ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Μηδεμία τεκμηρίωση ανεκτή αφρόνως (Ένα μικρό διάλειμμα στην τεκμηριωμένη γνώση Νο.2)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2012, 09:02:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Κηφέα,
Δεν ξέρω , αυτά που ο άνθρωπος θεωρεί τερατουργήματα, αν και το ον σύμπαν τα θεωρεί τέτοια ή μήπως απλά , είναι καταστάσεις μη συμβατές με τον χαρακτήρα του σύμπαντος, ο οποίος αενάως διαμορφώνεται και επεξεργάζεται κατά της εναλλαγές των φάσεων ενσάρκωσης (εκδήλωσης) του σύμπαντος και Θανάτου ( επιστροφή στο ανεκδήλωτο).
ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΔΙΑΜΟΡΦΩΜΕΝΟΣ ΠΑΡΟΡΜΗΤΙΚΑ από την αλληλεπίδραση των συμβάντων της στιγμής, χωρίς κάποιο σχέδιο για το μέλλον. Κάτι σαν διασκεδαστικά επικίνδυνο παιχνίδι, σαν πορεία στη κόψη του ξυραφιού, σαν μια πολύ μα πολύ λεπτή ισορροπία την τήρηση της οποίας εξασφαλίζει επ’άπειρον η δύναμη της Ανάγκης, που σαν ηνίοχος κρατάει τα γκέμια του καλού (φυγόκεντρος δύναμη που ωθεί προς το φως, την εκδήλωση και την πολλαπλότητα) και του κακού (κεντρομόλος, που έλκει προς τα μέσα, τον εαυτό, το σκότος και την απλότητα), των δύο αναγκαίων για το δράμα της ζωής δυνάμεων , μη επιτρέποντας σε καμία από της δύο να ξεπεράσει τα όρια της και υπερισχύσει της άλλης.

Σε αυτό το σενάριο έχουν ρόλο καθοριστικό, οι σκέψεις και πράξεις του ανθρώπινου όντος , αλλά και κάθε όντος με νόηση , συνείδηση, επιθυμίες και συναισθήματα παντού στο σύμπαν, καθότι σαν οργανικά μέρη του σύμπαντος , είναι ή συνείδηση του, ή διαμορφώνουν τη συνείδηση του και την αυτοπραγμάτωση του.

Μέσα σαυτό το σενάριο τοποθετώ και την πιθανή παρέμβαση στο DNA του προανθρώπινου γήινου όντος και τη μετάλλαξη του σε άνθρωπο, από εξωγήινα όντα ανώτερης νοημοσύνης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2012, 04:52:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έγινε μετονομασία του θέματος από:
"Μηδεμία τεκμηρίωση ανεκτή αφρόνως"
σε:
"Μηδεμία τεκμηρίωση ανεκτή αφρόνως (Ένα μικρό διάλειμμα στην τεκμηριωμένη γνώση Νο.2)"

ώστε να είναι πιο εμφανές (κι από τον τίτλο και μόνο) ότι το παρόν θέμα αποτελεί συνέχεια του, απενεργοποιημένου πλέον, Ένα μικρό διάλειμμα στην τεκμηριωμένη γνώση.

Επίσης, προσθέσαμε το link του προαναφερθέντος θέματος στο εισαγωγικό μήνυμα του παρόντος.

Καλή συνέχεια


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2012, 13:11:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφεας
Αν το Σύμπαν είναι άπειρο στο χώρο και το χρόνο , τότε κάθε περιστατικό πεπερασμένης πιθανότητας θα συμβεί οπωσδήποτε (και επιπλέον για άπειρες φορές) . Συνεπώς , οι πρώτοι οργανισμοί θα εμφανίστηκαν στη Γη κατά τύχη

Φίλε Κηφέα

Η εισαγωγή της έννοιας του “απείρου” στους συλλογισμούς μας, πράγματι θα οδηγούσε σε αυτά τα - “τρελά” - συμπεράσματα.
Τρελά γιατί δεν αποκλείουν εμείς όλοι, και υπό τις ίδιες ακριβώς συνθήκες , να υπάρχουμε τώρα, άπειρες φορές σε άπειρα άλλους κόσμους, μια και κάθε περιστατικό – όπως πολύ σωστά λες – πεπερασμένης πιθανότητας – (και ένα τέτοιο είναι αυτό που τώρα ζούμε) μπορεί να υπάρχει άπειρες φορές.

Η λύση αυτή όσο τρελή και αν φαίνεται, είναι πολύ λογικά πιθανή υπό την προϋπόθεση πως το σύμπαν ή “κόσμος” είναι “'άπειρα στο χώρο και το χρόνο”

Μια άλλη λύση υπό τις ίδιες προϋποθέσεις (του απείρου) είναι το “σύμπαν του Σπινόζα” όπου ο κόσμος που παρατηρούμε και μπορούμε με τις ανθρώπινες αισθήσεις να προσπελάσουμε, είναι μέρος μιας απροσπέλαστης ουσίας, που αδυνατούμε να κατανοήσουμε.

Ο κόσμος/σύμπαν , σε αυτή την περίπτωση, δεν είναι δημιούργημα της ουσίας, αλλά μέρος της, είναι άπειρος και άναρχος όπως και η “ουσία”

Κατά την δική μου γνώμη, και οι δύο περιπτώσεις, είναι λογικά σωστές, δηλαδή δεν εμπεριέχουν αντιφάσεις και παραλογισμούς , όπως η θεωρία ύπαρξης ενός θεού προσωπικού, δημιουργού του κόσμου με μόνο τελικό σκοπό την δημιουργία του ανθρώπου κατ εικόνα και ομοίωση του,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2012, 16:59:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis :

Η εισαγωγή της έννοιας του “απείρου” στους συλλογισμούς μας, πράγματι θα οδηγούσε σε αυτά τα - “τρελά” - συμπεράσματα.
Τρελά γιατί δεν αποκλείουν εμείς όλοι, και υπό τις ίδιες ακριβώς συνθήκες , να υπάρχουμε τώρα, άπειρες φορές σε άπειρα άλλους κόσμους, μια και κάθε περιστατικό – όπως πολύ σωστά λες – πεπερασμένης πιθανότητας – (και ένα τέτοιο είναι αυτό που τώρα ζούμε) μπορεί να υπάρχει άπειρες φορές.

Η λύση αυτή όσο τρελή και αν φαίνεται, είναι πολύ λογικά πιθανή υπό την προϋπόθεση πως το σύμπαν ή “κόσμος” είναι “'άπειρα στο χώρο και το χρόνο”


Είδες φίλε gianipseftis, τι παθαίνει όποιος εισάγει την έννοια του απείρου σε οποιονδήποτε συλλογισμό (όπως έκανα εν προκειμένω εγώ) ;

quote:
Κατά την δική μου γνώμη, και οι δύο περιπτώσεις, είναι λογικά σωστές, δηλαδή δεν εμπεριέχουν αντιφάσεις και παραλογισμούς , όπως η θεωρία ύπαρξης ενός θεού προσωπικού, δημιουργού του κόσμου με μόνο τελικό σκοπό την δημιουργία του ανθρώπου κατ εικόνα και ομοίωση του,

Συμφωνώ !

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2012, 17:17:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστός ο ψευτόγιαννος!! [απο τις λίγες φορές!!]

Που ήσουνα βρε αχαϊρευτε,τόσο καιρό?

Πήρες κίτρινη...διαρκείας?

Καλώς ήλθες πάντως.Εμένα μου έλλειψες!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2012, 23:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφέας

Είδες φίλε gianipseftis, τι παθαίνει όποιος εισάγει την έννοια του απείρου σε οποιονδήποτε συλλογισμό (όπως έκανα εν προκειμένω εγώ)


Το έχω διαπιστώσει φίλε Κηφέα, εδώ και 30 χρόνια.
Τότε και μόνο η σκέψη αυτή από μόνη της , με τρέλαινε , τώρα κατάλαβα πως απλά είμαι «άπειρος» σε αυτά γιατί είμαι «άνθρωπος» κολλημένος στην γη.

quote:
Νικόμαχος

Που ήσουνα βρε αχαϊρευτε,τόσο καιρό?

Πήρες κίτρινη...διαρκείας?

Καλώς ήλθες πάντως.Εμένα μου έλλειψες!


Και μένα μου έλειψαν οι τρελαμάρες σου βρε … μουρλέ
Νάσαι καλά.

Κιτρίνισα, βεβαίως, αυτοβούλως, και χωρίς ….. χρωστικές ουσίες


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2012, 17:35:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξερω γιατι αλλα το απειρο που αναφερετε με πηγε στο <εν αρχη ην το χαος> της γενεσης..


d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2012, 09:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρεις , hunter1, αυτή η απλή μικρή φράση που έγραψες μου δημιούργησε συνειρμικά ορισμένες σκέψεις μιας κάποιας ομοιότητας με τις επικρατούσες επιστημονικές απόψεις για τη δημιουργία του Σύμπαντος:

quote:
hunter1 :

Δεν ξερω γιατι αλλα το απειρο που αναφερετε με πηγε στο <εν αρχη ην το χαος> της γενεσης..


Αρχικά , υπήρχε η Αρχή .

Σ’αυτή την αρχή δεν υπήρχε τίποτε.

Απόλυτο κενό , όχι απλώς κενός χώρος . Δεν υπήρχε χώρος .

Ούτε χρόνος υπήρχε , διότι αυτό συνέβη πριν από τον χρόνο .

Το Σύμπαν ήταν κενό και άμορφο .

Έπειτα από μια τυχαία διακύμανση αναδύθηκε από το τίποτε ένα σύνολο σημείων τα οποία αποκτώντας υπόσταση από τον συνδυασμό τους σε μορφώματα προσδιόρισαν τον χρόνο .

Ο τυχαίος σχηματισμός μορφωμάτων είχε αποτέλεσμα την ανάδυση του χρόνου από την συγχώνευση αντιθέτων πραγμάτων , δηλαδή από το τίποτε .

Από το απόλυτο τίποτε , χωρίς απολύτως καμία παρέμβαση , γεννήθηκε η υποτυπώδης ύπαρξη . Η ανάδυση της σκόνης των σημείων και η τυχαία οργάνωσή τους σε χρόνο ήταν η συμπτωματική , χωρίς κίνητρα πράξη που τους έδωσε υπόσταση .

Εξαιρετικά απλά πράγματα αναδύθηκαν από το τίποτε .

Ωστόσο , η γραμμή του χρόνου διαλύθηκε και το αρτιφανές Σύμπαν εξατμίστηκε , διότι ο χρόνος από μόνος του δεν είναι τόσο πλούσιος ώστε να διατηρήσει την ύπαρξή του .

Κάπου αλλού αναδύθηκε χρόνος και χώρος αλλά και εκεί διαλύθηκαν στη σκόνη τους , στα συγχωνευμένα αντίθετα , με άλλα λόγια στο τίποτε .

Τα σημειομορφώματα αναδύθηκαν πάλι και πάλι και πάλι .

Κάθε φορά το μόρφωμα σχημάτιζε χρόνο , και μέσω αυτού του μορφώματος τα σημεία εξασφάλιζαν την υπόστασή τους .

Μερικές φορές η τύχη οδηγούσε στο σχηματισμό δισδιάστατων μορφωμάτων χρόνου .

Επειδή όμως το εμπρός και το πίσω ήταν το ίδιο , τα αντίθετα δεν διακρίνονταν μεταξύ τους .

Δεν υπήρχε ευστάθεια , και τα αντίθετα συγχωνεύονταν και πάλι στο τίποτε .

Μερικές φορές η τύχη διαμόρφωνε τα σημεία σε χώρο και χρόνο .

Δεν υπήρχε όμως δυνατότητα για πολυπλοκότητα , και το μόρφωμα σκόνταφτε και κατέρρεε .

Έχανε το χρόνο , και χάνοντάς τον έχανε και την υπόστασή του .

Κατόπιν , τυχαία , ήρθε η δική μας διακύμανση .

Τα σημεία απέκτησαν υπόσταση διότι συνέστησαν χρόνο που αυτή τη φορά , σ’αυτό το μόρφωμα , συνοδευόταν από τρισδιάστατο χώρο .

Έτσι , γεννήθηκε μια γεωμετρία πολύπλοκη και εκλεπτυσμένη .

Η πολυπλοκότητά της πηγάζει από την πυκνότητα των γειτονικών σημείων και της εξασφαλίζει επαρκή εκλέπτυνση ώστε να υπάρξει ύλη , ενέργεια και δυνάμεις .

Και μαζί τους έρχεται η ευστάθεια , αργότερα τα χημικά στοιχεία και πολύ αργότερα τα έμβια όντα .

Τώρα γνωρίζουμε ότι αυτή η διαταραχή επιβιώνει .

Η γένεση του χωρόχρονου τον άφησε περιελιγμένο και συνεστραμμένο . Οι τοπικές συστροφές που αποτέλεσαν σταθερούς κόμβους είναι τα σωματίδια τα οποία σήμερα συνιστούν πράγματα όπως είναι τα έμβια όντα .

Διαφορετικά είδη σωματιδίων είναι διαφορετικά είδη κόμβων στη δομή του χωρόχρονου , ενώ διαφορετικοί κόμβοι είναι διαφορετικά συναθροίσματα (όπως οι συνηθισμένοι κόμβοι είναι διαφορετικά μπερδέματα σκοινιού) δυαδικών οντοτήτων που αποκτούν υπόσταση με τη δημιουργία . Συνεπώς , τα διαφορετικά σωματίδια είναι διαφορετικές τοπικές τοπολογικές δομές του χωρόχρονου . Η ενσωμάτωση αυτών των τοπικών δομών στο χωρόχρονο έχει απώτερες συνέπειες . Ειδικότερα , προκαλεί το φαινόμενο της βαρύτητας , τη συμπαντική παραμόρφωση του χωρόχρονου .

Η τάση του σύμπαντος είναι να αποκτήσει μια κοσμική ομοιομορφία , μια τρισδιάστατη "επιπεδότητα" .

Η ενέργεια που περιλαμβάνει ύλη είναι περιελιγμένος χωρόχρονος .

Ο περιελιγμένος χωρόχρονος είναι το ελατήριο του σύμπαντος ενώ όλες οι δραστηριότητές μας , όπως κάθε είδους δραστηριότητα , είναι όψεις της εκτύλιξής του .

Η εξέλιξη του σύμπαντος είναι η διασπορά των πτυχώσεων του χωρόχρονου .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2012, 14:20:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
hunter1 :
Δεν ξερω γιατι αλλα το απειρο που αναφερετε με πηγε στο <εν αρχη ην το χαος> της γενεσης..

Μέχρι να βρεθεί ικανοποιητική θεωρία
(και κάπως ευρέως αποδεκτή) για την προ-Μ.Ε. κατάσταση
τότε κι εσύ κι εγώ και όλοι μας, βαδίζουμε στο άγνωστο με βάρκα την Ελπίδα.... Τώρα είτε το πεις Χάος, είτε Άγνωστο, είτε Μηδενικό, είτε Τίποτα, είτε Κουλούρι είτε Καρύδι, το ίδιο και το αυτό είναι...

Δεν Ξέρω /Δεν Γνωρίζω / Δεν Απαντώ... που λενε και στα γκάλοπ.

Απλώς ελπίζω στα επόμενα χρόνια? δεκαετίες? κλπ, να δώ και να ακούσω κάτι περισσότερο επ'αυτού....


quote:
Αρχικά , υπήρχε η Αρχή .

Σ’αυτή την αρχή δεν υπήρχε τίποτε.

Απόλυτο κενό , όχι απλώς κενός χώρος . Δεν υπήρχε χώρος .

Ούτε χρόνος υπήρχε , διότι αυτό συνέβη πριν από τον χρόνο .

Το Σύμπαν ήταν κενό και άμορφο .

Έπειτα από μια τυχαία διακύμανση αναδύθηκε από το τίποτε ένα σύνολο σημείων τα οποία αποκτώντας υπόσταση από τον συνδυασμό τους σε μορφώματα προσδιόρισαν τον χρόνο .

Ο τυχαίος σχηματισμός μορφωμάτων είχε αποτέλεσμα την ανάδυση του χρόνου από την συγχώνευση αντιθέτων πραγμάτων , δηλαδή από το τίποτε .

Από το απόλυτο τίποτε , χωρίς απολύτως καμία παρέμβαση , γεννήθηκε η υποτυπώδης ύπαρξη . Η ανάδυση της σκόνης των σημείων και η τυχαία οργάνωσή τους σε χρόνο ήταν η συμπτωματική , χωρίς κίνητρα πράξη που τους έδωσε υπόσταση .

Εξαιρετικά απλά πράγματα αναδύθηκαν από το τίποτε .


Θεωρίες...
Γιατί να πχ να μην υπάρχει χώρος χωρίς το χρόνο
και το αντίστροφο?

Βασικά, ΤΙ ΕΙΝΑΙ (πώς ορίζεται?) Ο ΧΡΟΝΟΣ ?

Αν απαντήσουμε αυτό πρώτα, πάμε και στ'αλλα ύστερα....

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα Κηφέα υπαινίσσεσαι πως στην προ. Μ.Ε. "εποχή" (κατάσταση) είχαμε πολλές και διαδοχικές "προσπάθειες" να "ξεκινήσει" κάτι
(σαν τη μίζα του αυτοκινήτου)
όμως είτε 'εσβηνε' εν τη γεννέσει, είτε μετά από λίγο,
σε κάθε περίπτωση δεν μπορεσε να καταγραφτεί κάπου ως συμβάν για να το παρατηρήσουμε.
(Δοκιμή και πλάνη δηλαδή, επί μακρόν...)

Μόλις "έκατσαν" οι συνθήκες, τύχη, κλπ.
περάσαμε στο επόμενο στάδιο, η μηχανή πήρε μπρός, αρχισε να γκαζώνει , να κόβει βόλτες, να κάνει σούζες, και μέσα σ'όλα τσουπ
να'σου κι ο ανθρωπος ο homo sapiens sapiens,
που μέσα σε λίγα σχετικα (με συμπαντικά κριτηρια) χρόνια, ξεπήδησε κι άρχισε να αναρωτιέται για τη μίζα και για το "μηχάνημα"....

Και γιατί τότε να μην θεωρήσουμε ως μια κλίμακα "Υπερχρόνου" το όλο σκηνικό, συμπεριλαμβάνοντας και τις "αποτυχημένες" προσπάθειες που προηγήθηκαν,
παρά μόνο να εστιάσουμε στην τελευταία?


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2012, 09:35:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PY8AGORAS :

Θεωρίες...
Γιατί να πχ να μην υπάρχει χώρος χωρίς το χρόνο
και το αντίστροφο?

Βασικά, ΤΙ ΕΙΝΑΙ (πώς ορίζεται?) Ο ΧΡΟΝΟΣ ?

Αν απαντήσουμε αυτό πρώτα, πάμε και στ'αλλα ύστερα....


Ναι , Πυθαγόρα , θεωρίες. Τι άλλο να αναπτύξουμε σαν άνθρωποι . . . ;

Όσον αφορά το ερώτημα : "Γιατί να πχ να μην υπάρχει χώρος χωρίς το χρόνο και το αντίστροφο?" . . .
Τι μας εμποδίζει να το συζητήσουμε και αυτό , ιδιαίτερα όταν βρισκόμαστε σ' ένα topic που το θέμα που πραγματεύεται είναι : "Μηδεμία τεκμηρίωση ανεκτή αφρόνως . . ."

Για το αν έχομε ορίσει την έννοια του ΧΡΟΝΟΥ , νομίζω πως το προσπαθήσαμε αυτό για κάμποσα χρόνια . . . στο topic "Τι είναι ΧΡΟΝΟΣ" , μέχρι πρόσφατα .

Ας συνεχίσω τον συλλογισμό που ανέπτυξα στο προηγούμενο μήνυμά μου :

Όσον αφορά το μέλλον του σύμπαντος , υπάρχουν δύο ενδεχόμενα :

Σύμφωνα με το πρώτο , οι κόμβοι χαλαρώνουν και λύνονται , οι τοπικές πτυχώσεις διασκορπίζονται και εν καιρώ ο χωρόχρονος γίνεται παντού ομοιόμορφος και αιώνια επίπεδος . Το σύμπαν συνεχίζει να υπάρχει αλλά είναι πια εντελώς ξεκούρδιστο . Δεν εκδηλώνει καμία δραστηριότητα , διότι είναι ομοιόμορφα και αμετάκλητα νεκρό . Όλα τα ίχνη των επιτηδευμάτων μας – η τέχνη και η γνώση μας – θα έχουν απαλειφθεί και θα είναι σαν να μην υπήρξαν ποτέ .

Σύμφωνα με το δεύτερο , μπορεί να υπάρχουν τόσο πολλοί κόμβοι και το λύσιμό τους να είναι τόσο βραδύ ώστε οι συνδυασμένες και πολύ μακρινές περιελίξεις τους να ξανατυλίξουν το ελατήριο σε τέτοιο σημείο ώστε το σύμπαν να εκτιναχθεί εκ νέου. Αυτή η εκτίναξη δεν είναι δημιουργία αλλά ανανέωση . Πράγματι , ίσως σήμερα ζούμε σε ανανεωμένο σύμπαν , ενώ η πραγματική δημιουργία συντελέστηκε πριν από γενεές συμπάντων . Τα σύμπαντα που αναπλάθονται περιοδικά ίσως συνιστούν μια συνεχή , ατέρμονη κατάσταση για το μέλλον , αλλά στο μακρινό παρελθόν το σύμπαν πρέπει να εκτινάχθηκε κάποτε από μία μοναδική πραγματική δημιουργία (εφόσον ο χρόνος δεν είναι κυκλικός).

Και τελικά υπάρχει το παρόν .

Το σύμπαν μας είναι ζωντανό . Η ζωή του – η κάθε είδους δραστηριότητά του – εξασφαλίζεται από την ισορροπία των εντάσεων των δυνάμεων που διέπουν την κίνηση , των δυνάμεων που συγκροτούν τα άτομα , και εκείνων που συνενώνουν τα άτομα σε ελέφαντες και γαλαξίες .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2012, 10:52:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφέας
Σύμφωνα με το δεύτερο , μπορεί να υπάρχουν τόσο πολλοί κόμβοι και το λύσιμό τους να είναι τόσο βραδύ ώστε οι συνδυασμένες και πολύ μακρινές περιελίξεις τους να ξανατυλίξουν το ελατήριο σε τέτοιο σημείο ώστε το σύμπαν να εκτιναχθεί εκ νέου. Αυτή η εκτίναξη δεν είναι δημιουργία αλλά ανανέωση

Προσωπικά είμαι υπέρ της δεύτερης υπόθεσης.
Υπέρ ενός φρακταλικού Σύμπαντος.
Ενός Σύμπαντος "ζωντανού",που μοιραία,ακολουθεί και αυτο,την πορεία της ζωής.

Γέννηση-Θάνατος.

Ενός συνεχώς αναδημιουργούμενου Σύμπαντος.
Ενός μη ομοιογενούς Σύμπαντος.

Αν ζούσα πριν 300-400 χρόνια και τα έλεγα αυτά,θα με έψηναν στα κάρβουνα?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2012, 16:54:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι , Πυθαγόρα , θεωρίες. Τι άλλο να αναπτύξουμε σαν άνθρωποι . . . ;

Δε διαφωνώ... Βασικά το "θεωρίες..." δεν το είπα υποτιμητικά.
Δυστυχώς ή ευτυχώς αυτό είναι πάντα το πρώτο μας βήμα και η πρώτη συγκροτημένη νοητική επεξεργασία ενός φαινομένου.

Από κει και πέρα ακολουθεί η γνωστή διαδικασία παγίωσης ή απόρριψης....(να μη τα ξαναλέμε κι εδώ...)

quote:
Όσον αφορά το ερώτημα : "Γιατί να πχ να μην υπάρχει χώρος χωρίς το χρόνο και το αντίστροφο?" . . .
Τι μας εμποδίζει να το συζητήσουμε και αυτό , ιδιαίτερα όταν βρισκόμαστε σ' ένα topic που το θέμα που πραγματεύεται είναι : "Μηδεμία τεκμηρίωση ανεκτή αφρόνως . . ."

Ουδεμία αντίρρηση...το βάζουμε στην ατζέντα λοιπόν ως 'παράπλευρη' παράμετρο....

quote:
Για το αν έχομε ορίσει την έννοια του ΧΡΟΝΟΥ , νομίζω πως το προσπαθήσαμε αυτό για κάμποσα χρόνια . . . στο topic "Τι είναι ΧΡΟΝΟΣ" , μέχρι πρόσφατα .

Αν έχεις την καλοσύνη ρίξε μου μια παραπομπή, γιατί δεν το έχω πρόσφορο (και για κάποιο λόγο δεν δουλευει καλά η αναζήτηση από το browser μου)

Πάντως, έχω κι εγώ την εντύπωση ότι κάπου το είχε πάρει το μάτι μου παλαιότερα...

quote:
Το σύμπαν μας είναι ζωντανό . Η ζωή του – η κάθε είδους δραστηριότητά του – εξασφαλίζεται από την ισορροπία των εντάσεων των δυνάμεων που διέπουν την κίνηση , των δυνάμεων που συγκροτούν τα άτομα , και εκείνων που συνενώνουν τα άτομα σε ελέφαντες και γαλαξίες .

Σωστός.

quote:
Υπέρ ενός φρακταλικού Σύμπαντος.

Το Σύμπαν-δαντέλα, που λέω εγώ?

quote:
Ενός μη ομοιογενούς Σύμπαντος.

Έτσι κι αλλιώς είναι κατά τόπους ανομοιογενές και το ξέρουμε.
το θέμα είναι τι...μέσο όρο βγάζει και αν μπορούμε να το δούμε σε (τεράστια) μακρο-κλίμακα, ως ομοιογενές....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2012, 18:52:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PY8AGORAS :

Αν έχεις την καλοσύνη ρίξε μου μια παραπομπή, γιατί δεν το έχω πρόσφορο (και για κάποιο λόγο δεν δουλευει καλά η αναζήτηση από το browser μου)


Πυθαγόρα , το link , που . . . σου χρωστάω :

Πάτα εδώ : Τι είναι ο χρόνος ?

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2012, 21:55:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ και αρκετά χρόνια, το ασυνείδητό μου, μου παίζει περίεργα παιχνίδια. Σχεδόν καθημερινά, θυμάμαι ένα έως τρία από τα όνειρα που ονειρεύτηκα το βράδυ. Με λεπτομέρειες, χρώματα, μυρωδιές και όλη την πλοκή. Το χειρότερο δε, είναι οτι τα θυμάμαι και για αρκετά μεγάλο διάστημα εκ των υστέρων. Υποθέτω πως ουσιαστικά το ασυνείδητό μου βρίσκεται σε πανικό και δε διστάζει να κάνει ωμές παρεμβάσεις στο συνειδητό.

Παρακολουθώ την εξέλιξη του topic και θα ήθελα να παραθέσω ένα όνειρο της περασμένης Παρασκευής:

Ονειρεύομαι πως ετοιμάζομαι να ξυπνήσω από ένα όνειρο. Έχω γείρει στο αριστερό πλευρό κι ανασηκώνω το κεφάλι με διάθεση να ανοίξω τα μάτια. Σίγουρος πως θυμάμαι την πλοκή του ονείρου μέσα στο όνειρο, προσπαθώ να ανακαλέσω την πλοκή. Εδώ είναι που συμβαίνει το ασυνήθιστο: ανακαλώ την πρώτη εικόνα, αλλά καθώς προχωρώ στη δεύτερη, η πρώτη χάνεται και ξεχνιέται, πράγμα που συνεχίζεται για δύο ακόμα εικόνες. Αισθάνομαι πως αυτό είναι κάτι εντελώς καινούργιο για μένα, απορώ και ξυπνώ απο το εντός του ονείρου όνειρο. Κατά τα λοιπά συνέχισα με νέο όνειρο. Τα θυμάμαι οπωσδήποτε και τα δύο.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2012, 17:00:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εδώ και αρκετά χρόνια, το ασυνείδητό μου, μου παίζει περίεργα παιχνίδια. Σχεδόν καθημερινά, θυμάμαι ένα έως τρία από τα όνειρα που ονειρεύτηκα το βράδυ. Με λεπτομέρειες, χρώματα, μυρωδιές και όλη την πλοκή. Το χειρότερο δε, είναι οτι τα θυμάμαι και για αρκετά μεγάλο διάστημα εκ των υστέρων. Υποθέτω πως ουσιαστικά το ασυνείδητό μου βρίσκεται σε πανικό και δε διστάζει να κάνει ωμές παρεμβάσεις στο συνειδητό.

Εγώ πάλι δεν θυμάμαι τόσο συχνά τα περισσότερα όνειρα από αυτά που βλέπω.
Δεν θυμάμαι όμως καμία φορά να υπάρχει η αίσθηση της όσφρησης σε κανένα από τα όνειρα.
Μπορώ να θυμηθώ ότι οι υπόλοιπες αισθήσεις μου στα όνειρα μου λειτουργούν κανονικά αλλά η όσφρηση ποτέ, εκτός κι αν δεν το θυμάμαι.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2012, 17:35:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM
Εδώ και αρκετά χρόνια, το ασυνείδητό μου, μου παίζει περίεργα παιχνίδια. Σχεδόν καθημερινά, θυμάμαι ένα έως τρία από τα όνειρα που ονειρεύτηκα το βράδυ. Με λεπτομέρειες, χρώματα, μυρωδιές και όλη την πλοκή. Το χειρότερο δε, είναι οτι τα θυμάμαι και για αρκετά μεγάλο διάστημα εκ των υστέρων. Υποθέτω πως ουσιαστικά το ασυνείδητό μου βρίσκεται σε πανικό και δε διστάζει να κάνει ωμές παρεμβάσεις στο συνειδητό.


Αν θυμάσαι τα όνειρά σου, αυτό είναι πολύ καλό. Μπορεί να γίνει η αρχή για συνειδητό ονείρεμα και παραπέρα για OOBE..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2012, 17:36:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying Incubus

Έτσι κι αλλιώς, το ασυνείδητο εκδηλώνεται διαφορετικά από άνθρωπο σε άνθρωπο και από περίοδο σε περίοδο.

Αυτό που με παρακίνησε να μιλήσω για το συγκεκριμένο όνειρο, είναι η εκπληκτική για μένα ομοιότητά του με τις αναζητήσεις που προκύπτουν στις τελευταίες αναρτήσεις του topic. Διαφωνείς?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2012, 17:49:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν βγηκε το inception στους κινηματογρςφους προσπαθησε αξιολογα νααγγιξει πανω κατω αυτα που τωρα συζηταμε..το συστηνω ως ταινια εχει αρκετο ενδιαφερον.

Τωρα φυσικα ως ανθρωποι εχουμε ανησυχιες γιαυτο κ φτιαχνουμε θεωριες που ακομα κ αν τις αποδειξουμε παλι αμφιβαλλουμε κ προχωραμε προχωραμε..απο την θεωρια στην αποδειξη ισχυς της κ μετα στην αποδειξη ανατροπης της..μηπως το βαθυτερο θεμα απο που πηγαζει αυτη μας η ανησυχια;


d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2012, 20:14:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM :

Εδώ και αρκετά χρόνια, το ασυνείδητό μου, μου παίζει περίεργα παιχνίδια. Σχεδόν καθημερινά, θυμάμαι ένα έως τρία από τα όνειρα που ονειρεύτηκα το βράδυ. Με λεπτομέρειες, χρώματα, μυρωδιές και όλη την πλοκή. Το χειρότερο δε, είναι οτι τα θυμάμαι και για αρκετά μεγάλο διάστημα εκ των υστέρων. Υποθέτω πως ουσιαστικά το ασυνείδητό μου βρίσκεται σε πανικό και δε διστάζει να κάνει ωμές παρεμβάσεις στο συνειδητό.


Η νοοτροπία του ασυνείδητου είναι ενστικτώδης .

Δεν έχει διαφοροποιημένες λειτουργίες και δεν “σκέφτεται” με την έννοια που γνωρίζουμε εμείς τη “σκέψη” .

Απλά δημιουργεί μια εικόνα που απαντά στη συνειδητή κατάσταση .

Αυτή η εικόνα περιέχει τόσο σκέψη όσο και συναίσθημα και είναι οτιδήποτε άλλο εκτός από προϊόν λογικού στοχασμού . Μια τέτοια εικόνα θα μπορούσε να περιγραφεί καλύτερα σαν το όραμα ενός καλλιτέχνη .

Τα άτομα με πλουσιότερο και ευρύτερο χαρακτήρα μπορούν δικαιολογημένα να ασχολούνται με ένα απρόσωπο πρόβλημα και , στο βαθμό που συμβαίνει κάτι τέτοιο , το ασυνείδητό τους είναι σε θέση να τους απαντήσει με τον ίδιο τρόπο .

Και όπως ακριβώς ο συνειδητός νους μπορεί να θέσει το ερώτημα : “Γιατί υπάρχει αυτή η φρικτή σύγκρουση ανάμεσα στο καλό και το κακό” έτσι το ασυνείδητο θα απαντήσει : “Κοίταξε πιο προσεχτικά ! Το ένα χρειάζεται το άλλο . Το καλύτερο , επειδή ακριβώς είναι το καλύτερο , περιέχει το σπέρμα του κακού και δεν υπάρχει τίποτε τόσο κακό που να μην μπορεί να γεννήσει κάτι καλό” .

quote:
DSM :

Παρακολουθώ την εξέλιξη του topic και θα ήθελα να παραθέσω ένα όνειρο της περασμένης Παρασκευής:

Ονειρεύομαι πως ετοιμάζομαι να ξυπνήσω από ένα όνειρο. Έχω γείρει στο αριστερό πλευρό κι ανασηκώνω το κεφάλι με διάθεση να ανοίξω τα μάτια. Σίγουρος πως θυμάμαι την πλοκή του ονείρου μέσα στο όνειρο, προσπαθώ να ανακαλέσω την πλοκή. Εδώ είναι που συμβαίνει το ασυνήθιστο: ανακαλώ την πρώτη εικόνα, αλλά καθώς προχωρώ στη δεύτερη, η πρώτη χάνεται και ξεχνιέται, πράγμα που συνεχίζεται για δύο ακόμα εικόνες. Αισθάνομαι πως αυτό είναι κάτι εντελώς καινούργιο για μένα, απορώ και ξυπνώ απο το εντός του ονείρου όνειρο. Κατά τα λοιπά συνέχισα με νέο όνειρο. Τα θυμάμαι οπωσδήποτε και τα δύο.


Η φαινομενική περιπλοκότητα του ονείρου μπορεί να αποκαλυφθεί σαν απλή , ενστικτωδώς λογική εικόνα , το μικροσκοπικό σπέρμα μιας λογικής ιδέας , κάτι που μπορεί να σκεφθεί συνειδητά ένα ώριμο μυαλό .

Πάντως , η κινέζικη φιλοσοφία είχε σκεφτεί κάτι τέτοιο από αιώνες .

Αυτή η ταιριαστή , πλαστική διαμόρφωση της σκέψης είναι το προνόμιο του πρωτόγονου , φυσικού πνεύματος που ζει μέσα σε όλους μας και κρύβεται μόνο από τη μονόπλευρη συνειδητή ανάπτυξη .

Αν εξετάσουμε τις ασυνείδητες αντισταθμίσεις από αυτή τη σκοπιά , ίσως κατηγορηθούμε δικαιολογημένα πως κρίνομε το ασυνείδητο από την άποψη του συνειδητού .

Και πραγματικά όλες αυτές οι σκέψεις ξεκινούν από την άποψη ότι το ασυνείδητο απλώς αντιδρά στο συνειδητό .

Αντίθετα , υπάρχουν πολλές εμπειρίες που δείχνουν ότι το ασυνείδητο μπορεί να λειτουργήσει αυθόρμητα και να πάρει την πρωτοβουλία .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2012, 20:36:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κηφέα

Συμφωνώ απολύτως με την τοποθέτησή σου. Προσπάθησα να δείξω με το προσωπικό μου παράδειγμα αυτό ακριβώς που θεωρητικά τεκμηρίωσες.

Επιπλέον, ήθελα να υπονοήσω, πως αυτή ακριβώς η λειτουργία του ασυνειδήτου δεν είναι κάτι άυλο, ή καλύτερα φευγαλέο, αλλά αντιθέτως, μονίμως παρόν στη λειτουργία και τη φύση μας.

Επίσης με κάλυψε ακριβώς ο διαχωρισμός που έκανες μεταξύ του συνειδητού και του ασυνείδητου. Με βοηθά πολύ στη προσπάθεια που κάνω να δείξω την ενότητα των ζωντανών.

Αν έχεις δει σε προηγούμενες επεμβάσεις μου, θεωρώ τον Άνθρωπο τάξη ύπαρξης, στην οποία συμπεριλαμβάνονται και άλλα πράγματα, όπως πχ τα ζωντανά, αλλά και πιο εξωτικές ενδεχομένως μορφές ύπαρξης.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2012, 01:11:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Notirk :

Κηφέα,
Δεν ξέρω , αυτά που ο άνθρωπος θεωρεί τερατουργήματα, αν και το ον σύμπαν τα θεωρεί τέτοια ή μήπως απλά , είναι καταστάσεις μη συμβατές με τον χαρακτήρα του σύμπαντος, ο οποίος αενάως διαμορφώνεται και επεξεργάζεται κατά της εναλλαγές των φάσεων ενσάρκωσης (εκδήλωσης) του σύμπαντος και Θανάτου ( επιστροφή στο ανεκδήλωτο).
ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΔΙΑΜΟΡΦΩΜΕΝΟΣ ΠΑΡΟΡΜΗΤΙΚΑ από την αλληλεπίδραση των συμβάντων της στιγμής, χωρίς κάποιο σχέδιο για το μέλλον. Κάτι σαν διασκεδαστικά επικίνδυνο παιχνίδι, σαν πορεία στη κόψη του ξυραφιού, σαν μια πολύ μα πολύ λεπτή ισορροπία την τήρηση της οποίας εξασφαλίζει επ’άπειρον η δύναμη της Ανάγκης, που σαν ηνίοχος κρατάει τα γκέμια του καλού (φυγόκεντρος δύναμη που ωθεί προς το φως, την εκδήλωση και την πολλαπλότητα) και του κακού (κεντρομόλος, που έλκει προς τα μέσα, τον εαυτό, το σκότος και την απλότητα), των δύο αναγκαίων για το δράμα της ζωής δυνάμεων , μη επιτρέποντας σε καμία από της δύο να ξεπεράσει τα όρια της και υπερισχύσει της άλλης.

Σε αυτό το σενάριο έχουν ρόλο καθοριστικό, οι σκέψεις και πράξεις του ανθρώπινου όντος , αλλά και κάθε όντος με νόηση , συνείδηση, επιθυμίες και συναισθήματα παντού στο σύμπαν, καθότι σαν οργανικά μέρη του σύμπαντος , είναι ή συνείδηση του, ή διαμορφώνουν τη συνείδηση του και την αυτοπραγμάτωση του.

Μέσα σαυτό το σενάριο τοποθετώ και την πιθανή παρέμβαση στο DNA του προανθρώπινου γήινου όντος και τη μετάλλαξη του σε άνθρωπο, από εξωγήινα όντα ανώτερης νοημοσύνης.


Αγαπητέ Notirk

Έχω την εντύπωση ότι οι σκέψεις σου αφορούν στην γνήσια παραδοσιακή αντίληψη των επιστημών που βρίσκεται σε αντίθεση με τη σύγχρονη επιστήμη .

Και εξηγούμαι :

Στους πολιτισμούς που διατηρούν τον παραδοσιακό χαρακτήρα , η διανοητική ενόραση άρχει των πάντων .

Με άλλους όρους , εκείνο που συνιστά την ουσία είναι η καθαρή μεταφυσική διδασκαλία , και όλα τα άλλα συνδέονται μαζί της εν είδει συνεπειών ή εφαρμογών στις διάφορες τάξεις της τυχαίας πραγματικότητας.

Αυτό ισχύει ιδίως για τους κοινωνικούς θεσμούς .

Και από την άλλη μεριά , το ίδιο πράγμα αληθεύει επίσης όσον αφορά τις επιστήμες, δηλαδή τις γνώσεις που αναφέρονται στο πεδίο του σχετικού , και που , σε παρόμοιους πολιτισμούς , δεν μπορούν να αντιμετωπιστούν παρά σαν απλές εξαρτήσεις , κάτι σαν προεκτάσεις ή αντανακλάσεις της απόλυτης αρχικής γνώσης .

Έτσι η αληθινή ιεραρχία τηρείται παντού και πάντοτε .

Το σχετικό δεν θεωρείται καθόλου ανύπαρκτο , γιατί αυτό θα ήταν άτοπο .

Λαμβάνεται υπόψη στο βαθμό που το αξίζει , αλλά του δίνεται η αρμόζουσα θέση , που δεν μπορεί παρά να είναι μια θέση δευτερεύουσα και υποτακτική . Και μέσα σε αυτό το ίδιο το σχετικό υπάρχουν μεγάλες διαβαθμίσεις , ανάλογα με το αν τα πράγματα απέχουν λιγότερο ή περισσότερο σε σχέση με το πεδίο των αρχών .

Υπάρχουν λοιπόν , όσον αφορά τις επιστήμες , δύο ριζικά διαφορετικές αντιλήψεις , και μάλιστα ασυμβίβαστες μεταξύ τους , τις οποίες μπορούμε να ονομάσουμε : παραδοσιακή αντίληψη και σύγχρονη αντίληψη .

Οι "παραδοσιακές επιστήμες" που υπήρξαν στην αρχαιότητα και στον μεσαίωνα , υπάρχουν ακόμη στην Ανατολή , των οποίων όμως και αυτή ακόμη η ιδέα είναι εντελώς ξένη στους Δυτικούς του καιρού μας .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2012, 01:19:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σημασία δεν έχουν οι ιδέες και οι θεωρίες, αλλά το πώς πρακτικά μπορούμε να εφαρμόσουμε αυτές τις γνώσεις και τις θεωρίες στην καθημερινότητά μας (και δη στον ύπνο μας, αφού μιλάμε για όνειρα) για να διευρύνουμε τους οριζοντές μας, ως εκεί που δε φτάνει..

Η εμπειρία έιναι πολύ άμεση και ταπεινή.
Η θεωρητικολογία είναι πολύπλοκη και υπερήφανη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2012, 00:37:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφεύς :

Και τελικά υπάρχει το παρόν .

Το σύμπαν μας είναι ζωντανό . Η ζωή του – η κάθε είδους δραστηριότητά του – εξασφαλίζεται από την ισορροπία των εντάσεων των δυνάμεων που διέπουν την κίνηση , των δυνάμεων που συγκροτούν τα άτομα , και εκείνων που συνενώνουν τα άτομα σε ελέφαντες και γαλαξίες


Απ’όλες τις δυνάμεις , οι βαθύτερες αλλά και ισχυρότερες συνδέουν στενά τα βασικά συστατικά του αισθητού κόσμου , τα κουάρκ .

Τα κουάρκ , ή τουλάχιστον τα υποθετικά συστατικά τους , φαίνεται πως δεν έχουν καμία εσωτερική δομή , και γι’αυτό ακριβώς αρχίζουμε να πιστεύουμε πως το κρεμμύδι πλέον ξεφλουδίστηκε . Είναι πράγματα χωρίς έκταση . Παρουσιάζονται πάντα κατά τριάδες και οι δυνάμεις που τα συγκρατούν είναι τόσο ισχυρές ώστε ο χωρισμός τους φαίνεται σαν μια προοπτική τόσο μακρινή όσο ο χωρισμός των τριών διαστάσεων του χώρου . Ίσως γι’αυτό ακριβώς δεν είναι δυνατόν να χωριστούν .Στα κουάρκ βρίσκουμε την (ή περίπου την) πρωταρχικότερη εκδήλωση της υποκείμενης διασύνδεσης των θεμελιωδών συστατικών , και το να χωριστούν τρία κουάρκ ίσως είναι τόσο δύσκολο όσο το να ξεμπερδευτεί ο χώρος .

Υπάρχουν ζεύγη αποτελούμενα από ένα κουάρκ και ένα αντικουάρκ , υπεύθυνα για τις ισχυρές πυρηνικές δυνάμεις . Ως τώρα έχουν παρατηρηθεί μόνο τριάδες κουάρκ ή αντικουάρκ . Η ύπαρξη των κουάρκ δεν αμφισβητείται πια σοβαρά : πειράματα με πρωτόνια απέδειξαν την εσωτερική δομή των πρωτονίων , ότι δηλαδή συμπεριφέρονται όπως θα περιμέναμε από μία τριάδα κουάρκ . Φαίνεται πως τα κουάρκ δρούν ως αδιάστατα σημεία (όπως τα ηλεκτρόνια) . Έχουν επίσης διατυπωθεί υποθέσεις σχετικά με την πιθανή εσωτερική δομή του κουάρκ .

Υπάρχουν και άλλες δυνάμεις . Υπάρχει η βαρύτητα , που ασκείται ανάμεσα στα πάντα – ανάμεσα σε κόκκους ενέργειας και ύλης καθώς και ανάμεσα σε διαφορετικούς κόκκους ύλης – και , μολονότι εξαιρετικά ασθενής , με την αναγκαιότητά της και την πανταχού παρουσία της συγκρατεί το σύμπαν σε μία ενότητα . Υπάρχει επίσης η ηλεκτρική δύναμη , που συγκρατεί τα ηλεκτρόνια χαλαρά γύρω από τους πυρήνες σχηματίζοντας άτομα , τις ιδιαίτερες αυτές δομές οι οποίες διαθέτουν την κατάλληλη ευαισθησία και πλαστικότητα που χρειάζονται για την εξέλιξη της λεπτεπίλεπτης ιδιότητας την οποία ονομάζουμε ζωή . Υπάρχουν ακόμη οι ισχυρές και οι ασθενείς δυνάμεις , αυτές δηλαδή που ασκούνται ανάμεσα στα στοιχειώδη σωματίδια , τους θεμελιώδεις κόμβους του χωρόχρονου .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2012, 00:58:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ισορροπία των εντάσεων αυτών των δυνάμεων έχει αποφασιστική σημασία για την ανάδυση της συνειδητής ζωής , ενώ ξένα και άγνωστα σύμπαντα μπορεί να είναι σπαρμένα στο κενό έχοντας τόσο μικρή σκοπιμότητα όσο το δικό μας .

Αν η ένταση των δυνάμεων που συγκροτούν τους ατομικούς πυρήνες ήταν λίγο ισχυρότερη ή λίγο ασθενέστερη , δεν θα υπήρχε χημεία στο σύμπαν .

Η ζωή , που φαινομενικά είναι βιολογία αλλά κατ’ουσίαν είναι φυσική υπό μορφήν χημείας , θα απουσίαζε .

Αν η ηλεκτρική δύναμη ήταν ελάχιστα ισχυρότερη απ’ότι τώρα , η εξέλιξη στη Γη δεν θα προλάβαινε να φτάσει στην ανάπτυξη των οργανισμών πριν ο Ήλιος πάψει να υπάρχει . Αν ήταν ελάχιστα ασθενέστερη , τα άστρα δεν θα είχαν πλανήτες και το φαινόμενο της ζωής θα ήταν άγνωστο .

Το ότι ένα σύμπαν σαν το δικό μας αναδύθηκε μέσω ακριβώς του σωστού συνδυασμού δυνάμεων ίσως μοιάζει με θαύμα , υποβάλλοντας έτσι την ιδέα πως απαιτείται κάποια μορφή επέμβασης .

Εντούτοις , τίποτε δεν είναι ανεξήγητο .

Προς το παρόν δεν βλέπουμε ακόμη τόσο μακριά ώστε να δώσουμε τη σωστή ερμηνεία , μπορούμε όμως να είμαστε βέβαιοι ότι η επέμβαση δεν ήταν απαραίτητη .

Η τύχη από γενναιοδωρία έδωσε κατάλληλες εντάσεις σ’αυτές τις δυνάμεις .

Αν δεν ήταν τόσο κατάλληλες , το σύμπαν θα έμενε συνεχώς το ίδιο , δεν θα περιλάμβανε άστρα και πλανήτες , ή θα διαρκούσε μόνο μία στιγμή , ή θα παρέμενε αιώνια σε υπέρπυκνη κατάσταση . Δεν θα ήμασταν καθόλου σοφότεροι και καθόλου πιο θλιβεροί , για τον απλούστατο λόγο ότι δεν θα υπήρχαμε .

Είναι όμως δυνατόν η τύχη , ενεργώντας από μόνη της , να είναι τόσο ευνοϊκή ;

Ίσως η τύχη σκόνταψε στην καλοτυχία .

Όχι από την αρχή , αλλά κάποια κατάλληλη στιγμή , διότι ένα σύμπαν που διαγράφει συνεχόμενους κύκλους μπορεί σε κάθε εκτίναξή του να εμφανίζεται με διαφορετικές εντάσεις δυνάμεων .

Στον δικό μας συμπαντικό κύκλο , που μπορεί να είναι ο πρώτος , όπως θα μπορούσε να είναι και ο δεκάκις δισεκατομμυριοστός από τον καιρό της πραγματικής δημιουργίας , παρουσιάστηκε μια χωροχρονική δομή με ένα πλέγμα δυνάμεων που συμβαίνει να είναι ακριβώς αυτό που χρειάζεται για να αναδυθεί τελικά η συνείδηση .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2012, 00:30:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό το σύμπαν συστάθηκε ή ανασυστάθηκε έτσι ώστε να αποκτήσει αυτεπίγνωση .

Αυτό μπορεί να συνέβη αναρίθμητες φορές στο παρελθόν , όπως το ίδιο μπορεί να συμβεί και στο μέλλον .

Μπορεί επίσης να υπήρξαν προηγούμενα σύμπαντα χωρίς αυτεπίγνωση , όπως και άλλα χωρίς καμία ιδιότητα .

Ευτυχώς , αυτά τα σύμπαντα κατέρρευσαν και τώρα είναι η σειρά μας , όπως αργότερα μπορεί να έρθει η σειρά άλλων .

Το σύμπαν ίσως οφείλεται σε μία μοναδική έκρηξη .

Μία και μόνη δημιουργία , ένα μοναδικό κούρδισμα του ελατηρίου και κατόπιν η μη αντιστρεπτή πορεία σε μια ξεκουρδισμένη ομοιομορφία και κοσμική επιπεδότητα .

Απόλυτη , έσχατη επιπεδότητα χωρίς καμία δραστηριότητα και χωρίς προσδοκία για αναζωογόνηση των δραστηριοτήτων .

Νεκρός , επίπεδος χωρόχρονος .

Σ’ένα τέτοιο σύμπαν , πίσω από τη γενναιοδωρία των δυνάμεων δεν υπάρχει κανένας σκοπός .

Το σύμπαν θα μπορούσε να προικιστεί κατά τύχη με αυτές τις δυνάμεις και τις εντάσεις τους ενώ εμείς , που ζούμε χάρη στην τύχη , τις κληρονομήσαμε χωρίς να ξέρουμε πώς θα ήταν τα πράγματα αν συνέβαιναν αλλιώς .

Θα μπορούσε οι εντάσεις των δυνάμεων να άλλαζαν με την πάροδο του χρόνου και εμείς να ζούμε σε μια εποχή του σύμπαντος κατά την οποία συμπτωματικά ευνοούν την ύπαρξή μας .

Το σύμπαν απέκτησε αυτεπίγνωση κατά τη διάρκεια αυτής της εποχής των ευνοϊκών συνθηκών .

Η συνείδηση αναδύθηκε όχι από ανάγκη αλλά κατά σύμπτωση .

Όταν περάσει αυτή η εποχή , και οι δυνάμεις πάρουν νέες εντάσεις , το σύμπαν θα επιστρέψει στον ύπνο του .

Εμείς , εμείς το σύμπαν , είμαστε σε εγρήγορση εν μέσω της εύνοιας .

Υπάρχει το ενδεχόμενο η γένεση του χωρόχρονου σαν μια αλλαγή από το κενό να οδηγεί αναγκαστικά στις εντάσεις των δυνάμεων που γνωρίζουμε , διότι οι δυνάμεις είναι εκδηλώσεις της δομής του χωρόχρονου .

Αυτό όμως δεν συνεπάγεται την ύπαρξη σκοπιμότητος .

Εξακολουθούμε να είμαστε τα παιδιά μιάς άσκοπης τύχης .

Οι δυνάμεις , οι θεμελιώδεις σταθερές της φύσης , όπως η ταχύτητα του φωτός και η τιμή του ηλεκτρικού φορτίου , ίσως δεν είναι σημαντικότερες από τη δομή του χωρόχρονου ή την περιγραφή που δίνουμε εμείς σ’αυτή τη δομή .

Μπορούμε να είμαστε βέβαιοι πως όταν καταφέρουμε να τις εξηγήσουμε , θα είμαστε έτοιμοι να γυρίσουμε σελίδα σ’ένα καινούργιο κεφάλαιο της φυσικής .

Όταν θα καταφέρουμε να εξηγήσουμε το αναπόφευκτο αυτών των θεμελιωδών σταθερών , οπότε θα μπορούμε να τις απορρίψουμε ως άσχετες , θα έχουμε φτάσει στην πλήρη κατανόηση . Τότε , η βασική επιστήμη θα αναπαύεται εν ειρήνη . Βρισκόμαστε ήδη πολύ κοντά σ’αυτό το σημείο .

Η πλήρης γνώση είναι πλέον προσιτή .

Η κατανόηση αρχίζει να φωτίζει σιγά σιγά το πρόσωπο της Γης.

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2012, 13:54:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δίλ. Φίλε κηφεα, θέλεις να πεις πως είμαστε ένα... pkunzip

Δίλ. Και έτσι να έχουν τα πράγματα, πόσος με ενδιαφέρει...

Μόνο που αν,

Κηφεας
Αυτό το σύμπαν συστάθηκε ή ανασυστάθηκε έτσι ώστε να αποκτήσει αυτεπίγνωση .
......

Υπάρχει σκοπός!

Τώρα, για να σου πω την αλήθεια μου, εκει φίλε μου που λέμε πως κάτι αναπαραγουμε και εμείς σαν ανθρωπότητα, (τα παιδια μας) παίζει λίγο και η επιθυμία, και ο έρωτας, και η αγάπη...ιδιαίτερα η ΑΓΆΠΗ είναι, πως να στο πω...αν πραγματι ΑΓΑΠΑΣ, τυχαία δεν είναι..

τέλος πάντων, τα βλέπω κάπως έτσι,, ο εγκέφαλος εξελίχθηκε, σιγα σιγα και η συνείδηση έγινε/ διαπλασθηκε, σαν ανάγκη διαβίωσης, και ο ΝΟΥΣ (διαδικασια) εμφανίσθηκε λόγο (εγκεφάλου/συνείδησης), αυτο για μένα είναι Νους, μόνο που δεν τους ανοίκει, δεν είναι στο χωροχρονο.

Μην μπερδευτουμε με σκέψεις, θέλω, συμφεροντα, λογικες ακολουθιες που κάνουμε συνεχώς, μιλω για εκείνο που έλεγε και ο Ηράκλειτος, εκείνο που όσες γνώσεις και να αποκτήσεις, δεν θα το διδαχθείς απο αυτές...

Νους και Αγάπη κηφεα, σε καποιο επιπεδο, είναι τόσο λεπτή η διαχωριστική τους γραμμή, σχεδον δεν υπάρχει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2012, 10:45:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ :

Δίλ. Φίλε κηφεα, θέλεις να πεις πως είμαστε ένα... pkunzip
Δίλ. Και έτσι να έχουν τα πράγματα, πόσος με ενδιαφέρει...
Μόνο που αν,
Κηφεας
Αυτό το σύμπαν συστάθηκε ή ανασυστάθηκε έτσι ώστε να αποκτήσει αυτεπίγνωση .
......

Υπάρχει σκοπός!

Τώρα, για να σου πω την αλήθεια μου, εκει φίλε μου που λέμε πως κάτι αναπαραγουμε και εμείς σαν ανθρωπότητα, (τα παιδια μας) παίζει λίγο και η επιθυμία, και ο έρωτας, και η αγάπη...ιδιαίτερα η ΑΓΆΠΗ είναι, πως να στο πω...αν πραγματι ΑΓΑΠΑΣ, τυχαία δεν είναι..

τέλος πάντων, τα βλέπω κάπως έτσι,, ο εγκέφαλος εξελίχθηκε, σιγα σιγα και η συνείδηση έγινε/ διαπλασθηκε, σαν ανάγκη διαβίωσης, και ο ΝΟΥΣ (διαδικασια) εμφανίσθηκε λόγο (εγκεφάλου/συνείδησης), αυτο για μένα είναι Νους, μόνο που δεν τους ανοίκει, δεν είναι στο χωροχρονο.
Μην μπερδευτουμε με σκέψεις, θέλω, συμφεροντα, λογικες ακολουθιες που κάνουμε συνεχώς, μιλω για εκείνο που έλεγε και ο Ηράκλειτος, εκείνο που όσες γνώσεις και να αποκτήσεις, δεν θα το διδαχθείς απο αυτές...
Νους και Αγάπη κηφεα, σε καποιο επιπεδο, είναι τόσο λεπτή η διαχωριστική τους γραμμή, σχεδον δεν υπάρχει...


Εστιάζω , φίλε Πλάτωνα , την προσοχή μου στις λέξεις που έχω σημειώσει με έντονα γράμματα , στο παραπάνω μήνυμά σου : Στον εγκέφαλο και στον σκοπό :

Η χαρακτηριστική ιδιότητα του εγκεφάλου είναι ότι η απόκρισή του στις εκάστοτε περιστάσεις βρίσκεται υπό τον έλεγχό του .

Μπορεί να εκμεταλλευτεί ευκαιρίες και να διαλέξει δρόμους που οδηγούν στην αυτοκαταστροφή του , όπως στην απόγνωση ή στην ροπή προς το μαρτύριο .

Μπορεί όμως και να εκμεταλλευτεί ευκαιρίες διαλέγοντας δρόμους που οδηγούν στην εκπλήρωση των δυνατοτήτων του , λόγου χάρη σε πράξεις κατανόησης και δημιουργίας .

Αυτές οι ροπές είναι συνέπειες της προϋπάρχουσας κατάστασης του εγκεφάλου , της χημικής σύνθεσής του τη στιγμή κατά την οποία η εμφάνιση της σκέψης ή της διάθεσης υλοποιείται σε πράξη .

Η ελεύθερη βούληση είναι απλώς η ικανότητα να παίρνουμε αποφάσεις . Αυτή η ικανότητα δεν είναι τίποτε άλλο από την οργανωμένη αλληλεπίδραση μετατοπίσεων ατόμων που αποκρίνονται στην ελευθερία , αφού η τύχη πρώτα τα προικίζει με ενέργεια για να δοκιμάζουν ποικίλες διατάξεις και ύστερα τα παγιδεύει σε νέες διατάξεις , καθώς η ενέργειά τους χάνεται με φυσικό και τυχαίο τρόπο . Ακόμη και η ελεύθερη βούληση , σε έσχατο επίπεδο , δεν είναι παρά φθορά .

Το κίνητρο όλων των αλλαγών είναι η φυσική διασπορά της ενέργειας , η αυτόματη κατάρρευσή της στο χάος .

Ο πλούτος των ιδιοτήτων του κόσμου , η εμφάνιση στον κόσμο της τέχνης , τεχνουργημάτων , γνωμών και θεωριών , είναι δυνατόν να σκιαγραφηθούν με τέτοιον τρόπο ώστε να φανούν ως εναρμονισμοί απλών βημάτων προς τη διασπορά .

Οι πράξεις δημιουργίας είναι τοπικές και πρόσκαιρες ανασχέσεις του χάους , ενώ κάθε ανάσχεση είναι αποτέλεσμα μιας μεγαλύτερης θύελλας χάους κάπου αλλού .

Όλες οι αλλαγές , σε όλες τις εκδηλώσεις τους , είναι αποτέλεσμα ενός περίπλοκου ιστού διασυνδέσεων που διοχετεύουν τυχαία την εκτύλιξη του σύμπαντος σε ευδιάκριτα γεγονότα .

Πίσω από τις γνώμες και τις πράξεις δεν υπάρχει τίποτε που να χρειάζεται να εξηγηθεί εκτός από το ξεμπέρδεμα του δικτύου των συνδέσεων που μετασχηματίζει το φυσικό και κατανοητό σε απρόβλεπτο και φαντασιώδες .

Τελικά , υπάρχει μόνο χάος και όχι σκοπός.

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2012, 11:43:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφέας

Η νοοτροπία του ασυνείδητου είναι ενστικτώδης .


Το ασυνείδητο είναι κατά την γνώμη μου οι στοιχειώδεις γονιδιακά μεταφερόμενες πληροφορίες απαραίτητες για την επιβίωση του κάθε ζωντανού οργανισμού, που από πολλούς ονομάζονται ενστικτώδης.
Υπό αυτή την έννοια ΟΛΟΙ οι ζωντανοί οργανισμοί διαθέτουν κάποιας μορφής “ασυνείδητο”

quote:
Εντούτοις , τίποτε δεν είναι ανεξήγητο .

Με χαρά διαπιστώνω ότι συμφωνούμε πως τελικά ο κόσμος (παραδόξως) μπορεί να κατανοηθεί επιστημονικά,
Γιατί υπερβατικά / μεταφυσικά, μπορεί κανείς να έχει “ιδία φρόνηση” για τα πάντα, όπως έλεγε και ο Ηράκλειτος, χωρίς απαραίτητα η “φρόνηση” αυτή να είναι και λογική / σωστή.

quote:

Είναι όμως δυνατόν η τύχη , ενεργώντας από μόνη της , να είναι τόσο ευνοϊκή ;

Μέσα στα πλαίσια ενός πολύ μεγάλου πλήθους δυνατών λύσεων, γιατί όχι?


quote:
Όχι από την αρχή , αλλά κάποια κατάλληλη στιγμή , διότι ένα σύμπαν που διαγράφει συνεχόμενους κύκλους μπορεί σε κάθε εκτίναξή του να εμφανίζεται με διαφορετικές εντάσεις δυνάμεων .
Στον δικό μας συμπαντικό κύκλο , που μπορεί να είναι ο πρώτος , όπως θα μπορούσε να είναι και ο δεκάκις δισεκατομμυριοστός από τον καιρό της πραγματικής δημιουργίας , παρουσιάστηκε μια χωροχρονική δομή με ένα πλέγμα δυνάμεων που συμβαίνει να είναι ακριβώς αυτό που χρειάζεται για να αναδυθεί τελικά η συνείδ

Γιατί έχουμε κολλήσει στην αναγκαιότητα ύπαρξης μιας αρχής?
Σε ένα αέναο σύμπαν η αρχή και το τέλος ορίζονται υποκειμενικά, και κάθε “τέλος” μπορεί να νοείται ταυτόχρονα και σαν “αρχή”, (κάτι σαν κάθε σημείο της περιφέρειας ενός κύκλου)

Μήπως η αναγκαιότητα της “πρώτης αιτίας” είναι αποτέλεσμα του “ανθρωπικού” παράγοντα?


quote:
Η συνείδηση αναδύθηκε όχι από ανάγκη αλλά κατά σύμπτωση .

Απροσδιόριστα – θα έλεγα – μέσα στα πλαίσια όμως πού μεγάλου πλήθους δυνατών λύσεων στην πλειοψηφία τους στείρων, υπήρχε και αυτή που τώρα ζούμε, και αυτό μπορεί να γίνει ξανά και ξανά.

Θα μπορούσε κανείς να συμπληρώσει και να αντιτείνει πολλά, πάνω σε όλα αυτά τα ωραία που λες φίλε Κηφέα, αλλά υπάρχει μεγάλη έλλειψη χρόνου.
Έτσι στα πεταχτά και όταν βρω χρόνο σε διαβάζω.
Κάπου είδα – μάλλον σε άλλο θέμα – την άποψη σου πως υπάρχει το “κάτι” γιατί το “τίποτα” είναι πολύ ασταθές.
Αδυνατώ να καταλάβω την “αστάθεια” σαν στοιχείο / γνώρισμα / ιδίωμα του “τίποτα”.

Αδυνατώ να κατανοήσω το “τίποτα” καθεαυτό, γιατί αν μπορούσα να το εννοήσω αυτοστιγμή θα το ακύρωνα.

Πως μπορεί να γίνει αυτό φίλε Κηφέα να υπάρχει το μη υπαρκτό?
Πως μπορεί από το ΑΠΟΛΥΤΩΣ “τίποτα” να προέλθει κάτι.
Πολύ θα ήθελα να ακούσω την λογική φιλοσοφική εξήγηση για το πως από το “τίποτα” μπορεί να προέλθει το κάτι, και το αντίστροφο, πως από το “κάτι” μπορούμε να οδηγηθούμε στο “τίποτα”

Το “κάτι” υπάρχει γιατί είναι ο ΜΟΝΗ δυνατή συνθήκη, αποκλείοντας / παντελώς και για πάντα την έννοια του “τίποτα” ως μη λογικά επιτρεπτή.

Γράφω βιαστικά και στο πόδι, έτσι δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός ,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2012, 14:54:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κηφεας
Εστιάζω , φίλε Πλάτωνα , την προσοχή μου στις λέξεις που έχω σημειώσει με έντονα γράμματα , στο παραπάνω μήνυμά σου : Στον εγκέφαλο και στον σκοπό :
.................

Αν σου έγραψα δυο πράγματα κηφεα, είναι γιατι εσυ εγραψες πρώτα,

Κηφεας
Αυτό το σύμπαν συστάθηκε ή ανασυστάθηκε έτσι ώστε να αποκτήσει αυτεπίγνωση .

Δίλ. Πως κάτι που συστάθηκε η ανασυσταθηκε, όπως γράφεις, για να αποκτήσει αυτεπιγνωση, παει να πει πως ξεκίνησε απο ένα σημείο, που αυτεπιγνωση δεν υπηρχε. Σωστα? 
Δίλ σε αυτη τη διαδικασία διακρίνεται κάποιος (σκοπός), αν και στη συνέχεια γράφεις πως δεν υπάρχει σκοπός στο σύμπαν.

Αυτο που ήθελα να σου γράψω, είναι πως (για μένα) το σύμπαν είναι ΝΟΗΜΩΝ. Ασχετο απο σκοπο η οχι! Δίλ. Το διακρίνει εξυπνάδα και κατα συνέπεια ΤΑΞΗ. 

Χοντρά χοντρά 

Αν ο εγκέφαλος πάθει κάτι, π.χ αν χασεις την όραση η την ακοή, χωρίς ουδεμία προσπαθεία, (η εξυπνάδα) προννοει με τέτοιο τροπο, αυξάνοντας τις δυνατότητες  του ίδιου του εγκεφάλου, ώστε να αντεπεξέλθει καλύτερα σε αυτη του την έλλειψη. Με ανάλογο τροπο δρα σε κάτι που είναι αχρείαστο. Το νεκρωνει η το πολλαπλασιάζει ώστε να το αποβάλει. (καρκίνος)

Κάπως έτσι βλέπω και το σύμπαν Κηφεα. Αν σαν ανθρωπότητα  δημιουργούμε αστάθεια, αργα η γρήγορα...

Δεν υπάρχει θέμα τιμωρίας, η σκοπού, απο κάποιο (Θεό). 

Έτσι στην πρώτη σου φράση, επέτρεψε μου μια παράφραση.

Αυτο το σύμπαν συστάθηκε έτσι ώστε να διατήρει ισσοροποια, τέτοια, ώστε η δημιουργία να είναι (πάντα) δυνατή.

Άρα Κηφεα, οι διάφορες μας είναι σε αυτο που εσυ ονομάζεις Χάος, εγω το βλέπω σαν ΤΑΞΗ, με αρκετή εξυπνάδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2012, 22:04:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis :

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Κηφέας

Η νοοτροπία του ασυνείδητου είναι ενστικτώδης .


--------------------------------------------------------------------------------


Το ασυνείδητο είναι κατά την γνώμη μου οι στοιχειώδεις γονιδιακά μεταφερόμενες πληροφορίες απαραίτητες για την επιβίωση του κάθε ζωντανού οργανισμού, που από πολλούς ονομάζονται ενστικτώδης.
Υπό αυτή την έννοια ΟΛΟΙ οι ζωντανοί οργανισμοί διαθέτουν κάποιας μορφής “ασυνείδητο”


Ας το αναλύσουμε αυτό , λίγο παραπάνω , φίλε giannipseftis

Το ασυνείδητο περιέχει δύο στρώματα , το προσωπικό και το συλλογικό .

Το προσωπικό στρώμα τελειώνει με τις παλαιότερες αναμνήσεις της βρεφικής ηλικίας .

Το συλλογικό στρώμα συνιστά την προβρεφική περίοδο , δηλαδή τα κατάλοιπα της προγονικής ζωής .

Ενώ οι εικόνες της μνήμης του προσωπικού ασυνειδήτου είναι συμπληρωμένες , επειδή είναι εικόνες που έχουν βιωθεί προσωπικά από το άτομο , τα αρχέτυπα του συλλογικού ασυνειδήτου δεν είναι συμπληρωμένα , επειδή είναι μορφές που δεν έχουν βιωθεί προσωπικά .

Όταν , όμως , οπισθοδρομεί η ψυχική ενέργεια και φτάνει στην προβρεφική περίοδο , τότε εισχωρεί στην κληρονομιά της προγονικής ζωής αφυπνίζοντας τις μυθολογικές εικόνες, δηλαδή τα αρχέτυπα .

Τότε ανοίγει ένας εσωτερικός πνευματικός κόσμος που ποτέ δεν υποψιαζόμαστε την ύπαρξή του και μας δείχνει τα περιεχόμενά του , τα οποία φαίνονται να βρίσκονται σε έντονη αντίθεση με τις παλιές μας ιδέες .

Ας παρατηρήσουμε τώρα κάτι άλλο :

Πολλά άτομα (αν όχι τα περισσότερα) , στα θρησκευτικά θέματα , τηρούν μια κριτική στάση και θεωρεί ασύλληπτη την έννοια μιας θεότητας .

Πέρα από την καθαρά προσωπική μορφή , τα όνειρα , αναπτύσσουν μια αρχαϊκή θεϊκή εικόνα που απέχει πάρα πολύ από τη συνειδητή ιδέα του Θεού .

Εδώ όμως δεν υπάρχει μια συναισθηματική στάση . Στη θέση της έχουμε μια αρχέγονη ιδέα , η οποία μπορεί να αντιστοιχεί μόνο σε κάποια αρχαϊκή νοοτροπία .

Το παράδειγμα με την αρχαϊκή ιδέα του Θεού , δείχνει ότι το ασυνείδητο περιέχει και άλλα στοιχεία πέρα από προσωπικές εμπειρίες και βιώματα του ατόμου .

Εδώ έχουμε να κάνουμε με μια γνήσια και εντελώς πρωτόγονη θεϊκή εικόνα , η οποία αναπτύσσεται στο ασυνείδητο ενός πολιτισμένου ατόμου – ένα αποτέλεσμα που θα μπορούσε να δώσει τροφή στην ψυχολογία της θρησκείας .

Δεν υπάρχει τίποτε στην εικόνα που να τη χαρακτηρίζει σαν προσωπική .

Είναι μια εντελώς συλλογική εικόνα , της οποίας η εθνολογική προέλευση μας είναι γνωστή από καιρό .

Έχουμε λοιπόν την περίπτωση μιας ιστορικής εικόνας , η οποία απαντάται σε όλο τον κόσμο και εμφανίζεται πάλι μέσα από μια κανονική ψυχική λειτουργία .

Αυτό δεν είναι τόσο παράξενο , αφού το άτομο γεννήθηκε με ανθρώπινο εγκέφαλο , ο οποίος εξακολουθεί να λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο και σήμερα όπως και παλαιότερα .

Επομένως , πρόκειται για την ενεργοποίηση ενός αρχέτυπου , όπως πολλοί ονομάζουν αυτές τις αρχέγονες εικόνες , οι οποίες ξαναζωντανεύουν από τον πρωτόγονο αναλογικό τρόπο σκέψης των ονείρων .

Δεν έχουμε να κάνουμε με ιδέες που μεταβιβάζονται , αλλά με νοητικά πρότυπα που κληρονομούνται .

Με βάση τα παραπάνω πρέπει να δεχθούμε ότι το ασυνείδητο δεν περιέχει μόνο προσωπικά , αλλά και διαπροσωπικά συλλογικά στοιχεία με τη μορφή κληρονομούμενων κατηγοριών ή αρχέτυπων.

Γι’αυτό , φαίνεται να ευσταθεί ότι , το ασυνείδητο , στα βαθύτερα επίπεδά του , περιλαμβάνει συλλογικά στοιχεία , σε μια σχετικά ενεργή κατάσταση .

Αυτός είναι και ο λόγος που μας κάνει να μιλούμε για συλλογικό ασυνείδητο .

(συνεχίζεται)

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2177734
Maintained by Digital Alchemy