ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ συζητήσεις για κοντινό ή μελλοντικό πόλεμο - Νο. 6
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 15:07:56  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
ευχαριστα ή δυσαρεστα?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Varragos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 15:14:31  Εμφάνιση Προφίλ
Κακά τα ψέματα, βρε παιδιά, μιλάμε για ένα θέμα που άπτεται της ιστορίας των μεταναστεύσεων. Τα "Κόκκινη Μηλιά" και Βόρειος Ήπειρος και Πόλη είναι αποτέλεσμα κάποιων ιστορικών γεγονότων.

Στην γειτονιά μας μόνο με τους Αλβανούς (σε μεγάλο μέρος τους)έχουμε συγγενική σχέση. Όλοι οι άλλοι έρχονται από μακριά. Οι Τούρκοι είναι Μογγόλοι, οι Βούλγαροι Τουρκο-Σλάβοι και οι FYROMians ακόμη περισσότερο Τουρκο-Σλάβοι. Και με τους Αλβανούς, που θα έπρεπε να είμαστε αδέρφια με όλη τη σημασία της λέξης έχουμε σχέσεις σχεδόν το ίδιο άθλιες όσο με τους Τούρκους. Μην ομφαλοσκοπούμε. Μην κοιτάμε τι γίνεται μόνο γύρω από την Ελλάδα και αν μας περικυκλώνουν "λύκοι". Ας κάνουμε zoom out στον χάρτη και ας δούμε γύρω από ποιον δημιουργούνται ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ τα προβλήματα. Μήπως οι δικοί μας "λύκοι" είναι μόνο παραφυάδες του μεγάλου Γκρίζου Γείτονα, όμοιες με τις παραφυάδες της Κύπρου, του Κουρδιστάν, της Αρμενίας, της Αλεξανδρέττας, του Κοσόβου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Varragos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 15:34:44  Εμφάνιση Προφίλ
Πώς έρχεται καπάκι ένα τυχαίο γεγονός στο καλύτερο σημείο μιας συζήτησης...

http://infognomonpolitics.blogspot.com/2011/05/blog-post_1686.html

Το υπουργείο Εσωτερικών και η Διεύθυνση Αλλοδαπών της Γερμανίας απασχολήθηκαν την περασμένη Παρασκευή με το "πρόβλημα" το οποίο φαίνεται έχουν δημιουργήσει "κάποιες ομάδες δεύτερης και τρίτης γενιάς" μεταναστών από την Τουρκία οι οποίες, σύμφωνα με καταγγελίες εκκλησιαστικών και άλλων γερμανικών οργανώσεων "διαφέρουν ελάχιστα (...) είτε καθόλου" από τις νεοναζιστικές οργανώσεις και τους ισλαμιστές που έχουν εμφανιστεί τα τελευταία χρόνια στην Γερμανία.

Η πρώτη, μεταξύ άλλων, καλεί τους τούρκικης καταγωγής Γερμανούς να απαιτήσουν "αυτονομία για τους Τούρκους της Γερμανίας με απώτερο στόχο αυτόνομη, ανεξάρτητη διακυβέρνηση. Τα σήματα και οι επιγραφές στη Γερμανία να γράφονται τούρκικα, στα σούπερ Μάρκετ οι πληροφορίες να είναι στα τούρκικα. Θέλουμε η Βόρεια Ρηνανία-Βεστφαλία να γίνει το πρώτο ομοσπονδιακό τούρκικο κρατίδιο. Σε απώτερο στάδιο και το Βερολίνο να γίνει αυτόνομη τούρκικη περιοχή. Η ομοσπονδιακή κυβέρνηση να επιστρέψει στη Βόννη". [Ση. Το τούρκικης καταγωγής στοιχείο αποτελεί το 14% ως 21% του πληθυσμού στη Βεστφαλία και στο Βερολίνο, αντίστοιχα].

Να αυτονομηθούν ποιοι; Αυτοί που πήγαν υποτίθεται για να δουλέψουν. Αυτός ΑΚΡΙΒΩΣ είναι ο επεκτατισμός και η δημιουργία μειονοτήτων.

Με όλη την καλή διάθεση, ποια η γνώμη σας φίλοι Aitherovamon και Craven, πρέπει η γερμανική περιοχή της Ρηνανίας-Βεστφαλίας να γίνει τουρκικό κρατίδιο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 15:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
quote:

φίλε διακρίνω μια εμπάθεια στα λεγόμενα σου και δεν ξέρω το γιατί;
κατεσένα δηλαδή εάν αύριο χάσουμε κάποια νησιά στο ΑΙγαίο ή την θράκη και την Μακεδονία δεν πειράζει, αφού έτσι χαράσονται τα σύνορα ,δεν πρέπει να πολεμήσουμε πόσο μάλιστα να τα διεκδικήσωμε....

Συγνώμη φίλε μου.. εμπάθεια έχει αυτός που διαστρεβλώνει τα λόγια των άλλων.. εγώ ξέρω καλά τι διαβάζω απο μερικούς.. εσύ ξέρεις τι διαβάζεις? γιατί αν διάβαζες τι έγραψα (έγραψα ξεκάθαρα πως δεν πρέπει να κάνουμε καμιά υποχώρηση και να απαιτούμε σεβασμό των συνόρων κτλ κτλ κτλ) δεν θα τα γραφες αυτά.. Επίσης συμφώνησα μαζί σου και το έγραψα απλά σου είπα ότι αυτά που μου έγραψες δεν έχουν σχέση με αυτά που είχα γράψει εγώ (μιας και ήταν απάντηση) και ξαφνικά μου μιλάς για εμπάθεια και είναι σαν να μην έχεις διαβάσει καν τι έχω γράψει αφού μου την λές για πράγματα που πρώτος έχω αναφέρει..
επειδή λοιπόν δια τις διαστρέβλωσης συζήτηση δεν γίνεται και έχω ξαναδηλώσει πως σε όποιον ακολουθεί τέτοια τακτική απο εμένα τέλος κάθε συζήτηση, έτσι και εδώ τέλος η συζήτηση.. τόσο απλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 16:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
quote:

Θα μου επιτρέψετε μία παρέκβαση εις βάρος του θέματος προς απάντηση των προλεχθέντων.

Οι φράσεις αυτές προφανώς χρησιμοποιούνται από ειδικές δυνάμεις και άλλες "εξαιρετικά πειθαρχημένες" ομάδες του σταρτού προκειμένου να ανυψώσουν το ηθικό.


Αυτό τώρα που κολλάει? γιατί εσύ έχεις την εντύπωση πως οι Τούρκοι κυκλοφορούν στον δρόμο φωνάζοντας τα συνθήματα που λέτε ενώ εδώ το κάνουν μόνο στον στρατό (δεν μιλάμε για ακροδεξιά στοιχεία που είναι ίδια σε κάθε χώρα.. για τον απλό λαό μιλάμε). Όπως δεν το κάνουν εδώ δεν το κάνουν και εκεί. Έχω την εντύπωση πως μιλάτε εκ του ασφαλούς χωρίς να έχετε πατήσει ποτέ στην Τουρκία ή χωρίς να έχετε συνομιλήσει με κανέναν Τούρκο. Έτσι με την φαντασία δουλειά δεν γίνεται όμως φίλε μου.

quote:

Σκοπός είναι να ξεχωρίζεις τον πόλεμο από τους αμάχους και να ΜΗΝ κάνεις καφριλίκια. Χαρακτηριστικά αναφέρω συμπεριφορές Γερμανών και Βουλγάρων κατά τον 2ο Π.Π. σε περιοχή της Μακεδονίας. Καφρίλες έκαναν οι απλοί στρατιώτες. Οι αξιωματικοί, και γερμανοί και Βούλγαροι, ήταν υποδειγματικοί. Διαφορά εκπαίδευσης και παιδείας...

Αυτά είναι παραμύθια.. ξέρουμε καλά τι έκαναν αξιωματικοί του Γερμανικού στρατού.. Το αν κάποιος αξιωματικός φερθεί καλά ή όχι είναι θέμα ανθρώπου καθώς και το πόσο τον έχουν ποτίσει με μίσος, πόσο σκεπτόμενος είναι κτλ κτλ και όχι λόγω καταγωγής όπως εκεί το πάτε. Ο ψυχάκιας είναι το ίδιο ψυχάκιας είτε είναι στην Τουρκία είτε στην Γερμανία είτε στην Ελλάδα όσο και να χτυπιέστε. Τώρα το αν απο μικρό οι γονείς σε έχουν γαλουχίσει με μίσος για τον γείτονα σου τότε ένας λόγος παραπάνω αν είσαι και ψυχάκιας ταυτόχρονα να το κάνεις και με χαρά και με μίσος. Δυστυχώς αυτή είναι η φύση του πολέμου και όσο δεν το καταλαβαίνετε ξαναλέω τόσο επικίνδυνο είναι (ειδικά όσους περιμένουν τα "γεγονότα" πως και πώς και χέστηκαν για τα γυναικόπαιδα και για τις έγγυες που ο ψυχάκιας θα τους σκίσει την μήτρα.. αρκεί να πάρουμε την πόλη..)

quote:

Άρα δεν έπρεπε να έχουν γίνει οι Βαλκανικοί Πόλεμοι......

Άσχετο.. πως στο καλό κάνετε τέτοιους συνειρμούς και δεν μπορείτε να κάνετε μια λογική συζήτηση? μιλάμε για την σημερινή εποχή με την παρατεταμένη ΕΙΡΗΝΗ όπως γράφω και μου μιλάς για μια εποχή που ο ένας πόλεμος διαδεχόταν τον άλλο και τα σύνορα άλλαζαν ανα 10 χρόνια.. τι στο καλό σχέση έχει? με το να πετάτε κάτι άσχετο δημιουργείτε επιχειρήματα? θα ήθελα πραγματικά να ήξερα... τι να πω

quote:
Καλά, δεν πήγαμε και στην άλλη άκρη του κόσμου! Κολυμπήσαμε απέναντι από την Χίο και την Σάμο! Έλεος δηλαδή!

Που σημαίνει? ότι είναι λίγο και πρέπει να πάμε για περισσότερα?

quote:
Για χιλιετίες υπήρχαν περιοχές αποκλειστικά ελληνικές και περιοχές αραιής παρουσίας Ελλήνων. Παράδειγμα: Σικελία, Κρήτη και Κύπρος καταλήφθηκαν την ίδια περίπου περίοδο από Σαρακηνούς. Περιοχές αναμφισβήτητα ελληνόφωνες. Η πρώτη πέρασε σε Νορμανδούς και μετά σε φράγκους επικυρίαρχους και δε συμμαζεύεται, και οι άλλες δύο επέστρεψαν στον έλεγχό μας.

Και ξαφνικά η Σικελία πήγε πολύ μακριά... Όπως το Καστελόριζο...


Που σημαίνει? ότι πρέπει να την διεκδικήσουμε την Σικελία? να την θεωρήσουμε Ελληνική? τι ακριβώς και τα αναφέρεις αυτά? Ο σκοπός ποιός είναι ακριβώς?

Τέσπα για να το ξεκαθαρίσουμε και να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις και κυρίως παρερμηνείες, ξεκάθαρα ξαναλέω ΚΑΜΙΑ παραχώρηση σε κανέναν, ΣΚΛΗΡΗ απάντηση σε όποιον πάει να πειράξει κυριαρχικά δικαιώματα μας (μέσα και έξω απ την χώρα) ΚΑΝΕΝΑ νέο Ίμια, ΑΠΑΙΤΗΣΗ σεβασμού απ τους γείτονες μας και ΚΑΜΙΑ υποχώρηση σε συμφωνημένα σύνορα, σε ονόματα κτλ ΑΛΛΑ μέχρι εκεί.. το απο ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ είναι που σχολιάζω... επίσης ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είπε να ξεχάσουμε την ιστορία μας ή ότι δεν κάναμε καλά που ξεσηκωθήκαμε ή ότι δεν κάναμε καλά που αντεπιτεθήκαμε ή ότι δεν κάναμε καλά που ανεξαρτητοποιηθήκαμε που μεγαλώσαμε τότε τα σύνορα μας που που που.. αυτά είναι ΑΣΧΕΤΑ όμως με το τι λέμε για το τώρα που τα δεδομένα είναι ΆΛΛΑ.. που υπάρχουν συμφωνίες, ειρήνη, διπλωματία που που που.. ξεκάθαρο?


Edited by - Craven on 25/05/2011 16:24:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crisis2050
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 17:29:37  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Craven δεν θα συμφωνήσω μαζί σου για την ειρήνη.

Σε ειρηνική κατάσταση βρίσκονται οι Βέλγοι που είπατε παραπάνω, εμείς με νεκρούς από το 74 και μετά δεν μπορούμε να λέμε ότι έχουμε ειρήνη.
Αν είχαμε ειρήνη νομίζω ότι δεν θα χρειαζόμασταν όπλα...
Αν είχαμε ειρήνη δεν θα είχε θέμα αυτή η συζήτηση...
Το αν είναι τα Μικρασιατικά παράλια Ελληνικά η όχι νομίζω ότι δεν σηκώνει κουβέντα. Δεν μίλησε κανείς για Ινδία, Αίγυπτο και άλλα μέρη όπου οι Έλληνες περάσαμε, μιλάμε για μέρη τα οποία τα κατοικούσαμε επί χιλιετίες και μας διώξανε με σφαγές. Και όχι αιώνες παλιά... Ακομά δεν έχουν περάσει 100 χρόνια.

Και για να θέσω το στίγμα μου...
Δεν είμαι ακροδεξιός, ακροαριστερός.
Είμαι άνθρωπος που πέρασα από ακροδεξιές συνθέσεις, παρακολούθησα ακροαριστερές τοποθετήσεις και κατέληξα πως όλα αυτά είναι ακόμα ένας τρόπος να ελεγχθούν, οι ανήσυχες (αυτή την φορά) μάζες.

Το να θέλω όμως να σέβονται το πολιτισμό που άφησα στα εδάφη τους πλέον, είναι δικαίωμα μου. Στην πόλη μου υπάρχει ένα μικρό τζαμί το οποίο έχει αναστηλωθεί και δεν το πειράζει κανένας. Η Αγιά Σοφιά, έχει φιλοξενήσει μέχρι και επίδειξη εσωρούχων...

Όχι δεν επιθυμώ κανένα πόλεμο με τους απέναντι, απεναντίας θα ήθελα να μπορούσαμε να έχουμε τις καλύτερες των σχέσεων ώστε να πηγαίνουμε και να έρχονται και αυτοί. Καλώ θα μας έκανε όλους από όλες της πλευρές.

Δεν δέχομαι όμως ένας καριόλης και ψυχάκιας Τούρκος να μου γαμάει εμένα το μέλλον μου επειδή εξαιτίας του ζώ με το φόβο ότι σήμερα θα γίνει το μπάμ, αύριο θα γίνει το μπαμ...
Δεν δέχομαι για αυτόν τον ψυχάκια να δίνω τα λεφτά που βγάζω για να παίρνω όπλα και όχι για να έχω υγεία και παιδεία...

Και τέλος πάντων κάποια στιγμή πρέπει να τελειώσει το παραμύθι με αυτούς. Αυτό που μας χωρίζει είναι τα πετρέλαια του Αιγαίου που είναι γνωστό ότι υπάρχουν από το 70'. Είναι αναπόφευκτη μια εμπλοκή μαζί τους, τι να κάνουμε να περιμένουμε να μας γαμήσουν... Εεεε όχι.

Νομίζω ότι είμαστε πολλή περήφανοι για να τελειώσουμε ως λαός έτσι απλά.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι δεν τρώγομαι εγώ με αυτούς ούτε και θέλω να πάω να πάρω την Πόλη! Όμως αυτοί δεν είναι έτσι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Varragos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 17:30:29  Εμφάνιση Προφίλ
Λυπάμαι που αναγκάζομαι να το πω αυτό, Craven, αλλά ή πραγματικά δεν πιάνεις τον τρόπο σκέψης μου ή είσαι μέγας τεχνίτης της διαστρέβλωσης. Επειδή το θέλησες, θα τα ακούσεις.

quote:
γιατί εσύ έχεις την εντύπωση πως οι Τούρκοι κυκλοφορούν στον δρόμο φωνάζοντας τα συνθήματα που λέτε ενώ εδώ το κάνουν μόνο στον στρατό

Εννοώ ότι το Τουρκικό κράτος έχει μια ιδιαιτερότητα. Πάντα είχε. Επιφανειακά οι Τούρκοι είναι ένας φιλήσυχος λαός που έχει καλές σχέσεις με τους γείτονές του (δηλαδή το διπλανό σπίτι). Υπάρχουν όμως απειράριθμα παραδείγματα που σε περιόδους αναταραχής στρέφονταν κατά των χριστιανών συντοπιτών τους με πρωτοφανή αγριότητα(ελληνογενών ή μη), αυτών που μέχρι χτες έλεγαν καλημέρα. Εξάλλου, ΜΕΤΑ τον Β' Π.Π. και την συνολική καταδίκη φασιστικών καθεστώτων ανά την Ευρώπη, έχουμε μια Τουρκία που συνταράσσεται από αλλεπάλληλα πραξικοπήματα με την παραμικρή ένδειξη δημοκρατικών πολιτικών ανοιγμάτων. Πώς στην Ελλάδα η Χούντα έτριξε στα 6 χρόνια και έπεσε στα 7, ενώ στην Τουρκία ισχύει πρακτικά μέχρι σήμερα;

quote:
ξέρουμε καλά τι έκαναν αξιωματικοί του Γερμανικού στρατού.. Το αν κάποιος αξιωματικός φερθεί καλά ή όχι είναι θέμα ανθρώπου καθώς και το πόσο τον έχουν ποτίσει με μίσος, πόσο σκεπτόμενος είναι κτλ κτλ και όχι λόγω καταγωγής όπως εκεί το πάτε.

Δεν το πάω εκεί. Μην μου βάζεις λόγια στο στόμα. Λέω πως ένας άξεστος οπλίτης είναι πολύ πιθανότερο να προβεί σε πράξεις βίας εναντίον αμάχων παρά ένας μορφωμένος αξιωματικός, όπως κάνουν οι Αμερικανοί στο Αφγανιστάν κόβοντας δάχτυλα και πατώντας διερχόμενους πεζούς με φορτηγά. Μην ξεχνάς ότι οι Γερμανοί που λες ήταν προϊόν ενός ολοκληρωτικού συστήματος που σκοπό είχε να τους κάνει έτσι. Εγώ προσωπικά, από θέση αξιωματικού, θα μαστίγωνα μπροστά σε πλήθος Τούρκων αμάχων Ελληνα φαντάρο που θα έκανε καφρίλες. Γιατί εκτός από ανθρωπιστικό έγκλημα, είναι κάτι που μακροπρόθεσμα θα εκθέσει την χώρα μου και θα την υποβιβάσει στα μάτια εχθρών και φίλων.

Γι αυτό όχι Γκeμπελισμούς σε μένα, Craven...

quote:
μιλάμε για την σημερινή εποχή με την παρατεταμένη ΕΙΡΗΝΗ όπως γράφω και μου μιλάς για μια εποχή που ο ένας πόλεμος διαδεχόταν τον άλλο και τα σύνορα άλλαζαν ανα 10 χρόνια..

Μου δίνεις γραπτή εγγύηση διατήρησης της παρούσας ειρήνης με υπογραφή Craven S.A.; Όσο μεγαλύτερη η ειρήνη, τόσο σκληρότερος ο επερχόμενος πόλεμος.

quote:
Καλά, δεν πήγαμε και στην άλλη άκρη του κόσμου! Κολυμπήσαμε απέναντι από την Χίο και την Σάμο!

Εννοώ πως το αδιαίρετο της περιοχής του Αιγαίου επιβάλλεται λόγω μορφολογίας. Τα νησιά δεν είναι εμπόδια, είναι γέφυρες για το πέρασμς στις απέναντι ακτές. Άρρηκτα συνδεδεμένα μεταξύ τους. Είναι σαν να λες ότι αλλού ανήκει η Σαλαμίνα και αλλού η Αττική.

quote:
Που σημαίνει? ότι πρέπει να την διεκδικήσουμε την Σικελία? να την θεωρήσουμε Ελληνική? τι ακριβώς και τα αναφέρεις αυτά? Ο σκοπός ποιός είναι ακριβώς?

Που σημαίνει ότι συγκυρίες έφεραν Σικελία και Κρήτη σε διαφορετικά χέρια. Δεν με απασχολεί σε ποια χέρια βρίσκεται η Σικελία τώρα, επειδή ξέρω πως οι Έλληνες κάτοικοί της δεν πέρασαν δια στόματος μαχαίρας. Άλλωστε αποτελεί συνέχεια της ιταλικής χερσονήσου. Και η Κύπρος αποτελεί συνέχεια της Ανατολίας όμως Craven, έτσι δεν είναι; Άρα θα πρέπει να την δώσουμε στην Τουρκία.

Προσοχή λοιπόν στις ύπουλες γενικεύσεις.

Και τέλος,,,

quote:
ξεκάθαρα ξαναλέω ΚΑΜΙΑ παραχώρηση σε κανέναν, ΣΚΛΗΡΗ απάντηση σε όποιον πάει να πειράξει κυριαρχικά δικαιώματα μας (μέσα και έξω απ την χώρα) ΚΑΝΕΝΑ νέο Ίμια, ΑΠΑΙΤΗΣΗ σεβασμού απ τους γείτονες μας και ΚΑΜΙΑ υποχώρηση σε συμφωνημένα σύνορα

Δεν υπάρχει η έννοια "καμία υποχώρηση" στην ιστορική και γεωπολιτική σκακιέρα. Όταν κάποιος είναι συνεχώς επιτιθέμενος και ο διπλανός του συνεχώς αμυνόμενος, ο επιτιθέμενος θα αρχίσει να τον διαβρώνει αργά αλλά σταθερά. Ο μηχανισμός είναι: "αμφισβήτηση -> συνομιλίες -> μοίρασμα αμφισβητούμενης περιοχής αμυνόμενου 50-50" και συνεχίζει έτσι όσο το βατραχάκι δεν πηδάει έξω από την κατσαρόλα. Η επιθετικότητα αντιμετωπίζεται με ίση και αντίθετη "επιθετικότητα-ενεργητικότητα".

Φαντάσου μετά από 3-4 γενιές την χώρα να συνεχίσει το ίδιο βιολί στην εξωτερική πολιτική. Τότε τα δισέγγονά μου θα μιλούν για αλύτρωτη Λάρισα και τα δισέγγονά σου θα υποστηρίζουν "Καμία παραχώρηση κάτω από τα Τέμπη".

Θέλω να πιστεύω πως απλά παρανόησες όοοοοολα αυτά τα λεγόμενά μου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Varragos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 17:37:18  Εμφάνιση Προφίλ
Το παραπάνω κάντο "αλύτρωτη Βέροια"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 18:00:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
quote:

Γι αυτό όχι Γκeμπελισμούς σε μένα, Craven...

Θέλω να πιστεύω πως απλά παρανόησες όοοοοολα αυτά τα λεγόμενά μου...


Και εγώ θέλω απλά να πιστεύω πως είσαι απλά στον κόσμο σου.. άντε καλή συνέχεια

..

@Crisis2050
Μα.. συμφωνώ απόλυτα με όσα λες και αν διάβαζες προσεκτικά τι λέω θα το έβλεπες και εσύ.. με σένα δεν διαφωνώ κάπου.. αυτή την στιγμή η Τουρκία είναι (η θεωρεί ότι είναι) στην μεριά του δυνατού όπως ήταν κάποτε και όπως είπα ο δυνατός κάνει καφρίλες και επιτίθεται συνήθως (και εκμεταλλεύεται καταστάσεις) και εμείς δεν πρέπει να κάνουμε καμιά παραχώρηση και φυσικά σε οποιαδήποτε κίνηση να απαντήσουμε και ακόμα και να αντεπιτεθούμε όχι γιατί είμαστε πολεμοκάπηλοι αλλά γιατί διεκδικούμε την ελευθερία μας και την ακεραιότητα των συνόρων μας και δικαιωμάτων μας. Που ακριβώς διαφωνούμε σε αυτό για εξήγησε μου γιατί θα με τρελάνετε ειλικρινά.. πόσο πιο ξεκάθαρα να το πω πες μου? Ακριβώς αυτό που λες εσύ όμως λεω πως δεν θα αποζητήσω ΕΓΩ (η Ελλάδα) τον πόλεμο, δεν θα θελήσω να πάρω την πόλη ή την μικρά ασία γιατί θεωρώ ότι είναι Ελληνικά αυτό είναι το ΑΛΛΟ άκρο.. διαφωνούμε κάπου σε αυτό και δεν το κατάλαβα? Λες αν πίστευα πως είμαστε σε ειρηνική περιοχή (άλλο η περίοδος ειρήνης άλλο η επικίνδυνη περιοχή να συμβεί κάτι γιατί τα μπερδεύετε στο μυαλό σας συνέχεια αυτά τα 2?) να έλεγα πως πρέπει να κάνουμε αυτό και εκείνο? θα έλεγα όπως λες μια χαρά είμαστε δεν πρέπει να κάνουμε τίποτα όπως κάνει και ο Ολλανδός. Δεν είμαστε έτσι και γιαυτό γράφω πως πρέπει να αντιδράμε. Δεν διαφωνώ με σένα λοιπόν αλλά εξήγησα ξεκάθαρα (πόσο περισσότερο πια.. ) για το τι διαφωνώ και με ποιους..
Με ότι έγραψες πάντως ξαναλέω συμφωνώ απόλυτα, τα ίδια πράγματα είπα απλά με περισσότερο "πάθος" και "στόμφο" και την είπα προς αυτούς που θεωρώ πως επικίνδυνα κάνουν το ανάποδο απ αυτό που λέμε..
Μεταξύ μας πάντως κανένας ψυχάκιας καριόλης όπως λες τούρκος δεν σου καλλιεργεί φόβο (αν εννοείς τον απλό Τούρκο που διαβάζει ένα forum όπως εσύ) τον φόβο τον καλλιεργούν οι κυβερνήσεις και ειδικά ο στρατός στην Τουρκία για τους δικούς τους λόγους. Το θέμα είναι εμείς πρέπει να επιτρέπουμε σαν κράτος (αλλά και σαν απλός κόσμος) να νοιώθουμε φόβο? γιατί? κλασομπάμιες είμαστε? όχι ρε φίλε εδώ είμαστε και όπως κάποτε ειπώθηκε μολών λαβε.. δεν θα κάθομαι να φοβάμαι για τις φανφάρες του κάθε στρατηγάκου στην Τουρκία.. αν έρθει η ώρα να πολεμήσουμε θα το κάνουμε. Εγώ θα το κάνω με πάθος και χωρίς κανένα καφριλίκι ενώ όπως είπε (σωστά) ο Βαράγγος αν δω κανέναν να κάνει οποιαδήποτε καφρίλα δίπλα μου ορκίζομαι πως θα του φυτέψω μια σφαίρα επιτόπου. Αλλά ξαναλέω όπως ξαναείπα κάπου, όλοι οι Ελληναράδες που θέλουν την πόλη και μας βρίζουν εμάς σαν ανθέλληνες ή αναίσθητους, όταν μας την πέσουν (που θα γίνει πιθανόν κάποια στιγμή) θα πολεμήσουν ή θα λακίσουν και θα πρέπει εμείς να σώσουμε την γυναίκα τους και το παιδί τους? Φυσικά και δεν θα τελειώσουμε έτσι απλά ούτε κανένας Γιωργάκης έχει το δικαίωμα και την δύναμη να μας τελειώσει.. ορίστε εδώ είναι η ευκαιρία μας να τους διώξουμε όλους και να τα αλλάξουμε όλα αλλά χωρίς να βρεί ευκαιρία και ελεύθερο έδαφος κάθε ακραίο στοιχείο να εκμεταλλευτεί καταστάσεις. Στο χέρι μας είναι να κατεβάσουμε την κυβέρνηση, να διώξουμε το ΔΝΤ, να βρεθούν κάποιοι με πυγμή (χωρίς φασιστικές διαθέσεις όμως.. δεν μπορώ να σκεφτώ δυστυχώς κανέναν σήμερα) να τρίξουν τα δόντια και στους απέναντι και να διεκδικήσουμε τα δικαιώματα μας σαν χώρα. Γιατί δεν το κάνουμε? μας φταίνε οι Τούρκοι? οι ξένοι? ο ανάδρομος Ερμής ή ο σταρχιδισμός μας σαν λαός? Σωστά λόιπόν λες πως έχουμε κάποια πράγματα σαν κράτος που τα θέλουν οι γύρω μας και κακά τα ψέμματα όσο και να σας αρέσει (όχι εσένα) να δουλεύεστε κάποιοι, όποιον και να είχαμε γείτονα, με αυτά που έχει η χώρα (αιγαίο, πετρέλαια, κοιτάσματα, γεωστρατηγική θέση κτλ κτλ) θα τα εποφθαλμιούσε και αν τύχαινε να ήταν κάποια στιγμή δυνατότερη απο εμάς θα έκανε τα ίδια με την Τουρκία.. ή θεωρεί κανείς πως αν είχαμε δίπλα μας τους Άγγλους ή τους Αμερικάνους ή ακόμα και τους Βέλγους με εμάς εδώ και εκείνους εκεί που είναι η Τουρκία, θα είχαμε ήρεμους τους περασμένους αιώνες? απλά δουλευόμαστε. Απο εμάς εξαρτάται λοιπόν το τι δείχνουμε στους άλλους. Ξαναλέω όμως για 20η φορά άλλο η πυγμή που θα δείξεις και άλλο η επιθετικότητα ή οι εθνικιστικές φανφάρες του στυλ θα μπούμε στην πόλη, θα πάρουμε την μικρά ασία και άλλα τέτοια.. αυτό όσο και αν μου το παίζουν "εμείς δεν είμαστε των άκρων" μερικοί μόνο στα άκρα ανοίκουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crisis2050
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 18:10:55  Εμφάνιση Προφίλ
Με αυτά που έγραψες μόλις τώρα νομίζω ότι λέμε όλοι το ίδιο πράγμα απλά όλοι με διαφορετικό τρόπο.

Ούτε ο Varaggos από ότι κατάλαβα λέει να πάμε να την πέσουμε στους Τούρκους γιατί είναι δικά μας μέρη. Απλά και αυτός θέτει το θέμα του σεβασμού:

Εντάξει ότι κατάκτησες, κατάκτησες, σεβάσου όμως αυτά τα πράγματα που αφήσαμε πίσω, δώσε μας εύκολη πρόσβαση και χωρίς ανατολίτικες πονηριές και επιτέλους πάψε να προσπαθείς να μας κατασπαράξεις...

Κατάλαβα λάθος φίλε Varaggo;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 18:13:33  Εμφάνιση Προφίλ
Λυπάμαι που διαβάζω όλα αυτα απο νέα παιδιά.

Δεν έχετε ιδέα τι σημαίνει Τούρκος.

Κάποιος μεγάλος είπε την εξής σοφή κουβέντα.

Η ανθρωπότητα πρέπει να εξαφανίσει την Τούρκικη φυλή
αν θέλει να προχωρήσει μπροστα!

Σας παρακαλώ επειδη μου διαφεύγει το όνομά του,αν κάποιος
το ξέρει ας το ποστάρει.

Και αυτό τα λέει όλα.
Κάποιοι μας έστειλαν τους Ρωμαίους,μετά τους Τούρκους,μετά τους
Σλάβους!Πρίν απο όλους αυτούς μας έστειλαν τους Μήδους.
Γιατί άραγε?
Για να καθόμαστε σήμερα να μιλάμε για δικαιώματα στούς βαρβάρους?
Τι είπες Craven?Για τον ψυχάκια Τούρκο,που σε απειλεί και σε
εξαναγκάζει σε εξοπλισμούς?
Σωστα και σωστότατα αυτα.
Αντε λοιπόν να ξεμπερδεύουμε μια και καλή με τον βάρβαρο αυτό
λαό.
Τι είπες Varragos?Φιλήσυχος λαός οι Τούρκοι?Απο ποιόν πλανήτη
ήρθες παιδί μου?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Varragos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 18:15:35  Εμφάνιση Προφίλ
Το θέμα δεν είναι μόνο τι πρέπει να κάνουμε σε τακτικό επίπεδο (στρατός-διπλωματία) αλλά και γιατί το κάνουμε, ποιος ο λόγος να το κάνουμε.

Αν αύριο έρθει κάποιος μου δώσει την Δυτική Ευρώπη δεν την θέλω. Δεν με ενδιαφέρει, δεν έχω δεσμούς με αυτήν. Μου είναι αδιάφορη, πώς να το κάνουμε δηλαδή...

Έχουμε την θέληση να απαντήσουμε με απώθηση σε μια σοβαρή πρόκληση των Τούρκων; Αν ναι, τι θα κάνουμε τα εδάφη που θα καταληφθούν (σε στρατηγικό επίπεδο Ανατ. Θράκη); Θα τα κρατήσουμε; Θα τα δώσουμε πίσω στους Τούρκους; Θα τα δώσουμε σε τρίτους να τα προσέχουν; Τι στον π@@τσο θα τα κάνουμε; Υπάρχει συναίσθηση στους πολίτες μιας τέτοιας εξέλιξης ή αν συμβεί θα καθόμαστε σαν χάχες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Varragos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 18:23:09  Εμφάνιση Προφίλ
Επειδή οι απαντήσεις πέφτουν βροχή:

@Crisis2050
Απάντησα λίγο πριν

@ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Φιλήσυχοι είναι όλοι οι λαοί σε περιόδους στασιμότητας. Αλλά ο έμφυτος φασιμός της ορδής τον οποίο δεν έχουν ξεπεράσει όλους αυτούς τους αιώνες, συνδυασμένος με ισλαμικό φονταμενταλισμό, έρχεται στην επιφάνεια σε περιόδους αναταραχής. Σίγουρα δεν είμαι εγώ αυτός που θα αποκαλέσω γενικά τους Τούρκους φιλήσυχο έθνος! Θεός φυλάξοι!

Πληροφοριακά, διαβάζω συχνά την τουρκική αποψη για γεγονότα ελληνο-τουρκικών συρράξεων στην wikipedia, με την βοήθεια του Google Translate. Παρατηρείται κάτι ενδιαφέρον... Όταν μιλούν για απώλειες Τούρκων στρατιωτών στον πόλεμο (π.χ. Κύπρος), γράφουν "μαρτύρησαν Χ στρατιώτες" και όχι "σκοτώθηκαν Χ στρατιώτες". Δηλαδή μαρτύρησαν στο όνομα του Αλλάχ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crisis2050
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 18:27:23  Εμφάνιση Προφίλ
Νικόμαχε νομίζω ότι δεν μπορείς να ξεκαθαρίσεις με δική σου (ως κράτος) πρωτοβουλία την υπόθεση με την Τουρκία.
Μια δικιά τους πρόκληση θα είναι η ευκαιρία μας επιτέλους να τελειώνουμε με αυτούς.

*Εγώ χαρακτήρισα ψυχάκιδες τους Τούρκους (όχι τον λαό)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 18:29:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
Ορισμένες πολύ σοβαρές πληροφορίες – καταγγελίες έχουν φθάσει στο «defencepoint.gr» οι οποίες αφορούν στις τουρκικές ασκήσεις που ακυρώθηκαν οι οποίες εάν αληθεύουν συνιστούν ένα ακόμη σοβαρό ολίσθημα της ελληνικής πολιτικής ηγεσίας. Κατά συνέπεια, εξηγήσεις και διευκρινίσεις θα ζητηθούν τόσο από το υπουργείο Εξωτερικών όσο και από το υπουργείο Εθνικής Άμυνας, όπου μέχρι στιγμής συναντάμε σφραγισμένα χείλη, κάτι που επιτείνει την καχυποψία…

Οι πληροφορίες αναφέρουν για την ακύρωση των τουρκικών ασκήσεων κλείστηκε πολιτική συμφωνία σε ανώτατο επίπεδο, χωρίς να διευκρινίζεται εάν το επίπεδο αυτό είναι Παπανδρέου – Ερντογάν ή Δρούτσας – Νταβούτογλου.

Η συμφωνία προβλέπει ότι σε αντάλλαγμα για την ακύρωση των τουρκικών ασκήσεων και την παρέμβαση για την αποτροπή κλιμάκωσης με αφορμή την απόπειρα του εθνικιστή Ζεϊμπέκ να προσεγγίσει το Αγαθονήσι και να αναρτήσει την τουρκική σημαία, οι Τούρκοι έλαβαν ένα σημαντικότατο αντάλλαγμα:

Πρόκειται για την ακύρωση της άσκησης ΙΩΝΑΣ με αντικείμενο τις επιχειρήσεις έρευνας και διάσωσης (SAR) στην περιοχή μεταξύ Ρόδου και Καστελορίζου…

Υπογραμμίζουμε, ότι προς το παρόν δεν διαθέτουμε όλα τα στοιχεία ώστε να υιοθετήσουμε τις καταγγελίες οι οποίες προέρχονται από συνήθως αλλά ενημερωμένες πηγές. Εάν όμως αληθεύουν, τότε όσο σύγκρουση και να προκλήθηκε – εάν προκλήθηκε – στο εσωτερικό της Τουρκίας ανάμεσα στην κυβέρνηση Ερντογάν και τους στρατηγούς, γεγονός παραμένει ότι η υποχώρηση της Αθήνας «για το καλό της ειρήνης», αν και δεν είναι του μεγέθους της αθλιότητας που πραγματοποιήθηκε στην κρίση των Ιμίων, αποτελεί επίσης πλήγμα στα ελληνικά κυριαρχικά δικαιώματα.

Και αυτό διότι η Ελλάδα καταγράφεται να υπαναχωρεί από μία πρωτοβουλία «επίδειξης σημαίας» σε μια περιοχή τη δικαιοδοσία επί της οποίας αμφισβητεί η Άγκυρα. Επαναλαμβάνουμε, ΔΕΝ είναι του ιδίου μεγέθους ατόπημα με αυτό των Ιμίων, ωστόσο, αποτελεί μια σαφή υπαναχώρηση της ελληνικής πλευράς, με την ακύρωση της άσκησης να έρχεται να προστεθεί στην εξαιρετικής σημασίας άσκηση ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ – ΤΟΞΟΤΗΣ η οποία κάποτε γινόταν σε συνδυασμό με τον κυπριακό Ελληνισμό…

Περιττεύει προφανώς να αναφέρουμε ότι τα υπουργεία Εξωτερικών και Εθνικής Άμυνας, ΟΦΕΙΛΟΥΝ να δώσουν εξηγήσεις διαψεύδοντας ή επιβεβαιώνοντας τις προαναφερθείσες καταγγελίες. Όπως έχουμε αναφέρει και στο πρόσφατο παρελθόν, ο ελληνικός λαός ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ να γνωρίζει ποιες συμφωνίες κλείνει η εκλεγμένη από τον ίδιο ηγεσία του στο παρασκήνιο της διεθνούς πολιτικής.

Εάν η απάντηση είναι ότι το έπραξαν «για το καλό της ειρήνης», ας βγουν κι ας το δηλώσουν, να αναλάβουν την ευθύνη της απόφασής τους και να ακούσουν τη θετική ή αρνητική αξιολόγηση. Εάν το επιχείρημα συνδέεται με την κακή οικονομική κατάσταση της χώρας και τη συνειδητοποίηση εκ μέρους της ηγεσίας ότι έχουν τις Ένοπλες Δυνάμεις παρατημένες, τότε και αυτό έχει τη δική του αξία και πρέπει να αξιολογηθεί.

Επιτέλους, πρέπει να ξεκινήσει δημόσια συζήτηση επί των θεμάτων της άμυνας και της εξωτερικής πολιτικής της χώρας και ο κόσμος δικαιούται να διατυπώνει την άποψή του επ’ αυτών των ζητημάτων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crisis2050
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 18:31:02  Εμφάνιση Προφίλ
@Varaggos σαν λαός δεν έχουμε να κάνουμε τίποτα σε μια επιτυχημένη αντεπίθεση μας με εδαφικά κέρδη.
Οι πολιτικοί μας θεωρώ ότι είναι εντελώς ανίκανοι για μια τέτοια κατάσταση.
Μάλλον οι στρατιωτικοί θα κάνουν ότι κάνουν.

Έχει κάποιος, κάποια άλλη ιδέα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Varragos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 18:57:33  Εμφάνιση Προφίλ
Καλό θα ήταν να καταθέσουμε κάποια στιγμή όλοι πως αντιλαμβάνεται ο καθένας τον όρο "αλύτρωτες πατρίδες". Τι ακριβώς εννοούμε όταν λέμε για ελληνικά εδάφη; Ποια ακριβώς είναι αυτά;

Καταθέτοντας την δική μου άποψη, θεωρώ πως θα ήταν "σωστό", "δίκαιο", "ηθικό" (ή όπως θέλει να το πει ο καθένας) να ήταν στην κατοχή του ελληνικού κράτους τα ακόλουθα:

-Ανατολική Θράκη (+ Κωνσταντινούπολη προφανώς), ίσως και όχι όλη όση ανήκει σήμερα στη Τουρκία. Το βόρειο κομμάτι της Αν.Θράκης θα μπορούμε να ανήκει σε μία υπεύθυνη Βουλγαρική διοίκηση.
-Ιωνικά παράλια, από την περιοχή της Νικομήδειας στον βορρά μέχρι το Καστελόριζο.

Ο Πόντος είναι μια δύσκολα προσβάσιμη περιοχή και σε ένα κράτος σαν το σημερινό μόνο βάρος θα ήταν υπό τις παρούσες συνθήκες. Θα μπορούσε να ανήκει σε ένα Αρμενικό κράτος.

Μην ξεχνάμε ότι "καμία έκπτωση, καμία παραχώρηση" γίνεται πάνω στα κείμενα συμφωνιών. Σκοπός είναι να δημιουργούμε τις κατάλληλες συμφωνίες ώστε να προστατεύουμε τους εαυτούς μας και τα συμφέροντά μας.

Και κάτι που δεν είπαμε τόσες ώρες... Οι συμφωνίες είναι κενό γράμμα χωρίς ένα ισοζύγιο ισχύος. Οι συμφωνίες τηρούνται μεταξύ δύο ισοδύναμων στρατών. Έχουμε όλοι δει πού έχουν γραμμένο το διεθνές δίκαιο όλα -μα όλα- τα κράτη του κόσμου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crisis2050
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 19:01:25  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Varaggo σε μια υποθετική κουβέντα θα συμφωνούσα μαζί σου ως προς τις περιοχές. Αλλά όπως και εσύ καταλήγεις στον πραγματικό κόσμο την τελευταία λέξη την έχει ο ισχυρότερος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2011, 01:14:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
GEO33
Οι πληροφορίες αναφέρουν για την ακύρωση των τουρκικών ασκήσεων κλείστηκε πολιτική συμφωνία σε ανώτατο επίπεδο, χωρίς να διευκρινίζεται εάν το επίπεδο αυτό είναι Παπανδρέου – Ερντογάν ή Δρούτσας – Νταβούτογλου.

Η συμφωνία προβλέπει ότι σε αντάλλαγμα για την ακύρωση των τουρκικών ασκήσεων και την παρέμβαση για την αποτροπή κλιμάκωσης με αφορμή την απόπειρα του εθνικιστή Ζεϊμπέκ να προσεγγίσει το Αγαθονήσι και να αναρτήσει την τουρκική σημαία, οι Τούρκοι έλαβαν ένα σημαντικότατο αντάλλαγμα


Αλλο ενα άρθρο σκοπιμοτήτων απο τον ... έμπορο
Λιγο φιλτράρισμα θέλει βρε ! δεν είναι κόπος

Τη διαβεβαίωση ότι η άσκηση έρευνας διάσωσης που έχει προγραμματιστεί στο Αιγαίο από το Γενικό Επιτελείο Εθνικής Αμυνας θα διεξαχθεί έδωσε ο αρμόδιος υπουργός


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Varragos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2011, 09:35:37  Εμφάνιση Προφίλ
http://infognomonpolitics.blogspot.com/2011/05/blog-post_405.html

Γνωρίζουμε για τα φράγματα κάποια χρόνια τώρα, αλλά φαίνεται ότι κάτι αρχίζει αμυδρά να κινείται...

Οταν ακούσετε ότι τά νερά τού Ευφράτη τά κόβουν από ψηλά οί Τούρκοι μέ φράγματα, καί τά χρησιμοποιούν γιά αρδευτικά έργα, τότε νά ξέρετε ότι ήδη έχουμε μπεί στήν ετοιμασία τού μεγάλου εκείνου πολέμου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dom1
Μέλος 3ης Βαθμίδας


583 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2011, 10:42:43  Εμφάνιση Προφίλ
είναι κοντά λοιπόν.

Αυτό με τον Ευφράτη είναι σημαντικό σημάδι. Όμως το θέμα των πρεσβειών?
πρέπει η Ελλάδα να την πάρει απο την Άγκυρα και η Άγκυρα απο την Αθήνα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2011, 11:31:44  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

Λυπάμαι που διαβάζω όλα αυτα απο νέα παιδιά.

Δεν έχετε ιδέα τι σημαίνει Τούρκος.

Κάποιος μεγάλος είπε την εξής σοφή κουβέντα.

Η ανθρωπότητα πρέπει να εξαφανίσει την Τούρκικη φυλή
αν θέλει να προχωρήσει μπροστα!

Σας παρακαλώ επειδη μου διαφεύγει το όνομά του,αν κάποιος
το ξέρει ας το ποστάρει.


o μεγας και τρανος Δαρβινος το ειχε πει...

και μαλλον "για την ακριβεια" ειχε πει...

"ο πολιτισμός οφείλει να εξαφανίσει την Τούρκικη φυλή
αν θέλει να επιβιωσει. Η καταστροφή του Τουρκικού έθνους επιβάλλεται από τους φυσικούς νόμους και θα συνεισφέρει στην πρόοδο του πολιτισμού"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dom1
Μέλος 3ης Βαθμίδας


583 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2011, 11:36:25  Εμφάνιση Προφίλ
άρε PREDATOR το βρήκες τελικά!

Σε λίγο θα εξαφανιστούν αυτοί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ulisse
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
104 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2011, 11:57:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ulisse
quote:

quote:

φίλε διακρίνω μια εμπάθεια στα λεγόμενα σου και δεν ξέρω το γιατί;
κατεσένα δηλαδή εάν αύριο χάσουμε κάποια νησιά στο ΑΙγαίο ή την θράκη και την Μακεδονία δεν πειράζει, αφού έτσι χαράσονται τα σύνορα ,δεν πρέπει να πολεμήσουμε πόσο μάλιστα να τα διεκδικήσωμε....

Συγνώμη φίλε μου.. εμπάθεια έχει αυτός που διαστρεβλώνει τα λόγια των άλλων.. εγώ ξέρω καλά τι διαβάζω απο μερικούς.. εσύ ξέρεις τι διαβάζεις? γιατί αν διάβαζες τι έγραψα (έγραψα ξεκάθαρα πως δεν πρέπει να κάνουμε καμιά υποχώρηση και να απαιτούμε σεβασμό των συνόρων κτλ κτλ κτλ) δεν θα τα γραφες αυτά.. Επίσης συμφώνησα μαζί σου και το έγραψα απλά σου είπα ότι αυτά που μου έγραψες δεν έχουν σχέση με αυτά που είχα γράψει εγώ (μιας και ήταν απάντηση) και ξαφνικά μου μιλάς για εμπάθεια και είναι σαν να μην έχεις διαβάσει καν τι έχω γράψει αφού μου την λές για πράγματα που πρώτος έχω αναφέρει..
επειδή λοιπόν δια τις διαστρέβλωσης συζήτηση δεν γίνεται και έχω ξαναδηλώσει πως σε όποιον ακολουθεί τέτοια τακτική απο εμένα τέλος κάθε συζήτηση, έτσι και εδώ τέλος η συζήτηση.. τόσο απλά.


πρακτοράκι μή στριτζώνεσαι δεν κάνει καλό

θλ

Edited by - ulisse on 26/05/2011 11:59:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dom1
Μέλος 3ης Βαθμίδας


583 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2011, 13:30:53  Εμφάνιση Προφίλ
Τα 3 βασικά σενάρια ματαίωσης των Τουρκικών ασκήσεων και η «παρέμβαση» Σταυρίδη


Tου Δημήτρη Τσαρακλημάνη - Προβληματισμό και σκέψη προκάλεσε στα υψηλά κλιμάκια των Υπουργείων Εξωτερικών και Άμυνας, αλλά και της ΕΥΠ, η απόφαση του Τουρκικού Γενικού Επιτελείου Στρατού να ακυρώσει την τελική και πιο κρίσιμη φάση των ασκήσεων «Έφεσος» και «Θαλασσόλυκος». Προβληματισμός που μεγάλωσε ακόμη περισσότερο όταν στην ανακοίνωση του Τουρκικού ΓΕΣ δεν αναφέρεται ο λόγος της ακύρωσης.


Το βασικό σενάριο: Ρήξη Πολιτικού – Στρατιωτικού κατεστημένου
Η απροθυμία του Ερντογάν αλλά και του Προέδρου Γκιούλ να μην παρακολουθήσουν την τελική ημέρα των ασκήσεων, όπου θα χρησιμοποιούνταν πραγματικά πυρά, καθώς και η επιλογή τους αντί αυτής, να παρευρεθούν σε προεκλογικές εκστρατείες και να συμμετάσχουν σε κοινωνικές εκδηλώσεις, εξόργισε τους Στρατηγούς που θεώρησαν ως άκρως υποτιμητική τη στάση της πολιτικής εξουσίας και αποφάσισαν την ματαίωση των ασκήσεων.

Σε αυτό το σενάριο συνηγορεί και το γεγονός, πως επικεφαλής της θαλάσσιας άσκησης «Θαλασσόλυκος» βρίσκονταν ο Στρατηγός Μπιλκγέλ, του οποίο το όνομα είχε συνδεθεί με το περίφημο σχέδιο «Βαριοπούλα» και σύμβουλοι του Πρωθυπουργού της Τουρκίας τον θεωρούν μέχρι και σήμερα επικίνδυνο.
Στα παραπάνω πρέπει να προστεθούν οι πληροφορίες που δημοσιεύουν το τελευταίο χρονικό διάστημα οι εφημερίδες, με υπονοούμενα για πιθανότητα ανάμιξης του βαθέως κράτους της Τουρκίας με τους αντάρτες Κούρδους του ΡΚΚ ,με στόχο να προκαλέσουν αστάθεια στην κυβέρνηση και να φέρουν σε αδιέξοδο την πολιτική ηγεσία και ίσως πιο κοντά ένα ενδεχόμενο πραξικόπημα.


Το σενάριο της «Ελληνοτουρκικής φιλίας»
Τούρκοι αλλά και Έλληνες αναλυτές στο άκουσμα της απόφασης ματαίωσης των ασκήσεων διέκριναν ένα δείγμα καλής θελήσεως της Τουρκίας προς την Ελλάδα, με σκοπό να κοπάσουν οι αντιδράσεις της Ελληνικής πλευράς για τις συνεχείς παραβιάσεις του εναέριου χώρου, αλλά και οι Τούρκοι να δείξουν ένα λιγότερο σκληρό πρόσωπο εν όψει των κρίσιμων συναντήσεων στην Ε.Ε., που θα συζητηθεί και η ενταξιακή πορεία των γειτόνων.
Το παραπάνω σενάριο υιοθετεί και με δηλώσεις του ο Υπουργός Τουρισμού της Τουρκίας που χαρακτηριστικά ανέφερε: «Η αναβολή των ασκήσεων συμβάλλει στην εξομάλυνση των σχέσεων με την Ελλάδα»


Η «παρέμβαση» του James Stavridis
Η παρουσία όμως του Ναύαρχου James Stavridis , Γενικού Αρχηγού των νατοϊκών δυνάμεων στο μέτωπο της Λιβύης, στην Άγκυρα, περιέπλεξε την κατάσταση, καθώς σύμφωνα με πληροφορίες του newscode ζήτησε την περαιτέρω συμβολή των Τουρκικών Ενόπλων Δυνάμεων στις επιχειρήσεις που θα λάβουν χώρα τις επόμενες ημέρες.
Η πρότασή του για άμεση ενίσχυση του Νατοϊκού Στόλου, με Τουρκικές φρεγάτες και πλοία ανεφοδιασμού, έπιασε εξ απροόπτου την πολιτική ηγεσία της γείτονας χώρας, που δεν μπορούσε και να αρνηθεί τη βοήθεια στον επικεφαλή των Νατοϊκών Δυνάμεων.
Ως αποτέλεσμα της θετικής απόκρισης στον Ναύαρχο Stavridi, ήταν οι ασκήσεις να περάσουν σε δεύτερη μοίρα, να υποβαθμιστούν αλλά και να εξεταστεί το ενδεχόμενο κάποια από τις φρεγάτες που θα συμμετείχαν σε αυτές να σταλεί σε βοήθεια προς τις συμμαχικές δυνάμεις.
Το γεγονός ότι αυτό το σενάριο παραμένει μέχρι και αυτές τις ώρες αδημοσίευτο, αλλά διακινείται στα υψηλότερα κλιμάκια της ΕΥΠ, ως το πιο πιθανό, αναδεικνύει και την αξία του.
Ωστόσο η περίπτωση να έχει παρασκηνιακά συμφωνηθεί μεταξύ Ελλάδας και Τουρκίας, η ματαίωση της άσκησης «Ιωνάς» από μέρους της Ελλάδας, ως ανταπόδοση για την ενέργεια των Τούρκων, αποκλείεται κατηγορηματικά από στελέχη τόσο του Υπουργείου Άμυνας όσο και του Εξωτερικών με τα οποία συνομίλησε το newscode.


newscode.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2011, 13:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
προφανως, ηταν η "προοπτικη" να χτυπησουν τον Ερντογκαν... οποτε, για 3 φορα τη γλιτωσε (για ποσο ομως ακομα)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dom1
Μέλος 3ης Βαθμίδας


583 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2011, 13:36:20  Εμφάνιση Προφίλ
Τουρκικές "κουτοπονηριές" για δύο ελληνικές ασκήσεις στο Αιγαίο


“Δεν υπάρχει θέμα ματαίωσης των ελληνικών ασκήσεων ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ και ΙΩΝΑΣ”, διαβεβαιώνουν από το ΥΠΕΞ. Αφορμή για την διαβεβαίωση του αυτονόητου οι πληροφορίες που “σπρώχνουν” διάφοροι κύκλοι περί …ανταπόδωσης της Ελλάδας στην τουρκική κίνηση να μην κάνουν οι τουρκικές ΕΔ …την τελική “επίδειξη” ενώπιον της πολιτικής τους ηγεσίας! Γιατί περί αυτού πρόκειται. Η Άγκυρα με μία “κουτοπόνηρη” ανακοίνωση προσπάθησε να παρουσιάσει την ματαίωση του …σώου των ασκήσεων ΕΦΕΣ και ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΣ ως ματαίωση των ασκήσεων!
Το τελευταίο δεκαήμερο οι Τούρκοι είχαν μετατρέψει σε κόλαση το Αιγαίο,με μαζικές παραβιάσεις του εναέριου χώρου και άκρως προκλητική συμπεριφορά. Μετά από αρκετό καιρό , το “κοντέρ” έγραφε δεκάδες τουρκικά μαχητικά αεροσκάφη -τα περισσότερα οπλισμένα- να κάνουν παραβιάσεις στο βορειοανατολικό Αιγαίο και στα Δωδεκάνησα.
Οι δύο ελληνικές ασκήσεις που τουλάχιστον όπως λένε από το ΥΠΕΞ δεν πρόκειται να ματαιωθούν είναι θα γίνουν στο κεντρικό Αιγαίο (η ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ) και στην περιοχή μεταξύ Ρόδου και Καστελόριζου ο ΙΩΝΑΣ. Η δεύτερη που θα γίνει στην περιοχή που οι Τούρκοι επιχειρούν να βάλουν “γκρίζο” έχει προγραμματιστεί να γίνει στις 7 Ιουνίου.


onalert

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2011, 13:42:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
quote:

πρακτοράκι μή στριτζώνεσαι δεν κάνει καλό

Είσαι πραγματικά υπερήφανος τώρα που χρησιμοποίησες μια τόσο ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΚΑΙ ΕΛΕΕΙΝΗ λέξη προς έναν συμπατριώτη σου άσχετα αν συμφωνείς μαζί του ή όχι? (που η πλάκα είναι πως σου είπα ότι συμφωνώ μαζί σου κιόλας!) .. ήμουν έτοιμος να γράψω και άλλα και να το συνεχίσω σε άλλο επίπεδο μεταξύ μας γιατί με χτύπησες σε ευαίσθητο σημείο και έκανες χτύπημα κατω απ την μέση αλλά ειλικρινά δεν αξίζει.. μπράβο σου μεγάλε πάντα τέτοια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2011, 13:45:33  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:
Τουρκικές "κουτοπονηριές" για δύο ελληνικές ασκήσεις στο Αιγαίο


ο καιρος θα δειξει αν τελικα η Ελλαδα διεξαγει τις ασκησεις ή οχι...

το ιδιο και απο την τουρκικη πλευρα! Τε


Edited by - PREDATOR on 26/05/2011 13:46:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Varragos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2011, 13:46:45  Εμφάνιση Προφίλ
“Όταν ο Αλλάχ έφτιαξε τον κόσμο έφτιαξε από κάθε εθνικότητα έναν άνθρωπο και τους έβαλε σε ένα ταψί. Τον Τούρκο τον έφτιαξε από τα καλύτερα υλικά βούτυρο, μέλι και γάλα ενώ τον Έλληνα τον έφτιαξε από τα χειρότερα σκατά, ακαθαρσίες, βρωμιές κλπ.
Αφού αναπαυόταν μετά την κατασκευή του κόσμου και των ανθρώπων, πήρε δυσάρεστο μήνυμα από τους αγγέλους του.

"Αλλάχ, συμφορά! Ο Έλληνας στο ταψί τους ξεπάστρεψε όλους, πάει κι ο Τούρκος, πάει κι ο Εγγλέζος, πάει κι ο Εβραίος." Έπεσε ο μεγάλος πάνσοφος Αλλάχ σε σκέψη μεγάλη και ιδέες δεν του κατέβαιναν. Καλεί συμβούλιο σοφών και αγίων και τότε ύστερα από πολλή σκέψη, αποφάσισε να ξαναφτιάξει τους ανθρώπους έναν από κάθε φύλο και εθνικότητα, αλλά δύο Έλληνες.

Πράγματι η ιδέα πέτυχε. Από τότε οι Έλληνες τρώγωνται μεταξύ τους και έχουν αφήσει τους άλλους σε ειρήνη και ηρεμία”.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy