ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 Πιστεύετε οτι ζούμε σε ένα Matrix?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2003, 02:37:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλοι μου.
Ήρθε η ώρα νομίζω να αφήσω και εγώ το λιθαράκι μου σε αυτό το θέμα, αφού είδα και εγώ το δεύτερο μέρος της τριλογίας.
Προσωπικά το βρήκα πολύ καλό. Τα εφέ με διαφορά τα καλύτερα που έχω δει και το φιλοσοφικό υπόβαθρο γίνεται ιδιαίτερα αισθητό.


Φίλε Κέλσο μπράβο σου για την προσπάθεια που κάνεις να αποτελέσεις τον "φάρο" που θα μας οδηγήσει στη γνωριμία με τον κόσμο του Matrix. Έχεις την εκτίμησή μου γι'αυτό.

Σ'αυτό το σημείο θα ήθελα να μου κάνεις μια χάρη και να ακούσεις(όχι υπακούσεις) μια προτροπή-συμβουλή μου.

Ξεκινώ με τη χάρη. Ομολογώ ότι όταν άκουσα ότι έχουν στη διάθεση τους 314'' για να βρουν την πηγή και να επιστρέψουν στο Matrix, το γνωστό μας π είναι το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό. Μπορείς να επαναλάβεις-εξηγήσεις το συμβολισμό που εσύ πιστεύεις ότι κρύβει;;;

Προσωπικά σκέφτηκα το εξής: Π=3,14... ένας αριθμός που κατά καιρούς θεωρήθηκε ακόμα και "μαγικός". Σχετίζεται με τον κύκλο σε μεγάλο βαθμό, αφού μπορεί να μας δώσει πληροφορίες για την περίμετρό του.
Κύκλος. Ένα τέλειο(;) σχήμα. Ένα σχήμα που κατά τη δημιουργία του αρχίζεις και τελειώνεις στο ίδιο σημείο, κάνοντας κάθε φορά που το επαναλαμβάνεις και διαφορετική-καινούργια πορεία. Μα μήπως αυτό δεν έπρεπε να κάνουν και ο Neo, ο Morpheus και ο Κλειδοκράτωρ; Να βρεθούν-βρουν την πηγή και να επιστρέψουν στην είσοδο(η οποία είναι και έξοδος) από αυτή. Τίποτα όμως δεν είναι ίδιο μετά την επιστροφή τους σε αυτή την είσοδο-έξοδο.
Το μόνο που παραμένει ίδιο είναι ότι βρίσκονται πάλι στη διαδικασία να πρέπει να επαναλάβουν τον κύκλο από όπου ξεκίνησαν. Βέβαια τώρα ίσως να το πράξουν αυτό με μεγαλύτερη σοφία, μετά την εμπειρία της πρώτης επαφής του Neo με την πηγή.

Μα μήπως και το ίδιο το Matrix δεν είναι ένας κύκλος; Θυμηθείτε τί ομολογεί ο Αρχιτέκτονας. Πέμπτη φορά-πέμπτο Matrix... Όλα έχουν ξανασυμβεί μα υπάρχει μια στοιχειώδη διαφορά αυτή τη φορά. Ο Neo ζει την ΑΓΑΠΗ, ενώ οι προκάτοχοί του απλά την αισθανόντουσαν...
Θα παίξει η Αγάπη το πιο σημαντικό ρόλο στην απελευθέρωση της Ανθρωπότητος; Μάλλον θα περιμένουμε να μάθουμε σε λίγους μήνες όλοι μαζί, αλλά κάτι μου λέει πως ΝΑΙ. Αυτή θα είναι η εκλεκτή τελικά. Η ίδια η Αγάπη. Αυτή που μπορεί και ΑΝΑΣΤΑΙΝΕΙ. Τί κάνει; Ανασταίνει. Μα μήπως η ανάσταση δε μπορεί να παρομοιαστεί ως μια δεύτερη ευκαιρία "χάραξης" του κύκλου της ζωής;


Και τώρα η προτροπή-συμβουλή. Νιώθω ότι λόγω των καταπληκτικών εφέ που σε αφήνουν με ανοιχτό το στόμα η ταινία πετυχαίνει να σε "πιάσει" απροετοίμαστο την κατάλληλη στιγμή. Πολλά λοιπόν από τα βαθύτερα νοήματα ίσως να μην τα έχουμε πιάσει. Καλύτερο θα ήταν λοιπόν να περιμέναμε να μας δωθεί η ευκαιρία μιας πιο προσεκτικής προβολής της ταινίας.


Υ.Γ.: Ευχαριστώ όλους τους φίλους που ο καθένας με τις σκέψεις του μου δίνει τη δυνατότητα πολυπρισματικής ενημέρωσης και γνώσης.

Με εκτίμηση

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2003, 19:44:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου σε όλους τους φίλους...

Χμμμμμμμμμ
Χμμμμμμμμμ....
Καλέ μου φίλε ΚΑΙ συνοδηπόρε Αρζούνα, ΦΥΣΙΚΑ και έχεις δίκο σε αυτό που ΟΡΘΑ παρατήρησες σχετικά με τον ΑΝΑΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ της λέξως MATRIX ως ΧΙΡΑΜ χωρίς το γράμμα Τ...
Αλλά απο εδώ και πέρα, για να ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΜΕ τα "'Αρρητα & τα Κρύφια", μπαίνουμε σε έναν "άλλο κόσμο τύπου Matrix", αυτόν της Εβραϊκής Μυστικής Προφορικής Παράδοσης, της Καμπαλά...

Εκεί μέσα (στη Καμπαλά) υπάρχει μια ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΤΕΧΝΙΚΗ που βοηθά στην ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ, ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗ, αλλά και ΑΠΟΚΡΥΨΗ λέξεων και εννοιών μέσα στις ΙΔΙΕΣ τις λέξεις!!!
Το σύστημα αυτό της ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ, ονομάζεται Νοταρικόν.

Ο πολυμαθής και βαθής ΓΝΩΣΤΗΣ της Καμπαλά, ο Γουίλιαμ Γουίν Γουέστκοτ, στο Τheosophical Glossary της Ελένης Πετρόβνας Μπλαβάτσκυ, στο λήμα "Νοταρικόν" μας αποκαλύπτει ΕΝΑ μέρος του λέγοντας πώς : "...είναι μια διαίρεση της ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ Καμπαλά. Αναφέρεται στο σχηματισμό ΛΕΞΕΩΝ απο τα ΑΡΧΙΚΑ ή ΤΕΛΙΚΑ γράμματα λέξεων σε κάθε φράση, ή ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΩΣ σχηματίζει ΦΡΑΣΕΙΣ με ΛΕΞΕΙΣ που φτιάχνονται απο τα ΑΡΧΙΚΑ ή ΤΕΛΙΚΑ γράμματα ΑΛΛΩΝ ΛΕΞΕΩΝ..."
Απο εκεί λοιπόν ορμόμενος και ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ και ένα "μέρος" που ΔΕΝ αποκάλυψε ο πολυμαθής Καμπαλιστής, παρέθεσα το σκεπτικό μου επάνω σε ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑ...

Πάντως να τονίσω ότι με ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΟΥΣ συσχετισμούς, το μόνο που καταφέρνουμε είναι να ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΜΕ στη ΛΟΓΙΚΗ και στους ΔΑΙΔΑΛΟΥΣ του ΜΥΑΛΟΥ - ΦΥΣΙΚΟΕΓΚΕΦΑΛΟΥ...

Και τώρα γι'αυτό το περίφημο Χ που στα αγγλικά είναι Η...
Αναγκαστηκά θα μιλήσω για λίγο πιό βαθιά στοιχεία του ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ που σχετίζονται με τον Μύθο του Χιράμ, του ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑ του Ναού...

Στον ΤΕΚΤΟΝΙΚΟ ΝΑΟ υπάρχουν ΔΥΟ ΣΤΗΛΕΣ...
Οι "γνωστές" (σε όσους ασχολούνται), με τα γράμματα J & B...
Μεταξύ ΟΛΩΝ των άλλων που συμβολίζουν (άρρεν & θύλη κλπ κλπ) φανερώνουν μια ΑΡΜΟΝΙΑ

Τώρα, σύμφωνα με τον γάλλο Καμπαλιστή και Δάσκαλο της Υψηλής Μαγείας, τον Αλφόνς Λουί Κονστάντ που είναι γνωστός στους περισσότερους με το εξεβραϊσμένο όνομά του Ελιφάς Λεβί Ζαχέντ, μας αποκαλύπτει πώς : "...τα Εβραϊκά γράμματα καθορίζονται ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΑ μέσο ενός προτύπου συμβόλου, που είναι γνωστό σαν το σχέδιο της Εδέμ... ...το πρότυπο σύμβολο δίνει με ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΗ ΙΕΡΟΓΛΥΦΙΑ όχι μόνο το νόημα όλων των γραμμάτων μας, ΑΛΛΑ και των αριθμών μας ..."

Με βάση λοιπόν τα παραπάνω λεγόμενα του Ελιφάς Λεβί, οι ΔΥΟ ΣΤΗΛΕΣ του ναού που φανερώνουν μια ΑΡΜΟΝΙΑ, εάν θέλουμε να βρούμε και την ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΙΣΣΟΡΟΠΙΑ, δεν έχουμε παρά να ΦΑΝΤΑΣΤΟΥΜΕ μια ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ γραμμή να τις ενώνει & τις ισσοροπεί, δηλαδή έχουμε ένα ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟ σύμβολο, το γνωστό μας 'Ητα (Η)
Φυσικά ΑΝ μείνουμε στην ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΟΠΤΙΚΗ του θέματος των δύο στηλών, έχουμε τον αριθμό 11, που ΑΝ τοποθετήσουμε στη μέση το ΜΗΔΕΝ (101) έχουμε το δωμάτιο που ΓΝΩΡΙΣΕ ο Νeo τον Μορφέα...

Στα αγγλίκά λοιπόν, η λέξη Χιράμ γράφετε (όπως πολύ σωστά παρατήρησε ο φίλος μας Αρζούνα): Ηiram και ευλόγος αναρωτιόμαστε ΠΩΣ το αγγλικό Η, γίνεται στα ελληνικά Χ....
Εδώ μέσα κρύβεται ΜΙΑ απο τις "άπειρες" επεξηγήσεις του Αρχετυπικού συμβόλου, αυτού του ΙΔΙΟΥ του Σταυρού...
Και πάλι απο τον Ελιφάς Λεβί θα δανειστώ μερικές σκέψεις του για τον Σταυρό...

Λεει λοιπόν ο Λεβί : "...Ας συμβολίσουμε ΙΕΡΟΓΛΥΦΙΚΑ τον Ελοϊμ με τα ΔΥΟ ΠΛΕΓΜΕΝΑ ΤΡΙΓΩΝΑ.
Το ΕΝΑ (αυτό που η κορυφή του κοιτά πρός τα ΠΑΝΩ) είναι ο Πατέρας ή το ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟ και το ΑΛΛΟ (που κοιτά η κορυφή του πρός τα ΚΑΤΩ) είναι η Μητέρα ή το ΠΑΘΗΤΙΚΟ.
Δυνάμη της αρχής της ΚΥΚΛΙΚΗΣ ΕΝΑΛΛΑΓΗΣ, καθένα απο τα μέρη του Ελοϊμ περιέχει τις ΤΡΕΙΣ ΑΡΧΕΣ: Πατέρας - Μητέρα (ή υιός) και Αγάπη (ή άγιο πνεύμα)...

...Υπάρχει επίσης μια ΔΙΑΣΤΑΥΡΟΥΜΕΝΗ δράση του πατέρα επάνω στον Υιό και του Υιού επάνω στον πατέρακαι γι'αυτό ο σταυρός του Αγ.Ανδρέα εκφράζει το μυστήριο του Αγίου Πνεύματος (Χ)..."

Χμμμμ...
Με αυτό το ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΒΛΕΜΑ πρός τα Άρρητα και τα Κρύφια της Παγκόσμιας Θεολογίας βλέπουμε πώς το 'Αγιο Πνεύμα που συμβολίζεται ΚΑΙ με τον Σταυρό του Αγ.Ανδρέα (Χ), όπου μέσα στον τεκτονικό Μύθο του Χιράμ που μια ΑΛΗΓΟΡΙΚΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ, βρίσκουμε να ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ με τη Δημιουργία του Κόσμου (κατασκευή του Ναού) απο τον Λόγο που "δι αυτού τα πάντα έγιναν" (Αρχιτέκτονας Χιράμ), κατά το θέλημα του Θεού (βασιλέας Σολομώντας)....

Μα και κατά τα λεγόμενα του Ελιφάς Λεβί, το Αγιο Πνεύμα που συμβολίζεται ΚΑΙ με τον Σταυρό του Αγίου Ανδρέα (δηλαδή το αρχετυπικο και ΙΕΡΟΓΛΥΦΙΚΟ γράμμα "Χ"), αντιστοιχεί στον Χιράμ, τον Αρχιτέκτονα του Ναού (κόσμου) και κατά τη ταινία, τον Αρχιτέκτονα του Matrix...!!!

Να υπενθυμίσω σε αυτό το σημείο, τις "...κολώνες σου που έχουν σπάσει..." απο την Βουδδιστική Φώτιση του Σιντάρτα Γκαουτάμα...
Καθώς και τον ΝΑΟ Μπέλ, που γκρέμισε ο Σαμσών...

Είναι ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ που υπάρχουν, αλλά δεν είναι ο "χώρος" κατάλληλος για ΑΚΟΜΑ πιό βαθιές οπτικές στο Θέμα των συμβόλων, της Καμπαλά, του Νοταρικού... της Υψηλής Θεουργικής Τέχνης...

Πάντα Φίλος και Εραστής της Σοφίας

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2003, 19:58:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικά όσο κάθομαι και ερευνώ αυτή τη ταινία, ανακαλύπτω όλο και καινούργια στοιχεία που έρχονται να προστεθούν στα όσα έχετε παραθέσει φίλοι μου και ειληκρινά απο βάθους καρδιάς, ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τον κόπο και τον χρόνο που αφιερώσατε στο παρόν τόπικ...

Φυσικά, θα μπορούσαν να υπάρχουν ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ απόψεις (αν κρίνω από άλλα τόπικς που γίνεται μια "παράξενη" κοσμοσυρροή), αλλά αυτό έρχεται να ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙ τον κανόνα του ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ και της ΑΠΟΚΡΥΦΟΥ ΠΑΡΑΔΟΣΕΩΣ, που λεει πώς "ΟΛΑ δεν κάνουν για ΟΛΟΥΣ"...

Μόλις δώ και για δεύτερη φορά τη ταινία Matrix Reloaded, θα έχω σίγουρα να προσθέσω ΑΚΟΜΑ περισσότερα στοιχεία, ΠΑΝΤΑ σε σχέση με την Μεταφυσική, τον Εσωτερισμό και τον Κόσμου του Αόρατου...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ φίλε μου Δευτερογεννημένε, αύριο θα απαντήσω στις ερωτήσεις σου...
Σε ευχαριστώ για τη συμμετοχή σου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2003, 03:17:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περίμενες αγαπητέ φίλε κοσμοσυρροή; Ελπίζω πως όχι.
Ας με διαψεύσει όποιο μέλος έχει αντίθετη άποψη, αλλά προσωπικά πιστεύω πως είσαι αρκετά "μπροστά" από εμάς σε τέτοιου είδους θέματα ώστε να είμαστε σε θέση να απαντάμε εμείς στις ερωτήσεις που θέτεις. Έστω και αν αυτές είναι ρητορικές και τις θέτεις απλά προς συζήτηση.

Τα λέω αυτά διότι είσαι το μόνο άτομο που έχει καταφέρει μέχρι τώρα να με κάνει να "δω" ταινίες μέσα από ένα διαφορετικό πρίσμα. Πού ξέρεις; Ίσως ο τρόπος σκέψης σου να αποτελεί το "Matrix" που θα ήθελα να ήμουν...


"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2003, 07:44:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χτες βράδυ είδα την εκπομπή..Αναγνώρισα μάλιστα πολύ εύκολα, από τις λέξεις που χρησιμοποιήθηκαν, τα άτομα που πήραν μέρος, μιας και ο τρόπος η και ότι είπαν, δεν διαφέρει καθολου, από το πώς τα χρησιμοποιούν εδώ μέσα! Από την όψη και μόνο, μου φάνηκαν δυο πολύ καλά παιδία, ….παρότι ο ένας… πρέπει να πίνει… αρκετή μπύρα…

Ωοπς…ΚΡΙΣΗ… αν άφηνα λίγο το μυαλο/εαυτο….θα πέρναγε σε προτίμηση, λέγοντας ποιος από τους δυο, Μιχάλης η Αλέκος, μου άρεσε περισσότερο….....ΕΚΛΟΓΗ…
Όχι, δεν το έκανα…απλά άκουσα τι ελέχθη…όπως άκουσα τι ελέχθη όταν πήγα να δω το φιλμ!

Βλέπετε αγαπητοι φίλοι, όσοι και να δουν αυτό το φιλμ, σύμφωνα με την κουλτούρα και διαπαιδαγώγηση που έχουν, θα δώσουν την προσωπική τους εικόνα, μέσα από σύμβολα και αποσυμβολισμους, για το τι σημαίνει το κάθε μήνυμα που έρχεται... από τον συγγραφέα / αρχιτέκτονα!

Υπάρχουν άτομα, πολυ λίγα νομίζω φίλοι μου, που ίσως βλέποντας ένα φιλμ….αλλάζουν συνεχώς και ζουν οι ίδιοι… τους πρωταγωνιστές / αρχιτέκτονες / δημιουργούς / σκηνοθέτες…
Είναι σαν να λέμε, αυτό που και ο Μιχάλης ανεφερε…ο Παρατηρητής εκλείπει…και υπάρχει, ότι ΕΙΝΑΙ!!!

Προσωπικά το φιλμ το έζησα…*(ετσι κανω απο καιρο) Ήταν έντονο σε δράση και μηνύματα! Στέκομαι θελημένα μόνο σε δυο από αυτά, που ελάχιστοι αναφερουν , (ΡΩΤΗΣΑ ΦΙΛΟΥΣ που το είδαν…μα επίσης παρακολουθώ τι λέγεται), είναι η σκηνή της επιθυμίας….(μεγαλείο η παρουσίαση της με το γλυκό)..και η αποθέωση του φιλμ… όχι τόσο οι δυο πόρτες, με την εκλογή της γνωστής πόρτας, μα στο ΟΤΙ το μέντιουμ, ο κλειδαράς, ο κακός, μα και ο ίδιος ο Αρχιτέκτονας στο τέλος, λένε με τον τροπο τους, το ίδιο!

Το πρόβλημα μέχρι τώρα… είναι η ΕΚΛΟΓΗ!

Με λίγα λόγια φίλοι μου, λέγοντας κάνω ΕΚΛΟΓΗ = δημιουργό ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗ…και σαν εύκολο στη συνεχεια, τουλάχιστον ετσι το βλεπει ο Πλάτωνας, το τρίτο επεισόδιο….εκεί γύρω θα διαδραματισθεί!

Η δημιουργία... είναι συνεχώς ΝΕΑ στη δημιουργία της…
Ο Παρατηρητής, συνεχώς αναπροσαρμόζει ιδέες, βιώματα, καταστάσεις….. εμφανίζει συνεχώς ΕΙΔΩΛΑ και ΚΛΟΝΟΥΣ, που ο αφυπνισμένος ΝΟΥΣ μάχεται…μέχρι που ο ίδιος, ο ίδιος ο Νους….γίνει ένα με την δημιουργια...

Υ.Γ Δεν έγραψα το Ματριχ….είδα και άκουσα το Ματριχ….μέσα από αυτα σκέφτηκα…

Η Δημιουργια…. είναι σπεσιαλ!!!

Το τρίτο μέρος… δεν αργεί!


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 26/05/2003 07:56:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2003, 09:02:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα σε όλους,
Είδα χθες την ταινία και ομολογώ ότι είναι ιδιαιτέρως εντυπωσιακή. Εκπληκτικά εφέ, πολύ καλοί ηθοποιοί. Το μόνο πράγμα που με απογοήτευσε σε σχέση με την 1η ταινία, ήταν η μουσική. Νομίζω ότι δεν είχε το "ειδικό βάρος" της πρώτης ταινίας (δεν αναφέρομαι μόνο στο soundtrack).
Σίγουρα υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορεί κανείς να "βρει" μέσα στην ταινία. Στην πραγματικότητα (ωραία λέξη!!!!) ίσως ο καθένας να βρίσκει αυτό που ψάχνει να βρει.

To θέμα της Εκλογής που αναφέρεις Πλάτωνα, όντως είναι πολύ σημαντικό. Η κάθε Εκλογή, διαμορφώνει και την αντίστοιχη Πραγματικότητα. Κάτι που φαίνεται ολοκάθαρα νομίζω με τις πολλές τηλεοράσεις που υπάρχουν μέσα στο δωμάτιο του Αρχιτέκτωνα. Αρα μιλάμε για παράλληλες πραγματικότητες (θεωρητικά άπειρες), κατά ένα παράξενο όμως τρόπο όλες οδηγούν στην καταστροφή της Ζάιον.

Βέβαια απ’ότι δείχνει η ταινία ουσιαστικά μιλάμε για ένα matrix μέσα σε ένα άλλο matrix, μέσα σε ένα άλλο...και ούτε καθεξείς...μία αέναη σειρά από matrixes...μία φρακταλική ουσιαστικά μορφοσειρά. Υπάρχει κατά αυτή την έννοια ελπίδα για κάποιον να βγει εκτός αυτής της μορφοσειράς; Ισως εκεί να εστιαστεί η 3η ταινία.

Δυστυχώς λόγω ελλείψεως χρόνου, θα αναφέρω επιγραμματικά μία αποσύμβολιση που μου ήρθε στο μυαλό μου.
Ζάιον - Ζάιν - Πύλη του Ντάαθ - Είσοδος στο Σύμπαν Β - Παράλληλη πραγματικότητα.
Ισως γι’αυτό τον λόγο πρέπει να καταστραφεί η Ζάιον...με την καταστροφή της καταστρέφεται η πύλη προς το παράλληλο σύμπαν...η τελευταία ελπίδα για ελευθερία της ανθρωπότητας;
Βλέπουμε ότι ουσιαστικά αντιμάχεται η τάξη (παγωμένη κατάσταση-μηχανές), με την αταξία (μεταβλητότητα-φλογερή κατάσταση-άνθρωποι). Με την καταστροφή της Πύλης, οι άνθρωποι θα εγκλωβιστούν στην μία πραγματικότητα που θα ορίζεται από τις μηχανές.

Αυτά προς το παρόν

Υ.Γ. 1. Φίλε Κέλσο αν θυμάμαι καλά, ο Αρχιτέκτωνας φορά γκρι κουστούμι και όχι άσπρο. Η γκρι μπέρτα στον αποκρυφισμό συμβολίζει τον μάγο.
Υ.Γ. 2. Παιδιά κατά την γνώμη μου η εκπομπή δεν "τράβηξε" και τόσο πολύ. Σαφώς και δεν φταίτε, καθώς ο συντονιστής είχε μία ακατάσχετη λογοδιάροια και δεν σας άφηνε να μιλήσετε πολύ. Επιπρόσθετα αυτό με την ομάδα Ε...τι το ήθελε;
Υ.Γ. 3. Ενδιαφέρον αποσυμβολισμός ίσως μπορεί να γίνει και με τον Μεροβίγγιο (άραγε της γνωστής βασιλικής δυναστείας;). Αν θυμάστε καλά ζει σε ένα παλάτι, ουσιαστικά σαν βασιλιάς, έχει ευγενικούς τρόπους, του αρέσει να μιλά Γαλλικά, του αρέσει το καλό Γαλλικό Κόκκινο Κρασί το οποίο πίνει σε ένα όμορφο κολωνάτο ποτήρι (το Graal με το αίμα του Χριστού;). Φαίνεται ότι έχει την γνώση την οποία έχει καλά κρυμμένη (κλειδοκράτορας) ενώ είναι φανερό ότι δεν θέλει να δώσει. Την χρησιμοποεί για τους δικούς του σκοπούς.
Υ.Γ. 4. Προς την παρέα του Σαββάτου. Ελπίζω να δούμε μαζί την ταινία και να επακολουθήσει συζήτηση...ξέρετε στο γνωστό μαγαζί...Θα έχουμε να πούμε πολλά.


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2003, 10:35:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημερα μου στην παρεα!

Σιγα που θα εχανα την ταινια και δεν θα την εβλεπα!! Ομολογω οτι μου αρεσε πιο πολυ απο την πρωτη ταινια...ισως γιατι πλεον εχουμε "μπει" στο νοημα του τι διαδραματιζετε. Τα εφε μα και κυριως το ξυλο ηταν αψογα :))))

Θα συμφωνησω οτι ειναι μια ταινια που ο καθενας θα "παρει" κατι διαφορετικο και ισως με την καθε φορα που το βλεπει θα λαμβανει και ενα καινουργιο μυνημα!

Κελσο πολυ ενδιαφεροντα τα ολα στοιχεια που μας δινεις - σιγουρα μια οπτικη γωνια που δεν θα την σκεφτομουν.

Η Επιλογη λοιπον ... αν και απο οτι ειδα εγω την δινουν σαν δεδομενη... εχουμε ηδη κανει τις επιλογες μας (ισως απο την ωρα που ερχομαστε σε αυτο τον κοσμο η ψυχη μας να εχει κανει τις επιλογες της γιατι πρεπει σε αυτη την ενσαρκωση της να ζησει αυτες τις εμπειριες) Θα σταθω στην συζητηση του Νιο με το μεντιουμ...ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΣΤΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ!

Κατανοηση στο γιατι φερομαστε με αυτο το τροπο και τι αποτελεσμα φερνει. Κατανοηση στο γιατι λειτουργουμε ετσι και τι μαθημα λαμβανουμε. Κατανοηση του νου μας.

Δεν αγγιζει ομως μονο το νου μας... βαζει μεσα και το συναισθημα...πια πορτα θα διαλεξεις? Βαση με πιο κριτιριο διαλξε την πορτα ο Νιο? ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ και κατα ποσο ειμαστε σε θεση να ρισκαρουμε για να βιωσουμε αυτο που μας υποδικνυει η καρδια μας.

Αναφερετε σε ΣΚΟΠΟ και στην ΠΙΣΤΗ. Πως καταφερε ο Νιο και αντισταθηκε στον Πρακτορα Σμιθ και δεν μεταλαχτικε?? Πιστη στο σκοπο που ειχε...πιστη σε αυτο που ειναι!

Δεν θα διαφωνησω με τις παραπανω αναλυσεις που θεσατε, ομως θα προτιμησω να δω το μυνημα της ανθρωπινης πλευρας των συναισθηματων και της λογικης και τα αποτελεσματα αυτων :)

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2003, 10:36:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν έγραφα πριν για την πύλη του Ντάαθ.
Το Ντάαθ είναι είναι το 11ο Σεθιρόθ του δέντρου της ζωής, που οδηγεί σε μονοπάτια πίσω από αυτό, είναι η πύλη για άλλες πραγματικότητες.
Πολύ σωστά αναφέρεις καλέ μου φίλε Κέλσο, ότι ο Neo γνώρισε τον Μορφέα στο δωμάτιο 101!!!!!
Για σκεφθείτε .... 11ο Σεφιρόθ...δωμάτιο 101...
Εκεί δεν άρχισε το μαγικό ταξίδι του Neo προς άλλες πραγματικότητες;


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2003, 11:04:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xμ...Φίλε Κέλσο,
παραλλήλισες το matrix...με μία μήτρα...

Ακου τι λέει ο Aleister Crowley στο Liber AL vel Legis. Αναφέρει την ονομασία Κοφ Νια (Coph Nia). Σύμφωνα με τον μαθητή του Kenneth Grant ερμηνεύεται ως : ΜATI, η ΜΗΤΡΑ της Κόρης και τον θεωρεί ως σύμβολο της μυστικής Πύλης προς το Σύμπαν B. Κλειδί και Φρουρός της Πύλης αυτής, δεν είναι άλλος από τον Γιόγκ Σοθώθ / Χόρονζον (πάλι στον Cthulhu κατέληξα ρε γμτ). Λέτε στο matrix αυτόν τον ρόλο να έχει ο κλειδοκράτορας;
Παρεπιμπτόντως, ο Grant στην όλη ιστορία μπλέκει και μία ΠΕΡΣΕΦΟΝΗ...



Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2003, 11:35:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άλλη μια ταινία ‘μόδα’ που θα δημιουργήσει μια σχολή στον χώρο του κινησιογράφου, μα ουσιαστικά τίποτα περισσότερο.
Και πόσες άλλες ταινίες δεν είχαν φιλοσοφική – μυθολογική βάση; Ε και;
Κάπου απλά θα πρέπει να στηριχτούν για να μαγνητίσουν το αρεσκόμενο σε αναλύσεις του ‘εσωτερικού’ κοινό.
Με την λογική της ανάλυσης, μπορούμε αρκετά εύκολα να δώσουμε και ένα βαθύτερο ‘νόημα’ και στο RΑΒΟ 3.

Μπόλικα fx, λιγάκι δύση, λιγάκι ανατολή κτλπ και το γλυκό έδεσε. Με της εισπράξεις να ανεβαίνουν σε επίπεδα τρομερά υψηλά. Η συνταγή πέτυχε, δεν έτυχε.
Οι εξωγήινοι δεν πουλάνε πια. Καιρός για κάτι διαφορετικό.

Δεν είδα ακόμα το 2, μα θα το πράξω όταν χαλαρώσει λιγάκι το παραλήρημα στα ταμεία των κινησιογραφων.


Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 26/05/2003 12:00:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sam
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2003, 15:08:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
the point is...
not the world who can lives byt the world who wont to live.
O KOSMOS MAS EINAI ENAS.
TO TEMA EINAI MEXRI POY MPOROYME NA DOMISOYME TON KOSMO MAS.


s,Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arzuna
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2003, 17:50:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arzuna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστό φίλε Κέλσο...

quote:
Πάντως να τονίσω ότι με ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΟΥΣ συσχετισμούς, το μόνο που καταφέρνουμε είναι να ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΜΕ στη ΛΟΓΙΚΗ και στους ΔΑΙΔΑΛΟΥΣ του ΜΥΑΛΟΥ - ΦΥΣΙΚΟΕΓΚΕΦΑΛΟΥ...

... και, στο μεγαλύτερο μέρος, θα συμφωνήσω βέβαια.

Να δώσω κι εγώ τη δική μου οπτική σχετικά με το παραπάνω χρησιμοποιώντας, ελπίζω να μου επιτρέπεις, μία "παραλλαγή" της φράσης σου!

Μόνο με ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΟΥΣ συσχετισμούς, το μόνο που καταφέρνουμε είναι να ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΜΕ στη ΛΟΓΙΚΗ και στους διανοητικούς ΔΑΙΔΑΛΟΥΣ.
Ο ορθολογισμός είναι απαραίτητος μέχρι εκεί... που είναι απαραίτητος

Κατά την γνώμη μου το μεγάλο πρόβλημα είναι η προσκόλληση και η Ταύτιση. Δηλαδή η ταύτιση, είτε με το σώμα μας(το βιολογικό αυτό ρομπότ μας...), είτε με τον ψυχολογικό μας φορέα (υπό την όψη των διαρκώς εναλλασόμενων συναισθημάτων), είτε με το νοητικό μας όργανο (υπό την όψη των συγκεκριμένων λογικών πράξεων και όχι των ανώτερων διανοητικών αφαιρέσεων...).

Η χρήση των μέσων δεν είναι κάτι κακό, ίσα-ίσα είναι και θεμιτή και απαραίτητη, η ταύτιση με τα μέσα δημιουργεί τις ανισορροπίες και κόβει τις οδούς προς τις υψηλότερες σφαίρες, στον βαθμό βέβαια που κάποιος έχει αντιληφθεί (ή διαισθανθεί αν θέλετε) την ύπαρξή τους και ξεκινά την πορεία για να τις αγγίξει και να υπάρξει μέσα από αυτές και μέσα σ'αυτές.
____________________________________________________________________

Στο Matrix υπάρχουν μερικές πολύ ενδιαφέρουσες όψεις των παραπάνω (ή παραπλήσιων) προβληματισμών! Και μάλιστα σε σχέση με τα βασικά δομικά στοιχεία της Πλοκής!

Ο κος Άντερσον/"Νίο" (μου αρέσει εξαιρετικά ο τρόπος με τον οποίον απευθύνεται σε αυτόν ο Πράκτορας Σμιθ, εξαιρετική άρθρωση, εξαιρετική σύμπτηξη του πως βλέπει τον Νίο μέσα μόνον από δύο λέξεις - "Mr Anderson") όντας μέσα στο Matrix (αρχικά, στην πρώτη Ταινία) είναι ένας αριστοτέχνης της Λογικής Σκέψης, ένας φτασμένος Χάκερ, μαέστρος της πληροφορικής...

Μέσα από αυτήν την ιδιότητά του, είναι που φτάνουν σε αυτόν και οι Πράκτορες του Matrix (αλήθεια θυμίζουν κάτι σε εμφάνιση από πράκτορες του FBI ή από τους φημολογούμενους "Ανθρώπους με τα Μαύρα") αλλά και ο ίδιος ο Μορφέας. Βέβαια από ότι θυμάμαι ευθύνεται και η αναζήτησή του για τον Μυθικό "Μορφέα" που κάνει μέσα από τον Κυβερνοχώρο (και άλλο ένα επίπεδο "κυβερνοδιαστήματος" μέσα στο γενικό του Matrix), δεν μπορώ να πω όμως σε τι βαθμό, θα χρειαστεί να ξαναδώ το 1ο Matrix για να έχω σαφέστερη άποψη, οπότε αρκούμαι στα παραπάνω για την ώρα.

Ο τρόπος που έχουν βρει οι αληθινοί άνθρωποι για να επεμβαίνουν μέσα στο ίδιο το Matrix είναι η χρήση της ίδιας της Λογικής του. Απλά αυτοί "φορτώνουν" κατά βούληση τα κομμάτια αυτά της Λογικής του που τους είναι χρήσιμα (τα διάφορα λογισμικά προγράμματα για εκμάθηση πολεμικών τεχνών, για να έχουν πρόσβαση σε οπλικά συστήματα κ.ό.κ.). Δηλαδή, σύμφωνα με μία ερμηνεία, ελέγχουν το Νοητικό τους όργανο και επιλέγουν τι θα χρησιμοποιήσουν από αυτό και σε ποια αναλογία.

Οι υπόλοιποι των πληρωμάτων αυτών των φουτουριστικών Χόβερκραφτ δεν μπορούν να ξεφύγουν από αυτό το σύνολο κανόνων(που έχουν τεθεί από το "υπερπρόγραμμα" Matrix), απλά το χρησιμοποιούν με τον βέλτιστο τρόπο και κατά βούληση. Χρησιμοποιούν ακόμη και αυτές τις λογισμικές δικλείδες ασφάλειας ή ελέγχου του ίδιου του συστήματος προς ώφελός τους όταν τις ανακαλύπτουν.

Ο Νίο όμως είναι αυτός που για πρώτη φορά ξεπερνάει, υπερβαίνει αυτούς τους κανόνες, τους αλλοιώνει κατά Βούληση και γίνεται και ο ίδιος ένας δημιουργός του Matrix, εισάγοντας τις δικές του παραλλαγές στους κανόνες μέσα από μία διαδικασία μάλλον οραματιστικού τύπου προβολής και επιβολής της βούλησής του πάνω στους μηχανισμούς λειτουργίας του Κόσμου του Matrix. Θα έλεγα ότι μάλλον χρησιμοποιεί τις ανώτερες νοητικές ικανότητες, τις ίδιες που χρησιμοποίησαν, και χρησιμοποιούν ακόμη, οι πιο προωθημένοι (στο μέλλον) διανοητές, επιστήμονες, καλλιτέχνες, φιλόσοφοι κ.λπ. της ανθρωπότητας για να κάνουν τομές στην σκέψη και στον χρόνο, για να δημιουργήσουν στην ουσία συνδέσεις με πιο εξελιγμένους και πιο αληθινούς "κόσμους"(με την ευρύτερη σημασία της λέξης, μπορεί να είναι κόσμοι σκέψης, αισθητικής, μεταφυσικών συλλήψεων κ.ά.).
Δεν απορρίπτει τους κανόνες του Matrix, γίνεται ο πραγματικός τους άρχοντας και δημιουργός τους σε ένα ατομικό όμως ακόμη επίπεδο και όχι σε κοσμικό, αν και η 2η ταινία ίσως και να αφήνει υπαινιγμούς για κάτι τέτοιο.

Ο Μορφέας από την άλλη, μάλλον υπερβαίνει και αυτός τους κανόνες του συστήματος, αλλά από άλλη σκοπιά και οδό... Είναι ένας άνθρωπος αφοσιωμένος σε μία ιδέα και ένας άνθρωπος με μία ισχυρή Βούληση να υπηρετήσει την ιδέα του. Περισσότερο ένας άνθρωπος του "Ασκητικού" δρόμου. Δεν τον πολυενδιαφέρει(ή και καθόλου) να "δημιουργήσει" στο νοητικό επίπεδο ή να εξελιχθεί μέσα από αυτό.

Δύο μυητικές καταστάσεις υπέρβασης που και οι δύο "περιγελούν" την πραγματικότητα όπως την θεωρούν οι άνθρωποι μέσα στο Matrix (αλλά και αυτοί που βρίσκονται έξω από αυτό). Η υπέρβαση αφορά και τους δύο κόσμους που παρουσιάζουν πιο εμφανώς οι ταινίες: και της εικονικής πραγματικότητας-Matrix και της "καθαυτής"(αυτό τώρα τίθεται σε έντονη αμφισβήτηση με τη 2η ταινία!!) πραγματικότητας-Ζάιον. Τα πράγματα που κάνουν οι δύο ήρωες είναι "υπερανθρώπινα" και "παράλογα" και για τους δύο κόσμους.

Όπως και η οδός Υπέρβασης της Τρίνιτυ (για να μην ξεχάσουμε και το τρίτο μέλος της Τριάδας)! Η Τρίνιτυ υπερβαίνει τους κανόνες μέσω της δύναμης της Αγάπης. Με αυτόν τον τρόπο φαίνεται να επαναφέρει τον Νίο εν ζωή στην πρώτη ταινία. Η υπέρβαση της Τρίνιτυ φαίνεται να ανήκει περισσότερο στον Θρησκευτικό δρόμο.

Πιθανώς οι παραπάνω τρόποι υπέρβασης να δημιουργούν τον πειρασμό να θεωρήσουμε τον έναν ανώτερο από τον άλλον αν προσπαθήσουμε να τις κατηγοριοποιήσουμε και να τις ιεραρχήσουμε(για παράδειγμα: Βούληση > Αγάπη/Διαίσθηση > Υπερδιανόηση/Μορφογένεση/Δημιουργία) αλλά κατά την γνώμη μου θα ήταν άστοχο, καθώς στοιχεία όλων αυτών των Επιπέδων Μύησης/Επίτευξης συναντούνται και στους τρεις Ήρωες και αλληλοπλέκονται σε αυτούς - κυρίως στο Ζευγάρι Μορφέας/Νίο. Ένας άλλος λόγος είναι ότι σε αυτά τα επίπεδα η κάθε απόπειρα Ιεράρχησης μπορεί να περιέλθει στον κίνδυνο να περιορίσει(περιγράφοντας νοητικά) τα απεριόριστα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχει Ιεράρχηση...

(Σε όσους δεν έχουν δει ακόμη τη 2η Ταινία συνιστώ να μην διαβάσουν παρακάτω!! )

Εκπληκτικό ανατρεπτικό στοιχείο του "The Matrix Reloaded"! Προς το τέλος της Ταινίας:

O Νίο σταματά αυτά τα καλαμαροειδή Sentinels (Φρουρούς) μέσα στην "καθεαυτή" πραγματικότητα με τον ίδιο τρόπο που το κάνει(για τις σφαίρες των οπλών για παράδειγμα) στην εικονική πραγματικότητα του Matrix!!

Τα όρια καθίστανται συγκεχυμένα!

Τι να σημαίνει άραγε;

Σε συνδυασμό με την Αποκάλυψη του Αρχιτέκτονα του Matrix ότι η Προφητεία και η ίδια η Προφήτης δεν είναι τίποτε άλλο παρά Μηχανισμοί Ελέγχου και επομένως τμήματα του Υπερ-Λογισμικού/Matrix, ίσως μας δείχνει ότι αυτό που εννοούνταν στην Ταινία ως η "Όντως Πραγματικότητα" δεν είναι τίποτε άλλο παρά ένα ακόμη τμήμα του Matrix!!! (νομίζω ότι σε ένα τέτοιο συμπέρασμα κατέληξε και ο Συντονιστής μας notis_29 στη συζήτηση Matrix Reloaded).

Ίσως είναι μία καινούργια, ανώτερη Μυητική κατάσταση για τον Νίο.

Ίσως κάτι άλλο;; (η τρίτη ταινία μάλλον θα μας διαφωτίσει πιστεύω ή θα μας περιπλέξει περισσότερο σε καταστάσεις βραχυκυκλώματος του νου! Λέτε να είναι η αφορμή η τριλογία "The Matrix" για κάποιους να επιτύχουν συλλήψεις του Κόσμου μέσω μεθοδολογίας τύπου Ζεν; )

Παραδίδω το μήνυμά μου στο Matrix σε αυτό το σημείο και επιστρέφω σε αυτό πάραυτα!!

"Η Θυσία της Γνώσης είναι πιο μεγάλη από κάθε υλική θυσία. Η Γνώση είναι αυτό που μέσα του, κάθε πράξη φτάνει στο ανώτατο σημείο της"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2003, 23:20:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιτελους και μια αποψη πανω στην ουσια της ταινιας και οχι μεσα απο χαοτικες συζητησεις οι οποιες οσο και να ειναι ενδιαφερουσες και φανταχτερες θεωρω πως στο τελος απλα αποπροσανατολιζουν τον καθενα απο τον δρομο που ουσιαστικα ψαχνει (κατα την γνωμη μου παντα)

Βλεπωντας τα τοσα στοιχεια που δινει η ταινια, παρακολουθωντας (οσο μπορω) την συζητηση τελικα γυρναει ολο και ποιο πολυ στο μυαλο μου μια κουβεντα ενος φιλου : Το δευτερο matrix ουσιαστικα κυκλοφορησε για να μπερδεψει τον κοσμο...
Εχει τοσα ονοματα, που απλα σε βαζει σε μια κατασταση συσχετισης πραγματων, εναν δαιδαλωδη τροπο σκεψης...και το κερδος τελικα πιο?
Μηπως στο τελος χανουμε την ουσια??

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Warface
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
247 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2003, 00:34:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Warface  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΕΚΠΟΛΙΤΙΣΟΥΜΕ ΤΑ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ, ΤΙΣ ΚΟΤΕΣ,ΤΙΣ ΠΑΠΙΕΣ, ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΓΕΛΑΔΕΣ; ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΣΥΝΑΨΟΥΜΕ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΜΙΑ ΚΟΤΑ; ΜΙΑ ΚΟΤΑ, ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΟΝΑΧΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΕΙ, ΧΩΡΙΣ Η ΙΔΙΑ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ... ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΝΗΚΟΥΜΕ ΚΑΠΟΥ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η ΓΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΕΠΟΧΕΣ, ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΕΡΗΜΗ ΧΩΡΑ, ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΗΡΘΑΝ ΕΔΩ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΜΑΣ, ΤΗΝ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΑΝ, ΤΗΝ ΑΠΟΚΗΣΑΝ, ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΜΕΤΑΛΛΑΞΕΙΣ, ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΡΧΙΣΑΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟ. ΤΑ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ, ΟΙ ΧΗΝΕΣ, ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΕΛΑΔΕΣ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΤΑ ΚΑΤΕΧΟΥΜΕ, ΚΙ ΕΠΕΙΤΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΕΙ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΑΤΕΧΟΥΜΕ... ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΟΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΜΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥ, ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ, ΙΣΩΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ: ΚΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΜΑΣ ΝΟΜΙΜΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ, ΚΑΤΙ ΜΑΣ ΕΞΟΥΣΙΑΖΕΙ, ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΟ ΑΝΤΙΤΙΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ΠΟΥ ΑΠΕΚΤΗΣΕ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ. ΑΥΤΗ Η ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΗΤΑΝ ΓΝΩΣΤΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ, ΣΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΥΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ, ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΙΣΤΟΙ ΚΑΠΟΙΑΣ ΠΟΛΥ ΜΥΣΤΙΚΗΣ ΛΑΤΡΕΙΑΣ, Η ΚΑΠΟΙΑΣ ΜΥΣΤΙΚΗΣ ΕΝΤΟΛΗΣ, ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΛΗ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΜΑΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΥΝ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΩΝ ΑΠΟΔΕΚΤΩΝ ΓΝΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΖΟΥΝ ΠΡΟΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΜΥΣΤΗΡΙΩΔΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΧΡΗΣΗ ΜΑΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arzuna
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2003, 03:14:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arzuna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε/η Warface, πολύ όμορφα και γλαφυρά τα λόγια του Charles Fort (1874-1931) που μας παράθεσες. Προσωπικά τα πρωτοείδα (αν και γνωρίζω το έργο του Φορτ αρκετά, καθώς και τους πιο αφοσιωμένους συνεχιστές του: το site και τις εκδόσεις "Fortean Times" - "The World of Strange Phenomena") στο συλλογικό βιβλίο των Εκδόσεων "ΑΡΧΕΤΥΠΟ", "Ο Πόλεμος ενάντια στο MATRIX", σε κεφάλαιο του Παντελή Γιαννουλάκη με τον τίτλο "Απόδραση από τη Μαύρη Σιδερένια Φυλακή". Συνοπτικά εκθέτοντας την άποψή μου για την κείμενο του κου Γιαννουλάκη, θα πω ότι στο συγκεκριμένο κεφάλαιο υπάρχουν αρκετά ενδιαφέροντα και χρήσιμα στοιχεία κυρίως σε σχέση με Αποκρυφιστική, Φιλοσοφική σκέψη και με Κινηματογραφικές ταινίες, θα διαφωνήσω όμως με την οπτική και την αίσθηση που δίνει καταρχάς ο Τίτλος: δεν συμφωνώ με αυτήν την άποψη ότι ζούμε σε έναν Κόσμο/Φυλακή από τον οποίο θα πρέπει να ξεφύγουμε κακήν-κακώς!! Θεωρώ ίσα-ίσα ότι αυτός ο Κόσμος είναι ο δικός μας "Στίβος Μάχης" (αν και σαφώς είναι περιοριστικός), ότι θα πρέπει να τον γνωρίσουμε πραγματικά, να τον κατακτήσουμε, να τον Ιεροποιήσουμε και μετά... να τον Υπερβούμε!! Γενικά μιλώντας πάντα και όχι αναφορικά με "εξαιρετικές" περιπτώσεις όντων... Κατά την γνώμη μου "Σπασμωδικές" προσπάθειες διαφυγής οδηγούν ακριβώς στο αντίθετο: στην ολοκληρωτική σκλαβιά! Άλλο ένα σύστημα ελέγχου... χρησιμοποιώντας την ορολογία της 2ης Ταινίας.

Όμως ο λόγος που έγραψα το μήνυμα είναι άλλος βασικά:
Εξέθεσέ μας, εάν θέλεις, τη δική σου άποψη και τις δικές σου προεκτάσεις πάνω σε αυτά τα λόγια που όπως φαίνεται σου δημιούργησαν μεγάλη εντύπωση (δικαίως... και σε μένα το ίδιο).


(και κάτι που ήθελα να ρωτήσω και πρωτύτερα τον φίλο Ηλιοφόρο: τι είναι αυτοί οι "10-D morph worlds" που αναφέρει ο STUART WILDE στο κείμενο που επισύναψες;; Δεν θα ήθελες κι εσύ να κάνεις μία σύνοψη/προσωπική τοποθέτηση/ανάλυση πάνω στο Matrix σε συσχετισμό με το κείμενο αυτό με μία μεγαλύτερη ανάλυση κάποιων ορολογιών για να το κατανοήσουμε κι εμείς καλύτερα; Στα ελληνικά το προτιμότερο... )

"Η Θυσία της Γνώσης είναι πιο μεγάλη από κάθε υλική θυσία. Η Γνώση είναι αυτό που μέσα του, κάθε πράξη φτάνει στο ανώτατο σημείο της"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arzuna
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2003, 04:22:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arzuna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Mara, θα επικροτήσω τον λόγο σου!!:

quote:
... εχουμε ηδη κανει τις επιλογες μας (ισως απο την ωρα που ερχομαστε σε αυτο τον κοσμο η ψυχη μας να εχει κανει τις επιλογες της γιατι πρεπει σε αυτη την ενσαρκωση της να ζησει αυτες τις εμπειριες)

Ευχαριστώ που μας εξέθεσες μία τέτοια ιδέα, "πυρηνική" της "Εσωτερικής Σκέψης"!!

Ίσως ο δρόμος εξέλιξής μας να μην είναι αυτός της "Κατάκτησης" νέων δυνατοτήτων, αλλά μία οδός Αυτο-Αναγνώρισης, Θύμησης, συνείδησης των επιλογών που ήδη έχουμε κάνει (από πολύ παλιά...)!

Πιστεύω κι εγώ μαζί με σένα ότι μάλλον αυτό θέλουν να μας πουν οι (μυστηριώδεις) σεναριογράφοι με τη διαρκή επανάληψη της φράσης: "Την επιλογή την έχεις ήδη κάνει! Σημασία έχει να καταλάβεις γιατί την έκανες..."

"Η Θυσία της Γνώσης είναι πιο μεγάλη από κάθε υλική θυσία. Η Γνώση είναι αυτό που μέσα του, κάθε πράξη φτάνει στο ανώτατο σημείο της"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2003, 07:16:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την μικρή μου οπτική γωνία, ο Πράκτορας Σμιθ υποδηλώνει τις μάχες με τον ΕΑΥΤΟ που μεταλλάσσεται…. Αυτόν που γίνεται να πάρει πολλές μορφές…

Ο ΝΙΟ (Αφυπνισμενος) ξεπερνάει τα πάντα…. γιατί είναι ακριβής και πιο γρήγορος! Αυτό δείχνει σε όλες τις μάχες…τόσο μαζί του.. όσο και με ότι άλλο…Φυσικά και πιστεύει σε ότι κάνει…

Α Αναμέτρηση που ζητά για (ΤΣΕΚ)….ο συνοδός της μέντιουμ…Το ξεπερνά!

Αν δεν έχεις ορισμένα αξεσουάρ… (ΜΥΑΛΟ, ΑΝΤΙΛΥΨΗ προπαντός, δεν θα συναντούσε το ΜΕΝΤΙΟΥΜ! Δεν θα μάθαινε για κατανόηση….. επιλογές…Δεν θα γνώριζε τι είναι κλειδοκράτορας…
Στα ιταλικά ακουσα συνεχώς τη λέξη Scelta… που σημαίνει (ΕΚΛΟΓΗ μεταξύ ΔΥΟ..Η, ΕΠΙΛΟΓΗ μεταξύ περισσότερων) Ελεύθερη η χρήση.. μα όχι διαφορετική… η ΟΥΣΙΑ…

Β. Εμφανίζεται *(Σμιθ) και αντιστέκεται τι στιγμή που ΓΝΩΡΙΖΕΙ…. για το κλειδί…. που έχει ο κλειδοκράτορας....ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΧΕΣ!

Γ. Ο κλειδοκράτορας είναι φυλαγμένος *(κρυμμένος) από την ΕΠΙΘΥΜΙΑ! Είμαστε στο Βασίλειο της εκεί….Ο Νιο πρέπει να περάσει μέσα από τις ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ * και τα ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ (ΦΙΛΙ ΣΤΗΝ BELLUCCI…Η οποία ενθυμάται και επιθυμεί την ΟΜΟΡΦΙΑ!!!) για να μπορέσει να οδηγηθεί στον κλειδοκράτορα…Όταν τον ΒΡΕΙ…όλες οι δυνάμεις (ΕΠΙΘΥΜΙΑ/ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ)… εναντιώνονται… μάχονται σε όλα τα επίπεδα!
Μεχρι και Ψευδαισθησεις δημιουργει ευκολα, (η επιθημια), με τις πορτες που ανοιγοκλείνουν...
Μορφέας *(ΣΥΝΗΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΝΟΥΣ) προφυλάγει, βοηθάει, εμψυχώνει πάντα...

Δ. Η μεγάλη Μάχη…πριν μπει στο δωμάτιο του ΑΡΧΙΤΕΚΤΩΝΑ! Μάλιστα υπάρχει τέτοια αντίσταση, από τον ΕΑΥΤΟ,…. που χρειάζεται ΕΝΕΡΓΕΙΑ!!! *(Σβήσιμο στα Φώτα της ΠΟΛΗΣ / ΣΥΝΗΔΕΙΣΕΙΣ ΕΑΥΤΟΥ)…..για να υπάρξει η απαιτούμενη ενέργεια… Στη μάχη χάνεται η ΝΟΗΣΗ/ΕΜΠΝΕΥΣΗ (Κλειδοκράτορας)…Μα είναι στην ΠΟΡΤΑ ΤΟΥ ΑΡΧΙΤΕΚΤΩΝΑ…ΕΚΕΙ ΠΙΑ ΒΛΕΠΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ….ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΟΘΩΝΕΣ…
ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ...για το τι υπαρχει...

Ε. Είναι επικίνδυνα όλα αυτά….ο ΝΙΟ δεν ηθελε μαζί του… ότι ΑΓΑΠΑ *(ΤΡΙΝΙΤΥ) Μα χωρίς την βοήθεια της ΑΓΑΠΗΣ, *(για ότι κάνει) θα ήταν αδύνατη η επίτευξη!

Ζ. Μένει το ΤΡΙΤΟ ΜΕΡΟΣ… Η Μεγαλοφυΐα, κρίνεται από τώρα… σαν μπερδεμένη!!! (Οι μεγαλοφυΐες…. εξέχουν στο άπειρο… ΒΙΚΤΩΡ ΟΥΓΚΩ..)…. Τέτοια του έλεγαν... και τότε….

Ζ. Έδωσα μια γωνίτσα… Ο Πλάτωνας παίζει όπως πάντα… μην δίνεται και τόση σημασία...

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 27/05/2003 07:23:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Warface
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
247 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2003, 15:05:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Warface  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΗ ΑRZUNA ΕΓΩ ΠΑΡΑΘΕΤΩΝΤΑΣ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΤΟΥ ΑΓΝΩΣΤΟΥ(CHARLES FORD - O ΠΑΡΑΞΕΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΥ CHARLES FORD) ΣΑΣ ΕΔΩΣΑ ΕΜΜΕΣΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ (ΕΠΙΚΛΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΥΘΕΝΤΙΑ).
ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΝΤ ΜΕ ΕΚΡΑΖΟΥΝ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ. ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΓΕΛΕΙΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ (Η ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΒΑΛΕΙ). ΜΙΑ ΑΜΦΙΣΒΙΤΙΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΠΙΣΤΑ.
ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΠΩΣ Η ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ. ΑΚΟΛΟΥΟΥΝ ΠΙΣΤΑ ΤΟ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΤΟΥΣ ΩΡΑΡΙΟ ΜΟΝΟΤΟΝΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΡΩΤΙΘΟΥΝ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.
ΤΟ ΟΤΙ ΖΟΥΜΕ ΥΠΟ ΚΑΘΕΣΤΟΣ ΜΟΝΙΜΗΣ ΣΚΛΑΒΙΑΣ ΤΟ ΕΧΟΥΝΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΝΩΣΤΟΥ. ΤΟΛΜΙΣΑΝ ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΗΚΑΝ ΩΣ ΤΡΕΛΛΟΙ. ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΓΕΛΙΚΑ ΠΛΑΣΜΕΝΟΣ. ΚΑΤΙ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ "ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΜΑΣ.


ΦΙΛΙΚΑ ΑΓΓΕΛΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2003, 16:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας φίλοι μου...

Χμμμμμ πραγματικά (και το ΕΝΝΟΩ) χαίρομαι που είδατε τη ταινία και που χάρις την ΟΜΑΔΙΚΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΟΛΩΝ ΜΑΣ, ανακάλυψε ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ και κάτι πιό βαθύ απο όσα ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ απο μια επιδερμική ματιά...

Θα ήθελα σε αυτό το σημείο να πώ, πώς σε ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΕΡΜΗΝΕΥΩ, το ΤΙ ΗΘΕΛΕ Η ΤΑΝΙΑ & ΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΙ ΤΗΣ να μας πούν ή να περάσουν ως μύνημα...
Παραθέτω ΑΠΛΑ, την ΑΠΛΗ άποψη μου για τον ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟ που κρύβουν οι ΕΙΚΟΝΕΣ μιας ΕΙΚΟΝΙΚΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΑΣ...

Συμφωνώ με ΟΛΟΥΣ σας σε ότι παραθέσατε...
Ο λόγος;;;
Μα γιατί ΟΛΑ αυτά είναι μια ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, ένα Matrix!!!!!!
'Ενα Matrix, αυτό του ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΣΜΟΥ που ζούμε και που λόγο της "έπαρσης" που έχουμε, αυτή των "ανωτέρων" του ζωικού βασιλείου που ανήκουμε, θεωρούμε ότι είναι και ο ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΣΜΟΣ!!!!

Μα υπάρχει ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΣΜΟΣ που μπορούμε να προσεγγίσουμε, δηλαδή ο κόσμος ΕΞΩ απο το Matrix;;;;;
Και για να είμαι ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΗΣ, μπορούμε με το σώμα που μας έχει δώσει το Matrix, να προσεγγίσουμε τον κόσμο ΕΞΩ απο αυτό;;;;

(Επειδή θέλω να ΦΑΙΝΟΜΑΙ καλός, σας δίνω και ένα "σκονάκι"....)
Στη ταινία (ΚΑΙ τη πρώτη ΚΑΙ τη δεύτερη) οι ήρωες (Μορφέας, Neo & Trinity) για να ΜΠΟΥΝ στο κόσμο του Matrix, χρησημοποιούν ένα ΕΙΚΟΝΙΚΟ ΣΩΜΑ, αυτό του Matrix....

H συνέχεια απο εσάς....

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ Θα ήθελα ΑΝ είναι εφικτό απο εσάς που ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΤΕ ΤΗΝ ΕΚΠΟΜΗ "Αθέατον" στο κανάλι T.V Πειραιάς, τις παρατηρήσεις σας και τα ΟΣΑ αποκομίσατε απο τη συζήτηση με τον δημοσιογράφο Κο Ρούσσο, να τις αποστείλεται στην ηλεκτρονική διεύθηνση που του έχουμε ανοίξει...
atheaton@esoterica.gr
To ζητάω γιατί θεωρώ τις παρατηρήσεις σας ΠΟΛΥ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ για την δεύτερη εκπομπή που θα γίνει την Κυριακή 1η Ιουνίου.
Γράφτε και τις ιδέες σας για το ΠΩΣ θα είναι καλύτερη αυτή η εκπομπή καθώς και τις όποιες ερωτήσεις θέλετε να κάνετε...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Edited by - Kelsos on 27/05/2003 16:26:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2003, 16:32:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλοι μου!
θα ήθελα να συγχαρώ τους πρωταγωνιστές της εκπομπής, αν και θα συμφωνήσω και γω στο ότι ο δημοσιογράφος δεν άφηνε και πολλά περιθώρια γιά ορθή ανάπτηξη του θέματος!
όπως συζητήσαμε ήδη, φίλε μου Κέλσο
σχετικά με την εκπομπή πιστεύω ότι υπήρχε πρόβλημα έλλειψης χρόνου και αυτό μείωσε τα περιθώρια εμβάθυνσης, που ήταν πολλά. Θα έλεγα ότι πολύ σύντομα και επιφανειακά θίχτηκαν κάποια πράγματα, αλλά δυστυχώς μόνο θίχτηκαν και δεν αναπτύχθηκαν, όχι φυσικά από δικό σας λάθος. Θα προτιμούσα λιγότερες αναφορές σε "tred-ισμούς" γιά Ε και άλλα παρόμοια -όχι από εσάς εννοείται. Επίσης, το επίπεδο της συζήτησης, γιά τους ίδιους λόγους πιστεύω ότι κυμαινόταν μεταξύ επιφανειακού και ουσιαστικού. Νομίζω ότι μία τέτοιου είδους εκπομπή, αν και δεν αποκλείει τον διάλογο, θα πρέπει να συνοδεύεται από ένα κομμάτι παρουσίασης χωρίς διακοπές από συνομιλητές, ώστε να μπορέσει ο τηλεθεατής να εμπεδώσει την ουσία της συζήτησης. Γιατί η βάση της συζήτησης πιστεύω ότι δεν ήταν πολύ ξεκάθαρη -πέρα από το ότι μιλούσατε γιά το μάτριξ, που είναι το προφανές.

όσον αφορά την ταινία,
δεν την έχω δεί ακόμη, ευελπιστώ να το κάνω σύντομα!

quote:
Προς την παρέα του Σαββάτου. Ελπίζω να δούμε μαζί την ταινία και να επακολουθήσει συζήτηση...ξέρετε στο γνωστό μαγαζί...Θα έχουμε να πούμε πολλά.

Ριγωτό θεριό της ζούγκλας,
ανηπομονώ να αποσυμβολίσουμε την ταινία...(αφού καταφέρω να τη δω πρώτα)!

κατά τα άλλα,
στενοχωριέμαι που δεν μπορώ να συμμετέχω περισσότερο στο θέμα, επειδή δεν έχω δει την ταινία.
Εδώ και 3 μέρες προσπαθώ να βρώ και την πρώτη, αλλά είναι συνεχώς νοικιασμένη!

λιλιθ -η πρωτη γυνέκα

click ^


Edited by - λίλιθ on 27/05/2003 16:45:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2003, 22:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Ριγωτό θεριό της ζούγκλας


Καλή μου Λίλιθ,

ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΕΣ...ΜΕ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΣΟΥ...ΑΚΟΥ ΡΙΓΩΤΟ ΘΕΡΙΟ....

Υ.Γ. ΕΧΕΜΒΡΟΤΙΗΛ, ελπίζω τώρα να μην έχεις παράπονο ότι δεν χρησιμοποίησα το σκιτσάκι σου...


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2003, 00:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα έλεγα ότι πολύ σύντομα και επιφανειακά θίχτηκαν κάποια πράγματα, αλλά δυστυχώς μόνο θίχτηκαν και δεν αναπτύχθηκαν, όχι φυσικά από δικό σας λάθος. Θα προτιμούσα λιγότερες αναφορές σε "tred-ισμούς" γιά Ε και άλλα παρόμοια -όχι από εσάς εννοείται.

Μπράβο σου λίλιθάκι! Τα είπες όλα μέσα σε δυο φράσεις.
Προτίνω στην επόμενη εκπομπή να επικεντρωθεί η συζήτηση σε λιγότερες ερωτήσεις, ώστε να κερδίσει σε ποιότητα.

Υ.Γ.: Φίλε Κέλσο μου χρωστάς κάποιες απαντήσεις. Απλά στο θυμίζω. Όταν βρεις το χρόνο θα χαρώ πολύ να μου λύσεις τις απορίες μου.
Φιλικά

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dcd
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2003, 11:28:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dcd  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος dcd  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!

ΣΕ ΜΙΑ ΜΟΡΦΗ MATRIX -ΝΑΙ- ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΖΟΥΜΕ.


ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΕΙΠΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΘΡΑΝΙΑ, ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΝΑ ΔΙΑΛΟΓΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΠΟΤΕ ΠΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ:


--ΧΤΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΟΝΕΙΡΕΥΤΗΚΑ ΠΩΣ
ΗΜΟΥΝ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ ΚΑΙ ΠΕΤΟΥΣΑ...
--ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ
ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΟΝΕΙΡΕΥΕΣΑΙ
ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ...

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΜΟΛΟΓΗΣΩ ΟΤΙ ΜΠΗΚΑ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΣΚΕΨΗ ΑΠΟ ΤΟΤΕ!


ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΣΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΟΜΕΝΗ ΑΠΟΨΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΡΝΑ Η ΤΑΙΝΙΑ ΑΥΤΗ.
ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΟΜΩΣ ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΣΤΑΘΕΡΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ.

ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ, ΠΙΟ ΣΤΙΓΜΕΣ ΚΑΙ ΑΠ'ΤΙΣ ΣΤΙΓΜΕΣ, ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΛΑΣΜΑ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟΥ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΝΑΛΛΑΣΕΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ...
ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΣΤΙΓΜΕΣ ΛΟΙΠΟΝ...ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΜΕ ΒΡΟΥΝ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΙΟ ΟΙΚΕΙΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΜΟΥ, ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΧΑΝΩ.
ΕΙΝΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ, ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΟΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΩ! ΕΤΣΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΙ ΣΤΙΓΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΜΙΑ ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ...Π.Χ: ΜΕ ΛΕΝΕ ΕΤΣΙ, ΕΙΜΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ, ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΓΗ, ΣΕ ΕΝΑ ΓΑΛΑΞΙΑ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ....! ΕΙΝΑΙ , ΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ RELOAD ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ! ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ...ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΜΙΚΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.ΤΟΣΟ ΠΟΥ ΤΗΣ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ!


ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ...
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑΣ ΜΕΧΡΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΜΟΡΦΗ MATRIX...

ΑΥΤΑ ΕΙΧΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Κοιτάζω τ'αστέρια και τότε γίνονται όλα απλά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2003, 12:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν από δυό τρείς μήνες, είχα πάρει από έναν φίλο των εσωτέρικα τη διεύθυνση της σελίδας του πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, όπου διεξάγεται μια έρευνα σχετική με την συνειδητή ονείρευση (lucid dreaming).
Μία από τις ασκήσεις που καλείται κάποιος να κάνει ώστε να συμμετέχει στο πρόγραμμα, είναι πολύ συχνά κατά τη διάρκεια της εγρήγορσης, να σταματάει τη σκέψη του και να αναρρωτιέται: Κοιμάμαι τώρα ή ονειρέυομαι; Ζω - δηλαδή - σε ένα μάτριξ;
Αυτή η άσκηση βαθμιαία συντελεί στην επίτευξη της συνειδητότητας μέσα στο όνειρο. Το οποίο είναι ένα ακόμα μάτριξ. Οπου, και να πετάξεις μπορείς, και με τους κακούς να τα βάλεις, και οι σφαίρες να μην σε πιάνουν, και πολεμικές τέχνες να ξέρεις καλύτερα από τον Μπρους Λη, και άλλα, και άλλα.
Κολλάει λοιπόν η ταινία αυτή παντού, ίσως και νά'χει δίκιο τελικά η μαμά μου που λέει για τα διάφορα τα οποία βλέπουμε στο πανί: "ολα από τη ζωή βγαλμένα μέσα, είναι παιδί μου"...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2003, 23:38:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΙ
ΤΑΙΝΙΕΣ
ΕΙΝΑΙ
ΒΓΑΛΜΕΝΕΣ
ΑΠΟ
ΤΗ
ΖΩΗ...

η δηναμη της μαγειας ειναι μεγαληΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2003, 02:06:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αξιώθηκα και είδα κι εγώ πριν λίγη ώρα το 2ο μέρος της τριλογίας. Θα ήθελα να σας πω ότι αισθάνομαι τυχερός που πριν δω την ταινία είχα διαβάσει τους αποσυμβολισμούς των φίλων συνομιλητών του παρόντος τόπικ και σας ευχαριστώ γι' αυτό...

Θα προσθέσω μόνο ότι ΚΑΙ η λεωφόρος που έπρεπε να ακολουθήσουν κατά το κυνηγητό με τα αυτοκίνητα, είχε την ονομασία "λεωφόρος 101"!...

...Να εκφράσω όμως και μια απορία μου: Άραγε οι δημιουργοί της ταινίας (όχι μόνο οι σεναριογράφοι μα και οι υπόλοιποι, ηθοποιοί, οπερατέρ, δ/ντης φωτογραφίας, μουσικός, σκηνογράφος κλπ) έχουν συναίσθηση του ΤΙ και ΠΩΣ το κάνουν; Γνωρίζουν το "ΓΙΑΤΙ" βγήκε το συγκεκριμένο καλλιτεχνικό τους αποτέλεσμα, ή πρόκειται εν τέλει για μια απλή ταινία που στόχο είχε τις εισπράξεις μέσα από τα εφέ και την διαφημιστική καμπάνια, και παρεπιπτόντως βγήκαν όλα όσα τελικά συμπεραίνουν οι υποψιασμένοι και πιθανώς μυημένοι;

Και μιας και αναφέρθηκα στο "ΓΙΑΤΙ", σ' εμένα αυτή η λέξη έμεινε ακόμη στο μυαλό μου, μιας και πάντα, ψάχνω να βρω το "γιατί" που κρύβεται πίσω από κάθετι μέσα στην καθημερινότητά μου...

Υ.Γ. Περιττό να πω πως έμεινα έκπληκτος με την τεχνολογία που χρησιμοποιήθηκε και με το αποτέλεσμα αυτής! Οι σκηνές δράσης ήταν ανεπανάληπτες...

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2003, 02:09:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α! Να σημειώσω ότι ήρθα στο γραφείο και συνδέθηκα τέτοια ώρα (που δεν το συνηθίζω), μόνο και μόνο για να ξαναδιαβάσω όσα μέχρι πριν δω την ταινία είχα διαβάσει... Με άλλο μάτι τώρα...
Α ρε esoterica...
Και θα την ξαναδώ την ταινία, σίγουρα...

Καλό ξημέρωμα...

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2003, 06:48:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι το σπέσιαλ εχει ο Νιο, εν συγκρίσει με τον Σμιθ?

Είναι πιο γρήγορος...
Έχει διαίσθηση, ενόραση, Νόηση….

Ο Εαυτός μας είναι μια αντίδραση σε ένα ερέθισμα…Στην ουσία είναι αργός, γιατί είναι …..απάντηση…
Οι απαντήσεις, μιας και ζούμε σε μερικότητα *(ΜΑΤΡΙΧ / Προγραμματισμένοι) είναι απαντήσεις σε κάτι, (δράση / αντίδραση)…και πάντα αργές!
Κάτι ουσιαστικό του λέει ο Σμιθ, ….με σκότωσες!...Μα επιστρέφει με πολλούς κλώνους!!!

Μήπως σαν ΑΝΘΡΩΠΟΙ στη ζωή, δεν κάνουμε συνεχώς επιλογές?

Μόνο στην δημιουργία απογόνων δεν κάνουμε επιλογή, μα και εκεί σε λίγο φτάνουμε να βάλουμε το χεράκι μας, μιας και στα γονίδια προσδιορίσθηκε που βρίσκονται τα φενοτυπικα μας! Φανταστείτε πως σε λίγα χρόνια θα είμαστε σε θέση να φτιάξουμαι άνθρωπο με ένα μάτι καστανό και ένα γαλάζιο… η ακόμα και με τέσσερα χέρια!!
Στα πειράματα.... με τα ζώα… είδη γίνεται…

Αν λοιπον έχουμε έρθει εδώ γιατί έχουμε κάνει τις επιλογές μας,*(η γιατι δεν βγηκαμε ποτε!!!)*ΕΠΙΤΡΕΨΤΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΚΔΟΧΗ!!!... ζούμε πάντα μέσα σε Ματριχ!
Η ΤΕΛΕΙΑ αφύπνιση…. είναι να μπορέσει ο ΝΟΥΣ να ζει… όχι στις ΕΠΙΛΟΓΕΣ, *(όπως όλοι... επισημαίνουν)…μα βλέποντας, πράττει… είναι ΕΝΝΙΑΙΑ ΔΡΑΣΗ!
Σαν δεν υπάρχει χωρισμός υποκείμενο / αντικείμενο, παρατηρητή / παρατηρούμενου, τότε το Ματριχ δεν έχει καμία επιρροή επάνω σου… μιας και έχει γίνει υπέρβαση… στον ίδιο τον προγραμματισμό!

ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΣ στην ΕΠΙΛΟΓΗ λοιπόν!! μιας και τόσο το ΜΕΝΤΙΟΥΜ όσο και ο ΑΡΧΙΤΕΚΤΩΝΑΣ σχεδόν του λένε το ίδιο….κάτι δεν πάει καλά με τις ΕΠΙΛΟΓΕΣ που κάνουμε.. μα ζούμε σε ένα φορέα (ΣΩΜΑ) που είναι αποτέλεσμα το ίδιο… (προγραμματισμού / χρόνου), επομένως επηρεάζει…και πολύ μάλιστα....θα ελεγα να προσθεσω...... το κερασάκι… πάνω στην ΤΟΥΡΤΑ!

Στο Βασίλειο των αισθήσεων / επιθυμίας, γίνεται λόγος σε διαφορα, μα κυριως σε ΔΥΟ καταστασεις...!
ΕΝΑ …. καθισμένοι σε τραπέζι… ΦΑΓΗΤΟ, γλυκό…* (Δείχνει τι μαγεία.. της δράσεως της επιθυμίας!)
ΔΥΟ…. ΣΕΧ.

Φαγητό / Σεχ!!! ( Πόσους αλήθεια γνωρίζεται στη ζωή, που περιστρέφονται… εκεί γύρω?)

Μην ξεχνάμε όμως, πως με τον (ΚΑΚΟ/ΕΠΙΘΗΜΙΑ.. ΣΕ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ…) …ακόμα δεν συγκρούσθηκε!

Στο τρίτο ΜΑΤΡΙΧ, θα υπάρξει αραγες η ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ…. της κίνησης της επιθυμίας?

Η διαίσθηση μου λέει…..πως το πνεύμα…. Δεν κάνει επιλογές…

Πάντα η γωνίτσα μου, …μικρή μικρή…μα αυτή είναι!


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 31/05/2003 07:24:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2003, 07:43:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...Να εκφράσω όμως και μια απορία μου: Άραγε οι δημιουργοί της ταινίας (όχι μόνο οι σεναριογράφοι μα και οι υπόλοιποι, ηθοποιοί, οπερατέρ, δ/ντης φωτογραφίας, μουσικός, σκηνογράφος κλπ) έχουν συναίσθηση του ΤΙ και ΠΩΣ το κάνουν; Γνωρίζουν το "ΓΙΑΤΙ" βγήκε το συγκεκριμένο καλλιτεχνικό τους αποτέλεσμα, ή πρόκειται εν τέλει για μια απλή ταινία που στόχο είχε τις εισπράξεις μέσα από τα εφέ και την διαφημιστική καμπάνια, και παρεπιπτόντως βγήκαν όλα όσα τελικά συμπεραίνουν οι υποψιασμένοι και πιθανώς μυημένοι;

Ενας διαβασμενος ανθρωπος... μπορει να γραψει ενα τετοιο εργο...Δεν ειναι τιποτα δυσκολο! Ενας το φτιαχνει....και οι αλλοι προσθετουν τα κομματια τους....που φυσικα...ειναι εμπνευσμενοι!

Ενθυμουμαι κατι που μικρος, μα και τωρα...ακομα κοιταζω!!!!

Π.Χ...Φιλμ που μιλαει... η μουσικη μεσα...(ΜΟΡΙΚΟΝΕ)
Παραδειγμα, τα παλια γουεστερν...

καλος κακος και ο ασχημος..
για μια χουφτα δολλαρια...

Τι ομορφα που ητανε τα τοπια....οι αργες κινησεις...η αγωνια, η εκβαση...!!!

μα και τα γρηγορα πιστολια... τα βλεμματα τους....η ΔΡΑΣΗ!

Μα χωρις τη ΜΟΥΣΙΚΗ... ποσο θα σε τραβαγε?

Το ιδιο η ΔΡΑΣΗ του ΜΑΤΡΙΧ!!!

ΚΛΙΝΤ ΗΣΓΚΟΥΝΤ...ειχα και εγω σαν παιδι... ενα ΗΡΩΑ!!!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 31/05/2003 07:48:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2003, 12:56:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Jacob Boehme
1574-1625

He alone is a true christian,
whose soul and Mind has entered again into its original matrix,
out of which the life of man has taken its origin, that is to say : The Eternal Word.
-Six Points


Σε ελεύθερη μετάφραση:

Μόνος αυτός είναι ο αληθινός χριστιανός, του οποίου η Ψυχή του και ο Νους του έχουν ξαναεισέρθει στο αρχικό του matrix (=μήτρα, πηγή) έξω από το οποίο έχει την προέλευσή της η ζωή του ανθρώπου, κατ' ουσίαν: Η Αιώνια Λέξη (Λόγος)


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy