ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΜΕΓΑΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 09:35:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου OANNHSEA, ένα ...τυπογραφικό λάθος,έκανε το
απτές, πατές,αλλά, πίστευα ότι θα το καταλάβαινες.....Δεν
πειράζει... Τώρα για το ότι οι εβραίοι είναι Σύριοι,στην
καταγωγή, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να διαβάσεις μια
φορά την Παλαιά Διαθήκη, όπου αναγράφεται αρκετά χαρακτηριστικά, με την καταγωγή του Αβραάμ και της Σάρρας....Είναι πιστεύω αρκετή απόδειξη...
Τα αστεία που γράφεις, τα παίρνω ώς τέτοια...Σίγουρα δεν μιλάς
σοβαρά....Για δεν την ινδοευρωπαική ....φαντασία, βήξ.....
Και εννοώ περί ιστορίας αλλά και περί Ελλήνων απο άλλο
πλανήτη....Τις υπερβολές τις αναγνωρίζει κανείς εύκολα, τα σωστά, όμως είναι θέμα να θέλει να τα αναγνωρίσει, ώστε να μην εκτίθεται....Για τον πολιτισμό και την εξάπλωση των Ελλήνων, σε όλο τον τότε γνωστό κόσμο,υπάρχουν οι ιστορικές αποδείξεις, ψάξε λίγο το
γκούγκλ και θα τις βρεις...Διάλεξε και πάρε...

Μα αγαπητέ μου Agnostic, τις δικές σου ...τεκμηριωμένες και με
αποδείξεις θέσεις περί ύπαρξης των ινδοευρωπαίων, περριμένω....Αλλά
μάλλον μάταια, θα περιμένω....Δεν υπάρχουν...
Βλέπω ότι προχωράς ανθελληνικά, υποστηρίζοντας ότι ο όποιος αρχαίος
ρήτορας ή φιλόσοσφος, έλεγε άλλα αντι άλλων,πράγμα που εύκολα
μπορεί να δει κανείς, πόσο σε πλανεύει...Φίλε, σταμάτα την ανοησία
αυτή του να θέλεις να βγάλεις την ελληνική γλώσσα αμέτοχη του παγκόσμιου πολιτιστικού και πολιτισμικού γίγνεσθαι...Ξέρεις ότι είχε
και έχει περίοπτη θέση...Εγώ δεν συζητάω για ακρότητες, αλλά για
διακριτή διαφορά της ελληνικής απο άλλες παλιές γλώσσες..Αυτό οφείλεις να το παραδεχτείς...Το πόσο απέχει δεν το ψάχνω, μου
αρκεί που απέχει..
Λογικέψου και σοβαρέψου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 10:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

Για δεν την ινδοευρωπαική ....φαντασία, βήξ.....
Και εννοώ περί ιστορίας αλλά και περί Ελλήνων απο άλλο
πλανήτη....Τις υπερβολές τις αναγνωρίζει κανείς εύκολα, τα σωστά, όμως είναι θέμα να θέλει να τα αναγνωρίσει, ώστε να μην εκτίθεται....Για τον πολιτισμό και την εξάπλωση των Ελλήνων, σε όλο τον τότε γνωστό κόσμο,υπάρχουν οι ιστορικές αποδείξεις, ψάξε λίγο το
γκούγκλ και θα τις βρεις...Διάλεξε και πάρε...


Οπως το'πες οι ιστορικές αποδείξεις. Στην προϊστορία, όπου τοποθετούνται χρονικά οι ομιλητές της ινδοερυωπαϊκής και μεγανέστερων φάσεών της, δεν υπάρχουν ιστορικοί, γεωγράφοι, χρονογράφοι και άλλοι σχετικοί συγγραφείς για να διαφυλάξουν μαρτυρίες σχετικά με το πότε και πού μετανάστευαν διάφορες πληθυσμιακές ομάδες. Πολλά γεγονότα που δεν ανιχεύονται αρχαιολογικά (π.χ. η εισβολή των Κελτών στην Ελλάδα) δεν θα τα γνωρίζαμε αν δεν υπήρχαν οι συγκεκριμένες ιστορικές μαρτυρίες.

quote:
trexagireve

Μα αγαπητέ μου Agnostic, τις δικές σου ...τεκμηριωμένες και με
αποδείξεις θέσεις περί ύπαρξης των ινδοευρωπαίων, περριμένω....Αλλά
μάλλον μάταια, θα περιμένω....Δεν υπάρχουν...


Αυτό το εξήγησα νωρίτερα αλλά δεν το είδες ή δεν το κατάλαβες...(ή ίσως να μην θες το "δεις"). Αν πάλι αποφασίσεις να ασχοληθείς με το θέμα σοβαρά και όχι απλοϊκά και επιπόλαια όπως κάνεις μέχρι στιγμής, διάβασε κάποιο βιβλίο συγκριτικής ΙΕ γλωσσολογίας για να λάβεις τις απαντήσεις σου. Οταν εγώ συζητούσα και ανέλυα το θέμα των ΙΕ γλωσσών σε ελληνικά φόρουμ, εσύ βρισκόσουν ακόμα στην εποχή του λίθου. Μην περιμένεις να αφιερώσω περαιτέρω επιχειρηματολογία για παρτη σου. Αν μη τι άλλο θα πρέπει να έχεις και ορισμένες βασικές γνώσεις πάνω στο ζήτημα (θα είναι δηλαδή σα να μιλάω σε τοίχο)...

quote:
trexagireve

Βλέπω ότι προχωράς ανθελληνικά, υποστηρίζοντας ότι ο όποιος αρχαίος
ρήτορας ή φιλόσοσφος, έλεγε άλλα αντι άλλων,πράγμα που εύκολα
μπορεί να δει κανείς, πόσο σε πλανεύει...


Το κάνω διότι τα'χω αρπάξει από τους Εβραίους. Μην το πεις όμως στα υπόλοιπα παιδιά του φόρουμ και εκτεθώ έτσι?

quote:
trexagireve

Φίλε, σταμάτα την ανοησία
αυτή του να θέλεις να βγάλεις την ελληνική γλώσσα αμέτοχη του παγκόσμιου πολιτιστικού και πολιτισμικού γίγνεσθαι...Ξέρεις ότι είχε
και έχει περίοπτη θέση...Εγώ δεν συζητάω για ακρότητες, αλλά για
διακριτή διαφορά της ελληνικής απο άλλες παλιές γλώσσες..Αυτό οφείλεις να το παραδεχτείς...Το πόσο απέχει δεν το ψάχνω, μου
αρκεί που απέχει..


Προφανώς δεν κατάλαβες ότι ακριβώς τις ακρότητες που λες κατέδειξα και αναίρεσα. Οσο για τη συμβολή της ελληνικής γλώσσας στον παγκόσμιο πολιτισμό τη γνωρίζω πολύ καλύτερα από'σένα μέσα από πολλά βιβλία και άρθρα ειδικών και όχι από sci-fi διαδικτυακά φληναφήματα.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 11:45:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Agnostic, του ...λιθίου, ήθελες να πεις
όταν αναφερόσουνα στην εποχή μου...Γιατί φυσικά και πιστεύω
ότι το να διαβάσεις ορισμένα βιβλία σε κάνανε και ειδήμονα...
Αντιθέτως, θέλει συμπληρωματικές μελέτες σε άλλα παρεμφερή
θέματα και αντικείμενα,αλλά και πηγές,ώστε να αποκτήσεις,μια σφαιρική εικόνα για το όλο ζήτημα..Αλλά, άλλο βιβλιοφάγος και
άλλο ερευνητής...Κι εσύ απλά βιβλία διαβάζεις και γι αυτό
προσπαθείς να εντυπωσιάσεις..
Φίλε,μια απλή κουβέντα θα σου πω: Χρειάζεται να έχεις και κάποια
αντίληψη, ώστε να φτάνεις σε συμπεράσματα, που θέλουν και λίγη
λογική...Δεν φτάνει το να διαβάζεις, πρέπει και να γιγνώσκεις τι
αναγιγνώσκεις και να έχεις ανοιχτό μυαλό, πράγμα που εσύ δεν διαθέτεις...Κι αυτό φαίνεται εύκολα...Όπως ας πούμε ότι όταν λέμε για ιστορικές αποδείξεις, εννοούμε, βέβαια ακόμη και
κάποια μεταγενέστερη αναφορά, ή και αρχαιολογικές ανακαλύψεις που
να δείχνουν μια κάποια ιστορική διαδρομή, ένα έθιμο, μια αξία
πολιτισμου των ινδοευρωπαίων σου.....Δεν υπάρχουν, όμως ...Απλά βολεύει την φαντασία ορισμένων που θέλουν να ανακαλύψουν πάλι την
Αμερική και μαζί και την νεοεποχίτικη
θέση που ετοιμάζεται για ένα παγκόσμιο πολιτισμικό καρναβάλι,
όπου θα χαθούν τα πολιτιστικά στοιχεία της ελληνικής φυλής για να
τα περάσουν ώς διεθνή....
Χθές στη Λάρισα, μίλησε ο διακεκριμένος επιστήμονας,Ι.Σειραδάκης,που
αναφέρθηκε στον μηχανισμό των αντικυθήρων, χαρακτηρίζοντας το λάπτοπ
της εποχής εκείνης....Θα στείλω σχετικό άρθρο, επ αυτού, αλλά εσύ
μπορείς να μου βρεις μια χώρα που να έχει τέτοια πολτισμική κληρονομιά; Κάποια δείγματα τέτοιας υψηλής τεχνολογίας; Αυτό σίγουρα
αποδεικνύει ότι ο ελληνικός πολιτισμός π.Χ., ήταν εντυπωσιακός και
σαφώς κυρίαρχος του κόσμου, όπως κι η ελληνική γλώσσα, δανείζοντας
όπως λές κι εσύ, όλες τις ευρωπαικές γλώσσες..Η γνωστή επιστολή
Ζολώτα, προς τον τότε πρόεδρο των ΗΠΑ, είναι χαρακτηριστική,αλλά,
μόνο για όποιος μπορεί να δει, λογικά και ορθά...

Ρε φίλε, έχεις πλάκα...Τόσο καιρό γιατί αντιπαρατιθέμεθα; Για το
πόσο σημασία έχει ο ελληνικός πολιτισμός για τον υπόλοιπο κόσμο..Και τώρα λές ότι το ξέρεις καλύτερα απο μένα; Έ, δεν παίζεσαι με τίποτε!!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 12:38:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να διαβάσεις μια
φορά την Παλαιά Διαθήκη, όπου αναγράφεται αρκετά χαρακτηριστικά, με την καταγωγή του Αβραάμ και της Σάρρας....Είναι πιστεύω αρκετή απόδειξη...

E ρε γλέντια!!!
Από μία θέλεις απτές αποδείξεις για μία υποτιθέμενη φυλή (όταν γράφουμε όταν είναι γλωσσικός ο σύνδεσμος!!!) και από την άλλη μία απλή αναφορά στην Παλαιά διαθήκη είναι ικανή απόδειξη!!!
Γουστάρω λογική...
Αγορίνα μου θα φας και τον Πασά και τον Σταγειρίτη και λίγο...
Για νόμπελ θα πας - για νόμπελ...

quote:
Το κάνω διότι τα'χω αρπάξει από τους Εβραίους. Μην το πεις όμως στα υπόλοιπα παιδιά του φόρουμ και εκτεθώ έτσι?

Πσττ Agnostic, πληρώνουνε καλά;
Βλέπεις οι δικοί μου (παγκόσμιες σκοτεινές δυνάμεις) σταματήσανε να με πληρώνουνε με ρωσίδες γιατί λένε ότι δεν είμαι αρκετά ανθέλληνας και σκοταδιστής...

quote:
Κάποια δείγματα τέτοιας υψηλής τεχνολογίας;

Είσαι σίγουρος ότι έχεις διαβάσει για την τεχνολογία των Κινέζων;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 13:03:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου OANNHSEA, όντως η κατάσταση είναι για γέλια,
γιατι,εκτός απο σένα, δεν νομίζω να υπαρχει άλλος που να συγκρίνει
δεκάδες χιλιάδες κωδικούς και αντίγραφα της Παλαιάς Διαθήκης,
που αποδεικνύουν τα στοιχειώδη,ενώ μου μιλάς για μια
δήθεν φυλή, που δεν έχομε δει ούτε ...κοκκαλάκι της...
Ιλαροτραγικό, να το χαρακτηρίσω;
Όταν λές για τεχνολογία των ..κινέζων, εννοείς 3000 χρόνια πρίν και
σε σχέση με τον υπολογιστή των Αντικυθήρων; Γιατί για τέτοια τεχνολογία μιλάμε....Δεν νομίζω....
Ρε μπαγάσα, είπατε εσύ κι ο ΑΓΝΏΣΤΙΚ να μου φτιάξετε τη μέρα, επειδή
έπηζα; Ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 13:47:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

Γιατί φυσικά και πιστεύω
ότι το να διαβάσεις ορισμένα βιβλία σε κάνανε και ειδήμονα...
Αντιθέτως, θέλει συμπληρωματικές μελέτες σε άλλα παρεμφερή
θέματα και αντικείμενα,αλλά και πηγές,ώστε να αποκτήσεις,μια σφαιρική εικόνα για το όλο ζήτημα..Αλλά, άλλο βιβλιοφάγος και
άλλο ερευνητής...Κι εσύ απλά βιβλία διαβάζεις και γι αυτό
προσπαθείς να εντυπωσιάσεις..


Ναι αλλά ο ερευνητής πρέπει να έχει αποκτήσει τις απαραίτητες γνώσεις για να ξεδιπλωθεί στην έρευνά του και να καταλήξει σε στέρεα και ευλογα συμπεράσματα, ειδάλλως ελλοχεύει ο κίνδυνος να γράψει ασυναρτησίες. Είναι φανερό από αυτά που γράφει ο καθένας μας σε ποιο επίπεδο έχει ερευνήσει ένα θέμα.


quote:
trexagireve

Φίλε,μια απλή κουβέντα θα σου πω: Χρειάζεται να έχεις και κάποια
αντίληψη, ώστε να φτάνεις σε συμπεράσματα, που θέλουν και λίγη
λογική...Δεν φτάνει το να διαβάζεις, πρέπει και να γιγνώσκεις τι
αναγιγνώσκεις και να έχεις ανοιχτό μυαλό, πράγμα που εσύ δεν διαθέτεις...Κι αυτό φαίνεται εύκολα...Όπως ας πούμε ότι όταν λέμε για ιστορικές αποδείξεις, εννοούμε, βέβαια ακόμη και
κάποια μεταγενέστερη αναφορά, ή και αρχαιολογικές ανακαλύψεις που
να δείχνουν μια κάποια ιστορική διαδρομή, ένα έθιμο, μια αξία
πολιτισμου των ινδοευρωπαίων σου.....Δεν υπάρχουν, όμως ...Απλά βολεύει την φαντασία ορισμένων που θέλουν να ανακαλύψουν πάλι την
Αμερική και μαζί και την νεοεποχίτικη
θέση που ετοιμάζεται για ένα παγκόσμιο πολιτισμικό καρναβάλι,
όπου θα χαθούν τα πολιτιστικά στοιχεία της ελληνικής φυλής για να
τα περάσουν ώς διεθνή....


Οταν βάζεις και μπόλικη συνωμοσιολογία στο θέμα νομίζω γκρεμίζεται οποιαδήποτε γέφυρα επικοινωνίας. Τι νόημα έχει να σου κάνω ανάλυση πώς μέσα από τη Γλωσσική Παλαιοντολογία (που προφανώς δεν ξέρεις τι είναι) προκύπτουν στοιχεία για τον πολιτισμό των ομιλούντων την ΠΙΕ? Δεν καταλαβαίνεις ότι το τι είναι υπαρκτό ή όχι στη μακρινή προϊστορία ελάχιστα περιμένουμε να το βρούμε από κείμενα αρχαίων συγγραφέων. Μήπως αναφέρουν μεταγενέστεροι συγγραφείς τον λαό-φορέα του λιμναίου πολιτισμού της νεολιθικής Καστοριάς? Μήπως ξέρουν οι αρχαίοι συγγραφείς τι γλώσσα και προέλευση έχουν οι φορείς των προϊστορικών πολιτισμών Vinca στα Βαλκάνια και Catal Hoyuk στην Ανατολία? Ή μήπως δεν είχαν ιδέα (και πώς άλλωστε θα μπορούσαν) για τους λαούς και τις γλωσσικές κοινότητες που δημιούργησαν τους εν λόγω πολιτισμούς?

Αλλά αυτές είναι για 'σένα ασήμαντες παρατηρήσεις, μπροστά στα "σκοτεινά ανθελληνικά κέντρα" της Νέας Εποχής, που ως γνωστόν με την έννοια μας ξυπνάνε και κοιμούνται πλάθοντας ανθελληνικές θεωρίες για τη γλώσσα μας.

quote:
trexagireve

που δεν έχομε δει ούτε ...κοκκαλάκι της...
Ιλαροτραγικό, να το χαρακτηρίσω;


Ιλαροτραγικό είναι που δεν καταλαβαίνεις ότι ο όρος ινδοευρωπαίοι αναφέρεται πρωτίστως σε γλωσσική ομάδα. Τώρα και να σου προτείνω έρευνες αρχαιολόγων όπως του Mallory και του Renfrew που εξετάζουν πώς μπορούν να συνεργαστούν τα γλωσσικά στοιχεία με αρχαιολογικές μαρτυρίες, εσύ θα προβάλλεις τα σκοτεινά κέντρα των νεοποχιτων επιβεβαιώνοντας την τάση σου για ανορθολογική συνωμοσιολογία και εγκατάλειψη της λογικής.

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 13/04/2009 13:54:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 14:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα συμφωνούμε φίλε Agnostic, φαίνεται ποιός λέει
κάτι απο βιβλία αρβύλα και ποιός λέει τι πιστεύει
η διεθνής κοινότητα...Ξέρουμε ότι εσύ είσαι με τους λίγους
κι εγώ με το τι λέει η γνώση....Ξέρουμε ότι ο ινδοευρωπαισμός,
έγινε για να στηρίξουν την Νέα Εποχη,που ισοπεδωνει τα πάντα
ώστε να γίνει η μαζικοποίηση των εθνών,αλλά, εσύ τόφαγες,
όχι εγώ.....
Γιατί για να κάνεις έρευνα, πρέπει να έχεις κάποια στοιχεία,
όχι αυτοεκτίμησης,αλλά , πεδίο ερευνών, που να ξεφεύγουν
απο την απλή ανάγνωση...Μας έχεις πείσει για το πόσο ασχολείσαι και
με τι...
Ώστε θεωρείς συνομωσιολογία το ότι κάποιοι προσπαθούν να μειώσουν
την εικόνα και την συμβολή της Ελλάδας στην παγκόσμια κληρονομιά....
Έτσι λένε κι οι Τούρκοι, ου υποστηρίζουν ότι είναι δικοί τους
πρόγονοι οι Τρώες.....
Εμπρός στον δρόμο που χάραξε ο Ανδρέας...Αφασία!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 14:19:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν παίζεσαι βρε μπαγάσα

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 14:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν,προτείνω να σταματήσει αυτό με τήν γλώσσα,διότι κατέστη κουραστικό {και είναι εξαντικειμένου εκτός θεματος}.ΔΕΝ αμφισβητεί κανείς τρεχαγυρευόπουλε τήν εξάπλωση τών Ελλήνων,στούς ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ χρόνους.Οι γλώσες τών λαών έχουν ιστορία μόλις 3000 ετών;Πρίν τούς Έλληνες δέν μιλούσε ο κόσμος;Μέ τήν προιστορική εποχή τί γίνεται;Πρό τών Πελασγών τί γλώσσα ομιλήτω στόν Ελλαδικό χώρο;Λοιπόν άσε τα παρανοικά τών διαφόρων ...βιβλιοπαρουσιαστών...,...πολιτικών τής βορείου Ελλάδος...,...παππάδων τής συμπροτεύουσας...καί όχι μόνο... που νομίζουν ότι είναι Παλαιών Πατρών Γερμανοί...,σκουπιδαριών τού διαδικτύου...διότι ψυχολογικής υποστηρίξεως χρίζουν αυτοί και όχι εγώ που προσβλητικότατα ανέφερες.Ανέραστων,απομονωμένων,αντικοινωνικών,ημιμαθών,ΦΑΝΑΤΙΚΩΝ,ΦΑΥΛΩΝ,ΒΕΒΗΛΩΝ,ΤΥΡΑΝΙΣΚΩΝ,ΔΟΓΜΑΤΙΚΩΝ,κακοπροαίρετων,δειλών ανθρωπίσκων τής Ελληνικής καταρέουσας εκκλησίας,δημοσιογραφίας και πολιτικής,σκουπίδια δέν τα δέχεται ουδείς,στόν 21ο αιώνα.

Edited by - ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ on 13/04/2009 14:34:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 16:34:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τήν προηγούμενη εβδομάδα,τρεχαγυρευόπουλε,έγινε κάτι τό οποίο με έχει θυμώσει πολύ.Ένας φίλος τής κόρης μου{που σάν αγόρι στά τέλη του δημοτικού,άρχισε να "ψάχνεται" γενικώς-φυσιολογικό είναι},τής είπε..."ο πατέρας σου είναι μασόνος..." και έβαλε στό διαδίκτυο βίντεο γνωστού βιβλιοπαρουσιαστή,στο οποίο και έλεγε τίς γνωστές ανοησίες...Τήν επομένη η κόρη μου,ρώτησε τήν θρησκευτικό γιά τόν Τεκτονισμό και αυτή μόνο τέρατα δέν μας παρουσίασε.Σπίτι με ρώτησε άν είμαι και εγώ φυσικά και δέν αρνήθηκα.Ξέρεις τι μου είπε;..."Εσύ μπαμπά είσαι καλός άνθρωπος ,το ξέρω,γιατί είσαι μασόνος;"...Τί να απαντήσω σε ένα 10χρονο παιδί;Τέλως πάντων,εξήγησα ότι μπορούσα.Εγώ που ουδέποτε μίλησα στο σπίτι γιά τέτοια θέματα{Η γυναίκα μου φυσικά και το γνωρίζει}.Ξέρεις ότι σήμερα η μικρή δέν θέλει να πάει εκκλησία με τήν μαμά της;Ξέρεις τι κακό μπορεί να συμβεί στήν ψυχή της;Τό δέχεται αυτό η θρησκεία σου τρεχαγύρευε;Δέν είναι πολύ "βρόμικος".ο ..."ιδεολογικός" αυτός πόλεμος;

Edited by - ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ on 13/04/2009 16:36:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 16:53:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΕ, απο την πόλη έρχομαι και στην
κορφή κανέλα...Το στίγμα που έδωσες για τι είδους άνθρωποι
είναι οι παπάδες, βιβλιοπαρουσιαστές, χριστιανοί, αυτοί που
κάνουνε διαχωρισμό και στα παιδιά, ,με το παράδειγμα στο ...10χρονο
παιδί σου στο σχολείο, όπου μάθανε ότι είσαι μασώνος και σε
διώκουνε, όπως επι Χούντας,φέρνουνε λίγο απο Μάρθα Βούρτση....
Ρε φίλε μας δουλεύεις; Οι μασώνοι είναι τύποι σκοτεινοί, συναντιούνται βράδια, κάνουν κάτι περίεργες σατανιστικές τελετές
και αυτοί είναι οι περειθωριοποιημένοι,όπως εσύ, που νομίζεις
ότι δεν έχουν να κάνουν τίποτε άλλο απο το να σε κυνηγάνε...
Τα κοσμητικά σου απωθημένα κα η μανία καταδίωξης, σίγουρα
ψυχολογικής υποστήριξης....Αν θελήσεις καμιά φορά να μιλήσουμε
για το θέμα που απαξιείς, τότε τα λέμε..Τα ψυχοκαταναγκαστικά σου
σε ψυχολόγο,ή ψυχίατρο....Εδώ μιλάμε για ψυχολογικό πόλεμο, μας
προέκυψε και στο θέμα και εσύ παίζεις το ρόλο του ανθρώπου που
αλλάζει θέμα συζήτησης....Συγχαρητήρια...
Αλλά στον 21 αιώνα να δούμε ποιός ζει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 19:44:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δέν έχω σύνδρομο διώξεως,αυτό τό οποίο έγινε είναι αλήθεια.Τό παιδι τι φταίει και του δημιουργήσαν ερωτήματα τα οποία δέν είναι τής ηλικίας του;Αρρωστημένε,που τολμάς και με βρίζεις ,πίσω από τήν ανωνυμία του διαδικτύου,δειλέ...Εγώ είμαι παρανοικός ή αυτοί που διαδίδουν βλακείες ανυπόστατες εναντίων ευυπόλυπτων πολιτών{Τεκτόνων}και ενός υγειούς δρόμου ζωής{Τεκτονισμός},επειδή απλώς διαφωνούν με τήν κοσμοθεωρία τους;Αγράματε,χαζούλη{εξυπακούεται από τήν έλλειψη λογικής να κατανοείς θέματα} και αφελή κακομοιρόπουλε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 19:52:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Πολύ αγάπη βλέπω το έχεις το θέμα,φίλε ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΕ...
Δεν μου λές, θα μας βγεις κι ...αντιστασιακός;
Να ξέρω τι θα ζητάς....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 20:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναί και φυσικά είμαι αντιστασιακός και επαναστάτης και πολέμιος κάθε σκοταδιστικού συστήματος{όχι του Χριστιανισμού....δέν σου δίδω τροφή....τής θρησκείας και του εθνικισμού όπως τά καταντήσατε...καλογεράκια...κατάλαβες τρέχα}... Διάβασε και τό κάτωθι παλαιό τυπικό να δείς τί πρεσβεύω,τι αντιπαλεύω και που ορκίστηκα............................................................."Αν γίνετε Ελευθεροτέκτονας και δη μέλος του Αρχαίου και Αποδεδεγμένου Σκωτικού Τύπου, πίσω από τα σύμβολά του θα βρείτε τις άτεγκτες πραγματικότητες του Καθήκοντος. Δεν αρκεί να καταπολεμάτε τις διαστροφές και τα πάθη σας και να τα υποτάσσετε, αλλά πρέπει επίσης να μοχθείτε ειλικρινά και να προσπαθείτε να νικήσετε εκείνους τους παρανοϊκούς εντός της Ανθρωπότητας: Τους υποκριτές που την εξαπατούν, τους άπιστους που την παραπλανούν, τους φιλόδοξους που καταχρώνται τα δικαιώματά της, τους διεφθαρμένους και τους ανθρώπους δίχως αρχές που εκμεταλλεύονται την εμπιστοσύνη των μαζών. Δεν μπορεί κανείς να πολεμήσει εναντίον όλων αυτών δίχως να υποστεί προσωπικό κίνδυνο. Έχετε την ενέργεια, την αποφασιστικότητα και την αφοσίωση, προκειμένου να δεσμεύσετε όλη σας την ζωή ενάντια στο σκότος, την δολιότητα και την πλάνη;
Οσο βρισκόσασταν στο Διασκεπτήριο, σας περιέβαλαν εμβλήματα θανάτου αλλά και φράσεις σοφίας, καταρχήν, για να σας αναγκάσουν να στοχαστείτε σοβαρά, πράγμα που αποτελεί την κατάλληλη προετοιμασία για ένα σημαντικό βήμα όπως η Μύηση στα Μυστήρια. Ελπίζαμε, επίσης, πώς θα μπορούσατε να θυμηθείτε ότι το κελί χρησιμοποιήθηκε πάντοτε ως ένα από τα κύρια όργανα της τυραννίας, τόσο της εγκόσμιας όσο και της θρησκευτικής: Οτι κατά τον μεσαίωνα, τα κάστρα των ευγενών πάντοτε ανυψώνονταν πάνω από κελιά, ότι η Ιερά Εξέταση είχε τα δικά της κατασκότεινα κελιά για τα θύματά της, και ότι η Βαστίλη ήταν μονάχα μία από τις εκατοντάδες φυλακές που κτίστηκαν από τους βασιλείς, ή από τους τυράννους, σαν κι αυτούς της Βενετίας, και εγκλείονταν εκεί όσοι είχαν θεωρηθεί επικίνδυνοι ή ύποπτοι, όσοι βρέθηκαν στο δρόμο ενός βασιλέα ή ενός ευγενούς, και όσοι κατείχαν ένα επικίνδυνο μυστικό.

Ελπίζαμε δε ότι, αν τα θυμόσασταν αυτά, θα σας ενέπνεαν με μια ευσεβή οργή ενάντια σε κάθε δεσποτισμό, είτε αυτός ασκείται στο σώμα είτε στην συνείδηση, αλλά και με μια πολύ φλογερή αγάπη για όλους τους ελεύθερους θεσμούς διακυβερνήσεως που απαγορεύουν την φυλάκιση εκείνων που διδάσκουν τώρα φυσικά γεγονότα ή πολιτικές αλήθειες που στο μέλλον θα διδάσκονται ως αξιώματα στα σχολεία.

Η πρώτη πράξη ενός καταπιεσμένου λαού, ο οποίος διεκδικεί τα δικαιώματά του για ελευθερία υπό την καθοδήγηση του Θεού, είναι να καταστρέφει τις φυλακές τύπου Βαστίλης, που ήσαν η υπερηφάνεια και η ασφάλεια των δεσποτικών αρχόντων. Ελπίζαμε ότι θα στοχαζόσασταν πως το καθήκον μιας εταιρείας νοημόνων ανθρώπων είναι να κάνουν τα πάντα για να απελευθερώνουν αυτούς που φυλακίστηκαν άδικα στα σιδηρόφρακτα κελιά, αλλά επίσης και να καταστρέφουν πολύ πιο ριζικά εκείνες τις πνευματικές φυλακές στις οποίες η άγνοια και το σφάλμα, οι προκαταλήψεις και οι προλήψεις εγκλείουν τα πνεύματα, τις νοήσεις και τις συνειδήσεις τόσων πολλών ανθρώπων. Θυμηθείτε, επίσης, ότι τα κελιά είναι ιερότερα από τον θρόνο και τον βωμό, γιατί εκεί εγκλείστηκαν και θυσιάστηκαν τα ευγενή θύματα της τυραννίας. Πόσο σπουδαία έργα έχουν γραφτεί εκεί μέσα! Πόσες φορές οι πόρτες τους άνοιξαν για να καταπιούν τους σοφούς, τους σπουδαίους και τους αγαθούς! Έχουμε, λοιπόν, το δικαίωμα να ελπίζουμε ότι κι εσείς επίσης θα είστε αποφασισμένος να διατηρήσετε τον ιερό σκοπό της ελευθερίας και της ανοχής, ακόμα και με κίνδυνο τον εγκλεισμό σας στην φυλακή, ή ακόμα και με κίνδυνο να περάσετε όλη σας την ζωή μέσα στην μοναξιά και το σκοτάδι. Το κελί του μάρτυρα της ελευθερίας ακτινοβολεί με ιερό φως. Το κυνήγι του θύματος του πνευματικού δεσποτισμού διατηρεί τα ίχνη της παρηγορητικής παρουσίας του Αγίου Πνεύματος του Θεού.

Τα εμβλήματα του θανάτου γύρω σας σάς διδάσκουν να στοχάζεστε πάνω στο ασταθές και το σύντομο της ανθρώπινης ζωής. Τούτο, από μόνο του, είναι ένα κοινό μάθημα, που διδάσκεται καθημερινά αλλά πάντοτε οι άνθρωποι το παραβλέπουν. Θα πρέπει επίσης να στοχαστήκατε πόσο μικρή αξία έχει κάτι το τόσο σύντομο, όταν ζυγιστεί στην ζυγαριά συγκρινόμενο με το καθήκον και την τιμή, και πόσο ασήμαντη είναι μια άχρηστη ανιαρή ζωή, αν συγκριθεί με έναν ένδοξο θάνατο, ή με οφέλη που προσφέρθηκαν στην χώρα μας, ή σε έναν συνάνθρωπό μας, με κίνδυνο την ίδια μας την ζωή."


Edited by - ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ on 13/04/2009 20:21:16

Edited by - ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ on 13/04/2009 20:23:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 21:54:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα το ξέρω αγαπητέ μου ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΕ ότι η μασωνία είναι
μυστική επαναστατική θρησκευτική φραξιά που μέσω της Νέας Εποχής,
φέρνει μια παγκόσμια δικτατορία προς όφελος του Μέγα Αρχιτέκτονα
Του Σύμπαντος, ή ΜΑΤΣ...Ξέρω ότι ζητάτε να υποτάξετε τον άνθρωπο
στις ιδέες σας και τον διάβολο αφέντη σας....Δεν χρειάζεται να το
διαφημίζεις...
Για τον Μέγα Ιδεολογικό Πόλεμο, λέω, τι έχεις να μας πεις...Υφίσταται και ποιές πλευρές τον συνθέτουν;Ή εσύ,
απλά είδες φώς και μπήκες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 23:10:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Agnostic :
Εμένα μου φαίνεται ότι συνιστούν και τεκμηρίωση. Ας πούμε η γλώσσα όταν παράγει νέες λέξεις και νέα μορφήματα δεν στηρίζεται στα λιγα στοιχεία ηχομιμητικής φύσεως. Οι καταλήξεις των πτωσεων, τα επιθήματα, τα προθέματα και πολλά ακόμα στοιχεία της μορφολογίας δεν έχουν κανένα λόγο να ταυτίζονται με κάποιου είδους ηχομήμιση του περιβάλλοντος. Σε ποιους ήχους βασίστηκε ας πούμε η κατάληξη -σι της δοτικής ή του απαρεμφάτου -ναι(στην αττικοϊωνική)?

Παραδειγματιζεις απο την εξελιξη της γλωσσας , την οποια σαφως και οριζουν δομικοι κανονες . Τα προθεματα , οι καταληξεις κλπ ειναι το αποτελεσμα πολλων , ισως , αιωνων εξελιξης μιας γλωσσας .
quote:
Δεν επιτελούν δηλαδή κάποιον λειτουργικό ρόλο για τον οποίο να αξίζει να δώσουμε βαρύτητα. Απολιθώματα είναι με ελάχιστη σημασία στη γραμματική και στη σύνταξη.
Ισως ... απο την αλλη ομως κανεις αφορισμος δεν ειναι επιστημονικη τεκμηριωση .
quote:
Ακόμα κι αν δεχτούμε ότι ο άνθρωπος προσπάθησε στα πρώτα στάδια εμφάνισης της ομιλίας να μιμηθεί το περιβάλλον (αναρωτιέμαι πως θα ήταν η φθογγική μίμηση για τον ήχο ενός...δέντρου ή του ήλιου, της σελήνης και του ουρανού που έβλεπε κάθε μέρα πάνω από το κεφάλι του), οι γλώσσες που γνωρίζουμε έχουν σαφώς πολύ περισσότερες λέξεις από αυτές που θα προσπαθούσε να επινοήσει ο πρωτόγονος άνθρωπος έστω και ηχομιμητικά. Εφόσον λοιπόν η παραγωγή νέων λέξεων εξελιχτηκε ασύγκριτα περισσότερο από τις αρχικές ηχομιμησεις του περιβάλλοντος και αναπτύξαμε πολυπλοκότερες γλωσσικές δομές, δεν βλέπω το λόγω να εμμένουμε σε ένα ιδιαίτερα αμφισβητούμενο γλωσσικό κατάλοιπο.

Δεν μπορεις να μην το δεχθεις ... ειναι λογικο , δεν χτιζεις μια οικοδομη απο τον τελευταιο οροφο αλλα απο τα θεμελια ... ακολουθουν ηλεκτρολογικα , υδραυλικα κλπ Οι ηχομιμητικες λεξεις ορθα λογιζονται ως πρωτογενεις λεξεις . Ακολουθησαν τα παραγωγα τους και μεσω της εξελεκτικης διαδικασιας ορισθηκαν δομες και κανονες .
quote:
Σε πόσες άλλες λέξεις ας πούμε συναντάμε το φ- και το ρ- με την ίδια προσπάθεια "ηχομίμησης"? Αντιπαραδείγματα όπου το το φ- χρησιμοποιείται για παντελώς άσχετες λέξεις σε σχέση με τη μίμηση του ήχου του αέρα (φ-αλακρός, φ-άρμακον) και το ρ- (ράχις=οροσειρά, βουνοπλαγιά) μάλλον θα έπρεπε να μας προβληματίσουν. Δεν υπάρχει λόγος να γενικεύσουμε ένα ιδιαίτερα περιορισμένο φαινόμενο. Αυτή είναι η θέση μου.

Η φαλακρα και το φαρμακο δεν παραγουν ηχο ... ο ηχος του αερα δεν αλλαξε οσες χιλιετιες και αν περασαν ... ακουγεται και παραγεται απο τον ανθρωπο ως -φου- και οχι ως -φ- , καθως και ο ηχος απ΄την ορμητικη κινηση του νερου ... ακουγεται σαν -ρου- ή -ροοο- και οχι σαν -ρ- . Απο κει και περα κανουμε συνειρμους ...
quote:
Ε, δε νομίζω να κατέληξαν στο συμπέρασμα της συμβατικοτητας χωρίς κάποια έρευνα. Πόσο δύσκολο είναι να εξετάσουν χιλιάδες λέξεις και να τσεκάρουν μια υποτιθέμενη συστηματικότητα με "ήχους της φύσης"? Εφόσον δεν υπάρχει τέτοια συστηματικότητα για το τεράστιο πλήθος λέξεων όχι μόνο μιας γλώσσας αλλά πολλών ακόμα γλωσσών, δεν μένει περιθώριο για κάποια αιτιακή σχέση φθόγγων και εννοιών καθολικού χαρακτήρα.
Μα δεν μπορουμε εκ προοιμιου να δεχτουμε οτι : η σχεση μεταξυ σημαινοντος και σημαινομενου ειναι αυθαιρετη , και αφου με τον ορο σημειο νοουμε το συνολο που προερχεται απο την συναψι σημαινοντος και σημαινομενου μπορουμε απλως να πουμε οτι το γλωσσικο σημειο ειναι αυθαιρετο (Saussure) . Υπαρχουν παρα πολλα γλωσσικα σημεια (λεξεις) στα οποια διακρινεται αιτιωδης σχεση και επειδη μας το λεει ο αγαπητος κατα τα αλλα Saussure θα το δεχτουμε a priori ; Επειδη μας λεει δηλαδη οτι το -α- στην λεξη "αυγο" θα μπορουσε να ειχε δηλωθει με αλλο γραμμα πχ με -ε- , θα το χαρακτηρισουμε αυθαιρετο ; Λυπαμαι αλλα αυτο αντιτιθεται στην δικη μου λογικη ... αυτο θεωρω εγω επιστημονικη αυθαιρεσια .

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 23:43:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ:
Λοιπόν άσε τα παρανοικά τών διαφόρων ...βιβλιοπαρουσιαστών...,...πολιτικών τής βορείου Ελλάδος...,...παππάδων τής συμπροτεύουσας...καί όχι μόνο... που νομίζουν ότι είναι Παλαιών Πατρών Γερμανοί...,σκουπιδαριών τού διαδικτύου...διότι ψυχολογικής υποστηρίξεως χρίζουν αυτοί και όχι εγώ που προσβλητικότατα ανέφερες.Ανέραστων,απομονωμένων,αντικοινωνικών,ημιμαθών,ΦΑΝΑΤΙΚΩΝ,ΦΑΥΛΩΝ,ΒΕΒΗΛΩΝ,ΤΥΡΑΝΙΣΚΩΝ,ΔΟΓΜΑΤΙΚΩΝ,κακοπροαίρετων,δειλών ανθρωπίσκων τής Ελληνικής καταρέουσας εκκλησίας,δημοσιογραφίας και πολιτικής,σκουπίδια δέν τα δέχεται ουδείς,στόν 21ο αιώνα.

Έχεις πάρει δρόμο.........κι έρχονται και ζέστες!

quote:
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ:
Τήν προηγούμενη εβδομάδα,τρεχαγυρευόπουλε,έγινε κάτι τό οποίο με έχει θυμώσει πολύ.Ένας φίλος τής κόρης μου{που σάν αγόρι στά τέλη του δημοτικού,άρχισε να "ψάχνεται" γενικώς-φυσιολογικό είναι},τής είπε..."ο πατέρας σου είναι μασόνος..." και έβαλε στό διαδίκτυο βίντεο γνωστού βιβλιοπαρουσιαστή,στο οποίο και έλεγε τίς γνωστές ανοησίες...Τήν επομένη η κόρη μου,ρώτησε τήν θρησκευτικό γιά τόν Τεκτονισμό και αυτή μόνο τέρατα δέν μας παρουσίασε.Σπίτι με ρώτησε άν είμαι και εγώ φυσικά και δέν αρνήθηκα.Ξέρεις τι μου είπε;..."Εσύ μπαμπά είσαι καλός άνθρωπος ,το ξέρω,γιατί είσαι μασόνος;"...Τί να απαντήσω σε ένα 10χρονο παιδί;Τέλως πάντων,εξήγησα ότι μπορούσα.Εγώ που ουδέποτε μίλησα στο σπίτι γιά τέτοια θέματα{Η γυναίκα μου φυσικά και το γνωρίζει}.Ξέρεις ότι σήμερα η μικρή δέν θέλει να πάει εκκλησία με τήν μαμά της;Ξέρεις τι κακό μπορεί να συμβεί στήν ψυχή της;Τό δέχεται αυτό η θρησκεία σου τρεχαγύρευε;Δέν είναι πολύ "βρόμικος".ο ..."ιδεολογικός" αυτός πόλεμος;

Ποποπο! μούσι......σαν του μπαρπα-Σαμ!....... η πρώτη δουλειά που θα έκανε ένα νορμάλ παιδάκι είναι να ρώταγε τον μπαμπά του ή τη μαμά του!
Θες να πεις ότι τόσον καιρό πήγαινε με τη μαμά της.....αλλά άλλαξε γνώμη?........γιατί?

quote:
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ:
Δέν έχω σύνδρομο διώξεως,αυτό τό οποίο έγινε είναι αλήθεια.Τό παιδι τι φταίει και του δημιουργήσαν ερωτήματα τα οποία δέν είναι τής ηλικίας του;Αρρωστημένε,που τολμάς και με βρίζεις ,πίσω από τήν ανωνυμία του διαδικτύου,δειλέ...Εγώ είμαι παρανοικός ή αυτοί που διαδίδουν βλακείες ανυπόστατες εναντίων ευυπόλυπτων πολιτών{Τεκτόνων}και ενός υγειούς δρόμου ζωής{Τεκτονισμός},επειδή απλώς διαφωνούν με τήν κοσμοθεωρία τους;Αγράματε,χαζούλη{εξυπακούεται από τήν έλλειψη λογικής να κατανοείς θέματα} και αφελή κακομοιρόπουλε...

Ποπόπό!!!!!! ....με τέτοιο βρωμόστομα! που να τη βρεις την υπόληψη καημένε?

quote:
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ:
Ναί και φυσικά είμαι αντιστασιακός και επαναστάτης και πολέμιος κάθε σκοταδιστικού συστήματος{όχι του Χριστιανισμού....δέν σου δίδω τροφή....τής θρησκείας και του εθνικισμού όπως τά καταντήσατε...καλογεράκια...κατάλαβες τρέχα}... Διάβασε και τό κάτωθι παλαιό τυπικό να δείς τί πρεσβεύω,τι αντιπαλεύω και που ορκίστηκα

Αμ δεν τα λένε αυτά!!!!

quote:
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ:
Αν γίνετε Ελευθεροτέκτονας και δη μέλος του Αρχαίου και Αποδεδεγμένου Σκωτικού Τύπου,

Και γιατί του Σκωτικού τύπου? εγώ θέλω να είμαι του Ιρλανδικού, αλλά μήν την πατήσω ο άνθρωπος.....

quote:
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ:
πίσω από τα σύμβολά του θα βρείτε τις άτεγκτες πραγματικότητες του Καθήκοντος. Δεν αρκεί να καταπολεμάτε τις διαστροφές και τα πάθη σας και να τα υποτάσσετε, αλλά πρέπει επίσης να μοχθείτε ειλικρινά και να προσπαθείτε να νικήσετε εκείνους τους παρανοϊκούς εντός της Ανθρωπότητας: Τους υποκριτές που την εξαπατούν, τους άπιστους που την παραπλανούν, τους φιλόδοξους που καταχρώνται τα δικαιώματά της, τους διεφθαρμένους και τους ανθρώπους δίχως αρχές που εκμεταλλεύονται την εμπιστοσύνη των μαζών. Δεν μπορεί κανείς να πολεμήσει εναντίον όλων αυτών δίχως να υποστεί προσωπικό κίνδυνο. Έχετε την ενέργεια, την αποφασιστικότητα και την αφοσίωση, προκειμένου να δεσμεύσετε όλη σας την ζωή ενάντια στο σκότος, την δολιότητα και την πλάνη;

Ναιαιαιαιαιαιαιαι!!!!!!

quote:
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ:
Οσο βρισκόσασταν στο Διασκεπτήριο, σας περιέβαλαν εμβλήματα θανάτου αλλά και φράσεις σοφίας, καταρχήν, για να σας αναγκάσουν να στοχαστείτε σοβαρά, πράγμα που αποτελεί την κατάλληλη προετοιμασία για ένα σημαντικό βήμα όπως η Μύηση στα Μυστήρια. Ελπίζαμε, επίσης, πώς θα μπορούσατε να θυμηθείτε ότι το κελί χρησιμοποιήθηκε πάντοτε ως ένα από τα κύρια όργανα της τυραννίας, τόσο της εγκόσμιας όσο και της θρησκευτικής: Οτι κατά τον μεσαίωνα, τα κάστρα των ευγενών πάντοτε ανυψώνονταν πάνω από κελιά, ότι η Ιερά Εξέταση είχε τα δικά της κατασκότεινα κελιά για τα θύματά της, και ότι η Βαστίλη ήταν μονάχα μία από τις εκατοντάδες φυλακές που κτίστηκαν από τους βασιλείς, ή από τους τυράννους, σαν κι αυτούς της Βενετίας, και εγκλείονταν εκεί όσοι είχαν θεωρηθεί επικίνδυνοι ή ύποπτοι, όσοι βρέθηκαν στο δρόμο ενός βασιλέα ή ενός ευγενούς, και όσοι κατείχαν ένα επικίνδυνο μυστικό.

quote:
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ:
Ελπίζαμε δε ότι, αν τα θυμόσασταν αυτά, θα σας ενέπνεαν με μια ευσεβή οργή ενάντια σε κάθε δεσποτισμό, είτε αυτός ασκείται στο σώμα είτε στην συνείδηση, αλλά και με μια πολύ φλογερή αγάπη για όλους τους ελεύθερους θεσμούς διακυβερνήσεως που απαγορεύουν την φυλάκιση εκείνων που διδάσκουν τώρα φυσικά γεγονότα ή πολιτικές αλήθειες που στο μέλλον θα διδάσκονται ως αξιώματα στα σχολεία.

quote:
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ:
Η πρώτη πράξη ενός καταπιεσμένου λαού, ο οποίος διεκδικεί τα δικαιώματά του για ελευθερία υπό την καθοδήγηση του Θεού, είναι να καταστρέφει τις φυλακές τύπου Βαστίλης, που ήσαν η υπερηφάνεια και η ασφάλεια των δεσποτικών αρχόντων. Ελπίζαμε ότι θα στοχαζόσασταν πως το καθήκον μιας εταιρείας νοημόνων ανθρώπων είναι να κάνουν τα πάντα για να απελευθερώνουν αυτούς που φυλακίστηκαν άδικα στα σιδηρόφρακτα κελιά, αλλά επίσης και να καταστρέφουν πολύ πιο ριζικά εκείνες τις πνευματικές φυλακές στις οποίες η άγνοια και το σφάλμα, οι προκαταλήψεις και οι προλήψεις εγκλείουν τα πνεύματα, τις νοήσεις και τις συνειδήσεις τόσων πολλών ανθρώπων. Θυμηθείτε, επίσης, ότι τα κελιά είναι ιερότερα από τον θρόνο και τον βωμό, γιατί εκεί εγκλείστηκαν και θυσιάστηκαν τα ευγενή θύματα της τυραννίας. Πόσο σπουδαία έργα έχουν γραφτεί εκεί μέσα! Πόσες φορές οι πόρτες τους άνοιξαν για να καταπιούν τους σοφούς, τους σπουδαίους και τους αγαθούς! Έχουμε, λοιπόν, το δικαίωμα να ελπίζουμε ότι κι εσείς επίσης θα είστε αποφασισμένος να διατηρήσετε τον ιερό σκοπό της ελευθερίας και της ανοχής, ακόμα και με κίνδυνο τον εγκλεισμό σας στην φυλακή, ή ακόμα και με κίνδυνο να περάσετε όλη σας την ζωή μέσα στην μοναξιά και το σκοτάδι. Το κελί του μάρτυρα της ελευθερίας ακτινοβολεί με ιερό φως. Το κυνήγι του θύματος του πνευματικού δεσποτισμού διατηρεί τα ίχνη της παρηγορητικής παρουσίας του Αγίου Πνεύματος του Θεού.

quote:
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ:
Τα εμβλήματα του θανάτου γύρω σας σάς διδάσκουν να στοχάζεστε πάνω στο ασταθές και το σύντομο της ανθρώπινης ζωής. Τούτο, από μόνο του, είναι ένα κοινό μάθημα, που διδάσκεται καθημερινά αλλά πάντοτε οι άνθρωποι το παραβλέπουν. Θα πρέπει επίσης να στοχαστήκατε πόσο μικρή αξία έχει κάτι το τόσο σύντομο, όταν ζυγιστεί στην ζυγαριά συγκρινόμενο με το καθήκον και την τιμή, και πόσο ασήμαντη είναι μια άχρηστη ανιαρή ζωή, αν συγκριθεί με έναν ένδοξο θάνατο, ή με οφέλη που προσφέρθηκαν στην χώρα μας, ή σε έναν συνάνθρωπό μας, με κίνδυνο την ίδια μας την ζωή."

Είμαι μέσα!!!!

εμπρός!! της γης οι κολασμένοι!!!!
στου ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΥ τη μασονική στοά
ευθύς να γίνουμε ολοί μας! μέλη!
να πάρουμε τις στράτες τα βουνά!
μή μείνουμε για πάντα κοιμισμένοι!
παντού να τρέξουμε να πούμε όλα αυτά!
για μια Ελλάδα σαν και πρώτα τιμημένη!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 13/04/2009 23:48:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2009, 02:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...και ξανά προς την δόξα στραβά, τραβά, τραβά
και ξανά προς την δόξα τραβά..


μπουμ μπούμ


...περνάει ο στρατός της Ελλάδος εμπρός , τα ταμ... τα ταμ


Αμαλίααα.... πρόλαβέ με, τα χαπάκια μου!!!


Γενικόν Επιτελείον Στρατού
Διαταγή Εφοδιασμού
Υπηρεσία μετόπισθεν:
Μεταφέρατε έδραν Υπηρεσίας μετόπισθεν ως και ακραίον σταθμόν εις Σέρβια.
Σέρβια 13-Χ- 1912 Κωνσταντίνος


Ερίωπας
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2009, 03:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απόσπασμα λαϊκής γλωσσολιγικής μελέτης(Κεφαλληνίας):

"Και ας έχει ο γάϊδαρος φωνή για ψάλτη δεν τον κράζουν"

Επί παραδόξων ακουσμάτων:

"Ανέβηκε ο γάϊδαρος ς' τα κεραμίδια"

ΕρίωπαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2009, 08:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σάμπως κι όλα αυτά που συζητάμε εδω και τώρα, δεν είναι συγκεκαλυμένος ο Ιδεολογικός Πόλεμος, που λέει το θέμα μας;
Δεν είναι, μήπως, αυτή η μάχη της ζωής και του θανάτου;
Δεν έχουμε εδώ να κάνουμε με αιφινιαδιαστικά και ολικά
πεδία μαχών, που όλοι θα προστρέξουμε να πάρουμε θέση και τελευταία στιγμή, θα διαλέξουμε πλευρά;
Μην πει κανείς πως ξέρει απο που έρχεται και που πηγαίνει...Μην
είναι σίγουρος κανείς πως θα ναι απο την πλευρά του νικητή ή του
ηττημένου...Ο πόλεμος αυτός τώρα ΖΕΙ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2009, 08:42:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απόσπασμα συγκεκριμένης θεματικής μελέτης:

"Για πάψε βρε τραγουδιστή! να πει και και κανάς άλλος....
μήν άνοιξες το στόμα σου σα γάιδαρος μεγάλος...."

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2009, 11:00:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σταυρόλεξο για ολίγους:

http://sci.tech-archive.net/Archive/sci.lang/2006-08/msg00650.html


Φίλε Agnostic μήπως, λέω μήπως, έτυχε να διαβάσεις πουθενά ποιά γλώσσα μιλούσαν τα εν θέματι λεβεντόπαιδα;

Ερίωπας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2009, 13:32:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να συμπληρώσω μόνον αγαπητέ μου ΕΡΙΩΠΑ. ότι κι οι
Ρωμαίοι, αυτοαποκαλούνταν Έλληνες, όχι κατ ευφημισμόν,
αλλά γιατί ξέρανε ότι είναι Έλληνες....
Παραθέτω σχετικό κείμενο....Ας το δούνε οι αγνωστικιστές και
σκεπτικιστές....

"ΠΕΡΙ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΑΙ ΡΩΜΑΙΩΝ ...
Διονύσης Παπαχριστοδούλου


ΕΙΜΕΘΑ Ε Λ Λ Η Ν Ε Σ ΚΑΙ ΟΧΙ ΡΩΜΑΙΟΙ.
ΠΩΣ ΜΑΣ ΑΠΟΚΟΠΤΕΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΜΑΣ, ΠΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΣΕΙΣ ΕΧΕΤΕ ΠΕΡΙΦΡΟΝΙΣΕΙ;
H E Λ Λ Α Σ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΙΔΕΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΛΑΜΨΗ ΤΗΣ ΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ ΔΟΜΗ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΞΑΝΑ ΣΤΟΝ ΦΩΣ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.
Η Ε Λ Λ Α Σ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΛΟΣ ΤΟ ΦΩΣ ΠΟΥ ΑΠΑΣΤΡΑΠΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ, ΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑ, ΤΟΥΣ ΔΕΛΦΟΥΣ, ΤΗΝ ΔΗΛΟ, ΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ, ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ,ΤΟΝ ΣΩΚΡΑΤΗ,ΤΟΝ ΛΕΩΝΙΔΑ, ΤΟΝ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗ, ΤΟΝ ΜΙΛΤΙΑΔΗ, ΤΟΝ ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΡΟ.
ΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ, ΓΕΝΝΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ (ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣΕ ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΑΖΕΣ)ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ. Η Ε Λ Λ Α Σ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΩΝ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΔΥΟ ΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΤΗΣ ΑΜΑΘΕΙΑΣ, ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ, ΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΠΡΟΚΑΤΑΛΛΗΨΕΩΝ ΣΤΟ ΦΩΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΕΩΣ.
ΟΠΩΣ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΤΕ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΞΥΠΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΡΕΦΟΥΝ ΠΑΛΙ ΤΟ ΒΛΕΜΜΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΦΩΣ ΤΗΣ Ε Λ Λ Α Δ Ο Σ.
ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ ΠΟΥ ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΕΚΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΠΟΥ ΚΥΚΛΩΦΟΡΟΥΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΑ ΠΕΡΙΠΤΕΡΑ.
ΤΟ ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ ΤΗΣ Ε Λ Λ Α Δ Ο Σ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΛΑΜΨΕΙ ΞΑΝΑ.
ΕΣΕΤΕ ΗΜΑΡ
ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΣ Π.Ν.

6-6-2003 ΔΙΟ
ΑΓΑΠΗΤΕ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕ Π.Ν.
ΛΕΓΟΜΑΙ ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΠΑΠΑΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ, ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΩΣ ΘΕΟΛΟΓΟΣ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ (18 χρόνια) ΣΤΗΝ ΕΔΕΣΣΑ ΚΑΙ ΤΟ EMAIL ΣΑΣ ΠΡΟΣ ΤΟ www.romanity.org ΤΟ ΕΛΑΒΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ SITE.
>ΕΙΜΕΘΑ Ε Λ Λ Η Ν Ε Σ ΚΑΙ ΟΧΙ ΡΩΜΑΙΟΙ.
Βεβαίως και είμεθα Έλληνες. Το μήνυμα του www.romanity.org δεν είναι ότι οι σύγχρονοι Έλληνες δεν είμαστε Έλληνες αλλά Ρωμαίοι. Το μήνυμα του είναι ότι οι Ρωμαίοι ήσαν Έλληνες πολύ πριν κυριαρχήσουν στην κυρίως Ελλάδα και κατά συνέπεια μας ανήκει, ως παρελθόν μας, και η Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία και ο κακώς θεωρούμενος διάδοχός της το Βυζάντιο. Κακώς θεωρείται το Βυζάντιο διάδοχος της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας γιατί δεν συνέβη καμιά διαδοχή. Η Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία ήταν μία και ενιαία μέχρι την Άλωση της Κωνσταντινοπόλεως από τους Τούρκους.
Στην Ελλάδα συνηθίζουμε να λέμε ότι οι Ρωμαίοι μας κατέκτησαν με τα όπλα και εμείς τους νικήσαμε με τον πολιτισμό μας. Ας ήμαστε όμως ρεαλιστές. Ποιος ισχυρός κατακτητής δέχεται να επιτρέψει την επικράτηση του κατακτημένου; Οι Ρωμαίοι ήσαν Έλληνες πολύ πριν έρθουν στην Ελλάδα. Το ίδιο το όνομα της πόλης τους, Ρώμη, δεν έχει ετυμολογική ρίζα στα λατινικά αλλά προέρχεται από το ελληνικό, ρώμη = δύναμη. Ρίξτε μια ματιά στο www.romanity.org/htm/rom.e.00.to_psema_tou_karlomagnou_to_794.htm για περισσότερες πληροφορίες και συγνώμη που, για ας πούμε τεχνικούς λόγους, δεν είναι ακόμα ολόκληρο μεταφρασμένο στα ελληνικά. Επίσης αν έχετε χρόνο ρίξτε μια ματιά και στο πολύ σημαντικό βιβλίο του Ρωμανίδη “ΡΩΜΗΟΣΥΝΗ ΡΩΜΑΝΙΑ ΡΟΥΜΕΛΗ” (www.romanity.org/htm/rom.e.01.romiosini_romania_roumeli.00.htm). Οι Ρωμαίοι ήσαν Έλληνες και πριν κυριαρχήσουν και στην κυρίως Ελλάδα, τόσο Έλληνες όσο ήσαν και οι αρχαίοι Μακεδόνες του Μεγάλου Αλεξάνδρου που διέδωσαν τον ελληνικό πολιτισμό στα πέρατα του κόσμου. Το γιατί σήμερα θεωρούμε τους Ρωμαίους Λατίνους, αν και οι Λατίνοι υπήρξαν εχθροί των Ρωμαίων, είναι μια μεγάλη ιστορία που αν έχετε κουράγιο θα γνωρίσετε διαβάζοντας το πολύ σημαντικό βιβλίο του Ρωμανίδη (www.romanity.org/htm/rom.e.01.romiosini_romania_roumeli.00.htm) που σας προανέφερα.
Συχνά μας κυριεύει το ερώτημα-παράπονο: “αχ, αυτοί οι αρχαίοι ημών πρόγονοι! Ποτέ δεν κατάφεραν να ενωθούν”. Κι όμως οι άνθρωποι δεν ενώθηκαν όσο δεν το είχαν συνειδητοποιήσει ως ανάγκη. Όταν κατάλαβαν τη χρησιμότητα της ενοποίησης των ελληνότροπων κοινωνιών τους το πέτυχαν μια χαρά και με θαυμαστή διάρκεια. Πρώτα με τον Αλέξανδρο τον Μακεδόνα και αργότερα πολύ καλύτερα με ηγέτες τους εκ Ρώμης ορμώμενους Ρωμαίους οι οποίοι εξ αρχής ήσαν Έλληνες. Η ρωμαϊκή Οικουμένη, η Pax Romana, η πρώτη εκείνη μεγάλη προσπάθεια παγκοσμιοποίησης αρχικά και για αρκετούς αιώνες είχε συλλάβει και σε μεγάλο βαθμό πραγματώσει το αίτημα της πολυπολιτισμικότητας. Όμως μετά την απελευθέρωση της Εκκλησίας του Χριστού, μετά τη λήξη των Διωγμών, κυριάρχησαν (τραγική ειρωνεία) πολιτικές που προσπάθησαν να επιβάλλουν με την κρατική βία την “oρθοδοξία” και έφθειραν, αργά αλλά σταθερά, την κρατική ενότητα και οντότητα της άλλοτε κραταιής Pax Romana.
Πρόσφατα είχα αλληλογραφία με ένα φίλο που σπουδάζει στην Αγγλία και μου έγραφε: “Επειδή σπουδάζω στην Αγγλία, έχω την ευκαιρία να συζητώ με τους Άγγλους πολύ συχνά, για τους Ρωμαίους. Οι Άγγλοι λατρεύουν τους Ρωμαίους, και δεν αποδέχονται με τίποτα ότι οι σημερινοί Έλληνες είναι όντως Ρωμαίοι … γιαυτούς οι Ρωμαίοι ήταν μια λατινόφωνη φυλή, η οποία δεν είχε καμιά σχέση με τους Έλληνες … ή μάλλον είχε, αφού οι Έλληνες έγιναν “δούλοι” τους …”. Δεν αποδέχονται με τίποτα ότι είμαστε απόγονοι των Ρωμαίων γιατί τιμάν τους Ρωμαίους και θεωρούν ύβρη το να μας παραχωρήσουν το ένδοξο και αγαπητό σε αυτούς όνομα του Ρωμαίου. Βλέπετε τι πέτυχε η πλαστογράφηση της Ιστορίας που ξεκίνησε ο Καρλομάγνος το 800 μ.Χ. περίπου; Αν τα πληρώματα των αγγλικών και γαλλικών πλοίων στις ακτές της Σμύρνης ήξεραν ότι οι απελπισμένοι που πλησίαζαν τα καράβια τους, για να σωθούν από την τουρκική θηριωδία, ήσαν Ρωμαίοι δεν θα τους πετούσαν με τέτοια σαδιστική χαιρεκακία καυτό λάδι, αλλά με αγάπη και σεβασμό θα τους βοηθούσαν. Αυτή την προσέγγιση του ελληνικού λαού με τους ευρωπαϊκούς δεν θέλει το αγγλοσαξωνικό κέντρο εξουσίας και γιαυτό συνεχίζει με συνέπεια το ψέμα του Καρλομάγνου.
Όταν λέμε ότι είμαστε Ρωμαίοι το λέμε πρώτον με την προϋπόθεση ότι οι ίδιοι οι Ρωμαίοι ήσαν Έλληνες πολύ πριν κυριαρχήσουν στην κυρίως Ελλάδα και δεύτερον για να τονίσουμε ότι οι σύγχρονοι Έλληνες έχουμε ιστορικά δικαιώματα επί της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας. Δικαιούμαστε αν μήτι άλλο, τουλάχιστον τη τιμή και την αγάπη που τρέφουν οι λαοί της Ευρώπης, οι όψιμοι συμπολίτες μας λόγω της ΟΝΕ, προς τους Ρωμαίους. Εμείς έχουμε διασώσει και διατηρούμε σε χρήση το όνομα του μεγάλου Ρωμαίου μεταρρυθμιστή, του Μεγάλου Κωνσταντίνου, ενώ τα κέντρα εξουσίας που κυβερνούν την ενωμένη Ευρώπη προβάλλουν για σύμβολό της τον εχθρό και κατακτητή των Ρωμαίων, τον βάρβαρο και αγράμματο Καρλομάγνο των Φράγκων.
>ΠΩΣ ΜΑΣ ΑΠΟΚΟΠΤΕΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΜΑΣ, ΠΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΣΕΙΣ ΕΧΕΤΕ ΠΕΡΙΦΡΟΝΙΣΕΙ;
Από τα προηγούμενα που σας έγραψα ελπίζω να έχετε καταλάβει ότι δεν προσπαθούμε να μας αποκόψουμε “από την ιστορία μας και τα κατορθώματα των προγόνων μας”, μάλλον ο καημός μας είναι να τα αναδείξουμε και φυσικά δεν τους περιφρονούμε.
>ΟΠΩΣ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΤΕ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΞΥΠΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΡΕΦΟΥΝ ΠΑΛΙ ΤΟ ΒΛΕΜΜΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΦΩΣ ΤΗΣ Ε Λ Λ Α Δ Ο Σ.
ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ ΠΟΥ ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΕΚΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΠΟΥ ΚΥΚΛΩΦΟΡΟΥΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΑ ΠΕΡΙΠΤΕΡΑ.
Δυστυχώς αυτό που κυριαρχεί είναι το νεοπαγανιστικό ρεύμα το οποίο είναι ότι πιο προδοτικό έχει γνωρίσει η σύγχρονη, εν Ελλάδι ξενοκίνητη προπαγάνδα. Υπερτονίζοντας την αρχαιοελληνική μας καταγωγή και απορρίπτοντας την ιστορική μας συνέχεια, τη Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία, μας εκθέτει ανεπανόρθωτα στα μάτια των λαών της Ευρώπης σε μια εποχή που έχει προ πολλού σβήσει ο αρχαιοελληνικού προσανατολισμού φιλελληνισμός, ενώ παραμένει ζωντανή η αγάπη και η εκτίμηση των ευρωπαϊκών λαών προς τη Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία η οποία και λόγω της συντελούμενης παγκοσμιοποίησης είναι ακόμη πιο επίκαιρη. Δεν είναι άλλωστε η πρώτη φορά που εξ αιτίας της αφέλειας και αμάθειάς μας πέφτουμε θύματα των όποιων ανθελληνικών σχεδιασμών.
>ΤΟ ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ ΤΗΣ Ε Λ Λ Α Δ Ο Σ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΛΑΜΨΕΙ ΞΑΝΑ.
Φυσικά το πεπρωμένο της Ελλάδος είναι να λάμπει πάντα. Και θα συνέβαινε αυτό αν δεν γινόμασταν από αφέλεια αυτόκλητοι Εφιάλτες των ονείρων του Γένους μας. Οι Έλληνες όμως είμαστε “αεί παίδες” και βασικό χαρακτηριστικό των παιδιών είναι ότι μπορούν να χαίρονται και να παίζουν μέσα και στις χειρότερες συνθήκες, σφύζουν από ζωή και συνεχώς ελπίζουν: “Πάλι με χρόνους με καιρούς πάλι δικά μας θάναι …” όχι μόνο η Ανατολή, αλλά και η Δύση, και ο Βορράς, και ο Νότος, αρκεί να θυμόμαστε ποιοι είμαστε.


Σημειωτέον ότι εδώ και καιρό η επιστημονική έρευνα στη Δύση έχει αποκαταστήσει το λεγόμενο Βυζάντιο και έχει ξεπεραστεί η αξεπέραστη εκείνη φράση που λέγοντας “βυζαντινισμός” εννοούσε καθετί το σκοταδιστικό, οπισθοδρομικό και ανέντιμο. Ήδη έχει αρχίσει να ακούγεται και η πολύ σημαντική πληροφορία ότι κακώς και για λόγους προπαγάνδας και σκοπιμότητας χρησιμοποιήθηκε από το 1562(!) και επεκράτησε από τον Διαφωτισμό και μετά η ονομασία “Βυζαντινή Αυτοκρατορία”, για το ανατολικό τμήμα της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας. Ο σκοπός ήταν η αποκοπή των υπόδουλων στους Οθωμανούς λαών της πρώην ανατολικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας από τη Δύση και η κατασυκοφάντηση των μεσαιωνικών προγόνων μας και ημών των ιδίων. Η “Βυζαντινή Αυτοκρατορία” δηλαδή αποκαθίσταται πλέον στις συνειδήσεις των λαών της Δύσης ως κανονική συνέχεια της υπ’ αυτών αγαπώμενης και τιμώμενης Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας. Και σε αυτήν την πολύ σημαντική και ελπιδοφόρα ιστορική στιγμή για το Γένος μας, δυστυχώς, πολύ Νεοέλληνες επιλέγουν να παρατήσουν και ει δυνατόν να εξαφανίσουν τη στέρεη γη του ρωμαίικου παρελθόντος μας και να απογειωθούν σε φαντασιακές συλλήψεις μετεμψύχωσης και νεκρανάστασης, νεκρών εκ γενετής “θεών”, καταντώντας γραφικοί “Ερμήδες” στις πλαγές του Ολύμπου προς τέρψιν των οφθαλμών και των καρδιών κάθε πικραμένου … από την αποκατάσταση του “Βυζαντίου” και την προσπάθεια επανασύνδεσης μας με το ρωμαίικό μας παρελθόν. Ορίστε και κάποια ενδεικτικά αποσπάσματα από ένα δημοσίευμα του ΣΤΑΘΗ Σ. στην εφημερίδα ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ, στις 31-5-2003:
“Κι έτσι, παρ' ότι πέρασαν οι αιώνες -οι Οθωμανοί τούρκεψαν και οι Ρωμαίοι (Ρωμιοί) ελληνέψανε- …
Φορτωμένος με απίθανα κλισέ (αρχαιοπρογονόπληκτα), μεγάλη και πλατειά άγνοια, ο βυζαντινός παππούς έχει γίνει το “ελλείπον παιγνιόχαρτο” της ελληνικής ταυτότητας. Όχι τόσον της ευρωπαϊκής πλέον, διότι στα ευρωπαϊκά γράμματα οι βυζαντινές σπουδές έχουν, εν πολλοίς, αποκαταστήσει την εικόνα του Βυζαντίου, ενώ ταυτοχρόνως και σιγά - σιγά η εικόνα αυτή διαδίδεται και στα ευρύτερα στρώματα των δυτικών, στους μορφωμένους ανθρώπους και τους ψαγμένους.
Αντιθέτως, εδώ, οι “ενοχές μας” (και λόγω του βροντώδους ελλείμματος παιδείας απ' την εκπαίδευση) για τον βυζαντινό μας παππού καλά κρατούν -οι περισσότεροι αγνοούν ότι ήταν ένας χαρούμενος πολιτισμός, όχι μόνον κληρονόμος και συντηρητής του αρχαίου, αλλά δημιουργικός ο ίδιος• όπως κι εξαιρετικά ενδιαφέρων από πολιτικής, διοικητικής, ιδεολογικής και πολιτισμικής απόψεως.
Η βυζαντινή χιλιετία υπήρξε μια πολυσύνθετη εποχή με πολλές ανακατατάξεις αλλά κι ατράνταχτες σταθερές. Πέτυχε και (μετ)έφερε δυσεξήγητα ιστορικά πρωθύστερα (απ' τη θεσμική αποδοχή της επανάστασης στην πολιτειακή τάξη, έως την ατταβιστική αυταπάτη ότι είναι το κέντρο της Οικουμένης, ακόμα και την ώρα που ξεψυχούσε)...
Επηρέασε πάρα πολύ (ως διαρκής ρωμαϊσμός) τη μεταρωμαϊκή διαμόρφωση της μεσαιωνικής Δύσης στα νέα της έθνη. Όχι μόνον με τα ελληνικά γράμματα (πρώτη και δεύτερη Αναγέννηση) αλλά και στην πολιτική σκέψη, τη διοίκηση, τα στρατιωτικά, τις γλώσσες, τους θεσμούς - είμαστε ανύποπτοι για το πόσα βυζαντινά στοιχεία πέρασαν στα λαϊκά (μεταθρησκευτικά) κράτη της Δύσης.
Όπως και να 'χει ο παρεξηγημένος βυζαντινός μας παππούς δεν ήταν το “μονοσήμαντο ον ενός θεοκρατικού συστήματος” (αυτό είναι το κυρίαρχο κλισέ για τους Βυζαντινούς στους Έλληνες), ήταν μάλλον το αντίθετο. Η ατυχία του έγκειται στο γεγονός ότι με το σκλάβωμά του και τη διάλυση ο κόσμος αυτός “εξήλθε” απ' το σώμα της Ιστορίας, …
Ομως πολλά είπαμε, Σάββατο γαρ, για τον βυζαντινό παππούλη -τρεμοσβήνει και η φλογίτσα του, ας του βάλουμε λαδάκι στο καντήλι, οι μεγάλοι συγγραφείς των Ελλήνων που έρχονται θα γράψουν κάποτε για τους ήρωες και τα τέρατα αυτής της χαμένης Ατλαντίδας, του “ενδόξου μας βυζαντινισμού”...”
Τώρα όμως έρχεται, πάνω στην ώρα, το νεοπαγανιστικό κίνημα για να μας στερήσει τους μεσαιωνικούς μας προγόνους και να παραμένουμε, οι Νεοέλληνες, ημιμαθείς και ανυπόληπτοι μέσα στην καινούρια μας οικογένεια, την Ενωμένη Ευρώπη, η οποία θα έχει εν τω μεταξύ οικειοποιηθεί το ένδοξο ρωμαϊκό παρελθόν μας σε Ανατολή και Δύση. Εμείς γραφικοί - ωσάν οι σύγχρονοι Αιγύπτιοι να εμφανίζονταν ως μετεμψύχωση των αρχαίων εκείνων Φαραώ- στα μάτια κάθε σύγχρονου ενημερωμένου πολίτη της Ευρώπης που αδυνατεί να πιστέψει ότι ένας τόσο δυναμικός πολιτισμός, όσο ο αρχαιολληνικός, “κοιμήθηκε” επί 2000 χρόνια(!) για να ξυπνήσει μεταλλαγμένος στην σύγχρονη Ελλαδίτσα μας. Μεταλλαγμένος διότι, τί σχέση μπορεί να έχει η επαρχιωτική μαλθακότητα (της ημιμάθειας) και η ασχήμια (μια ματιά στις σύγχρονες τσιμεντουπόλης μας αρκεί) που κυριαρχούν στη σύγχρονη ελληνική πραγματικότητα με το μέτρο και την φιλοκαλία του Ελληνισμού; Οι Έλληνες τότε εμπνέονταν από το, “φιλοκαλούμεν μετ’ ευτελείας και φιλοσοφούμεν άνευ μαλακίας” ενώ εμείς, οι σύγχρονοι, και στις δύο των περιπτώσεων βρισκόμαστε στους αντίποδες του ρητού! Όντως “έσετε ήμαρ” αλλά όχι μέσα από τις προθήκες των βιβλιοπωλείων που πλασάρουν τα ιδεολογήματα των Νεοπαγανιστικών αλλά από το Κρυφό Σχολειό του Ελληνισμού που ήταν και είναι η Εκκλησία του Χριστού.
Ακούστε και τη κραυγή ενός τραγικού ελληνολάτρη που έζησε γύρω στο 1890-1910, του Π. Γιαννόπουλου, από κείμενό του γραμμένο το 1901(!), που αναδημοσίευσε πρόσφατα το περιοδικό ΑΡΔΗΝ. Ο Π. Γιαννόπουλος αφού πέρασε πολλά χρόνια στο Παρίσι, γύρισε όλο περγαμηνές πίσω και άρχισε να βρίζει τους Έλληνες για την κομπλεξική στάση τους απέναντι στους Δυτικούς. Δεν μπορούσαν όμως να του πουν και πολλά διότι ήξερε από μέσα πρόσωπα και πράγματα των Παρισίων. Διάσημος και για το τέλος του: αυτοκτόνησε, καβαλώντας ένα άλογο και μπαίνοντας στη θάλασσα (Παλιό Φάληρο).
“Ελληνική Ιστορία δεν υπάρχει. Δι’ αυτό βασιλεύει τοιαύτη σύγχυσις και σύγκρουσις ιδεών εις όλα ανεξαιρέτως τα ιδικά μας πράγματα. Και δεν ήτο δυνατόν να υπάρχη ακόμη. Διότι έως χθες η μεγαλυτέρα και σπουδαιοτέρα εποχή του παρελθόντος μας, η Βυζαντινή, το Κλειδί προς νόησιν της αρχαίας, προς νόησιν της τωρινής Ελλάδας, προς νόησιν Ελληνισμού και Έλληνος, το είχε βυθίσει η Ευρώπη εις απύθμενον βάθος βορβόρου. Υπάρχει λοιπόν μία Ιστορία, γραφείσα χωρίς το κλειδί αυτό, συρραφείσα από τας Ευρωπαϊκάς ιστορίας και γνώμας περί ημών, με ένα πνεύμα σχεδόν δουλικόν, με ένα πνεύμα μαθητικόν, το οποίο τρέμει τον ευρωπαίον δάσκαλον. Άνθρωποι, με πνεύμα εντελώς ελεύθερον δουλικών αισθημάτων προ του Ευρωπαίου, δεν επαρουσιάσθησαν εις την μελέτην της Ιστορίας. (Ίσως ο πρώτος να είναι ο Ρωμανίδης του οποίου τα έργα παρουσιάζουμε στο www.romanity.org ο οποίος δημοσίευσε το 1975 το σημαντικότατο έργο του “ΡΩΜΗΟΣΥΝΗ ΡΩΜΑΝΙΑ ΡΟΥΜΕΛΗ”). Άνθρωποι, με πύρινον πάθος έρωτος ριχθέντες εις την μελέτην της Ιστορίας, δεν εφάνησαν μέχρι τούδε. Και οι φανέντες τοιούτοι κατέγιναν εις τας λεπτομερείας, αφωσιώθησαν εις τον πολυτιμώτατον φωτισμόν μιας ή άλλης εποχής. Ώστε ελληνική ιστορία δεν υπάρχει. Δεν κατηγορώ. Θέτω τα πράγματα. Και δεν ήτο δυνατόν να συμβή άλλως. Μέγιστον και δυσκολώτατον και υπεράνθρωπον ήτο το πρόβλημα το οποίον ετέθη από της Ελευθερίας ενώπιον των ιστορικών της αφυπνισθείσης Ελλάδος. Και το έργον υπερανθρωπότερον. Και ιδού αυτό. Ιδού πώς εύρον την Ελληνικήν Ιστορίαν οι ελεύθεροι έλληνες ιστορικοί. Κατά τους βυζαντινούς χρόνους, ο μέγας χριστιανός Σουλτάνος της Ευρώπης, ο Πάπας, είχε γράψει την ιστορίαν μας, κατά το φανατικόν και πλαστογραφικόν σύστημα των ρασσοφορούντων λεγεώνων, κατά το σύστημα που έγραψεν και τας ιστορίας των ευρωπαϊκών εθνών, δια τον καθαρισμόν των οποίων εχρειάσθησαν επίσης υπεράνθρωποι αγώνες.
Η φαυλότατη κακουργοτάτη πλαστογραφία αυτή, εχρησίμευσεν ως βάσις εις όλας τας ευρωπαϊκάς ιστορίας περί ημών. Αφ’ ετέρου η ιστορία μας είναι η μακροτέρα όλων. Διότι, ενώ η Ευρώπη αριθμεί 10 αιώνων ενάρξεως πολιτισμού, ημείς έχομεν 30 και πλέον• ώστε ο ιστορικός του Έλληνος έχει να ερευνήσει από την αρχήν της ανθρωπότητος έως σήμερον. Η μακροτέρα όλων λοιπόν και η περιπλοκωτέρα. Διότι ο Έλλην Οδυσσεύς μεταμορφώνεται εξωτερικώς κατά πάσαν ιστορικήν εποχήν...
Ιδού πώς γράφουν την Ελληνικήν ιστορίαν οι Ευρωπαίοι ιστορικοί κατά γενικόν και απαράβατον κανόνα. Αρχίζουν από την αρχήν, αρχίζουν όπως είναι δυνατόν να την φαντασθούν ξένοι, προχωρούν υμνούντες και δοξολογούντες, εκσπούν εις την τελείαν εποχήν, εις ύμνους ακατασχέτους, ενθουσιώδεις, φρενήρεις. Έπειτα συναντώντες τον Δημοσθένην, τόσον πολύ παλαβόνονται από την δύναμίν του, ώστε μεταβάλλονται όλοι εις Δημοσθένας και απολύονται εις ένα χείμαρρον μομφών, ύβρεων, μωρολογιών, μοιρολογημάτων. Και ό,τι έλεγεν ο Δημοσθένης εις τους συγχρόνους του και όπως ωμίλει ο Δημοσθένης –στενοκέφαλος τοπικιστής και σαν κάθε Έλληνα– ομίλουν δια κάθε εποχήν, εκείθεν και κάτω, μέχρι σήμερον, μέχρις ημών των τωρινών... Τίποτε και καμμία εποχή δεν ανθίσταται εις τον χείμαρρον αυτόν της κατηγορίας.
Διότι όσον σοφοί, όσον μεγαλοφυείς και αν υποτεθούν οι Ευρωπαίοι, ευρεθέντες προ τόσον μακρού και σκοτεινού λαβυρίνθου, ακολουθούντες το σύστημα αυτό της τμηματικής ερεύνης, με ριζωμένας ιδέας ότι κάθε εποχή είναι άσχετος από την άλλην –αφού ο Έλλην, εχάθη εις την Αλεξανδρινήν εποχήν, εξερωμαΐσθη εις την Ρωμαϊκήν, εξεβαρβαρώθη και εξεπατώθη εις την Βυζαντινήν, είναι νέος άνθρωπος τώρα με νέαν γλώσσαν– και όντες άνθρωποι ξένοι, πολύ περισσότερον φιλόλογοι και δάσκαλοι και ελάχιστα περιηγηταί, επιστήμονες και πρακτικοί, είναι αληθώς θαύμα θαυμάτων, ότι χάρις εις την λατρείαν των, εις την φιλοπονίαν των, εις την σοφίαν των, εφώτισαν τόσα και τόσα και δεν έφθασαν εις πολύ γελοιωδέστερα αποτελέσματα όπως ήτο φυσικόν.
Και είναι αμέσως φανερόν … εις τι κατάστασιν ευρίσκονται αι ιδέαι μας περί ημών αυτών. Και τι χαλασμός κόσμου που γίνεται εις όλας μας τας σκέψεις και τα πράγματα. Και είναι αμέσως φανερόν ότι πάσα κίνησις ορθή ενός ελληνικού ζητήματος είναι πράγμα αδύνατον. Και είναι αμέσως φανερόν ότι πάσα σκέψις βάσιμος και λογική περί διευθύνσεως, διοικήσεως, νόμων, είναι λεπτομέρειαι χωρίς καμμίαν σημασίαν, και είναι αμέσως φανερόν ότι το ζητείν από τους πολιτικούς μας να μας φωτίσουν είναι άδικον και παράλογον και είναι καθαρώτατα, αφελέστατα και απλούστατα παιδαριωδώς γελοίον.
Ημείς οι Έλληνες, αγνοούμεν την Ελλάδα και τον Έλληνα, περισσότερον κάθε Κίνας, κάθε Κινέζου. Φανταζόμεθα τον εαυτόν μας και τον τόπο μας, από τα γράμματα που μας στέλλουν οι Ευρωπαίοι, οι οποίοι μας αγνοούν εντελέστατα. Και εις την ιδικήν μας υπνοβατικήν κατάστασιν και εις την ιδικήν μας παραφροσύνην, προστίθενται και αι ευρωπαϊκαί εξωφρενικαί γνώμαι και συμβουλαί και μας αποτρελλαίνουν τελειωτικώς, χαπτόμεναι όπως χάπτεται η κάθε γνώμη του κάθε Δίτεριχ ή Μίντεριχ, του οποίου του καπνίζει να μας φωτίσει και μας συμβουλεύση και μας βάλη νόμον εις το σπίτι μας και μας οδηγήση εις τον δρόμον μας, σαν να είμεθα εμείς στραβοί και παραλυτικοί. Όλαι μας λοιπόν αι ιδέαι, ο χωρισμός των Ιδανικών εις Αρχαϊσμόν και Κλεφτισμόν, όλη η παραφροσύνη του γλωσσικού ζητήματος, η κάθε άγνοια και η κάθε ξενομανία, η τελεία σύγχυσις και ανεμοζάλη κάθε ιδέας και κάθε πράγματος, εκεί έχει την αληθή πηγήν της...."
Δεν ενστερνίζομαι απολυτα τις ιδέες του ανωτέρω κυρίου, αλλά, για τον
φίλο μας αγνωστικ, πρέπει να είναι σαφέστατος....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2009, 14:32:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

Να συμπληρώσω μόνον αγαπητέ μου ΕΡΙΩΠΑ. ότι κι οι
Ρωμαίοι, αυτοαποκαλούνταν Έλληνες, όχι κατ ευφημισμόν,
αλλά γιατί ξέρανε ότι είναι Έλληνες....
Παραθέτω σχετικό κείμενο....Ας το δούνε οι αγνωστικιστές και
σκεπτικιστές....


Από κείμενα θεολόγων και στρατηγών με μηδενική γνώση για την προϊστορική αρχαιολογία της Ιταλίας δεν λαμβάνουμε κανένα αποδεικτικό στοιχείο για την προέλευση των Ρωμαίων. Λυπάμαι αλλά δεν βλέπω στο κείμενο καμία γλωσσολογική ή αρχαιολογική επιστημονική έρευνα που να επιβεβαιώνει την υποτιθέμενη καταγωγή των Ρωμαίων από Ελληνες. Οι γραφικές κραυγές αγωνίας για το πεπρωμένο της Ελλάδας και η στέρηση δήθεν της ιστορίας μας δεν αποτελούν επιχειρήματα. Προφανώς δεν έχεις ιδέα τι σημαίνει επιστημονική έρευνα (αναμενόμενο).

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2009, 14:42:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και βέβαια συμφωνούμε αγαπητέ μου Agnostic..Τι να πιστέψεις
απο ανθρώπους που έζησαν μια εποχη,την οδήγησαν κιόλας,
βετεράνοι της και γράψαν γι αυτήν;
Καλύτερα να εμπιστευτείς κάτι φαντασιόπληκτους που
μιλάνε για ινδοευρωπαικά φύλα και απαξιώνουν την ελληνική
φυλή που φωτίζει τον κόσμο με το φως του πολιτισμού της...
Είναι θέμα γούστου, τελικά.....Γιατί η λογική, μάλλον απουσιάζει...
Όσο για επιστημονική έρευνα, φίλε μου, δεν κάνουμε αστεία,
δεν έχει να κάνει με τυχαίες θέσεις δίχως αποδείξεις και στοιχεία,
αλλά με φώς και φαεινότερα του ηλίου φαινόμενα...
Εσύ, τι σχέση έχεις μ αυτήν;Έσκαψες πουθενά, έστω να βρεις ένα
κομμάτι απο το χθές;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2009, 14:46:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Τρεχαγύρευε απ' τα λίγα που διάβασα για τον γνωστό σου ΔΙΟΝΥΣΗ ΠΑΠΑΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ μου άρεσε το παρακάτω:


ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΤΗΣ FYROM

Οι κάτοικοι του κράτους της FYROM προφανώς θέλουν να λέγονται Μακεδόνες. Δικαίωμα τους. Τι γλώσσα έχουν επιλέξει; Ελληνικά ή σλαβικά; Σλαβικά. Δικαίωμα τους. Πρέπει λοιπόν, η Ελλάδα να τους ζητήσει συγνώμη για τον πολιτιστικό βιασμό που έχουν υποστεί εκ μέρους του Ελληνισμού. Το όνομα Μακεδονία είναι ελληνικό, οπωσδήποτε η κατάληξη –ία. Για να διορθωθεί λοιπόν η κατάσταση, η ονομασία της χώρας τους καλόν θα είναι ν’ αποκτήσει σλαβότροπη κατάληξη, π.χ. την κατάληξη –σκα, δηλαδή να ονομάζονται διεθνώς Μακεντόνσκα. Οπότε το Macedonia θα προσδιορίζει την ιστορική και τη σύγχρονη ελληνική Μακεδονία και το Makedonska (με k, μια και το δίγραμμα-σήμα της FYROM, το αντίστοιχο του δικού μας GR, είναι το MK) τη FYROM. Εκτός αν θέλουν να αναγνωρίσουν ως επίσημη γλώσσα τους τα ελληνικά και να αποποιηθούν το πανσλαβιστικής εμπνεύσεως εθνικιστικό τους ιδεολόγημα.

Αυτά από σεβασμό προς το δικαίωμα τους να αυτοπροσδιορίζονται. Και αν παρελπίδα παρουσιαστεί πρόβλημα με τους εκεί αλβανόφωνους εθνικιστές ας ονομαστούν … Makedoneli, ή Makedonland, ή Makedonistan! Καλό και χρήσιμο είναι να λαμβάνονται μέτρα για τον περιορισμό, αν είναι δυνατόν και την εξάλειψη, του νεοελληνικού εθνικισμού παράλληλα όμως η χώρα οφείλει να λαμβάνει μέτρα και για τον περιορισμό (τουλάχιστον τον “αφοπλισμό” όσο είναι δυνατόν) του ανθελληνικού εθνικισμού των πέριξ. Διότι, “εδώ είναι Βαλκάνια …”.

ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΠΑΠΑΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ


Στα υπόλοιπα όμως φίλε Τρεχαγύρευε μάλλον θα γίνουμε μαλλιά κουβάρια με τον κύριο που δεν σέβεται την προχριστιανική Ελληνική σκέψη και με ονομάζει ρωμαίο. (πού χάθηκες βρε macedon να δεις τι γίνεται ιδουνά;)

Όπως θα γίνουμε μαλλιά κουβάρια σύντομα και με την μαντάμ Marija Gimbutas και τους αργόσχολους πρωτοινδοευρωπαίους γλωσσολόγους(τρομάρα τους).
Καλά δεν σου λέω τίποτα Φίλε Τρεχ... θα γίνει της "Μαγδάλος" εδώ, συγγνώμη της "Κουργκάνας" ήθελα να πω και αλεξίσφαιρες ζαρτιέρες καλά θα κάνουν να προμηθευτούνε σύντομα όλοι οι Κουργκανομαθείς.


Ερίωπας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2009, 15:22:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην τρελαίνεσαι φίλε μου ΕΡΙΩΠΑ, είπα ότι δεν ενστερνίζομαι
τις θέσεις του κυρίου Παπαχριστοδούλου, αλλά, ότι οι Ρωμαίοι
είναι Έλληνες, υπάρχουν σχετικές αναφορές για Αρκάδες αβοριγίνους
που έφτασαν στην Ιταλία και την αποικήσαν ολόκληρη...Εξ ου
και ο παλιός ορισμός Μεγάλη Ελλάδα....
Αλλά το άρθρο του, ανωτέρω κυρίου, έλεγε πολλά, που περίμενα να
θίξεις..Σου ξέφυγαν;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2009, 00:19:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ

Παραδειγματιζεις απο την εξελιξη της γλωσσας , την οποια σαφως και οριζουν δομικοι κανονες . Τα προθεματα , οι καταληξεις κλπ ειναι το αποτελεσμα πολλων , ισως , αιωνων εξελιξης μιας γλωσσας .


Φυσικά θα ασχοληθούμε και με παραδείγματα από την εξέλιξη της γλώσσας αφού το μεγαλύτερο μέρος των λέξεων και των δομών της προκύπτει μέσα από αυτήν την εξέλιξη. Αφού δεν μπορούμε να βρούμε (διότι προφανώς δεν υπάρχει) αιτιακή σχέση φθόγγων και γραμματικών μορφημάτων τότε τι αξία έχει μια έρευνα που περιορίζεται σε λίγες πρωτόγονες λέξεις που μπορεί να προήλθαν ηχομιμιτικά? Η διαμόρφωση λέξεων δεν σταμάτησε σε 5-6 ηχομιμήσεις του πρωτογονου ανθρώπου. Μάλλον επιστρέφουμε στην αρχή της γλωσσολογίας ότι δηλαδή οι ηχομιμιτικές λέξεις αντιπροσωπεύουν ένα απειροελάχιστο, ασήμαντο ποσοστό λέξεων. Σου αρκούν εσένα απειροελάχιστες λέξεις για να γενικεύσεις ένα φαινόμενο? Εμένα πάντως όχι.

quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ

Ισως ... απο την αλλη ομως κανεις αφορισμος δεν ειναι επιστημονικη τεκμηριωση .


Εντάξει δεν συνιστά αφορισμό ο χαρακτηρισμός ως εικοτολογίας μιας διατύπωσης αρχαίου συγγραφέα που δεν μπορεί να ελεγχθεί.

quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ

Δεν μπορεις να μην το δεχθεις ... ειναι λογικο , δεν χτιζεις μια οικοδομη απο τον τελευταιο οροφο αλλα απο τα θεμελια ... ακολουθουν ηλεκτρολογικα , υδραυλικα κλπ Οι ηχομιμητικες λεξεις ορθα λογιζονται ως πρωτογενεις λεξεις . Ακολουθησαν τα παραγωγα τους και μεσω της εξελεκτικης διαδικασιας ορισθηκαν δομες και κανονες .


Μα και στα ίδια τα θεμέλια ένα σημαντικό ποσοστό λέξεων, ίσως και περισσότερων, δεν θα ήταν ηχομημιτικές. Δεν σου βάζω δίχως λόγο τα παραδείγματα για το...δέντρο, τον ήλιο, τον ουρανό, τη σελήνη που αντίκρυζε ο πρωτόγονος άνθρωπος. Οι ηχομιμητικές λέξεις άντε να αποτελούν λίγες πρόκες στο οικοδόμημα. Πόθεν προκύπτει ότι οι πρώτες λέξεις ήταν ας πούμε μίμηση του νερού ή του αέρα και όχι λέξεις για το χέρι, το πόδι, τον συγκάτοικο της σπηλιάς, τη γυναίκα, ή τον ίδιο τον εαυτό του πρωτόγονου ανθρώπου? Γιατί όχι και ρήματα που ενδεχομένως θα ήταν βασικά όπως...πρόσεχε(το αγρίμι), έλα, πιάσε, πάρε κτλ...?

quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ

φαλακρα και το φαρμακο δεν παραγουν ηχο ... ο ηχος του αερα δεν αλλαξε οσες χιλιετιες και αν περασαν ... ακουγεται και παραγεται απο τον ανθρωπο ως -φου- και οχι ως -φ- , καθως και ο ηχος απ΄την ορμητικη κινηση του νερου ... ακουγεται σαν -ρου- ή -ροοο- και οχι σαν -ρ- . Απο κει και περα κανουμε συνειρμους ...


Να παρατηρήσω ότι το φ πριν γίνει εξακολουθητικό τα πρώτα μεταχριστιανικά χρόνια, προφερόταν παλιότερα βαθιά στον φάρυγγα ως ph. Αρα δεν είναι και τόσο πανάρχαια λέξη το ηχομημιτικό "φυσώ" και προφανώς οι άνθρωποι των σπηλαίων δεν μιλούσαν ελληνικά. Δεν ξέρω πως σου ακούγεται εσένα η κίνηση του νερού, αλλά εμένα δεν πήγε ποτέ ό νους μου σε κάποιο ροοο. Επιπλέον ο πρωτόγονος άνθρωπος συνάντησε και ήρεμες λίμνες, όχι μόνο ορμητικούς ποταμούς. Νομίζω ότι αυτές οι "ανασκαφές" οδηγούν σε λαβυρινθώδεις συλλογισμούς που απομακρύνονται από τη λογική...

quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ

Μα δεν μπορουμε εκ προοιμιου να δεχτουμε οτι : η σχεση μεταξυ σημαινοντος και σημαινομενου ειναι αυθαιρετη , και αφου με τον ορο σημειο νοουμε το συνολο που προερχεται απο την συναψι σημαινοντος και σημαινομενου μπορουμε απλως να πουμε οτι το γλωσσικο σημειο ειναι αυθαιρετο (Saussure) . Υπαρχουν παρα πολλα γλωσσικα σημεια (λεξεις) στα οποια διακρινεται αιτιωδης σχεση και επειδη μας το λεει ο αγαπητος κατα τα αλλα Saussure θα το δεχτουμε a priori ; Επειδη μας λεει δηλαδη οτι το -α- στην λεξη "αυγο" θα μπορουσε να ειχε δηλωθει με αλλο γραμμα πχ με -ε- , θα το χαρακτηρισουμε αυθαιρετο ; Λυπαμαι αλλα αυτο αντιτιθεται στην δικη μου λογικη ... αυτο θεωρω εγω επιστημονικη αυθαιρεσια .


Μα τι ήχο βγάζει το αυγό για να μην χαρακτηρίσεις το "α" αυθαίρετο? Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις για να διαπιστώσεις κατά πόσο έχει δίκιο ο Saussure, είναι να ανοίξεις ένα λεξικό, να παρεις μία μία τις λέξεις και να τις ταυτίσεις με ήχους της φύσης παραθέτοντας πειστική και ορθολογική επιχειρηματολογία. Δεν αρκεί ένα φ-υσώ ή μία ρ-οή για να διαμορφώσεις γενικότερο συμπερασμα. Και μια διευκρίνηση...θεωρείς ότι μόνο στην ελληνική ισχύει η υποτιθέμενη αιτιακή σχέση φθόγγων ή γενικοτερα?

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2009, 15:27:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πριν την κάνω κοπάνα για την Μέσα Μάνη εύχομαι από βάθους καρδιάς :
Στους Χριστιανούς καλό Πάσχα .
Στους Αρχαιόθρησκους καλά Αδώνεια .
Και... σε μας τους υπόλοιπους καλή διασκέδαση .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2009, 15:55:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
Και... σε μας τους υπόλοιπους καλή διασκέδαση

Και μεις οι υπόλοιποι ευχαριστούμε και ανταποδίδουμε

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy