ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 υπαρχει Δημιουργος;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2008, 19:41:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
eidos
για τους Αγιους Πατερες, που με ρωτας, θα μπορουσες να γινεις πιο συγκεκριμενος;
ποιους Αγιους Πατερες επικαλεισαι;
(με ονοματα)

Αναφέρομαι στους Πατέρες της Εκκλησίας του Χριστού που μας εγγυώνται την αυθεντικότητα των 76 βιβλίων της Αγίας Γραφής.
Η Εκκλησία, έχοντας ως παράδειγμα την Αποστολική Σύνοδο (Πράξεις 15/ιε΄), όταν πρόκειται να εγγυηθεί για κάτι που αφορά την πίστη μας, ακολουθεί την τακτική να εκφράζεται δια μέσω των Συνόδων και ειδικότερα, δια μέσω των Οικουμενικών Συνόδων.
Η Αγία Γραφή, όπως τη γνωρίζουμε σήμερα είναι το προϊόν των διάφορων κανόνων που έχουν επικυρωθεί από τους Αγίους Πατέρες που συμμετείχαν στις διάφορες Οικουμενικές Συνόδους. Το δέχεσαι ή δεν το δέχεσαι αυτό;
Αν εσύ, όπως λες, δεν δέχεσαι κανέναν Άγιο Πατέρα, τότε, δεν θα πρέπει να δεχθείς και την Αγία Γραφή, έτσι δεν είναι;
Ή μήπως δέχεσαι πως το ρόλο των Αγίων Αποστόλων και Πατέρων, στην υπερχιλιετή παράδοση της Εκκλησίας του Χριστού, τον έχουν αναλάβει κάποιοι υψηλόβαθμοι της εταιρείας Σκοπιάς, οι οποίοι και αποφασίζουν για το τι και πώς θα πρέπει να διαβάζουν οι Μ.τ.Ι., καθώς και για το πότε έπεται το τέλος του κόσμου, παρόλες τις αποτυχείς προβλέψεις τους έως τώρα;
Πριν συνεχίσω στο υπόλοιπο μήνυμά σου, θα περιμένω να μου απαντήσεις σε αυτά που σε ρωτώ έως τώρα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2008, 20:01:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε Eidos, περιμένει απάντηση ενώ έχεις πάρει; Προφανώς περιμένεις απάντηση που θέλεις… Εκτός Γραφών, βέβαια… Γιατί κάτι τέτοιες αποκλειστικές …..πληροφορίες, θυμίζουν τα απόκρυφα ευαγγέλια, που φυσικά γίνονται από αντιχριστιανικές οργανώσεις που προσπαθούν να αλλοιώσουν τις γραφές, γιατί φυσικά, στα ίσα δεν μπορούν να τις πολεμήσουν…
Οι πράξεις των αποστόλων, αλλά και η Αποκάλυψη δεν σου κάνουν, πλην της Παλαιάς Διαθήκης; Φίλε ότι και να σου πούμε, επειδή ζητάς κάτι που εσύ θέλεις, μάλλον ζητάς μια Αγία Γραφή παραγγελιά για σένα…

Κατά Ιωάννην: Κεφάλαιο 12ο : «Πάτερ, σῶσόν με ἐκ τῆς ὥρας ταύτης. ἀλλὰ διὰ τοῦτο ἦλθον εἰς τὴν ὥραν ταύτην. 28 πάτερ, δόξασόν σου τὸ ὄνομα….» Εδώ βλέπουμε τα δυο πρόσωπα της Αγίας Τριάδος.
Κεφάλαιο 13ο : «. 8 Λέγει αὐτῷ Φίλιππος· Κύριε, δεῖξον ἡμῖν τὸν πατέρα καὶ ἀρκεῖ ἡμῖν. 9 λέγει αὐτῷ ὁ Ἰησοῦς· Τοσούτον χρόνον μεθ' ὑμῶν εἰμι, καὶ οὐκ ἔγνωκάς με, Φίλιππε; ὁ ἑωρακὼς ἐμὲ ἑώρακε τὸν πατέρα· καὶ πῶς σὺ λέγεις, δεῖξον ἡμῖν τὸν πατέρα;»
Κεφάλαιο 13ο : «15 Ἐὰν ἀγαπᾶτέ με, τὰς ἐντολὰς τὰς ἐμὰς τηρήσατε, 16 καὶ ἐγὼ ἐρωτήσω τὸν πατέρα καὶ ἄλλον παράκλητον δώσει ὑμῖν, ἵνα μένει μεθ' ὑμῶν εἰς τὸν αἰῶνα, 17 τὸ Πνεῦμα τῆς ἀληθείας, ὃ ὁ κόσμος οὐ δύναται λαβεῖν, ὅτι οὐ θεωρεῖ αὐτὸ οὐδὲ γινώσκει αὐτὸ· ὑμεῖς δὲ γινώσκετε αὐτό, ὅτι παρ' ὑμῖν μένει καὶ ἐν ὑμῖν ἔσται. 18 Οὐκ ἀφήσω ὑμᾶς ὀρφανούς· ἔρχομαι πρὸς ὑμᾶς. 19 ἔτι μικρὸν καὶ ὁ κόσμος με οὐκέτι θεωρεῖ, ὑμεῖς δὲ θεωρεῖτέ με, ὅτι ἐγὼ ζῶ καὶ ὑμεῖς ζήσεσθε.» Να και τα τρία πρόσωπα φίλε μου… Το θέμα είναι αν θέλεις να δεις, όχι αν γράφονται στην Αγία Γραφή…
Κεφάλαιο 15ο : «. 26 ὅταν δὲ ἔλθῃ ὁ Παράκλητος ὃν ἐγὼ πέμψω ὑμῖν παρὰ τοῦ πατρός, τὸ Πνεῦμα τῆς ἀληθείας, ὃ παρὰ τοῦ πατρὸς ἐκπορεύεται, ἐκεῖνος μαρτυρήσει περὶ ἐμοῦ· 27 καὶ ὑμεῖς δὲ μαρτυρεῖτε, ὅτι ἀπ' ἀρχῆς μετ' ἐμοῦ ἐστε.» Και εδώ το Πνεύμα το Άγιον, τρίτο πρόσωπο της Αγίας Τριάδος…

Αποκάλυψη Κεφάλαιο 2ο : «Ὁ ἔχων οὖς ἀκουσάτω τί τὸ Πνεῦμα λέγει ταῖς ἐκκλησίαις. Τῷ νικῶντι δώσω αὐτῷ φαγεῖν ἐκ τοῦ ξύλου τῆς ζωῆς, ὅ ἐστιν ἐν τῷ παραδείσῳ τοῦ Θεοῦ μου.»
Πράξεις Αποστόλων Κεφάλαιο 2ο : «33 τῇ δεξιᾷ οὖν τοῦ Θεοῦ ὑψωθεὶς, τήν τε ἐπαγγελίαν τοῦ ἁγίου Πνεύματος λαβὼν παρὰ τοῦ πατρὸς, ἐξέχεε τοῦτο ὃ νῦν ὑμεῖς βλέπετε καὶ ἀκούετε. 34 οὐ γὰρ Δαυῒδ ἀνέβη εἰς τοὺς οὐρανούς, λέγει δὲ αὐτός· εἶπεν Κύριος τῷ Κυρίῳ μου, κάθου ἐκ δεξιῶν μου 35 ἕως ἂν θῶ τοὺς ἐχθρούς σου ὑποπόδιον τῶν ποδῶν σου…»
Επαναλαμβάνω φίλε μου χρειάζεται να θέλει κανείς να δει…
Όσο για τον νηπιοβαπτισμό, το μόνο που έχω να σου πω είναι ότι είναι πλάνη που έχει σκοπό να μην γλυτώνουν τα παιδιά από τις παγίδες του διαβόλου. Όταν ξέρεις κάτι ως καλόν, δεν το κάνεις; Τα εμβόλια, κάτι πολύ πρόχειρο σου φέρνω για παράδειγμα, δεν γίνονται σε παιδιά; Γιατί εκεί δεν περιμένουν να μεγαλώσουν; Γιατί ξέρουν ότι είναι καλό… Το ίδιο και με τον νηπιοβαπτισμό, φίλε…
Η υπεροχή του Πατέρα είναι τέτοια που δεν την καταλαβαίνεις… Όταν λέει « ο Ων ο Ην και ο Ερχόμενος,…» πόσα πρόσωπα βλέπεις και είναι ή όχι ίσα;…
Το Άγιο Πνεύμα είναι η ουσία του Θεού και αυτή διαχέεται, τι όνομα να έχει; Σου ξαναθυμίζω ότι όταν οι απόστολοι ρώτησαν τον Θεό, ανσώζονται όσοι βλασφημίσουν τον Πατέρα ή τον Υιό, είπε ότι αν μετανοήσουν , δύνανται να σωθού, αλλά τους λέει προσέξτε, όποιος βλασφημήσει το Πνέυμα το Άγιο, αυτός δεν σώζεται… Καταλαβαίνεις τον κίνδυνο που διατρέχεις μη αναγνωρίζοντας το Άγιον Πνεύμα; Εκτός αν…
Μωραίνει Κύριος ον βούλεται απωλέσαι…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2008, 22:34:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
trexag.

λες:
Κατά Ιωάννην: Κεφάλαιο 12ο : «Πάτερ, σῶσόν με ἐκ τῆς ὥρας ταύτης. ἀλλὰ διὰ τοῦτο ἦλθον εἰς τὴν ὥραν ταύτην. 28 πάτερ, δόξασόν σου τὸ ὄνομα….» Εδώ βλέπουμε τα δυο πρόσωπα της Αγίας Τριάδος.
-----------------------------------------------------

ανθρωπε μου επικοινωνεις; ο Γιος ζηταει απο τον Πατερα του να τον σωσει, προφανεστατα επειδη ο ιδιος δεν εχει την δυναμη που εχει ο Πατερας, και αναγνωριζοντας ο Γιος την ανωτεροτητα του Πατερα, ζηταει να δοξαστει το Ονομα Εκεινου, οχι το δικο του...
σου φαινεται εδω να μιλαμε για δυο ισοδυναμα προσωπα;;;;


λες:
8 Λέγει αὐτῷ Φίλιππος· Κύριε, δεῖξον ἡμῖν τὸν πατέρα καὶ ἀρκεῖ ἡμῖν. 9 λέγει αὐτῷ ὁ Ἰησοῦς· Τοσούτον χρόνον μεθ' ὑμῶν εἰμι, καὶ οὐκ ἔγνωκάς με, Φίλιππε; ὁ ἑωρακὼς ἐμὲ ἑώρακε τὸν πατέρα· καὶ πῶς σὺ λέγεις, δεῖξον ἡμῖν τὸν πατέρα;»
-------------------------------------------------------

δηλαδη εσυ μας λες οτι σε αυτο το εδαφιο υποστηριζεται η τριαδα!;;;;;

Ιωαννης 5:19 Αποκρίθηκε, λοιπόν, ο Ιησούς και άρχισε να τους λέει: «Αληθινά, αληθινά σας λέω: Ο Γιος δεν μπορεί να κάνει απολύτως τίποτα με δική του πρωτοβουλία, αλλά μόνο ό,τι βλέπει να κάνει ο Πατέρας. Διότι όποια πράγματα κάνει Εκείνος, αυτά κάνει με όμοιο τρόπο και ο Γιος. 20 Διότι ο Πατέρας νιώθει στοργή για τον Γιο και του δείχνει όλα όσα κάνει ο ίδιος, και θα του δείξει έργα μεγαλύτερα από αυτά, ώστε εσείς να θαυμάζετε. 21 Διότι όπως ο Πατέρας εγείρει τους νεκρούς και τους ζωοποιεί, έτσι και ο Γιος ζωοποιεί εκείνους που θέλει. 22 Διότι ο Πατέρας δεν κρίνει κανέναν απολύτως, αλλά έχει παραδώσει όλη την κρίση στον Γιο, 23 για να τιμούν όλοι τον Γιο όπως τιμούν τον Πατέρα. Αυτός που δεν τιμάει τον Γιο δεν τιμάει τον Πατέρα που τον έστειλε."

Ιωαννης 8:28 Έτσι λοιπόν, ο Ιησούς είπε: «Όταν θα έχετε υψώσει τον Γιο του ανθρώπου, τότε θα γνωρίσετε ότι εγώ είμαι αυτός και ότι δεν κάνω τίποτα με δική μου πρωτοβουλία· αλλά όπως με δίδαξε ο Πατέρας λέω αυτά τα πράγματα. 29 Και αυτός που με έστειλε είναι μαζί μου· δεν με εγκατέλειψε μόνο μου, επειδή εγώ κάνω πάντοτε τα πράγματα που του είναι αρεστά»

Κολοσσαεις 1:15 "Αυτός είναι η εικόνα του αόρατου Θεού, ο πρωτότοκος όλης της δημιουργίας"

Εβραιους 1:1-4 "Ο Θεός, ο οποίος πριν από πολύ καιρό μίλησε σε πολλές περιπτώσεις και με πολλούς τρόπους στους προπάτορές μας μέσω των προφητών, 2 στο τέλος αυτών των ημερών έχει μιλήσει σε εμάς μέσω ενός Γιου, τον οποίο διόρισε κληρονόμο όλων των πραγμάτων, και διαμέσου του οποίου έκανε τα συστήματα πραγμάτων. 3 Αυτός είναι η αντανάκλαση της δόξας του και η ακριβής απεικόνιση της ίδιας του της οντότητας, και αυτός συντηρεί τα πάντα με το λόγο της δύναμής του· και αφού πρώτα έκανε καθαρισμό για τις αμαρτίες μας, κάθησε στα δεξιά της Μεγαλειότητας σε υψηλούς τόπους. 4 Έτσι λοιπόν, αυτός έχει γίνει καλύτερος από τους αγγέλους, σε σημείο που να έχει κληρονομήσει ένα όνομα εξοχότερο από το δικό τους."

σε συσχετισμο με τα εδαφια που σου παραθετω προσπαθησε να καταλαβεις οτι η παραπομπη στον Ιωαννη δεν αναφερεται σε καμμια τριαδα.

λες:
«15 Ἐὰν ἀγαπᾶτέ με, τὰς ἐντολὰς τὰς ἐμὰς τηρήσατε, 16 καὶ ἐγὼ ἐρωτήσω τὸν πατέρα καὶ ἄλλον παράκλητον δώσει ὑμῖν, ἵνα μένει μεθ' ὑμῶν εἰς τὸν αἰῶνα, 17 τὸ Πνεῦμα τῆς ἀληθείας, ὃ ὁ κόσμος οὐ δύναται λαβεῖν, ὅτι οὐ θεωρεῖ αὐτὸ οὐδὲ γινώσκει αὐτὸ· ὑμεῖς δὲ γινώσκετε αὐτό, ὅτι παρ' ὑμῖν μένει καὶ ἐν ὑμῖν ἔσται. 18 Οὐκ ἀφήσω ὑμᾶς ὀρφανούς· ἔρχομαι πρὸς ὑμᾶς. 19 ἔτι μικρὸν καὶ ὁ κόσμος με οὐκέτι θεωρεῖ, ὑμεῖς δὲ θεωρεῖτέ με, ὅτι ἐγὼ ζῶ καὶ ὑμεῖς ζήσεσθε.» Να και τα τρία πρόσωπα φίλε μου… Το θέμα είναι αν θέλεις να δεις, όχι αν γράφονται στην Αγία Γραφή…
----------------------------------------------------------

λεει εδω ο Ιησους στους μαθητες του: αν εσεις με αγαπατε, εγω θα ΡΩΤΗΣΩ τον Πατερα, και Αυτος θα σας ΔΩΣΕΙ το πνευμα της αληθειας...
δηλαδη, εσυ υποστηριζεις οτι εδω μιλαει ξεκαθαρα για μια ισοδυναμη και παναιωνια τριαδα...
και λιγο πιο κατω που αναφερεται ο Πετρος ο Ιακωβος και ο Ιωαννης (τρια προσωπα) ασυζητητη κανει νυξη ξεκαθαρη σε μια τριαδα, το θεμα ειναι αν θελεις να δεις, οχι αν γραφονται στην Αγια Γραφη...

καλα, δεν ντρεπεσε λιγο;;;; σε ανθρωπους μιλας που ξερουν Ελληνικα, δεν το εχεις καταλαβει, οτι ο Μεσαιωνας του σκοταδιου και των ρασοφορων εμπορων εχει περασει ανεπιστρεπτη;


το ιδιο ισχυει και για τα υπολοιπα που λες...

εχεις δικαιωμα και εσυ και οι ομοιοι σου να πιστευεις και να προωθεις οτιδηποτε σου αρεσει, μην χρησιμοποιεις ομως τη Βιβλο με αυτο τον ανηκουστο και ψευτικο τροπο, μην την παραποιεις, γιατι δεν εισαι αξιος...

μπορεις να διαχειριζεσαι και να υπερασπιζεσε τα λογια των "πατερων" σας, οχι της Γραφης και του Δημιουργου...

λυπαμαι βρισκεσαι σε μαυρο σκοταδι (και λογω ρουχων)...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2008, 22:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε Eidos, είσαι από άλλο ..είδος πραγματικά… Με τον Φίλιππο ο Κύριος ημών Ιησούς Χριστός δείχνει ότι είναι Θεός, αφού του λέει ότι βλέπει τον Πατέρα στο πρόσωπο του, εσύ δεν το βλέπεις; την τριάδα που την είδες;;;;
Με κούφανες….
Από την «ώρα ταύτη…» εννοώ ότι έχουμε διάλογο του Πατέρα με τον Υιό, τα δυο πρόσωπα, όπως τον δέχεται η ορθόδοξος εκκλησία, εσύ τι κατάλαβες πάλι;…

Εσύ Ιεχωβά πληρωμένε του Μπρούκλιν , δεν δικαιούσαι να
μιλάς για σκοταδισμό…Περιμένετε εδώ και 2000 χρόνια την
έλευση του ψευτομεσσία σας με πρωθυπουργό τον Αβραάμ!!!,
υπουργό εξωτερικών, άλλον και λοιπά για χιλιετή βασιλεία, κλπ…
Μιλάς εσύ για σκοταδισμό, βρε όργανο των εβραίων;
Σου είπα κάτι πολύ σημαντικό που έκανες γαργάρα: ο Χριστός είπε ότι όποιος βλασφημεί το Άγιο Πνεύμα, δεν σώζεται…συγχαρητήρια… Έχεις κρατήσει θέση στην κόλαση… Καλορίζικο…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Άτροπος
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 00:56:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Άτροπος
Νομίζω πως είναι σχετικότατο:
Μια μέρα καθώς περπατούσα σε μια γέφυρα, στην άκρη είδα έναν τύπο έτοιμο να πηδήξει στο κενό. Αμέσως έτρεξα κοντά του λέγοντάς του:

- Στάσου! Μην το κάνεις...

- Και γιατί να μην το κάνω; Είπε.

- Υπάρχουν τόσα πολλά πράγματα για τα οποία αξίζει να ζει κανείς...

- Σαν ποια δηλαδή;

- Ε, είσαι θρησκευόμενος ή Αθεος;

- Θρησκευόμενος.

- Κι εγώ. Είσαι Χριστιανός ή Βουδιστής;

- Χριστιανός.

- Κι εγώ. Είσαι καθολικός ή Προτεστάντης;

- Προτεστάντης.

- Κι εγώ. Είσαι από την επισκοπική εκκλησία ή από των βαπτιστών;

- Από των Βαπτιστών!

- Τι λες, κι εγώ το ίδιο. Είσαι από την εκκλησία των Βαπτιστών του Κυρίου ή από την εκκλησία των Βαπτιστών του Θεού;

- Από την εκκλησία των Βαπτιστών του Θεού.

- Κι εγώ. Είσαι από την αρχική Εκκλησία των Βαπτιστών του Θεού ή από την ανασχηματισμένη Εκκλησία των Βαπτιστών του Θεού;

- Από την ανασχηματισμένη Εκκλησία των Βαπτιστών του Θεού.

- Κι εγώ το ίδιο. Ναι αλλά από ποια Ανασχηματισμένη Εκκλησία των Βαπτιστών του Θεού, αυτή που ανασχηματίστηκε το 1879 ή αυτή που ανασχηματίστηκε το 1915;

- Από την Ανασχηματισμένη Εκκλησία των Βαπτιστών του Θεού του 1915!

- Αντε άδειασέ μας της γωνιά, άθλιο σκουλήκι! Και τον έσπρωξα να πέσει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 01:22:49  Εμφάνιση Προφίλ
Dying_Incubus

quote:
Πίστευε και μη ερεύνα, τέκνο μου!
Εγώ πάντως αυτή την απάντηση είχα λάβει στο μάθημα των θρησκευτικών όταν έθεσα την ίδια ερώτηση.

Μα είναι ερώτηση που έκανες στον φουκαρά το θεολόγο, φίλε μου;

Δεν μπορούσες να τον ρωτήσεις κάτι που δεν είχε... κόμα;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Edited by - γιαπετ on 01/04/2008 01:23:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 01:26:50  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Άτροπε, καλώς ήλθες στην παρέα μας.

Πολύ καλό και ενδεικτικό αυτό που έγραψες, πρόσεχε μόνο όταν βρίσκεσαι εν μέσω διασταυρούμενων πυρών.
Να είσαι σκυφτός...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 01:57:00  Εμφάνιση Προφίλ
Φοβερό Ατροπος. Και πολύ ... πραγματικό!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 02:09:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εσύ Ιεχωβά πληρωμένε του Μπρούκλιν , δεν δικαιούσαι να
μιλάς για σκοταδισμό…Περιμένετε εδώ και 2000 χρόνια την
έλευση του ψευτομεσσία σας με πρωθυπουργό τον Αβραάμ!!!,
υπουργό εξωτερικών, άλλον και λοιπά για χιλιετή βασιλεία, κλπ…
Μιλάς εσύ για σκοταδισμό, βρε όργανο των εβραίων;
Σου είπα κάτι πολύ σημαντικό που έκανες γαργάρα: ο Χριστός είπε ότι όποιος βλασφημεί το Άγιο Πνεύμα, δεν σώζεται…συγχαρητήρια… Έχεις κρατήσει θέση στην κόλαση… Καλορίζικο…



Ωχ... ωχ... αγριεύουνε τα πράγματα...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 10:49:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εσύ φίλε Γιάπετ, βλέπω έπιασες δουλειά με τον δαυλό κι ας
μην έχει πιάσει ακόμη καλοκαίρι κι οι ζέστες, για να
δικαιολογηθούν οι φωτιές...
Για τους ιεχωβάδες είναι κοινό της πάσι ότι πληρώνονται απο το Μπρούκλιν των ΗΠΑ...
Όπως επίσης ότι περιμένουν βασιλεία που θα έχει χαρακτηριστικά τόσο αναχρονιστικά (πρωθυπυργός ο Αβραάμ!!!) που είναι τουλάχιστον για γέλια.
Ότι ο ιδρυτής των ιεχωβάδων, όπως κι άλλων παραχριστιανικών αιρέσεων είναι εβραίοι, είναι κι αυτό αληθεια...
Απο κεί κι έπειτα, ένας έξυπνος άνθρωπος δεν θα μπορούσε να πιστεύει τέτοια πράγματα παρά μόνον αν είναι πληρωμένος...
Συμφωνείτε ή διαφωνείτε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 10:50:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
eidos πλάκα μας κάνεις! από όλα αυτά που παραθέτεις είναι ηλίου φαεινότερο! ότι επρόκειτο για ισοδύναμα πρόσωπα!
-κάτι που φαίνεται ξεκάθαρα! στο στοίχο 29 κεφ.ζ'....εγώ οίδα αυτόν, (Εγώ όμως τον γνωρίζω, διότι έχω γεννηθεί από αυτόν), ότι παρ΄αυτού είμι,(και έχω ως Θεός την φύσιν και ουσίαν με αυτόν), καεκίνος με απέστειλεν(αλλά επί πλεόν αυτός με απέστειλε).

-Και κυρίως χωρίς μετάφραση στίχος 30 κεφ. ι'...εγώ και ο πατήρ εν έσμεν. (δε νομίζω να χρειάζεται μετάφαραση!) αγαπήτε φίλε eidos! (που δεν πιάνεις και όπλο!)

-Φίλε άτροπος καλώς ήρθες στην παρέα! ο διάλογος που παρέθεσες απυεθείνεται προς όλους είτε ένθεους, έιτε άθεους είτε ά-θρηκους και είναι νομίζω μία πολύ καλή ευκαιρία! για όλους μας! να σκεφτούμε κάποια πράγματα και σεβόμενοι τους άλλους! να χρησιμοποιούμε τουλάχιστον ηπιότερες εκφράσεις!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!

Edited by - europaios2 on 01/04/2008 13:20:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 10:50:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Εσύ Ιεχωβά πληρωμένε του Μπρούκλιν , δεν δικαιούσαι να
μιλάς για σκοταδισμό…Περιμένετε εδώ και 2000 χρόνια την
έλευση του ψευτομεσσία σας με πρωθυπουργό τον Αβραάμ!!!,
υπουργό εξωτερικών, άλλον και λοιπά για χιλιετή βασιλεία, κλπ…
Μιλάς εσύ για σκοταδισμό, βρε όργανο των εβραίων;
Σου είπα κάτι πολύ σημαντικό που έκανες γαργάρα: ο Χριστός είπε ότι όποιος βλασφημεί το Άγιο Πνεύμα, δεν σώζεται…συγχαρητήρια… Έχεις κρατήσει θέση στην κόλαση… Καλορίζικο…

trexagireve, προμηνύεται βροχή!
Ελπίζω να μην σε χτυπήσει κεραυνός...




=======================================================





quote:
-Θα βαριόταν ο θεολόγος να δώσει εξηγήσεις!

Ίσως να μην είχε απάντηση...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 11:03:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
euroapios2:
-Θα βαριόταν ο θεολόγος να δώσει εξηγήσεις!

Dying_Incubus:
Ίσως να μην είχε απάντηση...



-Kαι τώρα που έλαβες! έχεις απορίες?

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 11:03:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ D Incubus, βροχή και κεραυνούς έχει για όλους, πιστεύω... Διακρίσεις δεν γίνονται, έτσι;
Ότι ανάφερα είναι αλήθεια κι όχι συκοφάντηση, όπως λέω
και πιο πανω...
Απλά λατρεύω το πως κάποιοι είναι αντικειμενικοί...
Εντελώς υποκειμενικά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sonofzeus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Australia
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 13:12:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonofzeus
Φίλε eidos φαίνεται έχουν δίκιο αυτοί που αμφιβάλλουν για τις ερμηνευτικές σου ικανότητες.
γράφεις
quote:
eidos 31/03/2008, 18:58:55
Γενεση 1:28 Επιπλέον, τους ευλόγησε ο Θεός και τους είπε ο Θεός: «Να είστε καρποφόροι και να πληθυνθείτε και να γεμίσετε τη γη και να την καθυποτάξετε και να έχετε σε υποταγή τα ψάρια της θάλασσας και τα πετούμενα πλάσματα των ουρανών και κάθε ζωντανό πλάσμα που κινείται πάνω στη γη».
ο σκοπος του Θεου ηταν ο Αδαμ με την Ευα να γεμισουν τη γη με απογονους.
οστωσο πριν προλαβουν να ερθουν σε επαφη, παρηκουσαν στον Δημιουργο τους, και ετσι αυτο που μεταβιβασαν σε ολους τους απογονους τους τελικα, ηταν η αμαρτια και ο θανατος, αντι τις αιωνιας ζωης.


Συμφωνείς κι εσύ ότι δεν υπήρξε σεξουαλική επαφή πριν τη πτώση.
Το πρώτο κεφάλαιο είναι μια περίληψη και γι αυτό δεν είναι απαραίτητο ότι είπε ο θεός, στο Γενεση 1:28 ,να το είπε πριν τη πτώση. Αυτό εύκολα συμπαιρένετται διότι το 1:27 λέει ότι ο θεός έκανε τον άνδρα και τη γυναίκα, στο 1:28 ευχήθηκε και στους δύο και στο 1:31 ότι τέλειωσε η έκτη μέρα. Αλλά στα επόμενα κεφάλαια, με πιο λεπτομέρειες, μαθαίνουμε ότι τη γυναίκα την έπλασε αργότερα μέσα στον παράδεισο. Ετσι έχουμε 2:15 έχοντας φτιάξει τον παράδεισο βάζει εκεί μέσα τον Αδάμ, στα 2:18-23 ψάχνει ανάμεσα στα ζώα να του βρη βοηθό, σύντροφο (ελπίζω όχι ερωτικό!) και γι αυτό φτιάχνει τη γυναίκα- έχτρα μπόνους τα ονόματα των ζώων.
Εχοντας (ο Αδάμ κι η Εύα) μείνει κάποιο διάστημα στο παράδεισο χωρίς να γνωρίζουν ερωτικά ο ένας τον άλλον όπως φαίνεται από τα
2:25 αναίσχυντοι,ανίδεοι γύμνιας, 3:7 γνωρίζουν τη γύμνια τους, 3:10-11 καταλαβαίνουν τη γύμνια τους και τη διαφορά του φύλου/ σεξ
εξαιτίας του καρπού που έφαγαν-σίγουρα αφροδισιακό, 4:1 επιτέλους ο Αδάμ κι η Εύα το τρίβουν το πιπέρι που 'λεγε κι η γιαγιά μου, κάνουν έρωτα και αποκτούν απογόνους.
Συμπέρασμα την ευχή ο θεός την έδωσε όταν τους έδιωξε απο τον παράδεισο αφού είχε κάνει και την Εύα βλέπε επίσης 3:15 και 3:16 που αναφέρει για σπέρματα και κυοφορία.
ΖΗΤΩ Η ΑΝΥΠΑΚΟΗ ΤΗΣ ΕΥΑΣ.
Υπάρχουν κι άλλες ερμηνείες πιο απίθανες όπως 1:27 ο θεός έφτιαξε τον άνθρωπο "άρσεν και θήλυ" δηλαδή ερμαφρόδιτο κι αυτοπαραγόμενο- έτσι εξηγείται και το πάντα δύσκολο πρόβλημα το γιατί έχει ρώγες και ο άντρας που του είναι τελείως άχρηστες. Του εύχεται και πολλούς και καλούς απογόνους 1:28 και τελειώνει η έκτη μέρα 1:31.
Επίσης ο ευαγγελιστής Ιωάννης γράφει καθαρά ότι ο Λόγος είναι Θεός
(ένας θεός αν έτσι θέλεις, δεν έχω πρόβλημα με πολυθειστικές θρησκείες αν ανήκεις σ' αυτές) αν δεν σου κάθεται με τα πιστεύω σου μη το παρερμηνεύεις.
φιλικά Γιάννης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 13:28:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
eidos
ψηλε
1 Ιωαννη 5:
5 Ποιος είναι εκείνος που νικάει τον κόσμο αν όχι αυτός που έχει πίστη ότι ο Ιησούς είναι ο Γιος του Θεού; 6 Αυτός είναι που ήρθε μέσω νερού και αίματος, ο Ιησούς Χριστός· όχι μόνο με το νερό, αλλά με το νερό και με το αίμα. Και το πνεύμα είναι αυτό που δίνει μαρτυρία, επειδή το πνεύμα είναι η αλήθεια. 7 Διότι τρεις είναι αυτοί που δίνουν μαρτυρία, 8 το πνεύμα και το νερό και το αίμα, και οι τρεις είναι σε συμφωνία.

Φίλε eidos,

Στο παρόν απόσπασμα, στο εδάφιο 8, δεν αναφέρει πουθενά "είναι σε συμφωνία". Γιατί διαστρεβλώνεις τις λέξεις; Διαφωνείς ότι η πρωτότυπη γραφή είναι "και οι τρεις εις το εν εισιν.";

Αν ήθελε να πει πως και οι τρεις συμφωνούν θα το διατύπωνε καθαρότατα με τη λέξη "συμφωνούν".
Αφού δεν το έκανε, δεν ήθελε να πει ότι απλά συμφωνούν.

Απορώ πώς είναι δυνατόν να δέχεσαι να αλλάζεις το νόημα των λέξεων;

Θα μείνουμε πιστοί σε αυτό που είπαμε από την αρχή ή θα διαστρεβλώνουμε ως και το γραπτό λόγο προκειμένου να τον προσαρμόσουμε στις κακοδοξίες μας;;;


*****Σε προηγούμενο μήνυμά σου ανέφερες πως κρύφτηκα και δεν σου απαντούσα.
Το ότι έψαχνα πληροφορίες γι' αυτό που με ρώτησες, εσύ το εξέλαβες ως αποφυγή να σου απαντήσω.
Όπως, είδες, σου απάντησα βάσει των δικών μου σκέψεων και όχι κατά λέξη με το τι λέει η Ορθόδοξη Εκκλησία.
Από εσένα θα περίμενα να κάνεις το ίδιο και όχι να παραθέτεις απλά τις θέσεις των Μ.τ.Ι.

Έχω την εντύπωση πως αυτός που αποφεύγει να απαντά και "κρύβεται" για μεγάλα χρονικά διαστήματα είσαι εσύ φίλε μου και δεν γνωρίζω την αιτία;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 14:57:59  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα...

quote:
Εσύ φίλε Γιάπετ, βλέπω έπιασες δουλειά με τον δαυλό κι ας
μην έχει πιάσει ακόμη καλοκαίρι κι οι ζέστες, για να
δικαιολογηθούν οι φωτιές...

Α... καλά...

quote:
Για τους ιεχωβάδες είναι κοινό της πάσι ότι πληρώνονται απο το Μπρούκλιν των ΗΠΑ...

Αυτοί απ’ το Μπρούκλιν, οι ορθόδοξοι απ’ το ποίμνιο, οι καθολικοί απ’ το ποίμνιο επίσης και πάει λέγοντας.
Όλοι απ’ το ποίμνιο τα παίρνουν,
Πού βλέπεις τη διαφορά;


quote:
Όπως επίσης ότι περιμένουν βασιλεία που θα έχει χαρακτηριστικά τόσο αναχρονιστικά (πρωθυπυργός ο Αβραάμ!!!) που είναι τουλάχιστον για γέλια.

Για γέλια είναι και η αναμονή από κάποιους, της επανέλευσης του χριστού.
Όσο για τον Αβραάμ, τι σημασία έχει ο «βαθμός» αφου για όλους είναι «προπάτορας;

quote:
Ότι ο ιδρυτής των ιεχωβάδων, όπως κι άλλων παραχριστιανικών αιρέσεων είναι εβραίοι, είναι κι αυτό αληθεια...

Επίσης αλήθεια είναι ότι και οι «επίσημοι» χριστιανοί ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ την ιστορία των εβραίων, θεωρούν θεόπνευστο λόγο και έργο.

Και ο Σαούλ εβραίος ήταν.

quote:
Απο κεί κι έπειτα, ένας έξυπνος άνθρωπος δεν θα μπορούσε να πιστεύει τέτοια πράγματα παρά μόνον αν είναι πληρωμένος...

Ένας έξυπνος άνθρωπος που αναζητά, ψάχνει, εξηγεί, σκέπτεται και κρίνει.
Δεν συμπεριφέρεται σαν πρόβατο και δεν έχει σημασία σε ποιό παχνί τρώει το σανό.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 17:13:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
ψηλε

θα μπορουσες σε σημερινα Ελληνικα να μου παραθεσεις το συγκεκριμενο εδαφιο;


τρεχαγ.

εισαι πολυ πισω... αυτη η προπαγανδα εναντιον των Χριστιανων Μαρτυρων του Ιεχωβα, οτι δηλαδη πληρωνονται, εχει καταπεσει εδω και πολλα-πολλα χρονια...
οι κατεχοντες δεν την χρησιμοποιουν πια, γιατι απεδειχτει περιτρανα, φτηνη και βρωμικη (προπαγανδα)...

οπως φτηνοι και βρωμικοι αποδειχτηκαν οσοι την χρησιμοποιησαν (και οσοι το κανουν) (πολυ λιγοι πια)

καταλαβαινω οτι δεν εχεις ιδεα απο τις βασικες αληθειες της Βιβλου, γιατι και εσενα, οπως καθε επαγγελματια του ειδους, σε ενδιαφερει να προωθεις αυτο για το οποιο πληρωνεσαι (ειτε θεολογος εισαι, ειτε παπας, πληρωνεσαι αδρα, απο το κρατος, (δηλαδη και απο εμενα)
και δεν πληρωνεσαι για τις αληθειες τις Βιβλου, αλλα για τις αληθειες του συναφιου σου...
δεν σε παρεξηγω, μια και για σενα και αλλους σαν εσενα, ο Θεος ειναι επαγγελμα, αποτελεις μερος μια καστας, που καπηλευεται τον Δημιουργο και τον Γιο του, για ιδιον οφελος...

δεν πιστευεις, τρως απο τα αναμασημενα, και τα προσεχεις και τα υπερασπιζεσαι ως κορην οφθαλμου, γιατι απο αυτα ζεις...

ξερω οτι τρομος σε (σας) καταλαμβανει στη σκεψη και μονο, οτι οι Μαρτυρες συνεχως αποκτουν καινουργια μελη...
μελη που επιλεγουν να ειναι Μαρτυρες, και οχι νηπια που εσεις τα βαπτιζετε ορθοδοξα, (τα ρωτησατε αν θελουν;) και μετα καυχιεσται οτι εισται πολλοι...

οι Μαρτυρες ειναι ελευθεροι και υπευθυνοι, δεν εχουν παχιες κοιλιες και χρυσαφικα με το κιλο επανω τους, που θυμιζουν να μην πω τι...
αν ο Ιησους ζουσε σημερα, να μην αμφιβαλλεις, οτι στους ιδιους ρασοφορους και γραμματεις, θα απευθυνοταν με τα ιδια λογια "ταφοι ασβεστομενοι"

μην καταφερεσαι με μισος εναντια στην αληθεια των Μαρτυρων γιατι:
"ειναι φοβερο να πεσει κανεις στα χερια του ζωντανου Θεου"
Εβραιους 10:31

προς τους διαχειριστες:
εν αμυνη ευρισκομενος, δεν μπορω να σιωπω...
λυπαμαι για τις αληθειες που πονανε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 18:21:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Eidos, έπειτα από την ομολογία σου
περί του ποιόντος σου, κρίνοντας εξ΄ ιδίων τα αλλότρια,
θέλω να πιστεύω ότι αντιλαμβάνεσαι ότι μιλάς σε
ενήλικες κι όχι σε παιδιά…
Για επαγγελματίες που τριγυρνάνε από το πρωί μέχρι
το βράδυ κοστουμαρισμένοι και δείχνοντας ότι δεν
έχουν άλλη δουλειά πλην του προσηλυτισμού, ξέρουμε
όλοι με τους Μάρτυρες του Ιεχωβά, το καλύτερο παράδειγμα,
όχι ότι δεν υπάρχουν άλλοι… Χάρε Κρίσνα κι άλλοι γραφικοί
αποτελούν ατραξιόν στους δρόμους,…
Στην εποχή μας που το χρήμα έχει θεοποιηθεί, δεν αμφιβάλλω ότι πιστεύετε ότι μπορείτε να γίνετε κάποιοι αφού σ’ αυτό πιστεύετε, αλλά σίγουρα έχετε εκπλαγεί από την θρησκευτικότητα του Ελληνισμού και γι’ αυτό τα νεύρα σας τσίτα και οι προβοκατόρικες μέθοδοι με τις διαβολές και τις παραφράσεις της Αγίας Γραφής, αλλά σ’ αυτό που σου έγραψα δεν απαντάς..
Ο Χριστός είπε ότι όποιος βλασφημήσει το Άγιον Πνεύμα αυτός δεν σώζεται. Πως αισθάνεσαι με μια τέτοια προοπτική;
Το πόσο φοβερόν είναι να πέσεις εις χείρας Θεού ζώντος, το γνωρίζω πολύ καλά και αυτό λέω δι εσάς, αλλά εσύ, δεν φαντάζομαι να έχεις πέσει σε τέτοια πλάνη που να πιστεύεις ότι έχετε …θεοποιηθεί;…
«Μωραίνει Κύριος όν βούλεται απωλέσαι…»
Η πόλωση είναι ένα δείγμα αυτού του φοβερού…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 08:49:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
-Kαι τώρα που έλαβες! έχεις απορίες?

Πίστευε και μη ερεύνα...

quote:
Αγαπητέ D Incubus, βροχή και κεραυνούς έχει για όλους, πιστεύω... Διακρίσεις δεν γίνονται, έτσι;
Ότι ανάφερα είναι αλήθεια κι όχι συκοφάντηση, όπως λέω
και πιο πανω...
Απλά λατρεύω το πως κάποιοι είναι αντικειμενικοί...
Εντελώς υποκειμενικά...

Κατά καιρούς έχει ηλιοφάνεια, ψιλόβροχο, μπόρες, χαλάζι.
Μέχρι και τσουνάμι...
Όσον αφορά την αντικειμενικότητα, αυτή τείνει να αμφισβητείται σχεδόν πάντα όταν η υποκειμενικότητα είναι τόσο εγωιστική και βολεύει μια "θυματοποίηση" του ανθρώπου που προσπαθεί να δει λάθη σε όλους τους άλλους αλλά δε μπορεί να αναγνωρίσει τα δικά του.
Κι η παρατήρηση αυτού του φαινομένου είναι αρκετά ενδιαφέρουσα για την ψυχοσύνθεση του ανθρώπου αλλά συνάμα πολύ απογοητευτική...

Καλή σου μέρα!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 09:21:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ D Incubus, λες :
« Κατά καιρούς έχει ηλιοφάνεια, ψιλόβροχο, μπόρες, χαλάζι.
Μέχρι και τσουνάμι...( Πράγμα που συμφωνώ και επαναλαμβάνω, για όλους, διότι τοπικά φαινόμενα βροχης τοσο τοπικά,όσο σε ένα άτομο, μόνο στα "μικυ μαόυς"...)
Όσον αφορά την αντικειμενικότητα, αυτή τείνει να αμφισβητείται σχεδόν πάντα όταν η υποκειμενικότητα είναι τόσο εγωιστική και βολεύει μια "θυματοποίηση" του ανθρώπου που προσπαθεί να δει λάθη σε όλους τους άλλους αλλά δε μπορεί να αναγνωρίσει τα δικά του.
Κι η παρατήρηση αυτού του φαινομένου είναι αρκετά ενδιαφέρουσα για την ψυχοσύνθεση του ανθρώπου αλλά συνάμα πολύ απογοητευτική...
Καλή σου μέρα!»
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου…Κι εσύ μαζί σου;…
Επιστρέφοντας τώρα στο θέμα μας,
Δημιουργός του κόσμου, σύμφωνα με την θρησκεία μας
είναι ο Χριστός, ως Λόγος του Θεού, οπότε εκπίπτει
οποιαδήποτε αναφορά όποιου άλλου ψευδεπίγραφου «μεσσία»
ότι έρχεται ως διδάσκαλος, που έχει ανάγκη η ανθρωπότητα…
Γιατί κάτι τέτοιο δεν υπάρχει πουθενά γραμμένο.Ότι λέγεται αφορά φτηνές απομιμήσεις, πουδεν μπορούν να δουν το μέλλον και γι΄αυτό αντιγράφουν και είναι κατώτεροι...
Μ’αυτό θέλω να πω ότι ο Δημιουργός ήρθε επί γης και θα ξανάρθει επί θρόνου δόξης, όπως αναφέρεται και φυσικά όχι ως άνθρωπος, ή όπως ήρθε την πρώτη φόρά…
Αυτός ο Δημιουργός που έπλασε τον κόσμο, αλλά και το πλάσμα που τον κατοικεί και τον χαίρεται, έχει σοφία που μια τυχαία δημιουργία, δεν μπορεί να έχει….
Δηλαδή δεν μπορεί να έγιναν όλα τόσο αρμονικά και τυχαία
τέλεια για τον άνθρωπο…
Είναι σαν να λέμε ότι υπάρχει μια κοσμική αρμονία που
βλέπουμε να αφορά στον άνθρωπο, αλλά όχι προς κάθε κατεύθυνση,
ή μη μόνο προς συγκεκριμένη, την θέωση του ανθρώπου…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 09:44:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
europaios:
-Kαι τώρα που έλαβες! έχεις απορίες?

Dying_Incubus:
Πίστευε και μη ερεύνα...



-Eγώ θα το έλεγα Πίστευε και μη, ερεύνα
...αλλιώς με τη λίγη ορθογραφία που ξέρω θα έπρεπε να είναι Πίστευε και μη<<ν>> ερεύνα!
-Σωστός?

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!

Edited by - europaios2 on 02/04/2008 09:46:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 14:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
ευρωπ.

ο ψευτης και ο κλεφτης τον πρωτο χρονο χαιρονται!!
...και ο τρεχαγιρευε, και ο ψηλος και ο ευρωπαιος επισης!!!!!
γιατι μετα το πρωτο χρονο....!!!!!!!!;;;;;;;;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 17:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2

quote:
ευρωπ.

ο ψευτης και ο κλεφτης τον πρωτο χρονο χαιρονται!!

eidos:
...και ο τρεχαγιρευε, και ο ψηλος και ο ευρωπαιος επισης!!!!!
γιατι μετα το πρωτο χρονο....!!!!!!!!;;;;;;;;


-Τράβα πρώτα να πιάσεις όπλο για αυτήν την έρημη την πατρίδα! και μετά τα λέμε! ή τη σκέφτεσαι έρημη και σου αρέσει?


Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 19:24:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
trexagireve -Δημιουργός του κόσμου, σύμφωνα με την θρησκεία μας είναι ο Χριστός, ως Λόγος του Θεού, οπότε εκπίπτει
οποιαδήποτε αναφορά όποιου άλλου ψευδεπίγραφου «μεσσία»
ότι έρχεται ως διδάσκαλος, που έχει ανάγκη η ανθρωπότητα…

Φίλε trexagireve θα ήθελα να μου εξηγήσεις μια απορία που είχα πάντα .

Πως είναι δυνατόν αυτή η αληθινή θρησκεία που η διδασκαλία της έχει βασιστεί πάνω στην αγάπη που κήρυξε ο Χριστός, να έχει διασπαστή και η ίδια σε τόσες αλήθειες (αιρέσεις) που πηγάζουν από τον ίδιο χριστιανισμό ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 20:06:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δεν θέλει πολύ φαντασία , φίλε μου Elo, η διάσπαση οφείλεται
στην περηφάνεια του ανθρώπου που όταν πλησιάζει κάτι σωστό πάει αμέσως να το οικειοποιηθεί και φυσικά πέραν του διαβόλου
που στο σωστό πάει και δημιουργεί αιρέσεις, μην ξεχνάμε και
τους φίλους μας ..εβραίους, καθώς οι περισσότερες των αιρέσεων
είναι δικά τους δημιουργήματα για να διχάσουν τον χριστιανισμό…
Αυτό μπορείς να το καταλάβεις και από το ότι στο πέρασμα του χρόνου οι εβραίοι με πολλούς τρόπους πολέμησαν την θρησκεία μας , συμμαχώντας με κάθε είδους εχθρό, καθοδηγούμενοι από το μίσος
τους και τον διάβολο…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 21:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
trexagireve -Δεν θέλει πολύ φαντασία , φίλε μου Elo, η διάσπαση οφείλεται
στην περηφάνεια του ανθρώπου που όταν πλησιάζει κάτι σωστό πάει αμέσως να το οικειοποιηθεί και φυσικά πέραν του διαβόλου

Πολύ σωστά trexagireve οπότε το πρώτο μάθημα που πρέπει να πάρουμε, είναι πως το σωστό/ηθικό (όπως και να ορίζεται από τον καθένα μας) δεν μπορεί κανένα μας να το περιορίσει και να το κάνει κτήμα του, δίνοντας του μια ταμπέλα που πάντα έχει ως κατάληξη «..ισμός...»

Ακόμα και αν ο συγκεκριμένος για τον καθένα μας «..ισμός...» είναι ο μοναδικός που λέει Αλήθειες, όταν τον θωρακίζουμε με τις προκαταλήψεις μας και της προσωπικές μας μικρές αλήθειες, για να τον κάνουμε να φανεί τεράστιος στα δικά μας μάτια, η πραγματική ουσία που κρύβεται μέσα του, μεταμορφώνεται σε μια μικρή φουρτουνιασμένη λίμνη, που η μόνη αντανάκλαση που υπάρχει μέσα της είναι το θρυμματισμένο πρόσωπο μας (Εγώ).

Μια Αλήθεια πράγματι υπάρχει, μόνο που είναι διασκορπισμένοι σε πολλά κομμάτια που ο άνθρωπος την έχει χρησιμοποιήσει, φέρνοντας στην στα μέτρα του …για να την/μας ελέγξει .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 22:13:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
elo

Πως είναι δυνατόν αυτή η αληθινή θρησκεία που η διδασκαλία της έχει βασιστεί πάνω στην αγάπη που κήρυξε ο Χριστός, να έχει διασπαστή και η ίδια σε τόσες αλήθειες (αιρέσεις) που πηγάζουν από τον ίδιο χριστιανισμό ;


Το συγκεκριμένο φαινόμενο απλά επιβεβαιώνει τα ετερογενή ερμηνευτικά σχήματα των ανθρώπων που καθορίζονται ενίοτε κι από προσωπικά ή κοινά συμφέροντα και φιλοδοξίες.

Φυσικά δεν παρατηρειται μόνο στον χριστιανισμό και στις θρησκείες αλλά σε ποικιλους τομείς όπως στις πολιτικοοικονομικές θεωρίες και ιδεολογίες, στις επιστήμες, στην φιλοσοφία, στον αθλητισμό, στις τέχνες(μουσική, ζωγραφική, κινηματογράφος κτλ) με διαφορετικό αριθμό ομαδοποιήσεων ανά περίπτωση.

Π.χ. από τη μία έχουμε:

Βασιλοχουντικοι, Χουντικοί σκέτα, Νεοφιλελεύθεροι, Κεντροδεξιοί κτλ

κι από την άλλη:

Σοσιαλιστές, Κομουνιστές, Αναρχικοι, Αναρχοαυτόνομοι κτλ

Και κάπου ανάμεσα στις παραπάνω ομαδοποιήσεις βολοδέρνουν και οι Κεντρώοι με τον Βασίλη Λεβέντη να νοσταλγεί τη χαμένη αίγλη του Γέρου της Δημοκρατίας...

Φυσικά μπορούν να συγκεκριμενοποιηθούν ακόμη περισσότερο οι ομαδοποιήσεις.
Π.χ. Μητσοτακικοί - Καραμανλικοί

Ή στον αθλητισμό....

Βαρδινογιαννικοί- Αντιβαρδινογιαννικοί- Ουδέτεροι, σχετικά με την θρησκεία της Πανάθας!
Κοινό θρησκευτικό ίνδαλμα, διαφορετικοί τρόποι προσέγγισης και δραστηριοποίησης...

Το σίγουρο φίλε μου elo είναι ότι εύκολα μπορεί ο καθένας να βρει το προσφιλές σχήμα του. Το ιδανικό είναι να μην αφήνεις να υψώνονται δυσθεώρητα και αδιαπέραστα τείχη που περιορίζουν τη σκεψη, τους ορίζοντες και τον τρόπο δράσης σου.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 22:56:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε Elo, συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λές και επαυξάνω...
Tο θέμα είναι να μπορούμε να βλέπουμε το σωστό, χωρίς να το συνδέουμε με ανθρώπους και επιδράσεις των στα δρώμενα των
ιδεών και εν προκειμένω, στη διδασκαλία του Ιησού Χριστού,
κατ' εμέ... Για να ακριβολογούμε…

Η εμφάνιση εγωισμού και υλιστικής αποδόσεως εννοιών ανωτέρων απ’ ότι πολλοί μπορούν να αντιληφθούν, σίγουρα δεν μπορεί να μειώνει στον αναζητητή το πεδίο έρευνας που πρέπει να ακολουθεί, με σκοπό την γνώση της όποιας απόλυτης αλήθειας , σχετικά με το Ον που δημιούργησε τον κόσμο, αλλά και τον προορισμό του ανθρώπου, πλάσματος του Θεού…
Η όλη εφαρμογή , για μένα έχει να κάνει με το αν κανείς
αναζητά χωρίς προκαταλήψεις…Έχω διαβάσει και μελετήσει (καταλαβαίνεις την διαφορά πιστεύω…) βιβλία και γνώσεις από πολιτισμούς και θεολογοφιλοσοφίες που λίγοι άνθρωποι θέλω να
πιστεύω έχουν κάνει… Χωρίς φόβο και πάθος...
Πράγματα τερατώδη και τόσο εκτός των δεδομένων του μέσου πολίτη, ώστε να μπορώ να είμαι πλέον και απόλυτος στις ιδέες μου,
αλλά και να είμαι σίγουρος ότι δεν μου διαφεύγει κάτι…
Δεν ξέρω πόσο εγωιστικά…τερατώδες θα σου φανεί αυτό, αλλά εμπεριέχει αλήθεια…
Αυτό δε έγινε από ηλικία μικρή, όπου η νηφαλιότητα μιας λογικής πολύ ακραίας και δίχως φαινόμενα ακολούθου κάποιας ιδεολογίας, ώστε κάποτε να πετύχω να αποκαλύψω στον εαυτό μου πράγματα που κρύβονται μέσα στον άνθρωπο και που ο άνθρωπος δεν αναζητά…
Το ίδιο υπάρχει και μέσα στονχριστιανισμό και λυπάμαι που πολλοί αναζητητές πουβλέπω να υπάρχουν εδώ, δεν έχουν κάνει.Το Κατά Ιωάννην ευαγγέλιο ,π.χ. έχει μεγάλησοφία κρυμμένη καιαπορώ που δεν το αντιλαμβάνονται πολλοί..
Σήμερα , εννοώ στην εποχή μας,περιμένω νέα δεδομένα που θα δημιουργήσουν ανατροπές που κανείς δεν φαντάζεται…
Όχι πράγματα που άπτονται του παρόντος καιρού , αλλά πολύ πιο προχωρημένα και διακεκριμένα απο το τώρα..
Κι εδώ θα δούμε πόσο ορθολογικά αποδεικνύεται η ύπαρξη του Δημιουργού και πως δεν υπάρχει κανένα τυχαίο αιτιατό…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 00:03:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
elo:
Πως είναι δυνατόν αυτή η αληθινή θρησκεία που η διδασκαλία της έχει βασιστεί πάνω στην αγάπη που κήρυξε ο Χριστός, να έχει διασπαστή και η ίδια σε τόσες αλήθειες (αιρέσεις) που πηγάζουν από τον ίδιο χριστιανισμό ;

Nα πω και γω! Πως είναι δυνατόν από τους ίδιους γονείς να βγαίνουν σε χαρκτήρα τελείως διαφοερικά παιδιά? Τους ίδιους γονείς, στο ίδιο σπίτι, η ίδια οικογενειακή θαλπωρή! και όμως..........τόσο διαφορετικά τα παιδια!.........το ίδιο πράγμα είναι elo!
-
quote:
elo:
Πολύ σωστά trexagireve οπότε το πρώτο μάθημα που πρέπει να πάρουμε, είναι πως το σωστό/ηθικό (όπως και να ορίζεται από τον καθένα μας) δεν μπορεί κανένα μας να το περιορίσει και να το κάνει κτήμα του, δίνοντας του μια ταμπέλα που πάντα έχει ως κατάληξη «..ισμός...»


Γιατί ποιος είπε ότι είναι κτήμα του?
quote:
elo:
Ακόμα και αν ο συγκεκριμένος για τον καθένα μας «..ισμός...» είναι ο μοναδικός που λέει Αλήθειες, όταν τον θωρακίζουμε με τις προκαταλήψεις μας και της προσωπικές μας μικρές αλήθειες, για να τον κάνουμε να φανεί τεράστιος στα δικά μας μάτια, η πραγματική ουσία που κρύβεται μέσα του, μεταμορφώνεται σε μια μικρή φουρτουνιασμένη λίμνη, που η μόνη αντανάκλαση που υπάρχει μέσα της είναι το θρυμματισμένο πρόσωπο μας (Εγώ).

-Άλλο εγωισμός άλλο θρησκεία! ο εγωισμός μπορεί να αυξομιώνεται η θρησκεία όχι! είναι σταθερή elo! (η διδασκαλία της).
quote:
elo:
Μια Αλήθεια πράγματι υπάρχει, μόνο που είναι διασκορπισμένοι σε πολλά κομμάτια που ο άνθρωπος την έχει χρησιμοποιήσει, φέρνοντας στην στα μέτρα του …για να την/μας ελέγξει

-Η αλήθεια σίγουρα είναι μία! σε πολλά κομάτια δεν είναι όμως διασκορπισμένη! διασκορπιμένα είναι μόνο όσα πιστεύει ή πράτει ο άνθρωπος! ο Θεός ο αληθινός! είτε αυτός είναι ο Μωάμεθ είτε ο Βούδας είτε ο δικός μας, είτε δεν υπάρχει! θα διέπεται αυστηρά και μόνο από μία αλήθεια!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy