ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Που χάθηκε η μεσαία τάξη; Γιατί πλέον ζούμε σε μια κοινωνία πολύ πλούσιων και πολύ φτωχών; Νο2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 27
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2009, 14:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι όταν λέμε ότι υπάρχει διεθνής πίεση, ώστε να υπάρχει
κρίση στην Ελλάδα, εννοούμε επίσημες κινήσεις...
Το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο, επιπλήττει την ελληνική
κυβέρνηση, ότι οδηγείται στην πτώχευση....
Το θέμα χρήζει ιδιαίτερης προσοχής, καθώς η Ελλάδα, είναι η
μόνη χώρα που αντί για συμπάθεια για την κρίση που την έπληξε
χωρίς να έχει σχέση, δέχεται και επίπληξη, επειδή επλήγη....

Απο την Ἡμερησία"και το άρθρο του Κώστα Τσαχάκη, διαβάζουμε:

"Ολοταχώς προς πτώχευση οδεύει η ελληνική οικονομία και χρειάζεται άμεσα αλλαγή οικονομικής πολιτικής.
Το μήνυμα αυτό έστειλε το κλιμάκιο του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου το οποίο ολοκλήρωσε τις επαφές του με υψηλόβαθμα στελέχη του οικονομικού επιτελείου επιχειρώντας ένα «check up» της ελληνικής οικονομίας.
Αυτό που τρόμαξε τους εμπειρογνώμονες του ΔΝΤ είναι η συνεχής διόγκωση του δημοσίου χρέους το οποίο υπολογίζουν ότι ακόμη και εντός του 2010 μπορεί να ξεπεράσει το 110% του ΑΕΠ από 99,6% που υπολογίζει για φέτος το υπουργείο Οικονομίας.
Μάλιστα στις συζητήσεις που έγιναν διατυπώθηκε η άποψη πως αν δεν υπάρξει άμεση αποκλιμάκωση εντός των επόμενων ετών είναι πιθανόν η χώρας μας να μην είναι σε θέση να εξασφαλίσει τον απαραίτητο δανεισμό.
Προς την κατεύθυνση αυτή «βόμβα» για τον εκτροχιασμό του δημοσίου χρέους έριξε ο βουλευτής της Νέας Δημοκρατίας και πρώην υφυπουργός Οικονομίας κ. Πέτρος Δούκας. Σε ομιλία του για την πορεία της οικονομίας σημείωσε πως πέρα από τα 251 δις ευρώ που «χρωστά» η γενική κυβέρνηση το συνολικό χρέος του δημοσίου ανέρχεται στα 317 δις ευρώ αν συμπεριλάβουμε ομόλογα , εγγυήσεις και χρέη προς τρίτους.
Από το ποσό αυτό προκύπτει ότι ο κάθε Έλληνας χρωστά 31.700 ευρώ, ενώ οι οφειλές μίας τετραμελούς οικογένειας προσεγγίζουν τις 127.000 ευρώ.
Επιπλέον το κλιμάκιο του ΔΝΤ διαπίστωσε ότι το δημοσιονομικό έλλειμμα δεν είναι δυνατόν αποκλιμακωθεί εντός του έτους καθώς τόσο η πορεία των εσόδων όσο και αυτή τον δαπανών δείχνουν περαιτέρω αύξηση του από το 5% του 2008.
Επίσης εξέφρασαν την άποψη πως το μέχρι τώρα μεταρρυθμιστικό πρόγραμμα της κυβέρνησης έχει φέρει περιορισμένα αποτελέσματα και πρότειναν μεταρρυθμίσεις σε ασφαλιστικό , αγορά εργασίας , φορολογικό και στην λειτουργία του δημόσιου τομέα.

Πρότειναν δε οι κινήσεις να γίνουν άμεσα λόγω της εξαιρετικά δυσμενούς εικόνας της οικονομίας.

Εξάλλου σημείωσαν πως με τις παρούσες συνθήκες είναι δύσκολο να ανακάμψει ο ρυθμός ανάπτυξης ο οποίος εφέτος εκτιμάται στο ?1%.

Ειδικότερα οι διαπιστώσεις και οι προτάσεις του κλιμακίου του ΔΝΤ (μέρος των οποίων συμπεριλαμβάνεται σε υπόμνημα συμπερασμάτων το οποίο πιθανότατα θα το δώσει στη δημοσιότητα το υπουργείο Οικονομίας στις αρχές της επόμενης εβδομάδας) είναι οι ακόλουθες.

-Ριζική αναμόρφωση του ασφαλιστικού συστήματος του οποίου η βιωσιμότητα κινδυνεύει σε μεσοπρόθεσμο ορίζοντα. Το ασφαλιστικό ζήτημα χαρακτηρίζεται «υψηλής προτεραιότητας» και μεταξύ των άλλων προτείνεται η θέσπιση κινήτρων για επέκταση του εργασιακού βίου, η αύξηση των ορίων συνταξιοδότησης και η αντιμετώπιση της εισφοροδιαφυγής.

Οι εμπειρογνώμονες του ΔΝΤ θεωρούν ότι οι μέχρι τώρα κινήσεις της κυβέρνησης δεν είναι αρκετές και ζητούν την διαμόρφωση μίας ευρύτερης στρατηγικής.

Σε διαφορετική περίπτωση αν δηλαδή υπάρξει σταδιακή προσέγγιση προβλέπεται ότι μέσα στην επόμενη δεκαετία η δημοσιονομική επιβάρυνση θα είναι δυσβάσταχτη.

Πάντως διαπιστώθηκε ότι επί του παρόντος δεν υπάρχουν αξιόπιστες προβολές του δημοσιονομικού κόστους από την πληθυσμιακή γήρανση.

-«Χαλάρωση» της νομοθεσίας για την απασχόληση με το σκεπτικό ότι δημιουργεί ένα ιδιαίτερα προστατευτικό καθεστώς. Θεωρείται ότι η ελληνική αγορά εργασίας είναι μία από τις πιο δύσκαμπτες στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

Σε αυτή την περίοδο με την έκρηξη της ανεργίας η ?μεταρρύθμιση στα εργασιακά θεωρείται ότι μπορεί να συμβάλει στην τόνωση της απασχόλησης.

-«Πάγωμα» μισθών τόσο στον δημόσιο όσο και στον ιδιωτικό τομέα. Μπορεί το μέτρο να μην είναι μόνιμου χαρακτήρα αλλά θεωρείται ότι όσον αφορά το δημόσιο θα συμβάλει στην μείωση των δαπανών , ενώ στον ιδιωτικό τομέα θα βοηθήσει στην ενίσχυση της ανταγωνιστικότητας των ελληνικών προϊόντων.

-Μείωση του αριθμού των υπεράριθμων υπαλλήλων στον ευρύτερο δημόσιο τομέα ώστε να περιοριστούν κατά το δυνατόν και οι ανελαστικές κρατικές δαπάνες.

-Εφαρμογή του νομοθετικού πλαισίου για την διαφάνεια στα οικονομικά ΟΤΑ, Νοσοκομείων και Ασφαλιστικών Ταμείων των οποίων τα χρέη επιβαρύνουν υπέρμετρα τον προϋπολογισμό . Επίσης το κλιμάκιο του ΔΝΤ προβληματίστηκε από το γεγονός ότι ο ρυθμός ενίσχυσης των ελλειμμάτων των ΔΕΚΟ δεν έχει ανακοπεί.

-Μεταρρύθμιση του φορολογικού συστήματος το οποίο είναι σε μεγάλο βαθμό αναποτελεσματικό. Μεταξύ των άλλων στα υπηρεσιακά στελέχη του υπουργείου Οικονομικών προτάθηκε η ανασυγκρότηση εκ βάθρων του ελεγκτικού μηχανισμού και η κατάργηση όλων των φοροαπαλλαγών."

Κοινώς, θα έχουμε την κρίση, το θέλουμε δεν το θέλουμε..Γιατί φυσικά
η Ελλάδα, δεν είναι και η χώρα με την χειρότερη οικονομία...Άρα,
μας την έχουν "φτιαγμένη" άλλοι...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2009, 15:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η ελλαδα παει κατα διαολου ή κατ ευχη εαν θελετε , για εναν βασικο λογο

η φορολογηση αφορα μονο τους πολιτες χαμηλων εισοδηματων , αντιθετα οσο ποιο μεγαλο ειναι το εισοδημα καποιου τοσο περισσοτεροι οι τροπο για να το κρυψει. το ποιος φταιει για αυτο δεν θελει πολυ ψαξιμο , οι κυβερνησεις και τα κομματα μαζι με αυτους που τους ψηφιζουν !!!

η ελλαδα ομως εχει ακομη μια ιδιαιτεροτητα που ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ καθολου στους ευρωπαιους , οι κατοικοι ακομη και με χαμηλα εισοδηματα εχουν ιδιοκτησια , σπιτι , αυτοκινητο αλλα και χωραφια και διαφορα αλλα , οχι ολοι αλλα ενα μεγαλο ποσοστο , εχουμε αλλωστε απο τα μεγαλυτερα ποσοστα ιδιοκατοικησης και μαζι με αυτα εχουμε και το σπιτι στο χωριο ή καποιο εξοχικο (και παλι οχι ολοι , πχ εγω δεν εχω εξοχικο αλλα εχω το πατρικο μου και αυτο που χρωσταω στην τραπεζα χαχα), επισης χαρακτηριστικο που με το περασμα των χρονων μειωθηκε αρκετα ηταν και η αποταμιευση που γινοταν !!!

μετα απο μια συνεχης πιεση ειδικα απο το 2000 και μετα , το εισοδημα μας εχει μειωθει αρκετα καθως η αγοριστικη μας δυναμη εχει τουλαχιστον υποδιπλασιαστει και σε πολλες περιπτωσεις 2 και 3 φορες ποιο κατω !!!

πρεπει λοιπον να συνεναισουμε για ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ φορολογια εις βαρος μας ... και ΠΡΕΠΕΙ επισης καπως να μας πεισουν για αυτο ...

εδω ερχετε , κατα την αποψη μου , και μας δινει σφαλιαρα ο καθε πικραμενος εκτος ελλαδος , την στιγμη μαλιστα που η χωρα του ειναι σε πολυ χειροτερα χαλια απο εμας και οι πολιτες της χωρας του σε ακομη χειροτερη θεση...

αντισταση λοιπον , ουτε μια δραχμη στις τραπεζες , εαν εχετε ακομη και τον μισθο σας να τον βγαζεται αμεσως , ουτε μια δραχμη στα πολυκαταστοιματα , ουτε μια δραχμη σε μεγαλα συνεργεια αυτοκινητων , μειωστε οσο μπορειτε τα εξοδα σας , ΘΑ ΤΟΥΣ ΤΣΑΚΙΣΕΙΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2009, 17:19:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνούμε απολυτα και πάλι ,αγαπητέ μου makfor, το ερώτημα
μου είναι,τυχαία γίνονται αυτά, ή η όλη υπόθεση, έχει το
λόγο της που εξελίσσεται τοιουτοτρόπως;
Θέλω να πω, δεν βλέπω κανέναν να θέλει να βγει απο αυτή την κρίση...
Όλα συνεχίζονται με αυτήν πια,αναπόσπαστο μέρος τους...
Κι αυτό γίνεται σκοπίμως αφού θέλουν να αλλάξουν όρια αιώνια
για τον άνθρωπο, να ελέγξουν τα πάντα...
Αλλά, δύναται πραγματικά ο άνθρωπος να ελέγξει τα πάντα;
Όχι...
Για να δούμε την αλλζονία τους που θα σταματήσει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2009, 19:44:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αντισταση λοιπον , ουτε μια δραχμη στις τραπεζες ,

Μα είναι δελεαστική η προσφορά 5,5% αλλά θα πρέπει να έχουμε καταθέσεις. Εμάς μας λείπουν 999 ευρώ για να τα κάνουμε 1000 και θα βάλουμε και στην τράπεζα. Που να τα βρούμε βρε Βαγγέλη.

quote:
εαν εχετε ακομη και τον μισθο σας να τον βγαζεται αμεσως ,

Αμεσότατα. Αν μπορούμε ας κάνουμε και αλλοιώς.

quote:
ουτε μια δραχμη στα πολυκαταστοιματα , ουτε μια δραχμη σε μεγαλα συνεργεια αυτοκινητων ,

300 ευρώ το φτηνότερο σέρβις. Το φτηνότερο δηλαδή αυτό στην ξεφτίλα.
Τώρα για τα πολυκαταστήματα εκεί συγνώμη αλλά βρίσκεις φτηνά πραγματάκια.

quote:
μειωστε οσο μπορειτε τα εξοδα σας , ΘΑ ΤΟΥΣ ΤΣΑΚΙΣΕΙ

Πάντως η αγορά αυτοκινήτου ξαναπήρε τα πάνω της.
Πάνω που έλεγα οτι θα ησυχάσουμε αντε πάλι.
Πάντως παρατηρώ οτι τις τελευταίες μέρες ο Ελληνας ξαναπήρε τα πάνω του. Ζωντάνεψε. Και απορώ ρε γμτ που τα βρίσκουν.

Εμένα μου ήρθε η εφορία, βέβαια, οταν είναι να πάρουν έρχεται σε 20 μέρες, η ασφάλεια του αυτοκινήτου, αλλοι κλέφτες, η ΔΕΗ αυτοί και αν είναι κλέφτες, ο ΟΤΕ ερε γλέντια.. η ΕΥΔΑΠ σύνολο 1300 ευρώ.
Φάγαμε και ενα πρόστιμο.
Μου εδωσαν κλήση γιατί είχαι παρκάρει το παπί στο πεζοδρόμιο.
Δήμος Αθηναίων.
Το παπί γράψατε ρε καραγκιόζηδες?
Τι να μειώσω ρε Βαγγέλη, τι να μειώσω, μένει και τίποτα για να μειώσω.

Edited by - allzzaro on 22/05/2009 19:52:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2009, 19:54:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά αυτή η Δημοτική Αστυνομία εχει ρημάξει τον κόσμο.
Το τι πρόστιμο πέφτει δεν λέγεται.
Εχουν βολέψει τα λαμόγια και το μόνο που κάνουν είναι να μοιράζουν κλήσεις.
Αν πάει κάποιος στο μέγαρο τους θα διαπιστώσει το τι χρήμα πέφτει εκει μέσα.
ΠΟΛΥ ΧΡΗΜΑ.Κονομανε με δέκα μασέλες και οχι μόνο αυτοί αλλά ολοι τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2009, 20:28:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για να δούμε την αλαζονεία τους που θα σταματήσει...



Θα σταματήσει αν αποτύχει η εμφύτευση του μικροτσίπ στην πλειοψηφία της ανθρωπότητας .
Αφού όμως προοδεύει η εμφύτευση στην Αμερική ,θα έρθει και στην Ευρώπη και στην Ελλάδα .


Αξίζει τον να το δείτε :
http://www.youtube.com/watch?v=HLtSMox6hdg&feature=relatedΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2009, 21:38:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φυσικα και δεν εινα τυχαια η κριση , ουτε οσα συμβαινουν στη χωρας μας ,

μπορει η αποφασεις να μην ειναι συγκεκριμενες , του τυπου "αυριο να καταρευση η ταβε βιομηχανια ή να κλεισει η ταδε τραπεζα" αλλα πχ μειωνοντας τον δανεισμο απο την διεθνη τραπεζα , τους τσακιζεις ολους

οπως ειπα η αποψη μου ειναι οτι οι τραπεζιτες μανατζερς κτλπ , πηραν πολυ αερα τα τελευταια χρονια ,ετσι αρχισαν να εμφανιζονται πλουσιοι ,ισως ξεπερασαν και καποιο ποσοστο , δνε ξερω

ετσι , στην αμερικη , οι τραπεζες αρχισαν να εχουν προβλημα ρευστου , οι εταιρειες να εχουν προβλημα επισης , οι εργαζομενοι να μη μπορουν να πληρωσουν τα δανεια αλλα ουτε να παρουν για να αγορα σπιτιου , ετσι η αγορα ακινητων αρχισε να πεφτει , εαν σπιτι λοιπον που κανει 200.000 και πηρα αντιστοιχο δανειο , οταν η αγορα δεν παει καλα η τιμη του πεφτει , ετσι οταν το παιρνει πισω η τραπεζα ενω επρεπε να εχει αξια 200κ , εχει 150κ !!! ναι αλλα το χρεος μου ειναι 185κ !!! ζημια 35κ για την τραπεζα ... 100.000 πελατες ... ΕΚΛΕΙΣΕ Η ΤΡΑΠΕΖΑ

αυτο ηταν ενα απο τα κολπα , που προκυψαν οτι μειωσαν τα δανεια

ΑΡΑΓΕ ξερεις καεις που χρωστανε ολα τα κρατη ? και πως ειναι δυνατο ΟΛΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗ να χρωστανε καπου χρηματα ?? ποιο ειναι αυτο το ΚΑΠΟΥ ? ονομα εχει ? τι ποσα χρωστανε εκει ? και που τα βρηκε αυτο το καπου τα λεφτα αυτα ??? και πως ειναι δυαντον το κρατικο χρημα αρα χρημα των πολιτων να τα ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΕΤΑΙ μια ιδιωτικη τραπεζα ???????? το χρημα ειναι του κρατους και των πολιτων !!!

ειπαμε κολπο ,,, στημενο καλα ... λεγετε και καπιταλισμος ...


οσο αφορα τα "φθηνα" των πολυκαταστηματων , εχω να πω κατι
στο χωριο μου πριν απο 20 χρονια ειχε 4 μπακαλικα , 2 ειδη προικος , 2 καβες (εε καβες αποθηκες με ποτα) , 2 μαναβικα και αντε να ειναι και αλλα 2-3 μαγαζια με ειδη για τροφιμα και το σπιτι
πριν 5 χρονια ανοιξε ενα σουπερμαρκετ γνωστης αλυσιδας , ολα τα μικρα ΕΚΛΕΙΣΑΝ

το αποτελεσμα
πριν 5 χρονια ειχαμε , καμια 10-12 εργοδοτες που απασχολουσαν αλλα τοσα ατομα , αρα 20-24 οικογενεις ειχαν την δουλεια τους και απο αυτους οι μισοι ειχαν ενα καλο εισοδημα οι εργαζομενοι ειχαν απλα ενα ικανοποιητικο εισοδημα !!!
ΣΗΜΕΡΑ ? εχουμε 20 εργαζομενους με ημιαπασχοληση !!! και ΕΝΑΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΠΟΥ ΜΑΖΕΥΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΗΜΑ !! ομοια και το πολυκαταστημα που κλεινει δεκαδες μικρα καταστηματα ... το φθηνο δεν ειναι παντα ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΦΘΗΝΟ, εαν το να αγοραζω φθηνα συνεπαγεται οτι ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΑΝΕΡΓΟΙ , για μενα ειναι ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ !!!

μπορει να μας νοιαζουν τα ζωα και να μη τρωμε κρεας , να νοιαζομαστε πως τα φερονται κτλπ αλλα ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ

για να εχει η ΔΥΣΗ ρουχα να φοραει , ΠΑΙΔΙΑ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗ ΚΙΝΑ , ΠΑΙΔΙΑ ΣΚΛΑΒΟΙ κανουν τα χαλια που παταμε , τα παπουτσια που φοραμε , καταστρεφονται πνευμονια απο τα χημικα , για να εχουμε βερες στα δαχτυλα οταν παντρευομαστε , ΣΚΑΒΟΙ σε ορυχια στην αφρικη σκαβουν και πεθαινουν ... ΑΣ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ την επομενη φορα που θα παρουμε κατι φθηνο ... ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΛΛΩΣΤΕ ΝΑ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ? ή εμεις εχουμε ησυχη συνειδηση γιατι αγαπαμε το σκυλι μας περισσοτερο απο τον ανθρωπο ???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2009, 22:00:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλοι έχουμε γνώση της κατάστασης, και ευτυχώς δηλαδή...Δεν
πιστεύω ότι ξεγελάνε τον μέσο πολίτη, αν δεν είναι ξεκάθαρο
το τι γίνεται, σε όλους, τουλάχιστον ότι κάτι παίζεται και
κάποιος κοροιδεύει κάποιους, και μάλιστα πάρα πολλούς...
Αυτό δείχνει, επαναλαμβάνω,αλλαζονία και σιγουριά ότι
ελέγχουν την κατάσταση...
Αυτό που λές φιλε makfor,περί μάνατζερ και τράπεζες, δεν είναι
θέμα απλειστίας,τονίζω..Σχέδιο ήταν γιατί δεν μπορεί αυτοί
οι τραπεζίτες, να μην μπορούσαν να δούνε που πάνε....
Δεν μπορεί να μην ήξεραν ότι με τα νέα μέτρα και τον πλούτο,
θα δημιουργούσαν κενό, στην οικονομία...
Επιμένω, ότι ξέρουν τι κάνουν...
Η αναταραχή πρώτο τους μέλημα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2009, 22:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σιγουρα δεν ξερω τι ακριβως γινεται ,

δες δεν ξερω εαν ηταν αλαζονεια ή οτι αλλο , αυτοι καναν τη δουλεια τους , ζητουσαν μεγαλυτους μισθους ανεβαιναν στην ιεραρχια , δεν ξερω ενα το στησαν ή οχι , απλα εχω την εντυπωση οτι τους την στησαν οι απο πανω τους , γιατι το διεθνες νομισματικο ταμειο , τους εκοψε το χρημα και απο εκει ξεκινησε η κατρακυλα , ΓΙΑΤΙ το εκανε αυτο ? λεει οτι για τοξικα ομολογα, για υπεραξιες και διαφορα αλλα ... σα να βρωμαει :)

ομως δεν αποκλειεται να ειναι και ετσι οπως το λες ,να το στησαν ολοι μαζι ...

οτι και να καναν ο λογος ειναι ο ιδιος , Η ΕΞΟΥΣΙΑ ... γιαυτο και λεμε οτι η εξουσια απο τους λιγους πρεπει να περασει στους πολλους .... η δραση μας πρεπει να ειναι σαν τη θαλλασα , σιγα σιγα να τρωμε το βραχο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2009, 22:18:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το φθηνο δεν ειναι παντα ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΦΘΗΝΟ, εαν το να αγοραζω φθηνα συνεπαγεται οτι ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΑΝΕΡΓΟΙ , για μενα ειναι ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ !!!

Οχι ακριβώς φίλε μου.
Δεν είναι απαραίτητο να κατασκευάζεται στην Κίνα ούτε για να κατασκευαστεί το φθηνό να δουλεύουν ανήλικα παιδάκια.
ΑΝΤΙΘΕΤΑ.
Το ακριβό που αγοράζουμε πχ ενα μπλουζάκι ``Λακόστ`` το πληρώνουμε 150 ευρώ και έχει κατασκευαστεί στην Κίνα απο ανήλικα.

Το γιαουρτάκι ομως το πληρώνουμε 2 ευρώ και το παράγουμε στην Ελλαδίτσα και είναι παρασκευασμένο απο σκόνη γάλα περιέχει πηκτικά και για να έχει κρεμώδη υφή εχει και ζελατίνη.
Το γιαουρτάκι απο αλλες χώρες πχ Γερμανία το πληρώνουμε 50 λεπτά κακής ποιότητας και αυτό οπως και το δικό μας αλλά 1,5 ευρώ φθηνότερα.

quote:
στο χωριο μου πριν απο 20 χρονια ειχε 4 μπακαλικα , 2 ειδη προικος , 2 καβες (εε καβες αποθηκες με ποτα) , 2 μαναβικα και αντε να ειναι και αλλα 2-3 μαγαζια με ειδη για τροφιμα και το σπιτι

Αυτοί ολοι που αναφέρεις φίλε μου τα μόνα άτομα που απασχολούσαν ήταν οι εαυτοί τους.
Αυτά τα 10 μαγαζάκια που ανέφερες απασχολούσαν μόνο τις ιδιοκτήτες τους οι οποίοι πραγματικά θησαύριζαν.
Σήμερα ενα κατάστημα και μόνο καρφούρ απασχολεί πάνω απο 1000 εργαζόμενους και υπάρχουν και κάποιες συνθήκες εργασίας που να μην συνάδουν με το φουκαρά τον ``Ζήκο``...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2009, 23:14:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου makfor, ότι ανεβαίνει,κατεβαίνει κι ότι γυρίζει
σταματά, όταν υπακούει στον νόμο της βαρύτητας...Έτσι κι η
εξουσία, σαν ιδέα, θα ασθενήσει στον άνθρωπο, με προτεραιότητες
πιο πνευματικές..Ούτως ή άλλως, πως μπορεί άνθρωπος να άρχεται
συνανθρώπου του;Υποβιβάζει και την δική του αξία...
Αλλά, για να επανέλθουμε λίγο στο θέμα μας και να πιάσουμε την
αντίδραση που λές του απλού πολίτη, θα ήθελα να πω ότι δεν θα ήθελα
να είμαι μπροστά, όταν ξεσπάσιε αυτό το κύμα οργής....
Πάντως, το σκάνδαλο, ελλνικά προιόντα, να πουλιούνται φθηνότερα
απο την Ελλάδα, σε χώρες της Ευρώπης, είναι πιστεύω ενδεικτικό,
πόσο παράλογα ή εσκεμμένα, όπως πιστεύω, συντηρείται και μεγαλώνει
η κρίση....
Η επικαιρότητα θέλει την Ελλάδα στριμωγμένη, μήπως κάτι θέλουν;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2009, 23:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
προφανως εχεις καλυτερη γνωση της αγορας απο εμενα και για να τα λες τα γνωριζεις απο πρωτο χερι , οποτε αυτα που λεω ειναι λαθος ...

οποτε πρεπει να ενημερωσω τον πατερα μου οτι κακος ειχε ο ΒΛΑΞ 3 υπαληλους στο καταστημα και δεν του εμειναν τα κερδη και τωρα ειμαι υποχρεωμενος να εργαζομε

επισης θα το πω και στους 1000 εργαζομενους στο καρφουρ οτι οι συνθηκες εργασιας τους ειναι απολυτα σωστες , οι υπερωριες που εργαζονται και δεν τις πληρωνονται ΕΙΝΑΙ στα ονειρα τους , το ιδιο και η ημιαπασχοληση 2 και 4 ωρων την εβδομαδα , ομως και οτι οποιος αντιμιλα παιρνει ποδι , επισης στις ταμειες που οταν δεν εχουν δουλεια τις βαζουν και καθαριζουν θα τους πω οτι ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ !!!

δυστυχως τα πραγματα δεν ειναι αγγελικα πλασμενα ...

τα καρφουρ και καθε καρφουρ , αποτελουν την καταστροφη των τοπικων οικονομιων , συν του οτι τα χρηματα φευγουν ΕΚΤΟΣ ελλαδος , βαλε και το καρτελ στις τιμες ...


αλλα οπως ειπα και παραπανω , εγω εχω αδικο , εσυ ξερεις καλυτερα ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2009, 23:32:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
επισης θα το πω και στους 1000 εργαζομενους στο καρφουρ οτι οι συνθηκες εργασιας τους ειναι απολυτα σωστες , οι υπερωριες που εργαζονται και δεν τις πληρωνονται ΕΙΝΑΙ στα ονειρα τους , το ιδιο και η ημιαπασχοληση 2 και 4 ωρων την εβδομαδα , ομως και οτι οποιος αντιμιλα παιρνει ποδι , επισης στις ταμειες που οταν δεν εχουν δουλεια τις βαζουν και καθαριζουν θα τους πω οτι ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ !!!

Είδες φίλε macfor.
Για αυτό έπεσε εξω ο μπαμπάς σου φίλε μου.
Τον έφαγαν οι υπάλληλοι.
Για αυτό και οι εταιρίες αυτές πλουτίζουν.
Διαλέξεις και παίρνεις φίλε μου.

quote:
αλλα οπως ειπα και παραπανω , εγω εχω αδικο , εσυ ξερεις καλυτερα ...

Μην το εξετάζεις έτσι καλέ μου φίλε.
Δεν είναι αυτό το θέμα ποιός έχει δίκιο και ποιός ξέρει καλύτερα.
Απλά οπως είπες.. ``δεν είναι ολα αγγελικά πλασμένα``.
Ενας επιχειρηματίας σκέφτεται αλλοιώς.
Δυστυχώς έτσι πρέπεινα είναι.


Edited by - allzzaro on 22/05/2009 23:35:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2009, 23:53:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακόμη κι ο επιχειρηματίας που λές αγαπητέ alzzaro, έχει
μια λογική, αλλά σκέφτεται και τον κόσμο..Αλλά, η σημερινή οικονομική
κατάσταση, εσένα σου φαίνεται ότι είναι μια απλή κίνηση στρατηγικής
επιχειρηματιών;
Ο σχεδιασμός η οργάνωση, η σκληρότητα των ενεργειών, ενάντια
στην αξιοπρέπεια και την ελευθερία του ατόμου,δεν έγιναν γιατί
το απαιτούσαν οι συνθήκες..Οι συνθήκες έγιναν για να παρθούν τα
μέτρα....
Τα συζητούσανε καιρό...Απο παλιά λέγαμε για κάμερες, ηλεκτροσόκ
πιστόλια κι άλλα ευγενή αντικειμενα της καταστολής και ελέγχου
του πολιτη....Μεσαίωνας, φίλε και μόνο μια χούντα έχει τέτοια
μορφή....
Μια χούντα τέρας, που τα βάζει με ολόκληρο τον κόσμο...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2009, 10:27:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που δεν χωράει το κεφάλι μου, όμως,με τα χρηματιστήρια,
είναι πως γίνεται να πέφτει ο δείκτης στην Αμερική και να
ψάχνουν λύσεις και να ανεβαίνει στην Ελλάδα..
Τί ξέρουν οι ξένοι επενδυτές για το τι συμβαίνει ή θα συμβεί στην
χώρα μας, που εμείς δεν ξέρουμε;
Είναι σημαντικό θέμα, επιμένω.....
Βέβαια, εννοείται ότι συρρικνώνονται οι ελληνικές επιχειρήσεις
και μεγαλώνουν τα πολυκαταστήματα των πολυεθνικών....Πάνω
απο 8 τέτοια πολυκαταστήματα-εμπορικά κέντρα, έχει η Λαρισα
μόνο..Πως να αντέξει η τοπική αγορά;
Και τι θα γίνει με όλα αυτά τα πολυκαταστήματα πολυεθνικών;

Απο την άλλη, μοιάζει αντίθετο με ότι συμβαίνει με τον τουρισμό,
όπου υπάρχει ήδη μείωση 19%, περίπου, στα έσοδα και το καλοκαίρι, τώρα αρχίζει...
Δεν ξέρω... αλλόκοτα μοιάζουν όσα γίνονται γύρω μας, στο οικονομικό
πεδίο....Και σίγουρα ελεγχόμενα καλά..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2009, 20:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το χρηματιστηριο ειναι τζογος , εμεις εχουμε τα καζινα , αυτοι εχουν το χρηαμτιστηριο ... παιζουν , εμεις με μαρκες χαρτια και μπιλες αυτοι με ανθρωπους ... δεν του νοιαζει


η ελλαδα απο το 65-70 και μετα ειχε μια ιδιαιτεροτητα , μικρες οικογενειακες επιχειρησεις , που κρατουσαν την οικονομια της χωρας , στο "επιχειρησεις" συμπεριλαμβανονται , απο τον αγροτη εως τον βιοτεχνη , η πλειψηφια δηλαδη των ελληνων (στα μεγαλα ποσα βιομηχανοι και εφοπλιστες εκει αλλαζουν καπως τα χαρακτηριστηκα)

οταν λοιπον σε ενα χωριο / κομωπολη / ακομη και συνοικιες στις πολεις μεχρι πριν μερικα χρονια , ολα τα καταστηματα / βιοτεχνιες ανηκαν σε ανθρωπους της περιοχης ,
εγω ειχα πχ μαναβικο , αγοραζε απο μενα αυτος που ειχε ειδη προικος , επερνα εγω τα λεφτα , εγω τα εδινα στον ηλεκτρολογο , ο ηλεκτρολογος στον φουρναρη ο φουρναρης στα ειδη προικος και γενικος το χρημα εκανε κυκλο ...

σε αυτο τον κυκλο , υπηρχε πλουτισμος , σιγουρα αλλωστε αυτος δεν ειναι και ο στοχος? , καποιοι αποκτουσαν περισσοτερα χρηματα απο καποιον αλλο , ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ δεν ειναι κατακρητεο , δεν θα επρεπε να μας ΧΑΛΑΕΙ που καποιος συμπολιτης γινοταν ποιο πλουσιος (ή μας χαλαει ? σαν το ανεκδοτο με τον θεο και την κατσικα του γειτονα) , επισης αυτες οι επιχειρησεις οταν ειχαν εργαζομενους (ισως οχι ολες αλλα καποιες ειχαν , αναλογα το επαγγελμα απο λιγο εως πολυ οπως οι βιοτεχνιες ) εδειναν χρηματα και στους συμπολιτες αλλα το συμαντικοτερο ηταν η σχεση που υπηρχε που στις περισστοτερες περιπτωσεις ηταν τουλαχιστον φιλικες...


αποτελεσμα εχουμε κυκλοφορια του χρηματος κυριως εντος της τοπικης κοινωνιας... συσωρευση χρηματος επισης εντος της τοπικης κοινωνιας ...


αυτο ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ ΟΜΩΣ , γιατι οταν ΕΙΣΑΙ ανεξαρτητος , ειτε ατομικα ειτε ως κοινωνια , ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ , δεν σε ελεγχουν δεν εισαι προβλεψιμος ...


σημερα τι εχουμε ? απο εκει που ειχαμε πχ 2000 επιχειρησεις σε μια περιφερεια με ικανοποιητικο τζιρο και με 2000 ανθρωπους με καλο εισοδημα και δεν ξερω ποσους εργαζομενους με εισοδημα επισης ικανοποιητικο με την εννοια οτι δεν ειχαν και αλλη επιλογη (εαν ειχαν μπορουσαν να κανουν κατι παντα υπο προυποθεσεις), σημερα λοιπον εχουμε 2000+ ΑΝΕΡΓΟΥΣ ή εαν θες ΚΑΚΟΣ ΑΜΟΙΒΟΜΕΝΟΥΣ εργαζομενους , με κακες συνθηκες εργασιας και πολλα αλλα , αντιθετα τα μεγαλα πολυκαταστηματα / σουπερμαρκετ ανηκουν σε ΛΙΓΟΥΣ και οχι σε πολους , πολλα απο αυτα ανηκουν σε πολυεθνικες με οτι σημαινει αυτο

αποτελεσμα , λιγοτεροι ελληνες με καλο εισοδημα , μειωσει λοιπον του βιωτικου επιπεδου , και αυτο συμπεριλαμβανει περιοχες απο την αθηνα εως τα χωρια ...

μπαινει λοιπον το ερωτημα , τι ειναι καλυτερο ? να εχουμε πολλους μικρους επιχειρηματιες με τον αναλογο ανταγωνισμο μεταξυ τους ? ή λιγα μεγαλα με μηδενικο ανταγωνισμο (ολοι γνωριζουμε για τα καρτελ , οπως και με τα παιχνιδια που παιζονται με τις τιμες ) αφου ειναι πιθανο ολα να εχουν ΕΝΑΝ ιδιωκτητη (εναν με την εννοια της κοινοπραξιας ή το μοιρασμα των μετοχων ) τι ειναι καλυτερο αραγε ???

θα μου πεις θα επαναφερεις τις επιχειρησεις ? οχι αυτο δεν μπορω να το κανω , εαν μπορουσα ναι θα το εκανα , αλλα πιστευω οτι πρεπει να αντιλαμβανομαστε τι νοημα -στοχο εχει το καθε πολυκαταστημα που ανοιγει ... και δεν σταματανει εκει , δες τι γινεται με την MIG , τι εχει αγορασει και πως πχ πουλησε τους αγροτες στη ΒΕ που τους ειπες οτι ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΕΡΝΩ ΓΑΛΑ !!! κοινος του γα τη μα !!! αλλα κανεις δεν νοιαστηκε , κανεις δεν ασχοληθεικε ,,, κουβεντα για καρτελ , κουβεντα για το μιστερ μιγκ .... κερδος κερδος κερδος με τις ευλογιες του κρατους !!!

(φιλε allzzaro, η δουλεα του πατερα μου δεν επεσε εξω , οπως και ολων στην περιοχη , συνταξιουχος βγηκε και δεν θα του ζητουσα ποτε να εκμεταλευτει ανθρωπους ... εξαιρεση ηταν οι 2-3 βιοτεχνιες ρουχων που εκλεισαν αλλα και 2 καπνομαγαζα που εφυγαν για βουλγαρια!!! αφου πηραν επιδοτησεις , το κρατος ουτε νοιαστηκε

επισης δεν εχει κατι προσωπικο το μυνημα μου , απλα ισως γνωριζουμε το προβλημα απο διαφορετικες γωνιες , οταν ομως εχω ζησει στο πετσι μου την κατασταση με τα σουπερμαρκετ/πολυκαταστηματα , γνωριζω και καταστασεις που δεν ειναι ακριβως οπως τις περιεγραψες ,
ευχαριστω παντως για την συζητηση )

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2009, 21:44:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητἐ μου makfor,συμφωνώ και πάλι με την θέση σου,καθώς,
παλιά, λόγω του΄οτι δεν μάζευαν οι ξένες πολυεθνικές το χρήμα,
υπήρχε και πλουτισμός και υγιής ανάπτυξη, τώρα, με το χρηματιστήριο,
τις αυξήσεις και τους φόρους, δεν μπορείς καλά καλά,
να ανταπεξέλθεις στις υποχρεώσεις σου....
Κι αυτό δεν έγινε απο απλή επεκτατική πολιτική, έχει βαθύτερο
σκοπό, την δημιουργία μιας παγκόσμιας αλυσίδας διακίνησης όλων των
αγαθών, υπο τον έλεγχο κάποιων...
Αυτών που σβύσαν τον μπακάλη της γειτονιάς, τον μανάβη, τον
φουρνάρη, τον απλό γείτονα επιχειρηματία που ζούσε χρήσιμος στην
κοινωνία και την οικογένεια του...
Σήμερα, κλείνουν φούρνοι, κλείνουν άλλοτε κραταιές επιχειρήσεις,
αλλά, ο τζίρος της αγοράς ανεβαίνει...
Τι μαγεία κι αυτή, άνοδος του τζίρου, μείωση των κερδών....Όταν
το κράτος, έχει κυριολεκτικά σκλάβο και τον φορολογεί με κάθε
τρόπο, πως να πάρει ανάσα και να ζήσει, αυτός ο μέσος πολίτης;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2009, 11:18:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η λύση του προβλήματος εξαρτάται από την αντίδραση της συντριπτικής πλειοψηφίας του πληθυσμού του πλανήτη γη .
Οι φορείς που ελέγχουνε τον πλανήτη , έχουνε με το μέρος τους τα μέσα μαζικής ενημέρωσης ,τις κυβερνήσεις του πλανήτη, την νόμιμα παράνομη κοπή δημόσιου χρήματος για κάθε έθνος. Ελέγχουνε την επιστημονική κοινωνότητα .Υπάρχουνε βέβαια κάποιες εξαιρέσεις , αλλά αυτές δεν μπορούνε να ανατρέψουνε τον έλεγχο .
Έχουνε τον έλεγχο της παιδείας σε παγκόσμιο επίπεδο .

Το μόνο πράγμα που δεν ελέγχουνε ακόμη, είναι το παγκόσμιο ηλεκτρονικό διαδίκτυο (ιντερνέτ ) .
Μέσα από αυτό όμως δεν μπορεί να οργανωθεί αστραπιαία ενημέρωση για κάθε πολίτη ,όπως θα μπορούσε να συμβεί μέσω τηλεοπτικών σταθμών .
Η ενημέρωση προχωράει σαν την χελώνα ,όμως σημασία έχει ότι βαδίζει ,κινείται .

Ποιοι είναι όμως αυτοί οι φορείς ?
Δεν είναι ανθρώπινα όντα ?
Δεν έχουνε οικογένειες ,παιδιά ?
Γιατί θέλουνε να ελέγχουνε τον πλανήτη ?

Εμείς οι απλοί άνθρωποι μπορούμε να μπούμε στην ψυχολογία τους ,να τους καταλάβουμε ?

Μήπως η εξουσία είναι εθισμός , ο οποίος δεν γιατρεύεται με τίποτα και κρατάει εξαρτημένα τα άτομα που εθίστηκαν στην ουσία αυτή ,όπως για παράδειγμα οι ναρκωτικές ουσίες ,το τσιγάρο, η το καζίνο ? ? ?
Η μήπως όποιος μπαίνει στον χώρο όπου οργανώνεται & διανέμεται παγκόσμια εξουσία , δεν υπάρχει έξοδος από αυτόν εν ζωή ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2009, 11:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή σου μέρα ,αγαπητέ μου alfa-omega, πέραν του ότι
συμφωνώ με όσα λές θα ήθελα να επισημάνω ότι οι φορείς, όπως
τους αποκαλείς, που ελέγχουν τον κόσμο, έχουν δικούς τους
σκοπούς, που περιλαμβάνουν μεγάλες αλλαγές για την ανθρώπινη
κοινωνία, τόσο που να μετατρέψουν αυτούς σε ζώα...
Όσο για το Ιντερνέτ,είναι το πνεύμα του ανθρώπου ελεύθερο και
κανείς δεν προκειται ποτέ να δουλώσει...Αλλά η προσπάθεια, ανήκει
σε μια δυνατότητα που εξασκείται ενάντια στην φύση του ανθρώπου...
Ζούμε μια φοβερή υποβολή θέσεων και απόψεων, που δεν μπορεί να
έχουν άνθρωποι...Μιλάμε για μια υποτιθέμενη απειλή,με την κρίση,
που έκανε τον κόσμο, πρόθυμο να αλλάξει σύμφωνα με εντολές μιας
κεντρικής διοίκησης....
Αυτή κρίση, η αγέννητη, φέρνει πολλά ακόμη....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2009, 15:33:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή δεν μας έχουνε μετατρέψει ακόμη σε ζώα ?
Οι φορείς είναι ζώα ,άνθρωποι η εξωγήινοι ?

Και σίγουρα με πολύ λίγο φαντασίωση, μπορεί ο καθένας να προβλέψει με μαθηματική ακρίβεια αυτά που μας προετοιμάζουνε οι φορείς της παγκόσμιας εξουσίας του πλανήτη και τα οποία βέβαια υλοποιούνται με μία μέθοδο αριστουργηματική ,δηλαδή αυτό που μας επιβάλλουνε να μας αρέσει ,να το θέλουμε ,να το βλέπουμε ως φυσιολογική εξέλιξη της πορείας του ανθρώπου .

Επειδή φίλε μου μιλάμε σε θεωρητικό επίπεδο, αυτό δεν σημαίνει και ότι δεν μπορεί να προκύψουνε κάποιες καλές ιδέες ,σκέψεις …..,

Λοιπόν αγαπητέ trexagireve , τι μπορούνε να κάνουνε τα άτομα που θέλουνε να αποτρέψουνε αυτήν την εξέλιξη ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2009, 17:46:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως έχω ξαναγράψει φίλε μου alfa-omega, αυτό που προηγείται
είναι η συνειδητοποίηση του τι συμβαίνει..Να καταλάβουμε ότι
αυτοί οι άνθρωποι, όχι εξωγήινοι, επιχειρούν το πιο αυταρχικό
σχέδιο που επιχειρήθηκε ποτέ.Να καθυποτάξουν τον άνθρωπο,ψυχή
και σώματι....
Οι αλλεπάλληλες αλλαγές που λαμβάνουν χώρα στον πλανήτη μας
είναι τόσες και μετρημένες που έχουν κάνει τον μέσο πολίτη έτοιμο
να δεχτεί τα πάντα, αφού αμφισβητούνται όσαν έχει πλέον σαν
κόσμο γύρω του....
Το αυτοκίνητο του, οι έξοδοι του, η γκαρνταρόμπα του, κλπ...Μας
κάνανε υλιστές, ώστε μέσω της ύηλς να τον ελέγχουν απόλυτα...Μας
κάνανε υπερκαταναλωτικούς και τώρα μας βάλανε χαλινάρι...
Κι όπως λές, πανε να μας τα επιβάλλουνε σαν φυσιολογική εξέλιξη
του ανθρώπου...Αλλά, εσύ τι λές, το πνεύμα και η έννοια άνθρωπος,
μόλις συνειδητοποιηθεί το τι συμβαίνει,δεν θα υπάρξουν οι ανάλογες
φωνές και τα ανάλογα άτομα που θα αντιτάξουν γνώμη και ισχύ;
Αν δούμε την ιστορία υπάρχουν πολλά παραδείγματα....
Ζούμε μια κοινωνία όπου ο πολίτης άγεται και οδηγείται σε μια
κατάσταση που ούτε οι ίδιοι οι σχεδιαστές της, δεν μπορούν να
ελέγξουν...Η αντίδραση του ανθρώπου έχει ξεκινήσει και σοβαρεύει
όλο και πιο πολύ.Σε όλο τον κόσμο αμφισβητούνται πιά και οι ηγεσίες
των κυβερνήσεων με απεργίες και κινητοποιήσεις, που αφού δεν ικανοποιούνται, είναι λογικό, ότι θα δημιουργήσουν συνέχεια και για
πρώτη φορά ο πολίτης, θα σταθεί απέναντι στο πραγματικό κακό που
πλήττει την ανθρωπότητα, την εξουσία..Η μόνη που ειναι τόσο εγκάθετη και τόσο άχρηστη στην κοινωνία μας, αλλά συντηρείται και οδηγεί τον άνθρωπο σε αδιέξοδα, που μόνος του δεν θα είχε...
Προς το παρόν, ακόμη δεν ξέρουν πως να δηλώσουν ότι έχουμε δικτατορικό καθεστώς....Γιατί ότι θα το ανακοινώσουν, θα το
ανακοινώσουν...Την δικαιολογία περιμένουμε να δούμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2009, 18:39:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν φτάσει αυτή η στιγμή (το πνεύμα και η έννοια άνθρωπος,
μόλις συνειδητοποιηθεί το τι συμβαίνει) , οι φορείς θα ελέγχουνε τον πληθυσμό του πλανήτη σε απόλυτο επίπεδο .
Τότε πλέον η μοναδική επιλογή που θα έχεις ,θα έχω και θα έχουνε όλοι οι άνθρωποι (συντριπτική πλειοψηφία ) ,θα είναι πνευματική ζωή η θάνατος .

Η ουσία είναι να υπάρξει αντίδραση πριν φτάσουμε σε μία μη ανατρέψιμη κατάσταση .
Βλέπεις να μπορείς εσύ να κάνεις κάτι ως μονάδα ,η ως μέλος μίας πολύ καλά ενημερωμένης ομάδας ? (το ερώτημα ισχύει και για εμένα φυσικά )


Από την άλλη , αν όλα αυτά είναι να γίνουνε ,για να γευθεί η ανθρωπότητα την απώλεια της ελευθερίας ,τότε πράγματι δεν μπορούμε να αλλάξουμε αυτήν την επερχόμενη εξέλιξη .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2009, 18:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαφωνώ αγαπητέ μου φίλε alfa-omega..Ότι και να έχει γίνει
εις βάρος τους ανθρώπου, το ....γεννετικό του υλικό το
ξεπέρασε...Όσες φορές κάποιοι προσπάθησαν να τον υποτάξουν,
πάντα, σαν απο μηχανής θεός, εμφανίζονταν ένας ή πιο πολλοί
άνθρωποι και οδηγούσαν την ανθρωπότητα έξω απο την όποια
δυσκολία...Τώρα, όμως, πρέπει να γίνει συνείδηση όλων, πρέπει
να ξεπεράσουμε αυτή την ανάγκη για έλεγχο σε άνθρωπο, για εξουσία.
Ο πολίτης του πλανήτη αυτού, έχει αρχίσει και καταλαβαίνει,
αρχίζει και απέχει απο όσα βλέπει και διαμαρτύρεται..Δεν είναι
το πρόβατο που τον νομίζουν, αργεί, αλλά θα αντιδράσει...Μαζικά
όπως φαίνεται....
Αυτό που έρχεται φίλε μου, δεν έρχεται για να μείνει..Θα περάσει κι
αυτο, ελπίζω δίχως να κοστίσει πολύ στον άνθρωπο....
Μας μαντρώσαν στις πόλεις και μας ελέγχουν,αλλά, οι πόλεις πια
δεν μας χωράνε..Ο άνθρωπος κυριαρχεί και δεν είναι εύκολο να
κυριαρχηθεί...Αδύνατο, θα έλεγα...
Μου αρέσει,όμως και να δώ τον άνθρωπο να βρίσκει λύσεις...Να πάει
πιο πέρα, να ξεπεράσει τον εαυτό του..Αυτό θα προκύψει και γι αυτό
γίνεται ότι γίνεται....
Η μεσαία τάξη και μέσω αυτής ο μέσος πολίτης, είναι μια άγνωστη
δύναμη...Έχει πια την εκπροσώπηση του ανθρώπου κι ότι προκύπτει
προκύπτει απο αυτήν...Θα γεννήσει, λοιπόν και τη λύση του
προβλήματος των δυναστών της γής,με το πνεύμα κι όχι τη σάρκα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2009, 20:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο άνθρωπος υπηρετεί μία εξέλιξη .
Ποια όμως ?
Αν σταματήσει να είναι πρόβατο , προς τα πού θα βαδίζει ?
Προς μία ιδανική κοινωνία για όλα τα μέλη της ,όπου ο καθένας θα εισπράττει την δίκαιη αμοιβή του ?
Προς την θείωση ?
Προς τα πού ?
Που βλέπεις να βαδίζει η ανθρωπότητα , όταν ξυπνήσει από τον ύπνο τον βαθύ αγαπητέ trexagireve
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2009, 21:53:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Που βλέπεις να βαδίζει η ανθρωπότητα , όταν ξυπνήσει από τον ύπνο τον βαθύ αγαπητέ trexagireve

Εξαρτάται τι θα δεί οταν ξυπνήσει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2009, 23:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι, το λιγότερο ο άνθρωπος, σαν σύνολο,
θα κερδισει, όπως έγινε μέχρι τώρα, αλλά, αυτοί που θα είναι
ενάντιοι, θα χάσουν πολλά...Μένουν πίσω και ξαναγυρνάνε για
να ξεπεράσουν αυτή τους της φάση....
Όταν ξυπνήσει απο τον ύπνο της η ανθρωπότητα, θα έχει γύρω της
ένα τέλειο κόσμο, όπου όλα, όχι μόνο θα φτάνουν, αλλά θα
περισσεύουν,γιατί τέτοιος είναι ο κόσμος μας...Όλα φτάνουν,
φτάνει να βλέπει ο άνθρωπος, αν όμως, λόγω της μανίας του για
εξουσία και ανωτερότητα απέναντι σε ανθρώπους,τότε όσα και
να έχει κανείς δεν φτάνουν...
Ο πλανήτης μας φτάνει για να μας θρέψει όλους πλούσια...Κι όμως,
εμείς οι άνθρωπι, ή κάποιοι εξ ημών, αρνούνται να αφήσουν αυτή
την αλήθεια να φανεί...Λένε ότι δεν φτάνουν ότι τρώμε πολύ, ότι
σπαταλάμε, λές κι η γή, δεν έχει θρέψει δισεκατομμύρια υπάρξεις...
Απλά μας ετοιμάζουν για την ..δίαιτα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2009, 12:24:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κανεις ποτε δεν θελει τους πολιτες στην εξουσια

"Σταθμός στην ιστορία της πόλης αποτέλεσε το έτος 1342, όταν εκδηλώθηκε το Κίνημα των Ζηλωτών. Οι κατώτερες κοινωνικές τάξεις με την παρότρυνση των Ζηλωτών -ενός κινήματος με οργάνωση που επιδίωκε να φέρει τις λαϊκές μάζες από το παρασκήνιο στο προσκήνιο της πολιτικής ζωής- εξεγέρθηκαν εναντίον των αρχόντων και των πλουσίων. Κατέλαβαν την εξουσία και εγκαθίδρυσαν ένα ιδιότυπο καθεστώς ισότητας και ισονομίας, αυτόνομο από την κεντρική εξουσία, με δικούς του νόμους και αρκετά στοιχεία άμεσης δημοκρατίας. Επτά χρόνια κράτησε αυτό το καθεστώς αλλά τελικά το κίνημα καταπνίγηκε στο αίμα με την είσοδο στην πόλη του αυτοκράτορα Ιωάννη Kαντακουζινού και τη βοήθεια των Τούρκων."

απο την ιστορια για την θεσσαλονικη!!!
η τελευταια γραμμη τα ΛΕΕΙ ΟΛΑ !!!! ή απλα η ιστορια που δεν ξερουμε ... οι αυτοκρατορες μπορει πλεον να μην ειναι με κορωνες και με εμφανεί "παλάτια και αυλικους" αλλα στην ουσια υπαρχουν και δεν αλλαξαν ΠΟΤΕ !!! τουρκοι και βυζαντινοι ΜΑΖΙ πριν την ΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ... και ποσα αλλα ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2009, 13:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε makfor, ο πολίτης δεν ήταν ποτέ στην εξουσία,
αλλά δική του είναι η εξουσία, αφού οι άρχοντες-πολιτικοί,αυτόν
εκπροσωπούν,άσχετα πόσο συνειδητά ή όχι....
Η ιδέα μιας απλής κοινωνίας, όπως αναφέρεις, όσο περνάει ο καιρός,
λαμβάνει και περισσότερες θετικές ψήφους...
Μιλάμε για μια κοινωνία αλληλοβοήθειας, που τώρα, όχι απο θρησκευτικής ή άλλης πλευράς, αλλα ποα συνειδητοποίηση, ότι
μόνο έτσι μπορούμε να ζήσουμε καλύτερα....
Αυτό το πράγμα, ο πολίτης το καταλαβαίνει και γι αυτό οι αποχές
και οι διαμαρτυρίες κατά των κομμάτων αυξάνουν...
Ήδη, ο μέσος πολίτης, κατά ένα ποσοστό της τάξης του 60% νοιώθει
αποστροφή για τα κόμματα..Ψηφίζει γιατί φοβάται μην δεν έχει γνώμη,
αλλά έχει αρχίσει και η αντίστροφη θέση να κερδίζει πιστούς...
Δεν ψηφίζουν, για αντίδραση και απάντηση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2009, 20:44:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κει που όλα δείχνανε θολά και άραχνα, ήρθε το φώς.....Οι
τράπεζες αρχίζουν να δίνουν ...δάνεια στους πολίτες...Ναι συνέβη επιτέλους, οι τράπεζες αποφάσισαν να διαθέσουν τα 28 δις, που τόσο
καιρό "αυγάταιναν",φυσικά, με σκοπό την δική τους ανάπτυξη, αφού τα
δάνεια, θα κάνουν ούτως ή άλλως χρήση των υπηρεσιών των τραπεζών...
Σε σχετικό θέμα της "Ημερησίας", διάβαζουμε:
"Σε πιστωτική ανάσα και στην εκπλήρωση του αναθεωρημένου στόχου (6-8%) για τα ποσοστά χορήγησης νέων δανείων προσδοκά η κυβέρνηση μετά την επίλυση του τεχνικού θέματος του α’ σκέλους του πακέτου των 28 δισ. ευρώ, αλλά και άλλων παράλληλων συντονισμένων κινήσεων που έχει προγραμματίσει προκειμένου να αποκατασταθεί η ασφυξία που βίωσε η αγορά κατά το α’ τετράμηνο του τρέχοντος έτους.

Την τόνωση των αγορών και των επαγγελματιών θα βοηθήσουν:

1. Οι επιχορηγήσεις 1,3 δισ. ευρώ από το Υπουργείο Οικονομίας οι οποίες έχουν ενταχθεί στο ΕΣΠΑ 2007-2013,

2. Η εκταμίευση των κεφαλαίων από την α’ και β’ φάση του ΤΕΜΠΜΕ,

3. Η συνέχιση των χορηγήσεων Μικρομεσαίων Επιχειρήσεων (από το ΕΣΠΑ) μέσω της Ευρωπαϊκής Τράπεζας Επενδύσεων και

4. Ο ταχύτερος ρυθμός χορήγησης δανείων από τα πιστωτικά ιδρύματα των τραπεζών μετά την επίλυση του τεχνικού θέματος το οποίο καθυστερούσε την υλοποίηση του πρώτου σκέλους του πακέτου που αφορούσε στην κεφαλαιακή επάρκεια.

Συγκεκριμένα, οι τράπεζες, με τα 4 δισ. ευρώ που αύξησαν τα ίδια κεφάλαια τους από τον πρώτο πυλώνα του πακέτου των 28 δισ. ευρώ, θα έχουν τη δυνατότητα να χορηγήσουν περισσότερα δάνεια χωρίς να αντιμετωπίζουν τον κίνδυνο να μειωθούν τα εποπτικά τους κεφάλαια κάτω από το επιτρεπτό όριο.

Μετά την αύξηση κεφαλαίου η Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος θα έχει βασικά εποπτικά κεφάλαια Tier I 10,4% και συνολικό δείκτη 10,9%, η Eurobank θα έχει βασικά εποπτικά κεφάλαια Tier I 10% και συνολικό δείκτη 12,4%, η τράπεζα Πειραιώς θα έχει βασικά εποπτικά κεφάλαια Tier I 9%, και συνολικό δείκτη 10,9% και η Alpha Bank θα αυξήσει το δείκτη Tier I σε 10%.


Φειδώ
Το πρώτο τρίμηνο του τρέχοντος έτους, εκτός από τις χορηγήσεις της Εθνικής Τράπεζας ( ανήλθαν στα 1,3 δισ. ) οι οποίες έτρεχαν με μεγαλύτερους ρυθμούς από τους κυβερνητικούς στόχους πιστωτικής επέκτασης, τα υπόλοιπα πιστωτικά ιδρύματα ήταν φειδωλά στη χορήγηση δανείων.

Η υστέρηση στις χορηγήσεις, εκτός από την πιστωτική ασφυξία, επιδρά και άσχημα στα καθαρά έσοδα από τόκους των τραπεζών. Εκτιμήσεις ωστόσο τραπεζιτών αναφέρουν ότι το προσεχές τρίμηνο θα επιταχυνθούν οι ρυθμοί χορηγήσεων τόσο από τα κεφάλαια του πακέτου των 28 δισ. ευρώ, όσο και από τη δική τους ρευστότητα την οποία θα μπορέσουν να διοχετεύσουν στην αγορά.

Παράλληλα, οι ελληνικές τράπεζες θα παίξουν το ρόλο του ενδιάμεσου δικαιούχου, για κοινοτικά κονδύλια από το ΕΣΠΑ τα οποία θα κατευθυνθούν προς Μικρομεσαίες Επιχειρήσεις, ύψους 1,05 δισ. ευρώ.

Από τις επιχορηγήσεις αναμένεται να επωφεληθούν περίπου 17 με 20.000 τουριστικές, μεταποιητικές και εμπορικές επιχειρήσεις, όπως επίσης και εταιρείες παροχής υπηρεσιών και franchise.

Συμβάσεις ΕΤΕπ με 7 τράπεζες για δάνεια 1,13δισ.


Συμβάσεις κεφαλαίων κίνησης με επτά τράπεζες για συνολικό δανεισμό 1,13 δισ. ευρώ μέσω ΕΤΕπ πρόκειται να υπογραφούν μέσα στο έτος, ενώ οι τράπεζες θα υποχρεούνται να διπλασιάσουν το ποσό δανεισμού στα 2,26 δισ. ευρώ και να μεταφέρουν μέρος του οφέλους.

Δύο νέες δανειακές συμβάσεις υπογράφονται την επόμενη Τετάρτη, μεταξύ της Ευρωπαϊκής Τράπεζας Επενδύσεων (ΕΤΕπ) και ATEbank και Marfin, συνολικού ύψους 180 εκατ. ευρώ, με στόχο τη δανειοδότηση των μικρομεσαίων επιχειρήσεων.

Η σύμβαση της ATE αφορά σε 100 εκατ. ευρώ και της Marfin 80 εκατ. ευρώ.

Υπενθυμίζεται ότι η ΕΤΕπ, εκτός της Εθνικής τράπεζας που αποτελεί το βασικό χρηματοπιστωτικό όργανο της Ε.Ε., έχει διαθέσει 500 εκατ. ευρώ μέσω της Alpha Bank και της Eurobank μέσα στον Απρίλιο, με στόχο, τη χορήγηση κεφαλαίων κίνησης προς μικρομεσαίες επιχειρήσεις συνολικού ύψους 1 δισ. ευρώ καθώς οι διοικήσεις των δύο τραπεζών είχαν δεσμευτεί ότι θα διπλασιάσουν τα διαθέσιμα κεφάλαια). Τα δάνεια λαμβάνουν μικρομεσαίες επιχειρήσεις κάθε είδους."
Το μόνο που μένει είναι να εφαρμοστεί και σίγουρα η κρίση θα περάσει
πιο γρήγορα....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 17:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η εικόνα για την Ελλάδα, παρά την όποια παγκόσμια προσπάθεια,
φαίνεται ότι πάει χειρότερα απο όπου άλλού στον κόσμο....
Δεν εξηγείται αλλοιώς το ότι ενώ ο Ομπάμα, στις ΗΠΑ κάνει
παροχές στον πολίτη, κόβει φόρους, δίνει δάνεια, κι είναι η
πιο χρεωμένη χώρα στον πλανήτη, εδώ το Διεθνές Νομισματικό
Ταμείο, ζητά φοβερή λιτότητα...Εμείς μόνο εξωκείλαμε, όλοι οι
άλλοι τα πήγανς καλά;Δεν ξέρω,....Για επέμβαση συην οικονομική
πολιτική και δή την ενεργειακή, λέγε με απλά πετρέλαιο, μάλλον
μιλάμε....
Όπως λέει σε άρθρο της η "Ἡμερησία", εκτός ελέγχου κινείται η
χώρα...Καταστροφολογία στο φούλ, δλδ.Αλλά γιατί;:

"ΔΝΤ: Ανατροπές σε φόρους, ασφαλιστικό, τεκμήρια, απολύσεις, μισθούς, συντάξεις
Εκτός ελέγχου κινούνται δημοσιονομικό έλλειμμα και δημόσιο χρέος σε μία περίοδο που η ελληνική οικονομία διολισθαίνει σε βαθιά ύφεση.

Οι εμπειρογνώμονες του ΔΝΤ προβλέπουν ανάπτυξη μεταξύ ?1 και ?2% (που είναι και η πιο απαισιόδοξη εκτίμηση που έχει διατυπωθεί έως τώρα), αρχή της ανάκαμψης στα τέλη του 2010 και ισχυρή πιθανότητα μίας παρατεταμένης περιόδου χαμηλής ανάπτυξης.

Οι δε επισημάνσεις τους για το έλλειμμα αποτελούν κόλαφο για την κυβέρνηση.

«Εφόσον δεν ληφθούν επιπρόσθετα μέτρα, εκτιμούμε έλλειμμα τουλάχιστον 6% του ΑΕΠ το 2009, το οποίο θα αυξηθεί πάνω από 7% το 2010. Αυτή η πρόβλεψη με την υπόθεση «μη αλλαγής πολιτικής» λαμβάνει υπόψη της τα ήδη εξαγγελθέντα μέτρα, αλλά όχι πιθανά μελλοντικά» σημειώνεται χαρακτηριστικά στην έκθεση.

Να σημειωθεί ότι το υπουργείο Οικονομίας εξακολουθεί να θέτει ως στόχο για το 2009 το 3,7%.

Παράλληλα διαβλέπουν περαιτέρω διόγκωση του δημοσίου χρέους επισημαίνοντας πως «ο λόγος χρέους ως προς ΑΕΠ με βάση αυτή την πρόβλεψη θα αυξάνεται για πολλά χρόνια, οδηγώντας σε δύσκολα διαχειριζόμενες δημοσιονομικές πιέσεις».

Επιπρόσθετα δεν αποκλείουν νέα αύξηση των επιτοκίων με τα οποία δανείζεται το ελληνικό δημόσιο.

Λόγω του δημοσιονομικού εκτροχιασμού προτείνεται ένα «ολοκληρωμένο πολυετές σχέδιο» το οποίο εκτιμάται ότι θα διαρκέσει τουλάχιστον τέσσερα χρόνια για να εκμηδενιστεί το έλλειμμα.

Κι αυτό καθώς το ΔΝΤ ζητά ετήσια μείωση του ελλείμματος κατά 1,5% του ΑΕΠ με μόνιμα μέτρα , αρχίζοντας από το 2010.

Έτσι με δεδομένο ότι εφέτος το έλλειμμα προσδιορίζεται στο 6% αν ακολουθηθεί η «συνταγή» του ΔΝΤ σε τέσσερα χρόνια δηλαδή στα τέλη του 2013 θα έχει ισοσκελιστεί ο προϋπολογισμός."

Ολα δείχνουν ότι στην Ελλάδα μπήκε επιτήρηση...
Και αυτό θα το δούμε σύντομα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 27 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy