ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ .
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 33
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2009, 09:39:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά μπορούμε να αναφερόμαστε και για πράγματα , που δεν αφορούνε άμεσα αλλά έμεσα την εξέλιξη της προσωπικότητας .
Ο λόγος ;
Για να υπάρξει η ορατή μορφή , το σχήμα ,ο χρόνος , το αποτέλεσμα , διενήργησε κάτι προς αυτόν τον σκοπό.

Αυτό που διαπίστωσα προς μεγάλη μου έκπληξη , είναι η συμμετοχή του άθεου .
Παρότι δεν συμφωνεί με όσα γράφουμε , έριξε ένα αρκετά εξελιγμένο ανέκδοτο .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2009, 09:53:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχουν σημασία τα ονόματα των δυνάμεων, είτε
ασώματοι, είτε λειτουργικά, είτε πυρός φλόγα, alfa-omega,
είναι όλοι άγγελοι, μεταφορείς μηνυμάτων του Θεού...
Αυτό το ρόλο εξυπηρετουν κι όχι κατ επιλογήν, αλλά
εξ αγγέλειν....
Καλέ μου φίλε, τα πάντα είναι ο άνθρωπος...Και βέβαια θα
αποκτήσουμε την αυτογνωσία κάποια στιγμή και τα πάντα...
Γιατί είμαστε θεοί και Υιού Υψίστου πάντες...
Στο τέλος όλα θα φανούν απλά, αλλά η τωρινή μας άγνοια τα
κάνει να δείχνουν πολλά πράγματα...Εμείς ας προσηλωνομαστε
σε ότι έχουμε εντεταλθεί και όλα θα βγούν στην πορεία...
Εξηγήσεις,αντιληψεις και δυνάμεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2009, 20:59:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ alfa-omega,το θεικό σχεδιο όντως ενεργεί και
επειδή δεν προσωποληπτεί, ο άθεος που λές, μπορεί να
δει πράγματα που εμείς δεν α δούμε, όχι γιατί είναι
άθεος, αλλά γιατί το πνεύμα του βλέπει καλά....
Αυτό το σχέδιο, φίλε μου, δεν θέλει βοήθεια..Ενεργεί μόνο
του και εμείς το βλέπουμε και συμμετέχουμε.....
Πρέπει να αφήσουμε κάτι πίσω μας και να πάμε μπροστά...Αυτό
μοιάζει κάπως σνα τη γέννα..Πονάει, δηλαδή...Αξίζει τον κόπο
όμως, φίλε μου..Μιλάμε για ένα άλλο κόσμο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2009, 22:16:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ trexagireve :


Eχω την αίσθηση ότι πρέπει να διευκρινίσουμε τι καταλαβαίνει ο καθένας μας ,όταν αναφέρεται στην Α Π Ρ Ο Σ Ω Π Ι Α . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2009, 16:53:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εν πνεύματι αδελφέ trexagireve ,σεβαστοί αναγνώστες :
Από την γέννηση και μετέπειτα ο καθένας ,έχει μία συγκεκριμένη μορφή .
Σε αυτήν αφοσιώνεται .
Το σύστημα των αντιθέτων το ανακαλύπτουμε ούλοι ,αλλά ολίγοι είναι αυτοί οι συνάνθρωποί μας , οι οποίοι εμπέδωσαν ότι πρέπει να ξεπεραστεί ,για τον απλούστατο λόγο, ότι εξυπηρετεί κάποιον σκοπό και συγκεκριμένα την προσωπικότητα .
Ναι καλά διαβάσατε , το σύστημα των αντιθέτων υπηρετεί την εξέλιξη γενικά και συγκεκριμένα την διαμόρφωση της προσωπικότητας ,της κάθε προσωπικότητας .
Συμβαίνει κάτι το οποίο μοιάζει με παράδοξο γεγονός ,το οποίο όμως δεν είναι .
Η προσωπικότητα υπηρετεί τα αντίθετα ζεύγη ,ιδιοτελώς .
Φυσικά και πως θα ήτο δυνατόν να τα υπηρετεί διαφορετικά ?
Η ανιδιοτέλεια είναι χαρακτηριστικό , που αναφέρεται σε προσωπικότητες που ωρίμασαν .
Στο κοντινό περιβάλλον μας ,μέσα από την καθημερινότητα .
Υπάρχουνε βέβαια .


Λοιπόν αυτές οι ολίγες προσωπικότητες , που ωρίμασαν περνάνε δύο στάδια ,αν μπορώ να το γράψω έτσι .
Το ένα είναι το θεωρητικό .
Σε αυτό μαθαίνουνε για μία θεώρηση των πραγμάτων ,η οποία είναι διαφορετική ,από αυτήν που όλοι μας βιώνουμε καθημερινά .
Γενικά θα γράψω μαθαίνουνε για την ύπαρξη της διάστασης που καλούμε Α Ι Ω Ν Ι Ο Τ Η Τ Α .

Αυτό το στάδιο είναι σημαντικό ,αν και θεωρητικό για τον εξής απλούστατο λόγο.
Η πραγματικότητα διαφεύγει των αισθήσεών μας ,δηλαδή εξαπατούνται οι αισθήσεις μας και ζούμε συνήθως σε έναν κόσμο ,ο οποίος αποδέχεται μονάχα την διάσταση που ,αγγίζει ,γεύεται ,μυρίζει ,ακούει & οράται .

Εδώ βέβαια το άτομο που προσπαθεί να μελετήσει σοβαρά την νέα αυτήν θεώρηση των πραγμάτων ,δεν έρχεται σε αντίθεση με τους συνανθρώπους του .
Τουλάχιστον για το χρονικό διάστημα ,κατά το οποίο θα είναι ενθουσιασμένος για το ΑΙΩΝΙΟ .

Οι έντονες αντιπαραθέσεις αρχίζουνε ,από το σημείο κατά το οποίο αυτό το άτομο προσπαθεί να αποστασιοποιηθεί από την προσωπικότητα .
Μα το θέμα δεν είναι βέβαια οι καθιερωμένες αντιλήψεις των συνανθρώπων του ,αλλά η ουσία .
Το άτομο που επιδιώκει ΑΠΡΟΣΩΠΙΑ , έχει μάθει στην θεωρία , ότι τα πάντα είναι αιώνια και ότι αυτό είναι ένα μέρος της μοίρας του .
Για να μην αναφερθώ και πάλι στην ψυχή ,θα μιλήσω μεταφορικά .
Μία προσωπικότητα που έχει τα πάντα σε υλικά αγαθά , θα έπρεπε φυσιολογικά να είναι ευτυχισμένη .
Είναι ;
Ο λόγος που δεν καταφέρνει να φτάσει στην διαχρονική ευτυχία , είναι η σχετικότητα .
Δηλαδή το γεγονός ,ότι δεν μπορεί μία προσωπικότητα ,από την φύση της να ενεργεί απρόσωπα .
Θα πρέπει να το ξεπεράσει .
Όταν συμβεί , βρίσκεται ουσιαστικά εν πνεύματι (με το ένα πόδι ) σε έναν κόσμο άυλο ,άπειρο ,ατελείωτο ,άφθαρτο και σωματικά σε αυτόν που αντιλαμβανόμεθα ούλοι μας .
Στην απλούστατη μορφή ,η διαφοροποίηση της προσωπικότητας , από την μορφή & τα αντίθετα ζεύγη , επέρχεται στην φαντασίωσή μας .
Όσο και να νομίζουνε κάποιοι ότι είναι μωρία ,η γραφικό ,η εκτός πραγματικότητας , η φαντασίωση απεικονίζει ρεαλιστικότατα την διάσταση από την οποία κατάγεται η ανθρωπότητα .

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΑ και ομοιάζουνε με ένα παράμυθο.
Η προσωπικότητα που είναι απρόσωπη ( συμπεριφέρεται απρόσωπα ) , γνώρισε την διαφορά μεταξύ αυτών των δύο εννοιών .
Κλείνω με το χαρακτηριστικό γνώρισμα αυτής της απροσωπίας το οποίο είναι , η αδιαφορία της για τα προσωπικά και το έντονο ενδιαφέρον για κάτι ανώτερο, το οποίο βέβαια και υφίσταται .
Η ευθυγράμμιση της προσωπικότητας με την ψυχή είναι εφικτή, μόνον όταν το άτομο που το επιδιώκει , συμπεριφέρεται απρόσωπα .
Εδώ υπάρχει μεγάλη άγνοια .
Ο κόσμος νομίζει ότι αν χάσει την προσωπικότητά του ,χάνει τα πάντα .
Αντίθετα όπως έγραψες αγαπητέ trexagireve , είναι όπως και με την γέννα ,γεννιέται κάτι καινούριο και ο πόνος βέβαια κρατάει, όσο η προσωπικότητα αντιστέκεται σε αυτήν την μεταμόρφωση .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2009, 20:56:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σου αγαπητέ alfa-omega,συμφωνώ με αυτά που
γράφεις, αλλά η διαδικασία της γέννας, ισχύει για τον άνθρωπο,
αφού εξελίσεται και δεν είναι στην τέλεια μορφή του για να
μπορεί να διαμορφώσει μόνο προσωπικότητα...Έχουμε μια παράλληλη
εξέλιξη, μέσα απο την ζωή, όπου, πρέπει να μάθει την υποκειμενική
οπτική ο άνθρωπος για να μην έχει αυτή την απροσωπία που λές...
Η απροσωπεία είναι αρχική κατάσταση, καθώς, δεν έχεις ενδιαφέροντα,
επιθυμίες, καλές και κακές σκέψεις, είσαι αφασία, που λέμε...
Αδιάφορος και απρόσωπος....
Για να γίνεις θεός, όμως, δεν χρειάζεται να είσαι απρόσωπος,
αλλά ευσπλαχνικός, συμπαθείας πλήρης..Αντέχεις, να νοιώσεις τον
πόνο όλου του κόσμου; Να σκεφτείς όλους τους πονεμένους και να
νοιώσεις αυτόν τους το πόνο;
Έτσι γίνεσαι θεός...Απο την συνειδητοποίηση,του πόνου, βγαίνουν
δυνάμεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2009, 22:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ alfa-omega

Αυτό που, πιστεύω, ότι πρέπει να επισημανθεί είναι ότι το θέμα δεν είναι να μετατραπεί το άτομο στο αντίθετό του, αλλά να διατηρήσει τις προηγούμενες αξίες του, αναγνωρίζοντας ταυτόχρονα και τις αντίθετές τους.
Φυσικά αυτό σημαίνει σύγκρουση και διχασμό. Είναι φυσικό το άτομο να θέλει να αποφύγει μια τέτοια κατάσταση, τόσο από φιλοσοφική όσο και από ηθική άποψη.
Στο βαθμό που η όλη κατάσταση εκδηλώνεται με την απόρριψη γενικά παραδεκτών και αναμφισβήτητων αξιών, το αποτέλεσμα είναι μια μοιραία απώλεια. Όποιος φέρεται με αυτό τον τρόπο, αδειάζει τον εαυτό του από τις αξίες του, όπως έχει πει ο Νίτσε.

Ο μόνος που διαφεύγει από τον σκληρό νόμο της εναντιοδρομίας (κατά την Ηρακλείτειο ονομασία αυτής της έννοιας), είναι εκείνος που γνωρίζει πώς να διαχωρίζει τον εαυτό του από το ασυνείδητο, όχι απωθώντας το αλλά τοποθετώντας το φανερά μπροστά του και αναγνωρίζοντάς το σαν εκείνο το οποίο δεν είναι ο ίδιος.

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2009, 11:53:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ κηφέα & trexagireve , η απροσωπία είναι το αντίθετο της προσωποποίησης φαινομενικά .
Αυτό όμως που δεν βλέπουμε είναι ο ανώτερος εαυτός ,η ψυχή και γενικά οι αόρατοι κόσμοι , τους οποίους η δεχόμαστε ότι υφίστανται η όχι .

Δέχομαι κάτι ανώτερο από την προσωπικότητα ,δεν σημαίνει ότι πρέπει απαραίτητα και να το δώσω ένα σχήμα ,η μορφή .
ΠΟΙΑ ΜΟΡΦΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ , ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ,ΤΟΝ ΘΕΟ ;

Εμείς εδώ ασχολούμαστε με την προσωπικότητα και την προσωπική συμπεριφορά μας ,δηλαδή με κάτι το οποίο θα πρέπει κάποτε να ξεπεράσουμε .
Αναζητάμε λοιπόν έναν τρόπο .
Μελετάμε τις συμπεριφορές μας και προσπαθούμε να κατανοήσουμε ,τους λόγους και τα αίτια που συμπεριφερόμαστε ,όπως συμπεριφερόμαστε .
Δεν αναφέρομαι στα αυτονόητα .
Ο κόσμος αυτός (αυτός που βιώνουμε καθημερινά όλοι ) είναι πεπερασμένος και αν υφίσταται , υπάρχουνε συγκεκριμένα αίτια .
Ήδη ανέφερα ,ότι εξυπηρετεί μία σκοπιμότητα .
Αυτή δεν είναι να είμαστε αντίθετοι από την προσωπικότητα ,αλλά από ότι συμπέρανα αυτά σας έδωσα να καταλάβετε από το προηγούμενο μήνυμά μου .

Εδώ υπάρχει διαφορετική αντίληψη, για τα πράγματα τα οποία βρίσκονται υπεράνω της προσωπικότητας .
Για να δούμε πως προκύπτει αυτή η διαφοροποίηση , θα πρέπει να εντρυφήσουμε στα εσώτερα του εαυτού μας ( εύκολο να το γράφεις και να το λες ,δύσκολο όμως να το εφαρμόσεις ).

Εν πάση περιπτώσει ,υπάρχει τρόπος για να δούμε την διαφορά .
Συγκεκριμένα προτείνω να δούμε που εντάσσει ο καθένας μας την προσωπικότητα ?
Ως προς αυτό θα πρέπει να δούμε αν η προσωπικότητα μας ανήκει , η δεν μας ανήκει .

Ήδη έχω γράψει , ότι τίποτα δεν μου ανήκει .
Η προσωπικότητα ,η ζωή, η ύπαρξη ανήκουνε σε δυνάμεις που είναι ΑΟΡΑΤΕΣ ,η μη ορατές δια γυμνού οφθαλμού .

Αυτό μπορούμε να το δεχτούμε όλοι μας ,έστω και θεωρητικά ;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2009, 12:10:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alfa-omega, άκου τι θα κάνεις ... >

Θα εκτυπώσεις όλα αυτά τα ποστ που έχεις κάνει στο συγκεκριμένο θέμα (τα δικά σου εννοώ). Κατόπιν, θα βρεις έναν κοινωνικό λειτουργό ή έναν ψυχολόγο και - πρέπει να έχεις θάρρος όμως - θα πας να τους τα διαβάσεις - δυνατά όμως. Μετά, έλα να μας πεις τι σου είπαν ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2009, 12:21:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Ον και το όν, έχουν μορφή φίλε μου alfa-omega...Η
υπόσταση, δίνει και τη μορφή στο όν.Η προσωπικότητα,
εκτός απο αυτή που δημιουργείται απο τις κοινωνικές
συνθήκες, είναι ίδιον του καθενός και δεν γίνεται να
πάψει να υπάρχει.Αποτελεί τμήμα του εγώ μας και την ύπαρξης μας
ευρύτερα...Δεν είναι άσχετη με εμάς η προσωπικότητα μας.Εμείς
είμαστε λίγο άσχετοι με αυτή...
Η ύπαρξη με την ιδιοκτησία, ειδικά σε πνευματικές καταστάσεις και
ζητήματα, δεν έχουν καμιά σχέση..Η ύπαρξη έχει ιδιότητες και
χαρίσματα, αυτό δεν είναι δέσμιο αλλά απελευθερωτικό...Ο άνθρωπος,
ως δύναμη, παίρνει μια άλλη θέση στην πνευματική ολότητα..Αποτελεί
τμήμα του όλου και γι αυτό και έχει συναίσθηση....
Πρέπει, όμως, ο καθένας να γίνει κάτι, μια ουσία, συμπληρωματικό
τμήμα και παραπληρωματικο με το οικοδόμημα του πνεύματος.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2009, 13:28:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ ποια μορφή υιοθετείς για το ΟΝ ;
Αν δεν υιοθέτησες καμία ,πως το φαντάζεσαι ;

Νομίζω ότι δεν μπορεί να ειπωθεί φίλε μου τίποτα συγκεκριμένο .
Όσα ελέχθησαν σε βιβλία π.χ αγία γραφή , είναι προσεγγίσεις .
Μόνο ο ZIP ( όπως δήλωσε σε προηγούμενο μήνυμα του ) γνωρίζει το ΑΠΟΛΥΤΟ .
Πως να το κάνουμε , έχει την γνώση .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2009, 13:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μόνο ο ZIP ( όπως δήλωσε σε προηγούμενο μήνυμα του ) γνωρίζει το ΑΠΟΛΥΤΟ .


Μπορείς να μου πεις ρε φίλε μου, ΠΟΥ ακριβώς φαίνεται αυτό ; Σε ποιο προηγούμενο μήνυμά μου το λέω εγώ αυτό ; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2009, 13:58:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα συμπεράσματά ΣΟΥ, δεν σημαίνει πως είναι και λόγια ΜΟΥ. Δεν σημαίνει δηλ. πως επειδή εσύ κατάλαβες πως εγώ γνωρίζω το απόλυτο, το είπα κιόλας. Βασικά, λάθος κατάλαβες. Άσε που εγώ ποτέ μου δεν ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο.

Συμπεραίνεις πως εγώ δεν μπορώ να μιλάω για πράγματα που έχω άγνοια. Και σε ρωτάω "ποιος σου είπε πως έχω άγνοια ;". Εσύ απ' αυτό συμπεραίνεις πως εγώ γνωρίζω το απόλυτο. Άγνωστο το πως το συμπεραίνεις αυτό. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως εγώ ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο. Γιατί έχετε μάθει αυτόν τον σκατο-τρόπο να κάνετε διάλογο μεταξύ σας ; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2009, 14:18:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα σου - ο θεός να το κάνει θέμα δηλ. - το ονομάζεις "Κατανόηση της προσωπικής συμπεριφοράς". Γιατί δεν προσπαθείς να κατανοήσεις την δική σου συμπεριφορά στην παρανόησή σου πως εγώ γνωρίζω το απόλυτο ; Γιατί π.χ συμπεραίνεις ένα τέτοιο πράγμα από την στιγμή που τουλάχιστον εγώ δεν το έχω ισχυρισθεί ;

Η απάντηση είναι πως ΟΔΗΓΕΙΣΑΙ από κάποια σκέψη. Διαβάζοντας π.χ το ποιος σου είπε πως έχω άγνοια ;" - το οποίο σημειωτέον είναι ΕΡΩΤΗΣΗ - δίνεις μια συμπερασματικού τύπου απάντηση εσύ ο ίδιος στον εαυτόν σου κι όχι μόνο αυτό, αλλά ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ και την απάντηση που δίνεις χωρίς να την υποβάλλεις ούτε κατά διάννοια δηλ. σε κάποιο είδος ελέγχου. Αυτήν την συμπεριφορά σου, μπορείς εσύ ο ίδιος να την εξηγήσεις ; Γιατί γίνεται αυτό ; Με ποιον τρόπο δηλ. οδηγείσαι στο να συμπεράνεις αυτό για μένα ενώ εγώ ο ίδιος ποτέ δεν το έχω πει ; Κάτι συμβαίνει δηλ. στο νοητικό σου. Αυτό προσπάθησε να κατανοήσεις. Τα υπόλοιπα που λες είναι μπούρδες γιατί ΕΚΤΟΣ του ότι ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ένα συμπέρασμά ΣΟΥ - ξέρεις πως λέγεται αυτό στην ψυχολογία ; κάνε μια ψιλο-έρευνα αν θες ... - αυτό το εσφαλμένο συμπέρασμά του το κάνεις ΛΟΓΟ του συνομιλητή σου, το βάζεις δηλ. στα χείλη του χωρίς ο ίδιος ποτέ να το έχει πει.

Έχετε μάθει να δημιουργείτε συνεχώς εντυπώσεις. Οι εντυπώσεις όμως που δημιουργείτε κατ' ουσίαν βασίζονται σε ψέμα, σε απάτη ή σε ψυχολογικές διαταραχές που εσείς πρώτοι δεν έχετε το θάρρος να τις δείτε, να τις μελετήσετε και κατόπιν να τις ερμηνεύσετε κατάμουτρα. Προσπαθείς να κατανοήσεις την προσωπική συμπεριφορά ενώ μπρος στα μάτια σου διαδραματίζεται μια συμπεριφορά - η δική σου - ακατανόητη. Αυτό που εσύ σκέφτεσαι όταν διαβάζεις εμένα είναι μια συμπεριφορά. Το να δημιουργήσεις μια εντύπωση - ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ κιόλας - είναι η τροφή σου. Χωρίς αυτό, δεν μπορείς να τραφείς. Και όταν δεν μπορείς να τραφείς, δεν μπορείς και να αναπτυχθείς. Σε ξέρω χρόνια. Λες τα ίδια πράγματα, εδώ και χρόνια. Καμία πρόοδος, καμία εξέλιξη. Εκεί που σε άφησα είσαι. Ούτε ένα βήμα μπρος. Αναπαράγεις τα ίδια και τα ίδια. Προχώρα λίγο ρε φίλε, προχώρα ...

Μπλα, μπλα, μπλα, μπλου, μπλου, μπλου, γεμίζετε σελίδες με κουβέντες που δεν έχουν ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΗΜΑΣΙΑ και ΑΞΙΑ, γιατί αν σε ρωτήσω το νόημα όλων αυτών, θα με κοιτάς σαν χάνος. Αυτές οι 4 σελίδες της παραφιλολογίας και της απίστευτης μπούρδας ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΟΥ. Άντε τώρα να την ερμηνεύσεις ... άμα είσαι μάγκας. Και άμα την ερμηνεύσεις, πες μας και μας ΤΙ κατάλαβες από αυτά που λες.

Edited by - zip on 09/02/2009 14:39:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2009, 14:19:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μίλα, λένε κι αν δεν μπορείς να το πεις μς λόγια,
πές το με πέτρες.....Ειρήνη ημίν αδελφοί....zip alfa-omega
Τον διάλογο όλοι ψάχνουμε, όσο απαισιόδοξοι ή αισιόδοξοι
είμαστε γι αυτόν...
Και η προσωπική συμπεριφορά, αποτελεί ένα κράμα του εαυτού μας και
του ατόμου που φτιάχνουμε για να επικοινωνούμε....Αυτό το άτομο
υπάρχει,θέλει την επικοινωνια και αυτό που μπορεί και πρέπει να
επικοινωνεί, ο εαυτός μας,δλδ, δεν αποκαλύπτεται ολόκληρος κι έχουμε
παρεξηγήσεις...
Αν ήμασταν αληθινοί, τότε θα γίνονταν κι αληθινοί διάλογοι...
Ποιός τολμάει να είναι αληθινός;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2009, 14:54:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν ήμασταν αληθινοί, τότε θα γίνονταν κι αληθινοί διάλογοι...

Σωστά. ΓΙΝΕΤΕ λοιπόν πρώτα αληθινοί και μετά ότι θέ'τε το κουβεντιάζουμε. Για γύρνα πίσω λοιπόν στην πρώτη σελίδα και διάβασε τι λέω στο φίλο εδώ τον alfa-omega

quote:
Φίλε μου, δεν άνοιξα εγώ το θέμα. Εσύ το άνοιξες. Το ζήτημα είναι ΓΙΑΤΙ το άνοιξες. Τι θέλεις να μάθεις ; Κατ' αρχήν, θέλεις να μάθεις ; ή θέλεις να ΜΕ μάθεις ; Απάντησε ειλικρινά, και θα σου πω ποια είναι η έννοια του απόλυτου, αν τόσο πολύ σε ενδιαφέρει δηλ. αυτό. Το να λες "πιστεύω πως είμαι ειλικρινής", πάει να πει πως ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ αν είσαι ειλικρινής και γι' αυτό πιστεύεις. Ε, πίστευε, ok, αλλά άλλο πράγμα η πίστη, άλλο η πραγματικότητα. Άλλο δηλ. τι πιστεύεις πως είσαι κι άλλο τι είσαι.

Τώρα θα μου πεις πως γίνεται κάποιος αληθινός ; Βασικά, πρέπει να δει το ψέμα του. Αν το δει, αμέσως θα δει και την αλήθεια του. Έτσι γίνεται. Ξαναρωτάω λοιπόν >

Γιατί αγαπητέ μου alfa-omega άνοιξες ένα τέτοιο θέμα ; Τι θέλεις να μάθεις ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2009, 15:01:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και η προσωπική συμπεριφορά, αποτελεί ένα κράμα του εαυτού μας και του ατόμου που φτιάχνουμε για να επικοινωνούμε...

Μερικές φορές όμως κατ' ουσίαν η προσωπική συμπεριφορά είναι προσωπική συμπεριφορά. Δεν γίνεται κράμα του εαυτού μας με το άτομο που επικοινωνούμε κι αν γίνεται, κακώς γίνεται γι' αυτό και σήμερα όλοι είναι ένας αχταρμάς και όλοι βράζουν σε μια συμπαντική σκατόσουπα. Η προσωπική συμπεριφορά είναι η ΔΙΚΗ ΣΟΥ συμπεριφορά. Επηρρεασμός σαφώς υπάρχει - και από τον άλλο άνθρωπο - αλλά κατ' ουσίαν είναι ΔΙΚΗ ΣΟΥ. Εγώ δεν βλέπω την συμπεριφορά σου ΣΕ ΣΧΕΣΗ με κάποιον τρίτο. Βλέπω την δική σου συμπεριφορά. Όχι το πως συμπεριφέρεσαι στο τάδε σε σχέση με τον δήνα. Αυτά είναι υπεκφυγές ... Ο ΑΚΕΡΑΙΟΣ άνθρωπος δεν επηρρεάζεται από τίποτε. Συμπεριφέρεται μοναδικά και η συμπεριφορά του είναι ΔΙΚΗ ΤΟΥ.

Edited by - zip on 09/02/2009 15:04:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2009, 16:49:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
άρχισες πάλι να ωρύεσαι .
Αυτήν την φορά όμως αποκάλυψες την εμπάθειά σου .
Με παρακολουθείς λοιπόν χρόνια τώρα και συνεχίζεις να ασχολείσαι με εμένα .

Γιατί δεν ασχολείσαι με τον εαυτό σου ;

Γιατί δεν μπορείς να ελέγξεις την προσωπική σου συμπεριφορά ,έχεις αναρωτηθεί ?

Γιατί διαβάζεις και παρακολουθείς το θέμα και δεν προσφέρεις σε αυτό ,αφού εσύ είσαι γνώστης ,της εξωτερικής & εσωτερικής σύνθεσης του ανθρώπου .

Γιατί δείχνεις μόνο τον προβληματικό σου εαυτό ?

Δεν είναι ανάγκη να είσαι επιθετικός ,γιατί κανένας δεν διεκδίκησε τίποτα από εσένα , μέσα από αυτό το θέμα ,ηρέμησε λοιπόν και χαλάρωσε .

Ο σκοπός σου βέβαια είναι να μειώσεις την προσωπικότητα μου δημόσια .

Συνέχισε μέχρι να κουραστείς .
Ίσως κάποτε να αναρωτηθείς για τον χρόνο που σπατάλησες άδοξα .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2009, 17:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι, προσπαθώ να καταλάβω γιατί πρέπει να
μπαίνει το προσωπικό στοιχείο σε μια κουβέντα,φίλε zip
και καταλαβαινω πόσο σημαντικό είναι η προαωπικότητα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2009, 17:44:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η προσωπικότητα ,η ζωή, η ύπαρξη ανήκουνε σε δυνάμεις που είναι ΑΟΡΑΤΕΣ ,η μη ορατές δια γυμνού οφθαλμού .

Αυτό μπορούμε να το δεχτούμε όλοι μας ,έστω και θεωρητικά ;


Αυτό που αναφέρεις, αγαπητέ alfa-omega: ότι η προσωπικότητα ανήκει σε δυνάμεις αόρατες, ας προσπαθήσουμε να το προσεγγίσουμε με πιο βατούς (ευκολοκατανόητους) όρους. Εννοώ με ψυχολογικούς όρους:

Τα συλλογικά ένστικτα και οι θεμελιώδεις μορφές σκέψης και συναισθήματος των οποίων η δραστηριότητα αποκαλύπτεται από την ανάλυση του ασυνειδήτου , αποτελούν για τη συνειδητή προσωπικότητα ένα στοιχείο που δεν μπορεί να αφομοιώσει χωρίς να παρουσιάσει σημαντικές διαταραχές .

Επομένως , είναι σημαντικό να διατηρούμε κατά νου στην πορεία της ζωής μας , την ακεραιότητα της προσωπικότητας .

Γιατί , αν η συλλογική ψυχή θεωρηθεί προσωπικό «κτήμα» του ατόμου , θα έχουμε σαν αποτέλεσμα μια διαστρέβλωση ή μια υπερφόρτωση της προσωπικότητας .

Επομένως είναι απαραίτητο να γίνει μια καθαρή διάκριση ανάμεσα στα προσωπικά περιεχόμενα και στα στοιχεία της συλλογικής ψυχής .

Αυτή η διάκριση δεν είναι καθόλου εύκολη , γιατί το προσωπικό αναπτύσσεται μέσα από τη συλλογική ψυχή και συνδέεται στενά μαζί της . Έτσι είναι δύσκολο να κρίνει κανείς ποια στοιχεία πρέπει να θεωρηθούν προσωπικά και ποια συλλογικά .

Για παράδειγμα δεν υπάρχει αμφιβολία ότι οι αρχαίοι συμβολισμοί είναι συλλογικοί παράγοντες .

Όλα τα βασικά ένστικτα και οι βασικές μορφές σκέψης και συναισθήματος είναι συλλογικές .

Όλα τα στοιχεία που θεωρούν οι άνθρωποι παγκόσμια είναι συλλογικά . Το ίδιο ισχύει για οτιδήποτε γίνεται κατανοητό σε όλο τον κόσμο , απαντάται σε όλο τον κόσμο , λέγεται και γίνεται σε όλο τον κόσμο .

Αν εξετάσει κανείς προσεκτικότερα την κατάσταση , νιώθει έκπληξη βλέποντας πόσο μεγάλο μέρος της επιλεγόμενης ατομικής μας ψυχολογίας , είναι στην πραγματικότητα συλλογικό .

Το μέρος αυτό είναι πραγματικά τόσο μεγάλο ώστε να επισκιάζει εντελώς τα ατομικά χαρακτηριστικά .

Αφού όμως η εξατομίκευση είναι μια αναπόφευκτη ψυχολογική αναγκαιότητα , βλέπουμε από την άνοδο του συλλογικού πόσο μεγάλη προσοχή πρέπει να δίνουμε σε αυτό το ντελικάτο φυτό της «ατομικότητας» , ώστε να μην ποδοπατηθεί εντελώς .

Με την λέξη «εξατομίκευση» , θεωρούμε τη διαδικασία διαφοροποίησης , που έχει για στόχο της την ανάπτυξη της ατομικής προσωπικότητας . Αφού το άτομο δεν είναι μοναδικό και μεμονωμένο ον , αλλά με την ίδια του την ύπαρξη προϋποθέτει μια συλλογική σχέση , έπεται ότι η διαδικασία της εξατομίκευσης πρέπει να οδηγεί σε πιο έντονες και πλατύτερες συλλογικές σχέσεις και όχι στην απομόνωση .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2009, 18:15:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Θέλω να πω ότι δεν μπορώ να δω το γιατί πρέπει
να κρύβουμε την προσωπικότητα μας, φίλοι...Αυτήν έχουμε
και πιστεύω ακράδαντα ότι κάθε μια σε κάθε έναν απο μας,
είναι άξια και υπέροχη.Αλλά σαν φυτό που θέλει περιποίηση,
θέλει διαρκή "φροντίδα" σε όλα τα επίπεδα, ώστε να συντελείται
φυσιολογικά η ανάπτυξη του.
Η προσωπική συμπεριφορά είναι ειδοποιός του κάθε ανθρώπου, που
έρχεται μέσα απο τις εμπειρίες του με την κοινωνία.Αυτή καθορίζει
την συμπεριφορά, σαν έκφραση του ανθρώπου, απέναντι στους άλλους
και με γνώμωνα την διατήρηση της φιλοσοφίας που διέπει το υποκείμενο.
Η προσωπικότητα είναι ελαφρώς διασκευασμένος ο εαυτός που δείχνουμε
στους άλλους.Γιατί έχει αναπάντητα ερωτηματικά, είναι σε εξέλιξη
και δείχνει πιο πολύ ότι δεν είναι ώριμη...Αλλάζει εύκολα και μπορεί
να φτάσει να εκφράζει εντελως αντίθετα συναισθήματα και θέσεις,
λόγω της ευμεταβλητικότητας του....
Ωστόσο, πρέπει να συνεχίζει να επικοινωνεί ο άνθρωπος, γιατί, σιγά σιγά, μαθαίνει, συνηθίζει και έχει πιο σταθερή έκφραση και φυσικά
έτσι ,μπορεί να διορθωθεί, εφόσον είναι κάτι συγκεκριμένο και όχι
αφηρημένο....Τότε μπορεί ο άνθρωπος να γνωρίσει και να σπουδάσει
τον εαυτό του, να τον βελτιώσει, να σταθεί φίλος και βοηθός του,
μέχρις ότου να σταθεί στα πόδια του και να είναι υπεύθυνος για τις
θέσεις και κινήσεις του..Πάντα σαν προσωπικότητα μιλώντας....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2009, 07:20:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο σκοπός σου βέβαια είναι να μειώσεις την προσωπικότητα μου δημόσια .

Μην σε σοκάρει αυτό που θα πω, αλλά η προσωπικότητά σου είναι κλεμμένη. Ό,τι λες εδώ μέσα, σ' αυτές τις 4 σελίδες, είναι κλεμμένο. Κάπου το διάβασες, κάποιος σου το είπε, μπορεί και να πλήρωσες για να το μάθεις. Αλλά ΤΙΠΟΤΕ απ' όσα λες, δεν είναι ΔΙΚΟ ΣΟΥ πραγματικά. Κράτα τα δανεικά σου φίλε. Άλλα κάποια στιγμή - να το ξέρεις - θα πρέπει να πληρώσεις το χρέος. Και τότε θα είναι αργά ...

Μέχρι την επόμενη επέμβαση ... goodbye my friend ... θα σε "παρακολουθώ", ούτε στην δουλειά μου δεν θα πάω σήμερα για να σε "παρακολουθώ" (χαχαχαχαχαχα)


Edited by - zip on 10/02/2009 07:32:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2009, 09:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα αγαπητέ μου zip κι εσύ αυτή την ενεργητική ποσωπικότητα
χρησιμοποείς τώρα..Την ίδια που κατηγορεις τον alfa-omega,
απλά εσύ έχεις διαφορετικό λόγο που το κάνεις, πιο αδιάκριτο
μπορώ να πω.....
Η προσωπικότητα, επειδή νοιώθει κυριαρχικά, επιτίθεται για να
κατοχυρώσει αυτή της την κυριαρχία επι εννοιών, κάτι που δεν μπορεί
να γίνει, αφού οι έννοιες δεν ανήκουν σε κανέναν...
Αυτή η προσωπικότητα χτίζεται, γκρεμίζεται, φτιάχνεται και σε
κάποια δεδομένη στιγμή θα κριθεί μέσα απο σχετικά τέστ στην
καθημερινότητα μας...
Ζούμε μια συνεχή εκπαίδευση κι αυτό θα συνεχιστεί μέχρις ότου να
αλλάξουμε επίπεδο..Να πάψουμε να προσέχουμε πράγματα αλλά να εννοούμε...Να συνειδητοποιούμε ότι η αλήθεια υπάρχει σαν αρχή κι
εμείς δονούμαστε απο αυτήν είτε ομόηχα είτε κακόηχα....
Δοχεία πνεύματος είμαστε, αλλά πληρώνουμε το κενό;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2009, 11:55:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας δώσουμε την πρέπουσα προσοχή στην κλεμμένη ,η έστω δανική προσωπικότητα ,στην οποία αναφέρθηκε η ολοκληρωμένη προσωπικότητα zip .

Αν αφαιρέσουμε (νοητικά ) από την προσωπικότητά μας ,τους παράγοντες και όλα τα ερεθίσματα ,τα οποία συντέλεσαν στην τελική επίκαιρη διαμόρφωσή της ,τι μένει άραγε από αυτήν ;
Οι εμπειρίες έτσι δεν είναι ?

Μία πλούσια σε εμπειρίες προσωπικότητα διαθέτει στην μνήμη της , περιστατικά ,γεγονότα ,βιώματα .
Οι εμπειρίες βοηθάνε να εμπεδώσει μία προσωπικότητα τα δεδομένα που έχει συλλέξει και τα οποία βέβαια βρίσκονται αποθηκευμένα στην μνήμη .
Στο θέμα αυτό συμμετέχουμε νοητικά .
Είναι αδιανόητο να μεταφέρει μία προσωπικότητα ,τις υποκειμενικές της εμπειρίες ,σε άλλες προσωπικότητες .
Η ιδανική περίπτωση για να κατανοήσει μία προσωπικότητα ,τις εμπειρίες μίας άλλης , είναι να διαθέτουνε ίδια ,η έστω παρόμοια βιώματα .

Μπορούμε να συνεχίσουμε να συζητάμε για προσωπικές συμπεριφορές ουσιαστικά , όταν αναφερόμαστε σε βιώματα της προσωπικότητάς μας .
Σε κάθε άλλη περίπτωση μεταφέρουμε στο θέμα αυτό υλικό ,το οποίο δανειστήκαμε .
Λοιπόν πως θα συνεχίσουμε ?

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι χρήσιμο να συζητάμε για οτιδήποτε έχει άμεση σχέση με την θετικότερη εξέλιξη μίας υπό διαμόρφωση προσωπικότητας .
Μία όμως προσωπικότητα που δέχεται ,ότι η προσωπικότητά της έχει διαμορφωθεί πλήρως και δεν υπάρχουνε περιθώρια βελτίωσης , δεν μπορεί να δεχθεί αυτήν την προοπτική .
Η ακεραιότητα της προσωπικότητας στην οποία αναφέρθηκες κηφέα , δεν γνωρίζω αν είναι πρακτικά εφικτή .
Νοητικά μπορεί να παραμείνει ακέραια , διότι επιθυμεί να είναι ΑΚΕΡΑΙΑ .
Αυτό όμως για να υλοποιηθεί στην πράξη , νομίζω ότι προϋποθέτει θέληση και για να θελήσει μία προσωπικότητα να είναι ακέραια , δεν θα πρέπει να καταλάβει από πού προέρχεται και που πηγαίνει ;

Εμείς εδώ που συγκεντρωθήκαμε κάτω από αυτό το θέμα , γνωρίζουμε ?

Από την συζήτηση (η έστω κουβέντα ) που επιχειρούμε , φαίνεται ότι επιθυμούμε ,διότι για ποιον άλλο λόγο θα σπαταλούσαμε χρόνο ;

Για να περνάει περισσότερο ευχάριστα ?
Λοιπόν περνάμε όμορφα και ωραία ?
Εμένα προσωπικά αυτό με ευχαριστεί περισσότερο από οτιδήποτε άλλο ,δηλαδή να συζητάω για την σύνθεση της ανθρώπινης ύπαρξης και το νόημα που κρύβεται πίσω από την εξωτερική μορφή της, δηλαδή την προσωπικότητα .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2009, 12:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και φυσικά η προσωπικότητα αποτελεί έκφραση του
ανθρώπου προς την κοινωνία αγαπητέ μου alfa-omega...
Είναι η προσωπικότητα που έχουμε, η ατομικότητα μας, αν θέλεις,
εδώ και υπο διαμορφώση, πάντα, άλλως θα ήμαστε αλλού...

Κάποτε είχα αναφέρει το παράδειγμα του Ενώχ, που αναφέρει
η Παλαιά Διαθήγη στη Γέννεση, ο οποίος έφτασε να εννοήσει
τόσο το νόημα του ανθρώπου, ευηρέστησε, λέει τον Θεό και
εμετατέθει...Έφυγε απο κείνη την εποχή και έρχεται στη δική μας,
όπου τον έφερε η προσωπικότητα αι το πνεύμα του...

Εδώ θα ήθελα να δούμε την έννοια της προσωπικότητας,ώς μιας
ύπαρξης που τελεί εν εξελίξει και γι αυτό εύπλαστη και ρευστή,
ώστε να είναι σε θέση να λάβει την όποια μορφή.Κι αυτό για
εκπαίδευση μόνο, αφού ένας θεός, όπως ο άνθρωπος, δεν παίρνει πρόσθετα,αλλά απλώς εκπαιδεύεται...Δεν μπορείς να βγάλεις λάθος τον ......Κατασκευαστη....Είναι αλάθητος..
Η ελεύθερη βούληση του ανθρώπου,είναι αυτή που πρέπει να αυτοεκπαιδεύσει το νου, ώστε να γίνει αντάξιος θεού και να λειτουργήσει ανάλογα στον κοσμο γύρω του...
Η προσωπικότητα είναι ξεχωριστή και για κάθε άνθρωπο πρέπει να
είναι μοναδική και σεβαστή....Αυτή επιτρέπει στο πνεύμα να επικοινωνεί και φυσικά είναι ο καλύτερος εκφραστής του ανθρωπίνου εγώ μας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2009, 13:11:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μπορούσες να δεχτείς φίλε μου ,ότι η προσωπικότητα την οποία διαθέτεις (αυτήν την συγκεκριμένη χρονική περίοδο ) , είναι παλαιότερη από μία επίγεια ,εγκόσμια ζωή ?
Δηλαδή ότι έχεις περάσει από διαφορετικές εποχές ,π.χ βυζάντιο, ρώμη, Αλέξανδρος ο μέγας ,κλασική αρχαία ελληνική περίοδος …..,, για να διαπαιδαγωγηθεί ,εξελιχθεί η προσωπικότητά σου .
Η θεωρείς αυτού του είδους την διαπαιδαγώγηση ,ότι ανήκει σε σενάριο τρελής επιστημονικής φαντασίας ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2009, 13:13:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μπορούσες να δεχτείς φίλε μου ,ότι η προσωπικότητα την οποία διαθέτεις (αυτήν την συγκεκριμένη χρονική περίοδο ) , είναι παλαιότερη από μία επίγεια ,εγκόσμια ζωή ?
Δηλαδή ότι έχεις περάσει από διαφορετικές εποχές ,π.χ βυζάντιο, ρώμη, Αλέξανδρος ο μέγας ,κλασική αρχαία ελληνική περίοδος …..,, για να διαπαιδαγωγηθεί ,εξελιχθεί η προσωπικότητά σου .
Η θεωρείς αυτού του είδους την διαπαιδαγώγηση ,ότι ανήκει σε σενάριο τρελής επιστημονικής φαντασίας ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2009, 17:21:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου alfa-omega καλησπέρα και φυσικά πιστεύω ότι
έχουν ξανάρθει οιίδιοι άνθρωποι επι της γής και ότι ζήσανε παλιότερα...
Είναι πάγια θέση μου, ότι συχνά, μια ζωή, δεν φτάνει για να γίνει η εξέλιξη του ανθρώπου ...Όπως και ότι έρχονται κάποιοι και για να βοηθήσουν τον άνθρωπο.Εδώ εκπαιδεύεται και ολοκληρωνεται η προσωπικότητα του ανθρώπου.Και φυσικά, αναλόγως των εποχών, διαφορετικά μαθήματα και άλλοι σκοποί εξυπηρετούνται..
Αλλα, σε αυτή την τελευταία των εποχών, έρχονται λένε οι προφητείες
οι καλύτεροι της ιστορίας για να βοηθήσουν τον άνθρωπο να
ξεπεράσει τις γήινες αλυσίδες....
Θα ζήσουμε επικές καταστάσεις, καθώς, οι δύο δυνάμεις, με τους
καλύτερους τους θα ριχτουν στη μαχη...Άλλοι εις ζωήν και δοξαν αιώνια
κι άλλοι εις αισχύνη αιώνια....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2009, 20:06:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναφέρεσαι σε υπερανθρώπινες οντότητες οι οποίες επεξεργάζονται την εξέλιξη του πλανήτη σε υλοποιήσιμα από την προσωπικότητα επίπεδα .
Εργάζονται δηλαδή με νοητικό υλικό όπως ιδέες και κατά χρονικά διαστήματα τις προωθούν στην ανθρωπότητα.
Αυτός είναι και ο λόγος που δεν μπορούμε να πιάσουμε το κεντρικό νόημα ,η αν θες τις σημαντικές λεπτομέρειες ,επειδή η προσωπικότητά μας ακόμη διαμορφώνεται.
Έχουμε βέβαια την αποκάλυψη του Ιωάννη ,αλλά ακόμη και οι ποιο ανοιχτόμυαλοι ,δεν μπορούνε να ερμηνεύσουνε πλήρως (λεπτομερώς ) αυτά που θα ακολουθήσουνε ,διότι δεν μπορούνε να καθοριστούνε χρονικά οι προφητείες του (εδώ χωράει μεγάλη κουβέντα ,αλλά θα πρέπει να υλοποιηθεί σε κατάλληλο θέμα ).
Αυτό είναι το μεγαλύτερο εμπόδιο φίλε μου για μία προσωπικότητα που ψάχνει για περισσότερο φως .
Δεν βρίσκει εύκολα άλλες προσωπικότητες ,που να στοχάζονται πέρα από την μορφή.

Δεν επιθυμώ να σε κουράσω περισσότερο .
Καλό βράδυ .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2009, 22:14:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω αγαπητέ μου φίλε alfa-omega, ότι έχεις παρεξηγήσει
τον άνθρωπο...Μην κοιτάς τι χρήση του κανουμε..Είναι πολύ
περισσοτερα απο όσα γνωρίζουμε...Είναι δυνάμεις ενέργειας, όχι
απλά κομιστής ....Μηνκ οιτάς πόσο τον ξέρουμε...Φαντάσου
ένα διαστημόπλοιο και να το χρησιμοποιείς για να ακούς μουσική..
Τόσο χάλια σχέση έχουμε με το πλάσμα που είμαστε...

Οι οντότητες που λές δεν είναι εξωγήινες ή υπεράνθρωπες,
αφού η έννοια άνθρωπος είναι άπειρη και προέρχεται απο το Θεό, άρα όλα είναι και δικά μας... Εμείς οι άνθρωποι είμαστε
στον χρόνο, χθές, αύριο, σήμερα και ότι μπορείς να φανταστείς,
το πνεύμα πληρώνεται μόνο με τον άνθρωπο...
Να το φτάσουμε επιχειρούμε, να γίνουμε αυτό που είμαστε...Ότι
και να επιθυμούμε, ότι και να ζητάμε, μπροστά σε αυτό που
είμαστε είναι ένα τίποτα....
Αλλά δεν τολμάμε να δούμε τι είμαστε, γιατί έχουμε λάθος εικόνα
μέσα μας γι αυτό που είμαστε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 33 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy