ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Είναι ο Κομμουνισμός Θρησκεία;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 12:29:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
"Οι κομμουνιστές θεωρούν ανάξιο τους να κρύβουν τις απόψεις και τις προθέσεις τους. Δηλώνουν ανοιχτά ότι οι σκοποί τους μπορούν να πραγματοποιηθούν μονάχα με τη βίαιη ανατροπή όλου του σημερινού κοινωνικού καθεστώτος. Ας τρέμουν οι κυρίαρχες τάξεις μπροστά σε μια κομμουνιστική επανάσταση.

βίαιη ανατροπή σημαίνει αιματοχυσία και εκατόμβες νεκρών.


Κανένας δε σου αρνείται το δικαίωμα να είσαι εθελόδουλος και φερέφωνο του κατεστημένου και του μεγάλου κεφαλαίου. Η ιστορία έχει διδάξει ότι πολλές φορές η βία είναι η ύστατη λύση που ασφαλώς όλοι οι φυσιολογικοί άνθρωποι απεύχονται.

Με τη δική σου λογική και οι απελευθερωτικοί πόλεμεοι είναι βίαιοι και σκοτώνονται άνθρωποι άρα κακώς γίνονται όπως επίσης κακώς γίνονται και αμυντικοί πόλεμοι.



"η βία είναι η ύστατη λύση".

Λύση η βία;

Ομολογείς λοιπόν πως είσαι ΥΠΕΡΜΑΧΟΣ εγκληματικών ενεργειών και απολογητής εγκληματιών!

"απελευθερωτικοί πόλεμεοι"

Δεν μίλησα για απελευθερωτικούς πολέμους.

Με αυτή την λογική θα ήμουν αντίθετος στην Επανάσταση του 1821.

"Οι κομμουνιστές (...) Δηλώνουν ανοιχτά ότι οι σκοποί τους μπορούν να πραγματοποιηθούν μονάχα με τη βίαιη ανατροπή όλου του σημερινού κοινωνικού καθεστώτος".

Η επιβολή του Κομμουνισμού είναι απελευθερωτικός πόλεμεος;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 12:39:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο Μαρξ δεν έκανε ασκούσε συγκεκριμένο επάγγελμα το οποίο να του αποφέρει σταθερό εισόδημα, πχ τη δικηγορία που ειχε σπουδάσει. Κληρονομιά άφησε στην κόρη του 250 λίρες Αγγλίας, ένα μικρό σχετικά ποσό. Τα δανεικά που ανέφερα προέρχονταν από τον Έγκελς o οποίος χρηματοδότησε το Μαρξ κατά τη διάρκεια της συγγραφής του "Κεφαλαίου" αλλά και μετέπειτα.

Το "The Communist Manifesto" Νο 1 στα Πιό Επιβλαβή Βιβλία του 19ου και 20ου αιώνος"


HUMAN EVENTS asked a panel of 15 scholars and public policy leaders to help us compile a list of the Ten Most Harmful Books of the 19th and 20th Centuries. Each panelist nominated a number of titles and then voted on a ballot including all books nominated. A title received a score of 10 points for being listed No. 1 by one of our panelists, 9 points for being listed No. 2, etc.

Appropriately,

The Communist Manifesto, by Karl Marx and Friedrich Engels, earned the highest aggregate score and the No. 1 listing.

1. The Communist Manifesto


It is frequently claimed that The Rothschilds funded Karl Marx while he was writing his Communist Manifesto. It is said that there are two cheques in the British Museum made out to Karl Marx for several thousand pounds and signed by Nathan Rothschild.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 12:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
χυδαιολογία;

Από που το συνάγεις αυτό;


Όταν διαστρεβλώνεις τα γραφόμενα κάποιου για να μην πεις επί της ουσίας τίποτα, πώς αλλιώς μπορεί να χαρακτηριστεί αν όχι χυδαιότητα;



χυδαιολογία
Επειδή πρέπει να διδαχθείς και την Ελληνικήν:

χυδαίος
επίθ α / θ / ουδ χυδαίος, χυδαία, χυδαίο [çi'ðeos, çi'ðea, çi'ðeo]
πρόστυχος

Γιατί δεν πας να γίνεις βοηθός του Μπαμπινιώτη;

Ή γράψε μόνος σου το "ΛΕΞΙΚΟ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 12:54:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

5.Ασκείς κριτική στον κομμουνισμό χωρίς να γνωρίζεις ΕΝΑΝ (αριθμητικώς: 1) παραπάνω θεωρητικό του κομμουνισμού εκτός από το Μαρξ

Σε έχω ξαναρωτήσει, Eumenis, αντιτίθεσαι στον κομμουνισμό υπερασπιζόμενος τι; Το πασόκ; Το κατεστήμενο; Αρνείσαι να απαντήσεις. Γιατί άραγε;

Και στην τελική, ποια είναι η ΑΛΛΗ ΠΡΟΤΑΣΗ; Τι προτείνεις να ισχύει; Είσαι ευχαριστημένος από την πολιτική κατάσταση στην Ελλάδα αυτήν την εποχή, για παράδειγμα; Σου αρέσει που πηδάνε από τα μπαλκόνια οι άνθρωποι επειδή δεν έχουν χρήματα για να ζήσουν;


Αντιτίθεμαι στον κομμουνισμό υπερασπιζόμενος:
1. Το πασόκ.
2. Το κατεστήμενο.
3. Αρνούμαι να απαντήσω.
4. Γιατί άραγε;
5. Έχω ΑΛΛΗ ΠΡΟΤΑΣΗ.
6. Είμαι ευχαριστημένος από την πολιτική κατάσταση στην Ελλάδα
7. Μου αρέσει που πηδάνε από τα μπαλκόνια οι άνθρωποι επειδή δεν έχουν χρήματα για να ζήσουν
8. Προτιμώ τον Πινόκιο από τον Μαρξ
9. Θέλω να τα φτοιάξω με την Κοκινοσκουφίτσα και όχι με την Ρόζα Λούξεμπουργκ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 12:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

5.Ασκείς κριτική στον κομμουνισμό χωρίς να γνωρίζεις ΕΝΑΝ (αριθμητικώς: 1) παραπάνω θεωρητικό του κομμουνισμού εκτός από το Μαρξ

Σε έχω ξαναρωτήσει, Eumenis, αντιτίθεσαι στον κομμουνισμό υπερασπιζόμενος τι; Το πασόκ; Το κατεστήμενο; Αρνείσαι να απαντήσεις. Γιατί άραγε;

Και στην τελική, ποια είναι η ΑΛΛΗ ΠΡΟΤΑΣΗ; Τι προτείνεις να ισχύει; Είσαι ευχαριστημένος από την πολιτική κατάσταση στην Ελλάδα αυτήν την εποχή, για παράδειγμα; Σου αρέσει που πηδάνε από τα μπαλκόνια οι άνθρωποι επειδή δεν έχουν χρήματα για να ζήσουν;


Αντιτίθεμαι στον κομμουνισμό υπερασπιζόμενος:
1. Το πασόκ.
2. Το κατεστήμενο.
3. Αρνούμαι να απαντήσω.
4. Γιατί άραγε;
5. Έχω ΑΛΛΗ ΠΡΟΤΑΣΗ.
6. Είμαι ευχαριστημένος από την πολιτική κατάσταση στην Ελλάδα
7. Μου αρέσει που πηδάνε από τα μπαλκόνια οι άνθρωποι επειδή δεν έχουν χρήματα για να ζήσουν
8. Προτιμώ τον Πινόκιο από τον Μαρξ
9. Θέλω να τα φτοιάξω με την Κοκινοσκουφίτσα και όχι με την Ρόζα Λούξεμπουργκ.



10. Επειδή θεωρώ τον Κουφοντίνα λογοτέχνη που έγραφε με σφαίρες:

http://postimage.org/image/d6ceb6tol/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 13:07:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Είναι αυτό που είπε κάποιος, ότι ο δογματισμός πηγάζει από την άγνοια.
- Ευμένη τον επιβεβαιώνεις.
-Αν κατορθώσεις να διαβάσεις τον Μαρξισμό χωρίς κακή προαίρεση, θα είσαι πιο Διαλλακτικός. Λέμε τώρα …αν κατορθώσεις.

Πού σε κόβω,όλα και όλα πού έχεις διαβάσει στην ζωή σου είναι
ότι έχει σχέση με τον αντικομουνισμό και ίσως με τον αντιχριστιανισμό

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 13:16:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


10. Επειδή θεωρώ τον Κουφοντίνα λογοτέχνη που έγραφε με σφαίρες:

http://postimage.org/image/d6ceb6tol/


Συνέχισε όμως αξίζει να συζητά κανείς μαζί σου!

***

________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα:
αποτροπή εμφάνισης εικόνας που καλλιεργεί
εμπρηστικό κλίμα αντιπαράθεσης επί προσωπικού

4/6/2012
________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 13:26:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

-Αν κατορθώσεις να διαβάσεις τον Μαρξισμό χωρίς κακή προαίρεση, θα είσαι πιο Διαλλακτικός. Λέμε τώρα …αν κατορθώσεις.
Πού σε κόβω,όλα και όλα πού έχεις διαβάσει στην ζωή σου είναι
ότι έχει σχέση με τον αντικομουνισμό και ίσως με τον αντιχριστιανισμό



Δίδαξέ με δάσκαλε για την καλή προαίρεση του Μαρξισμού!

***

________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα:
αποτροπή εμφάνισης εικόνας που καλλιεργεί
εμπρηστικό κλίμα αντιπαράθεσης επί προσωπικού

4/6/2012
________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 13:43:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Εν τάξει συγνώμη, δεν ήξερα ότι είσαι έτσι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2012, 01:14:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λύση η βία;

Ομολογείς λοιπόν πως είσαι ΥΠΕΡΜΑΧΟΣ εγκληματικών ενεργειών και απολογητής εγκληματιών!



Έχω ήδη δηλώσει ότι δεν είμαι απολογητής κανενός. Τα εγκλήματα του Σοβιετικού καθεστώτος δεν μπορώ παρά να τα αναγνωρίσω, όπως αυτά προκύπτουν από την ιστορική έρευνα. Είναι όμως δίκαιο να καταλογιστούν αυτά τα εγκλήματα στο ΠΟΛΙΤΙΚΟ και ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ σύστημα που εφάρμοζαν; Η δεύτερη ερώτηση είναι τι θεωρούμε έγκλημα. Έγκλημα πολέμου είναι το Κατύν αλλά δε θεωρώ έγκλημα τη βίαιη ανατροπή του τσαρικού καθεστώτος.


quote:
Δεν μίλησα για απελευθερωτικούς πολέμους.

Με αυτή την λογική θα ήμουν αντίθετος στην Επανάσταση του 1821.


Δε χρησιμοποίησαν βία οι επαναστάτες του 21; Η βία δεν ήταν η λύση στο πρόβλημα τους; Πώς αλλιώς μπορεί να διεκδικήσεις ελευθερία;


Για άλλη μια φορά αποδείχτηκε η πλάνη στα ψευδή κηρύγματά σου. Τα φασιστο-ναζιστικα ιδεολογήματα που διατυπώνεις διέπονται από μια μανιχαϊστική αντίληψη της πραγματικότητας. Μέχρι εκεί φτάνει η αντίληψη σου, "Κακό" και "Καλό". Και ξαφνικά έπεσες σε αντιφάσεις.


quote:
Η επιβολή του Κομμουνισμού είναι απελευθερωτικός πόλεμεος


Αν εσύ πιστεύεις ότι η κυρίαρχη αριστοκρατία είναι πρόθυμη να απεμπολήσει την εξουσία και τα καταχρηστικά της δικαιώματα αν την παρακαλέσει ευγενικά ο λαός τότε δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για την περίπτωσή σου. Είπαμε ήδη ότι διατηρείς το δικαίωμα να τρέφεις αυταπάτες και να είσαι εθελόδουλος. Μπορεί να γουστάρεις ρε παιδί μου να δουλεύεις 12 ώρες τη μέρα χωρίς αργία για το 1/10 του μισθού που παίρνεις τώρα. Ποιος είμαι εγώ να στο απαγορεύσω.


Ο φτωχός λαός σήκωσε τα όπλα εναντίον της κυρίαρχης τάξης στην Οκτωβριανή Επανάσταση. Ήταν ή δεν ήταν και σε αυτήν την περίπτωση, η ύστατη λύση;


quote:
http://www.humanevents.com/2005/05/31/ten-most-harmful-books-of-the-19th-and-20th-centuries/

Βάζε και πηγή ρε κακομοίρη να βλέπουμε από πού αντιγράφεις...


Ωραίο σάιτ. Στην εισαγωγική σελίδα

Human Events: Powerful Conservative Voices.

Η φωνή του αμερικάνικου συντηρητισμού. Ωραίες πηγές. Αχρωμάτιστες. Χωρίς προκατάληψη. Το είχα ήδη πει ότι εσύ αντιγράφεις από αμερικάνικες πηγές. Ω τι σύμπτωση, μόλις τώρα επικαλέστηκες μία.

Αλλά ας δούμε και τα υπόλοιπα βιβλία και εδικά τα βιβλία που προτάθηκαν αλλά δεν έφτασαν στο τοπ 10

4. The Kinsey Report

Η αναφορά του ζωολόγου Kinsey, για την ανθρώπινη σεξουαλικότητα που έφερε στο προσκήνιο δεδομένα που ο πουριτανισμός μέχρι τότε αρνούνταν (όπως για παράδειγμα το ότι και οι γυναίκες αυνανίζονται ή συνάπτουν ομοφυλοφιλικές σχέσεις) είναι το 4ο πιο επιβλαβές βιβλίο. Γιατί; Με ποια κριτήρια; Μήπως είναι πιο επιβλαβές για το συντηρητισμό;


Παρακάτω

10. General Theory of Employment, Interest and Money

Ένα βιβλίο οικονομικής θεωρίας του διάσημου οικονομολόγου Keynes... Αυτό και αν είναι επικίνδυνο

Honorable mentions

The Origin of Species
by Charles Darwin
Score: 17

Η προέλευση των ειδών; Επικίνδυνη;;;;; Από πού και ως πού;


Introduction to Psychoanalysis
by Sigmund Freud
Score: 9

Εισαγωγή στην Ψυχανάλυση; Όντως;;; ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Descent of Man
by Charles Darwin
Score: 2

Η Καταγωγή του Ανθρώπου; Πάλι Δαρβίνος; Μα καλά τόσο πολύ τον φοβούνται;


Μπράβο ρε Eumenis


quote:
It is frequently claimed that The Rothschilds funded Karl Marx while he was writing his Communist Manifesto. It is said that there are two cheques in the British Museum made out to Karl Marx for several thousand pounds and signed by Nathan Rothschild.

Υποστηρίζεται συχνά ότι κλπ κλπ. Λέγεται ότι υπάρχουν επιταγές


Καμία ισχυρή απόδειξη. Μόνο φήμες. Αλλά γιατί δεν αντιγράφεις και την αμέσως επόμενη πρόταση;

http://www.puppet99.com/?page_id=30

It is frequently claimed that The Rothschilds funded Karl Marx while he was writing his Communist Manifesto. It is said that there are two cheques in the British Museum made out to Karl Marx for several thousand pounds and signed by Nathan Rothschild. This is a myth. However, the nonexistence of the cheques does not mean that the Rothschilds did not fund, or help fund, Karl Marx. At this writing, this journalist has been unable to find hard evidence of who funded Marx (input solicited).


Ξέρεις αγγλικά κούκλε; Βασικά δε χρειάζεται καν να ξέρεις, μόνο Α junior φτάνει. This is (αυτό είναι) MYTH (ελληνική λέξη ΜΥΘΟΣ)


Διαβάζεις καλά μυθομανή αντικομμουνιστή; Ή μήπως να στο μεταφράσω και στα ποντιακά ή τα κρητικά που τα μιλάω με αρκετή ευχέρεια;

quote:
χυδαιολογία
Επειδή πρέπει να διδαχθείς και την Ελληνικήν:

χυδαίος
επίθ α / θ / ουδ χυδαίος, χυδαία, χυδαίο [çi'ðeos, çi'ðea, çi'ðeo]
πρόστυχος

Γιατί δεν πας να γίνεις βοηθός του Μπαμπινιώτη;

Ή γράψε μόνος σου το "ΛΕΞΙΚΟ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ"


http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%83%CF%84%CF%85%CF%87%CE%BF%CF%82&dq=


για ενέργεια ή συμπεριφορά που χαρακτηρίζεται από χυδαιότητα, από έλλειψη ευπρέπειας και σεβασμού για την προσωπικότητα των άλλων: Aυτό που μου έκανε ήταν πολύ πρόστυχο, προστυχιά.


Ναι νομίζω τα λέω καλά

quote:
Αντιτίθεμαι στον κομμουνισμό υπερασπιζόμενος:
1. Το πασόκ.
2. Το κατεστήμενο.
3. Αρνούμαι να απαντήσω.
4. Γιατί άραγε;
5. Έχω ΑΛΛΗ ΠΡΟΤΑΣΗ.
6. Είμαι ευχαριστημένος από την πολιτική κατάσταση στην Ελλάδα
7. Μου αρέσει που πηδάνε από τα μπαλκόνια οι άνθρωποι επειδή δεν έχουν χρήματα για να ζήσουν
8. Προτιμώ τον Πινόκιο από τον Μαρξ
9. Θέλω να τα φτοιάξω με την Κοκινοσκουφίτσα και όχι με την Ρόζα Λούξεμπουργκ.


trolling. Χαρακτηριστική η ανανδρία να απαντήσεις σε απλές ερωτήσεις. Τι φοβάσαι ρε άντρα; Δε σε δέρνει κανένας από το πληκτρολόγιο. Ή το θάρρος το έχετε οι φασίστες όταν είστε 20 με 1 αναλογία;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2012, 02:43:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel

quote:
Τα εγκλήματα του Σοβιετικού καθεστώτος δεν μπορώ παρά να τα αναγνωρίσω, όπως αυτά προκύπτουν από την ιστορική έρευνα. Είναι όμως δίκαιο να καταλογιστούν αυτά τα εγκλήματα στο ΠΟΛΙΤΙΚΟ και ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ σύστημα που εφάρμοζαν;

Χμμ... Εξαρτάται για ποιο πολιτικό ή κοινωνικό σύστημα μιλάμε. Αν τα εγκλήματα έγιναν από τον Στάλιν, τότε δεν πρέπει να αποδίδονται στο "σύστημα που εφάρμοζε". Αν έγιναν από τον Χίτλερ, τότε προφανώς είναι εγκλήματα του συστήματος.

Διακρίνω δύο μέτρα και δύο σταθμά;

quote:
Έγκλημα πολέμου είναι το Κατύν αλλά δε θεωρώ έγκλημα τη βίαιη ανατροπή του τσαρικού καθεστώτος.

Ούτε εγώ. Ήταν θέμα χρόνου να ανατραπεί, όπως ανατράπηκε, και ήταν θέμα χρόνου να καταρρεύσει ο αντικαταστάτης του, ο οποίος είναι αποτυχημένος από τη βάση του. Ο ίδιος ο Λένιν άλλωστε το είχε διαπιστώσει αυτό.

quote:
Αν εσύ πιστεύεις ότι η κυρίαρχη αριστοκρατία είναι πρόθυμη να απεμπολήσει την εξουσία και τα καταχρηστικά της δικαιώματα αν την παρακαλέσει ευγενικά ο λαός τότε δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για την περίπτωσή σου.

Δεν πρόκειται για αριστοκρατία. Ολιγαρχία του πλούτου είναι.

quote:
Ο φτωχός λαός σήκωσε τα όπλα εναντίον της κυρίαρχης τάξης στην Οκτωβριανή Επανάσταση. Ήταν ή δεν ήταν και σε αυτήν την περίπτωση, η ύστατη λύση;

Δεν ξέρω κατά πόσο θεωρείται ως λύση να αντικαταστήσεις τον δυνάστη σου που λέγεται "τσάρος" με έναν άλλον που λέγεται "κράτος". Οι προλετάριοι ούτε πριν ούτε μετά την επανάσταση απέκτησαν τίποτε. Άλλαξαν απλά αφεντικό.

Από κει και πέρα, έπρεπε να γίνουν οι κατάλληλες "ρυθμίσεις" του μαρξισμού από τον Λένιν (κυρίως) ώστε αφ' ενός να καλυφθεί το ανέφικτο της θεωρίας, αφ' ετέρου να δημιουργηθεί ένα πολιτικό σύστημα που θα μπορούσε να ανταπεξέλθει στις εγγενείς αδυναμίες του.

Μετατράπηκε λοιπόν σε έναν στυγνό κρατισμό όπου ακόμη και οι διάφορες εθνοτικές ομάδες αποτελούσαν εν δυνάμει κίνδυνο. Για το λόγο αυτό έγιναν και οι διάφορες εκκαθαρίσεις από τον Στάλιν, όπως π.χ. των 50.000 Ποντίων που είτε στάλθηκαν στα κούλαγκ είτε εκτελέστηκαν (και τους οποίους δε φαίνεται να θυμούνται και πολύ).

quote:
Ή το θάρρος το έχετε οι φασίστες όταν είστε 20 με 1 αναλογία;

Kι ο Ευμένης φασίστας; Εμένα για φιλελεύθερος μου φαίνεται.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2012, 02:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eumenis

quote:
Λύση η βία;

Ομολογείς λοιπόν πως είσαι ΥΠΕΡΜΑΧΟΣ εγκληματικών ενεργειών και απολογητής εγκληματιών!


Προσωπικά δεν διάβασα τίποτε για απολογία ή για ομολογίες. Αυτό που διάβασα ήταν:

"Η ιστορία έχει διδάξει ότι πολλές φορές η βία είναι η ύστατη λύση που ασφαλώς όλοι οι φυσιολογικοί άνθρωποι απεύχονται."

Πρόκειται για μια διαπίστωση που είναι επιβεβαιωμένη από την ιστορία. Οι κοινωνικές ανισότητες, όταν φτάσουν σε τέτοιο σημείο που δεν μπορούν να αμβλυνθούν με άλλον τρόπο, τότε ο μόνος τρόπος για να αλλάξουν τα πράγματα είναι η επανάσταση. Πολλές φορές υπάρχει και μια ιδεολογία από πίσω αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητο. Βέβαια, για να χαρακτηριστεί ένα βίαιο κίνημα ως τέτοιο, θα πρέπει να διαθέτει τα "τυπικά χαρακτηριστικά" του. Έτσι, π.χ. η "επανάσταση" του 1967 δεν ήταν τέτοια, ανεξάρτητα από το όνομα που της έδωσαν κάποιοι.

Η "βία" που προκύπτει από μια τέτοια δράση, είναι και αποδεκτή και επιβεβλημένη, όπως επιβεβλημένη είναι η ακτινοβολία και η εγχείρηση σε έναν καρκινοπαθή, όταν τα φάρμακα δεν αποδώσουν.

Μάλιστα, ο Λε Μπόν επισημαίνει πως η ίδια η επανάσταση (και άρα η βία που αυτή παράγει) έχει απολύτως ορθολογικά κίνητρα (τα οποία βέβαια, από κάποιο σημείο και μετά μετατρέπονται σε συναισθήματα για να επενεργήσουν στο λαό).

quote:
Η επιβολή του Κομμουνισμού είναι απελευθερωτικός πόλεμεος;

Όχι. Η επιβολή του κομμουνισμού στην Οκτωβριανή Ρωσία ήταν επανάσταση. Στο Αφγανιστάν ήταν επεκτατικός πόλεμος.

Στην Κούβα και ειδικά στη Νικαράγουα όμως, θα μπορούσε να χαρακτηριστεί σαν "απελευθερωτικός πόλεμος", με την έννοια ότι η Νικαράγουα πριν τους Σαντινίστας έμοιαζε περισσότερο με προτεκτοράτο των ΗΠΑ (αν όχι με χώρα υπό κατοχή).


macedon

Edited by - macedon on 04/06/2012 03:03:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2012, 12:12:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χμμ... Εξαρτάται για ποιο πολιτικό ή κοινωνικό σύστημα μιλάμε. Αν τα εγκλήματα έγιναν από τον Στάλιν, τότε δεν πρέπει να αποδίδονται στο "σύστημα που εφάρμοζε". Αν έγιναν από τον Χίτλερ, τότε προφανώς είναι εγκλήματα του συστήματος.

Διακρίνω δύο μέτρα και δύο σταθμά;


Όχι καθόλου. Ο ναζισμός ως πολιτικό σύστημα περιέχει "θεωρίες" βιολογικού ρατσισμού, ανωτερότητας της Αρείας φυλής και άλλα παρόμοια που εγγενώς προδιαθέτουν για εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας. Αντιθέτως η μαρξιστική θεωρία δεν προβλέπει πουθενά διαχωρισμό με βάση τη φυλή. Για την ακρίβεια είναι εκ των προτέρων διεθνιστική.

quote:
Ούτε εγώ. Ήταν θέμα χρόνου να ανατραπεί, όπως ανατράπηκε, και ήταν θέμα χρόνου να καταρρεύσει ο αντικαταστάτης του, ο οποίος είναι αποτυχημένος από τη βάση του. Ο ίδιος ο Λένιν άλλωστε το είχε διαπιστώσει αυτό.


Ναι συμφωνώ


quote:
Δεν πρόκειται για αριστοκρατία. Ολιγαρχία του πλούτου είναι.


Βρε Κώστα ναι έτσι ονομάζονται απλώς προσπαθούσα να κάνω τον ιστορικό παραλληλισμό με αντίστοιχες ολιγάριθμες ανώτερες κοινωνικές τάξεις του παρελθόντος



Στα υπόλοιπα που γράφεις περί βίας και επαναστάσεων +1000 από μένα. Αν και είμαι κατά της βίας και των πολέμων δεν μπορώ παρά να υπογραμμίσω τη χρήση της βίας ως ύστατη λύση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2012, 12:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel

quote:
Ο ναζισμός ως πολιτικό σύστημα περιέχει "θεωρίες" βιολογικού ρατσισμού, ανωτερότητας της Αρείας φυλής και άλλα παρόμοια που εγγενώς προδιαθέτουν για εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας.

Μα, και ο Μαρξισμός περιέχει (και μάλιστα στον πυρήνα του) θεωρίες ταξικού ρατσισμού.

quote:
Αντιθέτως η μαρξιστική θεωρία δεν προβλέπει πουθενά διαχωρισμό με βάση τη φυλή. Για την ακρίβεια είναι εκ των προτέρων διεθνιστική.

Σύμφωνα με τον Μαρξ. Γιατί ο Λένιν τα είπε μάλλον διαφορετικά. Συγκεκριμένα στην κατάργηση του κράτους (και στην επίτευξη του διεθνισμού) του Μαρξ αντέταξε την ολοένα αυξανόμενη ισχυροποίηση του κράτους για να ανταπεξέλθει στους εσωτερικούς και εξωτερικούς εχθρούς.

Τι είδους διεθνισμός είναι αυτός;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2012, 00:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα, και ο Μαρξισμός περιέχει (και μάλιστα στον πυρήνα του) θεωρίες ταξικού ρατσισμού.


Αφού από μόνος σου διαχωρίζεις τις έννοιες,γιατί τις βάζεις σε αντίθεση; Αφού είναι διαφορετικά πράγματα.

quote:
Σύμφωνα με τον Μαρξ. Γιατί ο Λένιν τα είπε μάλλον διαφορετικά. Συγκεκριμένα στην κατάργηση του κράτους (και στην επίτευξη του διεθνισμού) του Μαρξ αντέταξε την ολοένα αυξανόμενη ισχυροποίηση του κράτους για να ανταπεξέλθει στους εσωτερικούς και εξωτερικούς εχθρούς.


Για κάτσε να ξεκαθαρίσουμε μερικά πραγματάκια. Ο κομμουνισμός δεν εφαρμόστηκε σε ένα έθνος και ένα κράτος χωρίς παράδοση και υπόσταση. Οι Ρώσοι (όπως και οι Κινέζοι) δεν έπεσαν από τον ουρανό με σκοπό να εφαρμόσουν τον κομμουνισμό. Μιλάμε για τεράστια κράτη με μεγαλό πληθυσμό, φυσικούς πόρους και ισχυρό στρατό. Παραδοσιακά είχαν επεκτατικές τάσεις στους γείτονές τους όπως επίσης και κάποιες φορές χρειάστηκε να αποκρούσουν εξωτερικές επιθέσεις.


Η μαρξιστική θεωρία τροποποιήθηκε και προσαρμόστηκε σε αυτά τα κράτη, με αυτά τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά. Μπορώ να συμφωνήσω ότι το αρχικό πνεύμα της μαρξιστικής θεωρίας παραβιάστηκε.


Να δώσω ένα παράδειγμα για να γίνω πιο κατανοητός. Έστω 2 καπιταλιστικά κράτη, οι ΗΠΑ και η Ελβετία. Οι μεν με ιμπεριαλιστική και μιλιταριστική παράδοση η δε με πάγια θέση την ουδετερότητα. Έχει καμιά σχέση η στρατιωτική δράση τους και η εξωτερική τους πολιτική με το πολιτικό τους σύστημα; Πώς είναι δυνατόν να έχουν το ίδιο πολιτικό σύστημα και να ενεργούν εντελώς διαφορετικά;

Η απάντηση είναι προφανής, άλλο κράτος οι ΗΠΑ άλλο κράτος η Ελβετία. Με διαφορετική δυναμική και παράδοση. Παρόμοια μπορούμε να πούμε για παράδειγμα με τη συσχέτιση Κούβα-Κίνα.

quote:
Τι είδους διεθνισμός είναι αυτός;

Ο διεθνισμός δεν είναι κατ'ανάγκην πασιφισμός, Κώστα.

Edited by - IndustrialAngel on 05/06/2012 00:21:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2012, 02:36:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel

quote:
Παραδοσιακά είχαν επεκτατικές τάσεις στους γείτονές τους όπως επίσης και κάποιες φορές χρειάστηκε να αποκρούσουν εξωτερικές επιθέσεις.

Σύμφωνοι. Αλλά ο μαρξισμός δεν μιλάει για ιμπεριαλιστικούς πολέμους. Αυτοί γίνονται (σύμφωνα με τον Μαρξ) για την εξυπηρέτηση της αστικής τάξης. Άρα, τι διαφορά είχε η ιμπεριαλιστική Αμερική με την ιμπεριαλιστική Σοβιετική Ένωση, σε επίπεδο αρχών; Καμία μάλλον.

quote:
Η μαρξιστική θεωρία τροποποιήθηκε και προσαρμόστηκε σε αυτά τα κράτη, με αυτά τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά. Μπορώ να συμφωνήσω ότι το αρχικό πνεύμα της μαρξιστικής θεωρίας παραβιάστηκε.

Άρα, καταλήγουμε στα εξής συμπεράσματα:

1. Η μαρξιστική θεωρία ήταν ανέφικτη από τη φύση της και παντελώς ανεφάρμοστη.
2. Η "τροποποίηση" του μαρξισμού από τον Λένιν, έγινε στον πυρήνα της θεωρίας. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ο όρος "Μαρξισμός-Λενινισμός" να αναφέρεται σε δύο διαφορετικά πράγματα και ουσιαστικά να δηλώνει την διαστροφή του Μαρξισμού σε Λενινισμό.
3. Η άμυνα έναντι εξωτερικών επιθέσεων δεν αποτελεί "ιδιαιτερότητα" της Κίνας και της Σοβιετικής Ένωσης αλλά όλων των κρατών. Άρα, ο μαρξισμός δεν μπορεί να εφαρμοστεί σε κανένα κράτος.

quote:
Η απάντηση είναι προφανής, άλλο κράτος οι ΗΠΑ άλλο κράτος η Ελβετία. Με διαφορετική δυναμική και παράδοση. Παρόμοια μπορούμε να πούμε για παράδειγμα με τη συσχέτιση Κούβα-Κίνα.

Αυτό σαν σόφισμα το βλέπω και δεν το κατανοώ. Αν γινόσουν λίγο πιο σαφής.

quote:
Ο διεθνισμός δεν είναι κατ'ανάγκην πασιφισμός, Κώστα.

Ο πασιφισμός είναι γνώρισμα κυρίως του φιλελευθερισμού.

Στην τελική εφαρμογή του κομμουνισμού όμως, μέσα από μία παγκόσμια προλεταριακή επανάσταση, ο διεθνισμός πηγαίνει ένα βήμα πέρα από τον πασιφισμό -στην παγκόσμια ειρήνη- καθώς δεν υπάρχει αντικείμενο του πολέμου, ούτε εχθρός.

Ο προλεταριακός διεθνισμός όμως πώς μπορεί να λειτουργήσει ή ακόμη και να υπάρξει όταν στην ίδια θεωρία υπάρχουν οι δύο αυτές αντικρουόμενες έννοιες;

Από τη μια η παντελής κατάργηση των συνόρων, με την εφαρμογή του κομμουνισμού και από την άλλη η συνεχής ισχυροποίηση του κράτους (και άρα και των συνόρων);


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2012, 10:42:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΑ-Η ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΡΛΕΤΑΡΙΑΤΟΥ, είναι προετοιμασία για τον σοσιαλισμό.
-Στάδιο κατά την διάρκεια του οποίου χτίζεται η σοσιαλιστική συνείδηση , αυτή που λέει ότι ο καθένας θα αμείβεται ανάλογα με την ποσότητα και την ποιότητα της εργασίας του, έχει να τα βάλει με τρείς αδυσώπητους εχθρούς:
1.- Με την νοοτροπία του ατομισμού που θέλει να αλλάξει.
2.-Με τον καπιταλιστικό περίγυρο.
3.-Με την δικτατορία του κόμματος.
Αυτό το στάδιο δεν ολοκληρώθηκε ποτέ.

ΒΒ-Ο ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΌΣ ,είναι προετοιμασία για τον κομμουνισμό. Αν και εφόσον δημιουργηθεί η σοσιαλιστική συνείδηση.
Αυτό το στάδιο δεν άρχισε ποτέ.

ΓΓ -Στον ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟ, ο καθένας θα αμείβεται ανάλογα με τις ανάγκες του.
- Έμεινε όνειρο απατηλό.

ΔΔ-Ο κομμουνισμός είναι προετοιμασία για την…. ΑΝΑΡΧΙΑ. ……Κάθε μορφή εξουσίας
θα είναι αντικείμενο μελέτης στα σχολεία, όπως τώρα είναι η μελέτη των συνθηκών
ζωής του ανθρώπου των σπηλαίων.

ΕΕ.-ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ;;;;;;;;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2012, 13:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

trolling. Χαρακτηριστική η ανανδρία να απαντήσεις σε απλές ερωτήσεις. Τι φοβάσαι ρε άντρα; Δε σε δέρνει κανένας από το πληκτρολόγιο. Ή το θάρρος το έχετε οι φασίστες όταν είστε 20 με 1 αναλογία;


Νάτα μας!

Έγινα και "φασίστας".

Αν δεν κάνω λάθος σε παίζω man to man.

ή man to woman;

Πως σου πέρασε από το μυαλό ότι είμαι υποχρεωμένος να απαντώ στις ερωτήσεις σου;

Κάνεις προπόνηση για ανακριτής της NKVD;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2012, 13:18:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ή το θάρρος το έχετε οι φασίστες όταν είστε 20 με 1 αναλογία;

Kι ο Ευμένης φασίστας; Εμένα για φιλελεύθερος μου φαίνεται.

macedon


Το τσουβάλιασμα όλων των αντιπάλων κάτω από ένα τίτλο, είναι Γκεμπελική μέθοδος που εφαρμόζεται πλήρως και με ένταση απο τον "προοδευτικό" χώρο των οπαδών του Μανιφέστου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2012, 13:24:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όχι καθόλου. Ο ναζισμός ως πολιτικό σύστημα περιέχει "θεωρίες" βιολογικού ρατσισμού, ανωτερότητας της Αρείας φυλής και άλλα παρόμοια που εγγενώς προδιαθέτουν για εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας. Αντιθέτως η μαρξιστική θεωρία δεν προβλέπει πουθενά διαχωρισμό με βάση τη φυλή. Για την ακρίβεια είναι εκ των προτέρων διεθνιστική.


Ενώ ο Μαρξισμός είναι πολιτικός ρατσισμός, που μιλά για ανωτερότητα του Κομμουνισμού - Σοσιαλισμου και κατά συνέπεια των μελιστάλακτων και ψυχοπονιάρηδων οπαδών του!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2012, 13:30:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σύμφωνα με τον Μαρξ. Γιατί ο Λένιν τα είπε μάλλον διαφορετικά. Συγκεκριμένα στην κατάργηση του κράτους (και στην επίτευξη του διεθνισμού) του Μαρξ αντέταξε την ολοένα αυξανόμενη ισχυροποίηση του κράτους


για να ανταπεξέλθει στους εσωτερικούς και εξωτερικούς εχθρούς.

Τι είδους διεθνισμός είναι αυτός;

macedon


________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα:
αποτροπή εμφάνισης εικόνας που καλλιεργεί
ένα εύθυμο και χιουμοριστικό κλίμα αντιπαράθεσης επί ετεροπροσωπείας

6/6/2012
________________________________________

για να ανταπεξέλθει στους εσωτερικούς και εξωτερικούς εχθρούς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2012, 13:44:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Μα, και ο Μαρξισμός περιέχει (και μάλιστα στον πυρήνα του) θεωρίες ταξικού ρατσισμού.

Αφού από μόνος σου διαχωρίζεις τις έννοιες,γιατί τις βάζεις σε αντίθεση; Αφού είναι διαφορετικά πράγματα.


Ο Μαρξισμός δεν περιέχει παρά θεωρίες και ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ταξικού ρατσισμού.

ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ:
________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα:
αποτροπή εμφάνισης εικόνας που καλλιεργεί
ένα εύθυμο και χιουμοριστικό κλίμα αντιπαράθεσης επί ετεροπροσωπείας

6/6/2012
________________________________________


ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ:
________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα:
αποτροπή εμφάνισης εικόνας που καλλιεργεί
ένα εύθυμο και χιουμοριστικό κλίμα αντιπαράθεσης επί ετεροπροσωπείας

6/6/2012
________________________________________


ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ:
________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα:
αποτροπή εμφάνισης εικόνας που καλλιεργεί
ένα εύθυμο και χιουμοριστικό κλίμα αντιπαράθεσης επί ετεροπροσωπείας

6/6/2012
________________________________________


βλΈπε στο λήμμα ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2012, 13:51:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ενώ ο Μαρξισμός είναι πολιτικός ρατσισμός, που μιλά για ανωτερότητα του Κομμουνισμού - Σοσιαλισμου και κατά συνέπεια των μελιστάλακτων και ψυχοπονιάρηδων οπαδών του!

Το ηθικό κύρος των κομμουνιστών

1. Το ΚΚΕ σε έξι χρόνια συμπληρώνει 100 χρόνια ζωής και δράσης. Ακριβώς έναν αιώνα. Θα τιμηθεί ο μεγάλος αυτός σταθμός αντάξια. Πάνω από όλα με έργα, που θα οδηγούν στην πύκνωση της μεγάλης στρατιάς των μαχητών και μαχητριών που παλεύουν, για να ξημερώσουν καλύτερες μέρες χωρίς εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο, για ένα ανώτερο κοινωνικό σύστημα, το σοσιαλιστικό - κομμουνιστικό.

Του
Δημήτρη ΓΟΝΤΙΚΑ
Μέλους του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2012, 12:27:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Ενώ ο Μαρξισμός είναι πολιτικός ρατσισμός, που μιλά για ανωτερότητα του Κομμουνισμού - Σοσιαλισμου και κατά συνέπεια των μελιστάλακτων και ψυχοπονιάρηδων οπαδών του!

Το ηθικό κύρος των κομμουνιστών

1. Το ΚΚΕ σε έξι χρόνια συμπληρώνει 100 χρόνια ζωής και δράσης. Ακριβώς έναν αιώνα. Θα τιμηθεί ο μεγάλος αυτός σταθμός αντάξια. Πάνω από όλα με έργα, που θα οδηγούν στην πύκνωση της μεγάλης στρατιάς των μαχητών και μαχητριών που παλεύουν, για να ξημερώσουν καλύτερες μέρες χωρίς εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο, για ένα ανώτερο κοινωνικό σύστημα, το σοσιαλιστικό - κομμουνιστικό.

Του
Δημήτρη ΓΟΝΤΙΚΑ
Μέλους του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ


KOITA ΠOIOI MIΛANE ΓΙΑ ΔHMOKΡATIA KAI ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ!

Ο σεβασμός και η υποταγή στη συλλογική σκέψη απαιτεί μια ανώτερη συνειδητή στάση. Στο Κόμμα μας είναι κυρίαρχη αυτή η στάση. Δε μιλάμε εδώ για μηχανιστική αποδοχή της γνώμης των πολλών, της πλειοψηφίας. Μιλάμε για κάτι πιο βαθύ και πιο ουσιαστικό. Για μια διαλεκτική σχέση του ατομικού με το συλλογικό ως αποτέλεσμα μιας συνδυασμένης λειτουργίας εσωκομματικής συζήτησης και δράσης. Ανόδου της ατομικής ευθύνης και συμβολής στην επεξεργασία της γραμμής, αλλά και στην υλοποίησή της. Μέσα εδώ συνυπάρχει το στοιχείο της συνεχούς κριτικής και αυτοκριτικής στάσης.

Σχέση που διαπερνάται από την αντίληψη ότι το συμφέρον του Κόμματος είναι πάνω από όλα. Πάνω από πρόσωπα, προσωπικές φιλίες, συγγένειες. Όπου οι προσωπικές πράξεις, συμπεριφορές έχουν ως βασικό κριτήριο το συμφέρον του Κόμματος και υποτάσσονται σε αυτό συνειδητά. Οπου η δράση κάθε μέλους από όποιο πόστο έχει ως βασικό κριτήριο να προωθούνται τα συμφέροντα του Κόμματος. Είναι εκείνη η συνειδητή στάση που αναγνωρίζει το δεσμό με το Κόμμα ιερό, απαραβίαστο, μοναδικό, αποτέλεσμα της συλλογικής δράσης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2012, 11:37:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το ηθικό κύρος των κομμουνιστών


Ο χρησμός που πήρε ο Ιφικράτης Αμυράς από την Πυθία.

Όταν ο Απόστολος Αμυράς πήρε το όνομα "Ιφικράτης" πήγε στούς Δελφούς να πάρει χρησμό.

Ο χρησμός που πήρε από την Πυθία ήταν ο εξής:


"Μια μέρα θα μιλήσει για εσένα ο πρωθυπουργός της Ελλάδος".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2012, 11:39:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

[/quote]

Ο χρησμός που πήρε ο Ιφικράτης Αμυράς από την Πυθία.

[/quote]


Τι έγινε ρε μάγκες;

Την κάνατε για την έρημο ΤΑΚΛΑ(ΣΑ) ΜΑΚΑΝ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2012, 10:28:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι έγινε ρε μάγκες;

Την κάνατε για την έρημο ΤΑΚΛΑ(ΣΑ) ΜΑΚΑΝ;



Ελένη Λιάσκα: Για όλα φταίει η Χρυσή Αυγή;

Η ηθοποιός Ελένη Λιάσκα μέσα από την σελίδα της στο facebook έβγαλε την οργή και την αγανάκτησή κι απαντά σε όλους εκείνους που κατηγορούν την Χρυσή Αυγή. Είναι μια νέα κοπέλα, γνωστή από τα σίριαλ "Καφέ της Χαράς" αλλά κι άλλα πολλά, που δεν βλέπει διέξοδο σε αυτή τη χώρα. Σας μεταφέρουμε τι έγραψε:

"Συναγερμός. Η δημοκρατία κινδυνεύει. Οι βουλευτές μας. Οι άνθρωποι που έκαναν τόσο υπερήφανη την ελλαδα υποφέρουν κάτω από την δεσποτική τυρανία του συστήματος της χρυσής αυγής. Και γιατί να μην το κάνουν άλλωστε;Η χρυσή αυγή κυβερνούσε τόσα χρόνια και χρεοκόπησε την ελλαδα. Η χρυσή αυγή άδειασε τα ταμεία του κράτους με αποτέλεσμα οι ελληνες να μην έχουν ούτε καν φάρμακα. Η χρυσή αυγή γέμισε την ελλαδα με μετανάστες τους έκανε νόμιμους για να μπορούν να σκοτώνουν και να σφάζουν και να βιάζουν ελληνες και ελληνιδες. Η χρυσή αυγή πούλησε την ελλαδα στους γερμανους και στους γαλλους. Αυτό κάτω από άλλες συνθήκες θα μπορούσε να ήταν αστείο και γραφικό. Δύστυχως όμως το σύστημα προσπαθεί να μας το περάσει για αλήθεια...

Ανοίξτε τις τηλεοράσεις και δείτε το. Τα ραδιόφωνα; Το ίδιο.

Ας σκεφτούμε κάτι όμως: Αυτά τα ραδιόφωνα και τα κανάλια μέσα στην τόσο μεγάλη οικονομική κρίση, που βρίσκουν τα λεφτά για να επιβιώσουν; Και τι πολιτικές εξυπηρετούν για να δικαιολογήσουν την οικονομική ενίσχυση;

Για όλα λοιπόν φταίει όχι ο..ΣΥΡΙΖΑ αλλά η χρυσή αυγή .Μάλιστα. Για κάποιους πλέον είναι ξεκάθαρο, για άλλους όχι τόσο. Θα το πούμε λοιπόν καθαρά.

Ο μόνος λόγος που ξαναγιναν εκλογές ήταν η ελπίδα να μην μπει η χρυσή αυγή στο κοτέτσι με τα χρυσά αυγά. Στην βουλή. Για να μην φωνάζει .Γιατί ,τους έμπειρους πολιτικάντηδες μπορείς να εξαγοράσεις με χρήματα και δόξα. Τα νέα παιδιά με μια καθαρή εθνική ιδεολογία που έχουν στόχους και όνειρα και δεν έχουν προλάβει να διαβρωθούν από το σύστημα ,πως τα εξαγοράζεις;Πως εξαγοράζεις τη σιωπή τους; Την συνενοχή τους;

Δεν τα εξαγοράζεις. Και απόδειξη ήταν αυτό που έγινε στα στούντιο του ΑΝΤ1.

Του την είχαν στημένη ήταν ολοφάνερο. Ήξεραν ότι είναι παρορμητικός νέος και ότι πιστεύει πως έχει το δίκιο με το μέρος του. Φώναξαν λοιπόν το ανάλογο πάνελ, με την μετρ του είδους στο να εξαγριώνει κόσμο Κανέλλη και την Δουρου με την οποία υπήρχε μεγάλο προηγούμενο.

Το σκηνικό στήθηκε και περίμεναν να αρχίσει η παράσταση.

Το ελπιδοφόρο είναι πως ο κόσμος τους κατάλαβε στην πλειοψηφία του. Το ευτυχές είναι πως ο κόσμος είδε την Κανέλλη να σηκώνεται πρώτη και να πουλάει τσαμπουκά. Άκουσε την Δουρου να “ψέλνει” ύμνους υπέρ του συστήματος που υπηρετεί πιστά τόσα χρόνια και να κατακεραυνώνει την χρυσή αυγή..

500 χρόνια Κ. Δουρου μας γύρισαν ήδη, μας γύρισαν οι μέντορες σας, οι συνάδελφοι σας και η βουλή μέσα στην οποία ο λαός σας ψήφισε για να τον υπηρετείτε και όχι για να πάρουν τα μυαλά σας αέρα."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2012, 11:08:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι έγινε ρε μάγκες;

Την κάνατε για την έρημο ΤΑΚΛΑ(ΣΑ) ΜΑΚΑΝ;


Καναδάς δίνει την σωστή λύση για την λαθρομετανάστευση..Δείτε τι απάντηση έδωσε ο Υπουργός Άμυνας του Καναδά σε υπερευαίσθητη πολίτη...

Η ίδια απάντηση παρακαλούμε να δίνεται άμεσα και έμπρακτα στους “ανθρωπιστές” της Ελλάδας, προκειμένου να αποδεικνύουν το μεγαλείο ψυχής που διαθέτουν. Όχι μόνο στα λόγια…Ίσως είναι η λύση στο πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης στην Ελλάδα. Όλοι αυτοί που διαδηλώνουν και συμπαραστέκονται ενεργά υπέρ των παρανόμως εισερχομένων και παραμενόντων στην Ελλάδα μεταναστών, θα πρέπει να αποδείξουν ενεργά και στην πράξη το ενδιαφέρον για αυτούς. Η λύση έρχεται από τον Καναδά και δείτε γιατί.

Μια ελευθερόφρων Καναδή κυρία, έγραψε πολλές επιστολές προς την Καναδική κυβέρνηση, διαμαρτυρόμενη για την αντιμετώπιση των αιχμάλωτων ανταρτών (τρομοκρατών) που κρατούνται στις εγκαταστάσεις του Εθνικού Σωφρονιστικού Συστήματος στο Αφγανιστάν. Απαίτησε δε μια απάντηση στις επιστολές της και τελικα έλαβε την ακόλουθη απάντηση από τον ίδιο Υπουργό Άμυνας του Καναδά:
National Defence Headquarters
M Gen George R. Pearkes Bldg., 15 NT
101 Colonel By Drive
Ottawa, ON K1A 0K2
Canada
Αγαπητή ενδιαφερόμενη συμπολίτισσα,
Σας ευχαριστούμε για την πρόσφατη επιστολή σας, στην οποία εκφράζετε την έντονη ανησυχία σας για την αντιμετώπιση των τρομοκρατών Ταλιμπάν της Αλ Κάιντα που συλλαμβάνονται από τις Καναδικές δυνάμεις, και στη συνέχεια παραδίδονται στην Κυβέρνηση του Αφγανιστάν και σήμερα κρατούνται από Αφγανούς υπαλλήλους στις εγκαταστάσεις του Εθνικού Σωφρονιστικού Συστήματος του Αφγανιστάν. Η Διοίκηση μας λαμβάνει σοβαρά υπόψιν αυτά τα θέματα και οι απόψεις σας έχουν ακουστεί δυνατά και ξεκάθαρα εδώ στην Οττάβα. Θα ικανοποιηθείτε όταν πληροφορηθείτε, ότι χάρη στις ανησυχίες πολιτών, όπως εσείς, δημιουργήσαμε ένα νέο τμήμα, εδώ στο Υπουργείο Εθνικής Άμυνας, το οποίο ονομάζεται πρόγραμμα «Προοδευτικών Αποδεχόμενων την Ευθύνη για Δολοφόνους», ή ΠΑΕΔ για συντομία.
Σύμφωνα με τις κατευθυντήριες γραμμές του νέου αυτού προγράμματος, έχουμε αποφασίσει να μεταφέρουμε έναν τρομοκράτη και να τον θέσουμε υπό την προσωπική σας φροντίδα. Ο προσωπικός σας κρατούμενος έχει επιλεγεί και έχει προγραμματιστεί για μεταφορά, υπό την συνοδεία βαριά οπλισμένου φρουρού στην κατοικία σας στο Τορόντο την ερχόμενη Δευτέρα.
Ο Ali Mohammed Ahmed bin Mahmud (μπορείτε απλά να τον φωνάζετε Ahmed) πρέπει να τύχει φροντίδας, σύμφωνα με τις προδιαγραφές που απαιτείτε στην προσωπική σας επιστολή διαμαρτυρίας!
Είναι πιθανόν να χρειαστεί να προσλάβετε κάποιους βοηθούς επιβλέποντες.
Εμείς θα διενεργούμε εβδομαδιαίες επιθεωρήσεις ώστε να εξασφαλιστεί ότι τα πρότυπα φροντίδας σας για τον Ahmed είναι ανάλογα με αυτά που τόσο έντονα συνιστάτε στην επιστολή σας. Αν και ο Ahmed είναι αντικοινωνική προσωπικότητα και εξαιρετικά βίαιος, ελπίζουμε ότι η ευαισθησία σας σε αυτό που περιγράφεται ως “πρόβλημα συμπεριφοράς” θα τον βοηθήσει να ξεπεράσει αυτά τα ελαττώματα του χαρακτήρα του. Ίσως έχετε δίκιο στην περιγραφή των προβλημάτων αυτών ως “απλές πολιτιστικές διαφορές”.
Αντιλαμβανόμαστε ότι σχεδιάζετε να του προσφέρετε συμβουλευτικές υπηρεσίες και εκπαίδευση στο σπίτι. Ο τρομοκράτης που υιοθετήσατε είναι εξαιρετικά ικανός στην μάχη σώμα με σώμα και μπορεί να αφαιρέσει μια ανθρώπινη ζωή με τόσο απλά αντικείμενα όπως ένα μολύβι ή ένας νυχοκόπτης. Σας συμβουλεύουμε να μην του ζητήσετε να επιδείξει αυτές τις δεξιότητες στην επόμενη συνεδρίαση της ομάδας σας γιόγκα. Παρακαλείστε να ενημερώσετε τυχόν Εβραίους φίλους, γείτονες ή συγγενείς για τον φιλοξενούμενό σας, εφόσον θα μπορούσε να ταραχθεί ή ακόμα και να καταστεί βίαιος. Αλλά είμαστε σίγουροι ότι μπορείτε να τον κατανοήσετε. Είναι επίσης ειδικός στο να κατασκευάζει μια ευρεία ποικιλία εκρηκτικών μηχανισμών από κοινά προϊόντα οικιακής χρήσης, οπότε μπορείτε, αν θέλετε, να διατηρήσετε τα στοιχεία αυτά κλειδωμένα, εκτός αν (κατά τη γνώμη σας) αυτό μπορεί να προσβάλει την προσωπικότητά του.
Ο Ahmed δεν θα επιθυμούσε πολλά πάρε-δώσε με εσάς ή τις κόρες σας (εκτός από τη σεξουαλική εκμετάλλευση) από τη στιγμή που βλέπει τις γυναίκες ως υπανθρώπους, μορφή ιδιοκτησίας που ως εκ τούτου δεν έχουν δικαιώματα, συμπεριλαμβανομένης της άρνησης στις σεξουαλικές του απαιτήσεις. Πρόκειται για ένα ιδιαίτερα ευαίσθητο θέμα για τον ίδιο και έχει το χαρακτηριστικό γνώρισμα να δείχνει βίαιες τάσεις γύρω από τις γυναίκες που αποτυγχάνουν να συμμορφωθούν με το νέο ενδυματολογικό κώδικα που θα “συστήσει” ως πιο κατάλληλη ενδυμασία.
Είμαστε βέβαιοι ότι με αυτή την συγκυρία και με την πάροδο του χρόνου θα απολαύσετε την ανωνυμία που προσφέρει η μπούρκα. Απλά θυμηθείτε ότι όλα είναι μέρος της «κουλτούρας του σεβασμού των θρησκευτικών του πεποιθήσεων», όπως περιγράφεται στην επιστολή σας.
Εκτιμούμε πραγματικά όταν οι πολίτες μας ενημερώνουν με τον κατάλληλο τρόπο για να κάνουμε τη δουλειά μας και να παρέχουμε φροντίδα για τους συνανθρώπους μας. Παρακαλούμε να προσέχετε τον Ahmed και να θυμάστε ότι θα σας παρακολουθούμε.
Καλή τύχη και ο Θεός να σας ευλογεί.
Φιλικά,
Gordon O’Connor,
Υπουργός Εθνικής Άμυνας

http://www.eglimatikotita.gr/2012/06/blog-post_9159.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2012, 11:13:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]

Τι έγινε ρε μάγκες;

Την κάνατε για την έρημο ΤΑΚΛΑ(ΣΑ) ΜΑΚΑΝ;


Ο ΚΑΣΙΔΙΑΡΗΣ ... ΩΧΡΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ
ΑΝΩΤΕΡΗΣ ΒΑΘΜΙΔΑΣ.....ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ !!

http://www.youtube.com/watch?v=gZPMtxESZfI&feature=youtu.be


Αξίζει να επισκεφθείτε την παραπάνω ηλεκτρονική διεύθυνση, ώστε να διαπιστώσετε πόσο σοβαρή είναι η κατάσταση της ψυχικής υγείας του Σλάβοϊ Ζίζεκ.
Πρόκειται για τον πνευματικό πατέρα του Τσίπρα, τον οποίον μόλις την περασμένη Κυριακή είχε κουβαλήσει στο Μουσείο Μπενάκη για να τον καμαρώσουν οι οπαδοί της καρμανιόλας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2012, 16:39:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Macedon

quote:
Σύμφωνοι. Αλλά ο μαρξισμός δεν μιλάει για ιμπεριαλιστικούς πολέμους. Αυτοί γίνονται (σύμφωνα με τον Μαρξ) για την εξυπηρέτηση της αστικής τάξης. Άρα, τι διαφορά είχε η ιμπεριαλιστική Αμερική με την ιμπεριαλιστική Σοβιετική Ένωση, σε επίπεδο αρχών; Καμία μάλλον.


Ώπα, βαριά κουβέντα είπες. "Ιμπεριαλισμός";


quote:
1. Η μαρξιστική θεωρία ήταν ανέφικτη από τη φύση της και παντελώς ανεφάρμοστη.

Πολύ βιαστικό συμπέρασμα.


quote:
2. Η "τροποποίηση" του μαρξισμού από τον Λένιν, έγινε στον πυρήνα της θεωρίας. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ο όρος "Μαρξισμός-Λενινισμός" να αναφέρεται σε δύο διαφορετικά πράγματα και ουσιαστικά να δηλώνει την διαστροφή του Μαρξισμού σε Λενινισμό.


Όχι στον πυρήνα της θεωρίας. Ο πυρήνας της θεωρίας λέει για κατάργηση της ατομικής περιουσίας, πράγμα που εφαρμόστηκε απολύτως στη πρώην ΕΣΣΔ.


quote:
3. Η άμυνα έναντι εξωτερικών επιθέσεων δεν αποτελεί "ιδιαιτερότητα" της Κίνας και της Σοβιετικής Ένωσης αλλά όλων των κρατών. Άρα, ο μαρξισμός δεν μπορεί να εφαρμοστεί σε κανένα κράτος.


Μα ο μαρξισμός εξ ορισμού αφορά παγκόσμια εφαρμογή και παγκόσμια επανάσταση και όχι για εφαρμογή σε ένα κράτος και μόνο. Εξού και η διαφοροποίηση από το Λένιν

quote:
Αυτό σαν σόφισμα το βλέπω και δεν το κατανοώ. Αν γινόσουν λίγο πιο σαφής.


Σε ρωτάω αν θεωρείς τον ιμπεριαλισμό αποτέλεσμα του καπιταλισμού.


quote:
Από τη μια η παντελής κατάργηση των συνόρων, με την εφαρμογή του κομμουνισμού και από την άλλη η συνεχής ισχυροποίηση του κράτους (και άρα και των συνόρων);


Η κατάργηση των συνόρων ως αποτέλσμα μιας παγκόσμιας επανάστασης όχι μιας τοπικής.


Eumenis

quote:
Νάτα μας!

Έγινα και "φασίστας".



Λολ... και μετά από λίγε μέρες δεν κρατήθηκες και πόσταρες υπερ της Χρυσής Αυγής!!!! Κατά τα άλλα δεν είσαι φασιστοειδές.


quote:
Αν δεν κάνω λάθος σε παίζω man to man.

ή man to woman;



Δε γνωρίζω πώς νιώθεις μέσα σου οπότε δεν μπορώ να απαντήσω.

quote:
Πως σου πέρασε από το μυαλό ότι είμαι υποχρεωμένος να απαντώ στις ερωτήσεις σου;



Έλα ντε; Πώς τολμάω να απευθύνω ερωτήσεις; Πώς τολμάω να μιλάω βασικά;

Παρασύρθηκα, γιατί σε κάποια φάση είχες δηλώσει "ικανός" για τη διεξαγωγή διαλόγου. Για ψάξε λίγο τον ορισμό του διαλόγου και πες μου αν χρειάζεται ή όχι να απαντάς σε ερωτήσεις του συνομιλητή σου.


quote:
Κάνεις προπόνηση για ανακριτής της NKVD;

χαχχαχ γελάσαμε πάλι

quote:
Το τσουβάλιασμα όλων των αντιπάλων κάτω από ένα τίτλο, είναι Γκεμπελική μέθοδος που εφαρμόζεται πλήρως και με ένταση απο τον "προοδευτικό" χώρο των οπαδών του Μανιφέστου.

Και μετά από λίγες μέρες, πόσταρες υπερασπιζόμενος τη χρυσή αυγή. ΛΟΛ. Απλά ΛΟΛ. Ξέρεις τι; Θα συνεχίσω να σε αφήνω λίγες μέρες να μιλάς μόνος σου ώστε να φαίνεται πόσο σάπιος είσαι.


quote:
Ενώ ο Μαρξισμός είναι πολιτικός ρατσισμός, που μιλά για ανωτερότητα του Κομμουνισμού - Σοσιαλισμου και κατά συνέπεια των μελιστάλακτων και ψυχοπονιάρηδων οπαδών του!

Ναι αλλά όπως είπα δε σου απαγορεύει κανένας να είσαι εθελόδουλος του μεγάλου κεφαλαίου. Μπορεί μέχρι και πρωθυπουργός να γίνεις!!!! Οποιαδήποτε ομοιότητα με πραγματικά πρόσωπα και καταστάσεις εντελώς τυχαία!!!

quote:
για να ανταπεξέλθει στους εσωτερικούς και εξωτερικούς εχθρούς.


Να φανταστώ ότι οι Ναζί που ήρθαν να πολεμήσουν στην Ελλάδα δεν είχαν κρανία; Αν εγώ πάρω μια φωτό με κρανία Γερμανών που σκοτώθηκαν εδώ, τι θα απαντήσεις;

quote:
Τι έγινε ρε μάγκες;

Την κάνατε για την έρημο ΤΑΚΛΑ(ΣΑ) ΜΑΚΑΝ;



αστείο που είναι το άτιμο. Δε μας είπες όμως. Είναι εξίσου τρομακτικό για εσένα, το Μανιφέστο με το "Ο Αγών μου" και την "Καταγωγή των Ειδών";


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy