ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Η τυραννία των μεγάλων αριθμών, ως ένδεια διάνοιας.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2013, 22:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σε συνδυασμό με Φλας Γκόρντον.

Δεν τα είχα σκεφτεί έτσι τα πράγματα...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.

Edited by - DSM on 23/03/2013 22:23:05


Με πιστεύεις τώρα,ότι την γλύτωσες φθηνά με 4 μπύρες και ότι έπρεπε να χάσεις κιβώτιο?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2013, 22:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Maria3

Κάπου διάβασα (σε προηγούμενο thread) ότι πήρες τα φάρμακα και απενεργοποιήθηκαν τα 7 Chakras..

Xωρίς να θέλω να σε απογοητέυσω ή να σε νευριάσω, αν έχεις κόψει τα φάρμακα που πιθανόν σου δίνει ο γιατρός σου, έχεις κάνει ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ.....!!!

Εντελώς Φιλικά
Ιαπετός

All That We See Or Seem Is But A Dream Within A Dream (~Edgar Allan Poe~)

Edited by - Ιαπετός on 23/03/2013 22:37:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2013, 22:46:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ:
Οι πάσχοντες από την ένδεια που συζητάμε,είναι εύκολο να τσουβαλοποιηθούν(βλ.ομοιογένεια,ισοπέδωση κ.λ.π.)

Οι μη πάσχοντες, έχουν άποψη, μπορούν κάλλιστα να διαφωνούν μεταξύ τους, και παρ' όλα αυτά από τη ζύμωση των ιδεών και απόψεών τους να παραχθούν λύσεις για το καλό όλων.



Σίγουρα, σ' αυτό που λες έχεις δίκιο. Με το σκεπτικό αυτό, ταυτίζεται η ένδεια διάνοιας με την ομοιογένεια. Τουλάχιστον ομοιογένεια σε μια ιδιότητα - αυτή του να έχει ή να μην έχει κανείς ευφυΐα. Επίσης στις συνήθειες και τον τρόπο ζωής, μιας και οι μη έχοντες διάνοια ακολουθούν όπως τα πρόβατα τον τσομπάνη τις επιταγές της μόδας, τηλεόρασης, image-leaders, κ.λπ.

Με ρωτάς, πού διαφωνώ.
Σίγουρα πάντως όχι στο ότι αποφεύγω να πω τα πράγματα με το όνομά τους. Άλλωστε έχω συμφωνήσει στην αρχική προκείμενη, ότι οι μεγάλοι αριθμοί κάνουν κουμάντο και χαρακτηρίζονται από ένδεια διάνοιας. Μπορείς αλλιώς να το πεις, "Η επίθεση της Βλακείας". Σαν την "Επίθεση του Γιγαντιαίου Μουσακά", αλλά λιγότερο νόστιμη.

Αυτό που προτείνω εγώ και που μπορείς να το εισπράξεις ως διαφωνία (αν και στην ουσία της δεν είναι, αλλά αποτελεί μια διαφορετική οπτική) είναι ότι ακόμα και από ένα υπόβαθρο βλακείας μπορούν να προκύψουν θετικά πράγματα. Έχω γράψει κάποια παραδείγματα στο μήνυμά μου προς τον Far-fighter. Αυτό δε σημαίνει ότι δικαιώνεται η βλακεία. Απεναντίας. Θα πρέπει να καταπολεμηθεί (ή καλύτερα, να μειωθεί η ένταση και η ισχύ της), όχι με μαζικούς τρόπους και projects αλλά με την προώθηση της Παιδείας (σ' αυτό συμφωνώ φυσικά με το ΝΙΚΟΜΑΧΟ).

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:

Ευχαρίστως να συμμετέχεις στο στοίχημα, αλλά υπο έναν όρο.

Θα ξεκινήσεις απο το -2.
Δηλαδή ξεκινάς έχοντας ήδη χάσει 2 μπύρες.
Και αυτό επειδή:

quote:

amalia:
Εν τέλει, δεν πιστεύω ότι η ίδια η ένδεια διάνοιας είναι το βαρίδι πρώτης τάξης, που λέει ο @ΑΜΕΙΝΙΑΣ. Βαρίδι θεωρώ την ομοιογένεια, την ισοπέδωση της διαφορετικότητας.


ΝΙΚΟΜΑΧΕ, υπάρχουν δύο τρόποι για να εξετάσεις ένα πρόβλημα:
1ον: να δεις το ίδιο το πρόβλημα, από το τι αποτελείται, τα χαρακτηριστικά του, κ.λπ.
2ον: να εξετάσεις ένα μοντέλο του προβλήματος, κάτι που απαιτεί έναν βαθμό αφαίρεσης.

Ανακαλύπτοντας ποιο μοντέλο είναι κατάλληλο για το πρόβλημα/φαινόμενο που εξετάζεις, το αντιστοιχείς με αυτό και στη συνέχεια αντί να εστιάσεις στα επί μέρους χαρακτηριστικά του προβλήματος/φαινομένου, εστιάζεις στα χαρακτηριστικά του μοντέλου. Μετά, εφαρμόζεις τα συμπεράσματά σου στο πρώτο.

Παράδειγμα:
(στο φαινόμενο - στο Μοντέλο)

Κοινωνία - Πολύπλοκο σύστημα
Άνθρωποι - Πράκτορες του συστήματος
Βλακεία των ανθρώπων - Ιδιότητα που παρουσίαζεται σε κάποιους πράκτορες
Συμπεριφορά ως πρόβατα - Ομοιογένεια στο σύστημα
κ.ο.κ.

Από τη θεωρία των Πολύπλοκων συστημάτων είναι γνωστό πως όταν υπάρχει μεγάλη ομοιογένεια, το σύστημα δεν είναι ικανό να δώσει μεγάλα γεγονότα, καταντάει μια αδιάφορη σούπα με μικρές δυνατότητες ανάδυσης σημαντικών μακροσκοπικών καταστάσεων/φαινομένων.

Αυτό το συμπέρασμα τώρα, μεταφέρεται στο συγκεκριμένο πρόβλημα που μελετάμε, αυτό της κοινωνίας. Εξ΄ου και η διατύπωση:
"Εν τέλει, δεν πιστεύω ότι η ίδια η ένδεια διάνοιας είναι το βαρίδι πρώτης τάξης, που λέει ο @ΑΜΕΙΝΙΑΣ. Βαρίδι θεωρώ την ομοιογένεια, την ισοπέδωση της διαφορετικότητας."

(Νομίζω ότι στο εξήγησα όσο πιο απλούστερα γίνεται )


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2013, 23:09:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ βρε Αμαλία μας!

Μίλησες πολύ σωστά και φυσικά ξέρεις ότι συμφωνούμε ακόμη και στις...τελείες, σε όσα έγραψες.

Ομως περιέγραψες μια κατάσταση στο παρόν.Εμείς μιλάμε για μια κατάσταση στο μέλλον.
Εκεί όπου η αντιστροφή των αριθμών,όταν ολοκληρωθεί,αλλά και κατα την διάρκειά της,σταδιακά θα εξαλείψει, την "προβατίλα", την ομογενοποίηση και όλα όσα έχουν "ρημάξει" την ανθρωπότητα έως σήμερον.

quote:

Από τη θεωρία των Πολύπλοκων συστημάτων είναι γνωστό πως όταν υπάρχει μεγάλη ομοιογένεια, το σύστημα δεν είναι ικανό να δώσει μεγάλα γεγονότα, καταντάει μια αδιάφορη σούπα με μικρές δυνατότητες ανάδυσης σημαντικών μακροσκοπικών καταστάσεων/φαινομένων.

Αν τελικά γίνει η αντιστροφή,η ίδια η θεωρία αυτή,δεν θα έχει λόγο ύπαρξης,πόσο μάλλον εξαγωγής συμπερασμάτων.

Πάντως Αμαλία, έχεις "πιάσει" άριστα το θέμα,όσον αφορά την παρούσα κατάσταση.

Σε προσκαλώ σε ένα διανοητικό ταξίδι στο μέλλον,όπου το 95% των ανθρώπων θα είναι εφυείς, με όλη την σημασία της λέξεως και όλες τις παραμέτρους της.Δηλαδή θα ενσωματώνουν στον τρόπο σκέψης τους τα τρία αγαθά και όλα όσα αυτά περιλαμβάνουν ώς "υποαγαθά".

Ελευθερια-Ισονομια-Αλληλεγγύη.

Δεν θα υπάρχουν διαφοροποιήσεις,τάξεις,πλούσιοι,φτωχοί,κίνητρα κέρδους,σύνορα,πόλεμοι,πείνα και όλα τα συναφή.
Απλώς και μόνο με την αντιστροφή των αριθμών.Αυτη η φράση απο μόνη της εμπεριέχει και την μετατροπή των σημερινών "κακών" σε αυριανά "καλά".

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 23/03/2013 23:10:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2013, 23:21:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλά μέχρι τότε:

http://www.enikos.gr/society/131123,BINTEO-10000_Hrakleiwtes_ston_ry8mo_toy.html

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2013, 23:25:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και πώς το φαντάζεσαι Νικόμαχε, αυτό το ουτοπικό σύστημα..

Οι αλλαγές θα γίνουν μόνο στον οικονομικό τόμεα;

ή θα ξεκινήσουν απ'τον οικονομικό τομέα και θα επεκταθούν και στον πολιτικό φεριπήν


Υ.Γ.:Γουστάρω αλλαγές

All That We See Or Seem Is But A Dream Within A Dream (~Edgar Allan Poe~)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2013, 23:25:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αχ βρε Αμαλία μας!
Καταρχάς και χωρίς παρεξήγηση ΝΙΚΟΜΑΧΕ, δε μ' αρέσει το "Αμαλία μας".

quote:
Μίλησες πολύ σωστά και φυσικά ξέρεις ότι συμφωνούμε ακόμη και στις...τελείες, σε όσα έγραψες.

Ομως περιέγραψες μια κατάσταση στο παρόν.Εμείς όμως μιλάμε για μια κατάσταση στο μέλλον.



Για να καταλάβω. Ποιοι μιλάτε για μια κατάσταση στο μέλλον και όχι για μια κατάσταση στο παρόν; Εσύ, ο @ΑΜΕΙΝΙΑΣ και ο DSM;

Εμένα βέβαια, η παρακάτω τοποθέτηση του θεματοθέτη μου φαίνεται ότι αναφέρεται στο παρόν:

quote:
Από το εισαγωγικό μήνυμα του DSM:

Μερικές τελευταίες σκέψεις.

Δεν ξέρω αν στα παραπάνω αναγνώρισε κανείς κομμάτια του εαυτού του, ή της εμπειρίας του. Δεν έχει και σημασία. Θα μπορούσα να γράψω δεκάδες ακόμα, αλλά φοβάμαι πως ήδη έγινα κουραστικός. Άλλωστε δεν συνηθίζω να κατεβάζω σεντόνια.

Μέσα στο θυμό μου, προσπαθώ να δείξω πως έχουμε χάσει τη μπάλα. Η ελευθερία της σκέψης και του λόγου, έχει ταυτιστεί με τη Δημοκρατία. Η ισότητα και η πλειοψηφία με την επιστημονική εγκυρότητα. Οι μεγάλοι αριθμοί, είτε πρόκειται για ανθρώπους, είτε για χρήματα, με την αξία και την ορθότητα. Λες και όσο πιό δυνατά πεις τη γνώμη σου, τόσο πιό ουσιαστική γίνεται. Λες και αν γεμίσεις τους τοίχους, τις εφημερίδες, τα κανάλια, τα fora με έναν καταιγισμό των πεποιθήσεών σου, αυτές θα δικαιωθούν.

Λες και οι μεγάλοι αριθμοί, ως άλλοι τύραννοι, θα επιβιώσουν λόγω μεγέθους και μόνον.

Λες και η λογική και ακόμα περισσότερο η διανόηση, είναι ζήτημα ποσοστών αποδοχής...


ΝΙΚΟΜΑΧΕ θα σου πω κάτι ειλικρινά και με κάθε καλή διάθεση, ακριβώς επειδή το να μη γίνω δυσάρεστη μετράει αυτή τη στιγμή λιγότερο μέσα μου από το να είμαι ευθύς:

quote:
quote:
amalia:

Από τη θεωρία των Πολύπλοκων συστημάτων είναι γνωστό πως όταν υπάρχει μεγάλη ομοιογένεια, το σύστημα δεν είναι ικανό να δώσει μεγάλα γεγονότα, καταντάει μια αδιάφορη σούπα με μικρές δυνατότητες ανάδυσης σημαντικών μακροσκοπικών καταστάσεων/φαινομένων.


ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:

Αν τελικά γίνει η αντιστροφή,η ίδια η θεωρία αυτή,δεν θα έχει λόγο ύπαρξης,πόσο μάλλον εξαγωγής συμπερασμάτων.

Πάντως Αμαλία, έχεις "πιάσει" άριστα το θέμα,όσον αφορά την παρούσα κατάσταση.



Δεν ξέρω εάν εγώ έχω πιάσει άριστα ή όχι το θέμα, πάντως το δικό μου θέμα όπως φαίνεται εσύ δεν το έπιασες καθόλου.

Δεν πειράζει, δεν είναι άλλωστε και ένα εύκολο θέμα. Βασικά κρύβεται ένας ολόκληρος επιστημονικός κλάδος από πίσω που κι εγώ δεν τον γνωρίζω άριστα, αλλά προσπαθώ να τον μάθω. Στην ουσία είναι ένα πολύτιμο φιλοσοφικό και επιστημονικό εργαλείο διερεύνησης που φυσικά δεν πρόκειται να παύσει να έχει λόγο ύπαρξης (εννοώ η θεωρία Πολύπλοκων Συστημάτων).

Δεν πειράζει να μην ξέρεις κάτι ΝΙΚΟΜΑΧΕ, αυτό θέλω να πω.
Κι εγώ δεν ξέρω πολλά πράγματα. Είναι αδύνατο να τα ξέρει κανείς όλα.
Αλλά σε παρακαλώ, μη μου κάνεις τον έξυπνο (και δεν το έχεις κάνει μόνο εδώ) γιατί κρατιέμαι, κρατιέμαι, αλλά δεν μπορώ να το κάνω αυτό σε κάθε περίπτωση.

Εντελώς φιλικά, το εννοώ.
(Μην βιαστείς να μου το αντιγυρίσεις, αυτό. Απλά σκέψου το λίγο).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2013, 23:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το τελευταίο πράγμα που θα περίμενα εδώ, θα ήταν να ανοίξει οποιουδήποτε είδους αντιδικία.

Σαφέστατα πάντως μιλούσα για το παρόν, ανιχνεύοντας ωστόσο τις αιτίες στο παρελθόν.

Όποιος θέλει, ας κάνει τον κόπο να δει το ακριβώς προηγούμενο ποστάρισμά μου. Επιτομή.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2013, 23:36:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ συμφωνώ.

Επαναλαμβάνω στο ΝΙΚΟΜΑΧΟ ότι όσα του έγραψα ήταν επειδή θέλω να είμαι ευθύς και ειλικρινής μαζί του και δίκαιη ως προς τη συζήτηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2013, 23:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως για τις μπύρες (μιας και σε εμένα αναφέρθηκες αρχικά), είμαι μέσα. Ψιλοξενέρωτες οι Mcfarland, αλλά σεβαστό το γούστο του καθενός.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2013, 23:41:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2013, 23:50:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλία

Το "μας" κομένο λοιπόν.Η πρόθεση φυσικά ήταν αγνή και το ξέρεις.

Τώρα για την εξυπνάδα, δεν δίνουμε εξετάσεις εδώ.
Οπως αντιλαμβάνεται κανείς τα πράγματα,έτσι τα εκθέτει.

Π.χ εσυ δείχνεις ενδιαφέρον για την θεωρία των πολύπλοκων συστημάτων,προσπαθείς να την εμπεδώσεις σε όλο της το μεγαλείο και είναι αυτονόητο να την εκθειάζεις.
Ενας άλλος μπορεί να την θεωρεί απλώς, άλλο ένα τρυκ σε βάρος των προβάτων, είτε επειδή δεν την καταλαβαίνει, είτε επειδή την κατάλαβε και την απέρριψε.Πιθανότητα επειδή, σε γενικές γραμμές δεν μπορείς να σπάσεις την δομή, για να την αναλύσεις,επειδή θα πρέπει να σπάσεις όλο το σύστημα.

quote:

Δεν πειράζει να μην ξέρεις κάτι ΝΙΚΟΜΑΧΕ, αυτό θέλω να πω.
Κι εγώ δεν ξέρω πολλά πράγματα. Είναι αδύνατο να τα ξέρει κανείς όλα.

Βεβαίως.Οταν δεν γνωρίζω,δεν εκφέρω άποψη.

quote:

Εμένα βέβαια, η παρακάτω τοποθέτηση του θεματοθέτη μου φαίνεται ότι αναφέρεται στο παρόν:

Και πάλι έχεις δίκιο.
Η αντιστροφή των αριθμών,την οποία επικαλέσθηκα εγώ,αναφέρεται στο μέλλον.
Και όπως θα είδες αναγνώρισα την απόλυτα σωστή άποψή σου δια το παρόν και σε προσκάλεσα σε ένα ταξίδι στο μέλλον.

Δηλαδή σου ζήτησα να σκεφθείς την κοινωνία μας, με τους αριθμούς του θέματος αντεστραμένους.Πραγματικά και ειλικρινά θέλω την άποψή σου για αυτη την κοινωνία,χωρίς προβολή των ενδιάμεσων προβλημάτων έως την περάτωσή της.

Δεν κάνω τον έξυπνο Αμαλία.Ούτε εσυ.
Είμαστε έξυπνοι.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2013, 23:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και πώς το φαντάζεσαι Νικόμαχε, αυτό το ουτοπικό σύστημα..

Οι αλλαγές θα γίνουν μόνο στον οικονομικό τόμεα;

ή θα ξεκινήσουν απ'τον οικονομικό τομέα και θα επεκταθούν και στον πολιτικό φεριπήν


Υ.Γ.:Γουστάρω αλλαγές


Ούτε το ένα, ούτε το άλλο φίλε ΙΑΠΕΤΕ.
Οι αλλαγές θα γίνουν αυτόματα,αντιστρέφοντας τους "τυραννικούς" αριθμούς.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2013, 23:58:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nικόμαχος

quote:
Οι αλλαγές θα γίνουν αυτόματα,αντιστρέφοντας τους "τυραννικούς" αριθμούς.

Εξακολουθώ να μην καταλάβαινω...

Δηλαδή θα γίνει κάτι σαν αφύπνιση;

All That We See Or Seem Is But A Dream Within A Dream (~Edgar Allan Poe~)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2013, 00:09:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εξακολουθώ να μην καταλάβαινω...

Δηλαδή θα γίνει κάτι σαν αφύπνιση;


ΙΑΠΕΤΕ

Η αρχική τοποθέτηση του θεματοθέτη,δεικνύει το πρόβλημα του παρελθόντος και του παρόντος.Σε εσένα εναπόκειται η λύση του μέλλοντος.Στον κάθε έναν μας.Αρχισε λοιπόν απο τον εαυτό σου και μην περιμένεις το "αγιο πνευμα" της μαζικής αφύπνισης.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2013, 00:39:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε,Αμαλία,

Πολλοί έξυπνοι μαζευόμαστε,και ψάχνουμε να βρούμε διαφωνία (;) για να περνά η ώρα... Μάλλον δεν έχουμε βρει διαφωνία της προκοπής.

Πέραν της πλάκας,

νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε ότι η ΠΑΙΔΕΙΑ, είναι ο τρόπος αντιμετώπισης του θέματος.

Ας εστιάσουμε άπαντες εκεί.

DSM,

Οι Mc Farland είναι ξενέρωτες ή σου πέφτουν ακριβές σαν μονάδα μέτρησης στοιχήματος;

Έχουν τα πιο ωραία ποτηράκια πάντως...
Έχω μερικά σπίτι.Σαν του κονιάκ,αλλά ...μπύρας.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2013, 00:46:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμεινία

Είναι καθαρά ζήτημα γούστου. Προτιμώ τις Erdinger, είτε weissbier, είτε dunkel. Κυρίως τις δεύτερες. Είναι και ζήτημα γονιδίων, που έλεγε και ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΙΓ.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2013, 01:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM,

Κομψότατος τρόπος να μας δείξεις ότι πίνεις και συ,ακόμη ακριβότερες μπύρες.

Πολύ ωραία τότε.Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα στα χαμένα στοιχήματα που αθροίζουν...

Ωραίο πράγμα οι μπυραρίες ε;

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2013, 01:08:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο χρόνος δουλεύει υπέρ της Αμαλίας. Όχι για τις χαμένες, αλλά για τις κερδισμένες μπύρες. Έτσι όπως πάμε, οι γερμανικές μπύρες σε λίγο θα είναι φθηνότερες, ως τοπικό ποτό, σαν να λέμε.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2013, 01:18:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είπαμε να κάνουμε πλάκα,κι εσύ το έριξες στο θρίλλερ.
Θα μας κάνεις να το ρίξουμε στις ρακές.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2013, 08:57:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Maria3

Κάπου διάβασα (σε προηγούμενο thread) ότι πήρες τα φάρμακα και απενεργοποιήθηκαν τα 7 Chakras..

Xωρίς να θέλω να σε απογοητέυσω ή να σε νευριάσω, αν έχεις κόψει τα φάρμακα που πιθανόν σου δίνει ο γιατρός σου, έχεις κάνει ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ.....!!!

Εντελώς Φιλικά
Ιαπετός

All That We See Or Seem Is But A Dream Within A Dream (~Edgar Allan Poe~)

Edited by - Ιαπετός on 23/03/2013 22:37:21



Συγνώμη αν και καθυστερημένα, δεν είπα που πουθενά ότι σταμάτησα την φαρμακευτική αγωγή απλά ρώτησα αν επηρεάζει, δεν είμαι πάντως τρελή αν αυτό υπονοείς, τα χάπια επηρεάζουν σε όλα τα πνευματικά επίπεδα.
Τώρα όσον αφορά τις μπύρες ελπίζω να κέρδισε Αμαλία, αλληλεγγύη στο ίδιο φύλο.
Ο άνθρωπος όσο ανταγωνίζεται και βλέπει ανταγωνιστικά τα πάντα, ένα είναι σίγουρο δεν θα μπορέσει να κάνει τίποτα για αυτόν τον πλανήτη, εκτός αν αποφασίσει να εννοηθεί και ναι έστω και αν αυτό σημαίνει ότι όλοι πρέπει να γίνουμε αγγελάκια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2013, 09:05:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Maria3

Κάπου διάβασα (σε προηγούμενο thread) ότι πήρες τα φάρμακα και απενεργοποιήθηκαν τα 7 Chakras..

Xωρίς να θέλω να σε απογοητέυσω ή να σε νευριάσω, αν έχεις κόψει τα φάρμακα που πιθανόν σου δίνει ο γιατρός σου, έχεις κάνει ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ.....!!!

Εντελώς Φιλικά
Ιαπετός

All That We See Or Seem Is But A Dream Within A Dream (~Edgar Allan Poe~)

Edited by - Ιαπετός on 23/03/2013 22:37:21



Συγνώμη αν και αργοπορημένα δεν είπα πουθενά ότι σταμάτησα τα φάρμακα μου και ούτε είπα ότι είμαι τρελή αν αυτό υπονοείς, αυτό που ρώτησα είναι αν τα φάρμακα επηρεάζουν στον πνευματικό κόσμο, κάτι πολύ απλό και πόσο μάλλον τα φάρμακα που παίρνονται για τον εγκέφαλο.
Ελπίζω Αμαλία να νίκησες εσύ τις μπύρες από γυναικεία αλληλεγγύη.
Όσο ο άνθρωπος θα είναι ανταγωνιστικός δεν θα καταφέρει τίποτα, όταν εννοηθούμε όλοι έστω και αν αυτό σημαίνει ότι θα γίνουμε αγγελάκια τότε ίσως μπορέσουμε να κάνουμε κάτι, αν και δεν νομίζω να γίνει ποτέ δεν θα μας ενώσει, ποτέ τίποτα και η συντέλεια του κόσμου να γινόταν ο καθένας θα κοιτούσε τον εαυτό του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2013, 10:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και οι αριθμοί καλά κρατούν κι'εγώ μάλλον κερδίζω το δικό μου στοίχημα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2013, 12:09:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα θα πάω σε Ιστορικές αναδρομές να δούμε πιος ανακάλυψε το χρήμα, ο Βασιλιάς Φείδων του Άργους, το 700 π.Χ. περίπου, άλλαξε τα νομίσματα από το σίδηρο σε ένα μάλλον άχρηστο και διακοσμητικό μέταλλο, το ασήμι, και, σύμφωνα με τον Αριστοτέλη, αφιέρωσε μερικά από τα νομίσματα σιδήρου που έμειναν (που ήταν στην πραγματικότητα ράβδοι σιδήρου) στο ναό της Ήρας. Ο βασιλιάς Φείδων έπλασε τα ασημένια νομίσματα στην Αίγινα, στο ναό της θεάς της φρόνησης και του πολέμου Αθηνάς Αφαίας, και χάραξε τα νομίσματα με μια Χελώνα, η οποία χρησιμοποιείται μέχρι σήμερα ως σύμβολο της κεφαλαιοκρατίας. Τα νομίσματα Χελώνες έγιναν αποδεκτά ευρέως και χρησιμοποιήθηκαν ως διεθνές μέσο ανταλλαγής μέχρι τις ημέρες του Πελοποννησιακού Πολέμου, όταν η Αθηναϊκή δραχμή τα αντικατέστησε. Σύμφωνα με τον Ηρόδοτο Τα πρώτα χρυσά νομίσματα στην ιστορία εκδόθηκαν από το Λύδιο βασιλιά Κροίσο, γύρω στο 650 – 600 π.Χ. Σύμφωνα με ένα μύθο, ο Δίας τιμώρησε την Ήρα και την έδεσε την με μια χρυσή αλυσίδα μεταξύ ουρανού και γης. Η Ήρα, με τη βοήθεια του Ηφαίστου, έσπασε τη χρυσή αλυσίδα και απελευθερώθηκε. Λέγεται ότι όλος ο χρυσός που βρίσκεται στη γη προέρχεται από τα κομμάτια αυτής της χρυσής αλυσίδας, που έπεσαν από τον ουρανό. Ίσως λόγω αυτού του μύθο, ο χρυσός χρησιμοποιήθηκε στην αρχαία Ελλάδα μόνο στους ναούς, τάφους και κοσμήματα και δεν υπάρχει οποιοδήποτε αρχαίο ελληνικό χρυσό νόμισμα, μέχρι περίπου το 390 π.Χ., όταν ο Έλληνας βασιλιάς Φίλιππος ο 2ος της Μακεδονίας εξέδωσε τα πρώτα χρυσά νομίσματα. Σύμφωνα με άλλο μύθο, οι εφευρέτες των χρημάτων ήταν η Δημοδίκη (ή Ερμοδίκη) από την Κύμη (σύζυγος του Μίδα), ο Λύκος (γιος του Πανδίου του 2ου και πρόγονος των Λυκίων) και ο Εριχθόνιος, από τη Λυδία ή τη Νάξο.
Τι εννοώ με αυτό μήπως η μαθηματική αριθμοί των πολλών λένε ότι εμείς ευθυνόμαστε μήπως τελικά εμείς έπρεπε να είμαστε πιο μπροστά από όλους αν δεν είχαμε τα οκτακόσια χρόνια τουρκοκρατίας και το λέω αυτό για την παγκοσμιοποίηση, γιατί αυτό πες το στην γιαγιά μου που ήταν Μακεδονομάχος και πήρε και παράσημο, μόνο αυτό βέβαια και ας ήταν επιζών γράφτηκε πολύ ωραία στα βιβλία, μήπως τελικά η λύση βρίσκεται όντως στο να μας ενώσει ένα θρήσκευμα και μία παιδεία;
Όσο για τις ανακαλύψεις πετρελαίων και κοιτασμάτων μήπως τελικά το κόμπλεξ μας έχει οδηγήσει εδώ, δείτε τι γίνεται και στην Κύπρο που υπέγραψε με το Ισραήλ για το φυσικό αέριο; Μήπως τελικά δεν είμαστε λίγοι άλλα πολλοί στην τυραννία των μεγάλων αριθμών;
Μήπως τελικά είναι ένα παιχνίδι της Ευρώπης με την Αμερική ποιος θα υπερισχύσει, το συμπέρασμα και η Ευρώπη θεωρείται ενωμένη στην παγκοσμιοποίηση και η Αμερική και πάλι δεν το βλέπουν έτσι το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι ποιος θα κάνει τον βοσκό σε όλο αυτό, άρα τα πράγματα είναι πολύ απλά, ο βοσκός είναι το θέμα και όχι το μαύρο πρόβατο ή τα πρόβατα.
Έχω μάθει να μιλάω με παραδείγματα είναι ένας συνειρμός για την παγκοσμιοποίηση και όποιος το καταλάβει. Ελπίζω να συνεχιστεί το παιχνίδι με τις μπύρες και εγώ θέλω μία weiss ότι μάρκα και να είναι.
Μήπως τελικά δεν θα μας ξανά ακούσουν ποτέ, μήπως τελικά σαν χώρα με αριθμούς αποδεδειγμένα δεν οδηγούμαστε πουθενά και ο νοών νοητό.
Μιλάω απλά αλλά ήθελα να εκφράσω τις απλές μου σκέψεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2013, 12:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Ερώτημα :
-Από που θα έλθει η έμπνευση για το πλύσιμο της πατάτας;
Απάντηση :
1.-Από τη μάζα των πιθήκων.
2.-Από τους διανοούμενους εκ των πιθήκων.
3.-Από το ποτάμι.
Μία από της τρείς απαντήσεις είναι η σωστή.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2013, 12:26:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
από τους διανοούμενους του πιθήκου μια που λένε ότι από εκεί καταγόμαστε big smile άρα είμαστε και συγγενείς;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2013, 12:34:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
απλές ερωτήσεις έκανα δεν ήθελα να θίξω την διάνοια σος και το καχύποπτο σας μυαλό που πάει πολύ μακρυά,εγώ είπα τα πράγματα πιο απλά και έκανα κάποιες απλές ερωτήσεις λυπάμαι αν δεν κατάλαβες τα υπονοούμενα μου δεν μπορούν ταυτιστούν όλα τα μυαλά εννοείται, δεν ξανά γράψω σε αυτό το topic αν αυτό σας ικανοποιεί και πάλι συγνώμη, την ελευθερία του λόγου πάντως δεν μας την στέρησε ακόμα κανένας.

Edited by - maria3 on 24/03/2013 12:35:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2013, 12:44:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Notirk,

Η ζητούμενη απάντηση αν υπάρχει μια,είναι η 1,αν εννοείς την τελική λύση,
και η 2 αν εννοείς την αρχική ιδέα.

Όμως παραμένει να αποδειχθεί ότι ισχύει αυτή η θεωρία,και δεν είναι μύθος.(βλέπε Ron Amundson).

Το φαινόμενο του 100ου πιθήκου μένει ακόμα μετέωρο.

Θέλω κι εγώ να ισχύει.Το παραδέχομαι.

Αλλά ακόμα κι έτσι κάποιοι πίθηκοι είχαν την έμπνευση να αρχίσουν να πλένουν τις πατάτες.
Και κάποιοι από την μάζα,είχαν την διάθεση να δουν για να μάθουν.

Μετά από ένα αριθμό επιτυχημένων μαθητειών,τότε κερδίζει το βραβείο η μάζα συνολικά.

Μήπως να προσπαθούσαμε τουλάχιστον να επιτύχουμε τον αναγκαίο αριθμό,πριν "αφεθούμε" στην αισιοδοξία της αυτόματης και ακαριαίας βελτίωσης της ένδειας διάνοιας;

Με αγάπη και εκτίμηση

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 24/03/2013 12:47:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2013, 12:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ποτάμι είναι αναγκαίο και είναι η πηγή της έμπνευσης.
Εμπνέονται όμως μόνο τα έλλογα.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2013, 13:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Edited by - maria3 on 24/03/2013 13:30:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy