ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΟΙ 12 ΘΕΟΙ + ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 42
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 20:19:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μίσος απο τους χριστιανούς δεν υπάρχει φίλε
Schwabe, μόνο απο όσους πολεμούν και βριζουν
τον χριστιανισμο θα διαβάσεις τέτοια...
Το ξέρεις φαντάζομαι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 21:00:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω τι είναι πιο θλιβερό. Το μίσος και το ανάθεμα κατά της ελληνικής σκέψης και του ελληνικού λόγου από τους ανθέλληνες εμπνευστές της Ασιατικής θρησκείας ή η απεγνωσμένη υπεράσπιση των παραπάνω από τους σύγχρονους πνευματικούς απόγονους των Ρωμαίων.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 22:45:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλώς ήρθες και πάλι ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ.
Ο λογαριασμός του europaios2 είχε απενεργοποιηθεί για μερικές ημέρες (τις τελευταίες του Αυγούστου για την ακρίβεια), στο θέμα ΕΓΓΛΕΖΟΙ:ΤΟΥΣ ΧΡΩΣΤΑΜΕ ΕΥΓΝΩΜΟΣΥΝΗ;
O λογαριασμός του έχει ενεργοποιηθεί ξανά και τον "πήρε το μάτι μου" στο προαναφερόμενο θέμα πριν από 2 ημέρες


Οκ amalia , ευχαριστω για την ενημερωση ...


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 23:44:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ schwabe

Γράφεις:
"Με το συμπάθιο, αλλά καλά το έθεσες: απο όσο ΜΠΟΡΕΣΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ."

Επίσης με το συμπάθειο, αλλά ο ίδιος ζήτησα να μου υποδειχτούνε τα λάθη στη μετάφραση. Θα σου είμαι πολύ ευγνώμων, εάν μου υποδείκνυες ταμεταφρστικά λάθη που υπάρχουνε, και όταν θα έχουμε το πλήρες κέιμενο στην δημοτική μετά το συζητάμε. Όχι πετάς ένα "δεν τα παίρνεις" άσε να σου πω για το τι λέγανε οι άλλοι... Εδώ σε θέλω. Γιατι εάν αποφύγεις εσύ και όσοι υποστηρίζουνε, ότι αυτό το κείμενο καταφέρεται κατα όλου του ελληνικού έθνους, το να μεταφραστεί δηλαδή με βαθμό ΑΡΙΣΤΑ, τοτε κάλλιστα θα μπορώ να συμπεράνω κι εγώ ,αλλά κι όποιος άλλος διαβάζει αυτά που γραφουμε, ότι και τα άλλα κείμενα, που παρέθεσες, εάν τα ψάξουμε καλά, τότε ίσως και να βρούμε και σε εκείνα πάρα πολυ χοντρές παρεξηγήσεις απο λάθος ή εσκεμμένα λανθασμένες μεταφράσεις...

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2008, 15:52:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαμουήλ

quote:
6 «Tοις την μωράν των έξωθεν (= Ελλήνων) φιλοσόφων λεγομένην σοφίαν προτιμώσι, και τοις καθηγηταίς αυτών επομένοις, και τας τε με τεμψυχώσεις των ανθρωπίνων ψυχών, η και ομοίως τοις αλόγοις ζώοις ταύ τας απόλλυσθαι, και εις το μηδέν χωρείν δεχομένοις και δια τούτο ανάστασιν, και κρίσιν, και την τελευταίαν των βεβιωμένων ανταπόδοσιν αθετούσιν ανάθεμα τρίς».

(Το Ελλήνων ταιριάζει στην προπαγάνδα, για αυτό το βάζουμε;;;;; )


Ναι γι' αυτό...

Κανονικά εννοούν τους... Κέλτες και τους Γαλάτες φιλόσοφους, αλλά το άλλαξαν οι "χριστιανομάχοι" και αφού υπήρχαν και κανα-δυο Έλληνες φιλόσοφοι, βρήκαν την ευκαιρία...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2008, 22:36:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Κύριοι, δεν μπορώ να καταλάβω πότε μιλάτε εσείς και πότε
η εμπάθεια σας....

Φίλε trexagireve , απλώς διαπιστώσεις κάνω , δίχως εμπάθεια .
quote:
trexagireve
Ελληνή γλώσσα, φίλε Sesostris, τι να κάνουμε... Είτε να την
χρησιμοποιούμε είτε όχι... Διαλέξτε επιτέλους....

Προσωπικά φίλε μου δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη γλώσσα την οποία καταλαβαίνω ,όπως άλλωστε έχεις διαπιστώσει και ο ίδιος άριστα , και αν θέλεις την προτιμώ από τη δημοτική όπως την κατάντησαν με τη γραμματική Τριανταφυλλίδη .
Την προσωπική μου εμπειρία με τον Πακιστανό συνάδελφο , σου την ανέφερα απλώς σαν παράδειγμα στο ότι ένα μεγάλο τμήμα του εκκλησιάσματος , ίσως η πλειοψηφία , δεν καταλαβαίνει λέξη από όσα λέγονται , αλλά τα αποδέχεται όπως και ο Πακιστανός που δεν ήξερε Αραβικά , σαν ιερά λόγια .

quote:
trexagireve
Αυτό όμως που θέλω να μου πείτε κι οι τρείς, είναι, τι λέτε,
να την κατασρρέψουμε αυτή τη χώρα; Την Ελλάδα εννοώ... Αφού,
τιποταδεν σας αρέσει, ή μετακομίστε ή αποδεχτείτε την αλήθεια,
με το σαμποτάζ εκ των έσω, δεν γίνεται τιποτα...Ζηλιες...

Φίλε trexagireve κατ αρχήν δεν είμαι τρισυπόστατος , αυτό είναι προνόμιο του Γιαχβέ . Την χώρα φίλε μου όπως και τον Ελληνισμό την κατέστρεψε ο Χριστιανισμός που έσβυσε κάθε ίχνος φιλοσοφικής αναζήτησης με αποτέλεσμα το σκοτάδι του Μεσαίωνα .Ακόμα και σήμερα οι ιερείς της θρησκείας σου καθυβρίζουν τους Έλληνες και την φιλοσοφία τους .

Όσο για τα σαμποτάζ εκ των έσω , ψάξε καλύτερα να τα βρης στους εκπροσώπους της θρησκείας σου . Για τις διεκδικήσεις της η Μονή Βατοπεδίου προσκόμισε χρυσόβουλο του Μωάμεθ Β’ του πολιορκητή . Ο σφαγέας των Ελλήνων κατακτητής την ίδια ώρα που ρήμαζε τη χώρα χάριζε στους μοναχούς του Αγίου Όρους εκτάσεις γης . Με ποια ανταλλάγματα άραγε ή για ποιες εκδουλεύσεις ;
Προσωπικά δεν έχω να ζηλέψω τίποτα απολύτως . Ζηλεύουμε με την καλή έννοια του όρου πάντοτε κάτι ανώτερο και προσπαθούμε να του μοιάσουμε , και όχι τα υποδεέστερα .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2008, 22:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου sesostris, συμφωνούμε στα περί ελληνικής
γλώσσας,αλλά κι αυτοί που δεν την ξέρουν, καλά
είναι να την ακούν έστω γιατί είναι η γλώσσα των προγόνων
μας και μιας και η κοινωνία δεν μας προσφέρει ανάλογες
ευκαιρίες να ακούσομε αντίστοιχα κείμενα...
Αυτά που λες περί Βατοπεδίου, με βρίσκουν σύμφωνο,
αυτο, όμως, δεν λέει τίποτα για το σύνολο του χριστιανισμού
και την συμβολή του στην πνευματική και υλική υπόσταση
του ανθρώπου.
Η ζήλια πήγαινε στο ότι , όταν δεν μας ενδιαφέρει κάτι, ήτοι
ανώτερο ή εύθεο, τότε λέμε κακίες, όταν αδιαφορούμε για κάτι
δεν λέμε τίποτα.. Μάλλον έχεις, λοιπόν, τις αμφιβολίες σου περί
χριστιανισμού και θέλεις να ακούσεις κάτι που θα σε καλύπτει,
μέσα σε αυτόν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2008, 01:30:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Αυτά που λες περί Βατοπεδίου, με βρίσκουν σύμφωνο,
αυτο, όμως, δεν λέει τίποτα για το σύνολο του χριστιανισμού
και την συμβολή του στην πνευματική και υλική υπόσταση
του ανθρώπου.

Που την είδες φίλε trexagireve την συμβολή του χριστιανισμού στην πνευματική και υλική υπόσταση του ανθρώπου ; Από καταβολής της επιβολής του , το μόνο που είδα είναι η εκμετάλλευση των πιστών από το ιερατείο . Μήπως ακόμα και ο Ιωάννης στην αποκάλυψη στα διεφθαρμένα ιερατεία δεν απευθύνεται και τα προειδοποιεί ;
Εγώ τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2008, 15:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Sesostris, αδυνατώ να πιστέψω ότι
δεν έχεις ακούσει τίποτα για τους φάρους πολιτισμού και
των γραμμάτων, οι οποίοι διατήρησαν την ελληνική κληρονομιά,
αλλά και πρόσθεσαν τόσα στο να είναι ο άνθρωπος ένα
ελεύθερο όν που δεν εξαρτάται απο την όποια διάθεση του
όποιου θείσκου, ώστε να είναι άνθρωπος κι όχι ζώο..
Ο χριστιανισμός έχει δώσει μεγάλα ονόματα στην πορεία του
πολιτισμού και φυσικά το ξέρεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2008, 19:04:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να βάλω μια νέα διάσταση στην συζήτηση.

Γιατί οι χριστιανοί κληρικοί φορούν μαύρα?
Γιατί οι αρχαίοι ιερείς φορούσαν άσπρα?

Ειλικρινά,υπάρχει κάποιος συμβολισμός στον ρουχισμό και το χρώμα του ρουχισμού των ιερέων?

And I was round when jesus christ
Had his moment of doubt and pain
Made damn sure that pilate
Washed his hands and sealed his fateΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2008, 20:01:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι είναι φίλε Στελάρα, ο κληρικοί φοράνε
μαύρα για νασυμβολίζουν ότι είναι σωματικά νεκροί,
έτσι κα το μαύρο. Γαι τους αρχαίους, δεν πιστεύω ότι
πλήν της παρθενίας και του καθαρού,χρησιμοποιούσαν
και άλλα χρώματα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2008, 02:31:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Stelaras
Για να βάλω μια νέα διάσταση στην συζήτηση.

Γιατί οι χριστιανοί κληρικοί φορούν μαύρα?



Παλαιότερα φίλε Stelara , οι κουτσαβάκηδες και οι νταήδες του "Ψυρή" , φοράγανε στο μανίκι τους μια μαύρη κορδέλλα , τη "Χλίψη" , για να πενθήσουν τα θύματά τους .
Μια λογική εξήγηση λοιπόν θα ήταν ότι κατ' αντιστοιχίαν και οι παπάδες φοράνε μαύρα για να πενθήσουν τα θύματα του χριστιανισμού .


*

Edited by - Sesostris on 14/09/2008 02:33:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2008, 10:42:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ φίλε Sesostis, μπορώ να δω ότι εσύ
θέλεις να κοροιδέψεις την μαύρη ενδυμασία των
κληρικών που σημαίνει πένθος και δεν ασχολείσαι καθόλου
με τα χαζοκίτρινα των ινδουιστών, τα παλαβά των
βουντού,κλπ... Και δίκαια θα μου πεις εγώ ρε φίλε δεν έχω
τίποτα με αυτούς, οι κληρικοί με πειράζουν...Ειλικρίνια...
Έτσι είναι, ο Έλληνας δεν χρειάζεται εχθρούς, προτιμά
τον εμφύλιο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2008, 12:13:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Stelaras

quote:
Γιατί οι χριστιανοί κληρικοί φορούν μαύρα?

Διότι αντιπροσωπεύουν το σκοτάδι.

quote:
Γιατί οι αρχαίοι ιερείς φορούσαν άσπρα?

Διότι αντιπροσωπεύουν το φως.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2008, 19:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Stelaras

Γράφεις:
"Γιατί οι χριστιανοί κληρικοί φορούν μαύρα?
Γιατί οι αρχαίοι ιερείς φορούσαν άσπρα?
Ειλικρινά,υπάρχει κάποιος συμβολισμός στον ρουχισμό και το χρώμα του ρουχισμού των ιερέων?"

Έχεις δει ασφαλώς το ψηφιδωτό που απεικονίζει τον Ιουστινιανό τριγυρισμένο απο στρατιωτικούς και ιερείς...

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/66/Meister_von_San_Vitale_in_Ravenna_003.jpg

Οι χριστιανοί ιερείς εκείνη την εποχή φορούσανε λευκά.

Για περισσότερα

http://www.sporeas.com/to_raso_kai_h_istoriaTou.html


HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2008, 19:41:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ γιάπετ

"Κανονικά εννοούν τους... Κέλτες και τους Γαλάτες φιλόσοφους, αλλά το άλλαξαν οι "χριστιανομάχοι" και αφού υπήρχαν και κανα-δυο Έλληνες φιλόσοφοι, βρήκαν την ευκαιρία..."

Δηλαδή θέλεις να πεις ό,τι όλοι οι "φιλόσοφοι", που ζήσανε απο καταβολής κόσμου μέχρι και τον 3ο με 4ο αιώνα μ.Χ. και διατυπώσανε μεταφυσικές θεωρίες διαφορετικές απο τις διδαχές του Χριστιανισμού, ήτανε Έλληνες;;;;;

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2008, 20:28:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Sesostris

Γράφεις:
"Την χώρα φίλε μου όπως και τον Ελληνισμό την κατέστρεψε ο Χριστιανισμός που έσβυσε κάθε ίχνος φιλοσοφικής αναζήτησης με αποτέλεσμα το σκοτάδι του Μεσαίωνα .Ακόμα και σήμερα οι ιερείς της θρησκείας σου καθυβρίζουν τους Έλληνες και την φιλοσοφία τους ."

Την Ελλάδα την καταστρέψανε οι Ρωμαίοι όταν την κατακτήσανε. Μόνο τα κάρα, που κουβαλούσανε στον ρωμαϊκό θρίαμβο τα λάφυρα απο την Μακεδονία, φτάνανε τα 70. Το πόσοι Έλληνες και πόσες Ελληνίδες γίνανε οι ερωτικοί σκλάβοι στα γούστα των Ρωμαίων ευγενών δεν είναι καταγεγραμμένο, αλλά πρέπει να φτάνανε τις δεκάδες χιλιάδες.

Το ότι οι αρχαίοι Έλληνες με τη φιλοσοφία και τη θρησκεία τους, δεν βλέπανε την αγέλη των λύκων, που ερχότανε να τους κατασπαράξει και συνεχίζανε τους εμφυλίους πολέμους, δεν μπορείς να το χρεώσεις στον Χριστιανισμό, για τον απλό λόγο του ότι ο Χριστός γεννήθηκε αιώνες αργότερα.

Αλλά μιας και οι Ρωμαίοι ήτανε ειδωλολάτρες, μάλλον η κατάκτηση θα έγινε με πολύ βελούδινο τρόπο ε;;;; Και μάλλον τον Αρχιμήδη δεν τον σκότωσε κάποιος Ρωμαίος στρατιώτης, όταν είπε το γνωστό "μη μου τους κύκλους τάραττε", αλλά μάλλον κάποιος Χριστιανός που πετάχτηκε στις Συρακούσες με τη μηχανή του χρόνου...

Όσο για το "καθυβρίζουνε" τη φιλοσοφία των Ελλήνων, που έχει γίνει καραμέλα στο στόμα κάθε αρχαιολάτρη, μήπως εννοείς το ότι αφορίζεται όποιος Χριστιανός διαδίδει τις μεταφυσικές θεωρίες του Πλάτωνα;; Το κείμενο που μας κατέβασε το κατα τα άλλα αμερόληπτο μέλος άθεος, παραμένει μετά απο μια πρόχειρη δική μου μετάφραση αδιόρθωτο. Κάτι που με κάνει να συμπεράνω, ότι δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν:

Ή δεν συμφέρει, να μεταφραστεί καλά, για να μη ξεσκεπαστεί ένα ακόμη ψέμα της προπαγάνδας, που εξαπολύουνε μερικοί εναντίον του Χριστιανισμού,

Ή δεν μπορούνε πολλοί κατα τα άλλα αρχαιόφιλοι να το μεταφράσουνε στη δημοτική.

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2008, 20:47:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαμουήλ

quote:
Δηλαδή θέλεις να πεις ό,τι όλοι οι "φιλόσοφοι", που ζήσανε απο καταβολής κόσμου μέχρι και τον 3ο με 4ο αιώνα μ.Χ. και διατυπώσανε μεταφυσικές θεωρίες διαφορετικές απο τις διδαχές του Χριστιανισμού, ήτανε Έλληνες;;;;;


Δηλαδή εσύ θέλεις να πείς ότι όταν οι κατάρες (γι' αυτές μιλάμε) αναφέρονται ονομαστικά στον Πλάτωνα, για παράδειγμα, ή στην Αθήνα, εννοούν κάποιον άλλον Πλάτωνα (κινέζο ή Ινδό) και άλλη Αθήνα (την πόλη της Βιρτζίνια στις ΗΠΑ);;;

Όταν έχεις κατονομάσει με λεπτομέρειες, αυτό που κατεριέσαι και γράφεις πιο κάτω για φιλοσόφους, σε ποιούς αναφέρεσαι;;

Αλήθεια, γιατί σε εισαγωγικά η λέξη φιλόσοφοι;;

Τι σημαίνει αυτό;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2008, 21:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ γιάπετ

Πάνω στο κείμενο:
«Tοις την μωράν των έξωθεν (= Ελλήνων) φιλοσόφων λεγομένην σοφίαν προτιμώσι, και τοις καθηγηταίς αυτών επομένοις, και τας τε με τεμψυχώσεις των ανθρωπίνων ψυχών, η και ομοίως τοις αλόγοις ζώοις ταύ τας απόλλυσθαι, και εις το μηδέν χωρείν δεχομένοις και δια τούτο ανάστασιν, και κρίσιν, και την τελευταίαν των βεβιωμένων ανταπόδοσιν αθετούσιν ανάθεμα τρίς».

Ρώτησα εάν:
"Το Ελλήνων ταιριάζει στην προπαγάνδα, για αυτό το βάζουμε;;;;;"

Και εσύ απάντησες:
"Ναι γι' αυτό...
Κανονικά εννοούν τους... Κέλτες και τους Γαλάτες φιλόσοφους, αλλά το άλλαξαν οι "χριστιανομάχοι" και αφού υπήρχαν και κανα-δυο Έλληνες φιλόσοφοι, βρήκαν την ευκαιρία..."

Και ρώτησα:
"Δηλαδή θέλεις να πεις ό,τι όλοι οι "φιλόσοφοι", που ζήσανε απο καταβολής κόσμου μέχρι και τον 3ο με 4ο αιώνα μ.Χ. και διατυπώσανε μεταφυσικές θεωρίες διαφορετικές απο τις διδαχές του Χριστιανισμού, ήτανε Έλληνες;;;;"

Και τώρα μου λές:
"Δηλαδή εσύ θέλεις να πείς ότι όταν οι κατάρες (γι' αυτές μιλάμε) αναφέρονται ονομαστικά στον Πλάτωνα, για παράδειγμα, ή στην Αθήνα, εννοούν κάποιον άλλον Πλάτωνα (κινέζο ή Ινδό) και άλλη Αθήνα (την πόλη της Βιρτζίνια στις ΗΠΑ);;;"

Εάν εσύ θέλεις σε αυτό το κείμενο να βλέπεις να καταριούνται οι Έλληνες φιλόσοφοι και όχι να αφορίζονται οι Χριστιανοί, που διαδίδουνε και πιστεύουνε τις μεταφυσικές θεωρίες του Πλάτωνα ή του Βούδα ή του Ζαρατούστρα, τότε δες το, εάν αυτό ικανοποιεί την πεποίθηση σου, ότι η Εκκλησία βάλθηκε να εξαφανίσει τον Ελληνισμό. Αλλά εάν θέλεις να πείσεις και κάποιον άλλον για αυτά που γράφεις, τότε πρέπει να αρχίσεις να επιχειρηματολογείς.

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2008, 21:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαμουήλ

quote:
Εάν εσύ θέλεις σε αυτό το κείμενο να βλέπεις να καταριούνται οι Έλληνες φιλόσοφοι και όχι να αφορίζονται οι Χριστιανοί, που διαδίδουνε και πιστεύουνε τις μεταφυσικές θεωρίες του Πλάτωνα ή του Βούδα ή του Ζαρατούστρα, τότε δες το, εάν αυτό ικανοποιεί την πεποίθηση σου, ότι η Εκκλησία βάλθηκε να εξαφανίσει τον Ελληνισμό. Αλλά εάν θέλεις να πείσεις και κάποιον άλλον για αυτά που γράφεις, τότε πρέπει να αρχίσεις να επιχειρηματολογείς.

Εγώ αγαπητέ, βλέπω αυτό που διαβάζω.
Εάν εσύ "βλέπεις" ότι αυτά απευθύνονται σε χριστιανούς και θέλεις να δικαιολογήσεις αυτόν τον ευσεβή πόθο, θα πρέπει να εξηγήσεις για ποιούς δασκάλους ομιλεί;;

Είχαν δασκάλους οι χριστιανοί που ασπάζονταν την Ελληνική φιλοσοφία και την δίδασκαν;

Είχαν δασκάλους οι χφριστιανοί που αρνούνταν την "ανάσταση" και την τελική κρίση;;

Το κείμενο απ' το οποίο εσύ βγάζεις τα συμπεράσματά σου είναι το εξής:

«Tοις την μωράν των έξωθεν (= Ελλήνων) φιλοσόφων λεγομένην σοφίαν προτιμώσι, και τοις καθηγηταίς αυτών επομένοις, και τας τε με τεμψυχώσεις των ανθρωπίνων ψυχών, η και ομοίως τοις αλόγοις ζώοις ταύ τας απόλλυσθαι, και εις το μηδέν χωρείν δεχομένοις και δια τούτο ανάστασιν, και κρίσιν, και την τελευταίαν των βεβιωμένων ανταπόδοσιν αθετούσιν ανάθεμα τρίς».

και η μετάφρασή του είναι, επίσης, η εξής:

Ανάθεμα σε όσους προτιμούν την ανόητη λεγόμενη σοφία των φιλοσόφων καθώς και στους δασκάλους τους και δέχονται τις μετεμψυχώσεις των ανθρώπινων ψυχών ή και ότι αυτές χάνονται μαζί με αυτές των χωρίς λογική ζώων και εξαφανίζονται, και γι’ αυτό αρνούνται την ανάσταση και την κρίση και την τελική ανταπόδοσιν με βάση αυτά που έχει ζήσει ο καθένας.

Πού ανακάλυψες εσύ ότι απευθύνεται σε χριστιανούς;;

Επιχειρήματα χρειάζονται όταν αναλύεις σκέψεις σου ή απόψεις σου, εδώ τι επιχείρημα χρειάζεται;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2008, 22:57:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ γιάπετ

Γράφεις:
"Είχαν δασκάλους οι χριστιανοί που ασπάζονταν την Ελληνική φιλοσοφία και την δίδασκαν;...Είχαν δασκάλους οι χφριστιανοί που αρνούνταν την "ανάσταση" και την τελική κρίση;;"

Μπορείς να μου πεις σε ποιό σχολείο ήτανε συμμαθητές ο Μέγας Βασίλειος και ο Ιουλιανός, ο γνωστός σαν παραβάτης;;;;

Το ανάθεμα απευθύνεται στους Χριστιανούς, όπως και ο Χριστός απήυθυνε τα "Ουαί" στους φαρισαίους και το Ευαγγέλιο στους αλλοθρήσκους. Το ρήμα "προτιμώσι" λες να αφορά κάποιον, που δεν άκουσε το Ευαγγέλιο και πιστεύει σε κάτι άλλο ή κάποιον που άκουσε το Ευαγγέλιο και προτίμησε κάτι άλλο;;; Οι αρχαίοι Έλληνες, φιλόσοφοι και μη, είχανε ακούσει το Ευαγγέλιο;;;

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2008, 23:21:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

@ γιάπετ

Γράφεις:
"Είχαν δασκάλους οι χριστιανοί που ασπάζονταν την Ελληνική φιλοσοφία και την δίδασκαν;...Είχαν δασκάλους οι χφριστιανοί που αρνούνταν την "ανάσταση" και την τελική κρίση;;"

Μπορείς να μου πεις σε ποιό σχολείο ήτανε συμμαθητές ο Μέγας Βασίλειος και ο Ιουλιανός, ο γνωστός σαν παραβάτης;;;;

Το ανάθεμα απευθύνεται στους Χριστιανούς, όπως και ο Χριστός απήυθυνε τα "Ουαί" στους φαρισαίους και το Ευαγγέλιο στους αλλοθρήσκους. Το ρήμα "προτιμώσι" λες να αφορά κάποιον, που δεν άκουσε το Ευαγγέλιο και πιστεύει σε κάτι άλλο ή κάποιον που άκουσε το Ευαγγέλιο και προτίμησε κάτι άλλο;;; Οι αρχαίοι Έλληνες, φιλόσοφοι και μη, είχανε ακούσει το Ευαγγέλιο;;;

HASTA LA VICTORIA SIEMPRE



Σαμουήλ δεν βγάζεις άκρη.

Άμα κολλήσει η ρημάδα η βελόνα, δεν ξεκολλάει με τίποτα!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2008, 23:53:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαμουήλ, το λένε και οι αναθεματισμοί ότι τα Ελληνικά μαθήματα, είναι για μόρφωση μόνο και για τίποτε άλλο.

Σαφώς και δεν υπήρχε τότε μόρφωση, εκτός Ελληνικής φιλοσοφίας, την οποία ήθελαν να εκμεταλευτούν και μετά την αφόριζαν.

Άρα λοιπόν, όποιος ήθελε να μάθει πέντε γράμματα, δεν μπορούσε να μαθητεύσει σε εβραίους...

Το "προτιμώσι", προφανώς παραπέμπει, με την ευρεία έννοια, στον Ιωάννη Ιταλό και σ' αυτούς που απηχούσαν τις απόψεις του, ο οποίος στάθηκε η "αφορμή" για τους αναθεματισμούς.

Το επιχείρημά σου ότι καταριούνται όποιον γνώρισε το ευαγγέλιο και δεν το ασπάστηκε, δεν αλλάζει τα πράγματα, διότι πρώτον δεν αφορά χριστιανούς (αυτοί το έχουν ασπασθεί) και δεύτερον αυτό σημαίνει ότι αναθεματίζεται όλος ο κόσμος, πλην χριστιανών, που δεν είναι και ότι καλλίτερο, ε;;

Νομίζω ότι θέλοντας να το δικαιολογήσεις, το έκανες χειρότερο...

Άσε που τίποτε δεν αλλάζει το αντικείμενο των αναθεματισμών, αφού αυτές οι "μωρίες", οι "κενοδοξίες" και τα "μυθεύματα", έχουν πηγές, που και αυτές αναθεματίζονται.
Δεν γίνεται να βρίζεις τις πλατωνικές ιδέες και να λες ότι δεν βρίζεις τον Πλάτωνα.

Το ευαγγέλιο το έχουν σχεδόν όλοι υπ' όψιν τους, αλλά το έχει ασπασθεί ένα μέρος της ανθρωπότητας (αυτοί που δεν αποφάσισαν να εμβαθύνουν σ΄αυτό), εσύ συμφωνείς με το ανάθεμα αυτών που δεν το δέχονται ως αλήθεια;

Είναι αυτό δείγμα θρησκείας ενός θεού, πανανθρώπινου;



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2008, 09:15:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Να θέσω το θέμα των αφορισμών σε μία πιο απλή βάση με ένα ερώτημα; ποιος έχει δώσει το δικαίωμα στον οποιοδήποτε "δήθεν" να βρίζει, και δη επισήμως, στο όνομα της ΔΙΚΗΣ του πίστης, τις διαφορετικές ιδέες και απόψεις και τους εκφέροντες αυτές, χωρίς να υπόκειται σε οποιαδήποτε ποινική ή άλλη δίωξη; και δεν εννοώ μόνο στο παρελθόν, ούτε μόνο στο παρόν. Μήπως κάποιοι έχουν πολύ μεγάλη ιδέα, τόσο για το δόγμα όσο, και κυρίως, για τον εαυτούλη τους;

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2008, 09:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνούμε απόλυτα φιλε Κωστάκη... Και αυτοί
που λες,που έχουν μεγαλη ιδέα για το δόγμα τους,
το μόνο που κάνουν είναι να κατηγορούν τον
χριστιανισμό και δεν λένε ποτέ τίποτα για την
δική τους πίστη... Επιτέλους κατάλαβες τον ρόλο
των 12θειστών, φίλε μου....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2008, 10:43:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι

Φίλε trexagireve

[quote] Επιτέλους κατάλαβες τον ρόλο των 12θειστών, φίλε μου..../quote]

Να στο αλλάξω λίγο, χαλώντας το; επιτέλους κατάλαβα το ρόλο όλων όσοι, με την επίπλαστη κατά καιρούς εξουσία τους, επιχείρησαν, είτε με λόγο, είτε στην πράξη, να ακυρώσουν το δικαίωμα ελεύθερης πίστης ή μη πίστης των συνανθρώπων τους. Κι αυτοί δεν ήταν μόνο οι 12θεϊστές, όπως αναφέρεις, αλλά διάφοροι. Θα με χαροποιούσε να αναγνώριζες την κακοήθεια μέρους οπαδών σε όλες τις ιδεολογίες, αλλά δεν ξέρω αν έχεις τη διάθεση για κάτι τέτοιο.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2008, 12:09:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ γιάπετ

Γράφεις:
"Το επιχείρημά σου ότι καταριούνται όποιον γνώρισε το ευαγγέλιο και δεν το ασπάστηκε, δεν αλλάζει τα πράγματα, διότι πρώτον δεν αφορά χριστιανούς (αυτοί το έχουν ασπασθεί) και δεύτερον αυτό σημαίνει ότι αναθεματίζεται όλος ο κόσμος, πλην χριστιανών, που δεν είναι και ότι καλλίτερο, ε;;"

Ο ίδιος ο Χριστός είπε ότι:
« Οποιος σας δέχεται, να εxrι τήν εύλογία σας, όποιος όμως δέν σας δέχεται, οχι μό νο δέν θα εxrι τήν εύλογία σας, άλλα κι όταν φεύγετε άπό τήν πόλη έκείνη η τό σπίτι, να τινάζετε τήν σκόνη άπό τα πόδια σας, καί σας βεβαιώνω, πώς ή τιμωρία που τους περι μένει ειναι χειρότερη κι άπό αύτή που επεσε στα Σόδομα καί στα Γόμορα» (<<Ματθ.» 10, 13-16).

Ο αναθεματισμός των Πατέρων είναι απλά μια διευκρίνιση αυτού που είπε ο Χριστός στους μαθητές του. Όποιος ακούει το Ευαγγέλιο και ΠΡΟΤΙΜΑΕΙ, δηλαδή επιλέγει, να μην το πιστέψει, αλλά να πιστέψει κάτι άλλο, είναι ΗΔΗ αφορισμένος. Όποιος δεν το άκουσε δεν μπορεί να ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙ, δηλαδή να επιλέξει ανάμεσα στο Ευαγγέλιο και κάτι άλλο, γιατί ΔΕΝ έχει επιλογή.

Γράφεις:
"Δεν γίνεται να βρίζεις τις πλατωνικές ιδέες και να λες ότι δεν βρίζεις τον Πλάτωνα."

Δηλαδή εσύ δέχεσαι σαν σωστά όλα όσα είπε ο Πλάτωνας και δεν επιλέγεις αυτά που σου φαίνονται σωστά;;;;;

Θέλεις να είναι προς κοινή χρήση η γυναίκα σου και τα παιδιά σου;;
Θέλεις να ζεις σε μια καστική κοινωνία;;;
Θέλεις να καταργηθεί Η ΓΡΑΦΗ ΚΑΙ Η ΑΝΑΓΝΩΣΗ;;;;;
Θέλεις να καταργηθεί η ποίηση;;;;

Εάν θεωρείς σαν βρισία το να μην τα δέχεσαι ΟΛΑ αυτά, τότε και συ τον βρίζεις τον Πλάτωνα.

Γράφεις:
"Το ευαγγέλιο το έχουν σχεδόν όλοι υπ' όψιν τους, αλλά το έχει ασπασθεί ένα μέρος της ανθρωπότητας (αυτοί που δεν αποφάσισαν να εμβαθύνουν σ΄αυτό), εσύ συμφωνείς με το ανάθεμα αυτών που δεν το δέχονται ως αλήθεια;"

Το πρωτιμώσι είναι ένα ξεκάθαρο ρήμα. Εάν ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΣ να μην το πιστέψεις το Ευαγγέλιο, τότε εννοείται ότι υπάρχει προυπόθεση γνώσης.

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2008, 13:19:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
samuel1974
Δηλαδή εσύ δέχεσαι σαν σωστά όλα όσα είπε ο Πλάτωνας και δεν επιλέγεις αυτά που σου φαίνονται σωστά;;;;;

Θέλεις να είναι προς κοινή χρήση η γυναίκα σου και τα παιδιά σου;;
Θέλεις να ζεις σε μια καστική κοινωνία;;;
Θέλεις να καταργηθεί Η ΓΡΑΦΗ ΚΑΙ Η ΑΝΑΓΝΩΣΗ;;;;;
Θέλεις να καταργηθεί η ποίηση;;;;



Έλα βρε Σαμουήλ;;
Λέει τέτοια πράγματα ο Πλάτωνας;;

Ε, αν τα λέει ο Πλάτωνας, τότε μάλλον θα τα δέχεται ως σωστά, αφού δεν είναι Χριστιανός και "δεν βρίζει" τον Πλάτωνα, εεε;

Edited by - Ψηλός on 15/09/2008 13:33:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2008, 14:02:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε αρκετά απο τα εδώ θέματα, γράφω για την
διαφθορά του κλήρου κι ειδικά απο τη στιγμή που γίναν
δημόσιοι υπάλληλοι,το '50, αγαπητέ μου Κωστάκη....Κομίζεις
γλαύκας εις τας Αθήνας....
Θα παριστάνεις, λοιπόν, για πολύ καιρό τον κριτή και αμόλυντο
κατήγορο του χριστιανισμού; γιατί για αδέκαστος και
αντικειμενικός ,δεν φέρνεις...
Οι άνθρωποι λέμε ότι ειναι άνθρωποι και δεν κρίνετε
η εκκλησία για τις περιπτώσεις των υπαλλήλων του
κράτους,έστω κληρικών, αλλά οι ίδιοι...Και ειδικά στην εποχή της διαφθοράς που ζούμε...Πόσες φορές πρέπει να τα λέμε;
Αλλά ψάχρεις να πιαστείς από κάπου και ξαναγυρνάς στα ίδια μου φαίνεται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2008, 16:14:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαμουήλ

quote:
Ο ίδιος ο Χριστός είπε ότι:
« Οποιος σας δέχεται, να εxrι τήν εύλογία σας, όποιος όμως δέν σας δέχεται, οχι μό νο δέν θα εxrι τήν εύλογία σας, άλλα κι όταν φεύγετε άπό τήν πόλη έκείνη η τό σπίτι, να τινάζετε τήν σκόνη άπό τα πόδια σας, καί σας βεβαιώνω, πώς ή τιμωρία που τους περι μένει ειναι χειρότερη κι άπό αύτή που επεσε στα Σόδομα καί στα Γόμορα» (<<Ματθ.» 10, 13-16).

Αυτό που γράφεις επιβεβαιώνει την άποψή μου για ρατσισμό του χριστού των ευαγγελίων, για κατηγοριοποίηση των ανθρώπων, που με τη σειρά του, τροφοδοτεί διάφορα συναισθήματα και ενέργειες, των μετέπειτα ακολούθων του, όπως έπαρση, αλλαζονία και εκμηδενισμό κάθε ηθικού φραγμού για τα εγκλήματα που έκαναν σε βάρος των «μη μεθ’ αυτόν».


Επίσης, επιβεβαιώνει τις αντιφάσεις (έχει πει και τα ακριβώς αντίθετα) των λόγων του, οι οποίοι καλύπτουν όλα τα γούστα και όλες τις ενέργειες των χριστιανών.

quote:
Ο αναθεματισμός των Πατέρων είναι απλά μια διευκρίνιση αυτού που είπε ο Χριστός στους μαθητές του. Όποιος ακούει το Ευαγγέλιο και ΠΡΟΤΙΜΑΕΙ, δηλαδή επιλέγει, να μην το πιστέψει, αλλά να πιστέψει κάτι άλλο, είναι ΗΔΗ αφορισμένος. Όποιος δεν το άκουσε δεν μπορεί να ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙ, δηλαδή να επιλέξει ανάμεσα στο Ευαγγέλιο και κάτι άλλο, γιατί ΔΕΝ έχει επιλογή.

Άρα, δεν απευθύνεται μόνο στους χριστιανούς, όπως είπες. Αφορά σε όλους όσους άκουσαν και δεν πίστεψαν. Εκτός κι αν θεωρείς ότι όποιος ακούει το ευαγγέλιο, τρέχει να γίνει χριστιανός.

quote:
Γράφεις:
"Δεν γίνεται να βρίζεις τις πλατωνικές ιδέες και να λες ότι δεν βρίζεις τον Πλάτωνα."
Δηλαδή εσύ δέχεσαι σαν σωστά όλα όσα είπε ο Πλάτωνας και δεν επιλέγεις αυτά που σου φαίνονται σωστά;;;;;

Το να μη συμφωνείς προσωπικά, με κάποιες ιδέες του Σωκράτη, (ουσιαστικά είναι ιδέες του Αιγίπτιου βασιλιά Θαμούς), τις οποίες αναφέρει ο Πλάτων στο Φαίδρο, δεν σε νομιμοποιεί όταν αφορίζεις τις πλατωνικές ιδέες.

Βλέπεις εσύ κάποιον διαχωρισμό «κακών» και «καλών» ιδεών;;

Εγώ αντίθετα, βλέπω γενικό αφορισμό και ανάθεμα, των πλατωνικών ιδεών, στο σύνολό τους.

quote:
Θέλεις να είναι προς κοινή χρήση η γυναίκα σου και τα παιδιά σου;;
Θέλεις να ζεις σε μια καστική κοινωνία;;;
Θέλεις να καταργηθεί Η ΓΡΑΦΗ ΚΑΙ Η ΑΝΑΓΝΩΣΗ;;;;;
Θέλεις να καταργηθεί η ποίηση;;;;
Εάν θεωρείς σαν βρισία το να μην τα δέχεσαι ΟΛΑ αυτά, τότε και συ τον βρίζεις τον Πλάτωνα.

Ο Πλάτων Στον «Φαίδρο» αναφέρει ότι ο Σωκράτης έκανε σύγκριση μεταξύ γραπτού και προφορικού λόγου, λέγοντας ότι ο γραπτός καταστρέφει τη μνήμη και αδυνατίζει το μυαλό. Είπε ότι γραπτός λόγος είναι παθητικός, με την έννοια ότι δεν μπορεί να εξηγήσει ή να διευκρινήσει σε αντίθεση με τον προφορικό που είναι ευέλικτος.

Κάτι ανάλογο δεν συμβαίνει σήμερα με τα κομπιουτεράκια;
Έχω σχεδόν, ξεχάσει πώς κάνουν διαίρεση με χαρτί και μολύβι.

Απέχει απ’ αυτό που λες εσύ, προς άγραν εντυπώσεων, περί κατάργησης της γραφής.

Απόδειξη ότι ο Πλάτων... έγραφε!!!


quote:
Γράφεις:
"Το ευαγγέλιο το έχουν σχεδόν όλοι υπ' όψιν τους, αλλά το έχει ασπασθεί ένα μέρος της ανθρωπότητας (αυτοί που δεν αποφάσισαν να εμβαθύνουν σ΄αυτό), εσύ συμφωνείς με το ανάθεμα αυτών που δεν το δέχονται ως αλήθεια;"
Το πρωτιμώσι είναι ένα ξεκάθαρο ρήμα. Εάν ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΣ να μην το πιστέψεις το Ευαγγέλιο, τότε εννοείται ότι υπάρχει προυπόθεση γνώσης.

Δε νομίζω ότι μου απάντησες...αλλά τέλος πάντων.

Αυτοαναιρείσαι διότι όποιος δεν πιστεύει τα ευαγγέλια δεν είναι χριστιανός. Είπες όμως ότι οι κατάρες και οι αφορισμοί έχουν ως αποδέκτες χριστιανούς.
Όσοι δεν το... «προτιμώσι» είναι ας πούμε, οι βουδιστές, οι άθεοι, οι άθρησκοι, οι μουσουλμάνοι, οι ινδουϊστές και όλοι που, αν και άκουσαν (διότι οι περισσότεροι έχουν ακούσει), προτίμησαν άλλη θρησκεία.

Άρα αφορίζει όλον τον υπόλοιπο κόσμο (που έχει μεν υπ’ όψιν του το ευαγγέλιο, αλλά δεν το ασπάζεται),πλην χριστιανών.

Βεβαίως εξαιρεί τους χριστιανούς που δεν το εφαρμόζουν, διότι διαφορετικά δεν θα υπήρχε... άνθρωπος να διαβάσει τους αφορισμούς...



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Edited by - γιαπετ on 15/09/2008 16:32:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 42 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy