ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Η ΑΘΗΝΑ ΣΤΙΣ ΦΛΟΓΕΣ -8/12/08- ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΑΙΤΙΕΣ, ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΑΦΟΡΜΕΣ;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2008, 13:07:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω αν έχει ήδη αναφερθεί αλλά η δολοφονία του παιδιού συνέβη 23 χρόνια από τον θάνατο του επίσης ανήλικου Καλτεζά στην ίδια περιοχή (Εξάρχεια) και από ίδια αιτία θανάτου -σφαίρα αστυνομικού (ή ειδικού φρουρού σήμερα).

Όπως και το ότι και οι δυο φαίνεται (αν τα στοιχεία της γέννησης τους είναι σωστά) πως ήταν 15 χρονών (ο Καλτεζάς γεννήθηκε το 1970, ο Αλέξανδρος το 1993 )

Τέλος παρατηρώ πράγματι (διότι δεν το πίστευα όταν κάποιος δημοσιογράφος το ανέφερε), τουλάχιστον από το διαθέσιμο υλικό της εποχής που δολοφονήθηκε ο Καλτεζάς μια κάποια οπτική ομοιότητα μεταξύ των δυο νεκρών ανηλίκων!

Υ.Γ.
Είμαι ο πρώτος που θα απορρίψει τους ισχυρισμούς για την σημασία του 23 (και το έχω κάνει πολύ συχνά) αλλά αυτές οι ομοιότητες μου φαίνονται μια πολύ ιντραγκαδόρικη σύμπτωση.

Edited by - XD on 11/12/2008 13:26:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2008, 13:14:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απευθυνόμενος σε πάνω από 150 δημοσιογράφους από όλο τον κόσμο εξέφρασε την αγωνία του για την πατρίδα. Διευκρίνισε ότι θα πρέπει οι δημοσιογράφοι, φεύγοντας από αυτό το φόρουμ, να μεταφέρουν πίσω στις χώρες τους «όχι μόνο την εικόνα του θανάτου, της απαράδεκτης βίας και της αλαζονείας της εξουσίας, αλλά και της βούλησης του ελληνικού λαού για ένα κράτος δημοκρατίας, δικαιοσύνης, ανθρωπιάς και ευημερίας».

Δηλώσεις του αυριανού πρωθυπουργού.....

Αν σχολιάσω τα περί βούλησης του ελληνικού λαού θα φάω μπαν....
Εμμέσως πλην σαφώς ο μελλοντικός πρωθυπουργός λέει ξεκάθαρα τις απόψεις του για την δημοκρατία...

Εγώ προσωπικά, από άνθρωπο που χώνει το δάχτυλό του στην αλυσίδα του εν κινήσει ποδηλάτου του προκειμένου να την φτιάξει, δεν περιμένω τίποτα ευφυές στην σκέψη του...

Εύχομαι απλά να παίζεται ακόμα η Ελληνοφρένεια όταν θα είναι πρωθυπουργός.....

Edited by - KERRY KING on 11/12/2008 13:24:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2008, 14:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάθησε πρώτα να γίνει πρωθυπουργός φίλε KERRY KING...
Δεν φτάνει όσο και να το τραβάνε...Οι αναποφάσιστοι
υπάρχουν σε μεγάλο ποσοστό κι όλα παιζονται, αφού, δεν
ξέρεις αν όσα γίνονται πιστωθούν προς όφελος τους...
Σε δημοσκοπήσεις που κάνουμε, δεν λαμβάνει ψήφο εμπιστοσύνης το
κόμα του, αλλά έχουμε ψήφο διαμαρτυρίας..
Στην προκειμένη δε περίπτωση, ο Καλτεζάς που λέει ο XD, ήταν το ΠΑΣΟΚ κυβέρνηση,
με τους συνταξιούχους που δέρναν τα ΜΑΤ, ήταν αυτοί κυβέρνηση...
Κοινώς είαι τουλάχιστον ίδιοι..
Η δημαγωγία είναι ολίσθημα...
Αλλά επιστέφοντας στο θέμα, να πούμε ότι αυτός ο χαβαλές, πέρασε,
όλοι εκτονώθηκαν και σε λίγο η φαιδρά πορτοκαλέα θα ανθίσει πάλι..
Ήδη, η καθημερινότητα στα ΜΜΕ, γύρισε το ίδιο ελαφρυά όπως ήταν..
Άλλο ένα θέμα καταναλώθηκε απο τους βρυκόλακες των επιτραπεζίων συζητήσεων...
Το νόημα, όλοι είμαστε δημοκράτες, αλλά για μας επιτρέπονται όλες οι
αντιδημοκρατικές ενέργειες...
Οι μαθητές, δε και οι φοιτητές, ξεκίνησαν τις καθιερωμένες καταλήψεις,
για να δείξουν πως βλέπουν τα πράγματα.. Κάθε χρόνο έθιμο πια οικαταλήψεις.
Και να έχουν κάποιο λόγο σοβαρό, για να κάνουν, με τη συχνότητα που τις
κάνουν, δεν είναι αξιοπρόσεκτες, αλλά εθιμικες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2008, 15:35:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve:
Κάθησε πρώτα να γίνει πρωθυπουργός φίλε KERRY KING...
Δεν φτάνει όσο και να το τραβάνε...Οι αναποφάσιστοι
υπάρχουν σε μεγάλο ποσοστό κι όλα παιζονται, αφού, δεν
ξέρεις αν όσα γίνονται πιστωθούν προς όφελος τους...
Σε δημοσκοπήσεις που κάνουμε, δεν λαμβάνει ψήφο εμπιστοσύνης το
κόμα του, αλλά έχουμε ψήφο διαμαρτυρίας..

Σε αυτό συμφωνώ και εγώ το ΠΑΣΟΚ είναι μπροστά με ψήφους διαμαρτυρίας απο πρώην ψηφοφόρους της Νέας Δημοκρατίας που στην κατάλληλη περίπτωση κάποια στιγμή θα επιστρέψουν στο παλιό τους κόμμα.
Μερικούς ανάμεσα τους και ο φίλος KERRY KING τους πιάνει τρομοκρατικό αμόκ λές και θα είναι την άλλη βδομάδα ο Γ.Παπανδρέου πρωθυπουργός, την στιγμή που έχουμε τρία ολόκληρα χρόνια ακόμα μέχρι τις εκλογές.
ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΣΑΣ ΕΦΙΑΛΤΗΣ?
Δέν υπάρχει κανένα αριστερό κατεστημένο φίλε KERRY KING που θέλει εκβιαστικά να περάσει το δικό του, ούτε μπορείς να πείς τους μέν της Ν.Δ. δεξιούς, τους άλλους αριστερούς αυτά είναι πιά μύθος. Και οι δύο ίδια πολιτική ακολουθούν ενώ σου λέω βεβαιωμένα οτι οι βαμένοι αριστεροί προτιμούν την σημερινή κυβέρνηση απο το ΠΑΣΟΚ, το έχω διασταυρώσει αυτό που σου λέω με πλήθος αριστερών.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2008, 16:43:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
snoopy λυπάμαι που στο λέω αλλά δεν έχεις καταλάβει χριστό απ'οσα έχω γράψει...
Και να'τανε και λίγα.....

Το πρόβλημά μου δεν είναι ποιός θα κυβερνάει.

Το πρόβλημά μου είναι ποιόν δεν αφήνουν να κυβερνήσει.

Το αν εσύ δεν βλέπεις πουθενά το αριστεροφασιστικό κατεστημένο, αυτό είναι δικό σου πρόβλημα. Θα μας κρίνουν αυτοί που μας διαβάζουν....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2008, 17:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KERRY KING: snoopy λυπάμαι που στο λέω αλλά δεν έχεις καταλάβει χριστό απ'οσα έχω γράψει...
Και να'τανε και λίγα.....

Το πρόβλημά μου δεν είναι ποιός θα κυβερνάει.

Το πρόβλημά μου είναι ποιόν δεν αφήνουν να κυβερνήσει.

Το αν εσύ δεν βλέπεις πουθενά το αριστεροφασιστικό κατεστημένο, αυτό είναι δικό σου πρόβλημα. Θα μας κρίνουν αυτοί που μας διαβάζουν....


Εννοείς δέν θέλουν να αφήσουν να κυβερνήσει ο Καραμανλής έτσι?
Ε ... ΤΑ ΘΕΛΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΘΕ
Ας πρόσεχε τους ανθρώπους του περιβάλλοντος του, ας πρόσεχε τί κάνουν να τους εμποδίσει να κάνουν αυτά τα σκάνδαλα, να ξεκαθάριζε έγκαιρα όλες τις παρανομίες και δέν θα είχε δικαίωμα να τον πειράξει κανένας αριστεροφασιστικός μηχανισμός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2008, 18:16:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανένα σχόλιο φίλε snoopy.

Δεν με εκπλήσει η άποψή σου για την Δημοκρατία.
Μην σου κακοφανεί όταν αύριο-μεθαύριο κάποια άλλα "παιδιά" θα κάνουνε την χώρα σου λαμπόγυαλο προκειμένου να εκβιάσουν κάποια άλλη κυβέρνηση σε παραίτηση.

Κάποιοι άλλοι έλληνες θα λένε και αυτοί "Δεν πειράζει, ας πρόσεχαν..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2008, 18:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εννοείς δέν θέλουν να αφήσουν να κυβερνήσει ο Καραμανλής έτσι?
Ε ... ΤΑ ΘΕΛΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΘΕ
Ας πρόσεχε τους ανθρώπους του περιβάλλοντος του, ας πρόσεχε τί κάνουν να τους εμποδίσει να κάνουν αυτά τα σκάνδαλα, να ξεκαθάριζε έγκαιρα όλες τις παρανομίες και δέν θα είχε δικαίωμα να τον πειράξει κανένας αριστεροφασιστικός μηχανισμός.


Σωστός αν και δεν πιστεύω ότι και ο ίδιος έχει καταλάβει το που έχει φτάσει ο
Ελληνικός λαός .

quote:
Στα τέτοια μου η κυβέρνηση. Σκίζομαι για την δημοκρατία που καταλύεται από τον αριστεροφασισμό που μαστίζει αυτή την χώρα. Ψήφισα ένα συγκεκριμένο κυβερνητικό πρόγραμμα γιατί πιστεύω πως στο μέλλον το παιδί μου θα έβρισκε μια καλύτερη Ελλάδα για να ζήσει. Τι άλλαξε δηλαδή σε έναν χρόνο που ο λαός απαιτεί την πτώση της κυβέρνησης εδώ και τώρα ???



Φαίνονταν και πριν τις εκλογές ότι θα χειροτέρευαν τα πράγματα αμα ξαναέβγαινε η ΝΔ
Και πριν πηγαίναμε χαλια αλλα τον τελευταίο χρονο άστα να πάνε τώρα στο τι άλλαξε
Ρώτα τον Αλογοσκουφη που έχει την πιο αντιλαϊκή πολιτική των τελευταίων δεκαετιών.
Η δες τα σκάνδαλα που πρόεκυψαν και η οργή είναι μεγαλύτερη διότι υποτίθεται
Ότι η ΝΔ που κατέκρινε το Πασοκ για τα δικά του σκάνδαλα θα ήταν σωστή οποτε
Η κοροϊδία είναι ακόμα μεγαλύτερη .

quote:
Λέω για τα σκάνδαλα γιατί έχω σιχαθεί την υποκρισία και τον λαϊκισμό που δέρνει τον μπουρδελιστάνο. Ούρλιαζε χτες ένας συναδεφλος "Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΔΕ ΠΟΤΕ Ο ΤΟΠΟΣ !!!! ΒΟΥΤΗΓΜΕΝΗ ΣΤΑ ΣΚΑΝΔΑΛΑ !!!"....



Κοιτά να δεις επειδή έκαναν και οι προηγούμενοι σκάνδαλα δεν πάει να πει
Ότι απενεχοποιειται η τωρινή κυβέρνηση για τα δικά της σκάνδαλα .
Ένας που κλέβει απ την τσέπη μου 30 ευρώ και ένας άλλος που κλέβει απ την τσέπη μου
40 ευρώ έχουν ένα κοινό χαρακτηριστικό ότι είναι και οι δυο κλεφτές .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2008, 18:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φαίνονταν και πριν τις εκλογές ότι θα χειροτέρευαν τα πράγματα αμα ξαναέβγαινε η ΝΔ

Τόσα δάση θυσία και δεν έκατσε το γλυκό....
Το νερό είχε μπει στο αυλάκι πάντως.
Και για να μην ξεχνάμε : ΘΑ ΜΑΣ ΒΡΟΥΝΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ.

quote:
Και πριν πηγαίναμε χαλια

Το αποτέλεσμα των εκλογών άλλα έδειξε....

quote:
Ρώτα τον Αλογοσκουφη που έχει την πιο αντιλαϊκή πολιτική των τελευταίων δεκαετιών.

Είσαι οικονομολόγος και το λές αυτό ?
Από που κρίνεις την αντιλαϊκή πολιτική για να κρίνω το επίπεδο των γνώσεών σου ?
Ελπίζω όχι από τον γκριζομάλλη και την Όλγα που τρέμει.....

quote:
Η δες τα σκάνδαλα που πρόεκυψαν

Το είπα και στον snoopy, αν θέλεις να ξεκατινιαστούμε για τα σκάνδαλα, ανοίξτε τόπικ να το συζητήσουμε. Θα πέσει πολύ τάπα...

quote:
υποτίθεται οτι η ΝΔ που κατέκρινε το Πασοκ για τα δικά του σκάνδαλα θα ήταν σωστή οποτε η κοροϊδία είναι ακόμα μεγαλύτερη .

Έχετε πολύ πλάκα....
Τουλάχιστον τέτοιο επιχείρημα δεν περίμενα να ακούσω από εσένα.

Αν νοιώθεις ότι σε πιάσανε κορόϊδο, να τους μαυρίσεις στις επόμενες εκλογές.

Ο ΚΑΤΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ ΜΙΑΣ ΚΥΒΕΡΗΣΗΣ ΣΕ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΜΕ ΠΡΑΞΕΙΣ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΟΛΕΘΡΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΦΑΣΙΣΜΟΣ

quote:
Κοιτά να δεις επειδή έκαναν και οι προηγούμενοι σκάνδαλα δεν πάει να πει ότι απενεχοποιειται η τωρινή κυβέρνηση για τα δικά της σκάνδαλα .

Όχι βέβαια !!! Και το ευτύχημα είναι που η τωρινή κυβέρνηση έχειαπέναντί της όλα τα ΜΜΕ και τα βγάζουν όλα στην φόρα (σε αντίθεση με το τι γινότανε επί... άλλων κυβερνήσεων). Κανένας δεν μιλάει για συμψιφισμό, μακάρι να βγούνε ΟΛΑ στην φόρα, να πληρώσουν και να πάνε μέσα ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΘΙΚΙΑ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΑΞΕΙΣ.

Αυτό όμως δεν δικαιολογεί με τίποτα αυτό που συμβαίνει και αυτό που επιχειρήται από την σύμπραξη αριστεροφασιστικών μηχανισμών και ΜΜΕ. Αυτό είναι η απόλυτη ξεφτίλα στην χώρα που γέννησε το ιδανικό της δημοκρατίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2008, 19:25:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τόσα δάση θυσία και δεν έκατσε το γλυκό....
Το νερό είχε μπει στο αυλάκι πάντως.
Και για να μην ξεχνάμε : ΘΑ ΜΑΣ ΒΡΟΥΝΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ.



Το έχουμε βρει ότι γίνει φταίνε οι άλλοι η ΝΔ ποτε αυτοκριτική δεν υπάρχει
Άγνωστη λέξη

quote:
Το αποτέλεσμα των εκλογών άλλα έδειξε....

Κάτσε να δεις το αποτέλεσμα στις επόμενες θα κάνει καμια 20 ετια να ξαναβγεί
Η ΝΔ.

quote:
Είσαι οικονομολόγος και το λές αυτό ?
Από που κρίνεις την αντιλαϊκή πολιτική για να κρίνω το επίπεδο των γνώσεών σου ?
Ελπίζω όχι από τον γκριζομάλλη και την Όλγα που τρέμει.....



Δεν χρειάζεται να έχεις πάρει και διδακτορικό για να το δεις και ένας τυφλός το βλέπει .
Εγώ είμαι έμπορος πάνω από 10 χρονια τέτοια κρίση δεν έχει ξανά υπάρξει και έχει
Αρχίσει πολύ πριν την παγκόσμια κρίση για βγες στην αγορά και ρώτα κανένα έμπορο
Να σου πει τι γίνεται η ρώτα κανένα μισθωτό που παίρνει τρεις και εξήντα .
Προσωπικά κρίνω μονος μου τι είναι σωστό και τι όχι δεν χρειάζομαι να πάρω γραμμή

quote:
Το είπα και στον snoopy, αν θέλεις να ξεκατινιαστούμε για τα σκάνδαλα, ανοίξτε τόπικ να το συζητήσουμε. Θα πέσει πολύ τάπα...

Τι τάπα να πέσει ? δεν έγιναν τα σκάνδαλα σκευωρίες είναι όλα ?μάλλον θα πέσει
Πολύ γέλιο .
Μου αρέσει που γραφείς πιο πάνω ότι δεν σε ενδιαφέρουν τα κόμματα που να
Σε ενδιέφεραν δηλαδή τι θα έλεγες .


quote:
Τουλάχιστον τέτοιο επιχείρημα δεν περίμενα να ακούσω από εσένα.

Αν νοιώθεις ότι σε πιάσανε κορόϊδο, να τους μαυρίσεις στις επόμενες εκλογές



ΝΔ είχα ψηφίσει την πρώτη τετραετία που βγήκε και ναι ένιωσα επιεικώς κορόιδο
Και τους μαύρισα στις προηγούμενες και θα τους ξανά μαυρίσω στις επόμενες .


quote:
Ο ΚΑΤΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ ΜΙΑΣ ΚΥΒΕΡΗΣΗΣ ΣΕ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΜΕ ΠΡΑΞΕΙΣ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΟΛΕΘΡΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΦΑΣΙΣΜΟΣ



Τα ιδία και τα ιδία θα λεμέ ?το έγραψα εξ αρχής ότι είναι καταδικαστέα τα επεισόδια .
Τι άγχος είναι αυτό πια με την ΝΔ? και φοβάσαι μην πέσει ?


quote:
Όχι βέβαια !!! Και το ευτύχημα είναι που η τωρινή κυβέρνηση έχειαπέναντί της όλα τα ΜΜΕ και τα βγάζουν όλα στην φόρα (σε αντίθεση με το τι γινότανε επί... άλλων κυβερνήσεων). Κανένας δεν μιλάει για συμψιφισμό, μακάρι να βγούνε ΟΛΑ στην φόρα, να πληρώσουν και να πάνε μέσα ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΘΙΚΙΑ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΑΞΕΙΣ

Μακάρι να πάνε μέσα οσοι από όλες τις παρατάξεις που εμπλέκονται σε σκάνδαλα μαζί σου
Είπε κάνεις το αντίθετο ?αν και δεν πρόκειται ποτε να γίνει αυτό μέσα πχ μπορεί να πάω
Εγώ αν χρωστάω 100 ευρώ στο ΤΕΒΕ η εσύ αμα χρωστάς 100 ευρώ στην εφορία αυτοί
Που έφαγαν εκατομμύρια ευρώ δεν παθαίνουν τίποτα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2008, 19:50:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το έχουμε βρει, ότι γίνει φταίνε οι άλλοι, η ΝΔ ποτε. Αυτοκριτική δεν υπάρχει
Άγνωστη λέξη

Ο νοών νοείτο αγαπητέ....
(Μου επιτρέπεις την παρέμβαση που έκανα το ποστ σου....)

quote:
Κάτσε να δεις το αποτέλεσμα στις επόμενες θα κάνει καμια 20 ετια να ξαναβγεί
Η ΝΔ.

Αυτό δεν με απασχολεί καθόλου.
Αυτό που με απασχολεί είναι ότι θέλω να ολοκληρωθεί το πρόγραμμα που ψήφισα.
Δεν θα γίνουν εκλογές όταν το αποφασίζει το κάθε αριστεροφασιστικό στοιχείο.
Αν η χώρα βουλιάζει, υπάρχει και πρόεδρος της δημοκρατίας να αναλάβει τις ευθήνες του.
Δεν θα "καθαρίζουν" αριστεροί τρομοκράτες...

quote:
Δεν χρειάζεται να έχεις πάρει και διδακτορικό για να το δεις και ένας τυφλός το βλέπει . Εγώ είμαι έμπορος πάνω από 10 χρονια τέτοια κρίση δεν έχει ξανά υπάρξει και έχει
αρχίσει πολύ πριν την παγκόσμια κρίση για βγες στην αγορά και ρώτα κανένα έμπορο
να σου πει τι γίνεται η ρώτα κανένα μισθωτό που παίρνει τρεις και εξήντα .
Προσωπικά κρίνω μονος μου τι είναι σωστό και τι όχι δεν χρειάζομαι να πάρω γραμμή

Επειδή όμως είσαι μάλλον άσχετος για τους γενικότερους μηχανισμούς μιας οικονομίας, η κρίση σου ειναι ελλειπής και ευάλωτη από λάθος συμπεράσματα. Γιατί αν κάτσεις και εξετάσεις την οικονομική πολιτική του Αλογοσκούφη (που στην ουσία δεν διαφέρει σε τίποτα από την οικονομική πολιτική του Παπαντωνίου) θα είχες βγάλει άλλα συμπεράσματα. Αν εξέταζες την οικονομική πολιτική σε σχέση με το φορολογιταίο εισόδημα πάλι θα έβγαζες άλλα συμπεράσματα. Δεν έχω την απαίτηση να έχεις τις γνώσεις μου, έχω την απαίτηση ο έλληνας όμως να αρχίσει να διαβάζει και κανένα γαμημένο οικονομικό έντυπο και ειδικά καμμία γαμημένη ανάλυση ξένης εφημερίσας ώστε να αντιληφθεί και λίγο τι στο διάολο γίνεται σε αυτόν τον τόπο.

Αν εσύ κρίνεις την οικονομική πολιτική μέσα από τους μηχανισμούς της ελεύθερης αγοράς, όπου σε παγκόσμιο επίπεδο οι τιμές εκτινάχθηκαν κυρίως λόγω πετρελαίου, λυπάμαι που θα σου το πω αλλά είσαι παντελώς λάθος (και άδικος). Αν έχεις διάθεση να αναλύσουμε την κατάσταση να το κάνουμε σε άλλο θέμα, ας μην πλατυάσουμε την συζήτηση εδώ. Και για να μην δημιουργώ λάθος εντυπώσεις, δεν υποστηρίζω ότι η ΝΔ έχει πετύχει στην οικονομική της πολιτική, όχι όμως για τους λόγους που εσύ και δυστυχώς η πλειοψηφία των άσχετων (ελέω ΜΜΕ) ελλήνων νομίζει...

quote:
δεν έγιναν τα σκάνδαλα σκευωρίες είναι όλα ?

Σκάνδαλα γίνοταν, γίνονται και θα γίνονται.
Όπου εξουσία και χρήμα, υπάρχει και το σκάνδαλο.
Δεν δικαιολογουν τα σκάνδαλα που γιγαντώσαν τα ΜΜΕ (Ζαχόπουλος πχ) την οργή του λαού. Σκάνδαλα που πραγματικά βλαψανε τον μέσο έλληνα (σας τα ανάφερα παραπάνω αλλά τα κάνατε γαργάρα) περάσανε κυριολεκτικά στο ντούκου. Γιατί άραγε ???

quote:
Τα ιδία και τα ιδία θα λεμέ ?το έγραψα εξ αρχής ότι είναι καταδικαστέα τα επεισόδια . Τι άγχος είναι αυτό πια με την ΝΔ? και φοβάσαι μην πέσει ?

Τα ίδια θα λέμε, γιατί αυτό είναι το συμπερασμά μου στο εν λόγω θέμα. Άγχος δεν έχω μην πέσει η ΝΔ, πάλι υπάλληλος θα είμαι, άντε να μην καταφέρω να δω τις μεταρυθμίσεις που ονειρευόμουνα άμεσα (μιας και θα γίνουν έτσι και αλλιώς). Ο φόβος μου είναι άλλος και τον έχω αναλύσει αρκετά νομίζω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2008, 19:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα μας κρίνουν αυτοί που μας διαβάζουν....

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 12/12/2012 12:12:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2008, 19:59:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντα Δημοκράτης, έτσι φίλε ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2008, 20:01:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 12/12/2012 12:12:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2008, 20:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρίξε και καμμιά μολότωφ ρε παλικαρά ?

Τι να σου κάνει μια ντοματούλα ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2008, 20:07:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

για όλα τα γούστα

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 12/12/2012 12:12:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2008, 20:10:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπαα, στέρεψες από πολεμοφόδια μου φαίνεται....

Τι έγινε ρε Τσε, δεν κράτησες καβάντζα για τα αυριανά επεισόδια ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2008, 20:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ρίξε και καμμιά μολότωφ ρε παλικαρά ?
Τι να σου κάνει μια ντοματούλα ???


Δεν είναι σωστό να μιλάς έτσι, ντροπή, πιπέρι.

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 12/12/2012 12:12:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2008, 20:17:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άστο βρε φίλε, δεν έχει πλάκα....

Συγνώμη που σου απάντησα, αν αξίζω ντομάτες ας τις φάω....

Μακάρι να λύνονταν έτσι όλα τα προβλήματα, είναι και νόστιμες οι ρημάδες....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2008, 20:42:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επειδή όμως είσαι μάλλον άσχετος για τους γενικότερους μηχανισμούς μιας οικονομίας, η κρίση σου ειναι ελλειπής και ευάλωτη από λάθος συμπεράσματα. Γιατί αν κάτσεις και εξετάσεις την οικονομική πολιτική του Αλογοσκούφη (που στην ουσία δεν διαφέρει σε τίποτα από την οικονομική πολιτική του Παπαντωνίου) θα είχες βγάλει άλλα συμπεράσματα. Αν εξέταζες την οικονομική πολιτική σε σχέση με το φορολογιταίο εισόδημα πάλι θα έβγαζες άλλα συμπεράσματα. Δεν έχω την απαίτηση να έχεις τις γνώσεις μου, έχω την απαίτηση ο έλληνας όμως να αρχίσει να διαβάζει και κανένα γαμημένο οικονομικό έντυπο και ειδικά καμμία γαμημένη ανάλυση ξένης εφημερίσας ώστε να αντιληφθεί και λίγο τι στο διάολο γίνεται σε αυτόν τον τόπο.



Συμπέρασμα θα βγάλω μέσω της τσέπης μου εγώ ξέρω ότι μου ανέβασε το ΦΠΑ στο
19 τα εκατό μου κατάργησε το αφορολόγητο βάζοντας μου χαράτσι τουλάχιστον 1000
Ευρώ το χρονο με εχει βάλει στην ουσία να κλείνω τα βιβλία μου κάθε χρονο ανάγκασε αιφνιδιαστικά
Οσους δεν έχουν κλείσει βιβλία τα τελευταία χρονια ,απελευθέρωσε το οράριο
Έτσι ώστε να ευνοηθούν τα πολυκαταστήματα ενώ ετοιμάζουν και απελευθερώσει
Της Κυριακής δηλαδή το μονο που έχει μείνει να μου κάνουν είναι να κατεβάσω τα
Παντελόνια μου .
Σου ανέφερα σε προσωπικό επίπεδο αμα πάμε σε γενικό έχουμε ακρίβεια ,χαμηλούς μισθούς ,συνεχή αύξηση φορολογίας ,ενεργεία ,εγκληματικότητα ,κτλ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2008, 23:12:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχεδόν απαντάς μόνος σου Open Mind......

quote:
κατάργησε το αφορολόγητο βάζοντας μου χαράτσι τουλάχιστον 1000
Ευρώ το χρονο με εχει βάλει στην ουσία να κλείνω τα βιβλία μου κάθε χρονο ανάγκασε αιφνιδιαστικά Οσους δεν έχουν κλείσει βιβλία τα τελευταία χρονια

Αν αυτό για σένα είναι αδικία, τι πρέπει να πούνε οι δημόσιοι υπάλληλοι για την φορολογία ??? Αυτοί μαλάκες είναι που πληρώνουν φόρο εισοδήματος ? Εσύ δεν έχεις εισόδημα δηλαδή ?

Από την άλλη, αν πλήρωνες φόρους τόσα χρόνια (ως ώφειλες) θα δαπίστωνες την αύξηση του αφορολογητου ορίου και την μείωση των συντελεστών. Αν είμασταν όλοι οι έλληνες συνεπείς στις φορολογικές μας υποχρεωσεις θά'βλεπες τότε την ευρώπη στην χώρα σου, από την στιγμή όμως που η φοροδιαφυγή είναι το εθνικό σπορ δεν αξίζει να το συζητάμε άλλο...

quote:
απελευθέρωσε το οράριο Έτσι ώστε να ευνοηθούν τα πολυκαταστήματα ενώ ετοιμάζουν και απελευθερώσει Της Κυριακής δηλαδή το μονο που έχει μείνει να μου κάνουν είναι να κατεβάσω τα
Παντελόνια μου .

Δεν ξύπνησε ένα πρωί και αποφάσισε να απελευερώσει το ωράριο, αίτημα του φορέα σου ικανοποίησε. Και στο κάτω-κάτω δεν το έκανε για τα πολυκαταστήματα, ρώτα τους πελάτες σου καλύτερα ποιούς εξυπηρετεί το ελεύθερο ωράριο. Και γιατί να μην λειτουργεί Κυριακή όποιος μπορεί και θέλει ? Στο εξωτερικό μούλοι είναι δηλαδή που τα πολυκαταστήματα και όποιος άλλος γουστάρει λειτουργεί και Κυριακή ?

Και στην τελική ρε φίλε, το πολυκατάστημα δίνει δουλειά σε πολλαπλάσιο κόσμο από εσένα. Και όταν λειτουργείς σε μία κοινή ευρωπαϊκή αγορά και προσκαλείς κεφάλαια να επενδύσουν στην χώρα σου, ωφείλης να ακολουθείς και αντίστοιχους κανόνες...

'Οταν ο Παπαθεμελής είχε επιβάλει το ωράριο στα νυχτερινά κέντρα, πως είχες αντιδράσει ? Μήπως ήσουνα από αυτούς που τον βρίζανε εν χωρό στους δρόμους ? Εγώ δούλευα νύχτα τότε και ένοιωθα ανακούφιση γιατί επιτέλους θα είχα ωράριο. Πήγαινα στην δουλειά 6 το απόγευμα και γύρναγα σπίτι μου όποτε του κ@βλωνε του τελευταίου μπεκρή να πάει σπίτι του. Και δουλεύουνε και οικογενειάρχες άνθρωποι νύχτα ξέρεις. Με το χέρι στην καρδιά, τους σκέφτηκες ποτέ αυτούς τους ανθρώπους όταν χόρευες και τραγουδούσες στους δρόμους βρίζοντας τον Παπαθεμελή ? (Μην την πάρεις προσωπικά την ερώτηση, μπορεί να μην το έζησες καν το σκηνικό, παράδειγμα σου φέρνω).

Σου έχω απαντήσεις και για τα γενικά, ούτε εσύ θα τις δεχτείς όμως, ούτε το θέμα αφορούν....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 07:17:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλαβα ε-μέιλ από Έλληνα πανεπιστημιακό με τις παρακάτω φωτογραφίες τις οποίες και μεταφέρω εδώ.
Και αφού τις δείτε θέλω να μου πείτε τι είδους επανάσταση είναι αυτή. Εδώ μιλάμε για βανδαλισμούς, κλοπες ηλεκτρονικών υπολογιστών, καταστροφές πολύτιμων στοιχείων και δεδομένων. Ερευνητικές προσπάθειες χρόνων που εξαφανίστηκαν μέσα σε μια νύχτα. Μιλάω μόνο για τα πανεπιστήμια αλλά στη θέση τους μπορεί κανείς να βάλει μαγαζιά και επιχειρήσεις και όλες τις άλλες καταστροφές που έγιναν, γίνονται και θα γίνουν.

Ποιός μπορεί να μου εξηγήσει την εξίσωση;

ΕΙΜΑΙ ΟΡΓΙΣΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΥΤΑΡΧΙΣΜΟ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ=ΚΑΙΩ ΟΤΙ ΒΡΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ

Πίσω στα πανεπιστήμια. Να θυμίσω το ρητό του Heinrich Heine "Εκεί που καίνε βιβλία στο τέλος θα κάψουν και ανθρώπους"

Ήγγικε γαρ η ώρα και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 07:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χωρίς σχόλια....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 07:41:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά μια ερώτηση έχω να κάνω μόνο.

Γιατί η αστυνομία δεν συλλαμβάνει τους κουκουλοφόρους; Δεν μπορεί; Δεν θέλει;

Μήπως κι οι βάρβαροι είναι κι αυτοί μια κάποια λύση (για κάποιους);

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 08:27:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσωπικά μια ερώτηση έχω να κάνω μόνο.
Γιατί η αστυνομία δεν συλλαμβάνει τους κουκουλοφόρους; Δεν μπορεί; Δεν θέλει;

Όλα μαζί macedon...
Βλέπεις οι κουκουλοφόροι προστατεύονται από μία πολιτική μερίδα η οποία έχει και αντιπροσώπευση στην βουλή. Δεν είναι λίγες οι φορές που αριστεροί νομικοί ή βουλευτές πρώτης κλάσης ανέλαβαν την υπεράσπιση των συλληφθέντων κουκουλοφόρων και δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που έπιασαν τέκνα των "αρίστων" αυτής της πολιτικής μερίδας να είναι μαζί με τους κουκουλοφόρους.
Τι θέλεις δηλαδή;
Να σταματήσει η καριέρα κάποιου βαθμοφόρου αστυνομικού εάν τους πιάσει;
Να σταματήσει κάποιου εισαγγελέα η καριέρα εάν κάνει το λάθος και απευθύνει κατηγορίες;
Δες το άλλο: ΤΡΕΙΣ εισαγγελείς κινητοποιήθηκαν για το φόνο του παιδιού - πόσοι ήταν αυτοί που κινητοποιούνται σε φόνο αστυνομικού;

Δύο πράγματα παραπάνω.
Κάποιοι γελοίοι δημοσιογράφοι έκαναν σχόλια για την ύπαρξη μελών της χρυσής αυγής ανάμεσα στους αστυνομικούς. Αυτό είναι παράξενο έτσι;
Μόνο στους άχρηστους δημοσιογράφους...
Όταν κάποιον τον φτύνεις συνέχεια και τον ονομάζεις άχρηστο...
Όταν κάποιον τον γελοιοποιείς συνέχεια και τον έχεις μόνο να "σκουπίζει τουαλέτες".
Όταν τον ελέγχεις συνέχεια για την μία πράξη και για την αντίθετη της.
ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΛΟΓΙΚΟ αυτός ο άνθρωπος να αντιδράσει.
Και μόνο οι αριστεροί και οι άχρηστοι δημοσιογράφοι δεν μπορούν να το καταλάβουν...
Θα φτάσει λογικά η αστυνομία να αποτελείται μόνο από ακροδεξιούς, από εντελώς άχρηστους που ψάχνουν να βολευτούν σε μία τρύπα (χωρίς να πέρνουν κανένα ρίσκο - και χεστήκανε για τον πολίτη) και από γλυφοκολιάριδες βαθμοφόρους...
Ήδη το βλέπουμε, αλλά δυστυχώς δεν το αντιλαμβάνεστε:
α) τα σεκιούριτι τί είναι μωρέ;;; Ευαγή ιδρύματα;;;
β) Εγώ θυμάμαι ότι το 80 γινόταν θέμα η σύλληψη ενός ληστή. Τώρα βρίσκουν πτώματα κάθε εβδομάδα στο ρέμα Χαλανδρίου και δεν το αναφέρει κανένας στις ειδήσεις!!!!
γ) Εγώ θυμάμαι ότι το καλοκαίρι κοιμόμαστε με ανοιχτά παράθυρα και τώρα ο κλιματισμός είναι απαραίτητος γιατί "πρέπει να κοιμηθώ με κλειστά παράθυρα καθώτι το σπίτι πατιέται"...
Αλλά όλα αυτά είναι απολύτως λογικά για όλους τους αριστερούς τους δημοσιογράφους και τους ανεγκέφαλους που τους πιστεύουν...

Επίσης το 80% αυτών που λεηλατούσαν είναι κατά γενική ομολογία μετανάστες... Με λίγα λόγια όχι μόνο κάποιοι γελοίοι ανέχονται τους υπερβολικούς τους αριθμούς στην χώρα, αλλά τους κάνουν και ήρωες!!! όταν κλέβουν και ρημάζουν την ελληνική οικονομία ονομάζοντας τους αγανακτισμένους πολίτες...

Όσο για τα περί οικονομίας: Λυπάμαι δεν έχετε ιδέα από οικονομία.
Δεν μπορείτε να καταλάβετε το λούκι της ελληνικής και της παγκόσμιας οικονομίας...
Σας φαίνονται όλα περίεργα γιατί μεγαλώσατε σε μία εποχή που το χρήμα έρεε άφθονο, είτε γιατί δεν υπήρχε η παγκοσμιοποίηση είτε καρπονόσασταν τα δανικά των κυβερνήσεων του 80 και των αρχών του 90.

Λοιπόν ξεκολάτε από αυτό και ετοιμαστήτε να χώσετε βαθιά το κεφάλι μέσα στα σκατά, ΟΠΟΙΟ κόμμα ψηφίσετε και βγει... ΓΙΑΤΙ:
α) Οι μετανάστες στέλνουν μέρος των χρημάτων τους στην πατρίδα τους. 350 ευρώ να στέλνει κάθε μήνα ο κάθε μετανάστης, είναι κοντά 2.000.000.000 ευρώ το μήνα!!! Με λίγα λόγια φεύγει κεφάλαιο από την Ελλάδα και δεδομένου ότι η χώρα μας ΔΕΝ ΚΟΒΕΙ πλέον νόμισμα θα πρέπει αυτό να έρθει από κάπου αλλού - ΑΠΟ ΠΟΥ;;;
β) Έχει καταλάβει πόσες βιομηχανίες και βιοτεχνίες έχουν φύγει από την Ελλάδα και έχουν πάει σε χώρες της Ανατολικής Ευρώπης και των Βαλκανίων με ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ;;; Με λίγα λόγια είναι απολύτως λογικό να υπάρχει ανεργία μια και καινούριες δουλειές δεν ανοίγουν και όλα πια τα εισάγουμε από το εξωτερικό...
γ) Έχετε καταλάβει ότι ο Ινδός εργάτης πέρνει 80 ευρώ το μήνα; Σε μία παγκοσμιοποιημένη κοινωνία είναι σαν να λέμε ότι στην Ελλάδα στην Αθήνα πέρνεις 700 ευρώ βασικό και στην Χαλκίδα 80. Είναι λογικό αυτό;
Όχι βέβαια... Γιατί οι εργοδότες θα πάνε στην Χαλκίδα για να βρουν φτηνά μεροκάματα και να πουλήσουν στην Αθήνα... Σε μία Αθήνα που δεν έχει λεφτά γιατί δεν έχει δουλειές - παρά μόνο 700 ευρώ βασικό...
Άρα το μόνο που μένει να γίνει είναι να ρίξουν το βασικό μισθό της Αθήνας... Οι γελοιότητες του τύπου "πως θα ζήσουμε με αυτά τα λεφτά" δεν μετράνε, για τον απλούστατο ρόλο ότι οι νόμοι της οικονομίας θα φροντίσουν για αυτό, έστω και αν οι άνθρωποι δεν το κάνουν ηθελημένα. Ήδη το βλέπετε: 700 ευρώ χωρίς ένσημα και κανείς δεν αντιδρά...
δ) Πρέπει να πληρωθούν τα δανεικά του 80 και του 90... ΝΑΙ, ήρθε η ώρα της πληρωμής. Και όπως πάντα το τελικό ποσό με τους τόκους είναι μεγαλύτερο από το αρχικό ποσό... ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΑΣ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 09:11:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Μερικές επισημάνσεις σε τοποθετήσεις των συνομιλητών μου, καθώς η γενική εικόνα που εχω για ο,τι έγινε είναι σαφής.
Φίλε KERRY KING

quote:
Και μιας και τα δύο κυβερνώντα κόμματα είναι στην ουσία συγκοινωνούντα δοχεία (χάνει ο ένας, κερδίζει ο άλλος), αύριο-μεθάυριο το ίδιο σενάριο θα έχει άλλους πρωταγωνιστές αλλά την ίδια εξέλιξη και πάλι ο λαός θα παρακολουθεί απαθής...

Επειδή ακριβώς συμφωνώ μαζί σου, για το λόγο αυτό κάνω οποιαδήποτε ενέργεια και δράση, προκειμένου να εκτεθεί αυτό το σύστημα ανεπανόρθωτα. Μία εξ' αυτών είναι να καλώ τον κόσμο να δημιουργήσει προϋποθέσεις μη αυτοδυναμίας. Δεν είμαι τόσο αφελής να πιστεύω ότι εις εκ των δύο "ΜΕΓΑΛΩΝ" θα συνεργαστεί με κάποιον τρίτο, αν χρειαστεί, για μία κυβέρνηση πολυκομματική : είναι καλό όμως να γνωρίζει ο λαός ποιες θα είναι οι αντιδράσεις αυτών που υποστηρίζει, μπροστά στο ενδεχόμενο πολιτικής, ει μη και πολιτειακής αβεβαιότητας που θα δημιουργηθεί εξαιτίας αυτής της άρνησής των. Και στην επαναληπτική εκλογή, να τους στείλει, ει δυνατόν, στα τάρταρα. Βέβαια, περιμένω από μία μεγάλη μερίδα πολιτικώς ηλιθίων να αποκομματικοποιηθούν, το ξέρω... σφάλμα. Αλλά προτιμώ αυτό το σφάλμα, από το να εύχομαι την εγκαθίδρυση ενός, οποιασδήποτε μορφής, συγκεντρωτισμού ή φασισμού, όπως αυτόν που βιώνουμε τις τελευταίες μέρες.

quote:
Το πρόβλημά μου είναι ποιόν δεν αφήνουν να κυβερνήσει.

Φοβάμαι ότι και εδώ κάπου αγνοείς κάτι σημαντικό. Ότι πρώτα από όλα, κάποιοι δεν αφήνουν να κυβερνήσει η λαϊκή εντολή και μετά κάποιοι άλλοι δεν αφήνουν να κυβερνήσει η κυβέρνηση. Όχι ότι δεν ισχύει αυτό που γράφεις, αλλά είναι το δευτερεύον.

quote:
Είσαι οικονομολόγος και το λές αυτό ?
Από που κρίνεις την αντιλαϊκή πολιτική για να κρίνω το επίπεδο των γνώσεών σου ?

Εγώ που είμαι οικονομολόγος να σου απαντήσω.
Αντιλαϊκή πολιτική ήταν το έγκλημα του Χρηματιστηρίου, από την προηγούμενη Κυβέρνηση. Αντιλαϊκή πολιτική στο ίδιο επίπεδο ήταν το έγκλημα των δομημένων ομολόγων από την παρούσα, με τη λεπτή, πλην όμως ουσιώδη διαφορά ότι στην πρώτη περίπτωση "έπαιξαν" με την αφελή ελπίδα των πολλών, ενώ στην άλλη "έπαιξαν" ερήμην με το μόχθο του.
Αντιλαϊκή πολιτική ήταν η είσοδος στο ευρώ με την ισοτιμία στην οποία μπήκαμε, για λόγους πολιτικής "υπερηφάνειας" (βλέπε αλαζονείας) της προηγούμενης κυβέρνησης, αντιλαϊκή πολιτική είναι και η ενίσχυση της σχέσης έμμεσων προς άμεσους φόρους, που εφαρμόζει η παρούσα κυβέρνηση. Στην πρώτη περίπτωση απωλέσαμε (υποχρεωτικά;) το δικαίωμα νομισματικής και συναλλαγματικής πολιτικής σε όρια που δεν άντεχε η ελληνική οικονομία, με συνέπεια οι μόνες οικονομικές επιλογές να αφορούν τη δημοσιονομική διαχείριση που έχει αρκετά ανελαστικά στοιχεία, στη δε δεύτερη ευνοούμε τους κατέχοντες με το "τυράκι" της μείωσης φορολογικών συντελεστών για όλους.
Αντιλαϊκή πολιτική ήταν η πρόσληψη δεκάδων, εκατοντάδων ή και χιλιάδων ημετέρων στην Ολυμπιακή, στο ΟΤΕ, στις ΔΕΚΟ γενικότερα που εφάρμοσαν οι προηγούμενες κυβερνήσεις (αν και στο ΟΤΕ το έργο άρχισε να φρενάρει με τις πρώτες μετοχοποιήσεις, άλλη πονεμένη ιστορία), αντιλαϊκή πολιτική είναι και η παραχώρηση αυτών των οργανισμών ή φορέων σε ιδιώτες, χωρίς προηγουμένως να έχει επιχειρηθεί ούτε η οργάνωση επαρκούς ανταγωνισμού (γιατί για αυτές τις υπηρεσίες, πολύ απλά δε γίνεται να υπάρξει επαρκής εγχώριος ανταγωνισμός), ούτε, ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ, η σταδιακή εκκαθάριση των υπεράριθμων, είτε με τη διαδικασία της συνταξιοδότησης (όχι πρόωρης, φυσιολογικής), είτε με υποχρεωτικές μετατάξεις σε άλλους φορείς του στενού δημόσιου τομέα, με αποδοχές όμως που να δικαιολογούνται από τα τυπικά προσόντα των μεταταχθέντων. Γιατί είναι προφανές το τι ρόλο παίζουν ορισμένα συνδικαλόμουτρα στις διάφορες ΔΕΚΟ.
Αντιλαϊκή πολιτική ήταν η δημιουργική λογιστική που ενδεχομένως εφάρμοσαν οι προηγούμενες κυβερνήσεις για να επιτύχουν τη, μετά βαϊων και κλάδων, εγγραφής τους στο βιβλίο της ιστορίας του ελληνικού έθνους, ένεκα εισόδου στο Ευρώ. Αντιλαϊκή πολιτική ήταν και ο συνδυασμός της απογραφής με τη "λογιστικοτρίκικη" αύξηση του ΑΕΠ, στο χρονισμό που έγιναν, με στόχο σε κάθε περίπτωση την τσέπη των Ελλήνων πολιτών. Στη μία περίπτωση κουκουλώθηκαν οι ατέλειες και ο λογαριασμός άργησε μερικά χρόνια, στην άλλη διπλοπληρώσαμε για να αλλάξουμε τους όρους ενός κλάσματος, ώστε να παραμείνει σταθερό κατά βάση.
Να συνεχίσω ή θα βαρυστομαχιάσουμε; δεν πιάνω σκάνδαλα εκτός οικονομίας, που όμως έχουν επίδραση σε αυτή...

quote:
Ο ΚΑΤΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ ΜΙΑΣ ΚΥΒΕΡΗΣΗΣ ΣΕ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΜΕ ΠΡΑΞΕΙΣ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΟΛΕΘΡΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΦΑΣΙΣΜΟΣ

Συμφωνώ στο έπακρο και ας θεωρώ την παρούσα κυβέρνηση επικίνδυνη σε μία προοπτική τετραετίας. Θα ήθελα όμως τη γνώμη σου για τον καταναγκασμό μίας κυβέρνησης σε παραίτηση με πράξεις ειρηνικής ενεργητικής άρνησης, όπως για παράδειγμα πολυήμερες απεργιακές κινητοποιήσεις σε όλους τους κλάδους της οικονομίας, πράγμα που είναι βέβαια ιδεατή πραγματικότητα, έτσι όπως έχει καταντήσει η χώρα. Βέβαια, και αυτό μπορεί να γίνει, αλλά δε θα ξεκινήσει από τα κεντρικά, αυτά θα επηρεάσει...

quote:
Αν η χώρα βουλιάζει, υπάρχει και πρόεδρος της δημοκρατίας να αναλάβει τις ευθήνες του.

Φίλε KERRY, θα σε καλέσω όταν θα φτάσω στα άρθρα του Συντάγματος που αφορούν στις αρμοδιότητες του Π.τ.Δ. να συζητήσουμε παρέα το ποιες ευθύνες έχει ως πολιτικός και όχι ως πολιτειακός παράγων.

quote:
Επειδή όμως είσαι μάλλον άσχετος για τους γενικότερους μηχανισμούς μιας οικονομίας, η κρίση σου ειναι ελλειπής και ευάλωτη από λάθος συμπεράσματα. ... όχι όμως για τους λόγους που εσύ και δυστυχώς η πλειοψηφία των άσχετων (ελέω ΜΜΕ) ελλήνων νομίζει...

Δράττομαι από τη φράση σου "να έχεις τις γνώσεις μου" και θα με ενδιέφερε ειλικρινά να κάνουμε μία οικονομική συζήτηση, τόσο για τις πολιτικές των εκάστοτε Υπουργών Οικονομικών, όσο και για τους μηχανισμούς της ελεύθερης αγοράς. Αρχικά, θα ήθελα να μου πεις που ακριβώς εντοπίζεις εσύ το πρόβλημα στην οικονομική πολιτική, δεδομένου ότι αφαιρείς συλλήβδην τις επιπτώσεις από την τιμή του πετρελαίου (δε σου δίνω λάθος, απλά θέλω να δω πως το εννοείς, για να μην υπάρξει παρερμηνεία). Στη συνέχεια θα ήθελα να μου πεις ποιοι είναι οι λόγοι που έχει αποτύχει, όχι μόνο η Ν.Δ., αλλά και το ΠΑ.ΣΟ.Κ, στην οικονομική πολιτική. Μου αρέσουν τέτοιες συζητήσεις και είμαι σίγουρος ότι πολλά μπορούμε να μάθουμε από αυτές όλοι μας.

quote:
Δεν ξύπνησε ένα πρωί και αποφάσισε να απελευερώσει το ωράριο, αίτημα του φορέα σου ικανοποίησε. Και στο κάτω-κάτω δεν το έκανε για τα πολυκαταστήματα, ρώτα τους πελάτες σου καλύτερα ποιούς εξυπηρετεί το ελεύθερο ωράριο. Και γιατί να μην λειτουργεί Κυριακή όποιος μπορεί και θέλει ?

Εδώ θα σου απαντήσω με ένα πολύ ωραίο σύνθημα κάποιων εκ του αντιεξουσιαστικού χώρου (που ως δράση δε με αντιπροσωπεύουν στο ελάχιστο, αλλά κάποιες θέσεις τους είναι όντως σωστές) : "αν θέλεις να ψωνίζεις ως τις 9, ετοιμάσου να σχολάς στις 11." Το ότι είμαστε ηλίθιοι ως καταναλωτές και δεν αντιλαμβανόμαστε ότι κάθε πίεση σε δικαιώματα μίας κατηγορίας εργαζομένων σε επόμενο τέρμινο θα πιέσει κάποια δικά μας δικαιώματα, δε σημαίνει ότι αυτό δεν ισχύει. Ειρήσθω εν παρόδω, θα σου υπενθυμίσω ότι σε μία οικονομία με δεδομένη ή ελάχιστα ελαστική αγοραστική ισχύ, η επέκταση του ωραρίου των καταστημάτων το μόνο που επιφέρει είναι αύξηση του λειτουργικού κόστους, αύξηση των απλήρωτων υπερωριών και εντέλει, συρρίκνωση των κερδών των επιχειρήσεων, ceteris paribus. Να το αναλύσω περαιτέρω ή αρκεί;

quote:
Και στην τελική ρε φίλε, το πολυκατάστημα δίνει δουλειά σε πολλαπλάσιο κόσμο από εσένα.

Ένα απλό ερώτημα, γιατί βλέπω ότι είσαι συνεπής οπαδός της ελεύθερης οικονομίας. Θέλουμε πλήρη (λέμε τώρα) ανταγωνισμό ή συγκέντρωση με σκοπό τη δημιουργία ισχυρών επιχειρήσεων;

Φίλε trexagireve

quote:
Το νόημα, όλοι είμαστε δημοκράτες, αλλά για μας επιτρέπονται όλες οι αντιδημοκρατικές ενέργειες..

Πόσο δίκιο έχεις.

quote:
Και να έχουν κάποιο λόγο σοβαρό, για να κάνουν, με τη συχνότητα που τις κάνουν, δεν είναι αξιοπρόσεκτες, αλλά εθιμικες...

Παρότι δεν είμαι κατ' αρχήν 100% αντίθετος στην κατάληψη ως δράση σε ύστατο όμως βαθμό, φοβάμαι ότι έχεις δίκιο : το πολύ το αλληλούια το βαριέται κι ο παπάς.

Φίλε open mind

quote:
Ρώτα τον Αλογοσκουφη που έχει την πιο αντιλαϊκή πολιτική των τελευταίων δεκαετιών. Η δες τα σκάνδαλα που πρόεκυψαν και η οργή είναι μεγαλύτερη διότι υποτίθεται Ότι η ΝΔ που κατέκρινε το Πασοκ για τα δικά του σκάνδαλα θα ήταν σωστή οποτε Η κοροϊδία είναι ακόμα μεγαλύτερη .

Παρότι αντιπαθώ τις αντιπαραθέσεις βάσει κομματικών γραμμών, οφείλω να επισημάνω ότι συμφωνώ με την άποψη που λέει ότι τα εγκλήματα δεν παραγράφονται, δεν εξισούνται και δε δικαιολογούν μεταγενέστερα εγκλήματα, ούτε ασφαλώς δικαιολογούνται ή εξισορροπούνται από προγενέστερα. Η αλήθεια είναι ότι σε μεγάλο ποσοστό, κατά τη διάρκεια της μεταπολίτευσης έχουμε μία ιδιότυπη μορφή χούντας, η οποία επειδή ακριβώς είναι νομιμοποιημένη, δεν ενδιαφέρεται τις περισσότερες φορές ούτε να κρατήσει τα προσχήματα απέναντι στο λαό που τη "στηρίζει".

quote:
ΝΔ είχα ψηφίσει την πρώτη τετραετία που βγήκε και ναι ένιωσα επιεικώς κορόιδο
Και τους μαύρισα στις προηγούμενες και θα τους ξανά μαυρίσω στις επόμενες .

Να κάνω μία ερώτηση, χωρίς να παρεξηγηθώ; οι κομματικές μας επιλογές είναι κάπως ασταθείς, απ' ότι διακρίνω. Αυτό οφείλεται σε απογοήτευση, σε ανεπαρκή εξατομικευμένη πολιτική θέση, σε συμφέρον ή σε κάποιο άλλο παράγοντα; προσωπικά δεν έχω τόσο έντονες μετακινήσεις, όσον αφορά στην ψήφο μου, λέτε να είμαι πολύ μονοκόμματος;

Φίλε A. Kircher

quote:
Και αφού τις δείτε θέλω να μου πείτε τι είδους επανάσταση είναι αυτή. Εδώ μιλάμε για βανδαλισμούς, κλοπες ηλεκτρονικών υπολογιστών, καταστροφές πολύτιμων στοιχείων και δεδομένων. Ερευνητικές προσπάθειες χρόνων που εξαφανίστηκαν μέσα σε μια νύχτα. Μιλάω μόνο για τα πανεπιστήμια αλλά στη θέση τους μπορεί κανείς να βάλει μαγαζιά και επιχειρήσεις και όλες τις άλλες καταστροφές που έγιναν, γίνονται και θα γίνουν.

Μετά από όλα όσα έγιναν, πιστεύεις ότι υπάρχουν πολλοί έχοντες σώας τας φρένας που πιστεύουν τα περί επανάστασης;

Φίλε Macedon

quote:
Γιατί η αστυνομία δεν συλλαμβάνει τους κουκουλοφόρους; Δεν μπορεί; Δεν θέλει;

Μήπως κι οι βάρβαροι είναι κι αυτοί μια κάποια λύση (για κάποιους);


Δε θέλουν οι πολιτικοί της προϊστάμενοι. Γιατί γνωρίζουν πολύ καλά και τα πρόσωπα και το ρόλο των δήθεν "γνωστών - αγνώστων". Και δεν τους συμφέρει να αποκαλυφθεί, ούτε το ένα, ούτε το άλλο.
Γενική σκέψη : μην ασχολούμαστε με κόμματα, ας ασχοληθούμε με πολιτική. Τόσοι είμαστε εδώ μέσα, όλο και κάτι θα έχουμε να προτείνουμε ως ατομική ή "μικρο"κοινωνική δράση.

Φιλικά
Κωστάκης


Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 10:21:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως είδες φίλε KERRY KING τα λαμπόγυαλα τελείωσαν, τα πάντα επανήλθαν στην ηρεμία τους χωρίς να πέσει καμιά κυβέρνηση, αλίμονο σε αυτούς μόνο που καταστράφηκε η περιουσία τους.
Δέν πέφτει καμιά κυβέρνηση απο τέτοιες ανοησίες ξέρω εγώ τί σου λέω ... υπάρχουν άλλοι τρόποι για να πέσει, ποιοί είναι αυτοί ίσως τους δείς στο προσεχές μέλλον.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 10:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
A. Kircher φαίνεται οτι δέν σε έχουν πληροφορήσει καλά.
ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΟΞΕΝΗΣΑΝ ΤΑ ΕΚΤΡΟΠΑ, ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΑΙΤΙΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΟΙ ΕΙΚΟΝΕΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΔΕΝ ΤΟΛΜΗΣΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΡΑΞΕΙ, ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΕ ΑΝΕΝΟΧΛΗΤΟΥΣ.
Πείραξε άλλους 15χρονους που πετάγαν καμιά πετρούλα για να δείξει οτι κάτι προσπάθησε να κάνει, άρα αυτά που λές οτι είμαστε υποχρεωμένοι να δηλώνουμε καθολική υποταγή στην αστυνομία αλλού πέστα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 11:14:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην βιάζεσαι φίλε snoopy....
Στην αρχή είμαστε ακόμα.
Δεν το έχεις πιάσει το νόημα φαίνεται...

Φίλε kostakis το να συζητάω μαζί σου με τιμάει. Είσαι άνθρωπος με γνώσεις και άποψη και άν κάποιος έχει να μάθει από την κουβέντα αυτή, αυτός θα είναι εγώ. Οικονομολόγος δεν είμαι, σχολή διοίκησης και οικονομίας έβγαλα βέβαια αλλά την επιστήμη δεν την κατέχω όπως εσύ. Παρόλ'αυτά, από την στιγμή που εργάζομαι σε χώρο που επιρεάζει άμεσα την οικονομία (διεθνής μεταφορές) θεώρησα υποχρέωσή μου να ενημερώνομαι για τα τεκτενόμενα της ελληνικής (κυρίως) και της παγκόσμιας οικονομίας. Το θεώρησα υποχρέωσή μου ως πολιτικό ον - και οχι πολιτικοποιημένο όπως έχουν παρεξηγήσει κάποιοι εδώ μέσα) - να κατανοήσω την ελληνική πραγματικότητα μέσα από τους ψυχρούς αριθμούς. Θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον τέτοιου είδους συζήτηση, να πιάσουμε και τα φορολογικά και όλα. Θα την κάνουμε από εδώ την κουβέντα αυτή ή από σχετικά θέματα (η γενειά των 1000 ερώ πχ - ή το θέμα με την μεσαία τάξη) ?

Φίλε OANNHSEA την καλημέρα μου...
Με καλύπτεις απόλυτα και ας μας χωρίζει ένα τεράστιο χάος όσον αφορά την καθημερινότητά μας....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 17:51:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το παρακάτω μου ηρθε στο μέιλ μου:


Ετών 15...
«Αυτό που συνέβη είναι απίθανο». «Αυτό που συνέβη είναι απίστευτο». «Αυτό που συνέβη είναι πρωτοφανές». Πρόκειται για φράσεις που κατά κόρον επαναλαμβάνονται από το βράδυ του περασμένου Σαββάτου, όταν γνωστοποιήθηκε η δολοφονία του 15χρονου παιδιού στα Εξάρχεια.
Ευτυχώς, πάντως, τούτη τη φορά δεν ακούσαμε ότι κάποιοι «έπεσαν από τα σύννεφα». Ισως, επειδή η απώλεια μιας τόσο νεανικής ζωής θέτει όρια ακόμα και στην επίδειξη υποκρισίας. Ισως, πάλι, γιατί αυτό που συνέβη στην Ελλάδα, στο κέντρο της Αθήνας στις 6 Δεκέμβρη του 2008 - στην πραγματικότητα - ΔΕΝ είναι κάτι το πρωτοφανές. Ακριβώς το ίδιο είχε συμβεί πριν από 23 χρόνια. Και τότε, στις 17 Νοέμβρη του 1985, ένας αστυνομικός πυροβόλησε. Και τότε ένας 15χρονος έπεσε νεκρός. Ηταν ο Καλτεζάς...

*
Αυτό που συνέβη στις 6 Δεκέμβρη του 2008, δεν είναι ούτε κάτι το «απίστευτο», ούτε κάτι το «απίθανο», με την έννοια ότι πρόκειται για ένα συμβάν που δε θα μπορούσε να προβλεφτεί.
Η εκτέλεση στα Εξάρχεια αποτελεί ένα τραγικό γεγονός που θα έπρεπε να αναμένεται με μαθηματική βεβαιότητα. Είναι το αποτέλεσμα ενός εμπεδωμένου κλίματος αυθαιρεσίας και κατασταλτικής ατιμωρησίας. Είναι η κτηνώδης αποθέωση της δράσης ενός μηχανισμού που εκπαιδεύεται να αντιμετωπίζει τον πολίτη, δηλαδή τον εργαζόμενο, τον αγρότη, τον ναυτεργάτη, τον φοιτητή, τον μαθητή, δηλαδή το λαό, σαν «εχθρό».
Ο στυγερός φόνος του 15χρονου είναι γέννημα της πολιτικής.

* Ενός κράτους που εδώ και 28 χρόνια δεν ενδιαφέρεται καν να αναζητήσει ποιος δολοφόνησε τον Κουμή και την Κανελλοπούλου, το 1980.

* Ενός κράτους που το 1990 αθώωσε τον δολοφόνο του 15χρονου Καλτεζά.

* Ενός κράτους που ουδέποτε ενδιαφέρθηκε να τιμωρήσει τους υπεύθυνους για τους 4 νεκρούς του πυρπολημένου από την Αστυνομία «Κάπα Μαρούση».

* Ενός κράτους που ο πρωθυπουργός του το 2000 έκανε υπουργό στην κυβέρνησή του εκείνον που ο ίδιος, το 1990, τον αποκαλούσε από το βήμα της Βουλής «ηθικό αυτουργό» του φόνου του καθηγητή στην Πάτρα.

* Ενός κράτους, που άλλος πρωθυπουργός του απευθυνόταν στους αστυφύλακες με τη γνωστή και ιστορική έκτοτε φράση «εσείς είστε το κράτος».

* Ενός κράτους, που το 2002 έστελνε χαφιέδες της Ασφάλειας εφοδιασμένους ακόμα και με το υπηρεσιακό τους περίστροφο στην Πρωτομαγιάτικη συγκέντρωση της Αθήνας για να προβοκάρει τους διαδηλωτές.

* Ενός κράτους που απαγάγει Πακιστανούς και θέτει την υπόθεση στο αρχείο.

* Ενός κράτους που επιβραβεύει με το βαθμό του διοικητή αστυνομικού τμήματος τον επικεφαλής των θρασύδειλων που τσάκισαν τον Κύπριο φοιτητή στη Θεσσαλονίκη, επικαλούμενοι ότι έπεσε πάνω στη ζαρντινιέρα.

* Ενός κράτους που δίνει την άδεια να πετούν πάνω από τον εναέριο χώρο του και να προσγειώνονται στα αεροδρόμιά του τα αεροπλάνα της CIA που μεταφέρουν απαχθέντες από και προς το Γκουαντανάμο.

* Ενός κράτους που πρώην υπουργός Δημόσιας Τάξης βάφτισε «πραίτορες» της τάξης και της ευνομίας τους ένστολους αλήτες που βιαιοπραγούν κατά πολιτών.

* Ενός κράτους, που έχει στις υπηρεσίες του κτήνη σαν τον «κύριο» που βασάνιζε μετανάστες στο τμήμα Ομονοίας.

* Ενός κράτους, που τα περίστροφά του «εκπυρσοκροτούν» στους σβέρκους Τσιγγανόπουλων ή βρίσκουν κατάστηθα 17χρονα Σερβόπουλα, όπως το 1999 στη Θεσσαλονίκη.

* Ενός κράτους, που έχει στις τάξεις της Αστυνομίας του αυτούς που έστηναν χουντογλέντια το 1997 και βιντεοσκοπούσαν τους κυκλικούς χορούς τους, καθώς ζητωκραύγαζαν υπέρ Παττακού και Μακαρέζου.

* Ενός κράτους, που πριν ο ειδικός φρουρός πυροβολήσει κατά του 15χρονου στα Εξάρχεια είχε αποδώσει τιμές σε άλλον ειδικό φρουρό, όταν είχε πυροβολήσει κατά τη διάρκεια φοιτητικής διαδήλωσης έξω από το υπουργείο Αιγαίου.

Ο αναγνώστης διαπιστώνει από τον παραπάνω κατάλογο - που δεν είναι ολοκληρωμένος, είναι απλώς ενδεικτικός - ότι δεν αναφέρουμε ποιος κυβερνούσε στη μια ή στην άλλη περίπτωση, η ΝΔ ή το ΠΑΣΟΚ. Δεν το κάνουμε τυχαία. Πιστεύουμε ότι έχει ελάχιστη σημασία. Αυτούς τους συμψηφισμούς τους αφήνουμε στους άθλιους εκπροσώπους των δύο κομμάτων που διαγκωνίζονται στα τηλεπαράθυρα για το ποιος είναι περισσότερο ή λιγότερο αθώος του αίματος. Σε ό,τι μας αφορά, εμμένουμε σε μια βασική διαπίστωση: Το κράτος στο οποίο αναφερθήκαμε παραπάνω δεν είναι ούτε «γαλάζιο» ούτε «πράσινο». Είναι «γαλαζοπράσινο»."


(Δεν δημοσιεύω το μέιλ του συγγραφέος αυτου του μέιλ καθώς μπορει να μην το επιθυμει για να επικοινωνήσετε με τον συγγραφέα του στηλτε σε εμενα και εγω θα σας δόσω τα "στοιχεια" του μετα την άδεια του.)


ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΡΘΡΟ

"Η προσπάθεια των ακροδεξιών ομάδων να βρουν προσβάσεις στην Αστυνομία δεν περιορίζεται στην παρακρατική τους δράση (ως "αγανακτισμένων πολιτών") δίπλα σε κάθε κατασταλτική επιχείρηση της ΕΛ.ΑΣ. Πολύ συχνά στα έντυπά τους εξυμνούν την Αστυνομία και κολακεύουν τους άνδρες και τους αξιωματικούς της, εμφανιζόμενοι ως οι μοναδικοί προστάτες του "διωκόμενου κλάδου".
Ακόμα και με τον εκάστοτε υπουργό Δημόσιας Τάξης δεν διστάζει να ταυτιστεί η "Χρυσή Αυγή". Ειδικά για τις δηλώσεις Παπαθεμελή περί ειδικού αστυνομικού σώματος φύλαξης συνόρων, η ναζιστική εφημερίδα επικροτεί με ενθουσιασμό: "Οι δηλώσεις αυτές δείχνουν μια διάθεση αντιμετωπίσεως του μεγάλου προβλήματος και η εφημερίδα μας δεν μπορεί παρά να τις κρίνει θετικές" (24.9.93).
Το μοναδικό κομμάτι του κρατικού μηχανισμού, το οποίο μένει στο απυρόβλητο, είναι βέβαια η ΕΛ.ΑΣ: "Για όλη αυτή την αισχρή κατάσταση που έχει δημιουργηθεί, ο ελληνικός λαός έχει ήδη απονείμει ευθύνες. Ευθύνες κατά τη γνώμη μας δεν πρέπει να αποδοθούν στην Αστυνομία αφού η πλειοψηφία των ανδρών της εκτελεί το καθήκον τους" (10.11.95).
Εντυπωσιακό είναι το γεγονός ότι ακόμα και στις -ελάχιστες- περιπτώσεις που η Αστυνομία δυσκόλεψε τις κινήσεις της, η φασιστική ομάδα ξέρει να συγχωρεί: "Οταν είδαμε κάποιους αλήτες το βράδυ της 17ης Νοεμβρίου (1995) να καίνε ελληνικές σημαίες, αγανακτισμένοι αποφασίσαμε να απαντήσουμε. Φυσικά εμποδιστήκαμε από δυνάμεις της Αστυνομίας - όχι πως οι αστυνομικοί φέρουν καμιά ευθύνη, απλά έτσι διέταξαν οι υψηλοί προστάτες των καλόπαιδων του συστήματος" (25.10.96). Αυτή η "συντροφική" ανοχή φτάνει μέχρι το σημείο να δικαιολογούνται ακόμα και οι συλλήψεις: "Τον παλμό των Εθνικιστών δεν πτόησε στο παραμικρό η σύλληψη πέντε συναγωνιστών μας από την Αστυνομία (κατά πληροφορίες μας ύστερα από άνωθεν εντολές και πιέσεις)" (29.3.1996).
Ο ομογάλακτος της "Χρυσής Αυγής", ο "Στόχος", καλλιεργεί συστηματικά την ίδια θεωρία των "καλών" αστυνομικών που υποφέρουν από τους "κακούς" ανωτέρους τους. Η μόνιμη επωδός στα περισσότερα άρθρα που αναφέρονται στην εγκληματικότητα των ξένων είναι το περιβόητο σύνθημα "λύστε τα χέρια της Αστυνομίας". Και, φυσικά, όταν οι αστυνομικοί αναλαμβάνουν δράση ( πυροβολώντας, π.χ. κάποιον πολίτη), ο "Στόχος" είναι ο πρώτος που τους υπερασπίζει, ειρωνευόμενος όσους ζητούν καλύτερη εκπαίδευση των ανδρών της ΕΛ.ΑΣ: "Ο "Στόχος" είναι ταγμένος στο πλευρό της Αστυνομίας -οφείλει, όμως, σήμερα, να πει πως η ηγεσία της δεν εκπαιδεύει σωστά τα όργανά της. Την αλήθεια των λόγων του "Στόχου" αποδεικνύει το πρόσφατο περιστατικό, όπου ένας -"ανεκπαίδευτος" προφανώς, αστυνομικός- πυροβόλησε τον πολίτη που πήγε να πνίξει τον συνάδελφό του. Αν είχε εκπαιδευτεί κανονικά, όμως, θα μάθαινε πως -σύμφωνα με τις απαιτήσεις των κουλτουριάρηδων, των προοδευτικών και των λοιπών τοιούτων - οι αστυνομικοί μπορούν να πυροβολήσουν μόνον αν τους σκοτώνουν" (30.6.93).
Από τη συνταγή δεν λείπει και ολίγος λαϊκισμός: "Είδατε ποτέ κανακάρη 'επώνυμου' να πάει στην Αστυνομία; Μόνο τα παιδιά τα δικά μας -τα φτωχαδάκια- πάνε, γι' αυτό και όλοι έχουν παραπεταμένους τους Αστυνομικούς" (19.9.91).
Και καταλήγουμε, βεβαίως, στην ανοιχτή πρόταση να συγκροτηθούν ομάδες αυτοδικίας μέσα στην ΕΛ.ΑΣ: "Δυο δυο την εβδομάδα πέφτουν πλέον τα παιδιά μας -οι Αστυνομικοί- οι οποίοι βρίσκονται ανυπεράσπιστοι μπροστά στους τρομοκράτες, μια κι εκείνοι προστατεύονται από τον Τύπο και τους πολιτικάντηδες: Οργάνωση αστυνομικών εναντίον των φονιάδων" (21.9.94)."

(Ελευθεροτυπία, 27/9/1998)


Σε μια συζητηση μεσο εμέιλ για την αστυνομια κ τα επεισοδια γενικά:

-...να πάψουν να κατηγορουν τους μπάτσους(Η Νεολαία). Μα θα μου πεις καλα δε θα κάνουν να τους βρίζουν? Πρακτικα όχι. Δε κανουν καλα. Και δε κανουν καλα γιατι έτσι δημιουργουνε 2ο στρατοπεδα απ τη μια οι "κακοί" οι μπατσοι απ την άλλη ο λαός. Και αυτο φύσικα εξαγριώνει τους μπάτσους οι οποιοι θελουν νε είναι και είναι κομματι του λαου, απλοι πολίτες σαν όλους μας κ οχι απενατι στο λαο. Με το να τους βάζουμε απεναντι τους δινουμε περισσοτερα συναισθηματικά κινητρα να μην κάνουν τη δουλειά τους σωστα. Αν εμεις νιωθουμε τους μπατσους σα μπαμπουλες τότε κ οι μπάτσοι θα νιωθουν σαν μπαμπούλες δικοι μας.
Πρεπει να μας φυγει αυτη η αντιληψη οτι οι μπατσοι είναι εχθροι μας.Καθως ο Ελληνας μπορεις να πεις οτι έχει "το αναρχικο στοιχείο" μέσα του.
Και βεβαια δε φανταζεστε πόσο καταστρεπτικη είναι αυτη η αντιληψη για την πλειοψηφία των καλων μπατσών(θέλω να ελπιζω οτι είναι πλειοψηφία). Και όταν λεω καλων εννοώ αυτους που θέλουν να πράξουν το καλό άσχετα με το αν μπορούνε ή οχι.
Γιατι μπορει να μην εχουν τη δυνατοτητα πάντα να πράξουν σωστά για 2 λόγους:
Ο ενας είναι οτι δεν λαμβάνουν επαρκη και σωστη εκπαίδευση.
Με αποτελεσμα να κάνουν ο,τι τους κατεβει οταν βρισκονται σε πιεστικες καταστασεις
Ο δεύτερος οτι παίρνουν εντολες απο ανωτερους οι οποιοι επίσης απο ο,τι εχει φανεί δεν ξέρουν τι τους γινεται..


-Δεν είδα να έχει καεί κανένας, για να σου πω την αλήθεια δεν μπορώ να σκεφτώ κανέναν που να έχει σκοτωθεί από αναρχικούς.


-Ναι αλλα πήραν το ρίσκο και, μεν μπορει να μην εχουν σκοτωσει κανέναν, αλλα τη ζωη πολλών ελληνων την εχουν κάνει δύσκολη. Πολυ δυσκολη.
Και βασικα εγω θα περίμενα στα επεισόδια που έγιναν οι ίδιοι να διώξουν τους Χούλιγκανς ή τους όποιους βαλτούς και/ή μη που ληστεύαν μαγαζια κ έκαναν άλλες ανεπίτρεπτες καταστροφές.
Λεγεται δλδ οτι δεν ήταν οι αναρχικοι που εκαναν κάποιες σοβαρές ληστείες κ ζημιές, αλλα χούλιγκανς κ τετοιοι. Εντουτοις, εγω θα περίμενα απο τους αναρχικούς να μην αφηνουν τα ταδε αρχικαθάρματα να συναθροιζονται μαζί τους. Αν δε, τους σταματούσαν κιολας θα ήμουν ευγνώμον.
Κ οχι βέβαια οτι δικαιολογούνται οι αναρχικοι για την πυρποληση αμαξιών κλπ. Εδώ εβγαλαν εναν ανθρωπο απ το αμαξι του καθώς αυτος οδηγουσε κ του το εκαψαν.. γιατι να το κάνουν αυτο?


(...)Αρκετα απο αυτά τα παιδιά(της νεολαίας) είναι υπερ των οσων συμβαινουν αυτη τη στιγμη και φυσικα δε βοηθάνε τη κατάσταση. Ειναι ενας φαύλος κύκλος χάους όπου ΚΑΝΕΙΣ δε βοηθάει ΚΑΝΕΝΑΝ.
Οι μεν μπατσοι με τα πιστολια εξω, η δε κυβέρνηση τα ξύνει και οι μεν νεοι κ τα ΜΜΕ "μην τυχον κ πηραξετε τους καημενους του αναρχικους.. κάποιοι απο αυτους είναι κ 15χρονα!" . Η σταση δε των τελευταίων είχε ως αποτέλεσμα οταν η αστυνομια ειχε πριν καποιες μέρες ολους τους καθαροαιμους αναρχικους στο "τσεπάκι" της να... μην κάνει τιποτα! Γιατι είχε εντολες απο "ψηλά" να μην τους πηράξουνε μην τυχον κ αρχισουν τα ΜΜΕ κ ο κόσμος διαμαρτυρίες! Και τώρα είδαμε που καταληξαμε..
Έπρεπε να γίνουν ζημιές για να πούμε "Μμμ... μαλλον δεν ήταν το παιδί το πρόβλημα τελικα...".

-Καταρχήν δεν χρειάζεται να γίνει κανένα επεισόδιο.Είναι τόσο ανίκανο το κράτος που τα κάνει μόνο του


Πολυ σωστα λες "το κρατος".. "το κράτος" εχει το προβλημα.. οι κυβερνησεις του..
Η μεν ΝΔ δεν χειριζεται όσο καλα της καταστασεις όσο καλα θα μπορούσε ή και όσο καλα θα έπρεπε. Το δε Πασοκ μια τα ίδια κ αυτο τόσα χρόνια. Οσον αφορά τώρα το ΚΚΕ κ τα άλλα τριτεύοντα κόμματα.. ουδέν σχόλιον.. μπορουμε να είμαστε σίγουροι οτι θα κανουν καταχρηση εξουσιας με το που θα την πάρουν στα χέρια τους, καθως δεν την έχουν χορτάσει.. Πεινανε.. κ όταν πεινας.. τρως και του διπλανου..
Κατ'εμε λοιπόν δεν υπαρχει "καλο" κομμα να επιλεξουμε, αλλα αυτο που εχει τα λιγοτερα χάλια.
(...)Μα και τελος πάντων, ο Ελληνας πολιτης εκφραζει την οργη του.. πάνω στο Ελληνα πολιτη!? Τι λογικη εχει αυτο? Να βγαλω εγω ενα κλομπ να προστατεψω το αμαξι μου, να βγάλεις κ εσυ μια μολοτοφ να μου το κάψεις κ κατα αυτο το τρόπο να τιμωρήσουμε...το κράτος!?

And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=nourmU6OSSQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2180176
Maintained by Digital Alchemy