ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ συζητήσεις για κοντινό ή μελλοντικό πόλεμο - Νο. 7
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2011, 11:25:20  Εμφάνιση Προφίλ
Παιδιά ας ξεκαθαρίσουμε κάτι.
Craven και Aitherovamon

Η ιονόσφαιρα ακτινοβολείται και θερμαίνεται με δυο τρόπους.Τεχνητό και φυσικό.Ο φυσικός τρόπος είναι ο ηλιος και η ακτινοβολία του,καθώς και οι εισερχόμενες κοσμικές ακτίνες.Αυτός ο τρόπος είναι αδύνατον να προκαλεί οτιδήποτε στη Γη,επειδη ο ιονισμός,λειτουργεί ώς ανακλαστήρας της ακτινοβολίας,πάλι στο διάστημα.

Ο τεχνητός τρόπος είναι εν δυνάμει επικίνδυνος,επειδη εκτρέπει και κατευθύνει την ηλ/κη ακτινοβολία πίσω στη Γη κατα το δοκούν.Π.χ.για να επικοινωνήσει ο σταθμός βάσης με ενα υποβρύχιο σε βάθος 300 μέτρων,κάπου στον Ειρηνικό,ιονίζει την ιονόσφαιρα σε κάποιο σημείο πάνω ή πλάγια της θέσης του υποβρυχίου.Η ιονίζουσα περιοχή λειτουργεί ώς ανακλαστήρας της ακτινοβολίας και ετσι επιτυγχάνεται η επικοινωνία.Ομως τα κύματα αυτα,εχουν την ικανότητα να εισδύουν σε μεγάλο βάθος είτε ξηράς,είτε θαλάσσης.Μια παρατεταμένη ακτινοβόληση ενός σημείου,είναι δυνατόν θεωρητικά να προκαλέσει γεωμεταβολές,λόγω των ρευστών μετάλλων του μάγματος.Με φυσικό επακόλουθο την σεισμική δραστηριότητα.

Επομένως φίλοι μου,ας αποκλείσουμε την ηλιακή δραστηριότητα,ώς αιτία πρόκλησης σεισμών.Ο Ηλιος είναι υπεύθυνος για πολλά,αλλά οχι για επιλεκτικούς σεισμούς.Αν η ηλιακή ακτινοβολία φθάσει σε τέτοιο μέγιστο,τότε θα έχουμε μια πραγματική ακολουθία σεισμών,αναταράξεων φλοιού,καταιγίδων,τσουνάμι κ.λ.π,αλλά σε παγκόσμια ομοιόμορφη κλίμακα και οχι επιλεκτικά σε δυο-τρία σημεία,όπως γίνεται τώρα.

Εχοντας αυτα υπ'όψιν,καθώς και την ύπαρξη όπλου πρόκλησης σεισμών,είναι ευκολο να βγάλουμε συμπεράσματα περί της χρήσης του,εστω και χωρίς δημόσια παραδοχή του κατέχοντος την τεχνολογία,αναλογιζόμενοι το εξής απλό:
Απο καταβολής κόσμου,είτε με πολέμους,είτε με εκβιασμούς.είτε με επίδειξη ισχύος,ο ισχυρός πάντα επιβάλλεται του αδύναμου.Ετσι δείχνει η Ιστορία.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2011, 11:31:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

stan
Ναι, αλλά εκεί μένουν Κούρδοι, είναι κοντά στο Ιράκ ... αυτό είναι το οξύμωρο της υπόθεσης...

Δεν τους ενδιαφέρει φίλε μου!ποιός λέει οτι διάκεινται φιλικά πρός τους Κούρδους?
Απλώς τους χρησιμοποιούν όσο εξυπηρετούνται τα σχέδιά τους.
Εδω δεν υπολόγισαν τις ζωες 5.οοο δικών τους την 9/11,προκειμένου να περάσουν τους τρομονόμους τους και να δικαιολογήσουν την επέμβαση στο Ιράκ.
Ο κόσμος δεν είναι ηθικός,αγγελικά πλασμένος,όπως νομίζουν μερικοί.Είναι μοχθηρός και κατευθυνόμενος,επειδή δεν κυβερνάτε απο ανθρώπους.Τουλάχιστον οχι ανθρώπους με συναισθήματα.!!!!!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2011, 11:40:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
quote:

Παιδιά ας ξεκαθαρίσουμε κάτι.
Craven και Aitherovamon

Δεν είδες το "Φαντάζομαι όμως ότι δεν μιλάνε για το αίτιο αλλά για παρενέργεια όταν χρησιμοποιείται αυτή η τεχνολογία (κοινώς απλή ένδειξη)" που έγραψα? αυτό ακριβώς λέω πως φαντάζομαι δεν μιλάνε ότι η ανωμαλία στην Ιονόσφαιρα (που συνήθως προέρχεται απο εξωπλανητικούς παράγοντες) είναι το αίτιο αλλά ότι υπάρχει παρόμοιά παρενέργεια (ανωμαλία στην Ιονόσφαιρα) όταν χρησιμοποιείται η τεχνολογία αυτή :).. Νόμιζα ότι είναι ξεκάθαρο :P.. το ίδιο πράγμα λέμε :)

Edited by - Craven on 25/10/2011 11:41:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2011, 11:53:37  Εμφάνιση Προφίλ
Cranen
Σου είπα οτι δεν είσαι ξεκάθαρος?
Σου είπα οτι λές κάτι διαφορετικό?
Σου είπα οτι δεν σε πιάνω?

Οχι βέβαια.Ξέρω πολύ καλά τι θέλεις να πείς και ξέρεις οτι το ξέρω.
Απλά έκανα μια μικρή ανάλυση για τους πολλούς αναγνώστες που τυχόν δεν γνωρίζουν τις μικρολεπτομέρειες.
Οκ?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2011, 11:56:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

stan
Ναι, αλλά εκεί μένουν Κούρδοι, είναι κοντά στο Ιράκ ... αυτό είναι το οξύμωρο της υπόθεσης...

Δεν τους ενδιαφέρει φίλε μου!ποιός λέει οτι διάκεινται φιλικά πρός τους Κούρδους?
Απλώς τους χρησιμοποιούν όσο εξυπηρετούνται τα σχέδιά τους.
Εδω δεν υπολόγισαν τις ζωες 5.οοο δικών τους την 9/11,προκειμένου να περάσουν τους τρομονόμους τους και να δικαιολογήσουν την επέμβαση στο Ιράκ.
Ο κόσμος δεν είναι ηθικός,αγγελικά πλασμένος,όπως νομίζουν μερικοί.Είναι μοχθηρός και κατευθυνόμενος,επειδή δεν κυβερνάτε απο ανθρώπους.Τουλάχιστον οχι ανθρώπους με συναισθήματα.!!!!!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Και πιστεύεις πως θα τρομοκρατήσουν τους Τούρκους, κτυπώντας τους "εχθρούς" τους; Η Τουρκία είναι πολύ μεγάλη σαν χώρα. Θα μπορούσαν να βρούν μία άλλη περιοχή,που να μένουν Τούρκοι και όχι Κούρδοι...

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2011, 12:00:55  Εμφάνιση Προφίλ
Οκ stan αστο!!
Εχεις δίκιο,ετσι το βλέπεις ετσι είναι.
Είναι δύσκολο φαίνεται να καταλαβαίνεις πάντα τι λέει ο συνομιλητής σου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2011, 12:12:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
quote:

Cranen
Σου είπα οτι δεν είσαι ξεκάθαρος?
Σου είπα οτι λές κάτι διαφορετικό?
Σου είπα οτι δεν σε πιάνω?

Οχι βέβαια.Ξέρω πολύ καλά τι θέλεις να πείς και ξέρεις οτι το ξέρω.
Απλά έκανα μια μικρή ανάλυση για τους πολλούς αναγνώστες που τυχόν δεν γνωρίζουν τις μικρολεπτομέρειες.
Οκ?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Σε βλέπω λίγο τσίτα? δεν νομίζω να ήταν τσιτάτο το δικό μου post.. χαλάρωσε..
Απ την στιγμή που αναφέρεσαι σε εμένα για να μου εξηγήσεις κάτι αυτόματα σημαίνει πως κατάλαβες πως λέω κάτι αλλο και απλά σου είπα ότι συμφωνώ και λέμε το ίδιο.. κοινή λογική thats all... easy mate που λένε και οι φίλοι μας οι Άγγλοσάξωνες :)

Edited by - Craven on 25/10/2011 12:14:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2011, 12:13:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Οκ stan αστο!!
Εχεις δίκιο,ετσι το βλέπεις ετσι είναι.
Είναι δύσκολο φαίνεται να καταλαβαίνεις πάντα τι λέει ο συνομιλητής σου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Και για εσένα είναι δύσκολο να καταλάβεις αυτό το απλό πράγμα που σου γράφω... Όταν θές να τρομάξεις κάποιον, χτυπάς τον ίδιο, ή συμμάχους του, όχι τους εχθρούς του... Αυτό μπορείς να μου το εξηγήσεις; Αν βρείς μία λογική εξήγηση θα το καταλάβω...

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2011, 12:32:32  Εμφάνιση Προφίλ
Stan
Διάβασε προσεκτικά,συλλαβή πρός συλλαβή να καταλάβεις!!
μ και η κάνουν μη,λ και ο κάνουν λο.Ολο μαζί κάνει μηλο!!

Εχουμε λοιπόν και λέμε!
Ο Σταν εχει εχθρό τον Λώρελ.Ο Νικόμαχος θέλει να υποχρεώσει τον Στάν να του παραχωρήσει το άλογό του για λίγο καιρό.Ο Στάν οχι μόνο αρνείται,αλλά κάνει και μαγκιές στον Νικόμαχο.Τότε ο Νικόμαχος ρίχνει μια ακτίνα στον γείτονα και εχθρό του Σταν,τον Λώρελ και τον κάνει κάρβουνο.Και λέει του Σταν:κοίτα τι θα πάθεις αν δεν δώσεις το ψωράλογό σου.Γιατί το κάνει αυτο ο Νικόμαχος?

Επειδή θέλει τον Σταν ακέραιο,ώστε να μπορεί να του πάρει αυτο που θέλει.Γιατί αν καρβουνιάσει τον Σταν ή το άλογό του,θα πάρει τα αρ@#% του!!

Κατάλαβες τώρα Σταν?
Κατάλαβες οτι δεν εχει καμμιά σημασία για τον επικυρίαρχο,η εχθρότητα μεταξύ Τούρκου και Κούρδου?Θα την εκμεταλλευτεί στο έπακρο προκειμένου να πετύχει τα σχέδιά του!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2011, 12:34:28  Εμφάνιση Προφίλ
Οχι Craven δεν είμαι τσίτα.
Το αντίθετο μάλιστα!!
Το διασκεδάζω,όπως βλέπεις!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2011, 12:57:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
βάλαμε στην εξίσωση και το άστρο του θανάτου από τον πόλεμο των άστρων τώρα;

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2011, 13:16:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Stan
Διάβασε προσεκτικά,συλλαβή πρός συλλαβή να καταλάβεις!!
μ και η κάνουν μη,λ και ο κάνουν λο.Ολο μαζί κάνει μηλο!!

Εχουμε λοιπόν και λέμε!
Ο Σταν εχει εχθρό τον Λώρελ.Ο Νικόμαχος θέλει να υποχρεώσει τον Στάν να του παραχωρήσει το άλογό του για λίγο καιρό.Ο Στάν οχι μόνο αρνείται,αλλά κάνει και μαγκιές στον Νικόμαχο.Τότε ο Νικόμαχος ρίχνει μια ακτίνα στον γείτονα και εχθρό του Σταν,τον Λώρελ και τον κάνει κάρβουνο.Και λέει του Σταν:κοίτα τι θα πάθεις αν δεν δώσεις το ψωράλογό σου.Γιατί το κάνει αυτο ο Νικόμαχος?

Επειδή θέλει τον Σταν ακέραιο,ώστε να μπορεί να του πάρει αυτο που θέλει.Γιατί αν καρβουνιάσει τον Σταν ή το άλογό του,θα πάρει τα αρ@#% του!!

Κατάλαβες τώρα Σταν?
Κατάλαβες οτι δεν εχει καμμιά σημασία για τον επικυρίαρχο,η εχθρότητα μεταξύ Τούρκου και Κούρδου?Θα την εκμεταλλευτεί στο έπακρο προκειμένου να πετύχει τα σχέδιά του!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Αααα... μάλλιστα, έχω να κάνω με παιδάκι του δημοτικού... ακόμα μαθαίνεις να συλλαβίζεις;
Σύμφωνα με αυτά που γράφεις παραπάνω, θα πρέπει λοιπόν, να υπάρχει και μύνημα από την Αμερική, προς την Τουρκία, που να αναφέρει ακριβώς αυτή την απειλή. Διαφορετικά μία τέτοια "ενέργεια" πάει χαμένη... πού είναι λοιπόν αυτό το μύνημα;Πώς θα καταλάβει ο "Τούρκος" ότι τελικά τον κτύπησε όπλο και όχι η "φύση"; Σε άλλες αντίστοιχες περιπτώσεις (βλ. Βόρεια Κορέα, Ιράκ, Αφγανιστάν) γιατί δεν είχαμε και εκεί "επίδειξη" αυτού του υπερόπλου; (εκτός και αν θέλεις και εδώ να μας πείς, πως ο καταστροφικός σεισμός στην Ιαπωνία ήταν για να... τρομάξει η Κορέα).
Νομίζω πως αυτά που γράφω είναι πολύ λογικά, και δεν είναι λόγος για να γράφεις με "ειρωνικό" στυλάκι "εγώ είμαι ο παντογνώστης"... Ακόμα δεν με έχεις πείσει πάντως...

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2011, 13:46:49  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
ποσο μαλλον που αν θελουμε να συγκρινουμε τους σεισμους που εγιναν στην Τουρκια... ο πρωτος μεγαλος που εγινε το 1998 και σαρωσε πολυ περισσοτερο την "αμιγως" Τουρκικη κυβερνηση... και εχουμε ενα σεισμο σε μια περιοχη που η Τουρκια αδιαφορει (εν πολλοις) αλλα λογω "γοητρου" ηθελε να δειξει οτι "συμπαραστεκεται"...

Το γεγονος ομως που αναφερεται στο οτι "κοιτα τι κανω στον εχθρο σου, για να μην παθεις εσυ", μαλλον δεν στεκει τοσο πολυ.

Οι ΗΠΑ ταλανιζονται απο πολλα προβληματα και δεν θα νοιαζονταν ιδιαιτερα στο να πληξουν "εμμεσως" την Τουρκια. Για αυτο υπαρχει το Ισραηλ, που ειναι διπλα ακριβως! οι Κουρδοι απλα "ετυχε" για αυτους να ηταν στην περιοχη που επληγει (τραβηγμενο να λεμε για "ανθρωπινη χειρα").


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2011, 14:10:41  Εμφάνιση Προφίλ
Και εσυ Βρούτε [Πρέντ],δεν καταλαβαίνεις?

Λέμε Αν και πάλι Αν,έγινε χρήση τέτοιου όπλου,πολύ απλά και ξάστερα,κοίτα τι <<έπαθε>> ο εχθρός σου,που εξυπηρετεί και σένα.Αν δεν θέλεις να πάθεις τα ίδια έλα στο δικό μου άρμα και κόψε τις μαγκιές!
Απλή επίδειξη ισχύος.Τώρα,την παρούσα στιγμή εχω ανάγκη εσένα και κτυπώ τον εχθρό σου.Οταν θα εχω ανάγκη τον εχθρό σου,θα σου δείξω κι εσένα πώς εξελίσεται το έργο!!!

Τώρα αν κάποιος είναι τόσο χαζός,που περιμένει επίσημη ανακοίνωση της όποιας κυβέρνησης κάνει χρήση τέτοιου όπλου,τι να πώ?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2011, 17:28:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
macedon

Ντόπιοι ερευνητές των σκουπιδοτενεκέδων, αναδημοσιεύουν αμέσως την είδηση. Έκκληση μελών του esoterica προς τα blogs αυτά "παρακαλούμε, γράψτε κάτι, χάνεται το θέμα μας", ελέγχεται ως ανακριβής.


Είσαι σίγουρος 100%?..... φιλάς σταυρό?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2011, 21:04:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Παραμύθια της χαλιμάς, σαν αυτά ότι κάποιοι μας ψεκάζουν.

Venizelos The Greek MIA MEΡΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ


Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2011, 22:33:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Rankett:

Θα μπορούσες να παραθέσεις μερικές από αυτές τις μελέτες;



Αν και πίσω από την προτροπή σου υπονοείται διάψευση αυτών που είπα
(σε ένα τόσο γνωστό θέμα)
Δεν θα μπω στη διαδικασία να σου αλλάξω την όποια γνώμη εχεις φίλε μου.
Εύκολα με μια αναζήτηση στο διαδίκτυο θα βρεις πληθώρα δημοσιευμάτων
και αρκετή βιβλιογραφία απο επιστήμονες για το θέμα.

και αν χάσεις τον μπούσουλα, μπορείς απλα να ξεκινήσεις απο εγχώριες πηγές.
π.χ. του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης
ΤΜΗΜΑ ηλεκτρονικών μηχανικών
ΤΟΜΕΑΣ Τηλεπικοινωνιών

Τώρα για τις ενστάσεις μερικών , για το αν το HAARP
(του οποίου έκανα χρήση πινάκων) θα πω οτι υπάρχουν πολλές ιστοσελίδες πανεπιστημίων (και αλλων ) που παρέχουν αυτές τις μετρήσεις (π.χ. το Ρώσικο sosrff.tsu.ru επίσης το irf.se)
Απλα εγω μετα απο δική μου έρευνα τον τελευταίων χρόνων εχω καταλήξει στο HAAPR ως το ποιο αμμεσα ενημερωμένο και της πληθώρας άλλων στοιχείων που μεταδίδει online .

NIKOMAXE υπάρχουν μερικά "λαθάκια" σε αυτά που λες ,
(και ειλικρινά ... απορώ)
αλλά δεν είναι το παρών θέμα κατάλληλο να τα κουβεντιάσουμε,
απλά απάντησα στον Rankett για να μην υπάρχει η εντύπωση οτι μιλάω στον αέρα ...

Τώρα βέβαια πως καταφέρατε ενα σεισμός στην Τουρκία να τον προσαρμόσετε στην ενδεχόμενη Ελληνοτουρκική σύρραξη είναι ένα θέμα
που χρίζει βαθύτερης διερεύνησης, ως προς την δυναμική ικανότητα αξιολόγησης των αναγραφόμενων απο τους μετέχοντες στην συζήτηση ....


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2011, 22:43:32  Εμφάνιση Προφίλ
Μην απορείς Aitherovamon,δεν υπάρχουν λαθάκια.Ξέρω τι εννοείς.
Εκανα μια υπεραπλουστευμένη περιγραφή.Παίζουν κι άλλοι παράγοντες ρόλο σε αυτά τα <<λαθάκια>> και θα μου έπαιρνε μια σελίδα να τα γράψω.
Η γενική εικόνα είναι αυτη που έδωσα και είναι καταληπτή απο όλους τους μη κατέχοντας.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Scripta Manent
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2011, 01:20:59  Εμφάνιση Προφίλ
Νομίζω ένα καίριο ερώτημα που αφορά το θέμα του thread αυτού, είναι κατά πόσο συμφέρει τα μεγάλα αφεντικά του πλανήτη (όποια και αν είναι αυτά) ο διαμελισμός της Τουρκίας. Προσωπικά έχω ακούσει άπειρες απόψεις για το θέμα αυτό, που καλύπτουν όλο το φάσμα των πιθανών απαντήσεων. Δηλαδή από το ότι προωθείται μια ισχυροποίηση της Τουρκίας σε μεγάλη περιφερειακή δύναμη, μέχρι και το ακριβώς αντίθετο, ότι δηλαδή προωθείται ο διαμελισμός της.

Πιστεύω, θα ήταν χρήσιμο όσοι είναι πιο ενημερωμένοι για τα γεωστρατηγικά να τοποθετηθούν, ώστε να δούμε πόσο πιθανό είναι κάτι τέτοιο. Γιατί ως γνωστό ο διαμελισμός της γειτονικής χώρας, αποτελεί σημαντικότατο προαπαιτούμενο για την εκπλήρωση των προφητειών ή των "προφητειών" (διαλέξτε όποια εκδοχή θέλετε :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2011, 12:56:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
AitheroVamon
quote:
Rankett:

Θα μπορούσες να παραθέσεις μερικές από αυτές τις μελέτες;



Αν και πίσω από την προτροπή σου υπονοείται διάψευση αυτών που είπα
(σε ένα τόσο γνωστό θέμα)
Δεν θα μπω στη διαδικασία να σου αλλάξω την όποια γνώμη εχεις φίλε μου.
Εύκολα με μια αναζήτηση στο διαδίκτυο θα βρεις πληθώρα δημοσιευμάτων
και αρκετή βιβλιογραφία απο επιστήμονες για το θέμα.

και αν χάσεις τον μπούσουλα, μπορείς απλα να ξεκινήσεις απο εγχώριες πηγές.
π.χ. του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης
ΤΜΗΜΑ ηλεκτρονικών μηχανικών
ΤΟΜΕΑΣ Τηλεπικοινωνιών



Θα σε παρακαλέσω να μη βγάζεις συμπεράσματα για μένα χωρίς να έχεις την εκπεφρασμένη θέση μου. Σκοπός μου δεν είναι η διάψευση, όπως έγραψες, αλλά η αμφισβήτηση μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου. Εξάλλου, αν το θέμα είναι τόσο ευρέως γνωστό και αποδεκτό από την επιστημονική κοινότητα, ποιος ο λόγος να μην παραθέσεις τις σχετικές δημοσιεύσεις σε peer-reviewed περιοδικά για να τις δούμε;

Σε πληροφορώ επίσης ότι για μένα προσωπικά δεν είναι καθόλου γνωστό θέμα, εδώ διαβάζω πρώτη φορά για πιθανή σχέση μεταξύ ακτινοβόλησης και σεισμών και η περιέργειά μου είναι γνήσια.

Πέρασα και από την ιστοσελίδα του τμήματος του ΑΠΘ που μου υπέδειξες, δεν είδα κάτι σχετικό.

Edited by - Rankett on 26/10/2011 12:57:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hael
Μέλος 1ης Βαθμίδας


120 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2011, 13:12:34  Εμφάνιση Προφίλ
[BREAKING NEWS] Μια φράση με νόημα...

Για έλεγχο περιοχών της Μεσογείου, μιλάει ο Τούρκος Αρχηγός ΕΔ

Οι θαλάσσιες περιοχές που θα έχει αρμοδιότητα η Τουρκία στη Μεσόγειο πρέπει να είναι ανάλογες προς το μέγεθος των ακτών της, υποστηρίζει ο αρχηγός των τουρκικών Ενόπλων Δυνάμεων, στρατηγός Νετζντέτ Οζέλ.



http://www.onalert.gr/default.php?pname=Article&catid=2&art_id=9301


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2011, 13:44:48  Εμφάνιση Προφίλ
Ranket

ζητώ συγνώμη που εμπλέκομαι,αλλά αφου γνωρίζεις τα βασικά στο θέμα,γιατί υποβάλλεις ερωτήσεις αμφισβήτησης?

Ξέρεις τις ιδιότητες των ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων και ειδικά των ELF,την ταχύτητά τους και τα αποτελέσματά τους.

Εχεις μια πηγή πανίσχυρη εκπομπής,εναν ανακλαστηρα κατεύθυνσης και ενα στόχο.Είναι δύσκολο να υπολογίσεις τις επιπτώσεις των κυμάτων?Ειδικά τις θερμικές επι λειωμένων μετάλλων και πετρωμάτων?

Και πάλι συγνώμη που μπαίνω στην κουβέντα σου με τον Aitherovamon.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2011, 14:38:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Ranket

ζητώ συγνώμη που εμπλέκομαι,αλλά αφου γνωρίζεις τα βασικά στο θέμα,γιατί υποβάλλεις ερωτήσεις αμφισβήτησης?

Ξέρεις τις ιδιότητες των ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων και ειδικά των ELF,την ταχύτητά τους και τα αποτελέσματά τους.

Εχεις μια πηγή πανίσχυρη εκπομπής,εναν ανακλαστηρα κατεύθυνσης και ενα στόχο.Είναι δύσκολο να υπολογίσεις τις επιπτώσεις των κυμάτων?Ειδικά τις θερμικές επι λειωμένων μετάλλων και πετρωμάτων?

Και πάλι συγνώμη που μπαίνω στην κουβέντα σου με τον Aitherovamon.



Δεν υπάρχει λόγος να ζητήσεις συγγνώμη, κάθε άποψη και συνεισφορά είναι ευπρόσδεκτες από την πλευρά μου.

Και αφού το ρωτάς, ναι, κατά την προσωπική άποψή μου είναι πολύ δύσκολο να υπολογιστούν επακριβώς οι συνέπειες τέτοιας ακτινοβόλησης. Πάντα χρειάζεσαι ένα μοντέλο για όλα αυτά και στην περίπτωση αυτή για φαινόμενα όχι τόσο καλά γνωστά. Έχουν περάσει από τα "χέρια" μου μοντέλα και ξέρω περί τίνος ομιλώ.

Δε γνωρίζω το συγκεκριμένο θέμα και δεν απορρίπτω τίποτα πριν το εξετάσω. Γι' αυτό και κάλεσα τον Aitherovamon να παραθέσει στοιχεία για κάτι που παρουσιάζει αόριστα ως τεκμηριωμένο. Αν είναι όντως έτσι, τότε πρέπει να υπάρχει και η σχετική βιβλιογραφία με όλη τη φυσική του προβλήματος, με τον ίδιο τρόπο που υπάρχει και είναι γνωστή όλη η φυσική πίσω από την ατομική βόμβα. Ειδάλλως μιλάμε υποθετικά, ως ένα βαθμό τουλάχιστον. Αποδεκτό κι αυτό αλλά να είναι ξεκάθαρο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2011, 15:39:05  Εμφάνιση Προφίλ
Rankett αν και λες ότι εχεις άποψη για το θέμα, που σημαίνει οτι εχεις ψάξει αρκετά για το θέμα των σεισμών συνεχίζω να απορώ πως και δεν εχεις ακούσει τίποτα για τέτοιες μελέτες ...
Για να μην παμε μακριά θα σου δώσω μερικά παραδείγματα
(οχι για την ατομική βόμβα βέβαια αλλά για τους σεισμούς)
Θέλω να πιστεύω οτι εχεις ακουστά την μέθοδο πρόβλεψης σεισμών "ΒΑΝ" ?
ίσως ακόμη εχεις ακουστά για τη "θεωρία Τσιάπα"

λοιπόν , καμιά απο τις παραπάνω δεν εχει επιβεβαιωθεί πλήρως ετσι ώστε να θεωρηθεί αξιόπιστη και να υπάρχει ως "μπούσουλας"
(σαν την πυρηνική σχάση)

Εν κατακλειδι και να το κλείσουμε εδω το θεμα γιατί είμαστε εκτος θεματολογίας
ο σκοπος μου δεν ηταν η κόντρα μαζι σου , απλα ηταν ειλικρινέστατη η απορία μου, πως και δεν εχεις ακουσει για αυτη τη θεωρια
Δεν είμαι επιστήμονας του χώρου , απλός ερασιτέχνης ερευνητής
δεν υποστηρίζω καμιά θεωρία , (ουτε και μπορω να στην αναλύσω γιατι απαιτεί εξειδικευμένες γνώσεις) απλα παρακολουθώ αρκετές απο αυτές.

Τωρα όσων αφορά τη βιβλιογραφία που ζήτησες μπορώ να σου δωσω μερικά
τα οποία θα τα βρεις σε μορφή eBook σε αρκετές βιβλιοθήκες


  • Gokhberg et al.: Seismic Precursors in the ionosphere (1983)
  • Antselevich: study of the variations of foE parameter before the Tashkentearthquake 1966 (1971)
  • The system of short – term earthquake prediction based on the electromagnetic and ionospheric monitoring (http://tao.cgu.org.tw/pdf/v153p413.pdf)
  • Ionospheric precursors of earthquakes
    - Sergey Pulinets,Kirill Boyarchuk (αυτο στο google Book)
  • Pulinets1 et al.: Total electron content variations in the ionosphere before the
    Colima, Mexico, earthquake of 21 January 2003 (μελέτη του 2005)
  • M. Menvielle, J. L. Plantet, P. Tarits, and J. P. Villain: High frequency
    seismo electromagnetic Effects, (1993)

Αν βρεις οτι έχουν κάποιο ενδιαφέρον τα παραπάνω μπορώ να σου δώσω δεκάδες ακόμα , αρκεί να σε ενδιαφέρει το αντικείμενο και δε μιλάμε ...στον αέρα


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2011, 16:07:24  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτο απο μόνο του,αποτελεί πυρήνα σκέψης για αρχή:

quote:

Οι αμερικάνοι από την πλευρά τους ισχυρίζονται ότι το πρόγραμμα HAARP αποβλέπει στην συστηματική μελέτη της ιονόσφαιρας, στην δημιουργία σύγχρονης επικοινωνίας με τα υποβρύχια και μεταξύ των υποβρυχίων, σύγχρονη επικοινωνία με υπόγειες σήραγγες, ακόμη και περιορισμό της τρύπας του όζοντος. Αν όλα αυτά είναι σωστά τότε πως εξηγείται το αποκλειστικό ενδιαφέρον του Ναυτικού και της Αεροπορίας των Η.Π.Α. στο πρόγραμμα HAARP; Η εταιρία E-systems έχει συμβόλαια ύψους 1.8 δισεκατομμυρίων δολαρίων με τη CIA, το υπουργείο Άμυνας και άλλους παρόμοιους οργανισμούς. Η εταιρία E-systems κατείχε μια σειρά πατέντων για το πρόγραμμα HAARP όταν αγοράστηκε το 1994 από την εταιρία Raytheon μία από τις μεγαλύτερες εταιρίες στον κόσμο παραγωγής οπλικών συστημάτων με δεκάδες πατέντων, χρήσιμα στο πρόγραμμα HAARP. Πιο συγκεκριμένα, δώδεκα πατέντες της εταιρία Raytheon αποτελούν την σπονδυλική στήλη του προγράμματος HAARP. Η πατέντα (ευρεσιτεχνία), του Bernard J. Eastlund, US Patent # 4,686,605 με τίτλο «Μέθοδος και Συσκευή για Μεταβολή Περιοχής της Ατμόσφαιρας, Ιονόσφαιρας ή/και της Μαγνητόσφαιρας»χαρακτηρίστηκε απόρρητη και σφραγίστηκε με μυστική εντολή της κυβέρνησης. Η εταιρία Raytheon είναι αυτή που εκτελεί πειράματα HAARP στο Γιούκον της Αλάσκας για λογαριασμό της αεροπορίας και του ναυτικού των Η.Π.Α.

Πέρα απο τα ανωτέρω όλοι γνωρίζουν τι συμβαίνει σε ενα φουρνο μικροκυμάτων.Ας αναλογισθούμε αυτη την ισχύ επι 1000.

Απο μια πηγή ισχυρής εκπομπής [π.χ. HAARP],ακτινοβολούμε την ιονόσφαιρα σε μια απόσταση 80 χιλ.απο το έδαφος.Τα κύματα της εκπομπής μας,σκίζουν την ιονόσφαιρα και διαπερνούν την μαγνητόσφαιρα,λόγω της δύναμής τους.Αν σε κάποιο σημείο ιονίσουμε επιλεκτικά την ιονόσφαιρα,εχουμε εναν ανακλαστήρα,ενα κάτοπτρο,στο οποίο αντανακλώνται τα κύματα και επιστρέφουν στην Γη σε όποιο σημείο θέλουμε,λόγω της σφαιρικότητας του πλανήτη.Με εναν τέτοιο ισχυρό παλμό διαρκείας έστω και ενός δεύτερου,μπορούμε να θέσουμε εκτός λειτουργίας σε ενα επιλεγμένο σημείο,όλα τα ηλεκτρικά κυκλώματα,απο οικιακές συσκευές έως οπλικά συστήματα και επικοινωνίες.

Τώρα αν,θεωρητικά [λόγω απορρήτου],ακτινοβολήσουμε μια έκταση παρατεταμένα μερικές ώρες,είναι δυνατόν να προκληθεί σεισμός,λόγω της αύξησης της θερμοκρασίας του μάγματος στο ακτινοβοληθέν σημείο.Οταν το μάγμα υπερθερμαίνεται με φυσικό τρόπο ψάχνει εξόδους διαφυγής και εκφράζεται είτε με ηφαιστειακές εκρήξεις,είτε με γρηγορότερη μετακίνηση τεκτονικών πλακών,με αποτέλεσμα την διάδοση σεισμού.
Σημειωτέον οτι τα τελευταία χρόνια η ισχύς του HAARP συνεχώς αυξάνεται.Εδω και 5 χρόνια είναι ήδη σε θέση να καταστρέψει εντελώς δορυφόρους ή να τους καταστήσει ανενεργούς.Δεν εχει νόημα να δώσω αριθμούς ισχύος,πιο εύκολα μπορεί να το φανταστεί κανείς,παρα να διαβάζει νούμερα.

Οι επιστήμονες είναι διχασμένοι για την χρήση του συστήματος αυτού,ακριβώς επειδή δεν υπάρχει επίσημη πληροφόρηση,πέραν της τυπικής Αμερικανικής εκδοχής.Δεν απαντώνται τα ερωτήματα και δεν δίδονται πληροφορίες επειδή την εποπτεία εχει ο στρατός. Ενας φυσικός επιστήμων μπορεί εύκολα να γνωρίζει τι μπορεί να κάνει ενα τέτοιο όπλο,καθώς και τις δυνατότητες κατασκευής του απο την σύγχρονη τεχνολογία.Και πιστέψτε το,εχει ήδη ξεπερασθεί.Τόσο,που εχουν ανοίξει και παραρτήματα του HAARP σε 5 σημεία του πλανήτη.

Υ.Γ
Θα εκπλαγείται αν δείτε ποιοί είναι πίσω απο την εταιρεία Raytheon.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 26/10/2011 16:10:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2011, 16:07:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
AitheroVamon
Rankett αν και λες ότι εχεις άποψη για το θέμα, που σημαίνει οτι εχεις ψάξει αρκετά για το θέμα των σεισμών συνεχίζω να απορώ πως και δεν εχεις ακούσει τίποτα για τέτοιες μελέτες ...


Εξήγησα με ποιο τρόπο έχω άποψη. Ξεκαθάρισα ότι δε γνωρίζω το θέμα, γνωρίζω όμως καλά τι εμπλέκεται στο σχεδιασμό και την ανάπτυξη των απαραίτητων επιστημονικών εργαλείων μελέτης πολύπλοκων φαινομένων.

quote:
AitheroVamon
Θέλω να πιστεύω οτι εχεις ακουστά την μέθοδο πρόβλεψης σεισμών "ΒΑΝ" ?
ίσως ακόμη εχεις ακουστά για τη "θεωρία Τσιάπα"


Έχω ακούσει για τη μεθοδο ΒΑΝ, για τη θεωρία Τσιάπα όμως όχι.

Η βιβλιογραφία που παρέθεσες απαντά σε ό,τι ρώτησα και είναι αρκετή για να με προσανατολίσει ώστε να αναζητήσω μόνος μου και άλλες πηγές. Σ' ευχαριστώ και δε θα ταράξω άλλο τη ροή της συζήτησης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hael
Μέλος 1ης Βαθμίδας


120 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2011, 16:36:59  Εμφάνιση Προφίλ
Οι Τούρκοι ακονίζουν μαχαίρια...

Τουρκική πρόβα πολέμου από το Οικόπεδο 12 μέχρι την Μεγίστη

Για δεύτερη κατά σειρά ημέρα μετά την νυχτερινή της διείσδυση στο εναέριο χώρο του Αιγαίου που αποκάλυψε το defencenet, η Άγκυρα κλιμακώνει τις προκλήσεις τους στην θαλάσσια περιοχή γύρω από την Κύπρο.

Χτές το μεσημέρι οι τουρκικές Ένοπλες Δυνάμεις πραγματοποίησαν άσκησης TASMO νοτίως της Κύπρου μεταξύ του νησιού και της εξέδρας γεώτρησης, ενώ την ίδια στιγμή στην περιοχή βορείως της Κύπρου, μεταξύ των κατεχομένων και της Τουρκίας, πραγματοποιήθηκε μία δεύτερη άσκηση μικρότερης κλίμακας αλλά με σημαντικό πολιτικό μήνυμα προς την Ελλάδα

Όπως φαίνεται και από την ΝΟΤΑΜ που εκδόθηκε για την πρώτη άσκηση την οποία οι Τούρκοι εξέδωσαν αιφνιδιαστικά λίγες ώρες πριν από την διεξαγωγή της, σκοπός τους δεν ήταν μόνο να στείλουν ένα μήνυμα στην Λευκωσία, αλλά και στο Ισραήλ αφού η περιοχή που η ΝΟΤΑΜ δέσμευε για την πρώτη άσκηση βρίσκεται κοντά και στο ισραηλινό κοίτασμα Λεβιάθαν.

Σύμφωνα με πληροφορίες οι τουρκικές ασκήσεις περιελάμβαναν την πραγματοποίηση τριών σεναρίων. Το πρώτο σενάριο περιελάμβανε την αποτροπή της διακοπής της επικοινωνίας μεταξύ των κατεχομένων και της Τουρκίας. Για το λόγο αυτό στην περιοχή υπήρχε ένα τουρκικό υποβρύχιο και αεροσκάφη Ναυτικής Συνεργασίας (ΑΦΝΣ), με τα τουρκικά υποβρύχια να παίζουν τον ρόλο των κυνηγών των ελληνικών υποβρυχίων που θα προσπαθούσαν να διακόψουν την ναυτική επικοινωνία των κατεχομένων με την Τουρκία και τα τουρκικά ΑΦΝΣ να εξασκούνται μαζί με το τουρκικό υποβρύχιο στον εντοπισμό εχθρικών υποβρυχίων.

Το δεύτερο σενάριο περιελάμβανε την προσβολή των ενισχύσεων που θα αποστέλλονταν από την Ελλάδα στην Κύπρο σε περίοδο κρίσης διά θαλάσσης και το τρίτο σενάριο περιελάμβανε την προστασία των τουρκικών πλοίων από τα μαχητικά της τουρκικής Αεροπορίας έναντι θαλάσσιων και αεροπορικών απειλών.

Και στις δύο τουρκικές ασκήσεις συμμετείχαν ένα υποβρύχιο, μία κορβέτα, μία φρεγάτα, αεροσκάφη Ναυτικής Συνεργασίας και μία μοίρα μαχητικών αεροσκαφών F-16. Ακολουθεί η ΝΟΤΑΜΜ για την άσκηση που οι Τούρκοι πραγματοποίησαν πλησίον των κυπριακών και ισραηλινών φρεατίων στην θαλάσσια περιοχή μεταξύ της Κύπρου και του Ισραήλ.

A3514/11 (Issued for LTAA LCCC) - NAVIGATIONAL WARNING TO ALL CONCERNED
TURKISH NAVY AND AIRFORCE SHALL MAKE A WITHOUT FIRING TASMO EXERCISE
IN INTERNATIONAL WATERS AND AIRSPACE OF MEDITERRERAEN SEA ON
26 OCT 2011 1200-1300 UTC.
1-DESIGNATION OF THE EXERCISE:TASMO EXERCISE
2-FIR EFFECTED :NICOSIA FIR
3-EXERCISE AREA:(WITHOUT FIRING)
A.LATERAL LIMITS:340200N335200E 340250N331100E 334000N330100E
334000N334300E
B.VERTICAL LIMITS:0-5500FT AMSL
C.DATE AND TIMES:26 OCT 2011,1200-1300 UTC
NOTE:EXERCISE WILL NOT AFFECT NORMAL FLOW OF CIVIL TRAFFIC AND
ATS ROUTES.
4-PROCEDURES FOR EXERCISE AIRCRAFT:
A.THE FLIGHTS WILL BE CONDUCTED VFR CONDITIONS AND UNDER POSITIVE
RADAR CONTROL.
B.EXERCISE AIRCRAFT SHALL DISPLAY ANTI-COLLISION AND NAVIGATION
LIGHTS CONTINUOUSLY.
5.PROCEDURES FOR NON-EXERCISE AIRCRAFT:
IN THE INTEREST OF FLYING SAFETY DURING THE EXERCISE,NON-EXERCISE
AIRCRAFT ARE STRONGLY ADVISED NOT TO FLY WITHIN THE EXERCISE AREAS
DESCRIBED ABOVE. FL000 - FL055, 26 OCT 12:00 2011 UNTIL 26 OCT 13:00 2011. CREATED:
25 OCT 13:41 2011


Πηγή: http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=26316&Itemid=87


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2011, 20:47:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
Ελάτε Τούρκοι!!!

http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=26364&Itemid=139Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spawn13
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
405 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2011, 00:57:23  Εμφάνιση Προφίλ
Μετα την τελειωτικη χρεωκοπια και τον αποτελιωμο της χωρας...οι Τουρκοι θα βρουν την ευκαιρια...θα τα καταφερουν ομως?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

---Sophie---
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2011, 13:54:51  Εμφάνιση Προφίλ
Τοτε γιατι δεν μας χρεωκοπουν απο τωρα να ησυχασουνε καλε?Τι περιμενουνε?

Δεν ειναι οτι σε μισω... απλα παρ'το ετσι...Αν ειχες πιασει φωτια και ειχα νερο...θα το επινα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy