ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Dr. Know (Οι απαντήσεις που ψάχνατε)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2009, 08:49:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ποντάρει άλογο κουτσό
και φέρνει πεντακόσ'α
εγώ ποντάρω σ' αετό
και χάνω κάπου τόσα

Μολόγατα, μολόγατα
τα φράγκα μοιρολόγατα
τι γίνανε ; μολόγατα
χορτάρι για τ' αλόγατα

Σηκώνει τον ιππόδρομο
μ' ένα παλιό 'κοσάρι
εγώ αδειάζω καφετιά
και γίνονται κριθάρι

Μολόγατα, μολόγατα
τα φράγκα μοιρολόγατα
τι γίνανε ; μολόγατα
χορτάρι για τ' αλόγατα

Αν θέλει η τύχη η στραβή
τα φέρνει και στα δίνει
αλλιώτικα σε κυνηγά
στα παίρνει και σε γδύνει

Μολόγατα, μολόγατα
τα φράγκα μοιρολόγατα
τι γίνανε ; μολόγατα
χορτάρι για τ' αλόγατα

http://www.youtube.com/watch?v=09gBHTec5ic

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2009, 09:03:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σε επικίνδυνη στροφή
την πιο ανύποπτη ώρα
κλείνεις τα μάτια σου και λες
όλα τελειώνουν τώρα.

Κι ο χρόνος γίνεται άπειρος.

Παίρνω μια φωτιά,
ανάβω ένα τσιγάρο
σέρτικο,βαρύ
ζωή να σε γουστάρω
σήμερα είμ`εδώ
για αύριο τι να λέμε ... ;
μα όχι και να κλαίμε.

Τώρα που πέρασε κι αυτό
κι είν`η ψυχή σταλμένη,
νιώθω το αίμα μου ζεστό
τη σκέψη θολωμένη.

Κι ο χρόνος στέκει αδιάφορος

http://www.youtube.com/watch?v=aro5s1mgQ40

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2010, 08:42:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σε λάθος πλοίο επιβάτης
και στην κουκέτα τ' αρωμα της.
Μασάει χρυσάνθεμα και δυόσμο
και βλέπει ανάποδα τον κόσμο.

Μεθάει σε βρώμικα λιμάνια
με λιποτάκτες και χαρμάνια.
Σε θαλασσόπετρες πλαγιάζει
και με τ' αστέρια κουβεντιάζει.

Κι η μάνα του στις ρεματιές
ανάβει στα νερά φωτιές.

Μέσα στης τρέλας του τη φιέστα
απ' τη ζωή ζητάει τα ρέστα.
Πέφτουνε ντόμινο τα πλάνα,
τον βρίσκει η νύχτα σε μια αλάνα.

Έξω απ' το σώμα του πετάει
και στους αιθέρες περπατάει.
Στο λίβα της και στο βαρδάρη,
στον ήλιο της και στο φεγγάρι.

Κι η μάνα του στις ρεματιές
ανάβει στα νερά φωτιές.


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2010, 11:13:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

Και φυσικά, να συνεχίσεις το θέμα, [...]


Ευχαριστώ, να 'σαι καλά!

Θέλω να σωθώ... τι να κάνω?

Κι εγώ θέλω να κάνω σεξ με την Αλίκη από την Χώρα των Θαυμάτων και να παίξω τάβλι με τον Άκη Πάνου.

Ασχέτως όμως από το τι θέλει ο καθένας μας - γιατί όλοι κάτι θέλουμε, ακόμη κι αυτός που δεν θέλει - η εκπλήρωση των επιθυμιών μας - και το αν θα επέλθει ή όχι η εκπλήρωσή των - των "θέλω" μας δηλ. έχει την βάση της στην απλότητα. Μια φράση του τύπου "θέλω να σωθώ", ισοδυναμεί με μια του τύπου "Θέλω να περπατήσω, θέλω να μιλήσω, θέλω να γελάσω, θέλω ένα παγωτό!", όσο κι αν αυτό μας φαίνεται παράδοξο. Προτού λοιπόν φτάσουμε στο σημείο να επιθυμούμε την σωτηρία μας - κάτι που δεν υπάρχει γιατί ο σώζον εαυτώ σωθήτω - προτιμότερο είναι να επιθυμήσουμε π.χ μια σοκολατένια μπάλα παγωτού ή μια παγωμένη μπύρα στη παραλία γιατί α) είναι πιο εύκολο β) είναι εφικτό και γ) δεν απαιτεί 47 (ως στιγμής) απαντήσεις.


η ερώτηση έγινε από το μέλος LQG στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10598&whichpage=1

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2010, 11:53:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επι-κοινωνούμε???

Η επικοινωνία των ανθρώπων - το έχω πει - εξαρτάται από την γλώσσα, είτε του στόματος, είτε του σώματος. Και η γλώσσα είναι ένας κώδικας. Και ως κώδικας έχει αρχές. Και μία από τις αρχές του είναι : «Δε φαίνεται να μας καταλαβαίνετε. Θέλουμε να κάνουμε ανθρώπους που να μοιάζουν περισσότερο με εμάς. Τα σώματά σας είναι σαν τα δικά μας, αλλά έχετε δόντια , πόδια και οπλές. Οι νέοι άνθρωποι θα έχουν χέρια και πόδια παρόμοια με τα δικά μας. Εμείς θα φύγουμε και θα ξαναγυρίσουμε.» Κοσμολογία των Ναβάχο

η ερώτηση έγινε από το μέλος Εαρινός στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10587

Edited by - zip on 14/07/2010 11:55:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2010, 12:09:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα πεθάνω ένα πένθιμο

Θα πεθάνω ένα πένθιμο του φθινόπωρου δείλι
μεσ' στην κρύα μου κάμαρα, όπως έζησα μόνος'
στη στερνή αγωνία μου τη βροχή θε ν' ακούω
και τον κούφιο τον θόρυβο που ανεβάζει ο δρόμος

Θα πεθάνω ένα πένθιμο του φθινόπωρου δείλι
μέσα σ'επιπλα ξένα και σε σκόρπια βιβλία,
θα με βρουν στο κρεββάτι μου. θε ναρθεί ο αστυνόμος
θα με θάψουν σαν άνθρωπο που δεν είχε ιστορία.

Απ' τους φίλους που παίζαμε πότε-πότε χαρτιά
θα ρωτήσει κανένας τους έτσι απλά: "-Τον Ουράνη
μην τον είδε κανείς; Εχει μέρες που χάθηκε!..."
Θ' απαντήσει άλλος παίζοντας: "-Μ' αυτός έχει πεθάνει".

Μια στιγμή θα κιτάξουνε ο καθένας τον άλλον,
θα κουνήσουν περίλυπα και σιγά το κεφάλι,
θε να που: Τ' ειν' ο άνθρωπος!... Χτες ακόμα ζούσε!"
Και βουβά το παιγνίδι τους θ' αρχινήσουνε πάλι.

Κάποιος θάναι συνάδελφος στα "ψιλά" που θα γράψει
πως "προώρως απέθανεν ο Ουράνης στην ξένη,
νέος γνωστός εις τους κύκλους μας, πούχε κάποτ' εκδώσει
συλλογήν με ποιήματα πολλά υποσχομένην".

Κι αυτός θάναι ο στερνός της ζωής μου επιτάφιος.
Θα με κλάψουνε βέβαια μόνο οι γέροι γονιοί μου
και θα κάνουν μνημόσυνο με περίσιους παπάδες
όπου θάναι όλοι οι φίλοι μου κι ίσως-ίσως οι οχτροί μου.

Θα πεθάνω ένα πένθιμο του φθινόπωρου δείλι
σε μια κάμαρα ξένη στο πολύβοο Παρίσι,
και μια Κίττυ θαρώντας πως την ξέχασα γι' άλλην
θα μου γράψει ένα γράμμα -και νεκρό θα με βρίσει



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2010, 12:19:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πώς θα κρίνει ο Θεός ένα Ζουλού που δε γνώρισε ποτέ το χριστιανισμό?

Ωραία ερώτηση ... Κατά πάσα πιθανότητα, η κρίση του Θεού για έναν Ζουλού που δεν γνώρισε ποτέ τον Χριστιανισμό, δεν διαφέρει από την κρίση του Ζουλού για έναν Θεό που δεν γνώρισε ποτέ τον Χριστιανισμό. Τουτέστιν, και ξεκινώντας από το γεγονός πως στην γλώσσα των Ζουλού το όνομά τους σημαίνει Ουρανός, ο Θεός θα έλεγε στον Σάκα Ζούλου : "Εγώ είμαι ο Ουρανός κι εσύ το ζώο που λατρεύω".

η ερώτηση έγινε από το μέλος LQG στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=1&TOPIC_ID=10598

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2010, 12:42:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορείς να μου αποδείξεις πως αυτό που ζούμε τώρα δεν είναι κάποιο όνειρο?

Ασφαλώς! Έλα να σου ρίξω ένα μπουκέτο και μετά πες μου αν ονειρεύτηκες τον πόνο.

η ερώτηση έγινε από το μέλος LQG - πολύ ψωμί - στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10598&whichpage=2

Edited by - zip on 14/07/2010 12:42:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2010, 13:04:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχουν κοινες επιρροες η αρχαια Αιγυπτος και η προκολομβιανη Αμερικη;

Ασφαλώς! Και οι δύο αρχίζουν από "Α". Από "Α" επίσης αρχίζει και η Αδιευκρίνιστη Αναφορά στην Απορία όπως και το "εγώ είμαι το Α και το Ω" του Χριστιανικού Τσελεμεντέ. (υποθέτω, πως επειδή αυτό το θέμα ανοίχθηκε στο Μύθος & Θρησκεία, οι "κοινές επιρροές" των δύο "Α", αναφέρονται στα θρησκευτικά τους ήθη.)

η ερώτηση έγινε από το μέλος ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10605


Edited by - zip on 14/07/2010 13:10:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2010, 13:14:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραία κι όπως σε περίμενα φιλε μου zip,απλά πρόσεξε τα κομπλεξαρισματα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2010, 11:44:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο M.HEIDEGGER...ανέφερε: "Oι πολεμικές κάθε είδους αποτυγχάνουν εξαρχής να διαφυλάξουν το σκέπτεσθαι".Αναφέρεται δε στην εκστατική δομή του "Εδωνά-είναι" ..... ιστάμενο εκτός Eαυτού......εισάγοντας τον "όρο" Μέριμνα , ως την ουσιώδη διάνοιξη του είναι του ανθρώπου...

Μπορούμε να το δούμε και να προσπαθήσουμε να "μυηθούμε" στην ιδιαιτερότητα της σκέψης του μεγάλου στοχαστή...![;]

Μην αυταπατάσθαι, πρόκειται για μια καλά κρυμμένη ερώτηση. "Oι Αρχαία Ελληνική φιλοσοφία , είχε μιλήσει για την "Αταραξία"...και στην συνέχεια...", στη συνέχεια ; Στη συνέχεια η "αταραξία" έγινε ταραχή και η "Μέριμνα", φιλανθρωπική, μη κερδοσκοπική οργάνωση με έδρα την Γερμανία και με βαν για τους ανάπηρους.

Ας προσπαθήσουμε λοιπόν να μυηθούμε στην ιδιαιτερότητα της σκέψης του μεγάλου στοχαστή, zip : Αν η Μαλακία ήταν χώρα, ο Εαρινός θα ήταν η σημαία της. Σε ψηλό κοντάρι.

από το θέμα - ποιο θέμα ; - http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10603

Edited by - zip on 16/07/2010 12:15:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2010, 13:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο M.HEIDEGGER...ανέφερε: "Oι πολεμικές κάθε είδους αποτυγχάνουν εξαρχής να διαφυλάξουν το σκέπτεσθαι".Αναφέρεται δε στην εκστατική δομή του "Εδωνά-είναι" ..... ιστάμενο εκτός Eαυτού......εισάγοντας τον "όρο" Μέριμνα , ως την ουσιώδη διάνοιξη του είναι του ανθρώπου...

Μπορούμε να το δούμε και να προσπαθήσουμε να "μυηθούμε" στην ιδιαιτερότητα της σκέψης του μεγάλου στοχαστή...![;]

Μην αυταπατάσθαι, πρόκειται για μια καλά κρυμμένη ερώτηση. "Oι Αρχαία Ελληνική φιλοσοφία , είχε μιλήσει για την "Αταραξία"...και στην συνέχεια...", στη συνέχεια ; Στη συνέχεια η "αταραξία" έγινε ταραχή και η "Μέριμνα", φιλανθρωπική, μη κερδοσκοπική οργάνωση με έδρα την Γερμανία και με βαν για τους ανάπηρους.

Ας προσπαθήσουμε λοιπόν να μυηθούμε στην ιδιαιτερότητα της σκέψης του μεγάλου στοχαστή, zip : Αν η Μαλακία ήταν χώρα, ο Εαρινός θα ήταν η σημαία της. Σε ψηλό κοντάρι.

από το θέμα - ποιο θέμα ; - http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10603

Edited by - zip on 16/07/2010 12:15:00


"Η απόλυση -του λουκουμιού- απαγορεύεται σε όποιον μιλάει..."Ωκεάνεια ηδονή"..."avant la lettre"...πρίν απο την γλώσσα και πριν την "τριγωνοποίηση"...

Οι βρόγχοι της επιθυμίας ενός "λουκουμιού"..ενός λουκουμιού!!!

Η θλίψη του "Zip-υποκειμένου" ευνουχισμένου ψυχωτικού!!!

Θα βρείς λές καμμιά γκομενίτσα εδώ μέσα-δεν το βλέπω- ή θα ξανα-φάς λουκουμάκι Παυλίτο???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 09:43:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε σε θυμάμαι παλιότερα να "ενοχλείσαι" τόσο πολύ με θέματα που είναι διατυπωμένα σε μια ποιητική (και με πολλά κρυφά, φιλοσοφικά και ιδιαίτερα βαθυστόχαστα νοήματα) διάλεκτο... Θα έλεγα πως το αντίθετο ίσχυε.
Πώς και αποφάσισες τώρα να γίνεις πολέμιος αυτού του τρόπου πραγμάτευσης των θεμάτων;

Δεν έχω τίποτε να χωρίσω με τα μεταξωτά βρακιά. Αντιθέτως, τα βρίσκω πολύ σέξυ και πολύ φίνα. Αν είναι κάτι που με ενοχλεί, είναι αυτά τα μεταξωτά βρακιά να τα φορούν βρωμόκωλοι και να τα βρωμίζουν με τις ακαθαρσίες τους. Τα βρακιά αυτά, είναι γνωστό της πάσης, θέλουν και επιδέξιους κώλους. Και καθαρούς κώλους. Ένας βρωμόκωλος, το μόνο που μπορεί να κάνει, είναι να καταστρέψει το μετάξι τους.

Ναι αλλά, στην συνέχεια ; Στην συνέχεια - το είπα - η "αταραξία" έγινε ταραχή και η "Μέριμνα" φιλανθρωπική, μη κερδοσκοπική οργάνωση με έδρα την Γερμανία και βαν για τους ανάπηρους. Το ίδιο το "θέμα" και η ροή του, το αποδεικνύουν περίτρανα.

amalia, τα σέβη μου

Δεν υπήρξα ποτέ πολέμιος θεμάτων. Πολέμιος άσχετων ανθρώπων που ασχολούνται με κάποια θέματα, ναι, αλλά πολέμιος θεμάτων, όχι. Δεν τα βάζω δηλ. με το θέμα, τα βάζω με αυτόν που ανοίγει ένα τέτοιο θέμα, ο οποίος δεν λέει τίποτε, βάζει μόνο μια πρόταση στην αρχή, δεν προλογίζει, δεν αναφέρει την έρευνά του προτού να ξεκινήσει το θέμα - έστω, αυτή που έκανε, αν έκανε - , δεν παραθέτει στοιχεία, δεν επιχειρηματολογεί.

η ερώτηση έγινε από το μέλος amalia (Διαχειριστής) στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=1&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10603 ,απαντάει όμως και στο μέλος elo (Συντονιστής) στο ίδιο θέμα.


Edited by - zip on 19/07/2010 10:14:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 11:32:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ καλέ, νάτος!!!Που είσαι εσύ καλέ μου zip!!!
Πόσο χαμηλά πρέπει να ξεκινήσεις για να γράψεις; Απο το τελευταίο ...τόπικ;
Και φυσικά, δεν μπορεις χωρίς να αναφέρεσαι στις ρατσιστικές σου θέσεις, πάντα, προσπαθώντας, να τις δικαιολογήσεις...
Συζήτα το με κανενα ειδικό..Που ξέρεις,μπορεί κάτι να γίνεται...Ακόμη....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 19:53:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δε σε θυμάμαι παλιότερα να "ενοχλείσαι" τόσο πολύ με θέματα που είναι διατυπωμένα σε μια ποιητική (και με πολλά κρυφά, φιλοσοφικά και ιδιαίτερα βαθυστόχαστα νοήματα) διάλεκτο... Θα έλεγα πως το αντίθετο ίσχυε.
Πώς και αποφάσισες τώρα να γίνεις πολέμιος αυτού του τρόπου πραγμάτευσης των θεμάτων;

Δεν έχω τίποτε να χωρίσω με τα μεταξωτά βρακιά. Αντιθέτως, τα βρίσκω πολύ σέξυ και πολύ φίνα. Αν είναι κάτι που με ενοχλεί, είναι αυτά τα μεταξωτά βρακιά να τα φορούν βρωμόκωλοι και να τα βρωμίζουν με τις ακαθαρσίες τους. Τα βρακιά αυτά, είναι γνωστό της πάσης, θέλουν και επιδέξιους κώλους. Και καθαρούς κώλους. Ένας βρωμόκωλος, το μόνο που μπορεί να κάνει, είναι να καταστρέψει το μετάξι τους.

Ναι αλλά, στην συνέχεια ; Στην συνέχεια - το είπα - η "αταραξία" έγινε ταραχή και η "Μέριμνα" φιλανθρωπική, μη κερδοσκοπική οργάνωση με έδρα την Γερμανία και βαν για τους ανάπηρους. Το ίδιο το "θέμα" και η ροή του, το αποδεικνύουν περίτρανα.

amalia, τα σέβη μου

Δεν υπήρξα ποτέ πολέμιος θεμάτων. Πολέμιος άσχετων ανθρώπων που ασχολούνται με κάποια θέματα, ναι, αλλά πολέμιος θεμάτων, όχι. Δεν τα βάζω δηλ. με το θέμα, τα βάζω με αυτόν που ανοίγει ένα τέτοιο θέμα, ο οποίος δεν λέει τίποτε, βάζει μόνο μια πρόταση στην αρχή, δεν προλογίζει, δεν αναφέρει την έρευνά του προτού να ξεκινήσει το θέμα - έστω, αυτή που έκανε, αν έκανε - , δεν παραθέτει στοιχεία, δεν επιχειρηματολογεί.

η ερώτηση έγινε από το μέλος amalia (Διαχειριστής) στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=1&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10603 ,απαντάει όμως και στο μέλος elo (Συντονιστής) στο ίδιο θέμα.


Edited by - zip on 19/07/2010 10:14:45



Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Απο επισημάνσεις σκίζεις φίλε μου , όπως εξάλλου σχεδόν οι περισσότεροι αργόσχολοι Καφενόβιοι τύποι στην Ελλάδα , μια κουβέντα όμως της προκοπής δεν έχω δεί ποτέ να πείς σε κάποιο θέμα , ακόμα και πρίν σε πιάσει η κρίση...

Θυμάμαι και παλιότερα -πρίν σε πιάσει η κρίση..- όλο κάτι προσπαθούσες να ψελλίσεις αλλα παντα χωρίς ειρμό και νόημα με αποτέλεσμα η "ελλοχεύουσα κρίση σου..." να βγεί στην επιφάνεια..!

Παρλαπίπες..έλεγες πάντα...και ασυναρτησίες , ασυναρτήτου ανθρώπου..!

Θέλεις και ανάλογη εισαγωγή στο θεμα ... πανάθεμά σε...σε είδα και σε όσα είχες συμμετάσχει...την μαλακία την είχες κάνει φορεσιά σου..

Όντως όμως τα μεταξωτά βρακιά θελουν και αντίστοιχους πισινούς και συμφωνώ απόλυτα...σου έχω ένα σετάκι λοιπόν ολομέταξα που θα αναδείξουν τους ωραίους πισινούς σου...σαν Σταχτοπούτα που είσαι στην άμαξα...

Ελογενή "Αριστοκράτη"......"Dr.Know"..

Edited by - Εαρινός on 19/07/2010 20:10:12

Edited by - Εαρινός on 19/07/2010 20:21:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 20:58:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΘΡΩΠΟΙ,ΑΝΘΡΩΠΟΙ
ΠΡΟΣ ΤΙ ΤΟ ΜΙΣΟΣ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗΛΟΕΞΟΝΤΩΣΙΣ,
ΠΡΟΣ ΤΙ Ο ΑΛΛΗΛΟΣΠΑΡΑΓΜΟΣ?
ΟΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΜΕΘΑ,
ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΓΗ,
ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΗΛΙΟΣ,
ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ,
ΟΛΟΙ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΕΙΜΑΣΤΕ
ΚΑΙ ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ
.................
ΑΝΘΡΩΠΟΙ,ΑΝΘΡΩΠΟΙ,
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ???
ΝΑ ΟΔΗΓΗΘΟΥΝ ΣΤΟΝ ΓΑΛΑΖΙΟ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ...


ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΟΙΗΜΕΝΟ,ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ Ο ΟΔΗΓΟΣ...


http://www.youtube.com/watch?v=r5Qw4e8TQI0&feature=related


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 19/07/2010 21:00:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 22:15:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=2WX_4FNoto4....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 22:53:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

http://www.youtube.com/watch?v=2WX_4FNoto4....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΜΕ ΕΧΕΙΣ
"ΠΙΑΣΕΙ" ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ!!!
ΝΑΙ!!!
ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ???
ΠΑΛΙ???
Α, ΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ...

ΟΤΙ ΘΕΣ!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 23:06:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=2WX_4FNoto4

Με μια καληνύχτα!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2010, 08:08:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

http://www.youtube.com/watch?v=2WX_4FNoto4

Με μια καληνύχτα!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

ΩΩΩ!!!
ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΚΑΙ
ΕΓΩ Η ΑΓΕΝΕΣΤΑΤΗ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΑ???

ΕΠΑΝΟΡΩΘΣΗ.
ΛΟΓΩ ΩΡΑΣ ΟΜΩΣ,
Ο ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ ΑΛΛΑΖΕΙ,ΕΤΣΙ:
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΑΡΙΝΕ!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 20/07/2010 08:15:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2010, 08:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ
Η ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΑΠΕΥΘΥΝΟΤΑΝ
ΣΤΟΝ ΟΙΚΟΔΕΣΠΟΤΗ ΤΟΥ
ΘΕΜΑΤΟΣ,zip.

ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ
ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ
ΝΑ ΤΟ ...ΠΙΣΤΕΨΩ!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2010, 08:13:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΟΙΚΟΔΕΣΠΟΤΗ,
ΚΑΛΗΜΕΡΑ zip!!!

ΠΟΛΥ ΖΕΣΤΗ ΚΑΙ
ΣΗΜΕΡΑ!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 20/07/2010 08:17:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2010, 09:35:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια θεωρώ ότι βλέπω..αλλα τι βλέπω άραγε..βλέπω τα πάντα..ένα μέρος ή βλέπω φαντασιακής φύσεως πράματα???

Κατά πάσα πιθανότητα, πάσχουμε από καταρράκτη. Αλλιώς δεν εξηγείται η θολούρα. Ακόμη και τώρα, διαβάζοντας αυτές τις γραμμές, η όρασή μας δεν μας επιτρέπει να δούμε το μπρέϊκ ντανς των λέξεων και το φάσιον σόου των προτάσεων που παρουσιάζεται μπροστά μας. Ένα πυκνό πέπλο νευρωτικής εγωπάθειας μας εμποδίζει κι ένα παραβάν παραπληροφόρησης - ευγενική χορηγία του κράτους, της εκκλησίας και των επιχειρήσεων - δεν μας αφήνει να δούμε το στριπτίζ των νοημάτων. Παραδίπλα υψώνεται το Τείχος της Άγνοιας και η Μεγάλη Τάφρος του Φόβου.

Η διαφορά μας με την Έλεν Κέλερ είναι πως εκείνη ήξερε πως ήταν τυφλή και κουφή, ενώ εμείς ακόμη απορούμε.

η ερώτηση έγινε από το μέλος Εαρινός στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=3&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10586

υ.γ : kapodistria, από τα βάθη της μαύρης τρύπας που λέγεται "αγωνία", μια λέξη έτοιμη να κάνει σμπαράλια τις φωνητικές μου χορδές : Καλημέρα!

Edited by - zip on 20/07/2010 09:44:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2010, 10:04:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πού αρχίζει η φαντασία και που η "πραγματικότητα"... [...] ;

Στο τέρμα της οδού Μούρλας, στο Μεταξουργείο, θα βρεις την Ταβέρνα του Σάββα του γκαβού. Στρίψε δεξιά, πίσω από το βενζινάδικο, θα δεις την ταμπέλα "Μόνο για Μαλάκες". Πάρκαρε δίπλα, στην αλάνα. Η είσοδος είναι μπροστά σου ... (δεν πληρώνεις εισιτήριο, είναι τζάμπα για σένα)

η ερώτηση έγινε από το μέλος Εαρινός στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=3&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10586

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2010, 10:09:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πού αρχίζει η φαντασία και που η "πραγματικότητα"... [...] ;

Στο τέρμα της οδού Μούρλας, στο Μεταξουργείο, θα βρεις την Ταβέρνα του Σάββα του γκαβού. Στρίψε δεξιά, πίσω από το βενζινάδικο, θα δεις την ταμπέλα "Μόνο για Μαλάκες". Πάρκαρε δίπλα, στην αλάνα. Η είσοδος είναι μπροστά σου ... (δεν πληρώνεις εισιτήριο, είναι τζάμπα για σένα)

η ερώτηση έγινε από το μέλος Εαρινός στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=3&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10586



Πώς και μου διέφυγε το συγκεκριμμένο μέρος..???

Νά'σαι καλά για την ενημέρωση...έχει καλό κόσμο εκεί???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2010, 15:17:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
υ.γ : kapodistria, από τα βάθη της μαύρης τρύπας που λέγεται "αγωνία", μια λέξη έτοιμη να κάνει σμπαράλια τις φωνητικές μου χορδές : Καλημέρα!


ΣΙΓΑ, ΣΙΓΑ ΜΩΡΕ ΟΙΚΟΔΕΣΠΟΤΗ
zip,
ΜΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΖΗΤΗΣΑΜΕ!!!
ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ
ΣΜΠΑΡΑΛΙΑ ΤΙΣ
ΦΩΝΗΤΙΚΕΣ ΣΟΥ ΧΟΡΔΕΣ!!!

ΤΟΣΟ ΒΑΡΕΩΣ ΤΟ ΦΕΡΝΕΙΣ,ΝΑ ΠΕΙΣ
ΕΝΑΝ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟ???
ΤΟΣΟ ΠΟΥ ...
ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΟΙ ...ΜΑΥΡΕΣ ΤΡΥΠΕΣ
ΤΗΣ ..."ΑΓΩΝΙΑΣ" ΣΟΥ???

ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΩΝ ΘΕΩΝ!!!

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΕ ΧΑΛΑΕΙ ΤΟΣΟ
ΠΟΛΥ,
ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2010, 15:20:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ
ΠΡΙΒΕ ΤΟ ΘΕΜΑ
ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΓΙΑ
ΔΥΟ!!!

ΚΑΙ ΑΦΟΥ Η ΛΑΪΚΗ ΡΗΣΗ,ΛΕΕΙ:
"ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ,ΤΡΙΤΟΣ
ΔΕΝ ΧΩΡΕΙ",
ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ
ΑΝΕΥ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 08:35:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kapodistria, καλημέρα

*χωρίς μαύρες τρύπες, χωρίς αγωνίες και χωρίς σμπαραλιασμένες φωνητικές χορδές ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 15:16:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

kapodistria, καλημέρα

*χωρίς μαύρες τρύπες, χωρίς αγωνίες και χωρίς σμπαραλιασμένες φωνητικές χορδές ...




ΕΙΔΕΣ ΑΓΑΠΗΤΕ zip,
ΠΟΣΟ ΟΜΟΡΦΟ ΕΙΝΑΙ
ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΑΠΛΟ???

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΥΜΕ ΑΥΤΗ
ΤΗΝ ΡΗΜΑΔΑ ΖΩΗ ΜΑΣ???

ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΙΠΩΘΕΙ
ΑΠΟ ΑΠΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ,
ΑΠΟ ΑΓΡΟΤΕΣ,ΒΟΣΚΟΥΣ
ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ
...ΤΕΛΙΚΑ!!!

ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΤΑΝΟΗΤΕΣ,ΠΟΥ
ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΓΓΙΞΟΥΝ
ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ...

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΤΟ ΠΛΕΟΝ
ΣΥΝΘΕΤΟ,ΟΤΑΝ
ΤΟ ΑΠΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ
ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΣΟ
ΑΛΗΘΙΝΟ!!!

ΚΑΛΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ!!!



ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2010, 11:14:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πού ναι η μπάλα, ΩΩΩ, που ναι η μπάλα;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1542969
Maintained by Digital Alchemy