτό δεν έχουν καμία σχέση με το αληθινό DNA και τις αληθινές του ιδιότητες θα παρατηρήσετε ότι μπερδεύουν την έννοια του junk DNA. Έτσι θα σας πουν ότι το junk DNA βρίσκεται στους έξτρα κλώνους και ότι πρέπει οπωσδήποτε να το ενεργοποιήσετε για να γίνετε ανώτεροι (το πολύκλωνο DNA και η ενεργοποίηση πάνε πακέτο).Στην πραγματικότητα το junk DNA βρίσκεται πάνω στους 2 και μοναδικούς κλώνους του DNA και έχει και αυτό ορισμένες λειτουργίες που αποκαλύπτονται σιγά σιγά από την επιστημονική μελέτη.Να υπενθυμίσουμε ότι το αληθινό DNA απλά περιέχει πληροφορίες για την κατασκευή πρωτεϊνών.Αυτό και μόνο αυτό.
Επίσης επειδη δεν εχουν καμια σχεση με το αληθινο DNA θα δείτε οτι παρέχουν και αλλες ανακριβεις πληροφορίες ακόμα και για το αληθινό πχ. οτι βρισκεται σε ΚΑΘΕ κυτταρο του σώματος (λάθος:οχι στα ερυθροκύτταρα που δεν εχουν πυρήνα) ή σε καθε ζωντανο οργανισμό (και πάλι λαθος υπάρχουν ιοι που φερουν μόνο RNA όπως ο διαβόητος HIV)ή θα σας πουν οτι καθοριζει καθε πλευρα της ζωής (ξεχνώντας την επίδραση του περιβάλλοντος) κτλ.

-Κανείς από τους οπαδούς/προαγωγους/"ειδημονες" του πολυκλωνου DNA δεν μπορεί να αποδείξει τους ισχυρισμούς του.Ολοι όμως ζητάνε τα ωραία σας φραγκακια.Για να σας κάνουν ανώτερους…

Με αλλα λόγια μια απάτη με λοφίο.Ειδαμε ακόμα και υπόσχεση τηλεφωνικής ενεργοποιησης του DNA με 25$ την φορά.

Με συγχωρείτε με έπιασε μια ναυτία...


Edited by - medtech on 10/06/2006 10:17:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 11:06:18  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
Παιδιά μετά την απάντηση του AZAX θα επρεπε να είχε λήξει το θέμα....
Βέβαια εδώ μπορούμε μόνο να καταλάβουμε τις "υψηλές" θεωρίες του 26κλωνου DNA και όχι τα απλά πράγματα...

Bleat the Christian lie,
only mortals die...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2006, 09:54:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Kαλημέρα σε όλες και όλους!!!

Ο ΑZAX_XAZA έγραψε:

quote:

Αγαπητέ Πάνο....
Η πραγματικότητά μου όντως άλλαξε....όχι όμως με την μεθοδολογία σου... γιατί αυτή πιστεύω είναι του καναπέ....

ΑΖΑΧ_ΧΑΖΑ κάναμε λάθος και τελικά ο Δάσκαλος (love and light!!!) είχε δίκιο...

Η πραγματικότητα αλλάζει με το διαλογισμό...

Διότι ΠΡΟΦΑΝΩΣ διαλογίστηκε (love and light...) και η αργία του Αγίου Πνεύματος καθιερώθηκε και στο America...

Kαι για αυτό το λόγο δεν παρενέβει (love and light...) στο θέμα επί τριήμερο...

Η ευλογημένη πιθανότητα ο Δάσκαλος (love and light...) να διαμένει στο Παγκράτι, τη Κυψέλη ή τη Τούμπα είναι τόσο ευλογημένη (love and light...) που δεν μου περνά καν απ' το μυαλό!!!

Ζήτω οι εξαγώγιμες αργίες λοιπόν!!!

love and light!!!

Δημήτρης________________________
Αν δεν πατήσετε ΤΩΡΑ αμέσως www.foscaving.gr/ να σας καεί το VIDEO!!!


Edited by - dim.kar on 13/06/2006 10:10:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2006, 11:28:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών
PaNo, κανένα σίγουρο για το mundial έχεις ?
Λέω να παίξω άλλα 100 στην Ιταλία.
Τι λέει το 12κλωνο γι'αυτό ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2006, 18:02:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Δάσκαλε!!!

Πίστεψα!!! Πίστεψα!!!

Κάνε και για μένα την αργία εβδομαδιαία και συνεχή και σου υπόσχομαι ένα οραματισμό, τρέλλα!!!

Δημήτρης


________________________
Αν δεν πατήσετε ΤΩΡΑ αμέσως www.foscaving.gr/ να σας καεί το VIDEO!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 14:41:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Καλημέρα!

Δάσκαλε πού είσαι; Έχουμε πάθει στερητικό! Έχουν αρχίσει κι οι ζέστες!

Τι να κάνω για να έχω κι εγώ τέτοιες αργίες; Οραματίζομαι, ξεοραματίζομαι τίποτε!!!

Δείξε μας το δρόμο: 365 μέρες το χρόνο ρεπό!!!

Σύνθημα της μέρας:

"Με οραματισμό γερό,
ολοχρόνιο ρεπό!!!"

Δημήτρης

________________________
Αν δεν πατήσετε ΤΩΡΑ αμέσως www.foscaving.gr/ να σας καεί το VIDEO!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 14:48:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
μα καλα ολα εγω πρεπει να σας τα λεω;

μουντιαλ βρε!!!!

πως εχει πει ο αρχιδιδασκαλος πανο οτι βγαζει λεφτα;;;

οραματιζεται το αποτελεσμα και παιζει στοιχημα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PaNo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
351 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2006, 21:08:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PaNo  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος PaNo
Dead Scientists And
Microbiologists - Master List

Marconi Scientists Mystery

In the 1980's over two dozen science graduates and experts working for Marconi or Plessey Defence Systems died in mysterious circumstances, most appearing to be suicides., The MOD denied these scientists had been involved in classified Star Wars Projects and that the deaths were in any way connected. Judge for yourself...


March 1982: Professor Keith Bowden, 46
--Expertise: Computer programmer and scientist at Essex University engaged in work for Marconi, who was hailed as an expert on super computers and computer-controlled aircraft.
--Circumstance of Death: Fatal car crash when his vehicle went out of control across a dual carriageway and plunged onto a disused railway line. Police maintained he had been drinking but family and friends all denied the allegation.
--Coroner's verdict: Accident.


April 1983: Lt-Colonel Anthony Godley, 49
--Expertise: Head of the Work Study Unit at the Royal College of Military Science.
--Circumstance of Death: Disappeared mysteriously in April 1983 without explanation. Presumed dead.


March 1985: Roger Hill, 49
--Expertise: Radar designer and draughtsman with Marconi.
--Circumstance of Death: Died by a shotgun blast at home.
--Coroner's verdict: Suicide.


November 19, 1985: Jonathan Wash, 29
--Expertise: Digital communications expert who had worked at GEC and at British Telecom's secret research centre at Martlesham Heath, Suffolk.
--Circumstance of Death: Died as a result of falling from a hotel room in Abidjan, West Africa, while working for British Telecom. He had expressed fears that his life was in danger.
--Coroner's verdict: Open.


August 4, 1986: Vimal Dajibhai, 24
--Expertise: Computer software engineer with Marconi, responsible for testing computer control systems of Tigerfish and Stingray torpedoes at Marconi Underwater Systems at Croxley Green, Hertfordshire.
--Circumstance of Death: Death by 74m (240ft.) fall from Clifton Suspension Bridge, Bristol. Police report on the body mentioned a needle-sized puncture wound on the left buttock, but this was later dismissed as being a result of the fall. Dajibhai had been looking forward to starting a new job in the City of London and friends had confirmed that there was no reason for him to commit suicide. At the time of his death he was in the last week of his work with Marconi.
--Coroner's verdict: Open.


October 1986: Arshad Sharif, 26
--Expertise: Reported to have been working on systems for the detection of submarines by satellite.
--Circumstance of Death: Died as a result of placing a ligature around his neck, tying the other end to a tree and then driving off in his car with the accelerator pedal jammed down. His unusual death was complicated by several issues: Sharif lived near Vimal Dajibhai in Stanmore, Middlesex, he committed suicide in Bristol and, inexplicably, had spent the last night of his life in a rooming house. He had paid for his accommodation in cash and was seen to have a bundle of high-denomination banknotes in his possession. While the police were told of the banknotes, no mention was made of them at the inquest and they were never found. In addition, most of the other guests at the rooming house worked at British Aerospace prior to working for Marconi, Sharif had also worked at British Aerospace on guided weapons technology.
--Coroner's verdict: Suicide.


January 1987: Richard Pugh, 37
--Expertise: MOD computer consultant and digital communications expert.
--Circumstance of Death: Found dead in his flat in with his feet bound and a plastic bag over his head. Rope was tied around his body, coiling four times around his neck.
--Coroner's verdict: Accident.


January 12, 1987: Dr. John Brittan, 52
--Expertise: Scientist formerly engaged in top secret work at the Royal College of Military Science at Shrivenham, Oxfordshire, and later deployed in a research department at the MOD.
--Circumstance of Death: Death by carbon monoxide poisoning in his own garage, shortly after returning from a trip to the US in connection with his work.
--Coroner's verdict: Accident.


February 1987: David Skeels, 43
--Expertise: Engineer with Marconi.
--Circumstance of Death: Found dead in his car with a hosepipe connected to the exhaust.
--Coroner's verdict: Open.


February 1987: Victor Moore, 46
--Expertise: Design Engineer with Marconi Space and Defence Systems.
--Circumstance of Death: Died from an overdose.
--Coroner's verdict: Suicide.


February 22, 1987: Peter Peapell, 46
--Expertise: Scientist at the Royal College of Military Science. He had been working on testing titanium for it's resistance to explosives and the use of computer analysis of signals from metals.
--Circumstance of Death: Found dead allegedly from carbon monoxide poisoning, in his Oxfordshire garage. The circumstances of his death raised some elements of doubt. His wife had found him on his back with his head parallel to the rear car bumper and his mouth in line with the exhaust pipe, with the car engine running. Police were apparently baffled as to how he could have manoeuvred into the position in which he was found.
--Coroner's verdict: Open.


April 1987: George Kountis age unknown.
--Expertise: Systems Analyst at Bristol Polytechnic.
--Circumstance of Death: Drowned the same day as Shani Warren (see below) - as the result of a car accident, his upturned car being found in the River Mersey, Liverpool.
--Coroner's verdict: Misadventure.
(Kountis, sister called for a fresh inquest as she thought 'things didn't add up.')


April 10, 1987: Shani Warren, 26
--Expertise: Personal assistant in a company called Micro Scope, which was taken over by GEC Marconi less than four weeks after her death.
--Circumstance of Death: Found drowned in 45cm. (18in) of water, not far from the site of David Greenhalgh's death fall. Warren died exactly one week after the death of Stuart Gooding and serious injury to Greenhalgh. She was found gagged with a noose around her neck. Her feet were also bound and her hands tied behind her back.
--Coroner's verdict: Open.
(It was said that Warren had gagged herself, tied her feet with rope, then tied her hands behind her back and hobbled to the lake on stiletto heels to drown herself.)


April 10, 1987: Stuart Gooding, 23
--Expertise: Postgraduate research student at the Royal College of Military Science.
--Circumstance of Death: Fatal car crash while on holiday in Cyprus. The death occurred at the same time as college personnel were carrying out exercises on Cyprus.
--Coroner's verdict: Accident.


April 24, 1987: Mark Wisner, 24
--Expertise: Software engineer at the MOD.
--Circumstance of Death: Found dead on in a house shared with two colleagues. He was found with a plastic sack around his head and several feet of cling film around his face. The method of death was almost identical to that of Richard Pugh some three months earlier.
--Coroner's verdict: Accident.


March 30, 1987: David Sands, 37
--Expertise: Senior scientist working for Easams of Camberley, Surrey, a sister company to Marconi. Dr. John Brittan had also worked at Camberley.
--Circumstance of Death: Fatal car crash when he allegedly made a sudden U-turn on a dual carriageway while on his way to work, crashing at high speed into a disused cafeteria. He was found still wearing his seat belt and it was discovered that the car had been carrying additional petrol cans. None of the normal, reasons for a possible suicide could be found.
--Coroner's verdict: Open.


May 3, 1987: Michael Baker, 22
--Expertise: Digital communications expert working on a defence project at Plessey; part-time member of Signals Corps SAS.
--Circumstance of Death: Fatal accident owhen his car crashed through a barrier near Poole in Dorset.
--Coroner's verdict: Misadventure.


June 1987: Jennings, Frank, 60.
--Expertise: Electronic Weapons Engineer with Plessey.
--Circumstance of Death: Found dead from a heart attack.
--No inquest.


January 1988: Russell Smith, 23
--Expertise: Laboratory technician with the Atomic Energy Research Establishment at Harwell, Essex.
--Circumstance of Death: Died as a result of a cliff fall at Boscastle in Cornwall.
--Coroner's verdict: Suicide.


March 25, 1988: Trevor Knight, 52
--Expertise: Computer engineer with Marconi Space and Defence Systems in Stanmore, Middlesex.
--Circumstance of Death: Found dead at his home in Harpenden, Hertfordshire at the wheel of his car with a hosepipe connected to the exhaust. A St.Alban's coroner said that Knight's woman friend, Miss Narmada Thanki (who also worked with him at Marconi) had found three suicide notes left by him which made clear his intentions. Miss Thanki had mentioned that Knight disliked his work but she did not detect any depression that would have driven him to suicide.
--Coroner's verdict: Suicide.


August 1988: Alistair Beckham, 50
--Expertise: Software engineer with Plessey Defence Systems.
--Circumstance of Death: Found dead after being electrocuted in his garden shed with wires connected to his body.
--Coroner's verdict: Open.


August 22, 1988: Peter Ferry, 60
--Expertise: Retired Army Brigadier and an Assistant Marketing Director with Marconi.
--Circumstance of Death: Found on 22nd or 23rd August 1988 electrocuted in his company flat with electrical leads in his mouth.
--Coroner's verdict: Open


September 1988: Andrew Hall, 33
--Expertise: Engineering Manager with British Aerospace.
--Circumstance of Death: Carbon monoxide poisoning in a car with a hosepipe connected to the exhaust.
--Coroner's verdict: Suicide.

Above list compiled by Raymond A. Robinson in 'The Alien Intent'
(A Dire Warning)

http://www.geocities.com/orgonegal/marconi-scientists.html
(Note: link above is dead)


Date?: Dr. C. Bruton
--Expertise: He had just produced a paper on a new strain of CJD. He was a CJD specialist who was killed before his work was announced to the public.
--Circumstance of Death: died in a car crash.


1994/95?: Dr. Jawad Al Aubaidi
--Expertise: Veterinary mycoplasma and had worked with various mycoplasmas in the 1980s at Plum Island.
--Circumstance of Death: He was killed in his native Iraq while he was changing a flat tire and hit by a truck.
Source: Patricia A. Doyle, PhD


1996: Tsunao Saitoh, 46
--Expertise: A leading Alzheimer's researcher
--Circumstance of Death: He and his 13 year-old daughter were killed in La Jolla, California, in what a Reuters report described as a "very professionally done" shooting. He was dead behind the wheel of the car, the side window had been shot out, and the door was open. His daughter appeared to have tried to run away and she was shot dead, also.


Dec 25, 1997: Sidney Harshman, 67
--Expertise: Professor of microbiology and immunology.
"He was the world's leading expert on staphylococcal alpha toxins," according to Conrad Wagner, professor of biochemistry at Vanderbilt and a close friend of Professor Harshman. "He also deeply cared for other people and was always eager to help his students and colleagues."
--Circumstance of Death: Complications of diabetes


July 10, 1998: Elizabeth A. Rich, M.D., 46
--Expertise: An associate professor with tenure in the pulmonary division of the Department of Medicine at CWRU and University Hospitals of Cleveland. She was also a member of the executive committee for the Center for AIDS Research and directed the biosafety level 3 facility, a specialized laboratory for the handling of HIV, virulent TB bacteria, and other infectious agents.
--Circumstance of Death: Killed in a traffic accident while visiting family in Tennessee


September 1998: Jonathan Mann, 51
--Expertise: Founding director of the World Health Organisation's global Aids programme and founded Project SIDA in Zaire, the most comprehensive Aids research effort in Africa at the time, and in 1986 he joined the WHO to lead the global response against Aids. He became director of WHO's global programme on Aids which later became the UNAids programme. He then became director of the Francois-Xavier Bagnoud Center for Health and Human Rights, which was set up at Harvard School of Public Health in 1993. He caused controversy earlier this year in the post when he accused the US National Institutes of Health of violating human rights by failing to act quickly on developing Aids vaccines.
--Circumstance of Death: Died in the Swissair Flight 111 crash in Canada.


April 15, 2000: Walter W. Shervington, M.D., 62
--Expertise: An extensive writer/ lecturer/ researcher about mental health and AIDS in the African American community.
--Circumstance of Death: Died of cancer at Tulane Medical Hospital.


July 16, 2000: Mike Thomas, 35
--Expertise: A microbiologist at the Crestwood Medical Center in Huntsville.
--Circumstance of Death: Died a few days after examining a sample taken from a 12-year-old girl who was diagnosed with meningitis and survived.


December 25, 2000: Linda Reese, 52
--Expertise: Microbiologist working with victims of meningitis.
--Circumstance of Death: Died three days after she studied a sample from Tricia Zailo, 19, a Fairfield, N.J., resident who was a sophomore at Michigan State University. Tricia Zailo died Dec. 18, a few days after she returned home for the holidays.


May 7 2001: Professor Janusz Jeljaszewicz
--Expertise: Expert in Staphylococci and Staphylococcal Infections. His main scientific interests and achievements were in the mechanism of action and biological properties of staphylococcal toxins, and included the immunomodulatory properties and experimental treatment of tumours by Propionibacterium.


November 2001: Yaacov Matzner, 54 --Expertise: Dean of the Hebrew University-Hadassah Medical School in Jerusalem and chairman of the Israel Society of Hematology and Blood Transfusions, was the son of Holocaust survivors. One of the world's experts on blood diseases including familiar Mediterranean fever (FMF), Matzner conducted research that led to a genetic test for FMF. He was working on cloning the gene connected to FMF and investigating the normal physiological function of amyloid A, a protein often found in high levels in people with blood cancer.
--Circumstance of Death: Professors Yaacov Matzner and Amiram Eldor were on their way back to Israel via Switzerland when their plane came down in dense forest three kilometres short of the landing field.


November 2001: Professor Amiram Eldor, 59
--Expertise: Head of the haematology institute, Tel Aviv's Ichilov Hospital and worked for years at Hadassah-University Hospital's haematology department but left for his native Tel Aviv in 1993 to head the haematology institute at Ichilov Hospital. He was an internationally known expert on blood clotting especially in women who had repeated miscarriages and was a member of a team that identified eight new anti-clotting agents in the saliva of leeches.
--Circumstance of Death: Professors Yaacov Matzner and Amiram Eldor were on their way back to Israel via Switzerland when their plane came down in dense forest three kilometres short of the landing field.


November 6, 2001: Jeffrey Paris Wall, 41
--Expertise: He was a biomedical expert who held a medical degree, and he also specialized in patent and intellectual property.
--Circumstance of Death: Mr. Walls body was found sprawled next to a three-story parking structure near his office. He had studied at the University of California, Los Angeles.


Nov. 16, 2001: Don C. Wiley, 57
--Expertise: One of the foremost microbiologists in the United States. Dr. Wiley, of the Howard Hughes Medical Institute at Harvard University, was an expert on how the immune system responds to viral attacks such as the classic doomsday plagues of HIV, ebola and influenza.
--Circumstance of Death: Police found his rental car on a bridge outside Memphis, Tenn. His body was found Dec. 20 in the Mississippi River.


Nov. 21, 2001: Vladimir Pasechnik, 64
--Expertise: World-class microbiologist and high-profile Russian defector; defected to the United Kingdom in 1989, played a huge role in Russian biowarfare and helped to figure out how to modify cruise missiles to deliver the agents of mass biological destruction.
--Background: founded Regma Biotechnologies company in Britain, a laboratory at Porton Down, the country´s chem-bio warfare defense establishment. Regma currently has a contract with the U.S. Navy for "the diagnostic and therapeutic treatment of anthrax".
--Circumstance of Death: The pathologist who did the autopsy, and who also happened to be associated with Britain´s spy agency, concluded he died of a stroke. Details of the postmortem were not revealed at an inquest, in which the press was given no prior notice. Colleagues who had worked with Pasechnik said he was in good health.


Dec. 10, 2001: Robert M. Schwartz, 57
--Expertise: Expert in DNA sequencing and pathogenic micro-organisms, founding member of the Virginia Biotechnology Association, and the Executive Director of Research and Development at Virginia´s Center for Innovative Technology in Herndon.
--Circumstance of Death: stabbed and slashed with what police believe was a sword in his farmhouse in Leesberg, Va. His daughter, who identifies herself as a pagan high priestess, and several of her fellow pagans have been charged.


Dec. 14, 2001: Nguyen Van Set, 44
--Expertise: animal diseases facility of the Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization had just come to fame for discovering a virulent strain of mousepox, which could be modified to affect smallpox.
--Circumstance of Death: died at work in Geelong, Australia, in a laboratory accident. He entered an airlocked storage lab and died from exposure to nitrogen.


January 2002: Ivan Glebov and Alexi Brushlinski.
--Expertise: Two microbiologists. Both were well known around the world and members of the Russian Academy of Science.
--Circumstance of Death: Glebov died as the result of a bandit attack and Brushlinski was killed in Moscow.


January 28, 2002: David W. Barry, 58
--Expertise: Scientist who codiscovered AZT, the antiviral drug that is considered the first effective treatment for AIDS.
--Circumstance of Death: unknown


Feb. 9, 2002: Victor Korshunov, 56
--Expertise: Expert in intestinal bacteria of children around the world
--Circumstance of Death: bashed over the head near his home in Moscow.


Feb. 14, 2002: Ian Langford, 40
--Expertise: expert in environmental risks and disease.
--Circumstance of Death: found dead in his home near Norwich, England, naked from the waist down and wedged under a chair.


Feb. 28, 2002: Tanya Holzmayer, 46
--Expertise: a Russian who moved to the U.S. in 1989, focused on the part of the human molecular structure that could be affected best by medicine.
--Circumstance of Death: killed by fellow microbiologist Guyang (Matthew) Huang, who shot her seven times when she opened the door to a pizza delivery. Then he shot himself.


Feb. 28, 2002: Guyang Huang, 38
--Expertise: Microbiologist
--Circumstance of Death: Apparently shot himself after shooting fellow microbiologist, Tanya Holzmayer, seven times.


March 24, 2002: David Wynn-Williams, 55
--Expertise: Respected astrobiologist with the British Antarctic Survey, who studied the habits of microbes that might survive in outer space.
--Circumstance of Death: Died in a freak road accident near his home in Cambridge, England. He was hit by a car while he was jogging.


March 25, 2002: Steven Mostow, 63
--Expertise: Known as "Dr. Flu" for his expertise in treating influenza, and a noted expert in bioterrorism of the Colorado Health Sciences Centre.
--Circumstance of Death: died when the airplane he was piloting crashed near Denver.


Nov. 12, 2002: Benito Que, 52
--Expertise: Expert in infectious diseases and cellular biology at the Miami Medical School
--Circumstance of Death: Que left his laboratory after receiving a telephone call. Shortly afterward he was found comatose in the parking lot of the Miami Medical School. He died without regaining consciousness. Police said he had suffered a heart attack. His family insisted he had been in perfect health and claimed four men attacked him. But, later, oddly, the family inquest returned a verdict of death by natural causes.


April 2003: Carlo Urbani, 46
--Expertise: A dedicated and internationally respected Italian epidemiologist, who did work of enduring value combating infectious illness around the world.
--Circumstance of Death: Died in Bangkok from SARS (severe acute respiratory syndrome) - the new disease that he had helped to identify. Thanks to his prompt action, the epidemic was contained in Vietnam. However, because of close daily contact with SARS patients, he contracted the infection. On March 11, he was admitted to a hospital in Bangkok and isolated. Less than three weeks later he died.


June 24, 2003: Dr. Leland Rickman of UCSD, 47
A resident of Carmel Valley
--Expertise: An expert in infectious disease who helped the county prepare to fight bioterrorism after Sept. 11.
--Circumstance of Death: He was in the African nation of Lesotho with Dr. Chris Mathews of UCSD, the director of the university's Owen Clinic for AIDS patients. Dr. Rickman had complained of a headache and had gone to lie down. When he didn't appear for dinner, Mathews checked on him and found him dead. A cause has not yet been determined.


July 18, 2003: Dr. David Kelly, 59
--Expertise: Biological warfare weapons specialist, senior post at the Ministry of Defense, an expert on DNA sequencing when he was head of microbiology at Porton Down and worked with two American scientists, Benito Que, 52, and Don Wiley, 57.
--Helped Vladimir Pasechnik found Regma Biotechnologies, which has a contract with the U.S. Navy for "the diagnostic and therapeutic treatment of anthrax"
--Circumstance of Death: He was found dead after seemingly slashing his wrist in a wooded area near his home at Southmoor, Oxfordshire.


Oct 11 or 24, 2003: Michael Perich, 46
--Expertise: LSU professor who helped fight the spread of the West Nile virus. Perich worked with the East Baton Rouge Parish Mosquito Control and Rodent Abatement District to determine whether mosquitoes in the area carried West Nile.
--Circumstance of Death: Walker Police Chief Elton Burns said Sunday that Perich of 5227 River Bend Blvd., Baton Rouge, crashed his Ford pickup truck about 4:30 a.m. Saturday, while heading west on Interstate 12 in Livingston Parish. Perich's truck veered right off the highway about 3 miles east of Walker, flipped and landed in rainwater, Burns said. Perich, who was wearing his seat belt, drowned. The cause of the crash is under investigation, Burns said.
"Mike is one of the few entomologists with the experience to go out and save lives today."
~ Robert A. Wirtz, chief of entomology at the federal Centers for Disease Control and Prevention


November 22, 2003: Robert Leslie Burghoff, 45
--Expertise: He was studying the virus that was plaguing cruise ships until he was killed by a mysterious white van in November of 2003
--Circumstance of Death: Burghoff was walking on a sidewalk along the 1600 block of South Braeswood when a white van jumped the curb and hit him at 1:35 p.m. Thursday, police said. The van then sped away. Burghoff died an hour later at Memorial Hermann Hospital.


December 18, 2003: Robert Aranosia, 61
--Expertise: Oakland County deputy medical examiner
--Circumstance of Death: He was driving south on I-75 when his pickup truck went off the freeway near a bridge over the Kawkawlin River. The vehicle rolled over several times before landing in the median. Aranosia was thrown from the vehicle and ended up on the shoulder of the northbound lanes.


January 6, 2004: Dr Richard Stevens, 54
--Expertise: A haematologist. (Haematologists analyse the cellular composition of blood and blood producing tissues eg bone marrow)
--Circumstance of Death: Disappeared after arriving for work on 21 July, 2003. A doctor whose disappearance sparked a national manhunt, killed himself because he could not cope with the stress of a secret affair, a coroner has ruled.


January 23 2004: Dr. Robert E. Shope, 74
--Expertise: An expert on viruses who was the principal author of a highly publicized 1992 report by the National Academy of Sciences warning of the possible emergence of new and unsettling infectious illnesses. Dr. Shope had accumulated his own collection of virus samples gathered from all over the world.
--Circumstance of Death: The cause was complications of a lung transplant he received in December, said his daughter Deborah Shope of Galveston. Dr. Shope had pulmonary fibrosis, a disease of unknown origin that scars the lungs.


January 24 2004: Dr. Michael Patrick Kiley, 62
--Expertise: Ebola, Mad Cow Expert, top of the line world class.
--Circumstance of Death: Died of massive heart attack. Coincidently, both Dr. Shope and Dr. Kiley were working on the lab upgrade to BSL 4 at the UTMB Galvaston lab for Homeland Security. The lab would have to be secure to house some of the deadliest pathogens of tropical and emerging infectious disease as well as bioweaponized ones.


March 13, 2004: Vadake Srinivasan
--Expertise: Microbiologist.
--Circumstance of Death: crashed car into guard rail and ruled a stroke.


April 12, 2004: Ilsley Ingram, 84
--Expertise: Director of the Supraregional Haemophilia Reference Centre and the Supraregional Centre for the Diagnosis of Bleeding Disorders at the St. Thomas Hospital in London.
--Circumstance of Death: unknown


May 5, 2004: William T. McGuire, 39
--Expertise: NJ University Professor and Senior programmer analyst and adjunct professor at the New Jersey Institute of Technology in Newark.
--Circumstance of Death: Body found in 3 Suitcases floating in Chesapeake Bay.


May 14, 2004: Dr. Eugene F. Mallove, 56
--Expertise: Mallove was well respected for his knowledge of cold fusion. He had just published an open letter outlining the results of and reasons for his last 15 years in the field of new energy research. Dr. Mallove was convinced it was only a matter of months before the world would actually see a free energy device.
--Circumstance of Death: Died after being beaten to death during an alleged robbery.


May 25, 2004: Antonina Presnyakova
--Expertise: Former Soviet biological weapons laboratory in Siberia --Circumstance of Death: Died after accidentally sticking herself with a needle laced with Ebola.


July 21, 2004: Dr. John Badwey 54
--Expertise: Scientist and accidental politician when he opposed disposal of sewage waste program of exposing humans to sludge. Biochemist at Harvard Medical School specializing in infectious diseases.
--Circumstance of Death: Suddenly developed pneumonia like symptoms then died in two weeks.


June 22, 2004: Thomas Gold, 84
--Expertise: He was the founder, and for twenty years the director, of the Cornell Center for Radiophysics and Space Research, where he was a close colleague of Planetary Society co-founder Carl Sagan. Gold was famous for his provocative, controversial, and sometimes outrageous theories. Gold's theory of the deep hot biosphere holds important ramifications for the possibility of life on other planets, including seemingly inhospitable planets within our own solar system. Gold sparked controversy in 1955 when he suggested that the Moon's surface is covered with a fine rock powder.
--Circumstance of Death: Died of heart failure.


June 24, 2004: Dr. Assefa Tulu, 45
--Expertise: Dr. Tulu joined the health department in 1997 and served for five years as the county's lone epidemiologist. He was charged with tracking the health of the county, including the spread of diseases, such as syphilis, AIDS and measles. He also designed a system for detecting a bioterrorism attack involving viruses or bacterial agents. Tulu often coordinated efforts to address major health concerns in Dallas County, such as the West Nile virus outbreaks of the past few years, and worked with the media to inform the public.
--Circumstance of Death: Dallas County's chief epidemiologist, was found at his desk, died of a stroke.


June 27, 2004: Dr Paul Norman, Of Salisbury, Wiltshire, 52
--Expertise: He was the chief scientist for chemical and biological defence at the Ministry of Defence's laboratory at Porton Down, Wiltshire. He travelled the world lecturing on the subject of weapons of mass destruction.
--Circumstance of Death: Died when the Cessna 206 crashed shortly after taking off from Dunkeswell Airfield on Sunday. A father and daughter also died at the scene, and 44-year-old parachute instructor and Royal Marine Major Mike Wills later died in the hospital.
http://news.bbc.co.uk/1/hi/england/wiltshire/3860995.stm


June 29, 2004: John Mullen, 67
--Expertise: A nuclear research scientist with McDonnell Douglas.
--Circumstance of Death: Died from a huge dose of poisonous arsenic.


July 1, 2004: Edward Hoffman, 62
--Expertise: Aside from his role as a professor, Hoffman held leadership positions within the UCLA medical community. Worked to develop the first human PET scanner in 1973 at Washington University in St. Louis.
--Circumstance of Death: unknown


July 2, 2004: Larry Bustard, 53
--Expertise: A Sandia scientist who helped develop a foam spray to clean up congressional buildings and media sites during the anthrax scare in 2001. Worked at Sandia National Laboratories in Albuquerque. His team came up with a new technology used against biological and chemical agents.
--Circumstance of Death: unknown


July 6, 2004: Stephen Tabet, 42
--Expertise: An associate professor and epidemiologist at the University of Washington. A world-renowned HIV doctor and researcher who worked with HIV patients in a vaccine clinical trial for the HIV Vaccine Trials Network.
--Circumstance of Death: Died of an unknown illness


July 21, 2004: Dr Bassem al-Mudares
--Expertise: He was a phD chemist
--Circumstance of Death: His mutilated body was found in the city of Samarra, Iraq and had been tortured before being killed.


August 12, 2004: Professor John Clark
--Expertise: Head of the science lab which created Dolly the sheep. Prof Clark led the Roslin Institute in Midlothian, one of the world's leading animal biotechnology research centres. He played a crucial role in creating the transgenic sheep that earned the institute worldwide fame.
--Circumstance of Death: He was found hanging in his holiday home.


September 5, 2004: Mohammed Toki Hussein al-Talakani
--Expertise: Iraqi nuclear scientist. He was a practising nuclear physicist since 1984.
--Circumstance of Death: He was shot dead in Mahmudiya, south of Baghdad.


October 13, 2004: Matthew Allison, 32
Fatal explosion of a car parked at an Osceola County, Fla., Wal-Mart store was no accident, Local 6 News has learned. Found inside a burned car. Witnesses said the man left the store at about 11 p.m. and entered his Ford Taurus car when it exploded. Investigators said they found a Duraflame log and propane canisters on the front passenger's seat.


November 2, 2004: John R. La Montagne
--Expertise: Head of US Infectious Diseases unit under Tommie Thompson. Was NIAID Deputy Director.
--Circumstance of Death: Died while in Mexico, no cause stated.


December 21, 2004: Taleb Ibrahim al-Daher
--Expertise: Iraqi nuclear scientist
--Circumstance of Death: He was shot dead north of Baghdad by unknown gunmen. He was on his way to work at Diyala University when armed men opened fire on his car as it was crossing a bridge in Baqouba, 57 km northeast of Baghdad. The vehicle swerved off the bridge and fell into the Khrisan river. Al-Daher, who was a professor at the local university, was removed from the submerged car and rushed to Baqouba hospital where he was pronounced dead.


December 29, 2004: Tom Thorne and Beth Williams
--Expertise: Two wild life scientists, Husband-and-wife wildlife veterinarians who were nationally prominent experts on chronic wasting disease and brucellosis
--Circumstance of Death: They were killed in a snowy-weather crash on U.S. 287 in northern Colorado.


January 7, 2005: Jeong H. Im, 72
--Expertise: A retired research assistant professor at the University of Missouri-Columbia. Primarily a protein chemist.
--Circumstance of Death: He was stabbed several times and his body was found in the trunk of his burning white, 1995 Honda inside the Maryland Avenue parking garage.


MOSSAD (Israels Secret Service) Liquidates 310 Iraqi Scientists
Israeli Secret Agents Liquidate 310 Iraqi Scientists
Mathaba.net
10-31-4

More than 310 Iraqi scientists are thought to have perished at the hands of Israeli secret agents in Iraq since fall of Baghdad to US troops in April 2003, a seminar has found.

The Iraqi ambassador in Cairo, Ahmad al-Iraqi, accused Israel of sending to Iraq immediately after the US invasion 'a commando unit' charged with the killing of Iraqi scientists.

"Israel has played a prominent role in liquidating Iraqi scientists. The campaign is part of a Zionist plan to kill Arab and Muslim scientists working in applied research which Israel sees as threatening its interests," al-Iraqi said.
http://mathaba.net/x.htm?http://mathaba.net/0_index.shtml?x=80029


Thanks to Steve Quayle
http://www.stevequayle.com/C2C.index.dead.scientist.html

Thanks to the HAL TURNER SHOW
http://www.halturnershow.com/DeadBioExperts.html

Thanks to Patricia Doyle and to those who sent numerous emails to help correct this file and a special thanks to the members of my forum who inspired me to compile it all.

File started on Nov 28 2003
http://www.puppstheories.com/forum/index.php?showtopic=91

Dead Scientists Summary List

http://www.puppstheories.com/forum/index.php?showtopic=4157

Mark J. Harper
Feb 4, 2005

WAKE UP AMERICA! - http://www.puppstheories.com
Protect the Environment - Use Clean Renewable Energy
Learn about Free Energy -http://www.free-energy.cc

http://www.puppstheories.com/forum/index.php?showtopic=4157



~:LOVE:~AND~:LIGHT:~

PaNoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PaNo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
351 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2006, 21:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PaNo  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος PaNo
Odds Against These MenDying In 30 Mos -14 Billion To One

Comment
From Jueri Svjagintsev
2-5-5

Excerpted from Gator Press.com -

"The insurance industry uses scientific tables to accurately predict death rates. Based on the 1997 CSO Mortality Tables, the odds that all of these men could collectively die during a 30 month period is a staggering 14,000,000,000:1

This makes it logically impossible for any reasonable person to deny that the world's leading microbiology researchers are being murdered, beginning with the anthrax attacks thru last month.
The question is why are they being killed, and by whom?"

http://gatorpress.com/badsam/page7.html


~:LOVE:~AND~:LIGHT:~

PaNoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

antreasetsi1
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2006, 10:48:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους antreasetsi1
Ok Pano θα αλλάξω σπουδή άμα είναι να με φάνε στη μικροβιολογία.... θα ασχοληθώ με τον υπόκοσμο!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OEN
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2006, 01:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OEN
ΚΑΛΗΜΕΡΑ,ΑΝΑΖΗΤΩ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΗΣ Ο.Ε.Α ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΟΕΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2006, 03:48:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ....που λέει κι ο gigenis

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2006, 09:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ
quote:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,ΑΝΑΖΗΤΩ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΗΣ Ο.Ε.Α ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΟΕΝ

Ο.Ε.Α. .... Ο.Ε.Ν.... ΟΕΕΕΕΟΟΟΟΟ...

άντε πές μας τι εστί ΟΕΝ και θα σου δώσουμε τόνους από κείμενα....


Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2006, 11:09:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
quote:
θα σου δώσουμε τόνους από κείμενα....

Μή ! Όχι ! Μη του/της λές τέτοια !

Τα έχουμε φυλλάξει τα κείμενα, τόνους ολόκληρους, αλλά δε πρόκειται να τα δώσουμε παραέξω.

Μάθαμε απ τον ΠΡΟΦΗΤΗ ΠαΝΟ ότι θα κάνει ... βαρύ χειμώνα φέτος, και τα θέλουμε για το τζάκι...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2006, 12:22:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
Παιδες απο ότι βλέπω καθε λιγο και λιγακι καποιος ζηταει κείμενα της ΟΕΑ ειναι πάντα νέο μέλος κτλ.

Κλώνος του ίδιου προσώπου?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2006, 12:32:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ
quote:

Παιδες απο ότι βλέπω καθε λιγο και λιγακι καποιος ζηταει κείμενα της ΟΕΑ ειναι πάντα νέο μέλος κτλ.

Κλώνος του ίδιου προσώπου?


12κλωνος αγαπητή μου ....12κλωνος......!!!!


Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2006, 15:46:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ

Μα το κέρατο το 12κλωνο...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OEN
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 02:06:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OEN
ΚΑΛΗΜΕΡΑ..
ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΒΓΑΛΑΤΕ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ.
ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΛΩΝΟΣ ΚΑΝΕΝΟΣ.
ΟΕΝ = Ο ΕΝΑΣ
ΑΠΛΟΣ ΕΡΕΥΝΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ..
ΘΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΧΡΗΣΙΜΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΗΣ ΟΕΑ.
ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΕΙ ΑΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ.
ΜΗΝ ΜΕ ΠΕΡΝΕΤΑΙ ΜΕ ΣΤΡΑΒΟ ΜΑΤΙ,ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΡΘΑ ΝΑ ΣΑΣ ΤΗΝ ΠΩ.
ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΚΦΡΑΖΟΜΑΙ ΕΤΣΙ.
ΟΠΩΣ Π.Χ ΤΙ ΣΥΜΕΝΕΙ ΜΕΛΟΣ 1ΗΣ ΒΑΘΜΙΔΟΣ?
ΠΟΙΑΝΗΣ ΒΑΘΜΙΔΟΣ?
Κ.Τ.Λ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 03:54:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,ΑΝΑΖΗΤΩ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΗΣ Ο.Ε.Α ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΟΕΝ



τι ακριβως ζητησες?

τα ακρως απορητα κειμενα της ΟΕΑ?

πες το συνθημα γιατι πυροβολω!

κι εχω πυροβολησει ηδη δυο με νικς που εμοιαζαν με το δικο σου


και να ξερεις οτι απο αυτη την στιγμη σε παρακολουθει Η Υπηρεσια (Υ.Α.Π.)


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 55 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53 54 55
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.34375
Maintained by Digital Alchemy