ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Όρος Πεντελικόν
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 39
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
selected
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 12:42:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους selected
ΜΟΥΣΑΚΑΣ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΝΤΑΒΕΛΗ!!!!!!!!!!!!!

Πηγή :Παραδοσιακή Κυπριακή Συνταγή

ΥΛΙΚΑ
1 κιλό μελιντζάνες (μπορείτε να χρησιμοποιήσετε κολοκυθάκια ή και τα δύο)
3 μεγάλες πατάτες
ελαιόλαδο
2 μεγάλα κρεμμύδια
750 γραμμάρια κιμά
λίγο μαϊντανό
3 μεγάλες ντομάτες (μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και του κουτιού)
κανέλα, ρίγανη, μοσχοκάρυδο, γαρύφαλο
1/2 ποτήρι κρασί, κόκκινο
αλάτι και πιπέρι

Για την Μπεσαμέλ

5 κουταλιές της σούπας αλεύρι
100 γραμμάρια βούτυρο
75 λίτρου γάλα (ζεστό)
μοσχοκάρυδο
1 ποτήρι τυρί αλεσμένο (στην Κύπρο χρησιμοποιείται κεφαλοτύρι και χαλούμι)
2 αβγά

ΕΚΤΕΛΕΣΗ
Κόψτε τις μελιτζάνες σε κύκλους και αλατίστε τις.
Αφήστε τις 1 ώρα μέχρι να ξεράσουν το υγρό τους.
Τηγανίστε τις ελαφριά και απο τις δύο πλευρές.
Τις αφαιρείτε από το λάδι και τις στεγνώνετε σε απορροφητικό χαρτί κουζίνας. Σε διαφορετικό τηγάνι, σοτάρετε το κρεμμύδι μέχρι να μαλακώσει, προσθέστε τον κιμά, ανακατεύοντας λίγο. Προσθέστε τις ντομάτες, τα μπαχαρικά τον μαιντανό και το κρασί και συνεχίστε να ψήνετε για 20 περίπου λεπτά ή μέχρι που το νερό να εξατμιστεί.
Για την μπεσαμέλ

Λιώστε τον βούτυρο σε μια κατσαρόλα.
Προσθέστε το αλεύρι ανακατεύοντας και στη συνέχεια λίγο - λιγο το ζεσταμένο γάλα.
Κατεβάστε το από τη φωτιά και τα μπαχαρικά και το τυρί.
Μόλις η σάλτσα κρυώσει βάλτε τα αβγά.
Σε ένα ταψί του φούρνου, τοποθετήστε μια στρώση μελιντζάνες, ή και κολοκυθάκια, μια στρώση πατάτες (τις οποίες είχατε εν τω μεταξύ βράσει και κόψει σε φέτες), τον κιμά σε μια στρώση, δεύτερη στρώση πατάτες, δεύτερη στρώση μελιντζάνες και μετά καλύψτε το μουσακά με την κρέμα.
Ψήστε σε δυνατό φούρνο για 45 περίπου λεπτά, οπόταν θα έχει αποκτήσει και ένα ωραίο χρωμα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 13:25:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ
Καλημέρα!Είμαι καινούριο μέλος και μπήκα εδώγια να πω και γω την άποψη για το συγκεκριέμένο θέμα αλλά το μόνο που κατάλαβα είανι ότι βρίζει ο ένας τον άλλο.Γιατί βρε παιδιά;Ο καθένας έχει την γνώμη του και είναι σεβαστή όποια και να είναι...Σας ευχαριστώ που με ακούσατε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 13:31:33  Εμφάνιση Προφίλ
Βρε παιδιά... τι γίνεται σε όλα τα θέματα??? Πόσα ζουζούνια θρέφονται από αυτό το... χώμα?

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1 Ευρώ
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 14:03:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1 Ευρώ
quote:
Πόσα ζουζούνια θρέφονται από αυτό το... χώμα?

τι εννοειτε Μανδάμ????????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ντόναλντ Ντάκ
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 14:04:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ντόναλντ Ντάκ
Καλήν ημέραν άρχοντες.

Καλημέρα και στους κατοίκους του Μπόχουμ.

Βρε Avallon, ακόμα αφρίζεις; Εγώ πάντως βρίσκω ότι το nickname 'Afrozo' σου ταιριάζει καλύτερα.

<<Καλύτερα έξυπνη και στη μπόχα...>>

Μα δεν έχει καταφέρει 'η σύγχρονη τεχνολογία' να σε απαλλάξει ακόμα από τη μπόχα; Ψάξε λίγο, σίγουρα κάτι θα υπάρχει και για την περίπτωση σου. Εσύ που έχεις ανακαλύψει και τις γαργάρες Betadine...

Mε ρωτάς αν παίρνω ληγμένα που σε μπέρδεψα με την cat. Εγώ λοιπόν που λες, απλώς μπέρδεψα τα ονόματα σας. Εσύ afrozo όταν αποκάλυπτες, μετά από ενδελεχή διεργασία των εγγεφαλικών σου νευρώνων - λέμε τώρα - την ύπαρξη 'Ευρωsonap' τι ακριβώς έπαιρνες εκείνη την ώρα; Τώρα που το σκέφτομαι, μην απαντάς καλύτερα στο τελευταίο.

Και μόνο η ιδέα βρε φασιστάκι ότι θα έψαχνες τα προσωπικά στοιχεία αυτών που μπαίνουν εδώ, αρκεί για να σε χαρακτηρίσει.

Ομως γιατί δε μας απαντάς; Πως έλεγξες τα διπλά nicknames; Ελα, επιβεβαίωσε μας τις δηλώσεις σου περι υψηλού σου IQ. Δώσε μας μια ιδέα των υψηλών νοητικών ατραπών στις οποίες βαδίζεις.

ΠΩΣ;

Καλόπαιδα, το διαβάσατε το post του κου Administrator;

To topic δεν το κλείνουμε εμείς καλόπαιδα αλλά εκείνος. Το κλείνει καλόπαιδα επειδή η παρεούλα σας το έχει μετατρέψει εδώ και πολύ καιρό σε παιδική χαρά που ουδεμία σχέση έχει με την Πεντέλη.

Το κλείνει καλόπαιδα ωστέ να μπορούν να συμμετέχουν στο καινούριο topic και ελεύθερα σκεπτόμενοι άνθρωποι που δεν ανήκουν στη δική σας φατρία και δε μοιράζονται το δικό σας φανατισμό και μισαλοδοξία.

Το κλείνει καλόπαιδα ώστε να μην υπάρχει δικό μας και δικό σας topic όπως σας αρέσει να λέτε.

Αντε και καλά κρασσά.

Φάντομ Ντάκ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 14:56:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya
oneiric . Και τσιμπούρια επίσης.

Καλή μου Valnta ζητώ τη βοήθεια σου, θέλω να εξοντώσω την μητέρα μου γιατί την μισώ θανάσιμα, να σκοτώσω τον άντρα μου για να του πάρω τα λεφτά, α και τον γάτο μου γιατί νομίζω ότι είναι η μετενσάρκωση της γιαγιάς μου!

Μα έχουμε τρελαθεί εντελώς;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 15:07:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
τι εννοειτε Μανδάμ????????

... Τι άλλο να εννοώ, Μοσιού, εκτός από το ότι γίνεται χαμός?

Narya…

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

selected
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 15:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους selected
ΨΩΜΙ ΜΕ ΞΗΡΟΥΣ ΚΑΡΠΟΥΣ ΚΑΙ ΑΡΩΜΑ ΜΠΑΝΑΝΑΣ

Πηγή :

ΥΛΙΚΑ
4 κύπελα μαργαρίνη , ή βούτυρο
1 κύπελο ζάχαρη
2 αυγά (τα ασπράδια τους μόνο χτυπημένα)
1/2 κ. σ. Baking σόδα
1/2 κ.σ αλάτι
3 ώριμος μπανάνες
1 κούπα ξηροί καρποί
2 κύπελα αλεύρι για όλες τις χρήσεις

ΕΚΤΕΛΕΣΗ
Αναμειγνύουμε καλά τη μαργαρίνη και τη ζάχαρη
Προσθέτουμε τα αυγά και το αλάτι.
Προσθέτουμε κατόπιν στο μίγμα το αλεύρι και αναμιγνύουμε.
Ανακατεύουμε τη σόδα μαζί με τις μπανάνες που έχουμε ήδη πολτοποιήσει σε ένα μπλέντερ και ρίχνουμε τα υλικά στο μίγμα.
Προσθέτουμε τους ξηρούς καρπούς.
Πλάθουμε δύο μικρά ή ένα μεγάλο καρβέλι.
Το ψήνουμε στους 250 βαθμούς μέχρι να ροδίσει απο επάνω.
Παρατήρηση : εάν δεν είμαστε σίγουροι για το ψήσιμο του ψωμιού τοποθούμε μια οδοντογλυφίδα στο κέντρο του του, την τραβάμε αμέσως έξω και παρατηρούμε έαν είναι καθαρή. Εάν έχει υπολοίματα το ψωμί μας δεν έχει ψηθεί ακόμα


ΑΡΕ ΝΤΑΒΕΛΑΚΟ ΕΙΔΕΣ ΠΟΥ ΣΕ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ?ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΨΩΜΑΚΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΜΑ ΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΤΑ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΑ!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1 Ευρώ
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 16:00:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1 Ευρώ
quote:
Και τσιμπούρια επίσης.

τσιμπουρι εισαι και φαινεσαι
κιαπο τη μυτη κρεμεσαι

Edited by - 1 Ευρώ on 25/02/2004 16:09:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 18:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta
Savel, κάνε μου τη χάρη κ σβήσε το παραπάνω μήνυμα...


Va(l)nta ......έξαλλη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 18:46:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Π Α Ρ Α Κ Λ Η Σ Η

Κύριοι Sonap, Selected, 1 Ευρώ, Ντόναλντ Ντάκ, θα σας παρακαλούσα να σταματήσετε την συκοφαντική σας δυσφήμιση εναντίον μου. Στην τελική, δεν νομίζω οτι σας χρωστάω τίποτα αλλά ούτε και με γνωρίζετε προσωπικά για να διαπιστώσετε τελικά αν είμαι όλα αυτά που μου καταλογίζετε. Αν θέλετε να εκφράσετε κάποια αντίθεση σας στα γραφόμενα μου εδώ μέσα, είναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ σας, αλλά θα ήταν φρονιμότερο, ό,τι θέλετε να πείτε, να το λέτε με όμορφο και πολιτισμένο τρόπο ώστε να υπάρχει όμορφος και πολιτισμένος διάλογος. Και με αυτό τον τρόπο λύνονται και οι διαφορές. Τώρα, μιλάμε σα βάρβαροι. Και η Ελληνική γλώσσα, δεν φημίζεται για την βαρβαρότητα της. Έτσι, δε νομίζω οτι καταφέρνουμε τίποτα. Και αν καταλάβατε, μπήκε πάλι στο τόπικ το θέμα της θρησκείας. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ αυτή η ηλίθια θρησκευτική μας κουβέντα θα πρέπει να λάβει τέλος. Πάντως μου έχει κάνει εντύπωση το γεγονός οτι μου αλλάζετε τις θρησκείες σαν τα εσώρουχα. Την μία με λέτε σατανιστή, την άλλη δωδεκαθεϊστή, έχω χάσει το λογαριασμό πλέον. Τι είμαι τελικά ρε παιδιά ; Έχετε καταλήξει κάπου ; Σκεφτήκατε άραγε οτι μπορεί να μην ακολουθώ καμιά θρησκεία ; Εν τέλει, σε οτι και να πιστεύω, δεν έχετε ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να το κατακρίνετε σαν σύγχρονοι φανατισμένοι ιεροεξεταστές Και ΤΟΝΙΖΩ οτι ΔΕΝ ήμουν εγώ ο ΠΡΩΤΟΣ που έθιξε θρησκευτικά ζητήματα εδώ μέσα, αλλά ΑΛΛΟΙ. Δεν είχα καμία τέτοια διάθεση γιατί απλούστατα έχω μάθει να σέβομαι.
Απο δώ και στο εξής, και αν ο Admin επιτρέψει τελικά να συνεχιστεί το τόπικ, ό'τι μύνημα στέλνετε εδώ μόνο και μόνο για να με βρίζετε, θα διαγράφεται οπότε σκεφτήτε οτι τσάμπα θα πηγαίνει ο κόπος σας. Και αν θέλετε τόοοοοσο πολύ πια να με βρίζετε, πηγαίνετε στο τόπικ του Sonap και βγάλτε το άχτι σας. Έχω και μια καλύτερη πρόταση. Ανοίξτε ένα νέο τόπικ στο αχλαδότυρο που να λέγεται "ΒΡΙΣΤΕ ΤΟΝ ΝΤΑΒΕΛΗ666". Το είχα προτείνει και στον Kakao παλιότερα. Δεν ξέρω όμως αν θα βρείτε οπαδούς μιάς και απο τα χίλια και πάνω άτομα που διαβάζουν το "Όρος Πεντελικόν", δεν έχετε λάβει υποστήριξη ούτε απο έναν. Αυτό θα έπρεπε ίσως να σας προβληματίσει.

DEUS DIABOLOUS INVERSUS


ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1 Ευρώ
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 19:00:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1 Ευρώ
quote:
γιατί απλούστατα έχω μάθει να σέβομαι.

μπα? τι μας λες? το τι βρισιες εχεις ξερασει ειναι αλλο πραγμα!!!!!!!!!!!!

quote:
ό'τι μύνημα στέλνετε εδώ μόνο και μόνο για να με βρίζετε, θα διαγράφεται

δεν το πιασα αυτο νταβελισ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ποιος εισαι ρε μεγαλε??

απο που αντλεις τετοια σιγουρια και βεβαιοτητα????????

μηπως υπονοεις οτι εχεις βυσμα στον αδμιν???????

γιατι νομιζα οτι ξεκαθαρισε το ζητημα!!!!!!!!!

DAVELUS XERASUS

Edited by - 1 Ευρώ on 25/02/2004 19:02:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1 Ευρώ
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 19:40:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1 Ευρώ
quote:
Aπο δώ και στο εξής, και αν ο Admin επιτρέψει τελικά να συνεχιστεί το τόπικ, ό'τι μύνημα στέλνετε εδώ μόνο και μόνο για να με βρίζετε, θα διαγράφεται οπότε σκεφτήτε οτι τσάμπα θα πηγαίνει ο κόπος σας. Κ

πολυ εντυπωσιακη η σιγουρια του-πρεπει να πω!!!!!!!!!!!!!

ποιος θα διαγραφει τα μυνυματα?????

πως το ξερει??????

τι γινεται εδω ρε παιδια??????????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 20:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya
Valnta

Αγαπητέ Νταβέλη νομίζω ότι το λάθος μας από τη αρχή ήταν ότι τους απαντήσαμε. Εαν έχεις τη δυνατότητα διαγραφής και συμφωνεί ο Admin, go for it! Αλλιώς ίσως θα πρέπει απλά να τους αγνοούμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1 Ευρώ
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 20:35:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1 Ευρώ
quote:
Εαν έχεις τη δυνατότητα διαγραφής

??????????????????????????????

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΑΠΙΘΑΝΟ

mr. ADMIN!!!!!!!! τι λετε εσεις γιαυτο????????

{το μυνυματακι του savel ομως δεν το σβησατε!!!!)

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 20:51:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta
Ευχαριστώ savel..
Narya θα φροντίσω για την "εκκαθάριση" που ζητάς..

Monster Va(l)nta


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1 Ευρώ
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 21:51:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1 Ευρώ
Savel:
quote:
filarako molis esvisa tin diki mou ti mpourda.
twra an ki esu @@ svise kai tis dikes sou.

καλα εκανες μπραβο

επειδη @@

και μαλιστα @@@@@@@@

περιμενω να δω και να καταλαβω


666 με Φ.Π.Α.

Edited by - 1 Ευρώ on 26/02/2004 00:26:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aris8
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 22:25:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aris8
την καλησπερα μου
sonap δεν θα πεσω στην παγιδα να χασω τον καιρο μου μαζι σου
μια απαντηση μονο περι ηλικιας
τα εχω περασει εδω και καποια χρονια τα 15
λοιπον καλη συνεχεια να εχεις και υπομονη (κατι μου λεει οτι θα σου χρειαστει)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΠΡΑΤΗΣ
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 23:38:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΠΡΑΤΗΣ
το να πιστευεις καπου ειναι καλο.

ο καθενασ μπορει να πιστευει οπου θελει αρκει να μην δημιουργει καταστασεις εισ βαρον αλλον.
Κατα την γνωμη μου ολεσ ειναι αντιγραφη τησ ελληνικης θρησκειας με ρεμιξ απο ελληνεσ φιλλοσοφους.
Διαβαστε την ελληνικη μυθολογια και ερμηνευτετην και θα δειτε πως ειναι πολυ σωστη και οχι τα εβραικα παραμυθακια .

(Ζητω ο 666 ,7878 ,7 ο διαβολοσ ο παρασκευας και ο καρκαμανης)


ΑΡΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΠΡΟΚΟΛΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 23:47:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Για μια ακομα φορα....δεν ειμαστε παρεα,δεν ειμαστε φιλοι και δεν γνωριζομαστε μεταξυ μας!Δεν εχουμε διπλα ψευδονυμα και δεν συνομοτουμε για να κλεισουμε το θεμα!Ετυχε να γραψουμε την ιδια περιοδο και πιστευω οτι εκπροσωπουμε πολλους που δεν μπορουν να συμετασχουν

Sonap ημερομηνία εγγραφής:23/10 ...
1 Ευρώ ημερομηνία εγγραφής:21/10 ...

Sonap ημερομηνία πρώτης συμμετοχής στο τόπικ:17/2 ...
1 Eυρώ ημερομηνία πρώτης συμμετοχής στο τόπικ:17/2 ...

quote:
Φίλε selected καταρχήν καλώς όρισες.
Δεύτερον μήπως είσαι λιγάκι μπερδεμένος?
Εδώ μας λες ότι μένεις 10 χρόνια Νέα Πεντέλη και στο προφίλ σου γράφεις ότι μένεις Θεσσαλονίκη...Αποφάσισε τελικά...

Μα καλά για βλάκες μας περνάτε???

Ο οποιοσδήποτε άνθρωπος με κοινή λογική καταλαβαίνει ότι είστε μια παρεούλα που όχι μόνο γνωρίζεστε αλλά και κάποιοι παίζουν εδώ μέσα με δυο διαφορετικά nicknames

quote:
[Sonap, Selected και 1Ευρώ...γιατί επιτίθεστε στην Avallon και την Zezberg ????Εγώ, ο Δωδεκαθεϊστής Rostar, σας μίλησα...

O oποιοσδήποτε άνθρωπος με κοινή λογική καταλαβαίνει ότι έχετε σοβαρό ψυχολογικό πρόβλημα... Η Δρ. Zadok είμαι σίγουρη ότι αφιλοκερδώς θα σας κάνει μια ομαδική ψυχοθεραπεία γιατί είστε δημόσιος κίνδυνος για όποια γυναίκα πέσει στα χέρια σας...
Kάπου πιο πάνω ανέφερα ότι είμαι γυναίκα...εσείς μπορείτε με βεβαιότητα να πείτε ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΡΑΣ? Χαρά στα παντελόνια που φοράτε αν φοράτε...

quote:
Πικρη avallon ...
Πρεπει να εχεις πολλα ψυχολογικα τελικα!Τι κριμα για μια κοπελα...Ειναι γνωστη η αντιπαθεια των γυναικων στις μαναδες τους,επειδη εισαστε τοσο πολυ αχρηστες και τεμπελες και τις ζηλευετε η μισειτε.Δεν ανεφερε κανεις τιποτα για καμια μητερα εσυ γιατι το λες συνεχως?Ανοιξε τα ματακια σου(κλεισε τα ποδαρακια σου)

Δεν ξέρω αν το καταλάβατε αλλά μόλις κέρδισες τον τίτλο του πιο αλήτη σε ολόκληρο το φόρουμ...Τόσο καιρό εδώ μέσα είδα πολλές προσβολλές, ταπεινώσεις ειρωνίες σε άλλα τόπικ αλλά χυδαιότητα σαν αυτή που διακρίνει εσένα και την παρεούλα σου δεν έχω ξαναδεί...
Τι έγινε? Δε βρήκες τίποτα έξυπνο να απαντήσεις σε αυτά που σου είπα και το έριξες στο χυδαίο?
Και συ ένα Ευρώ είσαι πολύ μικρός...μεγάλωσε πρώτα γίνε 500 Ευρώ και μετά έλα να ξαναμιλήσουμε...


"Τάδε έφη η πολύ πικρή Avallon..."

Edited by - Avallon on 25/02/2004 23:52:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 00:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Καλησπέρα σας.

Διαγραφή μηνυμάτων;
Οπως έχουμε πει πολλές φορές στο παρελθόν, τα μηνύματα που στέλνουν τα μέλη του ESOTERICA στα forums δεν διαγράφονται! Σε ελαχιστότατες περιπτώσεις, έχει συμβεί να γίνει κάτι τέτοιο (π.χ. σε κάποιο μήνυμα προπαγανδιστικό που είχε γράψει κάποιος και το επαναλάμβανε ολόϊδιο πάνω από 30 φορές - οπότε μειώθηκε σε ποσότητα..., η στην πολύ σπάνια περίπτωση να είναι ένα μήνυμα τόσο χυδαίο, ώστε να μίνει από αυτό, μόνο μία σειρά με αστεράκια...)
Ιδιαίτερα, δεν υπάρχει κάποια διάκριση μεταξύ νέων και παλαιών μελών, σχετικά με το ζήτημα αυτό. Το θέμα σχετικά με τη διαγραφή των μηνυμάτων, ισχύει για όλους! Επίσης, μηνύματα που γράφουν τα μέλη, δεν είναι σκόπιμο να διαγράφονται από τα μέλη (γιατί π.χ. μετάνοιωσαν), εκτός αν κατά λάθος πατήσουμε το κουμπάκι 2-3 φορές και στείλουμε το ίδιο μήνυμα ξανά και ξανά. Οπότε μόνο σε αυτήν την περίπτωση, θα μπορούσαμε να το διαγράψουμε - πράγμα αρκετα σπάνιο να συμβεί.

Βέβαια...
Μπορεί μηνύματα να μην διαγράφονται,
αλλά
Τοπικ κλειδώνονται!
Ιδιαίτερα όταν αποτελούν ντροπή, και χείριστο παράδειγμα διαλεκτικής, ανάμεσα σε άτομα, που υποτίθεται έχουν ένα κοινό ενδιαφέρον, αυτό του θέματος του τόπικ!

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου
Να σπας τα σύνορα
Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου
Να πεθαίνεις και να λες:
ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1 Ευρώ
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 00:33:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1 Ευρώ
quote:
Χαρά στα παντελόνια που φοράτε αν φοράτε..

εγω φοραω φουστανελα με 666 διπλες,

αβαλον κανεις απλα λαθος


<<665.99 ευρω λογω εκπτωσεων>>

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NHLEAS
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 00:38:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NHLEAS
KALHSPERA SEOLOYS TOYS SATANISTES, DWDEKA8EISTES KAI LOIPA APOBRASMATA TOY TOPIC POY KANOYN PROSHLYTISMO S'AYTO TO TOPIC . KALHSPERA NARYA! S'EYXARISTW GIA TO KALWSORISMA SOY EN MESW MAXHS!
OTAN KAPOIOS PROSBALLETAI APO KARKINO, KATAPOLEMOYME KAI PROSPA8OYME NA AFAIRESOYME TON OGKO, OXI NA SKOTWSOYME TON AN8RWPO! AN KAI S'AYTHN THN PERIPTWSH, MIA GRIPH EINAI,PERASTIKH, LOGW EPOXHS!
ZHTW SYGGNWMH KSANA GIA TA GREEKLISH! KALH DYNAMH (OXI VRIL AGAPHTO KOYARTETO,ALLA DYNAMH POY ANAPTYSSETAI MESA APO TIS ANTALLAGES APOPSEWN KAI GNWSEWN STO ESOTERICA)


AIEN ARISTEYEINΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 00:47:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos
ολοκληρη η παρεουλα σου και εσυ 1 Ευρώ,ειστε τοσο μηδαμινης αξιας ,που ουτε για παρκομετρο,δεν φτανετε...μην αναφερθω και στον ουσιαστικου και υψηλου επιπεδου διαλογου, ακομη ειστε ετη φωτος μακρια..........απο τον κοντινοτερο ηλιο και γαλαξια του esoterica....

ειπα να μην δυναμιτισω αλλο το τοπικ,ομως δεν θελω να προσβαλλετε αλλο τις προσωπικοτητες,τις ιδιοσυγκρασιες και χαραχτηρες που το διεπουν ....

δεν ξερω ποσοι ειστε ,καθολου δεν με ενδιαφερει,ομως για να φτασετε ενα αλφα επιπεδο,πρεπει να βγειτε απο την "χειμερια ναρκη" σας,πριν "τιναξει" και την ελαχιστη ανθρωπια ,που σας εχει μεινει...εαν και εφοσον σας εχει μεινει.

αυτα τα λιγα και να ξερετε εκανα τοσο μεγαλη υπομονη ,για να μην σας απαντησω ,που αυτην την στιγμη,εχω θυμωσει και με'μενα.......

αντμιν ,για ποσο καιρο θα ανεχεσαι,να υποβιβαζουν ,το τοπικ και οχι μονο ???????

ειπαμε ,υπομονη,κατανοηση,υποστηριξη,αλλα σε ανθρωπους που νοουν και καταλαβαινουν.....εεε ,για να ειμαι ετσι,πιστευω πως εχεις καταλαβει ,πως εχουν ξεπερασει τα ορια και τα ακρα......

το με απεραντο σεβασμο και αγαπη,το εννοω,για ολους,ακομη και σε αυτους που δεν με σεβονται και δεν με "πανε".....

κριμα....λυπαμαι που υπαρχουν τετοιου ειδους "ελληνες" και "ανθρωποι"....

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rostar
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
161 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 01:19:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rostar
ΜΗΝΥΜΑ ΠΡΟΣ ADMIN

Αγαπητέ Administrator του Esoterica

Άν για το χατήρι τεσσάρων άνανδρων, που μπήκαν σ' αυτό το βήμα διαλόγου μόνο και μόνο για να βρίσουν και να ειρωνευθούν, προκαλώντας εύλογα κάποιες οξείες αντιδράσεις κι από μέρους μας, κρίνεις ότι πρέπει να κλειδώσεις το θέμα, δεν νομίζω ότι επιλέγεις την σωφρονέστερη των λύσεων.
Αντίθετα δίνεις πάτημα στον οποιονδήποτε μελλοντικό προβοκάτορα, να τορπιλλίσει όποιο topic θελήσει.
Οι 1Ευρώ, Sonap, Selected kai Donald Duck, το μόνο που έχουν κάνει από τη στιγμή που μπήκαν, αν μελετήσεις τις παρεμβάσεις τους, είναι
μια συνεχής ειρωνεία και τίποτε άλλο. Ποτέ δεν κατέθεσαν πρόταση.
Την όποια αντίθεση στις απόψεις μου την δέχομαι, όσο σκληρή κι αν είναι. Θα αντιδράσω, θα πω τα δικά μου, θα αντεπιτεθώ.
Ως ένα βαθμό όλα είναι μέσα στο παιχνίδι.
Αυτό, όμως, που είναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ (και ύποπτο συνάμα), το ότι παίρνοντας αφορμή δικά μου γραφόμενα, εξαπέλυσαν ανελέητη επίθεση στην Avallon, μολονότι τους υπέμνησα με σχετικό quote, τη δική μου παρέμβαση. Επίθεση που ξεπέρασε κάθε όριο χυδαιότητας.
Λογικό δεν είναι να αντιδράσει και η Avallon ?...
Συγκρίνοντας όμως - όπως ΟΦΕΙΛΕΙΣ - τις απαντήσεις της Αvallon, σε σχέση με όσα ανταπάντησαν τα ...τέσσερα ανδροειδή (γιατί ΑΝΤΡΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΦΕΡΟΝΤΑΙ ΕΤΣΙ ΣΕ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ), μπορείς να βγάλεις τα συμπεράσματά σου...
Τι να κάνεις?...Θα στο πώ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ.

ΝΑ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ.
ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΑΝΤΡΙΚΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ Η ΠΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ...
ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΗ ΜΟΥ, ΝΑ ΑΠΟΒΛΗΘΩ ΑΠΟ ΤΟ ESOTERICA, ΕΠΕΙΔΗ ΑΝΤΙΠΑΡΑΤΕΘΗΚΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΤΕΣΣΕΡΙΣ...ΚΑΤ' ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΑΝΤΡΕΣ...ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΤ' ΟΥΣΙΑ ΑΡΣΕΝΙΚΟΥΣ !!!

ADMIN ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΤΟ TOPIC
ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕ ΤΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΜΑΣ

ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΣ ΕΔΩ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΜΟΥ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΤΟΝ ΝΤΑΒΕΛΗ, ΤΗΝ AVALLON, THN ΖESBERG, THN ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, ΤΗΝ ΑΤΜΑ, ΤΟΝ ΕΧΕΜΒΡΟΤΟ, ΤΟΝ ΕΧΕΤΛΑΙΟ ΓΙΑ ΤΗ ΜΝΗΜΕΙΩΔΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ ΣΤΟ "MYΘΩΔΙΑ", ΤΟ ΧΑΡΙΤΩΜΕΝΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΤΟΥ TOPIC "HEAVY METAL" KAI ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ TΩΝ TOPICS, ΠΟΥ Η ΑΞΙΟΛΟΓΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙ.
ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑΝ ΝΑ ΔΙΑΛΕΓΟΝΤΑΙ, ΝΑ ΑΝΤΙΤΙΘΕΝΤΑΙ, ΝΑ ΥΠΕΡΒΑΛΛΟΥΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΠΕΦΤΟΥΝ ΣΤΟ ΑΙΣΧΡΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΩΝ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΘΕΝΤΩΝ, ΠΟΥ ΚΙ ΑΠΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΛΑΘΟΣ, ΑΝΤΙΤΙΘΕΜΕΝΟΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ, ΑΝΑΓΚΑΣΘΗΚΑ ΝΑ ΕΜΠΟΤΙΣΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΒΕΛΗ, ΣΤΗ ΔΥΣΩΔΙΑ ΤΟΥ ΜΟΛΥΣΜΕΝΟΥ ΑΕΡΑ ΠΟΥ ΕΦΕΡΑΝ ΣΤΟ TOPIC, EΠΕΙΤΑ ΑΠΟ 29 ΣΕΛΙΔΕΣ ΓΟΝΙΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥ...

ΑΓΑΠΗΤΕ ADMIN, ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΣΑΚΟΥΣΤΩ


Η "ΓΝΩΣΗ" ΟΜΙΛΕΙ, ΟΜΩΣ Η "ΣΟΦΙΑ" ΑΚΟΥΕΙ...(Jimi Hendrix)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 02:34:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Γεια σας,

Συνεχίζω και επιμένω στην γνώμη μου ότι το Topic πρέπει να απενεργοποιηθεί και οποιαδήποτε Συζήτηση Για το "Όρος Πεντελικόν" να μεταλαμπαδευτεί σε άλλη, αξιοποιώντας με τον καλύτερο τρόπο τα στοιχεία που έχουν ήδη κατατεθεί εδώ!

Αυτό θα γίνει κατευθείαν με την αποστολή του μηνύματος αυτού!

Η απόφαση αυτή έχει λίγο να κάνει με την άδοξη πορεία των τελευταίων σελίδων και περισσότερο με την λειτουργικότητα της Συζήτησης και του Συντονισμού. Δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται αυτό σε κάποια Συζήτηση εξάλλου, για λόγους τέτοιους: λειτουργικότητας και μεγέθους του Θέματος.

Πιστεύω ακράδαντα ότι εφόσον υπάρχει ενδιαφέρον από τους ενεργούς και δημιουργικούς συμμετέχοντες σε αυτή τη Συζήτηση, καθώς και από τους ανθρώπους που έχουν αφιερώσει ένα κυριολεκτικά κομμάτι της ζωής τους γι'αυτό το Βουνό, με κλασικότερο παράδειγμα τον Ntavelis666, θα γίνει εφικτό να υπάρξει 2η Συζήτηση, σε λειτουργική συγκοινωνία με την 1η, για το ίδιο θέμα.

Η στάση και η θέση του Rostar είναι πράγματι αντρίκια, ακριβώς όπως το λέει, και κατά τη δική μου άποψη.
Παρολαυτά θέλω να πω ότι δεν έχουμε κάποιον άτεγκτο "μπούσουλα" για την αντιμετώπιση τέτοιων θεμάτων, κρίνουμε σύμφωνα με τη δυναμική κάθε περίστασης, προσπαθώντας να ενεργοποιήσουμε τη διάκρισή μας. Η εμπειρία που έχουμε αποκομίσει, και συνεχίζουμε να αποκομίζουμε από ανάλογες καταστάσεις όμως είναι πολύτιμη και πάντα την χρησιμοποιούμε σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα στοιχεία που συνθέτουν ή επιβοηθούν την κρίση μας.

Θα απενεργοποιήσουμε δια παντός τους λογαριασμούς 1 Ευρώ και selected και για 7 ημέρες(έως και την Τετάρτη 3 Μαρτίου) - ή επ'αόριστον εάν δεν ικανοποιηθεί κάποια "απαίτηση" του ESOTERICA που θέτουμε παρακάτω - τους λογαριασμούς των Sonap(Πάνο, κατά την γνώμη μου δεν επιτρέπεται επ'ουδενί να απευθύνεται κάποιος σε μία γυναίκα με τέτοιον τρόπο ακόμη και στην περίπτωση που τον έχει εξυβρίσει ή προκαλέσει πρώτη) και Ντόναλντ Ντάκ. Αν θέλουν οι δύο άνθρωποι που αναφέρω τελευταία να μου αποστείλουν κάποιο e-mail που να εξηγούν ειλικρινά τους λόγους που συμπεριφέρθηκαν κατ'αυτόν τον τρόπο και κυρίως γιατί θα ήθελαν να συνεχίσουν να συμμετάσχουν στις Συζητήσεις μας, τότε θα επανεξετάσω την κατάσταση. Σε περίπτωση επανενεργοποίησης εκ νέου κάποιου ή και των 2 λογαριασμών, είναι σαφές από την πλευρά μας ότι δεν πρόκειται να φέρουμε σε δύσκολη θέση τον οποιονδήποτε. Ελπίζω να ακολουθηθεί η ίδια τακτική και από τους Συμμετέχοντες και κυρίως τους θιχθέντες εδώ.

Θα ήθελα να επαναλάβω όμως και σε αυτήν τη Συζήτηση ότι στα Forums του ESOTERICA δεν υπάρχει "ασυλία" για καμία "παρασπονδία" από οποιονδήποτε και αν γίνεται... Όμως οι Νόμοι του Αιώνιου Δικαίου προστάζουν να συνυπολογίζεται σε οποιαδήποτε κρίση το σύνολο περισσότερο από το μέρος, η προσφορά και η γενικότερη ηθική στάση μαζί με την περίσταση. Αυτό, άλλες φορές οδηγεί σε μία "ελαστικότερη" αντιμετώπιση απέναντι σε Μέλη που αποδεδειγμένα έχουν Προσφέρει ανιδιοτελώς και με συνέχεια, όταν η "κακιά ώρα", που λένε, γυρίζει κάπως αλλιώς τα πράγματα προς στιγμήν, και άλλες φορές σε "σκληρότερη" αντιμετώπιση από οποιοδήποτε άλλο Μέλος όταν οι Ρόλοι και οι Ευθύνες καταστρατηγούνται με γνώμωνα τα προσωπικά ωφέλη(οποιουδήποτε τύπου) και σε βάρος άλλων Μελών.

Οι δικές μας πάντως συμπάθειες και αντιπάθειες γίνεται το ανθρωπίνως δυνατό να μην συμμετέχουν στις αποφάσεις και τους χειρισμούς μας.

Πιθανώς να αποστείλω και άλλο μήνυμα σε αυτήν τη Συζήτηση, μετά την απενεργοποίησή της, όταν μπορέσω να διαβάσω πιο διεξοδικά όλες τις σελίδες, εάν φτάσω σε επιπλέον διαπιστώσεις ή εάν αλλάξει κάτι σχετικά με Λογαριασμούς Μελών.

Ευχαριστώ προσωπικά τους Δημιουργούς του Θέματος και αυτούς που το αγάπησαν και προσέφεραν σε αυτό!


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 39 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy