ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Γήινοι και Εξωγήινοι
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 41
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 14:00:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν νομίζω να είναι "γκρίζος", χωρίς βεβαιότητα, ασφαλώς, διότι αυτοί δεν ξεπερνούν το ένα με ένα και είκοσι μέτρα, αν δεν κάνω λάθος.

Το Θολό (blur) με κάνει να σκέφτομαι την περίπτωση διαφορετικών κραδασμών ή προσπάθειας ελέγχου συχνότητας, έτσι ώστε να είναι ορατός στο ανθρώπινο μάτι.

Απ' την άλλη ίσως είναι γήινο βιορομπότ, απ' αυτά που οι Αμερικανοί θα χρησιμοποιήσουν για να "πείσουν" την ανθρωπότητα ότι έχουμε εισβολή από εξωγήινους, όταν πάρουν εντολή από τους εξουσιαστές και να την τρομοκρατήσουν.

Ίσως ο εδώ διάλογος μας οδηγήσει σε κάποιο συμπέρασμα...
..


και πως εξηγείς το ότι παρόμοιες εμπειρίες είχαν και άνθρωποι και πριν 200 χρόνια - χωρίς αμερικάνους και εξουσιαστές να ανακατεύονται; ή πριν 60 χρόνια που δεν υπήρχε 'τεχνολογία βιορομπότ';

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 14:22:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panpam

quote:

και πως εξηγείς το ότι παρόμοιες εμπειρίες είχαν και άνθρωποι και πριν 200 χρόνια - χωρίς αμερικάνους και εξουσιαστές να ανακατεύονται; ή πριν 60 χρόνια που δεν υπήρχε 'τεχνολογία βιορομπότ';

Έχεις ασχοληθεί ποτέ με το συγκεκριμένο αντικείμενο?

Υ.Γ. Σε ρωτάω σοβαρά, χωρίς διάθεση πικαρίσματος. Μπέσα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 14:36:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

panpam

quote:

και πως εξηγείς το ότι παρόμοιες εμπειρίες είχαν και άνθρωποι και πριν 200 χρόνια - χωρίς αμερικάνους και εξουσιαστές να ανακατεύονται; ή πριν 60 χρόνια που δεν υπήρχε 'τεχνολογία βιορομπότ';

Έχεις ασχοληθεί ποτέ με το συγκεκριμένο αντικείμενο?

Υ.Γ. Σε ρωτάω σοβαρά, χωρίς διάθεση πικαρίσματος. Μπέσα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Ναι - θα μιλούσα αν δεν;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 14:41:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panpam

Αφού λοιπόν είναι έτσι, δεν αισθάνεσαι πως το ερώτημά σου είναι κάπως αφελώς διατυπωμένο?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 14:46:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

panpam

Αφού λοιπόν είναι έτσι, δεν αισθάνεσαι πως το ερώτημά σου είναι κάπως αφελώς διατυπωμένο?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Αισθάνομαι ότι δεν υπάρχει διάθεση για ΄το δούμε απ'όλες τις πλευρές. Αν σου φαίνεται απλό δεν με πειράζει, η απλή διατύπωση είναι και σαφής. Η διατύπωση ενοχλεί; Ή το περιεχόμενο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 14:52:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panpam

Κάθε άλλο. Ακριβώς εκεί νομίζω πως εδράζεται το θέμα. Στην πολύπλευρη οπτική από την οποία πρέπει να το δει κανείς, συλλογιζόμενος τις πιθανές εμφανίσεις τους ανά τις εποχές.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 14:52:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sol-Mix

Η καμπούρα είναι πιο εμφανής στο πρώτο βίντεο.

http://www.youtube.com/watch?v=l5qWxxigdaI

Ξέρω πολυ καλά τι είδες και σε διαβεβαιώ, ότι δεν κάνεις κανένα λάθος στην περιγραφή σου.
Ακόμη και τον φόβο του όντος, τον περιγράφεις σωστά.

Οι Γκρίζοι, είναι "κατασκευασμένοι" εδω στην Γη, με διάφορες επιμειξίες DNA, κυρίως δίποδων ζώων και εξωγήϊνου DNA, χαμηλής νοημοσύνης, απόλυτα εξαρτημένα απο τους "αφέντες' τους.Χρησιμοποιούνται σαν σκλάβοι, αγγελιαφόροι, παρατηρητές και είναι εντελώς ακίνδυνοι.
Τρέπονται σε φυγή με την παραμικρή απειλή και ο κυριότερος εχθρός τους είναι τα σκυλιά.

Το μόνο "ανησυχητικό" θα έλεγα σημείο είναι, πώς όπου εμφανίζονται, σίγουρα σε κοντινή απόσταση βρίσκεται κάποιο "αφεντικό" τους, ή κάποιο σκάφος υποστήριξης και συγκομιδής του πτώματος, αν υπάρξει απώλεια Γκρίζου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 14:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

panpam

Κάθε άλλο. Ακριβώς εκεί νομίζω πως εδράζεται το θέμα. Στην πολύπλευρη οπτική από την οποία πρέπει να το δει κανείς, συλλογιζόμενος τις πιθανές εμφανίσεις τους ανά τις εποχές.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Νομίζω ότι - υπό το φως του προβληματισμού που ανέφερα - κάθε σύνδεση με αμερικάνους και εξουσιαστές "εξασθενεί" - χωρίς αυτό να ακυρώνει το πρόβλήμα των εμπειριών καθ'αυτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 15:05:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panpam

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Μην περιορίζεις τη σκέψη σου σε αυτούς καθεαυτούς του Αμερικανούς. Δες τους απλώς ως την επικρατούσα ελίτ της εποχής μας.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 15:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM, είμαι περίεργος να δώ, στα πόσα πόστ, θα παρατήσεις την προσπάθεια συνενόησης!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 15:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε.

Δεν κάνω κάποια ιδιαίτερη προσπάθεια. Άσε που πολύ σύντομα μπορεί και να μας βοηθήσουν οι ίδιοι οι αστρονόμοι του αστεροσκοπείου του Βατικανού.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 15:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

panpam

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Μην περιορίζεις τη σκέψη σου σε αυτούς καθεαυτούς του Αμερικανούς. Δες τους απλώς ως την επικρατούσα ελίτ της εποχής μας.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Ok λες ότι τα ίδια "πλάσματα" παίζουν τον παιχνίδι των ανα εποχή 'εξουσιαστών' (ή θα έλεγα οι εξουσιαστές είναι τα υποχείριά τους). Πιθανό. Οπότε; Τι κάνουμε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 15:24:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panpam

quote:
Ok λες ότι τα ίδια "πλάσματα" παίζουν τον παιχνίδι των ανα εποχή 'εξουσιαστών' (ή θα έλεγα οι εξουσιαστές είναι τα υποχείριά τους). Πιθανό. Οπότε; Τι κάνουμε;

Δεν λέω τίποτα τέτοιο. Απλώς παρουσιάζω μια οπτική επί του θέματος.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 15:27:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Άσε που πολύ σύντομα μπορεί και να μας βοηθήσουν οι ίδιοι οι αστρονόμοι του αστεροσκοπείου του Βατικανού.

Σαφώς ναι.
Ασε που το Βατικανό, την έκανε ήδη την λαμογιά στο πατριαρχείο.
Πρόλαβε ο Πάπας και είπε, πώς οι εξωγήϊνοι, είναι κι αυτοί παιδιά του ίδίου θεού, άρα και χριστιανοί.Επομένως το Βατικανό θα "προσυλητήσει" την μερίδα του λέοντος!!

Προχθές έμαθα απο κλειστό κύκλο ειδικών, ότι οι αστρονόμοι του Βατικανού, έχουν έτοιμη ανακοίνωση, με αποδεικτικά στοιχεία, της ύπαρξης ξένων σκαφών στο σύστημά μας.
Για να μην "μπλεχθεί" καμία κυβέρνηση στην ανακοίνωση και ώς εκ τούτου, θεωρηθεί ότι έχει ήδη επαφές με ξένους, αναλαμβάνει το Βατικανό, ως θρησκευτική οργάνωση.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 15:33:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

panpam

quote:
Ok λες ότι τα ίδια "πλάσματα" παίζουν τον παιχνίδι των ανα εποχή 'εξουσιαστών' (ή θα έλεγα οι εξουσιαστές είναι τα υποχείριά τους). Πιθανό. Οπότε; Τι κάνουμε;

Δεν λέω τίποτα τέτοιο. Απλώς παρουσιάζω μια οπτική επί του θέματος.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Είναι έγκυρη ως εικασία αλλά αδιέξοδη (νομίζω) πρακτικά. Γιατί όποιο/ότι και να είναι κάνουν τη δουλειά τους. Τη δική μας δουλειά να κοιτάξουμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 15:35:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είναι έγκυρη ως εικασία αλλά αδιέξοδη (νομίζω) πρακτικά. Γιατί όποιο/ότι και να είναι κάνουν τη δουλειά τους. Τη δική μας δουλειά να κοιτάξουμε.

DSM, είσαι ακόμη μέσα στα...ρούχα σου?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 15:40:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panpam

quote:
Είναι έγκυρη ως εικασία αλλά αδιέξοδη (νομίζω) πρακτικά. Γιατί όποιο/ότι και να είναι κάνουν τη δουλειά τους. Τη δική μας δουλειά να κοιτάξουμε.

Κατά τη γνώμη μου, αυτή ακριβώς είναι η πιό λανθασμένη στάση την οποία θα μπορούσαμε να υιοθετήσουμε. Να κάνουμε δηλαδή, πως δεν τρέχει τίποτα, και να εξακολουθήσουμε να μαλακιζόμαστε, ωσάν να είμαστε οι μοναδικοί και εκλεκτοί.
Αν όλα αυτά έχουν μια πραγματικότητα από πίσω τους, είναι προφανές πως θα πρέπει να μάθουμε να λειτουργούμε με σοβαρά διαφορετικούς τρόπους. Κι αυτό, γιατί θα πρέπει να ορίσουμε εκ νέου τη θέση μας και τη συμμετοχή μας στο καινοφανές γίγνεσθαι.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 15:48:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

panpam

quote:
Είναι έγκυρη ως εικασία αλλά αδιέξοδη (νομίζω) πρακτικά. Γιατί όποιο/ότι και να είναι κάνουν τη δουλειά τους. Τη δική μας δουλειά να κοιτάξουμε.

Κατά τη γνώμη μου, αυτή ακριβώς είναι η πιό λανθασμένη στάση την οποία θα μπορούσαμε να υιοθετήσουμε. Να κάνουμε δηλαδή, πως δεν τρέχει τίποτα, και να εξακολουθήσουμε να μαλακιζόμαστε, ωσάν να είμαστε οι μοναδικοί και εκλεκτοί.
Αν όλα αυτά έχουν μια πραγματικότητα από πίσω τους, είναι προφανές πως θα πρέπει να μάθουμε να λειτουργούμε με σοβαρά διαφορετικούς τρόπους. Κι αυτό, γιατί θα πρέπει να ορίσουμε εκ νέου τη θέση μας και τη συμμετοχή μας στο καινοφανές γίγνεσθαι.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα - το Τη δική μας δουλειά να κοιτάξουμε - είναι το τι κάνουμε εμείς για το θέμα - πρακτικά κι όχι το "κάνουμε δηλαδή, πως δεν τρέχει τίποτα, και να εξακολουθήσουμε να μαλακιζόμαστε, ωσάν να είμαστε οι μοναδικοί και εκλεκτοί" που πας να βάλεις στο στόμα μου - το "κάνουμε δηλαδή, πως δεν τρέχει τίποτα, και να εξακολουθήσουμε να μαλακιζόμαστε" το βλέπω όταν δεν υπάρχει πρακτική δράση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 15:57:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sol-Mix
quote:

Εξωγήινοι Β’

Δεν μπορώ να καταλάβω, με τίποτα, την μη επέμβαση, τουλάχιστον στους δύο τελευταίους παγκοσμίους πολέμους και την μη επέμβαση στην χρήση πυρηνικών όπλων πάνω στον Άνθρωπο, πάνω στον πλανήτη μας και εναντίων της φυλής μας.

Αυτός είναι και βασικός λόγος που τους στιγματίζω, αν υπάρχουν, σε SUPER UFO, αλλά ας πάμε τώρα και στους Γήινους, δεν τελείωσα με τους Εξωγήινους, θα επανέλθω.


Για να μήν δημιουργώ εντυπώσεις, η πρώτη μου απάντηση είναι «δεν ξέρω» σε όλα τα θέματα που τέθηκαν στο παρόν θέμα.
Θα δώσω όμως μια-δυο πιθανές απαντήσεις-παραδείγματα σχετικές με τη λογική της μή επέμβασης.

1. Εδώ και χρόνια, μπορεί και περισσότερο, μαίνονται διάφοροι πόλεμοι κάτω από το έδαφος της γης και τους διεξάγουν... μυρμήγκια. Επεμβαίνουν οι άνθρωποι στους πολέμους των μυρμηγκιών; Όχι. Μέχρι πρότινος αγνοούσαν την ύπαρξη πολέμων, τώρα την γνωρίζουν λίγοι, αλλά ακόμη και αν γίνει παγκόσμια γνωστή, το πιθανότερο είναι ότι οι άνθρωποι δεν θα ασχοληθούν γιατί νομίζουν ότι δεν τους ενδιαφέρει.
Υπόψιν ότι η επικράτηση του ενός ή του άλλου είδους ανά περιοχή σημαίνει σημαντικές μεταβολές στο οικοσύστημα.

2. Μεγάλο μέρος του νεαρού πληθυσμού παίζει διαδικτυακά παιχνίδια. Όπου διεξάγονται «μάχες», «σκοτώνονται» πληθυσμοί, «αναπτύσσονται» άλλοι. Αν ένα από τα εικονικά υποκείμενα που «συμμετέχουν» σε αυτές τις «μάχες» αποκτήσει (με κάποιο τρόπο) αυτοσυνείδηση, θα αναρωτιέται το ίδιο για τον κόσμο όπου «ζει».

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 15:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panpam

Συμφωνούμε εδώ. Σε πρώτη δόση λοιπόν (πάντα κατά τη γνώμη μου), θα πρέπει να εντοπίσουμε την ακριβή θέση μας σε ένα τέτοιο καινοφανές γίγνεσθαι. Να ορίσουμε δηλαδή, τον τρόπο με τον οποίο μπορούμε να προσφέρουμε, αλλά και να ευεργετηθούμε.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 16:03:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

panpam

Συμφωνούμε εδώ. Σε πρώτη δόση λοιπόν (πάντα κατά τη γνώμη μου), θα πρέπει να εντοπίσουμε την ακριβή θέση μας σε ένα τέτοιο καινοφανές γίγνεσθαι. Να ορίσουμε δηλαδή, τον τρόπο με τον οποίο μπορούμε να προσφέρουμε, αλλά και να ευεργετηθούμε.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Έχω κάτι πρακτικότερο στο νου, πχ 'αναπαραγωγή' της εμπειρίας, μελέτη των εμπειριών ώστε να βρεθούν κοινά και μη στοιχεία γιατί η τοποθέτηση που λες δεν μπορεί να γίνει χωρίς κάποια βεβαιότητα για προέλευση και προθέσεις και αυτά δεν γίνονται διακριτά σε τυχαίες επαφές, απρόσμενες κτλ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 16:07:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
quote:

Σκέφθηκες την περίπτωση, να έχεις "στοχοποιηθεί"?

Κάποια απο τις "εξωτικές" ιδέες σου, να είναι πολύ κοντά στην αλήθεια, κάτι το οποίο θα είναι "απαγορευμένο" απο την καθεστηκυϊα τάξη?


Εμένα μου φάνηκε άλλου είδους «στοχοποίηση», με μάλλον θετική έννοια. Όταν βλέπεις άνθρωπο να γράφει:

quote:

Συνδιαλέγεσαι με έναν άνθρωπο που εδώ και 22 χρόνια προσπαθεί να μην κάνει κακό σε κανένα πλάσμα πάνω στον πλανήτη, τις μύγες, τα κουνούπια, τις κατσαρίδες κλπ. προσπαθώ να τις βγάλω έξω από τον τόπο κατοικίας μου, να τους δείξω την έξοδο, και να κλείσω την αντιπαράθεση μαζί τους, χωρίς να τους κάνω οποιοδήποτε κακό.

καταλαβαίνεις ότι πρόκειται για κάποιον διαφορετικό με όμορφες (ασχέτως να είναι εφαρμόσιμες ή όχι) ιδέες.

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 16:16:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panpam

quote:
Έχω κάτι πρακτικότερο στο νου, πχ 'αναπαραγωγή' της εμπειρίας, μελέτη των εμπειριών ώστε να βρεθούν κοινά και μη στοιχεία γιατί η τοποθέτηση που λες δεν μπορεί να γίνει χωρίς κάποια βεβαιότητα για προέλευση και προθέσεις και αυτά δεν γίνονται διακριτά σε τυχαίες επαφές, απρόσμενες κτλ

Θεωρώ πως αυτού του είδους οι πρωτοβουλίες, δεν μπορεί να είναι στο δικό μας γήπεδο, αλλά μάλλον στο δικό τους. Φαντάζομαι πως η αιτίασή μου είναι προφανής.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 16:24:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

panpam

quote:
Έχω κάτι πρακτικότερο στο νου, πχ 'αναπαραγωγή' της εμπειρίας, μελέτη των εμπειριών ώστε να βρεθούν κοινά και μη στοιχεία γιατί η τοποθέτηση που λες δεν μπορεί να γίνει χωρίς κάποια βεβαιότητα για προέλευση και προθέσεις και αυτά δεν γίνονται διακριτά σε τυχαίες επαφές, απρόσμενες κτλ

Θεωρώ πως αυτού του είδους οι πρωτοβουλίες, δεν μπορεί να είναι στο δικό μας γήπεδο, αλλά μάλλον στο δικό τους. Φαντάζομαι πως η αιτίασή μου είναι προφανής.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Τώρα αυτό μοιάζει μοιρολατρικό και κάπως σχετικό με το "κάνουμε δηλαδή, πως δεν τρέχει τίποτα, και να εξακολουθήσουμε να μαλακιζόμαστε, ωσάν να είμαστε οι μοναδικοί και εκλεκτοί" που φάνηκε να σε ανησυχεί...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 16:26:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Λάθος, τώρα που ξανακοιτώ την φωτογραφία των ARCTURIANS, δεν μοιάζει με αυτόν που σου είπα προηγουμένως, αυτός που είδα δεν είχε μαλλιά, και τα χέρια του ήταν ποιο χοντρά, από αυτόν στην φωτογραφία, ήταν πολύ κοντά στις φωτογραφίες που δημοσίευσα και σε αυτόν στον video από την Κίνα, με την διαφορά ότι περπατούσε κανονικά και όχι όπως αυτός στο video της Κίνας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 16:30:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

To video στο http://www.youtube.com/watch?v=l5qWxxigdaI παρουσιάζει κάποιον κοντό με τεράστια μάτια, αυτός που είδα είχε τα ίδια μάτια, με των ARCTURIANS και ήταν κοντά αν όχι πάνω από 2.20 μέτρα ύψος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 16:43:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Επίσης στο video με το «γκρίζο» βλέπω κάποιον να περπατάει σαν μισόκλειστος σουγιάς, αυτός που είδα, περπάταγε σαν κρεμανταλάς, σαν τον Φασούλα δηλαδή, όπως περπατούν κάποιοι πολύ ψηλοί άνθρωποι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 16:56:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panpam

quote:
Τώρα αυτό μοιάζει μοιρολατρικό και κάπως σχετικό με το "κάνουμε δηλαδή, πως δεν τρέχει τίποτα, και να εξακολουθήσουμε να μαλακιζόμαστε, ωσάν να είμαστε οι μοναδικοί και εκλεκτοί" που φάνηκε να σε ανησυχεί...

Θα ήθελα σε παρακαλώ, κι αν δεν σου είναι ιδιαιτέρως δύσκολο δηλαδή, να διαβάζεις λίγο προσεκτικότερα αυτά που γράφω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 17:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

panpam

quote:
Τώρα αυτό μοιάζει μοιρολατρικό και κάπως σχετικό με το "κάνουμε δηλαδή, πως δεν τρέχει τίποτα, και να εξακολουθήσουμε να μαλακιζόμαστε, ωσάν να είμαστε οι μοναδικοί και εκλεκτοί" που φάνηκε να σε ανησυχεί...

Θα ήθελα σε παρακαλώ, κι αν δεν σου είναι ιδιαιτέρως δύσκολο δηλαδή, να διαβάζεις λίγο προσεκτικότερα αυτά που γράφω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Αυτό το είπα πρώτος εγώ! Δε βλέπω γιατί έχεις τόσο εριστική διάθεση. Και μην πεις δεν έχει γιατί χωρίς να σου έχω πει τίποτε μπήκες με αναίτιο τρόπο
quote:

panpam

quote:
panpam
quote:

[quote]Sol-Mix
....Αφού λοιπόν απερρίφθη το ότι δεν υπάρχουν, ας δούμε τι συμβαίνει εφ’ όσον δεχτήκαμε το ότι υπάρχουν Εξωγήινοι....


Δεν βρίσκω ότι 'απερρίθφει' το ότι δεν υπάρχουν. Δεν ξέρουμε, θα πει δεν ξέρουμε - ζήτημα ανοιχτό!

Έχω πει δεκάδες φορές, πως δεν μπλέκομαι σε θρησκευτικά ζητήματα, ούτε στην πίστη του κάθε μέλους στο forum.
Ωστόσο, εδώ δεν μπορώ παρά να παρατηρήσω:

Δέχεσαι πως κάποιος υπήρξε θεάνθρωπος, τρισυπόστατος, ενσαρκωμένος λόγος.
Δέχεσαι πως πέθανε και αναστήθηκε, αφού μάλιστα είχε την δύναμη να πράξει το ίδιο και για άλλους.
Δέχεσαι πως η θυσία του ιδίου, απάλλαξε τον άνθρωπο από ένα αμάρτημα ενός κατά πάσα πιθανότητα μυθικού προσώπου.
Δέχεσαι πως κατόπιν αναλήφθηκε στους ουρανούς, και μάλιστα ενώπιον μαρτύρων.
Δέχεσαι πως με τρία ψάρια και πέντε καρβέλια ψωμί, τάισε μερικές χιλιάδες ανθρώπους.

Σε όλα αυτά, καλά κάνεις, κι εγώ κανένα πρόβλημα δεν έχω. Μπέσα.
Ωστόσο, έχεις αμφιβολίες σχετικά με την ύπαρξη εξωγήινων, που μπορεί να μας έχουν επισκεφθεί, ή και να μας επισκέπτονται ακόμα.
Ήμαρτον...


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.



Αν η διαφωνία σου με την άποψη κάποιου στα θρησκευτικά σε κάνει επιθετικό σε άλλα θέματα, έχει το λεξικό λέξη: μισαλοδοξία -


Edited by - panpam on 08/10/2013 17:06:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 17:23:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panpam

quote:
Αυτό το είπα πρώτος εγώ! Δε βλέπω γιατί έχεις τόσο εριστική διάθεση. Και μην πεις δεν έχει γιατί χωρίς να σου έχω πει τίποτε μπήκες με αναίτιο τρόπο

Καλώ οποιονδήποτε από τους συμμετέχοντες, να μου υποδείξει τα σημεία στα οποία είμαι εριστικός στις τοποθετήσεις μου στο παρόν topic. Επίσης, στα ίδια πλαίσια, ζητώ να μου υποδειχθεί το αναίτιον της παρέμβασής μου, αλλά και να μου εξηγήσει τί θα πει αναίτιος τρόπος συμμετοχής σε μια ανοικτή συζήτηση.

quote:
Αν η διαφωνία σου με την άποψη κάποιου στα θρησκευτικά σε κάνει επιθετικό σε άλλα θέματα, έχει το λεξικό λέξη: μισαλοδοξία

Πόθεν προκύπτει η επιθετική διαφωνία μου σε σχέση με τα θρησκευτικά πιστεύω του οποιουδήποτε?

Υ.Γ.1. Προφανώς αδυνατείς να κατανοήσεις τα γραφόμενα, και κατ'επέκταση τη σκέψη μου. Αυτό δεν είναι κακό. Δεν καταλαβαίνω όμως τον λόγο για τον οποίο μου επιτίθεσαι. Τη στιγμή μάλιστα, που οι τοποθετήσεις μου είναι σύντομες, περιεκτικές και σαφείς.

Υ.Γ.2. Μισαλλοδοξία είναι ο φθόνος της δόξας του άλλου. Τί σε κάνει να νομίζεις πως σε φθονώ, κι ακόμα περισσότερο, τί σε κάνει να πιστεύεις πως φέρεις κάποιου τύπου δόξα?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 41 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1870117
Maintained by Digital Alchemy