ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Αταραξια και Ευημερία.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 16:29:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ'ενα διάλλειμα δουλειάς, μιλώντας με εμένα! 15/2/2011 14.20

Όταν μιλάμε για κάτι που γνωρίζουμε, παράδειγμα Ένα αυτοκίνητο,  έχουμε στο μυαλο μας τη λέξη και την συγκεκριμενη υπαρκτη εικονα του συγκεκριμένου αυτοκινήτου. 

Όταν όμως μιλάμε π.χ για το Θεό, η το αχρονο, ο καθε ένας ανάλογα με την διαμόρφωση και παιδεία, θα δει την λέξη και το σύμβολο με τον τροπο του. 

Αλλιώς ο πιστός, αλλιώς ο φυσικός, αλλιώς ο διανοούμενος. 

Όπως η λέξη δηλώνει κάτι συγκεκριμένο στην πρώτη περίπτωση, στη δεύτερη, η λέξη θεός, που δεν βλέπεις, ούτε γνώριζεις, δημιουργείται απο κάτι. 

Οταν ρωτησεις τον πιστο, που ειναι ο θεος, Ο πιστός θα σου πει, πίστεψε για να δεις, 
ενας αθεος (που είναι η αλλη οψη μα η ιδια κίνηση) και πιστεύει σε κάτι άλλο, με την ίδια ευκολία θα σου πει,  δεν υπάρχει τίποτα, εκτός της ύλης, η κάποιας διαφωρετικης Θεωρίας.

Αυτές είναι διάφορες θέσεις, και όταν λέω να επικεινωνησω με κάποιον, (σαν ανθρωπινο ων) εννοώ να βρεθουμε στο ίδιο επίπεδο, αφηνωντας στην άκρη τις πεποιθησεις, τα πιστευω και τις γνώσεις, γιατί διαφορετικα, στην έρευνα η στο διάλογο,  αυτές  θα προβάλουν συνεχώς τα συμπεράσματα τους. 

Έτσι λοιπόν όταν λέμε πειναω, δηλώνει κάτι συγκεκριμένο, κάτι που όσες άλλες λέξεις πω για την πείνα, δεν μου περνάει, παρα μονο οταν δώσω τροφή. Άλλο είναι η λέξη, άλλο αυτό που δείχνει.

Τώρα έρχονται μια σειρά από σκέψεις, (γνωρίζοντας με λίγο) παρακαλώ οποίος είναι πολυ πιστός, να τα προσπεράσει.

Όταν κάτι δεν είναι συγκεκριμένο, όπως η λέξη θεός, πρέπει πρωτα να κατανοήσω το πως δημιουργήθηκε. Δεν τον είδε ο Α, ο Β, ο Γ, και συμφώνησαν αυτό το ονομάζουμε Θεό, όπως ένα αυτοκίνητο.
 
Ενα πραγμα που μπορω να κανω, και στις δυο περιπτωσεις, ειναι να δω αν γινεται να ελευθερωθω απο τη λεξη.

Χωρίς λέξεις βλέπω? 
Χωρίς λέξεις κατανοώ?
Χωρίς λέξεις αντιλαμβάνομαι?

Αν ναι, μπορώ να δω και τις καταστάσεις, όπως
φόβος, ανάγκη, απελπισία, συνχυση, πόνος.

Το μπορώ? 

Αν ναι, τι από αυτά γεννάει την ελπίδα?

Λίγο απ' όλα? περισσότερο η απελπισία?

Ετσι, μεσα μου κοιτώντας προσεχτικα, βλεπω πως η ελπιδα δημιουργει την πίστη, η πίστη δημιουργεί το Θεό, που στο νου, δεν είναι κάτι συγκεκριμένο, μα μια ιδέα, που σαν κίνηση δημιουργήθηκε όπως ακριβως η εικόνα και το σύμβολο του αυτοκινήτου.

Τώρα πρέπει να καταπιασθουμε, με κάτι σπουδαίο, 

Τι ειναι η γνώση και τι ειναι η μάθηση?

Ποιο είναι ποιο σπουδαίο?

Και τα δυο θα μου πείτε, 
μα για μένα η μάθηση είναι ασυγκριτα σπουδαιωτερη. 

Μαθαίνω, θα πει τελειωνω.
Ιδιαίτερα για όσα δημιουργήσαμε στο νου μας. 

Μαθαίνω τι είναι πίστη, θα πει τελείωνω μαζί της.

Έτσι και με τα δημιουργημενα εγω. Μαθαίνω για κάποια μου συνήθεια, θα πει πως τελείωνω με τη συνήθεια. 

Αν η συνήθεια συνεχίζει, ας πούμε πίνεις, καπνιζεις, καταλαβαίνεις πως κατι σου  κάνει κακό, μα συνεχίσεις, γιατι σου αρεσει, τοτε ακομα δεν έμαθες.
 
Μπορεί να υπάρχουν στο μυαλό σου σαν γνώσεις, μα βρισκονται σε ενα επιφανειακο επιπεδο, ακομα δεν έμαθες. Ένα τρανταχτο πράγμα που έχουμε σαν ανθρωπότητα, είναι πως ενώ γνωριζουμε την καταστροφικοτητα του πολέμου, έχουμε κανει (σαν ανθρωποτητα) χιλιάδες τέτοιους, ακομα δεν μαθαμε να μην πολεμάμε. 
Η ειρήνη η ότι ονομαζουμε ειρήνη, είναι απλά ένα διάλλειμα, γιατί μέσα μας ο πόλεμος ποτέ δεν σταμάτησε! Και το έξω, είναι η προέκταση του μέσα μας.

Όταν μάθω πραγματικα για τα εγώ μου, όταν κατανοήσω τον μηχανισμο την σκέψη και τον εαυτό μου, τι άλλο μένει? 

Αυτο που είναι, έτσι δεν είναι?

Όταν λοιπον μάθω τα μέσα μου, τον εαυτό μου, όταν τελειώσω με όλα,

Υπάρχει διάφορα του μέσα απο το έξω?

Σε μια τέτοια κατάσταση, αυτό που ΕΙΝΑΙ (όχι η περιγραφή, ούτε τι προσπαθει να συλλάβει ο νους) ο χρόνος τελειώνει. Τελειώνει οποιαδήποτε σύγκρουση, σε οποιοδήποτε επίπεδο. 

Μα είσαι νεκρός?

Κάθε άλλο!

Αν υπάρξει πρόκληση, υπάρχει ανταπόκριση (ένωση) που ξεδιπλώνεται στη συνείδηση σαν ΕΝΑ, όχι μεμονομενα. 

Όταν δεν υπάρχει η λεξη, η σκιά το σύμβολο, ουδεμία ψευδαίσθηση στο μυαλό, υπαρχει αυτο που ΕΙΝΑΙ,(θεός, αγάπη, αχρονο)

οταν υπαρχει στο νου το ονομα Θεός, αγαπη, αχρονο, η σκεψη, η περιγραφή, τα πιστευω,τα σύμβολα, τότε υπάρχει ψευδαίσθηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 22:01:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ειρήνη η ότι ονομαζουμε ειρήνη, είναι απλά ένα διάλλειμα....

... γιατί μέσα μας ο πόλεμος ποτέ δεν σταμάτησε!

Και το έξω, είναι η προέκταση του μέσα μας.


Πλάτωνα , αυτό που είπες .... αποτελεί μια πολύ μεγάλη αλήθεια , την ΑΛΗΘΕΙΑ!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2011, 06:27:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Ενα πραγμα που μπορω να κανω, και στις δυο περιπτωσεις, ειναι να δω αν γινεται να ελευθερωθω απο τη λεξη.

Χωρίς λέξεις βλέπω?
Χωρίς λέξεις κατανοώ?
Χωρίς λέξεις αντιλαμβάνομαι?


Και τα τρία μπορείς να τα κάνεις αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό διότι η μεγάλη απώλεια του πλουραλισμού μηνυμάτων της ανθρώπινης γλώσσας θα συρρικνώσει την επαφή με τον κόσμο.

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Τι ειναι η γνώση και τι ειναι η μάθηση?

Ποιο είναι ποιο σπουδαίο?

Και τα δυο θα μου πείτε,
μα για μένα η μάθηση είναι ασυγκριτα σπουδαιωτερη.

Μαθαίνω, θα πει τελειωνω.
Ιδιαίτερα για όσα δημιουργήσαμε στο νου μας.

Μαθαίνω τι είναι πίστη, θα πει τελείωνω μαζί της.

Έτσι και με τα δημιουργημενα εγω. Μαθαίνω για κάποια μου συνήθεια, θα πει πως τελείωνω με τη συνήθεια.


Συχνά αυτές οι έννοιες αλληλοεπικαλύπτονται, αλλά δεν ξέρω κάτα πόσο η μάθηση ισοδυναμεί με ένα τελείωμα, τουλάχιστον όχι για όλες τις περιπτώσεις και εκφάνσεις της ανθρώπινης ζωής. Συχνά νομίζουμε ότι μάθαμε τα πάντα για ένα θέμα αλλά στην πορεία προκύπτουν νέα σκοτεινά σημεία που αγνοούσαμε. Οσο πιο σύνθετο είναι ένα θέμα, ένα ζήτημα, μια κατάσταση κλπ τόσο πιο δύσκολα πιστεύω ότι φτάνουμε στην τελειωτική μάθηση γύρω απ' αυτό.

Καλή συνέχεια στις σκέψεις σου φίλε ΠΛΑΤΩΝΑ.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2011, 06:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινος
Η ειρήνη η ότι ονομαζουμε ειρήνη, είναι απλά ένα διάλλειμα....
... γιατί μέσα μας ο πόλεμος ποτέ δεν σταμάτησε!

Και το έξω, είναι η προέκταση του μέσα μας.

Πλάτωνα , αυτό που είπες .... αποτελεί μια πολύ μεγάλη αλήθεια , την ΑΛΗΘΕΙΑ!!!
...................

Γεια σου φίλε εαρινε,

Ο χρόνος δεν μου επιτρέπει μια καθημερινή παρουσία στο φόρουμ, μα όταν έχω λίγο χρόνο, θα αφήνω λίγες σκέψεις, προς έρευνα. 

Θέλω να σε ευχαριστήσω γιατί πριν μέρες απαντώντας σε ένα άλλο μέλος στο θρησκείας, είχες αφήσει ένα λινκ (κόσμος) που έγραφε μέσα ορισμένα πράγματα για τους αλχιμιστες, και τις ασχολίες τους. Προσωπικά δεν έχω διαβάσει ποτέ τέτοια βιβλία, μα εκείνο που με εξέπληξε, είναι η (εσωτερική) περιγραφή, με τι ασχολούνται και σε τι αποβλέπουν, και είναι αυτο που συναντησα στη ζωή, μην έχοντας όμως ουδεμία γνώση για το τι (ψάχνω). Η διάφορα (νομίζω) είναι πως όπως οι χρησοθηρες ψάχνουν σε μια ορισμένη περιοχή για χρυσάφι, και πιστεύουν πως θα το βρουν, (έχουν ένα σύμβολο με ένα αυγό και ένα φίδι, που πουροσπαθει να το διαπερασει)  το ίδιο συμβαίνει στη συνηδειση του φιλοσόφου που πιστευει στην ερευνα και εξετάζει σε βάθος κάθε τι, βάζοντας το στην άκρη. 

Αυτή είναι και η πραγματική μάθηση, φίλε άγνωστικ, πηγαίνοντας σε βάθος σε κάθε ψυχική κατάσταση, τελειώνεις μαζί τους, και αυτο γίνεται κατανοητό μόνο στην πράξη. Στο τέλος, κάπου στο βάθος της καρδιάς, βρίσκεις μια σκληρή επιφανεία, σαν καλυφος, και η συνείδηση αντιλαμβάνεται από το τι επικρατεί, (αταραξια, ομορφιά και αγάπη) 
ετσι σαν φτασει μεχρι εκει, 
γνωριζει τι πρέπει να κάνει. 

Τέλος φίλε εαρινε, 
ήθελα να σου επισημάνω πως μαζί με την σκέψη στην έρευνα 
εμφανίζονται (κοιμισμενες από την συνήθεια) 
συνειδιασιακες  καταστάσεις, 
κατι σαν παιδικη ευαισθησία, μα προπαντως έμπνευση. 

Αυτου του ειδους η ενέργεια, 
εχει την ποιοτητα του νεου και της ΑΓΑΠΗΣ, (ζεις συνεχώς σε έμπνευση),
 εκεί αντιλαμβάνεσαι, 
πως με ότι καταπιανεσαι, 
αυτο που ειναι, 
ζωγραφιζεται σαν νεο μέσα σου. 

Τόσο το μυαλό  όσο και η καρδιά, 
είναι σταθερά σε...δεος 
ενος μεγαλοπρεπους ναου,  
δίχως τα τοιχη. 

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2011, 12:45:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Πλάτωνα...ελπίζω ότι όλα όσα σκέπτεσαι ή και φαντάζεσαι ακόμα , συνεισφέρουν θεματικά στην ζωή σου και αυτό προσωπικά για μένα είναι το πάν...να μπορεί δηλαδή ο άνθρωπος -ο κάθε άνθρωπος- να ερμηνεύει το οτιδήποτε γύρω του και εντός του , με τρόπο τέτοιο που του προσφέρει εσωτερική πρωτίστως γαλήνη και επιθυμία να πλησίασει χωρίς δισταγμό τον κάθε συνάνθρωπό του , προσφέροντάς του το ομορφότερο χαμόγελό του...το χαμόγελο που πηγάζει απο την καρδιά του...να είναι ελεύθερος φίλε μου...

Σήμερα το πρωϊ έβλεπα αυτό...

http://apod.nasa.gov/apod/ap110201.html

"Πιάσ'τ'αυγό και κούρεψτο" , ήταν η πρώτη μου σκέψη....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2011, 16:36:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινος,

"Πιάσ'τ'αυγό και κούρεψτο" , ήταν η πρώτη μου σκέψη...
..............

Και η δεύτερη, και η Τρίτη...

Και όλο αυτο φαντασου να είναι ένας κοκκος άμμου σε κάτι άλλο, που και αυτο με τη σειρά του....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

treptolemus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2011, 16:54:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό και συνοπτικό βιντεο :)
Κρατώ αυτό πάντως που είπε ο παρουσιαστής:

"...This emptiness is normal, the richness of our own
neighbourhood is the exception..."

many questions, tiring answersΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2011, 18:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινος,

"Πιάσ'τ'αυγό και κούρεψτο" , ήταν η πρώτη μου σκέψη...
..............

Και η δεύτερη, και η Τρίτη...

Και όλο αυτο φαντασου να είναι ένας κοκκος άμμου σε κάτι άλλο, που και αυτο με τη σειρά του....


Αυτό λέω φίλε μου...ακριβώς αυτό...
Την ανισορροπία του ανθρώπου και την "αιθεροβαμοσύνη" του , που ενώ δεν γνωρίζει ούτε καν τον εαυτό του , απαιτεί να έχει άποψη και μάλιστα "γνώση" για πράματα που ούτε νοητικά καν μπορεί να προσεγγίσει....και να φαντασθείς , ότι τρανοί επιστήμονες και ωκεανοί πνεύματος απλά σιωπούν με ταπεινότητα....

Ξεκινάει απο το άλφα και κατευθείαν σκέπτεται το ωμέγα...και μάλιστα μου την δίνει στα νεύρα που το παίζουν και δηλώνουν μάλιστα "επαϊόντες" μολονότι άσχετοι...
Αλλα εδώ στην Ελλάδα -το έχω ξαναπεί- όπως είπε και ο Τσαρούχης :"Ότι δηλώσεις είσαι"...φαντάσου να υπάρχει και καλπάζουσα φαντασία...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy