ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Άδωνις
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2007, 23:25:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Άδωνις
Τι πιστεύεις για τα ψυχοφάρμακα allzaro;Ladose ,dumyrox και όλα τα συναφή.Εχω συναναστραφεί με πολλά τέτια άτομα και παρότι και εγώ είχα βρεθεί σε παρόμια θέση αλλά είχα ακολουθήσει ενναλακτική θεραπεία δεν μπορώ να τα πάω καλά μαζί τους σε πολλές περιπτώσεις.Παρά τη μακροχρόνια λήψη τους τα πράγματα δεν είναι τοσο καλά.Παρότι είμαι σχεδον 19 χρονών έχω γνωριστεί με πάνω απο 10 τέτοια άτομα και παρότι προσπάθησα ήταν πολύ εριστικά.Νομίζαν πως έφερνες αντίρηση εκεί δεν έφερνες νομιζαν οτι τα κατέκρινες θέλαν να γίνεται πάντα το δικό τους σε ακραίο βαθμό.Οπως να βγένεις καθημερινά με κάποιο άτομο και να σου αποκαλύψει τι σπουδάζει σε 5 μήνες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2007, 19:28:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φίλε μου .. λυπάμαι αλλά είμαι το πλέον αναρμόδιο άτομο για να σε πληροφορήσει.

Μιας ομως και εκανες τον κόπο και μπήκες να σου πώ την προσωπική μου άποψη.
Ολα αυτά τα ψυχοφάρμακα σε ελάχιστες περιπτώσεις και μόνο σε άτομα με βαριά ψυχασθένεια μπορεί.. ίσως.. να βοηθούν..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fuego
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2007, 02:43:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fuego
Γεια σας! Γραφτηκα στο forum σας γιατι εχω μια απορια και δε βρισκω κατι να με βοηθησει στο net. Θελω να μαθω ποσο ειναι το κανονικο για γυναικα σε μυικο ιστο. Διαβασα κατι πινακες που εχετε ποσταρει αλλα δε λενε κατι αναλογο. Εχω μετρηθει σε λιπομετρητη και ειμαι 1,72 65 κιλα εχω λιπος 25,7% και νερο 64,4% και πηγαινω γυμναστηριο τακτικα, βασικα γυμναζομαι απο τα 16 μου και τωρα ειμαι 20. Μπορειτε απο αυτα που σας εδωσα να βγαλετε τι ποσοστο μυικου ιστου εχω? Και σε τι αναλογια ειναι? Εννοω πολυ, λιγο και ποσο ειναι το κανονικο. Ευχαριστω πολυ.
fuegoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2007, 23:10:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Fuego γειά σου.


Τα ποσοστά λίπους-μυών-νερού για μια γυναίκα 20 ετών είναι.

Ποσοστό μυών 40%
Ποσoστό λίπους 20%-22%
Ποστό υδάτων 58-60%

Βέβαια θα πρέπει να λάβεις υποψιν σου το εξής:
Εάν κάποιο απο τα παραπάνω αναγραφόμενα ποσοστά είναι διαφορετικό τότε αυτο θα επηρεάσει την τιμή των υπόλοιπων.
Δηλαδή στην περίπτωση τη δική σου αν το ποσοστό λίπους δείχνει 25% τότε το ποσοστό μυών θα δείξει λιγότερο απο 40%.
Αν το ποσοστό κατακράτησης νερού είναι περισσότερο απο 60% τότε θα δείξει λιγότερο ποσοστό μυών καθώς και λιγότερο λίπους.
Αυτό δεν σημαίνει ομως οτι εχεις λιγότερους μύς.
Για να βρείς πόσους μύς έχεις επάνω σου θα πρέπει μετατρέψεις τα ποσοστά της ζυγαριάς σε κιλά.Αυτό για να το πετύχεις θα πρέπει να πολλαπλασιάσεις το βάρος του σώματος σου με την ένδειξη της ζυγαριάς.
Δηλαδή
Τα 65 σου κιλά Χ 0,25= 16,25 κιλά λίπους.

Τώρα το ποσοστό μυών.
Αν πάρουμε το προτεινόμενο του πίνακα 40% για μια γυναίκα 20 ετών με βάρος 65 κιλά έχουμε 65 Χ 0,40= 26 κιλά μυικού ιστού..

Ητοι για το ύψος σου και το βάρος σου μιας θα πρέπει να έχεις επάνω σου 26 κιλά καθαρής μυικής μάζας..

Τώρα το βάρος σου ανάλογα με το ύψος σου είναι κατά 3-5 κιλά περισσότερο. Βλέπω ομως οτι και η κατακράτηση νερού είναι υψηλή.
Πρόσεξε λίγο τη διατροφή σου , περιόρισε το αλάτι και ξαναμετρήσου.

ΥΓ.. Σχεδόν ολες οι ζυγαριές λιπομέτρησης δείχνουν σφάλμα εαν κάποιος γυμνάζεται έντονα ή κάνει χρήση φαρμακευτικών ουσιών καθώς αλλάζει η χημική σύνθεση του οργανισμού.
Οπότε μην αγχώνεσαι..


Edited by - allzzaro on 26/08/2007 23:25:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2007, 22:25:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
καλησπέρα allzzaro!

εγώ, κλασσικά, με το που τελείωσε το καλοκαίρι συναχώθηκα [λες και ο οργανισμός μου έχει μια σαδιστική ορολογιακή βόμβα, που με κ΄νει να τρέμω στο τέλος κάθε καλοκαιριού].

καθαρά λόγω βαρεμάρας, μπήκα στο wikipedia να δω τι γράφει για το κοινό κρυολόγημα, σε περίπτωση που κάτι μου είχε διαφύγει [δύσκολο, μιας και πλέον έχω γίνει ειδικός σε αυτη την ασθένια. την "τσιμπάω" κάθε φορά που βρίσκομαι σε περιβάλλον με θερμοκρασία μικρότερη των 35].

παρ'όλα αυτά βρήκα το εξής: συνηθίζω να παίρνω Echinacea και για πρόληψη,και για ανακούφιση. έχω ακούσει και μεγαλογιατρό στο νοσοκομείο κοντά στο σπίτι σου να το συστήνει μέσω τηλεφώνου. και το έχω βρει σε κάθε λογής μορφή.

έλα όμως που η βικιπαιδεία γράφει πως ακομα δεν έχουν αποδειχθεί τέτοιες ιδιότητες για το echinacea, ενώ πολλοί το θεωρούν placebo.

αναρωτιόμουν αν έχεις άποψη περί αυτού. αν το έχετε συζητήσει κάπου, θα μου δώσεις ένα λίνκ;

ευχαριστώ και καλό μήνα!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2007, 16:41:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
crucifire
quote:
έλα όμως που η βικιπαιδεία γράφει πως ακομα δεν έχουν αποδειχθεί τέτοιες ιδιότητες για το echinacea, ενώ πολλοί το θεωρούν placebo.

Kαι το νερό πολλές φορές χορηγείται ως ``εικονικό φάρμακο``.
Τώρα σε οτι αφορά το εκχύλισμα ``echinacea`` σε σχέση με το ``νερό`` νομίζω εχει κάποια διαφορά


quote:
αναρωτιόμουν αν έχεις άποψη περί αυτού. αν το έχετε συζητήσει κάπου, θα μου δώσεις ένα λίνκ;

Βέβαια μιλάμε για ενα πασίγνωστο βότανο που χρησιμοποιείται για το σκοπό αυτό αρκετές χιλιάδες χρόνια.Κάποιος λοιπόν πρέπει να ενημερώσει τη βικιπαιδεια.
Απο link θα βρείς πάρα πολλά.
Στο τελευταίο link που σου παραθέτω γράφει μια κοντινή σου φαρμακοποιός.
Διάβασετο και να την επισκεφθείς στο φαρμακείο της.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4980&whichpage=34

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4980&whichpage=17


http://3lyk-n-filad.att.sch.gr/secret/botana/3Fyta/Fexinachia/echinacea.html


http://www.elixnet.gr/pages/feb/M03.htm

Edited by - allzzaro on 06/09/2007 16:52:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

porki
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2007, 18:14:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους porki
Καλησπέρα
Χαίρομαι πολύ που βρήκα αυτό το forum γιατί θέλω κι εγώ συμβουλή η οποία εκ των πρωτέρων σε ενημερώνω οτι είναι αρκετά ιδιαίτερη.
Ο φίλος μου πάσχει απο μικροδρεπανοκυταρική αναιμία ειναι 30 ετών 1.70 και 65 κιλά. Ο γιατρός του του έχει δώσει φυλικό οξύ και το πέρνει μιά φορά την ημέρα και κανένα φάρμακο γιατι στην περιπτωση του δεν χρειάζεται.
Η συγκεκριμένη ασθένεια απαιτεί ξεκούραση - ενυδάτωση - καλή διατροφή - οχι πολυ κρύο -οχι πολυ ζέστη και προφυλαξη απο ιόσεις
Δυστυχώς πρίν απο λιγες ημέρες έπαθε κρίση μετα απο πολλά χρόνια και αποφάσισε να ξεκινήσει ποιο υγειηνή διατροφη όπως συνεστησαν οι γιατροι χωρις όμως καποια διευκρίνηση.Το μόνο που του απαγορεύουν είναι τα ρεβύθια και τα κουκια οχι λογω της ασθένειας αλλα εξ αιτίας ελλιψης κάποιου ενζύμου.
Μετά απο εκτεταμένη έρευνα στο internet ανακάλυψα οτι πολλοι ασθενεις απο έχουν βρεί εναλακτικούς τρόπους για να αποφευγονται οι κρίσεις και τέλος να διασφαλίσουν καλύτερη υγεία - ποιοτητα ζωής.
Δίαβασα για δίαφορες τροφές - βότανα και σου τα παραθέτω οτι κάνουν καλό και άλλες πάλι όχι π.χ.
ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΟ Fagara in Nigeria και OCRE (δεν ξερω τι είναι Εσυ μηπως ξέρεις;), πράσινο τσαι, μέλι κ.α
ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ σόδα και ανθρακικό, θαλασσινά, γιαούρτι
Θα ήθελα λοιπον τη βοηθειά σου για να τον βοηθήσω να δυναμώσει τον οργανισμό του και να τρωει υγιεινά και τις 5 φορές την ημέρα, γιατι όλα αυτά με μπέρδεψαν
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2007, 19:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΟ Fagara in Nigeria και OCRE (δεν ξερω τι είναι Εσυ μηπως ξέρεις;),

Από ότι γνωρίζω πρόκειται περί για το φλοιό ρίζας Fagara zanthoxyloides υπο μορφή τέφρας και καλό θα είναι να αποφύγετε τη χρήση του για ευνόητους λόγους.

quote:
Χαίρομαι πολύ που βρήκα αυτό το forum γιατί θέλω κι εγώ συμβουλή η οποία εκ των πρωτέρων σε ενημερώνω οτι είναι αρκετά ιδιαίτερη

Οντως είναι ιδιαίτερη και ορθώς με ενημερώνεις, μιας και είναι πολύ σοβαρή ασθένεια αφου καλύπτεται με επιδόματα καθώς και με σύνταξη αναπηρίας από την πολιτεία .

Δυστυχώς δεν μπορώ να προτείνω κάτι το ουσιαστικό απο πλευράς διατροφής για τους λόγους που εξηγώ στις πιο κάτω παραγράφους παρά μόνο μια ενημερωτική απάντηση μιας και μπήκες στον κόπο να μου γράψεις.

Πρόκειται για βαριά αιμολυτική αναιμία συγκεκριμένα η συνύπαρξη Δρεπανοκυτταρικής και Μεσογειακής Αναιμίας και μιας άλλης παθολογικής αιμοσφαιρίνης η οποία έχει από την παιδική ηλικία σοβαρές επιπτώσεις σε πολλά όργανα και συστήματα, και επιπλοκές στη ανάπτυξη του οργανισμού.

Για το λόγο αυτό διατροφή δεν μπορεί να προτείνει κανείς ειδικά εδώ στον δικτυακό χώρο, παρά μόνο ο θεράπων ιατρός και αυτός μετά από εμπεριστατωμένη ιατρική παρακολούθηση μιας και ότι εκτός από τις επώδυνες κρίσεις προκαλούνται και χρόνιες οργανικές βλάβες οι καρδιαγγειακές ,νεφρικές, δερματικές οφθαλμολογικές, ηπατικές, σκελετικές κλπ.

Από ότι καταλαβαίνεις η διατροφή είναι ανάλογη από άτομο σε άτομο ανάλογα με την περίπτωση και ανάλογα με τις βλάβες που εχει προκαλέσει η ασθένεια.

Καλό θα είναι λοιπόν να μην πίνει και να μην τρώει τίποτα απολύτως χωρίς τη συμβουλή του θεράποντα ιατρού. Περισσότερο προσοχή στην πρόληψη και στους εμβολιασμούς καθώς και στη θεραπεία αποσιδήρωσης.. σε περίπτωση χρόνιων μεταγγίσεων.

Edited by - allzzaro on 07/09/2007 19:20:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dimitriou
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2007, 08:38:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dimitriou
Θελω κατ αρχας-σαν νεο μελος- να συγχαρω ολους ,για το πραγματικα πολυ ενδιαφερον forum και τις πληροφοριες του.
Ζητω συγγνωμη γιατι επανερχομαι σε θεμα που εχει διεξοδικα συζητηθει, και αναφερομαι στο Κεφιρ...Ειμαι νεος (δυστυχως οχι στην ηλικια) στο θεμα του εναλλακτικου τροπου διατροφης και ισως διαθετω πολυ λογο χρονο για τον εαυτο μου, γεγονος που σιγουρα δυσκολευει την οικιακη παρασκευη του οποιου προιοντος..
Προσφατα ομως βρηκα το Κεφιρ να πουλιεται στην καταναλωση σε πλαστικο μπουκαλι απο ΒορειοΕλλαδιτικη Γαλακτοβιομηχανια και ηδη το εχω προμηθευτει..Το ερωτημα μου ομως ειναι , αν στην βιομηχανοποιημενη αυτη μορφη του, το Κεφιρ μπορει να διατηρει καποιες απο τις ιδιοτητες του, ή απλως πινουμε ενα τυποποιημενο "νεο" γαλα?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2007, 18:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
al, τώρα ειδα την απάντηση.
καλά, την κυρία γιάννα δε μπορώ να την πολυεμπιστευτώ, γιατί τη συμφέρει να τα πουλήσει [αν και μου εχει ήδη πουλήσει τόνους, χεχε!] και δεν αμφισβητώ τη σχετική δράση του βοτάνου. είναι όμως σημαντική σαν μέγεθος; εκεί είναι που κολλάω. γιατί, ναι μεν, όταν το παίρνω νιώθω κατευθείαν καλύτερα, και το συνάχι μου δεν κρατάει πανω από δυόμισι μέρες, αλλά συναχώνομαι και δυο φορές το μήνα, απ'την 1η σεπτεμβρίου, ως την 31η μαϊου!!! είμαι από τους ελάχιστους ανθρώπους που περιμένουν πως και πως την άνοδο της θερμοκρασίας του πλανήτη!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2007, 19:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Το ερωτημα μου ομως ειναι , αν στην βιομηχανοποιημενη αυτη μορφη του, το Κεφιρ μπορει να διατηρει καποιες απο τις ιδιοτητες του, ή απλως πινουμε ενα τυποποιημενο "νεο" γαλα?

Εύλογο το ερώτημα σου αγαπητέ φίλε.
Υποτίθεται σύμφωνα με τα λεγόμενα της παρασκευαστικής εταιρίας ότι παρασκευάζεται με τον παραδοσιακό τρόπο και χρησιμοποιώντας την αυθεντική μαγιά κεφίρ.
Σίγουρα θα πρέπει να εχει κάποια επιπλέον συντηρητικά για να αντέχει στο χρόνο.
Η αλήθεια είναι ότι σήμερα τίποτα δεν είναι αυθεντικό.
Τα πάντα εχουν υποστεί κάποια επεξεργασία.
Αυτό βέβαια δεν είναι πάντα κατά.
Και αυτό το λέω γιατί το ομογενειοποιημένο γάλα σήμερα μπορεί με τη μορφή αυτή να λαμβάνεται σε τεράστιες ποσότητες σε σχέση με το γάλα που δεν εχει υποστεί επεξεργασία. Αντέχει στο χρόνο, είναι πολύ πιο εύπεπτο δεν εχει λιπαρά κλπ.
Το καλύτερο λοιπόν που εχει να κάνει κάποιος είναι να προμηθεύεται γάλα ομογενειοποιημένο και να φτιάχνει μόνος του το κεφίρ.
Οπωσδήποτε είναι πιο χρονοβόρο , θέλει πολύ φροντίδα αλλά χρησιμοποιεί το γάλα της αρεσκεία του με τα λιπαρά της αρεσκείας του , το παρασκευάζει οσο υπακτικό θέλει και το κυριότερο είναι σίγουρος ότι περιέχει τα ευεργετικά συστατικά που περιγράφω στην παρουσίαση του.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2007, 20:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
γιατί, ναι μεν, όταν το παίρνω νιώθω κατευθείαν καλύτερα, και το συνάχι μου δεν κρατάει πανω από δυόμισι μέρες, αλλά συναχώνομαι και δυο φορές το μήνα, απ'την 1η σεπτεμβρίου, ως την 31η μαϊου

Δές προηγούμενα πόστ σχετικά με τις αντιοξειδωτικές ουσίες-βότανα.
Τρώγε αρκετά φρούτα και λαχανικά.
Μην ντύνεσαι με χοντρά ρούχα.
Μην καπνίζεις
Δες τις παρακάτω συνθέσεις

Σύνθεση ενίσχυσης ανοσοποιητικού συστήματος…

Ενισχύει το ανοσοποιητικό σύστημα και βοηθά στην πρόληψη ευπάθειας σε ιώσεις. Μπορείτε να το χρησιμοποιείτε κατά τη διάρκεια του χειμώνα την εποχή των ιώσεων…

Το βότανο Βραουνερία.. σε μικρές ποσότητες…

Βραουνερία , ρίζα (Εchinacea angustifolia)
Tονωτικό του ανοσοποιητικού συστήματος , αντισηπτικό, αντιμικροβιακό, αντι-ικό..

Λομάτιο ρίζα (Lomatium dissectum)
Αντι-ικό τονωτικό του ανοσποιητικού. Προστατεύει από κρυολογήματα , γρίπη, πονόλαιμους.

Λιγυστικό (Ligusticum prorterii)
Πολύ ισχυρό αντι-ικό. Αποχρεμπτικό . εχει τονωτικές ιδιότητες για το ανοσοποιητικό σύστημα.

Συμφορίκαρπος (Hypericum perforatum)
Tονωτικό ανοσοποιητικού , αποχρεμπτικό αντιβακτηριακό αντικαταθλιπτικό

Τζινσένγκ , ρίζα (Panax quinquefolium)
Προσαρμοστικό, μειώνει το στρές. Αυξάνει την κυκλοφορία στα τριχοειδή αγγεία του εγκεφάλου.Τονωτικό του αναπαρωγικού.
Αντικαταθλιπτικό. Εξισώνει την πίεση του αίματος. Βοηθά στη γενική εξάντληση του οργανισμού και την αδυναμία . Βοηθά στην πέψη. Προάγει τη μακροζωία.

Παρασκευάζεται με τον ιδιο τρόπο .. ως έγχυμα.. βράζουμε πρώτα τις ρίζες με μικρά κομμάτια..και μικρές ποσότητες.. κατόπιν ακολουθούμε την ιδια μέθοδο όμως και με το ελιξίριο της μακροζωίας…


Ελιξήριο μακροζωίας
Tονωτική σύνθεση για σωματική και πνευματική μακροζωία.

Μία ασπίδα του οργανισμού.. απέναντι στις κακουχίες του 20ού αιώνα…

Τα βότανα που χρησιμοποιούνται για την παρασκευή του ελιξηρίου είναι τα εξής:

Βρώμη, σπόρος (Avena sativa).. 1 κουταλάκι του γλυκού γεμάτο
Γκότου Κόλα, φύλλα (Centella asiatica) 1 κουταλάκι του γλυκού
Γλυκόριζα (Glychrhiza grabra) 1/2 κουταλάκι του γλυκού
Μηδική - Αλφαάλφα (Medicago sativa) 1/2 κουταλάκι
Σαλιβουρία (Ginkgo biloba) 1 κουταλάκι γεμάτο
Τζινσένγκ , ρίζα (Panax quinquefolium) 3-4 κομματάκια σαν σπόρος

Βραουνερία , ρίζα (Εchinacea angustifolia) ....****

Μία σύντομη ανάλυση των βοτάνων.

Βρώμη, σπόρος (Avena sativa)
Αντισπασμωδικό. Καταπραυντικό, ενισχυτικό του νευρικού συστήματος. Ειδικό κατά της κατάθλιψης, αυπνίας, υστερίας, νευρικότητας. Βοηθά στην απεξάρτηση απο εθισμούς.


Γκότου Κόλα, φύλλα (Centella asiatica)
Αυξάνει τη διανοητική αντοχή, κατκαπραύνει την κατάθλιψη βελτιώνει τη μνήμη προαγάγει μακροζωία. Αυξάνει την ενεργητικότητα και την αντοχή.

Γλυκόριζα (Glychrhiza grabra)
Η ρίζα αυτή ενδυκνείεται για την ανεπάρκεια των επινεφριδίων. Μαλακτικό. Αποχρεμπτικό , αποσυμφόρηση του αναπνευστικού συστήματος. Αντιφλεγμονώδες. Καθαρτικό.

Μηδική - Αλφαάλφα (Medicago sativa)
Θρεπτικότατο βότανο με μεγάλη περιεκτικότητα σε μεταλλικά στοιχεία και βιταμίνες οπως Κ και σιδήρου.

Σαλιβουρία (Ginkgo biloba)
Tονώνει την εγκεφαλική κυκλοφορία και οξυγόνωση καθώς την πνευματική διαύγεια βελτιωτικό μνήμης. Εχει γίνει πλήρη αναφορά σε προηγούμενο ποστ... σε οτι αφορά την πρόληψη των εγκεφαλικών.

Τζινσένγκ , ρίζα (Panax quinquefolium)
Προσαρμοστικό, μειώνει το στρέσ. Αυξάνει την κυκλοφορία στα τριχοειδή αγγεία του εγκεφάλου.Τονωτικό του αναπαρωγικού.
Αντικαταθλιπτικό. Εξισώνει την πίεση του αίματος. Βοηθά στη γενική εξάντληση του οργανισμού και την αδυναμία . Βοηθά στην πέψη. Προάγει τη μακροζωία.

Βραουνερία , ρίζα (Εchinacea angustifolia)*******
Tονωτικό του ανοσοποιητικού συστήματος , αντισηπτικό, αντιμικροβιακό, αντι-ικό..

Τρόπος παρασκευής
Το παραπάνω ελιξήριο παρασκευάζεται ως εγχυμα.
Σε ενα τσαγερό ρίχνουμε ενα ποτήρι νερό.
Βράζουμε τους σπόρους βρώμης μαζί με τη γλυκύριζα και το τζίνσκεγκ. Το αφήνουμε να βράσει για 10 λεπτά.....
Σβήνουμε τη φωτιά. Ρίχνουμε τα υπόλοιπα συστατικά.... ενώ είναι ακόμα καυτό... ανακατεύουμε πολύ καλά.. συνεχώς... και το τοποθετούμε και πάλι .. στη φωτιά φροντίζοντας να μην βράσει… Τέλος κατεβάζουμε από τη φωτιά και το αφήνουμε περίπου 40 λεπτά... εως μία ώρα…

Το έγχυμα.. θα εχει πάρει ένα ανοιχτό πράσινο χρώμα.. όπως το ωμό άγουρο ελαιόλαδο.. θα εχει υπέροχο άρωμα και μία πολύ μα πάρα πολύ.. ευχάριστη , ελαφριά και γλυκιά φρουκτώδη γεύση.

Μπορείτε να το χρησιμοποιείτε.. με συχνότητα 3 και 4 φορές εβδομαδιαίως…

Προσοχή...
****** Το βότανο Βραουνερία , ρίζα (Εchinacea angustifolia) να χρησιμοποιηθεί κατά προτίμηση.. και μόνο στην περίπτωση που το έγχυμα καταναλώνετε κατά τη διάρκεια του χειμώνα…
Στην περίπτωση που σκοπεύετε να συμπεριλάβετε και τις άλλες συνθέσεις… οπου συμπεριλαμβάνετε το βότανο αυτό…τότε να μην συμπεριληφθεί στην σύνθεση αυτή….καθόλου…

Σημείωση.. Σε οτι αφορά το βότανο Τζινσένγκ , ρίζα (Panax quinquefolium) οπου είναι και το ακριβότερο.. θα πάρετε μόνον μία ρίζα.. κάπου 5 ευρώ..η τιμή αγοράς των βοτάνων .. μιας μικρής ποσότητας απο το κάθε είδος.. που να γεμίζει ποτήρι του νερού.. δηλ 200 ml.. δεν πρέπει να ξεπερνά τα 20 ευρώ...Σε περίπτωση που αγνοήσετε το βότανο Βραουνερία.. που είναι ιδιαίτερα ακριβό.. τότε δεν θα σας στοιχίσει παραπάνω απο 12 ευρώ... ολα μαζί ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2007, 11:35:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Μην καπνίζεις

καλά, αυτό δεν έχει σχέση με το κρύωμα, απλά μου το κοπανάς συνέχεια!

ευχαριστώ πάντως!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

porki
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2007, 12:48:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους porki
Αγαπητε μου Allzzaro πρωτα απ'όλα σε ευχαριστω για την απαντηση ομως δυστυχως
εισαι λαθος ενημερωμενος για αυτη την ασθένεια.Παρόλα αυτά δεν ειχα ουτε εχω αυτην την απαιτηση απο τη στιγμή που δεν είσαι αιματολόγος. Αυτο που θα ηθελα ειναι να μου πρωτεινες καποιες τροφες - βοτανα που δυναμωνουν τον οργανισμο γενικώς αλλα και απεναντι σε ιωσεις και κρυολογίματα, να βοηθανε στην παραγωγη αιμοπεταλιων οπως επισης ενα ενδυκτικο πολυ υγιεινο πρωινό. Ο γιατρος επιτρεπει τα παντα!! Ισως εγω δεν ειμουν πολυ σαφης παντων σε ευχαριστω για την απάντηση αλλα και για την ευαισθησια που το αντιμετόπισες.
Πληροφοριακα σου λέω οτι οι ασθενεις της Μικροδρεπανικής αναιμίας ως ενήλικες ζουν μια φυσιολογική ζωη εργαζονται παντρευονται κανουν παιδια και εχουν αριστη κοινωνική ζωη και φυσιολογικό προσδόκιμο ζωής πρεπει ομως να προσέχουν 4 βασικα πράγματα
1) Να μην κουραζονται πολυ (δουλειά γραφείου)
2) Να κανουν υγιεινη διατροφή
3) Να μην εκθέτουν τον εαυτό τους σε πολύ μικρές και πολύ υψηλές θερμοκρασίες
4) Όχι στρες
Οι ασθενεις της δρεπανοκκυταρικής μεταγγίζονται και έχουν σοβαρές φθορές στα ζωτικά τους όργανα.
Επίσης τα ατομα αυτά ειναι ΑΜΕΑ οχι τόσο για την κατάσταση της υγείας τους ως ενήλικες αλλα γιατί τη μισή τους παιδική ηλικία τη περνάνε στο νοσοκομειο εξ αιτίας
των "κρίσεων" που ειναι χαρακτιριστικό της συγκεκριμένης ασθένειας όμως οι κρισεις αυτές όσο μεγαλώνουν τόσο μειώνοναι.
Αυτά απο εμένα και Καλή ΕβδομάδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dimitriou
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2007, 15:36:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dimitriou
Aγαπητε Allzzaro,
Nα ευχαριστησω κατ αρχας για την διευκρινηση σου στο τυποποιημενο Κεφιρ, και με την ευκαιρεια να ζητησω μια μικρη διευκρινηση για το ελιξιριο ενισχυσης του Ανοσοποιητικου..
Ποση ειναι η προτεινομενη δοση για καθε ληψη? , αν χρειαζεται το σκευασμα καποια συντηρηση (Ψυγειο?) και ο μεγιστος χρονος διατηρησης του?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2007, 19:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
porki
quote:
ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ σόδα και ανθρακικό, θαλασσινά, γιαούρτι

porki

quote:
Ο γιατρος επιτρεπει τα παντα!!

Oντως με μπέρδεψες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

porki
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2007, 13:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους porki
Αγαπητε μου allzzaro καλήσπέρα
εχεις δίκιο που μπερδευτηκες για αυτο θα το διατυπώσω διαφορετικά.
Ο γιατρος επιτρέπει να τρώει τα πάντα αλλα να κάνει μια ισοροπημένη και υγιεινή διατροφή (εδω χρειάζομαι την πολυτιμη βοηθεια σου για να μου πρωτεινες καποιες τροφες - βοτανα που δυναμωνουν τον οργανισμο γενικώς αλλα και απεναντι σε ιωσεις και κρυολογίματα, να βοηθανε στην παραγωγη αιμοπεταλιων οπως επισης ενα ενδυκτικο πολυ υγιεινο πρωινό ή ακομα καλλυτερα οτι νομίζεις οτι πρεπει να τρώει καποιος γενικά για να διατηρίσει καλη την υγεια του)
Μετά απο μια έρευνα στο internet για να βρω εναλακτικους τρόπους και να τον βοηθήσω διάβασα την άποψη καποιου Αμερικάνου ομοιοπαθητικου που έλεγε ότι για αυτή την παθηση ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ σόδα και ανθρακικό, θαλασσινά, γιαούρτι και ήθελα να μάθω έαν υπάρχει κάποια λογική σε αυτό. Νομίζω ότι τώρα έγινα πιο κατανοητή.
Εχω διαβάσει ότι έχεις γράψει μέσα στο φόρουμ και για να είμαι ειλικρινής τα εκτύπωσα και τα μελετάω με παρα πολύ ενδιαφέρον και για εμένα και για τον συντροφό μου. Ετσι λοιπόν μου δημιουργηθικε η ανάγκη να σε ρωτησω γιατι αυτα που πρωτεινεις ειναι απλα πραγματα οπως π.χ. το πρασινο τσαι, το μέλι, το γιαουρτι, το κεφίρ, το Τζινσένγκ και ποσα αλλα που ισως αν συμπεριλαμβανα και εγω αλλα και εκεινος στη διατροφή μας να βοηθουσαν.Ευχαριστω και πάλι και συγώμη για τον ακαταστατο γραπτό μου λόγο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2007, 16:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
porki
quote:
Μετά απο μια έρευνα στο internet για να βρω εναλακτικους τρόπους και να τον βοηθήσω διάβασα την άποψη καποιου Αμερικάνου ομοιοπαθητικου που έλεγε ότι για αυτή την παθηση ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ σόδα και ανθρακικό, θαλασσινά, γιαούρτι και ήθελα να μάθω έαν υπάρχει κάποια λογική σε αυτό. Νομίζω ότι τώρα έγινα πιο κατανοητή.

Aπολύτως
Δες..
http://www.medlook.net/article.asp?item_id=210

quote:
Οι ασθενεις της δρεπανοκκυταρικής μεταγγίζονται και έχουν σοβαρές φθορές στα ζωτικά τους όργανα.
Επίσης τα ατομα αυτά ειναι ΑΜΕΑ οχι τόσο για την κατάσταση της υγείας τους ως ενήλικες αλλα γιατί τη μισή τους παιδική ηλικία τη περνάνε στο νοσοκομειο εξ αιτίας

quote:
Ο γιατρος επιτρέπει να τρώει τα πάντα αλλα να κάνει μια ισοροπημένη και υγιεινή διατροφή (εδω χρειάζομαι την πολυτιμη βοηθεια σου για να μου πρωτεινες καποιες τροφες - βοτανα που δυναμωνουν τον οργανισμο γενικώς αλλα και απεναντι σε ιωσεις και κρυολογίματα, να βοηθανε στην παραγωγη αιμοπεταλιων οπως επισης ενα ενδυκτικο πολυ υγιεινο πρωινό ή ακομα καλλυτερα οτι νομίζεις οτι πρεπει να τρώει καποιος γενικά για να διατηρίσει καλη την υγεια του)

Δες..
http://www.paspama.gr/PASPAMA-Thalassemia-Syndromes-EL.html

quote:
μου δημιουργηθικε η ανάγκη να σε ρωτησω γιατι αυτα που πρωτεινεις ειναι απλα πραγματα οπως π.χ. το πρασινο τσαι, το μέλι, το γιαουρτι, το κεφίρ, το Τζινσένγκ

Δες..
http://www.iatronet.gr/newsarticle.asp?art_id=1998Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2007, 16:40:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
DIMITRIOU
quote:
Ποση ειναι η προτεινομενη δοση για καθε ληψη? , αν χρειαζεται το σκευασμα καποια συντηρηση (Ψυγειο?) και ο μεγιστος χρονος διατηρησης του?

Δεν συντηρείται
Παρασκευάζεται με τη μέθοδο του εγχύματος και οχι αφεψήματος (δές σχετικά προηγούμενα πόστ) και πίνεται αμέσως πρίν κρυώσει.
ΣΣ.. η διαδικασία παρασκευης του εγχύματος πρέπει να γίνει με τον σωστό τρόπο που υποδεικνύω σε προηγούμενα πόστ.
Αν η θερμοκρασίες υπερβούν το όριο τότε χάνονται πολύτιμες φαρμακευτικές ουσίες.

Η προτεινόμενη δόση εχει άμεση σχέση με την ποσότητα των εκχυλιζομένων βοτάνων.
Η προτεινόμενη ποσότητα βοτάνων προς εκχύλιση αντιστοιχεί σε 4-5 κουταλάκια του γλυκού συνολικώς σε 300 ml νερού.
Κατάλληλη εποχή για τη λήψη του ελιξιρίου είναι αρχές του χειμώνα για 1 μήνα και στο τέλος του χειμώνα για 1 μήνα με συχνότητα 3-4 φορές εβδομαδιαίως.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SOFI_1
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2007, 17:20:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SOFI_1
Aγαπητέ allzzaro γειά σας.
Διαβάζω αυτά που γράφεται και ειλικρινά μπορώ να πώ ότι με γοητεύουν.
Στα γραφόμενα σας ειδικά σε αυτά που αναφέρεστε στα αιθέρια έλαια και στις ιδιότητες τους, στον τρόπο που προσεγγίζετε τη χρήση τους αλλά και στην ιδεολογία που στηρίζεστε σε ότι αφορά το σεβασμό στο φυσικό περιβάλλον, το σεβασμό που απαιτεί η φύση από την ίδια της την μικρογραφία θυμίζετε έναν μοντέρνο Δρυίδη.
Οι απόψεις σας για τη διασάλευση της φύσης με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνη και θα ήθελα την τοποθέτηση σας ως allzzaro για το πώς αυτή η ``μικρογραφία της φύσης`` όπως λέτε, προσπαθεί να δαμάσει ακόμα και να χειραγωγήσει (όπως λέτε) τις δυνάμεις της φύσης.
Η αλήθεια είναι ότι δεν βρήκα τίποτα άλλο σχετικό σε ολο το ιντερνετ που να εχει τόσα πολλά στοιχεία .
Eχετε παντρέψει με έναν πολύ αμιγή και φιλοσοφημένο τρόπο τη σωματική αγωγή με τη λατρεία της φύσης .
Eπειδή τον τελευταίο καιρό έζησα κάποιες απογοητευτικές στιγμές στη ζωή μου και θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με αυτά που γράφετε και επειδή νομίζω ότι είστε ο μόνος άνθρωπος που εχει κάποια εμπεριστατωμένη άποψη , κάποια άποψη που δεν στηρίζεται αποκλειστικά σε υποκειμενικές αντιλήψεις αλλά μια άποψη σφαιρική ενός ειδήμονα (θα έλεγα) πάνω στα ερωτήματα μου σκέφτηκα να γράψω.
Να σημειώσω ότι εχω κάνει κάποια προσπάθεια μέσω email αλλά δεν έλαβα απάντηση.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xatzigiannis
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2007, 18:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xatzigiannis
Καλησπερα Allzaro...Ειμαι 24 χρονων και αντιμετωπιζω και εγω το

προβλημα της τριχοπτωσης.....Διαβασα καποια απο τα ποστ που εχουν

γραφτει για αυτο το θεμα προηγουμενως....και απο δικο μου ψαξιμο που

εχω κανει εχω και εγω καταλαβει ειναι οτι για την πτωση της τριχας

οφειλεται η μετατροπη της τεστοστερονης σε DHT. Εχεις να προτεινεις

καποια αφεψηματα που να ειναι ευκολα να τα βρω καπου να τα αγορασω που

8α αναστελουν την δραση του ενζυμου που μετατρεπει την τεστοστερονη σε

DHT χωρις να εχουν εχουν αλλες παρενεργειες....τυπου φιναστεριδης?

Μπορω να βρω καπου αλλου περισσοτερες πληροφοριες για αυτο το θεμα?

Μπορεις να μου δωσεις καποιο λινκ που να εχει διαφορα φυτα που μπορει

να συνεισφερουν στην μη μετατροπη της τεστοστερονης σε DHT εαν δεν

γνωριζεις να μου πεις εσυ? Χρησιμοποιω ηδη το regain αλλα εχω

καταλαβει οτι αν δεν σταματησει η μετατροπη της τεστοστερωνης σε DHT

που ειναι και η γεννουσιουργως παραγοντας της τριχοπτωσης καλα

αποτελεσματα και επανεκφυση των τριχων δεν μπορει να υπαρξει...

Ευχαριστω

εκ των προτερων...

Edited by - Xatzigiannis on 17/09/2007 18:35:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kleiww
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2007, 00:17:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kleiww
Γειά σου Allzzaro! Θέλω την συμβουλή σου σε ένα θέμα που απο οτι φαίνεται το κατέχεις πολύ καλά!
Είμαι 31 ετών με ύψος 1,78 και ζυγίζω 70 κιλά. Πρίν 2 χρόνια ήμουν 62 αλλά σταμάτησα την γυμναστική λόγω δουλειάς και εχω "στρογγυλέψει" (κυρίως γύρω απο τη μέση) .
Θέλω να επανέλθω και είμαι πρόθυμη να κάνω οτι χρειαστεί.
Εκανα λιπομέτρηση και τα πράγματα δεν έδειξαν καθόλου καλά.
Εχω 37% λίπος, πολύ αφυδατωμένη, και πρέπει λέει να χάσω 11 κιλά λίπους και να πάρω 7 κιλά μυικού ιστού.
Χάλια δηλαδή!!!
Πως θα το κάνω αυτό?
Πόσο συχνά πρέπει να γυμνάζομαι? Να προτιμήσω αεροβική ή όργανα?
Στην διατροφή μου πρέπει να προσλαμβάνω πολλές πρωτείνες?
Οτι πληροφορίες μπορείς να μου δώσεις σχετικά , θα σου ήμουν πολύ ευγνώμων.

Υ.Γ. Διαβασα σε προηγούμενο post για το πράσινο τσάι και την λουίζα και τα ένταξα στην καθημερινότητα μου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2007, 15:15:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
kleiww
quote:
Πρίν 2 χρόνια ήμουν 62 αλλά σταμάτησα την γυμναστική λόγω δουλειάς και εχω "στρογγυλέψει" (κυρίως γύρω απο τη μέση) .

Nα υποθέσω οτι πρίν απο 10 χρόνια ήσουν πολύ λιγότερα απο 62?

quote:
Εχω 37% λίπος, πολύ αφυδατωμένη, και πρέπει λέει να χάσω 11 κιλά λίπους και να πάρω 7 κιλά μυικού ιστού.
Χάλια δηλαδή!!!

37% είναι πάρα πολύ και δεν συμβαδίζει με τα 70 σου κιλά και το 1,78.
Προφανώς θα ανήκεις στην ελαφριά σκελετική κατηγορία, δηλαδή ψιλόλιγνη.
Τα 7 κιλά μυικού ιστού που ζητάς δεν είναι απαραίτητο να σου λείπουν.
Καλό θα ήταν μιας και έκανες τη λιπομέτρηση να έκανες και μια μέτρηση του μυικού όγκου.
Κοίταξε φίλη μου.. αν υποθέσω οτι ήσουν κάποτε 58-60 κιλά τα οποία είναι πολύ λίγα για το ύψος σου, και έκανες κακή διατροφή με πολλά γλυκά κλπ τότε πράγματι θα εχεις πάρει 11 κιλά λίπους.
Θα επρεπε λοιπόν ως ελλειποβαρής που ήσουν με 1,78 και 58 κιλά να ξεκινήσεις μια ειδική διατροφή αύξησης μυικού όγκου.
Τώρα τα πράγματα είναι δύσκολα.
Εχω να σου προτείνω το εξής.
Να ξεκινήσεις μια πολύ καλή ισορροπημένη διατροφή μη ξεπερνώντας την ημερήσια σου θερμιδική αξία με αρκετές πρωτεινούχες τροφές και δύο πρωτεινούχα ροφήματα ημερησίως.
Ενα πρόγραμμα με ταυτόχρονη εναερόβια και αερόβια άσκηση χρησιμοποιώντας κάποια σεβαστά βάρη με λίγες επαναλήψεις και λίγα σέτ κάνοντας συγκεντρωτικές ασκήσεις και λίγη αερόβια αμέσως μετά τα βάρη φτάνοντας τους 120 σφυγμούς για 20 λεπτά 3 φορές εβδομαδιαίως.
Οι θερμίδες σου θα πρέπει να είναι ελαφρώς λιγότερες απο το καθημερινό σου ισοζύγιο, έτσι ώστε να μπορέσεις να κάψεις λίπος.
Οι περιπτώσεις των ελλειποβαρών ατόμων που εχουν πάρει βάρος σε λίπος είναι πάρα πολύ δύσκολες σε σχέση με υπέρβαρα άτομα που έχουν πάρει λίπος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2007, 15:40:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Εχεις να προτεινεις
καποια αφεψηματα που να ειναι ευκολα να τα βρω καπου να τα αγορασω που 8α αναστελουν την δραση του ενζυμου που μετατρεπει την τεστοστερονη σε DHT χωρις να εχουν εχουν αλλες παρενεργειες....τυπου φιναστεριδης?

To ``finasteride`` φίλε μου εχει παρενέργειες και μάλιστα σοβαρές πολύ περισσότερες για ενα άτομο νέο στην ηλικία σου.
Ακόμα και σε εναν άνδρα 50 ετών δεν συστήνεται.
Στην μόνη περίπτωση που μπορεί να συστηθεί είναι οταν το άτομο εχει διόγκωση του προστάτη. Εκεί το finasteride εχει διπλή δράση.

quote:
Μπορεις να μου δωσεις καποιο λινκ που να εχει διαφορα φυτα που μπορει να συνεισφερουν στην μη μετατροπη της τεστοστερονης σε DHT εαν δεν γνωριζεις να μου πεις εσυ?

http://www.2810shop.gr/catalog/product_info.php?products_id=418&osCsid=28c3938bcbfa6b4e17d4361d77417eac

quote:
Χρησιμοποιω ηδη το regain αλλα εχω
καταλαβει οτι αν δεν σταματησει η μετατροπη της τεστοστερωνης σε DHT
που ειναι και η γεννουσιουργως παραγοντας της τριχοπτωσης καλα
αποτελεσματα και επανεκφυση των τριχων δεν μπορει να υπαρξει...

Επανέκφυση των τριχών.. ξέχασετο. Κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό.
Το regain μέχρι στιγμής είναι οτι το καλύτερο φτάνει να χρησιμοποιηθεί σωστά.
Μπορείς να δείς και προηγούμενα πόστ με φυτικά εκχυλίσματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kleiww
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2007, 16:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kleiww
quote:

Nα υποθέσω οτι πρίν απο 10 χρόνια ήσουν πολύ λιγότερα απο 62?



Είμαι 31 τώρα. Αν θυμάμαι καλά, στα 21 ήμουν 58-60.

quote:

Προφανώς θα ανήκεις στην ελαφριά σκελετική κατηγορία, δηλαδή ψιλόλιγνη.


Σωστό!

Allzzaro, ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Εχω κάποιες ακόμη απορίες.
1.Πόσο συχνά πρέπει να γυμνάζομαι? Το κάθε μέρα κάνει κακό?
2.Μου αρεσει το αερομπικ. Είναι καλή ιδέα να κάνω κάποια βάρη και μετά αερομπικ ?
3.Οταν λες πρωτεινούχο ρόφημα ? Θα προτιμούσα να μην πάρω συνθετικά σκευάσματα !

Edited by - kleiww on 25/09/2007 17:03:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2007, 15:43:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
1.Πόσο συχνά πρέπει να γυμνάζομαι? Το κάθε μέρα κάνει κακό?

Ναί. Η καθημερινή εκγύμναση των μυών με βάρη δεν ενδυκνείεται για μυική ανάπτυξη αλλά για γράμμωση. Για την καθημερινή εκγύμναση των μυών δεν θα πρέπει να ενεργοποιούμε τον εναερόβιο μηχανισμό αλλά τον αερόβιο. Οι μύς θέλουν τουλάχιστον 48 ώρες μετά απο μια εναερόβια άσκηση για να αναπλαστούν.

quote:
2.Μου αρεσει το αερομπικ. Είναι καλή ιδέα να κάνω κάποια βάρη και μετά αερομπικ ?


Είναι οτι πιο κατάλληλο για κάποιον που θέλει να οδηγήσει το λίπος απο τις λιπαποθήκες στα μιτοχόνδρια ώστε να καεί.

quote:
3.Οταν λες πρωτεινούχο ρόφημα ? Θα προτιμούσα να μην πάρω συνθετικά σκευάσματα !

Οταν λέμε πρωτεινούχα σκευάσματα εννοούμε την απλή πρωτείνη απο ορό γάλακτος ή αλμπουμίνη. Δεν ειναι συνθετικά ειναι ορός γάλακτος απο τον οποίο εχουν αφαιρεθεί πουρίνες κλπ.
Μπορείς να τα βρείς και σε κάψουλες αμινοξέων αλμπουμίνης εγκεκριμένες απο τον ΕΟΦ.
Η λήψη πρωτεινούχων σκευασμάτων σε μορφή συμπληρωμάτων είναι απαραίτητη ταυτόχρονα με πρωτεινούχα γεύματα ειδικά στην δική σου περίπτωση που θέλεις να κάψεις 12 κιλά λίπος και οσο το δυνατόν λιγότερο μύς.
Θα πρέπει να μετράς σχεδόν σε καθημερινή βάση το λίπος σου και τους μύς σου είτε σε λιπομετρική ζυγαριά είτε με οπτική μέτρηση.
Εαν διαπιστώσεις οτι ξεκίνησες στραβά καίγοντας μύς τότε η διαίτα και ο τρόπος άσκησης θα πρέπει να αλλάξουν αμέσως απο χάσιμο βάρους σε αύξηση βάρους.

Ειδικά στην περίπτωση τη δική σου θα σου συνιστούσα να προσέξεις πάρα πολύ και αυτό γιατί στην ηλικία των 19 χρόνων ήσουν ελλειποβαρής. Τυχόν λάθη θα σου στοιχίσουν πολύ σοβαρά στην υπόλοιπή ζωή σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2007, 17:55:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1
Φίλε Χατζηγιάννης

Υπάρχουν αρκετές φυσικές ουσίες που εμποδίζουν την μετατροπή της τεσοστερόνης σε DHT. Η πιο πολυχρησιμοποιούμενη και μελετημένη είναι το SAW PALMETO. Είναι βότανο που ήδη το συνταγογραφούν πολλοί γιατροί και διατροφολόγοι για την πρόληψη της διόγκωσης του προστάτη. Παρόμοιες δράσεις έχουν δείξει η Τσουκνίδα και το pygeum Bark.

Το πρόβλημα της τριχόπτωσης δεν είναι απλώς η μετατροπή της τεστοστερόνης σε DHT μακάρι να ήταν τόσο απλό. Έχει να κάνει με την συνολική οξείδωση του σώματος, με την επάρκεια του τριχωτού της κεφαλής σε θρεπτικά στοιχεία και άρα την υγεία των τριχοειδών αγγείων, με την συνολική ορμονική ισορροποία, με την χρόνια παραγωγή κατεχολαμινώνν (αδρεναλίνης ντοπαμίνης που δημιουργούνται από το χρόνιο άγχος και επιταχύνουν την τριχόπτωση), με την αναιμία, με την ανεπάρκεια του θυρεοειδούς και με άλλους παράγοντες που δεν έχουν ακόμη γίνει ξεκάθαροι στους επιστήμονες.

Παρ όλα αυτά μπορεί το saw palmeto να σου φανεί χρήσιμο. Είναι ένα απλό μή τοξικό ασφαλές βότανο. Συμβουλέψου τον γιατρό σου πάντως πριν το πάρεις, εγώ δεν είμαι γιατρός και επίσης δεν ξέρω το ιστορικό σου. Καλό θα είναι να κάνεις κάποιες εξετάσεις για να εξετάσεις τα επίπεδα σιδήρου (Φεριτίνη) και την λειτουργία του θυρεοειδούς.

Οι τρίχες χρειάζονται επίσης κάμποσα θρεπτικά στοιχεία όπως Κυστείνη, Πυρίτιο, Θείο, βιταμίνες Β, ψευδάργυρο και άλλα. Υπάρχουν αρκετά καλά σκευάσματα θρεπτικών στοιχείων στα φαρμακεία που περιέχουν αυτές τις ουσίες, πιστεύω πως βοηθάνε.

Εννοεόται πως αν ακολουθείς μία κακή διατροφή και αφύσικο τρόπο ζωής οι φυσικές αυτές ουσίες θα είναι αποτελεσματικές μόνο κατά το ήμιση ή λιγότερο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xatzigiannis
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2007, 17:22:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xatzigiannis
Καταρχην ευχαριστώ για τις απαντησεις σας τοσο τον Allzarro οσο και

τον Marios1.

Συνεχιζοντας θα ηθελα να πω οτι και εγω εχω ακουσει για το saw

palmetto οτι βοηθαει στην μη μετατρποπη της τεστοστερονης σε DHT και

οτι εχει παρομοιες ιδοτητες με την φιναστεριδη. Αυτο που θελω να

ρωτησω ειναι σιγουρο οτι το saw palmetto δεν εχει και τις αντιστοιχες

παρανεργειες με την φιναστεριδη....? Προσφατα προμηθευτικα αυτους τους

καρπους saw palmmetto και εχς ορισμενες αποριες....

Καταρχην παρατηρησα οτι ειναι σαν βολβοι και εσωτερικα εχουν ενα μικρο

κουκουτσι....Εγω πως ακριβως παρασκευαζω το αφεψημα? Το βραζω ολο τον

καρπο ετσι οπως ειναι ή καλο ειναι να το κοψω στην μεση ωστε να ειναι

εξω και το κουκουτσι? Μηπως στην δευτερη περιπτωση απελευθερώνονται

στο ροφημα περισσοτερες θρεπτικες ουσιες? Ποσα τετοια ποτηρια πρεπει

να πινω την ημερα? και ποσοι καρποι χρειαζονται για να μια κουπα αυτου

του ροφηματος...Ακομη θα ηθελα να ρωτησω αν εχει καθολου ευεργετικες

συνεπειες η εξωτερικη χρηση του αφεψηματος αυτου, οπως μια πιθανη

επαλειψη του συγκεκριμενου αφεψηματος στο κεφαλι

μου, και στις περιοχες που υπαρχει το προβλημα? Ξερει κανεις?

Μαριε ακομη θα ηθελα η ελληνικη ονομασια για το 'pygeum Bark' ποια

ειναι? Πως 8α την ζητησω δηλαδη σε ενα καταστημα που πουλαει βοτανα?

Και επειδη ενα πολυ καλο 'βοτανο' για καλη υγεια ειναι και το

χιουμορ εγω εχω να δηλωσω δεν εχω προβλημα τριχοπτωσης....Εχω προβλημα

μετατοπισης τρίχας....Μου φευγουν απο το κεφαλι και βγαινουν στο

στηθος μου....

Edited by - Xatzigiannis on 27/09/2007 17:24:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2007, 19:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1
Φίλε,

Καταρχήν να σου πω πως μοιραζόμαστε την ίδια κατάσταση. Εγώ απλώς δεν ασχολούμαι με την εμφάνισή μου, όχι πως περιφρονώ τα εξωτερικά αλλά είμαι μάλλον τεμπέλης σε τέτοια θέματα.

Το Pygeum λέγεται απλώς Πυγέο ελληνιστί.

Οι δραστικές ουσίες του saw palmeto είναι τα λιπαρά οξέα του και οι φυτοστερόλες του. Αυτό σημαίνει πως το θέμα δεν είναι πόσο από το φυτό θα βράζεις ή θα κάνεις έγχυμα αλλά πόση δραστική ουσία θα περιέχει αυτό το έγχυμα ή διάλυμα. Και για να μην στα πολυλογώ χρειάζεσαι 100 - 160 mg απόσταγμα για 1-3 φορές τη μέρα για να πετύχεις αποτελέσματα, και αυτό σημαίνει πως πρακτικά θα χρειαστείς πολύ μεγάλες ποσότητες καρπών και φύλλων να φτιάχνεις καθημερινά.

Άρα είναι πιο πρακτικό και μάλον πιο σίγουρο να πάρεις κάποιο καλό συμπλήρωμα διατροφής από κάποιο φαρμακείο ή κατάστημα υγιεινών τροφών. ΄Ετσι και θα παίρνεις τις απαραίτητες ποσότητες των δραστικών ουσίών και δεν θα έχεις να αναρωτιέσαι ποια μέρη του φυτού να αφήσεις απ έξω.. Πάντος αν επιμένεις στο φυτό τότε να σου πώ πως οι δραστικές ουσίες βρίσκονται στον καρπό (είναι μούρο ουσιαστικά) κυρίως. Το saw palmeto στις δόσεις που προανέφερα δεν έχει δειξεί ουδεμία παρενέργεια σε δεκάδες διπλές τυφλές κλινικές μελέτες εδώ και πολλά χρόνια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xatzigiannis
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2007, 23:02:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xatzigiannis
quote:

Και για να μην στα πολυλογώ χρειάζεσαι 100 - 160 mg απόσταγμα για 1-3 φορές τη μέρα για να πετύχεις αποτελέσματα, και αυτό σημαίνει πως πρακτικά θα χρειαστείς πολύ μεγάλες ποσότητες καρπών και φύλλων να φτιάχνεις καθημερινά.
Άρα είναι πιο πρακτικό και μάλον πιο σίγουρο να πάρεις κάποιο καλό συμπλήρωμα διατροφής από κάποιο φαρμακείο ή κατάστημα υγιεινών τροφών.

Φιλε Μαριε, εχεις να μου προτεινεις εσυ καποιο συμπληρωμα διατροφης

που να περιεχει τις ποσοτητες που αναφερεις απο το αποσταγμα του saw

palmeto και να μπορω να το βρω κατα πρωτο λογο σε φαρμακειο και κατα

δευτερο σε καταστημα υγειινων τροφων.....

Δηλαδη να μπορω να παιρνω π.χ. τρια χαπια την ημερα και να εχει το

καθε χαπι αυτα 100-160mg αποσταγματος.....και να ειμαι οκ....

Οχι τιποτα αλλο αλλα αυτην την στιγμη πινω την εκτη κουπα με saw

palmeto για σημερα και τραγουδαω....

'...Θελω να πιω....ολο το βοσπορο....'

Ελπιζω να μη σε κουρασα...

Edited by - Xatzigiannis on 27/09/2007 23:07:18

Edited by - Xatzigiannis on 27/09/2007 23:40:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy