ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Αιθέρας ένας ζωντανός οργανισμός, ποιος είναι άραγε ο πυρήνας του (η καρδιά του);
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2013, 16:11:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


maria3
Σε προβληματίζει το γεγονός (σε σημείο να το θεωρείς "ύποπτο")
ότι ισχυροί σεισμοί γίνονται σε θαλάσσιες περιοχές.
Ο παρακάτω χάρτης νομίζω θα λύσει εύκολα τον προβληματισμό σου
και δεν είναι τίποτα άλλο απο την αποτύπωση των τεκτονικών πλακών
δηλαδη τον μοναδικό μηχανισμό γένεσης σεισμών.



not asked to learn how deep the secrets ... there are no


Έχεις δίκαιο είχα ξεχάσει τελείως τις τεκτονικές πλάκες.

Ναι δεν αντιλέγω αλλά θα ήθελα να σου θυμίσω και το ελληνικό νησιωτικό τόξο που πηγαίνει στο περίπου δύο μίση cm κάθε χρόνο ποιο κοντά στην Αφρική, με αυτό το σκεπτικό θα έπρεπε να δίνει συνέχεια σεισμούς όποτε μετακινείτε αλλά δεν δίνει.

Βέβαια δεν αντιλέγω και σε αυτό ότι όταν δίνει οι διαστάσεις του μπορεί να είναι ισοπεδωτικές, αλλά και αυτό δεν είναι σίγουρο.

ΝΙΚΟΜΑΧΕ την Δευτέρα θα έρθω με τον κηδεμόνα μου τι να κάνουμε εμείς σαν απλά μυαλά τους ονομάζουμε (γιατί ενημερωνόμαστε από τις ειδήσεις, οπότε τα παράπονα σου εκεί) υποθαλάσσιους, για να ξέρουμε αν θα προκληθεί τσουνάμι από μαργαριτάρια.


Edited by - maria3 on 19/10/2013 16:15:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2013, 16:19:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
maria3
πάλι δεν κατάλαβες.
Η ένστασή μου δεν αφορούσε την ονομασία των σεισμών, αλλά το ότι θεωρείς ώς "τυχαίο", που οι περισσότεροι γίνονται στην θάλασσα.
Φυσικό είναι.Η θάλασσα καταλαμβάνει πολύ μεγαλύτερη έκταση απο την στεριά!

Μη μουτρώνεις!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2013, 16:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι δεν αντιλέγω αλλά θα ήθελα να σου θυμίσω και το ελληνικό νησιωτικό τόξο που πηγαίνει στο περίπου δύο μίση cm κάθε χρόνο ποιο κοντά στην Αφρική, με αυτό το σκεπτικό θα έπρεπε να δίνει συνέχεια σεισμούς όποτε μετακινείτε αλλά δεν δίνει.

Καλά κάνεις και μου το θυμίζεις...
επέτρεψε μου να σου θυμίσω κι εγω ότι αυτο είναι που κάνει τον Ελλαδικό χώρο τον πρώτο σε σεισμικότητα στην Ευρώπη και απο τους πιο ενεργούς στον κόσμο (6η θέση)
Επίσης, η εκδήλωση ενος σεισμού δεν ειναι τίποτε αλλο απο εκτόνωση αυτής της ενέργειας που συσσωρεύετε, αποτέλεσμα της κίνησης που ανέφερες παραπάνω,
επομένως, "δίνει" σεισμούς και συνέχεια... και είναι λογικότατο αυτό!

edit:ΝΙΚΟΜΑΧΕ μην διδάσκεις λανθασμένα!
δεν οφείλετε στο οτι η μεγαλύτερη επιφάνεια της γης καλύπτετε απο νερο,
αλλα στο οτι οι τεκτονικές πλάκες βρίσκονται στο νερό!
(το γιατί, δεν είναι της παρούσης, ουτε είναι συνομωσιολογικο)



not asked to learn how deep the secrets ... there are no

Edited by - AitheroVamon on 19/10/2013 16:41:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2013, 17:58:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 25

quote:
επι της ευκαιρίας,
(ως μέλος αυτού του φόρουμ) σου εχω θυμίσει και στο παρελθόν
οτι τα πιεζοηλεκτρικά φαινόμενα που ενεργοποιούνται και ανιχνεύονται απο σταθμούς της ομάδας ΒΑΝ
(ομοίως δε απο τη μέθοδο του καθηγητή Κωνσταντίνου Θανάσουλα)
δεν έχουν καμία σχέση με την ιδιότητα που θες να τους προσδώσεις, παρά αυτή που πραγματικά είναι,
δηλαδη πριν από την εκδήλωση κάποιου σεισμού, η παραμόρφωση των πετρωμάτων δημιουργεί αυτά τα ηλεκτρικά πεδία.

Επίσης, εντελώς αυθαίρετο το συμπέρασμα σου οτι η μέθοδος ΒΑΝ "πολεμήθηκε" για τους λόγους που επικαλείσαι!
Εκτός και οι παραπάνω απόψεις σου αποτελουν μέρος της μυθιστορηματική σου προσέγγιση, οποτε αυτο καλο θα ηταν να το κανεις γνωστο στο τελος ή στην αρχη καθε σου κειμένου, ετσι ώστε οι αναγνώστες να παραμείνουν αναγνώστες και να μην μπαίνουν στην διαδικασία συζήτησης ενός (εν αγνοία τους) μυθιστορηματικού κειμένου.


...κοιτα Αιθεροβαμονα ...η γνωμη μου ειναι οτι το φαινομενο του πιεζοηλεκτρισμου εχει σχεση με τα ηλεκτρικα πεδια και επιβεβαιωνει την υπαρξη ηλεκτρικου γηινου πεδιου οχι μονο μαγνητικου ( αρα συνθετικα μιλαμε για ηλεκτρομαγνητικο πεδιο )..πειραζει να αφησουμε λιγο ελευθερο το πνευμα μας να κινηθει ???....μου επιτρεπεις ???...

...αν δεν πειραζει λοιπον ...και αν εχουμε ελευθερια καταθεσης γνωμης ασε με να την καταθεσω ,, ειναι μια γνωμη που δεν ειναι βεβαια τεκμηριωμενη επιστημονικη αποψη αλλιως θα διαλεγαμε αλλο τοπο επιστημονικα πιο αυστηρο για τις παρεμβολες μας ..χμμ... εδω δε καταθετουμε αυστηρα επιστημονικα τεκμηριωμενες αποψεις αλλα γενικα πληροφοριες που κυκλοφορουν στο διαδικτυο και αλλου και υποψιες και προβληματισμους αφελεις ισως και γνωμες ελευθερες που μπορει να ειναι και λαθος ...χμμ νομιζω... αν οχι διορθωσε με επι τουτου ..αν δηλαδη μπορουμε να λεμε την γνωμη μας να προβληματιζομαστε να συνομωσιολογουμε αφελως ισως μερικες φορες ισως κια λαθεμενα ....χμμ!!!

...γνωμη μου λοιπον ( κι οχι δε προκειται για μυθιστορια εν προκειμενω ) αλλα για γνωμη ελευθερη ... επετρεψε μου ....

...γνωμη μου λοιπον ειναι οτι ο λεγομενος πιεζοηλεκτρισμος εχει σχεση με τις ηλεκτρικες ιδιοτητες των υλικων ..χμμ ολα τα υλικα εχουνε ελευθερα κινουμενα φορτια και ρευματα αναρχα που βεβαια με καταλληλη την μηχανικη πιεση αυτα προσανατολιζονται και επαγουν τασεις -διαφορες δυναμικου ,,,μεταξυ των πιεζομενων σημειων .... αληθεια τι εχεις σπουδασει ειπαμε ?????????....γνωριζεις οτι δυο μεταλλα αν ερθουν μεταξυ τους σε επαφη δημιουργουν διαφορα δυναμικου ???για ψαχτο !!!


...αρα ρευματα υπαρχουν μεσα στο στερεο φλοιο της γη ηλεκτρικα και αναρχα ... οταν το συστημα ΒΑΝ μπηγει δυο ηλεκτροδια στην γη σε καποια αποσταση ..τοτε απλα προσανατολιζει τα φυσικα αυτα ρευματα τα ανιχνευει και τα κωδικοποιει ηλεκτρονικα .. αυτα τα ρευματα παρακολουθωντας τα εχουν μια κανονικοτητα,,,, ομως καθε φορα που συμβαινει ενα γεγονος καταστροφικο φυσικο η τεχνητο η που προκειται να συμβει ενα τετοιο γεγονος ειναι δυνατον η ασκηθει μια πιεση που προμηνυει θραυσμα φλοιου ή κατακρημνιση σπηλαιου κτλ ...τοτε τα φυσικα κανονικα ηλεκτρικα σηματα πραμορφωνονται,, οι κυματομορφες οι ηλεκτρονικες τους αλλαζουν και γινονται αναρχες και απο την αλλαγη μπορει να βγει μαλιστα υποθετικο παντα συμπερασμα για το τι γεγονος συνεβη ..( τιποτε δεν ειναι βεβαιο οταν εχουμε με τετοια συνθετα φυσικα πεδια στα οποια μαλιστα εμπλεκονται ανθρωπογενεις δρστηριοτητεςς )
==================
* με το Νικομαχο αμοιβαιες ειρωνευτικες λεπτοτατες φιλοφρονησεις ανταλλασσω εκεινος κρεοπωλησα και κουλουρα και κοκκινοσκουφιτσα και προβληματικη ,,,εγω μπουρδοδικη ( αυτος που δικσζει και πολεμαει τις μπουρδες ).. μια χαρα τα παμε και κραταμε ενα επιπεδο δε ξεφευγουμε ..μαλιστα συναμα κανοντας διαλογο πανω στο θεμα μας και δινοντα του μια αναλαφρη νοτα ...αρα δεν τιθεται θεμα εκτος αν ο ιδιος ο Νικομαχος που ζητησει δημοσιως η προσωποπικα με μηνυμα να σταματησω να τον ειρωνευομαι οποτε και εγω θα του ζητησω να κανει αυτος πρωτα την αρχη ....και ετσι θα τα βρουμε μεταξυ μας ...χμ !!!

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 19/10/2013 18:04:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2013, 18:07:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

edit:ΝΙΚΟΜΑΧΕ μην διδάσκεις λανθασμένα!
δεν οφείλετε στο οτι η μεγαλύτερη επιφάνεια της γης καλύπτετε απο νερο,
αλλα στο οτι οι τεκτονικές πλάκες βρίσκονται στο νερό!
(το γιατί, δεν είναι της παρούσης, ουτε είναι συνομωσιολογικο)

Να το εκλάβω ώς αστείο, ή ώς...μαργαριτάρι?

Δηλαδή εκλαμπρότατε φωστήρα μου, οι ήπειροι δεν 'πατούν" πάνω σε τεκτονικές πλάκες?

Και επειδή το μεγαλύτερο μέρος των τεκτονικών πλακών καλύπτεται απο θάλασσα, αυτο αλλάζει το νόημα της υπόδειξής μου, ότι οι περισσότεροι σεισμοί είναι υποθαλάσσιοι, ένεκα της αναλογίας στερεάς και θαλάσσης?

Και που είσαι, δεν είμαι ο Λούκυ Λούκ...αστροναύτης!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2013, 18:15:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 26

..και σχετικα με το θεμα των πλακων να συμφωνησω με Αιθεροβαμονα .. ναι πραγματα τα ορια των συγκλινουσων η αποκλινουσων πλακων βρισκονται κατω απο την θαλασσα...στον ""υποβυθιο ""φλοιο ας τον πουμε ετσι κι αποτελουν εστιες σεισμικης γενεσης ..χμ ..
... αλλα υπαρχουν κι αλλοι λογοι ...η ποιοτητα των τεκτονικων πετρωματων και το παχος του φλοιου καθιστα τις θαλασσιες λεκανες πιο ευαισθητες στην εκφορτιση των τεκτονικων διαταραχων ...

...ας διαβασουμε το σχετικο λημα απο βικιπαιδεια ...

Φλοιός

Κύριο λήμμα: Γήινος φλοιός

<<<Ο φλοιός κυμαίνεται μεταξύ 5 και 70 km σε βάθος. Τα λεπτά τμήματα του φλοιού είναι κάτω από τους ωκεανούς (ωκεάνιος φλοιός) και αποτελούνται από πυκνά πετρώματα μαγνησίου, σιδήρου και πυριτίου. Τα παχύτερα τμήματα του φλοιού είναι τα ηπειρωτικά τα οποία είναι λιγότερο πυκνά από τα ωκεάνια και αποτελούνται από πετρώματα πλούσια σε νάτριο, αλουμίνιο και πυρίτιο. Το όριο μεταξύ του φλοιού και του μανδύα παρουσιάζεται σε δύο διαφορετικές φάσεις: Αρχικά, μέσω μίας ασυνέχειας στην ταχύτητα των σεισμικών κυμάτων γνωστή ως ασυνέχεια του Mohorovicic ή απλά Moho. Η αιτία του Moho φαίνεται να οφείλεται στην αλλαγή της σύστασης των πετρωμάτων. Η δεύτερη φάση είναι μία χημική ασυνέχεια η οποία έχει παρατηρηθεί σε βαθιά τμήματα του ωκεάνιου φλοιού τα οποία έχουν εισχωρήσει στον ηπειρωτικό φλοιό και παρατηρούνται ως οφιολιθικές ακολουθίες.>>>

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 19/10/2013 18:21:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2013, 19:18:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
NIKOMAXOΣ
Να το εκλάβω ώς αστείο, ή ώς...μαργαριτάρι?
Δηλαδή εκλαμπρότατε φωστήρα μου, οι ήπειροι δεν 'πατούν" πάνω σε τεκτονικές πλάκες?

Και επειδή το μεγαλύτερο μέρος των τεκτονικών πλακών καλύπτεται απο θάλασσα, αυτο αλλάζει το νόημα της υπόδειξής μου, ότι οι περισσότεροι σεισμοί είναι υποθαλάσσιοι, ένεκα της αναλογίας στερεάς και θαλάσσης?



Αν διαβάσεις πιο προσεκτικά τι γράφω, θα καταλάβεις οτι δεν ειναι θέμα στατιστικής (όπως λες)
αλλά γεωγραφικής (sic!)
μια και οι λιθοσφαιρικές πλάκες αποκλίνουν, συγκλίνουν ή εφάπτονται υπο των ωκεανών/θαλασσών
κι εκει έχουμε πανω απο το 95% των σεισμών παγκοσμίως!

Σκέψου το λιγο, δεν ειναι κακο να παραδεχτείς την λάθος διατύπωση
ακόμα και η ΜΥΘΗΡΑ στο λεει!!!
Σε λίγο θα σου κάνει μάθημα και η maria3, και τότε οχι Αστροναύτης θα γίνεις... Ανουνάκι το λιγότερο



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2013, 19:32:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α ι θ η ρ

Ασε τις συγκλίνουσες και τις αποκλίνουσες, για την maria3 και την ΜΥΘΗΡΑ.

Δεν μου λες τώρα, μεταξύ μας, είσαι απόλυτα σίγουρος και πέραν πάσης αμφιβολίας, ότι πράγματι υπάρχουν οι τεκτονικές πλάκες και ότι πράγματι η μετακίνησή τους δίνει σεισμούς?

Μήπως πρόκειται μόνον για θεωρία?

Σε έναν σεισμογενή πλανήτη, που καλύπτεται 70% απο θάλασσα και 30% απο στεριά, που θα γίνονται οι περισσότεροι σεισμοί?

Οι σεισμολόγοι μπορούν να σε βεβαιώσουν με απόλυτη σιγουριά και πέραν πάσης αμφιβολίας, τι ακριβώς προκαλεί τους σεισμούς?

Να σε δώ, καλέ μου!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2013, 19:39:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οκ τώρα το κατάλαβα... πλάκα μου κάνεις!



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2013, 19:52:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 27

...λοιπον ας συμβιβασουμε τις αποψεις να ξεκολησουμε απο το θεμα γιατι εοχυμε σοβαροτερα θεματα να σχολιασουμε ..οπως πχ...την φυση του Αιθερα ....
κΑΙ την σχεση του με βαρυτοηλεκτρομαγνητικο πεδιο κΑΙ γενικοτερα το γεωηλεκτρομαγνητικο πεδιο .. αληθεια αυτα διαφερουν??..

λοιπον αγαπητοι μου καουμποηδες ...αφηστε τα γελαδια και τις κατσικες για τον ΘΑΝνασουλια να τις περιποηθει πισωπλατα .. και προχωραμε ..


...αρα οι υποθαλασσιοι σεισμοι ειναι πιο πολλοι και πιο ισχυροι ...

- εξαιτιας των οριων των τεκτονικων πλακων η τελος παντων αυτων τφν γραμμων που ορισζουμε ως γραμμες γραμμες υψηλης σεισμικοτητας

- επειδη στατιστικα οι θαλασσες καλυπτουν μεγαλυτερο μερος της επιφανειας

-επειδη ο φλοιος ο "υποβυθιος" ειναι πιο λεπτος κι αλλης ποιοτητας [ετρωματων απο τον ηπειρωτικο ..

αχ που κολησαμε Παναγια μου .. παλι μας παλουκωσε ΠΙΣΩΠΛΑΤΑ ο "Θανασουλιας" ..

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 19/10/2013 20:34:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2013, 20:05:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΥΘΗΡΑ

Εσυ προκαλείς τους...σεισμούς?

...χμ τώρα που το σκέπτομαι...χμ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΙ ΠΟΝΗΡΟ παίζει...χμ....

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2013, 20:14:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απορώ και με τους τέσσερίς σας.

Από αρχαιοτάτων χρόνων είναι γνωστό, πως τους σεισμούς τους προκαλεί ο Εγκέλαδος, όπου και όποτε κάνει κέφι.

Αυτά είναι λυμένα πράγματα...

Υ.Γ. Μαριάννα, την καλησπέρα μου.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2013, 20:24:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτο DSM, είναι πιο κοντά στις απόψεις των σεισμολόγων?

οταν χασμουριέται και τεντώνεται ο Εγκέλαδος, κουνιόμαστε?

Οι τεκτονικές πλάκες είναι το παιχνίδι του νομίζω.
Αυτο που παίζουν τα κορίτσια πως το λένε, με τα τετράγωνα που πρέπει να πηδάνε μέσα?

Υ.Γ Μαριάννα, την καλησπέρα μου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2013, 20:24:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απορώ και με τους τέσσερίς σας.

Από αρχαιοτάτων χρόνων είναι γνωστό, πως τους σεισμούς τους προκαλεί ο Εγκέλαδος, όπου και όποτε κάνει κέφι.

Αυτά είναι λυμένα πράγματα...

Υ.Γ. Μαριάννα, την καλησπέρα μου.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Καλησπέρα κύριε DSM, ναι έχετε δίκαιο τα πράγματα είναι λυμένα, κανείς δεν του ελέγχει και χτυπάνε όταν θέλουν και όπου θέλουν.

Απλά πολλές φορές έχουμε ακούσει ότι ευτυχώς ήταν υποθαλάσσιος ο σεισμός και ξεφούσκωσε η δύναμη του να το πούμε έτσι, όντως είμαι άσχετη με το θέμα (αλλά τι εννοούν;)

ΝΙΚΟΜΑΧΕ θα ήθελα να ρωτήσω το εξής γιατί δεν μας λες τι εννοείς;

Ότι οι τεκτονικές πλάκες είναι πολύ ποιο βαθιά από το βάθος της θάλασσας οπότε γιαυτό και δεν έχουν σχέση με αυτήν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2013, 20:29:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κύριε...DSM

η Μαριάννα υπέβαλλε το ερώτημα:

quote:

Ότι οι τεκτονικές πλάκες είναι πολύ ποιο βαθιά από το βάθος της θάλασσας οπότε γιαυτό και δεν έχουν σχέση με αυτήν.

Μπορείς σε παρακαλώ όπως ευαρεστούμενος, φωτίσεις τα σκοτεινά σημεία?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2013, 20:46:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτο DSM, είναι πιο κοντά στις απόψεις των σεισμολόγων?

οταν χασμουριέται και τεντώνεται ο Εγκέλαδος, κουνιόμαστε?

Οι τεκτονικές πλάκες είναι το παιχνίδι του νομίζω.
Αυτο που παίζουν τα κορίτσια πως το λένε, με τα τετράγωνα που πρέπει να πηδάνε μέσα?

Υ.Γ Μαριάννα, την καλησπέρα μου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Επειδή δεν είμαι αγενείς απλά κεκτημένη ταχύτητα και την δικιά μου καλησπέρα περιμένω να μου απαντήσετε εσείς και για τον ιονισμό στην ατμόσφαιρα, μετέπειτα από το εγκέλαδο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2013, 20:46:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 28

.....το θεμα εχει προσβληθει απο οξεια ΣΑΘΩΝΙΤΙΔΑ !!!

..με την ευκαιρεια να σας συστησω ο Θανασουλιας ειναι ο νεος Σαθωνας της Μυθο-ιστοριας μας ..εε αυτος ναι κατοικει η μαλλον μετοικει στον κοσμο μας .. και ναι καλα ακουσατε ... και βεβαια δε εχει την βρικολακιστικη ηλικια του Μπαρμπα Σαθωνα ουτε ειναι κλινιρης σα τον Μπαρμπα μεσα σε ειδικο ηλεκτρομαγνητικο θωκο φερετρο κοιτωνα συντηρησης ... αλλα ειναΙ κατι χιλιετιες νεωτερος ..νομιζω οτι τωρα ναι θα κουνηθουν οι τεκτονικες πλακες ....ειναι παλι το πουσικολλητο του Θανασουλια μας αραγε ???????!!!!!!!!!!!!!!αγαπημενο ελευθερο σπορ του νεαρου βρικολακα μας !!!οπου θελει μπαινει ο κερατουκλακος ο "Εγκελαδος" και κατασχιζει τις πλακες ...ΟΧΙ ΟΛΕΣ ΟΜΩΣ ......ΜΕΡΙΚΕΣ ΤΟΥ ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΧΩΝΕΨΕΙ ΠΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ !!!!!!!!!

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2013, 20:51:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
maria3

Κατ'αρχήν, εδώ μέσα δεν προσφωνούμε ο ένας τον άλλον με τα "κύριε" και "κυρία", "δεσποινίς" κλπ. Εδώ είμαστε όλοι ίσοι, συνομήλικοι (εκτός από κάτι υπέργηρους τύπους, στυλ Νικόμαχου), μαθητές και δάσκαλοι συγχρόνως.

Τώρα, επειδή ο υπέργηρος φίλος μας φαίνεται να με ειρωνεύεται με την υπόθεση του Εγκέλαδου, να σου πω πως, ο φλοιός της Γης είναι πράγματι λεπτότερος στον υποθαλάσσιο χώρο, ειδικά δε όπου υπάρχουν χάσματα, όπως οι Μαριάννες Νήσοι, αλλά και η δική μας Πύλος.

Επίσης, η συμπεριφορά του υποθαλάσσιου φλοιού, είναι κάπως πιό "δυναμική", αν και αυτός δεν είναι απολύτως δόκιμος όρος, εξαιτίας του τρομακτικού βάρους, της πίεσης δηλαδή που του ασκεί το υπερκείμενο νερό.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2013, 21:05:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι ένα ποιο παλιό μήνυμα μου:

quote:

ΜΥΘΗΡΑ είδες για αυτά που λέμε σε σχέση με τον ήλιο και τον αιθέρα, εχθές ο ήλιος ήταν πολύ περίεργος ανθυγιεινός θα έλεγα όχι όπως του καλοκαιριού και η ατμόσφαιρα ήταν ιονισμένη και είδες τα αποτελέσματα;

Ο σεισμός στην Κρήτη και ευτυχώς ήταν υποθαλάσσιος.

Το περιβάλλον μας προειδοποιεί τελικά και δεν παίζει, αλλά τι ήταν τελικά αυτό που έκανε το έδαφος της Θάλασσας να δράσει έτσι λόγο του ιονισμού, άρα εδώ ερχόμαστε και λέμε ότι σίγουρα αλληλεπιδρούν.


Είναι τυχαίο ότι περισσότεροι σεισμοί στην Ελλάδα γίνονται τους ζεστούς μήνες;

Δεν λέω έχουν γίνει κάποιοι και χειμώνα, αλλά ήταν συνήθως ζεστός ο καιρός, αλλά αυτό δεν το διευκρινίζουν και πρέπει να το ψάξουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2013, 21:39:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.oasp.gr/node/202

http://www.metal.ntua.gr/uploads/3112/3c_DOMH_TOY_ESOTERIKOU_THS_GHS.pdf

http://00357.info/com/index2/earth/text/strwmata.asp

http://www.geo.auth.gr/courses/ggg/ggg537y/ch3.htm

http://www.slideshare.net/dinaprsn/42-10512668

http://labtect.geol.uoa.gr/pages/pdfs/Dynamic/3-Ch1.pdf

Αφου τα μελετήσετε Μαριάννα και Μυθηρα και εξακολουθείτε να έχετε απορίες, τα λέμε.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΠΝΙΩΝ
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2013, 22:11:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή κάποιος παραπάνω έγραψε για τον Τιτάνα Εγκέλαδο τον οποίον πίστευαν οι αρχαίες μάζες ότι έσειε την γη, ας θυμηθούμε και κάτι...


Το 550 π.Χ ο Αναξίμανδρος ο Μιλήσιος προέβλεψε στην Σπάρτη έναν σεισμό. Οι Σπαρτιάτες τον άκουσαν και κοιμήθηκαν έξω κι ο σεισμός πράγματι έγινε.

Δεν ξέρουμε ποια μέθοδο ακολούθησε ο Αναξίμανδρος, αλλά ο Φερεκύδης ο δάσκαλος του Πυθαγόρα προέβλεψε σεισμό παρατηρώντας δονήσεις στα νερά ενός πηγαδιού.

Και τώρα μια απλή αφελής ερώτηση. Θυμάστε εσείς ποτέ κάποιον από τους σύγχρονους Έλληνες σεισμολόγους να έχει προβλέψει έστω και έναν (1), ναι ΈΝΑΝ σεισμό;

Η μόνη τους χρησιμότητα είναι να μας λένε μετέπειτα το μέγεθος του (γίνεται πλέον αυτόματα από μηχανήματα και το βλέπουμε και online), να δίνουν οδηγίες για τα κτήρια (δουλειά μηχανικών) και να βγαίνουν στα κανάλια με υφάκι και τη δήλωση: "καθησυχαστικοί οι σεισμολόγοι για τους μετασεισμούς" (πράγμα που δεν ισχύει όπως π.χ πρόσφατα στη Φθιώτιδα)

Μη μιλήσουμε δε για την ακρίβεια πρόβλεψης τους, σε σχέση με αυτή του Αναξιμάνδρου γιατί τότε θα βάλουμε τα γέλια ή μάλλον τα κλάματα.

Edited by - ΚΑΠΝΙΩΝ on 19/10/2013 22:28:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2013, 22:29:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν είχα σπουδάσει φυσικός, κι εγώ σεισμολόγος θα επέλεγα να γίνω. Μιλάμε για πολύ χρήμα, ειδικά στην Ελλάδα, και a priori συμφωνημένο οτι οι σεισμοί δεν προβλέπονται.

Φοβερή επιστήμη δηλαδή. Η μόνη που δεν κάνει πρόβλεψη, αλλά και που εκ των υστέρων δεν γνωρίζει τι ήταν αυτό που συνέβη (βλέπε κύριος σεισμός ή όχι).

Για αυτό κάποιες φορές σκέφτομαι, πως ίσως και η αστρολογία τελικά, είναι παρεξηγημένη επιστήμη...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2013, 23:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και να σκεφθείς, ότι ο Αιθεροβάμον πιο πάνω, νόμιζε ότι του κάνω πλάκα!!!

Και ο ΚΑΠΝΙΩΝ και ο DSM, λένε τα πράγματα με το όνομά τους!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2013, 06:34:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν είχα σπουδάσει φυσικός, κι εγώ σεισμολόγος θα επέλεγα να γίνω. Μιλάμε για πολύ χρήμα, ειδικά στην Ελλάδα, και a priori συμφωνημένο οτι οι σεισμοί δεν προβλέπονται.

Φοβερή επιστήμη δηλαδή. Η μόνη που δεν κάνει πρόβλεψη, αλλά και που εκ των υστέρων δεν γνωρίζει τι ήταν αυτό που συνέβη (βλέπε κύριος σεισμός ή όχι).

Για αυτό κάποιες φορές σκέφτομαι, πως ίσως και η αστρολογία τελικά, είναι παρεξηγημένη επιστήμη...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


quote:

Και να σκεφθείς, ότι ο Αιθεροβάμον πιο πάνω, νόμιζε ότι του κάνω πλάκα!!!
Και ο ΚΑΠΝΙΩΝ και ο DSM, λένε τα πράγματα με το όνομά τους!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Να σας δω σαν μία άλλη Λίτσα Πατέρα και τι στον Κόσμο.

Εγώ δεν ξέρω πάντως οι παλιοί λέγαν δεν πρέπει να μετράς
τα αστέρια και όσοι το έκαναν έβγαζαν κάτι σαν φουσκάλα στο
χέρι δεν θυμάμαι πως το λένε, προς τον Βορά αυτό, για τους
άλλους απλά ήταν γρουσουζιά, κάτι θα ξέραν αυτοί, οπότε
προσέξτε!

Εδώ έχουμε την συνωμοσία των αστεριών!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2013, 07:35:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 28

......καλημερα σε ολους τους συνδιαιτημονες του θεματος...

<<καλο κυριακατικο πρωινο>>

...σας καλημεριζω με ενα τραγουδι που ανακινει την ενταφιασμενη και παγωμενη ΑΙΘΕΡΙΚΗ ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΗ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ ΒΙΩΜΑΤΙΚΟΥ ΜΑΣ ΑΡΧΕΙΟΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΨΥΧΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑΞΙΑΚΟ ΔΙΑΨΥΧΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ...

http://www.youtube.com/watch?v=2PRgmdNx0eY

..επειδη εξωκοιλε λιγο το θεμα ...κι εχω και γω την ευθυνη μου γιαυτο ....να ξαναθεσω τα φλεγοντα για την διερευνηση του Αιθερα θεματα ...


-υπαρχει πλανητικο ηλεκτρομαγνητικο πεδιο ? επιτελους ως ποτε το ηλεκτρικο ,μαγνητικο, βαρυτικο και βαρυτομαγνητικο του πεδιο θα διαχωριζονται...

-πως εκτιμωνται τα δεδομενα των γεωλογικων ,μετεωρολογικων και ωκεανολογικων εφαρμογων ... που σχετιζονται με ...

*μετρησεις ηλεκτρικων και μαγνητικων ιδιοτητων του φλοιου της θαλασσας και της ατμοσφαιρας

*πιεζοηλεκτρικων φαινομενων

*διαφορες ανιχνευτικες μεθοδους σεισμικων γεγονοτων ,κοιτασματων μεταλλευτικων κτλ ???

-και γιατι αυτα τα δεδομενα δεν μπορουν ενσωματωθουν και να αποτελεσουν τη βαση αναπτυξης μιας ενιαιας θεωριας του βιοηλεκτρομαγνητικου πεδιου( θεωρια του αιθερα ) της γηινης βιοσφαιρας μας ( γεωσφαιρας,υδατοσφαιρας,ατμοσφαιρας )


ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 20/10/2013 07:37:04

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 20/10/2013 08:04:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2013, 10:03:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

σχολιο 28

*διαφορες ανιχνευτικες μεθοδους σεισμικων γεγονοτων ,κοιτασματων μεταλλευτικων κτλ ???

-και γιατι αυτα τα δεδομενα δεν μπορουν ενσωματωθουν και να αποτελεσουν τη βαση αναπτυξης μιας ενιαιας θεωριας του βιοηλεκτρομαγνητικου πεδιου( θεωρια του αιθερα ) της γηινης βιοσφαιρας μας ( γεωσφαιρας,υδατοσφαιρας,ατμοσφαιρας )[/b]


ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 20/10/2013 07:37:04

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 20/10/2013 08:04:04


ΜΥΘΗΡΑ εδώ έχεις δίκαιο διάφορες εξορύξεις μετάλλων ιονίζουν την ατμόσφαιρα και γενικώς είναι ραδιενεργά και επιβλαβή για τον άνθρωπο.

Εκτός από αυτό επηρεάζουν και το μαγνητισμό έχω ακούσει.

Και θα θέσω κάποια ερωτήματα:

Το πρώτο είναι σε σχέση με τον μαγνητισμό τι είναι αυτό που δημιουργεί τοις λεγόμενες βαρυτικές ανωμαλίες τύπου "Bouguer"

Και το δεύτερο είναι η επιστήμη της ΓΕΩΔΑΙΣΙΑΣ που μελετάει εκτός από τις τεκτονικές πλάκες και του φυσικούς παραμέτρους που χαρακτηρίζουν την ατμόσφαιρα.

Για μένα έχει άμεση σχέση ως προς το ερώτημα που έθεσα ποιο πάνω γιατί δηλαδή όταν έχουμε συνήθως ιονισμένη ατμόσφαιρα επηρεάζει τις πλάκες και έχουμε σεισμούς και συνήθως οι περισσότεροι σεισμοί γίνονται τους ζεστούς μήνες και κάποιοι τον χειμώνα απλά δεν ξέρω αν θεωρούνται αφύσικα ζεστοί οι μήνες και τότε.

Άρα βλέπουμε και εδώ ότι υπάρχει μία επίδραση του Αιθέρα, οπότε το θέμα των σεισμών δεν ήταν άσχετο αλλά σχετικότατο για την απόδειξη ότι ο αιθέρας υπάρχει και είναι ενεργός.

Edited by - maria3 on 22/10/2013 10:06:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2013, 08:27:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και θέλω να ανοίξω και άλλο ένα θέμα για την ατμόσφαιρα και τους υδροστρόβιλους τι είναι αυτό τελικά που τους ευνοεί;

Υπήρχαν ανέκαθεν αλλά το φαινόμενο επιδεινώθηκε τα τελευταία χρόνια και φέτος.

Το φαινόμενο αυτό παρουσιάζεται συνήθως τους φθινοπωρινούς μήνες.

Λένε ότι οφείλεται στην κλιματική αλλαγή και οι συνθήκες που ευνοούν την ανάπτυξη του φαινομένου είναι τα ασυνήθιστα για την εποχή θερμά νερά, ο ψυχρός αέρας στην ατμόσφαιρα, ο ασθενής άνεμος και η αυξημένη υγρασία.

Όπως αναφέρουν τα στοιχεία του Διεθνούς Ινστιτούτου, 55 υδροστρόβιλοι έχουν κάνουν φέτος την εμφάνισή τους στις ελληνικές θάλασσες, την ώρα που το 2012 ο αριθμός έφθανε μόλις τους 25 και φανταστείτε δεν έχουμε μπει ακόμα στον Νοέμβριο.

Αυτό το φαινόμενο τα παραθέτω και αυτό ως προς τον Αιθέρα και την σχέση του με την Θάλασσα και το φαινόμενο του θερμοκηπίου.


Edited by - maria3 on 23/10/2013 08:33:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2013, 13:22:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και θέλω να ανοίξω και άλλο ένα θέμα για την ατμόσφαιρα και τους υδροστρόβιλους τι είναι αυτό τελικά που τους ευνοεί;

Υπήρχαν ανέκαθεν αλλά το φαινόμενο επιδεινώθηκε τα τελευταία χρόνια και φέτος.

Το φαινόμενο αυτό παρουσιάζεται συνήθως τους φθινοπωρινούς μήνες.

Λένε ότι οφείλεται στην κλιματική αλλαγή και οι συνθήκες που ευνοούν την ανάπτυξη του φαινομένου είναι τα ασυνήθιστα για την εποχή θερμά νερά, ο ψυχρός αέρας στην ατμόσφαιρα, ο ασθενής άνεμος και η αυξημένη υγρασία.

Όπως αναφέρουν τα στοιχεία του Διεθνούς Ινστιτούτου, 55 υδροστρόβιλοι έχουν κάνουν φέτος την εμφάνισή τους στις ελληνικές θάλασσες, την ώρα που το 2012 ο αριθμός έφθανε μόλις τους 25 και φανταστείτε δεν έχουμε μπει ακόμα στον Νοέμβριο.

Αυτό το φαινόμενο τα παραθέτω και αυτό ως προς τον Αιθέρα και την σχέση του με την Θάλασσα και το φαινόμενο του θερμοκηπίου.


Edited by - maria3 on 23/10/2013 08:33:01


σχολιο 29

περι διαχειρισης των αιθερικων πεδιων

..γενικα η διαχειριση των αιθερικων φυσικων μας πεδιων ειναι ενα μεγαλο ανοικτο θεμα ...πιστευω απο την αρχαιοτητα γινεται διαχειριση των πεδιων... στην εποχη μας εχει προστεθει απλα η διαχειριση που κανουν κι οι ανθρωποι πλεον ...
..αρα εκτος απο τα καθε λογης φυσικα αυθορμητα νομοτελεικα γεγονοτα που συμβαινουν στον αιθερα ..εχουμε και διαφορα στοχευμενα τεχνητα γεγονοτα απο την διαχειριση των φυσικων μας πεδιων ,,,

...επειδη ο αιθερας ειναι ενα ηλεκτρομαγνητικο συνθετο πεδιο ...γιαυτο η διαχειριση του μονο με αναλογα μεσα δηλαδη ηλεκτρομαγνητικες ακτινοβολιες -κυματα μπορει να γινει ...
πχ μια εστιασμενη ευθυγραμμισμενη δεσμη λεηζερ ορατου η αορατου φασματος η μια δεσμη ηλεκτρονιων ή πρωτονιων κτλ που ειναι ολες τους παρα την διαφορερικη φυση τους ειναι ηλεκτρομαγνητικα μεσα ..

,,,μια τετοια δεσμη λοιπον αν εστιαστει καταλληλα ..

-σε μια περιοχη της ατμοσφαιρας προκαλει πυκνωση φορτιου η υψηλα βαρομετρικα αλλα ολα τα συνδεδεμενα με την νεφωση και τους ανεμους φαινομενα ...
-στο στερεο φλοιο προκαλει διεγερση ρηγματων η κατακρημνιση σπηλαιων , η ανυφωση μαγματικου υλικου αρα σεισμικα γεγονοτα, ηφαιστειακες εκρηξεις κτλ ...

-στην θαλασσα προκαλει κυματισμο ,φουσκοθαλλασια και τσουναμια ...

...χμμ αν τωρα αυτη η δεσμη δεν ειναι ευθυγραμμη αλλα αρχισει με καποιον μηχανισμο να συστρεφεται δημιουργωντας μυτη και κωνοειδη επιφανεια στρεψης τοτε χμ ναι εχουμε ανεμοστροβιλους , τυφωνες , κυκλωνες .....

...τοσο απλα ...

..τα εργαλεια της διαχειρισης υπαρχουν απο την αρχιαοτητα απλα τωρα εχει μπει στο παιχνιδι κι η ανθρωπινη τεχνολογια ...το θεμα ειναι σε τινος τα χερια βρισκονται και με τι προθεση τα χρησιμοποιει...

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΔΟΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΣΤΕΦΑΝΩΘΗΚΑΝ ΝΕΦΕΛΟΘΕΩΡΙΕΣ ΟΠΩΣ Η ΚΒΑΝΤΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΚΙ Η ΣΧΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΑΝ ΤΙΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΑ ΦΥΣΙΚΑ ΜΑΣ ΠΕΔΙΑ .. ΕΝΩ ΟΙ ΑΠΟΡΡΗΤΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΥΠΑΡΚΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΙΘΕΡΑΣ.. Ο ΕΚΤΟΠΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΘΕΡΑ ΣΤΟΧΕΥΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ,, ΣΤΟ ΝΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙ Η ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΩΝ ΔΙΑΤΑΡΑΚΤΙΚΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΜΙΑ ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΩΝ ΑΙΘΕΡΙΚΩΝ ΜΑΣ ΠΕΔΙΩΝ ...ΕΤΣΙ ΔΟΘΗΚΕ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΜΑΣΗΣΟΥΝ ΤΟ ΤΥΡΑΚΙ ΤΗΣ ΚΒΑΝΤΟΜΗΧΑΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΧΕΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΝΑ ΕΜΠΛΑΚΟΥΝΣΕ ΝΟΗΤΙΚΟΥΣ ΑΚΑΡΠΟΥΣ ΚΙ ΑΔΙΕΞΟΔΟΥΣ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΥΣ ΜΑΚΡΑΝ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ...

Ο ΠΑΛΑΙΟΣ ΚΑΙ ΝΕΟΣ ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΝΑΟΣ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΑΝ ΚΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ !!!!!!ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΔΡΑΙΩΣΗ ΤΟΥ ΔΙΑΤΑΡΑΚΤΙΚΟΥ ΕΚΒΙΑΣΤΙΚΟΥ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΨΗΦΙΑΚΟΥ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ...ο οποιος θεωρειται αποαγορευεμενος γενικα μεσα στο Γαλαξια .. εξαιτιας της διαταρακτικης του φυσης ...

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 24/10/2013 13:25:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2013, 15:52:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 30


..οπως και να το πουμε μιλαμε για ενα συνθετο πεδιο ηλεκτρομαγνητικο που εχει το χαρακτηριστικο της οργανωμενης ευτακτης υλοενεργειας ,,,γιατι υπαρχει και ηλεκτρομαγνητικο πεδιο που εχει μονο αταξια μεσα του ...

...αρα ως βιοηλεκτρoμαγνητικο οριζουμε το η/μ πεδιο που εχει ιχνη μεσα του ταξης και οργανωμενης συλλογικης κινησης της υλης ...
αρα

ΒΙΟΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ -ΠΕΔΙΟ-ΚΥΜΑ

( ΒΙΟΗΛΕΜΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ )

=

ΑΙΘΕΡΑΣ ΑΙΘΕΡΙΚΟ ΠΕΔIΟ -ΚΥΜΑ =
ΟΡΓΟΝ ΟΡΓΟΝΙΚΟ ΠΕΔΙΟ -ΚΥΜΑ =
ΑΣΤΡΟΝ ΑΣΤΡΙΚΟ ΠΕΔΙΟ -ΚΥΜΑ =
ΠΝΕΥΜΑ-ΠΝΟΗ-NOYΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ-ΝΟΗΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ -ΚΥΜΑ =
ΨΥΧΗ ΨΥΧΙΚΟ ΠΕΔΙΟ -ΚΥΜΑ =
ΠΡΑΝΑ ΠΡΑΝΙΚΟ ΠΕΔΙΟ -ΚΥΜΑ =
ΑΥΡΑ ΑΥΡΙΚΟ ΠΕΔΙΟ -ΚΥΜΑ =
ΤΣΙ =
ΚΑ =
ΖΕΝ =
ΦΩΣ =
ΖΩΗ =
ΒΙΟ =
κτλ κτλ

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 26/10/2013 15:55:02

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 26/10/2013 15:56:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2013, 10:13:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 31


Ο ΑΙΘΕΡΑΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ""ΑΡΡΩΣΤΟΣ"" ΔΙΑΤΑΡΑΓΜΕΝΟΣ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ .. ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΘΕΩΡΗΣΟΥΜΕ ΩΣ ΕΝΑ ΣΩΜΑ ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΠΟΥ ΠΑΣΧΕΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΟ 4 ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗΣ...

- ΤΟ ΠΑΓΩΜΑ-ΑΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗ Η ΑΝΑΦΛΕΞΗ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΗ ΥΠΕΡΔΙΕΓΕΡΣΗ
- ΤΗ ΤΕΘΛΑΣΗ
- ΤΗ ΠΟΙΟΤΙΚΗ ΜΕΤΑΛΛΑΞΗ
- ΤΗ ΣΤΡΕΒΛΩΣΗ ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΤΩΝ ΒΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ

θα εξηγησουμε παραπερα τι ειναι η καθεμια απο αυτες τις διαταραχες ..

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 28/10/2013 10:14:19

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 28/10/2013 10:28:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy