ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Νέα Ακρόπολη... Νο.2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 46
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2014, 00:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρήκα ένα καλό link εδώ, όπου μιλάει για τα Δεκεμβριανά και για το τι έγινε την 4η Δεκεμβρίου, μιλάει για την ΕΛΑΣ.

Δεν νομίζω και αυτό το σάιτ να μου πεις ότι είναι της χρυσής αυγής.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2014, 00:49:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζωόφιλοι είσαστε ρε?
Φανατικοί κριτές της εκφυλιστικής ανθρώπινης συμπεριφοράς.

και οι δύο πλευρές, δολοφόνοι ήταν.Ζώα με όλη την σημασία της λέξης.

φασίστες μαύροι και φασίστες κόκκινοι.

και πανίβλακες και πανηλίθιοι.

Σκοτωνόντουσαν για ξένα συμφέροντα.Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μαλακία από αυτή.

λες κι έχει σημασία, αν το κονσερβοκούτι ήταν μαύρο ή κόκκινο!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 28/05/2014 00:51:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2014, 10:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Εκείνο που λέω είναι ότι ναι είναι αποδεδειγμένο αλλά επειδή ο "φασισμός" είναι "αποδεδειγμένος" επίσης και σε πολλά άλλα πράγματα - σχεδόν σε όλα στη ζωή - αυτό από μόνο του δεν σημαίνει τίποτα και δεν σημαίνει ότι υπάρχει κάτι αυτονόητα "κακό" με τέτοιες οργανώσεις. (¨Ασχετα αν υπάρχει η όχι κάτι κακό σ'αυτή).

Να σου πω ένα πρόχειρο παράδειγμα ιστορικό.
Στον Εμφύλιο υπήρχε ο "Δημοκρατικός Στρατός" που αν νικούσε η Ελλάδα θα είχε γίνει Κομμουνιστική (που κι αυτό αποδειχθηκε μορφή φασισμού τελικά, πέρα από το πόσο ωραίο φαινόταν στα χαρτιά). Ο "Δημοκρατικός Στρατός" πολεμούσε την Εθνικόφρονα παράταξη (που αποκαλούσε "φασίστες") οι οποίοι τελικά εκπροσωπούσαν κάτι πολύ δημοκρατικότερο από το "Δημοκρατικό Στρατό".

Όπως βλέπεις οι ταμπέλες δεν αρκούν. Θέλει και αποτέλεσμα (και εκεί κολλά το "λειτουργικό")



Άρα η άποψη σου είναι ότι δεν χρειάζεται να μας ενδιαφέρει αν η Ν.Α είναι φασιστική!
Edited by - liamn on 27/05/2014 17:41:47


Η άποψη μου είναι ότι μπορούμε να το έχουμε υπόψη, αλλά να έχουμε υπόψη ότι και πολλά άλλα είναι φασιστικά - πράγματα που ίσως καταπίνουμε εύκολα γιατί έχω "δημοκρατικότερο" περιτύλιγμα. Να μην έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμά. Γιατί μπορεί να "κολλήσουμε" με το "φασισμό" της ΝΑ (πχ) και να καταπίνουμε άλλους χειρότερους φασισμούς (χειρότερους γιατί περνάνε πιο ύπουλα).

Με δεδομένο λοιπόν ότι ο φασισμός υπάρχει παντού - ως μέρος της ζωής και του κόσμου - είναι καλύτερα από το να φωνάζουμε υστερικά "φασισμός!" να κανονίζουμε την πορεία μας έτσι ώστε να μένουμε ελεύθεροι.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2014, 11:29:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ζωόφιλοι είσαστε ρε?
Φανατικοί κριτές της εκφυλιστικής ανθρώπινης συμπεριφοράς.

και οι δύο πλευρές, δολοφόνοι ήταν.Ζώα με όλη την σημασία της λέξης.

φασίστες μαύροι και φασίστες κόκκινοι.

και πανίβλακες και πανηλίθιοι.

Σκοτωνόντουσαν για ξένα συμφέροντα.Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μαλακία από αυτή.

λες κι έχει σημασία, αν το κονσερβοκούτι ήταν μαύρο ή κόκκινο!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 28/05/2014 00:51:56


Συμφωνώ απόλυτα με τον Νικόμαχο, άλλα προφανώς δεν το κατάλαβες maria3 νομίζοντας ότι υποστηρίζω τους αντάρτες. Και επειδή δεν θέλω να χαραμίσω συναισθηματισμό, μου αρκεί το ύφος του Νικόμαχου.

Φασισταριά του κερατά ήταν και οι δύο. Άλλα το κυνηγητό που φάγανε οι αντάρτες καθώς μείνανε κυριολεκτικά μόνοι τους σε αυτόν τον πόλεμο (αφού τους πούλησε στεγνά ακόμα και ο Στάλιν) είναι γεγονός. Επίσης γεγονός είναι ότι τους παγίδευσαν για να τους αφοπλίσουν πουλώντας τους ψέματα για νομιμοποίηση του κουμουνιστικού κόμματος. Καραγεγονός είναι τέλος, ότι τους κυνηγούσαν στα χωριά και τους ανάγκαζαν να φύγουν.
Αδιάψευστα στοιχεία κοπέλα μου, αδιάψευστα! Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να μπούμε στον κόπο να το συζητήσουμε. Λίγο σεβασμό προς τους νεκρούς δεν είναι κακό.

Το ότι είχε ξεκινήσει αντάρτικο νωρίτερα και ότι είχανε διαφορές από πριν δεν το αγνοώ καθόλου, κάνεις λάθος maria3. Ανάφερα πιο πάνω ότι τους κυνηγήσαν λόγο της βεντέτας που προϋπήρχε πριν τον πόλεμο. Μου φαίνεται δεν διαβάζεις τι γράφω.


Edited by - liamn on 29/05/2014 12:58:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2014, 11:37:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Ζωόφιλοι είσαστε ρε?
Φανατικοί κριτές της εκφυλιστικής ανθρώπινης συμπεριφοράς.

και οι δύο πλευρές, δολοφόνοι ήταν.Ζώα με όλη την σημασία της λέξης.

φασίστες μαύροι και φασίστες κόκκινοι.

και πανίβλακες και πανηλίθιοι.

Σκοτωνόντουσαν για ξένα συμφέροντα.Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μαλακία από αυτή.

λες κι έχει σημασία, αν το κονσερβοκούτι ήταν μαύρο ή κόκκινο!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 28/05/2014 00:51:56


Συμφωνώ απόλυτα με τον Νικόμαχο, άλλα προφανώς δεν το κατάλαβες maria3 νομίζοντας ότι υποστηρίζω τους αντάρτες. Και επειδή δεν θέλω να χαραμίσω συναισθηματισμό, μου αρκεί το ύφος του Νικόμαχου.

Φασισταριά του κερατά ήταν και οι δύο. Άλλα το κυνηγητό που φάγανε οι αντάρτες καθώς μείνανε κυριολεκτικά μόνοι τους σε αυτόν τον πόλεμο (αφού τους πούλησε στεγνά ακόμα και ο Στάλιν) είναι γεγονός. Επίσης γεγονός είναι ότι τους παγίδευσαν για να τους αφοπλίσουν πουλώντας τους ψέματα για νομιμοποίηση του κουμουνιστικού κόμματος. Καραγεγονός είναι τέλος, ότι του κυνηγούσαν στα χωριά και τους ανάγκαζαν να φύγουν.
Αδιάψευστα στοιχεία κοπέλα μου, αδιάψευστα! Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να μπούμε στον κόπο να το συζητήσουμε. Λίγο σεβασμό προς τους νεκρούς δεν είναι κακό.

Το ότι είχε ξεκινήσει αντάρτικο νωρίτερα και ότι είχανε διαφορές από πριν δεν το αγνοώ καθόλου, κάνεις λάθος maria3. Ανάφερα πιο πάνω ότι τους κυνηγήσαν λόγο της βεντέτας που προϋπήρχε πριν τον πόλεμο , μου φαίνεται δεν διαβάζεις τι γράφω.


Edited by - liamn on 29/05/2014 11:32:52


Το πολιτικολογείς χωρίς λόγο. Αυτό που μας ενδιαφέρει εδώ είναι: αν ο "δημοκρατικός στρατός" είχε νικήσει θα είχε νικήσει η δημοκρατία; Όχι.
Έτσι δεν αρκεί η ταμπέλα. Πρακτικά προτιμώ τον φασισμό που δεν κρύβεται (όπως της ΝΑ πχ) γιατί μπορώ να τον αντιμετωπίσω, παρά τον κρυμμένο φασιμό (πίσω από πολλά στρώματα διακηρύξεων για "δημοκρατία" - γιατί κρύβεται και εξαπατά.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2014, 11:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η άποψη μου είναι ότι μπορούμε να το έχουμε υπόψη, αλλά να έχουμε υπόψη ότι και πολλά άλλα είναι φασιστικά - πράγματα που ίσως καταπίνουμε εύκολα γιατί έχω "δημοκρατικότερο" περιτύλιγμα. Να μην έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμά. Γιατί μπορεί να "κολλήσουμε" με το "φασισμό" της ΝΑ (πχ) και να καταπίνουμε άλλους χειρότερους φασισμούς (χειρότερους γιατί περνάνε πιο ύπουλα).
Με δεδομένο λοιπόν ότι ο φασισμός υπάρχει παντού - ως μέρος της ζωής και του κόσμου - είναι καλύτερα από το να φωνάζουμε υστερικά "φασισμός!" να κανονίζουμε την πορεία μας έτσι ώστε να μένουμε ελεύθεροι.

Ζήτω ο εσωτερισμός! Τα πάντα σούπα, μην σου πω μάλιστα και ψαρόσουπα!

Edited by - liamn on 29/05/2014 11:42:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2014, 11:41:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η πηγη σου ειναι 101% χρυσαυγιτικη .


Συμφωνώ μαζί σου 101%

Αυτήν την άποψη είχαμε να την ακούσουμε από το 1946!

Είδες; Οι χρυσαυγήτικες απόψεις είναι το ίδιο προβληματικές με τις κουμουνιστικές. Υποστηρίζουν τις ίδιες μαλακίες για δεκαετίες.

Edited by - liamn on 29/05/2014 11:46:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2014, 12:44:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πίσω από πολλά στρώματα διακηρύξεων για "δημοκρατία"

Πρακτικά προτιμώ τον φασισμό που δεν κρύβεται (όπως της ΝΑ πχ)


Ακριβώς όπως είναι οι τέκτονες μασόνοι δηλαδή, διακήρυτταν την δημοκρατία στην Αμερική εδραιώνοντας την σέκτα τους κρυφά στο κράτος χωρίς να στοχοποιούνται.

Μα η Ν.Α και οι σέκτες ακριβώς αυτό κάνουνε, είναι φασισμοί που κρύβονται πίσω από τον εσωτερισμό, δεν βγαίνουν ανοιχτά σαν τους κουμουνιστές και τους χρυσαυγίτες. Ψαρεύουν ανθρώπους πίσω από τα αόριστα ιδεολοφιλοσοφίματα του εσωτερισμού. Σε καλούν και σε περνάνε από χίλια κύματα και ένα κάρο μυστικές μυήσεις χωρίς να σου αποκαλύπτουν τίποτα και εκμεταλλεύονται πολλές φορές ανθρώπους καλής διάθεσης ή μεγάλης αφέλειας.
Ακριβώς ίδια περιπτώση με το χιτλερικό ιδεώδες στα νιάτα του, με την διαφορά ότι το χιτλερικό ιδεώδες ήταν ποιο έντιμο από την Ν.Α. αφού εκδηλώθηκε μετά σαν την χρυσή αυγή.

Οι κουμουνιστές και η χρυσή αυγή, αυτοί είναι που βγαίνουν έξω χωρίς να κρύβονται, τα έχεις μπερδέψει πολύ άσχημα κοπέλα μου. Είναι εντελώς ανάποδα τα πράγματα.

Σου το είπα, ο πολύς εσωτερισμός βλάπτει. Πρόβλημα λογικής λέγετε.

Εξάλλου τι είδους ανόητης προτίμησης μου προτείνεις; Mου λες δηλαδή ότι προτιμάς τα σκατά από τα απόσκατα;
Τελικά καλά λέει ο Νικόμαχος. Ζωόφιλοι είσαστε!

Edited by - liamn on 29/05/2014 13:22:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2014, 13:09:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως είμαι ευχαριστημένη που έχουμε εμπεδώσει δυο πράγματα!

1. Ότι η Νέα Ακρόπολη είναι φασισμός, όπως και πολλές πλευρές του εσωτερισμού αφού συνεργάζεται (φιλοσοφικά) τέλεια με αυτές τις σέκτες.

2. Ότι υπάρχουν κρυφοί και ανοικτοί φασισμοί

Πραγματικά είναι ένα βήμα στα πέλαγα της φιλοσοφίας, μπράβο μας


Είδατε που σας έλεγα ότι όσο τα το διασκεδάζουμε όλα αυτά θα απομυθοποιούνται και θα μπαίνουνε στην θέση τους.


Edited by - liamn on 29/05/2014 14:36:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2014, 13:27:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τώρα λίγη καταστροφή εγκεφαλικών κυττάρων, έτοιμοι;

"
Ρωμαϊκός χαιρετισμός

Ο όρκος των Ορατίων (1784), από τον Ζακ-Λουί Νταβίντ
Ο ρωμαϊκός χαιρετισμός (Saluto Romano) είναι ένας χαιρετισμός στον οποίο το δεξί χέρι εκτείνεται ευθεία και μπροστά, με την παλάμη στραμένη προς τα κάτω, και το χέρι υψωμένο σε κάποια γωνία, ή σε άλλες εκδοχές παράλληλο με το έδαφος. Ο συγκεκριμένος χαιρετισμός, όπως και ο αναφερθείς ως "αρχαιοελληνικός" ή "δωρικός" δεν αποδεικνύεται σε καμία αρχαία ή άλλη προρομαντική πηγή. Κυρίαρχη επιρροή αποτέλεσε ο πίνακας "Ο όρκος των Ορατιδών" του 18ου αιώνα[1]. Πρόκειται για τον κοινώς αποδεκτό σήμερα ως φασιστικό χαιρετισμό. Ο χαρακτηρισμός αυτός δίδεται κατόπιν της χρήσεως διάφορων παραλλάγων της συγκεκριμένης κίνησης από διάφορα κινήματα εθνικιστικού, ρατσιστικού ή φασιστικού χαρακτήρα (Γερμανοί Ναζί, Ιταλοί φασίστες, Βραζιλιάνοι ιντεγκραλιστές, Καθεστώς 4ης Αυγούστου) καθώς και από κάθε είδους νοσταλγούς αυτών."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2014, 13:35:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με ποινές φυλάκισης τιμωρούνται όσοι χαιρετούν με τον υποτιθέμενο αρχαιοελληνικό τρόπο σε Γερμανία, Αυστρία, Ολλανδία και Τσεχία.

Yπάρχουν και πιο προοδευμένα κράτη από εμάς, τι λέτε;


http://www.protothema.gr/politics/article/231385/h-alhtheia-gia-ton-nazistiko-xairetismo/

Edited by - liamn on 29/05/2014 13:35:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2014, 15:54:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ πάντως είμαι ευχαριστημένη που έχουμε εμπεδώσει δυο πράγματα!

1. Ότι η Νέα Ακρόπολη είναι φασισμός, όπως και πολλές πλευρές του εσωτερισμού αφού συνεργάζεται (φιλοσοφικά) τέλεια με αυτές τις σέκτες.

2. Ότι υπάρχουν κρυφοί και ανοικτοί φασισμοί ...Edited by - liamn on 29/05/2014 14:36:50


Εσύ στην "εσωτερική" αναζήτησοι τι/ποιοι θεωρείς ότι ΔΕν είναι φασισμός;

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2014, 11:28:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εσύ στην "εσωτερική" αναζήτησοι τι/ποιοι θεωρείς ότι ΔΕν είναι φασισμός;


Μα καλά δεν με προσέχεις τόσο καιρό που σου λέω ότι είμαι εξωτερίστρια;

Η αναζήτηση που κάνω είναι εξωτεριστικη. Δεν έχω εσωτερικα ζητηματα, είναι όλα λυμένα και είμαι ευτυχισμένη. Κι έτσι ασχολούμαι με τα εξωτεριστικά ζητήματα. Εσείς σαν εσωτεριστες, εσείς είστε το πρόβλημα αφού παραδέχεστε ότι έχετε προβλήματα μέσα σας και πρέπει να λυθούν με ασκήσεις και μυήσεις.

Οπότε στην Σέκτα που ιδρύω τώρα! και θα λέγετε ΝεοΑκροπολιστάν, βασικό μότο θα είναι "Η αλήθεια βρίσκετε εκεί έξω"

κάθε κυριακή θα έχει δωρεάν φιλοσοφικό σουβλάκι και ταυτόχρονα θα σου κάνουνε φιλοσοφικό μασάζ. Θα γίνεσαι φιλόσοφος με την μία. Εκεί να δεις μύηση.

Σημείωση: πάντως ο πολιτισμός μας ως πολύ πρακτικός, έδωσε λύσεις για τα εσωτερικά προβλήματα και δημιούργησε τα ψυχιατρεία και τα κέντρα ψυχολογίας. Πλέον δεν χρειάζεται ο εσωτερισμός. Σαν εσωτεριστές είστε απλά παθολογικοί νοσταλγοί μιας προγονικής παραδοσιακής αίσθησης.
Ένα αναπόσπαστο (κατά τύχη ή όχι δεν ξέρω) στοιχείο του κάθε σκληροπυρηνικού και φασίστα κάθε εποχής.

Όπως επίσης αυτό που δεν καταλαβαίνετε σαν εσωτεριστες, είναι ότι κάποτε που δεν υπήρχαν τα πανεπιστήμια, υπήρχε η ανάγκη να περνά η γνώση μέσω παπύρων και μέσο του εσωτεριστη(και καλά) δάσκαλου στον μαθητή. Ναι ήταν ένας τρόπος.
Σήμερα αυτός ο τρόπος του εσωτεριστού δασκάλου μαθητή (που περνά κρυφές γνώσεις) δεν μας χρειάζεται. Υπάρχουν βάσεις δεδομένων και τα σχολεία.
Σήμερα η γνώση περνά για την πλάκα στους παρακάτω, είναι κάτι το φυσιολογικό. Έχουμε ίντερνετ και υπερπληροφορία. Ο εσωτερισμός είναι ένα μουσείο.

Η μετάδοση και καλά κρυφής γνώσης ήταν πολύ πιασάρικο την εποχή που οι άνθρωποι ζούσαν σε θεοκρατισμούς χωρίς ρεύμα και τηλέφωνο. Οι άνθρωποι ήταν ερμαιοι σε τεράστιο ποσοστό σε θρησκευτικές απόψεις, ενώ σήμερα όλα αυτά είναι ξεκάθαρα σε μεγάλο βαθμό.

Οπότε, καλή μουσειακή έκθεση κύκλε του εσωτεριστάν!
Καλό νοσταλγικό φανατισμό κερκίδα ένωσης εσωτεριστάν.

Edited by - liamn on 30/05/2014 13:23:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2014, 12:34:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Νέα Ακρόπολη

Ρητό της Ημέρας: Δεν υπάρχει στιγμή χωρίς κάποιο καθήκον. - Κικέρων"


Φυσικά και δεν υπάρχει στιγμή χωρίς καθήκον. Μπουγάδα, πλύσιμο πιάτων, σκούπισμα, παιχνίδι με τα παιδιά σου, κάνα χαιρετισμό ναζιστικό, χτίσιμο οικοδομών στον Άι Μάμα (αφού πληρώσεις πρώτα για να σε χρησιμοποιήσουνε ως εργάτη), χτύπημα προσοχής σε τελετουργίες.

Το ζήτημα είναι με ποια καθήκοντα συναρπάζεσαι και τι επιδιώκεις. Αλλά αυτό όπως φαίνεται, ξέχασε να το διευκρινίσει η Νέα Ακρόπολη και αφήνει το Κικέρων να μίλα για λογαριασμό της κάνοντας την προπαγάνδα της.

Είμαι σίγουρη ότι και ο Χίτλερ θα συμφωνούσε με των Κικέρων. Με το παραπάνω μάλιστα.
Οπότε τι θέλει να πει κάθε ποιητής είναι το θέμα.

Αυτό ακριβώς είναι το καλό από εδώ και πέρα, ότι όσο περνά ο καιρός όλο και περισσότεροι θα καταλαβαίνουν τι θέλετε να πείτε με αυτά τα ρητά και τι επιδιώκετε. Κάτι, που επειδή είστε ανέντιμοι, το αποκρύπτετε εσκεμμένα από την πρώτη στιγμή. Ίσως καταβάθος ντρέπεστε και δεν το παραδέχεστε.

Πολλοί Γερμανοί στον Β' παγκόσμιο πόλεμο ντρέπονταν για το ναζιστικό καθεστώς, αλλά συμβάδιζαν με αυτό από ένα είδους συναισθηματικής εσωτερικής πίεσης για να μην ξεχωρίζουν από τους υπόλοιπους που παθιασμένα είχανε ριχτεί με τα μούτρα στο καθήκον.

Τέτοιου είδους βλακοσύνης επικρατεί κατά κόρον μέσα στο χώρο της Νέα Ακρόπολης.

Edited by - liamn on 03/06/2014 12:36:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2014, 13:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νέα Ακρόπολη

Ρητό της Ημέρας: Δεν υπάρχουν αδύνατα πράγματα αλλά αδύναμοι άνθρωποι. - J.A. Livraga

Καλά, τι άλλο θα ακούγαμε από τον σκληροπυρηνικό φασίστα και ιδρυτή της Νέας ακρόπολης.
Ακριβώς γι 'αυτόν τον λόγο διώχτηκε από την θεοσοφική εταιρία. Γιατί ήταν σκληροπυρηνικός.

Για τον Livraga βασική φιλοσοφία είναι η δύναμη και η πυγμή, ακριβώς όπως και σε ένα φασιστικό καθεστώς, όπου οι θεωρητικά αδύναμοι άνθρωποι απορρίπτονται σαν απορήματα και πρέπει να κρατούνται οι θεωρητικά δυνατοί για να δημιουργήσουν την Άρια και φωτισμένη φυλή. Οι οποίοι θα είναι πάντα ευνοημένη από τους αόρατους δασκάλους.

Έτσι και ο Livraga, απόλυτα και απλά ξεχωρίζει ανθρώπους με αυτό το ρητό, εκβιάζοντας στην ουσία αυτόν που ακολουθεί τέτοιες εμπνεύσεις σε μια ζωή ελιτισμού και πίεσης επιζητώντας ουτοπικές τελειότητες.

Στην ουσία του λέει, ή θα κάνεις ότι λέω εγώ εφόσον θεωρούμε από εσένα μέγας δάσκαλος και μέντορας ή φύγε από την Νέα Ακρόπολη. Στην νέα ακρόπολη δεν έχουμε χώρο για αδύναμους ανθρώπους.

Βέβαια την παραφιλοσοφία της Νέας Ακρόπολης όρεξη νομίζουν ότι την έχει ο κόσμος μας, είδαμε την ομορφιά της δομής της νέας ακρόπολης. Αλλά η ουσία είναι ακριβώς αυτό που εννοεί με αυτό το ρητό και πως ορίζει τους ανθρώπους και την αξία της ανθρώπινης ζωής.

Δηλαδή ότι τους ανθρώπους τους ξεχωρίζει ως δυνατούς και αδύναμους και ότι η δύναμη έχει γι' αυτόν τεράστια σημασία, αποκαλύπτοντάς μας ταυτόχρονα και τον τρόπο που θέλει να χρησιμοποίηση την δύναμη αυτή.


Edited by - liamn on 04/06/2014 16:37:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2014, 17:37:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή ακριβώς είναι η ενδυμασία (με το περιβραχιόνιο) του Σ.Σ (Σώμα Σιγουριάς) για το εβδομαδιαίο τελετουργικό στην Νέα Ακρόπολη.

Και γαμώ του φιλόσοφους!

http://assets.vice.com/content-images/contentimage/137410/MX-v7n1-WEB-Page-51-Image-0001.jpg

Edited by - liamn on 04/06/2014 17:38:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2014, 12:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νέα Ακρόπολη

Ρητό της Ημέρας: Δεν υπάρχουν αδύνατα πράγματα αλλά αδύναμοι άνθρωποι. - J.A. Livraga
...Edited by - liamn on 04/06/2014 16:37:40


Το βλέπεις πολύ πολιτικά. Θυμίζει Νίτσε.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2014, 23:01:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρητό της Ημέρας: Είναι ανώτερη σοφία να μπορείς να ξεχωρίζεις το καλό απ' το κακό. - Σωκράτης


Καλό και αυτό, στο προηγούμενο ρητό ο ιδρυτής εκθείαζε την δύναμη ξεκαθαρίζοντας ότι δεν έχουν χώρο αδύναμοι άνθρωποι στην Νέα ακρόπολη και στον κόσμο μας, και τώρα μας μιλούν μέσο του Σωκράτη για το καλό και το κακό.

Πες τε μου, δε σου σπάνε τα εγκεφαλικά αγγεία με κάτι τέτοια;

Δηλαδή κάθετε και σκέφτεται ένας Ακρόπολιτανος, αφού δεν υπάρχουν αδύνατα πράγματα άλλα αδύναμοι άνθρωποι όπως λέει ο Livraga, τότε το καλό και το σωστό είναι να είμαι δυνατός. Αυτομάτως οι θεωρητικά αδύναμοι άνθρωποι είναι το κακό στον κόσμο μας και οι δυνατοί είναι οι καλοί και οι σωστοί, επειδή απλά μπορούν να στηρίξουν ένα δυνατό ιδεώδες όπως λένε στην Ν.Α.
Άρα, σκέφτεται ένας ψευτοφιλόσοφος σαν δ΄αυτους, είναι ανώτερη σοφία (αφού συμφωνεί κι ο Σωκράτης) να ξεχωρίσω τους καλούς και δυνατούς από τους κακούς και αδύναμους, που είναι εμπόδια εξάλλου στην επίτευξη και εφαρμογή του ιδεώδους της Νέας Ακρόπολης.

Το μεγάλο ερώτημα τελικά, είναι τι θα κάνουνε με αυτούς που θεωρούν αδύναμους ανθρώπους για το ιδεώδες τους επειδή θα στέκονται εμπόδιο στην διεκπεραίωση του ονείρου τους.
Ίσως χτίσουν ιδρύματα δυνάμωσης γι'αυτούς, όπως οι ναζί στο Άουσβιτς.

Εξάλλου αυτή η πρακτική δεν απέχει πολύ από το τώρα για την Νέα Ακρόπολη. Διότι στον Άι μάμα στην Πελοπόννησο, τα δεκάδες αναλώσιμα μέλη τους χτίζουν μέσα στον χρόνο εγκαταστάσεις εκατομμυρίων.
Τα μέλη πληρώνουν μάλιστα αντί να πληρώνονται γι αυτό, και αυτό το λένε εθελοντισμό αντί εκδούλευση. Όλα αυτά για να γίνουνε ποιο δυνατοί, άξιοι ενός πραγματικού ιδεώδους όπως λένε και οι Ακροπολητανοι.

Το ότι προάγετε φασισμό και χρησιμοποιείτε φασιστικά σύμβολα, έχετε καταλάβει βρε μπουμπούνες Ακροπολιτανοι ότι είναι κακό; Ώστε μετά να μπορείτε να κατέχετε και την ανώτερη σοφία για την οποία υποτίθεται ότι μιλά ο Σωκράτης;

Τι ακριβώς θέλετε να πείτε μέσο του Σωκράτη; Tι ακριβώς κάνετε; Aυτόμαστιγώνεσαι;

Γιατί στην ύλη σας ο Σωκράτης δεν παίζει κανένα σημαντικό ρόλο;
Μήπως επειδή λέγατε ότι ήταν μη μυημένος και κάτι σαν προδότης επειδή και καλά αποκάλυπτε τα μυστήρια στους απλούς ανθρώπους; Έτσι δεν λέγατε;
Οι μύστες δεν λέγατε ότι προώθησαν την δολοφονία του; Και αν δεν ήταν μυημένος σε μυστήρια, πως αποκάλυπτε τα μυστήρια τότε;
Α! ξέχασα! μερικοί μύστες έχουν Wi-Fi με το υπερπέραν και παίρνουν αυτούσια την γνώση, μπούρδες και κουραφέξαλα.

Kαταλάβατε τι σας λέω; Ενώ δεν εκτιμούν καθόλου τον Σωκράτη σαν προσωπικότητα πετάνε τα δήθεν ρητά του για να πιάσουν ποντίκια και αφελείς!

Οτιδήποτε δηλαδή δουλεύει και είναι πιασάρικο ώστε να μαζέψουν μέλη και συνδρομές και να χτίζετε η κατασκήνωση στην Πελοπόννησο, καλό είναι για αυτούς.
Σαν τις εταιρίες πωλήσεων, προέχει ο σκοπός έναντι της λογικής για το χρήμα και το ανθρώπινο δυναμικό.

Μέσα εκεί, έχουν σαν μότο "τα πάντα για το ιδεώδες". Πόσο βλακώδες είναι αυτό σαν σκεπτικό!!! Δηλαδή ούτε ιερά ούτε όσια αν είναι να κάνουνε κάτι υπέρ του ιδεώδους. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα δηλαδή. Μιλάμε για τέρμα ναζισμό και θεοκρατισμό.

Edited by - liamn on 06/06/2014 00:53:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2014, 23:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το βλέπεις πολύ πολιτικά. Θυμίζει Νίτσε.

panpam πιθανότατα να έχεις δίκιο, έχω κάπως πολιτική έκφραση. Αλλά για τους αρχαίους μας να θυμίσω ότι ήταν πολύ σημαντική η πολιτική σαν δημοκρατική έκφραση.
Διότι στους φασισμούς όπως σατράπες και Φαραώ κ.τ.λ. δεν υπήρχε ούτε δημοκρατία ούτε πολιτική.
Η πολιτική θέλουμε δεν θέλουμε οδηγεί σε δημοκρατικότερες κοινωνίες.
Όχι σε τελειότερες, αλλά σε πιο ελεύθερες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2014, 09:59:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Το βλέπεις πολύ πολιτικά. Θυμίζει Νίτσε.

panpam πιθανότατα να έχεις δίκιο, έχω κάπως πολιτική έκφραση. Αλλά για τους αρχαίους μας να θυμίσω ότι ήταν πολύ σημαντική η πολιτική σαν δημοκρατική έκφραση.
...


Αυτό τώρα πώς το λές;
Ποιούς αρχαίους;
Πότε;

Εννοείς τους Αθηναίους του 6ου αιώνα;.... μάλλον όχι.
Εννοείς του Αθηναίους του 5ου αιώνα; Ίσως
Τους Μακεδόνες του 4ου αιώνα;

Εκείνους που ζούσαν σε τυραννίδες;
Εκείνους που δεν είχαν πολιτικά δικαιώματα;
Τις γυναίκες;
Τους δούλους;
Εκείνους που ζούσαν υπό τους Ρωμαίους;

Η αρχαιότητα έχει μια έκταση ιστορίας που ξέρουμε 10 αιώνων και γεωγραφικά τεράστεια, και πολιτικά "πολύχρωμη"

Τα αγαθά της δημοκρατίας τα απόλαυσαν λίγοι και περιορισμένα

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2014, 13:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό τώρα πώς το λές;
Ποιούς αρχαίους;
Πότε;
Εννοείς τους Αθηναίους του 6ου αιώνα;.... μάλλον όχι.
Εννοείς του Αθηναίους του 5ου αιώνα; Ίσως
Τους Μακεδόνες του 4ου αιώνα;

Εκείνους που ζούσαν σε τυραννίδες;
Εκείνους που δεν είχαν πολιτικά δικαιώματα;
Τις γυναίκες;
Τους δούλους;
Εκείνους που ζούσαν υπό τους Ρωμαίους;

Η αρχαιότητα έχει μια έκταση ιστορίας που ξέρουμε 10 αιώνων και γεωγραφικά τεράστεια, και πολιτικά "πολύχρωμη"

Τα αγαθά της δημοκρατίας τα απόλαυσαν λίγοι και περιορισμένα


Ναι, έχεις δίκιο, συμφωνώ! Μου άρεσε πολύ όπως το ανάλυσες. Αυτό το σκεπτικό όπως το εξέφρασες εμπεριέχει φιλοσοφία και έρευνα.

Όσον αφορά "ποιους αρχαίους", δεν εννοούσα κάποιους συγκεκριμένους. Εννοούσα όσοι από αυτούς έθεσαν τις βάσεις για την δημοκρατία και τις ελευθερίες. Μιλάω για όλους, ακόμα και για τον πιο ντροπαλό μέσα στην κοινωνία που έσπρωξε άθελα τα πράγματα προς τα κάπου.
Εξάλλου δεν εκθειάζω κάποιον πολιτισμό, ούτε συγκεκριμένες προσωπικότητες.
Κάποιες όντος ξεχώριζαν. Άλλα για εμένα το μέτρο και ο τρόπος που ξεχωρίζει κάποια προσωπικότητα, είναι στο πόσο στοχάζεται πάνω στους νόμους της πολιτείας και στην έννοια της ελευθερίας μέσα σε αυτήν.

Αν θέλεις, αναλύουμε περισσότερο και πιο συγκεκριμένα για τους αρχαίους, άλλα πρέπει να το κάνουμε με προσοχή ώστε να μην ξεφύγουμε από ο θέμα μας.

Υ.Γ
Για να μην παρεξηγηθώ panpam, δεν θεωρώ ότι οι αρχαίοι Αθηναίοι είχανε δημοκρατία όπως σήμερα, ούτε τις ίδιες ελευθερίες, απλά είχανε την τάση να θέσουν τις βάσεις.
Ο σημερινός δυτικός πολιτισμός, το είχα επισημάνει και πρωτύτερα, θεωρώ ότι είναι ότι καλύτερο πέρασε πολιτισμικά έως τώρα από την γνωστή ιστορία. Με πολλά μεγάλα προβλήματα, άλλα αυτό δεν αναιρεί όσα πετύχαμε εώς τώρα σαν πολιτισμός.

Άλλοι είναι που ονειρεύονται την κατάρρευση του πολιτισμού μας για να εγερθούν ουτοπικές πλατωνικές πολιτείες.

Edited by - liamn on 06/06/2014 14:39:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2014, 14:46:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Αυτό τώρα πώς το λές;
Ποιούς αρχαίους;
Πότε;
Εννοείς τους Αθηναίους του 6ου αιώνα;.... μάλλον όχι.
Εννοείς του Αθηναίους του 5ου αιώνα; Ίσως
Τους Μακεδόνες του 4ου αιώνα;

Εκείνους που ζούσαν σε τυραννίδες;
Εκείνους που δεν είχαν πολιτικά δικαιώματα;
Τις γυναίκες;
Τους δούλους;
Εκείνους που ζούσαν υπό τους Ρωμαίους;

Η αρχαιότητα έχει μια έκταση ιστορίας που ξέρουμε 10 αιώνων και γεωγραφικά τεράστεια, και πολιτικά "πολύχρωμη"

Τα αγαθά της δημοκρατίας τα απόλαυσαν λίγοι και περιορισμένα


Ναι, έχεις δίκιο, συμφωνώ! Μου άρεσε πολύ όπως το ανάλυσες. Αυτό το σκεπτικό όπως το εξέφρασες εμπεριέχει φιλοσοφία και έρευνα.

Όσον αφορά "ποιος αρχαίους", δεν εννοούσα κάποιους συγκεκριμένους. Εννοούσα όσοι από αυτούς έθεσαν τις βάσεις για την δημοκρατία και τις ελευθερίες. Μιλάω για όλους, ακόμα και για τον πιο ντροπαλό μέσα στην κοινωνία που έσπρωξε άθελα τα πράγματα προς τα κάπου.
Εξάλλου δεν εκθειάζω κάποιον πολιτισμό, ούτε συγκεκριμένες προσωπικότητες.
Κάποιες όντος ξεχώριζαν. Άλλα για εμένα το μέτρο και ο τρόπος που ξεχωρίζει κάποια προσωπικότητα, είναι στο πόσο στοχάζεται πάνω στους νόμους της πολιτείας και στην έννοια της ελευθερίας μέσα σε αυτήν.

Αν θέλεις, αναλύουμε περισσότερο και πιο συγκεκριμένα για τους αρχαίους, άλλα πρέπει να το κάνουμε με προσοχή ώστε να μην ξεφύγουμε από ο θέμα μας.

Υ.Γ
Για να μην παρεξηγηθώ panpam, δεν θεωρώ ότι οι αρχαίοι Αθηναίοι είχανε δημοκρατία όπως σήμερα, ούτε τις ίδιες ελευθερίες, απλά είχανε την τάση να θέσουν τις βάσεις.
Ο σημερινός δυτικός πολιτισμός, το είχα επισημάνει και πρωτύτερα, θεωρώ ότι είναι ότι καλύτερο πέρασε πολιτισμικά έως τώρα από την γνωστή ιστορία. Με πολλά μεγάλα προβλήματα, άλλα αυτό δεν αναιρεί όσα πετύχαμε εώς τώρα σαν πολιτισμός.

Άλλοι είναι που ονειρεύονται την κατάρρευση του πολιτισμού μας για να εγερθούν ουτοπικές πλατωνικές πολιτείες.

Edited by - liamn on 06/06/2014 14:02:22


Έτσι είναι. Και στην "αγορά" της αναζήτησης και του εσωτερισμού δεν υπάρχει κάτι διαφορετικό από την αγορά έξω - της οικονομίας. Και σημείωσε: φόρουμ=αγορά.
Αυτό που βρήκα χρήσιμο είναι: δε με νοιάζει πόση δημοκρατία είχαν οι αρχαίοι Αθηναίοι. Είχαν κάτι που δεν είχαν άλλοι, και μέσα από αυτό βγήκε κάτι που η ανθρωπότητα ακόμα χαίρεται και που για να το ξαναέχουν με παρόμοια οφέλη άλλοι άνθρωποι πέρασαν πολλά χρόνια.
Έ, άμα μπορώ να ωφεληθώ κι εγώ από κάτι εκείνων καλά θα είναι.

Με όμοιο τρόπο (για ισότητα) βλέπω και άλλα όμως. Όπως δομές τύπου ΝΑ. Αν κάποιοι μπορούνε να έχουν όφελος χωρίς να μπλεχτούν σε γρανάζια αξέμπλεκτα...

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2014, 16:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με όμοιο τρόπο (για ισότητα) βλέπω και άλλα όμως. Όπως δομές τύπου ΝΑ. Αν κάποιοι μπορούνε να έχουν όφελος χωρίς να μπλεχτούν σε γρανάζια αξέμπλεκτα...

Ο μόνος τρόπος για να ωφεληθείς panpam, είναι αντίρροπα. Μπαίνεις, τρως τα σκατά στην μάπα, και αφού είδες κι 'απόειδες σου γίνετε μάθημα, ξέρεις τουλάχιστον τι είναι προς αποφυγήν.

Αν ψάχνεις άλλου είδους οφέλη από σέκτες και κλίκες, τζάμπα θα χαραμίσεις την ζωή σου. Σε πληροφορώ ότι όλες όσες γνώρισα, μα όλες, στηρίζονται στην βιτρίνα τους. Αν πας λίγο ποιο μέσα, κανένας δεν έχει ιδέα για τίποτα το ουσιαστικό. Γι 'αυτό μετά σιγά σιγά αναδύεται η πραγματική τους νοοτροπία που δεν είναι τίποτε άλλο από μια ιεραρχική θεοκρατική αντίληψη.

Συγκεκριμένα η Ν.Α εμπνέετε από ένα ναζιστικού τύπου ιδεώδες του Livraga.
Αν θέλεις να μάθεις την φιλοσοφική ουσία του φασισμού, τότε μην το σκέφτεσαι, τράβα καρφί στην Ν.Α.

Σε πληροφορώ ότι την κοινωνιολογική πλευρά του φασισμού δεν την έχουν αναλύσει ακόμα οι συγγραφείς, έχουν αναλύσει την πολιτική και ιστορική πλευρά. Εγώ στην Ν.Α έμαθα στην ουσία τι είναι φασισμός. Από αυτήν τι άποψη ήταν μεγάλο σχολείο αυτό που πέρασα. Άλλα δεν ευθύνεται η Ν.Α γι 'αυτό, εγώ ευθύνομαι που το συνειδητοποίησα. Τα άλλα τα τούβλα είναι μέσα ακόμα και χτυπάνε προσοχές αφού πρώτα τους έχουν εξαθλιώσει κοινωνικά και οικονομικά κάνοντάς τους κυριολεκτικά υποτακτικούς.

Edited by - liamn on 06/06/2014 16:23:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2014, 16:25:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Νέα Ακρόπολη

Ρητό της Ημέρας: Αν αγαπάς και υποφέρεις, αγάπα περισσότερο. - V. Hugo

Εσείς οι Aκροπολιτανοί σφύζετε από αγάπη. Φαντάζομαι ότι όταν εκτελείτε στρατιωτικό βάδην φωνάζοντας AVE!!!, είναι καθαρότατη ένδειξη βαθιάς αγάπης προς την κοινωνία μας, έτσι;

Edited by - liamn on 06/06/2014 16:27:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2014, 19:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδεχομένως αγαπητέ Ακροπολιτανε, ή να έχεις μαύρα μεσάνυχτα, ή απλά να μην θέλεις να καταλάβεις. Εγώ ειλικρινά από τη πλευρά μου σε κατανοώ και σε λυπάμαι.
Από την άλλα πάλι αναρωτιέμαι, πόση νοημοσύνη και χρόνο άραγε χρειάζεσαι για να καταλάβεις ότι.....

α) Φοράς ναζιστικού τύπου ενδυμασία.
β) Χαιρετάς φασιστικά εν έτη 2014.
γ) Χτυπάς προσοχές σε τελετουργικά.
δ) Ακολουθείς στρατιωτικά διαταγές.

Και όλα αυτά, δεν τα παίζεις σε κάποιο θεατρικό έργο, άλλα τα εννοείς με το παραπάνω στην πραγματική ζωή.
Ονειρεύεσαι δηλαδή εκείνη την ημέρα, που θα μπορείς να κυκλοφορείς ελεύθερα φορώντας αυτήν την ενδυμασία.
http://assets.vice.com/content-images/contentimage/137410/MX-v7n1-WEB-Page-51-Image-0001.jpg

Το να μην καταλαβαίνει κάποιος κάτι τέτοιο, ή να λέει ότι προσπάθησε αλλά δεν το κατάλαβε, στην καλύτερη περίπτωση θεωρώ ότι λέγετε "αφέλεια", στην χειρότερη "βλακώδες ανοησία".
Ακόμα καλύτερα, μπορούμε να το ονομάσουμε αξιόποινη πράξη σύμφωνα με το Γαλλικό και Γερμανικό δίκαιο.
Λογικά έχετε και τις τρεις κατηγορίες μέσα στην αγέλη σας.


Edited by - liamn on 06/06/2014 22:35:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2014, 22:50:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η έμπνευση του Σ.Σ (Σώμα σιγουριάς) της νέας ακρόπολης, είναι ξεκάθαρο από που είναι επηρεασμένη.
Εσείς τι λέτε, να είναι επηρεασμένη μόνο ενδυματολογικά ενώ στην ψυχή τους κρύβουν τον Βούδα;;;

Είναι γελοίο το ζήτημα.


http://www.onlineenzyklopaedie.de/Images/3/300px-die_uniformen_der_allgemeinen_ss.jpg

Το γελοιότερο, είναι ότι το Σ.Ε (σώμα εργασίας) της Ν.Α έχει μπεζ πουκάμισο όπως ο στρατιώτης δεξιά πάνω στην εικόνα. Μιλάμε εντελώς αντιγραφή από το ναζιστικό πνεύμα οι ενδυμασίες τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2014, 23:10:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να το πάμε και λίγο αλλού....

http://vube.com/Sabrina+Gray/say-something-a-great-big-world-christina-aguilera/QJbWMWiOLl?t=s

Edited by - liamn on 06/06/2014 23:10:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2014, 14:56:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρητό της Ημέρας: Νέος θα πει να θέλεις να αλλάξεις τον κόσμο.- Ν. Καζαντζάκης


Ρε μια μανία να αλλάξουνε τον κόσμο, γιατί βρε παιδιά, γιατί βρε αγόρι μου Καζαντζάκη, τι σας έκανε ο κόσμος και θέλετε να τον αλλάξετε και να τον κάνετε σαν τα μούτρα σας. Τα δικά μας μούτρα δεν έχουν δικαίωμα στον κόσμο; Kαι καταρχήν ποιος σας είπε ότι εσείς είστε τέλειοι ή ότι είστε καλύτεροι από εμάς και αυτομάτως θα σημαίνει ότι θα τον καλυτερέψετε τον κόσμο; Τι παιδικός πληγωμένος εγωισμός είναι αυτός και πρέπει όλος ο κόσμος να κινείτε σύμφωνα με τις ρομαντικοφαντασίες σας;
Θέλετε να πειραματιστείτε με τον κόσμο μας όπως οι ναζί; Είστε σοβαροί;

Σας είπε κανένας ότι εσείς έχετε απευθείας μετάδοση με το ανώτερο, το πιστέψατε, οπότε νομίζετε ότι δικαιούστε να αλλάζετε τον κόσμο;
Εδώ δεν μπορείτε να αλλάξετε τα χούγια σας άλλα μου θέλετε παγκόσμιες αλλαγές;
Βάλτε υποψηφιότητα να εκλεγείτε ώστε να κάνετε και γνωστές τις επιδιώξεις σας. Τις πραγματικές σας επιδιώξεις και όχι αυτές με το σουλουπωμένο βιτρινάτο ύφος!

Εξάλλου, έχετε σκεφτεί ότι ο κόσμος δεν χρειάζεται αλλαγές, ο κόσμος μας κάνει καθημερινά αλλαγές, είναι ένα καμίνι, το έχετε καταλάβει;
Ο κόσμος μας είναι ακριβώς αυτό που πρέπει να είναι, είναι η θέληση της ανθρωπότητας κατά αναλογία.
Mόνο να βελτιώσουμε μπορούμε μερικά πράγματα και πάλι για κάποιο χρονικό διάστημα. Αν μου θέλετε ολοκληρωτικές αλλαγές θα έχουν και ολοκληρωτικά καταστροφικά αποτελέσματα, δεν μάθατε τίποτα από την ιστορία;
Αυτό που μάθατε είναι ότι πρέπει να φέρετε σε πέρας αυτό που δεν κατάφερε ο Χίτλερ; Απλά με περισσότερο ντιζάιν και στιλ;

Εσείς θέλετε να βάλετε από επάνω μας έναν κυρίαρχο και όλοι να κινούνται σύμφωνα με την θέληση και το όραμα αυτού του ένα. Φασισμός λέγετε αυτό.

Ας το απλοποιήσουμε σε μικρογραφία για να το καταλάβει και ο κάθε τελευταίος από εσάς. Πέστε ότι είμαστε 100 άτομα σε ένα χωριό, το βρίσκετε λοιπόν δικαίο να αρχίζουμε να προσπαθούμε να αλλάξουμε του άλλους; Όχι βέβαια!

Το πιο απλό και δίκαιο είναι να σεβαστούμε ολονών τις επιλογές μέχρι εκεί που δεν επεμβαίνουν στην ελευθερία του άλλου.
Έπειτα πρέπει να αφήσουμε τον καθένα να εκφράσει τα καλύτερα στοιχεία του.

Υπάρχει λόγος να αλλάξω τους άλλους 99 ώστε να κινούνται σύμφωνα με το δικό μου όραμα;
Μπουμπούνες είστε ρε γαμώτο; Τι δεν καταλαβαίνετε; Τόσο δύσκολο είναι;

Πέρασε ο ανθρώπινος πολιτισμός τόσα βάσανα για να καταλήξει σε κάποιες σχετικές ελευθερίες και εσείς ονειρεύεστε να μας πάτε πίσω στον μεσαίωνα; Στον φασισμό; Στους βασιλιάδες και στους υποτακτικούς;


Edited by - liamn on 07/06/2014 17:24:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2014, 15:25:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υ.Γ

Επίσης κυρ Καζαντζάκη μας, νέος θα πει ανασφάλειες, λάθη, προβλήματα, αυνανισμός, αδιαφορία, ανευθυνότητα, παράλογες συμπεριφορές, έλλειψη λογικής, εγωισμοί και άλλα πάρα πολλά!
Αν είναι να βάλουμε ένα τέτοιον άνθρωπο να μας αλλάξει τον κόσμο, ή θα καταλήξει να μην κάνει τίποτα, ή αυτό που θα κάνει θα είναι ότι πιο ηλίθιο και καταστροφικό. Νέος στο σώμα δεν μας πειράζει , αρκεί να έχει μυαλό, αλλά νέο στην ψυχή είναι προβληματικό μοντέλο.
Γι 'αυτό τους νέους τους στέλνουμε σχολείο, για να μάθουν να μην συμπεριφέρονται έτσι.
Έπειτα όταν κι αν μεγαλώσουν και μάθουν να μην συμπεριφέρονται με τόσο πάθος γεμάτο συναισθηματισμούς, βγαίνουν στη κοινωνία.

Εξάλλου δεν διαφωνώ με τον Καζαντζάκη εντελώς, συμφωνώ ότι κάποιοι νέοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο.
Ευτυχώς, όπως τους έρχεται αυτή η επιθυμία έτσι φεύγει. Εφηβικά προβλήματα είναι αυτά.
Εξάλλου και οι ψυχάκιδες θέλουνε να αλλάξουνε τον κόσμο, εμείς όμως μάθαμε να τους αναγνωρίζουμε και τους κλείνουμε μέσα. Δεν τους αφήνουμε.

Για να πούμε και μια πικρή αλήθεια, ένας νέος ως ένα σημείο λειτουργεί σαν ψυχακιας.

Ευτυχώς όπως είπα αυτή η επιθυμία περνά μόλις ενηλικιώνονται οι νέοι. Αν δεν σου φύγει κάποιο πρόβλημα σου χτυπά την πόρτα και καταλήγεις στην Νέα ακρόπολη. Εκεί δύσκολα γλιτώνεις, εκεί μυείσαι στην βλακώδες συμπεριφορά!


Edited by - liamn on 07/06/2014 17:13:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2014, 09:55:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ρε μια μανία να αλλάξουνε τον κόσμο, γιατί βρε παιδιά, γιατί βρε αγόρι μου Καζαντζάκη, τι σας έκανε ο κόσμος και θέλετε να τον αλλάξετε και να τον κάνετε σαν τα μούτρα σας. Τα δικά μας μούτρα δεν έχουν δικαίωμα στον κόσμο; Kαι καταρχήν ποιος σας είπε ότι εσείς είστε τέλειοι ή ότι είστε καλύτεροι από εμάς και αυτομάτως θα σημαίνει ότι θα τον καλυτερέψετε τον κόσμο;


Την καλημερα μου φιλη liamn


Επειδη καποια σημεια αυτων που γραφεις , με βρισκουν λιγακι αντιθετο ,η καλυτερα εχω αμφιβολιες για αυτα θα ηθελα απλα να μοιραστω μαζι σου αυτες τις αμφιβολιες


Μονολογης , εχεις την ταση , να παιρνεις , μεμονομενες κουβεντες η προτασεις , καποιων ανθρωπων , και να τις σχολιαζεις σαν αυτο να ηταν το μονο που αναφερθηκε απο τους ανθρωπους αυτους , και μαλιστα , οι σχολιασμοι αυτοι , να γινονται , κατω απο την επηρεια , συγκεκριμενων , παγιωμενων, δικων σου θεσεων


Για παραδειγμα , ο Καζαντζακης οταν αναφερει ,

quote:
Νέος θα πει να θέλεις να αλλάξεις τον κόσμο.- Ν. Καζαντζάκης


Ισως να μην ενοει ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΤΕ .....ΤΟ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΜΗ


Ενδεχομενως , λεω ενδεχωμενως , να ενοει οτι , μονο καποιος που ειναι νεος , εχει την δυνατοτητα να αμφιβαλει , και να τα βαζει , με ολο αυτο που εχει παγιωθει μεσα σε αυτον , η τεινει να παγιωθει

Ισως με την ενοια νεος να ενοει και το σφριγος ,και την δυναμη , που δεν μας επιτρεπει οταν την εχουμε , να μενουμε στο τελμα

Ισως νεος , να ειναι και αυτος , που βλεπει , ποσο δυσλειτουργικο ειναι το να ειμαστε κολλημενοι σε στανταρ συνηθειες ,παθη ,και να ακολουθουμε απλα ενα συστημα κοινωνικο δυσκαμπτο , που μας θελει ολους κατασκευασμενους απο ενα καλουπι

Ομως , ο καθε ανθρωπος , ειναι μια ξεχωριστηη οντοτητα εχει διαφορετικες αναγκες , τροπο σκεψης ,τασεις , κλισεις ,κλπ


Αν καποιος δεν αντιλαμβανεται αυτα , τοτε υποθετω οτι για αυτον ειναι ολα οκ

Σκεψου ομως , οτι ισως η ζωη , να ερχεται με την μορφη και τα μυνηματα του πονου για να μας δειξει οτι κανουμε λαθος

Και για να μιλησω και για μενα , με απλα λογια , θεωρω, οτι ειμαι ενα ''μηχανημα'' αρκετα ελατωματικο

Παθη , αρνητικες συνηθειες , μιμητισμος , και ισως το χειροτερο , αδυναμια αλλαγης , κλπ κλπ

Αυτα που σου αναφερα ομως παραπανω, ειναι διαπιστωσεις που εχω κανει κατα καιρους


Γενικα λιγα πραγματακια !!

Νομιζω οτι εχω δικαιωμα , αλλα και ηθικη υποχρεωση να αναφερω τα συμπερασματα κα8ως και τις ορασεις που εχω κανει κατα καιρους

Δηλαδη , θελω να πω , οτι εν ειναι αναγκη να ειμαι τελειος , η εστω αξιολογος , για να αναφερθω σε αυτα τσα βιωματα

Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσεναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 46 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy