ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2007, 17:05:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Δεν πήγα σε δερματόλογο να πώ την αλήθεια γιατί πιστεύω οτι φτάιει η καή διατροφή. Καμιά ιδέα?

Φίλη μου γειά σου.
Πολλά μπορεί να φταίνε.
Δυστυχώς τα κιλά σου είναι αρκετά καθώς και τα προβλήματα που σου έχουν προκαλέσει.
Το σημαντικότερο απολα είναι οτι εισαι πάρα πολύ νέα για να είσαι υπερτασική και να έχεις και χοληστερίνη.

quote:
Πρωινό όταν προλαβαίνω kellogs με γάλα 0%, μεσημεριανό ψητά/λαχανικά,2 κουταλιές ωμό λάδι και βράδυ τονοσολάτα /φρουτοσαλάτα/γιαούρτι.

Οπωσδήποτε αυτό δεν είναι φαγητό για εναν άνθρωπο.
Θα ηταν προτιμότερο να μου έγραφες οτι στην καθημερινή σου διατροφή συμπεριλαμβάνεται ο αρακάς, τα φασολάκια, ο μπρόκολο, το κουνουπίδι, οι αγγινάρες, το ρύζι, ο άνιθος, ο μαιντανός, κλπ...
Το κοτόπουλο, το ψάρι.. και το κυριότερο .. φρούτα εποχής..


quote:
-Να τρώω περισσότερες πρωτείνες σημαίνει κρέας/αυγά/γιαούρτι έτσι δεν είναι? Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι θα ανέβει και η χοληστερίνη (ή λέω βλακείες ? )

Οχι ακριβώς.
Φυσικά οταν πρόκειται για 200 γραμμάρια γιαούρτι.. δεν γίνεται λόγος.
Το κρέας φίλη μου μπορεί να εχει κάποια σχετική πρωτείνη αλλά δεν ειναι και ο βασιλιάς των τροφών. Μπορεί να είναι ευπεπτο και θρεπτικό αλλά ειναι και ο βασιλιάς της χοληστερίνης.
Σε οτι αφορά τα αυγά.. και αυτά το ιδιο.
Το γιαούρτι που τρώς .. και αυτό το ιδιο...

Αρα..
Αντί για κρέας.. τρώγε ψάρι κατά προτίμηση μπακαλιάρο.
Απο αυγά μπορείς να τρώς ομελέτα απο ασπράδια.. χωρίς κρόκους.
Σε οτι αφορά το γιαούρτι.. μπορείς να τρώς αυτό με λίγα λιπαρά.


Φίλη μου χρειάζεσαι αρκετή δουλειά και προσοχή.
Θα πρέπει πρώτα απολα να απεξαρτηθείς απο τη ζάχαρη.. γενικώς.
Φρόντισε αυτά που θα σου πώ.. και αν καταφέρεις να τα εφαρμόσεις θα ξεκινήσεις μια νέα ζωή.
Μην αγοράζεις ποτέ γλυκά.
Μην τρώς τηγανητά.
Μην τρώς αλάτι.
Μην τρώς άχρηστες τροφές (σνάκς, έτοιμες σάλτσες, ντρέσινγκ).
Μην τρώς ζυμαρικά...

Τρώγε όλων των ειδών τα οσπρια και τα λαχανικά.
Τρώγε πλούσιες σαλάτες.
Τρώγε φρούτα εποχής.
Διάβασε σχετικό τόπικ για τα αντιοξειδωτικά.

Και τέλος .. προσπάθησε να περπατάς.
Αργά .. σταθερά .. και προοδευτικά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Larita
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2007, 00:03:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Larita
Αγαπητέ φίλε Allzzaro
Καλησπέρα και καλή εβδομάδα.
Συγχαρητήρια και πάλι, για το post σου στην κομπούχα. Δικαίως επέμενα να αναφερθείς, εσύ ειδικά, σε αυτήν γιατί είσαι πάντα τόσο σαφής, αναλυτικός και χωρίς περιττολογίες.
Θα προσπαθήσω με τη σειρά μου να συμπληρώσω τα κενά που άφησα στην προηγούμενη περιγραφή μου.

....Η κομπούχα όπως έχει αναφερθεί, είναι προιόν ζύμωσης. Υποθέτω ότι δεν βρίσκεται έτσι από μόνη της στη φύση, παρά υπό τις κατάλληλες συνθήκες να αναπτυχθεί ο μύκητας και να πολλαπλασιαστεί. (Το κεφίρ π.χ. που είναι λακτοβακτηρίδιο, για να αναπτυχθεί πρέπει η ζύμωσή του να γίνει σε γάλα, σε θερμοκρασία περιβάλλοντος, σκιερό μέρος και σε στεγανό δοχείο).
Κάτι ανάλογο γίνεται και με την κομπούχα. Θα αναφέρω κάτι που έχει συμβεί σε μένα με την παρασκευή της και ίσως βοηθήσει να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα. Φυσικά χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρη ότι έτσι είναι.
Ένα βράδυ κι αφού ετοίμασα την κομπούχα μου, άφησα την κατσαρόλα, όπου είχα φτιάξει το μείγμα τσαγιού – ζάχαρης, στο νεροχύτη σκεπασμένη, με σκοπό να την πλύνω την επόμενη. Την επόμενη λοιπόν γύρισα αργά σχεδόν βράδυ από τη δουλειά και βάλθηκα να την πλύνω. Ανοίγοντας το καπάκι, μου ήρθε η γνώριμη μυρωδιά ζύμωσης της κομπούχας μου και κοιτάζοντας στον πάτο είδα ότι είχε καλυφθεί με μια ζελατινώδη μάζα παρόμοια με της κομπούχα, διάφανη βέβαια και πιο αραιή. Η περιέργειά μου ήταν μεγάλη λες και θα έκανα την ανακάλυψη του αιώνα, σκέπασα ξανά την κατσαρόλα και την άφησα για άλλη μια μέρα. Την επόμενη το βράδυ πάλι, η μυρωδιά της ζύμωσης ήταν ακόμα πιο έντονη και η μάζα λιγότερο διάφανη και πυκνότερη. Αυτό ήταν, δεν χρειαζόμουν άλλο βράδυ για να καταλάβω ότι αυτή η μάζα θα γινόταν μια μελλοντική κομπούχα. Περαιτέρω δεν πειραματίστηκα, μπορεί να το προσπαθούσα στο μέλλον και να μην πετύχαινε, αλλά αυτό που είδα μου έφτανε.
Η κομπούχα λοιπόν είναι μία άμορφη στερεή μάζα, (την λέω άμορφη γιατί παίρνει το σχήμα του εκάστοτε δοχείου πχ στρογγυλό - θα είναι στρογγυλή, τετράγωνο – θα είναι τετράγωνη. Στην προκείμενη περίπτωση μοιάζει σαν μια στρογγυλή και γλιστερή κρέπα με χρώμα μεταξύ λευκού, ζαχαρί και ώχρας. Στην αφή είναι μαλακή και εύπλαστη.
....Το υγρό (πράσινο τσάι και ζάχαρη όπου μέσα σε αυτό γίνεται η ζύμωση) παύει να ζυμώνεται άλλο, από τη στιγμή που βγαίνει η κομπούχα και φιλτράρεται. Όμως ένα φλιτζάνι από αυτό χρειάζεται οπωσδήποτε να κρατηθεί για μαγιά όπου θα μπει στην επόμενη παρασκευή μαζί με την κομπούχα.
.....Η κάθε διαδικασία, διαρκεί από 8 – 10 ημέρες και αναπαράγεται άλλη μία κομπούχα (κομπουχάκι, το οποίο είναι σαφώς ασθενέστερο από τη 'μαμά' του, που όμως ενδυναμώνει σε κάθε καινούργια Παρασκευή). Πέραν αυτής της διάρκειας αρχίζει, κατά κάποιον τρόπο, η αντίστροφη μέτρηση και το υγρό αρχίζει να γίνεται ξύδι.

Ας μου συγχωρεθεί που σταματάω εδώ για σήμερα.... θα συνεχίσω αύριο πιο ξεκούραστα με περισσότερα.....


(συνεχίζεται...........)


"Διαβάτη δρόμος δεν υπάρχει. Τον δρόμο τον ανοίγουμε προχωρώντας"
Αντόνιο ΜατσάδοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Larita
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2007, 22:59:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Larita
quote:
(συνεχίζεται...........)

Αγαπητέ φίλε Allzzaro
Συνεχίζω σήμερα ξεκούραστα.....

.....Σε αυτό το διάστημα η κομπούχα έχει πάρει τα συστατικά που χρειάζεται από το υγρό - απελευθερώνοντας τα δικά της - και παράγει κι ένα κομπουχάκι. Μετά από αυτό το διάστημα, το υγρό αρχίζει να γίνεται ξύδι σιγά-σιγά (παρεμπιπτόντως το ξύδι αυτό είναι πολύ ωραίο και υγιεινό για τις σαλάτες και τα φαγητά και αξίζει κάποιος να «θυσιάσει» μια παρασκευή ποτού κομπούχας, για να το έχει στο σπίτι του) και το ph του υγρού γίνεται όλο και πιο όξινο και δεν πρέπει να καταναλώνεται για το σκοπό που έχει αναφερθεί. (δηλαδή για την αποτοξίνωση και την καλή λειτουργία του οργανισμού). Στο βιβλίο που έχω στο σπίτι, αναφέρει πως υπάρχουν ειδικά χαρτάκια στα φαρμακεία που μετρούν το ph διαφόρων υγρών κι έτσι είναι πάντα σίγουρο πότε το ποτό είναι έτοιμο προς χρήση. Μα και μια δοκιμή του ποτού πριν το φιλτράρισμα είναι εξίσου αποτελεσματική. Καταλαβαίνουμε ότι είναι έτοιμο όταν η γεύση του είναι ελαφρώς υπόξινη, αφρίζει και δεν είναι καθόλου γλυκό.
Σε αυτή λοιπόν την «αντίστροφη μέτρηση» μπορεί να παραχθεί κι άλλο ένα κομπουχάκι, πολύ ασθενέστερο του προηγούμενου κι αυτό, υποθέτω, γιατί τα θρεπτικά συστατικά του υγρού έχουν καταναλωθεί ήδη και τα ελάχιστα εναπομείναντα δεν αρκούν για τη θρέψη άλλου. Απλές υποθέσεις κάνω, δεν είμαι καν σίγουρη εάν είναι όντως έτσι.
......Επίσης η κάθε κομπούχα έχει διάρκεια ζωής από 6 έως 8 παρασκευές. Κάνει τον κύκλο της και μετά σιγά-σιγά εξασθενεί, αλλάζει το χρώμα της (γίνεται όλο και πιο καφέ) και μετά «πεθαίνει». Στο βιβλίο αναφέρει ότι είναι ιδανική για λίπασμα στις γλάστρες με τα φυτά αλλά και για άλλες καλλυντικές χρήσεις.
.....Το ποτό κομπούχα (το φιλτραρισμένο δηλαδή υγρό μετά την Παρασκευή) έχει μεγάλη διάρκεια, δεν παθαίνει τίποτα και αναφέρεται στο βιβλίο ότι μπορεί να κρατήσει μέχρι και 3 μήνες. Η φύλαξή του γίνεται στο ψυγείο σε μπουκάλια γυάλινα.
....Σημαντικό, πολύ σημαντικό είναι να διαφυλάττεται η «καλή υγεία» της κομπούχα.
Υπάρχει αναφορά για μούχλα και σε αυτή την περίπτωση τα πάντα πρέπει να πεταχτούν! Κομπούχα, ποτό, μαγιά, τα πάντα. Μετά πρέπει να προμηθευτεί κανείς νέα και υγιή κομπούχα πάλι, για να ξαναρχίσει. Θα παραπέμψω σε link γι’ αυτό το θέμα, ελπίζω μόνο να το κάνω σωστά και να δουλέψει.
http://www.organic-kombucha.com/kombucha_mold_photos.html

.....Τώρα την κομπούχα μπορεί να την προμηθευτεί κανείς με τρεις τρόπους.
Ο πρώτος είναι από φίλους που αγαπούν αυτό που κάνουν, έχουν δει τις ευεργετικές της ιδιότητές της και την προσέχουν έτσι ώστε να είναι πάντοτε υγιής. (πάντα πηγαίνει μαζί με υγρό που έχει γίνει η ζύμωση και είναι και μαγιά επίσης - η κομπούχα δεν μπορεί να ζήσει έξω από αυτό ή σε άλλο υγρό πχ. νερό.
Η φιλοσοφία λοιπόν αυτού του ωφέλιμου και ευεργετικού μύκητα της Άπω Ανατολής είναι πως κάτι, - ό,τι και να είναι αυτό - που προσφέρει ένα τόσο πολύτιμο αγαθό όπως είναι η υγεία που δεν μπορεί να αγοραστεί, δεν μπορεί παρά να προσφέρεται κι αυτό με τη σειρά του χωρίς αντάλλαγμα. Δηλαδή δωρεάν. Κι αυτό ισχύει ως status με την κομπούχα.
Ο δεύτερος τρόπος είναι από στόμα σε στόμα. Δηλαδή ρωτώντας στα καταστήματα με βιολογικά, όλο και κάποιοι κάνουν καλλιέργεια, όλο και κάποιους ξέρουν και προπαντός είναι πάντα πρόθυμοι και ευγενικοί.
Ο τρίτος, για τις αδύνατες ανωτέρω δύο περιπτώσεις, είναι ότι υπάρχουν πηγές από το internet, μέχρι στιγμής απ’ όσο γνωρίζω, που σου στέλνουν χρεώνοντάς σου μόνο τα ταχυδρομικά έξοδα.

Αυτά, συμπληρωματικά για την κομπούχα και για απορίες.... πάλι εδώ είμαι.
Ένα ακόμα Link (ελπίζω να επιτρέπεται αυτό με τα links)
http://en.wikipedia.org/wiki/Kombucha και τέλος.

Καληνύχτα φίλε μου, θα ξαναμιλήσουμε.

"Διαβάτη δρόμος δεν υπάρχει. Τον δρόμο τον ανοίγουμε προχωρώντας"
Αντόνιο ΜατσάδοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2007, 15:49:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Λοιπόν θα το δοκιμάσω

Να το βρώ πρώτα!

Μερικές απορίες.. πάλι
Εχουμε την ``καλλιέργεια κομπούχας`` μαζί με το υγρό μαγιά.
Φτιάχνουμε το ρόφημα και με τα δύο μαζί.
Η ``καλλιέργεια κομπούχας`` μπορεί να χρησιμοποιηθεί 4-5 φορές και την συντηρούμε με το εκάστοτε υγρό μαγιά απο το φιλτραρισμένο μίγμα.
Το δε ``κομπουχάκι`` που λαμβάνουμε απο την εκάστοτε παρασκευή το φυλάμε και αυτό μαζί με υγρό μαγιά εως ότου το χρησιμοποιήσουμε και αυτό για μια νέα χρήση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Larita
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2007, 20:01:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Larita
Αγαπητέ μου φίλε καλησπέρα.....

Φυσικά και θα σου ξαναγράψω για την κομπούχα και πολύ ευχαρίστως να σου δώσω και κομπουχάκι μόλις «γεννήσει» η δικιά μου.
Μα πριν αναφερθώ σε αυτά θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σου 2- 3 πράγματα για το γνωστό θέμα από το οποίο ξεκίνησε η συνομιλία μας.
ΚΑΚΩΣ, ΚΑΚΩΣ πολύ ΚΑΚΩΣ που δεν έγινες ιατρός καλέ μου φίλε, θα είχες σώσει πολύ κόσμο. Τέτοιους ιατρούς χρειάζεται η ανθρωπότητα. Που μοιράζονται γνώσεις, βοηθούν και ανιδιοτελώς, κάνουν σωστές διαγνώσεις και δίνουν σωστές συμβουλές. Και άλλα πολλά τα οποία βλέπω σε εσένα διαβάζοντάς σε. (Συγχώρεσέ μου την παρορμητικότητα αλλά πιστεύω πως πρέπει να αναγνωρίζουμε στους άλλους τα καλά που μας κάνουν.)
Σήμερα ήταν το ραντεβού μου με το γιατρό. Αγγειολόγος – χειρούργος. Ευτυχώς μπορέσαμε να συνεννοηθούμε και μου άφησε μια ελπίδα ότι ίσως μπορέσουμε να το προλάβουμε. Και λέω ίσως, διότι μου έδωσε πέραν του μαγνησίου και μια νέα φαρμακευτική αγωγή (κάτι που κυκλοφόρησε προφανώς πρόσφατα) και είπαμε να τα ξαναπούμε πάλι σε ένα μήνα και θα δούμε τότε.
Γυρίζοντας λοιπόν πίσω στη δουλειά με το λεωφορείο και για να περάσει η ώρα μου, άρχισα να διαβάζω τις εσώκλειστες οδηγίες που βρίσκονται μέσα στα φάρμακα. Ξέρεις, για παρενέργειες κλπ.
Αγαπητέ μου φίλε δεν θα το πιστέψεις, το πρώτο πράγμα που διάβασα ήταν οι δραστικές ουσίες του φαρμάκου: Συστατικά ξηρού εκχυλίσματος του φλοιού πεύκης της ποικιλίας PINUS PINASTER MARITIMA (παραθαλάσσια πεύκη)!!! Αυτό γράφει και με αυτό γούρλωσα τα μάτια. Είναι φυτικό φάρμακο (δόξασοι!) κατά των ελεύθερων ριζών – αντιοξειδωτικό και πανάκριβο (ευτυχώς το χορηγούν τα ταμία!)
Δεν αναφέρω το όνομά του δημοσίως, για ευνόητους λόγους.
Όπως δηλαδή το είχες γράψει, όπως το είχα διαβάσει με τη σειρά μου και όπως ακριβώς ήταν αυτό που ήθελα!!!
Λοιπόν εδώ τα λόγια περιττεύουν. Δεν έχω να πω τίποτα άλλο, τα συμπεράσματα δικά σου και δικά τους για όλους αυτούς που διαβάζουν αυτό το topic.
Φίλε μου συγνώμη και πάλι, αλλά εσένα θα συμβουλεύομαι πρώτα και μετά οποιονδήποτε άλλο!

Πάμε πίσω στην κομπούχα τώρα....
Κομπούχα μπορώ να σου δώσω εγώ αν θέλεις και φωτοτυπίες το βιβλίο μου μαζί με οδηγίες μαζί με όλα. Επίσης μπορεί να μην θέλεις – θα σεβαστώ οπωσδήποτε το να επιθυμείς να κρατήσεις την ανωνυμία σου και μακάρι σου εύχομαι να μπορέσεις να βρεις από αλλού. Απλώς να ξέρεις ότι αν ποτέ χρειαστείς, θα είμαι εδώ.

Τώρα σχετικά με την παρασκευή πάλι, γιατί με μπέρδεψες.....
Η κάθε κομπούχα (αυτό που ανέφερα ότι μοιάζει σαν κρέπα δηλαδή) έχει διάρκεια ζωής 6-8 παρασκευές. Δηλαδή 6-8 κύκλους. Δηλαδή τη βάζουμε στο αζύμωτο υγρό (τσάι πράσινο και ζάχαρη), το ζυμώνει, κάνει κομπουχάκι, τα σουρώνουμε και αυτός είναι ένας κύκλος. Μόλις τη βάλουμε πάλι σε αζύμωτο υγρό και ξανά τα ανωτέρω, άλλος ένας κύκλος. Δηλαδή αυτό θα γίνει 6-8 φορές. Μετά η κομπούχα-κρέπα, πεθαίνει. Αλλά υπάρχουν τα κομπουχάκια που κι αυτών ο κύκλος είναι 6-8 φορές και τα οποία είτε τα δίνουμε, είτε τα αφήνουμε μαζί με τη μαμά-κομπούχα, είτε τα χρησιμοποιούμε για άλλα πράγματα. (καλλυντικά, καθαριστικά, λίπασμα κ.α). Πάντως, όπως και να’ χει, και η μεν μάνα-κομπούχα και τα δε κομπουχάκια, μπορούν από μόνα τους να ζυμώσουν το τσάι και να παρασκευάσουμε ποτό κομπούχα.

Η δοσολογία τώρα.
Καλό είναι να ξεκινάει κανείς με 1 κουταλιά της σούπας 3 φορές ημερησίως. 1 το πρωί νηστικός, και οι άλλες 2 το μεσημέρι και το βράδυ μετά το φαγητό. Κι αυτό γιατί δεν ξέρουμε πως αντιδρά ο καθένας πίνοντας απ’ ευθείας μεγάλη ποσότητα. Σταδιακά αυξάνεις τη δόση μέχρι που φτάνεις να πίνεις ένα κρασοπότηρο 3 φορές την ημέρα. Αυτή είναι και η τελική δοσολογία.
Δεν έχει παρενέργειες, δεν είναι φάρμακο, είναι μια ζύμωση όπως όλες οι άλλες. Όμως επειδή ξεκινά με αποτοξίνωση του οργανισμού, κάθε αποτοξίνωση μπορεί να «βγάλει» και κάτι. Ανάλογα πόσο τοξινωμένος είναι ο οργανισμός και σε τι.
Πχ. σε εμένα, παρ’ όλο που άρχισα με δόση σφηνοπότηρου από την αρχή, δεν έβγαλα ούτε ένα σπυράκι, ούτε κάτι που να πω πως νιώθω περίεργα. Ίσα ίσα το αντίθετο. Μια φίλη μου με την ίδια δοσολογία έβγαλε κάποια σπυράκια μετά από καμία εβδομάδα, λογικό αφού ξεκίνησε ο οργανισμός την αποτοξίνωση και η αποβολή τους προκαλεί τέτοιου είδους «παρενέργειες»
Επίσης, δεν το ανέφερα στα άλλα μου post επίτηδες, παρατήρησα πως φέτος με «ξέχασε» η αλλεργική ρινίτιδα της κάθε άνοιξης, αυτή η αλλεργία που τυραννιέμαι χρόνια τώρα που στο τέλος καταλήγει ιγμορίτιδα και να κορτιζόνες και αντισταμινικά. Την έβγαλα με μερικά φταρνίσματα και από ελάχιστο ως καθόλου μπούκωμα!! Τυχαίο?? Μπορεί. Δεν ξέρω. Όμως και οι δερματικές μου αλλεργίες πάνε κι αυτές. Ίσως κι αυτό τυχαίο. Θα δείξει, δεν θέλω να πω με σιγουριά.
Βασικά αυτές οι αλλεργίες ήταν και ο λόγος που παθιάστηκα με την κομπούχα και την ξεκίνησα. Ειλικρινά δεν ξέρω θα δείξει.

Φίλε μου αυτά για σήμερα
Σε ευχαριστώ ξανά και ξανά για όλη σου την καλή πρόθεση και τις συμβουλές σου.
(τώρα μένει να πάω να αγοράσω και το λαδάκι του πεύκου!!)

Σε χαιρετώ


"Διαβάτη δρόμος δεν υπάρχει. Τον δρόμο τον ανοίγουμε προχωρώντας"
Αντόνιο ΜατσάδοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 18:39:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
ΚΑΚΩΣ, ΚΑΚΩΣ πολύ ΚΑΚΩΣ που δεν έγινες ιατρός καλέ μου φίλε, θα είχες σώσει πολύ κόσμο. Τέτοιους ιατρούς χρειάζεται η ανθρωπότητα. Που μοιράζονται γνώσεις, βοηθούν και ανιδιοτελώς, κάνουν σωστές διαγνώσεις και δίνουν σωστές συμβουλές. Και άλλα πολλά τα οποία βλέπω σε εσένα διαβάζοντάς σε.


Φίλη μου .. η μεγάλη μου εμπειρία στο χώρο του αθλητισμού είναι αυτή που με οδήγησε να γνωρίζω μερικά πραγματάκια παραπάνω.
Κάποτε πρίν απο πολλά χρόνια το 1975 οπου η εννοια fitness ήταν άγνωστη γνώρισα κάποιους που ασχολούντο με το αγνωστο αυτό είδος.
Το οτι πρόσεχαν τι έτρωγαν , τι έπιναν, το οτι εσέβοντο τη Φύση χωρίς φανφάρες και πολιτικές σκοπιμότητες, το οτι εχρησιμοποιούσαν τα φυσικά εκχυλίσματα ως ασπίδα για τον οργανισμό τους, το οτι προνοούσαν για μελλοντικά προβλήματα που πιθανόν να αποκτούσαν, το οτι προσπαθούσαν να ισορροπούν σωματικώς και πνευματικώς στους ρυθμούς της εποχής.. μου προκαλούσαν το θαυμασμό.

Πρόσφατα συνάντησα εναν απο αυτούς μετά απο 32 χρόνια στην Σταδίου και μετά απο μία πολύ συγκινητική σκηνή με άφησε για να περάσει απέναντι πηδώντας τα προστατευτικά κιγκλιδώματα χωρίς να τα ακουμπήσει. Το πιο αξιοσημείωτο είναι οτι ο κύριος αυτός πρίν απο δύο μήνες είχε κλείσει τα 72 του χρόνια.

Φίλη μου οι γιατροί κάνουν την δουλειά τους.
Εαν σε περίπτωση αρρωστήσω .. θα τους επισκεφθώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 19:03:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φίλη μου πρίν συνεχίσω θα ήθελα να σου ευχηθώ να εχεις επιτυχία στο πρόβλημα σου απο τα βάθη της ψυχής μου.

Θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για τις πολύτιμες αυτές πληροφορίες σχετικά με το ``κομπούχα``.

Όπως προανέφερα πρίν απο πάρα πολλά χρόνια υπήρξα θαυμαστής κάποιων κυρίων που ασχολούντο με το fitness και οχι μόνο.
Εκτός λοιπόν απο την παράξενη διατροφή τους, οι κύριοι αυτοί, κάθε πρωί επιναν ενα ρόφημα που το παρασκεύαζαν με απόλυτη μυστικότητα αλλά και με μια παράξενη επιμονή.
Τοποθετούσαν στο γάλα ενα παράξενο υλικό και το γάλα γινόταν γιαούρτι χωρίς βράσιμο μέσα σε δύο ημέρες.
Οι 40ρηδες τότε αυτοί κύριοι είχαν πραγματικά σωματικές υπερφυσικές ιδιότητες τις οποίες απέδιδαν κυρίως στο ρόφημα αυτό.

Φίλη larita .. εγώ σήμερα αν ήμουν γιατρός.. δεν θα έγραφα σε αυτό το τόπικ στο esoterica.
Γράφω εδώ, για οσους και οσες θελήσουν να προνοήσουν ωστε να μπορούν να πηδούν αυτά τα κιγκλιδώματα .. όσο ζούν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 21:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
ΚΕΦΙΡ kefir - kefiran

Κάποτε λοιπόν λέγεται ότι στά Καυκάσια όρη ,ο προφήτης Μωάμεθ έδωσε τούς πρώτους "σπόρους" κεφίρ σε κάποιους νομάδες .
Οι "σπόροι" του προφήτη φυλάχτηκαν προσεχτικά και συνέχισαν να περνούν απο γενιά σε γενιά με τον ορκο οτι ποτέ δεν θα αποκαλυφθεί το μυστικό τους.
Για αιώνες οι νομαδικές αυτές φυλές του Καυκάσου δεν δέχτηκαν να μοιραστούν με κανέναν αλλο το "μυστικό".

Οι λίγοι ταξιδευτές τότε άκουγαν τις παράξενες ιστορίες για ένα ασυνήθιστο ζυμωμένο ποτό το οποίο λεγόταν οτι είχε μαγικές ιδιότητες πάνω στήν ανθρώπινη υγεία.
Τελικά το μυστικό διέρευσε αφού πέρασε σε ολη τη τότε Ρωσική επικράτεια μιας και τότε η περιοχή του Καυκάσου ήταν κάτω απο τον έλεγχο της Ρωσσίας και οι πρώτοι ρώσσοι γιατροί πού έφτασαν στήν περιοχή έμειναν κατάπληκτοι απ΄ την θεραπευτική του δράση πάνω σε χρόνιες παθήσεις.
Ετσι το 1908, ο Metchnikov έγραψε στο βιβλίο του, "η επέκταση της ζωής" ότι το προσδόκιμο οριο ηλικίας των Καυκασιων αυτών χωρικών ξεπερνούσε τα 120 χρόνια και αυτό το απέδιδαν σε αυτό το φυσικό προβιωτικό οξυγαλακτικής ζύμωσης το οποίο δεν εχει καμμία σχέση με το γιαούρτι καθώς περιέχει ζωντανούς ενεργούς οργανισμούς κανονικής χλωρίδας που βοηθάνε τη πεπτική οδό και ενισχύουν τη πέψη.
Μετά από αυτό ο Δρ Kanschlikow ο οποίος αφιέρωσε μεγάλο μέρος της ζωής του στην έρευνα του κεφίρ μας λέει ότι το κεφίρ δεν είναι απλά μια παραδοσιακή τροφή αλλά και φάρμακο . Μπορεί ακόμη να χρησιμοποιηθεί σαν ξυνή κρέμα σε σάλτσες και σαλάτες. Το κεφίρ θεωρείται θρεπτικό ποτό κατάλληλο για να συμπεριληφθεί και σε ειδικές διατροφές και στη θεραπεία γαστρεντερικών διαταραχών.

Τα βακτηρίδια του γιαουρτιού διαρκούν μερικές ημέρες στην πεπτική οδό οπου αντιμετωπίζουν τους παθογόνους οργανισμούς που έχουν εισβάλει. Το κεφίρ περιέχει πολύ περισσότερους οργανισμούς, καθώς η "κανονική χλωρίδα" κεφίρ αποτελείται από ποικίλους μικροοργανισμούς και δρα ανασταλτικά στην ανάπτυξη των τοξικών μικροοργανισμών του παχέως εντέρου (κολοβακτηρίδια, σηψιγόνοι μικροοργανισμοί) καθώς επαναφέρει τη φυσιολογική βιολογική χλωρίδα των εντέρων εμπολουτίζοντας τη πεπτική οδό με καλούς οργανισμούς.
Θεωρείται ο φυσικότερος τρόπος να προστεθούν καλά βακτηρίδια στην πεπτική οδό τα οποία ενεργοποιούνται και αναπτύσσονται όταν εισαχθούν στο σώμα. Οι οργανισμοί αυτοί είναι σαφώς ανώτεροι από οποιεσδήποτε κάψουλες που περιέχουν οργανισμούς που έχουν αναπτυχθεί μέσω ξήρανσης . Εκτός αυτού εχει υψηλή βιολογική και θρεπτική αξία βοηθά στην πρόληψη διαφόρων ασθενειών και ρυθμίζει αποτελεσματικά το βάρος του σώματος.

Το κεφίρ βελτιώνει καταστάσεις όπως η αναιμία
- Βοηθά σε ασθένειες του πεπτικού συστήματος, χρόνιες εντερίτιδες, ασθένειες νεφρών και συκωτιού.
- Έχει διουρητικές ιδιότητες.
- Υποβοηθά την ανάρρωση από διάφορες αρρώστιες και γενικά επιδρά ευεργετικά στον ανθρώπινο οργανισμό.
- Είναι ένα άριστο διαιτητικό προϊόν με πολύ χαμηλά λιπαρά και λίγες θερμίδες.
- Αποτελεί ιδανικό προϊόν με υψηλή διατροφική αξία για όσους ασχολούνται με τον αθλητισμό και τα σπορ.
- Με συχνή χρήση υποβοηθά την καταπολέμηση της αρτηριοσκλήρωσης και της υπέρτασης.
- Είναι εξαιρετική τροφή για έγκυες γυναίκες ή γυναίκες που θηλάζουν, για την Τρίτη ηλικία και για τα άτομα με προβλήματα στο ανοσοποιητικό σύστημα.
- Βοηθά στην επαναφορά του εσωτερικού οικοσυστήματος μετά από θεραπεία με αντιβιοτικά.
- Βοηθάει στην αποκατάσταση της φυσιολογικής βιολογικής χλωρίδας (ιδιαίτερα έπειτα από θεραπεία με αντιβιοτικά ή άλλα ισχυρά φάρμακα).
-Προάγει την πέψη των τροφών και γενικότερα την καλύτερη λειτουργία του πεπτικού συστήματος.
- Δρα ανασταλτικά στην ανάπτυξη τοξικών μικροοργανισμών του παχέος εντέρου.
- Ανακουφίζει από τις εντερικές διαταραχές.
- Προστατεύει από τη δυσκοιλιότητα.
- Εχει αντιοξειδωτική και αντιμικροβιακή δράση.
- Ενισχύει το ανοσοποιητικοό σύστημα.
- Εχει αντικαρκινική δράση.
- Ελατώνει την αυξημένη χοληστερόλη του αίματος και αρτηριακής πίεσης.
- Βοηθά στη διατήρηση ενός ισορροπημένου εσωτερικού οικοσυστήματος για τη βέλτιστη υγεία και μακροζωία
- Είναι πλούσιο σε βιταμίνη Β12, Β1 και C. Άριστη πηγή βιοτίνης που βοηθά την αφομοίωση των άλλων βιταμινών Β από το σώμα. Περιέχει σε αφθονία ασβέστιο, μαγνήσιο φώσφορο για σωστή αύξηση των κυττάρων

Eίναι πολύ σημαντικό να πούμε ότι τα φιλικά βακτηρίδια του κεφίρ καταναλώνουν το μεγαλύτερο μέρος της λακτόζης του γάλακτος.
Έτσι είναι ιδανικό για να καταναλώνεται και από άτομα που έχουν δυσανεξία στη λακτόζη.

Περιέχει φυσικά τέσσερα γένη και 11 είδη προβιοτικών (φιλικών βακτηριδίων):
LACTOBACILLI:
Lb. brevis, Lb.cellobiosus, Lb. kefir, Lb.kefiranofaciens, Lb.casei ssp. rhamnosus και ssp.alactosus, Lb.casei Lb helveticus
ssp. lactis, Lb deldruevkii ssp. lactis and ssp. bulgaricus Lb.lactis, Lb acidophilus

STREPTOCOCCI/LACTOCOCCI:
Lc.lactis ssp.lactis and ssp. cremoris and Var. diacetylactis, Lc salivarius ssp. thermophilus, Enterococcus durans, Leuconostoc
cremoris, L.mesenteroides

YEASTS:
Kluyveromyces lactis
K.bulgaricus
K. fragilis / marxianus
Candida kefir
C pseudotropicalis
Saccharomyces ssp. Torulopsis holmii (torulla ssp.)

ACETOBACTER:
Acetobacters aceti A. Rasens

Το κεφίρ λοιπόν βασίζεται στο γάλα.
Η διαδικασία για να γίνει το κεφίρ περιλαμβάνει τη ζύμωση του γάλακτος με τους "σπόρους" του κεφίρ.
Οι "σπόροι" του κεφίρ είναι μια μάζα των βακτηριδίων, ζύμης και πολυσακχαρίτη και δεν είναι σπόροι από κάποιο φυτό.
Η μικροβιολογία των σπόρων του κεφίρ είναι πολύ σύνθετη.
Ο πολυσακχαρίτης που περιέχει η μάζα των σπόρων του κεφίρ έχει αποδειχθεί ότι είναι μοναδικός και του έχει δοθεί το όνομα kefiran.
Αναπτύσσονται στα γαλακτοκομικά και χρησιμοποιούν τη λακτόζη αφομοιώνοντας μερικώς τις πρωτεΐνες.
Είναι ένα προϊόν το οποίο οι περισσότεροι άνθρωποι μπορούν να χωνέψουν και τελικώς να ωφεληθούν.
Ακόμη και άνθρωποι με ευαισθησίες στο γάλα μπορούν να πιουν κεφίρ. καθώς οι ισχυρές πιέσεις βακτηριδίων οδηγούν σε χώνεψη. Επίσης οι μύκητες αναπτύσσονται στο νερό καρύδας από νέες καρύδες ή οποιοδήποτε γαλακτοκομικό προϊόν.

Το κεφίρ κυκλοφορεί στο εμπόριο και συγκεκριμένα στα καταστήματα βιολογικών προιόντων.
Αν κάποιος θελήσει να παρασκευάσει μόνος του το θαυματουργό αυτό ρόφημα θα έλεγα ότι είναι πανεύκολο.
Βασική προυπόθεση για να παρασκευάσει κάποιος κεφίρ είναι να εχει το μύκητα.
Ο μύκητας αυτός θα πρέπει να είναι ο αυθεντικός αυτός που περιέχει αυτά τα τέσσερα γένη και 11 είδη προβιοτικών .
Οι σπόροι (ή αλλιώς «κόκκοι») του κεφίρ, που οπτικά δίνουν την εντύπωση σφουγγαριού ή μικρών συστάδων κουνουπιδιού, η οποία ουσιαστικά είναι μια μάζα των οξυγαλακτικών (kefiran.)
Οι τυπικά συνιστώμενες ποσότητες για υγιή άτομα είναι 1 έως 2 ποτήρια ημερησίως, κατά προτίμηση πρωί και βράδυ και ει δυνατόν σε αρκετή χρονική απόσταση από τα υπόλοιπα γεύματα.

Εκτός από τη μορφή αυτή μπορεί να το βρεθεί και σε μορφή κόκκων.
Η δοσολογία για το παρασκευάσει κάνείς είναι 2-3 κυβικά εκατοστά σπόρους κεφίρ ή 2 κουταλιές σε κόκους σε καθαρό γυάλινο δοχείο χωρητικότητας 1,5 lt.
Προσθέτουμε περίπου 1 lt αγελαδινό φρέσκο γάλα αφού πρώτα βράσει καλά ή κάποιο παστεριωμένο ή ομογενοποιημένο και κλείνουμε το καπάκι σφιχτά.
Το γάλα πρέπει να καλύπτει πλήρως τους σπόρους κεφίρ, αλλά δεν πρέπει να γεμίζει το δοχείο ως επάνω.
Αφήνουμε το μίγμα σε θερμοκρασία δωματίου για 12 ώρες εάν το θέλουμε αραιό (είναι γλυκύτερο και δρα υπακτικά) ή μέχρι 24 ώρες εάν το θέλετε πιο πυκνό (είναι πιο ξινό, αλλά μειώνεται η πιθανότητα διάρροιας).
Ανοίγουμε το δοχείο και σουρώνουμε.
Αυτό που θα περάσει από το σουρωτήρι είναι το πόσιμο κεφίρ, ενώ ό,τι μείνει είναι οι δραστικοί σπόροι, τους οποίους θα καλλιεργούμε και θα χρησιμοποιούμε συνέχεια.
Η διάρκεια ζωής του ροφήματος κεφίρ δεν πρέπει να ξεπερνά τις 48 ώρες.

Καθώς συνεχίζουμε την καλλιέργεια, οι σπόροι κεφίρ αναπτύσσονται περισσότερο.Τότε ή αφήνουμε την επιπλέον ποσότητα σπόρων και με την ίδια ποσότητα γάλακτος οπότε θα έχουμε ένα πιο πυκνό παρασκεύασμα ή απομακρύνουμε την επιπλέον ποσότητα σπόρων

Εάν δεν καλλιεργούμε για κάποιο διάστημα τους σπόρους κεφίρ, τους φυλάμε στο ψυγείο, σε γυάλινο δοχείο με γάλα. Οι σπόροι διατηρούν τη ζωτικότητά τους για 10-15 ημέρες. Με τη νέα καλλιέργεια ανανεώνουμε το γάλα ακολουθώντας την διαδικασία που περιγράψαμε.

Edited by - allzzaro on 16/06/2007 21:27:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 22:26:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Κομπούχα μπορώ να σου δώσω εγώ αν θέλεις και φωτοτυπίες το βιβλίο μου μαζί με οδηγίες μαζί με όλα. Επίσης μπορεί να μην θέλεις – θα σεβαστώ οπωσδήποτε το να επιθυμείς να κρατήσεις την ανωνυμία σου και μακάρι σου εύχομαι να μπορέσεις να βρεις από αλλού. Απλώς να ξέρεις ότι αν ποτέ χρειαστείς, θα είμαι εδώ.

Oφείλω να ομολογήσω οτι είναι πολύ συγκινητικό.
Ευχαριστώ πολύ και δέχομαι με ευχαρίστηση την ευγενική σου προσφορά.
Δεν είμαι ανώνυμος, οι πιο πολλοί με γνωρίζουν προσωπικά.

Θα ήθελα να γνωστοποιήσω σε ολους οσους διαβάζουν τα παραπάνω οτι το ``κομπούχα`` και το ``κεφίρ`` δεν πωλούνται στο εμπόριο.
Μιλώ για τον ``αρχικό μύκητα``.
Απλά δωρίζονται μαζί με τις πληροφορίες για τις ευεργετικές τους ιδιότητες καλοπροαίρετα και απλόχερα χωρίς αντίτιμο.
Το αυτό ισχύει και για τα βότανα καθώς και τις εκχυλισμένες φαρμακευτικές ουσίες των βοτάνων.
Τα ``δώρα`` δεν δωρίζονται..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Larita
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2007, 21:13:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Larita
quote:

Θα ήθελα να γνωστοποιήσω σε ολους οσους διαβάζουν τα παραπάνω οτι το ``κομπούχα`` και το ``κεφίρ`` δεν πωλούνται στο εμπόριο.
Μιλώ για τον ``αρχικό μύκητα``.
Απλά δωρίζονται μαζί με τις πληροφορίες για τις ευεργετικές τους ιδιότητες καλοπροαίρετα και απλόχερα χωρίς αντίτιμο.
Το αυτό ισχύει και για τα βότανα καθώς και τις εκχυλισμένες φαρμακευτικές ουσίες των βοτάνων.
Τα ``δώρα`` δεν δωρίζονται..

Αγαπητέ μου φίλε κι εμένα με συγκινεί η όλη αυτή φιλοσοφία και είναι μεγάλη ευτυχία να τη βιώνεις.
Δε μένει λοιπόν παρά να κανονίσουμε λεπτομέρειες συνάντησης. Τι προτείνεις? Η κομπούχα μου θέλει 3-4 μέρες ακόμα και είναι έτοιμη. Επίσης αν δεν έχεις κεφίρ, μπορώ να σου φέρω και τέτοιο αφού κάνω καλλιέργεια κι αυτού του λακτοβακτηριδίου. Είναι κι αυτό αγαπημένο ιδιαίτερα τους χειμερινούς μήνες - έχει υπέροχη γεύση - και το χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια.
(Ταυτόχρονη λήψη κεφίρ και κομπούχας δε γνωρίζω εάν συνίσταται - πολύ θα ήθελα να το μάθω όμως).

Επίσης το ίδιο ισχύει και για όσους φίλους αυτού του φόρουμ ενδιαφέρονται πραγματικά γι' αυτά τα δύο πολύτιμα "δώρα" της φύσης.

χαιρετώ και περιμένω λεπτομέρειες


"Διαβάτη δρόμος δεν υπάρχει. Τον δρόμο τον φτιάχνεις προχωρώντας"
Αντόνιο ΜατσάδοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

redmermaid
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2007, 10:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους redmermaid
Καλημέρα!
Ναι να ξεκινήσω φίλε μου Allzzaro!
Μπορείς να μου πεις λίγα πράγματα τι πρέπει να τρώω.
Δεν θέλω να κάνω αυτές τις δίαιτες που μου έχουν δώσει οι διαιτολόγοι που πήγαινα.
Θέλω κάτι αποτελεσματικό και όχι να κάνω πάλι πειράματα όπως στις δίαιτες που μου έδιναν.
Σε ευχαριστώ για όλα!
Ααααα! Ξέχασα να σου πω πήγα στο γιατρό χθες για το πόδι μου. Μου έδωσε κάτι χάπια και μια αλοιφή για 10 μέρες να δούμε πως θα πάει μου είπε και μετά τις 10 μέρες αν δεν έχει περάσει να κάνω αξονική. Δεν βγάζω άκρη!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2007, 16:14:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
χαιρετώ και περιμένω λεπτομέρειες

Εχω στείλει mail..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Louise
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2007, 08:01:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Louise
Καλημέρα κύριε allzzaro και συγχαρητηρια για την εξαίρετη δουλειά σας. Βρεθηκα σε αυτό το θεμα εντελώς τυχαία και ομολογώ πως "κόλλησα" εδω. Λέτε πολύ ενδιαφέροντα πράγματα αν και δεν έχω βρει ακόμα το χρόνο να τα διαβάσω όλα.
Θα ήθελα αν μπορείτε να βοηθήσετε και εμένα. Είμαι 19 χρονών, έχω ύψος 1.70 και ζυγίζω περίθπου 60 κιλά. Έκανα tae kwon do αλλά φέτος πέρασα στο πανεπιστήμιο σε αλλη πόλη από αυτήν που έμενα και μέχρι να προσαρμοστώ στις νέες συνθηκες σταμάτησα να γυμνάζομαι. Ακολουθούσα όμως τη λεγομενη μεσογειακή διατροφή και διατηρούσα σταθερά περίπου 56 κιλά. Ξεκίνησα γυμναστήριο τέλη Φλεβάρη όμως μετά από ένα μήνα κατά τη διάρκεια των διατάσεων μου έπαθα θλάση. Επισκέφθηκα το γιατρό μόνο ένα μηνα μετά αφού το πόδι μου δεν φαινόταν να καλυτερεύει. Ο ορθοπεδικός μου είπε να δώσω χρόνο και ξεκούραση. 3 μήνες μετα έχει πιθα καλυτερεύσει αλλά ακόμα πονά καμιά φορα όταν κάθομαι με έναν πόνο που νιώθω να φτάνει ως τον αστράγαλο (τη θλάση την έπαθα ακριβώς κάτω από τον γλουτό.στο δικέφαλο μηριαιο μάλλον;;).Φυσικά δεν μπορώ να σκυψω ή να σηκωθω απότομα.Έχεις να προτείνεις κάτι;Ο γιατρός μου είχε πει ότι και ο ένας μήνας που είχε περάσει χωρίς να θεραπευτεί ήταν πολύς,πόσο μάλλον οι 3 μηνες. Όλον αυτόν τον καιρό δεν μπορώ να γυμναστώ, κάτι που με στενοχωρεί πολυ γι αυτο θα ήθελα αν μπορείς να μου προτεινεις κάτι για να συντομεύσω την επούλωση του. Ευχαριστώ εκ των προτέρων..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2007, 09:56:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φίλη μου γειά σου.

Τα 60 σου κιλά είναι ιδανικά για το υψος σου.
Πολύ κακώς κατέβηκες στα 56. Τα 4 κιλά αυτά που έχασες ήταν πολύτιμα για σένα το άθλημα που κάνεις.
Οι θλάσεις συνήθως δεν διαρκούν περισσότερο απο μια εβδομάδα.
Ειναι αδύνατον φίλη μου να μπορέσω να διαπιστώσω το τι μπορεί να συμβαίνει μέσα απο το ιντερνετ αλλά για το πρόβλημα αυτό δεν ευθύνεται μια θλάση.
Απλά θα σου πώ τα εξής.
Ολοι μα ολοι οι αθλητές εχουν μυοσκελετικά προβλήματα.
Για τα περισσότερα απο αυτά ευθύνονται η υπέρχρηση καθώς και οι βίαιες κινήσεις.
Αυτά προκαλούν φλεγμονές αλλά και κακώσεις στους τένοντες οπου αν δεν ληφθεί η κατάλληλη θεραπεία εγκαίρως είναι ικανές να δημιουργήσουν χρόνιες καταστάσεις.
Καλό θα είναι να μην παίρνεις τίποτα αψήφιστα λοιπόν και να μην αρκεστείς στο χρόνο ωστε να θεραπευτείς.
Πολύ σωστά ο γιατρός σου σύστησε ξεκούραση αλλά αυτό δεν φτάνει.
Σίγουρα οι κινήσεις που έκανες προκάλεσαν ενα πολλαπλό τραύμα.

Σου συνιστώ το εξής:
-Κατ` αρχήν για ενα μεγάλο χρονικό διάστημα να αποφεύγεις να εξασκείσαι.
-Να ξαναπάρεις τα 4 κιλά που έχασες σωστά.
-Να βρείς εναν καλό ορθοπεδικό ειδικό στα τραύματα αυτού του είδους ώστε να εντοπίσει με ακρίβεια τις κακώσεις.
-Αφού διαπιστώσει που ακριβώς είναι το πρόβλημα οπωσδήποτε θα σου συστήσει κάποια θεραπεία με αντιφλεγμονώδη,μυοχαλαρωτικά και φυσιοθεραπείες.

Να προσέχεις τα βίαια σκυψίματα. Πολύ πιθανόν να προυπήρχε της θλάσης κάποια φλεγμονή στους σπονδύλους οπότε με τις βίαιες κινήσεις να παρουσιάστηκε η ισχυαλγία αυτή λόγω δισκοπάθειας.
Τα συμπτώματα αυτά που εχεις ταιριάζουν με αυτά της δισκοπάθειας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kleiww
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2007, 12:02:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kleiww

ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΝΑ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΤΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ! ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΩ ΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ, ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kleiww
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2007, 12:08:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kleiww

ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΟΥΛΑ! ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ! ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΔΕΙΞΑΝ ΟΥΡΙΚΟ ΟΞΥ 9 ΜΕ ΑΝΩ ΟΡΙΟ ΤΟ 7.ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ Η ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ ΒΟΤΑΝΑ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kmule
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2007, 20:42:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kmule
Γεία σας και από μένα και πολλά συγχαρητήρια για το συγκεκριμένο θέμα, είναι ότι καλύτερο για τις αναζητήσεις μου αυτή την περιόδο, όπως και όλο το φόρουμ. Λοιπόν, ελπίζω να υπάρχει διάθεση και χώρος για μια ακόμα σύμβουλη. Είμαι άνδρας 24 ετών. Είμαι 1.90 ύψος και 76 κίλα. Στα 18 μου όταν έδινα πανελλήνιες ήμουν με το ίδιο ύψος στα 63 μόλις κιλά, ενώ στα 19 μου μετά από ενταντική γυμναστική(3-4 φορές την εβδομάδα 2 εως 3 φορές βάρη από 2:00-2:30 ώρες και μια φορά αερόβια 30 ως 45 λεπτά) σε γυμναστήριο και με πολύ προσεγμένη διατροφή είχα ένα αρκετά καλό σώμα και έφτασα τα 73 κιλά. Ωστόσο πήρα όγκο κυριώς στο άνω σώμα ενώ τα πόδια μου παρέμειναν αρκετά αδύνατα. Συνέχισα γυμναστήριο με αυτούς τους ρυθμούς μέχρι τα 20 και πιο χαλαρά μέχρι τα 21. Στα 21 έπιασα μια ιδιαίτερα απαιτητική δουλειά (12 ώρες την ημέρα) που διανέμεται σε 8 με 9 ώρες καθισιό στο γραφείο και τις υπόλοιπες πάνω σε μηχανάκι σαν εξωτερικός και την οποία έχω μέχρι σήμερα. Λόγω του ότι δεν είχα συνηθήσει τους τόσο εξοντωτικούς ρυθμούς δουλειάς σταμάτησα το γυμναστήριο και κάθε είδους γυμναστική γιατί ένιωθα πάντα υπερβολικά κουρασμένος και χωρίς όρεξη για τίποτα, μετά την δουλειά. Ταυτόχρονα λόγω κάποιων οικογενειακών προβλημάτων αλλά και λόγω της πίεσης της δουλειάς αλλά και της νεανικής μου επιπολεότητας και άγνοιας άρχισα να πίνω αλκοόλ αρκετά. Τελίκα αναγκάστηκα να μειώσω το αλκοόλ στο ελάχιστο (έπινα μόνο Σάββατο) πέρυσι(στα 23) όταν η κατάσταση είχε φτάσει στο απροχώρητο και λίγο ακόμα θα έχανα την δουλειά μου, ενώ εδώ και κάνα τρίμηνο το έκοψα τελείως πλέον. Σήμερα είμαι 76 κιλά και έχω χάσει εμφανώς σε όγκο από όταν ήμουν στις ένδοξες εποχές μου (ηλικία 19-20). Ωστόσο έχω συγκέντρωση λίπους στους χαμηλούς αλλά και πλάγιους κοιλιακούς μου κυρίως αλλά και κάποια χαλάρωση (όχι έντονη) στο υπόλοιπο σώμα. Επίσης ραγάδες στα οπίσθια. Η δε ψυχολογία-διάθεση μου όλο αυτό το διάστημα (από 21 ετών ως σήμερα) πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο. Μειωμένη εως ανύπαρκτη διάθεση για σχεδόν κάθε δραστηριότητα, έντονο στρές σε βαθμό πανικού και φοβίας, έντονη υπνηλία ανεξάρτητα από την ποσότητα καφέ ή φαγητού που κατανάλωνα, νεύρα, κατάθλιψη κ.α. Επίσης έχω πόνους στα γόνατα αλλά κυριώς χαμηλά (λίγο πάνω από τους γλουτούς) στην σπονδυλική στήλη. Στο διάστημα αυτό δεν πρόσεχα ιδιαίτερα την διατροφή μου. Έτρωγα ακανόνιστες ώρες κυριώς σπιτικά φαγητά, με αρκετά λιπαρά ωστόσο(τηγανητά, σάλτσες κτλ.), ενίοτε φαστ φουντ και συχνά πυκνά γλυκά και γλυκίσματα.

Σήμερα πλεόν έχουν λυθεί όλα τα προβλήματα του παρελθόντος και η ζωή μου έχει μπεί σε μια τάξη θα έλεγα, οπότε άρχισα έρευνα στο πως θα μπορούσα να βελτιώσω την ενέργεια μου και φυσικά την διάθεση μου. Στον δρόμο ανακάλυψα πολλά τόσο για τον διαλογισμό και την δύναμη της ουσιαστικής επικοινωνίας με τους άλλους (κάτι που είχα παραμελήσει τελείως βυθισμένος στο κυνήγι της καριέρας και των υλικών αγαθών), όσο και για την σημασία της διατροφής στην διαμόρφωση της ψυχολογικής μας κατάστασης εκτός από την γενικότερη καλή υγεία. Στην έρευνα αυτή ανακάλυψα και τα βότανα και αυτό το τόπικ. Με το να γίνω πιο ανοικτός με όλους τους ανθρώπους αλλά και με όλα τα όντα και την φύση και με διαλογισμό ταυτόχρονα έχω πλεον καταφέρει να ανεβάσω αρκετά την διάθεση μου. Για την τόνωση της ενεργητικότητας μου και την καλύτερη πνευματική απόδοση αυτή την στιγμή παίρνω εδώ και περίπου ένα μήνα, σε μορφή συμπληρωμάτων διατροφής(κάψουλες, χάπια) Σιβηριανό τζινσενγκ, Ιχθυέλαιο(Ω3) και Σπιρουλίνα με αρκετά καλά αποτελέσματα. Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω allzzaro και συγγνώμη αν κούρασα με το μακροσκελές ιστορικό μου είναι τι προτείνεις διατροφικά με δεδομένο τις ακανόνιστες ώρες του μεσημεριανού κυρίως γεύματος μου αλλά και κάποιο πρόγραμμα γυμναστικής που να μπορεί να τονώσει το σώμα μου, να βελτιώσει την ευκαμψία μου(είμαι τελείως δυσκαμπτος, τόσο που την τελευταία φορά που έκανα ένα μεγάλο άλμα για πλάκα, έπαθα αρκετά σοβαρό διάστρεμμα στο πόδι) και την φυσική μου κατάσταση και να είναι προσαρμοσμένο στους έντονους ρυθμούς δουλειάς μου ( να μην διαρκεί πάνω από 1 ώρα την ημέρα και να μην είναι ιδιαίτερα κουραστικό). Επίσης αν έχεις κάποια άποψη/ενστάσεις στα βότανα/συμπληρώματα που ήδη χρησιμοποιώ και αν έχεις κάτι να μου προτείνεις για τόνωση της ενεργητικότητας μου και της αντοχής μου αλλά κυρίως για την αντιμετώπιση(όσο δυνατόν) της κατάστασης που αντιμετωπίζω τόσες ώρες στο μηχανάκι(ήλιος, καυσαέριο) και στο γραφείο (πίεση, οθόνη υπολογιστή πολλές ώρες, καθιστός πολλές ώρες) τόσο για το δέρμα μου(ειδικά από το πρόσωπο μου που είναι και λίγο λιπαρό, όταν το σκουπίζω με χαρτομάντηλα αποτυπώνεται μια έντονη μαυρίλα απάνω), όσο και για τον υπόλοιπο οργανισμό μου και την διάθεση μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν κούρασα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tdora
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2007, 14:50:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tdora
Αγαπητέ Allzzaro,
θέλω να σου εκφράσω και εγώ τα συγχαρητήρια μου, και να σου πω ότι
έχω ενθουσιαστεί με τις γνώσεις σου.
Εγώ μέχρι στιγμής ευτυχώς δεν έχω κάποιο πρόβλημα υγείας.
Αλλά θα ήθελα την βοήθεια σου σε ένα θέμα που με ταλαιπωρεί. Τα μαλλιά.
Έχω πολλά και σγουρά μαλλιά τα οποία μετά από πολλά που τους έχω κάνει έχουν αφυδατωθεί εντελώς. Κάνω διάφορα με δαφνέλαιο, αβοκάντο κ.τ.λ.
Μάταια.
Μήπως γνωρίζεις κάποια σύνθεση για ενυδάτωση που θα μπορούσε να με βοηθήσει;

Ευχαριστώ πολύ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2007, 19:41:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω allzzaro και συγγνώμη αν κούρασα με το μακροσκελές ιστορικό μου είναι τι προτείνεις διατροφικά με δεδομένο τις ακανόνιστες ώρες του μεσημεριανού κυρίως γεύματος μου αλλά και κάποιο πρόγραμμα γυμναστικής που να μπορεί να τονώσει το σώμα μου, να βελτιώσει την ευκαμψία μου(είμαι τελείως δυσκαμπτος, τόσο που την τελευταία φορά που έκανα ένα μεγάλο άλμα για πλάκα, έπαθα αρκετά σοβαρό διάστρεμμα στο πόδι) και την φυσική μου κατάσταση και να είναι προσαρμοσμένο στους έντονους ρυθμούς δουλειάς μου ( να μην διαρκεί πάνω από 1 ώρα την ημέρα και να μην είναι ιδιαίτερα κουραστικό).

Φίλε μου.. είσαι γνώστης των πραγμάτων.
Απο τη στιγμή που έφθασες στο σημείο να γυμναστείς με βάρη και να πάρεις εναν πολύ καλό μυικό όγκο δεν πρέπει να ρωτάς εμένα για διατροφή και γυμναστική.

Το ποτό και το τσιγάρο δεν είναι λύση ενάντια στα καθημερινά μας προβλήματα.
Οτι κερδίσει κανείς μετά απο μια μακροχρόνια προσπάθεια καλής διατροφής και σωματικής άσκησης μπορεί να τα χάσει μέσα σε λίγες εβδομάδες.
Για το λόγο αυτό παντού θα πρέπει να υπάρχει μέτρο.

Φίλε μου το ότι εκοψες το αλκοόλ, τα φαστ φούντ και τις άχρηστες τροφές είναι πολύ σημαντικό.
Η δυσκαμψία.. αν και είσαι πολύ νέος παρουσιάζεται μαζί με ένα άλλο μεγάλο πακέτο προβλημάτων μετά από κάποια ηλικία.
Είσαι πολύ νέος όμως ακόμα για να σε απασχολούν τέτοια προβλήματα.
Δες προηγούμενα πόστ σχετικά με τα αντιοξειδωτικά.
Δές προηγούμενα πόστ σχετικά με συνθέσεις βοτάνων για μακροζωία-ανανέωση.
Δές προηγούμενα πόστ σχετικά με τις βιταμίνες.
Δές προηγούμενα πόστ σχετικά με ασκήσεις.
Δές προηγούμενα πόστ σχετικά με μυοσκελετικά προβλήματα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kmule
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2007, 11:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kmule
Ευχαριστώ allzzaro. Λίγο πολύ διάβασα τα προηγούμενα ποστ και ήμουν πεπεισμένος πως τα παλαιά ποστ που αναφέρεις έχουν τις απαντήσεις, απλά ήθελα να ήμουν σίγουρος πως κινούμαι στην σωστή κατεύθυνση, γιατί οι πληροφορίες στο τόπικ είναι πραγματικά αμέτρητες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2007, 15:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Έχω πολλά και σγουρά μαλλιά τα οποία μετά από πολλά που τους έχω κάνει έχουν αφυδατωθεί εντελώς. Κάνω διάφορα με δαφνέλαιο, αβοκάντο κ.τ.λ.


΄
Φίλη μου.. οταν λές αφυδατωμένα τί εννοείς?
Καλό θα ήταν να μας περιγράψεις τον τρόπο ζωής σου και την διατροφή σου..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
tdora
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2007, 23:12:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tdora
φίλε Allzzaro,
καταρχήν είμαι 31 ετών,ύψος 1,60, 47 κιλά και μελαχρινή. Αποφεύγω να τρώω έξω και συνήθως τρώω μια φορά την ημέρα. Δυστυχώς καπνίζω ένα πακέτο την ημέρα, πίνω δυο καφέδες. Τον τελευταίο καιρό προσπαθώ να ακολουθήσω κάποιες από τις συμβουλές σου για την διατροφή. Κατά καιρούς γυμνάζομαι ανάλογα τις υποχρεώσεις μου και όπως σχεδόν όλοι έχω λίγο ως αρκετό άγχος.
Τώρα σχετικά με τα μαλλιά έχω κάνει αρκετές χημικές ισιωτικές με αποτέλεσμα να φριζάρουν πάρα πολύ, να είναι άγρια και γενικά έχει αλλοιωθεί η δομή τους.
Ελπίζω τα παραπάνω να σε βοηθήσουν να σχηματίσεις μια εικόνα.

ΕυχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2007, 18:49:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φίλη μου η ηλικία, το στρές, η κληρονομικότητα, η διατροφή η ατμοσφαιρική ρύπανση τα τοξικά χημικά οι βαφές μαλλιών καθώς και διάφορες ασθένειες παίζουν σημαντικότατο ρόλο για την υγεία τον μαλλιών.

Πάντοτε μετά από μία γρήγορη απώλεια βάρους και σε συνδυασμό με μια φτωχή διατροφή εμποδίζεται η απορρόφηση βιταμινών και θρεπτικών ουσιών που είναι απαραίτητα για την υγιή ανάπτυξη των μαλλιών.

Οι τρίχες των μαλλιών περιέχουν 25% νερό και επομένως χρειάζεται η συνεχής ενυδάτωση του οργανισμού για να διατηρούνταιτα μαλλιά ενυδατωμένα.

Οι πρωτεΐνες αποτελούν τη βάση των μαλλιών και για αυτό θα πρέπει να φροντίζουμε να μην λείπουν από τη διατροφή μας. Το 20-30 % περίπου της καθημερινής ενεργειακής μας πρόσληψης πρέπει να προέρχεται από πρωτεΐνες τις οποίες τις βρίσκουμε στο κρέας, τα ψάρια,τα γαλακτοκομικά προϊόντα και τα δημητριακά.

Κυρίως τα λεπτά και αδύναμα μαλλιά αποτελούν ένδειξη έλλειψης σιδήρου, η οποία μπορεί να οφείλεται είτε σε ένα εξαντλητικό πρόγραμμα απώλειας βάρους, είτε κατά την έμμηνο ρύση κατά την οποία οι γυναίκες χάνουν αρκετό αίμα.
Οι τροφές που αποτελούν πλούσιες πηγές σιδήρου είναι το συκώτι, το κόκκινο κρέας, τα πράσινα φυλλώδη λαχανικά και οι φακές ο σίδηρος που βρίσκεται στις ζωικές τροφές έχεικαλύτερη βιοδιαθεσιμότητα δηλαδή απορροφάται καλύτερα από τον οργανισμό και πως η βιταμίνη C που βρίσκεται στα φρούτα και τα λαχανικά βοηθά στην απορρόφησή του. Ο καφές δεν πρέπει να λαμβάνεται μαζί ή αμέσως μετά το φαγητό γιατί εμποδίζουν την απορρόφηση του σιδήρου.

Ο ψευδάργυρος είναι επίσης απαραίτητος για την υγεία των
μαλλιών.
Συμβάλλει στη σύνθεση των πρωτεΐνών και επομένως
είναι απαραίτητος για την υγιή ανάπτυξη των μαλλιών.
Οι τροφές που είναι πλούσιες σε ψευδάργυρο είναι τα θαλλασινά και τα
μανιτάρια.
Οι βιταμίνες του συμπλέγματος Β και κυρίως το Παντοθενικό Οξύ, η Πυριδοξίνη και η Βιοτίνη, που συμμετέχουν στη σύνθεση των αμινοξέων από τα οποία αποτελούνται το στέλεχος και ο θύλακας της τρίχας.
Οι τροφές που είναι πλούσιες σε βιταμίνες του συμπλέγματος βιταμινών Β είναι το γιαούρτι, τα δημητριακά ολικής αλέσεως, το κόκκινο κρέας, οι ξηροί καρποί και τα αυγά.
Η βιταμίνη Ε εχει αντιοξειδωτική δράση. Καθυστερεί τη "γήρανση" των μαλλιών, αφού εμποδίζει το σχηματισμό ελεύθερων ριζών. Τη βιταμίνη Ε τη συναντάμε σε φυτικά έλαια, ξηρούς καρπούς, αβγά και σιτηρά.
Η βιταμίνη C οπου συμβάλλει στη σύνθεση του κολλαγόνου, που αποτελεί τη βάση του ιστού του θύλακα από τον οποίο αναπαράγεται και αναπλάθεται η τρίχα. Βοηθά επίσης και στην πρόληψη της γήρανσης της τρίχας. Τη βιταμίνη C, μπορούμε να τη βρούμε στα εσπεριδοειδή, στις πιπεριές και στο σέλινο.

Ο χαλκός και ο ψευδάργυρος συμβάλλουν στην υγιή ανάπτυξη των μαλλιών. Τροφές πλούσιες σε ψευδάργυρο είναι τα θαλασσινά και τα μανιτάρια, ενώ αντίστοιχα σε χαλκό, τα φασόλια, η μαύρη σοκολάτα και οι ξηροί καρποί.

Η βιταμίνη Α σημαντική για το φυσιολογικό κύκλο ζωής των κυττάρων του τριχωτού της κεφαλής καθώς και στη διατήρηση της υγείας του επιθηλίου της τρίχας. Η έλλειψή της μπορεί να προκαλέσει ξηρότητα και να καταστήσει τα μαλλιά αδύναμα και εύθραυστα. Τη βιταμίνη Α τη συναντάμε σε τροφές ζωικής προέλευσης και σε ψάρια, όπως το συκώτι, το σολομό, το ξιφία, αλλά και σε καρότα, σε σκούρα πράσινα φυλλώδη λαχανικά, κολοκυθάκια και βερίκοκα.


Το φυλλικό οξύ συμβάλλει στον πολλαπλασιασμό των κυττάρων, συμπεριλαμβανομένων και αυτών των τριχών. Πλούσιες πηγές είναι το συκώτι, τα νεφρά, τα φασόλια, το λάχανο και το μαρούλι.

Τέλος έχουμε την φροντίδα των μαλλιών.
Καλό θα είναι να ανανεώνουμε το σαμπουάν μας συχνά και να λουζόμαστε συχνά ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες οπου η ατμοσφαιρική ρύπανση είναι αυξημένη και επηρεάζει πολύ την υγεία των μαλλιών.
Τα μαλλιά συνηθίζουν το κάθε σαμπουάν και αδυνατίζουν καθώς η αλκαλικότητα μαζί με τα χημικά πρόσθετα μπορεί να προκαλέσουν ακόμη και δερματοπάθειες.
Στα καλά φαρμακεία μπορούμε να βρούμε φυτικά σαμπουάν καθώς και βότανα εκχυλισμένα σε έλαια όπως δαφνέλαιο με αιθέρια έλαια φασκόμηλου , λεβάντας ,κέδρου κ.α.

Tέλος τα αντιοξειδωτικά ροφήματα (δές πόστ οπου γίνεται παρουσίαση).

Τώρα σε οτι αφορά το τσιγαράκι και το καφεδάκι.. νομίζω οτι καλό θα είναι να το περιορίσεις.

Edited by - allzzaro on 04/07/2007 19:09:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kleiww
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2007, 18:51:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kleiww
quote:


ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΟΥΛΑ! ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ! ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΔΕΙΞΑΝ ΟΥΡΙΚΟ ΟΞΥ 9 ΜΕ ΑΝΩ ΟΡΙΟ ΤΟ 7.ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ Η ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ ΒΟΤΑΝΑ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

ΑΓΑΠΗΤΕ ALLZARO, ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2007, 19:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φίλη μου το ουρικό οξύ παράγεται μετά από την πέψη των τροφών και κυκλοφορεί φυσιολογικά στο αίμα.
Τώρα είτε από κάποια αδυναμία αποβολής του τα νεφρά είτε από από κάποια άλλη αιτία υπερπαραγωγής ουρικού οξέως παρουσιάζεται το πρόβλημα.
Η πάθηση αφορά κυρίως τους παχύσαρκους και αυτούς που καταναλώνουν υπερβολικές ποσότητες κόκκινου κρέατος αλλά συνήθως χτυπά και αυτούς που πάσχουν από σακχαρώδη διαβήτη.

Από ότι αντιλαμβάνεσαι για τους παραπάνω λόγους δεν απαντώ σκοπίμως στο ερώτημα σου, αλλά μιας και επιμένεις σας προτείνω να μην κάνει κάποια αυθαίρετη δίαιτα ούτε να χρησιμοποιήσει αυθαίρετα κάποια βότανα. Θα πρέπει να ακολουθήσει ειδική θεραπεία και ειδική διατροφή μετά από εξονυχιστική ιατρική παρακολούθηση.

Ξέρεις .. πρίν απο λίγο καιρό σε κάποια εκπομπή στην TV παρουσιάστηκε κάποιος οπου φορούσε τρύπια παπούτσια.
Τον ρώτησαν γιατί δεν αγοράζει καινούργια και είπε οτι εχει αυξημένο το ουρικό οξύ και πρήζονται τα πόδια του. Τα τρύπια παπούτσια τον ανακουφίζουν.
Το περίεργο της υπόθεσης είναι οτι την ώρα που τα έλεγε επαιζε φυσαρμόνικα με καμμιά δεκαριά καλαμάκια σουβλάκια.

Για αλλη μια φορά θέλω να επισημάνω.
Οι φαρμακευτικές ουσίες των βοτάνων σίγουρα αποτελούν μια ασπίδα προστασίας για τον οργανισμό.
Αυτό αφορά υγιή άτομα και σε καμμία περίπτωση δεν μπορούν να αντικαταστήσουν μια ολοκληρωμένη θεραπεία προτεινόμενη απο κάποιον θεράποντα γιατρό.
Το αντίθετο οι φαρμακευτικές ουσίες των βοτάνων σε συνδυασμό με αλλες φαρμακευτικές ουσίες σίγουρα θα βλάψουν παρά θα ωφελήσουν στις περιπτώσεις αυτές.
Θά πρέπει να χρησιμοποιούμε τις ουσίες αυτές με Σύνεση - Γνώση αλλά και απόλυτο Σεβασμό στην προσφορά της Μητέρας Φύσης.

Edited by - allzzaro on 04/07/2007 19:51:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nmike76
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2007, 09:39:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nmike76
Αγαπητέ allzzaro συγχαρητήρια για το έργο που προσφέρεις. Πραγματικά το τόπικ αυτό είναι ένας θησαυρός πληροφοριών. Θα ήθελα να σου ζητήσω ,αν γνωρίζεις , να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες για το βότανο τριβόλι (tribulus terrestris), αν προσφέρει κάτι σε κάποιον που κάνει bodybuilding ,αν υπάρχουν κάποιοι κίνδυνοι ή παρενέργειες και ποια είναι η σωστή χρήση του . Πριν μερικές μέρες μία φίλη από Βουλγαρία μου έστειλε 2 κουτιά με το βότανο αυτό(από βουλγαρικό κατάστημα με βότανα). Οι οδηγίες χρήσης του αναφέρουν 1 κουταλάκι φύλλα σε 200ml καυτό νερό για 5 λεπτά. Αυτά τα 200ml τα χωρίζεις σε 3-4 δόσεις και τα πίνεις κατά την διάρκεια της ημέρας. Τονίζει ότι δεν πρέπει να ξεπεράσεις το ένα κουταλάκι και τα 200μλ ημερησίως. Από σήμερα το πρωί ξεκίνησα την χρήση του και πήρα την πρώτη δόση. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2007, 16:36:56  Εμφάνιση Προφίλ
Νερό μαζί με το φαγητό. Μπορούμε να πίνουμε ;

quote:
Πίνετε νερό πριν, κατά τη διάρκεια και μετά απο τα κύρια ή τα ενδιάμεσα γεύματά σας. Το ότι δεν πρέπει να πίνουμε νερό με το φαγητό είναι ένας μύθος ενώ όταν έχουμε το νερό στο τραπέζι την ώρα του φαγητού μπορεί να αυξήσουμε σημαντικά την ποσότητα που πίνουμε κατά τη διάρκεια της ημέρας.
www.kypros.org/CYBC/protikalimera/diatrofi.htm

quote:
Αν και γενικά τα τελευταία χρόνια κυκλοφορεί ο μύθος ότι η κατανάλωση νερού κατά τη διάρκεια των γευμάτων σε υγιή άτομα πρέπει να αποφεύγεται, γιατί επιφέρει αραίωση των γαστρικών υγρών και, κατά συνέπεια, ατελή πέψη των τροφών, κάτι τέτοιο επιστημονικά δεν έχει καμία βάση. Το νερό που προσλαμβάνεται κατά τη διάρκεια ενός γεύματος δεν επηρεάζει τη σύσταση των γαστρικών υγρών. Αντίθετα, με την κατανάλωση νερού με το φαγητό δημιουργείται στον στόμαχο ένα σχετικά υδαρές περιβάλλον, το οποίο διευκολύνει την πέψη των τροφών. Ταυτόχρονα, μελέτες υποστηρίζουν ότι η κατανάλωση νερού με το γεύμα προάγει τη δημιουργία αισθήματος κορεσμού γρηγορότερα, ιδιότητα πολύ σημαντική για τα άτομα που επιδιώκουν τον έλεγχο του σωματικού τους βάρους.

Ο περιορισμός της πρόσληψης νερού ή άλλων υγρών κατά τη διάρκεια των γευμάτων πρέπει να περιορίζεται μόνο σε ορισμένες παθολογικές καταστάσεις, όπως στην περιορισμένη παραγωγή γαστρικών υγρών (υποχλωρυδρία ή αχλωρυδρία), σε άτομα που έχουν υποστεί γαστρεκτομή ή σε άτομα με σοβαρού βαθμού ανορεξία.
http://www.iad.gr/ver2/site/content.php?sel=108&artid=274



Επειδή είναι πολλές οι σελίδες σας δεν ξέρω αν το έχεται θύξει το θέμα.
Πολλοί λένε όχι, άλλοι λένε δεν υπάρχει πρόβλημα.
Τι ισχύει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2007, 15:10:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Νερό μαζί με το φαγητό. Μπορούμε να πίνουμε ;

Φυσικά και μπορούμε..οχι ομως για να ξεδιψάσουμε.
Σε πολύ μικρές ποσότητες.
Ειδικά κατά την διάρκεια του καλοκαιριού θα πρέπει να προνοούμε να πίνουμε αρκετό νερό πολύ πρίν το φαγητό μας ωστε να καλύψουμε τις ανάγκες μας. Κατά την διάρκεια του φαγητού ομως δεν είναι σωστό να πίνουμε μια κανάτα νερό για τους λόγους που αναφέρονται στο quote..

Εδώ βρε παιδιά με το φαγητό μας πίνουμε 1 κιλό κρασί ή 5 μπουκάλια μπύρας.. το νεράκι μας πείραξε αν πρέπει να πίνουμε ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2007, 16:10:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Θα ήθελα να σου ζητήσω ,αν γνωρίζεις , να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες για το βότανο τριβόλι (tribulus terrestris), αν προσφέρει κάτι σε κάποιον που κάνει bodybuilding ,αν υπάρχουν κάποιοι κίνδυνοι ή παρενέργειες και ποια είναι η σωστή χρήση του .

Φίλε μου σύμφωνα με τον Γαληνό οπου υποστηρίζει ότι `` ο πρωταθλητισμός είναι άσκηση νόσου και όχι υγείας.``


Από τα αρχαία χρόνια οι νέοι προκειμένου να πρωτεύσουν σε αθλήματα ελάμβαναν μαγικές ουσίες.
Το ότι οι αθλητές έπρεπε να μπούν σε καραντίνα πρίν τους αγώνες και να μην λαμβάνουν μαγικές ουσίες.. αλλά να λαμβάνουν κάποιες συγκεκριμένες τροφές // ήταν μια μέθοδος αντιντόπινγκ της εποχής.

Κατά τη διάρκεια της δεκαετίας του 80 τα πρώτα αναβολικά εδώ στην Ελλάδα ξεκίνησαν να χρησιμοποιούνται ευρύτατα από τους αθλητές.
Το μυστικό αυτών που μας έκοβαν την ανάσα όταν έκαναν πάγκο με 170 κιλά ήταν ένα χαπάκι.
Ετσι λοιπόν τα φαρμακεία δεν προλάβαιναν να τροφοδοτούν το δοκιμασμένο από Ρώσους αθλητές ανδρογόνο Dianabol (methan drostanolone). Αργότερα με συνταγή γιατρού και ετσι το αναζητούσαν στη μαύρη αγορά. Aκολούθησαν τα Spiropent, Testoviron, Proviron..κλπ..
Σήμερα σε όλα τα γυμναστήρια που κτίζουν μύς το «Deca-Durabolin» συνιστάται.. απο τους επιτήδειους .. σε ολους τους ντοπερ μαν.. και για αυτούς που πληρώνουν αδρά ... συνιστάται απο τους επιτήδειους το αναβολικό στεροειδές ``Anavar`` οπου υπόσχεται .. τεράστιους μύς και δύναμη αλλά και πολλές και σοβαρές παρενέργειες .
Το κακό είναι οτι μετά απο καιρό οι μύς χάνονται αλλά οι παρενέργειες αυξάνονται..
Ο κατάλογος των παρενεργειών είναι τόσος μακρύς που για να τους αναφέρω θα χρειαστώ δεκάδες σελίδες..
Η διαφορά των παραπάνω αναβολικών με το "Tribulus Terrestris" είναι ότι τα αναβολικά προσφέρουν έτοιμη τεστοστερόνη στον οργανισμό ενώ το Tribulus Terrestris βοηθά στη φυσική - ενδογενή - αύξηση της τεστοστερόνης στον οργανισμό του άνδρα.

Δεν θα ήθελα να πώ περισσότερα για το θέμα ώστε τα ονόματα των ουσιών αυτών αποτελέσουν έναυσμα για τους επίδοξους αθλητές..

Μακρυά από τα πράγματα παιδιά.


Edited by - allzzaro on 14/08/2007 17:19:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nmike76
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 09:53:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nmike76
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε allzzaro!
Να σαι καλά!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy