ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "Χημικές ουρές" - Kάποιοι ανέλαβαν να ψεκάσουν τον πλανήτη? Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2007, 21:04:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
Αυτό που ήθελα να πω είναι "υπερβολικά χαμηλές ηλεκτρομαγνητικές συχνότητες..."

Δεν μπορώ να γνωρίζω αν αυτό το σχήμα που μας παρουσιάζεις παρουσιάζει ένα κύμα της συχνότητας ELF, αλλά αλήθεια τι εννοείς "άλλο?"

"

quote:
Άλλο η συχνότητα 330 Hz μιας ηχητικής νότας στο πιάνο, άλλο η συχνότητα 330 Ηz ενός ηλεκτρομαγνητικού κύματος ELF, άλλο τα 330 Hz των ηλεκτρικών ρευμάτων του εγκεφάλου όταν αυτός βρίσκεται σε πολύ μεγάλη εγρήγορση."

Εγώ με τα μέχρι τώρα διαβάσματα μου έχω καταλήξει, πως π.χ. στον εγκέφαλο μας βρίσκουν αντιστοίχηση και τον επηρεάζουν αρκετές τεχνητές συχνότητες (όπως και φυσικές συχνότητες εννοείται)
Αν εννοείς "άλλο"...με βάση την πηγή που τα εκπέμπει, συμφωνούμε.
'Ομως έχω καταλήξει και στο συμπέρασμα πως όσων αφορά την επιρροή που ασκούν στον εγκέφαλο μας είναι ακριβώς το ίδιο.
π.χ. τα διάφορα μηχανήματα mind machines (π.χ. cd/dvd διαλογισμού) χρησιμοποιούν αυτή ακριβώς την αντιστοιχία των συχνοτήτων στον εγκέφαλο μας ώστε να προκαλέσουν αυτό που υπόσχονται π.χ. χαλάρωση ή βαθύ διαλογισμό. Χρησιμοποιούν π.χ. την νότα του πιάνου των 333Ηζ για να επέλθει έκσταση κτλ.

Ελπίζω να γίνομαι κατανοητή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2007, 02:24:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
> Δεν μπορώ να γνωρίζω αν αυτό το σχήμα που μας παρουσιάζεις παρουσιάζει ένα κύμα της συχνότητας ELF

Δεν παρουσιάζει κύμα ELF, παρουσιάζει την αρχή της διαμόρφωσης. Ότι δηλαδή ένα κύμα κάποιας συχνότητας (η γραμμή zig-zag) γίνεται φορέας ενός κύματος χαμηλότερης συχνότητας (η καμπύλη σε διακεκομμένο στυλ).

Για παράδειγμα όταν πατάμε ένα πλήκτρο του πιάνου βγάζει μια νότα 50 Hz. Αν πατήσουμε αυτό το πλήκτρο 5 φορές το δευτερόλεπτο, τότε η ένταση αλλάζει 5 φορές το δευτερόλεπτο, δηλαδή στα 5 Hz. Έτσι η συχνότητα 50 Hz γίνεται φορέας της συχνότητας 5 Hz. Το αποτέλεσμα μοιάζει με το διάγραμμα που έδωσα (δεν είναι ακριβώς το ίδιο).

Με μικροκύματα, αν αναβοσβήνουμε ένα πομπό 1000 φορές το δευτερόλεπτο, τότε η συχνότητα των μικροκυμάτων, πχ 1 GHz, γίνεται φορέας των 1000 Hz. Τα 1000 Hz αντιστοιχούν σε ELF.

Αν φτιάχναμε συχνότητα ELF κατ' ευθείαν, πχ συνδέοντας στην έξοδο του στερεοφωνικού μας μια κεραία, και παίζοντας μια κασσέτα με σφυρίγματα των 1000 Hz, η χρήσιμη εμβέλεια θα ήταν πολύ μικρή. Θα χρειαζόμασταν τεράστιας ισχύος ενισχυτή.

Αλλά με την διαμόρφωση όπου μια πολύ υψηλότερη συχνότητα γίνεται φορέας των 1000 Hz, το σήμα μας φτάνει πολύ μακρυά.

> τι εννοείς "άλλο?"

Απλά, το ένα είναι ηχητική συχνότητα που σημαίνει κίνηση ύλης τόσες φορές το δευτερόλεπτο, το άλλο ηλεκτρομαγνητική συχνότητα που σημαίνει ταλάντωση πεδίου δυνάμεων χωρίς να κινείται ύλη, και το τρίτο συχνότητα ρεύματος που σημαίνει ταλάντωση ηλεκτρονιακού νέφους.

Αν λοιπόν μου χτυπάς ένα τύμπανο των 50 Hz, και το χτυπάς 5 φορές το δευτερόλεπτο (5 Hz), η συχνότητα του εγκεφάλου μου ΔΕΝ θα επηρεαστεί, ΔΕΝ θα γίνει κι αυτή 5 Hz ή 50 Ηz. Ο συντονισμός συμβαίνει μόνο με έμμεσο τρόπο και κάτω από πολύ ειδικές συνθήκες. Μια μέθοδος είναι το binaural beat:

Έχω μια κασέτα με τη μέθοδο αυτή. Βασίζεται σε ένα ψυχοακουστικό φαινόμενο. Παίζουμε στο ένα αυτί ένα ήχο 50 Hz ας πούμε, και στο άλλο αυτί 55 Hz. Ο εγκέφαλος αντιλαμβάνεται αντί για τις δύο συχνότητες ένα phantom σήμα, το λεγόμενο "binaural beat". Αυτό έχει συχνότητα 5 Ηz (την διαφορά των δύο).

Αν στέλναμε 5 Hz κατ' ευθείαν στα αυτιά, δεν θα ακούγαμε τίποτα, γιατί είναι έξω από τις δυνατότητες του ανθρώπινου αυτιού να μετατρέψει τέτοιες ηχητικές συχνότητες σε ρεύμα μέσα στον εγκέφαλο. Αλλά με το binaural beat, τα 5 Hz εμφανίζονται σαν phantom ερέθισμα μέσα στον εγκέφαλο.

Τώρα αυτό ΔΕΝ σημαίνει ότι θα συντονιστεί κι αυτός και θα λειτουργεί στα 5 Hz (theta state). Αλλά αν κάνουμε το ίδιο με άλλη συχνότητα, πχ 4.723 Hz (στην τύχη το λέω), υπάρχουν κάποιες συχνότητες "παραθυράκια", που αν τις κάνουμε binaural beat με ακρίβεια, ο εγκέφαλος συντονίζεται!

Δηλαδή ο συντονισμός από ακουστικά κύματα σε ρεύματα του εγκεφάλου, γίνεται μόνο σε πολύ στενά ορισμένες window frequencies. Αυτές λοιπόν χρησιμοποιεί η κασέττα που έχω, σε μια προσπάθεια να προκαλέσει theta state, με σκοπό την αποτελεσματικότερη μελέτη. Η αποτελεσματικότητα δεν εξαρτάται μόνο από την πιστότητα του στερεοφωνικού και της κασέττας, αλλά χρειάζεται και κάποια προετοιμασία, χαλάρωση, ρυθμική αναπνοή.

Η άλλη μέθοδος, είναι να ρίχνουμε μικροκύματα κατ΄ευθείαν στον εγκέφαλο, ο εγκέφαλος εδώ λειτουργεί ο ίδιος σαν αισθητήριο όργανο. Κι εδώ υπάρχουν window frequencies. Όχι όμως για συντονισμό, αλλά για αλλαγή στη συναισθηματική κατάσταση. Και για υποβολή ηχητικών και οπτικών παραισθήσεων.

> π.χ. τα διάφορα μηχανήματα mind machines (π.χ. cd/dvd διαλογισμού) χρησιμοποιούν αυτή ακριβώς την αντιστοιχία των συχνοτήτων στον εγκέφαλο μας ώστε να προκαλέσουν αυτό που υπόσχονται π.χ. χαλάρωση ή βαθύ διαλογισμό.

Είχα κι άλλη μία κασέττα για διαλογισμό, αλλά την έχω χάσει. Εδώ νομίζω χρησιμοποιείται ένα μίγμα από binaural beats ταυτόχρονα.

Τις ψυχεδελικές συσκευές με φωτάκια τις έχεις δει; Σαν γυαλιά ηλίου είναι, κι από μέσα έχουν μικρά φώτα led, που προσπαθούν να προκαλέσουν συντονισμό στον εγκέφαλο μέσα από συχνότητες που αναβοσβήνουν, καθορισμένες με πολύ ακρίβεια. Εδώ νομίζω παίζει ρόλο και η θέση κάθε φωτός, δηλαδή αν είναι πάνω αριστερά, κάτω δεξιά, κλπ.


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 25/03/2007 05:04:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2007, 01:25:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
Αγαπητέ μου Gentleman
έγινες απόλυτα κατανοητός. Σε ευχαριστώ.

Να πω την αλήθεια πρώτη φορά ακούω τον όρο binaural beat. Διάβασα όμως πως στη Γερμανία πρίν απο 4 χρόνια έγιναν "μαζικά πειράματα" με συχνότητες. Για την ακρίβεια σε δύο διαφορετικές πόλεις και με 1-2 χρόνια διαφορά, αλλά ακολουθώντας τη "συμβουλή" της ίδιας αμερικάνικης συμβουλευτικής εταιρίας, δύο ραδιοφωνικοί σταθμοί έκαναν
ο ένας "δώρο" συχνότητα "ευτυχίας" και ο άλλος
"δώρο" συχνότητα σεξουαλικής διέγερσης -κάτι σαν ραδιοφωνικό βιάγκρα-.
Και οι δύο "πίσω" από τη μουσική εξέπεμπαν χαμηλής συχνότητας βόμβους. Αν σας ενδιαφέρει μπορώ να δω ξανά ακριβώς τις ημερομηνίες, τις πόλεις και τα ονόματα των σταθμών.

Το θέμα είναι όμως πως δεν υπάρχει πλέον κανένας ηθικός φραγμός! Ακόμη και για "μύνημα ευτυχίας" να πρόκειται θεωρώ αθέμητη την συμπεριφορά του οποιοδήποτε σταθμού να "βπμβαρδίζει το κεφάλι μου/μας" με οποιοδήποτε μύνημα εν αγνοία μου και παρά τη θέληση μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2007, 02:28:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
Κάποια στιγμή παλαιόταρα νομίζω ο stanfromgreece, είχε πεί σχετικά με chemtrails στο κινούμενο σχέδιο "cars". Tελικά είναι σε πολύ περισσότερα! Ακόμη και στο "πέρα από το φράχτη" έχουμε chemtrails!

H προπαγάνδα τους, ώστε να περάσει στα μάτια των παιδιών ως φυσιολογική εικόνα είναι εμφανέστατη! Σε αντίθεση με αυτή την εικόνα με 2 chemtrail να φιγουράρουν στον ουρανό της ταινίας (στο σημείο όπου ο "ειδικός" τοποθετεί τις παγίδες για τα ζώα στον κήπο της Κας) δεν βλέπουμε ούτε γαλάζιους τόνους αλλά ούτε και τα κλασικά "στρουμπουλά" συννεφάκια που συνηθίζαμε να βλέπουμε στα κομικς και στις παιδικές ταινίες....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2007, 02:39:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
> δύο ραδιοφωνικοί σταθμοί έκαναν ο ένας "δώρο" συχνότητα "ευτυχίας" και ο άλλος "δώρο" συχνότητα σεξουαλικής διέγερσης -κάτι σαν ραδιοφωνικό βιάγκρα. Και οι δύο "πίσω" από τη μουσική εξέπεμπαν χαμηλής συχνότητας βόμβους. Αν σας ενδιαφέρει μπορώ να δω ξανά ακριβώς τις ημερομηνίες, τις πόλεις και τα ονόματα των σταθμών.

Θα ήθελα να δω με ποιο τρόπο το έκαναν αυτό. Αν είναι εύκολο να βρεις την ιστορία αυτή στο internet, ενδιαφέρον θα είναι.

> Το θέμα είναι όμως πως δεν υπάρχει πλέον κανένας ηθικός φραγμός!

Ποτέ στην ιστορία της ανθρωπότητας δεν ήταν πιο επιτακτική η ανάγκη για ηθικούς φραγμούς, κάτι που μπορεί να ακούγεται ξενέρωτο στον κάθε ελληνόφωνο καλικάντζαρο, αλλά δεν φαντάζεσαι τι φρικτά πράγματα είναι δυνατό να γίνουν με επισήμως γνωστές ψυχολογικές τεχνικές.

Η ταινία "The Manchurian Candidate" είναι παραπλανητική, οι πραγματικές τεχνικές προγραμματισμού ΔΕΝ βασίζονται σε εγχειρήσεις στον εγκέφαλο όπως παραπλανητικά υπονοεί η ταινία, αλλά σε υπνωτικές τεχνικές και υποβολιμαία μηνύματα, εν μέσω φρικτών βασανιστηρίων.


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2007, 10:49:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
Δεν είναι απαραίτητο να βρώ την ιστορία στο internet γιατί την έχω σε βιβλίο. Θα περάσω αργότερα σε ποστ ολόκληρη την ιστορία. Πάντως και να υπήρχε στο διαδύκτιο θα ήταν μάλλον στα γερμανικά...

Θα δω όμως ίσως με κάποιες λέξεις κλειδιά να έχει καταγραφεί και εκεί..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 15:48:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
Ο Κώστας Λάνδος έχει βάλει νέο υλικό στο blog.
http://enouranois.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 17:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
Φίλοι μου καλημέρα

έχω ένα προβληματάκι: θα ήθελα να βάλω ελληνικούς υπότιτλους σε ένα ντοκυμαντέρ του Carnicom για παρουσίαση σε κοινό, αλλά τα αγγλικά μου δεν είναι τόσο καλά ώστε να το μεταφράσω. Ο Halva, έχει απομαγνητοφωνίσει ένα κομμάτι, μπορεί κάποιος να μεταφράσει αυτό για αρχή?


Aerosol Crimes and Cover-up.

Clifford Carnicom

Please remember the world that you are now seeing, for this natural world is in jeopardy, and even if you are willing to help put an end to what you are about to see, you may never be able to see the world in the same way again. In the early part of 1999 an immense operation began, an operation using aircraft, that many of us will find difficult to accept. This operation involves the dispersal of massive amounts of fine materials into the atmosphere. The implications of these actions are grave and far-reaching, and they strain the limits of understanding. There will be counterclaims to the evidence that is presented within this film, and you will be told that all is normal and as it should be. You will be told that there is nothing to be concerned about and that all is as it has always been. Your eyewitness accounts will be dismissed as unreliable. This dismissal by acclaimed authorities and officials will be in direct contradiction to fundamental physical principles and your own common sense, but you will encounter it nonetheless. This dismissal now spans a time-period of more than five years and it accompanies a grass-roots awareness that has been reached by millions of concerned and engaged citizens. From this point on, I urge you to use your own mind, to reach your own conclusions on the truth of the matter.

The Other Reality

The atmosphere of this planet has been changed, and you are now being introduced to one of the main causes of that change. The aircraft at the upper portion of the screen is leaving a normal contrail, and it vanishes as any trail of water vapour is expected to. But beneath it you see an aircraft emission that is stationary, thick, continuous and persistent, and it must eventually be concluded that it is not primarily water vapour. The environmental conditions for each trail are not exceptionally different from one another, and yet the result and impact from each trail is entirely different. The only logical way this can occur is if the trails themselves are very different from one another. And indeed they are.

The majority of the footage that you are now seeing has been filmed in the high desert regions of New Mexico. This is an arid environment, with very low humidity levels. It is in fact a classic region for conventional contrail formation. Contrails themselves can and do form easily in a low-humidity environment. In the past, the passing of a
short-lived contrail in the high, clear desert sky was an innocuous and frequent occurrence. Cold and dry conditions, exactly those conditions that are normally found in the upper atmosphere, are extremely favourable to contrail formation. The humidity levels of the upper atmosphere are actually relatively low, and that is one of the very reasons that most clouds occur in the middle of the troposphere, being the lower portion of our atmosphere up to an altitude of approximately seven miles or so.

As this examination of our atmosphere continues we will be now required to consider four types of events or phenomena. In addition to the customary existence of clouds and contrails we must now consider a new entry, that of the aerosol. An aerosol is a solid particle in suspension, either in a liquid or a gas. In this case we are considering the atmosphere as the gas to study. The aerosols will manifest in two primary forms: as an aerosol emission from aircraft and as an aggregate or collection of aerosols in the atmosphere. A suitable term for this collection of aerosols is an aerosol bank. It is known now that the persistent trails that form the subject of this film are primarily solid in nature and origin and that they are not predominantly water vapour. A brief explanation of cloud formation will help us to understand why this is so. Clouds, that is, normal clouds, require two fundamental elements to form: particles and moisture. Clouds are not suited to form in especially clean air. They require particulate matter called condensation nuclei, that act as a base for water vapour to adhere to. The size of these nuclei, for the process to be effective, must be extremely small. The size of these nuclei is on the order of seven microns. For comparison, a human hair is sixty to a hundred microns thick. And an asbestos fibre is a couple of microns in thickness. The other essential component for normal clouds to form is a minimum level of humidity. From numerous sources this minimum is on the order of seventy percent relative humidity. Notice that the requirements for cloud formation and contrail formation are already entirely different from one another. This is because they are entirely different phenomena, based.upon entirely different physical principles. Contrails can and should form readily in clean, cold and dry air. Normal clouds, on the other hand, require higher moisture levels, and a particulate or aerosol base from which to develop.

The radical transformation of our sky as a direct result of aircraft activity now forces us to address an entirely new set of conditions. Aircraft are now repeatedly dispersing materials into the upper atmosphere at flight altitude. Roughly from 35,000 to 40,000 feet. These materials expand rather than evaporate and they usually transform into an unsightly haze that over the recent years has decreased our general visibility down to ground levels.

One of the remarkable facts is that this commonly now occurs at very low levels of relative humidity, of the order of thirty to forty percent, instead of the seventy percent or greater that is associated with cloud formation. And so we know now that these are not clouds in any conventional sense. They are indeed a unique and artificial creation that now crosses new thresholds in the atmospheric and geophysical sciences.

There is one way that such a transformation can be made, and that is with the introduction of vast quantities of an extremely small water-loving metallic salt at flight altitude. This transformation cannot be achieved with water vapour alone and the emissions under examination are indeed not water vapour. They are solid, and they are well entrenched into your air supply. These important conclusions are at the very heart of the aerosol operations that are being disclosed here. These fundamental changes in the very atmosphere that we breathe have a fundamental impact upon the life of this planet, and these aerosol operations have many potential applications that reduce the sanctity of that life. These operations are being conducted. They are being conducted without your participation or your informed consent. They are affecting your life, the lives of those you know and love, and the very life of the planet itself.

Υπάρχει πολύ ακόμη βέβαια, αλλά είναι μία καλή αρχή.
Ευχαριστώ πολύ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2007, 06:40:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
Επίκαιρα θέματα στην ιστοσελίδα Air Apparent:
http://www.airapparent.ca/index.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2007, 20:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
Μήπως είναι καλύτερα να προτείνετε το ντοκυμανταίρ σε κανά κανάλι; Προσοχή όμως, γιατί αν θάβει τους Εβραίους δεν υπάρχει περίπτωση να το δείξουν, αν θάβει τη Νέα Τάξη, τα ίδια. Αν είναι μέσα στα αποδεκτά πλαίσια, θα χρειαστείτε πολύ τσαγανό, πολλή μαλαγανιά και κοινωνική δεξιότητα δικτύωσης για να φτάσετε στα κατάλληλα άτομα. Όμως έτσι και προβληθεί, ο αντίκτυπος θα είναι τεράστιος. Υπό τον όρο ότι θα προβληθεί σε prime television time.

Και τότε μπορείτε να το γράψετε σε dvd μεταφρασμένο, και να το διαδώσετε μαζικά στο internet.

Btw, για ρίχτε μου link.


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2007, 23:51:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
Φίλε μου gentleman, δεν τίθετε θέμα για τη διάδοση του στο internet. Εκεί κυκλοφορεί εδώ και πολύ καιρό από τον ίδιο τον carnicom. Link για το βίντεο αυτό μπορείς να βρείς στην ιστοσελιδα www.enouranois.gr στην κατηγορία βίντεο.
Βέβαι όπως είπα παραπάνω εμένα μου το έφερε γραμένο σε DVD ο αδελφός μου.
Την μετάφραση τη θέλω, ώστε να γίνει προβολή του ντοκυμαντέρ στον πολιτιστικό σύλλογο μας σε κοινό.
Όπως πιθανόν θα ήθελαν να κάνουν και άλλοι Σύλλογοι κτλ.
Στο internet δεν έχουν δυστυχώς όλοι πρόσβαση.
Επίσης για να παίξει στην τηλεόραση δεν το βλέπω καθόλου πιθανό, μιας και τα περισσότερα μεγάλα κανάλια συνεχίζουν να παριστάνουν πως δεν τρέχει τίποτε με τα chemtrails. Μονάχα μερικά τοπικά το έπιασαν σαν θέμα. Αλλά πόσοι βλέπουν τοπικά κανάλια? Και ποιοί εργάζονται σε τέτοια? Είναι πράγματι καλή εναλλακτική λύση-ενημέρωση πολλά από αυτά αλλά δεν λείπουν και οι υπερβολές.

Γι' αυτό θα το εκτιμούσα αν κάποιος μπορούσε να αναλάβει τη μετάφραση του ντοκιμαντέρ, ώστε να χρειαστεί να κάνω μόνο τους υπότιτλους εγω...

...ο someone τι λέει? εκείνος ήταν πολύ δυνατός σε μεταφράσεις σελίδων της ΝΑSΑ, θα μας βοηθίσει στο συγκεκριμένο?

someone else?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2007, 11:51:47  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλη Toxotis καλημέρα και από εμένα! Chemtrails παρουσιάζονται σχεδόν συνέχεια πια σε ταινίες. Ακόμα και στην τελευταία James Bond, στην σκηνή με το κυνηγητό πάνω στους γερανούς! Εχεις δίκιο... θέλουν να περάσουν στο υποσυνείδητό μας ότι είναι κάτι το φυσιολογικό να βλέπεις λευκές γραμμές στον ουρανό!

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
http://s1.bitefight.gr/c.php?uid=22541Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2007, 21:21:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
quote:

Μήπως είναι καλύτερα να προτείνετε το ντοκυμανταίρ σε κανά κανάλι; Προσοχή όμως, γιατί αν θάβει τους Εβραίους δεν υπάρχει περίπτωση να το δείξουν, αν θάβει τη Νέα Τάξη, τα ίδια. Αν είναι μέσα στα αποδεκτά πλαίσια, θα χρειαστείτε πολύ τσαγανό, πολλή μαλαγανιά και κοινωνική δεξιότητα δικτύωσης για να φτάσετε στα κατάλληλα άτομα. Όμως έτσι και προβληθεί, ο αντίκτυπος θα είναι τεράστιος. Υπό τον όρο ότι θα προβληθεί σε prime television time.

Και τότε μπορείτε να το γράψετε σε dvd μεταφρασμένο, και να το διαδώσετε μαζικά στο internet.

Btw, για ρίχτε μου link.


Dare To Dream


Δεν βλεπω καμμία πιθανότητα, το βίντεο του Carnicom να παίζεται σε μεγάλο κανάλι. Δεν έχει το στυλ realpolitik που επέτρεψε π.χ. τη Rosalind Peterson να εμφανίζεται, έστω για λίγω, στο ΚΝΒC Los Angeles. Προσωπικά πιστεύω ότι η καλύτερα δυνατότητα προβολής που έχουμε είναι μέσα στους κόλπους του κινήματος για τις κλιματικές αλλαγές.

Γιατί δεν γίνονται περισσότερες προσπάθειες να εξαναγκάζουμε ανθρώπους όπως εκείνους του Smogblog να σταματήσουν τις υπεκφυγές τους.
http://www.desmogblog.com/the-risks-of-relying-on-adaptation#comment-50831


Edited by - halva on 01/04/2007 21:27:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2007, 20:07:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
΄Ενας Αμερικάνος μιλάει:

"I spoke to 3 flight attendants about the chemtrails. One was very short and seem perturbed by my question and ended the convo by changing the topic. Two had said many passengers have been asking about them and they both insisted they are normal contrails and completely safe. They both gave me the same old ****..air temp, rel. humidity etc. They are gave quick answers and moved along before I could ask them more questions. I did not get a chance to talk to a pilot."

'Εχουμε παρόμοιες μαρτυρίες από την Ελλάδα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2007, 23:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
Αγαπητέ Halva, δε θυμάμαι πέρα από κάποιο φίλο που αν δεν κάνω λάθος ήταν πιλότος και μπήκε εντελώς απαξιωτικά στο θέμα εδώ μέσα πριν από 1-2 χρόνια, κάποια άλλη τέτοια περίπτωση.

Να σας ενημερώσω πως, πριν λίγες ημέρες έστειλα ένα e-mail στους γερμανούς επιστήμονες: Grazyna Fosar και Franz Bludorf
ανάμεσα σε άλλα ζητούσα την άποψη τους σχετικά με τα chemtrails γενικά και τη σχέση τους με το σύστημα HAARP, στο οποίο είχαν αναφερθεί σε βιβλία τους.

(Η Ερώτηση μου:..."Da Sie uns Lesern viele Informationen zum Thema HAARP mitgeteilt haben, würde ich es wagen folgende Frage zu stellen: Es gibt eine Theorie, die die so genannte „Chemtrails“ in Verbindung zu HAARP bringt. Diese sollen aus Aluminiumpartikel, Bariumsalze und Polymer Gewebe bestehen und künstliche Wolken bilden, die als reflektierende Fläche für die ELF Wellen dienen, so dass nicht die Ionosphäre direkt angeheizt–und eventuell beschaedigt- wird. Diese Theorie, sieht also einen gewissen Zusammenhang zwischen Chemtrails und HAARP Projekt. Was meinen Sie dazu? Kann eine solche Theorie, zumindest was die wissenschaftlichen Aspekte betrifft, stehen? Welche ist Ihre Meinung über Chemtrails im Allgemeinen?"...)

Μετάφραση: ..."Επειδή έχετε δώσει σε εμάς τους Αναγνώστες σας, πολλές πληροφορίες σχετικά με το HAARP, τολμώ να σας θέσω την ακόλουθη ερώτηση: Υπάρχει μία θεωρία, η οποία, συνδυάζει τα λεγόμενα Chemtrails με το HAARP. Αυτά θεωρείται πως αποτελούνται από μικροσωματίδια Αλουμινίου, άλατα Βαρίου και από ίνες πολυμερών υλικών και σχηματίζουν τεχνητά νέφη, τα οποία λειτουργούν ως ανακλαστική επιφάνεια για τα κύματα ELF, έτσι ώστε να μην θερμένεται άμεσα -και πιθανόν να μην καταστρέφεται- η ίδια η Ιονόσφαιρα. Αυτή η Θεωρία βλέπει λοιπόν μία σχέση ανάμεσα στα Chemtrails και το HAARP. Τι πιστεύεται εσείς? Μπορεί μία τέτοια θεωρία να ευσταθεί, τουλάχιστον όσων αφορά την επιστιμονικότητα της? Ποιά είναι η γνώμη σας γενικότερα για τα chemtrails?"

Η απάντηση ήρθε άμεσα:

Bludorf: "Zu Ihrer Frage bzgl. Chemtrails/HAARP: Es gibt viele Theorien, die oft Zusammenhänge herzustellen versuchen, die nicht immer wissenschaftlich nachvollziehbar sind. Das, was Sie hier schildern, ist aber durchaus physikalisch denkbar. Sollten tatsächlich künstliche Wolken als Reflektoren für HAARP-Wellen genutzt werden, so wäre dies im Sinne einer anderen technologischen Anwendung. Man muß dabei berücksichtigen, daß die eigentlich interessanten ELF-Frequenzen bei HAARP erst in der Ionosphäre entstehen als Reaktion auf die Bestrahlung. Die HAARP-Antennen selbst emittieren nur gewöhnliche Radiofrequenzen.

>Daß die umstrittenen Chemtrails tatsächlich existieren, daran kann allerdings kein Zweifel bestehen, da hierüber sogar konkrete Patente einsehbar sind. Die offiziell gegebenen Begründungen über den angeblichen Zweck sind in der Regel nur wenig überzeugend."

Mετάφραση:"Σχετικά με την ερώτηση για τα Chemtrails/HAARP: Υπάρχουν πολλές θεωρίες, οι οποίες συχνά προσπαθούν να δημιουργήσουν σχέσεις, οι οποίες δεν μπορούν να σταθούν επιστημονικά. Αυτό που εσείς εδώ περιγράφεται, είναι όμως απόλυτα εφικτό για τη Φυσική. Εάν πράγματι χρησιμοποιούνται τεχνητά σύννεφα ως ανακλαστήρες για τα κύματα του HAARP, τότε κάτι τέτοιο θα γινόταν στα πλαίσια μίας άλλης τεχνολογικής χρήσης. Θα πρέπει κανείς να συνυπολογίσει πως οι ενδιαφέρουσες συχνότητες ELF στο HAARP, δημιουργούνται στην Ιονόσφαιρα ως αντίδραση στην ακτινοβολία. Οι ίδιες οι κεραίες του ΗΑΑRP στέλνουν συνηθισμένες ραδιοσυχνότητες. Δεν υπάρχει όμως καμία αμφιβολία, για το ότι τα αμφησβητούμενα Chemtrails υπάρχουν πραγματικά, διότι υπάρχουν συγκεκριμμένες πατέντες που είναι προσβάσιμες. Οι επίσημες αιτιολογίες που δίνονται, σχετικά με τον υποτιθέμενο σκοπό, κατά κανόνα δεν είναι πειστικές"

τα σχόλια δικά σας...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wainamoinen
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2007, 12:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wainamoinen
« Aerosol Crimes and Cover-up.
Clifford Carnicom
Please remember the world that you are now seeing, for this natural world is in jeopardy, and even if you are willing to help put an end to what you are about to see, you may never be able to see the world in the same way again. In the early part of 1999 an immense operation began, an operation using aircraft, that many of us will find difficult to accept. This operation involves the dispersal of massive amounts of fine materials into the atmosphere. The implications of these actions are grave and far-reaching, and they strain the limits of understanding. There will be counterclaims to the evidence that is presented within this film, and you will be told that all is normal and as it should be. You will be told that there is nothing to be concerned about and that all is as it has always been. Your eyewitness accounts will be dismissed as unreliable. This dismissal by acclaimed authorities and officials will be in direct contradiction to fundamental physical principles and your own common sense, but you will encounter it nonetheless. This dismissal now spans a time-period of more than five years and it accompanies a grass-roots awareness that has been reached by millions of concerned and engaged citizens. From this point on, I urge you to use your own mind, to reach your own conclusions on the truth of the matter.
The Other Reality
The atmosphere of this planet has been changed, and you are now being introduced to one of the main causes of that change. The aircraft at the upper portion of the screen is leaving a normal contrail, and it vanishes as any trail of water vapour is expected to. But beneath it you see an aircraft emission that is stationary, thick, continuous and persistent, and it must eventually be concluded that it is not primarily water vapour. The environmental conditions for each trail are not exceptionally different from one another, and yet the result and impact from each trail is entirely different. The only logical way this can occur is if the trails themselves are very different from one another. And indeed they are.
The majority of the footage that you are now seeing has been filmed in the high desert regions of New Mexico. This is an arid environment, with very low humidity levels. It is in fact a classic region for conventional contrail formation. Contrails themselves can and do form easily in a low-humidity environment. In the past, the passing of a
short-lived contrail in the high, clear desert sky was an innocuous and frequent occurrence. Cold and dry conditions, exactly those conditions that are normally found in the upper atmosphere, are extremely favourable to contrail formation. The humidity levels of the upper atmosphere are actually relatively low, and that is one of the very reasons that most clouds occur in the middle of the troposphere, being the lower portion of our atmosphere up to an altitude of approximately seven miles or so.
As this examination of our atmosphere continues we will be now required to consider four types of events or phenomena. In addition to the customary existence of clouds and contrails we must now consider a new entry, that of the aerosol. An aerosol is a solid particle in suspension, either in a liquid or a gas. In this case we are considering the atmosphere as the gas to study. The aerosols will manifest in two primary forms: as an aerosol emission from aircraft and as an aggregate or collection of aerosols in the atmosphere. A suitable term for this collection of aerosols is an aerosol bank. It is known now that the persistent trails that form the subject of this film are primarily solid in nature and origin and that they are not predominantly water vapour. A brief explanation of cloud formation will help us to understand why this is so. Clouds, that is, normal clouds, require two fundamental elements to form: particles and moisture. Clouds are not suited to form in especially clean air. They require particulate matter called condensation nuclei, that act as a base for water vapour to adhere to. The size of these nuclei, for the process to be effective, must be extremely small. The size of these nuclei is on the order of seven microns. For comparison, a human hair is sixty to a hundred microns thick. And an asbestos fibre is a couple of microns in thickness. The other essential component for normal clouds to form is a minimum level of humidity. From numerous sources this minimum is on the order of seventy percent relative humidity. Notice that the requirements for cloud formation and contrail formation are already entirely different from one another. This is because they are entirely different phenomena, based.upon entirely different physical principles. Contrails can and should form readily in clean, cold and dry air. Normal clouds, on the other hand, require higher moisture levels, and a particulate or aerosol base from which to develop.
The radical transformation of our sky as a direct result of aircraft activity now forces us to address an entirely new set of conditions. Aircraft are now repeatedly dispersing materials into the upper atmosphere at flight altitude. Roughly from 35,000 to 40,000 feet. These materials expand rather than evaporate and they usually transform into an unsightly haze that over the recent years has decreased our general visibility down to ground levels.
One of the remarkable facts is that this commonly now occurs at very low levels of relative humidity, of the order of thirty to forty percent, instead of the seventy percent or greater that is associated with cloud formation. And so we know now that these are not clouds in any conventional sense. They are indeed a unique and artificial creation that now crosses new thresholds in the atmospheric and geophysical sciences.
There is one way that such a transformation can be made, and that is with the introduction of vast quantities of an extremely small water-loving metallic salt at flight altitude. This transformation cannot be achieved with water vapour alone and the emissions under examination are indeed not water vapour. They are solid, and they are well entrenched into your air supply. These important conclusions are at the very heart of the aerosol operations that are being disclosed here. These fundamental changes in the very atmosphere that we breathe have a fundamental impact upon the life of this planet, and these aerosol operations have many potential applications that reduce the sanctity of that life. These operations are being conducted. They are being conducted without your participation or your informed consent. They are affecting your life, the lives of those you know and love, and the very life of the planet itself.»
…………………………………………………………………………………………………….

Επιχείρησα μια πρώτη μετάφραση του κειμένου με κάποιο προβλήματα κυρίως στην ορολογία. Πιστεύω να το διορθώσετε όπου απαιτείται, ώστε να έχουν μια εικόνα και όσοι από τους αναγνώστες έχουν πρόβλημα με τα αγγλικά.

« Εγκλήματα αερολυμάτων (αεροζόλ) και συγκάλυψη
Clifford Carnicom

Παρακαλώ θυμηθείτε τον κόσμο που τώρα βλέπετε, γιατί αυτός ο κόσμος βρίσκεται σε κίνδυνο, ακόμα κι εάν είστε πρόθυμοι να βοηθήσετε να μπει ένα τέλος σε αυτό που πρόκειται να δείτε, ίσως να μην μπορέσετε να ξαναδείτε τον κόσμο με τον ίδιο τρόπο ποτέ ξανά. Στις αρχές του 1999 μία τεράστια επιχείρηση ξεκίνησε, μια επιχείρηση η οποία χρησιμοποιούσε αεροσκάφη, την οποία πολλοί από εμάς θα βρούμε δύσκολο να αποδεχτούμε. Αυτή η επιχείρηση αφορά την διασπορά μεγάλων ποσών λεπτών σωματιδίων στην ατμόσφαιρα. Οι επιπτώσεις των πράξεων αυτών είναι βαθιές και μακροπρόθεσμες, και πιέζουν στα όρια της κατανόησης. Θα υπάρξει αντίλογος στα στοιχεία που παρουσιάζονται στην ταινία αυτή, θα σας πουν ότι όλα είναι φυσιολογικά, όπως πρέπει να είναι. θα σας πούνε ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας και ότι όλα είναι όπως ανέκαθεν ήταν. Ο απολογισμός, των όσων με τα μάτια σας βλέπετε, θα απορριφτεί ως αναξιόπιστος. Αυτή η απόρριψη από αποδεκτές αρχές και επισήμους θα είναι σε άμεση αντίφαση με τις θεμελιώσεις αρχές της φυσικής και της δικής σας κοινής λογικής, αλλά θα την ενθαρρύνουν παρά ταύτα. Αυτή η απόρριψη διαρκεί περισσότερο από 5 χρόνια και συνοδεύει την ριζωμένη ανησυχία, στην οποία έφτασαν χιλιάδες ευαισθητοποιημένων και φερέγγυων πολιτών. Από αυτό το σημείο, σας παρακινώ να χρησιμοποιήσετε το μυαλό σας, προκειμένου να καταλήξετε στα δικά σας συμπεράσματα για την αλήθεια του θέματος.

Η άλλη πραγματικότητα

Η ατμόσφαιρα του πλανήτη έχει αλλάξει, και τώρα σας παρουσιάζετε μία από τις βασικές αιτίες αυτής της αλλαγής. Το αεροσκάφος στο επάνω τμήμα της οθόνης αφήνει ένα φυσιολογικό contrail, το οποίο εξαφανίζεται όπως είναι αναμενόμενο από κάθε ίχνος υδρατμού. Κάτω από αυτό βλέπετε μια εκπομπή από αεροσκάφος, που είναι στάσιμη, πυκνή, συνεχόμενη, επίμονη και επομένως συμπεραίνουμε ότι δεν αποτελείτε κυρίως από υδρατμούς. Η κλιματολογικές συνθήκες δεν διαφέρουν στα δύο ίχνη, αλλά παρ’ όλα αυτά το αποτέλεσμα και η επίδρασή τους είναι τελείως διαφορετικές. Το μόνο λογικό συμπέρασμα είναι ότι τα ίχνη αυτά είναι διαφορετικά. Και στην πραγματικότητα είναι.

Η πλειονότητα των όσων βλέπετε, κινηματογραφήθηκε στις ερήμους του Νέου Μεξικού. Εκεί το περιβάλλον είναι ξηρό και με χαμηλά επίπεδα υγρασίας. Είναι πράγματι μια κλασική περιοχή για συμβατικούς σχηματισμούς contrail. Τα contrails σχηματίζονται εύκολα σε περιβαλλοντικές συνθήκες χαμηλής υγρασίας. Στο παρελθόν το πέρασμα ενός μικρής διάρκειας contrail σε μεγάλο ύψος, στον καθαρό ουρανό της ερήμου ήταν ένα αβλαβές και συχνό περιστατικό. Οι ψυχρές και ξηρές συνθήκες, ειδικά οι συνθήκες εκείνες που φυσιολογικά επικρατούν στα ψηλά στρώματα της ατμόσφαιρας, είναι ιδιαίτερα ευνοϊκές στον σχηματισμό contrail. Τα επίπεδα υγρασίας στα υψηλότερα ατμοσφαιρικά στρώματα είναι ιδιαίτερα χαμηλά, και αυτός είναι ένας από τους σημαντικότερους λόγους που τα περισσότερα σύννεφα εμφανίζονται στο μέσο της τροπόσφαιρας, που είναι η χαμηλότερη μερίδα της ατμόσφαιράς μας μέχρι ένα ύψος περίπου επτά μιλίων περίπου.

Καθώς συνεχίζεται αυτή η εξέταση της ατμόσφαιρας, απαιτείται να σκεφτούμε 4 τύπους γεγονότων ή φαινομένων. Εκτός από τη συνήθη ύπαρξη των σύννεφων και contrails μας πρέπει τώρα να εξετάσουμε μια νέα είσοδο, αυτή του αερολύματος. Ένα αερόλυμα είναι ένα στερεό μόριο σε εκκρεμότητα, είτε σε ένα υγρό είτε ένα αέριο. Σε αυτήν την περίπτωση θεωρούμε την ατμόσφαιρα ως αέριο για να μελετήσουμε. Τα αερολύματα θα φανερωθούν με δύο βασικές μορφές: σαν εκπομπή αερολύματος από τα αεροσκάφη και ως σύνολο ή συλλογή αερολυμάτων στην ατμόσφαιρα. Ένας ταιριαστός όρος γι αυτήν την συλλογή αερολυμάτων είναι τράπεζα αερολυμάτων. Είναι τώρα γνωστό ότι τα επίμονα ίχνη, που διαμορφώνουν το θέμα αυτής της ταινίας, είναι πρωτίστως στέρεα στη φύση και στην προέλευση, και δεν αποτελούνται κυρίως από υδρατμούς. Μια συνοπτική εξήγηση του σχηματισμού σύννεφων θα μας βοηθήσει να κατανοήσουμε το γιατί. Τα σύννεφα, τα φυσιολογικά σύννεφα, απαιτούν 2 θεμελιώδη στοιχεία στον σχηματισμό τους: μόρια και υγρασία. Τα σύννεφα δεν μπορούν να σχηματιστούν στον καθαρό αέρα. Απαιτούνται συγκεκριμένοι πυρήνες συμπύκνωσης (nuclei ?), οι οποίοι ενεργούν ως βάση για τον υδρατμό για να εμμείνουν. Το μέγεθος αυτών των πυρήνων συμπύκνωσης, ώστε η διαδικασία να είναι αποτελεσματική, πρέπει να είναι ιδιαίτερα μικρό. To μέγεθός τους είναι στο μέγεθος 7 μικρών (microns?). Για τη σύγκριση, μια ανθρώπινη τρίχα έχει εξήντα με εκατό μικρά (microns?) πάχος. Και μια ίνα αμιάντου είναι μερικά μικρά στο πάχος. Το άλλο ουσιαστικό συστατικό στον σχηματισμό των σύννεφων είναι ένα κατώτατο επίπεδο υγρασίας. Από πολυάριθμες πηγές αυτό το κατώτατο επίπεδο κυμαίνεται στο 70% σχετικής υγρασίας. Παρατηρήστε ότι οι προϋποθέσεις σχηματισμού σύννεφων και contrail είναι τελείως διαφορετικές. Αυτό συμβαίνει επειδή είναι τελείως διαφορετικά φαινόμενα, τα οποία βασίζονται σε τελείως διαφορετικές φυσικές αρχές. Τα contrail διαμορφώνονται εύκολα στον καθαρό, ψυχρό και υγρό αέρα. Αντίθετα, τα φυσιολογικά σύννεφα, απαιτούν υψηλότερες συνθήκες υγρασίας και ένα μόριο ή μια βάση αερολύματος από τα οποία να αναπτυχθούν.
Ο ριζικός μετασχηματισμός του ουρανού μας, ως άμεσο αποτέλεσμα της δραστηριότητας αεροσκαφών, μας αναγκάζει να εξετάσουμε ένα εξ ολοκλήρου νέο σύνολο συνθηκών. Τα αεροσκάφη επανειλημμένα διασκορπίζουν υλικά στην ανώτερη ατμόσφαιρα, στο ύψος πτήσης. Κατά προσέγγιση από 35.000 έως 40.000 πόδια. Αυτά τα υλικά διασκορπίζονται χωρίς να εξαφανίζονται και μετατρέπονται σε μία άσχημη ομίχλη, που τα τελευταία χρόνια έχει μειώσει την γενική διαφάνεια στο επίπεδο του εδάφους.

Ένα από τα αξιοπρόσεχτα γεγονότα, είναι ότι αυτό πλέον εμφανίζεται σε πολύ χαμηλά επίπεδα σχετικής υγρασίας, στο 30-40%, αντί του 70% ή μεγαλύτερου που σχετίζεται με τον σχηματισμό των σύννεφων. Και έτσι ξέρουμε τώρα ότι αυτά δεν είναι σύννεφα με την συμβατική έννοια. Είναι πράγματι μια μοναδική τεχνητή δημιουργία, που τώρα περνάει το κατώφλι των ατμοσφαιρικών και γεωφυσικών επιστημών.

Υπάρχει ένας τρόπος με τον οποίο είναι εφικτή αυτή η μεταμόρφωση, και αυτός είναι με την εισαγωγή μεγάλων ποσοτήτων ενός εξαιρετικά μικρού ποσού ύδατος μεταλλικού άλατος, στο ύψος της πτήσης. Αυτή η μεταμόρφωση δεν μπορεί να επιτευχθεί μόνο με υδρατμούς και οι εκπομπές μετά από εξέταση δεν είναι πράγματι υδρατμοί. Είναι στέρεα στοιχεία, που έχουν εισαχθεί στα αποθέματα του αέρα σας. Αυτά τα σημαντικά συμπεράσματα βρίσκονται στην καρδιά των επιχειρήσεων αερολυμάτων και αποκαλύπτονται εδώ. Αυτές οι θεμελιώδεις αλλαγές στην ατμόσφαιρα που αναπνέουμε, έχουν βασικές επιδράσεις στην ζωή του πλανήτη, και αυτές οι επιχειρήσεις αερολυμάτων έχουν πιθανές εφαρμογές που μειώνουν την ιερότητα αυτής της ζωής. Αυτές οι επιχειρήσεις πραγματοποιούνται. Πραγματοποιούνται χωρίς την συμμετοχή σας ή την συγκατάθεσή σας. επηρεάζουν την ζωή σας, τις ζωές γνωστών και αγαπημένων, την ζωή ολόκληρου του πλανήτη.»
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2007, 13:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
Μπράβο wainamoinen! συγχαρητήρια!

Ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου. Θα περάσω και τα επόμενα αποσπάσματα σταδιακά. -Βέβαια, το κειμενο που εχω δεν καλύπτει όλο το ντοκυμαντερ, αλλά ελπίζω να βρεθεί κάποιος φιλότιμος άνθρωπος εδώ να μας γράψει έστω στα αγγλικά το υπόλοιπο...-

The Loss of our Sky

Try to remember the colour blue, for once it was yours to see. The blue sky is your birthright and a source for joy, and it remains at the very core of our existence. There are factual reasons for the blue colour of the sky, which can certainly be traced to the cleanliness and clarity of the air that you breathe. But please do not lose the wonder of the sky itself, the magic and emotions that you have once shared with the earth in all of its glory. These are more than facts, reasons and observations. They are the experiences and memories of life itself.

You can no longer see blue now. At least not in the same way that many of us know and remember. Your horizon has largely turned to white, and there is a very good reason that this is so. These fine, solid materials, or aerosols, are now in your way, and you will see clearly no more. The source and origin of these aerosols is now abundantly clear and the aircraft operations have now made their mark upon this planet. It is a mark that you must now live with, and that you must now breathe, and that you must bear the consequences of.

That is, unless we all become aware of the level of damage that has already been done, and unless we act together to reclaim our planet and its atmosphere. These images were taken in what was once one of the cleanest locations on the earth: and that is the high desert of the south-west. You may now see for yourself the daily reality of your existence, and it is a sad change that we have allowed to occur. Please, remember the colour blue.

Responses
The “Officials”

In the early part of 1999, a website under the name of www.carnicom.com was created to call attention to the unusual events and effects surrounding aircraft activity over the south-western desert skies of the United States. The developer of that site was a generally quiet and conservative former federal employee with no political or environmental notoriety. Within a matter of days it was apparent that this site was immediately drawing attention from a broad host of high-level government and military agencies, defence contractors, research organizations, chemical and pharmaceutical companies and health organizations. This interest was documented on this same site for a period of several months, by which time an obvious pattern of monitoring the developing research was apparent. Over the next few years a glaring disparity had evolved. On one hand a high level of monitoring of documentation, sampling methods, research, analysis and disclosure efforts was now documented. On the other, a campaign of continuous dismissal of the significance of the issue and a refusal to investigate, was conducted by those very same visitors. You are now seeing a small sample of these frequent visitors and monitoring agencies and companies, such as the Pentagon, multiple Air Force bases, the United States Senate, aircraft manufacturers, pharmaceutical and drug companies, national security, intelligence and emergency agencies, weapon and defence system contractors, research organizations, and the media.

The United States Air Force is now on public record as declaring that the entire subject of this documentary is a hoax. This assertion was first made by Lieutenant-
Colonel Michael K. Gibson in August of 2000, when he stated that “The chemtrail hoax has been investigated and refuted by many established and accredited universities, scientific organizations and major media publications.” This assertion was later escalated when Colonel Walter M. Washabah in 2001 repeated verbatim the previous declaration. Colonel Washabah also did not opt to provide the detailed list of the refuting parties.

Charles H. Taylor (North Carolina) from the House of Representatives has stated in March of 2000 in a response to constituent concern that he had been: “Informed by the Air Force that these chemtrails are nothing more than ordinary contrails.” He also states that they pose no environmental hazard or risk to human health and that we can be assured that he will continue to monitor this issue.”

Harold Heilsnis, from the office of Secretary of Defense, and in response to a direct inquiry to former president of the United States William Jefferson Clinton in January of 2000 states that he is “familiar with some of the reports on this issue but that he finds them unsubstantiated by the facts”. In addition assurance is offered that ‘there is certainly no cause for alarm’.

Greenpeace, an international environmental organization, when contacted regarding the aerosol issue, stated in September of 2000 that they are “unable to comment”, and they do “not have an official position” on the matter. In a separate correspondence Greenpeace responded to a citizen that they are “concerned about global environmental problems and they do not have local chapters that can help with this particular situation.”

In October of 1999 Senator Jeff Bingeman of New Mexico replied to a concerned constituent that the Air Force has assured to him that what is being observed are simply normal aircraft contrails. It is further stated that although there may be the appearance of an aerosol operation, this is not the case. Senator Bingeman also informs his constituent that he will ensure it that the Air Force will reassure people about this issue.

United States Senator Richard Luger replies to a constituent in July of 2000 that what is being observed is simply a normal contrail as has been seen since the close of World War II. Furthermore, Senator Luger states that the FAA, NOAA, the EPA and academic professors have examined the claims only to find out that they have been made by disreputable sources and that upon challenge provide no evidence or data.


The Citizens

Sampling and Analysis

Since the beginning of 1999 a series of more than three dozen scientific, physical, observational and analytic methods have been used to examine the dramatic alteration of the atmosphere that has taken place. These tests have been conducted with much labour, time and expense. They have been conducted with very limited resources and equipment, much of it requiring original construction, development or modification. What follows is a partial presentation of these sampling methods. The diversity and thoroughness of examination is apparent in the work that has now spanned more than five years.

The officials and authorities have not attempted to replicate these testing methods, at least not publicly. They have not reacted to the results in any formal fashion and they have not tangibly responded to the many calls for public inquiry and investigation that have been made. The methods and results of all testing procedures are available on the website www.carnicom.com and this research represents a substantial body of information that may be helpful in interpreting the designs and motivations behind the aerosol operations. Essentially the method is one of reverse engineering for a global covert operation and there is no limit to the work that remains to be done. These findings conducted for more than five years are offered to the public in the hope that they are, or will be, of further value in unraveling what is undoubtedly one of the most, if not THE most extensive, operations on the life of this planet in all of known history.

These studies began with an examination of contrails themselves, a very common and
ordinary phenomenon involving the freezing of water vapour into ice, and their subsequent dissipation through evaporation and mixing. The environmental conditions of formation are studied. The factors affecting the rate of dissipation, the role of humidity, and the expected location of formation with respect to the aircraft. All models that are developed are in complete agreement with the behaviour of contrails as they have been observed since the introduction of high altitude aircraft. Telephotos have been captured in the earlier phase of operations that directly show emissions from aircraft that are in complete defiance of any normal contrail formation. These unusual emissions are not a result of environmental conditions. They originate from the aircraft and can be shown in these cases to have no dependence upon even the engines of the aircraft. The level of incrimination attached to these photographs appears to have forced the development of more sophisticated methods of delivery and education in the four main components: contrails, aerosols, clouds and aerosol banks is now required to interpret the environmental impact of these operations. Meteorological studies of contrail formation and cloud formation have been made. The effect of the emissions and aerosols upon sunlight reduction has been made. Visibility standards and the reduction from a maximum of forty to ten miles have been called to attention. A study of pH or of acid and alkalinity level of rainfall has been conducted by a network of concerned citizens across the country. Halo measurements of the index of refraction are included. Highly unusual statistical results are present in the vast majority of these studies . HEPA or high-efficiency particulate air filters have been used in various states to directly filter the outdoor air in repeated tests. HEPA filters will collect materials down to the submicron size, and a variety of unusual physical materials have been collected.

Several classes of material have been repeatedly identified using a variety of collection methods. Some of the materials found include the repeated presence of unusual filaments, gell-formations, crystals, and powders.

Particle count studies have been conducted using data directly from the highest quality monitoring stations, from the New Mexico Environment Department. Extraordinary levels of particulate materials have been directly observed and recorded using simple methods discovered by citizens across the country . These methods include the corona of the sun, and extremely powerful lamps. Caution with the solar method is especially advised. These observations have been taken under the most ideal weather and air quality conditions, and they nevertheless provide alarming and direct evidence of the substantial changes that have occurred in our atmosphere. The unusual motion or dynamics of these particulates raises many avenues of energy exploration including ionization and electro-magnetic propagation.

Rainwater samples have been distilled to concentrate any solid materials or
particulates. Metallic-based materials are evident upon observation. The
remaining samples have been allowed to evaporate and then have been examined under the microscope and photographed. Metallic crystal formations have been repeatedly identified, as well as fibrous and granular structures. A citizen has conducted a laser test of rainfall samples under controlled conditions to compare particulate levels. Unusual air-borne filament samples have been collected from a variety of locations across the nation, as well as the globe. These fibres are highly unusual in their properties, and any claims of being simply spider webs cannot be substantiated. Samples of these fibres have been sent directly to the Administrator of the United States Environmental Protection Agency. Subsequent observation of these fibres under the microscope produces disturbing results, including the occurrence of unusual biological components. The United States EPA has refused to identity these fibres.

A series of deductions based upon the sustained observation of environmental conditions has led to the consideration of the abundance of hygroscopic or water-seeking and easily ionized metallic salts within the atmosphere. This hypothesis has been initially confirmed with spectroscopic or wavelength studies.of the light that passes through the modified air. Electromagnetic propagation through this modified atmosphere has now .also been introduced as a highly significant topic of research from these studies.

Incredibly high mould counts have been found within repeated outdoor samples that have been taken. This result is in spite of the fact that the tests were conducted in an extremely arid environment in the high south-west of the United States. This arid environment has been further aggravated by extended drought conditions over the past several years, also a topic to be discussed further. It is a fact that particulate matter in the atmosphere acts as a transport mechanism or delivery system for other materials including biological materials that can piggy-back onto the solid materials. This is in addition to the health risk, including respiratory illness, and increased mortality that result from higher levels of particulate matter in the air.


Υπάρχει κι άλλο... έχω συνολικά 15 σελίδες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2007, 15:53:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
Ναι, ευχαριστούμε πολύ wainamoinen.
-----------------------------------
Συνάντηση της Πανθεσσαλικής Πρωτοβουλίας Πολιτών για την Κλιματική Αλλαγή

Πέμπτη 12 Απριλίου 8,0 μμ στο Ξενοδοχείο ΔΙΟΝΥΣΟΣ στην αίθουσα του ημιορόφου.

Θέμα : ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΑΤΖΕΝΤΑΣ ΔΡΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΕΩΝ

Νίκος Λαρίσης

Προσωρινά διαχειρίζομαι τα παρακάτω mail και blogspot. Όποιος θέλει να δημοσιεύσει ή έχει κάτι καλό στείλτε το στο mail.

klimalarissa@gmail.com

http://klimalarissa.blogspot.com/


Edited by - halva on 05/04/2007 15:56:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2007, 14:10:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
The following is what happens when grass-roots movements are built on a basis of denial and half-truths. Lack of credibility and ultimately defeat at the hands of cynics and fools.

We do not have to tolerate it.

The aristocratic eccentric British climate change contrarian Christopher Monckton has issued Al Gore with a public challenge to debate.

It looks as if Gore is going to ignore the challenge. The activist site DeSmogBlog defends the ignoring strategy, or rather absence of strategy.
http://www.desmogblog.com/heartland-institute-and-puzzling-genius-throw-down-gore-debate-gaunlet


I have already tried to challenge DeSmogBlog over this lack of seriousness. Do these people deserve to lead the climate change movement?
http://www.desmogblog.com/how-can-we-be-better

Look at the kinds of things SmogBlog contributors say about Rosalind Peterson (second posting from Dew):
http://www.desmogblog.com/the-risks-of-relying-on-adaptation

Monckton claims that climate change “is not a crisis”.

Let’s call this character’s bluff and refuse to follow the lead of the losers who are running the climate change movement.

Let’s ask Rosalind Peterson to publicly accept Monckton’s challenge to Al Gore and debate him on his assertion that climate change is not a crisis.

Rosalind’s site is http://www.californiaskywatch.com
and her e-mail
info@californiaskywatch.com

The climate change contrarians are politicians and have to be outwitted and checkmated by politicians. This is not a job just for scientists, or for Al Gore, who cannot lead us politically.

The international political leader of the climate change movement is Rosalind Peterson, not Al Gore. This fact has to be got into the thick skull of this Monckton and all who are rooting for him.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2007, 17:04:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
Ανακάλυψα -έστω και αργά- τη σελίδα alta vista που προσφέρει αυτόματα μετάφρση και με μια δεύτερη επιμέλεια κατάφερα σε δύο μέρες να μεταφράσω το κείμενο που είχα από την απομαγνητοφώνιση του Ντοκυμαντέρ του Carnicom.

Θα το τοποθετήσω όλο μαζί εδώ αλλά και σε άλλο γενικότερο τόπικ με την ελπίδα, το μύνημα και η έκλιση του Carnicom να ξυπνήσει όλους τους πολίτες και να αναλάβουμε δράση!

(Θα ζητήσω και πάλι από τον Wayne να το ξανασκεφτεί και να απομαγνητοφωνίσει και τα άλλα σημεία που δεν είχε απομαγνητοφωνίσει, ώστε να προχωρίσω στον υποτιτλισμό του βίντεο και να έχει ο κάθε ένας μας πλέον τη δυνατότητα να πάρει το μύνημα που πρέπει και να αναλάβει τη δράση οφείλει.)*το βίντεο μπρείται να το δείτε στα αγγλικά στην κατηγορία βίντεο στο www.enouranois.gr

Όλοι μαζί μπορούμε!

« Εγκλήματα αεροψεκασμών και συγκάλυψη»
Clifford Carnicom

Παρακαλώ θυμηθείτε τον κόσμο που τώρα βλέπετε, γιατί αυτός ο κόσμος βρίσκεται σε κίνδυνο, kai ακόμα κι εάν είστε πρόθυμοι να βοηθήσετε να μπει ένα τέλος σε αυτό που πρόκειται να δείτε, ίσως να μην μπορέσετε να ξαναδείτε τον κόσμο με τον ίδιο τρόπο ποτέ ξανά. Στις αρχές του 1999 μία τεράστια επιχείρηση ξεκίνησε, μια επιχείρηση η οποία χρησιμοποιούσε αεροσκάφη και την οποία πολλοί από εμάς δύσκολα θα μπορέσουμε αποδεχτούμε. Αυτή η επιχείρηση αφορά την διασπορά μεγάλων ποσοτήτων λεπτών μικροσωματιδίων στην ατμόσφαιρα. Οι επιπτώσεις των πράξεων αυτών είναι βαθιές και μακροπρόθεσμες, και πιέζουν στα όρια της κατανόησης. Θα υπάρξει αντίλογος στα στοιχεία που παρουσιάζονται στην ταινία αυτή, θα σας πουν ότι όλα είναι φυσιολογικά, όπως πρέπει να είναι. θα σας πούνε ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας και ότι όλα είναι όπως ανέκαθεν ήταν. Ο απολογισμός, των όσων με τα μάτια σας βλέπετε, θα απορριφτεί ως αναξιόπιστος. Αυτή η απόρριψη από αρχές και επισήμους θα είναι σε άμεση αντίφαση με τις θεμελιώδεις αρχές της φυσικής και της δικής σας κοινής λογικής, αλλά θα την ενθαρρύνουν παρά ταύτα. Αυτή η απόρριψη διαρκεί περισσότερο από 5 χρόνια και συνοδεύει την ριζωμένη ανησυχία, στην οποία έφτασαν χιλιάδες ευαισθητοποιημένων και φερέγγυων πολιτών. Από αυτό το σημείο, σας παρακινώ να χρησιμοποιήσετε το μυαλό σας, προκειμένου να καταλήξετε στα δικά σας συμπεράσματα για την αλήθεια του θέματος.
Η άλλη πραγματικότητα
Η ατμόσφαιρα του πλανήτη έχει αλλάξει, και τώρα σας παρουσιάζετε μία από τις βασικές αιτίες αυτής της αλλαγής. Το αεροσκάφος στο επάνω τμήμα της οθόνης αφήνει ένα φυσιολογικό contrail, το οποίο εξαφανίζεται όπως είναι αναμενόμενο από κάθε ίχνος υδρατμού. Κάτω από αυτό βλέπετε μια εκπομπή από αεροσκάφος, που είναι στάσιμη, πυκνή, συνεχόμενη, επίμονη και επομένως συμπεραίνουμε ότι δεν αποτελείτε κυρίως από υδρατμούς. Οι κλιματολογικές συνθήκες δεν διαφέρουν στα δύο ίχνη, αλλά παρ’ όλα αυτά το αποτέλεσμα και η επίδρασή τους είναι τελείως διαφορετικά. Το μόνο λογικό συμπέρασμα είναι ότι τα ίχνη αυτά είναι διαφορετικά. Και στην πραγματικότητα είναι.
Η πλειονότητα των όσων βλέπετε, κινηματογραφήθηκε στις ερήμους του Νέου Μεξικού. Εκεί το περιβάλλον είναι ξηρό και με χαμηλά επίπεδα υγρασίας. Είναι πράγματι μια κλασική περιοχή για συμβατικούς σχηματισμούς contrail. Τα contrails σχηματίζονται εύκολα σε περιβαλλοντικές συνθήκες χαμηλής υγρασίας. Στο παρελθόν το πέρασμα μίας ουράς συμπύκνωσης μικρής διάρκειας, σε μεγάλο ύψος, στον καθαρό ουρανό της ερήμου ήταν ένα αβλαβές και συχνό περιστατικό. Οι ψυχρές και ξηρές συνθήκες, ειδικά οι συνθήκες εκείνες που φυσιολογικά επικρατούν στα ψηλά στρώματα της ατμόσφαιρας, είναι ιδιαίτερα ευνοϊκές στον σχηματισμό λευκών ουρών. Τα επίπεδα υγρασίας στα υψηλότερα ατμοσφαιρικά στρώματα είναι ιδιαίτερα χαμηλά, και αυτός είναι ένας από τους σημαντικότερους λόγους που τα περισσότερα σύννεφα εμφανίζονται στο μέσο της τροπόσφαιρας, που είναι η χαμηλότερη μερίδα της ατμόσφαιράς μας μέχρι ένα ύψος περίπου επτά μιλίων περίπου.
Καθώς συνεχίζεται αυτή η εξέταση της ατμόσφαιρας, απαιτείται να σκεφτούμε 4 τύπους γεγονότων ή φαινομένων. Εκτός από τη συνήθη ύπαρξη των σύννεφων και λευκών ουρών συμπύκνωσης πρέπει τώρα να εξετάσουμε μια νέα είσοδο, αυτή του αερολύματος. Ένα αερόλυμα είναι ένα στερεό μόριο σε εκκρεμότητα, είτε σε ένα υγρό είτε ένα αέριο. Σε αυτήν την περίπτωση θεωρούμε την ατμόσφαιρα ως αέριο για να μελετήσουμε. Τα αερολύματα θα φανερωθούν με δύο βασικές μορφές: σαν εκπομπή αερολύματος από τα αεροσκάφη και ως σύνολο ή συλλογή αερολυμάτων στην ατμόσφαιρα. Ένας ταιριαστός όρος γι αυτήν την συλλογή αερολυμάτων είναι τράπεζα αερολυμάτων. Είναι τώρα γνωστό ότι τα επίμονα ίχνη, που διαμορφώνουν το θέμα αυτής της ταινίας, είναι πρωτίστως στέρεα στη φύση και στην προέλευση, και δεν αποτελούνται κυρίως από υδρατμούς. Μια συνοπτική εξήγηση του σχηματισμού σύννεφων θα μας βοηθήσει να κατανοήσουμε το γιατί. Τα σύννεφα, τα φυσιολογικά σύννεφα, απαιτούν 2 θεμελιώδη στοιχεία στον σχηματισμό τους: πυρήνες συμπύκνωσης και υγρασία. Τα σύννεφα δεν μπορούν να σχηματιστούν στον καθαρό αέρα. Απαιτούνται συγκεκριμένοι πυρήνες συμπύκνωσης, οι οποίοι ενεργούν ως βάση για τον υδρατμό για να εμμείνουν. Το μέγεθος αυτών των πυρήνων συμπύκνωσης πρέπει να είναι ιδιαίτερα μικρό, ώστε να είναι αποτελεσματική η διαδικασία. To μέγεθός τους είναι στο μέγεθος 7 μικρών. Για σύγκριση, μια ανθρώπινη τρίχα έχει εξήντα με εκατό μικρά πάχος. Και μια ίνα αμιάντου είναι μερικά μικρά στο πάχος. Το άλλο ουσιαστικό συστατικό στον σχηματισμό των σύννεφων είναι ένα κατώτατο επίπεδο υγρασίας. Πολυάριθμες πηγές ορίζουν αυτό το κατώτατο επίπεδο περίπου στο 70% σχετικής υγρασίας. Παρατηρήστε ότι οι προϋποθέσεις σχηματισμού σύννεφων και contrail (λευκών ουρών) είναι τελείως διαφορετικές. Αυτό συμβαίνει επειδή είναι τελείως διαφορετικά φαινόμενα, τα οποία βασίζονται σε τελείως διαφορετικές φυσικές αρχές. Οι λευκές ουρές διαμορφώνονται εύκολα στον καθαρό, ψυχρό και στεγνό αέρα. Αντίθετα, τα φυσιολογικά σύννεφα, απαιτούν υψηλότερες συνθήκες υγρασίας και ένα μόριο ή μια βάση αερολύματος από τα οποία να αναπτυχθούν.

Ο ριζικός μετασχηματισμός του ουρανού μας, ως άμεσο αποτέλεσμα της δραστηριότητας αεροσκαφών, μας αναγκάζει να εξετάσουμε ένα εξ ολοκλήρου νέο σύνολο συνθηκών. Τα αεροσκάφη επανειλημμένα διασκορπίζουν υλικά στην ανώτερη ατμόσφαιρα, στο ύψος πτήσης. Κατά προσέγγιση από 35.000 έως 40.000 πόδια. Αυτά τα υλικά διασκορπίζονται χωρίς να εξαφανίζονται και μετατρέπονται σε μία άσχημη ομίχλη, που τα τελευταία χρόνια έχει μειώσει την γενική διαφάνεια στο επίπεδο του εδάφους.
Ένα από τα αξιοπρόσεχτα γεγονότα, είναι ότι αυτό πλέον εμφανίζεται σε πολύ χαμηλά επίπεδα σχετικής υγρασίας, στο 30-40%, αντί του 70% ή μεγαλύτερου που σχετίζεται με τον σχηματισμό των σύννεφων. Και έτσι ξέρουμε τώρα ότι αυτά δεν είναι σύννεφα με την συμβατική έννοια. Είναι πράγματι μια μοναδική τεχνητή δημιουργία, που τώρα περνάει το κατώφλι των ατμοσφαιρικών και γεωφυσικών επιστημών.
Υπάρχει ένας τρόπος με τον οποίο είναι εφικτή αυτή η μεταμόρφωση, και αυτός είναι με την εισαγωγή μεγάλων ποσοτήτων ενός εξαιρετικά μικρού ποσού ύδατος (ελάχιστα υδρόφιλου)μεταλλικού άλατος, στο ύψος της πτήσης. Αυτή η μεταμόρφωση δεν μπορεί να επιτευχθεί μόνο με υδρατμούς και οι εκπομπές μετά από εξέταση πράγματι δεν είναι υδρατμοί. Είναι στέρεα στοιχεία, που έχουν εισαχθεί για καλά στα αποθέματα του αέρα σας. Αυτά τα σημαντικά συμπεράσματα βρίσκονται στην καρδιά των επιχειρήσεων αεροψεκασμών και αποκαλύπτονται εδώ. Αυτές οι θεμελιώδεις αλλαγές στην ατμόσφαιρα που αναπνέουμε, έχουν βασικές επιδράσεις στην ζωή του πλανήτη, και αυτές οι επιχειρήσεις αεροψεκασμών έχουν πολλές πιθανές εφαρμογές, οι οποίες μειώνουν την ιερότητα αυτής της ζωής. Αυτές οι επιχειρήσεις πραγματοποιούνται. Πραγματοποιούνται χωρίς την συμμετοχή σας ή την συγκατάθεσή σας. Επηρεάζουν την ζωή σας, τις ζωές αυτών που γνωρίζετε και αγαπάτε και τη ζωή ολόκληρου του πλανήτη.»
Η απώλεια ουρανού μας .

Προσπαθήστε να θυμηθείτε το χρώμα μπλε, όπως κάποτε ήταν δικός σας για να το βλέπετε. Ο μπλε ουρανός είναι πατρογονικό δικαίωμά σας και πηγή χαράς, και παραμένει στον ίδιο τον πυρήνα της ύπαρξής μας. Υπάρχουν πραγματικοί λόγοι για το μπλε χρώμα του ουρανού, ο οποίος επισημαίνει την καθαρότητα και τη διαύγεια του αέρα που αναπνέετε. Αλλά παρακαλώ μην χάστε το θαύμα του ίδιου του ουρανού, τη μαγεία και τα αισθήματα που μοιραστήκατε κάποτε με τη Γη σε όλη της δόξα. Αυτά είναι περισσότερο από τα γεγονότα, αιτίες και παρατηρήσεις. Είναι οι εμπειρίες και οι μνήμες της ίδιας της ζωής.

Τώρα δεν μπορείτε πλέον να δείτε το μπλε. Τουλάχιστον όχι με τον ίδιο τρόπο που πολλοί από εμάς γνωρίζουν και θυμούνται. Ο ορίζοντάς σας έχει χρωματιστεί λευκός κατά ένα μεγάλο μέρος, και υπάρχει ένας πολύ καλός λόγος που αυτό είναι έτσι. Αυτά τα λεπτά, στερεά υλικά, ή αεροζόλ των ψεκασμών, είναι τώρα στον δρόμο σας, και δεν θα βλέπετε πλέον καθαρά. Η πηγή και η προέλευση αυτών των αερολυμάτων είναι τώρα σαφέστατη και οι επιχειρήσεις των αεροσκαφών έχουν αφήσει τώρα το σημάδι τους επάνω σε αυτόν τον πλανήτη. Είναι ένα σημάδι πως τώρα πρέπει να ζήσετε με αυτά, πως τώρα πρέπει να αναπνεύσετε, και πως πρέπει να αντέξετε τις συνέπειες.

Αυτό είναι, εκτός αν όλοι μάθουμε για το επίπεδο ζημίας που έχει ήδη γίνει, και εκτός αν ενεργήσουμε από κοινού για να πάρουμε πίσω τον πλανήτη μας και την ατμόσφαιρά του. Αυτές οι εικόνες λήφθηκαν σε αυτό που κάποτε ήταν μία από τις καθαρότερες τοποθεσίες στη γη: και αυτή είναι υψηλή έρημος στα νοτιοδυτικά. Μπορείτε τώρα να δείτε μόνοι σας την καθημερινή πραγματικότητα της ύπαρξής σας, και είναι μια λυπητερή αλλαγή που έχουμε επιτρέψει να συμβεί. Παρακαλώ, να θυμάστε το χρώμα μπλε.

Απαντήσεις

Οι "επίσημοι"

Στις αρχές του 1999, δημιουργήθηκε ένας ιστοχώρος με το όνομα www.carnicom.com για να στρέψει την προσοχή στα ασυνήθιστα γεγονότα και αποτελέσματα που περιβάλλουν τη δραστηριότητα αεροσκαφών στον ουρανό των νοτιοδυτικών ερήμων των Ηνωμένων Πολιτειών. Ο υπεύθυνος για την ανάπτυξη εκείνης της ιστοσελίδας ήταν ένας γενικά ήρεμος και συντηρητικός πρώην ομοσπονδιακός υπάλληλος, τον οποίο δεν βάρυνε καμία κακή πολιτική ή περιβαλλοντική φήμη. Μέσα σε λίγες ημέρες ήταν προφανές, πως αυτή η ιστοσελίδα θα τραβούσε αμέσως την προσοχή από έναν ευρύ κοινό υψηλόβαθμων κυβερνητικών και στρατιωτικών υπηρεσιών, αμυντικών υπηρεσιών, ερευνητικών οργανώσεων, χημικών και φαρμακευτικών βιομηχανιών και οργανώσεων υγείας. Αυτό το ενδιαφέρον τεκμηριώθηκε σε αυτή την ίδια ιστοσελίδα για μια περίοδο αρκετών μηνών, όταν ταυτόχρονα ένα προφανές σχέδιο ελέγχου της αναπτυσσόμενης έρευνας ήταν φανερό. Κατά τη διάρκεια των επόμενων ετών είχε εξελιχθεί μια διαφορά λάμψης. Από τη μία πλευρά, είχε πια επιτευχθεί ένα υψηλό επίπεδο στον έλεγχο της τεκμηρίωσης, των δειγματοληπτικών μεθόδων και των προσπαθειών έρευνας, ανάλυσης και κοινοποίησης.
Από την άλλη, είχε εξαπολυθεί μια εκστρατεία συνεχούς απόρριψης της σημασίας του ζητήματος και μια άρνηση για έρευνα, από εκείνους τους ίδιους επισκέπτες. Βλέπετε τώρα μικρό δείγμα αυτών των συχνών επισκεπτών και καταγράφετε αντιπροσωπείες και επιχειρήσεις, όπως το Πεντάγωνο, πολλές βάσεις Πολεμικής Αεροπορίας, τη Σύγκλητος (Γερουσία) των Ηνωμένων Πολιτειών, κατασκευαστές αεροσκαφών, επιχειρήσεις φαρμακευτικών ειδών και φαρμάκων, Υπηρεσίες εθνικής ασφάλειας, νοημοσύνης και έκτακτης ανάγκης, αναδόχους οπλικών συστημάτων και Άμυνας, ερευνητικές οργανώσεις, και ΜΜΕ.

Η Πολεμική Αεροπορία των ΗΠΑ δηλώνει τώρα δημόσια πως ολόκληρο το θέμα αυτού του ντοκιμαντέρ είναι μία φάρσα. Αυτός ο ισχυρισμός έγινε αρχικά από τον Συνταγματάρχη Michael K.Gibson τον Αύγουστο του 2000, όταν δήλωσε ότι "η φάρσα των chemtrail έχει ερευνηθεί και αντικρουστεί από πολλούς καθιερωμένους και αναγνωρίσιμους φορείς, όπως πανεπιστήμια, επιστημονικές οργανώσεις και δημοσιεύσεις μεγάλων μέσων μαζικής ενημέρωσης." Αυτός ο ισχυρισμός κλιμακώθηκε αργότερα, όταν το 2001, ο συνταγματάρχης Walter M. Washabah, επανέλαβε κατά λέξη την προηγούμενη δήλωση. Επίσης ο συνταγματάρχης Washabah δεν επέλεξε προβάλει το λεπτομερή κατάλογο των αντικρουόμενων ομάδων.

O Charles H. Taylor (βόρεια Καρολίνα) από τον Οίκο των Αντιπροσώπων δήλωσε το Μάρτιο του 2000, σε μια απάντηση του στη βάσιμη ανησυχία ότι ήταν: "Ενημερωμένος από την Πολεμική Αεροπορία ότι αυτά τα chemtrails δεν είναι τίποτα περισσότερο από συνηθισμένα contrails." Επίσης δηλώνει ότι «δεν θέτουν κανέναν περιβαλλοντικό κίνδυνο ή κίνδυνο για την ανθρώπινη υγεία και ότι μπορούμε να είμαστε βέβαιοι ότι θα συνεχίσει να ελέγχει αυτό το ζήτημα.»

Ο Harold Heilsnis, από τη Γραμματεία της Υπηρεσίας Αμύνης, και σε απάντηση μίας άμεσης έρευνας του πρώην Προέδρου των ΗΠΑ, William Jefferson Clinton, τον Ιανουάριο του 2000 δηλώνει πως αυτός είναι «εξοικειωμένος με μερικές από τις εκθέσεις για το ζήτημα αυτό, αλλά τις βρίσκει αβάσιμες σε σχέση με τα γεγονότα". Σε επιπλέον διαβεβαίωση αναφέρεται πως «δεν υπάρχει βεβαίως κανένας λόγος για συναγερμό».

Η GREENPEACE, ένας διεθνής περιβαλλοντικός οργανισμός, όταν έρχεται σε επαφή με το ζήτημα των αεροψεκασμών, όπως δηλώνεται το Σεπτέμβριο του 2000, είναι "ανίκανοι να σχολιάσουν", και "δεν έχουν μια επίσημη θέση" στο θέμα. Σε μια ξέχωρη αλληλογραφία η GREENPEACE αποκρίθηκε σε έναν πολίτη ότι «ανησυχούν για παγκόσμια περιβαλλοντικά προβλήματα και δεν έχουν τα τοπικά κεφάλαια που μπορούν να βοηθήσουν με αυτήν την ιδιαίτερη κατάσταση.»

Τον Οκτώβριο του 1999, ο γερουσιαστής Jeff Bingeman του Νέου Μεξικού απάντησε σε ένα ανήσυχο υποστηρικτή του, πως η Πολεμική Αεροπορία τον έχει βεβαιώσει, πως ό,τι παρατηρείται είναι απλά κανονικά contrails αεροσκαφών. Περαιτέρω δηλώνεται ότι αν και μπορεί να υπάρξει εμφάνιση μιας επιχείρησης αεροψεκασμών, αυτό δεν είναι η περίπτωση. Ο γερουσιαστής Bingeman ενημερώνει επίσης τον υπποστηρικτή του, πως θα φροντίσει ώστε η Πολεμική Αεροπορία να καθησυχάσει τους ανθρώπους για το ζήτημα αυτό.

Ο γερουσιαστής των ΗΠΑ Richard Luger απαντά σε υποστηρικτή του τον Ιούλιο του 2000, πως αυτό που παρατηρείται είναι απλά ένα κανονικό contrail όπως έχει παρατηρηθεί από το τέλος του Β’ παγκόσμιου πολέμου. Επιπλέον, ο γερουσιαστής Luger δηλώνει ότι η FAA, η NOAA, η EPA και ακαδημαϊκοί καθηγητές έχουν εξετάσει τις καταγγελίες για να ανακαλύψουν όλο κι όλο, ότι έχουν παραχθεί από ανυπόληπτες πηγές και ότι σε πρόκληση δεν παρέχονται αποδείξεις ή στοιχεία.

Οι πολίτες

Δειγματοληψία και ανάλυση

Από την αρχή του 1999, μια σειρά από περισσότερες από τρεις δωδεκάδες επιστημονικών, φυσικών, παρατηρητικών και αναλυτικών μεθόδων έχει χρησιμοποιηθεί για να εξετάσει τη δραματική αλλαγή της ατμόσφαιρας που έχει πραγματοποιηθεί. Αυτές οι έρευνες έχουν γίνει με πολλή εργασία, χρόνο και πολλές δαπάνες. Έχουν γίνει με πολύ περιορισμένους πόρους και εξοπλισμό, μεγάλο μέρος του οποίου απαιτεί αυθεντική κατασκευή, ανάπτυξη ή τροποποίηση. Αυτό που ακολουθεί είναι παρουσίαση μέρους αυτών των δειγματοληπτικών μεθόδων. Η ποικιλομορφία και η πληρότητα της εξέτασης είναι προφανής στην εργασία που διαρκεί τώρα περισσότερο από πέντε έτη.

Οι ανώτεροι επίσημοι υπάλληλοι και οι αρχές δεν έχουν προσπαθήσει να αντιγράψουν αυτές τις εξεταστικές μεθόδους, τουλάχιστον όχι δημόσια. Δεν έχουν αντιδράσει στα αποτελέσματα σε οποιαδήποτε επίσημη εκδοχή και δεν έχουν αποκριθεί απτά στις πολλές εκκλήσεις που έχουν γίνει για δημόσιες έρευνες και πληροφορίες. Οι μέθοδοι και τα αποτελέσματα όλων των εξεταστικών διαδικασιών είναι διαθέσιμες στον ιστοχώρο www.carnicom.com και αυτή η έρευνα αντιπροσωπεύει ένα ουσιαστικό σώμα πληροφοριών που μπορεί να είναι χρήσιμο στην ερμηνεία των σχεδίων και των κινήτρων πίσω από τις επιχειρήσεις αεροψεκασμών. Ουσιαστικά η μέθοδος είναι μια αντιστροφή της εφαρμοσμένης μηχανικής για μια παγκόσμια συγκεκαλυμμένη επιχείρηση και δεν υπάρχει κανένα όριο στην εργασία που περιμένει να γίνει. Αυτά τα συμπεράσματα που διευθετούνται για περισσότερο από πέντε έτη προσφέρονται στο κοινό με την ελπίδα ότι είναι, ή θα είναι, περαιτέρω αξίας στη διευκρίνηση αυτού που είναι αναμφισβήτητα μία από τις πιο, εάν όχι Η πιο εκτενής, επιχείρηση στη ζωή αυτού του πλανήτη σε όλη τη γνωστή ιστορία.

Αυτές οι μελέτες άρχισαν με μια εξέταση των ίδιων των contrails (λευκών ουρών συμπήκνωσης αεροσκαφών), ένα πολύ κοινό και συνηθισμένο φαινόμενο που περιλαμβάνει την ψύξη του υδρατμού σε πάγο, και της ακόλουθης διασκόρπισης τους μέσω της εξάτμισης και της μίξης. Μελετήθηκαν οι περιβαλλοντικές συνθήκες του σχηματισμού τους, οι παράγοντες που έχουν επιπτώσεις στο ποσοστό διασκόρπισης, ο ρόλος της υγρασίας, και η αναμενόμενη θέση σχηματισμού όσον αφορά τα αεροσκάφη. Όλα τα πρότυπα που αναπτύσσονται είναι σε πλήρη συμφωνία με τη συμπεριφορά των contrails (λευκών ουρών) όπως έχουν παρατηρηθεί από την εισαγωγή των αεροσκαφών υψηλού ύψους. Έχουν ληφθεί φωτογραφίες με τηλεφακούς, στις αρχικές φάσεις των επιχειρήσεων, που παρουσιάζουν άμεσα εκπομπές από τα αεροσκάφη που είναι στην πλήρη αντίθεση με οποιονδήποτε κανονικό σχηματισμό contrail (Λευκών ουρών). Αυτές οι ασυνήθιστες εκπομπές δεν είναι αποτέλεσμα των περιβαλλοντικών συνθηκών. Προέρχονται από τα αεροσκάφη και μπορεί σε αυτές τις περιπτώσεις να αποδειχθεί, πως δεν εξαρτώνται ούτε ακόμη και από τις μηχανές των αεροσκαφών. Το επίπεδο ενοχοποίησης που συνδέεται με αυτές τις φωτογραφίες μοιάζει να έχει αναγκάσει την ανάπτυξη περιπλοκότερων μεθόδων παράδοσης και εκπαίδευσης στα τέσσερα κύρια συστατικά: contrails, αερολύματα, σύννεφα και τράπεζες αερολύματος, που απαιτούνται τώρα για να ερμηνεύσουν την περιβαλλοντική επίδραση αυτών των επιχειρήσεων.
Έχουν γίνει επίσης μετεωρολογικές μελέτες του σχηματισμού contrail και του σχηματισμού σύννεφων. Η επίδραση των εκπομπών και των αερολυμάτων επάνω στη μείωση φωτός του ήλιου έχει γίνει. Τα πρότυπα ορατότητας και η μείωση τους από τα 40 στα 10 μίλια εφιστούν σε προσοχή. Μια μελέτη του pH ή της οξύτητας και του επιπέδου αλκαλικότητας των βροχοπτώσεων έχει πραγματοποιηθεί από ένα δίκτυο των ανήσυχων πολιτών σε ολόκληρη τη χώρα. Συμπεριλαμβάνονται επίσης μετρήσεις φωτοστεφάνου του δείκτη της διάθλασης. Τα ιδιαίτερα ασυνήθιστα στατιστικά αποτελέσματα είναι παρόντα στη μεγάλη πλειοψηφία αυτών των μελετών.

Τα φίλτρα HEPA ή τα υψηλής απόδοσης μοριακά φίλτρα αέρα έχουν χρησιμοποιηθεί σε διάφορα κράτη για να φιλτράρουν άμεσα τον υπαίθριο αέρα σε επαναλαμβανόμενες δοκιμές. Τα φίλτρα HEPA συλλέγουν υλικά κάτω από το submicron μέγεθος, και ποικίλα ασυνήθιστα φυσικά υλικά έχουν συλλεχθεί.

Διάφορες κατηγορίες υλικού έχουν προσδιοριστεί επανειλημμένα χρησιμοποιώντας ποικίλες μεθόδους συλλογής. Μερικά από τα εβρισκόμενα υλικά περιλαμβάνουν την επαναλαμβανόμενη παρουσία ασυνήθιστων ινών, σχηματισμών τζελ, κρυστάλλων και σκονών.

Οι μελέτες αρίθμησης μορίων έχουν πραγματοποιηθεί χρησιμοποιώντας άμεσα τα στοιχεία από τους σταθμούς υψηλότερου ποιοτικού ελέγχου, από το τμήμα περιβάλλοντος του Νέου Μεξικού. Τα εξαιρετικά επίπεδα μοριακών υλικών έχουν παρατηρηθεί άμεσα και έχουν καταγραφεί χρησιμοποιώντας τις απλές μεθόδους που ανακαλύπτονται από τους πολίτες σε ολόκληρη τη χώρα. Αυτές οι μέθοδοι περιλαμβάνουν την κορώνα του ήλιου, και τους εξαιρετικά ισχυρούς λαμπτήρες. Τονίζεται ότι χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή με την ηλιακή μέθοδο. Αυτές οι παρατηρήσεις έχουν γίνει με τις ιδανικότερες καιρικές συνθήκες και ποιότητας αέρα, και εντούτοις παρέχουν ανησυχία και άμεσα στοιχεία για τις ουσιαστικές αλλαγές που έχουν εμφανιστεί στην ατμόσφαιρά μας. Η ασυνήθιστη κίνηση ή η δυναμική αυτών των μορίων αυξάνει πολλές λεωφόρους ενεργειακής εξερεύνησης συμπεριλαμβανομένου του ιονισμού και της ηλεκτρομαγνητικής διάδοσης.

Έχει γίνει απόσταξη σε δείγματα όμβριων υδάτων για να συγκεντρωθούν οποιαδήποτε στερεά υλικά ή μόρια. Στην παρατήρηση είναι εμφανή τα κατά βάση μεταλλικά υλικά. Στα υπόλοιπα δείγματα έχει επιτραπεί η εξάτμιση τους και έπειτα εξετάστηκαν κάτω από το μικροσκόπιο και φωτογραφήθηκαν. Έχουν προσδιοριστεί επανειλημμένα σχηματισμοί μεταλλικών κρυστάλλων, καθώς επίσης και ινώδεις και κοκκώδεις δομές. Ένας πολίτης έκανε τεστ με λέιζερ στα δείγματα βροχοπτώσεων υπό ελεγχόμενες συνθήκες για να συγκρίνει τα μοριακά επίπεδα.
Τα ασυνήθιστα αερομεταφερόμενα δείγματα ινών έχουν συλλεχθεί από ποικίλες θέσεις σε ολόκληρη την επικράτεια, καθώς επίσης και σε ολήκληρη την υδρόγειο. Αυτές οι ίνες είναι ιδιαίτερα ασυνήθιστες στις ιδιότητές τους, και οποιεσδήποτε αξιώσεις να θεωρηθούν απλοί ιστοί αραχνών δεν μπορούν να τεκμηριωθούν. Δείγματα αυτών των ινών έχουν σταλεί άμεσα στο Διοικητή της Υπηρεσίας Προστασίας Περιβάλλοντος των Ηνωμένων Πολιτειών. Η περαιτέρω παρατήρηση αυτών των ινών κάτω από το μικροσκόπιο παράγει ενοχλητικά αποτελέσματα, συμπεριλαμβανομένου του περιστατικού των ασυνήθιστων βιολογικών συστατικών. Η Υπηρεσία Προσταασίας Περιβάλλοντος των Ηνωμένων Πολιτειών(EPA) αρνείται να δώσει την ταυτότητα αυτών των ινών.

Μια σειρά συμπερασμάτων που βασίζονται στη συνεχή παρατήρηση των περιβαλλοντικών συνθηκών έχει οδηγήσει στην εκτίμηση, πως αφθονούν μέσα στην ατμόσφαιρα υδροσκοπικά ή υδρο-φιλικά και εύκολα ιονιζόμενα μεταλλικά άλατα. Αυτή η υπόθεση έχει επιβεβαιωθεί αρχικά με φασματοσκοπικές μελέτες ή μελέτες του μήκους κύματος του φωτός που περνά μέσω του τροποποιημένου αέρα. Η ηλεκτρομαγνητική διάδοση μέσω αυτής της τροποποιημένης ατμόσφαιρας έχει εισαχθεί τώρα επίσης, ως ένα ιδιαίτερα σημαντικό τμήμα της έρευνας αυτών των μελετών.

Απίστευτα υψηλές τιμές μούχλας έχουν βρεθεί μέσα στα επαναλαμβανόμενα υπαίθρια δείγματα που λήφθηκαν. Αυτό είναι το αποτέλεσμα, παρά το γεγονός ότι οι δοκιμές έγιναν σε ένα εξαιρετικά ξηρό περιβάλλον στα ψηλά νοτιοδυτικά σημεία των Ηνωμένων Πολιτειών. Αυτό το ξηρό περιβάλλον έχει επιδεινωθεί ακόμη περισσότερο από τις εκτεταμένες ξηρασίες κατά τη διάρκεια των προηγούμενων ετών, και είναι ένα θέμα που θα πρέπει επίσης να συζητηθεί περαιτέρω.

Είναι γεγονός ότι το μοριακό υλικό στην ατμόσφαιρα ενεργεί ως μηχανισμός μεταφοράς ή ως σύστημα παράδοσης για άλλα υλικά, συμπεριλαμβανομένου των βιολογικών υλικών που μπορούν να φορτωθούν πάνω σε στερεά υλικά. Το αποτέλεσμα της ύπαρξης υψηλών επιπέδων στερεών μορίων στον αέρα, επιπρόσθετα στον κίνδυνο που διατρέχει η υγεία και συμπεριλαμβανομένης της αναπνευστικής ασθένειας, είναι και η αυξανόμενη θνησιμότητα.


Μια συνέντευξη

Η ακόλουθη είναι μια αντιγραφή της συνέντευξης μεταξύ του Clifford Ε. Carnicom και του φυσιοπαθολόγου γιατρού και πρώην εκφωνητή του CNN, Gwen Scott, που καταγράφονται το Φεβρουάριο του 2004.

Ερώτηση: Πότε ενημερωθήκατε; Πότε ανακαλύψατε και πως ανακαλύψατε την ύπαρξη αυτών των επιχειρήσεων και εάν είναι πραγματικές ή όχι;

Απάντηση: Λοιπόν, είναι ενδιαφέρον. Επειδή συνειδητοποιώ ότι εάν ήμουν σε οποιαδήποτε άλλη τοποθεσία στον πλανήτη, ίσως να μην είχα παρατηρήσει κάτι. Και έτσι αναρωτιέμαι πώς κατέληξα στο κάθισμα catbird, για να παρατηρήσω πραγματικά αυτές τις επιχειρήσεις. Όπως ξέρετε, ζω σε μια πολύ αγροτική περιοχή, και όταν αρχικά μετακόμισα εδώ, ο αέρας ήταν εξαιρετικός. Είχαμε τους βαθιά βαθιά μπλε κυανούς ουρανούς και κυριολεκτικά χιλιάδες αστέρια τη νύχτα. Πιθανώς μια από τις λιγότερο μολυσμένες σε παροχή αέρα μέσα στις Ηνωμένες Πολιτείες. Επειδή το New Mexico είναι ιδιαίτερα αγροτική πολιτεία. Πολύ λίγοι άνθρωποι. Πολύ λίγη βιομηχανία. Είναι ένα από τα πράγματα που με έφεραν εδώ. Έτσι καθόμουν μια ημέρα εδώ και διάβαζα μπροστά από ένα ορθάνοιχτο παράθυρο ενάμισι επί ενάμισι και βλέπω αυτά τα αεριωθούμενα αεροπλάνα. Υποθέτω ότι είναι αεριωθούμενα αεροπλάνα. Είναι ψηλά και πηγαίνουν γρήγορα και δεν αφήνουν τα μικρά πράγματα 5 εκατοστών περίπου που έχω συνηθίσει να βλέπω. Αφήνουν εκείνα τα τεράστια λοφία στον ουρανό που διασκορπίζονται. Με τρία ή τέσσερα τέτοια το απόγευμα γίνεται ομιχλώδες. Είναι τόσο παχύ που δεν μπορώ να δω την οροσειρά. Δεν μπορώ να δω τίποτα. Και είναι συνεχές και σε εξέλιξη από τότε. Σε τέτοιο βαθμό υποβιβάζονται τώρα οι ουρανοί μας που δεν βλέπουμε πλέον ποτέ τους βαθιούς μπλε ουρανούς. Τα αστέρια είναι τη νύχτα δύσκολο να βρεθούν. Ο καθένας αρχίζει να εξοικειώνεται με τους χλωμούς μπλε, συχνά άσπρους ουρανούς με τους οποίους ζούμε. Αλλά τους βλέπω να τελειώνουν και έχω πάρει εκατοντάδες φωτογραφίες που παρουσιάζουν, πως αυτά δεν είναι τα κανονικά contrails που διαλύονται.

Ερώτηση: Παρατηρείτε μια ευδιάκριτη αλλαγή, έπειτα, από την εποχή του 1990; Απάντηση: Ευδιάκριτη δεν είναι η σωστή λέξη. Δραματική. Καταστροφική. Μπορείτε να διαλέξετε οποιοδήποτε επίθετο θέλετε. Η ατμόσφαιρα αλλάζει δραματικά. Εντυπωσιακά δραματικά. Ναι, εξαιρετικά ευδιάκριτα.

Ερώτηση: Ζείτε εδώ σε έδαφος των ιθαγενών Ινδιάνων της Αμερικής. Ποιά είναι η αίσθηση και η αντίδραση, της Αμερικανικής κοινότητας των ιθαγενών, σε αυτά που συμβαίνουν;

Απάντηση: Λοιπόν, είναι ενδιαφέρον. Λογάριαζα πως εάν κάποιος θα το αντιλαμβανόταν, θα ήταν σίγουρα οι εγγενείς Αμερικανοί. Και έτσι πήγα αμέσως στους φίλους του ορυχείου στην κοινότητα και είπα: «παρατηρήσατε κάτι παιδιά;» Και απάντησαν: «Ω, ναι. Ξέρουμε απόλυτα καλά τι γίνεται. Στην πραγματικότητα, και οι δεκατρείς από τους κυβερνήτες του Pueblo διοργάνωσαν μια μυστική συνεδρίαση για να το συζητήσουν. Τι θα έκαναν; Θα έβγαιναν και θα διαμαρτύρονταν ανοιχτά; Τι θα έκαναν; Και μετά από αυτήν την συνεδρίαση καθόρισαν τα ακόλουθα πράγματα: Όχι, δεν θα το έκαναν. Θεώρησαν πως αυτό ήταν ακριβώς άλλο ένα κουτό πράγμα που έκανε ο λευκός άνθρωπος. Και σε εκείνο το σημείο είχα σκεφτεί ότι δεν κατάλαβαν την αληθινή σημασία. Αλλά τώρα σκέφτομαι ότι την είχαν καταλάβει. Αλλά το πιο σημαντικό, ότι οι άνθρωποι δεν θα τους πίστευαν. Ή εάν τους πίστευαν, θα σκέφτονταν ότι συνέβαινε μόνο σε αυτό το πολύ περιορισμένο διάστημα, και πραγματικά δεν θα είχε επιπτώσεις σε αυτούς. Και ήταν ανήσυχοι για τα τυχερά παιχνίδια, για το ότι οι άνθρωποι δεν θα έρχονταν στα καζίνο. Επειδή θα σκέφτονταν ότι μόνο αυτή η περιοχή επηρεαζόταν. Έτσι ψήφισαν ομόφωνα να μην πουν τίποτα.

Ερώτηση: Έτσι λοιπόν ούτε η ιθαγενής αμερικανική κοινότητα δεν παρουσίασε το επίπεδο ανεξαρτησίας ή το επίπεδο ασφάλειας για να το κάνει αυτό ζήτημα;

Απάντηση: Αυτό μου ράγισε την καρδιά. Αλλά αυτοί είναι επίσης λίγο πιό φιλοσοφικοί. Ένας από τους ιθαγενής γιατρούς που είναι φίλος μου είπε: «ξέρεις, αυτό είχε προφητευτεί. Εμείς το αποκαλούμε «ανέμους θανάτου». Πάντα νομίζαμε ότι θα ήταν πυρηνική ραδιενεργός τέφρα αλλά ίσως αυτά να είναι οι άνεμοι θανάτου.» Έχουν οπωσδήποτε μια πολύ δύσπιστη άποψη, για τις προθέσεις του λευκού ανθρώπου.

Σχόλιο: Και έχουν σοβαρό λόγο.
Απάντηση: Έχουν σοβαρό λόγο. Και με ιστορία από πίσω. Έτσι, και αυτοί έχουν επίσης χάσει κάθε μάχη βασικά έχουν παλέψει εκείνο τον τρόπο. Αλλά σκέφτομαι πως καθώς όλο και περισσότεροι από αυτούς αρρωσταίνουν, και είναι άρρωστοι, ίσως υπάρξει μία ευρύτερη συνειδητοποίηση πως αυτό είναι πραγματικά πολύ πολύ σοβαρό.

Ερώτηση: Έχετε ένα υπόβαθρο στον κόσμο της δημοσιογραφίας και συγκεκριμένα, τη δημοσιογραφία ραδιοφωνικής μετάδοσης. Μπορείτε να μιλήσετε λίγο για εκείνο το υπόβαθρο, και επίσης για τη σχέση των μέσων σε αυτό που εμφανίζεται; Τι έχει αποτύχει; Τι έχει λειτουργήσει; Οποιεσδήποτε προσπάθειες που έχετε καταβάλει να παρακινήσετε τα μέσα για να συμμετέχετε οι ίδιοι σε αυτό. Για να καλύψετε αυτό το ζήτημα.
Απάντηση: Ναι, καλά, εσείς και εγώ είμαστε φίλοι τώρα. Έτσι ξέρετε ότι ήμουν στη ραδιοφωνική αναμετάδοση για τριάντα χρόνια. Εργάστηκα και για τα τρία συμβεβλημένα δίκτυα: ABC, NBC, CBS και πολλές από τις μεγαλύτερες αγορές, και σταμάτησα η σταδιοδρομία μου με μια άγκυρα στις ειδήσεις του CNN και των μεγάλων τίτλων ειδήσεων. Έτσι το ιατρικό κομμάτι μου ήταν καλό ώστε να πάει εμπρός ως το πάθος μου. Και έτσι έκανα επάγγελμα για το βιοπορισμό τη σταδιοδρομία μου αυτό του εκφωνητή. Και οποιοσδήποτε ελεύθερος χρόνος είχα τον ξόδευα μελετώντας ιατρική. Επειδή εκεί βρισκόταν αληθινά η καρδιά μου. Έτσι έχω δημιουργήσει κατά τη διάρκεια των ετών πολλές αρκετά καλές επαφές και μερικές αρκετά υψηλές θέσεις στα ΜΜΕ. Αλλά φαντάζομαι ότι λίγο πολύ ο καθένας που προσέχει θα ξέρει ότι έχουν υπάρξει δραματικές αλλαγές στα Μέσα: ποιος κατέχει τα Μέσα, η ποιότητα του ανθρώπου που προσελκύεται τώρα στα Μέσα. Με άλλα λόγια: Γιατί είναι εκεί; Όταν άρχισα, ήταν κυρίως ο λαός των τυπωμένων Μέσων, και αυτοί είδος που έπρεπε να μας πουν, ξέρετε, ελάτε, ξεκαθαρίστε τη δράση σας. Αυτό είναι οπτικό. Αλλά οι άνθρωποι που προέρχονταν από το παλαιό δημοσιογραφικό σχολείο, στενοχωρούν τον άνετο και ανακουφίζουν τον στενοχωρημένο. Και είσαι ο φύλακας, και πηγαίνεις για εκείνη την ιστορία, και δεν δέχεστε ποτέ την επίσημη έκδοχη, και πάνω, πάνω, πάνω.

Το μεγαλύτερο μέρος των Μέσων και των πληροφοριών που παίρνουμε τώρα κατέχεται από τρεις μόνο επιχειρήσεις. Όταν αυτοί απορύθμισαν, η FCC που απορυθμίστηκε, επέτρεψε τέτοια τεράστια μεγέθη όπως την AOL και την Time-Warner να γιγαντωθούν. Έτσι έχετε αυτές τις μεγάλες οντότητες που ελέγχουν όλες τις πληροφορίες, είτε είναι ταινία, είτε ραδιόφωνο. Οκ. Έτσι η χροιά έχει αλλάξει. Και θα έλεγα έχει αλλάξει και το είδος προσώπων που έλκονται από το χώρο, από τη στιγμή που έγινε μια θέση όπου μπορεί να βγάλει κανείς πραγματικά καλά χρήματα προς το ζειν, οι άνθρωποι θα πήγαιναν: «OH σας ξέρω. Είστε έτσι και έτσι» Αυτό ττράβηξε ανθρώπους με τις πιο διαφορετικές ατζέντες. Έτσι δεν έχετε σήμερα απαραιτήτως το σκληρό πυρήνα της παλιάς σχολής, το να παίρνω την ιστορία. Το να μη με νοιάζει αν τα μαλλιά μου είναι χάλια. Να μη με νοιάζει εάν γίνομαι μούσκεμα και στάζω. Υπάρχουν μερικοί εκεί έξω ακόμα, αλλά για τους περισσότερους τα πράγματα είναι έτσι.

Και ναι, όταν άρχισε αυτό, τηλεφώνησα σε κάθε γνωστό που είχα. Τηλεφώνησα σε έναν πολύ καλό φιλαράκο σε CNN, ο οποίο πραγματικά σημείωσε τις περισσότερες από τις ιστορίες. Ήταν πολύ καυτός. Ενδιαφερόταν πολύ. Του έστειλα τον ιστοχώρο σας. Πολλές από τις πληροφορίες σας. Ήταν όλο χαϊ, χαϊ και ναι, ναι. Έκλεισε. Και δεν έλαβα ποτέ μια εξήγηση. Όπως ξέρεις καλά, ήρθα σε επαφή με μερικούς ανθρώπους από τα τοπικά μέσα ενημέρωσης μας. Στον τοπικό σταθμό θέλησαν να κάνουν μια ιστορία. Σκεφτήκαμε. Και γυρίσαμε πολύ βίντεο με τις δραστηριότητες. Εκείνες τις ημέρες ήταν πολύ προφανές. Τώρα είναι λίγο δυσκολότερα. Δεν έχετε τα πρωινά όπου έχετε το βαθύ μπλε ουρανό και έπειτα το απόγευμα παίρνετε το pale-blue άσπρο ουρανό εάν είστε τυχεροί. Και όπως ξέρετε καλά, εκείνη η ιστορία ποτέ δεν βγήκε στον αέρα.

Σχόλιο: Θα το θεωρούσα μια σοβαρή προσπάθεια για αφιέρωμα από ένα πρόσωπο των Μέσων. Και όμως δεν είδαμε τίποτα να βγαίνει από αυτό.

Απάντηση: Τίποτα δεν βγήκε από το. Ακριβώς. Όπως ξέρετε καλά, το “USA Today”, που είναι μια διεθνής δημοσίευση, έκαναν μια σχετική ιστορία. Αλλά ήταν προφανώς με στη βάση μιας ημερήσιας διάταξης, σπάζοντας βασικά πλάκα με εκείνους τους ανόητους, ανόητους ανθρώπους που έβλεπαν εκείνα τα πράγματα. Πιστεύω ότι υπήρξαν ένας ή δύο αξιόπιστοι άνθρωποι που πέρασαν από συνέντευξη. Αλλά ως επί το πλείστον ο δημοσιογράφος άρχισε με μια ατζέντα στο είδος της χλεύης, να διασκεδάζει με εκείνους τους ανθρώπους που έβλεπαν τα πράγματα στον ουρανό. Και σε όλους όσους κατά τ’άλλα κάλεσα, έγραψα ή ικέτευσα, δεν βγήκε τίποτε. Ματαίως. Ακριβώς σαν να χτυπούσα σε έναν τοίχο.

Σχόλιο: Και αυτό συνέβη με όλες τις συνδέσεις σας.

Απάντηση: Αυτό συνέβη με τα διασυνδέσεις χρόνων. Είναι πρωτοφανές στη ζωή μου. Και δεν μπορώ να ονομάσω μια άλλη ιστορία. Οι άνθρωποι δείχνουν το Γουότερ γκέιτ σαν τη μεγαλύτερη συγκάλυψη. Το βρίσκω κωμικό. Αυτό, κατά την άποψή μου, είναι η μεγαλύτερη ιστορία. Και πλησίασα πολλούς από τους συναδέλφους μου με αυτό τον τρόπο. Αυτό είναι η μεγαλύτερη είδηση στην καταγραμμένη ανθρώπινη ιστορία. Έχετε τώρα έναν ολόκληρο πλανήτη που καλύπτετε με.. οτιδήποτε, από οποιονδήποτε, και κανείς δεν είναι σε θέση ούτε καν να το αναγνωρίζει. Τι στο καλό συμβαίνει, και πώς γίνεται εμείς να μην ξέρουμε;

Ερώτηση: Αυτή είναι η ερώτηση. Τι θα μπορούσε να εξηγήσει ένα τέτοιο επίπεδο άρνησης;

Απάντηση: Μερικά πράγματα, Οκ, μερικά πράγματα, για να είμαι δίκαιος. Φόβος. Αυτό το είδα. Φόβο. Επειδή οι λαοί που το δέχονται αυτό ξέρουν ποιος το κάνει, και είναι φοβισμένοι. Οκ. Ξέρουν ότι είναι κάτι μεγαλύτερο από τους. Ξέρουν όλες τις δυνατότητες, σχετικά με το ποιος είναι σε θέση να βάλει τα αεροπλάνα στον ουρανό. Τόσα πολλά, κάθε ημέρα, όλο το εικοσιτετράωρο. Δεν παίρνει έναν πυρηνικό φυσικό για να ισχυριστεί ότι δεν είναι ο τύπος στη γωνία. Αυτό είναι μεγάλο.

Σχόλιο: Τόσο ώστε ακόμη και οι δημοσιογράφοι να βρίσκονται σε εκείνο το κατώτατο όριο οπου δεν είναι απρόθυμοι να το διασχίσουν.

Απάντηση: Ω ναι, φοβισμένοι. Και οι λίγοι που αφήνονται, και θέλουν να ασχοληθούν και λένε «Θέλω να κάνω αυτήν την έρευνα» Όπως συζητούσαμε ακριβώς πιο πριν. Χτυπούν κάποια στιγμή σε έναν τοίχο. Και δεν μου έχει ειπωθεί ποτέ που είναι αυτός ο τοίχος. Δεν ξέρω εάν είναι ο διευθυντής ειδήσεων. Δεν ξέρω εάν είναι ο διευθυντής του σταθμού. Δεν ξέρω ποιός. Αλλά χτυπούν σε εκείνο τον τοίχο. Και τα παρατάνε.

Εφαρμογές

Περιβαλλοντική τροποποίηση

Μετά τη στιγμή που θα έρθει κανείς αντιμέτωπος με την πραγματικότητα των αλλαγών που έχουν γίνει στον πλανήτη, ακολουθεί μια φυσική ερώτηση που, γιατί; Γιατί κάποιος να το ήθελε; Και ποιος θα ήθελε να αλλάξει τον ίδιο τον αέρα που όλοι αναπνέουμε; Η ένδειξη είναι τώρα σαφής ότι οι διαδικασίες αεροψεκασμών είναι μια συγκεκαλυμμένη επιχείρηση. Μια επιχείρηση που δεν πρόκειται ποτέ να συζητηθεί ανοιχτά ή να αποκαλυφθεί χρησιμοποιώντας τα παραδοσιακά κανάλια μιας ελεύθερης και δημοκρατικής κοινωνίας. Μια επιχείρηση που δεν θα ζητήσει ποτέ τη συγκατάθεσή σας ή τη συμμετοχή σας και που θα διεξαχθεί ανεξάρτητα από την ανησυχία σας. Οι απαντήσεις, ειδικά ως προς γιατί, δεν φαίνεται να είναι απλές ή περιορισμένες σε ένα μοναδικό σκοπό. Όσο περισσότερος κατανοητή γίνεται η φύση και η δυνατότητα των επιχειρήσεων, τόσο πιο σύνθετη είναι η εικόνα που εμφανίζεται. Αυτό που μπορεί να γίνει, εντούτοις, είναι να χρησιμοποιηθεί το απέραντο σώμα των στοιχείων που έχει συλλεχθεί στο επίπεδο των απλών λαών, για να δώσει τις ερμηνείες που είναι τουλάχιστον σύμφωνες με αυτά τα στοιχεία. Αυτό έχει γίνει, και υπάρχουν τώρα πέντε σημαντικοί τομείς της επιχείρησης που είναι σε συμφωνία με τις παρατηρήσεις, τα στοιχεία και την ανάλυση που διαρκεί περισσότερο από πέντε έτη. Αυτοί είναι: Νούμερο ένα, περιβαλλοντική εφαρμοσμένη μηχανική, τροποποίηση και έλεγχος. Νούμερο δύο: ηλεκτρομαγνητικές επιχειρήσεις.
Τρία: στρατιωτικές επιχειρήσεις.
Τέσσερα: βιολογικές επιχειρήσεις και πέντε: η ίδια η πλανητική και γεωφυσική αλλαγή.

Αυτοί οι τομείς δεν αφορούν αποκλειστικά και μόνο αμοιβαία ο ένας τον άλλο. Υπάρχει μια επικάλυψη που καθιστά δύσκολη τη διάκριση του που μπορεί να αρχίζει ένα πρόγραμμα, και που μπορεί να τελειώνει ένα άλλο. Είναι πολύ πιθανό ότι οποιοδήποτε - και πράγματι πιθανών πολλές ή όλες αυτές οι επιχειρήσεις να διεξάγονται ταυτόχρονα. Αυτό που μπορεί να γίνει μέσα σε αυτό το συνοπτικό τμήμα είναι να εξηγηθεί πώς και γιατί αυτού του τύπου προγράμματα επιχειρήσεων συμφωνούν με το ευρύ φάσμα των στοιχείων που είναι τώρα διαθέσιμα προς εξέτάση.

Κατ' αρχάς, όσον αφορά την περιβαλλοντική μηχανική, την τροποποίηση και τον έλεγχο. Τα στοιχεία τώρα δείχνουν ότι ο φυσικός χαρακτήρας της ατμόσφαιρας έχει αλλάξει. Οι καλύτερες πληροφορίες οδηγούν στο συμπέρασμα ότι ένα υδροσκοπικό ή υδρόφιλο άλας, είναι κυρίαρχο συστατικό των αερολυμάτων που έχουν εισαχθεί. Είναι επίσης μια παρατήρηση που έχει επιβεβαιωθεί επανειλημμένως, και αυτό είναι ότι οι επιχειρήσεις συχνά εάν όχι συνήθως διεξάγονται πριν από την άφιξη υγρασίας και θύελλας. Αυτά τα άλατα έχουν μια συνήθη επίδραση να κλειδώνουν την υγρασία με τα στερεά μόρια τους, για να μειώσουν γενικά τον αντίκτυπο, τη συχνότητα, και το ποσό υγρασίας που φθάνει στο έδαφος. Αυτό είναι μια από τις απλούστερες ερμηνείες που μπορούν να γίνουν και που υποστηρίζεται στις αμέτρητες παρατηρήσεις. Και αυτό είναι ότι τα επίπεδα υγρασίας των καιρικών συστημάτων έχουν αλλάξει. Δεν μπορεί να είναι καμία σύμπτωση ότι η ξηρασία είναι τώρα κοινή και διαδεδομένη, και ότι η υγρασία του πλανήτη γίνεται ένας όλο και περισσότερο πολύτιμος ζητούμενος πόρος. Υπάρχουν εκείνοι που κάνουν τις αξιώσεις ότι οι επιχειρήσεις αεροψεκασμών έχουν έναν προοριζόμενο γενναιόδωρο στόχο, να μετριάσουν τα αποτελέσματα της παγκόσμιας αύξησης της θερμοκρασίας λόγω του φαινομένου του θερμοκηπίου. Επίσης προφανώς γίνεται αποδεκτό μέσα σε εκείνη την ίδια αξίωση ότι είναι καλύτερο μια τέτοια πρόθεση να μη συζητηθεί διεθνώς ανοιχτά στο κοινό, και ότι είναι το καλύτερο για εσάς να μην έχετε γνώση γι’ αυτό. Δυστυχώς, το στοιχείο δεν υποστηρίζει τους ισχυρισμούς καλοκαγαθίας που έχουν γίνει και στην πραγματικότητα η πλειοψηφία των στοιχείων δείχνει, πως οι επιχειρήσεις αυτές έχουν καταστροφικές και ενδεχομένως καταστρεπτικές συνέπειες για τη ζωή και την οικολογία αυτού του πλανήτη, συμπεριλαμβανομένων των ανθρώπων. Επιπλέον η μεγάλη πλειοψηφία των στοιχείων και των ουσιών που βρίσκονται υπό εξέταση, διασκορπιζόμενα στην ατμόσφαιρα, θα αυξήσει πραγματικά τα επίπεδα θερμότητας της χαμηλότερης ατμόσφαιρας παρά θα τα μειώσουν. Αυτό ακριβώς είναι αυτό που οι ίδιες οι παρατηρήσεις υποστηρίζουν. Ότι δηλαδή οι όροι εκείνης της ξηρασίας επιδεινώνονται και επιδεινώνονται από την εισαγωγή των αερολυμάτων και δεν μετριάζονται, όπως πολλοί ίσως επιλέξουν να πιστέψουν. Επιπλέον, υπάρχουν πολλές περισσότερες περίπλοκες πτυχές του περιβαλλοντικού ελέγχου που είναι δυνατές με τη χρήση των αγώγιμων αερολυμάτων, συμπεριλαμβανομένης της τροποποίησης της ηλεκτρικής φύσης της ατμόσφαιρας καθώς επίσης και των θερμικών ασταθειών που προκαλούνται από τις αλληλεπιδράσεις με το μαγνητικό πεδίο της γης. Οι θύελλες εξαρτώνται από τις ηλεκτρικές ανταλλαγές που πραγματοποιούνται μέσα στην ατμόσφαιρα. Η αστραπή είναι το αποτέλεσμα των ηλεκτρικών δυσαναλογιών που εμφανίζονται στους ηλεκτρισμένους φορείς ανάμεσα στη γη και την ατμόσφαιρα. Αλλαγή της συλλογής και της διανομής των βροχοπτώσεων, παρεμπόδιση στην ηλεκτρική ανταλλαγή της ενέργειας και παραγωγή θερμικής αστάθειες: όλα αυτά τα σημεία δείχνουν μια πολύ ρεαλιστική αξιολόγηση ότι η περιβαλλοντική τροποποίηση και ο έλεγχος είναι πιθανώς μια θεμελιώδης ημερήσια διάταξη μέσα στις επιχειρήσεις αεροψεκασμών με αερολύματα. Η πολεμική αεροπορία των ΗΠΑ έχει αποκαλύψει δημόσια μία έκθεση με τίτλο «Ελέγχοντας τον καιρό μέχρι το 2025» και πολλοί έχουν κάθε λόγο να θεωρούν ότι τέτοιοι στόχοι, εν μέρει, έχουν ήδη ολοκληρωθεί. Αυτή η συνοπτική εισαγωγή σε αυτό το θέμα εξετάζει μόνο τις επιδράσεις επάνω στο ατμοσφαιρικό κοχύλι, κυριολεκτικά το τσόφλι όπως στο αυγό της ζωής, αυτό που περιβάλλει αυτόν τον πλανήτη. Καταλαβαίνοντας την πλήρη περιβαλλοντική επίδραση, συμπεριλαμβανομένου του χώματος, των θαλασσών και των λιμνών, της χλωρίδας και της πανίδας, η γεωργία που μας στηρίζει, μπορεί μόνο να οδηγήσει σε έναν κακό οιωνό της περιβαλλοντικής αλλαγής, της οποίας το αντίτιμο θα πρέπει να πληρώσουμε, συνεχίζοντας με την απάθειά μας.

Ηλεκτρομαγνητικές πτυχές

Όχι μόνο τα χαρακτηριστικά υγρασίας και θερμότητας της ατμόσφαιρας αλλάζουν με την εισαγωγή των αερολυμάτων αλλά και οι ηλεκτρομαγνητικές ιδιότητες έχουν επίσης αλλάξει. Ένα ιόν, είναι ένα φορτισμένο ηλεκτρικό μόριο και όλο τα στοιχεία υποστηρίζουν την υπόθεση, πως τα μεγάλα ποσά εύκολα ιονισμένων μορίων είναι ένα άλλο σημαντικό μέρος της μεγάλης γεωφυσικής εικόνας. Υπάρχουν μερικά στοιχεία που μπορούν πραγματικά να φορτιστούν με ενέργεια με υπεριώδες φως. Και ακόμη και με ορατό φως σε μερικές περιπτώσεις. Το βάριο είναι ένα τέτοιο στοιχείο που εμπίπτει σε αυτήν την κατηγορία. Οι επιπτώσεις του να τροποποιηθεί η ατμόσφαιρα ηλεκτρικά και μαγνητικά είναι τεράστιες. Και ποικίλες φυσικές μέθοδοι που χρησιμοποιούνται για να μεταφέρουν, να χειριστούν, να ελέγξουν και να διαδώσουν την ενέργεια σε εκείνο το μέσο πρέπει έπειτα να εξεταστούν.

Σαν παράδειγμα για το πώς μια μικρή αλλαγή μπορεί να παραγάγει μια σημαντική επίδραση, εξετάστε την ακόλουθη δήλωση από το πανεπιστήμιο του Λάνκαστερ στο Ηνωμένο Βασίλειο σχετικά με το θέμα της Ιονόσφαιρας. «Αν και λιγότερο από το 1% της ανώτερης ατμόσφαιρας ιονίζεται, τα φορτισμένα μόρια κάνουν τον αέρα ηλεκτρικά αγώγιμο. Το οποίο αλλάζει εντελώς τα χαρακτηριστικά του. Η ιονόσφαιρα μπορεί να είναι φορέας ηλεκτρικού ρεύματος καθώς επίσης και να ανακλά, να εκτρέπει και να διασκορπίζει τα ραδιοκύματα.» Αυτό που βλέπουμε επομένως είναι ότι μια μικρή αλλαγή στις ηλεκτρικές ιδιότητες της ατμόσφαιρας, είτε πρόκειται για το ανώτερο ή τώρα για τα χαμηλότερα στρώματα της, αλλάζει εντελώς τον τρόπο με τον οποίο εκείνο το κοχύλι γύρω από τη γη μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Αυτή η έννοια μας εισάγει στο θέμα της φυσικής πλάσματος, η οποία να απαιτεί περισσότερη προσπάθεια κατανόησης από τον κοινό νου, εάν πρώτα φυσικά γίνει πιστευτή. Οι περισσότεροι από μας είναι εξοικειωμένοι με ένα σωλήνα φωτισμού νέον ή φθορισμού. Αυτό είναι ένα τέλεια παράδειγμα για να καταλάβουμε περίπου τι είναι η φυσική πλάσματος. Σε εκείνο τον σωλήνα υπάρχει ιονισμένο αέριο. Και η ενέργεια μπορεί εύκολα να σταλεί μέσω εκείνου του σωλήνα για να παραγάγει φωτός, σε εκείνη την περίπτωση. Το πλάσμα είναι ένα ηλεκτρικά αγώγιμο αέριο. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει μια πηγή ιόντων και ηλεκτρονίων μέσα σε αυτό αέριο, και ότι αυτά τα ηλεκτρόνια μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να φέρουν το ρεύμα. Έχουμε δει ότι χρειάζεται πολύ μικρή αλλαγή για να παραχθεί μια μεγάλη αλλαγή στις ηλεκτρικές ιδιότητες αυτού του αέριου. Και η αποτελεσματικότητα της μεταφοράς ενέργειας και συσσώρευσης εξαρτάται πρωτίστως από τον αριθμό ηλεκτρονίων που μπορεί να εισαχθεί σε αυτό. Ο όρος που περιγράφει αυτό ονομάζεται πυκνότητα ηλεκτρονίων. Και γίνεται όλο και περισσότερο σημαντικό στην κατανόησή μας των πιθανών στόχων των επιχειρήσεων αερολυμάτων -αεροψεκασμών. Οι πολλαπλές μετρήσεις των ατμοσφαιρικών επιπέδων αγωγιμότητας, της εξαιρετικά χαμηλής συχνότητας και της πολύ χαμηλής συχνότητας ακτινοβολίας καθώς επίσης και των μαγνητικών παραλλαγών υποστηρίζουν τις δηλώσεις πως οι βασικές ηλεκτρικές ιδιότητες της ατμόσφαιράς μας έχουν αλλάξει. Και μόνο αυτές οι δύο φυσικές ιδιότητες που έχουν αναφερθεί, αυτή της θερμοδυναμικής και ηλεκτροδυναμικής αλλαγής, έχουν την προοπτική να αλλάξουν τον κόσμο μας τόσο πολύ που ακόμα και τα πιο συντηρητικά από τα περιβαλλοντικά ενδιαφερόμενα ατόμα, θα πρέπει να γνωρίζουν την προοπτική για διαταραχή και ζημία. Οι αλλαγές στη θερμότητα και την ενέργεια είναι θεμελιώδης για τη ζωή αυτού του πλανήτη και όλων εκείνων που κατοικούν επάνω σε αυτόν.

Στρατιωτικές διαδικασίες

Είναι μια απαραίτητη, λογική και φυσική επέκταση στη συζήτησή μας για τις εφαρμογές, να συμπεριληφθεί ο σχεδόν αναπόφευκτος ρόλος που οι στρατιωτικοί προσβλέπουν μέσα σε αυτές. Πράγματι, η διχοτομία του ακραίου, επίμονου και συνεχούς ενδιαφέροντος και ο έλεγχος της έρευνας των αερολυμάτων από τα στρατιωτικό σύμπλεγμα που αντιπαραβάλλεται με τη δημόσια δήλωση από την Πολεμική Αεροπορία των Η.Π.Α. ότι ολόκληρο αυτό το θέμα είναι μια φάρσα, είναι αρκετά περίεργο, ώστε πολλοί από εμάς να επιθυμήσουν να επιδιώξουν να βρουν την αλήθεια του θέματος. Οι πιο προηγμένες στρατιωτικές υπηρεσίες, οι υπηρεσίες πληροφοριών και οι αμυντικοί ανάδοχοι έχουν σαφώς ένα ενδιαφέρον για την παρακολούθηση και τον έλεγχο του επιπέδου συζήτησης και κοινοποίησης σχετικά με το ζήτημα των αεροψεκασμών. Τα εργαλεία της έρευνας και της ανάλυσης πρέπει επομένως να χρησιμοποιηθούν τουλάχιστον εν μέρει για να αντισταθμίσουν την έλλειψη ειλικρίνειας που τυλίγει τώρα αυτήν την δημοκρατία κάτω από την ενδυμασία της εθνικής ασφάλειας. Μια αναλαμπή στο στρατιωτικό παράθυρο έχει επιτευχθεί και ένα κεντρικό θέμα θα προκύψει τελικά, και είναι αυτό του ελέγχου. Έλεγχος υπό τη βαθύτερη και πιο εκτεταμένη έννοια που μπορείτε να φανταστείτε. Γιατί όταν η ατμόσφαιρα του πλανήτη ελέγχεται, τελικά ελέγχεται η ίδια η ζωή . Με μια βασική γνώση φυσικής πλάσματος, η οποία είναι η φυσική ενεργοποιημένου αερίου ή της ατμόσφαιρας, είναι αδύνατο να προχωρήσει κανείς περαιτέρω χωρίς τουλάχιστον μια σύντομη εισαγωγή στη δυνατότητα και την τεχνολογία του HAARP. Το HAARP, ή αλλιώς το πρόγραμμα για την έρευνα της ακτινοβολίας υψηλής συχνότητας, το χειρίζεται η Πολεμική Αεροπορία των Η.Π.Α. και θεωρείται ότι είναι απλά μια ερευνητική δυνατότητα. Ο σκοπός που δηλώνει η Πολεμική Αεροπορία για το πρόγραμμα HAARP είναι αυτός μιας επιστημονικής προσπάθειας που στοχεύει στη μελέτη των ιδιοτήτων και της συμπεριφοράς της ιονόσφαιρας. Με την ιδιαίτερη έμφαση να είσαι σε θέση να γίνει κατανοητό και να χρησιμοποιηθεί για να ενισχύσει τις επικοινωνίες και τα συστήματα επιτήρησης τόσο για τον πολίτη όσο και για αμυντικούς σκοπούς. Μπορεί να είναι μόνο αυτό, και έπειτα πάλι, μπορεί να είναι περισσότερο από απλά μια επιστημονική προσπάθεια. Μπορεί επίσης να εξετάζει το αμερικανικό δίπλωμα ευρεσιτεχνίας-πατέντα 4686605 του Bernard Eastlund, του 1987 που τιτλοφορείται «Μια μέθοδος και συσκευή για αλλαγή μίας περιοχής της γήινης ατμόσφαιρας, της ιονόσφαιρας ή/και της μαγνητόσφαιρας». Υπάρχουν πολλοί που λογικά έχουν καταλήξει στο συμπέρασμα ότι αυτό το δίπλωμα ευρεσιτεχνίας αντιπροσωπεύει ένα σχεδιάγραμμα για τη δυνατότητα του HAARP δεδομένου ότι έχει κατασκευαστεί σύμφωνα με αυτό. Αυτό το δίπλωμα ευρεσιτεχνίας κάνει την αναφορά πολυάριθμων στόχων και μεθόδων λειτουργίας, που υπερβαίνουν κατά πολύ οποιαδήποτε απλή επιστημονική προσπάθεια και κάνει αναφορές στην εργασία του Nikola Tesla ως πηγή ιστορικής συμβολής. Οι καταπληκτικές εφευρέσεις και τα επιτεύγματα του Tesla, όσον αφορά την ενεργειακή μεταφορά και ενίσχυσης της, συμπεριλαμβανομένης της χρήσης της ατμόσφαιρας ως μέσο μεταφοράς της ενέργειας από το σημείο Α στο σημείο β, είναι καλά τεκμηριωμένες. Τα έγγραφα του Tesla δημεύθηκαν τελικά στο τέλος της ζωής του, ειδικά όσα αφορούσαν στρατιωτικά θέματα και γενικά τώρα γίνεται αποδεκτός ως παραγνωρισμένη μεγαλοφυΐα. Η τρέχουσα ενσάρκωση της ιονοσφαιρικής θέρμανσης είναι επίσης δυνατή, σύμφωνα με τον κ. Eastlund,«θέσε πρωτοφανή ποσά δύναμης μέσα στη γήινη ατμόσφαιρα, σε στρατηγικές θέσεις, ώστε να διατηρήσεις εκείνο το επίπεδο δύναμης με τον παλμό της ενέργειας». Αυτό το δίπλωμα ευρεσιτεχνίας συστήνει επίσης τη χρήση των μεγάλων σύννεφων βαρίου έτσι ώστε ο ιονισμός από το φως του ήλιου να αυξήσει την πυκνότητα ηλεκτρονίων μέσα στο περιβάλλον πλάσματος. Η δοκιμή και η ανάλυση τώρα δείχνουν θετικά, την παρουσία ασυνήθιστων επιπέδων βαρίου, ενός τοξικού στοιχείου, μέσα στα ατμοσφαιρικά δείγματα. Το ποσό δύναμης έμφυτο στο σχέδιο του προγράμματος HAARP υποδεικνύεται περαιτέρω από τον κ. Eastlund, που δηλώνει πως «η παρούσα εφεύρεση μπορεί να διαμορφωθεί ώστε να μιμηθεί ή να εκτελέσει τις ίδιες λειτουργίες με μια εκπυρσοκρότηση μιας υψηλού τύπου πυρηνικής συσκευής, χωρίς πραγματικά να πρέπει να πυροδοτηθεί μια τέτοια συσκευή. Ένα όπλο ανύψωσης έχει την επίδραση της ανύψωσης του μαγνητικού πεδίου της ίδιας της γης και περιλαμβάνει τις δαπάνες μεγάλων ποσών ενέργειας.» Το δίπλωμα ευρεσιτεχνίας δηλώνει περαιτέρω πως έχει πολυάριθμες στρατιωτικές επιπτώσεις, συμπεριλαμβανομένης της αύξησης, ή της παρέμβασης με, την επικοινωνία και τα συστήματα καθοδήγησης, συμπεριλαμβανομένων εκείνων των αεροπλάνων και των βλημάτων, παρέμβασης σε ραντάρ, καταστροφής βλημάτων, καιρικής τροποποίησης, η υλικής μεταφοράς μορίων της κατηγορίας μεγέθους micron και η μοριακή αλλαγή της ατμόσφαιρας. Κάθε μια αναφέρονται ως περαιτέρω εφαρμογές του σχεδίου διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας. Η εκτελεστική περίληψη για το πρόγραμμα HAARP επίσης αναφέρει συγκεκριμένα τον καταναγκασμό της καθόδου των μορίων από την ατμόσφαιρα προς το έδαφος χρησιμοποιώντας την ακτινοβολία ELF από το HAARP.Σαφώς, οι περιβαλλοντικές τροποποιήσεις, η ηλεκτρομαγνητική μεταφορά της ενέργειας και οι στρατιωτικές επιχειρήσεις παγκόσμιου αντίκτυπου βρίσκονται ήδη σε κοινή θέα, με βάση την ύπαρξη αυτών των αερολυμάτων μέσα στην ατμόσφαιρά μας.

Βιολογικές διαδικασίες

Το 1977 η Σύγκλητος των ΗΠΑ οργάνωσε ακροάσεις σχετικά με το θέμα των βιολογικών δοκιμών του Υπουργείου Αμύνης πάνω σε ανθρώπους χωρίς την προηγούμενη ενημέρωση και συγκατάθεσή τους. Στην εναρκτήρια δήλωση ο γερουσιαστής Kennedy προσδιορίζει το βασικό ζήτημα των ακροάσεων: η γνωστή χρήση Αμερικανών, ως χωρίς τη θέληση τους, ως ανθρώπινα αντικείμενα για την υπαίθρια δοκιμή εχθροπραξιών με μικρόβία, που διεξήχθη στο δημόσιο τομέα από τους ανώτερους υπαλλήλους της κυβέρνησής μας. Επιπλέον θέτει την κρίσιμη ερώτηση: «θα έπρεπε οι δημοκρατικοί άνθρωποι να εκχωρούν στην κυβέρνησή τους την πλήρη υπευθυνότητα αποφάσεων, όταν είναι απαραίτητες οι μυστικές δοκιμές, σε χωρίς τη θέληση, τους ανθρώπινα αντικείμενα, για να προστατεύσουν την ασφάλεια του έθνους»; Φαίνεται ότι αυτό το βασικό ζήτημα δεν αντιμετωπίστηκε ποτέ αληθινά και ότι σχεδόν τριάντα έτη αργότερα, αυτή η ευθύνη δεν είναι πλέον μια ερώτηση που τίθεται ακόμη και στο κοινό.
Είναι ένα γεγονός, όσο δυσάρεστη και στενόχωρη μπορεί να είναι αυτή η σκέψη, ότι έχουν βρεθεί επανειλημμένα βιολογικά συστατικά σε σειρά δοκιμών ατμοσφαιρικών δειγμάτων για μία περίοδο αρκετών ετών. Η Αμερικανική Υπηρεσία Προστασίας Περιβάλλοντος έχει αρνηθεί να προσδιορίσει το φυσικό υλικό που έχει καταδειχθεί να περιέχει τα της ίδιας μορφής βιολογικό υλικό. Αυτά τα συστατικά εμφανίζονται να συμπεριλαμβάνουν τη χρήση μεθόδων dessication λυοφιλοποίησης, αποξήρανσης σε συνθήκες ψύξης και διασποράς αερολυμάτων. Ακριβώς οι ίδιες μέθοδοι εμφανίζονται και αναλύονται μέσα στις ιδιωτικές λίστες αναδόχων των ακροάσεων της Συγκλήτου (Γερουσίας). Τα στοιχεία περαιτέρω δείχνουν ότι οι εξαιρετικά προηγμένες βιοτεχνολογικές μέθοδοι, είναι πιθανό να είναι μέρος της διαδικασίας ανάπτυξης και μεταφοράς. Μέχρι σήμερα κανένας επαγγελματίας ιδιωτικός ή δημόσιος γιατρός δεν έχει προσπαθήσει να αναπαραγάγει τις μεθόδους και τα αποτελέσματα δοκιμών, ενώ τα στοιχεία συνεχίζουν να παρέχονται μόνο μέσω του ανεξάρτητου ακτιβισμού των πολιτών. Η αναγνώριση και η απάντηση σε αυτά τα στοιχεία απουσιάζουν ακόμη από όλους τους ανώτερους δημόσιους υπαλλήλους. Δεν υπάρχει αυτήν την περίοδο καμία προοπτική κυβερνητικών ακροάσεων στο ζήτημα των αεροψεκασμών και οι ανώτεροι δημόσιοι υπαλλήλοι συνεχίζουν να αρνούνται την πραγματικότητα αυτών των στοιχείων.

Γεωφυσικές διαδικασίες

Και τελικά, δεν είναι αδικαιολόγητο να εξεταστούν οι αλληλεπιδράσεις με τη γη συνολικά, αν και σε πιο εννοιολογική βάση στη φύση από ότι στην προηγούμενη συζήτησή μας σχετικά με την περιβαλλοντική τροποποίηση, τις ηλεκτρομαγνητικές, στρατιωτικές και βιολογικές πτυχές του ζητήματος των αεροψεκασμών.
Ότι μπορούν να υπάρξουν συνδέσεις μεταξύ των ενεργειακών επιπέδων αυτού του αλλαγμένου πλάσματος της γης και των γεωφυσικών διαδικασιών, συμπεριλαμβανομένων των γήινων αλλαγών, δεν είναι αδύνατο.
Τους τελευταίους μήνες έχει δοθεί ιδιαίτερη και αυξανόμενη προσοχή στις δραματικές αλλαγές που προβλέπονται για το όχι πάρα πολύ μακρινό μέλλον στη Γη, τόσο από τις επιστημονικές οργανώσεις, όσο και από τα επικρατούντα Μέσα Ενημέρωσης και το ίδιο το Τμήμα Αμύνης.Αυτές οι συζητήσεις στρέφονται γύρω από τη σημαντική κλιματολογική αλλαγή και τις γεωφυσικές αλλαγές σε τομείς όπως το μαγνητικό πεδίο. Σύμφωνα με τις κοινοποιήσεις υπάρχει η πιθανότητα να συμβαίνουν αυτές οι αλλαγές γρηγορότερα από ότι υπέθεταν πριν.

Είναι τουλάχιστον μια θεωρητική πραγματικότητα ότι μια θήκη πλάσματος γύρω από τη γη μπορεί να συσσωρεύσει ενέργεια. Αυτό προέρχεται από το συνδυασμό αυξανόμενης πυκνότητας ηλεκτρονίων και τη χαμηλής συχνότητας ενεργειακής διάδοσης. Υπάρχουν πολλές ερωτήσεις που μπορούν να υποβληθούν ως προς τον τρόπο και εάν μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτή η ενέργεια, ώστε να έχει επιπτώσεις στη γη. Οι πολλές ανώμαλες αλλαγές στη Γη, που συσσωρεύτηκαν ήδη στο αρχείο κατά τη διάρκεια των πρόσφατων ετών, προσφέρουν βεβαίως έναν κινητήριο για να εξεταστεί η ενεργειακή μεταφορά μεταξύ της γης και της τώρα αλλαγμένης ατμόσφαιρας.

Η ευθύνη για την αλλαγή

Έχετε δει τα ίχνη ενός κόσμου όταν ήταν ακόμη σε μια κατάσταση ομορφιάς. Και έχετε δει τα σημάδια μιας φοβερής αλλαγής. Αφήνεται σε εσάς να αποφασίσετε εάν οι ισχυρισμοί αυτού του ντοκιμαντέρ είναι αληθινοί ή όχι. Έχετε δει τις διαφορές μεταξύ μιας ανθρωπότητας που γνώριζε για δεκαετίες, πως να είναι σε αρμονία με το περιβάλλον και με αυτό, που είναι προϊόν της τάσης μας για τεχνολογική υπεροχή πάνω στη φύση. Έχετε δει έναν καθαρό ουρανό, αυτό το μπλε που υπήρχε αλλά δεν υπάρχει πλέον. Ο ουρανός που πήραν μακριά από όλους εμάς. Έχετε έρθει αντιμέτωποι με επιβολές επιχειρήσεων τέτοιας κλίμακας που δεν είχε δει ποτέ πριν στην ιστορία της η ανθρωπότητα. Και σας έχουν παρουσιαστεί επίσης στοιχεία ότι τα αεροσκάφη μπορούν να αλλάξουν, και έχουν αλλάξει ήδη, το εύθραυστο περίβλημα της ζωής, που ονομάζουμε ατμόσφαιρα. Έχετε δει την επιστήμη και τη δειγματοληψία που εφαρμόζεται στο πρόβλημα επανειλημμένως ώστε να μεγαλώνει μία βάσική έρευνα σχετικά με αυτό. Έχουν καταδειχθεί πολυάριθμες μέθοδοι που παρουσιάζουν τεχνητή και σκόπιμη τροποποίηση της ατμόσφαιρας, συμπεριλαμβανομένων των χημικών, θερμικών, ηλεκτρομαγνητικών και φυσικών ιδιοτήτων της. Υπάρχουν καταστρεπτικά αποτελέσματα που μπορούμε να περιμένουμε και που έχουν παρατηρηθεί ήδη ως αποτέλεσμα αυτών των αλλαγών στον αέρα μας, και θα πρέπει όλοι μας να δεχτούμε αναγκαστικά τις συνέπειες του τοξικού περιβάλλοντος που έχει δημιουργηθεί. Η υγεία του οίκου μας και οι ζωές μας έχουν θυσιαστεί στην αναζήτηση της εξουσίας και του ελέγχου. Έχετε γίνει μάρτυρες του ιδιαίτερου ενδιαφέροντος των πιο υψηλόβαθμων στρατιωτικών τομέων, για το θέμα αυτού του ντοκιμαντέρ. Η υπηρεσία πληροφοριών, η χημική βιομηχανία, ερευνητικές οργανώσεις, αμυντικοί ανάδοχοι, εταιρίες βιο-τεχνολογίας και το φαρμακευτικό συγκρότημα. [Έχετε ακούσει τις απαντήσεις του κοινού, της κυβέρνησης και ακόμη και των περιβαλλοντικών οργανώσεων σε απάντηση στα αναρίθμητα αιτήματα του κοινού για έρευνα. Αυτές οι απαντήσεις επανέρχονται επανειλημμένα για να περιγράψουν ως φυσιολογικά τα φαινόμενα που παρατηρούνται, ενώ ταυτόχρονα η άρνηση και η αμφισβήτηση προσπαθούν να απομακρύνουν από τις εξαιρετικές παρατηρήσεις των ευαίσθητων και λογικών πολιτών που έχουν στρέψει την προσοχή τους εκεί. Έχει υπάρξει μια συνεχής εκστρατεία που προσπαθεί να γελοιοποιήσει και να δυσφημήσει τις συσσωρευτικές προσπάθειες των ετών έρευνας, του ακτιβισμού και της αφοσίωσης από τα αμέτρητα άτομα που ενεργούν από τον κινητήριο της ανησυχίας για την υγεία αυτού του πλανήτη και των κατοίκων του./b]

Μια ελεύθερη και δημοκρατική κοινωνία, εάν πρόκειται να συνεχίσει να υπάρχει, πρέπει να είναι σε θέση να συζητήσει ανοιχτά τα όποια οφέλη μιας τεχνολογικής και στρατιωτικής υπεροχής σε σχέση με τον επιβλαβή αντίκτυπο που έχουν επάνω στο περιβάλλον, το οποίο εμείς ως παγκόσμιοι πολίτες έχουμε να μοιραστούμε. «τα θεία δικαιώματα του ανθρώπινου είδους πρέπει να λαμβάνουν τη νόμιμη θέση τους μεταξύ των δικαιωμάτων των μεμονωμένων εθνών για στρατιωτική ασφάλεια και μυστικότητα». Ακόυσατε τις απαντήσεις μόνο μερικών πολιτών και επαγγελματιών, που δηλώνουν τις λογικές ανησυχίες τους για τον αντίκτυπο των επιχειρήσεων αεροψεκασμών επάνω στο περιβάλλον και την υγεία μας. Η έλλειψη χρόνου δεν επιτρέπει την παρουσίαση του μεγέθους της συνειδητοποίησης, την οποία είναι τώρα γνωστό πως μοιράζεται τουλάχιστον ένα δίκτυο σε επίπεδο βάσης και το οποίο θα πρέπει εντελώς συντηρητικά να περιλαμβάνει ήδη εκατομμύρια ανθρώπων. Η έκταση αυτής της συνειδητοποίησης στα εθνικά όρια είναι προφανής και αυτό το δίκτυο έχει παγκόσμιες αναλογίες. Ο έλεγχος της πληροφόρησης των μέσων ενημέρωσης από σχετικά λίγα εταιρικά ενδιαφέροντα εμφανίζεται να είναι ένας σημαντικός παράγοντας στον περιορισμό ενός τίμιου και ανοικτού δημόσιου διαλόγου στο ζήτημα των αεροψεκασμών. Οι προσπάθειες εμπαιγμού αυτού του ζητήματος από τον Στρατό των ΗΠΑ, θα πρέπει επίσης να αξιολογηθούν ως προς την πρόθεση του κινήτρου.
Σας έχει παρασχεθεί μια ανάλυση των πιθανών ημερήσιων διατάξεων των επιχειρήσεων αεροψεκασμών, η συμπεριφορά των περιβαλλοντικών, στρατιωτικών, ηλεκτρομαγνητικών, βιολογικών και γεωφυσικών επιχειρήσεων συμφωνεί με το απέραντο σώμα των πληροφοριών και των στοιχείων που έχει συσσωρευτεί για μία περίοδο περισσότερο από πέντε χρόνια. Αυτό το αποτέλεσμα έχει επιτευχθεί με τις προσεκτικές προσπάθειες πολυάριθμων πολιτών, ερευνητών και ενεργών στελεχών σε ολόκληρη τη χώρα και σε όλη την υδρόγειο. Πολλές από τις επιχειρήσεις, μετά από εξέταση, φανερώνεται πως έχουν ως χαμηλότερη προτεραιότητα τους, το ενδιαφέρον για την ευημερία των ανθρώπινων όντων, για τη ζωή αυτού του πλανήτη και για το περιβάλλον μας.

Πολλοί άνθρωποι, που πείθονται για την πραγματικότητα αυτών των επιχειρήσεων θα υποβάλουν φυσικά την ερώτηση, «τι μπορώ να κάνω εγώ για να βοηθήσω;» Γνωρίζω επίσης από την εμπειρία και την ιστορία, ότι πολλοί από αυτούς τους ίδιους ανθρώπους αισθάνονται ανίσχυροι και ανίκανοι μόλις αντικρίσουν την απεραντοσύνη και πολυπλοκότητα των επιχειρήσεων αυτών. Επίσης συχνά απογοητεύονται καθώς αντιμετωπίζουν τις προβλέψιμες και ανειλικρινείς απαντήσεις των δημόσιων φορέων μας. Είναι επίσης γνωστό ότι οι παραδοσιακές μέθοδοι διαφωνίας και ακτιβισμού δεν λειτουργούν πλέον και η πολιτική διαδικασία, υπό μια συνταγματική έννοια, αποτυγχάνει. Οι αιτήσεις έχουν υπογραφεί χωρίς να έχουν ληφθεί υπόψη. Οι εκκλήσεις για έρευνα συναντούν αδιαφορία. Οι κλήσεις για τη συμμετοχή των Μέσων Ενημέρωσης οδηγούν σε επεξεργασμένα άρθρα εμπαιγμού. Ακόμη και η νομιμότητα της ίδιας της διαδικασίας ψηφοφορίας αμφισβητείται. Δεν υπάρχει καμία άνετη, καθησυχαστική και απλή απάντηση που μπορεί να σας δοθεί. Αυτή είναι η πραγματικότητα που πρέπει να δούμε κατά πρόσωπο. Αναμένεται ότι οποιαδήποτε επιτυχία θα προκύψει τελικά από ένα τεράστιο κύμα του ακτιβισμού σε επίπεδο βάσης και μίας ανοικτής δημόσιας διαμαρτυρίας. Με τον τρέχοντα βαθμό προόδου, θα χρειαστεί να περάσουν δεκαετίες προτού φθάσουμε στο επίπεδο επιρροής που απαιτείται. Η νηφάλια πραγματικότητα αντίθετα δείχνει πως η υγεία αυτού του πλανήτη δεν είναι πιθανό να μας δώσει ένα τέτοιο γενναιόδωρο χρονικό περιθώριο. Η ατμόσφαιρά μας είναι η πηγή της ζωής μας. Και όπως τον βάτραχο της παροιμίας μέσα στο θερμαινόμενο καζάνι με νερό, ενεργούμε φανερά υπέρ του θανάτου μας. Θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε τα ταλέντα και τους πόρους σας, το δώρο της ζωής σας, για να βοηθήσετε αυτόν τον πλανήτη. Ο ρόλος του ερευνητή ήταν για να σας δώσει τις καλύτερες πληροφορίες, για αυτό που θεωρείται η αληθινή φύση των επιχειρήσεων αεροψεκασμών. Θα πρέπει να καθορίσετε το ρόλο σας, και να εξασκήσετε αυτό το ρόλο, αφού έχετε ακόμα την ευκαιρία να κάνετε κάτι. Εάν είστε επαγγελματίας, θα πρέπει να ερευνήσετε στην ηθική του επαγγέλματός σας, και να απαντήσετε στα θέματα των δημόσιων υπηρεσιών που τις συνοδεύουν. Εάν είστε πολίτης πρέπει να συμμετέχετε. Εάν παραμένετε σιωπηλοί με την ελπίδα της συντήρησης της ελευθερίας και της ασφάλειάς σας, είστε σχεδόν έτοιμοι να χάσετε και τα δύο. Ο γιατρός, ο δημοσιογράφος, ο επιστήμονας, ο δικηγόρος, ο πολιτικός, ο οικολόγος, το ενεργό στέλεχος, ο ακτιβιστής, ο συντάκτης, ο παραγωγός ταινιών, ο διοργανωτής. Όλοι πρέπει να θέσετε τους ρόλους σας ανοιχτά, δημόσια και γρήγορα, ώστε να προσφέρετε οποιαδήποτε πραγματική ελπίδα για την επιβίωσή μας. Κάνω σε εσάς αυτή την έκκληση. Αυτό το ντοκιμαντέρ είναι δεν έχει σκοπό το κέρδος. Έχει γίνει με τη σκέψη μιας έκκλησης προς εσάς προσωπικά. Μπορεί να αντιγραφεί ελεύθερα στην ολότητά της και να διανεμηθεί. Δεν επιτρέπεται κανένα άτομο να διανείμει αυτό το ντοκιμαντέρ με κίνητρο το κέρδος. Έχει δημιουργηθεί για το όφελος του κοινού. Παρακαλώ βοηθήστε μας για να αποκαταστήσουμε και να επανακτήσουμε τον κόσμο που ξέρετε ότι μπορεί να υπάρξει.

Clifford Carnicom

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2007, 09:02:16  Εμφάνιση Προφίλ
Well done toxotis!

Το θέμα όσο περνάει ο καιρός καλυτερεύει...σαν το παλιό καλό κρασί


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2007, 19:12:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
SVEN GIEGOLD, Attac Germany
Η Rosalind Peterson* εμφανίστηκε πρόσφατα στο τηλεοπτικό πρόγραμμα-ντοκυμαντέρ "chemical Contrails" του Discovery Channel αλλά λέει ότι ήταν παραποιημένο
http://www.airapparent.ca
http://www.airapparent.ca/library/full_text/opinion/peterson_perspective.htm

Εδώ σχολιάζει το άρθρο του Sven Giegold's "το κλίμα ως προπαγάνδα της Merkel "
Rosalind Peterson: Σκέφτομαι ότι αυτό το άρθρο έχει αξία και πρέπει να βγεί έξω παγκοσμίως λόγω αυτού που συμβαίνει παγκοσμίως. Είναι εύκολο να δημιουργηθεί μια κρίση «αλλαγής κλίματος» ώστε έπειτα να εισαχθούν οι πολιτικές που τραβούν την προσοχή από τα πραγματικά προβλήματα.
-------------------------------------------

«Το κλίμα ως Merkel προπαγάνδα»
Sven Giegold
(ATTAC Γερμανία)

« Ξαφνικά ο καθένας μιλά για το κλίμα ειδικά η γερμανίδα καγκελάριος. Αυτός είναι ένας τρόπος για να καλυφθούν οι κοινωνικές συγκρούσεις εντός της ΕΕ και G8. Αλλά η προστασία του κλίματος θα είναι αδύνατη χωρίς δικαιοσύνη.

Η ΕΕ βρίσκεται βαθιά κρίση. Πολλοί άνθρωποι είναι δυσαρεστημένοι με την κοινωνική αβεβαιότητα, την αβέβαιη απασχόλησή τους, την αυξανόμενη φτώχεια και ανισότητα.

Τώρα η ΕΕ ανακαλύπτει μια νέα πηγή κοινής ταυτότητας: διάσωση του κλίματος.

Η Angela Merkel επιστρέφει ως λαμπερή νικήτρια από το ΕΕ-ΣΥΜΒΟΎΛΙΟ. Στα γερμανικά μέσα τη «γιορτάζουν» για δύο ψηφίσματα μέχρι το 2020: 20% λιγότερες ανανεώσιμες πηγές διοξειδίου του άνθρακα καθώς επίσης και 20% ανανεώσιμες πηγές στην ενέργεια της κοινότητας. Στη Γερμανία ο γνωστός ως γκουρού της ηλιακής ενέργειας Franz Alt θριαμβεύει: Η κοινότητα των 27 χωρών που ψάχνουν ένα κοινό στόχο, θα μπορούσε να γίνει η μηχανή που θα φέρει μπροστά την ηλιακή δύναμη παγκοσμίως. Στο μέλλον το σημαντικό γύρισμα για τις ανανεώσιμες μορφές ενέργειας και οι ελπίδες για μια νέα τάση προς τη χρήση της ηλιακής δύναμης θα έχουν έναν νέο πρωτοπόρο: την Άνγελα Mέρκελ!?
Με αυτό το ευρωπαϊκό σχέδιο τώρα η οικοδεσπότης θα επιθυμούσε να κάνει την ανατροπή στις πολιτικές για το κλίμα στη συνάντηση G8 στο Heiligendamm. Για αυτόν τον λόγο οι Υπουργοί περιβάλλοντος της G8 συναντήθηκαν κατά τη διάρκεια του Μαρτίου του 2007 στο Πότσνταμ, με τα φτωχά όμως αποτελέσματα.

Η G8 έχει η ίδια παρόμοια προβλήματα με εκείνα της ΕΕ. Μεταξύ των χωρών μελών υπάρχουν τεράστιες πολιτικές εντάσεις και τα μη κοινωνικά αποτελέσματα των νεοφιλελεύθερων πολιτικών τους όλο και λιγότερο αποδεκτά γίνονται. Αυτό παρουσιάζει παραδείγματος χάριν ο Παγκόσμιος Οργανισμός Εμπορίου (ΠΟΕ/ WTO) και το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο (ΔΝΤ /IMF), τα οποία και το δύο εξουσιάζουν οι G8.

Οι διαπραγματεύσεις της ΠΟΕ δεν οδηγούν πουθενά, δεδομένου ότι οι αναπτυσσόμενες χώρες απαιτούν μια δίκαιη διαπραγμάτευση και οι βιομηχανικές χώρες δεν μπορούν πλέον να ασκήσουν πίεση μέσω των ενδιαφερόντων τους. Στο ΔΝΤ μετά βίας οποιαδήποτε αναπτυσσόμενη χώρα ζητά τα δηλητηριώδη δάνειά τους. Τα έτη τρέχουσας κριτικής από την κίνηση αντι-παγκοσμιοποίησης, που συνδυάζονται με μερικές προοδευτικές αναπτυσσόμενες χώρες, έχουν βάλει φρένο στις δομές δύναμης των βιομηχανικών χωρών. Παγκοσμίως η G8 έχει γίνει ένα σύμβολο για την καταστρεπτική νεοφιλελεύθερη πολιτική.

Εντούτοις ακόμη και από ένα τέτοιο όργανο όπως η G8, θα πρέπει να απαιτηθεί να προαχθεί η προστασία κλίματος. Στην τρέχουσα κλιματολογική κρίση μόνο ο αυτοκαταστροφικός και ο κυνικός θα μπορούσαν να αρνηθούν να γραπωθούν από οποιαδήποτε άχυρα που θα μπορούσαν να τους σώσουν. Αυτό είναι μια παλαιά παράδοση, ακόμη και στον αριστερό χώρο: όσο πολύ οι κεφαλαιοκράτες ήταν μισητοί, άλλο τόσο απαιτήθηκε φυσικά από αυτούς να βελτιώσουν τις συνθήκες εργασίας. Είναι νόμιμο να απευθύνεται ακόμη και ένα παράνομο όργανο σε νόμιμες απαιτήσεις.

Αλλά μπορεί να αμφισβητηθεί εάν η αποτελεσματική πολιτική για το κλίμα είναι συμβατή με την πολιτική G8. Καταρχήν υπάρχει ένα πρόβλημα της αξιοπιστίας. Ενώ Merkel δηλώνει τη διεθνή προστασία κλίματος, διευθύνει την παλαιά διαμορφωμένη πολιτική στο «σπίτι» της και αντιπροσωπεύει στην ΕΕ τα μυωπικά ενδιαφέροντα των γερμανικών ρυπογόνων βιομηχανίών. Οι γερμανικοί αυτοκινητόδρομοι δεν έχουν κανένα όριο ταχύτητας. Όταν η ΕΕ προσπαθεί να θέσει τα όρια διοξειδίου του άνθρακα για τα αυτοκίνητα η ισχυρότερη κατακραυγή προέρχεται από το Βερολίνο. Η Γερμανία προγραμματίζει 6 νέες εγκαταστάσεις παραγωγής ενέργειας για τον καφετή άνθρακα και 17 για τον ανθρακίτη. Η εναέρια κυκλοφορία γενικά, η κατασκευή των νέων αερολιμένων και οι αυτοκινητόδρομοι επιχορηγούνται δημόσια. Οι σιδηρόδρομοι ως φιλικότερα προς το περιβάλλον μέσα συγκοινωνίας δεν πρόκειται να επεκταθούν μαζικά, αλλά πρόκειται να περιέλθουν στα χέρια των ιδιωτικών επενδυτών.

(Rosalind Peterson: σε πολλά σημεία το ίδιο συμβαίνει και στις Ηνωμένες Πολιτείες. Η εταιρική Αμερική έχει γίνει πολύ ισχυρή, ακόμα ισχυρότερη απ'ό,τι πριν, κάτω από την κυβέρνηση Μπους. Είναι δύσκολο να αντιστραφεί η κατάσταση και οι περισσότεροι από εκείνους που ‘τρέχουν’ για τον Πρόεδρο στην Αμερική είναι υπόχρεοι σε αυτά τα ίδια τα ενδιαφέροντα. Και δείτε ποιος ‘τρέχει’ (διευθίνει) τον ΠΟΕ.)

Για χρόνια είχε λείψει η θέληση για ώθηση της ενεργειακής αποδοτικότητας ενώ οι ανανεώσιμες μορφές ενέργειας αναπτύχθηκαν επιτυχώς. Πιθανότατα η ΕΕ θα χάσει επίσης το διεθνώς δεσμευτικό στόχο του Κιότο της για να μειώσει την εκπομπή θερμοκηπίου κατά 8% σε σύγκριση με το έτος 1990.

Επιπλέον παρά τις διεθνείς υποχρεώσεις οι μειώσεις κατά ένα μεγάλο μέρος δεν επιτυγχάνονται εσωτερικά, αλλά με τη χρηματοδότηση των προστατευτικών μέτρων κλίματος του τρίτου κόσμου. Χωρίς επιτυχίες στο ‘σπίτι’ –αναφέρεται στη Γερμανία- δεν μπορεί κανείς με τη βία να απαιτήσει τα μέτρα προστασίας κλίματος από τις πρόσφατα βιομηχανικά αναπτυσσόμενες χώρες.

(Rosalind Peterson: δεν ξέρω ότι χρηματοδοτούμε τα προστατευτικά μέτρα κλίματος στον τρίτο κόσμο σε οποιαδήποτε μεγάλη έκταση. Θέλουμε να ιδιωτικοποιήσουμε τους φυσικούς πόρους τους και το ύδωρ τους. Μπορούμε να βοηθήσουμε μερικούς, αλλά ο τελευταίος στόχος πίσω από τις σκηνές είναι η εκμετάλλευση και μετά ο έλεγχος. Στο σύστημα αγοράς χρειαζόμαστε περισσότερους καταναλωτές και χρειαζόμαστε περισσότερη εργασία σκλάβων. Αυτό είναι ο στόχος. Ένας πληθυσμός έχει λίγο χρόνο να παλέψει και λίγη εκπαίδευση. Γι’ αυτό υπάρχει αποφασιστική προσπάθεια στις Ηνωμένες Πολιτείες να χαμηλώσει το βιοτικό επίπεδο, να αποβάλει την παραγωγή και τις εργασίες. Μόλις συμβεί αυτό το αμερικανικό κοινό θα έχει ελάχιστα μέσα για να παλέψει ότι συμβαίνει εδώ, αλλά και σε όλο τον κόσμο. Αυτό άρχισε κάτω από την κυβέρνηση Reagan, προωθήθηκε σκληρά από τον Μπους Ι και συνεχίζεται από τότε αδιάπτωτο. Φοβάμαι για τη χώρα μας και τον υπόλοιπο κόσμο. Οι περισσότεροι Αμερικανοί ξέρουν μετά βίας περίπου ή καταλαβαίνουν τη φύση αυτών των οργανώσεων. Η εκπαίδευσή τους είναι ακόμα σε επίπεδο παιδικού σταθμού.)

Επιπλέον, οι μεγαλύτερες αντιφάσεις υπάρχουν μεταξύ της νεοφιλελεύθερης παγκοσμιοποίησης και των αποτελεσματικών πολιτικών προστασίας κλίματος. Το άνοιγμα των παγκόσμιων αγορών για το κεφάλαιο και τα αγαθά οδηγεί σε συνεχιζόμενη αύξηση των δυσαναλογιών και περιβαλλοντικής καταστροφής. Η διεθνής πολιτική για το κλίμα δεν θα είναι επιτυχής εάν η διαδικασία παγκοσμιοποίησης δεν τεθεί κάτω από κοινωνικό και δημοκρατικό έλεγχο. Για αυτό τρία παραδείγματα:

Κατ' αρχάς, οι αναπτυσσόμενες και πρόσφατα βιομηχανοποιημένες χώρες είναι τα κύρια θύματα της αλλαγής κλίματος. Σύμφωνα με την αρχή Polluter Pays Principle (όποιος μολύνει πληρώνει) όπου οι βιομηχανικές χώρες οφείλουν να πληρώσουν για τις απέραντες ζημίες. Αντιμέτωπη με τα ρεύματα των προσφύγων, απαιτείται η τεράστια χρηματοδότηση –πρόληψης- ξηρασιών και πλημμύρων. Επομένως αντί της απαίτησης να ξεπληρώνουν τα χρέη τους –ύψους δύο χιλιάδες δισεκατομμυρίων δολαρίων- οι αναπτυσσόμενες χώρας, τα χρέη οφείλουν να ακυρωθούν και να γίνει μαζική αύξηση της αναπτυξιακής ενίσχυσης.

Δεύτερον, οι υπό ανάπτυξη και πρόσφατα βιομηχανικές χώρες χρειάζονται πρόσβαση στις αποδοτικές τεχνολογίες. Είναι κρίσιμο σημείο η γρήγορη και ευρεία διάθεση των μελλοντικών καινοτομιών μέχρι να αναπτυχθούν και οι πρόσφατα βιομηχανικές χώρες και είναι σε θέση να παραγάγουν αυτές τις τεχνολογίες μόνοι τους και να τις αναπτύξουν περαιτέρω. Για το λογο αυτό, τα δικαιώματα πνευματικής ιδιοκτησίας θα πρέπει να περιοριστούν, ευνοώντας την καινοτομία και τη μεταφορά βασικών τεχνολογιών στις αναπτυσσόμενες χώρες.

Αυτό είναι ακριβώς αντίθετο από τις πολιτικές της Angela Merkel, η οποία απαιτεί από μια G8 ισχυρή παγκόσμια επιβολή των δικαιωμάτων πνευματικής ιδιοκτησίας για τα διπλώματα ευρεσιτεχνίας. Όπως με τα φάρμακα και τους σπόρους, τεχνολογίες που σώζουν τους πόρους είναι ζωτικής σημασίας για την επιβίωση, η οποία πρέπει όσο το δυνατόν περισσότερο να τεθεί δωρεάν στην διάθεση των υπό ανάπτυξη και πρόσφατα βιομηχανικών χωρών.

Τρίτον, η προστασία κλίματος θα είναι εφικτή στις βιομηχανικές χώρες μόνο εάν συμβεί μια κοινωνική ανακύκλωση. Έως το 2050, οι εκπομπές του διοξειδίου του άνθρακα πρέπει να μειωθούν κατά 80% για να αποφευχθούν οι χειρότερες επιδράσεις της αλλαγής κλίματος. Αυτός ο στόχος μείωσης ενέχει πολλές ευκαιρίες για νέες θέσεις απασχόλησης και οικονομικής ανάπτυξης. Συγχρόνως πολλοί άνθρωποι θα πρέπει να αλλάξουν τις συνήθειές τους. Ένα τέτοιο επίπεδο αλλαγής μπορεί να γίνει αποδεκτό μόνο με κοινωνική ασφάλιση. Αλλά αυτό είναι ασυμβίβαστο με τις νεοφιλελεύθερες πολιτικές απασχόλησης όπως τις συντάξεις και τα επιδόματα ανεργίας (Hartz IV) στο επίπεδο φτώχειας.

Δύσκολα μπορεί να φανταστεί κανείς, ότι οι αυξανόμενες διαφορές μεταξύ πλούσιων και των φτωχών μπορούν να συμβαδίσουν με μία σοβαρή προστασία κλίματος. Οι αυξανόμενες τιμές της ενέργειας θα προσθέσουν μια πρόσθετη διάσταση στις κοινωνικές διαφορές. Ενώ μερικοί μπορούν ακόμα να αντέξουν οικονομικά έξοδα αεροπορικών ταξιδιών και λιμουζίνες πολυτέλειας, άλλοι μετά βίας μπορούν να πληρώσουν τους λογαριασμοούς θέρμανσής τους. Είναι απίθανο ότι αυτό θα γίνει αποδεκτό. Η προστασία κλίματος χρειάζεται την κοινωνική δικαιοσύνη.

(Rosalind Peterson: συμφωνώ.)

Η κλιματική πολιτική επομένως είναι πολύ περισσότερο από απλή πολιτική για το περιβάλλον. Θέτει βασικά ερωτήματα για τη δικαιοσύνη, στην οποία οι κυβερνήσεις αποκρίνονται πάντα μόνο μετά από ισχυρή δημόσια πίεση. Αυτή η πίεση πρέπει να είναι μαζική συγκέντρωση από κοινωνικές κινήσεις, μη κυβερνητικά οργανώσεις και συνδικάτα κατά τη διάρκεια της G8 συνόδου κορυφής στο Heiligendamm.
SVEN GIEGOLD, Attac Γερμανία

*Rosalind Peterson, http://www.californiaskywatch.com
είναι ίσως η μόνη δυνατή φωνή ενάντια στη Γεωμηχανική. Πιο δυνατή και από αυτή του Αλ Γκορε, ο οποίος πρόσφατα αρνήθηκε να έρθει σε ανοιχτή αντιπαράθεση με τον Κρούτσεν, ο οποίος είναι ο νομπελίστας που πρότεινε τη «λύση» με τα μπαλόνια θειαφιού στην ατμόσφαιρα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2007, 22:02:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
Όχι μόνο αυτό αλλά ο Gore υποστηρίζει την αυτοπροβολή του Richard Branson ως οπαδού γεωμηχανικής.
http://www.thestormtrack.com/2007/02/richard_branson_offers_carbon.php

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fronimitis
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2007, 11:46:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fronimitis  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος fronimitis
Ρε παιδιά, τόσα χρόνια ακόμα με αυτό ασχολείστε;;

Αρκεί να κάνετε μια αναζήτηση στο google για chemtrail hoax ή chemtrail urban legend

Σπάνια μπαίνω σε αυτό το φόρουμ, οπότε μην περιμένετε άλλα σχόλια μου, δεν έχω να αποδείξω κάτι άλλωστε. Λίγο ψάξιμο χρειάζεται και λιγότερη ευπιστία, σε αυτόν τον κόσμο τον απατηλό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2007, 12:08:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
quote:

Αρκεί να κάνετε μια αναζήτηση στο google για chemtrail hoax ή chemtrail urban legend
Λίγο ψάξιμο χρειάζεται και λιγότερη ευπιστία, σε αυτόν τον κόσμο τον απατηλό.

Μόνος σου το είπες "χρειάζεται λιγότερη ευπιστία". Πράγμα που ισχύει και για τις σελίδες που αναφέρεις...
Γιατί η έρευνα δείχνει πως τα στοιχεία μιλούν για πραγματικότητες και οχι για hoax...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2007, 17:55:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
Προφανώς ο άνθρωπος πιστεύει αυτά που βλέπει στο διαδήκτιο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 15:58:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
http://www.americanchronicle.com/articles/viewArticle.asp?articleID=23260

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 14:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
Λοιπόν halva μόλις πριν από λίγη ώρα διάβασα ολόκληρο το άρθρο στο οποίο μας παρέπεμπες χθες.

Από ότι καταλαβαίνω ο Ian Brockwell σκέπτεται σοβαρά την περίπτωση διασποράς μικροσωματιδίων αλουμινίου στην ατμόσφαιρα όχι απλά για την συγκράτηση της θερμοκρασίας στον πλανήτη όπως εικαζόταν μέχρι τώρα, αλλά για παρεμπόδιση "εισρροής" κοσμικής ακτινοβολίας γενικότερα.


ως μέσο αντιμετώπισης τεράστιων κλιματικών αλλαγών που συμβαίνουν "φυσιολογικά" στον πλανήτη κάθε 250 εκ. χρόνια... και την τελευταία φορά επέφεραν το θάνατο στη ζωή σχεδόν ολόκληρου του πλανήτη.

Μάλιστα τονίζει πως για κάποιους υπάρχουν "τρόποι διαφυγής" και θα υπάρξουν ζ'ωνες για επιζώντες, σίγουρα όμως όχι για 6,5 δις ανρώπους...

"Chemtrails seemed to appear shortly after the warming on other planets was noticed, and we can only assume that they are some kind of experiment designed to block some or all of the cosmic rays.

But why would the US keep a project like this, which is costing billions of dollars, a secret? Would the public reject such a project if they knew it was for their protection?

Could it be that some scientists have already discovered that our planet (and solar system) has entered a dangerous area that will produce a repeat of the climate we experienced 250 million years ago?"
....
No one can accurately predict how our planet will be affected, or guess the sea and temperature levels in the next 10-20 years (or sooner). Should governments consider the “zone” option, it would be wise to begin such a project as soon as possible, as the planning and time required to put this into effect could be in the region of 7-10 years.

We can of course hope that our climate stabilizes soon and returns to normal, but the risk of waiting too long could prove costly in terms of lives lost. This may not worry our leaders, as they probably have special places reserved already, but what about the rest of us? Maybe it is time to stop believing all we hear from governments, who have shown us they can’t be trusted, and start to demand answers.


Χμ, δεν ξέρω τι λέτε αλλά πιστεύω πως όλα μα όλα βρίσκουν την απάντηση τους στο ένα και το ίδιο γεγονός...κλαώς ή κακώς
όλοι οι δρόμοι...οδηγούν στο 2012 ή περνούν αναγκαστικά από εκεί.

Ας ελπίσουμε πως και οι "κοινοί θνητοί" θα βρούν τρόπους να επιβιώσουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 16:20:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
Στην ιστοσελίδα ECOWEEK (http://www.ecoweek.gr) θα δείτε ότι στις 3 και 4 Μαϊου στη Θεσσαλονίκη θα γίνει προβολή της ταινίας "Μια Ενοχλητική Αλήθεια" του Al Gore για τις κλιματικές αλλαγές. Αυτή η εκδήλωση μας δίνει την ευκαιρία να μοιράζουμε υλικό για τη γεωμηχανική. Προτείνω το κείμενο που έχουμε στην ιστοσελίδα Εnouranois http://www.enouranois.gr/sygrafeis/wayne/indexwayn1.htm η εναλλακτικά το κείμενο του Κώστα Λάντου http://www.enouranois.gr/epikairotita/indexlantos.htm
Έχει ωραίες εικόνες στη σελίδα http://www.attac-hellas.org/seminars/geoengineering/programme.htm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 22:20:42  Εμφάνιση Προφίλ
Μα τι στο καλό όλα στη Θεσ/νίκη γίνονται?
Εμείς οι Νότιοι κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.484375
Maintained by Digital Alchemy