ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ Ο ΝΕΟΠΑΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΝΕΟΣΑΤΑΝΙΣΜΟ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 16:32:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ μαλάκας ...

____________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα
λόγω προσβλητικού σχολίου που
βάλλεται επί προσωπικού

2/3/2011
____________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 16:34:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άντε βλαμένε, γράφε μόνος σου τώρα ... χειρότερος κι απ' τον trexagireve είσαι.

____________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα
λόγω εμπρηστικού και προσβλητικού σχολίου

2/3/2011
____________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 16:34:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ μαλακας...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.

____________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα
λόγω εμπρηστικού χαρακτηρισμού

2/3/2011
____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 16:35:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Άντε βλαμένε, γράφε μόνος σου τώρα ... χειρότερος κι απ' τον trexagireve είσαι.

----------------------------------------------------

Ποιος μιλησε?

Αα,η ψηφιακη κουραδα!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.

____________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα
λόγω εμπρηστικού και προσβλητικού χαρακτηρισμού

2/3/2011
____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 16:43:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αδελφέ μου Πλάτωνα!

με παρεξήγησες , απλά θεώρησα ότι η συζήτηση είχε αρχίσει να παρεκτρέπεται κι εδωσα μια γενική ευχή...


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 16:44:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ

Θα μπορουσατε ηδη να εχετε επεμβει πριν
το θεμα επεκταθει σε διαμαχη του χειριστου
ειδους.Αναγνωριζω το χειριστον της αλληλογραφιας
αλλα εν αμυνει αποδιδω τα ιδια.

Μηπως να σκεφθω τα λεγομενα των τρολ,περι ειδικης
μεροληψιας?Αν ειναι ετσι,λεω αν,τοτε ειναι κριμα
για το φορουμ,καθως ανετα θα μπορουσαμε να επεκταθουμε
σε σκληροτερα λογια και ακομη σκληροτερους και
ανεπιτρεπτους χαρακτηρισμους.

Και ξερετε ποιος ειναι ο πρωταιτιος.
Με την σειρα μου σε παρεκτροπη μου ζητησα συγνωμη
και πολυ μικροτερη της παρουσης.
Δικη σας η μπαλα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 17:08:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αδελφέ μου Πλάτωνα!
με παρεξήγησες , απλά θεώρησα ότι η συζήτηση είχε αρχίσει να παρεκτρέπεται κι εδωσα μια γενική ευχή... 
...........

Αδερφή μου galadriel, 

Δικαιο εχεις, έχει παρεκτραπει το θέμα, 

Είναι του σατανα σχέδιον αυτο. Θα ενθυμασθε βεβαίως βεβαίως τας διαμάχας
που έπληξαν τόσες φορές το εσωτερικά, και τον εσωτερικό μας χώρο. Αιτίες τις περισσότερες φορές, το ωραίον φύλλο, και η ακατάσχετη υμων παρορμηση.

Αδερφή galadriel,

Αν σκεφθηται μια μέρα να μοναχεψεται, θα σας πω τα μεγάλο μυστικό της καθολικής εκκλησίας. 

Στην ερώτηση της ηγουμενης, γιατί θέλετε να γίνεται μοναχή, πρέπει να απαντήσετε, γιατί δεν με ενδιαφέρει το σεχ. 

Μόνο με αυτή την απάντηση, περνάτε για τις επ ουρανιες ενασχολήσεις σας.

Ας κάνουμε αδερφή galadriel,  μιαν ακομα ευχη και προσευχή, και ας βοηθήσουμε το έργο του αγαπητού αρχιμανδριτη, που μας τον έστειλε ο θεός, να μας ανοίξει τα ματιά.

Angelus domini, Pace sia con noi. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 17:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα μπορέσω να το κάνω αυτό αδελφέ μου Πλάτωνα γιατί με ενδιαφέρει το σεχ... απλά θέλω να μάθω αν ανήκει στα ψυχικά νοσήματα ή στις επώδυνες ηδονές για να ξέρω σε τι γιατρό να αποτανθώ


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 17:43:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ αγαπητη αδερφή, είμαι πολύ μπερδεμενος επ αυτού. 

Καλύτερα είναι να σας δώσει μια συμβουλή ο αγαπητός αρχιδιακονος. 

Είδαν τόσα τα ματιά μου, άκουσαν τόσα τα αυτιά, αγαπητή αδερφή, που σκέφτομαι σοβαρά να αποτραβιχθω στην ιερά Μονή της Assisi, 
εκεί που έζησε ο Άγιος Φραγκίσκος. 

Θα πήγαινα και στο Άγιον όρος, μα εκεί, δεν έχει internet...και το πολυ το αλληλούια....

Pace e bene. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αρχιμανδρίτης
troll


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 18:06:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αρχιμανδρίτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην χαλάτε τις καρδιές σας αδελφοί μου. Σας βλέπω να τσακκόνεστε και πονάει η καρδιά μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 19:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν θα μπορέσω να το κάνω αυτό αδελφέ μου Πλάτωνα γιατί με ενδιαφέρει το σεχ... απλά θέλω να μάθω αν ανήκει στα ψυχικά νοσήματα ή στις επώδυνες ηδονές για να ξέρω σε τι γιατρό να αποτανθώ


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος


Ανήκει στου διαβόλου τα έργα ... και τα δυό ισχύουν...και ψυχικό νόσημα και επώδυνη ηδονή...πολύ επώδυνη μάλιστα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 19:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάθε τι νέο δεν είναι παρά η υφαρπαγή του παλαιού για τις σύγχρονες όμως ανάγκες και αυτές δεν είναι άλλο από το χρήμα.

Παλιά υπήρχαν σατανιστές με ιδεολογία, όπως και παγανιστές με ιδεολογία. Σήμερα αμφιβάλλω εάν οι παραπάνω μετριούνται πάνω από 20.

Η σχέση λοιπόν του Νεοπαγανισμού με τον Νεοσατανισμό για μένα είναι μόνο το κέρδος, το χρήμα δηλαδή επάνω στις πλάτες των πλανεμένων και όσων νομίζουν ότι έτσι θα ξεχωρίσουν και θα αποκτήσουν αυτό που δεν έχουν, προσωπικότητα.

Παρακολουθώ με ενδιαφέρον τις διάφορες κόντρες που δεν κάνουν άλλο, παρά να επιβεβαιώνουν τη γνώμη μου για τον Νεοέλληνα και τις δυνατότητές του και αυτή είναι η χειρότερη.

Εδώ ακριβώς πιστεύω ότι το αίτιο είναι η απομάκρυνση από τον ορθό δρόμο που μας δίδαξαν οι πατέρες και ο μεγάλος διδάσκαλος με τους μαθητές του.
Μία απομάκρυνση που έχει πολλούς αποδέκτες, τόσο χριστιανούς όσο και μή.

Πέρα από αυτά, έρχεται και η επίθεση που δέχεται η Ελληνική κοινωνία έντεχνα από αυτούς που κινούν τις μαριονέτες μέσω των ΜΜΕ και η αποχαύνωση που δημιουργείται φαντάζει μπετόν-αρμέ.

Αντί οι νέοι να κατακλύζουν τις βιβλιοθήκες και τις "αγορές" (για όσους καταλαβαίνουν), κατακλύζουν τα διάφορα σόου (αυτά που διαγωνίζονται για καλλιστεία και τραγούδια) δείχνοντας και τις πραγματικές τους δυνατότητες.

Έτσι αδύναμοι που είναι, όχι μόνο στον νεοπαγανισμό ή τον νεοσατανισμό και τις άλλες δήθεν σύγχρονες μεθόδους των υποτιθέμενων σύγχρονων φιλοσοφικών σχολών μπορούν να καταντήσουν ως μέλη αλλά και σε ότι χειρότερο πέρα από τα παραπάνω.

Μόνο με το διάβασμα και τη μελέτη μπορεί κάποιος να ξεφύγει από τις δαγκάνες της σύγχρονης δράκαινας που αλλάζει συνεχώς μορφή ανάλογα με το θύμα ώστε να το προσελκύσει.

Η μελέτη των χριστιανών πατέρων και των αρχαίων φιλοσόφων μας, είναι η μόνη λύση ως άμυνα που μπορεί με τη σειρά της να περάσει στην επίθεση έναντι όλων αυτών των λαμογιών που κρύβονται πίσω από την μπούργκα που ακούει στο όνομα όλων όσων προείπα.

Hellas-Ο Μαύρος Καβαλάρης Νικόλαος Πλαστήρας


Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 20:27:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τς τς τς... προσπαθεί κάποιος να καταλάβει, να βρει μια άκρη, να ακολουθήσει ένα δρόμο πιο αγνό και με μπερδεύετε συνεχώς..

Αδελφέ Αρχιμανδρίτη, αν θέλετε μια διευκρίνηση μονάχα..

έστω ότι νεοπαγανισμός==νεοσατανισμός, το αυτό ισχύει και για τον παλαιοπαγανισμό και παλαιοσατανισμό ή είναι άσχετα μεταξύ τους?


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 20:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:

quote:
Παρακολουθώ με ενδιαφέρον τις διάφορες κόντρες που δεν κάνουν άλλο, παρά να επιβεβαιώνουν τη γνώμη μου για τον Νεοέλληνα και τις δυνατότητές του και αυτή είναι η χειρότερη.


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 22/02/2011 21:41:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αρχιμανδρίτης
troll


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 20:53:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αρχιμανδρίτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το καλό και το κακό υπήρχε πάντα και παντού αδελφή, ακόμα και μέσα στην εκκλησία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 21:20:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το καλό και το κακό υπήρχε πάντα και παντού αδελφή, ακόμα και μέσα στην εκκλησία.




Θα συμφωνήσω μαζί σου εν Χριστώ Αρχιμανδρίτα...παντού υπήρχε , υπάρχει και θα υπάρχει το "κακό" αλλα το ερώτημα είναι γιατί..???
Τι είναι εκείνο/α που συγκροτούν το "κακό"...δεχόμαστε ασφαλώς ότι δεν συγκροτείται αναιτίως , έτσι δεν είναι ???

...και ότι τα συναισθήματα εκείνα που βιώνουμε σε κάθε εικόνα...πρόσωπο ή κατάσταση διαμορφώνουν κάθε συναίσθημά μας...και όχι μόνο...

Η ερμηνεία που δίνουμε σε κάθε γεγονός δεν δημιουργεί -αναποφεύκτως- τα διάφορα συναισθήματα...???

Σε μια καλή κουβέντα...αισθανόμαστε όμορφα συναισθήματα ενώ σε μια ειρωνική ή εχθρική αισθανόμαστε άσχημα συναισθήματα...στην συνέχεια μπορεί να αισθανθούμε συναισθήματα κακίας ή φιλικότητας έναντι των απέναντί μας...έτσι δεν είναι αδελφέ μου..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 21:37:06  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ετσι ακριβως ειναι Εαρινε,αλλα επι του λογου ομως εν χριστο αδελφος Αρχιμανδριτης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 22:47:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ετσι ακριβως ειναι Εαρινε,αλλα επι του λογου ομως εν χριστο αδελφος Αρχιμανδριτης.



Καλησπέρα Καποδίστρια , τι κάνεις φίλη μου..???
Ο Αρχιμανδρίτης δεν μας απαντάει , προφανώς συμφωνεί..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 14:05:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αρχιμανδρίτης 22/02/2011, 15:40:19
Μην αφήνετε τον Σατανά να μπαίνει μέσα σας παιδιά μου. Αν υποφέρετε όλοι τόσο πολύ, μπορείτε να οργανώσετε μια ομαδική ψυχοθεραπεία με έναν καλό ψυχίατρο. Μπορεί να γλυτώσετε και τα χάπια αν μιλήσετε πιο ελεύθερα ο ένας στον άλλο και μάλλον θα σας έρθει και πιο φθηνά.
Ο θεός να σας προσέχει.

Εγώ θα αντιπρότεινα φίλε Αρχιμανδρίτη , αντί να πάμε σε ψυχίατρο για ψυχοθεραπεία και ψυχοφάρμακα , να μαζευτούμε όλοι μας στον Άγιο Κυπριανό , κατά Χασιά μεριά , να μας κάνης ένα ομαδικό εξορκισμό για να φύγουν τα Δαιμόνια , και ύστερα να πάμε όλοι μαζί , να καθίσουμε σε μια από τις υπέροχες ψησταριές εκεί κοντά να το γλεντήσουμε με κοψίδια και μπόλικο κρασάκι , για την σωτηρία των ψυχών μας απ’ αυτά . Έτσι δεν είναι πιο ωραία ;



*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αρχιμανδρίτης
troll


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 15:18:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αρχιμανδρίτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αδελφέ Πλάτωνα θα σου μεταφέρω κάτι από το βίβλιο του Νικολάου Μαργιωρή: Η ΘΕΟΥΡΓΙΑ ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΤΟΝ ΑΙΩΝΙΟ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ.

Τι είναι ο μυστικισμός; Μυστικισμός είναι η έλξη που αισθάνεται η πνευματοψυχή μας, να ενωθεί οπωσδήποτε με την Αιώνια Μονάδα, με τον ένα και μόνο Θεό. Η σύνδεση απ'τη ζωή αυτή με το Αιώνιο και άπειρο, είναι το μόνο θέλημα και το μόνο επιδιωκόμενο, απ' τον εξεληγμένο άνθρωπο της κάθε εποχής και φυσικά και της δικής μας της μεταβατικής και ακατανόητης τούτης εποχής.

Ο μυστικισμός, εμφιλοχωρεί σε ανώτερες ψυχές και τις κατακτεί. Ανέρχεται τις κλίμακες της αξιαρχίας με μια εκπληκτική ταχύτητα και φτάνει στο σκοπό του και δένεται εκεί τόσο σφιχτά και τοσο δυνατά, που την κάλουμε αυτη την εναγκάλιση ΕΝΩΣΗ.

Edited by - Αρχιμανδρίτης on 23/02/2011 15:23:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 15:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι όμορφα εκει φίλε αρχιμανδριτη, τόσο όμορφα που η ένωση αυτη δεν επιτρέπει να κανείς, οτιδήποτε μη σωστό. 

Ακομα και να χάνεις το χρόνο σου, με ανούσια πράγματα. 

Νομίζω πως τα λέγαμε παλια οι δυο μας, με τον καιρό ίσως να διακρίναμε πως η φιλοσοφία, και ο μυστικισμος, συναντουνται και προχωράνε μαζί μετα απο ένα σημείο.  

Να είσαι καλα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αρχιμανδρίτης
troll


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 15:55:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αρχιμανδρίτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αδελφέ Europaios2 η τοποθέτηση σου εμπεριέχει σοφία και μεγάλες αλήθειες.

Σε συνάρτηση με τον συσχετισμό σου, για τα χρήματα και τον νεοπαγανισμό, εγώ θα προσθέσω ότι και ο παλαιός και ο νέος παγανισμός είναι μια πνευματική φούσκα, όπου πολλοί μπορεί πολλοι έξυπνοι και διορατικοί επενδυτές (όπως π.χ ο αδελφός Κηφέας και ίσως ο Πλάτωνας και άλλοι) να γίνουν πλούσιοι(σίγουρα όχι οι αντιχριστιανοί),αλλά σε κάποια φάση θα έρθει το κραχ και η φούσκα θα σκάσει και αυτοί που θα πτωχεύσουν θα είναι πολύ περισσότεροι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 15:58:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κραχ θα ειναι η δευτερα παρουσια?
Σωσε τον κοσμο Λουπους,μονο εσυ μπορεις!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αρχιμανδρίτης
troll


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 16:10:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αρχιμανδρίτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι αδελφέ Νικόμαχε. Το κραχ θα έρθει απο την αφέλεια και την ανοησία των επενδυτών.

>

Βασικά αδελφέ Πλάτωνα, θεωρώ ότι αυτός είναι ο δικός σου δρόμος και σου
προτείνω ανεπιφύλακτα να μελετήσεις τα βιβλία του Νικόλαου Μαργιωρή.
Ίσως σε κάποια φάση σε κάποιο άλλο θέμα, να τα πούμε και σε σχέση με
τις διαφορές του μυστικισμού και του αποκρυφισμού(του Σατανισμού όπως
λένε οι θεολόγοι μας).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 16:13:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε σεβασμιωτατε ομιλησατε δια πνευματικον
κραχ και ουχι οικονιμικον!Μπορειτε να προβειτε εις
διευκρινισεις?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αρχιμανδρίτης
troll


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 16:27:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αρχιμανδρίτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα δεν χρειάζετε να πω κάτι άλλο σε σχέση με αυτά που είπε ο Europaios2.

Μιλάμε για τους ανθρώπους χωρίς προσωπικότητα, που γεμίζουν το κεφάλι τους με μπούρδες και καλιεργούν την αλαζονία τους, απλά και μόνο για αισθάνονται διανοτητικά ανώτεροι και ξεχωριστοί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 16:32:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστα σεβασμιωτατε
θα μιλας ασφαλως για το 98% της
ανθρωποτητας.Με βρισκεις συμφωνο.
Καλο απογευμα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 16:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αρχιμανδρίτης

Βασικά αδελφέ Πλάτωνα, θεωρώ ότι αυτός είναι ο δικός σου δρόμος και σου 
προτείνω ανεπιφύλακτα να μελετήσεις τα βιβλία του Νικόλαου Μαργιωρή.
Ίσως σε κάποια φάση σε κάποιο άλλο θέμα, να τα πούμε και σε σχέση με
τις διαφορές του μυστικισμού και του αποκρυφισμού(του Σατανισμού όπως
λένε οι θεολόγοι μας).
.................

Τον αποκρυφισμο δεν τον γνωρίζω φίλε αρχιμανδριτη, η γνωρίζω επιφανειακά πράγματα.

 Απο μαργιωρη είχα διαβάσει παλια κάτι που είχαν παραθέσει εδώ μέσα, άλλοι φίλοι χριστιανοί. 

Πάντως όσους παρεθεσες αλλού, απο τους φιλόσοφους, πυθαγωρα, Πλάτωνα, πλωτινο, μα και αλλους φιλοσοφους, δεν τους έχω απλά διαβάσει, μα κατανοήσει.

Τώρα αν λέει τα ίδια ο μαργιωρης, παω πάσο,
 μα σίγουρα αγκαλιάζει τον χριστιανισμό, κάτι που στη νόηση μου, (εκει, στη ένωση) πας γυμνός, όπως σε έκανε η μαμά, (πνευματικά), 
διαφορετικά το όλο γίνεται δύσκολο. 

Έχεις κάτι απο εδώ, (ισμο) και κάτι που είναι εκει, και δεν γνώριζεις, μα το εδω θα προβάλει πάντα κάτι στο εκει, σαν αλήθεια. 

Βέβαια έτσι τα βλέπω, και έτσι με βρήκε, Το εκει, (δεν πήγα) να μην γνωρίζω, όπως ένα βρέφος.

Όταν σε βρει αυτο, δε γίνεται ουδεμία προσπαθεία απο εσένα. Συμβαίνει, όπως ένας σεισμός, όταν τελειώσει έχει καταστρεψει την ψευδαίσθηση,

That's all...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αρχιμανδρίτης
troll


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 16:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αρχιμανδρίτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Μαργιωρής είναι ο πιο γνήσιος νεοπυθαγόρειος της νέας Ελλάδας και φυσικά είναι και χριστιανός. Χριστιανισμός δεν είναι μόνο το δόγμα που εξυπηρετεί και πολιτικές σκοπιμότητες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 20:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aδελφέ Αρχιμανδρίτη, τα λες πολύ όμορφα!

Απλά μόνο να υπερτονίσω ότι μπορεί κάποιοι, όπως πολύ σωστά λες, να γίνουν πλούσιοι στην τσέπη, αλλά αυτό θα γίνει εις βάρος της ψυχής τους! Και τι να τα κάνει τα πλούτη κάποιος όταν έχει απολέσει το πολυτιμότερο?
Ποιος είναι αυτός που απεβίωσε και πήρε αυτά μαζί του, ενέχυρο στην μετέπειτα ζωή?

Και εδώ ακριβώς έρχεται κανείς να θαυμάσει το βιβλίο του Ιώβ για το κάλλος του.

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ


Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy