ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Προφητείες Κοσμά Αιτωλού. Μήπως βρισκόμαστε μπροστά σε άλλη μια πλαστογραφία?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2010, 13:07:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αριστοτέλης

quote:
απο κει και περα οι Εβραιοι χρειαζοντουσαν ενα λογο να καταδωσουν τον Κοσμα που τους ειχε γινει πονοκεφαλος στα οικονομικα τους, χρησιμοποιησαν λοιπον το μονο λογο που θα μπορουσαν να δεχτουν οι Τουρκοι καθως ηδη τους απασχολουσε...

δηλαδη το πρακτοριλικι υπερ των Ρωσων και την προπαγανδα υπερ της Επαναστασης...


Άρα μετά από τόσο κλωθογύρισμα επιστρέφεις σ'αυτό που είχα πει αρχικά: Ότι οι κατηγορίες των Εβραίων είχαν οικονομικά αίτια και ότι τα δήθεν περί προπαγάνδισης της επανάστασης ήταν μπαρούφες (τις οποίες φυσικά ούτε ο Κουρτ Πασάς πίστεψε).

quote:
η δικια μου θεση ειναι απλη

Απλή μεν, αναπόδεικτη δε.

quote:
οταν ομως πηγαινε στα χωρια εκει μιλουσε πιο ελευθερα, αναφεροταν πιθανα στο Γενος και την ελπιδα της Αναστασης του, στο ποθουμενο κλπ...

Τι κρίμα που κανείς δεν έχει καταγράψει τέτοιες ομιλίες για "ποθούμενα" και άλλα ευτράπελα. Τι κρίμα που αυτά, όπως ανάφερα παραπάνω, αποτελούν ευσεβείς πόθους κάποιων. Κι αυτό γιατί η ιστορία λέει ότι ο Κοσμάς ποτέ δεν μίλησε για τα παραπάνω σε κανένα ακροατήριο...

quote:
δεν χρειαζεται δηλαδη και η εθνεγερτικη συνιστωσα για να αξιολογηθει ως μειζονος σημασιας...

παρ' ολα αυτα εγω πιστευω πως υπηρχε κι αυτη


Κι εγώ πιστεύω πως το βράδυ, στη δίπλα γειτονιά εμφανίζονται μωβ δράκοι με πράσινα φτερά αλλά τόσο η δική μου πίστη όσο και η δική σου πάσχουν στο σημείο της απόδειξης...

quote:
εντοπισα δυο σχολεια που ιδρυσε ο Κοσμας (...)Στην Πρέβεζα, μετά απο προτροπή του οσιομάρτυρα Κοσμά του Αιτωλού ιδρύθηκε

Κάτσε, κάτσε... Ξέρεις τι θα πει η λέξη "ιδρύω"; "Δημιουργώ κάτι συλλογικό και συγκροτημένο". Η προτροπή ή παραίνεση για τη δημιουργία ενός σχολείου δε συνιστά "ίδρυση".

Το σχολείο ιδρύθηκε από τους κατοίκους της πόλης, όχι από τον Κοσμά.

Σύμφωνα με το σκεπτικό σου, εγώ είμαι ο ιδρυτής του μετρό της Θεσσαλονίκης γιατί είχα επισημάνει πολλές φορές την αναγκαιότητα δημιουργίας του μετρό. Και να, τώρα δημιουργείται...

quote:
τα οποία συντηρήθηκαν απο τους κατοίκους της περιοχής μέχρι τα μέσα του 19ου αιώνα οπότε και έκλεισαν ελλείψει πόρων.

Μα... καλά, ο Κοσμάς δεν τα συντηρούσε τα σχολεία, όπως μας ανάφερε άλλο επίλεκτο μέλος της χριστιανικής παρέας; Τι έγινε, έκοψε την επιχορήγηση;

quote:
ωστε εκτος απο τους Βενετους τα ειδαν και οι Ελληνες τα σχολεια του Κοσμα α

Τα σχολεία του Κοσμά; Ναι, τα είδαν. Στον ύπνο τους!

quote:
αλλα το λησμονει ο συντακτης του ληματος της Ιστοριας του Ελληνικου Εθνους..

Εμ, δεν φρόντισες να τους το πεις κι εσύ... Μα έτσι κάνουν οι σωστοί χριστιανοί; Κρατάνε τέτοιες σημαντικές πληροφορίες για τον εαυτό τους και μόνο;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2010, 16:02:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασα παραπάνω.
"Επειδή οι προφητείες του Κοσμά του Αιτωλού φανερώθηκαν στον κόσμο από έναν Ταλιμπάν της Ορθοδοξίας ( τον Καντιώτη , μητροπολίτη Φλώρινας ) , καλό ίναι να προσέχουμε περισσότερο .
Επειδή οι προφητείες ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι γράφτηκαν από έναν άλλον Ταλιμπάν της Ορθοδοξίας , καλό θα είναι να προσέχουμε ακόμη περισσότερο . "


Έναν αιώνα πριν τη γέννηση του Καντιώτη είχε γραφτεί ότι ο Κοσμάς έκανε προφητείες.

Έχετε στοιχεία να αντικρούσετε τον Μακρυγιάννη;
Αν ο Μακρυγιάννης είχε γράψει μια ψευτιά όλα τα έργα του είναι ψεύτικα.

Edited by - dimitris2 on 23/09/2010 16:03:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2010, 16:44:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αριστοτέλης

quote:
οταν ομως πηγαινε στα χωρια εκει μιλουσε πιο ελευθερα, αναφεροταν πιθανα στο Γενος και την ελπιδα της Αναστασης του, στο ποθουμενο κλπ...

Τι κρίμα που κανείς δεν έχει καταγράψει τέτοιες ομιλίες για "ποθούμενα" και άλλα ευτράπελα. Τι κρίμα που αυτά, όπως ανάφερα παραπάνω, αποτελούν ευσεβείς πόθους κάποιων. Κι αυτό γιατί η ιστορία λέει ότι ο Κοσμάς ποτέ δεν μίλησε για τα παραπάνω σε κανένα ακροατήριο...

macedon


Αχ βρε Δημήτρη, νάξερες πόσο θα ήθελαν να μην υπήρχε καν αυτή η δήλωση του Στρατηγού Μακρυγιάννη!!! Τους χαλάει όλα τα σχέδια! Τους γκρεμίζει τα όνειρα!

Δεν είδες που ο μάτσεντον προσπαθεί να τη βγάλει κουτσή, στραβή, αλλήθωρη .......;

Κάτσε να το βάλω καμιά 30αριά φορές μπας και το εμπεδώσει ο άνθρωπος γιατί μάλλον του χάλασαν τα γυαλιά και δεν βλέπει καλά!!


«Επίκαιρο χειρόγραφο του θρυλικού Στρατηγού της Ελληνικής Επανάστασης Ιωάννη Μακρυγιάννη (1797-1864), περί πατριωτισμού, Ορθοδοξίας, Κληρικών και άλλων

Ένας δικός μου αγωνιστής μου έφερε και μου διάβασεν ένα παλαιόν χαρτί, που έγραψεν ο κοντομερίτης μου Άγιος παπάς, ο Κοσμάς ο Αιτωλός. Τον εκρέμασαν εις ένα δέντρον Τούρκοι και Εβραίοι, διότι έτρεχεν ο ευλογημένος παντού και εδίδασκεν Ελλάδα, Ορθοδοξία και Γράμματα.»

«Επίκαιρο χειρόγραφο του θρυλικού Στρατηγού της Ελληνικής Επανάστασης Ιωάννη Μακρυγιάννη (1797-1864), περί πατριωτισμού, Ορθοδοξίας, Κληρικών και άλλων

Ένας δικός μου αγωνιστής μου έφερε και μου διάβασεν ένα παλαιόν χαρτί, που έγραψεν ο κοντομερίτης μου Άγιος παπάς, ο Κοσμάς ο Αιτωλός. Τον εκρέμασαν εις ένα δέντρον Τούρκοι και Εβραίοι, διότι έτρεχεν ο ευλογημένος παντού και εδίδασκεν Ελλάδα, Ορθοδοξία και Γράμματα.»

«Επίκαιρο χειρόγραφο του θρυλικού Στρατηγού της Ελληνικής Επανάστασης Ιωάννη Μακρυγιάννη (1797-1864), περί πατριωτισμού, Ορθοδοξίας, Κληρικών και άλλων

Ένας δικός μου αγωνιστής μου έφερε και μου διάβασεν ένα παλαιόν χαρτί, που έγραψεν ο κοντομερίτης μου Άγιος παπάς, ο Κοσμάς ο Αιτωλός. Τον εκρέμασαν εις ένα δέντρον Τούρκοι και Εβραίοι, διότι έτρεχεν ο ευλογημένος παντού και εδίδασκεν Ελλάδα, Ορθοδοξία και Γράμματα.»

«Επίκαιρο χειρόγραφο του θρυλικού Στρατηγού της Ελληνικής Επανάστασης Ιωάννη Μακρυγιάννη (1797-1864), περί πατριωτισμού, Ορθοδοξίας, Κληρικών και άλλων

Ένας δικός μου αγωνιστής μου έφερε και μου διάβασεν ένα παλαιόν χαρτί, που έγραψεν ο κοντομερίτης μου Άγιος παπάς, ο Κοσμάς ο Αιτωλός. Τον εκρέμασαν εις ένα δέντρον Τούρκοι και Εβραίοι, διότι έτρεχεν ο ευλογημένος παντού και εδίδασκεν Ελλάδα, Ορθοδοξία και Γράμματα.»

«Επίκαιρο χειρόγραφο του θρυλικού Στρατηγού της Ελληνικής Επανάστασης Ιωάννη Μακρυγιάννη (1797-1864), περί πατριωτισμού, Ορθοδοξίας, Κληρικών και άλλων

Ένας δικός μου αγωνιστής μου έφερε και μου διάβασεν ένα παλαιόν χαρτί, που έγραψεν ο κοντομερίτης μου Άγιος παπάς, ο Κοσμάς ο Αιτωλός. Τον εκρέμασαν εις ένα δέντρον Τούρκοι και Εβραίοι, διότι έτρεχεν ο ευλογημένος παντού και εδίδασκεν Ελλάδα, Ορθοδοξία και Γράμματα.»

«Επίκαιρο χειρόγραφο του θρυλικού Στρατηγού της Ελληνικής Επανάστασης Ιωάννη Μακρυγιάννη (1797-1864), περί πατριωτισμού, Ορθοδοξίας, Κληρικών και άλλων

Ένας δικός μου αγωνιστής μου έφερε και μου διάβασεν ένα παλαιόν χαρτί, που έγραψεν ο κοντομερίτης μου Άγιος παπάς, ο Κοσμάς ο Αιτωλός. Τον εκρέμασαν εις ένα δέντρον Τούρκοι και Εβραίοι, διότι έτρεχεν ο ευλογημένος παντού και εδίδασκεν Ελλάδα, Ορθοδοξία και Γράμματα.»

«Επίκαιρο χειρόγραφο του θρυλικού Στρατηγού της Ελληνικής Επανάστασης Ιωάννη Μακρυγιάννη (1797-1864), περί πατριωτισμού, Ορθοδοξίας, Κληρικών και άλλων

Ένας δικός μου αγωνιστής μου έφερε και μου διάβασεν ένα παλαιόν χαρτί, που έγραψεν ο κοντομερίτης μου Άγιος παπάς, ο Κοσμάς ο Αιτωλός. Τον εκρέμασαν εις ένα δέντρον Τούρκοι και Εβραίοι, διότι έτρεχεν ο ευλογημένος παντού και εδίδασκεν Ελλάδα, Ορθοδοξία και Γράμματα.»

«Επίκαιρο χειρόγραφο του θρυλικού Στρατηγού της Ελληνικής Επανάστασης Ιωάννη Μακρυγιάννη (1797-1864), περί πατριωτισμού, Ορθοδοξίας, Κληρικών και άλλων

Ένας δικός μου αγωνιστής μου έφερε και μου διάβασεν ένα παλαιόν χαρτί, που έγραψεν ο κοντομερίτης μου Άγιος παπάς, ο Κοσμάς ο Αιτωλός. Τον εκρέμασαν εις ένα δέντρον Τούρκοι και Εβραίοι, διότι έτρεχεν ο ευλογημένος παντού και εδίδασκεν Ελλάδα, Ορθοδοξία και Γράμματα.»

«Επίκαιρο χειρόγραφο του θρυλικού Στρατηγού της Ελληνικής Επανάστασης Ιωάννη Μακρυγιάννη (1797-1864), περί πατριωτισμού, Ορθοδοξίας, Κληρικών και άλλων

Ένας δικός μου αγωνιστής μου έφερε και μου διάβασεν ένα παλαιόν χαρτί, που έγραψεν ο κοντομερίτης μου Άγιος παπάς, ο Κοσμάς ο Αιτωλός. Τον εκρέμασαν εις ένα δέντρον Τούρκοι και Εβραίοι, διότι έτρεχεν ο ευλογημένος παντού και εδίδασκεν Ελλάδα, Ορθοδοξία και Γράμματα.»

«Επίκαιρο χειρόγραφο του θρυλικού Στρατηγού της Ελληνικής Επανάστασης Ιωάννη Μακρυγιάννη (1797-1864), περί πατριωτισμού, Ορθοδοξίας, Κληρικών και άλλων

Ένας δικός μου αγωνιστής μου έφερε και μου διάβασεν ένα παλαιόν χαρτί, που έγραψεν ο κοντομερίτης μου Άγιος παπάς, ο Κοσμάς ο Αιτωλός. Τον εκρέμασαν εις ένα δέντρον Τούρκοι και Εβραίοι, διότι έτρεχεν ο ευλογημένος παντού και εδίδασκεν Ελλάδα, Ορθοδοξία και Γράμματα.»

«Επίκαιρο χειρόγραφο του θρυλικού Στρατηγού της Ελληνικής Επανάστασης Ιωάννη Μακρυγιάννη (1797-1864), περί πατριωτισμού, Ορθοδοξίας, Κληρικών και άλλων

Ένας δικός μου αγωνιστής μου έφερε και μου διάβασεν ένα παλαιόν χαρτί, που έγραψεν ο κοντομερίτης μου Άγιος παπάς, ο Κοσμάς ο Αιτωλός. Τον εκρέμασαν εις ένα δέντρον Τούρκοι και Εβραίοι, διότι έτρεχεν ο ευλογημένος παντού και εδίδασκεν Ελλάδα, Ορθοδοξία και Γράμματα.»

«Επίκαιρο χειρόγραφο του θρυλικού Στρατηγού της Ελληνικής Επανάστασης Ιωάννη Μακρυγιάννη (1797-1864), περί πατριωτισμού, Ορθοδοξίας, Κληρικών και άλλων

Ένας δικός μου αγωνιστής μου έφερε και μου διάβασεν ένα παλαιόν χαρτί, που έγραψεν ο κοντομερίτης μου Άγιος παπάς, ο Κοσμάς ο Αιτωλός. Τον εκρέμασαν εις ένα δέντρον Τούρκοι και Εβραίοι, διότι έτρεχεν ο ευλογημένος παντού και εδίδασκεν Ελλάδα, Ορθοδοξία και Γράμματα.»

«Επίκαιρο χειρόγραφο του θρυλικού Στρατηγού της Ελληνικής Επανάστασης Ιωάννη Μακρυγιάννη (1797-1864), περί πατριωτισμού, Ορθοδοξίας, Κληρικών και άλλων

Ένας δικός μου αγωνιστής μου έφερε και μου διάβασεν ένα παλαιόν χαρτί, που έγραψεν ο κοντομερίτης μου Άγιος παπάς, ο Κοσμάς ο Αιτωλός. Τον εκρέμασαν εις ένα δέντρον Τούρκοι και Εβραίοι, διότι έτρεχεν ο ευλογημένος παντού και εδίδασκεν Ελλάδα, Ορθοδοξία και Γράμματα.»

..........

..............

...................... 30

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2010, 17:20:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Σαφώς και όχι. Ούτε εθνεγέρτης ήταν (σύμφωνα με την "Ιστορία του Ελληνικού Έθνους") ούτε για την πατρίδα μαρτύρησε. Άσε που δύο πασάδες τον τίμησαν όπως δεν τίμησαν ούτε τους δικούς τους...

Παραμύθια της χαλιμάς.

Η ιστορία του Ελληνικού Έθνους γράφει για τον Κοσμά:
"Με το τεράστιο κηρυκτικό του έργο όμως, με την προσωπική του ακτινοβολία την επιμονή του στη σύσταση σχολείων και στην εδραίωση της ελληνικής ανάμεσα στους βλαχόφωνους και αλβανόφωνους πληθυσμούς της Ηπείρου συνετέλεσε όσο κανείς άλλος στην αναχαίτιση του κύματος των εξισλαμισμών..."

Για όσους δεν γνωρίζουν, όσοι εξισλαμίστηκαν, πολέμησαν εναντίων των Ελλήνων αδελφών τους...αν θέλουν απόδειξη εδώ είμαι.

Για τα σχολεία που ίδρυσε μας ενημερώνει και η εγκυκλοπαίδεια ΠΑΠΥΡΟΣ ΛΑΡΟΥΣ στο λήμμα Κοσμάς.
Εκεί γράφει ότι σε επιστολή του στις 2/3/1779 αναφέρει ο ίδιος ο Κοσμάς το άνοιγμα 10 Ελληνικών σχολείων και 200 δια κοινά γράμματα!
"Για να εδραιώσει την Ελληνική γλώσσα η οποία εκίνδυνευσε να αφανισθεή από τα αρβανίτηκα, έφθασε να δίδη άφεση αμαρτιών....Εζήτει προς διαφύλαξιν της πίσεως και ελευθερίαν της πατρίδος την ίδρυσιν Ελληνικών σχολείων"
η ΠΑΠΥΡΟΣ (τόμος 8 λήμμα Κοσμάς έδκοση 1964).

Γράφει ακόμη "Ο Κοσμάς υπήρξε μία από τις ευγενέστερες μορφές της νεώτερης ιστορίας. Επί δύο δεκαετίες ηγωνίσθη κατά τους σκληρούς χρόνους της δουλείας να φωτίση το υπόδουλος γένος, να ξυπνήση την εθνική συνείδηση σ' ένα λαό που είχε ξεχάσει τον προορισμό του και να πλάση ανθρώπους για την αναγέννηση και την επανάσταση"
Εις πολλά τμήματα της Θεσσαλίας, της Μακεδονίας, των Αγράφων και της Στερεάς εκυρύχθη η επανάστασις με το δίστοιχο:
"Βοήθα μας Άγιε Γιώργη και συ Άγιε Κοσμά να πάρουμε την Πόλη και την Άγια Σοφιά"

Γράφει ακόμη: "ήταν "εθνομάρτυς! και καταπολεμών την αμάθειαν"
"Έφθασε μάλιστα κάποτε κυρύσσων εις Χειμάραν της Ηπείρου, όταν οι κάτοικοι του είπον ότι δεν είχαν οικονομικά μέσα διά τη σύστασιν και λειτουργία σχολείου, να ζητήση την κατεδάφισιν των πολλών ερήμων εκκλησιών, πλην μίας, ίνα διά των προσόδων τούτων συστήσουν και διατηρήσουν σχολείον, δεν εδίστασε ο ίδιος να λάβη μέρος εις την κατεδάφισιν μιας εξ' αυτών."

Μεταφέρω από την εγκυκλοπαίδεια Υδρία στο λήμμα Κοσμάς ο Αιτωλός:
"Mεγάλος δάσκαλος του Γέννους, μοναχός και φλογερός πατριώτης, εθνομάρτυρας. ....είναι μία μορφή που συνδυάζει πολύπλευρη προσφορά στη συντήρηση, αλλά και στην επαγρύπνηση και αποδυνάστευση του ελληνισμού, στα δύσκολα χρόνια της Τουρκικής δεσποτείας.....
....Και αυτή την ακράτητη ροπή του για το ξύπνημα του υπόδουλου Γένους από την αμάθειά του, την έστρεψε για ωφέλεια του "αποβαρβαρωθέτνος γένους", όπως χαρακτηριστικά έλεγε.
Το έργο του Κοσμά του Αιτωλού στηρίχτηκε βασικά στην καταπολέμηση δύο εχθρών:

" Ο ένας, λέει, σε μία διδαχή του είναι ο Πάπας και ο έτερος αυτός όπου είναι εις το κεφάλι μας"


Απόσπασμα διδαχής του Κοσμά του Αιτωλού που διέσωσε ο Χρ. Περραιβός (αδελφικός φίλος του Ρήγα συλληφθείς μαζί του, μέλος της Φιλικής Εταιρείας οπλαρχηγός ο οποίος πολέμησε στο πλευρό του Καραϊσκάκη..... )
".....Λοιπόν τέκνα μου Πάργιοι, προς διαφύλαξιν της πίστεως και ελευθερίαν της πατρίδος, φροντίσατε να συστήσουμε ανυπερθέτως σχοελίον Ελληνικόν, δι' ου θα γνωρίσωσι τα τέκνα υμών όσα υμείς αγνείτε..."


Ξύπνησε ο μικρός.....τα άλλα αργότερα...

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 23/09/2010 17:20:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2010, 19:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ όντως με συνέτριψες !

Μετά από αυτό το απόσπασμα του Στρατηγού Μακρυγιάννη είναι περιττό να παρατεθούν επιχειρήματα περί της ίδρυσης σχολείων αλλά και περί του έργου του Κοσμά του Αιτωλού. Όλα πλέον είναι αυταπόδεικτα!

Το ότι ο Μακρυγιάννης λέει "δίδασκε Ελλάδα Ορθοδοξία Γράμματα" είναι αρκετό. Εννοείται ότι Ελλάδα = ίδρυση 200 τουλάχιστον σχολείων, Ορθοδοξία = χρηματοδότηση των ως ανωτέρω αυταπόδεικτα ιδρυμένων σχολείων και Γράμματα = Προφητείες που θα επαληθευτούν.

Μπράβο παιδιά πάντα τέτοια στοιχεία. ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΑ να τους σκίσουμε τους Αντίχριστους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2010, 20:40:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2

quote:
Έναν αιώνα πριν τη γέννηση του Καντιώτη είχε γραφτεί ότι ο Κοσμάς έκανε προφητείες.

Πού ακριβώς γράφτηκε;

quote:
Έχετε στοιχεία να αντικρούσετε τον Μακρυγιάννη;

1. Ο Μακρυγιάννης δεν αναφέρει τίποτε για προφητείες του Κοσμά.
2. Οι διδαχές του Κοσμά δεν επαληθεύουν τον ισχυρισμό του Μακρυγιάννη ότι δίδασκε για την Ελλάδα. Συγκεκριμένα η λέξη "Ελλάδα" δεν υπάρχει πουθενά στις (καταγεγραμμένες) διδαχές του ενώ η λέξη "Έλληνες" υπάρχει μια φορά απαξιωτικά.
3. Η θρησκευτική ρήση του Κοσμά που αναφέρεται από το Μακρυγιάννη δεν περιέχεται στο (καταγεγραμμένο) έργο του Κοσμά.

Ψηλός

quote:
Κάτσε να το βάλω καμιά 30αριά φορές μπας και το εμπεδώσει ο άνθρωπος γιατί μάλλον του χάλασαν τα γυαλιά και δεν βλέπει καλά!!

Και 500 φορές να το βάλεις, μια απλή ανάγνωση των διδαχών του Κοσμά είναι αρκετή να διαψεύσει τον ισχυρισμό του Μακρυγιάννη. Αλλωστε, αυτό που λέει ο Μακρυγιάννης αποτελεί προσωπική του άποψη, όχι ιστορικό γεγονός.

europaios2

Οι συνηθισμένες ανοησίες. Επιπλέον:

1. Από τις διδαχές του Κοσμά φαίνονται τόσο τα κίνητρα όσο και ο απώτερος σκοπός των προθέσεων του Κοσμά: Το σχολείο ανοίγει το δρόμο προς το μοναστήρι ενώ η ελληνική είναι απαραίτητη για να καταλαβαίνουνε το ευαγγέλιο.

2. Από τις διδαχές επίσης γίνεται εύκολα κατανοητή τόσο η προπαγάνδιση της οθωμανικής δουλείας και η αποκήρυξη κάθε ιδέας ξεσηκωμού όσο και η δημιουργία της ιδέας "εμείς δεν έχουμε πατρίδα". Κι αν κάποιος πειστεί ότι δεν έχει πατρίδα, γιατί να πολεμήσει; Έκανε καλή δουλειά ο τουρκοϋπάλληλος.

3. Οποιαδήποτε άποψη συγγραφέα εγκυκλοπαίδειας δεν μπορεί να αναιρέσει την καταγεγραμμένη διδασκαλία του Κοσμά, από την οποία προκύπτουν πρόδηλα και αβίαστα συμπεράσματα.

Επίσης, το θέμα δεν είναι ο Κοσμάς αλλά οι νεοεφευρεθείσες προφητείες του, οπότε καλύτερα να επικεντρωθείτε εκεί. Αλλά εκεί... στοιχεία γιοκ

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2010, 22:18:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειδικά για τον macedon...που διαβάζει ότι φαντάζεται!!!

Απόσπασμα διδαχής του Κοσμά του Αιτωλού που διέσωσε ο Χρ. Περραιβός (αδελφικός φίλος του Ρήγα συλληφθείς μαζί του, μέλος της Φιλικής Εταιρείας οπλαρχηγός ο οποίος πολέμησε στο πλευρό του Καραϊσκάκη..)

".....Λοιπόν τέκνα μου Πάργιοι, προς διαφύλαξιν της πίστεως και ελευθερίαν της πατρίδος, φροντίσατε να συστήσουμε ανυπερθέτως σχολείον Ελληνικόν, δι' ου θα γνωρίσωσι τα τέκνα υμών όσα υμείς αγνείτε..."

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 23/09/2010 22:19:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2010, 23:05:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ειδικά για τον macedon...που διαβάζει ότι φαντάζεται!!!

Απόσπασμα διδαχής του Κοσμά του Αιτωλού που διέσωσε ο Χρ. Περραιβός (αδελφικός φίλος του Ρήγα συλληφθείς μαζί του, μέλος της Φιλικής Εταιρείας οπλαρχηγός ο οποίος πολέμησε στο πλευρό του Καραϊσκάκη..)

".....Λοιπόν τέκνα μου Πάργιοι, προς διαφύλαξιν της πίστεως και ελευθερίαν της πατρίδος, φροντίσατε να συστήσουμε ανυπερθέτως σχολείον Ελληνικόν, δι' ου θα γνωρίσωσι τα τέκνα υμών όσα υμείς αγνείτε..."

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 23/09/2010 22:19:32


Απο την βικιπαιδεια...

-Ο Κοσμάς ο Αιτωλός (1714 - 1779), γνωστός και ως Πατροκοσμάς, ήταν Έλληνας μοναχός της Ορθόδοξης Εκκλησίας. Γεννήθηκε στο χωριό Μέγα Δένδρο κοντά στο Θέρμο Αιτωλοακαρνανίας, κατά την περίοδο της Τουρκοκρατίας. Πιστεύεται από χριστιανούς ότι διέθετε προφητικές και θαυματουργικές ικανότητες.[1]

Μαθήτευσε στα διδασκαλεία της Παρνασσίδας και της Ναυπακτίας πλάι σε ονομαστούς ιεροδιδασκάλους. Το 1749 πήγε στην Αθωνιάδα Σχολή του Αγίου Όρους (χερσόνησος του Άθω), όπου έκανε σπουδές ανωτέρου επιπέδου στη θεολογία και τη φιλοσοφία. Εκεί υπήρξε μοναχός για δύο περίπου χρόνια στη μονή Φιλοθέου του Αγίου Όρους. Στα 1759, εγκατέλειψε το μοναστήρι και ξεκίνησε τις περιοδείες του στη Δυτική και Βόρεια Ελλάδα

.... παρακινώντας με θέρμη τους Ορθοδόξους Χριστιανούς να ιδρύσουν σχολεία που θα διδάσκουν την ορθοδοξία.

....Το σχολείο αντιμετωπίζεται από τον Κοσμά σαν απαραίτητη προϋπόθεση για την προώθηση της ορθοδοξίας και όχι του έθνους, έννοια η οποία απουσιάζει παντελώς από τις διδαχές του. Για τον Κοσμά η εκπαίδευση είναι ένα εργαλείο κατήχησης στην ορθοδοξία


Για την προώθηση της Ορθοδοξίας αναφέρεται ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ!!!

Έννοια -Έθνος- που απουσιάζει παντελώς απο τις διδαχές του...!!!

Ευρωπαίε...γιατί δεν τους μηνύετε για τις συκοφαντίες τους και που έχουν αναρτηθεί επίσημα..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2010, 23:08:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
Απόσπασμα διδαχής του Κοσμά του Αιτωλού που διέσωσε ο Χρ. Περραιβός

Όταν λες "διέσωσε ο Περραιβός" τι εννοείς; Το άκουσε με τ'αυτιά του; Κι αν δεν τo άκουσε ο ίδιος, πού το βρήκε αυτό το "απόσπασμα";

Και γιατί η παραπάνω ρήση δεν υπάρχει στις καταγεγραμμένες διδαχές του Κοσμά;

Και επιπλέον: Εσύ πού το βρήκες; Δώσε μας καμιά πηγή...

macedon

Edited by - macedon on 23/09/2010 23:09:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 00:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή δεν έχω γράψει καθόλου την
γνώμη μου επί του θέματος(όχι ότι ήταν
απαραίτητο)απλά και μόνο ένα έχω να πω.

Πάντα,μα πάντα αηδίαζα ότι είχε να κάνει με
"προφητείες" και συναφείς μπαρούφες.
Βλέπε Νοστράδαμος,Κοσμάς Αιτωλός κ.λ.π.
Γιατι απλούστατα μόνον ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΟΛΟΓΙΕΣ,
και ΤΡΟΜΟΛΑΓΝΕΙΕΣ περιέχουν τέτοια θέματα.
Αυτά που θαρρώ πως απευθύνονται σε
μικρόνοους και διανοητικώς καθυστερημένους...

Αυτοί που πάντα,από καταβολής ανθρώπου,είχαν
κάποια γνώση παραπάνω,εκμεταλεύονταν,παντί τρόπω,
τους συνανθρώπους τους μέσω τέτοιων ΑΝΟΗΣΙΩΝ!!!

Κατά σύμπτωση ενα από τα χαζοκάναλα απόψε
είχε την ταινία Νοστράδαμος.
Εννοείται πως γύρισα κανάλι αμέσως,αλλά κι'επειδή
συνήθως αηδίες έχουν όλα,έβαλα μια ταινιούλα στο
dvd και πέτυχα και "διάνα".
" Ο Αόρατος Συγγραφέας" φετεινή,πειρατική από
Ιντερνετ.
Πολύ καλή σας την προτείνω.

Τώρα πάω για άλλη "Οι Αναλώσιμοι"

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 24/09/2010 00:06:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 11:08:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινός

quote:
Για την προώθηση της Ορθοδοξίας αναφέρεται ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ!!!

Έννοια -Έθνος- που απουσιάζει παντελώς απο τις διδαχές του...!!!


Με αφορμή τα παραπάνω, ας ρίξουμε μια ματιά στο εκπαιδευτικό "όραμα" του Κοσμά και στα "εθνεγερτικά" του κηρύγματα μέσα από τα ίδια του τα λόγια.

Όπως ο ίδιος επισημαίνει σε πολλά σημεία των λόγων του, μοναδικός σκοπός του σχολείου είναι η κατανόηση του ευαγγελίου, η γνωριμία με τα μυστήρια της θρησκείας και ο δρόμος προς το μοναστήρι.

Ας δούμε τι λέει σχετικά ο Κοσμάς για το ρόλο του σχολείου:

1. Ο ρόλος του σχολείου πρέπει να είναι θρησκευτικός και να προετοιμάζει τον άνθρωπο για το μοναστήρι

"Να μαζευθήτε όλοι να κάμετε ένα σχολείον καλόν, να βάλετε και επιτρόπους να το κυβερνούν, να βάνουν διδάσκαλον να μανθάνουν όλα τα παιδιά γράμματα, πλούσια και πτωχά. Διότι από το σχολείον μανθάνομεν τι είνε Θεός, τι είνε Αγία Τριάς, τι είνε Άγγελοι, δαίμονες, παράδεισος, κόλασις, αρετή, κακία· τι είνε ψυχή, σώμα κ.λ.π. Διότι χωρίς το σχολείον περιπατούμεν εις το σκότος· από το σχολείον ανοίγει το μοναστήριον" (Διδαχή Α΄)

"Και αν δεν σπουδάσης τα ελληνικά, αδελφέ μου, δεν ημπορείς να καταλάβης εκείνα οπού ομολογεί η Εκκλησία μας. Καλύτερον, αδελφέ μου, να έχης ελληνικόν σχολείον εις την χώραν σου, παρά να έχης βρύσες και ποτάμια· και ωσάν μάθης το παιδί σου γράμματα, τότε λέγετε άνθρωπος. Το σχολείον ανοίγει τας εκκλησίας· το σχολείον ανοίγει τα μοναστήρια" (Διδαχή Ε΄)

2. Το σχολείο έχει σαν σκοπό τη γνωριμία με την ορθοδοξία

"διατί πάντα εις τα σχολεία γυμνάζονται οι άνθρωποι και ηξεύρουν και μανθάνουν το τι εστι ο Θεός, το τι είνε οι άγιοι άγγελοι, τι είνε οι καταραμένοι δαίμονες και το τι είνε η αρετή των δικαίων. Το σχολείον φωτίζει τούς ανθρώπους. Ανοίγουν τα ομάτια των ευσεβών και ορθοδόξων χριστιανών να μανθάνουν τα μυστήρια." (Διδαχή ΣΤ΄)


3. Οποιαδήποτε γνώση εκτός της ορθοδοξίας είναι του διαβόλου

"Έμαθα και πέντε εξ ελληνικά και έμαθα πολλών λογιών γράμματα, εβραϊκά, τουρκικά, φράγκικα και από όλα τα έθνη, με την χάριν του Χριστού μας και πολλά τα εδιάβασα. Και όλα τα εθνικά κάλπικα τα ηύρα· όλα ευρέματα και σπέρματα του διαβόλου, και κατά αλήθειαν, αδελφοί μου, τόσον τα εμελέτησα τα γράμματα." (Διδαχή Η΄)

4. Γιατί όμως η γνώση είναι του διαβόλου;

"Ωσάν εξέπεσεν το πρώτον τάγμα και έγιναναν δαίμονες, τότε επρόσταξεν ο πανάγαθος Θεός και έγινεν ο κόσμος ούτος. Και από τον καιρόν οπού έκαμε τον κόσμον είνε 7288 χρόνοι.... Ο ήλιος, η σελήνη και τα άστρα είνε κολλημένα εις τον ουρανόν." (Διδαχή Α΄)

Εμ, άμα λένε οι άθεοι ότι από τότε που έγινε ο κόσμος πέρασαν εκατομμύρια χρόνια και ότι τα άστρα ΔΕΝ είναι κολλημένα στον ουρανό, είναι να μη θεωρείς αυτή τη γνώση "του διαβόλου";

Αυτό ήταν το εκπαιδευτικό όραμα του Κοσμά του Αιτωλού. Να ανοίξουν σχολεία όπου οι Χριστιανοί (όχι οι μιαροί Έλληνες) να μαθαίνουν ελληνικά ώστε να καταλαβαίνουν το ευαγγέλιο (περί ιστορίας ουδείς λόγος), να μάθουν την ορθόδοξη πίστη και να προετοιμαστούν για το μοναστήρι.

Το σχολείο αντιμετωπίζεται από τον Κοσμά σαν απαραίτητη προϋπόθεση για την προώθηση της ορθοδοξίας ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ, έννοια η οποία απουσιάζει παντελώς από τις διδαχές του. Για τον Κοσμά η εκπαίδευση είναι ένα εργαλείο κατήχησης στην ορθοδοξία και τίποτε παραπάνω.

Εν κατακλείδι το κήρυγμα του Κοσμά του Αιτωλού δεν έχει καμία σχέση ούτε με το έθνος, ούτε με ανεξαρτησίες, ούτε με επαναστάσεις ούτε με τέτοια άλλα "αιρετικά" ζητήματα. Δεν τον ενδιέφερε η αποτίναξη της δουλείας την οποία θεωρούσε ο ίδιος "θεόσταλτη" και "προς το συμφέρον μας", επειδή δεν πείραξε την πίστη μας αλλά μάλλον τον απασχολούσαν περισσότερο να μην ξυρίζονται οι άντρες.

"και εγώ βλέπω εδώ και είνε εξήντα και ογδοήντα χρονών γέροντες, και ακόμη ξυρίζονται. Δεν το εντρέπεσθε να ξυρίζεσθε; Δεν ήξευρεν ο Θεός οπού έδωκε τα γένεια;" (Διδαχή Α΄)

Εμ... πέστα τους. Αν δεν έχεις μια σκούπα κάτω από το πηγούνι, όπως οι δεσποτάδες, να βουτάει στο πιάτο με τη σούπα, μπορείς να θεωρηθείς άνθρωπος της εκκλησίας; Οχι βέβαια...

Τώρα, άμα ήξερε ότι ξυρίζονται και οι γυναίκες και δεν κυκλοφορούν σαν πιθηκίνες (εκτός από τα ΚΥΤ(*) που είναι "αφιερωμένες"), ποιος ξέρει τι θα έλεγε...

(*) Κορίτσια Υπερβολικής Τριχοφυίας

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 11:29:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Εαρινός υποστηρίζει πως το κήρυγμα του Κοσμά ΔΕΝ ήταν εθνικό. Για να ρίξουμε μια ματιά στα λόγια του (του Κοσμά, όχι του Εαρινού) να δούμε τι γίνεται:

Μέσα από τις 8 διδαχές του που σώζονται, δεν αναφέρεται ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ η λέξη "έθνος" (ή κάτι παρόμοιο) ενώ η λέξη "Έλληνες" αναφέρεται μία φορά στο λόγο του, απαξιωτικά, όπου επαινεί τους ακροατές του που δεν είναι Έλληνες αλλά Ορθόδοξοι Χριστιανοί.

Αλλωστε, ο ίδιος δηλώνει πως δεν έχει πατρίδα:

"Εμείς, χριστιανοί μου, δεν έχομεν εδώ πατρίδα"(Διδαχή Α)

Και πώς να πολεμήσεις για την λευτεριά μιας πατρίδας που δεν υπάρχει;

Η Ελλάδα για τον Κοσμά δεν υπάρχει. Αντ'αυτής υπάρχει ένα "σύνολο" χριστιανών το οποίο πρέπει να προστατευτεί από τις δυτικές θρησκευτικές επιρροές ΚΑΙ ΜΟΝΟ χωρίς να εμπλέκεται καθόλου το θέμα με εθνικές διεκδικήσεις.

Η εθνική ταυτότητα των Ελλήνων, που αγωνιζόταν να ξυπνήσει ο Κοραής, ο Βάμβας, ο Ρήγας και οι άλλοι διαφωτιστές, έχει αντικατασταθεί από τη θρησκευτική ταυτότητα. Ο Έλληνας έχει αντικατασταθεί από το χριστιανό. Και ο θεός (ο Γιαχωβάς ντε) για να προστατεύσει αυτήν την θρησκεία, έστειλε τους Τούρκους που ναι μεν είχαν σκλαβώσει το γένος μας 320 χρόνια αλλά δεν πείραζαν τη θρησκεία των χριστιανών, που ήταν και το βασικό μέλημα των Ρωμαίων χριστιανών.

"Ύστερον το εσήκωσεν ο Θεός από τούς χριστιανούς (το βασίλειο) και έφερε τον Τούρκον και του το έδωσε δια ιδικόν μας καλόν, και το έχει ο Τούρκος 320 χρόνους. Και διατί έφερεν ο Θεός τον Τούρκον και δεν έφερεν άλλο γένος; Δια ιδικόν μας συμφέρον· διότι τα άλλα έθνη θα μας έβλαπτον εις την πίστιν, ο δε Τούρκος άσπρα άμα του δώσης κάμνεις ο,τι θέλεις." (Διδαχή Γ΄)

Θεόσταλτη η δουλεία και μάλιστα για το συμφέρον του ελληνισμού.

Είναι χαρακτηριστική η στάση του Κοσμά έναντι της δουλείας, καθώς απηχεί τη γενικότερη στάση της επίσημης εκκλησίας. Πώς θα μπορούσε λοιπόν κάποιος ο οποίος διδάσκει πως η δουλεία είναι "θεόσταλτη" και είναι για το συμφέρον μας, να μιλήσει για ανεξαρτησία; Και μάλιστα για ανεξαρτησία μιας πατρίδας που δεν υπάρχει!

Αυτόν τον υπηρέτη των οθωμανικών συμφερόντων, αυτό το φερέφωνο του σουλτάνου, που υπερασπίζονταν την οθωμανική σκλαβιά με το ίδιο πάθος που οι γερμανοτσολιάδες υπερασπίζονταν τη γερμανική κατοχή, το ελληνοχριστιανικό Ελλαδιστάν επέβαλλε σαν "εθνομάρτυρα" και τον έβαλε πλάι σε ανθρώπους που πολέμησαν με λύσσα αυτό που ο ίδιος πρέσβευε.

Ευτυχώς για την Ελλάδα, άνθρωποι σαν τον Κοσμά και σαν τους πατριάρχες-πασάδες (τους "αντιβασιλείς του σουλτάνου" που έλεγε και ο Κολοκοτρώνης) δεν κατάφεραν τελικά να διατηρήσουν τον ελληνισμό εσαεί υπόδουλο. Όσο κι αν προσπάθησαν. Και προσπάθησαν πολύ!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 11:48:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μακεδων, δεν ξερεις τι λες , ... ΟΛΑ ΑΥΤΑ αυτος ο αγιος ανθρωπος (ο θεος μαζι μας αδερφοι) τα ελεγε ΠΑΡΑΒΟΛΙΚΑ ... καταλαβες ? εεε που να καταλαβεις αφου εισαι χριστιανο-μαχος ...

δες τωρα , οταλ ελεγε οτι ελεγε για τα γενια .. ΕΝΝΟΥΣΕ να σφαξουμε τους τουρκους και εδινε οδηγια , ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΙΑΝΕΤΕ απ οτα γενια ... καταλαβες ??? που να καταλαβεις το ΒΑΘΥ ΝΟΗΜΑ ενος αγιου , εσυ ο ταπεινος !!!

οταν ελεγε τα καρφωμενα αστρα , εννοουσε να καρφωσουμε την σημαινα των τουρκων ...εεε μα ολα να στα εξηγουμε εσενα

ΑΜ ΠΩΣ !!!!!


ΠΑΝΤΩΣ ,σοβαρα τωρα , εμενα μου κανει μεγαλη εντυπωση το εξης

τα οσα ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΑ , ΑΝΤΙΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΑ και αλλα , εχουν πει αυτοι οι "ωραιαοι" χριστιανοι , ειναι ξεκαθαρα ειπωμενα και δεν χωραει καμια παρεξηγηση στα οσα ειπαν ... αντιθετα ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΕΡΕΛΛΗΝΩΝ και ΥΠΕΡΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ ειναι κρυμενα και πρεπει να τα αποκωδικοποιησουμε ... ή απλα μας δουλευουν !!!

αλλα δεν χρειαζεται να παμε στον κοσμα να μας πει οτι δεν θελει κρατος χωρας εθνος κλτπ ... εδω οι ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ και λενε οτι ειναι τουρκοι ή οτι πρωτα η θρησκεια ή οτι κατι ξεβρακωτοι ελληνες καναν επανασταση και αλλα ... για τα οποια ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΗΣΕ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙ !!!!!!!!!!!!!

τελος να υπενθυμισω ... οτι το συνολο των γερμανοτσολιαδων , μαυραγορηταραδων και δοσηλογων επι κατοχης ΗΤΑΝ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ !!!!!!!!!!!!! τυχαιο ? ΔΕΝ νομιζω

ομοιος και επι επταετιας ....

αλλα τι να λεμε τωρα , εδω μας λενε οτι κακος αντισταθηκαμε στους γερμανους !!!!! και πραγματικα εξοργιζομαι

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 11:58:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν τέρμα,
Δεν πιστεύουμε ούτε τον Μακρυγιάννη, ούτε τον Περραιβό.
Μα τέλος πάντων, ποιοι νομίζουν ότι ήταν;
Εδώ έχουμε κοτζάμ macedon, αυτούς θα κοιτάξουμε;

Μόνο βικιπαίδια, macedon και Εαρινό!!

"Φτύστε όλοι μαζί τους αγωνιστές, αυτούς που έζησαν τα γεγονότα και ας προσκυνήσουμε όλοι μαζί τη ματσεντόνια ιστορία!!"

**Ακούστε και την Kapodistria, κάτι ξέρει και αυτή.

***Ναι, ναι φίλε Εαρινέ, διάλογο κάνουμε και ανταλλάσσουμε απόψεις και, πάνω απ' όλα, αντικειμενικοί μέχρι τελικής πτώσης!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 12:03:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΑΝΤΩΣ ,σοβαρα τωρα , εμενα μου κανει μεγαλη εντυπωση το εξης

τα οσα ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΑ , ΑΝΤΙΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΑ και αλλα , εχουν πει αυτοι οι "ωραιαοι" χριστιανοι , ειναι ξεκαθαρα ειπωμενα και δεν χωραει καμια παρεξηγηση στα οσα ειπαν ... αντιθετα ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΕΡΕΛΛΗΝΩΝ και ΥΠΕΡΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ ειναι κρυμενα και πρεπει να τα αποκωδικοποιησουμε ... ή απλα μας δουλευουν !!!



Αν η Ελλάδα είχε 5-6 μόνο τόσο "ανθέλληνες" όπως ο Πατροκοσμάς, δεν θα ήταν στο χάλι που είναι τώρα και τη φέρατε όλοι εσείς οι καρεκλόμαγκες με τα παχιά τα λόγια.

Σαν δεν ντρέπεστε κοπρίτες να σπιλώνετε τη μνήμη των αγωνιστών!!!! Μόνο για ειρωνεία είστε και για τίποτα παραπάνω!

Η συμπεριφορά σας προκαλεί εμετό!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 12:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

ΠΑΝΤΩΣ ,σοβαρα τωρα , εμενα μου κανει μεγαλη εντυπωση το εξης

τα οσα ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΑ , ΑΝΤΙΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΑ και αλλα , εχουν πει αυτοι οι "ωραιαοι" χριστιανοι , ειναι ξεκαθαρα ειπωμενα και δεν χωραει καμια παρεξηγηση στα οσα ειπαν ... αντιθετα ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΕΡΕΛΛΗΝΩΝ και ΥΠΕΡΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ ειναι κρυμενα και πρεπει να τα αποκωδικοποιησουμε ... ή απλα μας δουλευουν !!!



Αν η Ελλάδα είχε 5-6 μόνο τόσο "ανθέλληνες" όπως ο Πατροκοσμάς, δεν θα ήταν στο χάλι που είναι τώρα και τη φέρατε όλοι εσείς οι καρεκλόμαγκες με τα παχιά τα λόγια.

Σαν δεν ντρέπεστε κοπρίτες να σπιλώνετε τη μνήμη των αγωνιστών!!!! Μόνο για ειρωνεία είστε και για τίποτα παραπάνω!

Η συμπεριφορά σας προκαλεί εμετό!!!




Ψηλέ , "σέβομαι" τις απόψεις σου αλλα δεν τις ενστερνίζομαι ... όπως βεβαίως και τον τρόπο σου..!!!

Ελπίζω να μην τα εν-νοείς όσα λές και θα το αποδώσω σε εκνευρισμό και μόνο..!!!

Αν ωστόσο μας θεωρείς κοπρίτες και "άξιους" μόνο για ειρωνεία...και είσαι απόλυτα σίγουρος γι'αυτό "οκ" δεν θα σε κρίνω , μπορείς να έχεις τις απόψεις σου και καλά κάνεις...όπως και μείς εξάλλου!!!

Προσωπικά δεν θεωρώ ότι είσαι κοπρίτης και ούτε "άξιος" για ειρωνεία...!!!

Καλημέρα!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 12:30:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ελα , παλι λογια χριστιανικα γεματα αγαπη και κατανοηση !!!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 12:34:43  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν η Ελλάδα είχε 5-6 μόνο τόσο "ανθέλληνες" όπως ο Πατροκοσμάς, δεν θα ήταν στο χάλι που είναι τώρα και τη φέρατε όλοι εσείς οι καρεκλόμαγκες με τα παχιά τα λόγια.

Σαν δεν ντρέπεστε κοπρίτες να σπιλώνετε τη μνήμη των αγωνιστών!!!! Μόνο για ειρωνεία είστε και για τίποτα παραπάνω!

Η συμπεριφορά σας προκαλεί εμετό!!!


ωραιος τροπος εκφρασης... "τιγκα" στο ελληνικο στοιχειο!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 12:38:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Δεν πιστεύουμε ούτε τον Μακρυγιάννη

Αυτό που φέρνει σαν μαρτυρία του Κοσμά ο Μακρυγιάννης, δεν έχει να κάνει με κανένα τρόπο με "εθνική" διδαχή του Κοσμά αλλά με θρησκευτική.

Και δεν απάντησες στην ερώτηση: "Γιατί η παραπάνω ρήση του Κοσμά δεν υπάρχει στις διδαχές του;"

quote:
ούτε τον Περραιβό.

Αν διαβάσεις τον Περραιβό, θα διαπιστώσεις γιατί τα λεγόμενά του για τον Κοσμά μπάζουν από παντού. Ζήτα από τον ευρωπαίο να σου δώσει την πηγή αυτού που παράθεσε και διάβασέ το.

quote:
"Φτύστε όλοι μαζί τους αγωνιστές, αυτούς που έζησαν τα γεγονότα

Αγωνιστής ο Κοσμάς; Θα μας τρελλάνεις τελείως;

quote:
Αν η Ελλάδα είχε 5-6 μόνο τόσο "ανθέλληνες" όπως ο Πατροκοσμάς, δεν θα ήταν στο χάλι που είναι τώρα

Δεν είχε μόνο 5-6. Παραπάνω είχε. Γι'αυτό και η δουλεία κράτησε σχεδόν 400 χρόνια. Έκαναν καλή δουλειά

quote:
Σαν δεν ντρέπεστε κοπρίτες να σπιλώνετε τη μνήμη των αγωνιστών!

Καλά τα λόγια και οι βρισιές (ξέρεις, αυτές που λένε οι άλλοι αλλά όχι εσύ) αλλά από στοιχεία τίποτε τζαμπαμάγκα. Και το χειρότερο; Ό,τι στοιχεία φέρεις, αποδεικνύουν αυτά ακριβώς που υποστηρίζω.

Οσο για το "κοπρίτες"... θα με εξέπληττε αν εκφραζόσουν διαφορετικά...

ΥΓ. Ο Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος είχε πει πως οι άδειοι τενεκέδες κάνουν πολύ θόρυβο όταν κατρακυλούν στην κατηφόρα. Και συ, όντως, κάνεις πάρα πολύ θόρυβο.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 12:45:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μια διαπίστωση που είναι τόσο εξώφθαλμη που δεν μπορεί να αγνοηθεί.

"Χριστιανός" ο Ψηλός, Χριστιανός κι ο Predator
"Χριστιανός" ο ευρωπαίος και ο τρέχα, χριστιανή και η pyramid.

Βρισιές και αφροί από τη μία, ήθος και λόγος απ' την άλλη.

Δυστυχώς για το χριστιανισμό, χριστιανοί σαν τον predator και την pyramid είναι λίγοι. Πολύ λίγοι.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 12:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και έφερε τον Τούρκον και του το έδωσε δια ιδικόν μας καλόν,


Αυτό μου θυμίζει τα λόγια ενός "απίθανου"
ονόματι Κωνσταντινίδη,που έχει μια
εξ' ίσου "απίθανη" εκπομπή,στην Θεσσαλία,
νομίζω Λάρισα,
ο οποίος λέει πως,ο Θεός μας στέλνει επίτηδες
τον καρκίνο για να δοκιμάσει την πίστη μας!!!
Είναι δε,λέει,ευλογημένος εκείνος που
αρρωσταίνει με αυτή την αρρώστεια,όπως ακριβώς
ευλογημένος ήταν και ο Ιώβ!!!


Τι να πει κανείς!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 12:55:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λοιπόν τέρμα,
Δεν πιστεύουμε ούτε τον Μακρυγιάννη, ούτε τον Περραιβό.
Μα τέλος πάντων, ποιοι νομίζουν ότι ήταν;
Εδώ έχουμε κοτζάμ macedon, αυτούς θα κοιτάξουμε;

Μόνο βικιπαίδια, macedon και Εαρινό!!

"Φτύστε όλοι μαζί τους αγωνιστές, αυτούς που έζησαν τα γεγονότα και ας προσκυνήσουμε όλοι μαζί τη ματσεντόνια ιστορία!!"
**Ακούστε και την Kapodistria, κάτι ξέρει και αυτή.

***Ναι, ναι φίλε Εαρινέ, διάλογο κάνουμε και ανταλλάσσουμε απόψεις και, πάνω απ' όλα, αντικειμενικοί μέχρι τελικής πτώσης!!!

Ψηλέ επειδή όμως η ουσία και η αλήθεια μετράει :
Οι διδαχές όπως παρουσιάστηκαν πριν , είναι όντως έτσι γραμμένες ; Ναι ή όχι ;
Διότι άν....ναι τότε καταρρίπτεται ένα ακόμα χοντρό παραμύθι που "φάγαμε" από τα μικράτα μας στο θέμα Θρησκεία - Εκκλησία (αλληλένδετα είναι) .
Αν πάλι... όχι , τότε τι ακριβώς λένε οι συγκεκριμένες διδαχές ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 12:55:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kapodistria

quote:
ο Θεός μας στέλνει επίτηδες
τον καρκίνο για να δοκιμάσει την πίστη μας!!!

Πάντως ο δικός μου ο γιατρός τον ξεφτίλισε το θεό που μου έστειλε τον καρκίνο. Και ούτε καν χρειάστηκε να προσπαθήσει πολύ...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 13:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

kapodistria

quote:
ο Θεός μας στέλνει επίτηδες
τον καρκίνο για να δοκιμάσει την πίστη μας!!!

Πάντως ο δικός μου ο γιατρός τον ξεφτίλισε το θεό που μου έστειλε τον καρκίνο. Και ούτε καν χρειάστηκε να προσπαθήσει πολύ...

macedon



Εύχομαι,ειλικρινά,αγαπητέ μου macedon,
να είσαι πάντα καλά,και
κυρίως πάντα το ίδιοΑγωνιστής,όπως
αρμόζει σε Ελληνα!!!

Και από κάτι τέτοιους τύπους,
στυλ Κωνσταντινίδη
που παίρνουν εκπομπές και λένε
όλες τις βλακείες μαζεμένες,
(μα τι έχει η Θεσσαλία
και "μαζεύει" απίθανους;
Μαγνήτη; Εξ'ού και η
...Μαγνησία; Ποιός ξέρει...)
ο Θεός να μας φυλάει!!!
Εκτός κι'αν είναι και αυτός
...αγωνιστής!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero diegrammenos logariasmos
Διεγραμμένος Λογαριασμός


132 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 13:21:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero diegrammenos logariasmos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kapodistria:
Και από κάτι τέτοιους τύπους,
στυλ Κωνσταντινίδη
που παίρνουν εκπομπές και λένε
όλες τις βλακείες μαζεμένες,
(μα τι έχει η Θεσσαλία
και "μαζεύει" απίθανους;
Μαγνήτη; Εξ'ού και η
...Μαγνησία; Ποιός ξέρει...)
ο Θεός να μας φυλάει!!!
Εκτός κι'αν είναι και αυτός
...αγωνιστής!!!

Αυτός ο Κωνσταντινίδης που λες, είναι από την Θεσσαλονίκη και νομίζω πως κατάγεται από τον Αγ. Αθανάσιο Θεσσαλονίκης.

...δηλαδή Μακεδόνας

Ubi Dubium, Ibi Libertas

Edited by - libero diegrammenos logariasmos on 24/09/2010 13:33:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 13:26:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο Θεός μας στέλνει επίτηδες
τον καρκίνο για να δοκιμάσει την πίστη μας!!!
Είναι δε,λέει,ευλογημένος εκείνος που
αρρωσταίνει με αυτή την αρρώστεια,όπως ακριβώς
ευλογημένος ήταν και ο Ιώβ!!!


Μία λέξη αρκεί: ΧΟΝΤΡΟΜΑΛΑΚΙΕΣ.


Για αυτό αγωνίζομαι και τσακώνομαι, για να προωθήσω τον ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΟ τρόπο σκέψης. Για να μην καταντάει ο άνθρωπος να κάνει τέτοιες ΑΝΟΗΤΕΣ σκέψεις και συσχετίσεις. Αν πάθεις καρκίνο σε δοκιμάζει ο Θεός, αν πεθάνεις σε πήρε κοντά του γιατί σε αγαπούσε, αν επιζήσεις τότε σου έδωσε χρόνια παραπάνω ΠΑΛΙ επειδή σε αγαπούσε.

Καλά τα λένε οι RAMMSTEIN στο Bestrafe Mich. Η σχέση του ανθρώπου με το Θεό είναι ΚΑΡΓΑ σαδομαζοχιστική...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 13:27:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
kapodistria:
Και από κάτι τέτοιους τύπους,
στυλ Κωνσταντινίδη
που παίρνουν εκπομπές και λένε
όλες τις βλακείες μαζεμένες,
(μα τι έχει η Θεσσαλία
και "μαζεύει" απίθανους;
Μαγνήτη; Εξ'ού και η
...Μαγνησία; Ποιός ξέρει...)
ο Θεός να μας φυλάει!!!
Εκτός κι'αν είναι και αυτός
...αγωνιστής!!!

Αυτός ο Κωνσταντινίδης που λες, είναι από την Θεσσαλονίκη και νομίζω πως κατάγεται από τον Αγ. Αθανάσιο Θεσσαλονίκης.

Ubi Dubium, Ibi Libertas


Μπορεί και να έχεις δίκιο,δεν ξέρω.
Πάντως σε τοπικό κανάλι της Θεσσαλίας
τον δείχνει,νομίζω απ'την Λάρισα.
Εννοείται πως τέτοιους ανόητους
δεν τους παρακολουθώ,απλά έτυχε καθώς
έψαχνα τα κανάλια να ακούσω την ανοησία του.
Ούτε τον ξέρω,μα ούτε και θέλω να τον
μάθω!!! Κατάλαβα,μέσα απ'τα ελάχιστα
που άκουσα,περί τίνος πρόκειται...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 14:11:42  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορεί και να έχεις δίκιο,δεν ξέρω.
Πάντως σε τοπικό κανάλι της Θεσσαλίας
τον δείχνει,νομίζω απ'την Λάρισα.
Εννοείται πως τέτοιους ανόητους
δεν τους παρακολουθώ,απλά έτυχε καθώς
έψαχνα τα κανάλια να ακούσω την ανοησία του.
Ούτε τον ξέρω,μα ούτε και θέλω να τον
μάθω!!! Κατάλαβα,μέσα απ'τα ελάχιστα
που άκουσα,περί τίνος πρόκειται...


οι μαλ... μεταφερονται και αλλου... ειναι αυτοφερομενες μαζι με τα "επικαθημενα"


Edited by - PREDATOR on 24/09/2010 14:18:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 14:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μέσα από τις 8 διδαχές του που σώζονται, δεν αναφέρεται ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ η λέξη "έθνος" (ή κάτι παρόμοιο) ενώ η λέξη "Έλληνες" αναφέρεται μία φορά στο λόγο του, απαξιωτικά, όπου επαινεί τους ακροατές του που δεν είναι Έλληνες αλλά Ορθόδοξοι Χριστιανοί.


σε κατι τετοια χωρια βρισκουν καποιοι "πατηματα" και φαντασιωνονται διαφορα σεναρια


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 14:22:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ο Θεός μας στέλνει επίτηδες
τον καρκίνο για να δοκιμάσει την πίστη μας!!!
Είναι δε,λέει,ευλογημένος εκείνος που
αρρωσταίνει με αυτή την αρρώστεια,όπως ακριβώς
ευλογημένος ήταν και ο Ιώβ!!!


Μία λέξη αρκεί: ΧΟΝΤΡΟΜΑΛΑΚΙΕΣ.


Για αυτό αγωνίζομαι και τσακώνομαι, για να προωθήσω τον ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΟ τρόπο σκέψης. Για να μην καταντάει ο άνθρωπος να κάνει τέτοιες ΑΝΟΗΤΕΣ σκέψεις και συσχετίσεις. Αν πάθεις καρκίνο σε δοκιμάζει ο Θεός, αν πεθάνεις σε πήρε κοντά του γιατί σε αγαπούσε, αν επιζήσεις τότε σου έδωσε χρόνια παραπάνω ΠΑΛΙ επειδή σε αγαπούσε.

Καλά τα λένε οι RAMMSTEIN στο Bestrafe Mich. Η σχέση του ανθρώπου με το Θεό είναι ΚΑΡΓΑ σαδομαζοχιστική...



Με μια μικρή "παρατήρηση" μόνο...

"Σαδομαζοχιστική" έτσι όπως τουλάχιστον προβάλλεται και περιγράφεται απο τους ανθρώπους...και που σε μια αντίθετη περίπτωση -αν υποθέσουμε ότι υπάρχει Θεός...μέλλεται να το διερευνήσουμε και να το εξακριβώσουμε- θα μπορούσε να είναι το εντελώς αντίθετο...!!!

Διότι αν ο Θεός ... ο κατα τον Γιούνγκ οριζόμενος ως Θεός...όπως ορθά κατα την γνώμη μου αναφέρει , έχει αφήσει τα αποτυπώματά του εντός μας -όπως κάθε κατασκευαστής κάθε δημιουργήματος- τότε η διαρκής αναζήτηση και γνώση του εαυτού -μας- ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ , μέλλεται να είναι και η ανάγνωση/αναγνώριση και του ιδίου του Θεού ...του πραγματικού Θεού και ριζικά έτερου του δημιουργημένου -φαντασικά- Θεού των ανθρώπων..!!!

Ενός Θεού με εντελώς διαφορετική ουσία και ιδιότητες!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy