ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Που χάθηκε η μεσαία τάξη; Γιατί πλέον ζούμε σε μια κοινωνία πολύ πλούσιων και πολύ φτωχών; Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2009, 12:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ snoopy, δεν διαφωνώ, με όσα λές, αλλά υπάρχουν
αυτά που λές και μπορούν να λυθούν, όμως γιατί δεν το κάνουν;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2009, 13:32:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
quote:
Άν και εγώ συμφωνώ μαζί σου θεωρώ σάν χειρότερη μορφή φασισμού την παρακολούθηση με κάμερες, σε μερικά σημεία που γίνονται επανειλημένα επεισόδια κάμερες απαιτείταν να μπούν όπως λέει και ο φίλος allzzaro.

Χωρίς παρεξήγηση φίλε snoopy αλλά αυτά είναι αριστερίστικες μαλακίες.
Όλοι αναπολούν την Ελλάδα κατά τον μήνα των Ολυμπιακών, αλλά ξεχνάνε ότι ήμασταν τύγκα στην κάμερα και με ένα ζέπελιν να κόβει βόλτες πάνω από τα κεφάλια μας.

Και λοιπόν ????
Ένοιωσες να απειλήται η ελευθερία σου ?
Δεν είχες μια αίσθηση ασφάλειας ?

Να σου πως και κάτι, το ζέπελιν έκοβε βόλτες κι εγώ στην κυριολεξία έλιαζα τα απ'αυτά μου στο μπαλκόνι του σπιτιού μου. Όσο δεν ήμουν ορατός από τα άλλα μπαλκόνια (δεν χρωστάνε και τίποτα νοικοκυραίοι ανθρώποι) δεν μου καιγόταν καρφάκι αν με μπάνιζε ο ζεπελίνος.... αν δεν είχε τίποτα καλύτερο να κάνει από το να χαζεύει τα καλιμπαλίκιά μου, τον λυπάμαι τον φουκαρά...

Όμως ΟΧΙ !!!!
Έχουμε τον κάθε κακόμοιρο αριστερό σε αυτή την χώρα να μας τα πρήζει για την παραβίαση των ατομικών του ελευθεριών από την χρήση των καμερών... Λες και τα συστήματα των οποίων είναι θιασώτες δεν είναι τίγκα στην ρουφιανιά και την παρακολούθηση....

Τεσπα, ας μην το συνεχίσουμε από εδώ αυτό το ζήτημα, υπάρχει συζήτηση ανοιχτή σε δικό του θέμα στο esoterica.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2009, 14:30:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Μιας και μιλάμε για "μεσαία τάξη", δείτε και αυτό :

«... Η ΛΑΒΑ της κοινωνικής εξέγερσης εξαπλώνεται και πυρπολεί τα στηρίγματα και τα σύμβολα της εξουσίας και των αφεντάδων. Συγκρούσεις με τα ΜΑΤ (...). Περικυκλώσεις και επιθέσεις σε αστυνομικά τμήματα σε όλη την Ελλάδα. Καίγονται τράπεζες και πολυεθνικές εταιρείες (...). Εκατοντάδες προσαγωγές. Προφυλακίσεις. Η εξέγερση είναι εδώ».

Πρόκειται για μια αφίσα που είναι κολλημένη κοντά στο Αρχαιολογικό Μουσείο. Μπορεί όμως να τη δει κανείς και σε άλλες γωνιές των Εξαρχείων. Το ίδιο μήνυμα φροντίζουν να μεταδώσουν και μέσω Ίντερνετ. Στο Ιndymedia αναδημοσιεύεται κείμενο από το blog anaflexis. wordpress. com. Εκεί γράφουν ότι πρέπει να πλήξουν «το ισχυρότερο στήριγμα του εμπορευματικού καθεστώτος,τη μεσαία τάξη, τους δολαριόφρονες. Πώς θα τους χτυπήσουμε; Καταστρέφοντας συστηματικά το ναό του θεοποιημένου εμπορεύματος: την αγορά.

Ο ιδανικός τρόπος θα ήταν η λεηλασία και η ευρύτερη δυνατή διανομή των αγαθών. Είμαστε όμως λίγοι ακόμα και δεν έχουμε δυνατότητες για μαζικές λεηλασίες. Ας αρκεστούμε προσωρινά στη συστηματική καταστροφή πολυκαταστημάτων, τραπεζών, εμπορευμάτων πολυτελείας...». Ευφάνταστες είναι και οι υπογραφές κάτω απ΄ τις αφίσες. Σ΄ αυτήν υπογράφει το «συνδικάτο οικοδόμων της άρνησης».

Παρακάτω το άρθρο αναφέρει :

Από τον περασμένο Δεκέμβριο, μετά το φόνο του 15χρονου Αλέξη Γρηγορόπουλου από τον αστυνομικό, οι τοίχοι των Εξαρχείων έχουν γεμίσει αφίσες και συνθήματα.

Πηγή των παραπάνω είναι http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4507420

Θέλω να κάνω τόσα σχόλια για τα παραπάνω, αλλά μάλλον πρέπει να τα αναρτήσω στο σχετικό θέμα με τα επεισόδια του Δεκεμβρίου.

Μια απορία μου μένει. Η τσογλαναρία αυτή, τα "παιδιά" για κάποιους άλλους, πιά τάξη αντιπροσωπεύουν ??? Για φτωχαδάκια δεν τα κόβω πάντως. Ειδικά έχω μια τεράστια απορία για τις αφίσες. Όντως μιλάμε για καταιγισμό αφισών. Που τα βρίσκουν τα φράγκα για τις αφίσες οεο ???
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2009, 14:31:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Όπως και νά χει φίλε KERRY KING, αυτά τα πράγματα υπαρχουν,
αλλά λέμε και για χειρότερα, όπως η κάρτα που αναφέραμε, που
σιγά σιγά αντικαθιστά το χρήμα και μάλιστα με μοναδομέτρηση,
πολλών αρνητικών συνεπειών ακολουθούμενη, για τα ατομικά
δικαιώματα...
Ανα πάσα στιγμή, ο πάσα είς, μπορεί να σε κάνει φοροφυγά, δολοφόνο,
καταχραστή, εκβιαστή κι ότι επιθυμείς..Πλέον κατασκευάζονται
και αλλοιώνονται τόσο εύκολα τα προσωπικά στοιχεία, που θα
οι κυβενώντες θα μιλήσουν για το βιοτσίπ που λέμε, αφού ο κάθε
πολίτης δεν θα έχει τίποτε, παρα μόνο μονάδες για κατανάλωση...
Εντελώς φρίκη η υποθεση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2009, 14:48:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
quote:
KERRY KING:
Χωρίς παρεξήγηση φίλε snoopy αλλά αυτά είναι αριστερίστικες μαλακίες.
Όλοι αναπολούν την Ελλάδα κατά τον μήνα των Ολυμπιακών, αλλά ξεχνάνε ότι ήμασταν τύγκα στην κάμερα και με ένα ζέπελιν να κόβει βόλτες πάνω από τα κεφάλια μας.

ΔΕΝ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΣΑΝ ΦΑΣΙΣΜΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΤΑΞΗΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ, ΠΡΟΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝ ΓΝΩΣΗ ΜΑΣ.
Εννοώ σάν φασισμό την παρακολούθηση που κάνουν στην ιδιωτική ζωή κάποιου ανθρώπου σε σημεία που δέν υπάρχει λόγος χωρίς να υπάρχει καμιά σχέση με ασφάλεια, όπως παράδειγμα στην κρεβατοκάμαρα του σπιτιού μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2009, 17:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
μπήκαν στην κρεβατοκάμαρα σου;

αλλά γενικά ρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω το κόλλημα που έχετε με τις κάμερες από την στιγμή που όλοι έχετε φακελωθεί μόνοι σας και αναφέρομαι στα φεις μπουκ και παρόμοιες βλακείες

και στην τελική αν μπουν στην κρεβατοκάμαρα μου θα μάθουν και ένα δυο χρήσιμα πράγματαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2009, 18:10:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Το θέμα είναι αγαπητέ μου φίλε άθεε, ότι θα ανησυχήσεις
κι εσύ απο τη στιγμή που θα σου/μας λένε τι να κάνουμε
στην κρεβατοκάμαρα μας.....
Βλέπεις, πέρα απο την παρακολούθηση, υπάρχει κι η παρέμβαση...
Πως να κάνετε αυτό, εκείνο, το άλλο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2009, 19:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Καλή σου μέρα φίλε μου allzzaro κι ελπίζω να μην με
παρεξήγησες...

Εδώ δεν με παρεξηγείς εσύ, θα σε παρεξηγήσω εγώ?
Μην ανησυχείς και να εκφράζεσαι ελεύθερα.

Βέβαια δεν μου απάντησες ούτε εσύ, ούτε κανείς αλλος.. για την περιβόητη συνάντηση της Λέσχης Μπιλντεμπέργκ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2009, 20:05:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
quote:
άθεος:
μπήκαν στην κρεβατοκάμαρα σου;

αλλά γενικά ρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω το κόλλημα που έχετε με τις κάμερες από την στιγμή που όλοι έχετε φακελωθεί μόνοι σας και αναφέρομαι στα φεις μπουκ και παρόμοιες βλακείες


ΦΕΙΣ ΜΠΟΥΚ??
Αυτοί που το ζητάνε απο μόνοι τους αυτοφακελώνουν τον εαυτό τους, οι άλλοι δέν φταίνε σε τίποτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2009, 20:08:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Κανένα πρόβλημα φίλε μου allzzaro, να συζητήσουμε τα
περί Λέσχης Μπίλντεμπεργκ...Είναι απο τις οργανώσεις
που πιστεύω και το καυχιούνται κιόλας, ότι καθορίζουν το
μέλλον του κόσμου..Με τι ικανότητες, τι δικαίωμα και μέχρι
ποιού σημείου, κάτι ξέρω, να το συζητήσουμε...
Εσύ τι λές, λοιπόν, για την ύπαρξη και λειτουργία της
Λέσχης αυτής;Θυμάμαι, ότι όποτε συναντιούνται, ένα με δυο μήνες
μετά,κάτι άσχημο γίνεται...Λένε ότι είναι αποτέλεσμα δικών της αποφάσεων....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2009, 20:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Μια απορία μου μένει. Η τσογλαναρία αυτή, τα "παιδιά" για κάποιους άλλους, πιά τάξη αντιπροσωπεύουν ??? Για φτωχαδάκια δεν τα κόβω πάντως. Ειδικά έχω μια τεράστια απορία για τις αφίσες. Όντως μιλάμε για καταιγισμό αφισών. Που τα βρίσκουν τα φράγκα για τις αφίσες οεο ???


Είναι πολύ παράξενη η ψυχολογία αυτών των παιδιών.
Είναι παιδιά απ`ολες τις τάξεις.
Τα περισσότερα είναι παιδιά των Εξαρχείων.
Τα Εξάρχεια είναι το άσυλο τους.
Δεν τολμά η αστυνομία να πλησιάσει και αν πλησιάσει θα έχει αντίποινα.
Δεν μπορεί εύκολα κάποιος να τα βάλει μαζί τους.
Είναι αγριεμένοι και αγριεύουν με το παραμικρό.
Ετσι λοιπόν οι διάφοροι επιτήδιοι εκμεταλλεύονται την αναρχική τους ιδεολογία και τους φουσκώνουν.
Με τα νέα μέτρα αστυνόμευσης το μόνο που θα πετύχουν είναι περισσότερη βία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2009, 20:22:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Εσύ τι λές, λοιπόν, για την ύπαρξη και λειτουργία της
Λέσχης αυτής;Θυμάμαι, ότι όποτε συναντιούνται, ένα με δυο μήνες
μετά,κάτι άσχημο γίνεται...Λένε ότι είναι αποτέλεσμα δικών της αποφάσεων....

Λίγα πράγματα βγαίνουν προς τα έξω.
Εγώ περίμενα μια πιο δραστική συμμετοχή απο εσένα τουλάχιστον.
Αν και τα μέτρα ασφάλειας είναι δρακόντεια, να είσαι σίγουρος οτι κάτι θα διαρρεύσει..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2009, 20:37:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Με πιάνεις κάπως ανενημέρωτο φίλε allzzaro, λόγω του ότι
τρέχω με κάτι δικά μου εδώ και κάτι μήνες και έχω χάσει
επεισόδεια, αλλά, περιμένω ότι κάτι καθοριστικό για τα
Βαλκάνια ή το Αιγαίο θα διαπραγματευτούν...
Όσο για τον ενθουσιασμό, τυφλό κι όλας, των νέων, δεν είναι
κάτι παράξενο, παράξενο είναι που δεν αντιμετωπιζεται σαν
τέτοιος..
Φίλε, η εποχή δονείται, έχει μεγάλη ενέργεια...Όλα πρέπει
να έχουν σημασία..Ο έλεγχος είναι ασφυκτικός, άρα περιμένουμε
πιο έντονες κινήσεις...Ριζοσπαστικές, έως ακραίες...Είδομεν....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2009, 21:05:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αλήθεια αυτό το καινούργιο με τα τάγματα των
κομμάντο αστυνομικών, που ξεκινάνε στην Αθήνα, αρχίσουν
να εξαπλώνονται σε όλη τη χώρα και ασχολούνται με όποια
διαδήλωση και διαμαρτυρία, πιστεύετε ότι θα διαφέρει σε τίποτε
απο την χούντα, ή άλλα ολοκληρωτικά καθεστώτα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2009, 23:26:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
Ωστε Μαιο ερχονται εδω ? χμμ,Ιουνιο η Σεμπτεμβριο "αναμενουμε" τα χοντρα παλουκια...οποτε κολλαει ωραια και η συσκεψη του Μαιου...

Σαββατοκυριακο ειναι ? να περασω καμμια βολτιτσα,μπας και τραβηξουμε και καμμια αναμνηστικη φωτο...

αν και νομιζω οτι η bildeberg ειναι πολυ...φανερη για ναναι σημαντικη...

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2009, 09:17:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Λέσχη Μπίλντεμπεργκ και κομμάντο αστυνομίας μαζί στην
Ελλάδα...Μήπως για να τους φυλάνε;Βλέπεις,οι ισχυροί της
γής, φοβούνται..Γιατί άραγε; Μήπως ξέρουν ότι το έγκλημα που θέλουν
να κάνουν, θα σηκώσει αντιδράσεις απο το λαό, παρά το ότι
τον κρατούν αποχαυνωμένο και κομισμένο;Απο το βάρος του
εγκλήματος της στέρησης τη; ελευθερίας του πολίτη;
Το λέω γιατί πιστεύω ότι τα νέα σώματα, με μοτοσυκλέτες και
δυο αναβάτες, που θα κάνουν συλλήψεις κουκουλοφόρων και
όχι μόνο, θα μείνουν κι οταν σταματήσει το φαινόμενο, που
σκοπίμως δημιουργήθηκε....Και δεν θα μείνουν απλά, αλλά θα
κωλύουν και στην ουσία, εμποδίζουν ακόμη και τις πιο ήπιες και δημοκρατικές διαδηλώσεις και διαμαρτυρίες..
Φίμωση του πολίτη, είπατε;
Με άλλο τρόπο το περνάνε κι αυτο, για κατάργηση της βίας και της
κουκούλας, όπως κι όλα τα άλλα...Μια αφορμή για να εφαρμόσουν τα
πιο αντιδημοκρατικά μέτρα που πιστεύουν ότι πρέπει να πάρουν...
Πρός όφελος, ποιών; Των λίγων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2009, 20:19:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μηδενική αύξηση μισθών για το 2009ανακοίνωσε η κυβέρνηση!!!!Πρώτη φορά τα τελευταία 30 χρόνια,που βγαίνει μια τέτοια κυβερνητική αποφαση και όπως έλεγα, αναμένονται περισσότερα, σύντομα,
με αφορμή και φόντο την ευρωπαική επιτήρηση...
Το λέω αυτό γιατί, οι μηδενικές αυξήσεις με την αυξανόμενη ανεργία,
το νέο μειωμένο ωράριο και μειωμένες αποδοχές, που προωθούνται δημιουργούν μια κατά πολύ φτωχότερη κοινωνία, απο ότι έχουμε συνηθίσει...Μια κοινωνία του Γιάννη Αγιάννη, απο τους "αθλίους"
του Ουγκώ...
Κι αυτό δεν έχει γίνει πουθενά αλλού, παρά μόνο στην Ελλάδα..
Ένα αδιέξοδο προκύπτει εύκολα για τον μέσο πολίτη, αν σκεφτούμε ότι τρέχουμε απο το πρωί μέχρι το βράδυ, επειδή τα λεφτά δεν φτάνουν και τώρα, θα έχουμε δυο δουλειές τουλάχιστον, για να φτάνουν, μόνο για τα πάγια...Ενοίκιο,θέρμανση, ρεύμα νερό, τηλέφωνο, άντε και φαγητό....
Τα υπολοιπα,αυτά που μαθαμε τόσα χρόνια,ως προσωπικά έξοδα, αναμένονται να χαθούν...Μετατρεπομεθα σε τρεφόμενους τρόφιμους,
μιας μεγάλης φυλακής,η οποία θα επιβληθεί ώς ιδανική λύση,για
το καλό μας....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2009, 21:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Συγνώμη, γνωρίζεις το χρέος μας φίλε μου τρεχαγύρευε.
9,5 δις παρακαλώ
Είπες τίποτα..

Τι περίμενες λοιπόν να δοθούν και αυξήσεις?

quote:
Ένα αδιέξοδο προκύπτει εύκολα για τον μέσο πολίτη, αν σκεφτούμε ότι τρέχουμε απο το πρωί μέχρι το βράδυ, επειδή τα λεφτά δεν φτάνουν και τώρα, θα έχουμε δυο δουλειές τουλάχιστον, για να φτάνουν, μόνο για τα πάγια...Ενοίκιο,θέρμανση, ρεύμα νερό, τηλέφωνο, άντε και φαγητό....

Απλά θα πρέπει να σφίξουμε το ζωνάρι φίλε μου.
Ας κάνουμε και ενα Πάσχα τρώγοντας ρεβύθια

Δεν προείται ο Ελληνας φίλε μου.
Σε 30 μέρες θα δείς τη μεγάλη φυγή.
Φορτωμένα τα τουτου τους και δρόμο για το μεγάλο φαγοπότι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2009, 21:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου allzzaro,αυτό που σου λέω είναι ότι έχουμε
να κάνοτμε με μια ατμομηχανή που την σταματάνε σιγά σιγά,
για να την ακινητοποιήσουνε....Αυτός είναι ο άνθρωπος, για πρώτη
φορά, αντιμετωπίζει τέτοιο δίλλημα: Κοιμώμενος και ωραίος, ή
ξύπνιος και σάρωμα όλων των δεοδμένων που του στήσανε γύρω του
και πάλι απο την αρχή...Κι όμως, φίλε, ο άνθρωπος θα προχωρήσει...
Θα ξεπεράσει κι αυτή την κατάσταση και θα γίνει σοφότερος κι
αυτή τη φορά πραγματικά σοφότερος...
Όσο για την έξοδο..Πανικός είναι, τρέχουν για να τρέχουν, δές το
σαν καλό παράδειγμα για το πόσο ζώα γίναμε, που μας κάνουνε ότι
θέλουνε....Που να πάνε, ρε φιλαράκι; Σαν την άδικη κατάρα μές
στους δρόμους τριγυρνώ...Σου θυμίζει τίποτε το άσμα;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2009, 22:44:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Κι όμως, φίλε, ο άνθρωπος θα προχωρήσει...
Θα ξεπεράσει κι αυτή την κατάσταση και θα γίνει σοφότερος κι
αυτή τη φορά πραγματικά σοφότερος...

Mου αρέσει που είσαι αισιόδοξος.
Να σε ρωτήσω.
Απο που ορμώμενος αισιοδοξείς οτι θα γίνει σοφότερος μιας και με την πάροδο των χρόνων η σοφία περνά στο περιθώριο.
Είδες που οδηγηθήκαμε?
Κατηγορούμε την Νέα Τάξη Πραγμάτων που ανέβηκε στην πλάτη μας γιατί σκύψαμε.
Και σε ρωτώ.
Γιατί σκύψαμε?
Θεωρείς οτι το πάθημα έγινε μάθημα?
Σε πληροφορώ οτι δεν έγινε κάν πάθημα για να γίνει μάθημα.
Εδώ περνά η αντίληψη οτι μας εκμεταλλεύτηκαν, οτι μας χειραγώγησαν, μας ξεγέλασαν κανείς δεν λέει ρε σείς.. τρέχαμε σαν κατουρημένοι να πάρουμε τα καταναλωτικά και τις πιστωτικές οταν ξέραμε το καρπούζι μου θα μας έχωναν..


Πές μου λοιπόν ποιός σοφός σήμερα δεν έχει πέσει στην παγίδα αυτή..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2009, 22:56:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτό είναι ένα θέμα φίλε μου allzzaro..Βλέπεις, δεν είμαι
αισιόδοξος, απλά πιστεύω ότιέχω καταλάβει τον άνθρωπο...Έχω καταλάβει
ότι όλα, όσα του συμβαίνουν τα ξεπερνάει..Επειδή, όμως, η
γνώση που έρχεται καμιά φορά περνάει απαρατήρητη, έρχεται και
πάλι, με άλλη μορφή, για να κατανοήσουμε τι ζητάμε και τι
λέμε ότι πιστεύουμε..Ακόμη κι οι άνθρωποι που λένε ότι δεν
ζητάνε τα ίδια με τους άλλους, όλοι τα ίδια θέλουμε...Και τώρα
αρχίζει το παζάρι, για το τι θέλουμε και τι είμαστε πρόθυμοι
να δωσουμε γι αυτό..Ελευθερία, αρχές, ιδέες, ιδανικά..
Όλα πουλούνται..Ότι πάρεις 100!!!
Αλλά,.... όντως, θα ξεπεράσει ο άνθρωπος κι αυτή την κατάσταση...
Είναι το πιο ανθεκτικό όν, σε αυτόν τον πλανήτη...Κι ας ξεγελάει
με τις αδυναμίες του...Θα επικρατήσει, ότι εμπόδιο κι αν του
βάλουνε..Γι αυτό και κοιταω τι γίνεται, ώστε μετά να μας μείνει το
όφελος αυτου που συνέβη... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2009, 23:52:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Αλλά,.... όντως, θα ξεπεράσει ο άνθρωπος κι αυτή την κατάσταση...


Εδώ που φτάσαμε, φτάσαμε γιατί το θέλαμε.
Θα μπορούσαμε να μην είχαμε φτάσει.
Είναι σίγουρο οτι δεν βαδίσαμε ορθά.
Πολύ φοβάμαι φίλε μου τρεχαγύρευε οτι και αυτή τη φορά, δεν θα μπορέσει να την ξεπεράσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2009, 01:29:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
"Εξάλλου, η Federal Reserve ανακοίνωσε ότι προκειμένου να υποστηρίξει τις αγορές ομολόγων και τις στεγαστικές αγορές θα προχωρήσει σε αγορές επιπλέον 750 δισ. δολ. σε χρεόγραφα διασφαλισμένα με ενυπόθηκα δάνεια (MBS) αυτό το έτος και θα αυξήσει τις αγορές ομολόγων κρατικών οργανισμών (agency debt) έως 100 δισ. δολ. στα 200 δισ. δολ."


...και συνεχιζεται η πολιτικη,να μοιραζουν χρημα απο το ελικοπτερο !

που θα οδηγησει ?
μα στο ...THE END OF DOLLAR !!

βαλτε στο you tube να κανει search "ΤΗΕ ΕΝD OF DOLLAR" και καθιστε να απολαυσετε συνωμοσιολογια...το προβλημα ομως ειναι πλεον ειναι πιθανον να συμβει...

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2009, 08:55:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μα αγαπητέ μου allzzaro, ο άνθρωπος, όπως και να είναι
έχει ικανότητα να ξεπερνά τις καταστάσεις, όχι με το σώμα του,
αλλά με το μυαλό του..Κι όπως έλεγε ο Νίτσε, "ότι δεν με
σκοτώνει,με κάνει πιο δυνατό"....
Αν όχι εμείς,θέλω να πω, τότε η επόμενη γενιά,ή η άλλη,
αλλά ο άνθρωπος, γεννήθηκε για να επικρατήσει..Κι όσα σενάρια
και αλήθειες κι αν του τυχουν, η μοίρα του θα τα ξεπερνά...Γιατί
είναι παιδί Θεού...Γιατί είναι ο κυρίαρχος ΑΥΤΟΎ του κόσμου...
Συνωμοσιολογίες και αλήθειες, δεν διαφέρουν...Τόσα που συμβαίνουν
σήμερα, πως να διακρίνεις το αληθινό απο το υποψήφιο;
Αλλα, όντως, λόγω της κρίσης, μας ετοιμάζουν ριζοσπαστικά μέτρα,
που θα ξεσηκώσουν τον κόσμο...'Άρχισαν με μηδενικές αυξήσεις...
Δοκιμές κάνουν με αντιεξουσιαστές και διαδηλωτές...Εξεγέρσεις
φοβούνται και θέλουν να καταστείλουν...Εξεγέρσεις λαών κι εθνών...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2009, 11:03:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
quote:
Μηδενική αύξηση μισθών για το 2009ανακοίνωσε η κυβέρνηση!!!!Πρώτη φορά τα τελευταία 30 χρόνια,που βγαίνει μια τέτοια κυβερνητική αποφαση

Αυτό δα έλλειπε να δίνανε και αυξήσεις.

Και αν κατάλαβα καλά αυτό ισχύει για τις αμοιβές του 2010 (διορθώστε με αν κατάλαβα λάθος).
Στον ιδιωτικό τομέα όχι μόνο δεν έχουν γίνει αυξήσεις, έχουν αρχίσει και τις μειώσεις...

quote:
Κι όμως, φίλε, ο άνθρωπος θα προχωρήσει...
Θα ξεπεράσει κι αυτή την κατάσταση και θα γίνει σοφότερος κι αυτή τη φορά πραγματικά σοφότερος...

Ο Έλληνας ??????
Επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω.
Αν κρίνω από την αντίδρασή του και την απάθειά του ενώ βλέπει πως το πράγμα δεν πάει καλά, πιστεύω πως ο Έλληνας θα βάλει μυαλό μόνο όταν συνειδητοποιήσει ότι έφτασε στον πάτο.

Πήγα έτσι για το γαμώτο μια βόλτα στα μαγαζιά την τελευταία μέρα των εκπτώσεων.
Οι τιμές ήταν στα ίδια επίπεδα με πέρσυ. Οι άνθρωποι (επιχειρηματίες σου λένε μετά) δεν έχουν ιδέα τι θα πάθουν σε λίγους μήνες. Αντί να ξεπουλήσουν και να μαζέψουν κανένα φράγκο τώρα που ακόμα υπάρχουνε, αυτοί ακόμα αντιμετωπίζουν τον καταναλωτή λες και είναι η χήνα με τα χρυσά αυγά. Προσωπικά δεν μου καίγεται καρφί για τους μαλάκες που θα φαλιρίσουν τα μαγαζιά τους σύντομα, τον καϋμένο τον κόσμο που θα μείνει άνεργος λυπάμαι μόνο...

Edited by - KERRY KING on 19/03/2009 11:05:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2009, 13:07:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Κι όμως, αγαπητέ μου φίλε KERRY KING, ο Έλληνας δεν αντιδρά
εύκολα, αλλά, οταν αντιδρά, κάνει πολύ φασαρία και πετυχαίνει
τον στόχο του...Χιλιάδες χρόνων ιστορίας, το αποδεικνύουν...
Όσο για μειώσεις, ξεκινήσανε, με μειωμένο ωράριο και μειωμένες
αποδοχές...Φίλε μου, πιστεύεις ότι αυτά είναι στην ουσία τα νέα
μέτρα;Εγώ αμφιβάλλω..Πιστεύω ότι τώρα θα γινει πολύ χειρότερο...
Οι επιχειρηματίες που λές, είναι μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας..
Πολλοί μαζεύουν λίγα λεφτα για νά χουν και θα την κοπνίσουν
νύχτα απο τα μαγαζιά τους...Ήδη άρχισε το φιανόμενο...Να μην
πούμε για ακάλυπτες επιταγές....
Έρχονται χειρότερα, όχι μόνο για την ζωή μας, αλλά και για τις
αξίες μας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2009, 18:41:28  Εμφάνιση Προφίλ
Πολλα έχουν γραφτεί που θέλω να σχολιάσω δεν ξέρω τι να πρωτοβάλω λοιπον
Για τις κάμερες εγώ ειμαι υπέρ και τι έγινε δηλαδή που μας καταγράφουν?
Αυτό πρέπει να το φοβούνται μονο οι εγκληματίες δεν έχουμε κανένα λογο
Να φοβόμαστε .
Το facebook εγώ είμαι μέλος και γουστάρω έχω βρει παλιούς συμμαθητές ,
Φίλους ,γνωστούς που είχα χρονια να τους δω και τι έγινε που έχω βάλει
Το πραγματικό μου ονοματεπώνυμο σάμπως εδώ που συζητάμε με ψευδώνυμο
Αν θέλουν δεν μας εντοπίζουν ?άνετα απλα έχουμε την ψευδαίσθηση ότι
Μας προσφέρει κάποια ασφάλεια το ψευδώνυμο .


quote:
Εδώ που φτάσαμε, φτάσαμε γιατί το θέλαμε.
Θα μπορούσαμε να μην είχαμε φτάσει.
Είναι σίγουρο οτι δεν βαδίσαμε ορθά.


Σωστή διαπίστωση έτσι είναι .

quote:
Πήγα έτσι για το γαμώτο μια βόλτα στα μαγαζιά την τελευταία μέρα των εκπτώσεων.
Οι τιμές ήταν στα ίδια επίπεδα με πέρσυ. Οι άνθρωποι (επιχειρηματίες σου λένε μετά) δεν έχουν ιδέα τι θα πάθουν σε λίγους μήνες. Αντί να ξεπουλήσουν και να μαζέψουν κανένα φράγκο τώρα που ακόμα υπάρχουνε, αυτοί ακόμα αντιμετωπίζουν τον καταναλωτή λες και είναι η χήνα με τα χρυσά αυγά. Προσωπικά δεν μου καίγεται καρφί για τους μαλάκες που θα φαλιρίσουν τα μαγαζιά τους σύντομα, τον καϋμένο τον κόσμο που θα μείνει άνεργος λυπάμαι μόνο...



Έχεις μια εμπάθεια με τους έμπορους ρε φιλε εξαρτάται που πηγές να ψωνίσεις
Και τι είδος τα τσουβαλοποιεις όλα .
Το να φαλιρίσουν τα μαγαζιά εχει και κάποιες επιπτώσεις εκτος απ τους έμπορους
Θα απολυθεί κόσμος θα χάσει λεφτά η εφορία από το ΦΠΑ τα ασφαλιστικά ταμεία
Και θα μεγαλώσει και άλλο ο αριθμός των ανέργων χωρια που αμα βαρέσουν κανόνι
Θα χάσουν λεφτά και άλλες εταιρείες κτλ που θα έχει σαν συνέπεια μια από τα
Παραπάνω .


quote:
Έρχονται χειρότερα, όχι μόνο για την ζωή μας, αλλά και για τις
αξίες μας...

Οι άξιες έχουν χαθεί προ πολλού απλα θα χαθούν και οι ελάχιστες που έχουν απομείνειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2009, 19:40:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Ήμουν κάτι παραπάνω από σίγουρος ότι θα μου την πεις ρε Open Mind....

Διάβαζε προσεχτικά τα ποστ μου και μην μου την λες έτσι απλά για τον αντίλογο (αν και μέσα από τον υγιή αντίλογο βγαίνουν χρήσιμα συμπεράσματα). Εννοείται πως δεν τσουβαλοποιώ τους εμπόρους και πίστεψέ με δεν έχω την παραμικρή εμπάθεια προς σ'αυτούς (χωρίς αυτούς θα πάψω να υπάρχω επαγγελματικά).

Μην μου λες όμως πως δεν υπάρχει αρρωστημένη νοοτροποία στην ελληνική αγορά. Έχεις πάει στο εξωτερικό να δεις τι σημαίνει εκπτώσεις ??? Μην μου λες τώρα πως δεν μαλακίζονται οι έλληνες έμποροι. Πήγα ρε φίλε την τελευταία μέρα των εκπτώσεων να αγοράσω αμάνικο μπουφάν. Ούτε στο Κωλονάκι πήγα, ούτε στην Γλυφάδα, πήγα σε στοκατζίδηκα (αν και με θεωρείς ψωνάρα, εγώ μόνο από στοκατζίδικα αγοράζω τα ρούχα μου). Σε πληροφορώ πως δεν βρήκα μπουφάν κάτω από 40 ευρώ !!! Μόνο κάτι τελεταία κομμάτια σε XS τα οποία ήτανε στα 25 ευρώ. Από περιέργεια έριξα μια ματιά και σε παπούτσια και σε παντελόνια. Οι ίδιες τιμές που ξέρω εδώ και ενάμιση χρόνο.... Και υποτίθεται ότι είμαστε σε εκπτώσεις (ειδικά την τελευταία μέρα και καλά γίνεται το απόλυτο ξεπούλημα) και σε περίοδο κρίσης....

αν θεωρέις πως έχω άδικο, εγώ πάω πάσο. Πιστεύω θα συμφωνήσουν πολλοί μαζί μου, ο έλληνας έμπορος στην πλειοψηφία του κοροϊδεύει τον καταναλωτή στις εκπτώσεις και τέτοιες νοοτροπίες καλό είναι να εξαφανιστούν σιγά-σιγά. Δεν μας φταίνε τα 700 ευρώ μισθός Open Mind, μας φταίει το ότι δεν φτάνουν για να ζήσεις και αυτό είναι το απαράδεκτο. Με 700 ευρώ ζεις μια χαρά στην Γερμανία και ας με διαψεύσει κάποιος....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2009, 19:53:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Αν όχι εμείς,θέλω να πω, τότε η επόμενη γενιά,ή η άλλη,
αλλά ο άνθρωπος, γεννήθηκε για να επικρατήσει..Κι όσα σενάρια
και αλήθειες κι αν του τυχουν, η μοίρα του θα τα ξεπερνά...Γιατί
είναι παιδί Θεού...

Παιδί Θεού λοιπόν!
Κοντός ψαλμός αλληλούια.
Αυτό θα το διαπιστώσουμε πιστεύω συντόμως.
Η επόμενη γενιά λοιπόν φίλτατε.
Η επόμενη γενιά, με τις υπάρχουσες συνθήκες θα αντιμετωπίσει πολύ σοβαρά προβλήματα επιβίωσης και εάν μπορέσει και καταλάβει τα λάθη που έκαναν στο παρελθόν, εστω και αργά ίσως να έχει πιθανότητες να επιβιώσει.
Μέχρι στιγμής πάντως οδηγούμεθα στον όλεθρο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2009, 19:58:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητοί μου φίλοι, η κουβέντα αρχίζει να έχει νέα στοιχεία
κι οι κοινωνικές εξεγέρσεις, γίνονται πλέον θέμα συζήτησης
καθημερινά....
Αν οι κάμερες μέχρι τώρα δείχνουν καλές, φίλε μου open mind, απο
δώ και πέρα, εκτός απο κουκούλες, θα αρχίσουν, με προσχημα την
τάξη, να μιλάνε για περιορισμένες συγκεντρώσεις, δελτία φαγητού
και άλλα τέτοια όμορφα....
Πιστεύω ότι τώρα αχίζουν τα δύσκολα..Ακούω για ρουφιανολογίες
και άλλες ..προοδευτικές κινήσεις ...εκσυγχρονισμού της δημοκρατίας...Η κατάσταση, κύριοι και κυρίες, αρχίζει και
αποσυντονίζεται..Σιγά σιγά, ο κόσμος αλλάζει..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy