ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΟΙ ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΝΟΜΟΙ ΤΟΥ ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2012, 16:46:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Eumenis

Εγώ σου προτείνω και αυτό:

http://ianos.gr/eshop/biblia/theoritikes-epistimes/thriskeia/to-biblio-pou-i-ekklisia-den-thelei-na-diabaseis/0079419pp/


Ο συγγραφέας μάλλον εμπνεύστηκε τον γαργαλιστικό τίτλο από το "The Book Your Church Doesn't Want You to Read" του Tim C. Leedom που κυκλοφόρησε 1 χρόνο νωρίτερα

http://www.amazon.com/Book-Your-Church-Doesnt-Want/dp/0939040158

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2012, 03:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας
Στην 1η και στη 2η σελίδα του παρόντος θέματος έχουν γίνει αρκετές επεμβάσεις σε μηνύματα, κατά κύριο λόγο του PanosT.
Η απαράδεκτη συμπεριφορά που εκφράζεται μέσα από τα μηνύματα αυτά δεν είναι με κανέναν τρόπο συμβατή με τη νοοτροπία των συζητήσεων που φιλοξενεί το ESOTERICA και είναι σοκαριστικό το γεγονός τόσο της ίδιας αυτής συμπεριφοράς όσο και της επανάληψής της σε περισσότερα μηνύματα!! (βλ. π.χ.: Απεστάλη: 15/11/2012, 21:57:49 και Απεστάλη: 19/11/2012, 15:07:08)

Στα παραπάνω μηνύματα PanosT,
έχεις ξεφύγει εντελώς!!!
Δεν υπάρχει δίκιο ή άδικο, σωστή ή λανθασμένη άποψη όταν υιοθετούνται τέτοιες ακραίες, προσβλητικές και χυδαίες τακτικές "διαλόγου"!


Θα περιμέναμε βέβαια να ζητήσεις συγνώμη - τουλάχιστον από τους αναγνώστες - γι' αυτήν την προσπάθεια υποβιβασμού του επιπέδου της συζήτησης και για τις εντελώς αθέμιτες επιθέσεις επί προσωπικού...

Μπορείς φυσικά να το κάνεις αυτό μετά από 3 βδομάδες, διότι για την ώρα ο λογαριασμός σου απενεργοποιείται.

Τα ξαναλέμε λοιπόν στις 16 Δεκεμβρίου και έχε υπόψη ότι την επόμενη φορά η απενεργοποίησή σου θα είναι διά παντός, εάν συνεχίσεις έτσι και εάν ξαναπροσπαθήσεις να θίξεις κάποιον συνομιλητή σου χρησιμοποιώντας προσωπικά του στοιχεία (εν προκειμένω, στοιχεία που αφορούν στην επαγγελματική του ιδιότητα).



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2012, 11:41:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Eumenis

Εγώ σου προτείνω και αυτό:

http://ianos.gr/eshop/biblia/theoritikes-epistimes/thriskeia/to-biblio-pou-i-ekklisia-den-thelei-na-diabaseis/0079419pp/


Ο συγγραφέας μάλλον εμπνεύστηκε τον γαργαλιστικό τίτλο από το "The Book Your Church Doesn't Want You to Read" του Tim C. Leedom που κυκλοφόρησε 1 χρόνο νωρίτερα

http://www.amazon.com/Book-Your-Church-Doesnt-Want/dp/0939040158



Το βιβλίο είναι καθαρά Ελληνικό και απολαυστικό.

Το μόνο κοινό που έχει με τον τίτλο του Αμερικανικού είναι ...ο τίτλος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2012, 11:44:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Για παράδειγμα το "Ο γυμνός νεανίας με το σεντόνι".
Για τους εθνικούς να γράψει βρε Eumenis; Τι νόημα έχει αυτό το πράγμα;


Τόσο πολύ μισείς τους Έλληνες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2012, 12:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eumenis,

quote:
Τόσο πολύ μισείς τους Έλληνες;

Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος,από αυτούς που έχουν δείξει δείγμα γραφής στο Esoterica, ο οποίος να μισεί τους Έλληνες.
Μπορεί να διαφωνούμε στον τρόπο υπεράσπισης ή ανάδειξης του Ελληνισμού,και διαφωνώ με τους περισσότερους, κατ'αρχήν, ή στα σημεία επ' αυτού,αλλά η αλληλοκατηγορία σε επίπεδο πατριωτισμού,είναι η πρώτη μου, τη τάξει,διαφωνία.

"Διάβασε" τον τρόπο έκφρασης και την νοοτροπία του καθενός συζητητή.Θα είναι υπέρ της κριτικής σου ικανότητας.

Παίρνω ως παράδειγμα τον PanosT.(Μπορεί να μου απαντήσει,όταν επανέλθει στο forum,αν και δε νομίζω ότι θα τον θίξει η αναφορά μου):

Δεν μου πέρασε από το μυαλό ποτέ ότι μισεί τους Έλληνες.

Η αντιπαράθεση με τους περισσότερους(και με μένα) είναι στο κατά πόσο μεγάλο μέρος των Χριστιανών μίσησε τους Έλληνες κατά την διάρκεια της Ιστορίας.

Το ότι τυγχάνει Χριστιανός ο ίδιος δεν σημαίνει ότι υπάρχει περίπτωση να μισεί ο ίδιος την πατρίδα του,ανεξάρτητα από την ετυμηγορία-αν υπάρξει ποτέ-της αντιπαράθεσης.

Ο τρόπος διαλόγου του,είναι κάτι άλλο,που από την στιγμή που είναι προσωρινά απών δεν μου επιτρέπεται να αναφερθώ.

Συμπέρασμα: κοίτα το δάσος και άσε το δένδρο.
Θέλει δάσος ανθρώπων για να σωθεί ο Ελληνισμός και να λάμψει ξανά.

ΥΣ: Οι προτροπές αφορούν όλους μας και όχι μόνο τον Eumenis,αφορμή πήρα μονάχα ,από την ατάκα του.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 25/11/2012 12:05:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2012, 12:16:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Eumenis,

quote:
Τόσο πολύ μισείς τους Έλληνες;

Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος,από αυτούς που έχουν δείξει δείγμα γραφής στο Esoterica, ο οποίος να μισεί τους Έλληνες.
Μπορεί να διαφωνούμε στον τρόπο υπεράσπισης ή ανάδειξης του Ελληνισμού,και διαφωνώ με τους περισσότερους, κατ'αρχήν, ή στα σημεία επ' αυτού,αλλά η αλληλοκατηγορία σε επίπεδο πατριωτισμού,είναι η πρώτη μου, τη τάξει,διαφωνία.

"Διάβασε" τον τρόπο έκφρασης και την νοοτροπία του καθενός συζητητή.Θα είναι υπέρ της κριτικής σου ικανότητας.

Παίρνω ως παράδειγμα τον PanosT.(Μπορεί να μου απαντήσει,όταν επανέλθει στο forum,αν και δε νομίζω ότι θα τον θίξει η αναφορά μου):

Δεν μου πέρασε από το μυαλό ποτέ ότι μισεί τους Έλληνες.

Η αντιπαράθεση με τους περισσότερους(και με μένα) είναι στο κατά πόσο μεγάλο μέρος των Χριστιανών μίσησε τους Έλληνες κατά την διάρκεια της Ιστορίας.

Το ότι τυγχάνει Χριστιανός ο ίδιος δεν σημαίνει ότι υπάρχει περίπτωση να μισεί ο ίδιος την πατρίδα του,ανεξάρτητα από την ετυμηγορία-αν υπάρξει ποτέ-της αντιπαράθεσης.

Ο τρόπος διαλόγου του,είναι κάτι άλλο,που από την στιγμή που είναι προσωρινά απών δεν μου επιτρέπεται να αναφερθώ.

Συμπέρασμα: κοίτα το δάσος και άσε το δένδρο.
Θέλει δάσος ανθρώπων για να σωθεί ο Ελληνισμός και να λάμψει ξανά.

ΥΣ: Οι προτροπές αφορούν όλους μας και όχι μόνο τον Eumenis,αφορμή πήρα μονάχα ,από την ατάκα του.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 25/11/2012 12:05:43


Βεβαίως και κίνητρο είναι το μίσος, αφού όταν μιλώ για τον γυμνό νεανία των ευαγγελίων, υπαινίσσεται την υποτιθέμενη και ουδέποτε αποδειχθείσα ομοφιλoφιλία των παππούδων μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2012, 12:37:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πιθανότερο είναι ότι η ομοφυλοφιλία υπήρχε και στην αρχαία Ελλάδα με ένα τυχαίο τρόπο διασποράς όπως και στην ύστερη αρχαιότητα και στο μεσαίωνα και στην αναγέννηση.
Σήμερα βαίνει ενισχυμένη επειδή χρησιμοποιείται για λόγους ανέλιξης-και δεν επεκτείνομαι άλλο για το σήμερα-

Στην αρχαία Αθήνα πιο συγκεκριμένα υπήρχαν αυστηροί νόμοι που επίσημα την καθιστούσαν περιθωριακή και ντροπιαστική.
Αυτό δεν εμπόδισε στο να υπάρξουν περιπτώσεις που "κουτσομπολεύτηκαν" έντονα από τους τότε γνωστούς Αθηναίους,και λόγω της μεγάλης διάδοσης της Ελληνικής ιστοριογραφίας,έγιναν αιτία να υπάρξει αυτός ο μύθος της διαδεδομένης ομοφυλοφιλίας στην αρχαία Ελλάδα.

Διαφωνώ κι εγώ,όπως και συ με αυτόν το μύθο.

Θεωρώ ότι το στήριξα σαφέστατα(και μπορώ και αναλυτικότερα-πίστεψέ με) χωρίς να κατηγορήσω κανέναν.
Κανέναν που να θεωρεί τους παππούδες σου,και δικούς του-και για να μην το παιδεύουμε- ΔΙΚΟΥΣ ΜΑΣ.
Πως με κόβεις σαν συνήγορο της θέσης που πρεσβεύεις;

Πάρτο λίγο αλλιώς,μένοντας το ίδιο πατριώτης όπως σαφώς πιστεύω ότι είσαι και καλά κάνεις.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 25/11/2012 12:38:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2012, 12:55:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το πιθανότερο είναι ότι η ομοφυλοφιλία υπήρχε και στην αρχαία Ελλάδα με ένα τυχαίο τρόπο διασποράς όπως και στην ύστερη αρχαιότητα και στο μεσαίωνα και στην αναγέννηση.
Σήμερα βαίνει ενισχυμένη επειδή χρησιμοποιείται για λόγους ανέλιξης-και δεν επεκτείνομαι άλλο για το σήμερα-

Στην αρχαία Αθήνα πιο συγκεκριμένα υπήρχαν αυστηροί νόμοι που επίσημα την καθιστούσαν περιθωριακή και ντροπιαστική.
Αυτό δεν εμπόδισε στο να υπάρξουν περιπτώσεις που "κουτσομπολεύτηκαν" έντονα από τους τότε γνωστούς Αθηναίους,και λόγω της μεγάλης διάδοσης της Ελληνικής ιστοριογραφίας,έγιναν αιτία να υπάρξει αυτός ο μύθος της διαδεδομένης ομοφυλοφιλίας στην αρχαία Ελλάδα.

Διαφωνώ κι εγώ,όπως και συ με αυτόν το μύθο.

Θεωρώ ότι το στήριξα σαφέστατα(και μπορώ και αναλυτικότερα-πίστεψέ με) χωρίς να κατηγορήσω κανέναν.
Κανέναν που να θεωρεί τους παππούδες σου,και δικούς του-και για να μην το παιδεύουμε- ΔΙΚΟΥΣ ΜΑΣ.
Πως με κόβεις σαν συνήγορο της θέσης που πρεσβεύεις;

Πάρτο λίγο αλλιώς,μένοντας το ίδιο πατριώτης όπως σαφώς πιστεύω ότι είσαι και καλά κάνεις.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 25/11/2012 12:38:41


Χαίρομαι πολύ κυρίως για δύο πράγματα:

1. Πως θεωρείς τους παππούδες μου και δικούς σου.

2. Πως διαφωνείς κι εσύ με το μύθο περί ομοφυλοφιλίας στην αρχαία Ελλάδα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2012, 14:12:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βεβαίως και κίνητρο είναι το μίσος, αφού όταν μιλώ για τον γυμνό νεανία των ευαγγελίων, υπαινίσσεται την υποτιθέμενη και ουδέποτε αποδειχθείσα ομοφιλoφιλία των παππούδων μου.
Αναφέρομαι σε αυτά τα σεντόνια που φοράτε οι "εθνικοί" στις τελετές σας.

Μή παει το μυαλό σου στο παρελθόν, εγώ με το τώρα ασχολούμαι, το παρόν για το οποίο σε βλέπω να μιλάς.. συνεχώς. Μίλα μας και λίγο για το παρελθόν βρε αδερφέ!

Φιλάκι;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2012, 14:13:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν επιδίωκα το προφανές,για το οποίο χαίρομαι κι εγώ(ειλικρινά).
Στα υπόλοιπα που σου επισημαίνω θα ήθελα να τοποθετηθείς.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2012, 14:17:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr,

Αν τα είχαμε βρει όλοι στα σημαντικά σημεία,δεν θα ήταν περιττό να συζητάμε ποιος φοράει σεντόνι και ποιος ράσο ή ότιδήποτε άλλο του γουστάρει;
Προσπάθησε να απαντήσεις σε μένα και όχι βάσει της κόντρας σου με τον Eumenis.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2012, 15:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αναφέρομαι σε αυτά τα σεντόνια που φοράτε οι "εθνικοί" στις τελετές σας.

Μή παει το μυαλό σου στο παρελθόν, εγώ με το τώρα ασχολούμαι, το παρόν για το οποίο σε βλέπω να μιλάς.. συνεχώς. Μίλα μας και λίγο για το παρελθόν βρε αδερφέ!

Φιλάκι;


TO ΠΑΡΕΛΘΟΝ MOY, EΙNAI TO ΜΕΛΛΟΝ MOY.

ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΣΕ ΕΝΟΧΛΕΙ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2012, 15:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr, Αν τα είχαμε βρει όλοι στα σημαντικά σημεία,δεν θα ήταν περιττό να συζητάμε ποιος φοράει σεντόνι και ποιος ράσο ή ότιδήποτε άλλο του γουστάρει;
Προσπάθησε να απαντήσεις σε μένα και όχι βάσει της κόντρας σου με τον Eumenis.

Μα τα δικά μου σημαντικά σημεία, τα έχω βρει. Με τον Eumenis που ντρέπεται να πει οτι ειναι "εθνικός", δεν έχω καμία κοινή προσπάθεια, δεν έχω κάτι για το οποίο να συμβαδίσω μαζί του. Τουλάχιστον όχι ακόμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2012, 16:38:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Eumenis
TO ΠΑΡΕΛΘΟΝ MOY, EΙNAI TO ΜΕΛΛΟΝ MOY.
Και εσύ νεανίας με σεντόνια, Βρούτε;

(Βρε, μετά απο 3-4 φορές που σε ρώτησα, δεν βρήκες το θάρρος να αποκαλύψεις οτι είσαι πολυΘεϊστής, και το κάνεις τώρα; ψάρι.. ψάρι..)

quote:

Βάλε και εκείνη με την περικεφαλαία, που είσαι γλυκούλης


quote:
ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΣΕ ΕΝΟΧΛΕΙ!
Βρε εμένα δεν με ενοχλεί σύντροφε... αν οι υπόλοιποι νεανίες σε δέχονται, απο μένα κανένα πρόβλημα!

Α, και να θυμάσαι :
ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ

ΕΓΓΥΣ!

Α-ΟΥ! Α-ΟΥ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2012, 17:06:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr,
Τα κοινά σημαντικά στοιχεία όλων μας, εννοoύσα..

Δε βαριέσαι,άκυρο,το παρατάω.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2012, 22:10:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Eumenis
Τόσο πολύ μισείς τους Έλληνες;

Εδώ φίλε Eumenis οφείλουμε να διευκρινίσουμε ορισμένα πράγματα . Κανένας Έλληνας δεν μπορεί να μισή τους Έλληνες , διαφορετικά θα έπρεπε να μισεί και τον εαυτό του . Αυτό που μισούν οι φανατικοί χριστιανοί και ιδιαίτερα το παπαδαριό και αυτή η άχρηστη φάρα των καλογέρων δεν είναι η Ελλάδα . Την Ελλάδα την αγαπούν μεν όμως την θέλουν σύμφωνα με τα δικά τους γούστα και να έχουν αυτοί το πάνω χέρι . Αυτό που μισούν είναι οι αρχαία ελληνική φιλοσοφία και ο τρόπος σκέψης των προγόνων μας . Γι αυτό ακόμα και σήμερα σε όλες τις χριστιανοσελλίδες , οι απολογητές βυσσοδομούν κυριολεκτικά κατά των προγόνων μας διαστρεβλώνοντας την ιστορία . Για να σου δώσω να καταλάβης τι εννοώ , παραθέτω πιο κάτω ένα χαρακτηριστικό απόσπασμα από την "ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΝΕΟΤΕΡΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ" του Γιάννη Κορδάτου .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2012, 11:27:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Eumenis
Τόσο πολύ μισείς τους Έλληνες;

Εδώ φίλε Eumenis οφείλουμε να διευκρινίσουμε ορισμένα πράγματα . Κανένας Έλληνας δεν μπορεί να μισεί τους Έλληνες , διαφορετικά θα έπρεπε να μισεί και τον εαυτό του . Αυτό που μισούν οι φανατικοί χριστιανοί και ιδιαίτερα το παπαδαριό και αυτή η άχρηστη φάρα των καλογέρων δεν είναι η Ελλάδα . Την Ελλάδα την αγαπούν μεν όμως την θέλουν σύμφωνα με τα δικά τους γούστα και να έχουν αυτοί το πάνω χέρι . Αυτό που μισούν είναι οι αρχαία ελληνική φιλοσοφία και ο τρόπος σκέψης των προγόνων μας . Γι αυτό ακόμα και σήμερα σε όλες τις χριστιανοσελλίδες , οι απολογητές βυσσοδομούν κυριολεκτικά κατά των προγόνων μας διαστρεβλώνοντας την ιστορία . Για να σου δώσω να καταλάβης τι εννοώ , παραθέτω πιο κάτω ένα χαρακτηριστικό απόσπασμα από την "ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΝΕΟΤΕΡΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ" του Γιάννη Κορδάτου .


Με την σωστή προπαγάνδα ο καθείς μπορεί να μισήσει και τον εαυτό του και το έθνος του.

Επίσης διευκρινίζω:

Δεν είναι αρχαία ελληνική φιλοσοφία

Αλλά

ελληνική φιλοσοφία


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2012, 22:31:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Eumenis
Επίσης διευκρινίζω:

Δεν είναι αρχαία ελληνική φιλοσοφία

Αλλά

ελληνική φιλοσοφία



Όχι φίλε Eumenis σωστά το έγραψα , γιατί δεν μισούν τους σημερινούς Ρωμιούς , αλλά τους αρχαίους Έλληνες , τους φιλοσόφους και τον τρόπο σκέψης τους , και όσους τα ενστερνίζονται σήμερα αυτά .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2012, 11:34:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Eumenis
Επίσης διευκρινίζω:

Δεν είναι αρχαία ελληνική φιλοσοφία

Αλλά

ελληνική φιλοσοφία



Όχι φίλε Eumenis σωστά το έγραψα , γιατί δεν μισούν τους σημερινούς Ρωμιούς , αλλά τους αρχαίους Έλληνες , τους φιλοσόφους και τον τρόπο σκέψης τους , και όσους τα ενστερνίζονται σήμερα αυτά .


Συμφωνώ μαζί σου.

Γιατί είμαι από αυτούς που τα ενστερνίζονται όλα αυτά.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2012, 01:35:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συμφωνώ μαζί σου.

Γιατί είμαι από αυτούς που τα ενστερνίζονται όλα αυτά.


Ωχ, και αυτά τα ενστερνίζεσαι Καρδιανέ;
Πάει και η ελληνική φιλοσοφία..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2012, 12:08:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Eumenis
Επίσης διευκρινίζω:

Δεν είναι αρχαία ελληνική φιλοσοφία

Αλλά

ελληνική φιλοσοφία



Όχι φίλε Eumenis σωστά το έγραψα , γιατί δεν μισούν τους σημερινούς Ρωμιούς , αλλά τους αρχαίους Έλληνες , τους φιλοσόφους και τον τρόπο σκέψης τους , και όσους τα ενστερνίζονται σήμερα αυτά .


Ένας ακόμη Αριστοτέλης.

Λάτρης της Ελλάδος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2012, 11:22:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2012, 11:55:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΏΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΗΛΙΟΣΤΑΣΙΟ ΕΝΑ ΔΩΡΟ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.

ΚΑΛΑ ΗΛΙΟΥΓΕΝΝΑ . ΕΙΘΕ ΤΟ ΑΠΟΛΛΩΝΕΙΟ ΦΩΣ ΝΑ ΜΑΣ ΣΥΝΤΡΟΦΕΥΕΙ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2012, 15:01:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παιδια θα γραψω
προς απογοητευση μερικων
θελωντας να βαλω τα πραγματα
στην θεση τους μια και καλη.

Δυστηχως η Ρωμαικη Αυτοκρατορια
στην μεταξελιξη της σε
Βυζαντινη εκανε πολλα που στους
Ελληνες και το κακο εινια οτι
οι Ταλιμπαν "Χρηστιανοι" δεν θελουν
να τα παραδεχτουν υποθετοντας οτι
το βυζαντιο ηταν πολυ καλο ...

Οχι φιλοι μου κανετε λαθος!!!!

1)Βυζαντιο και Ελληνισμος = το ιδιο
Λαθος!!!
Το βυζαντιο στραφηκε προς τον Ελληνισμο
μονο προς το τελος της υπαρξης του
απλα για να επιβιωσει. Ηταν η τελευταια
ουσιαστικα περιωχη που ειχε υπο την εξουσια
του λογο της δυτικης θεσης θεσης της Ελλαδος.
μην εχοντας αλλη επιλογη εκανε αυτοκρατορα ενα
Ατομο που απλα ζουσε στον Ελλαδικο χωρο
αλλα δεν ειχε Ελληνικη προελευση .

Οι βυζαντινοι συνηθισαν να γραφουν ολα τα δημοσια
ενγραφα σε λατινικα , οποτε αυτο με την
Ελληνικη παιδεια που αναφερουν οι Χρηστιανοι,
παει το πηρε ο αερας.

Αυτος ειναι και ο ουσιαστικος λογος που εχουν
σωθει τα κειμενα των κωδικων των Αυτοκρατορων
που περιγραφουν με πολυ σαφη τροπο την
καταστροφη των Εθνικων απ οτην μανια των Βυζαντινων
και αποκαθιστουν την Ιστορικη αληθεια για την
καταστροφη της θρησκειας των Εθνικων απο το
βυζαντιο και την γενικη εικονα που ειχαν για τους
Βυζαντινους οσοι ηταν απλα Ελληνες .

Αυτα τα κειμενα φιλοι μου μπορειτε να τα βρειτε
σαν
"Η αντιπαγανιστική νομοθεσία της ύστερης ρωμαϊκής
αυτοκρατορίας μέσα από τους κώδικες"

Διαβαστε πρωτα και μετα τα λεμε...

Εαν και παλι ανφισβητητε την ορθροτητα της
λογικης που σας προτεινω τοτε κακο του κεφαλιου σας
διοτι θα πρεπει να σας δωσω ενα πιο χαρακτιριστικο
παραδειγμα , με την περιπτωση που "Παραβατη" Αυτοκρατορα
χαχαχαχαχα
μονο και μονο αυτο δειχνει την ποιοτητα των βυζαντινων
για την ελευθερη σκεψη που επικρατουσε στο βυζαντιο...

Ο Θεωδοσιος δεν ηταν αυτος που ανετρεψε το διαταγμα των μεδιωλανων με το ετσι θελω ;
Αυτο το ανθρωπακι δεν ηταν που του απαγορευτικε η εισοδος στην
Εκλησια για καποια πραξη του ; Τι εκανε και του ξανα επετρεψαν την
εισοδο ;

Η Κυριακη της ορθοδοξιας ειναι ενα παραδειγμα της καταστρατηγισης
του διαταγματος των Μεδιωλανων οπου οι αναθεματισμοι εινια συγκεκριμενα κατα των Ενθικων και οχι κατα της καθε μορφης
αλλοθρησκων.Αυτο δειχνει την εκθρα που εχουν οι Βυζαντινοι
κατα των Δωδεκαθειστων.

Το πιο περιεργο ειναι οτι για το θεμα εχει παρει θεση και
ο Προεδρος της Δημοκρατιας που εγραψε οτι οι αναθεματισμοι
εινια κατα ολων των Ελληνων και οχι μονο των "Εθνικων"
και ετσι δεν αναθεματιζουν πια απο το 2008.

Το "προβλημα" οτι οι Εθνικοι εχουν καθε λογο να μιλανε για
τα πραγματα που εχουν κανει οι βυζαντινοι
και οι χρηστιανοι επιεδη δεν μπορουν να απαντησουν
μπαινουνε σε μια διακασια αμηνας για να μην πληγει ο
εγωισμος τους μιας που ειναι ιστορικο γεγονος
το τι καταστροφες κανανε οι βυζαντινοι και πως επιβληθηκε
η θρησκεια της "Αγαπης" στους Ελληνες.

Ρε σεις , ρε σεις , ο Χριστιανισμος κατηγορουσε τους
Ρωμαιους για διωγμους, και εκανε τα ιδια ακριβως
κατα των Ελληνων που δεν τους πειραξαν καθολου.

Γιατι να ειχε αραγε την αναγκη ο χρηστιανισμος
να επιβληθει με χρηση βιας στον Ελλαδικο χωρο ;
Γιατι να γινει καταστρατιγιση του διαταγματος
των Μεδιωλανων σε μια κοινωνια που ηταν αρκετα
χρονια πολυθειστικη και υπηρχε ανεξηθρεισκια;


Για εμενα ειναι σαφες το γιατι θα επρεπε να
καταστραφει παση θυσια το πολιτισμικο επιπεδο
των Αρχαιων Ελληνων.

Το περιεργο δε ειναι οτι τελευταια η εκλησια
κανει λογο για τον "13 θεο" του ......
( ψαξτε και λιγο ) ενω μεχρι το 2008 οτι ειχε
να κανει με φιλοσοφια ηταν αναθεματεο στην Κυριακη
της ορθοδοξειας...

Καλα το πιο κωμικο ειναι υτο με τον Ερμη τον Τρισμεγιστο
που επειδη εχει την τριαδικοτητα σαν χαρακτιριστικο
αποδεχωνται μερικοι "ορθοδοξοι ταλιμπαν" σαν φιλοσοφο....

Ας σταματησω εδω και ας περιμενω αντιδρασεις απο
τους "ταλιμπαν"....










Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2012, 16:51:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για εμενα ειναι σαφες το γιατι θα επρεπε να
καταστραφει παση θυσια το πολιτισμικο επιπεδο
των Αρχαιων Ελληνων.

Επειδή για πολλούς απο εμας δεν είναι σαφές,θα μπορούσες να το εξηγήσεις?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2012, 16:52:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για εμενα ειναι σαφες το γιατι θα επρεπε να
καταστραφει παση θυσια το πολιτισμικο επιπεδο
των Αρχαιων Ελληνων.
Εννοείς των αρχαίων ελλήνων που ζούσαν στην βυζαντινή αυτοκρατορία;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2013, 01:49:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το ερωτημα ειναι γιατι θεωρω
οτι θα επρεπε να καταστραφει
το ποτισμικο επιπεδο των
Ελληνων...
χμ ...

Καταρχην πρεπει να σας δωσω την
θρησκευτικη μου προσεγκιση πριν
προσπαθησω να σας "δωσω" την θεωρηση
μου.

Ειμαι Αθεος , οχι απο αντιδραση στην
Χρηστιανικη θρησκεια , αλλα σαν αποτελεσμα
μιας φυσικης διαδικασιας με μελετη και των
βασικων αρχων των αλλων θρησκειων , που με
κανουν να δηλωνω Αθεος συνειδητα .
Ας πουμε οτι με χαρακτιριζει το "τετραγραματον"
του "σκοτεινου" φιλοσοφου της Αρχαιας Ελλαδας.

Στο θεμα μας τωρα .
Εχω μια προσεγκιση που χαρακτιριζει τους
Ελληνες σαν φυλακες καποιας Αρχαιας γνωσης που
"χαθηκε " στην τριτη μεσοπαγετονια περιοδο .
το τι συνεβαινε και το γιατι επρεπε να χαθει
αυτη η γνωση θα σας παραπεμψω στους "Αρχαιους"
και στα κειμενα τους.
Αυτη η αποψη επειδη ειναι υποκειμενικη , απλα
θα την αναφερω και θα γραψω για την προσγειωμενη
αποψη της ιστοριας που εχει κυκλοφορισει στο εξωτερικο
και πιο συγκεκριμενα στην Γερμανια οπου μπορεις να εισαι
οτι θελεις αρκει να πληρωνεις τους φορους σου .
ειναι δηλαδη απαλαγμενη απο προκαταληψεις που εχουν να
κανουν με θρησκευτικα πιστευω ...

Συνφωνα λοιπον με την ιστορια που αποδεχεται
ολλος ο κοσμος εκτος της Ελλαδας...

Ιστορικα οταν η Ρωμη κατεκτησε την Ελλαδα
η Ελλαδα εισηγαγε στην Ρωμαικη Αυτοκρατορια
τους θεους της σαν αποτελεσμα του πολιτισμικου
χασματος που υπηρχε. Ετσι στην Ρωμη πιστευαν
στους 12 θεους του Ολυμπου .
Υπηρχαν και πολλες αλλες θρησκευτικες θεωρησεις
αλλα ηταν και αυτες πολυ μικρες και στην ουσια
μεταβληθηκαν ετσι ωστε να ταιριαζουν τα χαρακτιριστικα
τους κωδικοποιημενα στο συστημα των 12 του Ολυμπου.
ας παρουμε για παραδειγμα τις δρυιδικες γιορτες που
αποδωθηκαν στην θεα Δημητρα ετσι ωστε να λατρεβεται η
θεα της γης και οχι η ιδια η γη .
και περασαν τα χρονια ....

Στην συνεχεια βλεποντας οι Ρωμαιοι την αυξηση
του χρηστιανισμου ειωθετησαν το συστημα της
ανεξηθρεισκιας που περιλαναβανε ολες τις θρησκειες
(πολυ λογικο για εμενα και απολυτα σωστο)

Ελα ομως που οι χρηστιανοι επισκοποι θελανε πιστους
οποτε ειωθετησαν την λογικη της κλοπης στοιχειων
ωστε να παρουν πιστους; Αρχισαν λοιπον να
αποροφουν στοιχεια της εκαστοτε τοπικης θρησκειας
,να τα συνδιαζουν ,και να φιαχνουν τις δικες τους
εκδοχες για την θρησκεια του χρηστιανισμου.

Παροτι ομως εισαγαγανε πολλα στοιχεια στην θρησκεια του
Χρηστιανισμου η βασικη θρησκεια που επικρατουσε ηταν
αυτη του 12θεου, (οι αλλες θρησκειες στην προσπαθεια τους να κρυφτουν κατω απο το πεπλο του 12θεου στην ουσια εγιναν 12θειστικες).

Εχουμε δηλαδη ενα κοσμο αχανη που η βασικη του θρησκεια
ειναι αυτη του 12θεισμου με βασιλια ενα ατομο που η Χριστιανικη εκλησια τον αποκαλει μεγα Αρχιεπισκοπο(πονηρο) και μια εκλησια
που προσπαθει να επιβληθει.

και τα χρονια περνανε ....

και εκει που αρχιζει να ασκει ουσιαστικη επιρροη
η εκλησια τσουπ ενας Αρχαιολατρης ...
θελει να χαναγυρισει στον αρχαιο Ελληνικο Πολιτισμο
με την φιλοσοφια του , τις αποψεις του και ολα αυτα τα
χαρακτιριστικα που θα φανερωναν την αντιγραφη που εκανε
η πρωτογενης χρηστιανικη εκλησια σε φιλοσοφικο επιπεδο
για να δωσει οτι χρειαζοτανε...

Ενω υπηρχε ενας σεβασμος σε ολλες τις θρησκειες
μετα την "απειλη" που μπορουσε να καταστρεψει τις
"προσπαθειες" αποφασιστικε να καταστραφει ολη η
θρησκεια ετσι ωστε να μην μπορει κανενας να εχει προσβαση
σε αυτη και ενδεχωμενως να αναγνωρισει το μεγαλειο της
φιλοσοφιας και του επιστημονικου κοσμου των Αρχαιων Ελληνων
( πραγμα που σημερα αναγνωριζεται διεθνως )
και αυτη η πολιτικη βρισκει εκφραστη το "ανθρωπακι" που αναφερα
μεσα απο την διαδικασια του εκβιασμου για καποια "μηχεια"
που διεπραξε το συγκεκριμενο "ανθρωπακι" και του απαγορευτηκε
η εισοδος στην Εκλησια ...

Αυτη εν ολιγης ειναι η ιστορια που μας δινει την απαρχη
των εγκληματων κατα των Ελληνων ....

Το μονο που θα γραψω ειναι οτι εαν διαβασετε
ιστορικα βιβλια που εξεταζουν το θεμα Βυζαντιο
προσεξτε να ειναι απο μια εκδοση που δεν θα εχει
καμια σχεση ουτε με τους "Εθνικους" ουτε με την
"Ορθοδοξη εκλησια", ωστε να ειναι απαλαγμενη απο
Κατευθηνωμενες ή εστω προσωπικες αντιληψεις που θα
καθορισουν το αποτελεσμα.










Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2013, 03:06:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nομίζω, κατάλαβα τι θέλεις να πεις.

και για να το τεκμηριώσω...εννοείς ότι είναι σαφές για σένα,πώς η Αρχαιοελληνική Γραμματεία, έπρεπε να καταστραφεί,για να επικρατήσει ο χριστιανισμός.

Αν εννοείς αυτο,συμφωνώ απολύτως μαζί σου.

Βλέπω ότι υπάρχει μια "ανορθόδοξη" κατάσταση στην ορθογραφία σου και μια λιγότερο ανορθόδοξη στο συντακτικό σου,προφανώς θα διαμένεις στο εξωτερικό και η ενασχόλησή σου με την ελληνική γλώσσα,δεν θα περιλαμβάνεται στην καθημερινή σου ζωή.

Ισως αυτός είναι ο λόγος, που δεν έγινες αμέσως αντιληπτός.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 01/01/2013 03:07:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2013, 14:21:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΕ

Λιγο-πολυ εχεις "πιασει"
την λογικη των γραφωμενων
μου.
Ο τροπος που γραφω ειναι
αποτελεσμα δυσλεξιας και μιας
συνηθειας που εχω να θεωρω
δεδομενο οτι ο-η συνομιλιτης μου
θα γνωριζει τις λεπτομερειες
που ξερω , αυτο εχει σαν αποτελεσμα
να κανω λογικα αλματα .

Ο τροπος που γραφω λοιπον ειναι ενα
αποτελεσμα της Δυσλεξιας σε συνδιασμο
της προσπαθειας μου να γραψω συμπηκνωμενα
πραγματα ωστε να μην γινομαι κουραστικος.

Βλεπω οτι ειναι "ανορθόδοξο" το αποτελεσμα.
Σε ευχαριστω για την επισημανση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2013, 08:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε gewkwn σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω κι εγώ με αυτά που γράφεις . Όσο για τα ορθογραφικά λάθη και το συντακτικό που επισημαίνει ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ , ουδείς αναμάρτητος . Για μένα φίλε μου έχει αξία το ότι γράφεις στα ελληνικά και όχι στα greeklish .

Καλώς ήλθες στη συντροφιά μας , και καλή χρονιά .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy