ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ποιός είναι τελικά ο Θεός στον οποίο πρέπει να πιστεύουμε?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2009, 22:43:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα βρε φίλε makfor, αυτό σου ζητώ εγώ να κάνεις, να με
αφήσεις να πιστεύω και εδώ, δεν πιέζουμε, συζητάμε..
Τώρα, που βρήκες εσύ ότι σου ζητώ να ασπαστείς τις θέσεις μου
επειδη σου είπα να χρησιμοποιείς και πνεύμα μαζί με τη λογική,
απορώ..
Μήπως σκέφτεσαι πολυ βαθεία;
Θέλω να πω, ο διάλογος,έχει θέσεις που συζητούνται, δεν είναι
απόρριψη και αποδοχή,δεν είναι μόνο άσπρο ή μαύρο, έχει και γκρί ζώνες, όπου γίνεται διάλογος, θέματα που έχουν ερωτηματικά..
Πρέπει όμως, να θέλει ο άλλος πραγματικά τον διαλογο, να πιστεύει
ότι κι ο άλλος έχει ένα κομμάτι αλήθειας σε ότι λέει....Να πιστεύει
ότι με όποιον και να μιλήσεις, αν το κάνεις καλά, θα αποκομίσεις
πνευματικό όφελος...
Ἄν και σήμερα, οι περισσότεροι κοιτάνε τον εντυπωσιασμό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2009, 22:56:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα , αλλα λογια να αγαπιομαστε ... θα με τρελανεις ? σου ειπα να μη πιστευεις ?
τι συζηταμε τοση ωρα εχεις καταλαβει ?

να εισαι τιμιος οσο μπορεις φιλε μου και δεν εισαι ...


τα τελευταια 5 μυνημα ειναι ανευ ουσια ,

εγω ουτε σου απαγορευσα , ουτε σου ειπα τι να κανεις , ουτε τι να πιστευεις .. εαν το εχουν κανει αλλο δεν μου πεφτει λογος και δεν φταιω εγω γι αυτο

κατεθεσα σε ενα θεμα που λεγετε "Ποιός είναι τελικά ο Θεός στον οποίο πρέπει να πιστεύουμε?" τις αποψεις μου και προεκυψε και ενα ερωτημα , εαν θες να απαντησεις καντο , εαν οχι πες δεν απανταω , μη λες ομως αλλα αντι αλλων... οκ ? ξανα λεω , να εισαι τιμιος !!!

το θεμα δεν ειναι ουτε να σε αφησω ουτε να σε πιασω , εαν εκανα κατι τετοιο να μου το δειξεις γιατι εγινε αθελα μου !!! και να παιρνεις καθαρες θεσεις , οι καλοι λογαργιασμοι κανουν τους καλους φιλους , και οπου γραφω κατι που δεν καταλαβαινεις να μου ζητας να σου το εξηγω

ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2009, 23:17:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα είναι ρε φίλε makfor, ότι στο τέλος, εσύ είσαι ο
σωστός και εγώ ο λάθος...Τόσο αντικειμενικά...
Όσο για το ερώτημα του θεματος,για το ποιός είναι ο Θεός,
έχει ένα σχετικό ψαλμό η εκκλησία "ουκ ελάτρευσαν την κτίση
οι θεόφρονες, παρά τον Κτίσαντα..."
Αυτό, πιστεύεις, μπορείς να το δεις σε βάθος;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2009, 23:30:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

επιμενεις φιλε μου ,

σου μιλησα για σωστο και λαθος ?? που ??? δειξε μου
το οτι δεν θες να απαντησεις στο ερωτημα εινα δεδομενο , σε πληροφορω παντως οτι οποια απαντηση και εαν εδινες θα ηταν σεβαστη

μπορω πολυ ευκολα να σου πω ΠΙΣΤΕΥΩ ολα οσα λες (δε ξερω εαν ο εγωισμος σου σε αφηνει να κανεις το ιδιο , δοκιμασε ειναι ασκηση ) , αλλα η γνωσεις μου μου λενε οτι ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ !!! δεν εχει να κανει ουτε με σωστο ουτε με λαθος

μιλας για το πνευμα , ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ , δεχομαι οτι λες , αλλα δεν μπορω να τα ασπαστω

μιλαω για την "υλη" , αραγε κάνω καλα ? , δεχεσε οτι λεω ? ΔΕΧΟΜΑΙ και ΣΥΜΦΩΝΩ οτι δεν μπορεις να τα ασπαστεις ή εαν θες "να πιστεψεις"

μπορουμε να συμφωνησουμε οτι ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΤΟΥ ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ???


πεφτεις / πεφτουμε ολοι σε μια παγιδα , να βαθμολογουμε τα παντα

σωστο / λαθος
καλος / κακος

αυτο λεγετε ΕΓΩΙΣΜΟΣ φιλε μου , θελουμε να ειμαστε παντα απο πανω κρινοντας με τα οσα ΕΜΕΙΣ θεωρουμε ΣΩΣΤΑ !!!

οταν υπαρχει μια διαφωνια σε ενα θεμα , δεν τιθεται θεμα σωστου λαθους , προκειτε για διαφορετικες αποψεις που υπο συνθηκες μπορουν να χαρακτηριστους ως αληθης ή ψευδής ανολογα με τα στοιχεια που εχουμε χωρις αυτο να ειναι απολυτο , καθως νεα στοιχεια μπορει να ανατρεψουν τα κριτηρια με τα οποια ορισαμε την προταση ή την υποθεση αληθης ή ψευδής

εαν σε ρωτησω "ΤΟ ΣΠΑΝΑΚΙ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΙΔΕΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΖΑΡΖΑΒΑΤΙΚΑ?" τι θα απαντησεις ? εαν πεις ναι ,τοτε απλα εχεις ΠΙΣΤΕΨΕΙ κατι που ειναι ψεμα , το πιστευα και εγω ΜΕΧΡΙ που ΕΜΑΘΑ / ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ οτι οι μελετες που εχουν γινει εχουν δειξει οτι δεν εχει περισσοτερο απο οτι εχουν αλλα , μαλιστα σε συγκριση με ορισμενα ειδη εχει λιγοερο!!! εαν ΔΕΝ το ηξερες αυτο , φανταζομαι οτι εχεις μια συγκρουση μεσα σου , ΕΑΝ ΘΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ αυτο που λεω ή ΟΧΙ !!! η αποφαση ειναι δικη σου , το εαν λεω αληθεια ή ψεματα θα πρεπει να το βρεις ή απλα να εμπιστευθεις ΕΜΕΝΑ ή ΕΣΕΝΑ !!! (ευχομαι να μη το ηξερες ωστε να παιξουμε με τις σκεψεις σου)

φυσικα ειμαστε ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ εδω και ωρα

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]

Edited by - makfor on 27/06/2009 23:37:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2009, 00:21:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και επειδη δεν μου αρεσει να μενουν σκιες ...

οπως ισως να εχεις καταλαβει (το ελπιζω) μου αρεσει να μαθαινω το πως σκεφτομαστε , το πως λειτουγρουμε και γιατι κανουμε οτι κανουμε
με ενδιαφερει η φυση του ανθρωπου οποια και εαν ειναι αυτη . ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ Η ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ και μονο αυτη , ουτε κειμενα με ενδιαφερουν , ουτε τι λενε οι αλλοι , ουτε τι ειπαν καποτε , γιαυτο και ποτε δεν συμμετεχω σε τετοιες συζητησεις εαν προσεξες , εκτος εαν τεθει θεμα πανω στο οποιο εχω συγκεκριμενη αποψη!!!


εαν αυριο , προκυψει οτι ειμαστε πνευματικα οντα , θα ειμαι ο πρωτος που θα το υποστηριξει ,εαν οχι θα ειμαι ο τελευταιος που θα δεχτει το πνευμα

αυτο δεν εχει τιποτα κακο και τιποτα καλο φιλε μου , ομοια και η δικη σου αποψη , ουτε με προσβαλει ουτε με θιγει ουτε τιποτα , ουτε σωστος εγω ουτε σωστος εσυ , αποψη μου , αποψη σου ... ισως με μπερδευεις με αλλους και ελπιζω να μη φταιω εγω για αυτο!!!

οτι ειμαστε, ειμαστε για εμας τους ιδιους και μαλιστα ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ !!!! κανεις αλλος

η αναζητηση λοιπον του μεσα μας πρεπει να μας οδηγει , τα οσα καταληγουμε ή μαθαινουμε θα πρεπει να τα σεβομαστε ,ειτε ερχονται σε συγκρουση με τα οσα ΞΕΡΟΥΜΕ ειτε με τα οσα ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ πρεπει να δινουμε την δυνατοτητα στον μεσα μας να αναπνεει , να μαθαινει , να εξερευνα , μονο ετσι θα γινουμε καλυτεροι ανρθωποι και θα εχουμε εναν κοσμο ομορφο , στο τι θα πιστεψει ή τι θα καρατησει , το επιλεγουμε εμεις και μονο εμεις και δεν ειναι ΟΥΤΕ ΣΩΣΤΟ ΟΥΤΕ ΛΑΘΟΣ ή εαν θες να χρησιμοποιεισω τετοιες λεξεις , ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΩΣΤΑ εφοσον ειναι ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗ !!! οσες παγιδες και εαν κρυβει αυτο , ειναι για μενα δεδομενο και σταθερη αξια.

δεν εχει καμια σημασια εαν πιστευουμε σε θεους ή οχι , δεν εχει καμια σημασια εαν θα πιστευουμε σε πνευματικο κοσμο και οντα ή οχι
η παραπανω γραμμη δεν ειναι κατηγορια , δεν σου λεω εισαι λαθος , δεν σε κατηγορω για τιποτα , δεν θελω να σε προσβαλω , απλα λεω κατι , μια σειρα λεξεων που σκοπο εχουν οχι να σου επιβαλουν κατι , αλλα να σου καταθεσω την αποψη μου με την προυποθεση οτι το φορουμ εχει αυτο ακριβως τον ρολο. εδω τελεια και παυλα , ουτε υπονοουμενα , ουτε εισαι λαθος , ουτε εισαι σωστος. ΤΕΛΕΙΑ!!!

το οτι μια προταση μου στρεφετε εναντιον στα οσα πιστευεις ειναι καθαρα μια εγωιστικη απατη

ακομη και εαν βρισω τον θεο ή εσενα τον ιδιο προσωπικα , ΤΙ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ? θα εχω γραψει μερικα μαυρα γραμματα σε μια ασπρη οθονη ... σε τι σε εβλαψε αυτο ? σε τι εβλαψε αυτο τον θεο ? μπορει κατι να βλαψει τον θεο ??? ο μονος που επαθε κατι ειναι Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ ΣΟΥ , ΤΟ ΕΓΩ , αυτος ο "διαολος" (χαχαχα) μπορεις να τα αγνοησεις , μπορεις να τα αντικρουσεις , μπορεις απλα και με πλακωσεις στην βρισιες , ΓΙΑ ΜΕΝΑ , ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ , οτι και εαν κανεις ειναι ΑΠΟΔΕΚΤΟ γιατι ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΦΥΣΙΚΟ ,αυτη ειναι η φυση σου , η φυση μου ... ετσι λειτουργουμε , καλως κακως , ετσι ειμαστε ...

ξερεις τι λεω παντα ? εαν αυτο που λες ειναι ψεμα , γιατι να σκαω αφου ειναι ΕΝΑ ΨΕΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΩ , εαν αυτο που λες ειναι αληθεια , γιατι να σκαω αφου ειναι ΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΩ !!! εν ολιγις τιποτα δεν μπορει να μας αγγιξει παρα μονο εμεις οι ιδιοι !!!!

εαν καταλαβες θελω να πω οτι ουτε εγω εχω δικιο , ουτε εσυ κατα την απαψη μου , απλα κανουμε μια συζητηση , και δεν σημαινει αυτο οτι πρεπει καποιος να βγει νικητης και καποιος χαμενος (αραγε γιατι κατεθεσες την αποψη σου περι σωστου και λαθους ? ειπα κατι τετοιο ? το υπονοησα? γιατι μπηκες στην διαδικασια να ΣΚΕΦΤΕΙΣ κατι τετοιο? τι σε οδηγησε σε τετοια σκεψη ?)

εχουμε μαθει μεσα απο τις συζητησεις να ΤΑΠΩΝΟΥΜΕ τον αλλον , τελειωνουμε την συζητηση και λεμε , ΤΟΝ ΤΑΠΟΣΑ το πθτη ... μεγαλη δουλεια καναμε .... σιγα τα αυγα !!! τιποτα δεν καναμε , και μονο που μπαινουμε στην λογικη οτι ενας απο τους δυο θα ειναι νικητης ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ , δεν κανουμε συζητηση αλλα παιζουμε ΜΠΟΞ !!!! και το ΜΠΟΞ εχει μονο ητημενους ακομη και εαν παρεις το χρυσο μεταλιο !!!!


εχω την εντυπωση τελικα οτι ακομη δεν εχουμε μαθει ουτε να μιλαμε , ουτε να ακουμε !!!

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2009, 00:48:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor:
α) ολα αυτα ειναι ερευνες με πειραματα , πειραματα δεν παει να πει οτι ανοιγουν κεφαλια ή κοβουν ποδια ... πειραμα μπορει να ειναι και απλα μια σειρα απαντησεων σε συγκεκριμενες ερωτησες. Ερευνες απο επιστημονες , ερευνες οχι σε ενα ή δυο πανεπιστημια αλλα σε σειρα πανεπιστημιων σε ολο το κοσμο. αντιστοιχες ερευενες ψαχνουν να βρουν την συνειδηση και ενδειξεις παλι δειχνουν οτι πιθανον αυτο που ονομαζουμε συνειδηση να μην υπαρχει !!!!!!! ειναι αντιλιπτο απο τους ερευενητες αυτους οτι αυτα που βρισκουν ειναι δυσκολο να γινουν κατανοητα αλλα και πιστευα απο τους αλλους (ακομη και οι ιδιοι δυσκολευονται να πιστεψουν τα ευρηματα τους καθως απο την μια εχουν μεγαλωσει μεσα σε μια κοινωνια που πολλα απο οσα "διαψευδουν" τα θεωρει δεδομενα και απο την αλλη οι γνωσεις τους και η περιεργεια τους τους οδηγησε σε μελετες και ερευνες που πανε ΚΟΝΤΡΑ σε αυτα που "γνωριζουν ή πιστευουν" ).
τελος να σου αναφερω (εαν θες το πιστευεις) οτι αυτα που βγαινουν σημερα στο φως (οπως ειπα ειναι απο ερευνες δεκαετιων) ειναι αυτα που μπορουν να βγουν υπαρχουν στοιχεια που θα βγουν μετα απο 10 ή 20 χρονια !!!! ξεχασα να σου αναφερω , δεν θυμαμαι εαν ειναι σε καποιο απο τα λινκ που εβαλα, οτι υπαρχουν ερευνες που εχουν την αδεια/ενδιαφερον της αμερικανικης εκκλησιας (ορθοδοξης) μαλιστα υπαρχει και ελληνας ερευνητης που ετυχε να γνωρισω και που ασχέτος της ερευνας που κανει με παρα πολυ ζηλο ανηκει στους πιστους, ας μη τα ισοπεδωνουμε ολα λοιπον , εαν οι ερευενες αυτες γινονταν μετα απο αιτημα της εκκλησιας δεν ξερω εαν θα ελεγες τα ιδια. εχει ηδη ξεκινησει αντιστοιχο ερυενητικο προγραμμα στη χωρα μας (σε συνεργασια με εγγλεζικο πανεπιστημια) που φοβουνται να αναφερθουν σε αυτο γιατι θεωρουν οτι η η εκκλησια θα πεσει να τους φαει!!!!!


Γίνε συγκεκριμένος έγραψες για πείραμα με ακτίνα Χ! τώρα τα γυρίζεις? Μην πλατειάζεις και απάντα συγκεκριμένα.
Δε με ενδιαφέρουν τα όποια πειράματα στυλ ερωτήσεων-απαντήσεων. Με ενδιαφέρει αυτό που είπες για την ακτίνα Χ!

quote:
makfor:
β) δεν ειπα οτι ειναι ετσι , ειπα οτι ισως ή εαν ειναι ετσι τι γινεται , τι λεμε , τι αλλαζει στην ζωη μας , το τι "ξερουμε" για το σημερα δεν εχει νοημα να το εξηγουμε , το θεμα ειναι τι γινεται εαν ενα νεο στοιχειο μας αλλαξει τα οσα "ξερουμε" , τοτε πως αντιδραμε ?
η ιστορια εχει δειξει οτι τετοιες αλλαγες δεχονται εντονες αντιδρασεις και η αφομοιωση ερχεται μετα απο αρκετο καιρο....
το ζητουμενο ειναι οτι υπαρχει αναζητηση του θεου ως παραγωγο του ανθρωπινου εγκεφαλου και υπαρχουν ενδειξεις που το επαληθευουν αυτο , οι ενδειξεις στα επομενα χρονια (εαν ισχυουν φυσικα) θα οδηγησουν σε αποκαλυψεις που θα προκαλουν την καταργηση των θρησκειων ... φυσικα αυτο (η καταργηση) ειναι κατι που θα χρειαστει αρκετα χρονια (δεκαδες ίσως και εκατονταδες) αλλα εαν οι ενδειξεις ειναι ΑΛΗΘΙΝΕΣ δεν υπαρχει αλλος δρομος.

Τι πάει να πει! ίσως, μπορεί, άμα......Αυτό που λες δεν μπορεί να αποδειχτεί με τίποτα γιατί προσκρούει στην ίδια τη λογική της επιστήμης.
Και σε ξαναρωτάω, το ότι κάποιος είναι ένθεος, αυτό που αλλού εσύ πιστεύεις ότι θα μπορούσε να οφειλόταν, αν όχι στον εγκέφαλό του?.....στο τι νούμερο παπούτσι φοράει για παράδειγμα?

Ο κάθε άνθρωπος είναι ένθεος ή άθεος!, όχι λόγω κάποιας δυσλειτουργίας του εγκεφάλου, όπως πονηρά θέλουν κάποιοι να παρουσιάσουν, αλλά στην επεξεργασία των δεδομένων που έχει αυτός ο άνθρωπος, από τον εγκέφαλο του.

Γι' αυτό κάποιος άνθρωπος σε κάποια φάση της ζωής του αλλάζει θρησκεία, ή γίνεται άθεος ή από άθεος γίνεται ένθεος! Δεν κάνει μεταμόσχευση εγκεφάλου αλλά επεξεργασία των δεδομένων του.
Όταν αυτά κάποια στιγμή, τα εμπλούτισε με νέα στοιχεία, άλλαξε και τη θέση του προς τα θρησκευτικά ζητήματα.......τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις?
Γιατί για να το δεχτείς θα πρέπει πρώτα να το καταλάβεις.

quote:
makfor:
γ) οι ανθρωποι που στην πορεια της ζωης τους εγιναν πιστοι ή αθεοι (αυτος φυσικα σηκωνει μεγαλη συζητηση γιατι υπαρχουν χιλιαδες παραμετροι που θα εκανα καποιο πιστο ή αθεο ) , ενδεχομενως να οφειλεται στις συγκεκριμενες περιοχες του εγκεφαλου (και σε μεταβολες που δημιουργηθηκαν εκει) , σε ατυχηματα

....άντε μην κάθεστε καθόλου!!! βγείτε μ΄ ένα σφυράκι στους δρόμους κι αρχίστε να κοπανάτε τον κόσμο στο κεφάλι μπας και δούν το φως το αληθινό!!!!

quote:
makfor:
αλλα ακομη και στο γεγονος οτι ποτε δεν ηταν απιστοι ή πιστοι (απλα ακολουθουσαν το πληθος , πχ καποιος σε μια οικογενεια εντονα πιστη τι αλλο θα κανει??? εαν παει κοντρα θα τον πουν τρελο ή θα τιμωρηθει ειδικα στις μικρες ηλικιες , ομοια και καποιος που νιωθει την αναγκη της πιστης αλλα μεγαλωνει σε μια οικογενεια αθεων).

Διαφωνώ ο πατέρας μου είναι ένθεος. Ο αδερφός του ήταν και αυτός. Πριν λίγα χρόνια έγινε άθεος. Τώρα είναι πάλι ένθεος άρα?....... Δεν αντιλέγω και σίγουρα το οικογενειακό περιβάλλον παίζει πολύ μεγάλο ρόλο! Όμως αυτό δεν είναι κανόνας.


quote:
makfor:
θα συμφωνησεις ομως οτι κανεις δεν μπορει να μετρησει την πιστη του αλλου και κατα ποσο αυτη ειναι αληθινη ή οχι , και εγω μπορω να πηγαινω εκκλησια ή να κανω σταυρους ή να σημμετεχω σε τελετες και να το παιζω καλος χριστιανος , αλλα αυτο δεν θα με κανει και ΠΙΣΤΟ.

Συμφωνώ!
quote:
makfor:
Μια περιπτωση ανθρωπων που απο χαλαρα πιστοι ή απιστοι εγιναν παρα πολυ πιστοι (γνωριζω προσωπικα 2 περιπτωσεις , δυστυχως!!!! δυστυχως οχι γιατι εγιναν πιστοι αλλα για το προβλημα που ειχαν) ειναι ατομα που εμπλεξαν με ναρκωτικα ή αναβολικα ή και τα δυο μαζι (οπου υπηρξε αλλαγη στον εγκεφαλο).

Δηλαδή μόλις έγιναν πιστοί έμπλεξαν με τα ναρκωτικά? Για διευκρίνισε το λίγο, γιατί δεν το κατάλαβα.

quote:
makfor:
ομως δεν εχεις καταλαβει τι σημαινει ο εγκεφαλος δημιουργει τον θεο
απο την αλλη δεν ξερω εαν εχει νοημα το να σου αναλυω τα παραπανω , ειδικα για ενα θεμα που και αγνοοεις και δεν θες να δεχτεις ως πραγματικο , το ολο ερωτημα μου ομως , ηταν και παραμενει , ΕΑΝ τα συγκεκριμενα αποτελεσμα καταληξουν οτι ο θεος ειναι δημιουργημα του εγκεφαλου μας , ΤΙ ΘΑ ΣΥΜΑΙΝΕ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ? ή ποιο σωστα ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥΣ ?

Δεν μπορείς να καταλάβεις κάτι. Ότι το κάθε τι, είναι δημιούργημα του εγκεφάλου μας κατόπιν επεξεργασίας του. Έχεις τη λάθος άποψη, ότι ο άνθρωπος γεννιέται θρήσκος ή άθεος και δεν γίνεται.
Ο άνθρωπος θα σκεφτεί θα επεξεργαστεί τα δεδομένα και κάνοντας χρήση αυτών, θα αποφανθεί εάν είναι άθεος ή άθεος. Όλα αυτά συμβαίνουν κατόπιν επεξεργασίας αυτών των δεδομένων από τον εγκέφαλο του ανθρώπου.
Η επεξεργασία αυτή δε θα γίνει βάση τον όγκο του "δωματίου" αν θέλεις του εγκεφάλου, ώστε να βγει κάποιος και να πει: Α! αυτού, το δωμάτιο αυτό είναι μικρό! οπότε λόγω έλλειψης χώρου θα γίνει αναγκαστικά ένθεος ή άθεος!
Η επεξεργασία αυτή θα γίνει ανεξαρτήτου χώρου του δωματίου αυτού! Ο εγκέφαλος του ανθρώπου έχει άπειρες δυνάμεις και από ελαστικότητα άλλο τίποτα! Τα δεδομένα που επεξεργάζεται λοιπόν ο άνθρωπος και αποφασίζει για το αν θα γίνει άθεος ή όχι, δεν εξαρτώνται από το χώρο αυτό! αλλά από την επεξεργασία που ο ίδιος ο άνθρωπος θα κάνει.

quote:
makfor:
δ) ειμαι 42 ετων

Κρίμα, δεν μπορώ να σου αναγνωρίσω κανένα ελαφρυντικό.

quote:
makfor:
και απο αυτα τα τελευταια 12 τα εχω περασει στο εξωτερικο σε ερευνητικες ομαδες σχετικα με την επιστημη της πληροφορικης (πτυχιο , μεταπτυχιακο στην ελλαδα , διδακτορικο στην αμερικη -τεχνητη νοημοσυνη με παραλληλη εργασια σε εταιρειες πληροφορικης στη ΝΥ ) , δυστυχως δεν ειχα την τυχη να ενταχθω σε καποια απο τις παραπανω ομαδες , αν και το επιδιωξα, αλλα εκτος απο τον κολλητο μου που συμμετεχει σε αντιστοιχες ερευνες εχω γνωριζει αρκετους απο αυτους τους ανθρωπους σε αυτα τα 12 χρονια !!! και ουτε βλακες ειναι , ουτε βλακιες λενε , ουτε να τους αγγιξουν ολα αυτα που λες μπορουν!!!

Τι σχέση έχουν οι πληροφορικάριοι με την ιατρική που πραγματευόμαστε? Το ότι μπορεί να δίνουν τις κατευθυντήριες γραμμές στα μηχανήματα, αυτό δεν τους κάνει νευροχειρούργους για παράδειγμα! οι νευροχειρούργοι ζητούν αυτό που ακριβώς θέλουν και οι πληροφορικάριοι το φτιάχνουν. Άλλο όμως το ένα άλλο το άλλο.

Την εγχείρηση, τη μελέτη του συμπτώματος και τόσο τη διάγνωση της ασθένειας όσο και τη θεραπεία της την κάνει ο ειδικός ιατρός και όχι ο πληροφορικάριος........κάπου έχεις μπερδευτεί!!!
Εσύ για παράδειγμα όταν αρρωσταίνεις που πηγαίνεις? Σε αυτόν που έχει τελειώσει πληροφορική ή σε αυτόν που έχει τελειώσει ιατρική?

quote:
makfor:
ειναι δικαιωμα σου αλλωστε να χαρακτηριζεις με οποιο τροπο θες τις σκεψεις των αλλων , ακομη και τις μελετες τους ή τις ερευενες που κανουν ... εχεις ισως και καθε δικαιωμα να απαξιωνεις το εργο χιλιαδων ανθρωπων , κανενας δεν θα σου ζητησει το λογο , το οτι κανεις χαρακτηριζει εσενα και μονο εσενα (χαρακτηριστηκα ανθρωπων της πιστης σε ολο τον κοσμο και ανεξαρτητα θρησκειας, πληρη αδιαλαξια , πληρη απαξιωση του καθε τι που παει κοντρα στην πιστη τους , δεν ξερω ποσο χριστιανικο ειναι αραγε αυτο και η συμπεριφορα σου οταν μιλας για θεματα που δεν δεχεσε)

Μου μιλάς τόση ώρα για μελέτες από πληροφορικάριους? γιατί εγώ νόμιζα ότι μιλούσαμε για ιατρική επιστήμη!
Δεν απαξιώνω έργα όταν αυτά είναι όντως έργα.......ποτέ όμως δε θα βάλω στο ίδιο καλάθι τα φύκια με τις μεταξωτές κορδέλες!
Για ποια απαξίωση μιλάς? και ποια κόντρα? Εσύ μίλησες για επέμβαση με ακτίνες Χ!.....μετά το γύρισες σε απλές ερωτήσεις και απαντήσεις.....και τώρα έφυγες από την ιατρική και μας λες για πληροφορικάριους......τι τρέχει φίλε μου?...τι είναι αυτό που σε πειράζει?

quote:
makfor:
δινοντας ομως και το δικαιωμα στους αλλους να σε κρινουν απο αυτη σου την σταση και τροπο σκεψης (και θα πρεπει να τους αναγνωρισεις το δικαιωμα να σε κρινουν με τον ιδιο τροπο εφοσον το κανεις και εσυ !!!!) ..... ομως πολλες φορες αυτα που κοροϊδευουμε φιλε μου τα βρισκουμε μπροστα μας ... και τα συγκεκριμενα αποτελεσματα αυτων των ερευνων οσο και εαν τα κακοχαρακτηρισεις δεν μπορεις ουτε να τα μειωσεις ουτε να τα σταματησεις

Ας με κρίνει ο καθένας.
Φυσικά και θα κοροϊδέψω τον όποιον ευφάνταστο πληροφορικάριο, που την είδε ξαφνικά νευροχειρούργος!!!!!
Να σταματήσω? ποιον? και γιατί? τον γιατρό? ή τον ασθενή?
Θα ήθελα να το σταματήσω, μόνο εφόσον αυτό συμβαίνει χωρίς τη θέληση του πειραματόζωου. Κι εδώ μέσα βάζω και του κατ΄ ανάγκη πειραματόζωου, αυτού δηλαδή που λόγω έλλειψης χρημάτων και κατά συνέπεια δεινής οικονομικής θέσης, πουλάνε προς πείραμα τον εγκέφαλό τους! (και απευθύνομαι στα πειράματα που είπες για χάπια και ακτίνες Χ! στον εγκέφαλο)

quote:
makfor:
και επειδη εχω την πεποιθηση οτι ειναι αληθια και ισχυουν σε πληροφορω οτι σε λιγο καιρο θα ειναι παντου ακομη και στα σχολεια ... δεν ξερω εαν θα προλαβουν τα παιδια σου (εαν εχεις) αλλα σιγουρα θα τα μαθαινουν τα εγγονια σου ...

Τι θα είναι ακόμη και στα σχολεία?......ως μάθημα? ως εμβόλιο? ως τι?

quote:
makfor:
ευχαριστω και θα σε παρακαλουσα εαν θες να εχουμε εστω και καποιο υποτυπωδει διαλογο να εισαι ποιο σοβαρος στις εκφρασεις που χρησιμοποιεις.

Οι εκφράσεις μου πάντα κινούνται ανάλογα με τον διάλογο που γίνεται.....θα φταίει το ανάλογο τμήμα του εγκεφάλου μου.....οπότε έχω δικαιολογία!.....αν και δε βλέπω προσωπικά τίποτα το μεμπτό στις εκφράσεις μου, για παράδειγμα όταν εσύ λες "makfor":κανενας δεν θα σου ζητησει το λογο , το οτι κανεις χαρακτηριζει εσενα και μονο εσενα (χαρακτηριστηκα ανθρωπων της πιστης σε ολο τον κοσμο και ανεξαρτητα θρησκειας, πληρη αδιαλαξια , πληρη απαξιωση του καθε τι που παει κοντρα στην πιστη τους , δεν ξερω ποσο χριστιανικο ειναι αραγε αυτο και η συμπεριφορα σου οταν μιλας για θεματα που δεν δεχεσε)
Εγώ δεν κάθομαι να κλαψουρίσω ή να προσποιηθώ!......το προσπερνώ και δείχνω το τι είμαι, μέσα από τις απαντήσεις μου που αναφέρονται στο καθαρά μέρος που πραγματευόμαστε.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 28/06/2009 02:04:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2009, 10:36:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
makfor Να κάνω διάφορες παρατηρήσεις τώρα που διάβασα περίπου τι λέτε με τον Ευρωπαίο.

quote:
δεν ειπα οτι ειναι ετσι , ειπα οτι ισως ή εαν ειναι ετσι τι γινεται , τι λεμε , τι αλλαζει στην ζωη μας , το τι "ξερουμε" για το σημερα δεν εχει νοημα να το εξηγουμε , το θεμα ειναι τι γινεται εαν ενα νεο στοιχειο μας αλλαξει τα οσα "ξερουμε" , τοτε πως αντιδραμε ?

Δεν θεωρώ σωστή τη λόγική του Αν γιατι το αν έχει να κάνει με το ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ(την παρούσα στιγμή) και όχι με το ΕΙΝΑΙ. Εν τούτοις αν γινόταν κάτι τέτοιο που δεν θα μπορούσε με κανέναν τρόπο να γίνει αφού άπειρες φορες έχουμε πει οτι θεός είναι πέρα απ την ύλη(Εγώ δε το πιστεύω αυτό αλλα το πιστεύουν οι πιστοί). Ναι οκ βρίσκεται και εντός τής, αλλα ποτέ δε θα βρούμε ποτέ ένα "γονίδιο" που να λέει γεια σας ειμαι ο θεός(Δεν αναφέρομαι στο Σερν γενικά μιλάω) όποιος ισχυριστεί κάτι τέτοιο έχει σκοπιμότητα και αυτό γιατί κανείς δεν μπορεί να ορίσει πού είναι το "τέλος" πού είναι ο "τελικώς σταθμός", άρα απο πού και ως πού λες φίλε Χ οτι βρήκες τον θεό?(Ο θεός άλλωστε είνα κάτι νοήμων). Αλλά ότι και να βρείς τι είναι αυτό που το κάνει "θεό" και όχι οργανο θεού.
Απατώντας στο ερωτημά σου γιατι μακρολογώ, αν συνεβαινε κάτι τέτοιο που αναφέρεις οι πιστοί θα πάθαιναν σοκ(στον βαθμό που ήταν "πιστός" ο καθένας) η λατρεία θα επαιρνε κάποια άλλη μορφή δηλαδή αυτοί που γινόντουσαν φανατικοί με το θεό θα γινόντουσαν φανατικοί με κάποια ιδεολογία ή κάποια κίνηση ή κάποιο σκοπό γενικά κλπ κλπ. Δηλαδη αν πάρεις τα μεγάλα κόκαλα απ το σκύλο αυτός ή θα βρεί άλλα. Μικρότερα ή μεγαλύτερα. Για παράδειγμα έμαθα τις προαλλες(προς ευτυχία μου)
Οτι ιδευθηκε.. Μέταλ εκκλησία στη Σουηδία! Στην οποία θα δοξάζουν τον θεό μέσα απο την "θεϊκή" μεταλ.. Δε χρειάζεται να σου πω οτι αν καταργηθεί ο θεός η Μέταλ μουσική θα γίνει αυτόνομη.. θρησκεία!


"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
It is not the spoon that bends.. It is yourself.."

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 28/06/2009 10:56:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2009, 11:28:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο κάθε άνθρωπος είναι ένθεος ή άθεος!, όχι λόγω κάποιας δυσλειτουργίας του εγκεφάλου, όπως πονηρά θέλουν κάποιοι να παρουσιάσουν, αλλά στην επεξεργασία των δεδομένων που έχει αυτός ο άνθρωπος, από τον εγκέφαλο του.

Το πρόβλημα φίλε Μακφορ δεν είναι τόσο η δυσλειτουργία όσο η ελλειψη ορθής-αντικειμενικής σκέψης. Άλλωστε εσύ ξέρεις οτι έχεις "λειτουργικό" εγγεφαλο για να κρίνεις τι είναι η δυσλειτουργία;
Δυσλειτουργία για εμένα είναι το να κρίνουμε αυτά που μας δίνουνε με βάση τις εμπειρίες μας, καθώς οι εμπειρίες του Ευρωπαίου του να πιστέψει και εσένα το αντίθετο. Στη πραματικότητα ολές ή σχεδόν όλες οι "κρίσεις" που θεωρείτε όλοι ορθές δεν είναι παρα η αποτυπωση της προσωπικότητας σας όπως αυτή την διαμόρφωσε το παρελθόν σας. Το ίδιο ισχύει για μένα και για όλους.

quote:
οτι ειμαστε, ειμαστε για εμας τους ιδιους και μαλιστα ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ !!!! κανεις αλλος

Συχνά οι άλλοι ξέρουν καλύτερα.. και αναφέρομαι κυρίως τους ανθρώπους που μας γνωρίζουν καιρό(πχ καλοί φίλοι). Οι εξωτερικοί παρατηρητητές μας συχνά μας ξέρουν καλύτερα επειδή είναι αντικειμενικοί στο τρόπο που μας κρίνουν ενώ εμείς όχι. Επίσης τα παιδιά μπορούν εύκολα να καταλάβουν έναν άνθρωπο


quote:
ακομη και εαν βρισω τον θεο ή εσενα τον ιδιο προσωπικα , ΤΙ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ? θα εχω γραψει μερικα μαυρα γραμματα σε μια ασπρη οθονη ... σε τι σε εβλαψε αυτο ? σε τι εβλαψε αυτο τον θεο ? μπορει κατι να βλαψει τον θεο ??? ο μονος που επαθε κατι ειναι Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ ΣΟΥ , ΤΟ ΕΓΩ , αυτος ο "διαολος" (χαχαχα) μπορεις να τα αγνοησεις , μπορεις να τα αντικρουσεις , μπορεις απλα και με πλακωσεις στην βρισιες , ΓΙΑ ΜΕΝΑ , ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ , οτι και εαν κανεις ειναι ΑΠΟΔΕΚΤΟ γιατι ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΦΥΣΙΚΟ ,αυτη ειναι η φυση σου , η φυση μου ... ετσι λειτουργουμε , καλως κακως , ετσι ειμαστε ...

Πολύ πολύ σωστή παρατήρηση. Όταν ο άνθρωπος έχει εσωτερική ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ που τον διαποτίζει ποτέ δε θα σε κατακρίνει. Θα μείνει ουδέτερος συναισθηματικά. Δεν ταυτίζεται με αυτά που του λες. ο εγωιστής ταυτίζεται με αυτά που του λες.
Αλλα όσο ο άνθρωπος απο-ταυτίζεται απο το εγώ του και(αυτομάτως) αναβαίνει στην κατανόηση(το ένα φέρνει το άλλο) μπορεί να φτάσει σε μια κατανόηση του κόσμου τόσο ανώτερη που όπως και ο Χριστός είπε να τον χτυπάς στο ένα μάγουλο και να γυρνάει και το άλλο. Αυτό είναι ανωτερότητα..

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
It is not the spoon that bends.. It is yourself.."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2009, 12:02:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να σου πω ρε φίλε makfor, αν δεν βλέπεις μόνος σου
τα λάθη που κανεις, να σου τα πω εγώ....
Όταν το ρητό που βάζεις απο κάτω είναι "ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».
ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;"
σημαίνει ότι δεν καταλαβαίνεις πως αφαιρείς το δικαίωμα απο τον
άλλο να πιστεύει και φυσικά για την σύγκριση αυτοκινήτου με τον Θεό,
τι να πω...Σηκώνει πολυ διαστροφή, για να σκεφτείς κάτι τέτοιο...
Εγώ είπα ότι σήμερα γινόμαστε υλιστές κι αντικαθιστούμε την
πίστη στο Θεό και το θείο, με υλικά αγαθά, όπως Π.Χ. ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ,
όχι σύγκριση του Θεού με το αυτοκίνητο....Με εντυπωσιάζει ο τρόπος
που βγάζεις συμπεράσματα....
Και το κακό είναι ότι παίρνεις και κάνεις εφαρμογή της λογικής σου
σε θέματα που πρέπει να μπορείς να καταλάβεις ότι δεν μπορεί να
πιστεύουν εκατομμύρια των εκατομμυρίων κι εσύ να τους βγάζεις όλους
ότι παίζεται το αν υπάρχει Θεός και πνεύμα....
Αυτό είναι ευθεία αμφισβήτηση, όχι αποδοχή....
Τα κείμενα σου, αν τα διαβάσεις, γέμουν δογματισμούς, γιατί αυτό;
Διάλογος σημαίνει θέσεις,επιχειρήματα και ακρόαση, ή ανάγνωση, για εδώ, των θέσεων και επιχειρημάτων του άλλου, απροκάλυπτα και με
γνώμωνα το ότι δεν είναι όλα απο ύλη και εξηγούνται με νόμους της
ύλης...
Επαναλαμβάνω, η επιστήμη, δέχεται το πνεύμα ώς διαφορετική υπόσταση,
που δεν φέρεται υλικά..Δέχεται τα πνεύματα, έχουμε τα Πόλτεργκαιστ, και άλλα πολλά....Ακόμη και το πόσο ζυγίζει η ψυχή, βρήκαν,
το θέμα είναι,δυστυχώς, ποιός θα νικήσει, λές και υπάρχει περίπτωση
να νικήσει ο άνθρωπος τον Πλάστη και πατέρα του..Αυτόν που τον
έφτιαξε έτσι και ο ίδιος δεν ξέρει κάν τι ρόλο βαράει...
Αυτό το πλάσμα το ημιτελές,ο άνθρωπος, αφού εξελίσσεται μπορεί να εξηγήσει τα ανεξήγητα του Θεού;;

Και επαναλαμβάνω το δικό μου ερώτημα, πως κι έγινε έτσι, αυτό που είναι ο άνθρωπος;Ποιός έδωσε αυτή την εντολή-κατεύθυνση,ποιός τον
...προγραμμάτισε να κάνει αυτά που κάνει και θα κάνει, γιατί
παρόμοιο δεν υπάρχει στα αυτόματα της φύσης.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2009, 12:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde , συμφωνω μαζι σου , μπορει άλλη να ειναι η αποψη μου αλλα συμφωνω με αυτα που λες γιατι απλουστατα εχουν αρχη μεση και τελος , μαλιστα περνεις συγκεκριμενη θεση στο ερωτημα μου

φιλε μου , εαν διαβασεις το πρωτο μυνημα (που δεν καταλαβα γιατι πρεπει μια αποψη να περνα απο ιερα εξεταση) , απλα εκανα μια αναφορα σε καποιες πληροφοριες που υπαρχουν , το θεμα αφορα τον θεο , και οταν υπαρχουν πληροφοριες που λενε οτι λενε (να μην τις επαναλαβω γιατι σε καποιους δεν αρεσει αυτο, ουτε να πω οτι ειναι σωστες ή οχι ) θεωρω οτι μπορουν να ΣΥΖΗΤΗΘΟΥΝ , ουτε να απαξιωθουν , ουτε να απαιτηθει να τις δεχτει καποιος ... απλα μια συζητηση , ευχαριστω λοιπον για τον διαλογο με μια μονο παρατηρηση , στο δευτερο μυνημα σου αυτο που λες και βαζεις σε quotes δεν ειναι ΔΙΚΟ ΜΟΥ , δεν το εχω πει εγω !!!

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2009, 17:35:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr, το συμφωνω μαζι σου παει και στο περι δυσλειτουργιας ,,,
φυσικα και δεν ειναι δυσλειτουγρια , αυτα τα λενε οσοι δεν καταλαβαινουν τι διαβαζουν (ουτε καν την διακριση της υποθεσης για να απλουστευθει το ερωτημα δεν ειναι σε θεση να αντιληφθουν!!!) , εαν εχεις χρονο ριξε μια ματια στα λινκ και πες μου τι καταλαβες , ετσι το εχω απορια !!!! ειναi καποιες ερευνες που κανουν αναφορα σε καποια στοιχεια που προεκυψαν κανοντας μαλιστα προσεκτικη αναφορα σε τυχον συμπερασματα ..... ουτε οτι ισχυει κατι ειπα ουτε οτι πρεπει να τα δεχτουμε ουτε οτι πρεπει να τα πιστεψουμε...εαν ειναι αληθινα ή εαν προκυψουν ως αληθινα , προκαλουν σε εμενα τουλαχιστον σειρα ερωτηματων αλλα και διαπιστωσεων , μια αναφορα εκανα λοιπον ζητωντας αποψεις , που κανεις ομως δεν μπηκε στο κοπο να διαβασει και να απαντησει επι της ουσιας λεγοντας την αποψη του , με εξερεση εσενα !!!.

οσο αφορα το ποιος ξερει καλυτερα εμας (εν μερη συμφωνω σε αυτα που λες) , η αναφορα μου γινεται στο "τι ειμαστε εμεις πραγματικα το ξερουμε μονο εμεις" , ως προς το οτι μπορουμε να προσπιουμαστε , μπορουμε να λεμε ψεματα , μπορουμε απλα να το "παιζουμε" οτι ειμαστε κατι αλλο και να κρυβουμε το πραγματικο μας προσωπο, ακομη και το γεγονος οτι λεω οτι καταλαβα κατι που δεν εχω καταλαβει , δυστυχως μου εχει τυχει και μεσα στην οικογενεια να πεσουμε "εξω" (δεν μου αρεσει αυτη η εκφαση) για καποιο ατομο αλλα και εντος του φιλικου περιβαλοντος!! σε αυτο αναφερομαι, φυσικα και οι πραξεις μας θα κρινονται απο τους αλλους , οι αλλοι θα εχουν τις αποψεις τους για εμας , αλλα απο την αλλη το κατα ποσο θα ρυθμιζουμε την ζωη μας κατα τις αποψεις των αλλων ειναι ενα αλλο μεγαλο θεμα!!!


ευρωπαιος , τοση ΑΓΝΟΙΑ δεν την αντεχει ουτε ο θεος παιδακι μου , ουτε ο θεος .... δε ξερεις να μιλας , δε ξερεις να γραφεις , δε ξερεις να διαβαζεις, ουτε καν να σκεφτεσαι ...δεν ξερω οι δασκαλοι σου τι λενε για αυτο , μαλλον με δυσκολια θα περνας τις ταξεις σου .... προσπαθησε λιγο παραπανω .... ποτε δεν ξερεις .... και με ολα αυτα , εχεις αποψη για οτι δεν καταλαβαινεις (πρεπει να καταλαβεις για να παρεις θεση).... αρα πως να την αντεξω εγω που ειμαι απλα ανθρωπος ? το μονο που εχω να σου πω ειναι οτι μεσα απο τα κειμενα σου βλεπω οτι εισαι φανατικος , δογματικος , αγγιζεις τα ορια του ρατσισμου και φασισμου , εχεις αδυναμια σκεψης και βγαζεις απο το μυαλο σου λαθος συμπερασματα επειδη ετσι σε βολευει και ο λογος ειναι γιατι δεν ξερεις ουτε να διαβαζεις ουτε να ερμηνευεις τα ελαχιστα που καταφερνεις να διαβασεις ουτε να τα επεξεργαστεις , δικαιωμα σου , δυστυχως διαλογος με τετοια ατομα σαν εσενα δεν ειναι εφικτος να γινει... να εισαι και να περνας καλα!!! σε ολα τα ερωτηματα σου και προβληματισμους σου , σημερινους και μελοντικους , ΑΠΑΝΤΑΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ και ΕΧΩ ΑΠΟΛΥΤΟ ΑΔΙΚΟ !!!

ΤΡΕΧΑΓΥΡΕΥΕ , αποψη επι του ερωτηματος εχεις ρε φιλε ? ετσι απορια το εχω !!!! εχουμε πει δεκαδες πραγματα αλλα δεν ειπες τιποτα για το ζουμι... ετσι απλα ,εαν ναι ή εαν οχι.... μη λες τιποτα αλλο!!!

για οσα εχεις πει εσυ και οι φιλοι , εαν πιανομουν απο καθε λεξη και αφηνα τα ερωτημα ή τον γενικο προβληματισμο , θα εγραφα ολοκληρω βιβλιο , αλλα θα ηταν απλα κενο γιατι δεν θα εδινα καμια απαντηση επι του διαλογου φιλε μου

οσο αφορα το σχολιο για την υπογραφη μου (αλλο λογικο αλμα αυτο , τι σχεση εχει με το θεμα και με το ερωτημα μου αραγε?) , τρια πουλακια καθονταν ρε συ φιλε , ακομη και για αυτο πρεπει να δωσω λογο ? ... αλλα αντι αλλων και επιμενεις, με αυτη την λογικη θα πρεπει να πιασουμε διαλογο για την υπογραφη του DR , του elo και ολων των αλλων παιδιων εδω μεσα και να τους ζητησουμε τον ΛΟΓΟ ΓΙΑΤΙ το λενε ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ προσβαλουν ή μας επιβαλουν αποψεις ... ΕΛΕΟΣ ρε φιλε ...ελεος ...

εαν θες παντως να το αιτιολογησω αντε να το κανω , μικρο παιδι εισαι , η υπογραφη ειναι 2 φρασεις που εκφραζουν τις σκεψεις μου και τους προβληματισμους μου επι του θεματος ΠΙΣΤΗ και ΘΕΟΣ !!! τελεια και παυλα , 2 φρασεις που η μια περιεχει μια λογικη σκεψη (α) και η αλλη ειναι μια χιουμουριστικη εκφραση (β) , ουτε αναλυση εχει ουτε γιατι και πως!!! επισης αυριο μπορει να βαλω κατι αλλο , θα πρεπει να παρω την αδεια σου μηπως ? πες μου να το ξερω ...

τελος πρεπει να κοψεις το συνηθειο να διαβαζεις πισω απο τις λεξεις ,αλλα να μαθεις να διαβαζεις τις ιδιες τις λεξεις και μονο αυτες ... ουτε υπονοουμενα εχει το κειμενο μου , ουτε διδασκαλια κανω , ουτε κηρυγμα , ουτε ζηταω πιστη και υποταγη , αυτα τα κανουν ΑΛΛΟΙ δυστυχως !!! εξεφρασα μια απορια τελικα δεν ειχα το δικαιωμα να το κανω γιατι προσβαλει τι ηθη και τα εθιμα σας , αλλα προφανως το φορουμ αυτο ειναι πολυ κατωτερο των προσδοκιων που φερει το ονομα του που αντι για εσωτερικα επρεπε να ειναι Ο ΜΕΓΑΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ και πως να τον ΑΥΞΗΣΕΤΕ !! και ας με συγχωρεσουν οι δημιουργοι αλλα και οι συντελεστες του φορουμ για αυτη μου την κριτικη !!!


τελικα αυτο που κανεις "δεν συμβαινει" , ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΙΤΙΔΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ εν γνωση σου ωστε να αποπροσανατολιζεις την συζητηση απο τα ερωτηματα που μπαινουν και αυτο κατα την αποψη μου δεν ειναι σωστο , πρεπει να σκεκομαστε στο θεμα ενος διαλογου ή ενος ερωτηματος και οχι να χορευουμε γυρω γυρω λεγοντας ΑΣΧΕΤΑ !!!

οσο αφορα το ερωτημα σου(να σου απαντησω τωρα με φιλοσοφικες εννοιες του τυπου τι ειναι ο ανθρωπος ? λεγοντας ΑΣΧΕΤΑ ? θα σου αρεσε ? να αρχισω να μιλω για DNA και διαφορα ? για πες ???) εχω απαντησει δεκαδες φορες αλλα εξακολουθεις σε καθε ευκαιρεια να το θετεις εκ νεου, τελευταια φορα λοιπον .... κατα την αποψη μου και τα οσα μεχρι σημερα ΓΝΩΡΙΖΩ , ουτε θεος υπαρχει , ουτε δημιουργος του ανθρωπου , ουτε σκοπο εχει ο ανθρωπος , ουτε λογο υπαρξης , ουτε προγραμματισμενος ειναι , ουτε ημετελης , ουτε τιποτα !!! το γιατι εχω καταληξει σε αυτο ειναι μεγαλη συζητηση , το διακιωμα να εχω αυτη την αποψη το εχω ? ή μου το στερεις??? ή εχεις σκοπο να με φερεις στον "δικο" σου "ισο" δρομο ??? τωρα πιασε την φραση και κανε αναλυσεις ... αντε με κουρασες !!! λες και μιλαω σε τοιχο !!!


για το θεμα σωστου και λαθους , ουτε σε αυτο απαντησες , με ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕΣ οτι κανω διακρισεις σωστου - λαθους , ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΛΑΘΟΣ ? και οτι ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ??? γιατι βγαζεται αυθαιρετα συμπερασματα ? γιατι βαζετε λεξεις στο στομα των αλλων που δεν τις ειπαν ποτε ??? γιατι το κανετε αυτο εχεις καποια εξηγηση ?? (ο αλλος μιλαει για ακτινες Χ και κουραφεξαλα , δεν μπορει να διαχωρισει την υποθεση απο την πιστη αναφορα σε ενα κειμενο, το οτι ειμαι πληροφορικαριος , που δεν ειναι αυτος ο ορος αλλα τεςπα , μου απαγορευει να εχω φιλιες με γιατρους φιλοσοφους νευρολογους ή να συμμετεχω σε ερευνιτικα προγραμματα , οπως επισης οτι μια ερευνητικη ομαδα αποτελειτε απο δεκαδες διαφορετικων ειδικοτητων επιστημονες ... θα μου πεις που να τα μαθει αυτα ... αλλα αντε δε ξερεις , μη μιλας τουλαχιστον για οτι δεν ξερεις.... η λογικη του παραλογου) γιατι τοσος ΕΓΩΙΣΜΟΣ φιλε?? γιατι να μιλαμε απλα για να μιλαμε μη λεγοντας τιποτα ??? γιατι τοση παρανοια και παραλογισμος ? γιατι πρεπει να βγαζουμε συμπερασματα απο το τιποτα ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΕΓΩ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΤΕΘΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ? γινεσαι σαν τον ευρωπαιο , προσεξε το , σε εχω για πολυ σοβαρο , αξιο και σκεπτομενο ατομο , δεχομαι οτι μπορει να υπερεβαλες λογου ζηλου ή απλα να ξεφυγες απο το θεμα , συμβαινει και σε μενα αλλα και σε ολους, αλλα εαν θες επεστρεψε στο ζητουμενο ωστε να λεμε οτι κανουμε διαλογο , αλλιως οπως σου ειπα και αλλη φορα απλα μονολογουμε!!!


[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2009, 18:30:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως φαίνεται αγαπητέ μου makfor, πρέπει να βγει κάποιος
σωστός και κάποιος λάθος...Το ερώτημα που λές για μένα είναι αν
μπορουμε να δούμε τον Θεό, ως πνεύμα κι όχι ποιόν να διαλέξουμε...
Δεν είμαστε στη λαική και παίρνουμε πατάτες....
Τα κειμενα σου βρίθουν κριτικής προς τους συνομιλητές σου,ενώ το
θέμα, δεν συζητείται...Ο Θεός δεν είναι πολλοί, το θέμα είναι
αν μπορούμε να τον διακρίνουμε απο κατώτερες οντότητες, που
ζητούν δύναμη και οπαδούς...
Και ξέρεις ο Θεός, δεν μπορεί να συγκριθεί ή να αμφισβητηθεί,
είναι, ο Πλάστης των πάντων, πως να τον κρινουμε και να τον
συγκρίνουμε;
Μπορούμε να τον εννοήσουμε;
Μπορούμε όμως, μέσα απο τα ιερά κείμενα, όποια αναπαύουν τον καθένα,
να φτάσουμε στον Θεό, να τον εννοήσουμε, ότι είναι Θεός αγάπης,
ομορφιάς και δίνει, όταν όλοι οι άλλοι καλούμενοι θεοί, παιρνουν...
Είναι σαφές το όριο...
Θεός που δίνει και θεοί που παίρνουν...Τι θεοί είναι άμα έχουν
ανάγκες απο ανθρώπους;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2009, 21:02:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Θεός που δίνει και θεοί που παίρνουν...Τι θεοί είναι άμα έχουν
ανάγκες απο ανθρώπους;

Θα ήθελες να διευκρινήσεις ποιός θεός δίνει και πώς;

Επίσης ποιοί θεοί παίρνουν και πώς;

Επίσης υπάρχει θεός που δεν έχει ανάγκη από ανθρώπους;

Για προσπάθησε να το... συζητήσουμε...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2009, 23:11:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε makfor γνωρίζω οτι δεν είναι δικό σου απλά πήρα ως αφορμή τα λεγόμενα του Ευρωπαίου για να πω πράματα σε σένα.Γι αυτό σε μπολντ το δικό σου όνομα για να δείξω οτι απευθύνομαι σε εσένα αλλα έπρεπε να βάλω και του Ευρωπάιου στο quote.
Χαίρομαι που συμφωνούμε

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
It is not the spoon that bends.. It is yourself.."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2009, 23:31:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Γιάπετ, μετά χαράς, έχω ιδιαίτερη αγάπη κι
αδυναμία για τα πνευματώδη άτομα.....
Καταρχήν, λοιπόν, για να λέμε Θεός κι όχι πνεύμα ή οντότητα,
πρέπει να βάλουμε ψηλά τον πύχη...Νά είναι το πνεύμα του
όλου, η αρχική αιτία των πάντων, τι λές;
Δεν φαντάζομαι να τον βλέπεις μ αδυναμίες, όπως οι άνθρωποι,
ή παρόμοιες;
Θεός είναι ήλιος, παίρνουν οι ..βρυκόλακες, αυτοί που δεν είναι
πια αυτόφωτοι, που δεν μπορούν να συντηρήσουν τον εαυτό τους
και χρειάζονται άλλο άτομο για να τους δώσει ενέργεια, να τους κρατήσει....
Ανάγκη είναι άλλο όταν αφορά την εξάρτηση κι άλλο όταν αοφρά την
επιθυμία..Συμφωνείς;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2009, 01:26:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Αγαπητέ μου Γιάπετ, μετά χαράς, έχω ιδιαίτερη αγάπη κι
αδυναμία για τα πνευματώδη άτομα.....

Μπα!!! Από πότε έγινα πνευματώδες άτομο;;;

quote:
Καταρχήν, λοιπόν, για να λέμε Θεός κι όχι πνεύμα ή οντότητα,
πρέπει να βάλουμε ψηλά τον πύχη...Νά είναι το πνεύμα του
όλου, η αρχική αιτία των πάντων, τι λές;

Βεβαίως, ας πούμε ότι είναι η Δημιουργός δύναμη.

quote:
Δεν φαντάζομαι να τον βλέπεις μ αδυναμίες, όπως οι άνθρωποι,
ή παρόμοιες;

Δεν μπορώ ούτε να να δω ούτε να φανταστώ αυτήν τη δύναμη.

quote:
Θεός είναι ήλιος, παίρνουν οι ..βρυκόλακες, αυτοί που δεν είναι
πια αυτόφωτοι, που δεν μπορούν να συντηρήσουν τον εαυτό τους
και χρειάζονται άλλο άτομο για να τους δώσει ενέργεια, να τους κρατήσει....

Φαντάζομαι ότι αυτό είναι… παρομοίωση, αν όχι, σ’ έχασα…

quote:
Ανάγκη είναι άλλο όταν αφορά την εξάρτηση κι άλλο όταν αοφρά την
επιθυμία..Συμφωνείς;


Ίσως συμφωνήσω, αν καταλάβω τι εννοείς.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2009, 08:40:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Γιάπετ, ο λόγος πατά στην γλώσσα, αν έχουμε την
ιδια, δικό σου το πρόβλημα, που βλεπεις ανέκδοτα στις θέσεις
των άλλων...
Ο Θεός, λέω , είναι δυνατόν να είναι Θεός και να έχει κι αδυναμίες;
Είναι σχετικα απλό....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2009, 10:26:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τρεχαγυρευε ,να το παμε απο την αρχη ?

εχουν γινει ερευνες που εμφανιζουν στοιχεια/ενδειξεις οτι ο θεος μπορει να ειναι δημιουργημα του εγκεφαλου μας. εαν αυτο ισχυει (υποθετικα) , τι θα αλλαζε για εμας(ως ατομα) αλλα και για τους πιστους συνολικα(ως θρηκειες) ανα το κοσμο ? ποια ειναι η αποψη μας ?

εχεις να πεις κατι για το παραπανω ερωτημα / σκεψη ?

τα πολλα λογια ειναι φτωχια .- (τελεια και παυλα)!!!

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2009, 15:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα λεμε ρε φίλε makfor,αλλά δεν νομίζω ότι τίθεται ζήτημα να τα βρούμε..Γιατί, όταν λές ότι ένα πλάσμα, μπορεί να έχει φτιάξει
έναν Πλάστη, προφανώς, η έννοια χρόνος για σένα εναι σχετική...
Δηλαδή, όταν κάτι έχει γινει, μπορεί να οριοθετησει και τον χώρο
απο τον οποίο προήλθε...
Αυτά ειναι παράλογα πράγματα....Δεν είναι ο Θεός ένα σπίτι πιο πάνω
που δεν το βλέπαμε τόσο καιό και λέμε πότε χτίστηκε πριν ή μετά
απο μας...
Μιλάμε για την γεννεσιουργό δύναμη των πάντων...Και λές ότι κάτι
πουθ έγινε, εκατομμύρια χρόνια μετά, μπορεί να έχει δημιουργήσει τον
Δημιουργό του...
Μιλάμε για πολύ επιστημονική φαντασία φίλε μου, όχι για επιστήμη, ή έρευνα ή ένδειξη!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2009, 22:01:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα με τον θεό,είναι υποκειμενικό.Η άποψη που έχει ο καθένας ορίζεται απο τα βιώματα και τις πληροφορίες που έχει συλλέξει.

Αυτό που υποθέτω εγώ είναι,οτι η δυνατοί άνθρωποι,αυτοί που στέκονται γερά στα πόδια τους, αρνούνται τον θεό.Το κάνουν επειδή κρίνουν οτι δέν έχουν αποδείξεις για αυτό,και προσωπικά νομίζω οτι έχουν δίκιο που κρατούν αυτή την στάση,την στάση του επιστήμονα.Αυτοί οι άνθρωποι είναι νοητικής ιδιοσυγκρασίας.Έχουν αναπτυγμένο τον νού τους,για αυτό και μπορούν να πάρουν μια θαραλλέα και καθαρή σκέψη πάνω σε αυτό το θέμα.

Απο την άλλη υπάρχουν άνθρωποι(οι περισσότεροι) που έχουν συναισθηματική φύση,αυτοί δέχονται τον θεό απο φόβο.

Υπάρχουν βέβαια πολλές κατηγορίες,μια άλλη είναι εκείνη η κατηγορία των ανθρώπων που πιστεύουν στον θεό απο αγάπη( η άποψη μου είναι οτι αυτό είναι το σωστό,πέρα απο οτιδοίποτε).

Πάντως όπως και να έχει,όλοι έχουμε υπαρξιακά ερωτήματα,αλίμονο άν δέν είχαμε.Μέσα απο αυτά τα ερωτήματα πρέπει να προσεγγίσουμε την αλήθεια με κάθε τρόπο.Πιστεύω οτι όλοι οι δρόμοι οδηγούν στο τέλος στην μία και μοναδική αλήθεια. Ο επιστήμονας θα φτάσει σε αυτήν απο τον δρόμο της λογικής ,ενώ ο θρήσκος μέσω της αγάπης του(όχι φόβο) για τον θεό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2009, 22:10:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω ότι έθεσες το θέμα πολύ ωραία αγαπητέ alex22...
Κάθε άνθρωπος,πλησιάζει με άλλο τρόπο και βλέπει αλλοιώς
τον Θεό..Γιατί είναι τόσο πολύπλοκη οντότητα που μόνο μια
ιδέα της μπορούμε να έχουμε....
Επ αυτής, λοιπόν, ότι λεμε, πρέπει να λογίζεται παραπληρωματικό,
συμπληρωματικό, ή ελλειπές...
Αφού, δεν μπορούν να περιορίσουν έστω λεκτικά, τον Θεό...
Αλλά, με το πνεύμα που διαθέτει ο άνθρωπος, μπορεί να τον
πλησιάσει...
Απο μέσα του, όμως,όχι απο έξω ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2009, 23:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Ο Θεός, λέω , είναι δυνατόν να είναι Θεός και να έχει κι αδυναμίες;
Είναι σχετικα απλό....

Πολύ απλό...

Η απάντηση είναι όχι, δεν είναι δυνατόν ο θεός να έχει αδυναμίες και γι' αυτό ο γιαχβέ δεν είναι θεός, διότι μόνο αδυναμίες είχε, όπως καταγράφει η παλαιά διαθήκη, την οποία θεωρείς ιστορία.

Σας δούλεψε και απ' ότι φαίνεται σας δουλεύει ακόμη.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

Edited by - γιαπετ on 29/06/2009 23:58:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2009, 00:01:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor:
Dr, το συμφωνω μαζι σου παει και στο περι δυσλειτουργιας ,,,
φυσικα και δεν ειναι δυσλειτουγρια , αυτα τα λενε οσοι δεν καταλαβαινουν τι διαβαζουν (ουτε καν την διακριση της υποθεσης για να απλουστευθει το ερωτημα δεν ειναι σε θεση να αντιληφθουν!!!)

Για να δούμε ποιος δεν καταλαβαίνει τι διαβάζει......αλλά και ποιος (ηθελημένα άραγε?) προσπαθεί να περάσει έντεχνα μηνύματα, στο υποσυνείδητο του νεαρού στην ηλικία αναγνώστη (γιατί μόνο αυτοί μπορεί να την πατήσουν λόγω απειρίας), δημιουργώντας του ψεύτικα διλήμματα......

Με μαύρα γράμματα ο makfor και με κόκκινα οι παρατηρήσεις μου

makfor:τό που "πιστευει" ο καθενας σημερα εξαρταται απο

α) τις κατασκευης του εγκεφαλου του δηλαδή τι? αν χωράει πολύ μυαλό ή λίγο?.....
β) παιδεια και τροπο σκεψης
γ) επιπεδο γνωσεων

μαλιστα εγω τα τοποθετω με την συγκεκριμενη σειρα, καθως εαν ο εγκεφαλος μου ειναι φτιαγμενος για να πιστευω , οτι και να μου λενε, εδώ εννοείς ότι ο άλλος πάσχει αν μή τι άλλο από καθυστέρηση....γιατί εάν κάποιος του αποδείξει ότι όντως δεν υπάρχει Θεός, αλλά αυτός επιμένει αν μή τι άλλο ο άνθρωπος αυτός έχει πρόβλημα αντίληψης, άρα έχει βλάβη στον εγκέφαλο. οτι και να μαθαινω εγω θα το απορριπτω για χαριν του θεου λόγω προβληματικού εγκεφάλου δηλαδή.....

αντιθετα εαν ο εγκεφαλος μου ειναι φτιαγμενος για να αμφισβητει και να μη δεχετε θεους και πνευματαΝα!!!! έγινες και επιστήμονας τώρα ορθολογιστής και αμφισβητηστής, γιατί ο εγκέφαλός σου δεν είναι πειραγμένος...... τοτε το επομενο ειναι η παιδεια και ο τροπος σκεψης που αναπτυσω μεσα απο τον κοινωνικο μου περιγυρω (ετσι ωστε να αντισταθω/αντιδρασω στα οσα μας φυτευουν απο μωρα παιδια στο κεφαλι μας)αφού λοιπόν γεννήθηκες φυσιολογικός! κάνεις την άμυνά σου απέναντι στην προπαγάνδα και την ψυχολογική πίεση που ασκείται στον άνθρωπο από μικρό παιδί!....και σίγουρα από νοσηρούς εγκεφάλους.... και τελος ολο αυτο ερχετε να το συμπληρωσει το γ που δεν ειναι τιποτα αλλο απο την επιστημονικη γνωση και μεθοδο αποδοχης / αποδειξης οτι κατι ισχυει/υπαρχει ή οχιΝα!!! τώρα ανέβηκες και στο βάθρο της γνώσης.......πρόσεξες μην πλευριτώσεις εκεί πάνω......

τι εννουμε τωρα "φτιαγμενος εγκεφαλος" , μιλαμε για τους υποδοχεις και την αντιστοιχη ουσια , που οταν ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ τον θεο , οι υποδοχεις γεμιζουμε και εμας μας κατακλυζει καποια ευφορια , ηρεμια , χαρα , ανακουφιση νιρβάνα με λίγα λόγια....κάτι σα ναρκωτικό..... , οταν αυτοι οι υποδοχεις δεν "υπαρχουν"όταν είσαι καθαρός δηλαδή....... ή η αντιδραση τους ειναι πολυ χαμηλοτερη ή μηδενικη οταν σκεφτομαστε τον θεο τοτε η κατασκευη μας ειναι να μη πιστευουμε!!!όταν είσαι καθαρός, όταν δηλαδή είσαι άθεος.....

τι πρεπει να πιστευουμε ? ΤΙΠΟΤΑ (τουλαχιστον οσο αφορα τον "πνευματικο" κοσμο ) εφόσον είσαι νορμάλ.....εφόσον δε βρίσκεσαι σε κατάσταση μέθης...., ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΟΥΜΕ , να καταλαβαινουμε ενώ ο ένθεος δεν καταλαβαίνει...... ... η πιστη ηταν το παρελθον , το μελλον ειναι η ΓΝΩΣΗ και τιποτα αλλο !!!ο ενθεϊσμός θέλεις να πεις......

το "θεραπεια" ισως ηταν λαθος λεξη, δηλαδη δεν εννοω οτι ειναι καποιος αρρωστος και παει να γινει καλααρχίζεις να τα μαζεύεις γιατί είδες ότι μάλλον δε σου βγαίνει....δεν είναι εδώ αμέρικα! έτσι? , ας το ερμηνευσω ως εναν "τροπο για να μη πιστευω" (αλλα και αντιστροφα , απο απιστος να γινω πιστος), πχ ενα χαπι ή μια ακτινα.
χάπι και ακτίνια, ο ασθενής παίρνει....εάν αισθάνεσαι έτσι να πάς να πάρεις........

θελω να σταθω στο οτι εαν αποδεικνυοταν οτι ενας ανθρωπος μπορει να
γινει λιγοτερο ή περισσοτερο πιστος αναλογα με το "χαπι" που θα παρει,ο ασθενής δηλαδή......να χαπακώσουμε τον πιστό μέχρι να δει το Χριστό φαντάρο που λέμε...... ποιο θα ηταν το σχολιο μας ? (το συγκεκριμενο παραδειγμα ειναι πειραμα που εχει επιβεβαιωθει , οχι με χαπι αλλα με ακτινοβολια)Ακόμη περιμένω την πηγή......

επισης θα μπορουσε αντιστοιχα να αποδειχθει οτι αναλογα με την μορφη του εγκεφαλου καποιου αυτος ειναι λιγοτερο ή περισσοτερο πιστος ( υπαρχουν ενδειξεις και για αυτο) λιγότερο ή περισσότερο βλάκας θέλεις να πασάρεις....... τι θα λεγαμε ? ποια θα ηταν η αποψη μας σε μια τετοια διαπιστωση? θα τρέχαμε να πάρουμε το χάπι να γίνουμε καλά.....δηλαδή άθεοι.....


Βρε καημένε μου! νομίζεις ότι έχεις να κανείς με τίποτα παιδάκια?


quote:
makfor:
ουτε οτι ισχυει κατι ειπα ουτε οτι πρεπει να τα δεχτουμε ουτε οτι πρεπει να τα πιστεψουμε...εαν ειναι αληθινα ή εαν προκυψουν ως αληθινα , προκαλουν σε εμενα τουλαχιστον σειρα ερωτηματων αλλα και διαπιστωσεων , μια αναφορα εκανα λοιπον ζητωντας αποψεις , που κανεις ομως δεν μπηκε στο κοπο να διαβασει και να απαντησει επι της ουσιας λεγοντας την αποψη του , με εξερεση εσενα !!!.

Έγραψες: makfor: "θελω να σταθω στο οτι εαν αποδεικνυοταν οτι ενας ανθρωπος μπορει να
γινει λιγοτερο ή περισσοτερο πιστος αναλογα με το "χαπι" που θα παρει,ποιο θα ηταν το σχολιο μας ? (το συγκεκριμενο παραδειγμα ειναι πειραμα που εχει επιβεβαιωθει , οχι με χαπι αλλα με ακτινοβολια) "

makfor, Aκόμη περιμένω την πηγή για το πείραμα......

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 30/06/2009 00:03:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2009, 00:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor:
ευρωπαιος , τοση ΑΓΝΟΙΑ δεν την αντεχει ουτε ο θεος παιδακι μου , ουτε ο θεος .... δε ξερεις να μιλας , δε ξερεις να γραφεις , δε ξερεις να διαβαζεις, ουτε καν να σκεφτεσαι ...δεν ξερω οι δασκαλοι σου τι λενε για αυτο , μαλλον με δυσκολια θα περνας τις ταξεις σου .... προσπαθησε λιγο παραπανω .... ποτε δεν ξερεις .... και με ολα αυτα , εχεις αποψη για οτι δεν καταλαβαινεις (πρεπει να καταλαβεις για να παρεις θεση).... αρα πως να την αντεξω εγω που ειμαι απλα ανθρωπος ?

Eεεε! όχι και απλός άνθρωπος!! έχεις ανέβει στο βάθρο της γνώσης.....ο εγκέφαλος σου δεν είναι πειραγμένος......μην είσαι και τόσο μετριόφρον!!

quote:
makfor:
το μονο που εχω να σου πω ειναι οτι μεσα απο τα κειμενα σου βλεπω οτι εισαι φανατικος , δογματικος , αγγιζεις τα ορια του ρατσισμου και φασισμου , εχεις αδυναμια σκεψης και βγαζεις απο το μυαλο σου λαθος συμπερασματα επειδη ετσι σε βολευει και ο λογος ειναι γιατι δεν ξερεις ουτε να διαβαζεις ουτε να ερμηνευεις τα ελαχιστα που καταφερνεις να διαβασεις ουτε να τα επεξεργαστεις , δικαιωμα σου , δυστυχως διαλογος με τετοια ατομα σαν εσενα δεν ειναι εφικτος να γινει...

Σα να κοιτάζεσαι στον καθρέπτη ακούγεσαι......

quote:
makfor:
να εισαι και να περνας καλα!!! σε ολα τα ερωτηματα σου και προβληματισμους σου , σημερινους και μελοντικους , ΑΠΑΝΤΑΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ και ΕΧΩ ΑΠΟΛΥΤΟ ΑΔΙΚΟ !!!

Καλά και κάνεις και έχεις δίκιο.....αλλά φέρε μου και την πηγή με το πείραμα και την ακτίνα Χ! που έγραψες.....τόσο δύσκολο είναι?

quote:
makfor:
κατα την αποψη μου και τα οσα μεχρι σημερα ΓΝΩΡΙΖΩ , ουτε θεος υπαρχει , ουτε δημιουργος του ανθρωπου , ουτε σκοπο εχει ο ανθρωπος , ουτε λογο υπαρξης , ουτε προγραμματισμενος ειναι , ουτε ημετελης , ουτε τιποτα !!! το γιατι εχω καταληξει σε αυτο ειναι μεγαλη συζητηση ,

Γιατί μεγάλη συζήτηση?.....στην κατασκευή του εγκεφάλου σου οφείλεται και φυσικά στις γνώσεις σου......αλλά πρώτα στον εγκέφαλό σου....(κ...φαρδε!!! γεννήθηκες με απείραχτο εγκέφαλο!!!).....αχ! ρημάδα τύχη!!!!



quote:
makfor:
γιατι το κανετε αυτο εχεις καποια εξηγηση ?? (ο αλλος μιλαει για ακτινες Χ και κουραφεξαλα , δεν μπορει να διαχωρισει την υποθεση απο την πιστη αναφορα σε ενα κειμενο

Για ακτίνες Χ! και κουραφέξαλα έγραψες εσύ......makfor:""θελω να σταθω στο οτι εαν αποδεικνυοταν οτι ενας ανθρωπος μπορει να
γινει λιγοτερο ή περισσοτερο πιστος αναλογα με το "χαπι" που θα παρει,ποιο θα ηταν το σχολιο μας ? (το συγκεκριμενο παραδειγμα ειναι πειραμα που εχει επιβεβαιωθει , οχι με χαπι αλλα με ακτινοβολια) "


quote:
makfor:
το οτι ειμαι πληροφορικαριος , που δεν ειναι αυτος ο ορος αλλα τεςπα , μου απαγορευει να εχω φιλιες με γιατρους φιλοσοφους νευρολογους ή να συμμετεχω σε ερευνιτικα προγραμματα

Δε σου απαγορεύω να έχεις φιλίες.....αλλά δε θα αφήσω και ασχολίαστες τις ασυναρτησίες σας....

quote:
makfor:
οπως επισης οτι μια ερευνητικη ομαδα αποτελειτε απο δεκαδες διαφορετικων ειδικοτητων επιστημονες ... θα μου πεις που να τα μαθει αυτα ... αλλα αντε δε ξερεις , μη μιλας τουλαχιστον για οτι δεν ξερεις.... η λογικη του παραλογου)

Έτερον εκάτερον.....και η καθαρίστρια, με τη λογική σου συμμετέχει στο πείραμα....αφού αδειάζει τους κάδους.....

Εγώ δεν απέκλεισα τη συμμετοχή διαφόρων ειδικοτήτων.....αλλά σίγουρα όχι σε άλλο αντικείμενο πέρα από αυτό που πραγματεύονται....και σε ρωτάω από περιέργεια......που θα χρησιμέψει ο πληροφρικάριος σε αυτό το πείραμα?
Στην τεχνική νοημοσύνη σαφώς και θα χρησιμεύσει, αλλά στην φυσική νοημοσύνη που πραγματευόμαστε που?......

quote:
makfor:
γιατι τοσος ΕΓΩΙΣΜΟΣ φιλε?? γιατι να μιλαμε απλα για να μιλαμε μη λεγοντας τιποτα ??? γιατι τοση παρανοια και παραλογισμος ? γιατι πρεπει να βγαζουμε συμπερασματα απο το τιποτα ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΕΓΩ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΤΕΘΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ? γινεσαι σαν τον ευρωπαιο

Πας καλά?.....μπας και σε πήρε ξώφαλτσα καμιά ακτίνα Χ?


quote:
alex22:
Αυτό που υποθέτω εγώ είναι,οτι η δυνατοί άνθρωποι,αυτοί που στέκονται γερά στα πόδια τους, αρνούνται τον θεό.Το κάνουν επειδή κρίνουν οτι δέν έχουν αποδείξεις για αυτό,και προσωπικά νομίζω οτι έχουν δίκιο που κρατούν αυτή την στάση,την στάση του επιστήμονα.Αυτοί οι άνθρωποι είναι νοητικής ιδιοσυγκρασίας.Έχουν αναπτυγμένο τον νού τους,για αυτό και μπορούν να πάρουν μια θαραλλέα και καθαρή σκέψη πάνω σε αυτό το θέμα.

Έχετε καταλάβει πόσο γελοίοι γίνεστε με τέτοιες γελοίες πεποιθήσεις?

quote:
alex22:
Απο την άλλη υπάρχουν άνθρωποι(οι περισσότεροι) που έχουν συναισθηματική φύση,αυτοί δέχονται τον θεό απο φόβο.

Υπάρχουν βέβαια πολλές κατηγορίες,μια άλλη είναι εκείνη η κατηγορία των ανθρώπων που πιστεύουν στον θεό απο αγάπη( η άποψη μου είναι οτι αυτό είναι το σωστό,πέρα απο οτιδοίποτε).



Κι αυτοί φυσικά είναι οι αμόρφωτοι ....οι μή επιστήμονες.....που δεν πατούν στα πόδια τους γερά.......που είναι αδύναμοι......

Ρε τι διαβάζει κανείς......


quote:
alex22:
Ο επιστήμονας θα φτάσει σε αυτήν απο τον δρόμο της λογικής ,ενώ ο θρήσκος μέσω της αγάπης του(όχι φόβο) για τον θεό.

Εάν εσύ πιστεύεις ότι οι άθεοι είναι οι επιστήμονες και οι ένθεοι οι παρακατιανοί!! δεν έχεις παρά να πιαστείς χέρι χέρι με τον makfor
και να πάτε παρέα για δηλώσεις σε Press Conference......κατά προτίμηση κοντά σε κατάστημα με γαλακτομικά προϊόντα!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2009, 01:03:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι

quote:
Έτερον εκάτερον.....

Ωπα...!!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2009, 02:12:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οσο ζει κανείς μαθαίνει

Ετσι μια μέρα, κοιμάσαι Μπεζεντάκου και ξυπνάς Μπαμπινιώτης και μελετητής του Ξενοφάνη...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2009, 08:21:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ποσοι κοιμούνται Κώστας και ξυπνάνε..Εμπεδοκλής,
που να δεις Μακεδών....
Φίλε μου Γιάπετ, ο Θεός δεν είναι αυτός ο Γιάχβε που λές...
Ο Θεός, σαν πραγματικός Θεός κι όχι ......απομίμηση, είναι
τέλειος, δεν κάνει λάθη και, όπως πολύ σωστά λές, δεν έχει αδυναμίες...
Άρα, το θέμα είναι στο όνομα ή στην ανώτερη αυτή οντότητα που
για όλους μας είναι ο Θεός....Εκεί, φίλε μου, πως μπορεί κανείς
να έχει τον Θεό ...αποκλειστικό και να αγνοείται ο υπόλοιπος κόσμος;;
Πόσο ανόητος μπορεί να είναι ο ἀνθρωπος, λέγοντας ο "δικός σου
θεός" λές και ο καθείς έχει τον ατομικό του θεό;...
Ο εγωισμός μας, η εμπαθεια μας με τον εαυτό μας, φταίει, ο Θεός,
είναι ένας και μας κρίνει ανάλογα με τις πράξεις μας....
Αλλά, για το αρχικό ερώτημα, πως μπορεί να εννοοήσουμε τον άπειρο
Θεό;
Με τι ..προσόντα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2009, 08:50:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ δεν απέκλεισα τη συμμετοχή διαφόρων ειδικοτήτων.....αλλά σίγουρα όχι σε άλλο αντικείμενο πέρα από αυτό που πραγματεύονται

XAXAXA , μιλησε ο επιστημονας ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ η ΔΙΑΝΟΙΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ, ρε συ μη μιλας για οσα δεν ξερεις ρεζιλι εχεις γινει !!!!
παντως θα ενημερωσω ολες τις επιστημονικες ομαδες , ειδικα δε τις ερευνητικες , οτι ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΛΑΘΟΣ ΧΑΧΑΧΑΧΑ και οτι κατα την γνωμη του ευρωΠΕΟΣ2, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να διωξουν ολους οσους δεν ειναι στο ιδιο αντικειμενο ΧΑΧΑΧΑ μαλιστα θα ξεκινησω απο το ΜΙΤ και τον κυριο Νεγρεποντε , οτι κανει ειναι ΛΑΘΟΣ θα του πω , ο φωστηρας απο εδω ξερει καλυτερα !!!! α ρε τσομπανι !!!! χαχα

ειπαμε... συμφωνω μαζι σου σε ολα ... ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ... ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΛΕΣ και δικαιωνεις το ονομα σου !!!

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]

Edited by - makfor on 30/06/2009 08:52:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2009, 08:51:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τρεχαγυρευε ,να το παμε απο την αρχη ? ΑΝΤΕ ΞΑΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ

εχουν γινει ερευνες που εμφανιζουν στοιχεια/ενδειξεις οτι ο θεος μπορει να ειναι δημιουργημα του εγκεφαλου μας. εαν αυτο ισχυει (υποθετικα) , τι θα αλλαζε για εμας(ως ατομα) αλλα και για τους πιστους συνολικα(ως θρηκειες) ανα το κοσμο ? ποια ειναι η αποψη μας ?

εχεις να πεις κατι για το παραπανω ερωτημα / σκεψη ? και να κοψεις την παραφιλογια ?

τα πολλα λογια ειναι φτωχια .- (τελεια και παυλα)!!!

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2009, 09:07:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο Θεός,
είναι ένας και μας κρίνει ανάλογα με τις πράξεις μας....

ο θεος (εαν υπαρχει) δεν μπορει να ειναι ΚΡΙΤΗΣ , δεν μπορει να ειναι ΤΙΜΩΡΟΣ , αυτα ειναι ανθρωπινα χαρακτηριστικα και τιποτα αλλο !!! ενα ανωτερο ον, δυναμη , πνευμα, ή οτι αλλο θελει ο καθενας ή οτι αλλο μπορει να υπαρχει , δεν θα καθετε ουτε να μας κοιταζει και να γραφει στο μπλοκακι που εχει τι καναμε , ουτε θα καθετε και θα μας περνα απο εξετασει και εαν ειμασταν καλοι θα παμε πανω αλλιως κατω (δηλαδη θα μας ΤΙΜΩΡΕΙ). Η τιμωρια απο μονη της ειναι ΑΔΥΝΑΜΙΑ , ΑΜΑΡΤΗΜΑ !!!

πρεπει να καταλαβουμε , οτι εαν υπαρχει θεος , θα πρεπει να μη του αποδιδουμε ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΗΣΤΙΚΑ γιατι ετσι του αφαιρουμε την ιδιοτητα που εχει ως θεος!!!

ο θεος που πιστευει σημερα ο ανθρωπος δεν ειναι τιποτα αλλο παρα ενα ανθρωπινο δημιουργημα , το τι υπαρχει περα απο αυτο δεν το γνωριζω και δεν θα το μαθω ποτε , οι πληροφοριες που υπαρχουν κλεινουν προς το οτι δεν υπαρχει τιποτα , αυτο δεν ειναι ουτε καλο ουτε κακο , ειναι ουδετερο ή απλα , να αν υπαρχει να και αν δεν υπαρχει !!! αλι και τρις αλι απο αυτους που διαμορφωνουν την ζωη τους βαση του θεου τους και της θρησκειας τους !!!

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy