ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 To «τουπέ» του Γνώστη και του Φιλοσόφου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2014, 21:59:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα όμως να θέσω και εγώ κάποια απορία μου ως προς το θέμα.

Εγώ έθιξα περισσότερο το τουπέ του φιλοσόφου και όχι του γνώστη.

Γιατί πραγματικά, δεν ξέρω την έννοια του γνώστη.

Γεια παράδειγμα θα μου πείτε γνώστης είναι ο γνώστης σε αυτόν, αλλά ποιος του το λέει εκτός από τον εαυτό του είναι και αυτό μία παραδοχή;

Μετά πως παίρνουμε τον όρο γνώση;

Η γνώση είναι;

1.Διαβάζω βιβλία και μαθαίνω, μορφώνομαι όσο μπορώ;
2.Ξεστραβώνομαι και παρατηρώ;
3.Είμαι προγραμματισμένος να μην είμαι ο ανεγκέφαλος του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ στην κοινωνία;
4.Διχάζομαι με την πολιτεία και αισθάνομαι ότι δεν θα βγω ποτέ από το σπήλαιο;
5.Συμμορφώνομαι και προσαρμόζομαι, με τους νόμους και το σωστό ακόμα και αν δεν είναι;
6.Είμαι ενάρετος και καλός οικογενειάρχης, κατ επιλογήν (επιλέγω δηλαδή να είμαι καλός άνθρωπος);

7. ....κτλ. Πολλά που ξεχνάω ίσως αυτήν την στιγμή.

Θα μου πείτε όλα αυτά λιθαράκια είναι, αλλά ποιος από όλους τα κάνει όλα αυτά;

Αν αναλογιστούμε το πόσοι συντέλεσαν, ή δημιούργησαν μία εφεύρεση κάτι για την γη, σε όλη την Ιστορία της ανθρωπότητας και τους θεωρούμε γνώστες, πρωτοπόρους κτλ. γεμίζουν το ΟΑΚΑ;

Μιλάμε για παιδεία, έχουμε εφευρέτες ή ερευνητές, για παράδειγμα που δεν φύγανε από την Ελλάδα και αναγνωρίστηκαν στο εξωτερικό;

Οπότε ο καθένας βλέπει με τα δικά του κριτήριά και τι δική του οπτική ματιά.

Ποιον ευνοούμαι όταν λέμε γνώστη, γιατί ο καθένας ψάχνει με τα δικά του θέματα την γνώση και είναι ο καθένας μας πως την εισπράττει και την αντιλαμβάνεται, ως προς την παραδοχή του αν υπάρχει;

Το ξέρω είναι δύσκολο το θέμα αλλά έχει να κάνει και με το θέμα της τυραννίας των μεγάλων αριθμών.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2014, 22:59:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Maria3,

Υπέροχα.
Για πρώτη φορά δεν έχω αλλά,στα σχόλιά σου.

Θα μου επιτρέψεις μονάχα να σου προτείνω ένα κλειδί απάντησης σε μια σου ερώτηση.

Βρίσκεται στην σύνθεση των:

1.

quote:
είναι ο γνώστης σε αυτόν, αλλά ποιος του το λέει εκτός από τον εαυτό του

2.

quote:
έχει να κάνει και με το θέμα της τυραννίας των μεγάλων αριθμών

3. "Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου."

4. Η καλιέργεια και η αντίληψη είναι εγκυκλοπαιδικής υφής,η γνώση όμως, εξειδικευμένης.

Τα σέβη μου κυρία μου.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2014, 00:34:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Ζητω συγνωμη για την απουσια αλλα δεν μπορουσα να κανω διαφορετικα!!!

Βρε συ Νικομαχε και βρε σεις που συμφωνειτε με την καταδρομικη του τακτικη !!!!


Τα δικα μου δεδομενα που εδωσα, ως προς την ενσταση μου στα περι καταδρομης νομιζω οτι ηταν σαφη !!!

Σε γενικες γραμμες λεω ,..''ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΡΩΝΟΥΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝ ΜΑΣ''

Και μαλιστα εδωσα και καποια αντιπροσωπευτικα στοιχεια ,και εδωσα και εναν πιθανο τερροπο λειτουργιας της καταστασεως!!!!


Και ουσιαστικα οταν πασχιζουμε για κατι παρομοιο ειμαστε οι πρωτοι που ωφελουμαστε !!!


Ο Νικομαχος μου λεει


quote:
6. θα αγνοήσεις τον κίνδυνο, η μαλακία του να παρασύρει και άλλους και να αρχίσει μια παραπληροφόρηση, εις βάρος της εξέλοξης?

Δηλαδη για χαρη ποιας εξελιξης , ........ωραια εννοια ,και ωραια δικαιολογια ... για να κανουμε τους αλλους να αισθανονται ασχημα !!!!

Εξελιξη !!!!!!!

Γινονται τοσα τριγυρω στον κοσμο μας, και εμας μας μας πειραξε η λανθασμενη αποψη ,που εκφραστηκε σε ενα καφε

Καμμια γνωση δεν ανηκει στην θεωρια ....σε αυτο που εχουμε ακουσει ....ολα μπορουν να καταριφθουν !!!!!

Η γνωση ανηκει στην αναρωτηση και στην πευδευση !!!


Μονο ετσι αποκταται !!!!

Edited by - xristosxatz on 26/02/2014 00:39:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2014, 00:55:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xristosxatz


Σε ρώτησα χθές, αν ζηλεύεις την "δόξα" του panpam.

Θα μπορούσες να μου πείς απλά ένα ΝΑΙ.

Δεν χρειαζόταν τόση "ανάλυση" βρε αδελφέ!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2014, 00:55:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο την αλλη θεωρω οτι σαν κοινωνιες εχουμε τοσο πολυ εθιστει στο να ειμαστε παντα με το σπαθι στο χερι ,που κατι διαφορετικο ισως να ειναι λιγακι δυσκολο ,να το φανταστουμε


Ομως νομιζω οτι ειναι προφανες οτι πρεπει αν μη τι αλλο να κανουμε τουλαχιστον μια προσπαθεια για κατι καλυτερο

Και μονο που εκστομιζουμε τις λεξεις ανεγκεφαλος και ηλιθιος ,γεμιζουμε τον τοπο με αρνητικες δονησεις !!!!

Ισχυροποιουμε την υπαρξη της ασεβειας ,και της μαχης χωρις κανεναν λογο !!!


Κανεις δεν θα ηθελε να χαρακτηριστει με εναν παρομοιο τροπο !!!!

Μικρα πραγματακια σαν αυτα εχουν φτιαξει αυτο που ζουμε και αυτο που ειμαστε !!!!


Εμεις με τις συμπεριφορες μας υποστηριζουμε καθημερινα αυτο που υπαρχει !!!!

Και βεβαια εγω δεν διαφερω ,και δεν βγαζω τον εαυτο μου απο εξω !!!!

Ισως μαλιστα να ειμαι και απο τους χειροτερους !!!!

Μου ειναι ομως αδυνατον να αγνοησω αυτες τις πραγματικοτητες !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2014, 00:59:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
maria3

Ευχάριστη έκπληξη η συμμετοχή σου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2014, 09:57:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε ρώτησα χθές, αν ζηλεύεις την "δόξα" του panpam.

Θα μπορούσες να μου πείς απλά ένα ΝΑΙ.

Δεν χρειαζόταν τόση "ανάλυση" βρε αδελφέ!


Για να πω την αληθεια την δικη σου δοξα εχω βαλει στο ματι !!!

Δες λοιπον !!!


Μιλωντας για εξελιξη φαινεται να αγνοεις το γεγονος οτι η μονη εξελιξη οπως προειπα ερχεται μοναχα μεσα απο την αναρωτηση και απο την πεδευση


Μιλω παντα για την φιλοσοφικη εξελιξη !!!

Αλλα νομιζω οτι οι προηγουμενοι παραγοντες ειναι συστατικα στοιχεια καθε εξελιξης πραγματικης


Αν κανω λαθος παρακαλω διορθωστε με !!!


Και θα φερω ενα παραδειγμα για να αποφευχθουν παρεξηγησεις !!

Υποθετικα παντα

Λοιπον εσυ λες οτι η γη κινειται !!


Εγω σου λεω ...οχι ΝΙΚΟΜΑΧΕ ειναι σταθερη !!!

Λοιπον εδω ακομα και αν κανω λαθος ,δεν μπορω να διακρινω που εγω σταματω την εξελιξη ,[μαλον εχουμε διαφορετικη αποψη για το τι ειναι εξελιξη]

Θα δικαιολογουσα ισως μια αντιδικια αποτην στιγμη που οι αποφασεις και τα πορισματα που θα παιρναμε επηρεαζαν την υπαρξη μας !!!


Εκει ναι !!

Αλλα και παλι θεωρω οτι δεν ειναι και πολυ πρακτικο να αντιδικουμε με τον τροπο που εσυ προτεινεις !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2014, 10:23:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας δουμε ομως και το γνωμικο του Χαλιλ Γκιμπραν !!!!


quote:
Όποιος δεν ξέρει και δεν ξέρει πως δεν ξέρει, είναι τρελός, απόφυγε τον.
Όποιος δεν ξέρει και ξέρει πως δεν ξέρει, είναι παιδί, μόρφωσέ το.
Όποιος ξέρει και δεν ξέρει πως ξέρει, κοιμάται, ξύπνα τον.
Όποιος ξέρει και ξέρει πως ξέρει, είναι σοφός, ακολούθησε τον.


Το πρωτο λοιπον κομματι λεει τον τρελο'' αποφυγε τον'' ,δεν λεει δωστου να καταλαβει ,η ξηγησου του ''καταδρομικα ''

Το δευτερο κομματι [παντα κατα την αποψη μου λεει ...βοηθα αυτον που θελει να μαθει !!


Το τριτο ..

quote:
Όποιος ξέρει και δεν ξέρει πως ξέρει, κοιμάται, ξύπνα τον


Η αποψη μου επισης για το παραπανω ειναι οτι οι μονοι[ και παλι διορθωστε αν κανω λαθος ]που γνωριζουν και δεν ξερουν οτι γνωριζουν ειναι ...τα παιδια !!


Εχουν την ικανοτητα να ειναι απειρως αγνοτερα απο εμας , να κανουν ευκολοτερα σχεσεις , επειδη δεν ειναι τοσο προκατειλημενα ,και γενικα ,εχουν την δυνατοτητα ,επειδη δεν ειναι ταγγωμενα διανοητικα και συναισθηματικα να εχουν μια καλυτερη απο μας, ποιοτητα ζωης !!!

Δυστυχως ομως δεν το γνωριζουν, με αποτελεσμα να το χανουν καθημερινα ,ακολουθωντας το παραδειγμα των μεγαλων που ''εξελισονται ''


Ξεπουλουν οτι πολυτιμοτερο εχουν ετσι απλα ,και νομιζω οτι μια παρομοια διαδικασια ειναι σχεδον αναποφευκτη !!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2014, 10:35:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα ήθελα όμως να θέσω και εγώ κάποια απορία μου ως προς το θέμα.

Εγώ έθιξα περισσότερο το τουπέ του φιλοσόφου και όχι του γνώστη.

Γιατί πραγματικά, δεν ξέρω την έννοια του γνώστη.....


Ο "γνώστης" (γνωστικός με την παλιά ορολόγία) παραδοσιακά είναι ο προορισμός του "φιλόσοφου" - είναι ο άνθρωπος που βλέπει καθαρά το πως είναι τα πράγματα. Ως προς το "τουπέ" αυτό του γνώστη είναι πιο δικαιολογημένο από του φιλοσόφου - που όνως είναι κάποιος/α που ξέρει ότι δεν ξέρει και ψάχνει να μάθει. Γιατί ο γνώστης "ξέρει" επειδή "βλέπει" ενώ ο φιλόσοφος μπορεί ούτε να ξέρει, ούτε να βλέπει κι όμως νιώθει ανωτερώτητα επειδή ψάχνει - ως προς όσους δεν ψάχνουν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2014, 10:50:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...Θα ήταν ίσως συνετό, να αναθεωρήσεις τα περί περιεχομένου.(πόλη,πολιτεία,πολίτης,άνθρωπος,Άνθρωπος, κλπ)...
Μάλλον δεν έπιασες ότι το θέμα μου δεν ήταν αυτό. Αλλά η ανάδειξη του "τουπέ" γιατί - αν δεις το πως ξεκίνησε - έκανα ένα σχόλιο (σωστό λάθος αδιάφορο εδώ) κι εισέπραξα συμπεριφορά που έλεγε πολλά για την διάθεση ορισμένων - ενώ θα μπορούσε να απαντηθεί απλά - μετά ή επιμονή ήταν απλά η "πετονιά" που τραβούσε προς τα έξω το "τουπέ".

ΥΓ
Για τα πόλη,πολιτεία,πολίτης,άνθρωπος,Άνθρωπος, κλπ μπορούμε να μιλήσουμε αν θέλει κανείς ψύχραιμα εκεί όπου τέθηκε το θέμα - την πολιτεία βρίσκω αδικαιολήγητη ως τώρα ως συστατικό του ανθρώπου - αν όποιος την πρότεινε δεν έχει διάθεση να δικαιολογήσει το γιατί και πως το είπε δεν είναι δικό μου θέμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2014, 12:44:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
…Αυτό που προτείνει είναι επι της ουσίας ένα ηλεκτροσόκ.
Για να καταλάβεις τι λέει, θεωρεί ότι πρέπει οι άνθρωποι να αποκτήσουμε δομημένη σκέψη, και κυρίως ΚΡΙΤΙΚΗ σκέψη. Να μην μασάμε ως αυτο νόητο ΤΙΠΟΤΑ. …
…… Ολοι μας πίνουμε κόκα κόλα πχ, πόσοι από μας συνειδητά αποδεχόμαστε το αποτέλεσμα αυτής της πράξης μας; Τις προεκτάσεις? Τα παιδάκια που δουλεύουν σκλάβοι για να τη ρουφάμε εμείς με απόλαυση?
Για να φτάσουμε σε άλλο επίπεδο, πρέπει να είμαστε ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΙ συνέχεια, να μην κοιμόμαστε. Η τουλάχιστον να προσπαθούμε (δικά μου λόγια αυτά)

Θα σταθώ στα πιο πάνω – γιατί τα υπόλοιπα (και όπου μου απευθύνεσαι) δεν βλέπω πως με αφορούν.
Λες «πρέπει οι άνθρωποι να αποκτήσουμε δομημένη σκέψη, και κυρίως ΚΡΙΤΙΚΗ σκέψη. Να μην μασάμε ως αυτο νόητο ΤΙΠΟΤΑ» σύμφωνοι – κι έκανα ένα σχόλιο για την παιδεία στην κα Αμαλία (με την υπαινιγμό ότι δεν είναι αυτονόητα καλό για μας) και μου απάντησε μάλλον «πληγωμένα»
Όσο για τα ηλετροσόκ από αυτοχρισμένα κομμάντα…
…. Δεν βρίσκω τίποτα «καταδρομικό» ή «ηλεκτροσοκικό» - αν κάνει ηλεκτροσοκ με τις άσχετες παρεμβάσεις τότε ν’ανάψει κανα φως γιατί που φαίνεται ότι μπερδεύτηκε και τα καλώδια τα έβαλε στον εαυτό του – και σε σημείο που πρέπει να κατεβάσει το παντελόνι για να έχει πρόσβαση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2014, 14:37:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xristosxatz και panpam

μας έχετε ήδη πείσει, για την δομημένη σκέψη σας και την υψηλή κριτική σας αντίληψη.

Μην κουράζεσθε άλλο!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2014, 01:42:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
maria3
Ευχάριστη έκπληξη η συμμετοχή σου.

Συμφωνώ και επαυξάνω

Όσον αφορά τα ερωτήματα που έθεσες σχετικά με το Γνώστη και το Φιλόσοφο,
θα χρησιμοποιήσω αυτό που έγραψε η (ο?) panpam [τελικά είσαι άρρεν ή θήλυ?]

quote:
Ο "γνώστης" (γνωστικός με την παλιά ορολόγία) παραδοσιακά είναι ο προορισμός του "φιλόσοφου" - είναι ο άνθρωπος που βλέπει καθαρά το πως είναι τα πράγματα.
Ως προς το "τουπέ" αυτό του γνώστη είναι πιο δικαιολογημένο από του φιλοσόφου - που όνως είναι κάποιος/α που ξέρει ότι δεν ξέρει και ψάχνει να μάθει.
Γιατί ο γνώστης "ξέρει" επειδή "βλέπει" ενώ ο φιλόσοφος μπορεί ούτε να ξέρει, ούτε να βλέπει κι όμως νιώθει ανωτερώτητα επειδή ψάχνει - ως προς όσους δεν ψάχνουν

με μια διαφορά: να αντικαταστήσουμε το ρήμα "βλέπει" με το ρήμα "γνωρίζει".

Οντως το Γνώσεσθαι και το Γνωρίζειν είναι ο Στόχος του φιλοσόφου.

Αρα ο Γνώστης (για το πεδίο ή τα πεδία που είναι Γνώστης, εφόσον δεν είναι δυνατόν να είναι Παντο-Γνώστης)
είναι, ας πούμε, κάπως 'ανώτερος' του φιλοσόφου (στο συγκεκριμένο κομμάτι πάντα) υπό την έννοια ότι έφτασε στην κατοχή της γνώσης, που ήταν το ζητούμενο.

Από την άλλη, όπως έχουμε πει, η Φιλοσοφία είναι στάση και τρόπος ζωής, που ήδη σε διαφοροποιεί από τον μη-φιλοσοφούντα, άρα και αυτός (ο φιλοσοφών) έχει τουλάχιστον ένα λόγο να είναι 'υπεράνω' αυτού (του μη...) και να τον βλέπει λίγο αφ'υψηλού.

Στα υπόλοιπα
θέλω να σταθώ στις δημοσιεύσεις του Ιταλού και της Αμαλίας, με τις οποίες επίσης συμφωνώ:

Ιταλός: Απεστάλη: 25/02/2014, 19:56:05

Αμαλία:

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΕ έχουμε συζητήσει εκτενώς επάνω στο γενικότερο ζήτημα στο θέμα του DSM, Η τυραννία των μεγάλων αριθμών, ως ένδεια διάνοιας . Θα επιμείνω κι εδώ ότι δεν μπορούν να γίνουν μεγάλες αλλαγές έτσι γρήγορα, εκτός βέβαια εάν είναι αποτέλεσμα ανάδυσης μέσα από πολύπλοκες κοινωνικές διαδικασίες. Τη λύση αυτή την έχω συζητήσει σε εκείνο το θέμα, όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να το διαβάσει.

Όσον αφορά τώρα στις αλλαγές που παίρνουν χρόνο για να γίνουν.
Ναι, θέλει παιδεία. Καταρχάς για να σταματήσει κάποιος να είναι εύπιστος στην όποια "αρλούμπα" του προσφέρουν. Αλλά αυτό δεν μπορεί να είναι εφικτό σε μια κοινωνία που ο κύριος φορές παιδείας της, η τηλεόραση (ας μη γελιόμαστε), έχει στο μενού Λιακόπουλους, Λαζόπουλους, οικογενειακές κωμικές σειρές για ανεγκέφαλους, πρωϊνάδικα που γίνεται διαγωνισμός ασχετοσύνης και ηλιθιότητας, κατευθυνόμενες ειδήσεις, γελοίους δημοσιογράφοι που το παίζουν εξυπνότεροι από πρυτάνεις επειδή μπορούν να χειριστούν το κουμπάκι του μικροφώνου κατά βούληση, κ.λπ.. Κι όλα αυτά μέσα σε οικογένειες (ο δεύτερος μεγάλος φορέας παιδείας) που έχουν θεσπίσει τη μαγκιά+κλανιά ως ύψιστο αξίωμα, σε ανάλγητες και απομονωμένες κοινωνικές ομάδες που κοιτάζουν μονάχα μερικά εκατοστά από τη μύτη τους, κ.λπ., κ.λπ. Αναφέρεσαι σε πολλά από αυτά στο δικό σου θέμα για τον ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟ, ΝΙΚΟΜΑΧΕ.

Του αμετανόητου δεν μπορείς να του ανοίξεις το κεφάλι και να του βάλεις μέσα φρόνηση. Βέβαια πιθανότατα να θέλεις να του το ανοίξεις ούτως ή άλλως, άλλη υπόθεση αυτό όμως. Άνθρωποι είμαστε και η υπομονή έχει τα όριά της. Αλλά μάλλον θα αντιδράσουμε έτσι γιατί δεν μπορούμε άλλο να συγκρατηθούμε κι όχι γιατί πιστεύουμε ότι ο άλλος θα επιδείξει μεταμέλεια ή ότι θα κατανοήσουν το θέμα κάποιοι άλλοι που παρακολουθούν.


Ύστερα ερχομαι και στον αγαπητό Νικόμαχο με το αγωνιώδες ερώτημά του (μας)

quote:
Και αμέσως προβάλλει στην οθόνη του μυαλού μας, το ερώτημα:
<< Μα γιατί ακόμη δεν "ξυπνήσαμε?>>
<< Γιατί ακόμη, τα έργα και η δομή της ανθρώπινης κοινωνίας, παραπέμπουν σε...ψυχιατρείο?>>

Το ερώτημα σωστό, η κατεύθυνση των απαντήσεων όμως δεν είναι ακριβής (τουλάχιστον στο πρώτο σκέλος)
quote:
Και κοιτάμε γύρω μας, προσεκτικά.Ανακαλύπτουμε διάφορα φαιδρά.Οπως:
Τον έξυπνο βιολόγο, που του δώσαμε πτυχίο, να μας λέει ότι ο θεός "έβαλε" το χεράκι του στην δημιουργία και να σταυροκοπιέται.

Τον έξυπνο μαθηματικό, που του δώσαμε πτυχίο, να πηγαίνει κάθε Κυριακή στην εκκλησία, είτε γιατί πιστεύει, είτε επειδή έτσι "τα βρήκε".Και να σταυροκοπιέται κι αυτός.

Τον έξυπνο φυσικό, που τον κάναμε και αστροφυσικό, να μας λέει:<< Δεν μπορεί, κάποια ανώτερη δύναμη με νοημοσύνη, συγκρατεί, δημιουργεί και ανανεώνει το σύμπαν>>.Τουλάχιστον αυτός δεν σταυροκοπιέται.


Εάν πάμε σε εποχές μεσαίωνα, προφανώς όλα τα παραπάνω είχαν μια βάση δεδομένου ότι όλα τα σκιαζε η φοβέρα και τα πλάκωνε η σκλαβιά (ρασοφόρα ή μή), με "ιερές εξετάσεις" και τα γνωστά.

Στις μέρες μας όμως, όπου κυρίως και η αναφορά με τα πτυχία κλπ, το μείζον πρόβλημα δεν είναι αν ο βιολόγος ή ο μαθηματικός μας ή ο φυσικός πιστεύει ότι στο (αμφιλεγόμενο ούτως ή άλλως) Μπιγκ Μπανγκ τη φωτιά την έβαλε ο καλός Θεούλης που δοκίμαζε τον αναπτήρα του, ή ο Προμηθέας που τού'πεσε η δάδα, ή οι Κρόνιοι και Ανδρομέδειοι που ρίχνανε πυροτεχνήματα.
Ποσώς με ενδιαφέρει δηλαδή αν είναι Δημιουργιστής ή εκΤουΤιποτα-ιστής, εφόσον αυτό δεν επηρεάζει άμεσα το περιεχόμενο της επιστήμης του, και είναι απλώς το θεωρητικό περιτύλιγμα και background που φέρει και την προσωπική του άποψη.

Το χειρότερο πρόβλημα είναι αφενός το παρακάτω:

quote:
Και να μην μακρυγορώ, τους υπόλοιπους ( όχι όλους ευτυχώς), έξυπνους που τους δώσαμε πτυχίο και διοικητική θέση στην ανθρώπινη κοινωνία, να υποκύπτουν στην μεγαλύτερη πανθρησκεία του πλανήτη.Στο χρήμα.

και κυρίως αυτό εδώ:

quote:

Εξυπηρετούν έτσι, τα συμφέροντα μιας μικρής παγκόσμιας ελιτ, σε βάρος της νοημοσύνης, της εξέλιξης, της ανθρώπινης υπόστασης.

Φιλοσοφώντας όμως κανείς, αφενός θα πρεπει να αντιλαμβάνεται αυτήν ή αυτές τις "ελίτ" και το ρόλο τους, και αφετέρου να αρχίσει να αντιδρά/αντιτίθεται στον ρόλο που του επιβάλλουν.

Εξ ορισμού δηλαδή ο φιλόσοφος θα πρέπει να είναι αντι-ελιτ-ιστής
(όσον αφορά τις συστημικές "ελίτ")

Το ότι πάλι, αυτές οι ελίτ προφανώς δεν επιθυμούν να φιλοσοφεί ειλικρινώς και επαρκώς ο κόσμος (και το επιβάλλουν με άμεσους και έμμεσους τρόπους κατά περίπτωση), εξηγεί και την παρατηρούμενη "καθυστέρηση" όσον αφορά το γενικό ξύπνημα και την εξέλιξη του ανθρώπου ως είδους στον κόσμο μας.

quote:
Νικόμαχε το μόνο που θα πετύχεις με αυτό που προτείνεις, είναι να γίνουν λιγότεροι οι ηλίθιοι, όχι περισσότεροι οι έξυπνοι.
Ο σκοπός μας είναι να μείνουμε μόνοι μας οι αφυπνισμένοι, ή να αφυπνίσουμε όσους περισσότερους μπορούμε?
Χωρίς υπομονή φίλε μου δεν γίνεται..

Δυστυχώς, ναι...

quote:
Αν έχω μάθει κάτι στα μόλις 31 χρόνια που περπατάω ανάμεσα σας (Λιακοπουλικο ) είναι πως η ευφυία δεν μπορεί να αντικαταστήσει τη σοφία. Το έμαθα με γερές φάπες, και πλήρωσα αλλαζονεία που τάιζε μόνο το κενό μου (τα πε και ο dsm στο αμφιθέατρο) . Αυτό που κατάλαβα είναι ότι η ταπεινότητα μόνο σε πάει μπροστά. Για αυτό και αποφεύγω το τουπέ και τα "επίπεδα" όπως ο διάολος το λιβάνι. Και νομίζω έχω τεράστιο δρόμο προς τη σοφία, απεχω κάτι χιλιόμετρα...

Για ανθυποφιλόσοφο σε κόβω κι εσένα...

quote:
quote:
Που με δυσαρέστησε όμως λίγο...

Δεν κατάλαβα αν σε δυσαρέστησα που προκάλεσα, στο βαθμό που μου αναλογεί, μια θεατρική απεικόνιση των ερωτημάτων σου,ή που ...κουράστηκα και σταμάτησα...[:D


Αμεινία, το "με δυσαρέστησε" πήγαινε στο ότι αναγκάστηκα να δώ εδώ μέσα λάιβ αναπαράσταση και κόντρα του αυτού είδους
και φυσικά δεν σου χρεώνω ευθύνη γι'αυτό.

quote:
Επίσης η σύγκριση της ανάρτησης του Νικόμαχου με Χίτλερ κλπ περνάει από το εριστικό στο συκοφαντικό επίπεδο.
Ο Νικόμαχος ήταν εριστικός.Ο Χίτλερ ήταν μαζικός δολοφόνος.
Μη ξαναχάσουμε τη μπάλα με τα επίπεδα των χαρακτηρισμών.Έλεος.

Σε αυτό το παραξήλωσε όντως ο/η panpam....

quote:
Panpam,

Θα ήταν ίσως συνετό, να αναθεωρήσεις τα περί περιεχομένου.(πόλη,πολιτεία,πολίτης,άνθρωπος,Άνθρωπος, κλπ)

Η ενασχόληση με θέματα που δεν γνωρίζουμε,ή έστω δεν κατέχουμε καλά,μας φέρνει στις δυσκολότερες των θέσεων.
Η παραδοχή δεν σε μειώνει,αντιθέτως με την εμμονή στο λάθος.


Γενικότερη συμβουλή προς όλους μας!


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2014, 10:30:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...Σε αυτό το παραξήλωσε όντως ο/η panpam....

quote:
Panpam,

Θα ήταν ίσως συνετό, να αναθεωρήσεις τα περί περιεχομένου.(πόλη,πολιτεία,πολίτης,άνθρωπος,Άνθρωπος, κλπ)

Η ενασχόληση με θέματα που δεν γνωρίζουμε,ή έστω δεν κατέχουμε καλά,μας φέρνει στις δυσκολότερες των θέσεων.
Η παραδοχή δεν σε μειώνει,αντιθέτως με την εμμονή στο λάθος.


Γενικότερη συμβουλή προς όλους μας!
...


Και τα βιαστικά συμπεράσματα - σε φέρνουν σε δυσκολότερες θέσεις. Αν νομίζεις κάτι λάθος. Ανέφερέ το (αλλά όχι πρόχειρα, δες τη σειρά τον πραγμάτων) - σχολιάζεις συνθηματολογικά για δημιουργία εντυπώσεων - από τη μεριά μου, το τουπέ είναι το θέμα και έγραψα έτσι ώστε να το ξετρυπώσω (αφού δεν το κατάλαβες, ελπίζω να μη χρειάζεσαι κι εσύ σκίτσο) - αυτό επετεύχθη. Πέρα από εκφράσεις εντυπωσιασμού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2014, 02:53:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Νικόμαχε η μέθοδος που προτείνεις είναι παρωχημένη…μου θυμίζει τη μέθοδο της καρπαζιάς από ξερόλες δασκάλους άλλων εποχών που όποτε ο μαθητής πέταγε την κοτσάνα έτρωγε και την σφαλιάρα του μπας και στρώσει και καταλάβει ο στούρνος…η μαθησιακή διαδικασία σαφώς και πρέπει να περιλαμβάνει επιβράβευση και επίκριση (ακόμη και αυστηρή επίκριση) όμως με σωστές μεθόδους…

Από εκεί και πέρα αποτελεσματικά στυλ διδασκαλίας νομίζω υπάρχουν πολλά και όχι ένα…κάποιος μπορεί να στηρίζει την διδασκαλία του, λόγω ιδιοσυγκρασίας, στην αυστηρότητα ενώ άλλος στο χιούμορ, κάποιος να χρησιμοποιεί πολύ την θεωρία άλλος να ανατρέχει πολύ σε συγκεκριμένα παραδείγματα κοκ (εξαρτάται βέβαια και το εκάστοτε γνωστικό αντικείμενο)…πάνω απ’όλα όμως πρέπει να έχει αγάπη για την διδασκαλία, να ξέρει ότι έχει πολλά να μάθει ακόμα και από τους μαθητές του (δίνοντας στον καθένα πολλές ευκαιρίες για πρωτοβουλία και παρουσίαση και ιδεών), και φυσικά να έχει αυτό το χάρισμα της επικοινωνίας και μεταδοτικότητας, την ικανότητα να καθηλώνει και να εμπνέει με τον λόγο και τις ιδέες του, και πάνω απ'όλα να μην δίνει μονάχα έτοιμη γνώση αλλά να ξέρει να παράγει κριτική σκέψη.


Λες μετά,

quote:
Και κοιτάμε γύρω μας, προσεκτικά.Ανακαλύπτουμε διάφορα φαιδρά. Οπως:Τον έξυπνο βιολόγο, που του δώσαμε πτυχίο, να μας λέει ότι ο θεός "έβαλε" το χεράκι του στην δημιουργία και να σταυροκοπιέται.
Τον έξυπνο μαθηματικό, που του δώσαμε πτυχίο, να πηγαίνει κάθε Κυριακή στην εκκλησία, είτε γιατί πιστεύει, είτε επειδή έτσι "τα βρήκε".Και να σταυροκοπιέται κι αυτός.
Τον έξυπνο φυσικό, που τον κάναμε και αστροφυσικό, να μας λέει:<< Δεν μπορεί, κάποια ανώτερη δύναμη με νοημοσύνη, συγκρατεί, δημιουργεί και ανανεώνει το σύμπαν»

Λοιπόν μάντεψε...το "τέλεια ορθολογικό ον" που ψάχνεις δεν υπάρχει...και αν υπάρχει θα βρίσκεται σε κάποιο ψυχιατρείο....Και να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, γνωρίζεις κάποια έρευνα που να αποδεικνύει ότι οι άθεοι επιστήμονες είναι σαφώς εξυπνότεροι από τους ένθεους; Γιατί υποβιβάζεις χονδροειδώς την πίστη σε μία ανώτερη δύναμη στο επίπεδο της βλακείας;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2014, 02:58:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kost

Αν αυτά μπόρεσες να καταλάβεις, έχει καλώς.

Εννοούσα πολύ, μα πολύ περισσότερα, από ότι νόμισες πως "έπιασες"!

Θα τα κατανοήσεις όμως κι εσύ, εκεί γύρω στα 40.
Καλή προσαρμογή σου εύχομαι.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2014, 12:33:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Νικόμαχε η μέθοδος που προτείνεις είναι παρωχημένη…μου θυμίζει τη μέθοδο της καρπαζιάς από ξερόλες δασκάλους άλλων εποχών που όποτε ο μαθητής πέταγε την κοτσάνα έτρωγε και την σφαλιάρα του μπας και στρώσει και καταλάβει ο στούρνος…η μαθησιακή διαδικασία σαφώς και πρέπει να περιλαμβάνει επιβράβευση και επίκριση (ακόμη και αυστηρή επίκριση) όμως με σωστές μεθόδους…

Από εκεί και πέρα αποτελεσματικά στυλ διδασκαλίας νομίζω υπάρχουν πολλά και όχι ένα…κάποιος μπορεί να στηρίζει την διδασκαλία του, λόγω ιδιοσυγκρασίας, στην αυστηρότητα ενώ άλλος στο χιούμορ, κάποιος να χρησιμοποιεί πολύ την θεωρία άλλος να ανατρέχει πολύ σε συγκεκριμένα παραδείγματα κοκ (εξαρτάται βέβαια και το εκάστοτε γνωστικό αντικείμενο)…πάνω απ’όλα όμως πρέπει να έχει αγάπη για την διδασκαλία, να ξέρει ότι έχει πολλά να μάθει ακόμα και από τους μαθητές του (δίνοντας στον καθένα πολλές ευκαιρίες για πρωτοβουλία και παρουσίαση και ιδεών), και φυσικά να έχει αυτό το χάρισμα της επικοινωνίας και μεταδοτικότητας, την ικανότητα να καθηλώνει και να εμπνέει με τον λόγο και τις ιδέες του, και πάνω απ'όλα να μην δίνει μονάχα έτοιμη γνώση αλλά να ξέρει να παράγει κριτική σκέψη.


Λες μετά,

quote:
Και κοιτάμε γύρω μας, προσεκτικά.Ανακαλύπτουμε διάφορα φαιδρά. Οπως:Τον έξυπνο βιολόγο, που του δώσαμε πτυχίο, να μας λέει ότι ο θεός "έβαλε" το χεράκι του στην δημιουργία και να σταυροκοπιέται.
Τον έξυπνο μαθηματικό, που του δώσαμε πτυχίο, να πηγαίνει κάθε Κυριακή στην εκκλησία, είτε γιατί πιστεύει, είτε επειδή έτσι "τα βρήκε".Και να σταυροκοπιέται κι αυτός.
Τον έξυπνο φυσικό, που τον κάναμε και αστροφυσικό, να μας λέει:<< Δεν μπορεί, κάποια ανώτερη δύναμη με νοημοσύνη, συγκρατεί, δημιουργεί και ανανεώνει το σύμπαν»

Λοιπόν μάντεψε...το "τέλεια ορθολογικό ον" που ψάχνεις δεν υπάρχει...και αν υπάρχει θα βρίσκεται σε κάποιο ψυχιατρείο....Και να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, γνωρίζεις κάποια έρευνα που να αποδεικνύει ότι οι άθεοι επιστήμονες είναι σαφώς εξυπνότεροι από τους ένθεους; Γιατί υποβιβάζεις χονδροειδώς την πίστη σε μία ανώτερη δύναμη στο επίπεδο της βλακείας;


κι Καρπασία λόγω "ανωτερώτητας" δικαιολογουνταν . Αλλά για την τελευταία σου ερώτηση - με εκπλήσσει - η μισαλλοδοξία είναι ο λογος

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2014, 14:38:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost
Αν αυτά μπόρεσες να καταλάβεις, έχει καλώς.

Εννοούσα πολύ, μα πολύ περισσότερα, από ότι νόμισες πως "έπιασες"!

Θα τα κατανοήσεις όμως κι εσύ, εκεί γύρω στα 40.
Καλή προσαρμογή σου εύχομαι.



Εάν θες Νικόμαχε εξήγησέ το καλύτερα, μιας και όπως λες δεν σε κατάλαβα. Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι κάποιος σοφός, γύρω στα 70-80 του, είχε πει "γηράσκω αεί διδασκόμενος"...αλίμονο αν θυμόμαστε μονάχα τον Δάσκαλο μέσα μας και ξεχνάμε τον αιώνιο Μαθητή.

Και προσωπικά εύχομαι μεγαλώνοντας να μην γίνει ποτέ το πνεύμα μου συντηρητικό...ερμηνεύοντας και το γνωστό νόμο του Άρθουρ Κλαρκ, οι σοφοί προχωρημένης ηλικίας λειτουργούν ως οι θεματοφύλακες της ήδη υπάρχουσας γνώσης, αδυνατούν όμως να προχωρήσουν τη γνώση παραπάερα...γι'αυτό το δεύτερο χρειάζονται νέα, φρέσκα μυαλά.

Και επίσης να σου πω ότι προσωπικά έχω πάρει και μάθει πράγματα ακόμα και από άτομα που θεωρούσα κάπως "υποδεέστερά" μου όσον αφορά την αντίληψη και τη γνώση...

Τουπέ και ύφος υπεροπτικό έχουν μονάχα αυτοί που κοιτάνε διαρκώς προς τα "κάτω", εκείνοι που επίτηδες εστιάζουν μονάχα στους υποδεέστερους νοητικά, διότι έτσι θεωρούν ότι παίρνουν πόντους και ψηλώνουν οι ίδιοι. Το θέμα είναι να κοιτάμε ψηλά και να ψάχνουμε διαρκώς τους καλύτερους από εμάς, διότι μόνο έτσι εξελισσόμαστε και προχωράμε. Όπως το λέει και ο άλλος, παραφράζοντας τον Ηράκλειτο, "όπως ο πίθηκος είναι αξιογέλαστο και γελοίο θέαμα στα μάτια του ανθρώπου, έτσι και ο άνθρωπος είναι ένα γελοίο υποκείμενο στα μάτια του υπερανθρώπου".

Για να πραγματωθεί η ουράνια Πολιτεία εδώ στη γη, ή η όποια Πολιτεία τέλος πάντων, χρειάζονται νομίζω αρκετές γενιές ακόμα. Η δικιά μας είναι παγιδευμένη στον κατακερματισμό της πληροφορίας και την έπαρση της πολυμάθειας...και απέχει πολύ από την δημιουργία ενός γένους φιλοσόφων.

Και δικαίωμά μας το να κατατάσσουμε κάποιους ανθρώπους στην κατηγορία των primitive minds, όμως και για εμάς ενδεχομένως το ίδιο να λένε κάποιοι άλλοι. Στη δε επιστήμη, εκείνος που σήμερα νομίζει ότι έχει κατανοήσει τους μηχανισμούς του σύμπαντος σε 100 χρόνια θα αποτελεί μάλλον αντικείμενο χλευασμού για τις πενιχρές πληροφορίες που είχε αποκομίσει στην εποχή του και την ψευδαίσθηση γνώσης...η Γνώση είναι ατέλειωτη και μονάχα μία γενναία (και ταπεινή συνάμα) πορεία μπορεί να οδηγήσει στα υψηλότερα μονοπάτια της...κάπως έτσι το βλέπω...

πάντως σου ξαναλέω, εάν θεωρείς ότι σε έχω παρερμηνεύσει, ανάλυσέ το λίγο...στα περί αυστηρότητας δεν διαφωνούμε...άλλο όμως η αυστηρότητα και άλλο η σκληρότητα, αυτό το απότομο γείωμα του ημιμαθούς ή η καταδρομική μέθοδος που λες, η οποία είναι και λίγο ασαφώς διατυπωμένη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2014, 14:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panpam πολύ ωραία φώτο αυτή που έχεις βάλει, έχεις κανά link να την βρω και εγώ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2014, 14:41:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εντάξει, την έκανα save as, απλό ήταν τελικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2014, 15:47:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομιζω οτι το πιο ευκολο ειναι να κατηγορεις παντα τους αλλους, και παντα να θεωρεις τον εαυτο σου εξω απο καθε κριτικη.

Ενα παραδειγμα απο την καθημερινοτητα, ειναι οτι για την κριση και την καταντια του ελλαδικου κρατους και των κατοικων του, φταινε σχεδον παντα οι ξενοι οι κακοι, και παντα τα μεγαλα εξωτερικα συμφεροντα .

Με κατι τετοιους ομως τροπους, ο μεσος ελλαδιτης αποφευγει με πονηρια και οχι με εξυπναδα την αυτοκριτικη, αλλα τελικα αυτο που αποφευγει να κανει σημερα λογο δειλιας, θα το βρει μπροστα του αυριο, και οταν το προβλημα του δεν θα λυνεται τοτε θα αναζητα ξανα εξωτερικους εχθρους.

Το να κατηγοριοποιω τους αλλους σε κατηγοριες που με βολευουν γιατι η ατομικοτητα μου ειναι ανεπαρκης να λυσει προβλημα , ειναι ενδειξη δειλιας, και ξερουμε οτι ενας δειλος το μονο μπορει να κανει ειναι να δειχνει τους αλλους και να βγαζει το εαυτο του παντα εξω απο καθε κριτικη και τιμωρια.

Γιατι ομως αντι να δειχνει τους αλλους ως παραδειγμα προς αποφυγη , δεν μας λεει και εμας πως θα ηταν το παραδειγμα προς μιμηση ;
δηλαδη τους τεσσερις, πεντε κανονες και προυποθεσεις που κανουν τον ανθρωπο καλυτερο, κανουν τον ανθρωπο σοφοτερο, κανουν τον ανθρωπο δημιουργικοτερο και τελικα πιο ανθρωπινο - γιατι ο στοχος μιας κοινωνιας ανθρωπων δεν ειναι ο κανιβαλισμος, αλλα το πλαισιο που θα κανει αυτη την κοινωνια πιο ανθρωπινη για εμας και τα μικρα παιδια μας.

Και παλι ο λογος που δεν το κανει κατα την αποψη μου, ειναι η δειλια και ενα αρρωστο εγω. Γιατι αν το κανει, τοτε αυτοματα θα αυτοεγκλωβιστει στους ορους συνεπειας του πλαισιου που ο ιδιος δημιουργισε , αλλα απο την στιγμη που αυτος θελει να ειναι ασυνεπης, αρα να δειχνει τους αλλους ως προβλημα και ποτε τον εαυτο του, τοτε θα συνεχισει με το παραδειγμα προς αποφυγη, ως γνησιος δειλος, γιατι ετσι μονο τον βολευει.

Αλλα αυτο εκτος απο δειλια ειναι και πονηρια, και η πονηρια ειναι χειροτερη απο την ηλιθιοτητα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2014, 15:53:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

εντάξει, την έκανα save as, απλό ήταν τελικά

Από αυτό το λινκ βρίσκω τέτοιες εικόνες http://ufocon.blogspot.co.uk/2013/08/the-ufo-mind-set-surrealist-metaphors.html

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2014, 18:07:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kost

Το θέμα είναι πολύ απλό.

Υπάρχουμε 40.000 χρόνια περίπου ως πολιτισμός.Επίσημα εννοείται.Ανεπισήμως, δεν τολμώ ούτε να το σκέπτομαι.

Τα πρώτα 39.700, είμαστε σχεδόν στάσιμοι.Τα τελευταία 300, έχουμε αλματώδη τεχνολογική πρόοδο, επιλεγμένα και ανάλογα τις γεωστρατηγικές.

Σήμερα:

1. Είμαστε ακόμη χωρισμένοι σε κράτη.Οπως ακριβώς και οι προ 40.000 χρόνων πρώτες οικογενειακές-κοινωνικές δομές, οριοθετούσαν την περιοχή τους.

2. Το χρήμα μας κρατά σκλάβους, εξαρτώμενους και υποτελείς, όπως ακριβώς, εξουσίαζαν προ 40.000 χρόνων οι πλούσιοι "ιδιοκτήτες" γης τις υπόλοιπες άνυνδρες φυλές.

3. Χρησιμοποιούμε ακόμη την φωτιά και τον άνθρακα, για όλες τις ενεργειακές μας ανάγκες, όπως πάντα.Οι έχοντες την κυριαρχία επί των πρώτων υλών, είναι οι ίδιοι οι "φύλαρχοι" του τότε, με άλλη ενδυμασία και άλλη εξουσιαστική δομή.

4. Το ακαθάριστο ΑΕΠ του πλανήτη, σε ποσοστό 70% καταναλώνεται υπερ της αμυντικής βιομηχανίας, σε βάρος όλων των άλλων αναγκών.Ακριβώς όπως γινόταν εξ'αρχής του κόσμους.

5. Η κάστα των βασιλέων-πολιτικών, διαδέχεται η μία την άλλη στην εξουσία, με την σύμφωνη γνώμη ( εκλογές-ψηφοφορία), του λαού.Στο ίδιο πάντα μοτίβο, της οικονομικής υποτέλειας.Αυτό δεν αλλάζει ποτέ, αναξαρτήτως χρωματισμού πολιτικής σημαίας.

6. Λίγοι από μας, όπως γινόταν πάντα, βλέπουν την αδικία, την εξαθλίωση, την κουτοπονηριά των διοικούντων, τα λάθη των ιθυνόντων σκόπιμα ή μη, την σπατάλη σε οπλισμούς, τον παραλογισμό των πολέμων και την έξαρση της εγκληματικής αδιαφορίας προς τον συνάνθρωπο.Χαρακτηριστικό παράδειγμα, το 20% του παγκόσμιου πληθυσμού, δεν έχει πρόσβαση σε πόσιμο νερό και το 30% σε τροφή.

7. Κατά τα άλλα, η ελιτ καλά κρατεί και συνεχίζει να εξουσιάζει.Γιατί?
Τι παραπάνω από τον φτωχό Γκανέζο της αχυροκαλύβας, έχει ο Νεοϋρκέζος με το διαμέρισμα των 400 τετραγωνικών στην 5η Λεωφώρο? Τρία χέρια?Δύο κεφάλια?


Σε γενική λοιπόν οπτική γωνία του κόσμους σήμερα, ποιός φταίει για την κατάπτυστη λειτουργία του?
Για μένα προσωπικά Kost, φταίει ο ΗΛΙΘΙΟΣ!!!
Αυτός που παρέχει την δυνατότητα, στους ίδιους και στους ίδιους κυβερνήτες όλων των χωρών, να τον πηδάνε δημοσίως και να λέει κι ευχαριστώ, μόλις πάρει κάποιο επίδομα του κώλου, το οποίο μάλιστα δεν αντιπροσωπεύει την αξία του σε κανένα αντίτιμο.Αέρας κοπανιστός.

Αφού λοιπόν κατ'εμέ πάντα, φταίει ο ηλίθιος, όπου τον βρίσκω και όπου έχω την δύναμη, τον παίρνω στο κυνήγι.Επειδή αυτός ο ηλίθιος. εκδηλώνεται παντού.Ακόμη και σε ένα απλό φόρουμ συζητήσεων.

Και ναι kost, χαρακτηρίζω ηλίθιο, όποιον πιστεύει σε ανώτερη δύναμη και άλλες τέτοιες κουκουναριές.Οποιον πιστεύει ότι σε κάποιο άλλο πνευματικό κόσμο, όλα θα είναι μέλι-γάλα και θα φροντίσει για αυτό ο καλός θεούλης.Αυτός ο Θεούλης, που επιτρέπει στους οπαδούς του, να σφάζουν ο ένας τον άλλο δημοσίως, που τους κρατά χωρισμένους σε σέχτες, που μοιράζει αφιδώς ασθένειες, που παίρνει μωρά και οικογενειάρχες, επειδή οι βουλές του είναι άγνωστες.

Και επειδή ο οπαδός του όποιου θεούλη, θα στείλει στην εξουσία, όποιον του σερβίρει καλύτερα το παραμύθι της "ανθρωπιάς", με αποτέλεσμα την τροχοπέδη αιωνίως της ανθρωπικής εξέλιξης.Ο οπαδός του θεούλη, δεν κάνει απολύτως τίποτα, για το μωράκι στην Ρουάντα, που πεθαίνει απο έλειψη μητρικού γάλακτος, λόγω πείνας της μητέρας του, επειδή πολύ απλά, θεωρεί πως είναι βουλή του Κυρίου του.Ελπίζω να καταλαβαίνεις την γενικότητα των λόγων μου.

Και τέλος, για να συμβαίνουν όλα αυτά τα απίστευτα "όμορφα" που αναφέρω πιό πάνω, δύο είναι οι αιτίες.

Α. Οι ηλίθιοι άνθρωποι, με ολικό ή μερικό καταλογισμό του προσδιορισμού της λέξης, είναι πολύ, μα πάρα πολύ περισσότεροι των έξυπνων.Προσωπικά κατατάσω αυτό το ποσοστό, άνω του 95% υπέρ των ηλιθίων.

Β. Τον πλανήτη κυβερνούν μη άνθρωποι.

Ισως να συμβαίνουν και τα δύο.Εδώ που έχουμε φθάσει, όλα είναι πιθανά.

Ετσι βλέπω τα πράγματα kost.
Και για να σου το αποδείξω, κοίτα τα σχόλια των ηλιθίων, που θα ακολουθήσουν την ανάρτησή μου αυτή!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 23/03/2014 18:11:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2014, 19:30:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Kost...
Για μένα προσωπικά Kost, φταίει ο ΗΛΙΘΙΟΣ!!!
...
Αφού λοιπόν κατ'εμέ πάντα, φταίει ο ηλίθιος, όπου τον βρίσκω και όπου έχω την δύναμη, τον παίρνω στο κυνήγι.Επειδή αυτός ο ηλίθιος. εκδηλώνεται παντού.Ακόμη και σε ένα απλό φόρουμ συζητήσεων.

Και ναι kost, χαρακτηρίζω ηλίθιο, όποιον πιστεύει σε ανώτερη δύναμη και άλλες τέτοιες κουκουναριές.Οποιον πιστεύει ότι σε κάποιο άλλο πνευματικό κόσμο, ...
Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 23/03/2014 18:11:42


quote:
Kατά τη διάρκεια συμμετοχής σας στις Ομάδες Συζήτησης(Forums) του ESOTERICA.gr συμφωνείτε οικειοθελώς στο ότι δεν θα αποστείλετε πληροφορίες που να είναι αγενείς, υποτιμητικές, μισαλλόδοξες, προσβλητικές για άλλα πρόσωπα ή ιδεολογίες...
Το πρόβλημα είναι ότι στη μισαλλοδοξία (και το δήθεν τουπε) δεν υπάρχει λογική. Ο "τουπατζής" είναι αυτοαναξηρυγμένος πανέξυπνος και δεν καταλαβαίνει ότι εκείνος είναι ο φτωχός και τυφλός και φουκαριάρης.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2014, 19:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το πρόβλημα είναι ότι στη μισαλλοδοξία (και το δήθεν τουπε) δεν υπάρχει λογική. Ο "τουπατζής" είναι αυτοαναξηρυγμένος πανέξυπνος και δεν καταλαβαίνει ότι εκείνος είναι ο φτωχός και τυφλός και φουκαριάρης.


Το φλεγον ζητημα ομως δεν ειναι αυτο φιλε πανπαμ

Το φλεγον ζητημα ειναι ΕΜΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ;;;;;; ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ στην διαδικασια ,παρομοιων ατομων

Θερωρω οτι θα ηταν πολυ ενδιαφερον να ψαξουμε το γιατι


Και το φορουμ ειναι ενα γηπεδο προσιτο για αυτοανακαλυψη


Και δεν τους κατηγορω ουτε τους κακιζω


Αυτοι ετσι ειναι ,και προφανως ετσι θα ειναι

Δεν προκειται να αλλαξουν !!!!

Το ζητημα ειναι, γιατι εμεις, να συνεχισουμε να εξαρτωμαστε, και να επηρεαζομαστε ,απο ατομα σαν αυτους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2014, 20:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και το φορουμ ειναι ενα γηπεδο προσιτο για αυτοανακαλυψη

Απο τις πιο σωστες προσεγγισεις σου.
Μεινε σ'αυτο.
Αυτοανακαλυψη και...αυτοβελτιωση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2014, 15:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αφού λοιπόν κατ'εμέ πάντα, φταίει ο ηλίθιος, όπου τον βρίσκω και όπου έχω την δύναμη, τον παίρνω στο κυνήγι.Επειδή αυτός ο ηλίθιος. εκδηλώνεται παντού.Ακόμη και σε ένα απλό φόρουμ συζητήσεων.....Οι ηλίθιοι άνθρωποι, με ολικό ή μερικό καταλογισμό του προσδιορισμού της λέξης, είναι πολύ, μα πάρα πολύ περισσότεροι των έξυπνων.Προσωπικά κατατάσω αυτό το ποσοστό, άνω του 95% υπέρ των ηλιθίων.


Αυτά που λες όμως παρουσιάζουν δύο σοβαρά προβλήματα...1)η διαβάθμιση της ανθρώπινης ευφυίας είναι απείρως πιο σύνθετη σε σχέση με τον απλοϊκότατο τρόπο που την παρουσιάζεις εσύ (95% ηλίθιοι-5% έξυπνοι).

Ακόμα και εάν αποφασίσουμε να περιοριστούμε σε κάποια πρόχειρα συμπεράσματα ποσοτικού τύπου, η στατιστική κατανομή των σκορ σε ένα απλό ψυχομετρικό τεστ οδηγεί συνήθως στην κανονική κατανομή της καμπάνας του Gauss όπου η πλειοψηφία των σκορ πέφτει στις μεσαίες κατηγορίες, ενώ τα πολύ υψηλά και πολύ χαμηλά σκορ δεν έχουν παρά ελάχιστες περιπτώσεις. Κάπως πιο γενικά το περιγράφει και ο συγγραφέας Χαριτόπουλος στο "Εγχειρίδιο της βλακείας" ότι οι έξυπνοι είναι το 25%, οι βλάκες επίσης το 25% και το υπόλοιπο 50% αφορά εκείνους που διαθέτουν μέση νοημοσύνη.


2) από τα γραφόμενά σου Νικόμαχε είναι προφανές ότι κατατάσσεις τον εαυτό σου στο 5% των έξυπνων αυτού του πλανήτη. Δεν θα σου ζητήσω προσωπικά στοιχεία που να υποστηρίζουν κάτι τέτοιο (δεν είναι αυτό το θέμα μας εδώ) ωστόσο θα σου πω ότι το να λες εσύ από μόνος σου "ανήκω στη μειοψηφία των έξυπνων και θεωρώ καθήκον μου να κυνηγάω τους βλάκες του κόσμου αυτού" δεν έχει κάποια αξία...εμείς για τον εαυτό μας μπορούμε να ισχυριστούμε οτιδήποτε, και εγώ μπορεί να νομίζω ότι έχω το iq του Νταβίντσι όμως το τι πιστεύω εγώ δεν έχει σημασία...μόνο αν αναγνωρίσουν οι άλλοι σε εμένα ευφυία μόνο τότε θα έχει ίσως κάποια αξία ο τίτλος αυτός, αλλιώς το να αυτοπαινεύομαι ως ένας από τους ελάχιστους ευφυείς είναι κάπως γελοίο όπως καταλαβαίνεις, ακόμα κι αν όντως ισχύει...


quote:
Και ναι kost, χαρακτηρίζω ηλίθιο, όποιον πιστεύει σε ανώτερη δύναμη και άλλες τέτοιες κουκουναριές.Οποιον πιστεύει ότι σε κάποιο άλλο πνευματικό κόσμο, όλα θα είναι μέλι-γάλα και θα φροντίσει για αυτό ο καλός θεούλης.Αυτός ο Θεούλης, που επιτρέπει στους οπαδούς του, να σφάζουν ο ένας τον άλλο δημοσίως, που τους κρατά χωρισμένους σε σέχτες, που μοιράζει αφιδώς ασθένειες, που παίρνει μωρά και οικογενειάρχες, επειδή οι βουλές του είναι άγνωστες.


Εδώ ακριβώς ξεκινάει το πρόβλημα...ξεκινάς από ένα λάθος assumption...προϋποθέτεις λοιπόν και λες πως όσοι πιστεύουν σε μία ανώτερη δύναμη και σε έναν άλλο πνευματικό, καλύτερο από εδώ κόσμο είναι εξορισμού ηλίθιοι...

Λοιπόν άκου τι συμβαίνει...αυτή τη στιγμή εσύ ανακηρύσσεις επίσημα ως ηλίθιο τον φιλόσοφο Πλάτωνα (και όχι μόνο αυτόν, και τον Αριστοτέλη, τον Πυθαγόρα και πολλούς άλλους), ενώ από την άλλη λογίζεις τον "άθεο" ως έξυπνο...έρχεται δηλαδή πχ. ο Πλάτωνας, ένας άνθρωπος αποδεδειγμένης ευφυίας (καθώς προήγαγε την φιλοσοφία και τα μαθηματικά μεταξύ άλλων) και ισχυρίζεται ότι ο κόσμος μας εδώ δεν είναι παρά το αντίγραφο ενός αρχέτυπου κόσμου, θεϊκού, αληθινού και πνευματικού. Δεν μας ενδιαφέρει εάν έχει δίκιο ή όχι , αυτό που μας ενδιαφέρει είναι ότι έρχεσαι εσύ και μας λες πως τόσο ο Πλάτωνας όσο και εκείνοι που πείθονται στην ιδέα αυτή του Πλάτωνα είναι ηλίθιοι, ενώ εγώ ο Νικόμαχος που δεν πιστεύω σε αυτές τις μπούρδες είμαι έξυπνος...

Βλέπεις λοιπόν ότι ενώ εσύ επιδίδεσαι σε ένα ανελέητο κυνήγι βλακών (όπως λέμε κυνήγι μαγισσών), και μάλιστα φαίνεται και να το απολαμβάνεις, ωστόσο φοβάμαι ότι στο τέλος της ημέρας εσύ φαίνεσαι σαν δυο φορές βλάκας, ακριβώς επειδή θεωρείς δεδομένο ότι μόνο εσύ ξέρεις την απάντηση σε κάποια διαχρονικά αναπάντητα ερωτήματα! Διότι εδώ δεν μιλάμε για το ερώτημα "εάν η γη είναι το κέντρο του κόσμου" το οποίο έχει απαντηθεί αλλά για ένα μεταφυσικό ερώτημα. Γι'αυτό και η λέξη "μισαλλοδοξία" που σου προσάπτει ο panpam είναι σωστή.

Επίσης κάνεις το λάθος να μπλέκεις το Θείο με τις θρησκείες και τα μεγάλα πάθη, τους φανατισμούς και τα εγκλήματά τους, το οποίο είναι προφανώς λάθος. Εάν επίσης υποθέσουμε ότι υπάρχει Θεός ή Θεοί τότε είναι σχεδόν βέβαιο πως δεν είναι έτσι όπως τους περιγράφουν οι θρησκευτικές παραδόσεις. Λες επίσης πως όσοι πιστεύουν σε μία ανώτερη δύναμη ντε και καλά φαντασιώνονται τον άλλο κόσμο ως παραδείσιο, ευδαίμονα, και τον καλό θεούλη ως έναν αγαθό γέροντα που μεριμνά για τα πάντα (δηλαδή με άλλα λόγια όσοι πιστεύουν σε ένα θεό αναπαράγουν όσα μάθαιναν παιδάκια στο σπίτι και το σχολείο).

Το πρόβλημα του Θεού όμως δεν έχει ιδιαίτερη σχέση σχετικά με το πώς τον φαντάζονται αρκετοί άνθρωποι. Παρόμοια είναι σαν να κρίνω την υψηλή τέχνη της Πολιτικής με βάση το παράδειγμα ενός μεγάλου αριθμού Ελλήνων πολιτικών ή το να κρίνω την υψηλή τέχνη της Στρατηγικής με γνώμονα μία σειρά μετρίων ή κακών στρατηγών. Αυτό λέει ουσιαστικά και ο ιδεαλιστής Πλάτωνας στο ότι οι άνθρωποι κάνουμε το λάθος να αντιλαμβανόμαστε τις Ιδέες του κόσμου αυτού με βάση τα πενιχρά δεδοδμένα της καθημερινής μας αίσθησης και εμπειρίας. Και γι'αυτό το κάκεκτυπο συχνά το θεωρούμε ως πρότυπο και επιχειρούμε κιόλας και να το μιμηθούμε ως τέτοιο! Και γι'αυτό καταλήγουμε, όπως πάντα, στο έλλειμα παιδείας που χαρακτήριζε σχεδόν όλες τις εποχές του ανθρώπου.

Το να ορίσει κάποιος τον εαυτό του ως αυστηρό εκπαιδευτή και παιδαγωγό των ανθρώπων (στο πρότυπο του Σωκράτη) είναι μεν αξιέπαινο ωστόσο για να μπορέσει κάποιος να το επιχειρήσει και να το καταφέρει χρειάζεται εξαιρετική νοημοσύνη, παιδεία, πειθαρχία και ηθική. Δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε να το καταφέρει αυτό...δεν με πειράζει ένας "δάσκαλος" να έχει τουπέ και έπαρση, αρκεί να είναι άριστος ο ίδιος στην ψυχή, το νου και το ήθος και να έχει λύσει σχεδόν όλα τα θέματα με τον εαυτό του...διαφορετικά ας το αφήσει καλύτερα...και το ποσοστό των Ελλήνων αυτών σήμερα νομίζω είναι όντως πολύ μικρό, όπως άλλωστε και σε κάθε κοινωνία...μπορώ και πάλι βέβαια να σκεφτώ αρκετά παραδείγματα από τον σερ Μαρκεζίνη ως τον καθηγητή Νανόπουλο, και θα ήμουν πολύ ευτυχής εάν μία ομάδα από τέτοιους ανθρώπους προέβαινε σε μία ιδότυπη "δικτατορία" αριστοκρατικού τύπου αναλαμβάνοντας τα ηνία της ελληνικής διακυβέρνησης, νομοθεσίας και παιδείας...δυστυχώς όμως οι άνθρωποι αυτοί εκούσια απέχουν από την πολιτική -και δεν μπορώ να τους κατηγορήσω γι'αυτό μιας και η πολιτική στην Ελλάδα είναι πλήρως ταυτισμένη με την δημαγωγία- και επιλέγουν τον μοναχικό δρόμο της διδασκαλίας και έρευνας...αυτό ήταν και το μεγάλο πρόβλημα και παράπονο για τον Πλάτωνα...πώς θα καταφέρουμε να στρέψουμε τους άριστους από τον ιδιωτικό βίο στα κοινά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2014, 17:37:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kost

λυπάμαι.
τζάμπα αναλώθηκα, στο να σου δώσω στοιχεία λογισμών, τα οποία δεν θα μπορούσες ποτέ να αντιληφθείς.

Είπα ότι είχα να πώ.
Είπες κι εσύ τα δικά σου.
και ο κόσμους, συνεχίζει ώς έχει.

Η αναφορά σου και μόνο στους αρχαίους, δείχνει ότι δεν κατάλαβες τίποτα από αυτά που είπα.

Κάνε υπομονή, να φθάσεις στα 40-45, όταν θα έχεις βιώσει για τα καλά στο πετσί σου, τους ηλίθιους και τις συνέπειες της ανοχής προς αυτούς και τότε, θέλω να πιείς μιά μπύρα στην...μνήμη μου!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2014, 20:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Νικόμαχε, εσύ είσαι που δεν με κατάλαβες...πήρες το θέμα αυτό περί της έπαρσης του Γνώστη και του Φιλοσόφου και άρχισες τελικά να χρησιμοποιείς τον εαυτό σου ως παράδειγμα έξυπνου ανθρώπου που οφείλει να ψεκάζει και να καταπολεμά την βλακεία γύρω του...και έρχομαι και εγώ σου λέω με ευγένεια, ότι αδερφέ με τέτοιου τύπου δηλώσεις εκτίθεσαι σε κριτική...εσύ μπορεί όντως να είσαι πολύ έξυπνος άνθρωπος όμως οι δηλώσεις σου αυτές δεν συνάδουν με έξυνπο άνθρωπο...πώς αλλιώς να στο πω;;;


Το δε παράδειγμα των αρχαίων ήταν ενδεικτικό. Θα μπορούσα να σου αναφέρω το παράδειγμα ενός πανέξυπνου επιχειρηματία εν έτει 2014, ενός σπουδαίου καλλιτέχνη ή λαμπρού επιστήμονα (ανθρώπους που τους αποδεχόμαστε από κοινού ως "έξυνπου"), οι οποίοι όλοι πιστεύουν σε μία ανώτερη δύναμη. Τα παραδείγματα που απορρίπτουν την θεωρία σου (ότι μόνο οι βλάκες πιστεύουν σε ανώτερες δυνάμεις) είναι κυριολεκτικά άπειρα...εάν είχες πει ότι "ο μέσος άθεος είναι πιο μορφωμένος από τον μέσο θρησκευόμενο" τότε μάλλον θα το δεχόμουν όμως τότε θα ξεκινούσε μία διαφορετική συζήτηση σε σχέση με αυτή που κάνουμε τώρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2014, 21:39:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Νικόμαχε, εσύ είσαι που δεν με κατάλαβες...πήρες το θέμα αυτό περί της έπαρσης του Γνώστη και του Φιλοσόφου και άρχισες τελικά να χρησιμοποιείς τον εαυτό σου ως παράδειγμα έξυπνου ανθρώπου που οφείλει να ψεκάζει και να καταπολεμά την βλακεία γύρω του...και έρχομαι και εγώ σου λέω με ευγένεια, ότι αδερφέ με τέτοιου τύπου δηλώσεις εκτίθεσαι σε κριτική...εσύ μπορεί όντως να είσαι πολύ έξυπνος άνθρωπος όμως οι δηλώσεις σου αυτές δεν συνάδουν με έξυνπο άνθρωπο...πώς αλλιώς να στο πω;;;


Το δε παράδειγμα των αρχαίων ήταν ενδεικτικό. Θα μπορούσα να σου αναφέρω το παράδειγμα ενός πανέξυπνου επιχειρηματία εν έτει 2014, ενός σπουδαίου καλλιτέχνη ή λαμπρού επιστήμονα (ανθρώπους που τους αποδεχόμαστε από κοινού ως "έξυνπου"), οι οποίοι όλοι πιστεύουν σε μία ανώτερη δύναμη. Τα παραδείγματα που απορρίπτουν την θεωρία σου (ότι μόνο οι βλάκες πιστεύουν σε ανώτερες δυνάμεις) είναι κυριολεκτικά άπειρα...εάν είχες πει ότι "ο μέσος άθεος είναι πιο μορφωμένος από τον μέσο θρησκευόμενο" τότε μάλλον θα το δεχόμουν όμως τότε θα ξεκινούσε μία διαφορετική συζήτηση σε σχέση με αυτή που κάνουμε τώρα...


Περιμένεις να βγάλεις άκρη με άνθρωπο τυφλωμένο από ΜΙΣΑΛΟΔΟΞΙΑ; Ούτε αν του το ζωγραφίσεις.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy