ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 XA
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 13:09:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis
quote:
Γιατί εννοείται πως πρέπει να είναι σωστοί απέναντι στον πολίτη.

Σωστοί απέναντι στο νόμο, όπως και ο πολίτης!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 13:14:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Γιατί εννοείται πως πρέπει να είναι σωστοί απέναντι στον πολίτη.

Σωστοί απέναντι στο νόμο, όπως και ο πολίτης!




Δες και τα υπόλοιπα που έγραψα παραπάνω, γιατί τα έκανα edit για να μην ποστάρω συνεχόμενα ποστ

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 13:23:46  Εμφάνιση Προφίλ
Βέβαια, όλοι οι βουλευτές και οι συνοδοί τους δικαιούνται άδειας οπλοφορίας, η αίτηση είναι τυπική και όλοι αυτοί έχουν όπλο, αλλά η "κάμερα" έμεινε πάνω στον Κασιδιάρη.

Αυτά τα ΜΜΕ ... πόσο περισσότερο γελοία μπορούν να γίνουν; Και πόσο χαζούς θεωρούν τους ακροατές τους;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 13:28:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αυτά τα ΜΜΕ ... πόσο περισσότερο γελοία μπορούν να γίνουν; Και πόσο χαζούς θεωρούν τους ακροατές τους;
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ότι είναι χαζοί και "δημοκράτες".
ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ!

Δεν φαίνεται παντού;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 13:42:36  Εμφάνιση Προφίλ
Κοίταξε τι έκαναν στον ακάλεστο τραμπούκο των ΑΕ, ο οποίος εισέβαλλε με χαστούκια στο στούντιο για υποχρεωτική συνέντευξη, οι "δημοκράτες" (άλλως ηλίθιοι) οι οποίοι παρευρίσκοντο ως καλεσμένοι και οοοχι εισβολλείς και τραμπούκοι!

Edited by - Αίολος on 20/06/2012 13:49:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 13:53:18  Εμφάνιση Προφίλ
Είσαι σίγουρος ότι έγινε αυτό; Δεν είδα να προβάλλεται στα μεγάλα κανάλια ούτε εξέδωσε ανακοίνωση ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας... Ούτε βέβαια το σχολίασαν εδώ πέρα αυτοί που σχολιάζουν τα πάντα...

macedon

Edited by - macedon on 20/06/2012 13:54:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 13:56:37  Εμφάνιση Προφίλ
Ε, κι εσύ... μα είναι "δημοκρατικός" τραμπουκισμός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 13:57:36  Εμφάνιση Προφίλ
Αααα.... εντάξει!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 14:26:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis
quote:

Ε, κι εσύ... μα είναι "δημοκρατικός" τραμπουκισμός.



Σίγουρα είναι δημοκρατικό, αν ήταν φασιστικό θα είχε πέσει σουγιάς και στην καλύτερη μπούφλες.
Με το γιαουρτάκι δροσίστηκαν φτιάξανε και επιδερμίδα, αυτό το τελευταίο για εσένα Αίολος, μη πετάς τα λεφτά σου σε μάσκες ομορφιάς…. Γιαουρτάκι!

Δημοκρατικότατο να εξισώνεις το γιαούρτωμα με το ξεκοίλιασμα!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 14:28:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

«Δημοκρατία» είναι η άποψη….

Άποψη έχουν και οι Ηλίθιοι.

«Δημοκρατία» είναι η πλειοψηφία…

Πλειοψηφία είναι οι Ηλίθιοι.

«Δημοκρατία» είναι οι 50 έδρες….

Και τους τις δίνουν οι Ηλίθιοι.

«Δημοκρατία» είναι η κομματική σημαία…

Και τις κουνάνε οι Ηλίθιοι.

«Δημοκρατία» είναι το ψέμα…

Και το πιστεύουν οι Ηλίθιοι.

«Δημοκρατία» είναι η ο φόβος…

Για να τρομάζουν οι Ηλίθιοι.

«Δημοκρατία» είναι η ατιμωρησία…

Για να αλωνίζουν οι Ηλίθιοι.

«Δημοκρατία» είναι η ξετσιπωσιά…

Για να μην ντρέπονται οι Ηλίθιοι.

«Δημοκρατία» είναι η προδοσία…

Για να εξαπατούνται η Ηλίθιοι.

«Δημοκρατία» είναι ουρλιαχτό…

Για να τσιρίζουν οι Ηλίθιοι.

«Δημοκρατία» είναι η ανοχή….

Για αυτό ανέχεται τους Ηλίθιους.

Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ στο σκοτάδι…

Και οδηγοί μας… είναι οι Ηλίθιοι…


Απο το filologos10.wordpress.com

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Σοφά λόγια, ο Κρισναμούρτι τα είπε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 14:45:54  Εμφάνιση Προφίλ
Osmosis

quote:
Με το γιαουρτάκι δροσίστηκαν φτιάξανε και επιδερμίδα

Μα και η Δούρου νεράκι έφαγε. Κι ο Ευθυμίου το ίδιο. Αλλά εκεί γάβγιζαν κάποιοι δημοκράτες της συμφοράς...

Τελικά, η βία σε ενοχλεί μόνον όταν έρχεται από μία πλευρά. Από την άλλη ... είναι δροσιστική!

Απόλυτα προβλέψιμη "δημοκρατική ευαισθησία"!

macedon

Edited by - macedon on 20/06/2012 14:47:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 15:02:38  Εμφάνιση Προφίλ
Γιατί προβάλλονται τα ΜΜΕ πάντα ως επιχείρημα δεν το καταλαβαίνω. Όταν τα ΜΜΕ παρουσίαζαν τον ΣΥΡΙΖΑ ως τον αστεροειδή που θα καταστρέψει τη Γη ήταν καλά; Αφού το βλέπετε και το ξέρετε, εντολές εκτελούν.

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 20/06/2012 15:03:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 15:42:36  Εμφάνιση Προφίλ
Απόλυτο δίκιο.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 17:39:11  Εμφάνιση Προφίλ
Απόλυτο δίκιο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 21:25:54  Εμφάνιση Προφίλ
-Βρε-Βρε!!! Όλοι δίκιο έχουμε. Τα σημεία των καιρών; Το θερινό ηλιοστάσιο; Τα UFO που πλησιάζουν; Το ματς της Εθνικής μας με τους Γερμαναράδες; Η δημοκρατία που πέρασε σύριζα; Η τρόικα που μας έρχεται μεθαύριο με τα δόντια έξω; Α! τώρα έχουμε και τη δική μας τρόικα, δε μας έφτανε η ξένη τώρα έχουμε και ντόπια.
Πόσο μας κάνει 1 Τρόικα Χ 1 Τρόικα; Απλά….Τρόικα στο τετράγωνο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 23:00:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

macedon

Η ομάδα Δάκογλου ήταν εθνικοσοσιαλιστική και η ομάδα Περρωτή ήταν φιλοχουντική. Αυτή είναι η ιστορία, ανεξάρτητα με το τι θέλεις να πιστεύεις εσύ ή η "πηγή" σου.


quote:

Μετά την αναστολή της λειτουργίας του ΕΝΕΚ, ο Δάκογλου δεν έδωσε καμία "γραμμή" για ένταξη των μελών του Κινήματος στο ΛΑΟΣ (ή σε άλλο πολιτικό χώρο, περιλαμβανομένου και του "Ελληνικού Μετώπου" του Βορίδη). Η "σύμπλευσή" του αυτή δεν είναι απόδειξη για τίποτε. Απόδειξη για τις ιδέες του είναι οι αγώνες που έδωσε τόσο πριν την ένταξη στην ΕΝΕΠ όσο και μέσα σ'αυτήν όπως και η δίωξη όλης της εθνικιστικής ηγεσίας της ΕΝΕΠ από τον Περρωτή. Και φυσικά απόδειξη είναι ο τελείως ανιδιοτελής αγώνας που έδωσε σαν αρχηγός του ΕΝΕΚ όλα εκείνα τα χρόνια, με μεγάλο προσωπικό τίμημα.

Συνολική απάντηση και στα δύο quotes αφού σχετίζονται.

Δεν σου μίλησα για τα μέλη του ΕΝΕΚ αλλά για τον ίδιο το Δάκογλου ο οποίος χαίρει άκρας εκτίμησης και από τη "πηγή μου" αλλά και ο ίδιος ο Δάκογλου τρέφει απόλυτο σεβασμό καθώς σώθηκε από του "Χάρου τα δόντια" από τη "πηγή μου". (Ήταν περιστατικό που θα ελάμβανε χώρα στο Βόλο το 79. Αν είσαι άτομο εμπιστοσύνης του θα σου πει και θα μάθεις και την "πηγή" μου).

Το να μην τον θεωρείς Ιωαννιδικό όμως για δικούς σου λόγους αυτό είναι λάθος.

Κοίτα τι βρήκα με ένα απλό search στο internet.

Δάκογλου και Νεολαία του ΛΑ.Ο.Σ
http://gkaratheodoris.blogspot.gr/2011/08/blog-post_5531.html

Δάκογλου και υπεράσπιση Βορίδη από το ίδιο blog
http://gkaratheodoris.blogspot.gr/2011/11/blog-post_4195.html

Βλέπεις ότι ο Δάκογλου βρίσκεται πέριξ του χώρου που ονομάζεις βασιλοχουντικό και όχι στη Χρυσή Αυγή που ονομάζεις Εθνικιστικό και θα του ταίριαζε καλύτερα.

quote:

quote:
Αυτό μπορείς να μας το εξηγήσεις ή άστο καλύτερα???

Όχι, δεν μπορώ να το εξηγήσω, όπως δεν μπορώ να εξηγήσω πώς ο Κωνσταντίνος Πλεύρης, ο ένας εκ των δύο σύγχρονων θεωρητικών του εθνικισμού, που συνέβαλλε τα μέγιστα στη διάδοση των εθνικιστικών ιδεών με τα βιβλία του, βρίσκεται σε ένα παλαιοκομματικό σχηματισμό, σαν κι αυτά που χαρακτήριζε στα βιβλία του ως "φορείς διχασμού του έθνους".


Και όχι μόνο!
Δεκαετία του '90 (κυρίως) Μιχαλολιάκος και Πλεύρης μαζί χεράκι-χεράκι. Ο ένας έκοβε ο άλλος έραβε.
Πάρε μάτι δύο βιντεάκια.

Πριν
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=MIkAsBla-KA#!

Και μετά...
http://www.youtube.com/watch?v=EWOd27tUEhM


Και το βραχυκύκλωμα macedon...
http://www.youtube.com/watch?v=N8_Zepn0qCI&feature=related


Την ιδιάζουσα περίπτωση Πλεύρη την είχα αναφέρει και στο ΝΙΚΟΜΑΧΟ εάν ήθελε να ψαχτεί περί Χρυσής Αυγής και Ελληνικού Εθνικισμού.

Αν βρει κάτι καλό ας σου το πει...


quote:

Αυτά που διαβάζεις από τον "ιστότοπο του ΕΝΕΚ", εγώ τα άκουσα επανηλειμμένα από τους ίδιους που τα γράφουν.


Σε πιστεύω ειλικρινά. Όπως και ότι δεν τα γράφουν όλα...

quote:

Ο λόγος που διαγράφτηκε η Κεντρική Διοίκηση της ΕΝΕΠ είχε την ίδια αιτία με την οποία οι εθνικιστές του "Κινήματος" είχαν ενταχθεί εξ αρχής στην ΕΝΕΠ. Αν η πηγή σου δεν το γνωρίζει αυτό, τότε δεν ήταν και πολύ κοντά στα πράγματα.

Πες μου και εσύ το λόγο καλέ ώστε να σε τσεκάρω...

quote:

Το όριο ενηλικίωσης ήταν 18 έτη. Το όριο για δικαίωμα ψήφου ήταν 21. Το όριο συμμετοχής σε πολιτικές οργανώσεις νεολαίας δεν υπήρχε ποτέ. Για παράδειγμα, στα γυμνάσια (ηλικίες 12-15 ετών) δραστηριοποιούνταν η ΜΑΚΙ από τη ΝΔ, η ΠΑΜΚ από το ΠΑΣΟΚ.

Έλα, αφού μιλάμε για πολιτική το δικαίωμα ψήφου εννοούσα και όχι αν μπορούσες να κάνεις συμβολαιογραφικές πράξεις ή να παντρευτείς...


quote:

Αν εσύ, στην ηλικία των 16 ετών έπαιζες μπάλα στην αλάνα με τους φίλους σου, τότε έχεις πάρα πολύ σημαντικό πρόβλημα.

Ναι macedon, διάβαζα τα μαθήματά μου, προετοιμαζόμουν για τις Πανελλήνιες καθώς μετρούσαν οι βαθμοί από Α και Β Λυκείου, έπαιζα μπάλλα και έβγαινα με γκόμενες.
Επειδή μάλιστα είχα τρομερό αριστερό πόδι με απίστευτα φάλτσα και καλή κάθετη ο γυμναστής μου στο σχολείο μίλησε στους γονείς μου για να με αφήσουν ώστε να με δοκιμάσουν στο Φωστήρα όπου είχε άκρες αλλά καθότι "άνθρωποι του πνεύματος" οι δικοί μου ούτε το καν το σκέφτηκαν

Η "πηγή μου" μου λοιπόν μου έλεγε "ζήσε τα χρόνια που δεν θα ξανάρθουν ποτέ και απόκτησε ΓΝΩΣΗ και μην ανησυχείς. ΣΤΗ ΒΡΩΜΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΑΤΕΩΝΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΘΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΠΑΣ ΠΛΑΚΑ..."

quote:

quote:
Εγώ πάντως ακόμη σπάω το κεφάλι μου γιατί ο καθαρός εθνικιστικής Δάκογλου να ακολουθεί τον βασιλοχουντικό Καρατζαφέρη και το ΛΑΟΣ και όχι τη Χρυσή Αυγή που αποτελεί το ΜΟΝΟΔΙΚΟ ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ...

Ίσως θα πρέπει να ρωτήσεις τον ίδιο. Ίσως να οφείλεται στις παλιές κόντρες ανάμεσα στην ομάδα Δάκογλου και την ομάδα του Μουσταΐρα. Δεν γνωρίζω.


Εγώ ΞΕΡΩ macedon και εσύ από την άλλη δεν είσαι ο άνθρωπος που δεν θέλει να γνωρίσει...
Συνεπώς ψάξου Κωνσταντίνε!

quote:

Με τον ίδιο τρόπο δεν μπορώ να κατανοήσω με ποιό σκεπτικό ντεμέκ εθνικιστές, βρέθηκαν στη Νέα Δημοκρατία (μάλιστα κάποια μεγαλόσχημα στελέχη βρέθηκαν και στη θέση του υπουργού της Νέας Δημοκρατίας).

Άστο, αυτοί είναι όντως ντεμέκ και μην ασχολείσαι.
Ο Δάκογλου όμως είναι άλλη ιστορία...

quote:

Μερικοί από μας ήμαστε πολιτικοποιημένοι από πολύ νωρίς, και στην "τρυφερή" ηλικία που εσύ έπαιζες μπάλα στις αλάνες, εμείς διαδηλώναμε για την τουρκική κατοχή στην Κύπρο και νιώθαμε τη βία του Καραμανλισμού στο πετσί μας.
Το βράδυ πάντως, ο Μουσταΐρας, εγώ και μερικοί άλλοι βρεθήκαμε στο ίδιο κελλί στη Βαλαωρίτου περιμένοντας να μας πάνε στον εισαγγελέα το πρωί. Εσύ το βράδυ, μετά την μπάλα, μάλλον θα πήγες να δεις την ελληνική ταινία της ΕΤ2 και θα κοιμήθηκες νωρίς για να πας στην εκκλησία το πρωί.

Γι' αυτό οι βρισιές από βολεψάκηδες του καναπέ σαν εσένα, είναι τίτλοι τιμής για μένα...


macedon, AYTO ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΚΑΝΑ ΡΕ ΣΥ!!!!!!!!!

Τέσπα.
Αυτό που σου λείπει ακόμα και σήμερα είναι η γνώση του πως λειτουργεί το Σύστημα macedon και όχι η πολιτικοποίηση.

Για παράδειγμα ας είσασταν τόσοι και άλλοι τόσοι και ακόμη πιο πολιτοκοποιημένοι και ας τρώγατε και το διπλό ξύλο η Κύπρος δεν θα απελευθερώνονταν με αυτόν τον τρόπο όπως δεν απελευθερώθηκε ποτε κανένα κράτος με...ξυλοδαρμένους πολιτικοποιημένους διαδηλωτές.

Άλλο ένα μάθημα από την "πηγή μου" στην τρυφερή ηλικία των 16 ετών.

"Αν δεν μπορείς να αλλάξεις τον κόσμο από τον καναπέ σου όπως ακριβώς κάνουν αυτοί που πραγματικά μπορούν να τον αλλάξουν και τον αλλάζουν όποτε και όπως θέλουν τότε είναι μάλλον απίθανο να καταφέρεις να τον αλλάξεις με πορείες και διαδηλώσεις..."


quote:

Δεν σε εννόησα και δεν μπορώ να γνωρίζω για ποιον μιλάς και πόσο "κοντά" ήταν η πηγή σου στα τεκταινόμενα στο ΕΝΕΚ, στην ΕΝΕΠ ή στο χώρο γενικά, εκείνα, τα πέτρινα χρόνια του εθνικισμού.

Η "πηγή μου" macedon ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣΕ με τη ΔΡΑΣΗ της και τις ΔΙΑΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΤΗΣ σε Ελλάδα και εξωτερικό τα γεγονότα που βιώνατε και συζητούσατε και σας απασχολούσανε εκείνη την εποχή...

quote:

Επίσης, η αριστερή διανόηση δεν είχε πρόβλημα με τον εθνικισμό, ο Καραμανλισμός είχε. Ούτε αυτό το ξέρει η πηγή σου;

Χμμμ...

Ένα Πάσχα κάπου στη δεκαετία του 80 στην Κέρκυρα κατά τύχη μέναμε στο ίδιο ξενοδοχείο με τον Καραμανλή.
Είχαμε κανονίσει να αναστήσουμε Μεγάλο Σάββατο στο ξενοδοχείο όπως είχε κανονίσει και ο Καραμανλής με τη κουστωδία του.

Κατά τις 11 το βράδυ όταν κατάλαβε την παρουσία της "πηγής μου" εκεί έστειλε έναν παρατρεχάμενο να του ζητήσει να αναστήσουνε οι δύο παρέες στο ίδιο τραπέζι.

Με το που το ακούει η "πηγή μου" σηκώνετε από τη θέση της και του λέει φωναχτά με νόημα πολυεπίπεδο "Κε Πρόεδρε, ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ...".

Επιτόπου μας λέει "πάμε έξω να αναστήσουμε"

Χωρίς να έχουμε κλείσει πουθενά macedon και με την ώρα να είναι 11.30 πάμε στο καλύτερο μαγαζί του νησιού όπου τραγουδούσε για τις ημέρες του Πάσχα ο Καλογιάννης (ΚΚΕ σκληρό ε) όπου μόλις είδε την "πηγή μου" ΑΠΑΙΤΗΣΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΤΟ "ΠΡΩΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΠΙΣΤΑ" διότι του είχε σώσει κυριολεκτικά τη ζωή επί Χούντας από κάτι απίθανα ανθρωπάκια που είχαν παρεισφρύσει στο χώρο.

Στο πρώτο τραπέζι καθόνταν κάποιος... Κουτσόγιωργας ο οποίος βέβαια έβριζε θεούς και δαίμονες γι'αυτό που γινότανε.

Του Καλογιάννη μάλιστα του είπε "Αντωνάκη, το ξέρει ο Χαρίλαος ότι κάνεις χάρες σε Χουντικούς?" και του απαντάει ο Καλογγιάννης "αν ήταν έτσι όλοι οι Χουντικοί τότε ο μεγαλύτερος Χουντικός θα ήμουν εγώ!"

Καπάκι τηλέφωνο στον Αντρέα η "πηγή" μου, του είπε για το περιστατικό με Καραμανλή συνομιλία 10sec Κουτσόγιωργα-Ανδρέα και "έφυγε ησύχως" από το νυχτερινό κέντρο.

Η φάτσα του ιδιοκτήτη ήταν όλα τα λεφτά με όλα αυτά να διαδραματίζονται με κινηματογραφική ταχύτητα μπροστά του όπου στο τέλος δεν μας άφησε καν να πληρώσουμε...

Sorry παρασύρθηκα...
Τι λέγαμε???

quote:

Φυσικά, αν η πηγή σου είναι τόσο "αξιόπιστη", τότε δεν θα έχει κανένα πρόβλημα να σου πει γιατί εντάχτηκε στην ΕΝΕΠ η ομάδα Δάκογλου. Αυτό δεν ήταν καν κοινό μυστικό. Το έλεγαν ανοιχτά στις διάφορες ιδεολογικές συγκεντρώσεις. Υποθέτω ότι θα το γνωρίζει

Neeeext...

quote:

Α, ρώτησέ τον επίσης αν γνωρίζει την επίδραση που είχε η έκδοση του βιβλίου του Πουλιανού τη δεκαετία του '80 στα μέλη του κινήματος...

Neeext...

quote:

quote:
Το δυστύχημα για εσένα macedon είναι ότι ενώ αγνοείς τι συνέβη στο προσκήνιο εγώ είμαι σε θέση να γνωρίζω τι συνέβη ΚΑΙ στο παρασκήνιο...

Την τύφλα σου δεν ξέρεις. Και αν ασχολούμαι με σένα τώρα, είναι γιατί ήθελα μια ευκαιρία να καταγράψω κάποιες πτυχές της ιστορίας του εθνικιστικού κινήματος, και όχι, βέβαια, να "συζητήσω" με ένα φαιδρό άτομο σαν και του λόγου σου.


Neeeeeext...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 20/06/2012 23:04:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 23:19:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Τελικά Πάνος, απο τζάκι είσαι και εσυ...

Διαπίστωση είναι. (δεν ζηλεύω)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 23:26:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
apo τζακι εεεεεεε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2012, 00:32:25  Εμφάνιση Προφίλ
PanosT

quote:
Κοίτα τι βρήκα με ένα απλό search στο internet.

Για πες μας να δούμε και μεις

quote:
Δάκογλου και Νεολαία του ΛΑ.Ο.Σ

Πραγματικός τίτλος: "Ο Δάκογλου έχει φιλικές σχέσεις με τον πρόεδρο της νεολαίας του ΛΑΟΣ"

quote:
Δάκογλου και Νεολαία του ΛΑ.Ο.Σ

Πραγματικός τίτλος: "Ο Δάκογλου υπερασπίζεται το Βορίδη".

quote:
Βλέπεις ότι ο Δάκογλου βρίσκεται πέριξ του χώρου που ονομάζεις βασιλοχουντικό και όχι στη Χρυσή Αυγή που ονομάζεις Εθνικιστικό και θα του ταίριαζε καλύτερα.

Επειδή έχει φιλικές σχέσεις με ένα άτομο, σημαίνει ότι ασπάζεται και τις πολιτικές του απόψεις; Τι είδους λογική είναι αυτή; Και γω έχω πολύ φιλικές σχέσεις με μία συνάδελφο που κινείται μεταξύ ΣΥΡΙΖΑ και ΑΝΤΑΡΣΥΑ, είμαι και πολιτικά "πέριξ του χώρου της";

quote:
Έλα, αφού μιλάμε για πολιτική το δικαίωμα ψήφου εννοούσα και όχι αν μπορούσες να κάνεις συμβολαιογραφικές πράξεις ή να παντρευτείς...

Δεν ξέρω τι εννοούσες, σχολιάζω τι έγραψες. Είπες ότι το όριο ενηλικίωσης ήταν τα 21 έτη (και το έγραψες επανηλειμμένα) ενώ ήταν τα 18 έτη.

quote:
Ο Δάκογλου όμως είναι άλλη ιστορία...

Ο Πολύδωρος Δάκογλου είναι ένας άνθρωπος που τον γνώρισα από κοντά (έστω και λίγο, λόγω της απόστασης) και με σημάδεψε βαθιά, όχι τόσο με τον πύρινο λόγο του και τους αγώνες του, όσο με αυτά που έβλεπα και μάθαινα από πρόσωπα που βρίσκονταν κοντά του.

Ακόμη κι αν τον έβλεπα στον ΣΥΡΙΖΑ, ο Πολύδωρος είναι για μένα το πρότυπο του ανιδιοτελή αγωνιστή που χαίρει της μεγάλης εκτίμησης και του σεβασμού μου και τίποτε σήμερα, μετά από 31 χρόνια που τον γνώρισα, δεν μπορεί να με κάνει να αλλάξω την άποψή μου για τον Συναγωνιστή αυτόν.

quote:
Για παράδειγμα ας είσασταν τόσοι και άλλοι τόσοι και ακόμη πιο πολιτοκοποιημένοι και ας τρώγατε και το διπλό ξύλο η Κύπρος δεν θα απελευθερώνονταν με αυτόν τον τρόπο όπως δεν απελευθερώθηκε ποτε κανένα κράτος με...ξυλοδαρμένους πολιτικοποιημένους διαδηλωτές.

Κι όμως, η Κύπρος από τους Άγγλους απελευθερώθηκε από ακριβώς αυτήν την αιτία. Για να ακριβολογώ, κυρίως απ' αυτήν την αιτία: Από τις διαδηλώσεις στην Αθήνα, το σπάσιμο του αγάλματος της Ελισάβετ, την απήχηση που είχαν οι κινήσεις αυτές στην υπόλοιπη Ευρώπη. Κι αυτή η άποψη δεν είναι δική μου, αλλά του Robert Taber, όπως αποτυπώνεται στο βιβλίο του "Θεωρία και πρακτική του ανταρτοπόλεμου" (Ο πόλεμος του ψύλλου).

Σε κάθε περίπτωση, ο καθένας διαλέγει το δρόμο του και εγώ είχα από τότε διαλέξει το δικό μου.

quote:
Αυτό που σου λείπει ακόμα και σήμερα είναι η γνώση του πως λειτουργεί το Σύστημα macedon και όχι η πολιτικοποίηση.

Μα αν ήξερα τα πάντα, θα ήμουν ένας ξερόλας σαν και σένα.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2012, 02:12:58  Εμφάνιση Προφίλ
Γιατί μας φοβούνται;

Γιατί δεν είμαστε ανεπάγγελτοι πολιτικάντηδες, κηφήνες του δημόσιου βίου και κλέφτες του δημόσιου χρήματος.

Ρεπορτάζ από την εφημερίδα "ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ" της Λάρισας.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2012, 12:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis
http://www.youtube.com/watch?v=3q2ODAbVjdY

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2012, 16:52:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

macedon

quote:
Βλέπεις ότι ο Δάκογλου βρίσκεται πέριξ του χώρου που ονομάζεις βασιλοχουντικό και όχι στη Χρυσή Αυγή που ονομάζεις Εθνικιστικό και θα του ταίριαζε καλύτερα.

Επειδή έχει φιλικές σχέσεις με ένα άτομο, σημαίνει ότι ασπάζεται και τις πολιτικές του απόψεις; Τι είδους λογική είναι αυτή; Και γω έχω πολύ φιλικές σχέσεις με μία συνάδελφο που κινείται μεταξύ ΣΥΡΙΖΑ και ΑΝΤΑΡΣΥΑ, είμαι και πολιτικά "πέριξ του χώρου της";


macedon, πως γίνετε να σεβόμαστε το ίδιο πρόσωπο για τους ίδιους λόγους και να ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ περί του ιδίου προσώπου...
Μόνο εμείς οι δύο μπορούμε να το καταφέρουμε αυτό...

Δεν θα σου δείξω κάτι που δεν έχεις ξαναδεί αλλά θα σε παρακαλέσω να το ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕΙΣ με ΑΠΟΛΥΤΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΥΛΛΟΓΗ.

Είναι ένα απόσπασμα από τη συνέντευξη Δάκογλου το 2009 στην εφημερίδα Ελεύθερος Κόσμος


ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ...

macedon, έχω διαβλέψει κάποια ελάχιστα δείγματα καλής προαίρεσης εκ μέρους σου όσον αφορά τον Εθνικισμό οπότε και το δικό μου ύφος έχει αλλάξει αρκετά στα σχετικά threads.

Καταλαβαίνεις τι πάρτυ είχε να γίνει σε αντίθετη περίπτωση μ'αυτά που ισχυρίζεσαι.

Έχεις συνδέσει ένα κομμάτι λάθος στο παζλ του Εθνικισμού. Δεν το βλέπεις?

Είναι αυτό το λάθος που σε έχει αναγκάσει να γράψεις "δεν το γνωρίζω" ή "δεν το ξέρω" τόσες φορές στα τελευταία δυο-τρία ποστς σου όσες δεν έχεις γράψει στα 7000 ποστς σου.

Επειδή το θέμα είναι λεπτό δεν θα σε "πιέσω" άλλο, εκτός αν εσύ θελήσεις να επανέλθεις στο θέμα "Δάκογλου".

Μόνος σου θα τη βρεις την άκρη καλύτερα θεωρώ...

quote:

quote:
Έλα, αφού μιλάμε για πολιτική το δικαίωμα ψήφου εννοούσα και όχι αν μπορούσες να κάνεις συμβολαιογραφικές πράξεις ή να παντρευτείς...

Δεν ξέρω τι εννοούσες, σχολιάζω τι έγραψες. Είπες ότι το όριο ενηλικίωσης ήταν τα 21 έτη (και το έγραψες επανηλειμμένα) ενώ ήταν τα 18 έτη.


Καλά κάνεις και είσαι ακριβής διότι αποτελεί επιστημονικό σου πεδίο όπως και εγώ απαιτούσα από το ΝΙΚΟΜΑΧΟ ακρίβεια όταν αναφέρονταν σε Αρχές της Φυσικής.

quote:

quote:
Ο Δάκογλου όμως είναι άλλη ιστορία...

Ο Πολύδωρος Δάκογλου είναι ένας άνθρωπος που τον γνώρισα από κοντά (έστω και λίγο, λόγω της απόστασης) και με σημάδεψε βαθιά, όχι τόσο με τον πύρινο λόγο του και τους αγώνες του, όσο με αυτά που έβλεπα και μάθαινα από πρόσωπα που βρίσκονταν κοντά του.

Ακόμη κι αν τον έβλεπα στον ΣΥΡΙΖΑ, ο Πολύδωρος είναι για μένα το πρότυπο του ανιδιοτελή αγωνιστή που χαίρει της μεγάλης εκτίμησης και του σεβασμού μου και τίποτε σήμερα, μετά από 31 χρόνια που τον γνώρισα, δεν μπορεί να με κάνει να αλλάξω την άποψή μου για τον Συναγωνιστή αυτόν.


Επειδή σε έχει φοβηθεί το μάτι μου στο τι κατανοείς από αυτά που σου γράφω σου κάνω quote από το ίδιο ποστ μου μήπως και σου ξέφυγε.

"
Δεν σου μίλησα για τα μέλη του ΕΝΕΚ αλλά για τον ίδιο το Δάκογλου ο οποίος χαίρει άκρας εκτίμησης και από τη "πηγή μου" αλλά και ο ίδιος ο Δάκογλου τρέφει απόλυτο σεβασμό καθώς σώθηκε από του "Χάρου τα δόντια" από τη "πηγή μου". (Ήταν περιστατικό που θα ελάμβανε χώρα στο Βόλο το 79. Αν είσαι άτομο εμπιστοσύνης του θα σου πει και θα μάθεις και την "πηγή" μου).
"

quote:

quote:
Για παράδειγμα ας είσασταν τόσοι και άλλοι τόσοι και ακόμη πιο πολιτοκοποιημένοι και ας τρώγατε και το διπλό ξύλο η Κύπρος δεν θα απελευθερώνονταν με αυτόν τον τρόπο όπως δεν απελευθερώθηκε ποτε κανένα κράτος με...ξυλοδαρμένους πολιτικοποιημένους διαδηλωτές.

Κι όμως, η Κύπρος από τους Άγγλους απελευθερώθηκε από ακριβώς αυτήν την αιτία. Για να ακριβολογώ, κυρίως απ' αυτήν την αιτία: Από τις διαδηλώσεις στην Αθήνα, το σπάσιμο του αγάλματος της Ελισάβετ, την απήχηση που είχαν οι κινήσεις αυτές στην υπόλοιπη Ευρώπη. Κι αυτή η άποψη δεν είναι δική μου, αλλά του Robert Taber, όπως αποτυπώνεται στο βιβλίο του "Θεωρία και πρακτική του ανταρτοπόλεμου" (Ο πόλεμος του ψύλλου).


Έτσι λοιπόν έχασαν οι Άγγλοι όλες τους τις αποικίες και τα προτεκτοράτα...
Από δυναμικές διαδηλώσεις!

Και στους Τούρκους γιατί δεν έπιασε η ίδια τακτική?

Άσε macedon γιατί δεν θέλω να χαλάσω το ύφος του ποστ μου προς εσένα...

Πάμε παρακάτω.
Αν δεν έγραφες το τίτλο ως "Ο πόλεμος του ψύλλου" δεν θα καταλάβαινα ότι έχω διαβάσει το βιβλίο που αναφέρεις. Πιο συγκεκριμένα έχω διαβάσει ΜΟΝΟ τα κεφάλαια που αναφέρονταν στο Βιετνάμ και στην Κούβα και δεν θα θυμόμουν καν ότι είχε γράψει και για την Κύπρο.

Ο Robert Taber πρέπει να ήταν πολεμικός ανταποκριτής μεγάλου αμερικανικού καναλιού και ήταν στα πεδία των μαχών και στους δύο "πολέμους".

Μου είχε κάνει εντύπωση το πως έκανε συσχετίσεις ανάμεσα στις ασκήσεις επί χάρτου των πολεμικών συμβουλίων στις κινήσεις σε διπλωματικό επίπεδο και στον πραγματικό ανταρτοπόλεμο που συνέβαινε τελικά στην πράξη.

Έδινε με πολύ εύληπτο τρόπο την πολλαπλασιαστική ισχύ που είχε ένας κατώτερος στρατός (σε έμψυχο δυναμικό και υλικά μέσα) όταν έκανε "σωστό" ανταρτοπόλεμο σε έναν υπέρτερο στρατό.

Μετά απ'όλα τα παραπάνω θεωρώ απίθανο ο εν λόγω συγγραφέας να γράφει κάτι τέτοιο για την απελευθέρωση της Κύπρου και όσο macedon δε μου δίνεις το σχετικό quote με το συνηθισμένο σου τρόπο με...αγχώνεις.

Ακόμα και να το είπε πάντως διαφωνώ καθέτως.

Υ.Γ ΝΙΚΟΜΑΧΕ στο συστήνω ανεπιφύλακτα πριν πάρεις τα όρη και τα βουνά και αρχίζεις να τουφεκάς στο γάμο του Καραγκιόζη...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 21/06/2012 16:56:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2012, 18:34:12  Εμφάνιση Προφίλ
PanosT

quote:
ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ...

Λοιπόν. Στην ερώτηση περί "πατριωτικού κινήματος" ο Πολύδωρος απαντάει (πολύ σωστά κατ' εμέ) "δεν υπάρχει "πατριωτικό κίνημα".

Ο όρος "πατριωτικό κίνημα" είναι μια μετάλλαξη του όρου "εθνικόφρονες" που χρησιμοποιούνταν στη δεκαετία του '60 και του '70. Δηλώνει τους δεξιούς αστούς που είναι αντικομμουνιστές και κινούνται μεταξύ της χούντας, του βασιλιά και της άκρης της Νέας Δημοκρατίας. Δεν είναι εθνικιστές. Ως "πατριωτικό κίνημα" αυτοπροσδιορίζεται ο ΛΑΟΣ (λες και δεν υπάρχουν πατριώτες σε άλλους χώρους). Αλλά, ως γνωστόν, "ο πατριωτισμός είναι το καταφύγιο του κάθε απατεώνα".

Ο Δάκογλου λοιπόν λέει εδώ πως ο Παναγιωτακόπουλος είναι ένας "αγωνιστής", όπως τον περιγράφει ο Περικλής Γιαννόπουλος. Δεν προκύπτει από πουθενά ότι ο Δάκογλου εμφορείται από φιλοχουντικές ιδέες. Αντίθετα, φαίνεται ο Παναγιωτακόπουλος να είναι ... κρυπτοεθνικιστής.

Σε κάθε περίπτωση, ο Δάκογλου θα μπορούσε να ενταχτεί ενεργά στον ΛΑΟΣ (τον οποίο ενώπιον πλήθους μελών του τον χαρακτήρισε "κομμάτι του συστήματος" και τους εθνικιστές που εντάχτηκαν σ' αυτόν "νεροκουβαλητές του συστήματος", τον Οκτώβριο του 2009) και να απολαμβάνει των προνομίων που συνεπάγονται απ' αυτό. Αντίθετα, προτίμησε να ιδιωτεύσει, να μην ασχοληθεί και να μην ενταχθεί σε κανένα πολιτικό χώρο.

quote:
Αν είσαι άτομο εμπιστοσύνης του θα σου πει και θα μάθεις και την "πηγή" μου).

Ούτε άτομο της εμπιστοσύνης του είμαι ούτε κοντά στον Πολύδωρο είμαι ή ήμουν ποτέ. Τον Δάκογλου τον είδα 2-3 φορές στην Θεσσαλονίκη κι άλλες 2-3 φορές που κατέβηκα στην Αθήνα και τελευταία φορά τον είδα μετά από πολλά χρόνια τον Οκτώβριο του 2009. Θυμήθηκε το πρόσωπό μου και μ' αγκάλιασε αλλά αμφιβάλλω αν θυμάται το όνομά μου.

quote:
Μετά απ'όλα τα παραπάνω θεωρώ απίθανο ο εν λόγω συγγραφέας να γράφει κάτι τέτοιο για την απελευθέρωση της Κύπρου και όσο macedon δε μου δίνεις το σχετικό quote με το συνηθισμένο σου τρόπο με...αγχώνεις.

O Taber στο βιβλίο του αυτό έχει γράψει για όλα τα επαναστατικά κινήματα μέχρι τη δεκαετία του '70 και μου κάνει μεγάλη εντύπωση πως δεν διάβασες ούτε για την ΕΟΚΑ ούτε για τον συμμοριτοπόλεμο του ΕΑΜ-ΕΛΑΣ τον οποίο επίσης αναλύει. Μάλιστα για τον συμμοριτοπόλεμο σημειώνει στην πρώτη παράγραφο: "Και ενώ το κίνημα της ΕΟΚΑ ήταν το υπόδειγμα πώς πρέπει να οργανώνεται ένα αντάρτικο κίνημα, ο αγώνας των κομμουνιστών την περίοδο 1945-49 στην Ελλάδα ήταν παράδειγμα προς αποφυγή, καθώς στο κίνημα αυτό οι κομμουνιστές εφαρμόσανε όλα όσα θα πρέπει να αποφεύγονται από ένα αντάρτικο κίνημα".

Το βιβλίο το διάβασα κάπου τη δεκαετία του '80 και αποτελούσε μέρος της βιβλιοθήκης μου, η οποία περιελάμβανε ακόμη και σπάνια εθνικιστικά βιβλία, (όπως τη μελέτη του Βεκιαρέλη από την οποία υπάρχει μόνον ένα αντίγραφο στη Βιβλιοθήκη του ΑΠΘ), και που υπέστη λεηλασία κατά την περίοδο που ήμουν στις ΗΠΑ με αποτέλεσμα να μην έχω βρει παρά ελάχιστα. Οπότε, μην περιμένεις σκαναρίσματα. Αν το έχεις όμως, όπως λες, πήγαινε στο κεφάλαιο για την Ελλάδα και θα βρεις την παραπάνω παράγραφο, ίσως με λεκτικές διαφορές (το διάβασα πριν 30 χρόνια και το θυμάμαι από τότε) αλλά με το ίδιο νόημα.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2012, 19:52:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

macedon

Λοιπόν. Στην ερώτηση περί "πατριωτικού κινήματος" ο Πολύδωρος απαντάει (πολύ σωστά κατ' εμέ) "δεν υπάρχει "πατριωτικό κίνημα".

Ο όρος "πατριωτικό κίνημα" είναι μια μετάλλαξη του όρου "εθνικόφρονες" που χρησιμοποιούνταν στη δεκαετία του '60 και του '70. Δηλώνει τους δεξιούς αστούς που είναι αντικομμουνιστές και κινούνται μεταξύ της χούντας, του βασιλιά και της άκρης της Νέας Δημοκρατίας. Δεν είναι εθνικιστές.


Αυτό είναι μια δική σου αυθαίρετη ερμηνεία macedon.

Ο άνθρωπος λέει καθαρά και με λύπη του (δες λίγο πιο κάτω το γιατί) ότι δεν υπάρχει πατριωτικό κίνημα και αναφέρετε αμέσως μετά στον "κακό χαμό" που υπάρχει στον "εθνικοπατριωτικό" χώρο σήμερα και που δεν είναι κάτι καλό για τον εν λόγω ιδεολογικό χώρο.
Σιγά μη μιλάει για ΠΑΣΟΚ και ΝΔ ρε macedon...

Στην τρίτη παράγραφο υπάρχει μια νότα αισιοδοξίας που φαίνεται καθαρά από τη λέξη "το ευχάριστο είναι" που χρησιμοποιεί.

Επιπλέον, και προς απόδειξη των λόγων του Περικλή Γιαννόπουλου δεν βάζει ούτε το Μιχαλολιάκο, ούτε τον Κασιδιάρη, ούτε τον Καιάδα αλλά τον Παναγιωτακόπουλο της Νεολαίας του ΛΑ.Ο.Σ

Προς βοήθεια των αναγνωστών ξαναποστάρω τη φωτό

quote:

Ο Δάκογλου λοιπόν λέει εδώ πως ο Παναγιωτακόπουλος είναι ένας "αγωνιστής", όπως τον περιγράφει ο Περικλής Γιαννόπουλος. Δεν προκύπτει από πουθενά ότι ο Δάκογλου εμφορείται από φιλοχουντικές ιδέες. Αντίθετα, φαίνεται ο Παναγιωτακόπουλος να είναι ... κρυπτοεθνικιστής.

Μήπως πάλι έχεις καταλάβει κάτι στραβά?

Σε συνέχεια της προηγούμενης ερώτησης ακολουθεί η εξής.

Βλέπεις να γίνεται πουθενά λόγος για...Χρυσή Αυγή ή έστω για άλλα εθνικιστικά κόμματα???

Μόνο ΛΑ.Ο.Σ βλέπω εγώ το οποίο χαρακτήρισες ως βασιλοχουντικό ενώ ο κος Δάκογλου φαίνεται να συμπλέει (όπως έγραψα και στο αρχικό μου ποστ) επισημαίνοντας τα όποια μειονεκτήματά του χωρίς όμως ποτέ να ταυτίζεται απόλυτα μ'αυτό. Ισώς μετά την κυβέρνηση Παπαδήμου και τη στάση του ΛΑ.Ο.Σ να έχει ακόμα περισσότερα παράπονα (όπως άλλωστε και οι ψηφοφόροι του0

Το παράξενο όμως είναι, ότι δεν έχει κάνει καν νύξη για Χρυσή Αυγή ούτε και έχει δώσει κάποια αντίστοιχη συνέντευξη στο ομώνυμο περιοδικό της...

quote:

O Taber στο βιβλίο του αυτό έχει γράψει για όλα τα επαναστατικά κινήματα μέχρι τη δεκαετία του '70 και μου κάνει μεγάλη εντύπωση πως δεν διάβασες ούτε για την ΕΟΚΑ ούτε για τον συμμοριτοπόλεμο του ΕΑΜ-ΕΛΑΣ τον οποίο επίσης αναλύει.

Έχει προλάβει να μου τα αναλύσει όλα άλλος....

Ούτε εγώ έχω το βιβλίο macedon αλλά θα ψάξω αν το βρω σαν e-book.
Εγώ το διάβασα μέσα δεκαετίας του 90 και μου είχε κάνει πολύ καλή εντύπωση.

Αυτό πάντως, ότι οι διαδηλώσεις έδιωξαν τους Άγγλους από την Κύπρο δεν μπορω να το πιστέψω πως το έγραψε ο εν λόγω συγγραφέας με κανέναν τρόπο και για κανέναν λόγο.

Θα χάσω πάσα ιδέα αν έχει γράψει τέτοια παπάντζα...

Πάντως επιμένω ότι πρέπει να είναι ένα από τα κορυφαία του χώρου αφού το διάβαζαν από ακρα δεξιοί μέχρι άκρα αριστεροί.

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 21/06/2012 19:54:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2012, 21:25:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πανος
Καλά κάνεις και είσαι ακριβής διότι αποτελεί επιστημονικό σου πεδίο όπως και εγώ απαιτούσα από το ΝΙΚΟΜΑΧΟ ακρίβεια όταν αναφέρονταν σε Αρχές της Φυσικής.

Σκέφθηκα να το αφήσω να πέσει...κάτω.
Αλλά η περιέργεια είναι πιο δυνατή.
Σε ποιό θέμα φυσικής σου απάντησα με ανακρίβειες ή γενικότητες Πάνο?
Να μου το πεις να το διορθώσω αμέσως.

Εκτός αν εννοείς τον συσχετισμό που έκανες με την Αρχη της Απροσδιοριστίας και τον θεό.Κάτι εντελώς παράλογο και ανέφικτο.Επειδή το ένα υπάρχει και το άλλο είναι ανύπαρκτο!
Οταν ενας φυσικός μιλάει για τον θεό,φιλοσοφεί και δεν εκφράζει επιστημονική άποψη.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 21/06/2012 21:27:38

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 21/06/2012 21:31:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2012, 22:59:02  Εμφάνιση Προφίλ
PanosT

Δεν ξέρω αν οι ερωτήσεις σου έχουν "πονηρό" σκοπό ή είναι πραγματικές απορίες. Θεωρώντας ότι ισχύει το δεύτερο, μπορώ να σου δώσω μερικά στοιχεία που κάνουν πολύ απλή την απάντηση, και τα στοιχεία αυτά μπορείς να τα διασταυρώσεις από την πηγή σου ενδεχομένως (λέω "ενδεχομένως" γιατί δεν γνωρίζω κατά πόσο ήταν κοντά στα εσωτερικά δρώμενα του Κινήματος).

quote:
Αυτό είναι μια δική σου αυθαίρετη ερμηνεία macedon.

Δεν είναι καθόλου αυθαίρετη ερμηνεία αλλά η επίσημη "ορολογία". Ο "πατριωτικός χώρος" είναι οι αστοί αντικομμουνιστές δεξιοί, οι παλιοί εθνικόφρονες. Αυτούς που χαρακτηρίζει ο Δενδρινός ως "θύματα της διεθνούς".

quote:
Ο άνθρωπος λέει καθαρά και με λύπη του (δες λίγο πιο κάτω το γιατί) ότι δεν υπάρχει πατριωτικό κίνημα και αναφέρετε αμέσως μετά στον "κακό χαμό" που υπάρχει στον "εθνικοπατριωτικό" χώρο σήμερα και που δεν είναι κάτι καλό για τον εν λόγω ιδεολογικό χώρο.

Ο "εθνικοπατριωτικός χώρος" δεν έχει ιδεολογία ή μάλλον είναι φιλελεύθερης ιδεολογίας. Ανέκαθεν ήταν ο καλύτερος συνεργάτης του κεφαλαίου, των τραπεζών και της εκκλησίας.

quote:
Επιπλέον, και προς απόδειξη των λόγων του Περικλή Γιαννόπουλου δεν βάζει ούτε το Μιχαλολιάκο, ούτε τον Κασιδιάρη, ούτε τον Καιάδα αλλά τον Παναγιωτακόπουλο της Νεολαίας του ΛΑ.Ο.Σ

Ούτε υπήρχε περίπτωση να το κάνει

quote:
Μόνο ΛΑ.Ο.Σ βλέπω εγώ το οποίο χαρακτήρισες ως βασιλοχουντικό

Εγώ το χαρακτήρισα; Δηλαδή εσύ έχεις κάποια άλλη ιδέα για το ΛΑΟΣ;

quote:
ενώ ο κος Δάκογλου φαίνεται να συμπλέει (όπως έγραψα και στο αρχικό μου ποστ) επισημαίνοντας τα όποια μειονεκτήματά του χωρίς όμως ποτέ να ταυτίζεται απόλυτα μ'αυτό.

Όντως, φαίνεται ότι είχε δώσει "γραμμή" να πάνε οι συναγωνιστές του ΕΝΕΚ στο ΛΑΟΣ. Το θέμα είναι όμως πως η πλειοψηφία των μελών (και όχι των καιροσκόπων που φτάσανε μέχρι και τη ΝΔ) δεν τον άκουσε ποτέ και βρέθηκε πάλι στον εθνικιστικό χώρο.

Δεν γνωρίζω τους λόγους που λέει ότι έδωσε γραμμή να πάνε στο ΛΑΟΣ (αν όντως είπε κάτι τέτοιο, γιατί εγώ τον άκουσα με τ' αυτιά μου να λέει στα παλιά μέλη, σε συγκέντρωση όπου βρισκόταν όλα τα μεγαλόσχημα στελέχη του ΛΑΟΣ πλέον "να μην γίνουν νεροκουβαλητές κανενός"). Αν όντως έγινε και δεν είναι εφεύρημα της στιγμής, η μόνη λογική εξήγηση είναι πως η αιτία είναι ακριβώς η ίδια που οδήγησε τα μέλη της εθνικιστικής ομάδας "το Κίνημα" (και τον ίδιο) να ενταχτούν στη Νεολαία της παλαιοκομματικής χουντοβασιλικής Εθνικής Παράταξης.

quote:
Το παράξενο όμως είναι, ότι δεν έχει κάνει καν νύξη για Χρυσή Αυγή ούτε και έχει δώσει κάποια αντίστοιχη συνέντευξη στο ομώνυμο περιοδικό της...

Να σου παραθέσω μερικά ιστορικά στοιχεία (δεν υπάρχουν στα blogs) που θα σε βοηθήσουν να κατανοήσεις τις σχέσεις μεταξύ Δάκογλου και Χρυσής Αυγής. Ίσως μάλιστα να ενδιαφέρουν και άλλους που ασχολούνται με το θέμα.

Ο πυρήνας της Χρυσής Αυγής προέκυψε από άτομα που διαχώρισαν τη θέση τους από το ΕΝΕΚ στις αρχές της δεκαετίας του '80, καθώς διαφώνησαν σε ιδεολογικά θέματα. Η "Χρυσή Αυγή" τότε δεν ήταν παρά ένα περιοδικό ενώ οι υποστηρικτές των θέσεών της είχε σαν "έδρα" το βιβλιοπωλείο "Ελεύθερη Σκέψις" στην Φιλικής Εταιρείας και στην Ιπποκράτους. Από τον ίδιο αυτό εκδοτικό οργανισμό εκδιδόταν τόσο η "Χρυσή Αυγή" όσο και η εφημερίδα "Φωνή του Λαού", τα "Τετράδια Εθνικού Σοσιαλισμού" και όλα τα βιβλία του Δενδρινού.

Εκ των βασικών του πυρήνα αυτού ήταν ο φίλος μου τότε, Γιώργος Μουσταΐρας και η "ομάδα Δενδρινού" (παρεμπιπτόντως, αν έχεις το τεύχος 2 των "τετραδίων" του, έχει στο εξώφυλλο την εικόνα από το τουρκικό προξενείο -19 Μαΐου 1981. Το άτομο πίσω από τη σημαία είναι ο Μουσταΐρας και λίγο πιο αριστερά του ο υποφαινόμενος).

Ο λόγος ήταν πως το ΕΝΕΚ ήταν πιο κοντά στον εθνικισμό του Ρουσώ και το εθνικό καθεστώς του Μεταξά, ενώ η ομάδα Μουσταΐρα ήταν κοντά στον σκληρό εθνικοσοσιαλισμό.

Η κόντρα ανάμεσα στις δύο ομάδες σε ηγετικό επίπεδο ήταν πολύ έντονη, ίσως γιατί και οι δύο ένιωθαν να απειλούνται η μια από την άλλη. Η πλειοψηφία όμως των μελών του Κινήματος (τουλάχιστον στη Θεσσαλονίκη) κινούνταν άνετα ανάμεσα στους δύο χώρους, καθώς ουσιαστικές διαφορές δεν υπήρχαν.

Θυμάμαι, όταν περνούσα από Πυρήνα Υποδοχής* είχαμε μάθημα για την ελληνικής φυλής" και σαν εγχειρίδιο χρησιμοποιούνταν το βιβλίο του Πουλιανού "Η καταγωγή των Ελλήνων". Στο βιβλίο αυτό ο Πουλιανός σημειώνει πως οι Έλληνες ήταν αυτόχθονες και δεν σχετίζονταν με καμία "κάθοδο των Αρίων" (όπως υποστήριζε ο Αντρέ Λεφέβρ στο ομώνυμο βιβλίο του). Αυτή η απλή διαφωνία κόντεψε να τινάξει στον αέρα την Τοπική Θεσσαλονίκης, καθώς είχαμε χωριστεί σε δύο ομάδες: "τους αυτόχθονες" και "τους Άριους". Χρειάστηκε η επέμβαση του ίδιου του Πολύδωρου για να "εξομαλυνθούν" τα πράγματα, χωρίς όμως ουσιαστικά να εξαλειφθεί η διαφωνία.

Το παραπάνω είναι ενδεικτικό για την κόντρα που υπήρχε ανάμεσα στις δύο εθνικιστικές ομάδες και γιατί ο Δάκογλου αντιμετώπιζε τους εθνικιστές της "Ελεύθερης Σκέψης" (και αργότερα της Χρυσής Αυγής) με εχθρότητα που δικαιολογεί και τις ειρωνείες τις ομάδας Δενδρινού για τα αποτελέσματα του ΕΝΕΚ στις ευρωεκλογές του 1984.

quote:
Αυτό πάντως, ότι οι διαδηλώσεις έδιωξαν τους Άγγλους από την Κύπρο δεν μπορω να το πιστέψω πως το έγραψε ο εν λόγω συγγραφέας με κανέναν τρόπο και για κανέναν λόγο.

Δε λέει αυτό ούτε εγώ είπα κάτι τέτοιο. Ο Taber λέει ότι οι διαδηλώσεις και ειδικά η ενέργεια του δημάρχου Αθηναίων να θρυμματίσει με ένα σφυρί το άγαλμα της Ελισάβετ, έκαναν τον γύρο της Ευρώπης και έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στην απόφαση των Άγγλων να αποχωρήσουν από την Κύπρο. Αν το βρεις, διάβασέ το.

quote:
Πάντως επιμένω ότι πρέπει να είναι ένα από τα κορυφαία του χώρου αφού το διάβαζαν από ακρα δεξιοί μέχρι άκρα αριστεροί.

Για θέματα ανταρτοπόλεμου, θεωρείται ένα από τα τρία κορυφαία, μαζί με τα βιβλία του Μάο και του Φον Κλαούζεβιτς.

(*) Ο "πυρήνας υποδοχής" ήταν η πρώτη από τις τρεις εκπαιδευτικές διαδικασίες από τις οποίες περνούσαν τα μέλη του ΕΝΕΚ. Ακολουθούσε ο "Πυρήνας Κρούσεως" και η "Σχολή Στελεχών".

macedon

Edited by - macedon on 21/06/2012 23:01:27

Edited by - macedon on 21/06/2012 23:05:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2012, 13:41:29  Εμφάνιση Προφίλ
macedon εγώ έχω την εξής απορία, απο πού χρηματοδοτείται η Χρυσή Αυγή; Και μπορούμε να δούμε κάπου τα οικονομικά στοιχεία της οργάνωσης;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 22/06/2012 13:46:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2012, 13:54:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Ενδιαφέρουσα απορία,θα μας απαντήσει ο macedon ελπίζω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2012, 14:00:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Σε ποιό θέμα φυσικής σου απάντησα με ανακρίβειες ή γενικότητες Πάνο?
Να μου το πεις να το διορθώσω αμέσως.


Είναι όλα εδώ

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=8&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=11379

Ξεκίνα από την παραπάνω σελίδα μετά από το ποστ του macedon περί Αναλυτικής Σκέψης έως το τέλος. Στα είχα επισημάνει όλα από τότε.

quote:

Εκτός αν εννοείς τον συσχετισμό που έκανες με την Αρχη της Απροσδιοριστίας και τον θεό.

Ουδέποτε επιχείρησα κάτι τέτοιο. Το διασαφηνίζω και σε εσένα και στον Agnostic. Θα το δεις στο παραπάνω link.

Οι μη Χριστιανοί (με τη μαθηματική έννοια του όρου) επιχειρούν το αντίθετο δηλ. μέσω της Επιστήμης και της Αναλυτικής Σκέψης ντεμέκ να "αποδείξουν" τη μη ύπαρξη Θεού.

Αυτό σας κατέρριψα ΝΙΚΟΜΑΧΕ χρησιμοποιώντας την Φυσική Επιστήμη και την Αναλυτική Σκέψη.

Και για να το κλείνουμε το θέμα τόσο η ύπαρξη όσο και η μη ύπαρξη Θεού ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΙΚΟ ΜΕΣΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΑΣ.
ΚΑΙ οι δύο καταστάσεις (ύπαρξης, μη ύπαρξης) είναι θέμα ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΗΣ ΠΙΣΤΗΣ από αυτόν που θα τις αποδεχθεί.

quote:

Κάτι εντελώς παράλογο και ανέφικτο.Επειδή το ένα υπάρχει και το άλλο είναι ανύπαρκτο!

Αν μπορούσες να το ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ αυτό ΝΙΚΟΜΑΧΕ θα είχες γλιτώσει την ανθρωπότητα από πολλά δεινά και την παρέα μας στο esoterica (αλλά και σε όλα τα υπόλοιπα σχετικά forums) από τόννους ψηφιακού μελανιού...

quote:

Οταν ενας φυσικός μιλάει για τον θεό,φιλοσοφεί και δεν εκφράζει επιστημονική άποψη.

Σωστό και ουδέποτε εγραψα κάτι ως Φυσικός περί Θεού.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2012, 14:01:12  Εμφάνιση Προφίλ
Και να σου πω φίλε Άλεξ, ότι ακόμα και σε κόμματα όπως το ΚΚΕ, που δεν έχουν φανερά τα οικονομικά τους, κόβονται κανονικά αποδείξεις, για όλες τις δουλειές.
Άρα λοιπόν πρέπει να εξετάσουμε την διαφάνεια της Χρυσής Αυγής, για να δούμε ποιος δίνει πόσα, και πού πάνε αυτά.
Βέβαια, στο κράτος το οποίο ζούμε, δεν είναι και δύσκολο να ζήσει κάποιος στην α-διαφάνεια, αλλά καλό είναι να ξέρουμε, τουλάχιστον τα επίσημα στοιχεία.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 22/06/2012 14:02:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy