ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο 3
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 17:32:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Άμα σε βρίσω θα επέμβουν οι προστάτες της βλακείας σου.


Αφού λέω βλακείες γιατί βγάζεις τέτοια χολή; Αφού η εξέλιξη είναι βλακεία για ρίχνουν ΤΟΣΑ φράγκα για να κάνουν εκστρατεία εναντίον της; Και ποιος ακριβώς με προστατεύει; Οι...Νεφελίμ;

quote:
Για αυτό σου λέω άσε μας ρε καημένε, που θα μπλέξεις τον Ηράκλειτο με τις πορδές σου.




Νοητικές πορδές παράγουν οι ακόλουθοι σε αυτό το φόρουμ: Εσύ, ο τρέχα, ο ψηλός, ο ευρωπαίος και ο δημήτρης. Ήταν και ένας άλλος, Diego τον έλεγαν αλλά μπορεί να ήταν ένας από τους προηγούμενους. Τι να κάνουμε ο κάθε εγκέφαλος ανάλογα με τη δυναμική του.


Σύμφωνα με τον ΑΡΧΟΝΤΑ DOT, η μεταβολή των πάντων (για την οποία μίλησε και ο Βούδας με μια ΠΟΛΥ παρόμοια φράση) ΔΕΝ περιλαμβάνει τα είδη. ΕΤΣΙ, επειδή γουστάρει...Επειδή έτσι νομίζει ότι λέει η θρησκεία του.

Εσύ πώς ερμηνεύεις τη φράση; Ότι αφήνει περιθώρια για εξαιρέσεις;


Αναξίμανδρος-Εμπεδοκλής θα σχολιαστούν; ΜΠΑΑΑΑΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 17:33:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εσύ δεν έχεις κανένα(ΤΙΠΟΤΑ) επιχείρημα και έχεις φτιάξει μια ηλίθια και άγευστη σαλάτα από ασυναρτησίες. Έχεις και θράσος, αλλά και προστάτες.

χαχαχαχαχ...Καλό, καλό... Μας έπεισες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 17:35:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Για τη ΓΝΩΣΤΟΤΕΡΗ φράση "τα πάντα ρει" που έρχεται σε άμεση αντίθεση με οποιαδήποτε κοσμοθεώρηση που μιλάει για ΣΤΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, επίσης δε θα ακούσουμε τίποτα.

Άμα σε βρίσω θα επέμβουν οι προστάτες της βλακείας σου. Για αυτό σου λέω άσε μας ρε καημένε, που θα μπλέξεις τον Ηράκλειτο με τις πορδές σου.



Ρε φίλαράκο , τι θα γίνει με σένα επιτέλους...δεν μπορείς και δεν μπόρεσες ποτέ σου να μιλήσεις ήρεμα με ανθρώπους ή θα πρέπει για να μιλήσεις μαζί τους να συμφωνούν απαραίτητα μαζί σου..???

Προσωπικά όλα όσα λές τα θεωρώ αποκυήματα της υπερμεγέθους φαντασίας σου και έξω απο κάθε λογική αλλα δεν σε βρίζω...απλά καταθέτω την/ις αποψεις μου..!!!

Λές..λές..λές...χτυπιέσαι συνέχεια και για ποιό λόγο..για να αποδείξεις τί???

Αυτή τη δουλειά θα κάνουμε δηλαδή πάντα , να ασχολούμαστε μαζί σου και τις βρισιές σου???

Στο Άγιο Όρος τελικά δεν πήγες???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dot
troll


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 17:36:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dot
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟ - 11/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dot
troll


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 17:43:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dot
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟ - 11/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 17:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ Dot,οπως βλέπεις, ύβρεις έχουμε μόνο όταν μιλάνε χριστιανοί,
ενάντια σε συγκεκριμένα άτομα, παρά το ότι αυτά τα άτομα; θίγουν προσωπικά, όχι στο διάλογο τον καθένα....Προφανώς, είναι εγκάθετοι,
ποιανού,δεν ξέρω...
Αλλά, ειδικά, στο παιδί του φόρουμ, είτε Βιομηχανικός λέγεται,είτε ζιπ,κάποια στιγμή, πρέπει να γίνει κατανοητό, ότι δεν περνάει
η μαγκιά του...Δεν αφήνεις να γίνει διάλογος, σε ένα φόρουμ!!!!
Τοσο απλά...Κι όμως, του επιτρέπεται...
Απο κει κι έπειτα, ότι γράφει ο Βιομηχανικός,άσχετο με τα θέματα,
πρόσεξα την αμαλία, στο πόσο προσεχτικά έγραψε το "δηλώνω" ως επάγγελμα τη δημοσιογραφία...
Ρε παιδιά, πάτε καλά;...Ιερά εξέταση την είδατε;
Αμαλία,το αν είμαι δημοσιογράφος, το άν υπάρχω, τελικά, με συγχωρείτε, που δεν σας ρώτησε κανείς,αλλά, ποτέ δεν ήταν θέμα δικο σας...
Αλλά, ειλικρινά, ΑΠΑΞΙΩΝΟΝΤΑΣ, τον συνομιλητή σας, πιστεύετε, ότι έτσι δείχνετε πως έχετε επιχειρήματα, ή ότι κατατροπώνετε τον άλλο; Με τη συκοφαντία, πολεμάτε;...Όποτε θέλετε, μερικοί απαντάτε σε θέσεις, όποτε θέλετε, βρίζετε, όποτε δεν έχετε τι να γράψετε, δεν γράφετε....Κοινώς, αλλαλούμ...
Το έχουν γράψει πολλοί,αυτό,έχουν γινει πολλοί καυγάδες, με πολλούς,απέναντι σε πολύ συγκεκριμένους λίγους και πολλοί άλλοι, αρνούνται να γράψουν στα θέματα, για το κλίμα των εγκάθετων...
Αυτό θέλετε για το φόρουμ;...
Και επειδή η κόντρα, δεν υπάρχει παρά μόνο στα μυαλά μερικών, ας γράφουμε μια φορά, θέσεις,χωρίς χαρακτηρισμούς, μπας και ξαναγίνει ο διάλογος,διάλογος,όπως πολλές φορές, όλοι απολαύσαμε εδώ μέσα...Μην τον στήνουν μερικοί μόνο,γιατί,νομίζουν, ότι φαίνεται,ό πως το θέλουν...
Εγώ, προσωπικά,βλέπω αυτά που γράφουν οι άλλοι, όχι αυτούς,γιατί δεν τους ξέρω...Η μαντεία, οδηγεί στη γελοιοποίηση...
Βλέπουμε με τον φίλο Ντοτ,απο πλευρας Βιομηχανικού, την ίδια κόντρα με μένα,τον Ευρωπαίο, τον Ψηλό, τον Σάμιουελ,όλους τους χριστιανούς, εντελώς συμπτωματικά, του φόρουμ...
Ενάξει ρε παιδιά,όλι οι χριστιανοι, χάλια άτομα, είμαστε, είστε καλύτεροι...Αυτό θα σας βγάλει σωστούς σε ότι πιστεύετε;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dot
troll


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 17:54:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dot
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟ - 11/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 18:02:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ρε Εαρινέ γιατί είσαι ΠΑΝΤΑ υποκριτής και γελοίος;

Ο τύπος είναι προκλητικός και αραδιάζει ασυναρτησίες όπως και εσύ πράττεις ΠΑΝΤΑ, εγώ μια χαρά ήρεμος είμαι.

Το ανάθεμα μόνο σας ψάχνει.

Edited by - Dot on 10/12/2010 17:55:20


Κούλαρε λίγο ρε Lupus...
Σταμάτα επιτέλους ρε γαμώτο , γιατί το κάνεις αυτό ρε μεγάλε συνέχεια???
Εμένα βρίσε με όσο θέλεις , εξάλλου με έχεις βρίσει τόσο πολύ που πλέον δεν με αγγίζει τίποτα...να σε αρχίσω δηλαδή και γώ στα μπινελίκια..???
Όχι δεν θα το κάνω και θα σου πώ τούτο:"Kαθένας έχει δικαίωμα στην φωνή του και στην σκέψη και στην καρδούλα του αλλα και σε ότι τον κάνει να αισθανεται όμορφα"

Το τι εντύπωση έχεις εσύ τώρα για μένα και γώ για σένα δεν έχει καμμιά σημασία και το γνωρίζεις αυτό πολύ καλά νομίζω...σταμάτα λοιπόν στο ζητάω προσωπικά!!!

Στο ξανα-είπα και γώ δεν δέχομαι τίποτα απ'οσα λές και σύ το ίδιο ασφαλώς απ'οσα λέω εγώ...και λοιπόν και τι έγινε δηλαδή???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dot
troll


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 18:14:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dot
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟ - 11/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 18:23:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Δηλαδή υπάρχει πράγματι κάποιος που πιστεύει ότι ο Άγγελος (η οι υπόλοιποι θρησκόλυπτοι) θέλει να κάνει διάλογο;

Δηλαδή υπάρχει κάποιος βλάκας, που δεν μπορεί να δει ότι το μόνο που θέλει είναι πόλεμο και να επιβληθεί με την ασύληπτα μηδενική "γνώση" του;

Απορώ και αποχωρώ. Είναι πραγματικά ανώφελο.



There can be only one...

Ευτυχως τα πλαστικα καιγονται πρωτα!


Δε μας χορταινεις μαϊμου

θελουμε κι αλλο ψεμα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 18:31:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Εγώ μια χαρά είμαι. Εσείς δεν πάτε καθόλου καλά.

Οι επιλογές με το υπανθρώπινο είδος σας είναι δυο.

α) Να μην ασχολείται κανείς στα σοβαρά μαζί σας, γιατί σπέρνεται την βλακεία, την υποκρισία και την αρρώστια.

β) Κλοτσιές.

Υπάρχει φυσικά και ο εξορκισμός αλλά δεν βλέπω να σας σώζει τίποτα.


Edited by - Dot on 10/12/2010 18:17:10


Σταμάτα ρε αγορίνα μου σου λέω , άντε και εμφανίσθηκε και ο κόμης...πάλι το τουρλομπούκι θα γίνει εδώ μέσα..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 18:42:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ενοχλεί η ανθρώπινη σκέψη και οι φορείς αυτής; Ενοχλεί που αυτοί οι άνθρωποι είναι ΣΟΦΟΙ και κάποιοι άλλοι απλώς ανόητοι; Αυτό που είχαν καταλάβει αυτοί εδώ και 2600 χρόνια ο ένας, 2400 ο άλλος και 150 ο τρίτος εμείς ακόμα το παζαρεύουμε
Λες αυτοι να τα σκεφτηκαν μονοι τους ολα αυτα;
Τι νομιζεις οτι προκαλεσε αυτη τη σκεψη τους;
Ειχανε καποιο απολιθωμα;



Δε μας χορταινεις μαϊμου

θελουμε κι αλλο ψεμα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 19:44:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Λίγη ηρεμία,διχως προσωπικές αντεγκλήσεις,είναι δύσκολο,επιτέλους;....
Απόψεις έχουμε και λέμε, δεν κρίνεται η τύχη του κόσμου, απο
ότι λέμε,ή και μπορεί...
Αλλά,δεν χρειάζεται η προσωπική αντιπαράθεση, ή οι χαρακτηρισμοί,
όταν θέτουμε κάποιο ζήτημα...Ας γίνεται,δίχως εγωισμούς, ο διάλογος...
Ο καθένας μας, ειναι αυτός που είναι,δεν κρινουμε,δεν αποφασιζουμε για κανένα...
Σε φόρουμ, που συζητάμε, για θέματα,είμαστε...Ας μείνει έτσι, μια φορά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dot
troll


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 20:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dot
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟ - 11/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 21:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ας κοπούν τα προσωπικά,επιτέλους,είναι,δίχως αντικείμενο,
κουτο,καθώς, δεν γνωριζόμαστε, καν!!!
Μιλάμε για κάποια θέματα, μπορεί να μείνει εκεί;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dot
troll


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 21:18:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dot
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟ - 11/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 21:42:36  Εμφάνιση Προφίλ
Εντάξει Dot ότι πεις εσύ...Πάρε 5 ΝΑΙ και κάντα ,ότι θέλεις. Και συγγνώμη που σε ξυπνήσαμε από τον ΥΠΝΟ σου. Συνέχισε να πιστεύεις ότι ΞΕΡΕΙΣ την αλήθεια μόνο και μόνο επειδή ΕΤΥΧΕ να γεννηθείς Χριστιανός.


Όταν μεγαλώσεις και αποφασίσεις να εξετάσεις ΕΝΑ ΠΡΟΣ ΕΝΑ τα επιχειρήματα που έχω παραθέσει τον τελευταίο ενάμιση χρόνο και να δώσεις σοβαρές απαντήσεις εδώ θα είμαστε να σε ακούσουμε. Μέχρι τότε, συνέχισε το νάνι νάνιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dot
troll


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 21:47:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dot
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟ - 11/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dot
troll


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 21:48:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dot
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟ - 11/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 22:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Οι κουβέντες του Βιομηχανικού, που θίγουν και τον ίδιο και
δεν το καταλαβαίνει δείχνουν ένα παράλλογο.....Γιατί κι αυτός γεννήθηκε χριστιανός,αυτοφτύνεται που λέμε...Αλλά, για πειτε μου,
οι κρίσεις του,είναι που πρέπει να υπομένουμε εδώ;
Την αναίδεια ενός νεαρού, που νομίζει ότι ανακάλυψε τον κόσμο, επειδή σας βολεύει;...
Γελοιοποιείται, όταν βρίζει τους γονείς του, μαζί με εμένα σαν χριστιανό,όπως και βλασφημεί ,για να το παιξει άνετος...
Που τον βοηθάτε αυτόν τον άνθρωπο, αφήονντας τον να λέει ότι του κατέβει;..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 22:02:58  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε συ Industrial,
πως εσυ μπορεις να εξηγησεις οτι λαοι απο τη μια ακρη της γης ως την αλλη βαζουν τον κοσμο να αναθαρρευει απο τις σταχτες του απο τα κοκκαλα του απο τις πετρες απο οτι υπολειμματα μπορεις να φανταστεις συν κατι που καποιος του εδωσε,πνοη-αιμα-νερο τα συστατικα μονο αλλαζουν οχι ο τροπος.
Οχι ουτε εγω πιστευω στο πλαθω κουλουρακια,κατι ομως πρεπει να υπαρχει πισω απ'ολες αυτες τις συμπτωσεις!
Το να μενουμε στεγνα σε οτι προσπαθει να ανακαλυψει ο ανθρωπος και να διαγραφουμε την κοσμογονια των αρχαιων με τι λογικη τι ξερανε και αυτοι που ζουσαν σε σπηλιες καπου με κανει καχυποπτο!



Suddenly you discover humanity

convenient
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 22:21:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Γενικά καλύτερα να το βουλώσεις γιατί ότι και να πεις εκτός από ύβρης και προβολή, είναι μηδέν.


ΥΒΡΕΙΣ Ελληνάρα, στον πληθυντικό ή ΥΒΡΙΣ στον ενικό... Τελικά αυτή η ανορθογραφία έχει κοινό παρονομαστή... Σε δημιούργησε ο Θεός, αλλά μάλλον βιάστηκε...

quote:
Δεν γεννήθηκα γνωστικός(αν και επί της ουσίας ο Γνωστικός γεννιέται αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) και τον Χριστιανισμό τον απέρριψα στα 13 μου.
Οι Γνωστικοί αποδέχονται σχεδόν όλες τις θρησκείες.


Συγγνώμη βιάστηκα να βγάλω συμπέρασμα. Δεν κοιμάσαι στο δεξί πλευρό αλλά στο αριστερό. Άντε νάνι νάνι τώρα

quote:
Την αναίδεια ενός νεαρού, που νομίζει ότι ανακάλυψε τον κόσμο, επειδή σας βολεύει;...
Γελοιοποιείται, όταν βρίζει τους γονείς του, μαζί με εμένα σαν χριστιανό,όπως και βλασφημεί ,για να το παιξει άνετος

Τους γονείς μου να μην τους πιάνεις στο βρωμόστομά σου. Δεν είσαι άξιος να μιλάς για αυτούς. Άλλο Χριστιανοί και άλλο ΗΛΙΘΙΟΙ χριστιανοί. Εσύ ανήκεις στους δεύτερους


quote:
Ρε συ Industrial,
πως εσυ μπορεις να εξηγησεις οτι λαοι απο τη μια ακρη της γης ως την αλλη βαζουν τον κοσμο να αναθαρρευει απο τις σταχτες του απο τα κοκκαλα του απο τις πετρες απο οτι υπολειμματα μπορεις να φανταστεις συν κατι που καποιος του εδωσε,πνοη-αιμα-νερο τα συστατικα μονο αλλαζουν οχι ο τροπος.
Οχι ουτε εγω πιστευω στο πλαθω κουλουρακια,κατι ομως πρεπει να υπαρχει πισω απ'ολες αυτες τις συμπτωσεις!
Το να μενουμε στεγνα σε οτι προσπαθει να ανακαλυψει ο ανθρωπος και να διαγραφουμε την κοσμογονια των αρχαιων με τι λογικη τι ξερανε και αυτοι που ζουσαν σε σπηλιες καπου με κανει καχυποπτο!


Ειλικρινά ΔΕΝ κατάλαβα ΚΑΘΟΛΟΥ τι με ρωτάς, ρε Rosarch.. Ταινιάρα οι watchmen πάντως...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 22:29:33  Εμφάνιση Προφίλ
Και γιατί αφήσαμε τη συζήτηση στη μέση, ο...Χριστιανός (όπως ο...Αϊνστάιν) Σπινόζα έλεγε ότι:


Ο Θεός και οι μορφές της γνώσης
Ο Θεός και ο κόσμος είναι το ίδιο πράγμα. Ο κόσμος μας είναι Θεός ή Φύση. Η συγκεκριμένη θέση οδήγησε τον Σπινόζα στον πανθεϊσμό ή παμψυχισμό και δεν είναι παράξενο το γεγονός ότι στην εποχή του το όνομά του είχε γίνει συνώνυμο της αθεΐας.
Η ιδεώδης επιστήμη πρέπει να ερευνά τον κόσμο όχι στον συγκεκριμένο χωρόχρονο αλλά από τη σκοπιά της αιωνιότητας (sub specie aeternitatis)[9]. Έτσι βλέπει ο Θεός τον κόσμο και το ίδιο κάνουμε και εμείς στο βαθμό που μετέχουμε σε ένα απειροελάχιστο μέρος του θεϊκού νου. Η γνώση προέρχεται απαγωγικά από σαφείς και διακριτές ιδέες. Η αντικειμενική γνώση έχει μορφή μαθηματικής αλήθειας. Τα μαθηματικά δε λειτουργούν με γενικές ιδέες που προσλαμβάνουμε μέσω των εμπειριών, αλλά με ορισμούς και έννοιες που αποδεικνύουν τις συνθήκες της αναγκαίας ύπαρξης και με την αυστηρή τους συλλογιστική προφυλάσσουν τη συνείδηση από τις διαστρεβλώσεις φαντασίας και των συναισθημάτων στον τρόπο σύλληψης και ερμηνείας του κόσμου. Εδώ φαίνεται ότι η ηθική του Σπινόζα κυριαρχείται από τον γεωμετρικό τρόπο σκέψης, καθώς επιθυμεί να αντιμετωπίσει τα ανθρώπινα πάθη σαν να είναι τρίγωνα και παραλληλόγραμμα.
Ο Σπινόζα αναγνωρίζει τρία είδη γνώσης με ιεραρχική δομή:
opinio: η συγκεχυμένη και ανεπαρκής γνώση, η οποία στηρίζεται στην εμπειρία.
ratio: είναι η κοινή γνώση βάσει της οποίας γνωρίζουμε τα χαρακτηριστικά αλλά όχι την ουσία των πραγμάτων.
scientia intuitiva (Ενόραση): γνώση των αιτιών των πραγμάτων, δηλαδή τη γνώση των ιδιοτήτων ή κατηγορημάτων του Θεού.


http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%8D%CF%87_%CE%A3%CF%80%CE%B9%CE%BD%CF%8C%CE%B6%CE%B1


Να τα βάλουμε κάτω να δούμε ποιος από εδώ μέσα; έχει opinio και ποιος scientiaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dot
troll


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 22:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dot
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟ - 11/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dot
troll


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 23:03:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dot
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟ - 11/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 23:12:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Βασικά δεν είμαι Ελληναράς. Πάλι καλά που ξέρεις την ορθογραφία του τι σκατά είναι η ουσία σου.

Χέσε μας ρε πεθαμένε καραγκιόζη που βλέπεις τις πεθαμένες εικόνες και νομίζεις ότι μέσα από το μηδέν και την αλαζονεία σου θα βρεις κάποια συμφωνάα με τον Λόγο.

quote:
scientia intuitiva (Ενόραση)

Τι ξέρεις εσύ για την ενόραση ρε ΚΑΜΜΕΝΕ πανίβλακα;

Που διαφωνούν με τον ΛΙΓΟ Σπινόζα οι Γνωστικοί;

Kαι μετά μου λέτε ότι σας βρίζω γαμ. τον αντίχριστο που έχεσε και σας έκαψε.

Πρέπει να κάθομαι να ασχολούμαι με το εγώ του κάθε καμμένου μαλακοπίτουρα να πούμε που κρύβετε μέσα στην ασυναρτησία και που το μόνο που ψάχνει είναι την σύγκρουση.

Τι σκατά ψάχνεις ρε τιποτένιε γελοίε;

Το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να το βουλώσετε.

Άντε να έρθουν οι προστάτες σου, όσο ακόμα μπορείς να κρύβεσαι ΚΑΜΜΕΝΕ καραγκιόζη.

Edited by - Dot on 10/12/2010 22:58:23


Να μιλήσουμε Lupus για τους Γνωστικούς και τον Ωριγένη ???
Για τους γνωστικούς και τους "Κατώτατους αιώνες"???
Για την μη-φυσική υπόσταση του Χριστού???
Για τι στο καλό θέλεις να μιλήσουμε απο το μωσαϊκό συνονθύλευμα αυτής της "Δοξασίας" και τις αερολογίες που την ακολουθούν???

Μας πρήξατε πια...
Ο ένας λέει ότι ο Χριστός ήταν άνθρωπος...ο άλλος ότι ήταν γιός του Θεού...ο άλλος δεν είχε φυσική υπόσταση και ότι αυτό ήταν μια απάτη , άρα η σταυρωσή του δεν ηταν υλική -δηλαδή τι ήταν , του σταύρωσαν το πνεύμα?-...βρείτε τα μεταξύ σας τα "ξαδερφάκια" και αφού αποφασίσετε τι τελικά ισχύει , ελάτε να τα πούμε...και μην μας πρήζεις με τους κατώτερους αιώνες και τον Αρκτούρο...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 23:23:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μα βρε Εαρινέ,αυτό κάνουμε εδώ,συζητάμε,λέμε θέσεις, υποκειμενικες,για να φτάσουμε κάπου,δεν ανακοινώνουμε στάτους...
Δεν παίρνουμε αποφάσεις....
Νομιζα ότι το κατάλαβες αυτό.....
Οπότε,γιατί προβληματίζεσαι που συζητάμε για τον Χριστό σε θέμα θρησκευτικό που Τον "ΑΦΟΡΑ";....
Δεν ξέρω ρε φίλε, αλλά, νομίζω, ότι ο διάλογος, σε θέματα θρησκείας, δεν έχει να κάνει με αφορισμούς..
Προλάβαν άλλοι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dot
troll


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 23:35:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dot
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟ - 11/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 23:51:47  Εμφάνιση Προφίλ
Παιδιά συγγνώμη, δεν πήρα πρέφα ότι μιλούσα με το μαλάκα το λούπους. Αν το ήξερα δε θα απάνταγα.


quote:
Δεν ξέρω ρε φίλε, αλλά, νομίζω, ότι ο διάλογος, σε θέματα θρησκείας, δεν έχει να κάνει με αφορισμούς.


χαχαχαχα. Αν ο αφορισμός δεν έχει να κάνει με τη θρησκεία τότε με τι έχει; Τη διαφορική γεωμετρία ή την οργανική χημεία;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dot
troll


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 23:57:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dot
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟ - 11/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1894531
Maintained by Digital Alchemy