ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ..
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 56
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2009, 16:27:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Τουλάχιστον εισαι ειλικρινής, φίλε Σβάμπε...Το μόνο που
ενώνει την έννοια Θεός του Ηρακλείτου, με τον χριστιανικό Θεό,
είναι η λέξη ...Θεός,φυσκά με τα εννοούμενα του..
Γιατί Θεός και με ανθρώπινα πάθη,΄οπως κάποιοι, δεν είναι Θεός...
Άρα,μένει μόνο η ζήλια που δεν έχετε κι εσείς θεό που να ειναι
θεός κι όχι θεοποίηση ανθρώπου...
Και βέβαια, ο Θεός, ξέρεις των χριστιανών, δεν είναι κυκλοθυμικός, εμείς οι άνθρωποι είμαστε κυκλοθυμικοί, αφού η διάθεση μας εξαρτάται απο το κέφι μας.... Θεός που να έχει κέφια και μαύρες, είναι
σίγουρα άνθρωπος..Άσχετα πως τον βλέπουν ορισμένοι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2009, 18:16:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
gilgamesh: quote:
________________________________________
Αλλά ότι ο πίθηκος με τον άνθρωπο είναι ξαδέλφια αυτό δεν είναι γεγονός αλλά ερμηνεία!!!? Μια ερμηνεία που σαν βάση έχει την εξέλιξη των ειδών αλλά δεν έχει σαν απόδειξη αυτά τα μεταλλαγμένα είδη…!? Υπάρχει μόνο μια ερμηνευτική θεωρία, απλά μια θεωρία που είναι βάση της έρευνας της επιστήμης με την ελπίδα ότι κάποια στιγμή αυτή η θεωρία δεν θα είναι μόνο μια θεωρία αλλά ένα γεγονός.
________________________________________
Με το ίδιο σκεπτικό θα έπρεπε να ακουστεί ότι ο Θεός δημιούργησε τον άνθρωπο είναι μια θεωρία και όχι γεγονός μέχρι να βρούμε το σκελετό του Αδάμ ή οτιδήποτε άλλο θα ήταν πειστικό ως απόδειξη πέραν της πίστεως.
Γιατί άμα απλά με τη πίστη στηρίζεις τη θεωρία αυτή τότε θα σου πω ότι και οι επιστήμονες που "φάγανε" χρόνια σε βιβλία και εργαστήρια με τη πίστη στο έργο τους στηρίζουν τη θεωρία τους.

Αγαπητέ Gilgamesh, κανένας δεν μπορεί να αποδείξει ότι ο Θεός υπάρχει με αντικειμενικό τρόπο. Και αυτό γιατί ο Θεός διάλεξε ο άνθρωπος να τον πλησιάζει μονο με τη πίστη.
Αλλά εδώ το πρόβλημα είναι ότι οι Άθεοι προσπαθούν να αποδείξουν ότι ο Θεός δεν υπάρχει, γιατί για αυτούς δεν υπάρχει καμία δημιουργία και κανένας δημιουργός, υπάρχει απλά εξέλιξη. Το πρόβλημα είναι στους Άθεους….

quote:
gilgamesh: quote:
________________________________________
Σαφώς και οι άθεοι επιστήμονες σκέφτηκαν να προκαλέσουν μια μικρή εξέλιξη, αλλά δεν μπορούν να μας πουν πόσες φορές γεύτηκαν την αποτυχία. Οι Άθεοι γνωρίζουν καλά του νόμους της ζωής και γνωρίζουν ότι δεν έχουν πρόσβαση στην ζωή για να την αλλάξουν, για προκαλέσουν κάποια εξέλιξη για να αποδείξουν την θεωρία τους. Για αυτό αποφάσισαν ομόφωνα να μίλανε για μια εξέλιξη δισεκατομμυρίων χρόνων!!!? Μήπως και τα δισεκατομμύρια χρόνια καλύπτουν το τεράστιο κενό τους . Ένα κενό που το δημιούργησαν οι ίδιοι, είναι κενό δισεκατομμυρίων χρόνων………….
________________________________________
Άλλη μια ενδιαφέρουσα θεωρία για την οποία δεν έχεις γεγονότα...

Δεν είναι θεωρία αλλά μια μικρή περιγραφή….


quote:
gilgamesh:Μια ωραία πρωϊα λέει ο Δαρβίνος τι να κάνω να προκαλέσω την Εκκλησία...ααα το βρήκα θα πω ότι εξελιχθήκαμε από το πίθηκο.
Μετά μαζεύτηκαν όλοι οι επιστήμονες του κόσμου σε ένα συμβούλιο και ψηφίσανε ομόφωνα ότι η εξέλιξη έγινε σε εκατ. χρόνια...
Κοίτα άμα δεν ξέρεις πως έχει η ιστορία του πως ο Δαρβίνος δημιούργησε τη θεωρία του και επίσης εάν δεν γνωρίζεις πως τη δεχτήκανε οι επιστήμονες απλά πες το και θα φροντίσουμε να παραθέσουμε την ιστορία για να την διαβάσεις και εσύ.
Τα άλλα για ομόφωνα συμβούλια και εγωϊσμούς των επιστημόνων λες και δεν έχουν συνείδηση ή ότι είναι όλοι άθεοι αποτυπώνουν νοοτροπίες παρελθόντων εποχών και "σκουριασμένων" μυαλών.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου αλλά γνωρίζω κάποια πράγματα τα όποια μάλλον τα αγνοείς, και ο Δαρβίνος δεν τα γνώριζε π.χ. το DNA…?
Gilgamesh δεν είπα για ομόφωνα συμβούλια!?

Απλά σου είπα ένα γεγονός το όποιο ούτε καν το κοίταξες αλλά άμεσος να επιτεθείς στα σκουριασμένα μυαλά του παρελθόντος???!


quote:
gilgamesh: quote:
________________________________________
Για αυτό Gilgamesh σε παρακαλώ πες μου ποια είναι η αρχή της θεωρίας σου? Τι είναι η ζωή? Από πού υπάρχει?
________________________________________
Δεν έχω ακόμα διατυπώσει δικία μου θεωρία.
Όταν θα διατυπώσω σου υπόσχομαι ότι θα είσαι ο πρώτος που θα το μάθει.


Ευχαριστώ, καλή επιτυχία!!!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΕΛ.ΕΛΥΟΝ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2009, 18:22:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
Think Math: quote:
________________________________________
Μα σε τι απάντησες? Α ναι, ότι η επιστήμη σηκώνει τα χερια ψηλά στο πως από τα προκαρυωτικά κύτταρα φτάσαμε στα ευκαρυωτικά? Στους χιλιάδες είναι και αυτοί που δήλωναν ότι οι πρωτεΐνες είναι ο γενετικός κώδικας και όχι το DNA γιατί με την εξυπνάδα τους θεώρησαν ότι αφού η πρωτεΐνη έχει 20 αμινοξέα και το DNA μονο 4 βάσεις άρα λογικό συμπέρασμα………
________________________________________
Ασε ρε φίλε .
Που μάθατε όλοι βιολογία , και πιπιλίζετε για DNA και πρωτείνες .
Εχεις πάει ποτέ η έχεις περάσει ποτέ εξω απο βιολογικό εργαστήριο ?
Κάνε μας την χάρη .

Τι είναι αυτό ασε ρε φίλε και κάνε μας την χάρη?
Τι είναι αυτά που λες?
Τόσο πολύ σε ενοχλεί η αλήθεια που άμεσος προσβάλεις τους άλλους?

Think Math δεν είναι κακό να πεις ότι δεν μπορείς να απαντήσεις αλλά είναι κακό να προσβάλεις τους άλλους όταν δεν μπορείς να απαντήσεις στις ερωτήσεις τους!!!?

quote:
Think Math: quote:
________________________________________
Στους χιλιάδες είναι και ο Δαρβίνος που δεν είχε ιδέα για το DNA για αυτό και άφοβα είπε ότι είναι απόγονος του Πίθηκου? Αυτό και αν είναι εξυπνάδα!!! Που να ήξερε τι ρολο παίζει αυτό το 1%.............
________________________________________
Απόγονοι πιθήκων είναι αυτοί που είναι ανεπίδεκτοι μαθησεως .
Θέλεις μήπως να το συζητήσουμε ?


Ποιος είναι ο δάσκαλος; Οι πίθηκοι;
Άραγε ο Δαρβίνος ήξερε ή δεν ήξερε για το DNA?
Για ρώτα τους πιθηκοδασκαλους….

quote:
Think Math: quote:
________________________________________
Μάλιστα χιλιάδες άθεοι απέναντι σε δισεκατομμύρια θεϊστές? Τι θες να μας πεις ότι εσείς οι Άθεοι επιστήμονες, είστε καλύτεροι, εξυπνότεροι από τα δισεκατομμύρια…?
________________________________________
Καταρχήν μην λες την λέξη Αθεοι .
Δεν έχεις αποκλειστικό προνόμοιο του θεού ούτε εσύ ούτε οι υπόλοιποι "έξυπνοι" φίλοι σου .
Σου είπα οτι είμαι άθεος ?
Οσο για το ποίος έχει δίκιο σε κάτι , δεν έχει σημασία το πλήθος αλλά η γνώση .
Αν ένας γιατρός που σε είδε , σου πεί οτι πρέπει να κάνεις εξετάσεις , και 100 άσχετοι συγγενείς σου , ισχυρίζονται οτι είσαι μιά χαρά , εσύ ποιόν θα ακούσεις ?


Think Math αν δεν είσαι Άθεος τότε πες μας ποιος είναι ο Θεός σου??????
Ποιος είναι ο ιατρός στην περίπτωση μας οι χιλιάδες Άθεοι?


quote:
Think Math: quote:
________________________________________
Τι προσπαθείς να αποδείξεις Think Math?
________________________________________
Δεν προσπαθώ να αποδείξω τίποτα .
Δείχνω απλά τον παραλογισμό στον οποίο καταλήγουν οι φανατικοί χριστιανοί προκειμένου να μην χαλάσει η φαντασίωση τους .

Νομίζεις ότι δείχνεις αυτό που λες. Στην πραγματικότητα δεν απάντησες σε τίποτα ουσιαστικό και δεν μας έδειξες τίποτα μα τίποτα!!!
Ίσως τώρα να μας δείξεις τον Θεό σου αν δεν είσαι Άθεος….

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΕΛ.ΕΛΥΟΝ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2009, 18:41:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
Schwabe:
el.elyon:
«Αυτό που σας ενοχλεί είναι ότι η Γένεση λέει την αλήθεια και δεν υπάρχει κανένα άλλο κείμενο τόσο αρχαίο όσο η Γένεση που να λέει την αλήθεια για την δημιουργία!!!»

Ναι, τι να σου πω, είναι τόοοοοοοσο «αλήθεια» όλα αυτά που λένε τα ΣΥΜΠΙΛΗΜΑΤΑ της λεγομένης Βίβλου ώστε......................η επιστημονική κοινότητα έχει αποφασίσει όποτε δεν βρίσκει την άκρη να ανατρέχει στην Βίβλο της ερήμου!!!!

Βέβαια, με όλες αυτές τις «αλήθειες» που διάβαζαν οι παπάδες τον μεσαίωνα θεωρούσαν και ότι η γη είναι το................κέντρο του σύμπαντος!!

el.elyon:
«Ποιον να προσπεράσεις; Τον Θεό? Το χόμπι σου?»

Ο «Θεός» της Βίβλου έχει προσπεραστεί εκ των πραγμάτων φίλτατε. Εγώ, δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα σχετικό.

Εγώ απλά σημειώνω τις ρηχότητες, για να μην χάνουνε οι άνθρωποι πολύτιμες αξίες όπως ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΚΕΨΗΣ και ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥΣ.....


Τα έχουμε ξαναπεί αυτά μάλλον καλύτερα μας τα έχεις ξαναπεί αγαπητέ.
Νομίζω οτι αυτό που κάνεις το έχω περιγράψει πολύ καλά και στο παρελθόν και στο παρόν. Είναι γνωστό ότι δεν έχεις καμία αλήθεια, κανένα οδό, δεν έχεις τίποτα να προσφέρεις εκτός από την άρνηση του Αληθινού Θεού.

Φίλτατε δεν θα ήμουν καθόλου υπερβολικός αν το συμπέρασμα μου από τα λεγόμενα σου εδώ είναι ότι είσαι Αντιχριστιανός . Και αυτό γιατί δεν έχεις πει τίποτα για τα Θεϊκά Όντα, για τις άλλες θρησκείες, για τους άλλους Θεούς, άραγε γιατί αγαπητέ μου Schwabe?


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΕΛ.ΕΛΥΟΝ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


Edited by - el.elyon on 23/02/2009 18:43:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2009, 20:02:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

el.elyon :

quote:
Τι είναι αυτό ασε ρε φίλε και κάνε μας την χάρη?
Τι είναι αυτά που λες?
Τόσο πολύ σε ενοχλεί η αλήθεια που άμεσος προσβάλεις τους άλλους?

Ακόμα δεν άνοιξες το στόμα σου και κάνεις το ασπρο μαύρο .
προσβλητικός έιναι όποιος τσουβαλοποιεί ανθρώπους που δεν γνωρίζει .
Αυτό που έγραψα είναι μία απλή και αληθινή διαπίστωση .
Οσοι Χριστιανοί βάλετε εναντίον της εξελικτικής θεωρίας είσαστε άσχετοι με το αντικείμενο .
Απόδειξη οι τελευταίες 10 σελίδες του θέματος .
Το μόνο που ξέρετε είναι να πιπιλάτε αγνωστες λέξεις όπως
"Μετάλλαξη" , "DNA" , "Πρωτείνες" για τις οποίες ξέρετε μόνο ότι γράφουν οι ιστοσελίδες της ΟΟΔΕ , και προσπαθείτε να το παίξετε ειδήμονες τρομάρα σας .

quote:
Think Math δεν είναι κακό να πεις ότι δεν μπορείς να απαντήσεις αλλά είναι κακό να προσβάλεις τους άλλους όταν δεν μπορείς να απαντήσεις στις ερωτήσεις τους!!!?

Διατύπωσες καμμία σοβαρή ερώτηση ?
Ρώτησες πως προέκυψαν τα ευκαριωτικά κύτταρα .
Σου έδωσα ένα link .
Διαβασέ το και πες μου την γνώμη σου . Μην αερολογείς.
Ρωτησες κάτι για πρωτείνες και DNA .
Ποια είναι ακριβώς η απορία σου ?

quote:
Ποιος είναι ο δάσκαλος; Οι πίθηκοι;
Άραγε ο Δαρβίνος ήξερε ή δεν ήξερε για το DNA?

Τι σημασία έχει αν ήξερε η όχι για το DNA ?
Ασφαλώς και δεν ήξερε .

quote:
Think Math αν δεν είσαι Άθεος τότε πες μας ποιος είναι ο Θεός σου??????

Αυτός που δεν είναι Αθεος δεν σημαίνει οτι είναι Ενθεος .
Ο θεός για μένα είναι μία υπόθεση μη απορριπτέα αλλά ουτε και αποδείξιμη .
Δεν ξέρω αν υπαρχει , και τι ακριβώς είναι αν υπάρχει , αλλα είμαι σίγουρος οτι δεν είναι θεός που γεννιέται απο παρθένες , που στέλνει τα πλάσματα του στην κόλαση , που ανάβει κεριά κατα παραγγελία , και όλα τα υπόλοιπα γραφικά που ισχυρίζονται οι χριστιανοί .
Η έννοια του θεου είναι σοβαρή υπόθεση για να την εξεφτελιζει κάποιος έτσι .

quote:
Ποιος είναι ο ιατρός στην περίπτωση μας οι χιλιάδες Άθεοι?

Οι επιστήμονες , γνώστες του αντικειμένου .

quote:
Νομίζεις ότι δείχνεις αυτό που λες. Στην πραγματικότητα δεν απάντησες σε τίποτα ουσιαστικό και δεν μας έδειξες τίποτα μα τίποτα!!!

Καλά , αυτή είναι η μόνη απάντηση - κλισέ , που ακούω συνεχώς .
Διαβασε τις τελευταίες 6-7 σελίδες του θέματος να δείς ποιός φέρνει αποδείξεις και ποιος όχι .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2009, 21:56:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Agnostic:
Επομένως πρέπει κι εσύ να είσαι πιο συγκρατημένος στις ερμηνείες σου εφόσον μπορούσε ο ουρανός να σημαίνει το ένα και το άλλο. Τα υπόλοιπα για τις θεοπνευστίες είναι φυσικά προσωπικές σου μη ελέγξιμες ερμηνείες και δεν διαφέρουν σε τίποτα από τις παραδοχές κι άλλων μη χριστιανικών λαών που θεωρούν θεόπνευστα τα ιερά τους κείμενα (π.χ. Κοράνι, Βέδες)


Ξέρεις δεν ήταν δύσκολο να ξέρουν οι άνθρωποι της αρχαίας Μέσης Ανατολής ότι υπάρχει η Μεσόγειος, η Ερυθρά, η Αραβική, η Μαύρη και η Κασπία Θάλασσα. Από τους μετακινούμενους εμπόρους και μόνο θα μπορούσαν να γίνουν γνωστές οι περιοχές αυτές.

Τα υπόλοιπα που γράφεις για υδρατμούς που φαίνονταν σαν θάλασσα είναι δικές σου προσπάθειες λαστιχοποίησης των γραφών για να ταιριάξουν με τις θέσεις σου. Ας μίλαγε με σαφήνεια ο Θεός για να μην υπάρχουν ενστάσεις.


O μεγάλος ιστορικός Εβραίος Φλάβιος Ιώσηπος στο έργο του "κατ΄ Απίωνος" γράφει κεφ.12:
"Ημείς λοιπόν ούτε χώραν παράλιον κατοικούμεν, ούτε εις το εμπόριον αρεσκόμεθα"
Ενώ μία σελίδα ποιο μπροστά μας ενημερώνεο ότι οι Εβραίοι άρχισαν να ασχολούνται με το εμπόριο επί βασιλιά Σολόμωντα περίπου δηλαδή, τον 10ο αιώνα π.Χ.
Η βίβλος όμως γράφτηκε περίπου τον 13ο αιώνα π.Χ. και απηχεί γεγονότα που έγιναν αιώνες πριν! Οπότε είναι μάλλον απίθανο να γνώριζαν τις θάλασσες που λες.
Ο Μωυσή εμφανίζεται ως συγγραφέας της Βίβλου. Αυτά που γράφει δεν είναι όλα όσα βίωσε ο ίδιος. Ως γνωστόν η Παλαιά Διαθήκη, περιέχει το λόγο του Θεού όπως τον απεκάλυψε ο ίδιος στους Ισραηλίτες, πριν να έλθει ο Χριστός στον κόσμο.

Η αποκάλυψη αυτή έγινε με στους αγίους άνδρες, τους Πατριάρχες, τον Μωυσή και τους Προφήτες της Παλαιάς Διαθήκης και είχε ως σκοπό της την προετοιμασία των ανθρώπων στο να κατανοήσουν καλύτερα και να πιστέψουν ευκολότερα στις αλήθειες της Καινής Διαθήκης, όπως ακριβώς τις απεκάλυψε στον κόσμο πλήρως και τελείως ο Υιός του Θεού.

Πολλά λοιπόν από τα γεγονότα που γράφει ο Μωυσής, τα γράφει όχι ως αυτόπτης μάρτυρας αλλά ως τρίτος.
Τα γεγονότα αυτά είχαν μεταφερθεί από γενιά σε γενιά και από στόμα σε στόμα. Το καλό της υπόθεσης είναι ότι οι Ιερείς αυτού του έθνους δεν αλλοίωναν τίποτα, ούτε τα ιστορικά γεγονότα ούτε αυτά που αναφερόντουσαν στο Θεό.
Γι' αυτό εξάλλου διαβάζουμε σε πολλά σημεία της βίβλου, ότι ο Θεός όχι απλά αναφέρεται υποτιμητικά στο λαό του Ισραήλ αλλά και τους τιμωρεί με τον χειρότερο τρόπο. Επίσης αρκετά σημεία της ιστορίας των Εβραίων είναι με μελανά σημεία. Παρ' όλα αυτά όμως οι Ιερείς τους δεν τόλμησαν να τα αφαιρέσουν.
Ο Ιώσηπος και πάλι στο ίδιο έργο μας δίνει πληροφορίες για την αυστηρότητά τους στην πιστή καταγραφή των γεγονότων.
Ως γνωστόν ακόμη, την ιστορία τους την έγραφαν οι ιερείς τους, κάτι που συνέβαινε και με άλλους λαούς.
Ο Θεός λοιπόν ενδεχομένως να μίλησε με περισσότερη σαφήνεια, το πέρασμα όμως του χρόνου, όσο και πιστά να τα μετέφεραν οι ιερείς στους επόμενους, ίσως να έκανε τη δική του δουλειά. Οπότε μην είσαι απόλυτος.

-Όσον αφορά τις άλλες θρησκείες που ανέφερες ,εφόσον αυτές αναφέρονται στη δημιουργία του κόσμου και του ανθρώπου, καλά θα κάνεις να μας τα αναφέρεις για να κάνουμε σύγκριση.

quote:
Agnostic:
Το γράφει. Εκτός αν διαβάζουμε διαφορετική Βίβλο.

Δε διαβάζουμε παρά την ίδια.
Όμως για να αναπτυχθούν και να καρπίσουν τα δέντρα χρειάζονται τον ήλιο. Άρα αυτός είχε δημιουργηθεί από την πρώτη ημέρα όταν έφτιαξε τον ουρανό.
Γιατί να είναι ξεκομμένος από αυτόν?
Απλά την τέταρτη ημέρα διαλύθηκαν πλήρως τα νέφη, φάνηκε καθαρά ο ήλιος και γι' αυτό γράφει ότι "φτιάχτηκε"
Ενδεχομένως το πέρασμα του χρόνου να δημιούργησε αυτή την προστριβή μας.
Όμως όταν γράφει ότι την πρώτη ημέρα έφτιαξε τον ουρανό και το φως! γίνεται ξεκάθαρος. Εάν δεν ήταν παρά απλά και μακρινά αστέρια δε θα υπήρχε το πρωί ούτε το βράδυ. Θα ήταν σταθερή η φωτεινότητα.
Εδώ όμως η Βίβλος γράφει: Να γίνει φως....."ήρθε το βράδυ, ήρθε το πρωί" πρώτη ημέρα.
Ε! τι άλλο να γράψει?

quote:
Agnostic:
Ναι αλλά χωρίς το ηλιακό φως δεν μπορούν να κάνουν φωτοσύνθεση, επομένως να αναπτυχθούν και να συντηρηθούν στην παμπάλαιη γη. Δεν ξέρω για την ανακάλυψη που αναφέρεις από τους επιστήμονες, αλλά δεν έχει καμία σχέση με τη Βίβλο και σου συνιστώ να πάψεις να λαστιχοποιείς τα πράγματα προσπαθώντας να συνταιριάξεις σύγχρονες ανακαλύψεις με τη μη αναφορά τους στις Γραφές. Αυτά για το πρωί και βράδυ, αν και αποτελούν εύλογες απορίες μπορεί να αποτελούν απλά λογοτεχνικές συμβάσεις ή να εμπεριέχουν αλληγορία. Ας τα έγραφαν πιο συμαζεμμένα οι γραφιάδες της Π.Δ.

Μα ο ήλιος υπήρχε!!!!!! Δε με διαβάζεις προσεχτικά!!!!! Απλά όσο περνούσε ο καιρός καθάριζε η ατμόσφαιρα της γης και ο ήλιος την πλησίαζε όλο και ποιο πολύ! (με τις ακτινοβολίες του).
Ας υποθέσουμε ότι σήμερα με άριστα το 5 (όσον αφορά την αποτελεσματικότητα και λειτουργικότητα της ακτινοβολίας στη γη) βρισκόμαστε στο 10.
Την πρώτη ημέρα ήταν στο 1. Τη δεύτερη στο 2. Την τρίτη που έφτιαξε τη βλάστηση στο 3. την τέταρτη που έφτιαξε τα διάφορα ζώα στο 4 και όταν έφτιαξε τον άνθρωπο στο 5!
Ποιο απλά δεν μπορώ να τα γράψω.

quote:
Agnostic:
Τρόπος του λέγειν "σκάρτα" (γι'αυτό το έβαλα μέσα σε εισαγωγικά). Αυτό που με ξαφνιάζει είναι ότι δεν ξέρει τι φτιάχνει ή πώς θα του βγουν. Με ξαφνιάζει το γεγονός ότι έπρεπε να περάσουν εκατομμύρια χρόνια για να κρίνει ότι έπρεπε να φτιάξει ένα ον με νοημοσύνη. Με ξαφνιάζει η υποτιθέμενη αγαθοσύνη από τη μία και η μαζική καταστροφή ζωής που αναλαμβάνει από την άλλη. Ολα αυτά μου φαίνεται ότι αγγίζουν τα όρια της παράνοιας.

Εσένα σου φαίνονται έτσι, άγρια και παρανοϊκά! Εσένα που είσαι τόσο καλός! τόσο ευαίσθητος! και γλυκούλης άνθρωπος! Εσένα που τα συναισθήματα σου υπερβαίνουν τη λογική σου!
Είδες σε προηγούμενο μήνυμα σου, πόσο είχες στεναχωρηθεί που είχαν εξαφανιστεί οι δεινόσαυροι? Σκέφτηκες με το συναίσθημα! Ευτυχώς που ήρθα εγώ, σου εξήγησα ότι εάν δεν είχαν φύγει οι δεινόσαυροι, δε θα γράφαμε εμείς στο διαδύκτιο ............και σου απάλυνα κάπως τον πόνο σου!!!
εγώ σκέφτηκα με την ψυχρή λογική!
Ο Θεός λοιπόν διέπεται από τη λογική φίλε μου! Και η λογική δε χωράει συναισθηματισμούς! Μην ξεχνάς ότι η ίδια η βίβλος μιλάει για τρομερές τιμωρίες που υπέστησαν οι ίδιοι οι Εβραίοι από τον πάνσοφο Δημιουργό.
Φυσικά και ξέρει τι θα του βγουν.....αλλιώς δε θα τα έφτιαχνε.....απλά κάνουν τον κύκλο τους...και εμείς εάν τον κάνουμε νομίζεις ότι θα μας αφήσει?
Δε γνωρίζω πως ο ίδιος εκλαμβάνει και με τι κριτήρια τον κύκλο......γι' αυτό εξάλλου εγώ είμαι εδώ......και αυτός εκεί ψηλά!!!

quote:
Agnostic:
Δεν είναι ότι δεν έχω μείνει ευχαριστημενος. Μου φαίνεται παρανοϊκό να δεχτώ από τη μία έναν Θεό που ορίζει συμπαντικούς νόμους, που φτιάχνει σύμπαν γεμάτο άστρα, γαλαξίες, μαύρες τρύπες, πλανήτες νεφελώματα κτλ και ταυτόχρονα ασχολείται με την εξόντωση των παιδιών των Αιγυπτίων, με το να αναβει εφετζίδικα λαμπάδες μια φορά το χρόνο σε ένα ναό και με το αν έφαγε κρεατικά η κυρά Μαρίκα τη Μεγάλη Βδομάδα. Μου φαίνεται κατινίστικη η υπέρμετρη ενασχόλη με τα γηινα θέματα ρε παιδί μου, και από την άλλη είναι και αυτός ο ανθρωπομορφισμός που κυριαρχεί όπως σε όλες τις θρησκείες... (ο θεός εξοργίζεται, εκδικείται, επιβραβεύει κτλ όπως θα έκανε και ένας άνθρωπος δηλαδή)...
Μήπως τελικά προσπαθούμε να μεταβιβάσουμε ανθρωπινες συμπεριφορές και χαρακτηρστικά σε μια φαντασίωση? Λέω εγώ τώρα...

Όχι κάνεις λάθος!
Τα παιδιά των Αιγυπτίων πλήρωσαν τη νύφη του Φαραώ. Τι σε κάνει όμως να πιστεύεις ότι ο Θεός δεν τα αντάμειψε για τον αδικοχαμό τους στον άλλον κόσμο?
Τα κρεατικά τα έχει ήδη εξηγήσει ο Ιησούς. Ο ίδιος είπε ότι σημασία έχουν όχι αυτά που μπαίνουν στο στόμα μας, αλλά αυτά που βγαίνουν. Ένα ακόμη σημείο προστριβής με τους Φαρισαίους.
Η νηστεία είναι απαραίτητη μόνο εφόσον πρόκειται να κοινωνήσεις.
Εθιμοτυπικά όμως την κάνουμε τη Μεγάλη εβδομάδα.....κατά κάποιον τρόπο συμμετέχουμε στον πόνο του.......καμία σχέση βέβαια γιατί άμα σου φτιάξω γαριδούλες βρασμένες στο κρασάκι και κάτι άλλα κόλπα.....θα νηστεύεις για κανά μήνα....

quote:
Agnostic:
Ενώ ήσουνε εκεί όταν συνέθεταν την Παλαιά Διαθήκη ε?

Τα υπόλοιπα που γράφεις ομολογώ ότι πρώτη φορά τα ακούω και μου κάνει εντύπωση πώς δέχεσαι την πιθανότητα να προήλθαμε από ψάρια όταν δεν το αναφέρουν τα "ιερά κείμενα", και ενώ είσαι πρόθυμος να δεχτείς ως απώτερο προγονο το ψάρι, αρνείσαι κάθε πιθανότητα να δεχτείς τη συγγένειά μας με τα πολύ πιο κοντά ανατομικά και γενετικά πηθικοειδή. Στον κυκεώνα των σκέψεών σου δεν υπάρχει κανένας συνεκτικός δεσμός.

Αν δεν σε ικανοποιούν οι απαντήσεις για τις κότες ψάξε την απάντηση στις γραφές, ελπίζω μόνο να μην είναι πολύ ρηχή όπως "η σοφία του Θεού...εκείνο, το άλλο...κλπ, κλπ.."



Γιατί με μαλώνεις?
Τα ιερά κείμενα αναφέρουν ότι ο Θεός ο ίδιος μας έφτιαξε. Αυτό δε σημαίνει κατ' ανάγκη και την κυριολεξία της λέξης "φτιάχνω"
Εννοεί ότι μας έδωσε τη νόηση. Σε ένα είδος το οποίο εξελίχθηκε μέσα ενδεχομένως και αυτό από τους νόμους της φύσης, του χάρισε τη νόηση.......κάτι που δεν έκανε σε κανένα άλλο είδος! Μας πρόσεξε δηλαδή. Ασχολήθηκε ιδιαίτερα με εμάς.

Πως είναι λοιπόν να δεχτώ ότι έχουμε τον ίδιο πρόγονο με τον πίθηκο? Γράφει πουθενά ότι ο Θεός ασχολήθηκε μαζί του?........και πάλι απλή λογική που δεν τη βλέπεις. Οι σκέψεις μου δε βρίσκονται σε κυκεώνα και γι' αυτό μπορώ και ερμηνεύω ......ψάξε λοιπόν μάλλον σε εσένα τον κυκεώνα, που δεν μπορείς να ερμηνεύσεις τα απλά πράγματα όπως ότι η εναλλαγή της ημέρας βράδυ-πρωί, προϋποθέτει τον ήλιο και όχι τη λάμψη των αστέρων.

quote:
Agnostic:
Για όλα υπάρχουν οι απαντήσεις(χωρίς να σημαίνει ότι τις έχουμε βρει όλες βέβαια). Εγώ όμως δεν είμαι η προσωπική σου εγκυκλοπαίδεια. Αν λοιπόν είχες πραγματικά διάθεση να τις μάθεις θα απευθυνόσουν σε κάποιον ειδικό (στις περιπτώσεις που εγώ και οι άλλοι φίλοι του φόρουμ δεν γνωρίζουμε ή νομίζεις ότι δεν επαρκούν οι απαντήσεις μας) και δεν θα επαναπαυόσουν πίσω από αρχαία βιβλία με αόριστες έννοιες για τον Θεό και το "έργο" του. Την βρίσκεις, όμως με το να παριστάνεις τον ξερόλα και να τοποθετεις μια ασαφή μεταφυσική έννοια όπως αυτή του Θεού πίσω από "αναπάντητα ερωτήματα" αποδεικνύνοντας ουσιαστικά ότι δεν έχεις καμία παραγματική διάθεση να μάθεις και να διευρύνεις τους ορίζοντες των γνώσεών σου για τον κόσμο. Αυτό δείχνεις φανερά εδώ πέρα.

Α, και η τύχη ή το τυχαίο, συμπεριλαμβάνεται σε θέμα που μελετά η επιστήμη.



Αμ δε! που υπάρχουν απαντήσεις!!!
Πάντως όταν η επιστήμη ολοκληρώσει το πόρισμα περί της τύχης να μου το πεις......να πάρω το εγχειρίδιο χρήσης να κερδίσω τον πρώτο λαχνό

quote:
Agnostic:
Διότι συνηθίζεις να βάζεις και φατσούλες, αλογάκια, αρκάδες και δεν συμμαζεύεται. Ακόμα και πίσω από το χιούμορ όμως, λανθάνουν μηνύματα όπως η μεγαλομανία...Απλά το χιούμορ είναι ένας από τους τρόπους να την εκφράσεις συγκαλυμμένα...

Να!!!!!!!!! και ψυχολόγος!!!!!!

quote:
Agnostic:
Δεν γλείφανε μόνο τον απλό λαό αλλά κυρίως τα ιερατεία που ασκούν επιρροή στον θεοσεβούμενο λαό.

Τους "τσοπανόβλαχους" δηλαδή!!!

quote:
Agnostic:
Είπαμε...είναι πιο πολυσύνθετα τα πράγματα με περισσότερους φορείς να αναλαμβάνουν πρωταγωνιστικούς ρόλους(εκκλησίες, αυτοκράτορες, βασιλιάδες). Απλά η αρχική ιδέα βρισκόταν στο μυαλό κάποιων νομάδων της Μέσης Ανατολής.

Γράψανε ιστορία οι "τσοπανόβλαχοι" δηλαδή......
quote:
Agnostic:
Το "ορθό δόγμα" είναι αυτό που θα εγκυροποιήσει η κεντρική εξουσία μέσω των αποφάσεών της. Ουσιαστικά οποιαδήποτε ερμηνεία για τον Χριστό θα μπορούσε να παίξει ρόλο κεντρικού δόγματος, ορθής πίστης αν προτιμάς, αρκεί να κερδίσει την εγκυροποίηση από την άρχουσα τάξη που εξουσιάζει ένα τόπο.

Αρκεί να κερδίσει την εγκυροποίηση από την Οικουμενική Σύνοδο θα έπρεπε να πεις.
quote:
Agnostic:
Δεν μπορείς να κρίνεις τι είναι σωστό και λάθος στα θρησκευτικά δόγματα από τη στιγμή που οι διατυπώσεις τους για το υπερφυσικό στοιχείο δεν επαληθεύονται και αποτελούν θέμα πίστης. Ο λίγος αριθμός πιστών κάποιων αιρέσεων είναι καθαρά θέμα κοινωικοϊστορικό. Αν για παράδειγμα η εξουσία κυνηγήσει και καταστείλει μια αίρεση αποτελεσματικά, είναι επόμενο να έχει επιζήσει μικρός αριθμός οπαδών της. Αν προκύψει σήμερα μια αίρεση, δύσκολα θα βρει οπαδούς σε μια χώρα όπου ο λαός έχει μάθει να τηρεί ευλαβικά τις παραδόσεις ως έχουν, των θρησκευτικών συμπεριλαμβανομένων. Οι υποστηρικτές "αιρέσεων" θα φαίνονται σαν μαύρα πρόβατα και πιθανόν να αντιμετωπίζονται με καχυποψία ειδικά αν δίνει γραμμές η επίσημη Εκκλησία. Δύκολα δηλαδή θα ευδοκιμήσουν.


Εγώ φυσικά και δεν μπορώ!!!!
Οι πατέρες όμως της εκκλησία ναι!
Έκαστος στο είδος του ..........δε νομίζεις?
Αυτοί μελέτησαν τις γραφές και αυτοί αποφάνθηκαν για τα Δόγματα και τις αιρέσεις.

quote:
Agnostic:
Το ίδιο κι εσύ, διότι κι εγώ χριστιανός ήμουν μέχρι πριν 6-7 χρόνια, σε χριστιανικό περιβάλλον μεγάλωσα, αλλά δεν με έπεισε τελικά η "αληθινή πίστη".

Εγώ δεν ενδιαφέρομαι να πείσω κανέναν.
Γεννήθηκα χριστιανός σε μεγαλύτερη ηλικία τον μελέτησα και με έπεισε.

quote:
Agnostic:
Σου είπα και πριν ότι το θέμα ερευνάται, οπότε θα έπρεπε να είσαι πιο συγκρατημένος στις απορίες σου
- Οι Αφρικανοί δεν ζούσαν στο αφιλόξενο παγωμένο περιβάλλον όπως ζούσε ένας σημαντικός πληθυσμός Νεάντερταλ
- Θεωρώ πιθανότερο τον συνδυασμό παραγόντων εξαφάνισης των Νεάντερταλ. Κοινώς, αλλού μπορεί να υπέκυψαν σε κλιματολογικές αλλαγές, αλλού σε επιδημίες, αλλού να έχασαν τη μάχη για πόρους με το Σύγχρονο Ανθρωπο.
- Σου είπα ότι το είδος μας ήταν ευφυέστερο από τον Νεάντερταλ.
- Σε ένα θέμα που η έρευνα συνεχίζεται δεν μπορείς να μιλάς για λάθος της επιστήμης βιαστικέ μου φίλε.

Οι Νεάντερταλ, αφού κρύωναν ή θα έπρεπε βάση της εξέλιξης να βγάλουν πούπουλα, ή να το κόψουν με τα πόδια προς τα νότια.
Οι πόροι ήσαν άπειροι έφταναν για να θρέψουν 1.000 φυλές και όχι μόνο 2. Γιατί λοιπόν να είχαν ανταγωνισμό που θα οδηγούσε σε αφανισμό το ένα από τα δύο είδη?
Πάρε για παράδειγμα τα αιλουροειδή έχουν ανταγωνισμό μεταξύ τους, αλλά δεν έχει αφανίσει το ένα το άλλο!
Γιατί λοιπόν να αφανίσουμε μόνο τους Νεάντερταλ και όχι τους πιθήκους?

quote:
Agnostic:
Μάλιστα, τώρα πείστηκα. Θα προσεύχομαι να μην εξαφανίσει τις σβερκολαίμιες κότες και δεν έχει με τι να ασχοληθεί το ανήσυχο βαθυστόχαστο πνεύμα του europaios2!

Να προσεύχεσαι μην του μπει στο μάτι το άνθρωπος........
quote:
Agnostic:
Μα πρέπει να βρεις στοιχεία για να υποστηρίξεις μια θεωρία. Πώς να το κάνουμε δηλαδή?

Χρησιμοποιώ τα ίδια με την επιστήμη, απλά δίνω διαφορετική ερμηνεία.

quote:
Agnostic:
Σε ποιος δύο σκελετούς αναφέρεσαι?

Στο ένα, αρχέγονο που ήταν πρόγονος του πιθήκου και στο άλλο που ήταν πρόγονος του ανθρώπου.
Εσύ και τα δύο τα διαβάζεις ως το ίδιο και το αυτό! Εγώ ως διαφορετικά.
Μπορεί να μοιάζουν μεταξύ τους αλλά κανείς δεν απέσπασε για να μελετήσει τον εγκέφαλό του καθενός παρά μόνο τα οστά.
quote:
Agnostic:
Αδημονώ να διαβάσω την παρουσίαση της θεωρίας σου στο Nature τρισμέγιστε "επιστήμονα" europaios2

Πέρα από την πλάκα, θα πρέπει να έχεις τη γνώση να κρίνεις ένα απολίθωμα για να παρουσιάσεις τα στοιχεία σου και απ'ότι ξέρω δεν ετοιμάζεσαι για σπουδές στην Παλαιοντολογία ε?



Ευτυχώς που δεν είμαι Παλαιοντολόγος και για μένα και για τους Παλαιοντολόγους.....είμαι ποιο ψείρας από σένα!
quote:
Agnostic:
- Δεν σου είπα ότι είμαι επιστήμονας
- Φυσικά οι μεταλλάξεις γίνονται τυχαία και δεν ξέρεις πώς μπορεί να εμφανιστεί ένας άνθρωπος στο μέλλον.

Η φυλή vadoma στη Ζιμπάμπουε έχει πολλά άτομα των οποίων τα πόδια διαφέρουν από τα δικά μας λόγω μετάλλαξης και αλληγορικά λέγεται ότι μοιάζουν με αυτά της στρουθοκαμήλου.


Evolution in action: The Vadoma, or two-toed tribe, provide an unmatched example of genetic effects in a small population. They all feature the condition known as ectrodactyly which means their middle three toes are absent...

The condition in the Vadoma is caused by a mutation of chromosome number seven. What they tell us is that a dominantly inherited genetic mutation survives when it has beneficial effects - the tribe's deformed feet may help with tree climbing.


Υποστηρίζεται ότι τους βοηθάει στο σκαρφάλωμα πάνω στα δέντρα..

http://www.thisislocallondon.co.uk/news/1297969.startling_secrets_of_ostrich_people/
http://www.sonypictures.com/tv/shows/ripleys/database/ep_219a.html



Λάθος.
Το φαινόμενο που αναφέρεις είναι γνωστό στην Ιατρική και ονομάζεται συνδακτυλία. Μάλιστα είναι κάτι που συμβαίνει πολύ συχνά και εντάσσεται στις ανωμαλίες διάπλασης των άκρων κατά την εμβρυϊκή περίοδο.
Μπορεί να είναι κληρονομικό, αλλά μπορεί και να εμφανίζεται σποραδικά σε μεμονωμένα άτομα.
Διάβασε λίγο:
Το κάπνισμα στην εγκυμοσύνη προκαλεί παραμόρφωση των δακτύλων στα παιδιά

Άλλον έναν λόγο για να μην καπνίζουν οι γυναίκες στη διάρκεια της εγκυμοσύνης ανακάλυψαν αμερικανοί ερευνητές. Στην μεγαλύτερη έως τώρα μελέτη στο είδος της, πλαστικοί χειρουργοί διαπίστωσαν ότι το κάπνισμα αυξάνει σημαντικά τον κίνδυνο αποκτήσεως παιδιού με περισσότερα, ενωμένα ή λιγότερα δάκτυλα στα χέρια και στα πόδια.

Χρησιμοποιώντας στοιχεία από την εθνική βάση δεδομένων των ΗΠΑ για τις γεννήσεις, οι ερευνητές διαπίστωσαν ότι τα μωρά που γεννιούνται από καπνίστριες εγκύους έχουν, κατά μέσον όρο, 31% περισσότερες πιθανότητες να παρουσιάσουν τέτοιου είδους γενετικές δυσμορφίες, σε σύγκριση με τα παιδιά των οποίων οι μητέρες δεν κάπνιζαν κατά την κύηση.

Και όσο περισσότερο καπνίζει μια γυναίκα, τόσο περισσότερο κινδυνεύει το παιδί της.

Όπως αναφέρει η επιθεώρηση «Πλαστική και Επανορθωτική Χειρουργική», την οποία εκδίδει η Αμερικανική Εταιρεία Πλαστικών Χειρουργών (ASPS), ακόμα και μισό πακέτο τσιγάρα την ημέρα να καπνίζει μια έγκυος, ο κίνδυνος να γεννηθεί το παιδί της με δυσμορφία των δακτύλων αυξάνεται κατά 29%.

Όταν η έγκυος καπνίζει από 11-20 τσιγάρα την ημέρα, ο κίνδυνος αυξάνεται κατά 38%, ενώ όταν καπνίζει πάνω από 21, ο κίνδυνος αυξάνεται κατά 78%.

«Οι επανορθωτικές επεμβάσεις για τη διόρθωση δυσμορφιών στα δάκτυλα των παιδιών είναι συχνές», δήλωσε ο επικεφαλής ερευνητής δρ Μπέντζαμιν Τσανγκ. «Προσωπικά, αντιμετωπίζω πολλά τέτοια περιστατικά. Οι γονείς με ρωτούν γιατί συνέβη αυτό στο παιδί τους, αλλά έως τώρα δεν είχα καμία απάντηση. Η νέα μελέτη δίνει μία πιθανή εξήγηση».

Οι ερευνητές εξέτασαν τα ιατρικά αρχεία των 6,8 εκατομμυρίων παιδιών που γεννήθηκαν στις ΗΠΑ στη διάρκεια του 2001 και του 2002, εντοπίζοντας 5.171 παιδιά που γεννήθηκαν με ανωμαλίες των δακτύλων, αλλά δεν έπασχαν από άλλα ιατρικά προβλήματα, όπως καρδιοπάθεια, διαβήτη ή υπέρταση.

Γνωστές ως πολυδακτυλία, συνδακτυλία και αδακτυλία, οι γενετικές δυσμορφίες των δακτύλων αποτελούν την πιο συχνή μορφή γενετικής ανωμαλίας των άκρων. Η πολυδακτυλία είναι η παρουσία περισσότερων από πέντε δακτύλων στο χέρι ή στο πόδι, η συνδακτυλία η ένωση των δακτύλων μεταξύ τους με λεπτές μεμβράνες και η αδακτυλία η απουσία κάποιου δακτύλου.

Η συνδακτυλία, που παρατηρείται σε διπλάσια αγόρια απ’ ότι κορίτσια, εκδηλώνεται σε μία ανά 2.000-2.500 γεννήσεις, ενώ η πολυδακτυλία σε μία ανά 600 γεννήσεις. Οι δυσμορφίες αυτές εμφανίζονται δίχως να υπάρχει οικογενειακό ιστορικό και οι περισσότερες είναι αγνώστου αιτιολογίας.


«Τα ευρήματά μας ήταν πολύ ενδιαφέροντα», τόνισε ο δρ Τσανγκ. «Περιμέναμε ότι κάποιο ρόλο θα παίζει το κάπνισμα της μητέρας, αλλά όχι ότι θα ήταν τόσο σημαντικές οι επιπτώσεις από αυτό. Το κάπνισμα προκαλεί εθισμό και οι έγκυοι συχνά δεν μπορούν να το διακόψουν, παρ’ ότι το θέλουν πάρα πολύ. Και αυτό σημαίνει ότι αν μια γυναίκα προγραμματίζει να αποκτήσει παιδί, καλό είναι να κόψει πρώτα το τσιγάρο».

ΠΗΓΗ: Reuters, Plastic and Reconstructive Surgery (January 2006)
http://health.ana.gr/news.php?id=1227

Έχεις δει σε ντοκιμαντέρ τι καπνίζουν στη Ζιμπάμπουε οι ιθαγενείς? Άντρες γυναίκες φτιάχνουν κάτι μπουριά δυό μέτρα.

Οι Αρκούδες έχουν 5 δάχτυλα σωστά? Οι πίθηκοι 5 σωστά ?
Όπότε αμέσως αμέσως καταρρέει η θεωρία ότι σκαρφαλώνουν καλύτερα με τα δύο δάχτυλα. Εξάλλου ιθαγενείς δεν υπάρχουν μόνο στη Ζιμπάμπουε αλλά και αλλού. Γιατί λοιπόν οι φυλές που ζουν στον Αμαζόνιο δεν έχουν τέτοια πέλματα? Αυτές δε σκαρφαλώνουν?

Διάβασε το κάτωθι:
Η εικόνα του kadabba

Τα δόντια έκαναν τη διαφορά

Ηταν η λεπτομερής ανατομία αυτών των τμημάτων οστών, κυρίως των δοντιών, που έπεισε τον Χαϊλέ Σελασιέ ότι είχε ανακαλύψει έναν καινούργιο, αρχαιότερο ανθρώπινο πρόγονό μας. Μολονότι μοιάζουν με των πιθήκων, οι κάτω κυνόδοντες και οι άνω μασητήρες, κυρίως, έχουν ορισμένα χαρακτηριστικά που έχουν βρεθεί μόνον στα δόντια των ύστερων ανθρωποειδών - τον όρο που χρησιμοποιούν οι επιστήμονες για να προσδιορίζουν εμάς και τους μη πιθηκοειδείς προγόνους μας. Διαφέρουν επίσης σε σχήμα από τα δόντια όλων των γνωστών, παλαιών και σύγχρονων, πιθήκων.

Ακόμη και ο τρόπος με τον οποίον βρέθηκαν στο έδαφος τα δόντια ήταν αποκαλυπτικός. Οπως εξηγεί ο παλαιοντολόγος Τιμ Γουάιτ, σύμβουλος του Χαϊλέ Σελασιέ, όλοι οι πίθηκοι οξύνουν τους άνω κυνόδοντές τους, καθώς μασούν, ενώ οι άνθρωποι όχι. Τα πίσω δόντια του νέου πλάσματος είναι επίσης μεγαλύτερα από του πιθήκου, ενώ τα μπροστινά δόντια είναι στενότερα, δίνοντας λαβή στους επιστήμονες να υποθέσουν ότι η δίαιτά του περιελάμβανε μία ποικιλία τροφών με ίνες, αντί για φρούτα και μαλακά φύλλα που προτιμούν οι χιμπατζήδες.


Ο Χαϊλέ Σελασιέ και οι συνεργάτες του δεν συγκέντρωσαν ως τώρα αρκετά οστά, ώστε να «συγκροτήσουν» με μεγάλη ακρίβεια τον kadabba. Αλλά γνωρίζουν ότι είχε το μέγεθος του σημερινού κοινού χιμπατζή, ο οποίος φθάνει το 1,22 μ. σε όρθια στάση, κάτι που δύσκολα τον εξισώνει σε ύψος με τον κοντινό συγγενή του Α. ramidus ramidus και τον καθιστά περίπου 20% ψηλότερο από τη Λούσι, τη φημισμένη πρόγονό μας ηλικίας 3,2 εκατ. ετών που ανακαλύφθηκε περίπου ογδόντα χιλιόμετρα μακρυά, το 1974, και η οποία βρίσκεται πλέον πολύ μακρύτερα μέσα στο εξελικτικό μονοπάτι.
Το μέγεθος του εγκεφάλου του kadabba και οι σχετικές αναλογίες των βραχιόνων και των ποδιών του ήταν πιθανότατα σαν του χιμπατζή.

Αλλά, αντίθετα από τον χιμπατζή ή οποιονδήποτε από τους σύγχρονους πιθήκους που κινούνται κατά κανόνα με τα τέσσερα άκρα τους, ο kadabba σχεδόν σίγουρα περπατούσε όρθιος τις περισσότερες ώρες, κάτι που καθίσταται σαφές από το μήκους 2,5 εκ. οστό του δακτύλου του ποδιού του. Τα δίποδα πρωτόζωα (περιλαμβανομένου του σύγχρονου ανθρώπου) κινούνται προς τα εμπρός στηρίζοντας το μπροστινό μέρος του ποδιού τους στο έδαφος και ανασηκώνοντας τη φτέρνα.
Ολόκληρο το άρθρο http://news.kathimerini.gr/4Dcgi/4Dcgi/_w_articles_civ_11_29/07/2001_5004695
Σύμφωνα λοιπόν με αυτό το άρθρο αναθεωρείται για τα καλά η άποψη ότι ο πίθηκος ήταν πρόγονός μας.
Ισχυρίζομαι ότι δεν έχουμε καμία σχέση με τους πιθήκους και το παραπάνω άρθρο ενισχύει την άποψή μου.

quote:
Agnostic:
Ο Θεός και τα θαύματα είναι αόριστες υποκειμενικές ερμηνείες. Αντίθετα η επιστήμη και οι επιστημονικές θεωρίες έχουν αυστηρά καθορισμένες προδιαγραφές και κριτήρια.

Κάνεις λάθος. Ούτε ο Ιησούς ήταν αόριστος ούτε η διδασκαλία Του.
Μέσα στις καθορισμένες προδιαγραφές και κριτήρια είναι και η απόδειξη και όχι οι εικασίες.
Το να βρίσκουν λοιπόν ένα οστό και να φαντάζονται τα άλλα 19.999 αν μή τι άλλο ούτε εικασία δεν είναι αλλά μαντική.

quote:
Agnostic:
Μη γίνεσαι γραφικός και λαϊκάντζας. Εσύ ούτε έρευνες έχεις κάνει, ούτε απολιθώματα έχεις εξετάσει, ούτε τη γνώση έχεις να το κάνεις.


Εσύ είσαι ιερέας? Έχεις λειτουργήσει? Έχεις διαβάσει όλους τους βίους των Αγίων? έχεις μελετήσει όλη την εκκλησιαστική θεολογία?
Γιατί λοιπόν απορρίπτεις το Θεό? Είσαι γραφικός? ή λαϊκάντζας?

quote:
Agnostic:
Τι είδους αρχέγονα? Σαν ψάρια ας πούμε? Δεν δέχεσαι δηλαδή αυτά που λέει η Βίβλος για δημιουργία του ανθρώπου από την αρχή ως ήταν?


Έχω ήδη απαντήσει.

quote:
Agnostic:
Ε τότε θα έπρεπε να κρατάς πισινή και με την θρησκεία σου αφού χωρίς να σου αποδεικνύει τίποτα σε καλεί να πιστεύεις σε νεκραναστάσεις, αγγέλους, παραδείσους, κόλαση και ένα σωρό φαντασιακές καταστάσεις.


Τα έχω εξετάσει με κριτική σκέψη και τα έχω αποδεχτεί.
Σου έχω αναφέρει και προσωπικά βιώματα παλαιότερα. Να μην επαναλαμβάνομαι.

quote:
Agnostic:
Στα απολιθώματα υπάρχει έλλειμα, όπως είναι φυσιολογικό και αναμενόμενο. Οπως σου είπα όμως υπάρχουν και στοιχεία γενετικής φύσης που αποδεικνύουν τις κοινές καταβολές μας με τα υπόλοιπα ζώα και την εξελικτική διαδικασία.

Δεν αποδεικνύουν το παραμικρό για τη σχέση μας με τον πίθηκο. Μόνο εικασίες. Σου παρουσίασα και παραδείγματα ακόμη και με οικεία ζώα και φυτά, που δεν μπορούν να εξηγηθούν με τη θεωρία της μετάλλαξης για επιβίωση παρά μόνο για λόγους τύχης.
Εκεί το έχεις γυρίσει τώρα.....στην τύχη......με λίγα λογια ότι έχει υποψία εξήγησης το ονομάζεις εξελικτική διαδικασία! μετάλλαξη για την επιβίωση!.......ότι δεν εξηγήται!.....τύχη!!!
Αμ! δυό καρπούζια σε μια μασχάλη δε χωράνε Agnostic!!!

quote:
Agnostic:
Αντίθετα, μια οντότητα που υποτίθεται είναι τέλεια δεν χρειάζεται να κάνει καμία αλλαγή, επομένως ούτε να δημιουργήσει κάτι. Αλλιώς σημαίνει ότι δεν εχει φτάσει στο τέλειο.

Ο Miller με τα πειράματά του έδειξε ότι τουλάχιστον οι μοριακοί δομικοί λίθοι της ζωής μπορούσαν να παραχθούν από καθαρά φυσικές διαδικασίες.



Δηλαδή τα ζώα που εξαφανίστηκαν ήσαν ατελή! αυτά που μεταλλάχθηκαν ημιτελή! και αυτά που παρέμειναν ως έχουν, όπως ο αλιγάτορας του gilgamesh, ήσαν τέλεια?
Δε μας τα λες καλά......

quote:
Agnostic:
Αφού δεν ήσουν εκεί? Πού το ξέρεις?

Το είπαν άλλοι που ήσαν!!

quote:
Agnostic:
Διότι από την εποχή που κάποια ψάρια βγήκαν από τα νερά έχουν περάσει πάνω από 300.000.000 χρόνια...

Δεν έχει σημασία!
Η σκωληκοειδήτης τότε από που μας έμεινε? ως τμήμα του πιθήκου?


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 23/02/2009 22:03:23

Edited by - europaios2 on 23/02/2009 22:05:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2009, 22:15:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Schwabe:
Είναι προφανές ότι η συγκεκριμένη ρήση του μεγάλου Έλληνα φιλόσοφου, αποτελεί απλά ΔΕΚΑΝΙΚΙ «Ελληνικότητας» για τα όσα ΕΣΧΑΤΟΛΟΓΙΚΑ εκπορεύονται απο την Ασιατική και ξένη στην Ελληνική φιλοσοφία και παράδοση θρησκεία του Αβρααμισμού/Χριστιανισμού.

Ο Θεός που πραγματεύεται ο Εφέσιος φιλόσοφος, ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΞΩ-ΚΟΣΜΙΟ και εξόχως κυκλοθιμικό «θεό» της Πεντατεύχου, και μετέπειτα δια της πλαγίας οδού και Θεό της αίρεσης του χριστιανισμού.

Έτσι, η έννοια και το περιεχόμενο που αποδίδει ο Ηράκλειτος στον «Θεό» παρασσάγγας απέχει απο τον τιμωρό-παιχνιδιάρη Θεό της Αβρααμικής εκδοχής, ο οποίος φτιάχνει παραδείσους ώστε να αποκλείσει το δημιούργημα του, μιας και ο ίδιος ο Παντογνώστης τα πάντα πρινν να λάβουνε χώρα γνωρίζει!

Σε απλά λόγια: το μόνο κοινό στοιχείο μεταξύ του Θεού του Ηράκλειτου και του Θεού του Αβρααμισμού/Χριστιανισμού είναι Η ΛΕΞΗ ΘΕΟΣ.

Και φυσικά, ο Ηράκλειτος γράφει ότι όλος ο κόσμος δεν πλάσθηκε από κάποιον θεό ή άνθρωπο, παρά «αλλ' ην αεί και έστιν και έσται πυρ αείζωον, απτόμενον μέτρα και αποσβεννύμενον μέτρα».

Αυτά τα ολίγα ώστε να μην θεωρούνε ορισμένοι ότι η χάλκευση και η ελληνοποίηση σημαίνει απαραίτητα και «αλήθεια».....




Hράκλειτος: "Εν το σοφόν μούνον λέγεσθαι. Εκ πάντων Εν και εξ Ενός τα πάντα"......τι άλλο βασικό όμως?......ότι όλα τα στοιχεία, ύδωρ, αήρ, γη, πυρ ευρίσκονται σε διαρκή κατάσταση αλλαγής σύμφωνα με τον εγγενή νόμο του "Θεού" και τα πάντα έχει ο "Λόγος", που είναι ο ίδιος ο Θεός!

Hράκλειτος:"Ενώ ο Λόγος υπάρχει αιώνια, ανόητοι αποδείχνονται οι άνθρωποι και πριν τον ακούσουν και αφού τον ακούσουν για πρώτη φορά, γιατί αν και γίνονται τα πάντα σύμφωνα με αυτόν το Λόγο, φαίνονται μη έμπειροι, όταν αποπειρώνται να πουν ή να πράξουν κάτι από αυτά που εγώ εκθέτω, διαχωρίζοντας το καθένα κατά τη φύση του λέγοντας το πώς έχει.
Οι άνθρωποι όμως λησμονούν όσα κάνουν ξυπνητοί, όπως και ξεχνούν όσα κάνουν κοιμισμένοι."

Αν αυτή η φράση δεν αναφέρεται στο Λόγο του Ιωάννη........τι να πω? απλά θα σου χαρίσω μια άλλη φράση του γιατί σου πάει γάντι!!!
"Ο άνθρωπος, άμυαλος φαίνεται μπροστά στο θεό, όπως το παιδί μπροστά στον άντρα"

Μὲν οὖν φησιν εἶναι τὸ πᾶν διαιρετὸν ἀδιαίρετον, γενητὸν ἀγένητον, θνητὸν ἀθάνατον, λόγον αἰῶνα, πατέρα υἱὸν, θεὸν δίκαιον· “οὐκ ἐμοῦ, ἀλλὰ τοῦ λόγου ἀκούσαντας ὁμολογεῖν σοφὸν ἐστίν ἕν πάντα εἶναι” ὁ Ἡράκλειτος φήσι.


Μετάφραση:
Ο Ηράκλειτος λέει ότι το παν είναι διαιρετό και αδιαίρετο, γεννητό και αγέννητο, θνητό και αθάνατο, λόγος και αιών, πατέρας και γιος, θεός και δικαιοσύνη . Αφού ακούσετε όχι εμένα αλλά το λόγο, είναι σοφό να ομολογήσετε πως τα πάντα είναι ένα.


Είσαι τόσο αφελής? Λες να χρησιμοποιώ τη ρύση αυτή του Ηράκλειτου, χωρίς να είμαι καλυμμένος?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2009, 22:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Think_Math:
Ακόμα δεν άνοιξες το στόμα σου και κάνεις το ασπρο μαύρο .
προσβλητικός έιναι όποιος τσουβαλοποιεί ανθρώπους που δεν γνωρίζει .

Θες να αναφέρω τσουβαλοποιήσεις που έχεις κάνει?

quote:
Think_Math:
Αυτό που έγραψα είναι μία απλή και αληθινή διαπίστωση .
Οσοι Χριστιανοί βάλετε εναντίον της εξελικτικής θεωρίας είσαστε άσχετοι με το αντικείμενο .
Απόδειξη οι τελευταίες 10 σελίδες του θέματος .
Το μόνο που ξέρετε είναι να πιπιλάτε αγνωστες λέξεις όπως
"Μετάλλαξη" , "DNA" , "Πρωτείνες" για τις οποίες ξέρετε μόνο ότι γράφουν οι ιστοσελίδες της ΟΟΔΕ , και προσπαθείτε να το παίξετε ειδήμονες τρομάρα σας .

Εσύ έκανες το παπί και το έριξες στην τύχη σε απλές ερωτήσεις που έκανα.
Ως μεγάλος και τρανός επιστήμονας που είσαι! όφειλες να δώσεις πειστική απάντηση. Αντ' αυτού διάβασα για τη Θεά τύχη.....

quote:
Think_Math:
Κατ' αρχήν δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα , και εγώ προσωπικά δεν σε βλέπω σαν εχθρό μου .
Επιπλέον , δεν περίμενα να σε πείσω για κάτι .
Εδειξα απλά τον παραλογισμό , της υποτιθέμενης θείας παρέμβασης στην λειτουργία της εξέλιξης .

Συμφωνώ ότι δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα.....ούτε είμαστε εχθροί!....γιατί τότε με βρίζεις?.......με έχεις πει τεμπέλη φοβισμένο, τυφλό, υποταγμένο που συντηρώ δολοφόνους?
Δικά σου λόγια είναι αν τα αμφισβητήσεις θα ψάξω και ενδεχομένως να βρω και άλλα χειρότερα!!

Πως θα ακούσω λοιπόν "κάποια συμβουλή" για το καλό μου!! από έναν τέτοιο άνθρωπο?

quote:
Think_Math:
Εγω παρουσίασα απλά τις αρχές της εξελικτικής θεωρίας όπως τις αποδέχεται η σύγχρονη βιολογία με αποδείξεις και παραδείγματα για να καταλάβουν όσοι διαβάζουν , τους μηχανισμούς της .
Οι μηχανισμοί αυτοί έχουν αποτελέσει αποτέλεσμα έρευνας 100 και πλέον χρόνων απο τους βιολόγους , και δεν είναι απλές εικασίες αλλα αντικειμενική πραγματικότητα .

Για ποιες αποδείξεις μιλάς? Γι αυτές που μας είπες της αναλογίας 1 προς 19.999? Βρίσκουμε το 1 οστό και συμπεραίνουμε για τα άλλα 19.999? Δικά σου λόγια είναι όχι δικά μου.

quote:
Think_Math:
Στις ερωτήσεις που σου έκανα απεναντίας , εσύ είσαι αυτός που κάνεις συνεχώς εικασίες και επίκληση σε φανταστικές δυνάμεις .
Και όταν σου δείχνω τον παραλογισμό των υποθέσεων αυτών ,ακούω το μόνιμο "επιχείρημα" , " Ετσι ήθελε ο Θεός " .

Σε όλες απάντησα.
Αναφέρεσαι στο γιατί ο Θεός άφησε να εξαφανιστούν είδη που Αυτός δημιούργησε.....και περιμένεις να σου πω διαφορετική απάντηση από το " Έτσι ήθελε ο Θεός " ?

quote:
Think_Math:
Απλά φίλε ο φανατισμός σου σε τυφλώνει και δεν μπορείς να δείς την αλήθεια .
Αποτελείς όμως παράδειγμα προς αποφυγήν για τους υπόλοιπους που διαβάζουν , και αυτό είναι το μόνο κέρδος της συζήτησης .


Μπα? έγινα και παράδειγμα προς αποφυγήν?......εγώ? ο φίλος σου?......
.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2009, 23:41:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Schwabe
Νομίζεις.

Απο τον 6ο αιώνα και μετά η άνοδος του Ισλάμ είναι καταιγιστική. Ήδη εδώ και δεκαετίες το Ισλάμ ανεβαίνει σταθερά, ενώ ο χριστιανισμός φθίνει, τόσο ποσοτικά όσο και φυσικά ποιοτικά. (βλέπε Ελλάδα)

Τα επόμενα λίγα χρόνια, με μαθηματική ακρίβεια το Ισλάμ θα έχει αφήσει πίσω του τον χριστιανισμό. Βλέπεις, εδώ και 2000 χρόνια κρατικής αρωγής δεν κατάφεραν να πείσουνε για την «μοναδικότητα» της χριστιανικής αίρεσης...
http://muslim-canada.org/muslimstats.html



Ομουσουλμανισμός κερδίζει οπαδούς λόγω αύξησης των μουσουλμανικών πληθυσμών. Για π.χ. Στην Τουρκία αυξάνεται συνεχώς ο πληθυσμός σε αντίθεση με την Ελλάδα που μειώνεται.
O μουσουλμανισμός ξεκίνησε λοιπόν ξαφνικά τον 6ο αιώνα μ.Χ. Ο Χριστιανισμός είναι η συνέχεια της Παλαιάς Διαθήκης και της πρώτης προσέγγισης του Θεού προς τον άνθρωπο, αρκετούς αιώνες πριν το Χριστό.
Έχει διαφορά....δε νομίζεις?

quote:
Schwabe:
Λάθος.

Το κάθε παραμύθι έχει μια ίδια παρουσίαση, απλά με άλλες αφηγήσεις.

Ο μύθος της «ενσάρκωσης» υπήρξε και στον Μίθρα για παράδειγμα, του οποίου την γιορτή στις 25 Δεκεμβρίου παρέλαβαν οι χριστιανοί ως «Χριστούγεννα»....


Σύμφωνα με τη μυθολογία, ο Μίθρας μύησε στα μυστήριά του το θεό Ήλιο. Αφού απόλαυσε μαζί του ένα τελετουργικό γεύμα, συμφώνησε να αναληφθεί στους ουρανούς με το ηλιακό άρμα. Το πιο σημαντικό από τα κατορθώματα του Μίθρα ήταν ότι συνέλαβε τον κοσμικό ταύρο και τον θυσίασε για να δημιουργήσει από το αίμα και το σπέρμα του τα φυτά και τα ζώα.

Στο πανάρχαιο βεδικό πάνθεο, όπως και στην Μηδο-περσική θρησκεία καθώς και σε εκείνη της Αβέστα, ο Μίθρα έχει την θέση του, πότε δίπλα στον Βαρούνα και πότε δίπλα στον Αχούρα-Μάζδα, σαν ένας θεός του φωτός και της αλήθειας.
Στην προ-αβεστική θρησκεία της Περσίας, ο Μίθρα καταλαμβάνει την θέση του μεσολαβητή μεταξύ του ανώτερου και φωτεινού κόσμου, όπου κυριαρχεί ο Αχούρα-Μάζδα (Ορμάζδ) και του κατώτερου κόσμου, στον οποίο ασκεί την ολέθρια δραστηριότητα του ο Άνγκρα Μαϊνίου. (Αριμάν)

Που λέει ότι ο Μίθρας πήρε σάρκα και οστά ως απεσταλμένος του Ενός και μοναδικού Θεού? Άσε δε η ταυροκτονία......για να φτιάξει τα ζώα και τα φυτά.....

quote:
Schwabe:
Καιρός δεν είναι να μαθαίνεις και κάτι?

Σου έχω πει ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ότι «Υιός Θεού» σημαίνει ΥΠΗΡΕΤΗΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ για την Βιβλική ορολογία, και φυσικά ως Υιός του Θεού ονομάστηκαν ουκ ολίγοι στην Πεντάτευχο.

Διάβασε επιτέλους και κάτι.



Ασυναρτησίες στις οποίες έλαβες τις κατάλληλες απαντήσεις.....από τον ίδιο τον Ιησού.

quote:
Schwabe:
Εσένα το ότι τόσοι ασπάζονται το Ισλάμ σου λέει τίποτα?

Το ότι εάν είχες γεννηθεί λίγα χιλιόμετρα πιο νότια θα έλεγες τα ίδια για το Ισλάμ σου λέει τίποτα ή ξεπερνάει την ισχύ απο το δεκανίκι που πιάστηκες?



Ναι, αλλά δεν μπορώ να γνωρίζω για την ελευθερία διακίνησης των ιδεών του Χριστιανισμού στις μουσουλμανικές χώρες. Για παράδειγμα οι ίδιοι οι Μουσουλμάνοι μισούνται μεταξύ τους (Σήτες-Σουνίτες....βόμβες σε τεμένη κ.λ.π.)
Στην Τουρκία πρόσφατα νεαρός έσφαξε υπαλλήλους σε βιβλιοπωλείο επειδή πωλούσαν την Καινή Διαθήκη......δε σου λέει κάτι αυτό?
Δε γνωρίζω λοιπόν τι θα έλεγα, γιατί ενδεχομένως να ήμουν εξαναγκασμένος να τα πω.

quote:
Schwabe:
Βρε άσχετε ανέβηκε δεκαπέντε πήχεις πάνω από τα βουνά γι’ αυτό και τα σκέπασαν.»

Το ότι είσαι ημιμαθής σε θέματα Βιβλικά, το έχουμε επισημάνει ουκ ολίγες φορές μέσω των διαφόρων «λουλουδιών» που πετάς ανά καιρούς.

Το ότι είσαι συνάμα και ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ μάλλον είναι νέο!

Το ότι τάχα το νερό ανέβηκε δεκαπέντε πήχεις ΠΑΝΩ απο τα βουνά, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΑΣΧΕΤΕ ΕΥΡΩΠΑΙΕ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ Η ΠΕΝΤΑΤΕΥΧΟΣ και όχι να το συμπαιρένεις εσύ!!

Μήπως λοιπόν, λέω μήπως, μπορείς να υποδείξεις ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ Η ΠΕΝΤΑΤΕΥΧΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΑΝΕΒΗΚΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΔΕΚΑΠΕΝΤΕ ΠΗΧΕΙΣ???



Μετάφραση από τους Ο'
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Ζ
17 Και εγένετο ο κατακλυσμός τεσσαράκοντα ημέρας και τεσσαράκοντα νύκτας επί της γης, και επεπληθύνθη το ύδωρ και επήρε την κιβωτόν, και υψώθη από της γης.
18 και επεκράτει το ύδωρ και επληθύνετο σφόδρα επί της γης, και επεφέρετο η κιβωτός επάνω του ύδατος.
19 το δε ύδωρ επεκράτει σφόδρα σφόδρα επί της γης και εκάλυψε πάντα τα όρη τα υψηλά, α ην υποκάτω του ουρανού,
20 πεντεκαίδεκα πήχεις υπεράνω υψώθη το ύδωρ και επεκάλυψε πάντα τα όρη τα υψηλά.
Τώρα? καλύτερα?.......βγήκαν τα σαλάμια?

quote:
Schwabe:
Συνάμα, και όσο εσύ θα μας............«διαφωτίσεις» για το σημείο που γίνεται μνεία ότι το νερό ανέβηκε δεκαπέντε πήχεις ΠΑΝΩ απο τα βουνά (!), ας δούμε μια ακόμη Βιβλική πατάτα.

Διαβάζουμε λοιπόν ότι μετά τον περίφημο κατακλυσμό που προκάλεσε απο.............την περισσή αγάπη του ετούτος ο Θεός της ερήμου, ΟΛΑ ΤΑ ΖΩΝΤΑΝΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΝ ΣΤΗΝ ΚΙΒΩΤΟ ΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ: «καὶ ἐξηλειψε παν τὸ αναστημα, ο ην ἐπί προσώπου της γης, απο ανθρωπου ἕως κτηνους καὶ ἑρπετων καὶ των πετεινῶν του οὐρανου, καὶ ἐξηλείφθησαν ἀπο της γης· καὶ κατελείφθη μονος Νωε καὶ οἱ μετ᾿ αυτοῦ ἐν τη κιβωτω.»

Στην πραγματικότητα βέβαια, οι περίφημοι Νεφελίμ επέζησαν του κατακλυσμού (έμ, με δεκαπέντε πήχεις νερό ούτε στους πρόποδες του Ολύμπου δεν φτάνεις!!), πράγμα που δηλώνει μια ελαφρά ξεχασιά έκ μέρους του «θεόπνευστου σχεδίου» έ?

Κατα τον ίδιο τρόπο, ο εκτελεστής του Γιαχβέ Νώε, μετά τον κατακλυσμό θυσίασε λέει όλα τα καθαρά ζώα εις το όνομα του Γιαχβέ, προφανώς για να τον εξευμενίσει και να..........ηρεμήσουνε τα νευράκια του! (Γεν.8/20)

Όμως, αφού τα καθαρά ζώα επέζησαν ώς τις μέρες μας, και εδώ έχουμε μια γοερή αντίφαση. Εκτός και εάν ο πονηρός Νώε για να έχει να τρώει............έκρυβε ζώα για αναπαραγωγή μετά την καταιγίδα!!

Έ ρε φουκαρά ευρωπαίε, σάπιο το φρούτο.



Οι Νεφελίμ ποιοι είναι?
Ο Νώε έζησε 600 χρόνια λέει η Παλαιά Διαθήκη. Μετά τον κατακλυσμό θυσίασε κάποια ζώα καθαρά. Πότε όμως? Αμέσως μετά?
Θα πρέπει να ήταν τρελός να σφάξει τα ζώα που κατ' εντολή Θεού έπρεπε να σώσει......απλή λογική!
Όταν πολλαπλασιάστηκαν μπορούσε να το κάνει χωρίς να παρακούσει την εντολή του Θεού.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2009, 07:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
think_math

Αποτελείς όμως παράδειγμα προς αποφυγήν για τους υπόλοιπους που διαβάζουν , και αυτό είναι το μόνο κέρδος της συζήτησης .


Συμφωνώ απόλυτα. Μακρυά από τέτοιους ανθρώπους ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2009, 07:19:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
europaios2

Σου απάντησε ο Ψηλός......


Ποια απάντηση έδωσε ; Αυτή ;

quote:
Ψηλός

Έλα ντε;;
Αμ, με τον άνθρωπο;;
Δεν το ήξερε από πριν πως η κατασκευή του / το δημιούργημά του, θα είναι καλό ; Έρεπε πρώτα να το φτιάξει και μετά να δει ότι είναι καλό

Γιατί, φίλε zip, του έκατσε στραβή με το ανδρόγυνο;; Δεν το ήξερε από πριν;;


Έκανα μία συγκεκριμένη ερώτηση >( Τι σόϊ θεός είναι αυτός που πρέπει πρώτα να φτιάξει κάτι και μετά να αποφανθεί αν είναι καλό ή όχι ; Δεν το ξέρει από πριν ) βασισμένος σε αυτό που λέει το "θεόπνευστο" βιβλίο σας. Απάντηση το λες εσύ αυτό ; Σου είπα, είναι γνωστό πως όταν κάποιος σας ρωτάει κάτι για το οποίο δεν ξέρετε να απαντήσετε, γιατί πολύ φυσικά το "θεόπνευστο" βιβλίο σας λέει μπούρδες, τότε το γυρνάτε στην πλάκα. Είναι προσφιλής και σύνηθης τακτική σας. Ο φανατισμός, η τυφλή υπακοή και η λοβοτομή σας, δεν σας επιτρέπουν να δείτε ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΕ πέρα από την μύτη σας. Προσωπικά, γελάω άπειρα μαζί σας ... Είστε δυσεύρετοι τενεκέδες και από κάτι τέτοιους νεοέλληνες σαν κι εσάς ζημιώνει το έθνος. Ευτυχώς που σας δίνουν ένα βήμα εδώ, γιατί έτσι και πείτε αυτά που λέτε εδώ παραέξω, θα σας πάρουν με τις πέτρες. Για μένα, προσωπικά εσύ, πρέπει να πάρεις ένα μάθημα γιατί ο τρόπος που απαντάς δείχνει κατάφορα πως θεωρείς το συνομιλητή σου σκουπίδι. Δυστυχώς, εγώ δεν μπορώ να σου δώσω κάποιο μάθημα. Να είσαι σίγουρος όμως, πως κάποιος θα υπάρξει. Για μένα, πρέπει να διαγραφείς.


Edited by - zip on 24/02/2009 07:28:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2009, 09:55:36  Εμφάνιση Προφίλ
europaios2:
«Ομουσουλμανισμός κερδίζει οπαδούς λόγω αύξησης των μουσουλμανικών πληθυσμών.»

Και ο χριστιανισμός ΜΕΣΩ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΕΠΙΒΟΛΗΣ ανα τους αιώνες (βλέπε εκχριστιανισμό Σλάβων ή Αμερικής) κέρδισε οπαδούς. Και λοιπόν?

Φαίνεται ότι ο Αλλάχ φίλτατε θέλει περισσότερη επιρροή...

europaios2:
«Ο Χριστιανισμός είναι η συνέχεια της Παλαιάς Διαθήκης και της πρώτης προσέγγισης του Θεού προς τον άνθρωπο, αρκετούς αιώνες πριν το Χριστό.»

Έτσι σου μάθανε να λες?

Ο Χριστιανισμός ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΙΡΕΣΗ ΤΗΣ ΠΕΝΤΑΤΕΥΧΟΥ και τίποτα περισσότερο. Η Πεντάτευχος δεν ομιλεί ΠΟΥΘΕΝΑ για την δήθεν ενσάρκωση του Γιαχβέ, αλλά και ούτε ότι θα διασυρθεί ο Θεός απο θνητούς.

Αυτά είναι δοξασίες άλλων λαών, που ΠΑΡΕΛΑΒΑΝ οι ακόλουθοι της αίρεσης του χριστιανισμού. Τόσο καλά...

europaios2:
«Που λέει ότι ο Μίθρας πήρε σάρκα και οστά ως απεσταλμένος του Ενός και μοναδικού Θεού?»

Ο Μίθρας γεννήθηκε απο «Παρθένο», ήρθε για να σώσει τον κόσμο, σταυρώθηκε. Βλέπεις μήπως τα στοιχεία που παρουσιάζει και ο χριστιανικός μύθος?

Το ότι γιορτάζεις σήμερα στα «χριστούγεννα» την πανάρχαια ημερομήνια εορτής του Μίθρα σου λέει κάτι?

europaios2:
«Ασυναρτησίες στις οποίες έλαβες τις κατάλληλες απαντήσεις.....από τον ίδιο τον Ιησού.»

Ο Ιησούς φίλτατε που έχεις οραματιστεί, υπάρχει μονάχα στην φαντασία σου, όχι όμως στα κείμενα. Όχι τουλάχιστον με τις ιδιότητες που εσύ χαριεντίζεσαι.

Ας θυμήσουμε όμως στους αναγνώστες ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ «ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ», διότι φαίνεται ότι εσύ δεν αντέχεις να το αντιμετωπίζεις.

Ο Γιαχβέ επικοινωνούσε με τους δούλους του Ισραηλίτες μέσω ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΩΝ ΤΟΥ. Κάθε προφήτης ήταν εκλεκτός του άνθρωπος, ήταν κατά την εβραϊκή έκφραση Ο ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, που τον επισκέπτονταν στα ενύπνια του (Αριθμοί ΙΒ’,6 και Ψαλμοί Η’, 4) και του ανέθετε να μεταφέρει στον περιούσιο Λαό του τους λόγους του, τις αποφάσεις του και τις εντολές του (Ιεζεκιήλ Γ’ , 4).

Με την έννοια αυτή χρησιμοποιείται πολλές φορές στα βιβλία της Πεντατεύχου η φράση «Υιος του Ανθρώπου». Μόνο στο προφητικό βιβλίο «Ιεζεκιήλ» ο Γιαχβέ φέρεται να προσφωνεί το συγγραφέα-προφήτη ΕΝΕΝΗΝΤΑ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ συνολικά με τη φράση «Υιέ ανθρώπου» (Β’,1,3,6 και 8, Γ’1,3,4, κ.α.). Με την ίδια ακριβώς φράση προσφωνεί ο Γιαχβέ και τον προφήτη Δανιήλ (Δανιήλ Η’, 17).

Ο Ναζωραίος Ιησούς (ιδιότητα δηλώνει και ΟΧΙ καταγωγή!) αυτοαποκαλούνταν, όπως είναι γνωστό, ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, γεγονός που φανερώνει ότι ο ΙΔΙΟΣ ΘΕΩΡΟΥΣΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΠΡΟΦΗΤΗ ΤΟΥ ΓΙΑΧΒΕ, όπως τα ίδια του τα λόγια δηλώνουνε.

Τα υπόλοιπα όλα περί «Θεότητας» είναι αχρεία παραμύθια που στήθηκαν στο πτώμα του μετά θάνατον.

Άντε να δούμε πότε θα το αντιληφθείς....

europaios2:
«Ναι, αλλά δεν μπορώ να γνωρίζω για την ελευθερία διακίνησης των ιδεών του Χριστιανισμού στις μουσουλμανικές χώρες.»

Γιατί, μπορείς να μας πεις ποιά είναι η ελευθερία ίδρυσης μουσουλμανικών τζαμιών στην Αθήνα για παράδειγμα? Ξέρεις πόσες δεκαετίες προσπαθούνε οι μουσουλμάνοι να χτίσουνε ένα τζαμί?

Μιλάς εσύ για «ελευθερία διακίνησης ιδεών»?

europaios2:
«20 πεντεκαίδεκα πήχεις υπεράνω υψώθη το ύδωρ και επεκάλυψε πάντα τα όρη τα υψηλά.»

Το ότι σου λείπουνε ακαδημαϊκές γνώσεις, δεν δικαιολογεί φίλτατε την ασχετοσύνη σου.

Εκ του κειμένου ΔΕΝ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΧΑΡΙΕΝΤΙΖΕΣΑΙ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΣΗΜΕΙΩΝΩ. Ο συγγραφέας, ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΑΝΕΒΗΚΕ ΔΕΚΑΠΕΝΤΕ ΠΗΧΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΒΟΥΝΑ (γράφει υπερανω και όχι υπερανω των βουνων!) αλλά απλά δεκαπέντε πηχεις.

Το πιάνεις ή το αντιλαμβάνεσαι όπως και το «Υιός του Θεού» ως............σημάδι της χαμένης Θεότητας του Ιησού??

europaios2:
«Οι Νεφελίμ ποιοι είναι?
Ο Νώε έζησε 600 χρόνια λέει η Παλαιά Διαθήκη. Μετά τον κατακλυσμό θυσίασε κάποια ζώα καθαρά. Πότε όμως? Αμέσως μετά?
Θα πρέπει να ήταν τρελός να σφάξει τα ζώα που κατ' εντολή Θεού έπρεπε να σώσει......απλή λογική!»

Βλέπεις τι παθαίνεις όταν αποσπασματικά, δίχως γνώσεις και ευκαιριακά παριστάνεις τον «επαϊοντα χριστιανό»? Το μεγαλύτερο κακό με το 99% όσων θέλουνε να δηλώνουνε «πιστοί χριστιανοί» είναι ότι ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝΕ ΚΑΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΒΙΒΛΟ.

Και εσύ φίλτατε, φυσικά δεν διαφέρεις.

Ο μύθος της Πεντατεύχου των Εβραίων (που άγαρμπα προσπαθείς να «ερμηνεύσεις»..) μας μιλάει για το ότι ΟΛΑ ΤΑ ΖΩΝΤΑΝΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΝ ΣΤΗΝ ΚΙΒΩΤΟ ΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ.

Μέχρι εδώ την γνωρίζεις την ιστορία?

Πρίν απο τον κατακλυσμό, η Βίβλος λέει ότι υπήρχε μια φυλή γιγάντων (Γεν.6/4). Η Εβραϊκή μετάφραση της λέξης «Γίγαντας» είναι Νεφελίμ.

Εντάξει και έως εδώ?

Εάν ανατρέξουμε στους Αριθμούς (13/33) βλέπουμε ότι μετά την Έξοδο οι Ισραηλίτες αντίκρυσαν τους Γίγαντες, και φυσικά και πάλι η μετάφραση είναι Νεφελίμ.

Συνεπώς, υπάρχει μια φυλή Γιγάντων/Νεφελίμ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟ και επίσης η ίδια η φυλή υπάρχει ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟ, στην εποχή του Μωυσή.

Εφόσον λοιπόν επάνω στην Κιβωτό δεν υπήρχαν Γίγαντες, ΤΟΤΕ ΠΩΣ ΕΠΕΖΗΣΕ ΑΥΤΗ Η ΦΥΛΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟΥ, μιας και ο κατακλυσμός «αφάνισε όλα τα ζωντανά πλάσματα που βρίσκονταν στη γη»?

Θέλεις μήπως να δούμε τις Βιβλικές γελοιότητες περί του ότι τάχα «ο Θεός μπέρδεψε την κοινή γλώσσα των ανθρώπων και τους διέσπειρε στον κόσμο» ή μήπως την ανιστόρητη Βιβλική πατάτα του ότι «οι γιοί του Νώε σχημάτισαν όλα τα έθνη του κόσμου»?

Φυσικά και το ένα είναι ψέμα και παραμύθι αλλά και το άλλο, και το χειρότερο είναι ότι ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΝΤΑΙ ΨΕΜΑΤΑ ΕΚ ΤΩΝ ΚΕΙΜΕΝΩΝ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΤΗΣ ΒΙΒΛΟΥ!

Έ φουκαρά ευρωπαίε, ελπίζω κάποτε να αντιληφθείς το σκοτάδι που κοιμάσαι με γαλήνη....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2009, 10:03:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Ευρωπαίε :

quote:
Θες να αναφέρω τσουβαλοποιήσεις που έχεις κάνει?

Να τις αναφέρεις .

quote:
Εσύ έκανες το παπί και το έριξες στην τύχη σε απλές ερωτήσεις που έκανα.
Ως μεγάλος και τρανός επιστήμονας που είσαι! όφειλες να δώσεις πειστική απάντηση. Αντ' αυτού διάβασα για τη Θεά τύχη.....

Ρε συ ευρωπαίε ποιόν πιστεύεις οτι πειθεις με το θέατρο του παραλόγου που παίζεις ?
Διακoμωδείς την συζήτηση γιατί μόνο έτσι μπορείς να σταθείς .

quote:
Συμφωνώ ότι δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα.....ούτε είμαστε εχθροί!....γιατί τότε με βρίζεις?.......με έχεις πει τεμπέλη φοβισμένο, τυφλό, υποταγμένο που συντηρώ δολοφόνους?
Δικά σου λόγια είναι αν τα αμφισβητήσεις θα ψάξω και ενδεχομένως να βρω και άλλα χειρότερα!!

Να ψάξεις να τα βρείς .
Και συγκεκριμένα πότε είπα οτι συντηρείς δολοφόνους .
Ρε ήμαρτον πια .

quote:
Πως θα ακούσω λοιπόν "κάποια συμβουλή" για το καλό μου!! από έναν τέτοιο άνθρωπο?

Ξέχασες να συμπληρώσεις " που θα σταύρωνε και τον χριστό ".
Γιατί το έχεις πεί και αυτό .
Είδες πως κάνεις το άσπρο μαύρο ?
Με έχεις πεί εμένα τον ίδιο εν δυνάμει δολοφόνο , και ισχυρίζεσαι οτι σε κατηγορώ πως "συντηρείς δολοφόνους" .
Ρε ελεος ...

quote:
Για ποιες αποδείξεις μιλάς? Γι αυτές που μας είπες της αναλογίας 1 προς 19.999? Βρίσκουμε το 1 οστό και συμπεραίνουμε για τα άλλα 19.999? Δικά σου λόγια είναι όχι δικά μου.

Ευρωπαίε μην γίνεσαι γραφικός .
Τα απολιθώματα όπως σου εξήγησα είναι πολύ σπάνια , αλλα δεν αποτελούν παρά εναν απο τους πολλους κρίκους της θεωρίας της εξέλιξης .
Η σπανιότητα τους αυτή δεν αποτρέπει όμως απο το να κατανοήσουμε οτι όντως η εξέλιξη είναι γεγονός , γιατί κάθε ένα απο τα 19999 βήματα που δεν βλέπεις είναι μικροδιαφορές στο γενετικό υλικό που είναι δισδιάκριτες στον φαινότυπο του οργανισμού .
Μόνο όταν συγκεντρώνονται χιλιάδες απο αυτές η διαφορά είναι εμφανής .

Σου δίνω πάλι ένα παράδειγμα για να καταλάβεις :

Η εξέλιξη ενός οργανισμού απο μία μορφή σε άλλη είναι σαν την κατασκευή ενος σπιτιού .
Ξεκινάς με τα θεμέλια , τα μπετά κ.ο.κ. και τελειώνεις με τα φωτιστικά και τα έπιπλα .
Αν δεις 10 - 20 φωτογραφίες που έχουν τραβηχτει στα διάφορα στάδια της κατασκευής , μπορείς να καταλάβεις εύκολα οτι ανήκουν στο ίδιο κτηριο , απο την εξωτερική του μορφολογία .
Σχηματίζεις επίσης μία ιδέα για τα διάφορα στάδια της εξέλιξης της κατασκευής .
Δεν χρειάζεται λοιπόν να δείς πως τοποθετήθηκε το κάθε τούβλο , και το κάθε καλώδιο για να δείς οτι οι φωτογραφίες ανήκουν όλες στο ίδιο κτήριο και παρουσιάζουν το ίδιο αρχιτεκτονικό σχέδιο . 20 φωτογραφίες ειναι αρκετές .
Κατάλαβες ?


quote:
Σε όλες απάντησα.
Αναφέρεσαι στο γιατί ο Θεός άφησε να εξαφανιστούν είδη που Αυτός δημιούργησε.....και περιμένεις να σου πω διαφορετική απάντηση από το " Έτσι ήθελε ο Θεός " ?

Μόνο που αυτό δεν είναι αποδεκτή απάντηση για έναν επιστήμονα , γιατί αυτομάτως καταργεί την επιστήμη και την έρευνα .
Αν εσένα σε καλύπτει κανένα πρόβλημα .

quote:
Μπα? έγινα και παράδειγμα προς αποφυγήν?......εγώ? ο φίλος σου?......
.

Δεν είπα οτι είσαι φίλος μου ευρωπαίε .
Αλλά δεν είσαι ούτε εχθρός μου .
Η παρουσία σου όμως στο forum είναι χρήσιμη για τους λόγους που ανέλυσα .
Τίποτα περισσότερο .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2009, 10:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
zip:
Έκανα μία συγκεκριμένη ερώτηση >( Τι σόϊ θεός είναι αυτός που πρέπει πρώτα να φτιάξει κάτι και μετά να αποφανθεί αν είναι καλό ή όχι ; Δεν το ξέρει από πριν ) βασισμένος σε αυτό που λέει το "θεόπνευστο" βιβλίο σας. Απάντηση το λες εσύ αυτό ; Σου είπα, είναι γνωστό πως όταν κάποιος σας ρωτάει κάτι για το οποίο δεν ξέρετε να απαντήσετε, γιατί πολύ φυσικά το "θεόπνευστο" βιβλίο σας λέει μπούρδες, τότε το γυρνάτε στην πλάκα. Είναι προσφιλής και σύνηθης τακτική σας. Ο φανατισμός, η τυφλή υπακοή και η λοβοτομή σας, δεν σας επιτρέπουν να δείτε ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΕ πέρα από την μύτη σας.
Προσωπικά, γελάω άπειρα μαζί σας ... Είστε δυσεύρετοι τενεκέδες και από κάτι τέτοιους νεοέλληνες σαν κι εσάς ζημιώνει το έθνος. Ευτυχώς που σας δίνουν ένα βήμα εδώ, γιατί έτσι και πείτε αυτά που λέτε εδώ παραέξω, θα σας πάρουν με τις πέτρες. Για μένα, προσωπικά εσύ, πρέπει να πάρεις ένα μάθημα γιατί ο τρόπος που απαντάς δείχνει κατάφορα πως θεωρείς το συνομιλητή σου σκουπίδι. Δυστυχώς, εγώ δεν μπορώ να σου δώσω κάποιο μάθημα. Να είσαι σίγουρος όμως, πως κάποιος θα υπάρξει. Για μένα, πρέπει να διαγραφείς.

Εάν είχες διαβάσει τα όσα έγραφα θα είχες δει και την απάντηση σε αυτό που ρωτάς.
Εκτός εάν νομίζεις ότι πρέπει να απαντήσω σε εσένα ξεχωριστά από τους άλλους.
Όσο για τα καλά σου λόγια......από έναν που έστειλε υβριστικό μήνυμα σε μέλος του forum, στο προσωπικό του e-mail εκμεταλευόμενος τo esoterica, δε θα περίμενα διαφορετική αντιμετώπιση.
Η συνεχής προσπάθεια για φίμωση ενός συνομιλήτη σου, είναι δείγμα φασιστικής νοοτροπίας που δεν αρμόζει στο ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ.
Οι ύβρεις και η χολή σου, είναι δείγμα αδυναμίας σου να σταθείς σ’ ένα βήμα, ελλείψη επιχειρημάτων και του φτωχού επιπέδου σου.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).

Edited by - europaios2 on 24/02/2009 10:11:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2009, 11:16:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Think_Math:
Επειδή είναι τεμπέληδες και βαριούνται να ψαξούν αρκούνται σε όσα τους έμαθαν στο κατηχητικό , χωρίς καμμία αμφισβήτηση .
Και πάνω στην πλάτη τους στήνεται ένας μηχανισμός εξουσίας που δεν έχει καμμία σχέση με την θρησκευτικότητα , και λέγεται Οργανωμένη θρησκεία .
Εκεί χάνεται το παιχνίδι και αρχίζουν τα προβλήματα και τα δεινά του ανθρώπου , γιατί ο μηχανισμός αυτός προκειμένου να επιβιώσει υποτάσει συνειδήσεις με τον φόβο , και εγκληματεί εναντίον οποιου του αντιστέκεται .
Συνεπώς το πρόβλημα δεν βρίσκεται στην θρησκευτικότητα ή την πίστη σε κάτι , αλλά στον αιμοσταγή μηχανισμό που λέγεται Οραγανωμένη θρησκεία , που είναι υπεύθυνος για εκατομμύρια εγκλήματα .
Αυτόν έχουν σιχαθεί οι άνθρωποι , και μαζί με αυτόν παίρνει η μπάλα και την έννοια του θεού .
Σε βάζει στην κολυμπύθρα απο τα γενοφάσκια σου , σου ασκεί ψυχαναγκασμό με τις φοβίες που σου καλλιεργεί απο μικρό παιδί, και γενικά θέλει να ελέγχει όλη την ζωή σου .
Ως τέτοιο μέσο λοιπόν , χειραγώγησης και ψυχολογικής βίας πρέπει να αντιμετωπιστεί , γιατί δημιουργεί προβλήματα σε όλη την κοινωνία .
Αν καταφέρουμε να βγάλουμε έστω και έναν απο το λήθαργο που τον εχει οδηγήσει η άγνοια και η τυφλή πίστη είναι και αυτό ένα κέρδος .



quote:
Think_Math:
Να τις αναφέρεις .

Tις ανέφερα.

quote:
Think_Math:
Ρε συ ευρωπαίε ποιόν πιστεύεις οτι πειθεις με το θέατρο του παραλόγου που παίζεις ?
Διακoμωδείς την συζήτηση γιατί μόνο έτσι μπορείς να σταθείς .


Απαντώ τοποθετούμαι και περιμένω απαντήσεις σε ότι ρωτάω. Όπως εγώ απαντώ όταν με ρωτάνε.
Όταν όμως μου λες ότι υπάρχει εξήγηση και αυτή είναι ο παράγοντας τύχη............
quote:
Think_Math:
Να ψάξεις να τα βρείς .
Και συγκεκριμένα πότε είπα οτι συντηρείς δολοφόνους .
Ρε ήμαρτον πια .

Think_Math:
"Και πάνω στην πλάτη τους στήνεται ένας μηχανισμός εξουσίας" που δεν έχει καμμία σχέση με την θρησκευτικότητα , και λέγεται Οργανωμένη θρησκεία .
Εκεί χάνεται το παιχνίδι και αρχίζουν τα προβλήματα και τα δεινά του ανθρώπου , γιατί ο μηχανισμός αυτός προκειμένου να επιβιώσει υποτάσει συνειδήσεις με τον φόβο , και εγκληματεί εναντίον οποιου του αντιστέκεται .

quote:
Think_Math:
Ξέχασες να συμπληρώσεις " που θα σταύρωνε και τον χριστό ".
Γιατί το έχεις πεί και αυτό .
Είδες πως κάνεις το άσπρο μαύρο ?
Με έχεις πεί εμένα τον ίδιο εν δυνάμει δολοφόνο , και ισχυρίζεσαι οτι σε κατηγορώ πως "συντηρείς δολοφόνους" .
Ρε ελεος ...

Είπα ενδεχομένως......αυτό σημαίνει μπορεί ναι, μπορεί και όχι.
Ενδέχεται να βρέξει......άρα ενδέχεται και να μη βρέξει.

quote:
Think_Math:
Ευρωπαίε μην γίνεσαι γραφικός .
Τα απολιθώματα όπως σου εξήγησα είναι πολύ σπάνια , αλλα δεν αποτελούν παρά εναν απο τους πολλους κρίκους της θεωρίας της εξέλιξης .
Η σπανιότητα τους αυτή δεν αποτρέπει όμως απο το να κατανοήσουμε οτι όντως η εξέλιξη είναι γεγονός , γιατί κάθε ένα απο τα 19999 βήματα που δεν βλέπεις είναι μικροδιαφορές στο γενετικό υλικό που είναι δισδιάκριτες στον φαινότυπο του οργανισμού .
Μόνο όταν συγκεντρώνονται χιλιάδες απο αυτές η διαφορά είναι εμφανής .

Σου δίνω πάλι ένα παράδειγμα για να καταλάβεις :

Η εξέλιξη ενός οργανισμού απο μία μορφή σε άλλη είναι σαν την κατασκευή ενος σπιτιού .
Ξεκινάς με τα θεμέλια , τα μπετά κ.ο.κ. και τελειώνεις με τα φωτιστικά και τα έπιπλα .
Αν δεις 10 - 20 φωτογραφίες που έχουν τραβηχτει στα διάφορα στάδια της κατασκευής , μπορείς να καταλάβεις εύκολα οτι ανήκουν στο ίδιο κτηριο , απο την εξωτερική του μορφολογία .
Σχηματίζεις επίσης μία ιδέα για τα διάφορα στάδια της εξέλιξης της κατασκευής .
Δεν χρειάζεται λοιπόν να δείς πως τοποθετήθηκε το κάθε τούβλο , και το κάθε καλώδιο για να δείς οτι οι φωτογραφίες ανήκουν όλες στο ίδιο κτήριο και παρουσιάζουν το ίδιο αρχιτεκτονικό σχέδιο . 20 φωτογραφίες ειναι αρκετές .
Κατάλαβες ?



Βλέπεις πόσο λάθος παραδείγματα φέρεις? Γιατί εκτίθεσαι συνεχώς? Χάθηκαν άλλα παρδείγματα? αυτά που βγάζουν μάτι ενάντια στο επιδιωκόμενο προς εσένα αποτέλεσμα πας και βρίσκεις?

Έάν δω λοιπόν μια φωτογραφία που έχουν σκάψει ένα οικοπέδο για θεμέλεια.....θα υποθέσω:
1)Ή ότι φτιάχνουν ένα σπίτι, ή ότι φτιάχνουν ένα κατάστημα, ή ότι φτιάχνουν μια αποθήκη.
2)Όταν δω τη φωτογραφία με το σκελετό, θα καταλάβω ακριβώς τι από τα παραπάνω είναι.
3)Όταν δω πλέον, τοποθετημένα και τα τούβλα, και πάλι θα συμπεράνω το 2ο βήμα.
4)Όταν δω και το σοφά και πάλι θα συμπεράνω το 2ο βήμα.
5)Όταν δω και τη φωτογραφία με τα παράθυρα, πόρτες κ.λ.π. και πάλι θα συμπεράνω το 2ο βήμα.
6)Όταν δω και το βάψιμο και πάλι θα συμπεράνω το 2ο βήμα.
7)Όταν δω και την επίπλωση και πάλι θα συμπεράνω το 2ο βήμα.


-Όταν δώ όμως, τη φωτογραφία ενός σκελετού ψαριού .....θα συμπεράνω ότι επρόκειτο για άνθρωπο?
-όταν δω τη φωτογραφία ενός σκελετού τετράποδου....... θα συμπεράνω ότί επρόκειτο για άνθρωπο?
-όταν δω τη φωτογραφία ενός σκελετού δίποδου με κάτι κοινόδοντες σαν τον μπαμπουίνο και μ’ ένα κρανίο σαν ασκί!....... θα συμπεράνω ότι επρόκειτο για άνθρωπο?

Ατυχές λοιπόν και αυτό το παράδειγμα......βρες άλλο.

quote:
Think_Math:
Μόνο που αυτό δεν είναι αποδεκτή απάντηση για έναν επιστήμονα , γιατί αυτομάτως καταργεί την επιστήμη και την έρευνα .
Αν εσένα σε καλύπτει κανένα πρόβλημα .

Γιατί την καταργεί? Έχεις μπερδέψει κάποια πράγματα. Η επιστήμη θα βρει το αίτιο της καταστροφής και της εξαφάνισης. Θα πει, εξαφανίστηκαν οι δεινόσαυροι γιατί έπεσε ο κομήτης στη γη.
Ο κομήτης έπεσε γιατί ξέφυγε από την πορεία του.
Εκεί θα σταματήσει.

Η θρησκεία θα πει......ναι έτσι συνέβη.
[b]Όμως ο κομήτης αυτός έπεσε, γιατί ο Θεός που όρισε τους Φυσικούς νόμους, επέτρεψε να συμβεί αυτό! Ήθελε να δημιουργήσει νέα είδη, με φυσικό τρόπο και όχι με μαγικό. Δεν είναι ο Θεός παραμύθι, να πάρει το ραβδί και να πει......άμπρα κατάμπρα να εξαφανιστούν οι δεινόσαυροι και να έρθουν άλλα ζώα!

Ο Θεός, τα πάντα τα κάνει μέσα από την πραγματικότητα γιατί είναι αληθινός και όχι ψεύτικος.
Ως γνωστόν οι δεινόσαυροι μετά την πτώση του κομήτη επέζησαν κατά 10% περίπου.....στη συνέχεια όμως σε συνεργασία διαφόρων παραγόντων εξαφανίστηκαν τελείως.
Για ποιο λόγο βγήκαν νέα ζώα? Για ποιο λόγο να μην έβγαιναν από το νερό και πάλι αρχέγονα που θα δημιουργύσαν και πάλι δεινόσαυρους?
Η απάντηση είναι ότι ενδεχομένως άλλαξαν πολλά πράγματα, που ευνόησαν τη νέα ζωή και διαφορετική ζωή.

Έρχεται λοιπόν η έπιστήμη και λέει το λόγο που εξαφανίστηκαν οι δεινόσαυροι......έρχεται η θρησκεία.....αδιαφορεί για το αίτιο της εξαφάνισης των δεινόσαυρων και πάει ποιο πέρα στον τομέα της. Εξηγέι το λόγο που δημιουργήθηκαν "τα αίτια αυτά" της εξαφάνισης των δεινόσαυρων.

Δεν μπλέκει με την επιστήμη. Δε θα πάει να σκάψει το χώμα, για να βρει το κλίμα που επικρατούσε τότε. Δεν την ενδιαφέρει αυτό Αυτό θα το κάνει η επιστήμη.
Η εκκλησία θα εξηγήσει "το πνεύμα" της εξαφάνισης του δεινόσαυρου και όχι την ύλη που συνετέλεσε σε αυτό.

Ή θρησκεία λοιπόν δεν εμπλέκεται στα πόδια της επιστήμης γιατί δεν μπορεί να εμπλακεί. Είναι άλλος ο προορισμός της. Το ίδιο και η επιστήμη!
Η επιστήμη όμως(μέρος από αυτήν), βλέπουμε να προσπαθεί να εμπλακεί στα πόδια της θρησκείας......να βει το μπουζόνιο......να δημιουργήσει ζωή από το τίποτα.......να γίνει αυτή ΘΕΟΣ!!!
Καλή επιτυχία λοιπόν!!!! Όλο το ελεύθερο!!!


quote:
Think_Math:
Δεν είπα οτι είσαι φίλος μου ευρωπαίε .
Αλλά δεν είσαι ούτε εχθρός μου .
Η παρουσία σου όμως στο forum είναι χρήσιμη για τους λόγους που ανέλυσα .
Τίποτα περισσότερο .

Ναι άλλα έγραψες ότι θες να μου δώσεις μια φιλική συμβουλή!!
Κι εγώ, που πίστεψα! προς το παρόν......ότι βρήκα έναν καλό φίλο.......


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 24/02/2009 11:27:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2009, 12:37:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Schwabe:
Και ο χριστιανισμός ΜΕΣΩ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΕΠΙΒΟΛΗΣ ανα τους αιώνες (βλέπε εκχριστιανισμό Σλάβων ή Αμερικής) κέρδισε οπαδούς. Και λοιπόν?

Φαίνεται ότι ο Αλλάχ φίλτατε θέλει περισσότερη επιρροή...



Mιλάμε για το σήμερα......εάν σου διαφεύγει.
quote:
Schwabe:
Έτσι σου μάθανε να λες?

Ο Χριστιανισμός ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΙΡΕΣΗ ΤΗΣ ΠΕΝΤΑΤΕΥΧΟΥ και τίποτα περισσότερο. Η Πεντάτευχος δεν ομιλεί ΠΟΥΘΕΝΑ για την δήθεν ενσάρκωση του Γιαχβέ, αλλά και ούτε ότι θα διασυρθεί ο Θεός απο θνητούς.

Αυτά είναι δοξασίες άλλων λαών, που ΠΑΡΕΛΑΒΑΝ οι ακόλουθοι της αίρεσης του χριστιανισμού. Τόσο καλά...



-Τι έλεγαν οι προφητείες?
<<....λέγει αυτώ η γυνή οίδα ότι ο μεσίας έρχεται ο λεγόμενος Χριστός όταν έλθη εκείνος αναγγελεί ημίν πάντα >>.. λέγει αυτή ο Ιησούς, <<εγώ ειμί ο λαλών σοι.>>

1).Ο Μεσσίας θα έκανε τη θριαμβευτική Του είσοδο στην Ιερουσαλήμ καβάλα πάνω σε ένα γαϊδουράκι.
Προφητεία: «Έχε χαρά μεγάλη, θυγατέρα Σιών. Να αλαλάζεις θυγατέρα Ιερουσαλήμ. Δες! Ο Βασιλιάς σου έρχεται σε σένα! Αυτός είναι δίκαιος και σώζει. Είναι πράος και κάθεται πάνω σε γαϊδουράκι»(Ζαχαρίας 9:9)

Η θριαμβευτική είσοδος του Χριστού περιγράφεται στο ευαγγέλιο του Ιωάννη 12: 13 - 14. Λέει ότι, ο λαός «πήρε φοινικόκλαδα και βγήκε να τον προϋπαντήσει κραυγάζοντας: Δοξολογείτε: «Ευλογημένος αυτός που έρχεται στο όνομα του Κυρίου, ο Βασιλιάς του Ισραήλ». Κι ο Ιησούς, αφού βρήκε ένα γαϊδουράκι, κάθισε πάνω σ' αυτό, όπως λέει η Γραφή».

2). Ο Μεσσίας θα προδινόταν για 30 αργύρια
Προφητεία: «Και είπα σ' αυτούς: "Αν συμφωνείτε, δώστε μου αμοιβή. Διαφορετικά αρνηθείτε την. Κι εκείνοι έστησαν την αμοιβή μου: τριάντα αργύρια"»(Ζαχαρίας. 11:12)

Η εκπλήρωση της προφητείας αυτής αναφέρεται στο ευαγγέλιο του Ματθαίου: «και (ο Ιούδας) είπε: "Tι θέλετε να μου δώσετε; κι εγώ θα σας τον παραδώσω". Kι εκείνοι του μέτρησαν τριάντα αργύρια».

3). Που θα χρησιμοποιούνταν τα αργύρια της προδοσίας?
Προφητεία: «Και είπε Κύριος σ' εμένα: Ρίξτε τα αυτά στον κεραμοποιό, την τιμή με την οποία διατιμήθηκα απ' αυτούς. Και πήρα τα τριάντα αργύρια και τα έριξα αυτά στον οίκο του Κυρίου, στον κεραμοποιό» (Ζαχαρίας 11:13)

Ματθαίος 27:6-7 διαβάζουμε σχετικά με αυτό το περιστατικό: «Oι αρχιερείς, λοιπόν, αφού πήραν τα αργύρια είπαν: Δεν επιτρέπεται να τα βάλουμε αυτά στο ταμείο του Ναού, γιατί είναι αντίτιμο αίματος. Έτσι, πήραν την απόφαση σε σύσκεψη κι αγόρασαν μ' αυτά το χωράφι του κεραμιδά για νεκροταφείο των ξένων».

4). Ο Μεσσίας θα τραυματιζόταν, θα ταλαιπωριόταν και θα δερνόταν
Προφητεία: «Αλλά αυτός τραυματίστηκε για τις δικές μας ανομίες. Την τιμωρία που έφερε τη δική μας ειρήνη, αυτός την υπέστη, και με τις δικές του πληγές εμείς γιατρευτήκαμε»(Ησαΐας 53:4-5)

5). Ο Μεσσίας θα πέθαινε με θάνατο σταυρικό
Προφητεία: «Γιατί, σκυλιά με περικύκλωσαν, σύναξη πονηρών ανθρώπων με περιτριγύρισε. Τρύπησαν τα χέρια μου και τα πόδια μου»(Ψαλμός 22:16)

6). Στο Μεσσία θα προσφερόταν ξύδι να πιει.
Προφητεία: «Κι έδωσαν σ' εμένα χολή για φαγητό και στη δίψα μου με πότισαν ξύδι» (Ψαλμός 69:21)
Όταν σταυρώθηκε ο Χριστός κι ενώ βρισκόταν πάνω στο σταυρό, δίψασε. Φώναξε: «Διψάω»! Στον Ιωάννη 19:29 διαβάζουμε σχετικά: «Εκεί, λοιπόν, υπήρχε ένα δοχείο γεμάτο με ξύδι. Εκείνοι, τότε, αφού γέμισαν ένα σφουγγάρι με ξύδι και το περιτύλιξαν σ' ένα κλαδί από ύσωπο, το έφεραν στο στόμα του Ιησού».

7). Τα ρούχα Του θα τα έβαζαν σε κλήρο.
Προφητεία: «Μοιράστηκαν τα ρούχα μου μεταξύ τους, και το ρουχισμό μου τον έβαλαν σε κλήρωση»(Ψαλμός 22:18)
Όταν σταυρώθηκε ο Χριστός, οι στρατιώτες μοιράστηκαν τον ρουχισμό Του, βάζοντας τον σε κλήρο». (Μάρκος 15:24).

8). Κανένα από τα οστά Του δεν θα έσπαζε.
Προφητεία: «Αυτός προστατεύει όλα τα οστά του. Κανένα απ' αυτά δεν θα συντριφθεί» (Ψαλμός 34:20)
Αυτή η εκπλήρωση ιστορείται στο Ευαγγέλιο του Ιωάννη 19:33.

9). Ο Μεσσίας θα ενταφιαζόταν με τον πλούσιο.
Προφητεία: «Και ο τάφος του ορίστηκε με τους κακούργους. Όμως, στο θάνατο Του στάθηκε με τον πλούσιο, γιατί δεν έκανε ανομία, κι ούτε βρέθηκε δόλος στο στόμα Του» (Ησαΐας 53:9)

Ο Χριστός πέθανε ανάμεσα σε δύο ληστές. Όταν ήρθε η ώρα της ταφής Του, δεν είχαν μέρος γι΄ Αυτόν. Υπήρχε ένας πλούσιος που λεγόταν Ιωσήφ από την Αριμαθαία, που είχε γίνει κρυφός μαθητής του Χριστού. Αυτός που πήγε στον Πιλάτο και του ζήτησε το σώμα του Ιησού για να το θάψει. Ο Πιλάτος, δέχτηκε την αίτηση του και ο Ιωσήφ έθαψε το σώμα του Ιησού στον τάφο που είχε για τον εαυτό του. Εκπληρώθηκε έτσι η προφητεία ότι ο Ιησούς θα θαβόταν με τον πλούσιο.

10. Ο Μεσσίας θ΄ανασταινόταν από τους νεκρούς.
Προφητεία: «Γιατί, δε θα εγκαταλείψεις την ψυχή μου στον Άδη, κι ούτε θα αφήσεις τον όσιό σου να φθαρεί»(Ψαλμός 16:10)

Γεια σου!!!! ...

quote:
Schwabe:
Ο Μίθρας γεννήθηκε απο «Παρθένο», ήρθε για να σώσει τον κόσμο, σταυρώθηκε. Βλέπεις μήπως τα στοιχεία που παρουσιάζει και ο χριστιανικός μύθος?

Στοιχεία! γραπτό κείμενο......και όχι παραμύθια!! και εικασίες!!!

quote:
Schwabe:
Το ότι γιορτάζεις σήμερα στα «χριστούγεννα» την πανάρχαια ημερομήνια εορτής του Μίθρα σου λέει κάτι?

Ναι το ότι οι Χριστιανοί βρήκαν επιτέλους να εορτάσουν τη γέννηση τους Ιησού με την ησυχία τους!
Εκείνη την ημέρα οι Ρωμαίοι στρατιώτες γιόρταζαν το Μίθρα και άφηναν τους Χριστιανούς στην ησυχία τους! Ήταν μοναδική ευκαιρία συνάθρισης και εορτής!

-Το ότι Μίθρας πέρασε στη μυθολογία και ο Χριστός έγινε θρησκεία εσένα σου λέει κάτι?

quote:
Schwabe:
Ο Ιησούς φίλτατε που έχεις οραματιστεί, υπάρχει μονάχα στην φαντασία σου, όχι όμως στα κείμενα. Όχι τουλάχιστον με τις ιδιότητες που εσύ χαριεντίζεσαι.

Ας θυμήσουμε όμως στους αναγνώστες ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ «ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ», διότι φαίνεται ότι εσύ δεν αντέχεις να το αντιμετωπίζεις.

Ο Γιαχβέ επικοινωνούσε με τους δούλους του Ισραηλίτες μέσω ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΩΝ ΤΟΥ. Κάθε προφήτης ήταν εκλεκτός του άνθρωπος, ήταν κατά την εβραϊκή έκφραση Ο ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, που τον επισκέπτονταν στα ενύπνια του (Αριθμοί ΙΒ’,6 και Ψαλμοί Η’, 4) και του ανέθετε να μεταφέρει στον περιούσιο Λαό του τους λόγους του, τις αποφάσεις του και τις εντολές του (Ιεζεκιήλ Γ’ , 4).

Με την έννοια αυτή χρησιμοποιείται πολλές φορές στα βιβλία της Πεντατεύχου η φράση «Υιος του Ανθρώπου». Μόνο στο προφητικό βιβλίο «Ιεζεκιήλ» ο Γιαχβέ φέρεται να προσφωνεί το συγγραφέα-προφήτη ΕΝΕΝΗΝΤΑ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ συνολικά με τη φράση «Υιέ ανθρώπου» (Β’,1,3,6 και 8, Γ’1,3,4, κ.α.). Με την ίδια ακριβώς φράση προσφωνεί ο Γιαχβέ και τον προφήτη Δανιήλ (Δανιήλ Η’, 17).

Ο Ναζωραίος Ιησούς (ιδιότητα δηλώνει και ΟΧΙ καταγωγή!) αυτοαποκαλούνταν, όπως είναι γνωστό, ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, γεγονός που φανερώνει ότι ο ΙΔΙΟΣ ΘΕΩΡΟΥΣΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΠΡΟΦΗΤΗ ΤΟΥ ΓΙΑΧΒΕ, όπως τα ίδια του τα λόγια δηλώνουνε.

Τα υπόλοιπα όλα περί «Θεότητας» είναι αχρεία παραμύθια που στήθηκαν στο πτώμα του μετά θάνατον.

Άντε να δούμε πότε θα το αντιληφθείς....



Ευαγγελιστής Ματθάιος κεφ. κη στοίχος 18-19.......και προσελθόν ο Ιησούς ελάλησεν αυτοίς λέγων, εδόθοι μοι πάσα εξουσίαν εν ουρανώ και επί γής

--Υπάρχουν δεκάδες τέτοιες αναφορές για την παραδοχή του ότι ήταν ο Υιός του Θεού!....! απεκρίθη αυτοίς ο Ιησούς, "είπον υμίν και ού πιστεύεται, τα έργα ά εγώ ποιώ εν τω ονόματι του πατρός μου, ταύτα μαρτυρεί περί εμού ,

Το μόνο που λες ότι να και οι προφήτες λέγαν ότι είναι Υιοί Θεού! Και εγω Υιός Θεού με την έννοια που αποδίδεις, είμαι.

Ποιος όμως προφήτης άφησε υπονοούμενα έστω!!!! ότι είναι Θεάνθρωπος?
Κανένας είναι η απάντηση.

Ενώ ο Ιησούς λέει:
<<....η νομίζεις ότι δεν μπορώ να παρακαλέσω τον Πατέρα μου και να παρατάξει εις το πλευρόν μου περισσοτέρας από 12 λεγεώνας αγγέλων?......αλλά εάν ζητήσω βοηθείαν των αγγέλων πως λοιπών θα πληρωθούν και θα επαληθέυσουν αι προφητείαι των Γραφών αι οποίαι λέγουνότι έτσι πρέπει να γίνει>>


κατά Ιωάννη κεφ.29-30<<.....ο πατήρ μου ός δέδοκέ μοι, μείζον πάντων εστί, και ουδείς δύναται αρπάζειν εκ της χειρός του πατρός μου εγώ και ο πατήρ εν έσμεν. >>

quote:
Schwabe:
Γιατί, μπορείς να μας πεις ποιά είναι η ελευθερία ίδρυσης μουσουλμανικών τζαμιών στην Αθήνα για παράδειγμα? Ξέρεις πόσες δεκαετίες προσπαθούνε οι μουσουλμάνοι να χτίσουνε ένα τζαμί?

Μιλάς εσύ για «ελευθερία διακίνησης ιδεών»?



Είσαι τόσο άσχετος......μα τόσο άσχετος.....όχι μόνο με θέματα θρησκείας αλλά και με θέματα μείζον εθνικής σημασίας....διάβασε το παρακάτω άρθο......αλλά μήπως και θα το καταλάβεις?
http://www.e-grammes.gr/article.php?id=2053

quote:
Schwabe:
Το ότι σου λείπουνε ακαδημαϊκές γνώσεις, δεν δικαιολογεί φίλτατε την ασχετοσύνη σου.

Εκ του κειμένου ΔΕΝ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΧΑΡΙΕΝΤΙΖΕΣΑΙ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΣΗΜΕΙΩΝΩ. Ο συγγραφέας, ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΑΝΕΒΗΚΕ ΔΕΚΑΠΕΝΤΕ ΠΗΧΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΒΟΥΝΑ (γράφει υπερανω και όχι υπερανω των βουνων!) αλλά απλά δεκαπέντε πηχεις.

Το πιάνεις ή το αντιλαμβάνεσαι όπως και το «Υιός του Θεού» ως............σημάδι της χαμένης Θεότητας του Ιησού??



Είσαι απίστευτος.......

19το δε ύδωρ επεκράτει σφόδρα σφόδρα επί της γης και εκάλυψε πάντα τα όρη τα υψηλά, α ην υποκάτω του ουρανού,
20 πεντεκαίδεκα πήχεις υπεράνω υψώθη το ύδωρ και επεκάλυψε πάντα τα όρη τα υψηλά.

Στο στοίχο 19 λέει ότι κάλυψε όλα τα βουνά.
Στο στοίχο 20 αναφέρει και το ύψος που ξεπέρασε και τα ψηλότερα βουνα.

Για τους Νεφελίμ το απόγευμα.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 24/02/2009 12:39:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2009, 13:27:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς
Ας καταθέσω κι'εγώ μια φορά τη γνώμη μου, πάνω σ'αυτό το θέμα:

Η ανθρωπομορφική αντίληψη του Θεού , και μάλιστα με ανδρικά χαρακτηριστικά , οφείλεται πιθανώς στην λατρεία των προγόνων .

Ο Θεός ήταν ένας άνδρας , αλλά πολύ περισσότερο μεγαλόσωμος και ρωμαλέος από ένα κοινό άνδρα .

Όπως είπε ο Ξενοφάνης 600 χρόνια προ Χριστού : « Οι άνθρωποι φαντάζονται ότι οι θεοί γεννώνται και έχουν περιβολή , φωνή και σώμα όπως αυτοί οι ίδιοι … Έτσι οι θεοί των Αιθιόπων είναι μελαψοί και πλατύρρινοι , ενώ οι θεοί των Θρακών είναι ξανθοί με γαλανά μάτια … » .

Έτσι , ο Όμηρος και ο Ησίοδος απέδιδαν στους θεούς όλα όσα αποτελούν μομφή για τους ανθρώπους – την κλοπή , την μοιχεία , την απάτη και άλλες αξιόποινες πράξεις … Κατά τον ίδιο τρόπο και τα βόδια , τα λιοντάρια και τα άλογα , εάν είχαν χέρια για να σμιλεύουν μορφές , θα παρίσταναν τους θεούς σύμφωνα με τη δική τους εμφάνιση .

Οι μοιχοί , κλέφτες και ψεύτες θεοί των πρωτοελλαδικών χρόνων πλάστηκαν από τη φαντασία ανθρώπων οι οποίοι έβλεπαν παρόμοιες πράξεις σαν νόμιμες . Ήταν μια εποχή πειρατείας , αρπαγής και πολέμου . Και οι θεοί δεν ήταν παρά οι ιδανικοί ήρωες παρόμοιων κατορθωμάτων .

Η ηθική βελτίωση των ανθρώπων υπήρξε ο λόγος που έκανε τις θεότητες αυτές αποκρουστικές για το πνεύμα του Ξενοφάνη και του Πλάτωνα .

Το ίδιο ισχύει για όλους τους θεούς .

Η εικόνα που τους απέδωσαν παλαιότερες εποχές γίνεται αντιπαθητική στα μεταγενέστερα πνεύματα.

Αποτελεί ατύχημα κάθε πολιτισμού το ότι κληρονομεί βάρβαρους θεούς.

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2009, 13:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Κηφεύς:Έτσι , ο Όμηρος και ο Ησίοδος απέδιδαν στους θεούς όλα όσα αποτελούν μομφή για τους ανθρώπους – την κλοπή , την μοιχεία , την απάτη και άλλες αξιόποινες πράξεις … Κατά τον ίδιο τρόπο και τα βόδια , τα λιοντάρια και τα άλογα , εάν είχαν χέρια για να σμιλεύουν μορφές , θα παρίσταναν τους θεούς σύμφωνα με τη δική τους εμφάνιση .

Οι μοιχοί , κλέφτες και ψεύτες θεοί των πρωτοελλαδικών χρόνων πλάστηκαν από τη φαντασία ανθρώπων οι οποίοι έβλεπαν παρόμοιες πράξεις σαν νόμιμες . Ήταν μια εποχή πειρατείας , αρπαγής και πολέμου . Και οι θεοί δεν ήταν παρά οι ιδανικοί ήρωες παρόμοιων κατορθωμάτων .

Η ηθική βελτίωση των ανθρώπων υπήρξε ο λόγος που έκανε τις θεότητες αυτές αποκρουστικές για το πνεύμα του Ξενοφάνη και του Πλάτωνα .

Το ίδιο ισχύει για όλους τους θεούς .



O Θεός όμως της Παλαιάς Διαθήκης, ούτε πόρνος ήταν ούτε μοιχός. Ούτε κλέπτης, ούτε ψεύτης ούτε αιμομίκτης.
Ήταν δίκαιος ηθικός και αυστηρός.
Πότε? 2.000 χρονια και περισσότερο π.Χ.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2009, 14:16:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς
quote:
O Θεός όμως της Παλαιάς Διαθήκης, ούτε πόρνος ήταν ούτε μοιχός. Ούτε κλέπτης, ούτε ψεύτης ούτε αιμομίκτης.
Ήταν δίκαιος ηθικός και αυστηρός.

Δηλαδή πιστεύεις αυτό που γράφεις ; Δηλαδή ότι: "Ο Θεός της Παλαιάς διαθήκης ήταν δίκαιος, ηθικός και αυστηρός ;"

quote:
Πότε? 2.000 χρονια και περισσότερο π.Χ.

Γράφεις και πιστεύεις, δηλαδή, ότι: "οι Χριστιανοί πιστεύουν στον Θεό της Παλαιάς Διαθήκης 2000 χρόνια και περισσότερο π.Χ. ;"

Ή μήπως δεν κατάλαβα καλά;

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2009, 15:36:14  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν ήθελα να εμπλακώ στο διάλογο, άλλωστε διασκεδάζω σφόδρα και ως αναγνώστης, αλλά με αφορμή τον "κατακλυσμό" έχω μια απορία:

quote:
europaios2
19το δε ύδωρ επεκράτει σφόδρα σφόδρα επί της γης και εκάλυψε πάντα τα όρη τα υψηλά, α ην υποκάτω του ουρανού,
20 πεντεκαίδεκα πήχεις υπεράνω υψώθη το ύδωρ και επεκάλυψε πάντα τα όρη τα υψηλά.

Στο στοίχο 19 λέει ότι κάλυψε όλα τα βουνά.
Στο στοίχο 20 αναφέρει και το ύψος που ξεπέρασε και τα ψηλότερα βουνα.


Σε όσους γνωρίζουν απλά ελληνικά, η μετάφραση είναι αυτή ακριβώς που λέει ο Schwabe.

Το νερό υψώθηκε 15 πήχες και κάλυψε τα ψηλά βουνά. Πουθενά δε λέει ότι υψώθηκε 15 πήχες πάνω από τα βουνά. Ετσι, το ύψος του νερού μετά βίας θα έφτανε στα μισά του δευτέρου ορόφου μιας πολυκατοικίας σήμερα, πόσο μάλλον πάνω από τα βουνά.

Αλλωστε δεν θέλει πολύ λογική (θα μου πεις και λίγη να θέλει, πάλι πρόβλημα δημιουργεί σε μερικούς). Αν έλεγε "σηκώθηκε 15 πήχες πάνω από το συγκεκριμένο βουνό" θα ήταν λογικό, αλλά το να σηκωθεί 15 πήχες πάνω απ'όλα τα βουνά (που δεν έχουν ίδιο ύψος) σήμαινε ότι το νερό αλλού ήταν ψηλότερο κι αλλού χαμηλότερο. Αρα, από τη στιγμή που η στάθμη του ήταν η ίδια, σημαίνει πως υπήρχε ένα σημείο αναφοράς με σταθερό ύψος, που αν δεν είναι το επίπεδο της θάλασσας, θα είναι εν πάσει περιπτώσει το έδαφος.

Σε κάθε περίπτωση, η μετάφραση των ... ελληνικών της ΠΔ στα... ελληνικά λέει ακριβώς ότι το νερό σηκώθηκε 15 πήχες και κάλυψε τα όρη.

quote:
Schwabe
Ο Γιαχβέ επικοινωνούσε με τους δούλους του Ισραηλίτες μέσω ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΩΝ ΤΟΥ. Κάθε προφήτης ήταν εκλεκτός του άνθρωπος, ήταν κατά την εβραϊκή έκφραση Ο ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ

europaios2
Το μόνο που λες ότι να και οι προφήτες λέγαν ότι είναι Υιοί Θεού! Και εγω Υιός Θεού με την έννοια που αποδίδεις, είμαι.


Εμ ... πες μας ότι είσαι ο προφήτης, να ξέρουμε και μεις τι γίνεται...

quote:
europaios2
Είσαι τόσο άσχετος......μα τόσο άσχετος.....όχι μόνο με θέματα θρησκείας αλλά και με θέματα μείζον εθνικής σημασίας

Το θέμα "μείζον" ελληνικής σημασίας (ακόμη να μάθεις εκείνα τα ελληνικά, ε;) όπως παρουσιάζεται από μία "εθνικιστική" οργάνωση που όμως ταυτόχρονα είναι και "δημοκρατική" (οι υπεύθυνοί της προφανώς αγνοούν ότι ο εθνικισμός και η δημοκρατία δεν έχουν καμία σχέση, είναι διαφορετικές κοσμοθεωρίες) και που δεν ξέρει εν τέλει τι πιστεύει, μικρή σημασία έχει, μια και αποτελεί προσωπική εκτίμηση συντάκτη του.

Μια και όμως έχεις σε μεγάλη εκτίμηση τις "Ελληνικές Γραμμές" (τον ιδρυτή της το Μάκη το γνωρίζω προσωπικά) θα ήθελα να σου δείξω από το ίδιο site ένα άλλο θέμα "μείζον" εθνικής σημασίας που έχει να κάνει με το μνημόσυνο των χωροφυλάκων για την επέτειο του Μακρυγιάννη στα Δεκεμβριανά (1944), όταν "οι αγωνιστές του Έθνους και της Ελευθερίας, τον Δεκέμβριο του 1944 υπερασπίστηκαν την ελευθερία της πατρίδας, αντιμετωπίζοντας νικηφόρα την κομμουνιστική ανταρσία".

Εκδήλωση τιμής και μνήμης στου Μακρυγιάννη

να θεωρήσω πως μια και συμφωνείς με την εκτίμηση των χριστιανο-εθνικιστών με το τζαμί ως θέμα "μείζον" εθνικής σημασίας, άλλο τόσο θα συμφωνείς και με το παραπάνω που ήταν όντως θέμα "μείζον" εθνικής σημασίας... σύμφωνα με τη γνώμη καταξιωμένων ιστορικών.

Οι λόγοι που απαγορεύεται να χτιστεί το τζαμί, όπως και δεκάδες άλλοι εξω-ορθόδοξοι και εξωχριστιανικοί ευκτήριοι οίκοι, και που έχουν οδηγήσει σε καταδικαστικές αποφάσεις της Ελλάδας από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο, είναι απλά γιατί η κρατικοδίαιτη θρησκεία έχει αντιρρήσεις, σε μια χώρα που ο πρωθυπουργός κυκλοφορεί με ... φυλαχτό τον 21ο αιώνα και το δανείζει και στον ... αρχιεπίσκοπο για να ... γίνει καλά(!)

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2009, 15:51:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
Εμ ... πες μας ότι είσαι ο προφήτης, να ξέρουμε και μεις τι γίνεται...

Ε, ναι, συμφωνώ, τότε πάω πάσο κι εγώ ... άμα ο άνθρωπος είναι προφήτης ... πάσο ... συγνώμη ΠΡΟΦΗΤΑ ΜΟΥ, συγνώμη ... συγνώμη που σε αποκάλεσα "δυσεύρετο τενεκέ" ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2009, 16:00:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
Κηφεύς

Όπως είπε ο Ξενοφάνης 600 χρόνια προ Χριστού : « Οι άνθρωποι φαντάζονται ότι οι θεοί γεννώνται και έχουν περιβολή , φωνή και σώμα όπως αυτοί οι ίδιοι … Έτσι οι θεοί των Αιθιόπων είναι μελαψοί και πλατύρρινοι , ενώ οι θεοί των Θρακών είναι ξανθοί με γαλανά μάτια … » .


Έτσι είναι αγαπητέ φίλε, έτσι είναι. Μάλλον λοιπόν ο άνθρωπος έφτιαξε τον θεό κι όχι ο θεός τον άνθρωπο. ΟΜΩΣ ... αυτά είναι ΠΟΛΥ ΨΙΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ για φανατικούς και λοβοτομημένους ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2009, 16:55:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
macedon:
Σε όσους γνωρίζουν απλά ελληνικά, η μετάφραση είναι αυτή ακριβώς που λέει ο Schwabe.

Το νερό υψώθηκε 15 πήχες και κάλυψε τα ψηλά βουνά. Πουθενά δε λέει ότι υψώθηκε 15 πήχες πάνω από τα βουνά. Ετσι, το ύψος του νερού μετά βίας θα έφτανε στα μισά του δευτέρου ορόφου μιας πολυκατοικίας σήμερα, πόσο μάλλον πάνω από τα βουνά.

Αλλωστε δεν θέλει πολύ λογική (θα μου πεις και λίγη να θέλει, πάλι πρόβλημα δημιουργεί σε μερικούς). Αν έλεγε "σηκώθηκε 15 πήχες πάνω από το συγκεκριμένο βουνό" θα ήταν λογικό, αλλά το να σηκωθεί 15 πήχες πάνω απ'όλα τα βουνά (που δεν έχουν ίδιο ύψος) σήμαινε ότι το νερό αλλού ήταν ψηλότερο κι αλλού χαμηλότερο. Αρα, από τη στιγμή που η στάθμη του ήταν η ίδια, σημαίνει πως υπήρχε ένα σημείο αναφοράς με σταθερό ύψος, που αν δεν είναι το επίπεδο της θάλασσας, θα είναι εν πάσει περιπτώσει το έδαφος.

Σε κάθε περίπτωση, η μετάφραση των ... ελληνικών της ΠΔ στα... ελληνικά λέει ακριβώς ότι το νερό σηκώθηκε 15 πήχες και κάλυψε τα όρη.



Φαίνεται ότι δεν είχε λάβει ο συγγραφέας υπ’ όψιν του ότι θα ασχολιόσουν μαζί του.......γι' αυτό και δεν έγραψε τα αυτονόητα.

Γράφει:15 πήχεις υπεράνω υψώθη το ύδωρ και επεκάλυψε πάντα τα όρη τα υψηλά.
Υπεράνω ποιου? του Φούφουτου? είναι ελλειπτική πρόταση, τουλάχιστον εσύ ως δάσκαλος θα έπρεπε να το γνωρίζεις.

quote:
macedon:
Εμ ... πες μας ότι είσαι ο προφήτης, να ξέρουμε και μεις τι γίνεται...

Γιατί είσαι απρόσεκτος? Υιός Θεού έγραψα όχι Υιός ανθρώπου......όχι τίποτα άλλο, αλλά παρασύρεις και τον zip, που σε έχει σε εκτίμηση......

quote:
macedon:
Το θέμα "μείζον" ελληνικής σημασίας (ακόμη να μάθεις εκείνα τα ελληνικά, ε;) όπως παρουσιάζεται από μία "εθνικιστική" οργάνωση που όμως ταυτόχρονα είναι και "δημοκρατική" (οι υπεύθυνοί της προφανώς αγνοούν ότι ο εθνικισμός και η δημοκρατία δεν έχουν καμία σχέση, είναι διαφορετικές κοσμοθεωρίες) και που δεν ξέρει εν τέλει τι πιστεύει, μικρή σημασία έχει, μια και αποτελεί προσωπική εκτίμηση συντάκτη του.

Μια και όμως έχεις σε μεγάλη εκτίμηση τις "Ελληνικές Γραμμές" (τον ιδρυτή της το Μάκη το γνωρίζω προσωπικά) θα ήθελα να σου δείξω από το ίδιο site ένα άλλο θέμα "μείζον" εθνικής σημασίας που έχει να κάνει με το μνημόσυνο των χωροφυλάκων για την επέτειο του Μακρυγιάννη στα Δεκεμβριανά (1944), όταν "οι αγωνιστές του Έθνους και της Ελευθερίας, τον Δεκέμβριο του 1944 υπερασπίστηκαν την ελευθερία της πατρίδας, αντιμετωπίζοντας νικηφόρα την κομμουνιστική ανταρσία".

Εκδήλωση τιμής και μνήμης στου Μακρυγιάννη

να θεωρήσω πως μια και συμφωνείς με την εκτίμηση των χριστιανο-εθνικιστών με το τζαμί ως θέμα "μείζον" εθνικής σημασίας, άλλο τόσο θα συμφωνείς και με το παραπάνω που ήταν όντως θέμα "μείζον" εθνικής σημασίας... σύμφωνα με τη γνώμη καταξιωμένων ιστορικών.

Οι λόγοι που απαγορεύεται να χτιστεί το τζαμί, όπως και δεκάδες άλλοι εξω-ορθόδοξοι και εξωχριστιανικοί ευκτήριοι οίκοι, και που έχουν οδηγήσει σε καταδικαστικές αποφάσεις της Ελλάδας από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο, είναι απλά γιατί η κρατικοδίαιτη θρησκεία έχει αντιρρήσεις, σε μια χώρα που ο πρωθυπουργός κυκλοφορεί με ... φυλαχτό τον 21ο αιώνα και το δανείζει και στον ... αρχιεπίσκοπο για να ... γίνει καλά(!)



Έτερον εκάτερον.
Εξάλλου ήδη έχει ψηφιστεί με νομοσχέδιο η κατασκευή τζαμιού και στην Αθήνα.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2009, 17:55:59  Εμφάνιση Προφίλ
Προς el.elyon

quote:
Αγαπητέ Gilgamesh, κανένας δεν μπορεί να αποδείξει ότι ο Θεός υπάρχει με αντικειμενικό τρόπο. Και αυτό γιατί ο Θεός διάλεξε ο άνθρωπος να τον πλησιάζει μονο με τη πίστη.

Θα διαφωνήσω μόνο στο εξής με την παραπάνω δήλωση σου...
Δεν δίαλεξε ο Θεός να πλησιάσει τον άνθρωπο...
Ο άνθρωπος νίωθει μια ανάγκη να πλησιάσει τον Θεό ή τον Δημιουργό...
Άρα και το σωστό ρήμα στην ακριβώς παραπάνω πρόταση θα μπορούσε να είναι και το "κατασκευάσει".

quote:
Αλλά εδώ το πρόβλημα είναι ότι οι Άθεοι προσπαθούν να αποδείξουν ότι ο Θεός δεν υπάρχει, γιατί για αυτούς δεν υπάρχει καμία δημιουργία και κανένας δημιουργός, υπάρχει απλά εξέλιξη. Το πρόβλημα είναι στους Άθεους…

Ναι, βασικά, αυτό που αναφέρεις είναι κάπως μη εφικτό...κάπως άκυρο.
Η εξέλιξη προυποθέτει ότι υπάρχει κάτι να εξελιχθεί...αυτό το κάτι είναι ένας οργανισμός...ε αυτός ο οργανισμός πρέπει να δημιουργήθηκε πρώτα για να εξελιχθεί στη συνέχεια. Εξάλλου δεν σημαίνει ότι αυτοί που είναι συνειδητά άθεοι πιστεύουν και στη θεωρία της εξέλιξης. Πάντως απο αυτά που έχω διαβάσει και από μερικούς επιστήμονες που έχω γνωρίσει που ασχολούνται με την εξελικτική θεωρία κανένας από όλους αυτούς δεν έχει αναφέρει ότι υπάρχει μόνο εξέλιξη και όχι δημιουργία.

Έχει διαφορά η νοοτροπία του επιστήμονα που ασχολείται με την εξέλιξη με τη νοοτροπία του απλού πολίτη που είναι συνειδητά άθεους.

Η δεύτερη κατηγορία μπορεί να μην δέχεται τη δημιουργία και να δέχεται μόνο την εξέλιξη, η πρώτη όμως, είναι κατά κάποιον τρόπο και αναγκασμένη, να δεχτεί ότι υπήρχε δημιουργία.

Η διαφορά της πρώτης κατηγορίας, των επιστημόνων, με τους Χριστιανούς, από εκεί και έπειτα, εντοπίζεται και στη διαφωνία των μεν με τους δε για τη πορεία της εξέλιξης αλλά και στο τρόπο δημιουργίας της ζωής στο σύμπαν.
Και επειδή στο προηγούμενο μήνυμα σου είχες κάνει λόγο για "άθεους επιστήμονες", τα παραπάνω αναιρούν το ότι είναι άθεοι.

quote:
Δεν είναι θεωρία αλλά μια μικρή περιγραφή…

Περιγραφή τίνος?
Μιας θεωρίας? Μιας πεποίθησης? Μιας γενικά αποδεκτής αλήθειας?

quote:

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου αλλά γνωρίζω κάποια πράγματα τα όποια μάλλον τα αγνοείς, και ο Δαρβίνος δεν τα γνώριζε π.χ. το DNA…?
Gilgamesh δεν είπα για ομόφωνα συμβούλια!?

Απλά σου είπα ένα γεγονός το όποιο ούτε καν το κοίταξες αλλά άμεσος να επιτεθείς στα σκουριασμένα μυαλά του παρελθόντος???!


Εγώ αυτά δεν τα αγνοώ, όπως και πολλά άλλα γύρω από την ιστορία που έχει η θεωρία της εξέλιξης.
Αλλά μέσα από το πρώτο μήνυμα σου προς εμένα...δεν έδωσες την εντύπωση ότι γνωρίζεις αρκετά για την ιστορία της.

Ανέφερες:

quote:
Σαφώς και οι άθεοι επιστήμονες σκέφτηκαν να προκαλέσουν μια μικρή εξέλιξη, αλλά δεν μπορούν να μας πουν πόσες φορές γεύτηκαν την αποτυχία. Οι Άθεοι γνωρίζουν καλά του νόμους της ζωής και γνωρίζουν ότι δεν έχουν πρόσβαση στην ζωή για να την αλλάξουν, για προκαλέσουν κάποια εξέλιξη για να αποδείξουν την θεωρία τους. Για αυτό αποφάσισαν ομόφωνα να μίλανε για μια εξέλιξη δισεκατομμυρίων χρόνων!!!? Μήπως και τα δισεκατομμύρια χρόνια καλύπτουν το τεράστιο κενό τους . Ένα κενό που το δημιούργησαν οι ίδιοι, είναι κενό δισεκατομμυρίων χρόνων…………

Τι είναι αυτό? Μέσα από αυτό δείχνεις πράγματι ότι δεν γνωρίζεις αρκετά, κατά τη γνώμη μου. Κάνω μερικές ερωτήσεις να δω...μήπως εγώ δεν κατάλαβα καλά.

1)Τι εννοείς σκέφτηκαν να προκαλέσουν μια μικρή εξέλιξη?
Πότε το σκέφτηκαν?
Ποίοι?
Γιατί?

2)Αναφορά σε άθεους, τους επιστήμονες...τσουβαλοποίηση δεν είναι αυτό?
Ξέρεις τι πιστεύει ο καθένας?

3)Τι εννοείς να προκαλέσουν μια εξέλιξη για να αποδείξουν τη θεωρία τους?
Ξέρεις εσύ κάνα ερευνητικό κέντρο να έχει τη δυνατότητα (οικονομική, νομική, σε έμψυχο υλικό) για να μπορέσει να κάνει τέτοιο πείραμα?
Κανένα κέντρο και να έχει αυτή τη δυνατότητα δεν θα το έκανε γιατί για να εξελίξει έναν οργανισμό μπορεί να περάσουν, το λιγότερο, μέχρι και 10.000 χρόνια.
Ποία επιστημονική ομάδα θα μπορούσε να αφιερώσει το χρόνο της σε ένα τέτοιο πείραμα...να χάσει τα χρόνια από τη ζωή της για να καρπωθούν τα αριστεία και τα αποτελέσματα κάποιοι μακρινοί απόγονοι...την ώρα που οι συνάδελφοι τους μπορεί να ασχολούνται με άλλα πειράματα, λιγότερο σημαντικά, και να έχουν δόξα και χρήμα και εξέλιξη στη καρίερα τους.

Το πείραμα δεν γίνεται πραγματικότητα όχι επειδή, οι επιστήμονες, φοβούνται τι θα αποδείξει...αλλά γιατί υπάρχουν άλλοι ευτελέστεροι παράγοντες στη μέση.

4)Αναφέρεις ότι αποφάσισαν ομόφωνα να κάνουν λόγο για μια εξέλιξη εκατ. χρόνων.
Πως ομόφωνα εννοείς?
Με συμβούλιο? Με συμβούλια? Με fax? Με e-mail? Με προδιαγραφές? Δηλαδή εάν δεν είσαστε όλοι δαρβινιστές δεν έχετε θέση στην Ακαδημία Αθηνών ή στη Βασιλική Φυσική Εταιρεία της Μ. Βρετανίας?

Ποίος τα λέει αυτά? Κάνας συνώμοσιολόγος?

5) Πως δημιούργησαν αυτό το κενό?

quote:
Απλά σου είπα ένα γεγονός το όποιο ούτε καν το κοίταξες αλλά άμεσος να επιτεθείς στα σκουριασμένα μυαλά του παρελθόντος???

Μα και εσύ παραπάνω...για τη θεωρία της εξέλιξης λες ότι δεν είναι γεγονός αλλά ελπίζουν να γίνει.
Και αυτό που μου παραθέτεις εσύ τι είναι? Γεγονός?
Θεωρία είναι που ελπίζεις να γίνει γεγονός.
Το κοίταξα τι έγραψες...στο ανέλυσα και ερωτήσεις να δω μήπως εγώ δεν κατάλαβα...αλλά το όλο σκηνικό μοίαζει πραγματικά με αναχρονιστική άποψη ενός σκοτεινού Μεσαίωνα.

quote:
Ευχαριστώ, καλή επιτυχία!!!

Εγώ ευχαριστώ.

Προς europaios2

Με έχεις στεναχωρήσει...συζητάς με όλους...για βουνά που καλύφθηκαν ή όχι από το νερό...για τσουβαλοποιήσεις...αλλά με εμένα τον κακομοίρη την έκοψες την συζήτηση και έχω στεναχωρηθεί.

Μπορεί ή να τα βρήκες σκούρα (ο καχύποπτος εαυτός μου)...ή απλά να μην είδες το μήνυμα μου (ο αγαθός εαυτός), που είναι ακριβώς κάτω από το δικό σου που ανάρτησες στις 23/02/2009 01:09:33.

Εν πάση περιπτώση θα κάνω copy-paste εδώ το μήνυμα μου που αναφερότανε σε εσένα και το ανάρτησα στις 23/02/2009, 03:11:40

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Προς europaios2

quote:
2 παρατηρήσεις.
Η πρώτη είναι ότι ο αλιγάτορας, αφού επέζησε ως τις ημέρες μας, αν μή τι άλλο δε χρειάζονταν η μετάλλαξή τους σε άλλο είδος. Σωστά?
Άρα με αυτόν τον τρόπο καταρρέει η θεωρία του ότι τα είδη μεταλλάχθηκαν προκειμένου να σωθούν. Αφού ο αλιγάτορας μεταλλάχθηκε σωζόμενος.

Η δεύτερη είναι ότι, και έτσι να έγινε, τόσο ο αλιγάτορας όσο και ο κροκόδειλος έχουν όχι μόνο εμφανισιακά κοινά χαρακτηριστικά, αλλά και νοητικά.
Ζούν και τα δύο στην άγρια φύση. Έχουν την ίδια περίπου δύναμη, και τους ίδιους εχθρούς. Ζουν εκεί που ζούσαν απο παλιά. Και κουβαλούν το ίδιο μαυλό!!!!!
Ίσως λοιπόν να έχουν το ίδιο πρωτόζωο.

Σύγκρινε τώρα άνθρωπο με πίθηκο.
Δε ζουν στο ίδιο περιβάλλον. Δεν έχουν την ίδια νόηση. Δεν έχουν τους ίδιους εχθρούς........δε βλέπεις ουσιώδης διαφορές?


Σωστή η πρώτη παρατήρηση, με την έννοια ότι δίνεται να κατανοήσουμε καλύτερα την φυσική επιλογή της εξέλιξης.
Σήμερα υπάρχουν ακόμα Αλλιγάτορες με τη μορφή που είχανε πριν 200 εκατ. χρόνια αλλά σώζονται λιγοστοί και χωρισμένοι σε δυο είδη.
Τα δυο είδη είναι ο Κινέζικος Αλλιγάτορας που ζει στο ποταμό Γιανγκ τσε Κιανγκ και ο Αμερικάνικος που ζει στις νοτιοανατολικές Η.Π.Α. και κυρίως στο ποταμό Μισσισιπή.

Ειδικά η πρώτη κατηγορία, μη φανταστείς, δεν αριθμεί παρά μόνο 200 ελεύθερα ζώα στο ποταμό. Μετά είναι 10.000 αιχμάλωτοι Κινέζικοι Αλλιγάτορες σε όλο το κόσμο, κυρίως σε ερευνητικά κέντρα, διότι είναι πολύτιμοι για την εξελικτική έρευνα και πάντοτε προστατεύονται σε συνθήκες που γνωρίζουμε ότι διατηρούν τα χαρακτηριστικά τους.

Λοιπόν, αυτοί οι λίγοι Αλλιγάτορες δεν εξελίχτηκαν, ίσως γιατί ο πρόγονος τους που έμενε στα ίδια σημεία που μένουν αυτοί τώρα, δεν ένιωσε την ανάγκη να εξελιχθεί. Και το σημείο που βρίσκεται ο ποταμός Γιανγκ τσε Κιανγκ και ο ποταμός Μισσισιπής είναι σχεδόν το ίδιο με το σημείο που βρισκόντουσαν στη Μεσοζωική Περίοδο που εμφανίστηκε ο Αλλιγάτορας.
Η σταθερή θερμοκρασία των δυο ποταμών προσφέρει, κυρίως, έναν καλό παράγοντα για να μείνει το είδος ως έχει σε εκείνες τις περιοχές. Βέβαια με τα νέα δεδομένα φοβούνται μην εκλείψουν οι Αλλιγάτορες για αυτό και τους μαντρώσανε.

Στα υπόλοιπα σημεία του κόσμου, όπως την Αυστραλία, μια διόλου σταθερή ήπειρο με καθόλου σταθερή θερμοκρασία και ευάλωτη σε καιρικά φαινόμενα, ο Αλλιγάτορας δεν άλλαξε και εξελίχθηκε σε Κροκόδειλο. Άρα στα δυο τελευταία είδη Αλλιγάτορα που έμειναν στη Γη έπαιξε πιο σημαντικό ρόλο η τύχη να βρεθούν σε περιοχές που παρείχαν ασφάλεια για να γεννηθούν τα μικρά τους. Ενώ πρέπει να προστεθεί ότι νέες έρευνες έδειξαν ότι υπάρχει ισχυρή πιθανότητα το Πανεπιστήμιο του Οχάιο να αποδείξει ότι οι Αλλιγάτορες ακολουθήσανε την αντίθετη εξελικτική πορεία από τον άνθρωπο δηλαδή ότι πρώτα περπατούσανε στα δυο τους πόδια και ύστερα ξεκινήσανε να έρπουν. Άρα πάλι έχουμε εξέλιξη, έστω και ανάποδα.

Αυτό που αποτελεί σημαντικό μέρος της έρευνας της φύσης του Κροκόδειλου και του Αλλιγάτορα είναι ότι πουθενά, πλην της Νότιας Φλόριντα, δεν ζούνε αυτά τα δυο είδη μαζί.
Θυμίζει έντονα το Πίθηκο και τον Άνθρωπο το οποίο απαντάει στη δεύτερη παρατήρηση σου.
Ο Αλλιγάτορας με τον Κροκόδειλο δεν έχουν τους ίδιους εχθρούς και τις ίδιες ανάγκες ενώ μένουν σε ξεχωριστό περιβάλλον (από άποψη χαρακτηριστικών και όχι μόνο γεωγραφικών συντεταγμένων) όπως συμβαίνει με εμάς και τον Πίθηκο.

Τώρα όσον αφορά τη νόηση που αναφέρεις μη νομίζεις ότι απέχουμε πολύ από τα πιθήκια.

http://www.scienceagogo.com/news/19981009134812data_trunc_sys.shtml
http://www.hhmi.org/news/vu.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Alligator


quote:
Η προσέγγιση δηλαδή και η υποτυπώδη έστω νοημοσύνη δεν αντανακλούν την πονηρία?

Η υποτυπώδη νοημοσύνη, από όσα έχω διαβάσει διότι στο τομέα αυτό δεν είμαι ειδικός, λένε οι επιστήμονες έγγυται στα χαρακτηριστικά του αισθήματος της επιβίωσης μέσα από την ανάγκη, για εξεύρεση λύσης για τη κάλυψη μιας ανάγκης.

Και τα ζώα έχουν υποτυπώδη νοημοσύνη. Ο άνθρωπος ξεχώρισε διότι έμαθε να σκέφτεται με έννοιες. Αυτή είναι η διαφορά. Τώρα εάν η πονηρία ανήκει στην κατηγορία της υποτυπώδης ή της αντιληπτικής νοημοσύνης δεν το γνωρίζω από κάποιο βιβλίο. Προσωπικά δεν θεωρώ ότι ανήκει.

quote:
Δηλαδή ο προγραμματισμός εξ΄ αρχής δε δείχνει σοφία? Τι δείχνει?
Έχουμε λοιπόν και στα δύο που αναφέρεις τη σοφία.

Ο προγραμματισμός από την αρχή δεν δείχνει σοφία δείχνει ενόραση.
Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος τι θα γίνει σε 200 χρόνια, σε 20.000 χρόνια ή σε 200 εκατ. χρόνια.
Αντίθετα η δυνατότητα επιλογής της εξέλιξης σου υπερπηδάει το εμπόδιο αυτό.

quote:
Για τα φτερά ρώτησα μόνο.......για τα άλλα δε θυμάμαι να ρώτησα κάπου!
Γιατί λοιπόν να μη βγάζαμε φτερά να ξεφύγουμε από το λύκο? Γιατί να μην είχε φτερά ο λαγός να ξεφύγει από την αλεπού το λύκο και το τσακάλι? Ήταν άτυχος στις μεταλλάξεις?
Βλέπεις ότι κάποιο λάκκο έχει η φάβα?

Πραγματικά τα άλλα δεν τα ρώτησες...απλά εγώ εξισώνω την ερώτηση σου με παρόμοιες ερωτήσεις μήπως καταλάβεις γιατί δεν μπορεί να δοθεί απάντηση σε αυτή ακόμα.
Είναι σαν να ρωτάς γιατί να μην συμβεί αυτό που μου φαίνεται εμένα λογικό αλλά κάτι άλλο.
Βλέπεις και εγώ αναρωτίεμαι για διάφορα θέματα γιατί δεν γίνονται όπως εγώ θεωρώ λογικό αλλά απαντήσεις δεν δίνονται εύκολα και απλοϊκά γιατί πρέπει να γίνει ειδική εξέταση παραμέτρων.

quote:
Σε σχέση με τις καταστάσεις που βίωνε. Θα μπορούσε να είχε λιγοψυχήσει, ανθρώπινες ιδιότητες είχε και γι' αυτό και πέθανε.

Αυτό μπορώ να το δεχτώ ως απάντηση.
Εάν ισχυρίζεσαι ότι χειρίστηκε τη κατάσταση σε σχέση με τα ανθρώπινα συναισθήματα, που σίγουρα διέθετε ως άνθρωπος, το δέχομαι.

quote:
Όπως?

Τι εννοείς όπως?
Εννοείς να σου δώσω παραδείγματα που ο Δημιουργός που αναφέρεις φάνηκε καλός και παραδείγματα που φάνηκε κακός?

quote:
ΑΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΟΤΕ ΠΡΙΝ ΘΡΙΑΜΒΟΛΗΓΗΣΟΥΜΕ ΛΕΓΟΝΤΑΣ "Ο ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ"......δε νομίζεις?

Βασικά αυτό το να περιμένουμε το σωματίδιο Higgs πριν θριαμβολογήσουμε δεν έχει σχέση με το εάν πέθανε ή όχι.
Για να πεθάνει πρέπει να σβηστεί από τις συνειδήσεις των ανθρώπων έτσι όπως έχει αποδοθεί από τα ιερατεία, πράγμα δύσκολο.

Οπότε είτε βρεθεί είτε όχι αλλαγή δεν θα δείς στις συνειδήσεις των ανθρώπων μέχρι να μάθουν να ξεχωρίζουν τις έννοιες του "τι μπορεί να είναι Θεός" και του "τι πιστεύαμε ότι ήταν Θεός τόσα χρόνια."

quote:
Απίστευτο!!!!! θα σταθώ ιδιαίτερα στην απιστία,
στην αδικία και στο μίσος. Που είδες εσύ το Θεό με αυτά τα χαρακτηριστικά?

Χαλάρωσε και εσύ...
Απίστευτο και μάλιστα με 5 θαυμαστίκα.

Εγώ έγραψα για το πρότυπο Θεού έτσι όπως πέρασε ανά τους αιώνες στους ανθρώπους.
Έγραψα για ανθρώπους όχι μόνο για Χριστιανούς.
Το ότι μαζί σου έτυχε να συζητώ την μη ύπαρξη Θεού, κατά τα ανθρώπινα πρότυπα, δεν σημαίνει ότι οι απόψεις μου περιορίζονται ενάντια του Ορθόδοξου δόγματος.
Τις ίδιες απόψεις έχω για όλες τις Θρησκείες.
Απλά έτυχε να ομιλώ μαζί σου, εάν ήμουν Άραβας θα μιλούσα σε φόρουμ με Ισλαμιστές.

Η αληθεία είναι ότι ο δικός σας Θεός είναι πιστός διότι είναι και κάπως περίεργος σε σχέση με άλλους.
Αλλά εγώ έγραψα για όλους τους Θεούς που έχουν περάσει και υπάρχουν ακόμα σε διάφορα σημεία του πλανήτη. Δεν είσαστε η μόνη θρησκεία σε αυτό το κόσμο. Άρα οι ανθρώπινες αδυναμίες: μίσος, αγάπη, εκδίκηση, τιμωρία, συγχώρεση, επιβράβευση, απιστία, αδικία, λατρεία και άλλα πολλά...που ανέφερα δεν είναι μόνο για το δικό σου Θεό.
Απευθύνονται στο πρότυπο ότι ο Θεός πάντα θα έχει ανθρώπινα χαρακτηριστικά αλλά μπορεί να μην τα έχει όλα.

quote:
gilgamesh : Ναι δεν είναι το ίδιο με την έννοια ότι...για οποιαδήποτε ενέργεια ή πράξη που θα γίνει στη ζωή του ανθρώπου θα αναλύσουμε πρώτα το αντικείμενο που παίζει το Κύριο ρόλο και ύστερα θα αναλύσουμε το αντικείμενο που παίζει το Μεγάλο ρόλο.
Αυτή είναι η μόνη διαφορά τους.
Από εκεί και πέρα δεν μπορεί να παραβλεφθεί κανένας εκ των δυο ή περισσότερων αντικειμένω που παίζουν ρόλο στην εξέλιξη και τη ζωή.

europaios2
Ο κυριότερος παράγοντας είναι η "Θεία βούληση".
Τα ζώα τώρα, ήθελαν όλα να ζήσουν και "εάν μπορούσαν" να το κάνουν θα είχαμε ακόμη δεινόσαυρους στη ζούγκλα.
Η θέλησή τους όμως ήταν κατώτερη της βουλήσεως του Θεού και έτσι εξαφανίστηκαν. Τώρα τα περί τυχαίας μετάλλαξης κ.λ.π. .......


Aυτή είναι η άποψη σου.
Σεβαστή αλλά μοιρολατρική.
Συμφωνώ ότι τα ζώα θέλανε να ζήσουν και ειδικά οι δεινόσαυροι που αναφέρεις, αλλά δεν ήταν η Θεία βούληση που τους στέρησε τη ζωή, ήταν ένας κομήτης....

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2009, 19:07:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Υιός Θεού
Γράφει:15 πήχεις υπεράνω υψώθη το ύδωρ και επεκάλυψε πάντα τα όρη τα υψηλά.
Υπεράνω ποιου? του Φούφουτου?

Του εδάφους.

Γιατί αν υψώθηκε 15 πήχες πάνω από το βουνό (που δεν το λέει), ποιό βουνό εννοεί; Το Θαβώρ; Το Σινά; Το Αραράτ; Την Πίνδο; Το Εβερεστ;

Αλλωστε, το νερό "υψώνεται" από το έδαφος (Πηγή: Βιβλίο Μελέτης Περιβάλλοντος, Β΄Δημοτικού, σελ. 104, εικόνα 1).

quote:
Υιός Θεού
Γιατί είσαι απρόσεκτος? Υιός Θεού έγραψα όχι Υιός ανθρώπου

Ακόμη καλύτερα! Μοναχογιός Θεού είσαι ή έχεις κι άλλα αδέρφια;

Πάντως, μην είσαι κορόιδο. Ο άλλος, που δεν είπε καν ότι είναι γιος του Θεού, τον γιορτάζουν μ' ένα σωρό γιορτές. Στείλε τα δικαιολογητικά σου στην Εκκλησία της Ελλάδας και πέστους "Είμαι και γω γιός θεού", να σε βολέψουν με καμιά γιορτή.

Και πού'σαι; Μίλα στους διαχειριστές εδώ να κρατήσουν τα γραφτά σου εδώ μέσα ώστε να αποτελέσουν το ευαγγέλιο για τις επόμενες γενιές. Μην χαθούν...

Και πού να πιάσουν οι ζέστες. Θα μας πεις ότι είσαι ο ίδιος ο θεός...

quote:
Υιός Θεού
Έτερον εκάτερον.

Δηλαδή δεν θεωρείς τα Δεκεμβριανά της ιστοσελίδας του Μάκη ως θέμα "μείζον" εθνικής σημασίας;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2009, 21:06:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Ευρωπαίε :

quote:
Tις ανέφερα.

Αυτά που ανέφερες δεν περιέχουν καταρχήν καμμία τσουβαλοποίηση ανθρώπων.
Δεν περιέχουν επίσης κανένα υπαινιγμό για το πρόσωπο σου .
Αν το εξέλαβες έτσι λυπάμαι , αλλα αυτή είναι η πραγματικότητα σε όλες της θρησκείες , και ο χριστιανισμός δεν αποτελεί εξαίρεση .

quote:
Απαντώ τοποθετούμαι και περιμένω απαντήσεις σε ότι ρωτάω. Όπως εγώ απαντώ όταν με ρωτάνε.
Όταν όμως μου λες ότι υπάρχει εξήγηση και αυτή είναι ο παράγοντας τύχη.

ο παράγοντας τύχη είναι βασικός στην εξέλιξη γιτί εξηγεί την βιοποικιλότητα και όλες τις γενετικές ανωμαλίες που εμφανίζονται στους οργανισμούς .
Διαφορετικά ακόμα και τα λάθη της φύσης πρέπει να αποδοθούν σε θεία σκοπιμότητα , κάτι που δεν σε συμφέρει να ισχύει .

Ας πούμε οι γενετικές ανωμαλίες όπως η τρισωμία 21 η καρδιακη ανεπάρκεια στα βρέφη , ή ο παιδικός καρκίνος είναι μέσα στο σχέδιο του θεού ?
Αν είναι έτσι τότε να τον χαίρεστε τέτοιο θεό .

quote:
Think_Math:
"Και πάνω στην πλάτη τους στήνεται ένας μηχανισμός εξουσίας"

Πάνω στην πλάτη τους είπα Ευρωπαίε .
Δηλαδή εν αγνοία τους .
Μην κάνεις το άσπρο μαύρο .

quote:
Είπα ενδεχομένως......αυτό σημαίνει μπορεί ναι, μπορεί και όχι.
Ενδέχεται να βρέξει......άρα ενδέχεται και να μη βρέξει.

Είπες "άτομα σαν και σένα σταύρωσαν τον Χριστο " .

Ασε τα "ενδεχομένως" και μην παριστάνεις την Οσία Μαρία .
Θα σου θυμίσω λοιπόν κατι που είπε ο Χριστός :
" Γραμματεις και φαρισαίοι υποκριτές δυιλίζεται τον κόνωπα και καταπίνετε την κάμηλο " .
Δυστυχώς δεν τον ακούτε τον Χριστούλη .

quote:
-Όταν δώ όμως, τη φωτογραφία ενός σκελετού ψαριού .....θα συμπεράνω ότι επρόκειτο για άνθρωπο?
-όταν δω τη φωτογραφία ενός σκελετού τετράποδου....... θα συμπεράνω ότί επρόκειτο για άνθρωπο?
-όταν δω τη φωτογραφία ενός σκελετού δίποδου με κάτι κοινόδοντες σαν τον μπαμπουίνο και μ’ ένα κρανίο σαν ασκί!....... θα συμπεράνω ότι επρόκειτο για άνθρωπο?

Μην κάνεις οτι δεν καταλαβαίνεις .
Καταλαβαίνεις και πολύ καλά μάλιστα .
Απλά δεν θέλεις να το παραδεχτείς .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2009, 00:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Κηφεύς
Ας καταθέσω κι'εγώ μια φορά τη γνώμη μου, πάνω σ'αυτό το θέμα:
Η ανθρωπομορφική αντίληψη του Θεού , και μάλιστα με ανδρικά χαρακτηριστικά , οφείλεται πιθανώς στην λατρεία των προγόνων .
Ο Θεός ήταν ένας άνδρας , αλλά πολύ περισσότερο μεγαλόσωμος και ρωμαλέος από ένα κοινό άνδρα .

Όπως είπε ο Ξενοφάνης 600 χρόνια προ Χριστού : « Οι άνθρωποι φαντάζονται ότι οι θεοί γεννώνται και έχουν περιβολή , φωνή και σώμα όπως αυτοί οι ίδιοι … Έτσι οι θεοί των Αιθιόπων είναι μελαψοί και πλατύρρινοι , ενώ οι θεοί των Θρακών είναι ξανθοί με γαλανά μάτια … » .

Έτσι , ο Όμηρος και ο Ησίοδος απέδιδαν στους θεούς όλα όσα αποτελούν μομφή για τους ανθρώπους – την κλοπή , την μοιχεία , την απάτη και άλλες αξιόποινες πράξεις … Κατά τον ίδιο τρόπο και τα βόδια , τα λιοντάρια και τα άλογα , εάν είχαν χέρια για να σμιλεύουν μορφές , θα παρίσταναν τους θεούς σύμφωνα με τη δική τους εμφάνιση ................................................................................................................
Αποτελεί ατύχημα κάθε πολιτισμού το ότι κληρονομεί βάρβαρους θεούς.



Θα συμφωνήσω κι εγώ μαζί σου φίλε Κηφεύ . Πράγματι , δεν έπλασε ο θεός τον άνθρωπο κατ ‘ εικόνα και ομοίωση , αλλά ο άνθρωπος με την φαντασία του έδωσε στον θεό (θεούς) του , τα δικά του χαρακτηριστικά .
Το φαινόμενο αυτό δεν συνέβαινε μόνο κατά την αρχαιότητα , αλλά είναι διαχρονικό , και ισχύει για όλες τις θρησκείες .
Για παράδειγμα ενώ στην Δυτική Ευρώπη παριστάνεται ο σημιτικής καταγωγής Ιησούς με γαλανά μάτια και χαρακτηριστικά βορειοευρωπαίου που πολύ απέχουν από τα σημιτικά χαρακτηριστικά που θα έπρεπε λογικά να έχη , στις Βυζαντινές εικόνες έχει μεσογειακά χαρακτηριστικά , ενώ αν ρίξουμε μια ματιά στις αφρικανικές εικόνες θα δούμε να παριστάνουν τους αγίους , ακόμα και τον Χριστό και την Παναγία , με αφρικανικά χαρακτηριστικά . Κάτι ανάλογο βέβαια ισχύει και για τις εικόνες στις χώρες της Άπω Ανατολής .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2009, 00:25:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
europaios2
O Θεός όμως της Παλαιάς Διαθήκης, ούτε πόρνος ήταν ούτε μοιχός. Ούτε κλέπτης, ούτε ψεύτης ούτε αιμομίκτης.
Ήταν δίκαιος ηθικός και αυστηρός.
Πότε? 2.000 χρονια και περισσότερο π.Χ.

Για να δούμε europaioi2 την ηθική και την δικαιωσύνη του Θεού της Παλαιάς Διαθήκης που κληρονομήσατε από τους Εβραίους , μέσα από τα ίδια τα κείμενα της Παλαιάς Διαθήκης . Όχι τίποτε άλλο αλλά για να μην πεταχτή πάλι ο Ψηλός και πεί ότι είμαι συκοφάντης , και ο Καλόπουλος .

(ΑΡΙΘΜΟΙ 31-1 έως 48)

Η υπό των Ισραηλιτων εξολόθρευσις των Μαδιανιτών

Και είπεν ο Κύριος εις τον Μωυσήν , «λάβε εκδίκησιν δια τους Ισραηλίτας από τους Μαδιανίτας , έπειτα δε θα προστεθής εις τους πατέρας σου»

Ούτω προσέταξεν ο Μωυσής τον λαόν , «εκλέξατε τους καλύτερους από σας , δια να καταταγούν εις τον στρατόν εναντίον του Μαδιάν , ώστε να πραγματοποιήσουν την εκδίκησιν του Κυρίου κατά του Μαδιάν . Συγκεντρώσατε δια τον στρατόν χιλίους εξ εκάστης φυλής από όλας τας φυλάςτου Ισραήλ» .

Ούτω απεστάλησαν χίλιοι εξ εκάστης φυλής από όλας τας φυλάς του Ισραήλ , δώδεκα χιλιάδες ωπλισμένοι δια πόλεμον . Και απέστειλε αυτούς εις πόλεμον , χιλίους εξ εκάστης φυλής , μετά του Φινεές , του υιού του Ελεάζαρ , ως ιερέως δια το στράτευμα , με τα ιερά σκεύη και τας σάλπιγγας συναγερμού εις τας χείρας του .

Και επολέμησαν εναντίον του Μαδιάν , ως ο Κύριος προσέταξεν τον Μωυσήν , και εφόνευσαν όλους τους άρρενας . Εφόνευσαν μετά των άλλων φονευθέντων τους βασιλείς του Μαδιάν , δηλαδή τον Ευίν , τον Ροκόμ , τον Σουρ , τον Ούρ και τον Ροβόκ , τους πέντε βασιλείς του Μαδιάν , εφόνευσαν επίσης δια ξίφους τον Βαλαάμ , τον υιόν του Βεώρ .

Και ηχμαλώτισαν οι Ισραηλίται τας γυναίκας και τα παιδία των Μαδιανιτών , λαβόντες ως λάφυρα τα κτήνη των και τα ποίμνιά των και τα αγαθά των . Και έκαυσαν όλας τας πόλεις , εις τας οποίας έζων , και όλας τας κατοικίας των . Και έλαβον όλην της λείαν και όλα τα λάφυρα ανθρώπων και κτηνών . Έφεραν δε τους αιχμαλώτους , τα λάφυρα και την λείαν εις τον Μωυσήν και τον Ελεάζαρ τον ιερέα και την Ισραηλινή κοινότητα εις το στρατόπεδον , εις τας στέππας του Μωάβ , πλησίον του Ιορδάνου παρά την Ιεριχώ .

Ο δε Μωυσής με τον Ελεάζαρ , τον ιερέα και όλους τους αρχηγούς της κοινότητας εξήλθον από το στρατόπεδον προς συνάντησιν αυτών . Και εξωργίσθη ο Μωυσής εναντίον των αρχηγών του στρατεύματος , των χιλιάρχων και των εκατοντάρχων , οι οποίοι επέστρεψαν από τον πόλεμον .

Και είπεν ο Μωυσής προς αυτούς , «αφήσατε λοιπόν ζώσας όλας τας γυναίκας ; Ιδού ,κατά συμβουλήν του Βαλαάμ επηρέασαν τους Ισραηλίτας να λησμονήσουν τον Κύριον εις τη υπόθεσιν του Φογώρ και ούτω ενεφανίσθη η πληγή εις την κοινότητα του Κυρίου .
Δια τούτο φονεύσατε παν άρρεν μεταξύ των παιδιών και φονεύσατε πάσαν γυναίκα , η οποία εκοιμήθη με άρρενα και συνευρέθη με αυτόν . Κρατήσατε όμως δια τον εαυτόν σας όλας τας κόρας , αι οποίαι δεν συνευρέθησαν κοιμηθείσαι με άνδρα . Σείς δε παραμείνατε έξω του στρατοπέδου επί επτά ημέρας , όλοι όσοι από σας εφόνευσαν οποιονδήποτε και όλοι όσοι από σας ήγγισαν φονευμένον πρόσωπον , να καθαρισθήτε κατά την τρίτην και την εβδόμην ημέραν , σεις και οι αιχμάλωτοί σας . επίσης να καθαρίσητε πάσαν ενδυμασίαν , παν αντικείμενον δερμάτινον και παν ότι είναι κατασκευασμένον από τρίχας αιγός και παν μάλλινον αντικείμενον» .

Και είπεν ο Ελεάζαρ , ο ιερεύς προς τους πολεμιστάς , οι οπίοι είχον λάβει μέρος εις την μάχην . «Αύτη είναι η διάταξις του νόμου , τον οποίον ο Κύριος προσέταξεν τον Μωυσήν , τον χρυσόν όμως , τον άργυρον , τον χαλκόν , τον σίδηρον , τον κασσίτερον και τον μόλυβδον , παν ό,τι δύναται να ανθέξη εις την πυράν , να περάσετε διά πυρός , ώστε να καταστή καθαρόν , αφού καθαρισθή πάντως δια του ύδατος του καθαρισμού , και ό,τι δήποτε δεν αντέχει εις την πυράν να περάσητε με το ύδωρ. Να πλύνητε τα ενδύματά σας την εβδόμην ημέραν , καθιστάμενοι ούτω καθαροί , μετά ταύτα δύνασθε να επανέλθετε εις το στρατόπεδον» .

Και είπεν ο Κύριος εις τον Μωυσήν . «Ενέργησε καταγραφήν της καταληφθείσης λείας , ανθρώπων και κτηνών , συ , ο Ελεάζαρ , ο ιερεύς , και οι επικεφαλείς των οικογενειών της κοινότητος . Έπεια διαίρεσε τη λείαν εις δύο μέρη μεταξύ των πολεμιστών , οι οποίοι εξήλθον εις την μάχην και ολοκλήρου της υπολειπομένης κοινότητος , αφού αφαιρέσης φόρον δια τον Κύριον από το (μερίδιον) των πολεμιστών , οι οποίοι εξήλθαν εις την μάχην , έν ανά πεντακόσια εκ των ανθρώπων , των κτηνών , των όνων και των ποιμνίων , λάβε δε αυτόν από το ήμισυ αυτών και δώσε αυτόν εις τον Ελεαζάρ , τον ιερέα , ως εισφορά προς τον Κύριον . Και από το ήμισυ το οποίο ανήκει εις τους Ισραηλίτας λάβε έν ανά πεντήκοντα εκ των ανθρώπων , των κτηνών , των όνων και των ποιμνίων , εξ όλων των κατοικιδίων ζώων και δώσε αυτά εις τους Λευίτας , οι οποίοι έχουν την επίβλεψιν της σκηνής του Κυρίου» .

Και έπραξαν ο Μωυσής και ο Ελεάζαρ , ο ιερεύς , ως ο Κύριος προσέταξεν τον Μωυσήν .
Τα εναπομείναντα λοιπόν λάφυρα από την λεηλασίαν , την ποίαν έκαμαν οι πολεμισταί , ήσαν εξακόσιαι εβδομήκοντα πέντε χιλιάδες πρόβατα , εβδομήκοντα δύο χιλιάδες βόες , εξήκοντα μία χιλιάδες όνοι και συνολικώς τριάκοντα δύο χιλιάδες κοράσια , τα οποία ουδέποτε είχον συνευρεθή , κοιμηθείσαι με άνδρα . Το ήμισυ το αποτελούν μερίδιον των εξελθόντων εις πόλεμον , ανήρχετο εις τριακοσίας τριάκοντα επτά χιλιάδας πεντακόσια πρόβατα , ο δε φόρος του Κυρίου από τα πρόβατα ήτο εξακόσια εβδομήκοντα πέντε , τριάκοντα εξ χιλιάδας βόας εκ των οποίων ο φόρος του Κυρίου ήτο εβδομήκοντα δύο τριάκοντα χιλιάδες πεντακόσιοι όνοι εκ των οποίων ο φόρος του Κυρίου ήτο εξήκοντα είς , και δέκα έξ χιλιλάδες άνθρωποι , εκ των οποίων ο φόρος του Κυρίου ήτο τριάκοντα δύο άνθρωποι . Και έδωσεν ο Μωυσής τον φόρον εις τον Ελεάζαρ , τον ιερέα , ως ειφοράν πρρός τον Κύριον , ως ο Κύριος διέταξεν τον Μωυσήν .

Και από το ήμισυ των Ισραηλιτών , το οποίον ο Μωυσής απεχώρισεν από των πολεμιστών , (το ήμισυ της κοινότητος ήτο τριακόσιαι τριάκοντα επτά χιλιάδες πεντακόσια πρόβατα , τριάκοντα εξ χιλιάδες βόες , τριάκοντα χιλιάδες πεντακόσιοι όνοι και δέκα έξ χιλιλάδες άνθρωποι) , από το ήμισυ των Ισραηλιτών ο Μωυσής έλαβεν ανά πεντήκοντα από ανθρώπους και ζώα και έδωσεν αυτά εις τους Λευίτας , οι οποίοι είχον την επιστασίαν της σκηνής του Κυρίου , ως ο Κύριος διέταξε τον Μωυσήν .

Τότε οι αξιωματούχοι , των εκ χιλίων ανδρών ομάδων του στρατού , οι χιλίαρχοι και οι εκατόνταρχοι , προσήλθον εις τον Μωυσήν και είπον εις τον Μωυσήν , «οι δούλοι σου ενήργησαν απογραφή των πολεμιστών , οι οποίοι ευρίσκονται υπό τας διαταγάς μας και ουδείς από ημάς λείπει . Ούτω εφέραμεν ως προσφοράν προς τον Κύριον , ό,τι έκαστος απέκτησε χρυσά αντικείμενα , περιβραχιόνια , βραχιόλια , σφραγιδοφόρους δακτυλίους , ενώτια και περιδέραια , δια να τελεσθή δι’ ημάς εξιλασμός ενώπιον του Κυρίου» .

Ούτω ο Μωυσής και ο Ελεάζαρ , ο ιερεύς , έλαβον τον χρυσόν και από αυτούς , πάντα τα χρήσιμα αντικείμενα . Το συνολικόν ποσόν χρυσού της εισφοράς , την οποίαν ούτοι έφερον προς τον Κύριον από τους χιλιάρχους και τους εκατοντάρχους ήτο δέκα έξ χιλιάδες επτακόσιοι πεντήκοντα σίκλοι . (Και οι πολεμισταί επίσης έλαβον λάφυρα κρατήσαντες αυτά ατομικώς δι’ εαυτούς) . Όταν δε ο Μωυσής και ο Ελεάζαρ , ο ιερεύς , έλαβον τον χρυσόν από τους χιλιάρχους και εκατοντάρχους , τον έφεραν εις την σκηνήν της συναντήσεως ως μνημόσυνον δια τους Ισραηλίτας ενώπιον του Κυρίου .

Αυτός είναι ο δίκαιος και ηθικός Θεός της Παλαιάς Διαθήκης europaioi2 που σας κληροδότησαν οι Εβραίοι , ένας μισαλλόδοξος εγκληματικός Θεός , που διατάζει γενοκτονίες , και καθορίζει και την μοιρασιά του πλιάτσικου .
Το παράδειγμα και τις επιταγές του ακολούθησαν αργότερα και οι Χριστιανοί με το «Ες έδαφος φέρειν» σαν άξιοι συνεχιστές του , με τους διωγμούς που εξαπέλυσαν κατά των εθνικών και των Ελλήνων γενικότερα .
Κανονικά η Παλαιά Διαθήκη φίλτατοι europaioi2 , θα έπρεπε να αναγράφη στο εξώφυλλο «Βιβλίο αυστηρώς ακατάλληλο δι ανηλίκους κάτω των 18 ετών»


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2009, 00:42:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Κηφεύς:
Δηλαδή πιστεύεις αυτό που γράφεις ; Δηλαδή ότι: "Ο Θεός της Παλαιάς διαθήκης ήταν δίκαιος, ηθικός και αυστηρός ;"

Ναι. Το αντίθετο να το συζητήσουμε, δεν έχω αντίρρηση.

quote:
Κηφεύς:
Γράφεις και πιστεύεις, δηλαδή, ότι: "οι Χριστιανοί πιστεύουν στον Θεό της Παλαιάς Διαθήκης 2000 χρόνια και περισσότερο π.Χ. ;"

Ή μήπως δεν κατάλαβα καλά;



Καλά κατάλαβες. Η Καινή Διαθήκη είναι η συνέχεια της Παλαιάς. Θα πρέπει όμως να γνωρίζεις ότι οι Χριστιανοί χωρίζουν την Παλαιά Διαθήκη σε τρία βιβλία.
-Τα ιστορικά (δε μας ενδιαφέρουν)
-Τα διδακτικά-ποιητικά (μας ενδιαφέρουν)
-Και στα Θεόπνευστα (και αυτά μας ενδιαφέρουν).

quote:
gilgamesh :

Μπορεί ή να τα βρήκες σκούρα (ο καχύποπτος εαυτός μου)...ή απλά να μην είδες το μήνυμα μου (ο αγαθός εαυτός), που είναι ακριβώς κάτω από το δικό σου που ανάρτησες στις 23/02/2009 01:09:33.

Με έχεις στεναχωρήσει...συζητάς με όλους...για βουνά που καλύφθηκαν ή όχι από το νερό...για τσουβαλοποιήσεις...αλλά με εμένα τον κακομοίρη την έκοψες την συζήτηση και έχω στεναχωρηθεί.



Όχι δεν τα βρήκα σκούρα! Αντιθέτως είχα απαντήσει.....αλλά που πήγε η απάντηση είναι το θέμα...και εάν πήγε κάπου!
Ξέρεις τι γίνεται? Ανοίγω πολλά παράθυρα μαζί! γράφω τις απαντήσεις στο word και μετά τις μεταφέρω. Ενδεχομένως αν δεν την έστειλα κάπου αλλού να έκλεισα το παράθυρο κατά λάθος! μου έχει ξανασυμβεί!!...κρίμα!
-"Πρέπει" να τοποθετηθώ σε πολλές άλλες τοποθετήσεις και κάπου χάνω την μπάλα....στο μεταξύ μή νομίσεις ότι έχω και τον χρόνο που πρέπει!.....αληθινό κατόρθωμα που τοποθετούμαι τόσες φορές σε σχέση με τις ανελαστικές υποχρεώσεις μου!

Πάντως ειδικά με εσένα και τον Agnostic, ευχαριστιέμαι την αντιπαράθεση γιατί μου αρέσετε πολύ! δε θέλω να μειώσω τα άλλα παιδιά, αλλά εσείς οι δύο με δυσκολεύεται περισσότερο.
Αυτό όμως είναι πολύ καλό για τη δική μου εξάσκηση.

Λόγω του προχωρημένου της ώρα θα προσπαθήσω να σε καλύψω αύριο.
Καληνύχτα!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2009, 00:51:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
europaios2

O μεγάλος ιστορικός Εβραίος Φλάβιος Ιώσηπος στο έργο του "κατ΄ Απίωνος" γράφει κεφ.12:
"Ημείς λοιπόν ούτε χώραν παράλιον κατοικούμεν, ούτε εις το εμπόριον αρεσκόμεθα"
Ενώ μία σελίδα ποιο μπροστά μας ενημερώνεο ότι οι Εβραίοι άρχισαν να ασχολούνται με το εμπόριο επί βασιλιά Σολόμωντα περίπου δηλαδή, τον 10ο αιώνα π.Χ.
Η βίβλος όμως γράφτηκε περίπου τον 13ο αιώνα π.Χ. και απηχεί γεγονότα που έγιναν αιώνες πριν! Οπότε είναι μάλλον απίθανο να γνώριζαν τις θάλασσες που λες.
Ο Μωυσή εμφανίζεται ως συγγραφέας της Βίβλου. Αυτά που γράφει δεν είναι όλα όσα βίωσε ο ίδιος. Ως γνωστόν η Παλαιά Διαθήκη, περιέχει το λόγο του Θεού όπως τον απεκάλυψε ο ίδιος στους Ισραηλίτες, πριν να έλθει ο Χριστός στον κόσμο.

Η αποκάλυψη αυτή έγινε με στους αγίους άνδρες, τους Πατριάρχες, τον Μωυσή και τους Προφήτες της Παλαιάς Διαθήκης και είχε ως σκοπό της την προετοιμασία των ανθρώπων στο να κατανοήσουν καλύτερα και να πιστέψουν ευκολότερα στις αλήθειες της Καινής Διαθήκης, όπως ακριβώς τις απεκάλυψε στον κόσμο πλήρως και τελείως ο Υιός του Θεού.

Πολλά λοιπόν από τα γεγονότα που γράφει ο Μωυσής, τα γράφει όχι ως αυτόπτης μάρτυρας αλλά ως τρίτος.
Τα γεγονότα αυτά είχαν μεταφερθεί από γενιά σε γενιά και από στόμα σε στόμα. Το καλό της υπόθεσης είναι ότι οι Ιερείς αυτού του έθνους δεν αλλοίωναν τίποτα, ούτε τα ιστορικά γεγονότα ούτε αυτά που αναφερόντουσαν στο Θεό.
Γι' αυτό εξάλλου διαβάζουμε σε πολλά σημεία της βίβλου, ότι ο Θεός όχι απλά αναφέρεται υποτιμητικά στο λαό του Ισραήλ αλλά και τους τιμωρεί με τον χειρότερο τρόπο. Επίσης αρκετά σημεία της ιστορίας των Εβραίων είναι με μελανά σημεία. Παρ' όλα αυτά όμως οι Ιερείς τους δεν τόλμησαν να τα αφαιρέσουν.
Ο Ιώσηπος και πάλι στο ίδιο έργο μας δίνει πληροφορίες για την αυστηρότητά τους στην πιστή καταγραφή των γεγονότων.
Ως γνωστόν ακόμη, την ιστορία τους την έγραφαν οι ιερείς τους, κάτι που συνέβαινε και με άλλους λαούς.
Ο Θεός λοιπόν ενδεχομένως να μίλησε με περισσότερη σαφήνεια, το πέρασμα όμως του χρόνου, όσο και πιστά να τα μετέφεραν οι ιερείς στους επόμενους, ίσως να έκανε τη δική του δουλειά. Οπότε μην είσαι απόλυτος.


Αυτά που γράφεις είναι άσχετα ή πολύ λίγο σχετικά μ'αυτά που σου παραθέτω.

Τι σχέση εχει ας πούμε η γνώση των περιξ της Μέσης Ανατολής θαλασσών με τα μελανά σημεία της ιστορίας των Εβραίων? Το ότι οι ιερείς δεν αλλοίωσαν τίποτα αναρωτιέμαι πώς το γνωρίζεις?! Δεν είναι αδύνατο να γνωριζαν τουλάχιστον τις πιο κοντινές τους θάλασσες(Ερυθρά, Μεσόγειος) ή έστω ότι υπήρχαν και σε περιοχές εκτός της επικράτειάς τους θάλασσες. Ακόμα και οι επαφές με ξένους λαούς αναγκαστικά παρέχουν τέτοια γνώση.

Επιπλέον διακρίνω μερικές γκέλες στα γραφόμενά σου. Νωρίτερα αναφορικά με την Παλαιά Διαθήκη μίλησες για πράγματα που γράφτηκαν στα 2000 π.Χ. και τώρα με πάς στον 13ο αιώνα π.Χ.

Φυσικά έχω και σε αυτή την ημερομηνία τις ενστάσεις μου. Μάλλον τα κείμενα της γράφτηκαν σε διάφορες χρονικές περιόδους κυρίως της πρώτης προχριστιανικής χιλιετίας. Δεν μπορείς να λες ότι η Π.Δ. γράφτηκε τον 13ο αιώνα π.Χ. απηχώντας γεγονότα αιώνων πριν. Πόσους αιώνες "πριν" έγινε δηλαδή η σύγκρουση των Ισραηλιτών με τους Φιλισταίους?

quote:
europaios2

Δε διαβάζουμε παρά την ίδια.
Όμως για να αναπτυχθούν και να καρπίσουν τα δέντρα χρειάζονται τον ήλιο. Άρα αυτός είχε δημιουργηθεί από την πρώτη ημέρα όταν έφτιαξε τον ουρανό.
Γιατί να είναι ξεκομμένος από αυτόν?
Απλά την τέταρτη ημέρα διαλύθηκαν πλήρως τα νέφη, φάνηκε καθαρά ο ήλιος και γι' αυτό γράφει ότι "φτιάχτηκε"
Ενδεχομένως το πέρασμα του χρόνου να δημιούργησε αυτή την προστριβή μας.
Όμως όταν γράφει ότι την πρώτη ημέρα έφτιαξε τον ουρανό και το φως! γίνεται ξεκάθαρος. Εάν δεν ήταν παρά απλά και μακρινά αστέρια δε θα υπήρχε το πρωί ούτε το βράδυ. Θα ήταν σταθερή η φωτεινότητα.
Εδώ όμως η Βίβλος γράφει: Να γίνει φως....."ήρθε το βράδυ, ήρθε το πρωί" πρώτη ημέρα.
Ε! τι άλλο να γράψει?


Κανονικά έτσι θα έπρεπε να είναι αλλά βλέπεις ότι δεν τα γράφει έτσι! Οσο για το φως νομιζω συμφώνησες κι εσύ ότι δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για το τι είδους φως εννοεί ή πώς το αντιλαμβανόταν ο συγγραφέας.


quote:
europaios2

Μα ο ήλιος υπήρχε!!!!!! Δε με διαβάζεις προσεχτικά!!!!! Απλά όσο περνούσε ο καιρός καθάριζε η ατμόσφαιρα της γης και ο ήλιος την πλησίαζε όλο και ποιο πολύ! (με τις ακτινοβολίες του).
Ας υποθέσουμε ότι σήμερα με άριστα το 5 (όσον αφορά την αποτελεσματικότητα και λειτουργικότητα της ακτινοβολίας στη γη) βρισκόμαστε στο 10.
Την πρώτη ημέρα ήταν στο 1. Τη δεύτερη στο 2. Την τρίτη που έφτιαξε τη βλάστηση στο 3. την τέταρτη που έφτιαξε τα διάφορα ζώα στο 4 και όταν έφτιαξε τον άνθρωπο στο 5!
Ποιο απλά δεν μπορώ να τα γράψω.


Δεν γράφει πουθενά ότι καθάριζε η ατμόσφαιρα της γης κι ότι ο ήλιος πλησίαζε με την ακτινοβολία του. Εσύ προσπαθείς να σχηματίσεις τη συγκεκριμένη εικόνα εμπλουτίζοντας τις γραφές με τις επιπλέον σκέψεις σου.

quote:
europaios2

Εσένα σου φαίνονται έτσι, άγρια και παρανοϊκά! Εσένα που είσαι τόσο καλός! τόσο ευαίσθητος! και γλυκούλης άνθρωπος! Εσένα που τα συναισθήματα σου υπερβαίνουν τη λογική σου!
Είδες σε προηγούμενο μήνυμα σου, πόσο είχες στεναχωρηθεί που είχαν εξαφανιστεί οι δεινόσαυροι? Σκέφτηκες με το συναίσθημα! Ευτυχώς που ήρθα εγώ, σου εξήγησα ότι εάν δεν είχαν φύγει οι δεινόσαυροι, δε θα γράφαμε εμείς στο διαδύκτιο ............και σου απάλυνα κάπως τον πόνο σου!!!
εγώ σκέφτηκα με την ψυχρή λογική!


Επαναλαμβάνεσαι και απλουστεύεις. Δεν στενοχωρήθηκα σε κάτι. Η διαπίστωση ότι η αγαθοσύνη δεν συμβαδίζει με τον μαζικό αφανισμό δεν συνεπάγεται την προσωπική μου στενοχώρια. Ναι...πράγματι εσένα περίμενα για να μου πεις ότι αν δεν είχαν εξαφανιστεί οι δεινόσαυροι δεν θα γράφαμε σήμερα εδω. Το είχα απορία και ευτυχώς που βρέθηκες εσύ και με διαφώτισες τρισμέγιστε φωτοδώτη ευρωπαίε

quote:
europaios2

Όχι κάνεις λάθος!
Τα παιδιά των Αιγυπτίων πλήρωσαν τη νύφη του Φαραώ. Τι σε κάνει όμως να πιστεύεις ότι ο Θεός δεν τα αντάμειψε για τον αδικοχαμό τους στον άλλον κόσμο?


Η αδυναμία να προσδιοριστεί ένας τέτοιος άλλος κόσμος.
Η λογική που υπαγορεύει να μην δείχνω εμπιστοσύνη σε κάποιον Θεό που διατυπώνει ότι η πίστη σε αυτόν σώζει. Δε νομίζω τα εξολοθρευμένα Αιγυπτιάκια να είχαν πιστέψει σ'αυτόν ε?

quote:
europaios2

Τα κρεατικά τα έχει ήδη εξηγήσει ο Ιησούς. Ο ίδιος είπε ότι σημασία έχουν όχι αυτά που μπαίνουν στο στόμα μας, αλλά αυτά που βγαίνουν. Ένα ακόμη σημείο προστριβής με τους Φαρισαίους.
Η νηστεία είναι απαραίτητη μόνο εφόσον πρόκειται να κοινωνήσεις.


Ακόμα κι αν δεχτούμε ότι ο Χριστός μέσω της φράσης "σημασία έχουν όχι αυτά που μπαίνουν στο στόμα μας, αλλά αυτά που βγαίνουν"...εξηγεί τα κρεατικά(!!!), πρέπει να σου πω ότι δεν βρίσκω κάποιο τρόπο να το συνδέσω με έναν υποτιθέμενο δημιουργό που κατασκευάζει συμπαντικούς νόμους και συντεταγμένες....

quote:
europaios2

Γιατί με μαλώνεις?
Τα ιερά κείμενα αναφέρουν ότι ο Θεός ο ίδιος μας έφτιαξε. Αυτό δε σημαίνει κατ' ανάγκη και την κυριολεξία της λέξης "φτιάχνω"
Εννοεί ότι μας έδωσε τη νόηση. Σε ένα είδος το οποίο εξελίχθηκε μέσα ενδεχομένως και αυτό από τους νόμους της φύσης, του χάρισε τη νόηση.......κάτι που δεν έκανε σε κανένα άλλο είδος! Μας πρόσεξε δηλαδή. Ασχολήθηκε ιδιαίτερα με εμάς.

Πως είναι λοιπόν να δεχτώ ότι έχουμε τον ίδιο πρόγονο με τον πίθηκο? Γράφει πουθενά ότι ο Θεός ασχολήθηκε μαζί του?........και πάλι απλή λογική που δεν τη βλέπεις. Οι σκέψεις μου δε βρίσκονται σε κυκεώνα και γι' αυτό μπορώ και ερμηνεύω ......ψάξε λοιπόν μάλλον σε εσένα τον κυκεώνα, που δεν μπορείς να ερμηνεύσεις τα απλά πράγματα όπως ότι η εναλλαγή της ημέρας βράδυ-πρωί, προϋποθέτει τον ήλιο και όχι τη λάμψη των αστέρων.


Αρνείσαι δηλαδή τη σχέση πιθήκου-ανθρώπου επειδή δεν την αναφέρει η Βίβλος. Σα να μου λες ότι όλη σου η έρευνα αναγκαστικά περιορίζεται στα στεγανά της Βίβλου. Αυτό το θεωρείς κριτική σκέψη και λογική τις οποίες επικαλείσαι αλλού? Εγώ αυτό το θεωρώ περιορισμό και ρηχότητα. Διακρίνω και αντιφάσεις στα λεγόμενά σου αφού θεωρείς πιθανό ο άνθρωπος να εξελίχθηκε και από τους νόμους της φύσης...κι ας μην το γράφει η Βίβλος. Δεν σε μαλώνω λοιπόν όταν σου λέω ότι τα έχεις κάνει αχταρμά στο μυαλό σου. Πρόκειται για απλή διαπίστωση που την επιβεβαιώνεις συνεχώς με διατυπώσεις σαν κι αυτή που μόλις έκανες!

Α και η Γενεση δεν λέει ότι "έπλασε τον άθρωπο από χώμα γης και εμφύσησε στους μυκτήρες του πνοή ζωής". Εσύ πάλι με προσωπικές επινοήσεις προσπαθείς να ταιριάξεις το "παζλ"...αλλά για μία ακόμα φορά αποτυγχάνεις.


quote:
europaios2

Γράψανε ιστορία οι "τσοπανόβλαχοι" δηλαδή......


Πολλοί την γράψανε και μάλιστα μεταγενέστεροι.

quote:
europaios2

Αρκεί να κερδίσει την εγκυροποίηση από την Οικουμενική Σύνοδο θα έπρεπε να πεις.


Αϊ γειά σου...
Μια περιορισμένη ελίτ δηλαδή έχει διαμορφώσει τη γραμμή της θρησκείας σου. Αν αυτό σε καλύπτει...εμένα μου περισσεύει...

quote:
europaios2

Εγώ φυσικά και δεν μπορώ!!!!
Οι πατέρες όμως της εκκλησία ναι!
Έκαστος στο είδος του ..........δε νομίζεις?
Αυτοί μελέτησαν τις γραφές και αυτοί αποφάνθηκαν για τα Δόγματα και τις αιρέσεις.


Βεβαιώς. Αν μου προσδιόριζες και γιατί αυτή η περιορισμένη ελίτ έχει αλάθητο στην ερμηνεία των γραφών θα σου ήμουν ευγνώμων...

quote:
europaios2

Εγώ δεν ενδιαφέρομαι να πείσω κανέναν.
Γεννήθηκα χριστιανός σε μεγαλύτερη ηλικία τον μελέτησα και με έπεισε.


Κανείς δεν γεννιεται χριστιανός, μουσουλμάνος, βουδιστής κ.ο.κ. Απλά ακολουθείς το δόγμα των γονιών σου που ομολογουμένως ασκούν τη σημαντικότερη επιρροή στη διαμόρφωση του χαρακτήρα και των ιδεών του τέκνου τους μέχρι ένα σημείο όπου μπορεί να αρχίσεις να ψάχνεσαι περισσότερο σε διαφορετικά μονοπατια, αν σου δοθούν τα κατάλληλα ερεθίσματα.


quote:
europaios2

Οι Νεάντερταλ, αφού κρύωναν ή θα έπρεπε βάση της εξέλιξης να βγάλουν πούπουλα, ή να το κόψουν με τα πόδια προς τα νότια.
Οι πόροι ήσαν άπειροι έφταναν για να θρέψουν 1.000 φυλές και όχι μόνο 2. Γιατί λοιπόν να είχαν ανταγωνισμό που θα οδηγούσε σε αφανισμό το ένα από τα δύο είδη?
Πάρε για παράδειγμα τα αιλουροειδή έχουν ανταγωνισμό μεταξύ τους, αλλά δεν έχει αφανίσει το ένα το άλλο!
Γιατί λοιπόν να αφανίσουμε μόνο τους Νεάντερταλ και όχι τους πιθήκους?


Οχι ρε ευρωπαίε...τα'παμε και πριν! Δεν σημαίνει ότι θα έπρεπε να βγάλουν πουπουλα! Λαθος την έχεις καταλάβει την εξέλιξη.

Αν συγκεντρωθήκαμε σε ίδια μέρη ήταν λογικό να υπάρξει ανταγωνισμός για τους πόρους με συνακόλουθες συγκρούσεις. Μπορεί οι πόροι να ήταν πολλοί όμως δεν σημαίνει ότι εύκολα οι άνθρωποι θα τους έβρισκαν και θα έφταναν σ'αυτούς. Σου είπα και προηγουμένως ότι θεωρώ πιθανότερο το συνδυασμό παραγόντων αφού έτσι εξηγείται καλύτερα η εξαφάνισή τους.Επομένως δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις να σου λύσω το πρόβλημα...λες και θα αλλάξει κάτι στην πίστη σου...

Ισως οι πίθηκοι να μπορούσαν να μας αποφύγουν αποτελεσματικότερα και δεν σημαίνει ότι οι συγκρούσεις μας με τους Νεάντερταλ θα προκαλούσαν και συγκρούσεις με πιθήκους! Δεν ισχυρίστηκε κανείς ότι σκοπός του ανθρώπου ήταν να αφανίσει τους πιθήκους, οπότε δεν καταλαβαίνω τι κόλλημα έχεις φάει με αυτό.

quote:
europaios2

Χρησιμοποιώ τα ίδια με την επιστήμη, απλά δίνω διαφορετική ερμηνεία.


Αφού τα στοιχεία δεν τα ξέρεις καν στο σύνολό τους, δεν τα έχεις εξετάσει και δεν εχεις τη γνώση να το κάνεις! Τότε μόνο θα τα χρησιμοποιούσες και όχι με το να το ισχυρίζεσαι σε ένα φόρουμ!


quote:
europaios2

Στο ένα, αρχέγονο που ήταν πρόγονος του πιθήκου και στο άλλο που ήταν πρόγονος του ανθρώπου.
Εσύ και τα δύο τα διαβάζεις ως το ίδιο και το αυτό! Εγώ ως διαφορετικά.
Μπορεί να μοιάζουν μεταξύ τους αλλά κανείς δεν απέσπασε για να μελετήσει τον εγκέφαλό του καθενός παρά μόνο τα οστά.


Τα κρανία όμως μας δίνουν πληροφορίες για το μέγεθος του εγκεφάλου ενώ τα υπόλοιπα οστά κατά πόσο μοιραζόμαστε κοινές ανατομικές γραμμές.

quote:
europaios2

Λάθος.
Το φαινόμενο που αναφέρεις είναι γνωστό στην Ιατρική και ονομάζεται συνδακτυλία. Μάλιστα είναι κάτι που συμβαίνει πολύ συχνά και εντάσσεται στις ανωμαλίες διάπλασης των άκρων κατά την εμβρυϊκή περίοδο.
Μπορεί να είναι κληρονομικό, αλλά μπορεί και να εμφανίζεται σποραδικά σε μεμονωμένα άτομα.
Διάβασε λίγο:
Το κάπνισμα στην εγκυμοσύνη προκαλεί παραμόρφωση των δακτύλων στα παιδιά.......................................
............................................
Έχεις δει σε ντοκιμαντέρ τι καπνίζουν στη Ζιμπάμπουε οι ιθαγενείς? Άντρες γυναίκες φτιάχνουν κάτι μπουριά δυό μέτρα.


Οι πηγές μου αναφέρουν σαφώς ότι οφείλεται σε μεταλλάξεις στο έβδομο χρωμόσωμα, ούτε για κάπνισμα, ούτε για τίποτα σχετικό και μάλιστα μεταδίδουν το χαρακτηριστικό στους απογόνους τους αφού έχουν περιορίσει τις επιμιξίες τους με διαφορετικούς πληθυσμούς και φυλές.
Μπορεί όντως και το κάπνισμα να παίζει κάποιο ρόλο αλλά χωρίς στοιχεία για το πόσο καπνίζουν οι συγκεκριμένες φυλές, δεν μπορώ να δεχτώ αβασάνιστα την ερμηνεία σου. Επιπλέον δεν συναντώνται μόνο στη Ζιμπάμπουε αλλά και στη Μποτσουάνα.

Αναρωτιέμαι τώρα από τους χιλιάδες Αφρικάνους...καπνίζουν μόνο αυτές οι φυλές!!??

quote:
europaios2

Οι Αρκούδες έχουν 5 δάχτυλα σωστά? Οι πίθηκοι 5 σωστά ?
Όπότε αμέσως αμέσως καταρρέει η θεωρία ότι σκαρφαλώνουν καλύτερα με τα δύο δάχτυλα. Εξάλλου ιθαγενείς δεν υπάρχουν μόνο στη Ζιμπάμπουε αλλά και αλλού. Γιατί λοιπόν οι φυλές που ζουν στον Αμαζόνιο δεν έχουν τέτοια πέλματα? Αυτές δε σκαρφαλώνουν?


Ρε δεν είπα ότι μόνο με τέτοια πέλματα μπορείς να σκαρφαλώσεις ή σκαρφαλώνεις καλύτερα από αρκούδες και πιθήκους! Εγραψα ότι τους βοηθάει στο σκαρφάλωμα. Ισως επειδή λόγω του σχήματος του πέλματος μπορεί κάποιοι να πατούν πιο σταθερά. Αλλά όπως και να'χει το σημαντικό εδώ είναι ότι συνέβη άλλη μια τυχαία μετάλλαξη και ένα νέο χαρακτηριστικό εμφανίστηκε και μεταδίδεται στους απογόνους τους.

quote:
europaios2

Διάβασε το κάτωθι:
Η εικόνα του kadabba

Τα δόντια έκαναν τη διαφορά

Ηταν η λεπτομερής ανατομία αυτών των τμημάτων οστών, κυρίως των δοντιών, που έπεισε τον Χαϊλέ Σελασιέ ότι είχε ανακαλύψει έναν καινούργιο, αρχαιότερο ανθρώπινο πρόγονό μας. Μολονότι μοιάζουν με των πιθήκων, οι κάτω κυνόδοντες και οι άνω μασητήρες, κυρίως, έχουν ορισμένα χαρακτηριστικά που έχουν βρεθεί μόνον στα δόντια των ύστερων ανθρωποειδών - τον όρο που χρησιμοποιούν οι επιστήμονες για να προσδιορίζουν εμάς και τους μη πιθηκοειδείς προγόνους μας. Διαφέρουν επίσης σε σχήμα από τα δόντια όλων των γνωστών, παλαιών και σύγχρονων, πιθήκων.

Ακόμη και ο τρόπος με τον οποίον βρέθηκαν στο έδαφος τα δόντια ήταν αποκαλυπτικός. Οπως εξηγεί ο παλαιοντολόγος Τιμ Γουάιτ, σύμβουλος του Χαϊλέ Σελασιέ, όλοι οι πίθηκοι οξύνουν τους άνω κυνόδοντές τους, καθώς μασούν, ενώ οι άνθρωποι όχι. Τα πίσω δόντια του νέου πλάσματος είναι επίσης μεγαλύτερα από του πιθήκου, ενώ τα μπροστινά δόντια είναι στενότερα, δίνοντας λαβή στους επιστήμονες να υποθέσουν ότι η δίαιτά του περιελάμβανε μία ποικιλία τροφών με ίνες, αντί για φρούτα και μαλακά φύλλα που προτιμούν οι χιμπατζήδες.


Ο Χαϊλέ Σελασιέ και οι συνεργάτες του δεν συγκέντρωσαν ως τώρα αρκετά οστά, ώστε να «συγκροτήσουν» με μεγάλη ακρίβεια τον kadabba. Αλλά γνωρίζουν ότι είχε το μέγεθος του σημερινού κοινού χιμπατζή, ο οποίος φθάνει το 1,22 μ. σε όρθια στάση, κάτι που δύσκολα τον εξισώνει σε ύψος με τον κοντινό συγγενή του Α. ramidus ramidus και τον καθιστά περίπου 20% ψηλότερο από τη Λούσι, τη φημισμένη πρόγονό μας ηλικίας 3,2 εκατ. ετών που ανακαλύφθηκε περίπου ογδόντα χιλιόμετρα μακρυά, το 1974, και η οποία βρίσκεται πλέον πολύ μακρύτερα μέσα στο εξελικτικό μονοπάτι.
Το μέγεθος του εγκεφάλου του kadabba και οι σχετικές αναλογίες των βραχιόνων και των ποδιών του ήταν πιθανότατα σαν του χιμπατζή.

Αλλά, αντίθετα από τον χιμπατζή ή οποιονδήποτε από τους σύγχρονους πιθήκους που κινούνται κατά κανόνα με τα τέσσερα άκρα τους, ο kadabba σχεδόν σίγουρα περπατούσε όρθιος τις περισσότερες ώρες, κάτι που καθίσταται σαφές από το μήκους 2,5 εκ. οστό του δακτύλου του ποδιού του. Τα δίποδα πρωτόζωα (περιλαμβανομένου του σύγχρονου ανθρώπου) κινούνται προς τα εμπρός στηρίζοντας το μπροστινό μέρος του ποδιού τους στο έδαφος και ανασηκώνοντας τη φτέρνα.
Ολόκληρο το άρθρο http://news.kathimerini.gr/4Dcgi/4Dcgi/_w_articles_civ_11_29/07/2001_5004695
Σύμφωνα λοιπόν με αυτό το άρθρο αναθεωρείται για τα καλά η άποψη ότι ο πίθηκος ήταν πρόγονός μας.
Ισχυρίζομαι ότι δεν έχουμε καμία σχέση με τους πιθήκους και το παραπάνω άρθρο ενισχύει την άποψή μου.


Το άρθρο σου υποστηρίζει ότι σε κάποια φάση της εξέλιξής μας ο πρόγονος μας ήταν κάπως έτσι...

Τέτοια περίπου μορφή είχε η φημισμένη Αυστραλοπίθηκος Λούσυ την οποία αναφέρει το άρθρο, ουσιαστικά υποστηρίζοντας αυτά που λένε και οι παλαιοντολόγοι. Αλήθεια τα πρωτεύοντα που αναφέρει ως προγόνους μας το άρθρο σου ξέρεις πώς έμοιαζαν? Ας μην στο πω και σε απογοητεύσω....

Το άρθρο ουιαστικά επιβεβαώνει ότι οι άνθρωποι και οι πίθηκοι έχουν κοινό πρόγονο και όχι ότι ο πίθηκος είναι πρόγονος του ανθρώπου όπως αφελώς έχεις καταλάβει ότι λέει δήθεν η εξέλιξη.

quote:
europaios2

Κάνεις λάθος. Ούτε ο Ιησούς ήταν αόριστος ούτε η διδασκαλία Του.
Μέσα στις καθορισμένες προδιαγραφές και κριτήρια είναι και η απόδειξη και όχι οι εικασίες.
Το να βρίσκουν λοιπόν ένα οστό και να φαντάζονται τα άλλα 19.999 αν μή τι άλλο ούτε εικασία δεν είναι αλλά μαντική.


Μου φαίνεται ότι γράφεις έτσι για να γράφεις...

Ποιος σου είπε ότι απαιτούνται αλλά 19.999 οστά για να αποδειχτεί η εξέλιξη του ανθρώπου? Είναι απίθανη η περίπτωσή σου που χωρίς να έχεις καμία επαφή με το αντικείμενο παριστάνεις τον "ειδικό"...απέναντι σε ανθρωπους που το έχουν σπουδάσει το θέμα.


quote:
europaios2

Εσύ είσαι ιερέας? Έχεις λειτουργήσει? Έχεις διαβάσει όλους τους βίους των Αγίων? έχεις μελετήσει όλη την εκκλησιαστική θεολογία?
Γιατί λοιπόν απορρίπτεις το Θεό? Είσαι γραφικός? ή λαϊκάντζας?


Τη Βίβλο έχω διαβάσει (κι εγώ κάποτε ως χριστιανός), το θεμέλιο ουσιαστικά του χριστιανισμού.

Το ερώτημά σου θα είχε νόημα αν προσπαθούσα να σου πω ότι η διδασκαλία του Χριστού πρέπει να ερμηνευτεί διαφορετικά απ'ότι σου λένε οι πατέρες ή αν σου έλεγα ότι γνωρίζω τον χριστιανισμό καλύτερα από αυτούς και έπλαθα μια δικιά μου χριστιανική θεώρηση, όπως έκανες εσύ με την εξέλιξη.

quote:
europaios2

Δεν αποδεικνύουν το παραμικρό για τη σχέση μας με τον πίθηκο. Μόνο εικασίες. Σου παρουσίασα και παραδείγματα ακόμη και με οικεία ζώα και φυτά, που δεν μπορούν να εξηγηθούν με τη θεωρία της μετάλλαξης για επιβίωση παρά μόνο για λόγους τύχης.
Εκεί το έχεις γυρίσει τώρα.....στην τύχη......με λίγα λογια ότι έχει υποψία εξήγησης το ονομάζεις εξελικτική διαδικασία! μετάλλαξη για την επιβίωση!.......ότι δεν εξηγήται!.....τύχη!!!
Αμ! δυό καρπούζια σε μια μασχάλη δε χωράνε Agnostic!!!


Δεν αποδεικνύει το παραμικρό για τη σχέση μας το πανομοιότπυο στο μεγαλύτερο ποσοστό DNA μεταξύ ανθρώπου και χιμπατζή...ό,τι πεις...

Βλέπω έγινες και γενετιστής σιγά σιγά....

quote:
europaios2

Δηλαδή τα ζώα που εξαφανίστηκαν ήσαν ατελή! αυτά που μεταλλάχθηκαν ημιτελή! και αυτά που παρέμειναν ως έχουν, όπως ο αλιγάτορας του gilgamesh, ήσαν τέλεια?
Δε μας τα λες καλά......


Εγώ για τον Θεό σου μίλησα κι εσύ μου το γυρνάς στα ζώα...λες και έθεσα εγώ θέμα τελειότητας των ζώων...
Οταν καταλάβεις τι έγραψα τα ξαναλέμε....

quote:
europaios2

Το είπαν άλλοι που ήσαν!!


Γι'αυτό λοιπόν δεν έχει καμία βάση το επιχείρημα "δεν ξερω διότι δεν ήμουν εκεί" που εσύ πρώτος ανέφερες...

Με την ίδια λογική θα πρέπει να αναιρέσουμε τα πάντα που διαδραματίστηκαν πριν εμεις γεννηθούμε! Ξέρεις υπάρχει και κάτι που λέγεται "εύρημα του παρελθόντος"...

quote:
europaios2

Δεν έχει σημασία!
Η σκωληκοειδήτης τότε από που μας έμεινε? ως τμήμα του πιθήκου?


Το έγραφε η πηγή που σου έδωσα νωρίτερα

http://news.pathfinder.gr/periscopio/useless-organs.html

Αποτελεί κι αυτή σημαντικό "απομεινάρι" της εξελικτικής μας ιστορίας. Είναι μάρτυρας για τις διατροφικές συνήθειες των μακρινών, μάλλον αποκλειστικά χορτοφάγων, πιθηκοειδών προγόνων μας που είχαν, όπως σχεδόν όλα τα χορτοφάγα θηλαστικά, ένα πάρα πολύ μακρύ τυφλό τμήμα του λεπτού εντέρου όπου "φιλοξενούνται" οι αποικίες βακτηρίων που πραγματοποιούν το μεγαλύτερο μέρος της πέψης της δύσπεπτης κυτταρίνης που περιέχεται στη φυτική τροφή. Όταν "γίναμε" παμφάγοι το τμήμα αυτό έχασε την αρχική του σημασία, χάσαμε κι εμείς την ικανότητα πέψης της κυτταρίνης (με "ηχηρά" επακόλουθα όποτε την καταναλώνουμε σε μεγάλη ποσότητα π.χ. όσπρια...), υποπλάστηκε και σταδιακά μετατράπηκε σ'αυτό που είναι τώρα, ένα υπολειμματικό όργανο χωρίς τον αρχικό του ρόλο.

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 25/02/2009 01:04:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 56 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53 54 55 56
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.484375
Maintained by Digital Alchemy