ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Εσωτερισμος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2017, 19:11:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επειδή παρατηρώ τέσσερα χρόνια τώρα -κάτι που δεν κάνεις μόνο εσύ όπως ισχυρίζεσαι- ότι επαναλαμβάνεις τα ίδια και τα ίδια με μια λογική:

Όλοι οι Κρητικοί είναι ψεύτες
Είμαι Κρητικός


Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Iptamenos paratiritis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2017, 20:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν Κρητικοί καλοί αλλά υπάρχουν και πολλοί Κρητικοί άντε να μην πω τι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2017, 20:53:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχουν Κρητικοί καλοί αλλά υπάρχουν και πολλοί Κρητικοί άντε να μην πω τι.

Εγω ανηκω στους πρωτους

Ο Heretic στους δευτερους


Και ειναι και ημιτασιον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2017, 20:56:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Heretic στους δευτερους


Και ειναι και ημιτασιον


Το ιδιο ισχυει για kost και επισης για DMC

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2017, 20:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που εισαι ωρε Νικομαχε


Κιοτεψες ωρε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Iptamenos paratiritis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2017, 21:01:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγω ανηκω στους πρωτους

Ο Heretic στους δευτερους


Και ειναι και ημιτασιον


Στην ανωνυμία μπορεί να λεει ο καθένας οτι είναι απο όπου θέλει βασικά, αλλά πολλοί τραμπούκοι του διαδικτίου δηλώνουν Κρητικοί ένας απο αυτούς είναι σαφώς και ο Heretic

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2017, 21:32:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και στα φόρουμ που μάζεψαν το κάθε πατσαβούρι του διαδικτύου να δεις τι γίνεται. Δραπέτευσαν οι τρελοί από το άσυλο, κλείδωσαν μέσα τους γιατρούς, και φόρεσαν αυτοί τις άσπρες ποδιές.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2017, 22:47:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=FuC64jTWlwg

Μήπως να αφήναμε στην άκρη τα μπινελίκια και τα κοσμητικά; Για τα ζώα θέλω να πω ότι φαίνεται να διαθέτουν πολύ περισσότερο μυαλό και συνείδηση από όση φανταζόμαστε. Η δική μας υπεροχή μάς κάνει να τα φανταζόμαστε ως υποδεέστερα πλάσματα χαμηλής έως και ανύπαρκτης νοημοσύνης, ξεχνώντας ότι ένα είδος πολύ ανώτερο από το δικό μας την ίδια αντίληψη θα είχε και για εμάς παραλείποντας την τεράστια πολυπλοκότητα που μάς χαρακτηρίζει.

Ο λαός και η παράδοση αυθόρμητα παρομοιάζουν τις δεξιότητες του ανθρώπου με εκείνες των ζώων και αυτό τυχαίο δεν είναι. Ο ξύπνιος είναι γάτος και τσακάλι, η πονηρή αλεπού, το θαρραλέο λιοντάρι, η κακίστρω ύαινα και ένα σωρό άλλα. Η συλλογική μας σκέψη και έκφραση μπορεί να μην στηρίζεται στην επιστήμη αλλά φαίνεται να διαισθάνεται ότι τα ζώα είναι πανέξυπνα όντα με έντονη προσωπικότητα. Και επειδή όλο και καμιά τρολιά θα ακουστεί του τύπου έλα ξεκόλλα από τον Αίσωπο και τον Ντίσνευ πάμε και στα της επιστήμης...
Η ίδια η επιστήμη δίνει επιχειρήματα σε αυτό. Δεν είναι μόνο τα θηλαστικά, έχουμε και ένα σωρό άλλα είδη (πχ. είδη πτηνών) που έχουν επιδείξει αναπτυγμένη αυτοσυνείδηση στα γνωστά πειράματα αυτοαναγνώρισης σε καθρέφτη. Ύστερα έχουμε μία σειρά από είδη με μεγάλη ικανότητα στην επίλυση γρίφων και προβλημάτων (και δεν εννοώ μόνο πιθήκους) καθώς και άλλα με πολύ αναπτυγμένη συναισθηματική νοημοσύνη πχ. σκυλιά και ελέφαντες (η φιλομάθεια των σκύλων είχε υμνηθεί και από τους αρχαίους). Μετά έχουμε ζώα τα οποία όχι μόνο θρηνούν για τους νεκρούς τους αλλά ακολουθούν και ταφικά έθιμα.

Εδώ δηλαδή μιλάμε για ένα τεράστιο εύρος συναισθημάτων και γνωσιακών δεξιοτήτων. Δεν είναι μόνο ο πόνος και ο φόβος που προφανώς αισθάνονται...εδώ βλέπεις ζώα να θυμούνται, να μελαγχολούν, να θυμώνουν, να ζηλεύουν, να περηφανεύονται, να προσποιούνται, να επινοούν φοβερά τρικ για να βρουν φαγητό ή να αμυνθούν και εγώ δεν ξέρω τι άλλο...και δεν μιλάμε μόνο για τα θηλαστικά εδώ μιλάμε για ένα μεγάλο εύρος από τα φίδια μέχρι τα χταπόδια...σε κάτι άλλα δε τεστ νοημοσύνης βλέπεις διάφορα είδη (ιδίως τα συγγενέστερα σε εμάς) να επιλύουν προβλήματα και να ταυτοποιούν πληροφορίες πιο γρήγορα από εμάς.
Μιλάμε επίσης για οργανωμένες κοινωνίες, γερά θεμελιωμένες σε νόμους και παραδόσεις, ιεραρχίες και τελετουργικά, προηγμένα μέσα επικοινωνίας και ένα σωρό άλλα πράγματα που μάλλον δεν θα καταλάβουμε ποτέ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2017, 00:20:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Υπάρχουν Κρητικοί καλοί αλλά υπάρχουν και πολλοί Κρητικοί άντε να μην πω τι.

Εγω ανηκω στους πρωτους

Ο Heretic στους δευτερους


Και ειναι και ημιτασιον



Και εγώ στους τρίτους.
Δεν έχω πατήσει ποτέ πόδι στην Κρήτη και όποτε έχω τύχει σε πελάτη Κρητικό θέλω να του σπάσω τα δόντια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Iptamenos paratiritis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2017, 05:52:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το βέβαιο είναι οτι όλοι οι Κρητικοί στην ιδιωτική τους ζωή είναι οι πιο θρησκόληπτοι, κάθε Κυριακή εκκλησία μετά μπαίνουν στα φόρα και το παίζουν ψευτοφιλόσοφοι του αθεισμού με ακραία άτσαλο τρόπο.

quote:
Και εγώ στους τρίτους.
Δεν έχω πατήσει ποτέ πόδι στην Κρήτη και όποτε έχω τύχει σε πελάτη Κρητικό θέλω να του σπάσω τα δόντια

Για να το λες κάτι θα ξέρεις σπάστα λοιπόν σε κάποιον αφισοκολλητή με ζουρλομανδύα παραπάνω, είναι ο πρώτος που το χρειάζεται αν δεν του τα έχουν σπάσει ήδη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2017, 09:00:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Για να το λες κάτι θα ξέρεις σπάστα λοιπόν σε κάποιον αφισοκολλητή με ζουρλομανδύα παραπάνω, είναι ο πρώτος που το χρειάζεται αν δεν του τα έχουν σπάσει ήδη.


Όχι δεν μου τα έχουν σπάσει. Μήπως θα ήθελες να δοκιμάσεις να μου τα σπάσεις εσύ; Αν φοβάσαι ότι δεν θα τα καταφέρεις, φέρνεις και την υπόλοιπη παρέα σου από τις πιάτσες της Κουμουνδούρου ή φωνάζεις για βοήθεια τον Πύρινο. Τόσα χρόνια μαγκιά-κλανιά πίσω από ένα πληκτρολόγιο, δεν μπορεί, κάτι θα έχει μάθει. Και που ξέρεις, μπορεί να φοβηθώ από τη μπόχα και να φύγω πριν γίνει οτιδήποτε. Εντάξει ανάπηρό μου;

Edited by - Heretic on 25/08/2017 09:12:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Iptamenos paratiritis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2017, 09:51:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όχι δεν μου τα έχουν σπάσει. Μήπως θα ήθελες να δοκιμάσεις να μου τα σπάσεις εσύ; Αν φοβάσαι ότι δεν θα τα καταφέρεις, φέρνεις και την υπόλοιπη παρέα σου από τις πιάτσες της Κουμουνδούρου ή φωνάζεις για βοήθεια τον Πύρινο. Τόσα χρόνια μαγκιά-κλανιά πίσω από ένα πληκτρολόγιο, δεν μπορεί, κάτι θα έχει μάθει. Και που ξέρεις, μπορεί να φοβηθώ από τη μπόχα και να φύγω πριν γίνει οτιδήποτε. Εντάξει ανάπηρό μου;

Εσύ δηλαδή δεν είσαι μαγκιά-κλανιά πίσω απο ένα πληκτρολόγιο, μήπως μας έχεις εμφανίσει το ονοματεπώνυμο σου, μήπως μας έχεις βγάλει καμιά φωτογραφία, καμιά διεύθυνση σου; Γιατί κατηγορείς άλλους για πράγματα που κάνεις ακριβώς τα ίδια και εσύ;
Η περίπτωση σου είναι όμοια με πάρα πολλές άλλες, για να βγάζεις τόσο μεγάλη χολή με κάποιο συγκεκριμένο πολιτικό κόμμα που το ψηφίζουν εκατομμύρια άνθρωποι και να συκοφαντείς έωλα ανθρώπους που δεν έχεις δει ποτέ σου με μόνη κατηγορία οτι το ψηφίζουν σίγουρα απο κάποιον απο αυτό το κόμμα θα τις έχεις αρπάξει χοντρά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2017, 10:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πώς κατέχει ένστικτο επιβίωσης κάτι που δεν διαφοροποιεί τον εαυτό του από τα άλλα πράγματα;
Πύρινος

Η διαφοροποίηση του εαυτού από τα άλλα πράγματα, δεν προέρχεται από ένστικτο επιβίωσης. Και εσύ και ένα λιοντάρι, αν πεταχθεί μια σπίθα προς το μέρος σας θα τραβηχτείτε ενστικτωδώς προς μία κατεύθυνση αποφυγής της. Αυτό για το λιοντάρι δεν σημαίνει πως έτσι διαφοροποιεί τον εαυτό του. Γιατί να σημαίνει για σένα ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Iptamenos paratiritis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2017, 10:07:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η διαφοροποίηση του εαυτού από τα άλλα πράγματα, δεν προέρχεται από ένστικτο επιβίωσης. Και εσύ και ένα λιοντάρι, αν πεταχθεί μια σπίθα προς το μέρος σας θα τραβηχτείτε ενστικτωδώς προς μία κατεύθυνση αποφυγής της. Αυτό για το λιοντάρι δεν σημαίνει πως έτσι διαφοροποιεί τον εαυτό του. Γιατί να σημαίνει για σένα ;

Η διαφοροποίηση του εαυτού μας απο άλλους ανθρώπους οφείλεται σε δυο λόγους στα γονίδια και στις προσωπικές εμπειρίες απο την ημέρα της γέννησης, το ίδιο μπορεί να συμβαίνει σε μικρότερο βαθμό βέβαια και στα ζώα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2017, 10:18:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η διαφοροποίηση του εαυτού μας από άλλους ανθρώπους οφείλεται αμιγώς στην μαλακiα που μας δέρνει. Είναι καθαρά νοητική διεργασία και υπεύθυνο γι' αυτήν την διεργασία είναι το τιγκαρισμένο με μαλακiες μυαλό μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Iptamenos paratiritis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2017, 10:23:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλοι οι άνθρωποι έχουμε κάποιο βαθμό μαλακίας άλλοι περισσότερο, άλλοι λιγότερο αυτό είναι βέβαιο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2017, 10:24:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εσύ δηλαδή δεν είσαι μαγκιά-κλανιά πίσω απο ένα πληκτρολόγιο, μήπως μας έχεις εμφανίσει το ονοματεπώνυμο σου, μήπως μας έχεις βγάλει καμιά φωτογραφία, καμιά διεύθυνση σου; Γιατί κατηγορείς άλλους για πράγματα που κάνεις ακριβώς τα ίδια και εσύ;
Η περίπτωση σου είναι όμοια με πάρα πολλές άλλες, για να βγάζεις τόσο μεγάλη χολή με κάποιο συγκεκριμένο πολιτικό κόμμα που το ψηφίζουν εκατομμύρια άνθρωποι και να συκοφαντείς έωλα ανθρώπους που δεν έχεις δει ποτέ σου με μόνη κατηγορία οτι το ψηφίζουν σίγουρα απο κάποιον απο αυτό το κόμμα θα τις έχεις αρπάξει χοντρά.



Όχι. Μήπως θέλεις να ανταλλάξουμε στοιχεία; Θέλω να δω μέχρι ποιο σημείο φτάνει η "μαγκιά" σου. Ξεκινάς με το να έρθεις σε επικοινωνία μαζί μου και εκεί θα σου πω τη συνέχεια. Για αρχή λοιπόν μου δίνεις το τηλέφωνό σου. Πρόσεξε, ΕΣΥ. Εσένα που "σε τρώει ο κώλος σου", για να στο πω επί το λαϊκότερο.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2017, 10:27:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, συμφωνώ. Το διαπιστώνει κανείς πολύ εύκολα διαβάζοντας τους παραπάνω ... "διαλόγους" σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Iptamenos paratiritis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2017, 10:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όχι. Μήπως θέλεις να ανταλλάξουμε στοιχεία; Θέλω να δω μέχρι ποιο σημείο φτάνει η "μαγκιά" σου. Ξεκινάς με το να έρθεις σε επικοινωνία μαζί μου και εκεί θα σου πω τη συνέχεια. Για αρχή λοιπόν μου δίνεις το τηλέφωνό σου. Πρόσεξε, ΕΣΥ. Εσένα που "σε τρώει ο κώλος σου", για να στο πω επί το λαϊκότερο.

Εκεί αλλού που λες οτι με βλέπεις έλα να τα ανταλλάξουμε, εδώ όπως έχω ξαναγράψει δεν θέλω να κάνω ζημιά στην διαχείριση η οποία δεν μου έχει συμπεριφερθεί άσχημα σε αντίθεση με κάτι σκουπίδια σαν εσένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2017, 10:41:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Όχι. Μήπως θέλεις να ανταλλάξουμε στοιχεία; Θέλω να δω μέχρι ποιο σημείο φτάνει η "μαγκιά" σου. Ξεκινάς με το να έρθεις σε επικοινωνία μαζί μου και εκεί θα σου πω τη συνέχεια. Για αρχή λοιπόν μου δίνεις το τηλέφωνό σου. Πρόσεξε, ΕΣΥ. Εσένα που "σε τρώει ο κώλος σου", για να στο πω επί το λαϊκότερο.

Εκεί αλλού που λες οτι με βλέπεις έλα να τα ανταλλάξουμε, εδώ όπως έχω ξαναγράψει δεν θέλω να κάνω ζημιά στην διαχείριση η οποία δεν μου έχει συμπεριφερθεί άσχημα σε αντίθεση με κάτι σκουπίδια σαν εσένα.



Που σου είπα ότι σε βλέπω; Ανέφερε ακριβώς το σημείο που έγραψα οτιδήποτε σχετικό. Και άσε κατά μέρος αυτό το εμετικό τροπάριο επικλήσεων της διαχείρισης. Είδες πως είχα μια διαφωνία με τον Αιθεροβάμων και έτρεξες σαν καλός κουκουλοφόρος που είσαι να το εκμεταλλευτείς. Τα στοιχεία μου είναι γνωστά στους υπεύθυνους του φόρουμ εδώ και πολλά χρόνια. Δεν είμαι ανώνυμος. Εσείς, τα τρολοσπάμερ και σια κρύβεστε πίσω από την ανωνυμία του ίντερνετ. Λοιπόν, δώσε τα στοιχεία σου στον διαχειριστή και συνεχίζω. Κατά τα άλλα έχεις γράψει δημόσια απειλές για σωματική βία εναντίον μου, στις οποίες σου απάντησα. Προφανώς είσαι κότα, όπως είναι και οι υπόλοιποι φασίστες που έχετε ξαμοληθεί και προπαγανδίζετε τις γνωστές εγκληματικές οργανώσεις. Πήγαινε τώρα να φας το καλαμπόκι που σας ρίχνει ο Κλασιδιάρης σας να πάρεις τα πάνω σου και μη ξεχνάς αυτό που σε ρώτησα.

Όσο για τον φίλο yellow_code, αν δεν είναι δεύτερο ψευδώνυμο παλιού μέλους, θέλω να του πω πως είναι πολύ νέος για να συνειδητοποιήσει τι ακριβώς συμβαίνει δω μέσα.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Iptamenos paratiritis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2017, 10:49:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Που σου είπα ότι σε βλέπω; Ανέφερε ακριβώς το σημείο που έγραψα οτιδήποτε σχετικό. Και άσε κατά μέρος αυτό το εμετικό τροπάριο επικλήσεων της διαχείρισης. Είδες πως είχα μια διαφωνία με τον Αιθεροβάμων και έτρεξες σαν καλός κουκουλοφόρος που είσαι να το εκμεταλλευτείς. Τα στοιχεία μου είναι γνωστά στους υπεύθυνους του φόρουμ εδώ και πολλά χρόνια. Δεν είμαι ανώνυμος. Εσείς, τα τρολοσπάμερ και σια κρύβεστε πίσω από την ανωνυμία του ίντερνετ. Λοιπόν, δώσε τα στοιχεία σου στον διαχειριστή και συνεχίζω. Κατά τα άλλα έχεις γράψει δημόσια απειλές για σωματική βία εναντίον μου, στις οποίες σου απάντησα. Προφανώς είσαι κότα, όπως είναι και οι υπόλοιποι φασίστες που έχετε ξαμοληθεί και προπαγανδίζετε τις γνωστές εγκληματικές οργανώσεις. Πήγαινε τώρα να φας το καλαμπόκι που σας ρίχνει ο Κλασιδιάρης σας να πάρεις τα πάνω σου και μη ξεχνάς αυτό που σε ρώτησα.

Όσο για τον φίλο yellow_code, αν δεν είναι δεύτερο ψευδώνυμο παλιού μέλους, θέλω να του πω πως είναι πολύ νέος για να συνειδητοποιήσει τι ακριβώς συμβαίνει δω μέσα.


Λες οτι έχεις δώσει τα στοιχεία σου στην διοίκηση
Δεκτό αυτό είναι θέμα δικό σου και της διοίκησης εσύ είσαι τόσο σίγουρος οτι δεν τα έχω δώσει και εγώ ή δεν θα τα δώσω αν μου ζητηθεί; Είμαι νέο μέλος αλλά κάποτε ήσουνα και εσύ το ίδιο.
Κανένας δεν είναι ανώνυμος η διοίκηση βλέπει τους υπολογιστές, όσο για τις απειλές σε απείλησα σαν λογαριασμό δεν σε απείλησα σαν άνθρωπο με ονοματεπώνυμο οπότε δεν μπορείς να προβείς σε καμιά νομική ενέργεια σε βάρος, όπως και εσύ επίσης σαν λογαριασμό με εξύβρισες χυδαία στα προηγούμενα μυνήματα,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Iptamenos paratiritis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2017, 10:55:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο για τις εγκληματικές οργανώσεις μεγαλύτερη εγκληματική οργάνωση απο αυτή του Τσίπρα δεν υπάρχει, τα θύματα αμέτρητα δυο παιδιά στο Νέο Ηράκλειο, 3 στην Μαρφίν οι δράστες εξαφανίστηκαν όλοι ατιμώρητοι. Κάθε μέρα σπάνε γραφεία και προκαλούν με τις τρομοκρατικές τους ενέργειες

Edited by - Iptamenos paratiritis on 25/08/2017 10:56:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2017, 12:15:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο για τον φίλο yellow_code, αν δεν είναι δεύτερο ψευδώνυμο παλιού μέλους, θέλω να του πω πως είναι πολύ νέος για να συνειδητοποιήσει τι ακριβώς συμβαίνει δω μέσα.
Heretic

Έλα ρε φίλε, 'ντάξει ... σιγά ... Μιλάς λες και εδώ μέσα γίνεται εμπόριο όπλων ή ναρκωτικών ή κι εγώ δεν ξέρω τι. Δηλαδή τι ακριβώς συμβαίνει ; Tι μπορεί να συμβαίνει πέραν του ότι εδώ είναι ένα φόρουμ όπως όλα τα άλλα που ο καθένας μπαίνει και γράφει την παπαpιά του ; Και δεν χρειάζεται να είναι κανένας παλιό μέλος για να διαπιστώσει ότι μαλώνετε σαν κοκόρια ή σαν 5χρονα.

Και να σου πω και κάτι άλλο, εδώ που τα λέμε. Εγώ, συμφωνώ 99% με αυτά που γράφεις και μια χαρά τα βρίσκω. Και διαβάζοντάς τα, εισπράττω μια εντύπωση πως είσαι σοβαρός άνθρωπος και λογικός. Εσύ ο ίδιος λες, πως είναι ξέρω 'γω τρολ αυτοί και ταλιμπάν και κάνουν προπαγάνδα και τέλος πάντων, λες αυτά που λες. Αν ισχύουν όλα αυτά που λες ρε φίλε, εσύ γιατί ασχολείσαι με αυτούς ; Δηλαδή, συγνώμη κιόλας, αλλά μου φαίνεται πολύ βλακώδες αυτό ρε φίλε ... Να λέω στον άλλο, είσαι τρολ και να συνεχίζω να ασχολούμαι μαζί του. Συγνώμη και πάλι ρε Heretic, άλλα ... δεν ξέρω (εκτός κι αν έχετε προηγούμενα εκτός φόρουμ, αν γνωρίζεστε και έχετε προηγούμενα δηλαδή, οπότε πάσο).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2017, 12:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
yellow_code
quote:
Πώς κατέχει ένστικτο επιβίωσης κάτι που δεν διαφοροποιεί τον εαυτό του από τα άλλα πράγματα;
Πύρινος

Η διαφοροποίηση του εαυτού από τα άλλα πράγματα, δεν προέρχεται από ένστικτο επιβίωσης. Και εσύ και ένα λιοντάρι, αν πεταχθεί μια σπίθα προς το μέρος σας θα τραβηχτείτε ενστικτωδώς προς μία κατεύθυνση αποφυγής της. Αυτό για το λιοντάρι δεν σημαίνει πως έτσι διαφοροποιεί τον εαυτό του. Γιατί να σημαίνει για σένα ;


Αντιδρά λοιπόν ερεθισματικά το λιοντάρι, αν καταλαβαίνω σωστά; Όχι πολύ διαφορετικά από την αμοιβάδα δηλαδή.
Άρα να εξετάσουμε πρώτα αυτή την ερεθισματική αντίδραση. Στην προκειμένη περίπτωση μιλάμε για μια σπίθα, εφόσον η σπίθα αυτή δεν μας αγγίζει, μιλάμε για ένα οπτικό ερέθισμα. Ένας άνθρωπος μπορεί να αντιδρά απέναντι στο οπτικό ερέθισμα γιατί λειτουργεί η μνήμη. Φαντάζομαι οτι αυτό σημαίνει, οτι αν σε ένα παράλληλο σύμπαν όταν μας άγγιζε μια σπίθα νιώθαμε ευχάριστα, τότε δεν θα προσπαθούσαμε να την αποφύγουμε, αντιθέτως η μνήμη μας θα μας ωθούσε να πάμε κοντά στην σπίθα. Εφόσον όμως έχουμε την μνήμη μιας σπίθας που καίει, θέλουμε να απομακρυνθούμε. Σωστά;
Τώρα στην περίπτωση του λιονταριού, αυτό μπορεί να έχει ή μπορεί να μην έχει την μνήμη ή την εμπειρία της σπίθας. Όμως αντιλαμβάνεται μια ξαφνική μεταβολή στο περιβάλλον του. Το "ξαφνική" υποδηλώνει οτι έχει αίσθηση του χρόνου ή καλύτερα να πούμε ότι έχει αίσθηση των διαστημάτων του χρόνου. Επίσης έχει αίσθηση των μεγεθών, δηλαδή μπορεί να αντιληφθεί κάτι που είναι μεγαλύτερο ή μικρότερο σε σχέση με τον όγκο του ίδιου. Έτσι αν η σπίθα είναι πολυ μικρή και η μεταβολή πολύ μικρή στο περιβάλλον του, το λιοντάρι δεν θα αντιδράσει με φυγή. Θα αντιδράσει όμως με φυγή όταν αντιληφθεί μια μεταβολή που να είναι αρκετά μεγάλη για να το θέσει σε κίνδυνο.
Σε όλα αυτά όμως, όλα τα παραπάνω που παρατηρούμε, υπάρχει μια αντικειμενικότητα. Υπάρχει ένα μέγεθος, όπως αυτό το ορίζουν τα αισθητήρια όργανα, το οποίο συγκρίνεται με ένα άλλο μέγεθος και υπάρχει η αντίστοιχη αντίδραση.
Φαίνεται όμως οτι στον άνθρωπο τα μεγέθη δεν είναι αντικειμενικά. Υπάρχουν δηλαδή αντικειμενικά μεγέθη και υπάρχουν και ψυχολογικά μεγέθη. Το ίδιο όμως συμβαίνει και στα ζώα.
Π.χ. πόσες φορές έχουμε δει ένα μικρό σκύλο να κυνηγάει έναν μεγαλύτερο; Ο μεγαλύτερος σκύλος θα μπορούσε σαφώς να κάνει τον μικρότερο μια χαψιά. Επίσης ο μικρός σκύλος θα έπρεπε να αναγνωρίζει οτι μεγαλύτερος σκύλος μπορεί να το κάνει μια χαψιά. Όμως αντί να ακολουθούνε μια αντικειμενική πραγματικότητα ακολουθούν μια ψυχολογική πραγματικότητα. Στην ψυχολογική τους πραγματικότητα, ο μικρός σκύλος φαντάζεται τον εαυτό του για λιοντάρι και ο μεγάλος σκύλος φαντάζεται τον εαυτό του για ποντίκι.
Ρωτάω λοιπόν: Αν αυτά τα σκυλιά λειτουργούσαν μόνο σύμφωνα με τον νου, με το εργαλείο δηλαδή που κάνει όλες τις συγκρίσεις, τότε δεν θα υπήρχε ποτέ θέμα το μικρό σκυλί να κυνηγάει το μεγάλο, γιατί πάντα το μεγάλο σκυλί θα μέτραγε εσωτερικά το μέγεθος του άλλου και θα κατέληγε πάντα στο ίδιο συμπέρασμα, δηλαδή οτι μπορεί να το κάνει μια χαψιά. Αντίστοιχα το μικρό σκυλί δεν θα έμπαινε ποτέ στη διαδικασία να ρισκάρει τον εαυτό του.
Θα ήταν σωστό λοιπόν να πούμε σε αυτή τη περίπτωση, οτι υπάρχει ένας νοητικός παράγοντας και ένας ψυχολογικός παράγοντας οι οποίοι λειτουργούνε ξεχωριστά;

Edited by - Πύρινος on 25/08/2017 12:28:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2017, 12:22:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όσο για τις εγκληματικές οργανώσεις μεγαλύτερη εγκληματική οργάνωση απο αυτή του Τσίπρα δεν υπάρχει, τα θύματα αμέτρητα δυο παιδιά στο Νέο Ηράκλειο, 3 στην Μαρφίν οι δράστες εξαφανίστηκαν όλοι ατιμώρητοι. Κάθε μέρα σπάνε γραφεία και προκαλούν με τις τρομοκρατικές τους ενέργειες


Μπράβο. Μόνο που δε σε ρώτησε κανένας. Δεν σε φώναξε κανένας να μας ενημερώσεις για τον Τσίπρα, την Μαρφίν, τη Χρυσή Αυγή και ότι άλλο κατεβάσει το κολλημένο κεφάλι σου. Είδες φως και μπήκες μια μέρα εδώ και ξεκίνησες να μπαίνεις σφήνα σε όποιο θέμα βρίσκεις πιασάρικο μπροστά σου και προσπαθείς να γυρίζεις τη συζήτηση σε κομματική σπέκουλα υπέρ συγκεκριμένης πολιτικής παραταξης. Γκε-γκε μέχρι εδω; Τώρα είσαι σε ενα θέμα που έχει σχέση με τον εσωτερισμό και συνεχίζεις να βρίζεις, να προκαλείς και να προσβάλεις απρόκλητος παλιά μέλη του φόρουμ. Αναρωτιέμαι μέχρι ποιο σημείο ακόμα θα φτάσει το θράσος σου.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2017, 12:28:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τέλος πάντων, υπάρχουν στο θέμα κάποιες απόψεις και κάποια ερωτήματα που αξίζουν έναν διάλογο. Κι όταν λέω διάλογο, εννοώ μια ελεύθερη έκφραση άποψης ή τέλος πάντων σκέψης, ιδέας, γνώμης που μπορεί σε κάποιον ή σε κάποιους να χρησιμεύσει. Γιατί να μην επικεντρωθούμε σ' αυτό δηλαδή ; Δεν ξέρω ... εντάξει, αλλά αυτό που εν τέλει βγαίνει από αυτές τις σελίδες και αυτούς τους διαλόγους τύπου "θα σου κάνω, θα σου ράνω, μάγκα, άρρωστε κτλ" είναι ένας αρνητισμός και ένα "σκοτάδι" ρε φίλε. Ένα μαύρο πράγμα αναδύεται ας πούμε. Πολύ αρνητικότητα, πολύ σκοτάδι, πολύ ασχήμια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2017, 12:29:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπετε την παραδειγματική μου σιωπή σε αυτή την "πολιτική" συζήτηση έτσι;
Παρακαλώ να σημειωθεί στα πρακτικά..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2017, 12:32:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έλα ρε φίλε, 'ντάξει ... σιγά ... Μιλάς λες και εδώ μέσα γίνεται εμπόριο όπλων ή ναρκωτικών ή κι εγώ δεν ξέρω τι. Δηλαδή τι ακριβώς συμβαίνει ; Tι μπορεί να συμβαίνει πέραν του ότι εδώ είναι ένα φόρουμ όπως όλα τα άλλα που ο καθένας μπαίνει και γράφει την παπαpιά του ; Και δεν χρειάζεται να είναι κανένας παλιό μέλος για να διαπιστώσει ότι μαλώνετε σαν κοκόρια ή σαν 5χρονα.


Αυτό που είπες συμβαίνει, αλλά με μια διαφορά. Η παπαριά είναι το μόνο πράγμα που διακινείται εδώ. Να στο πω διαφορετικά. Προσπαθείς να στήσεις μια αξιοπρεπή συζήτηση με κάποιους και μπαίνουν να στη σπάσουν τρολ και σπάμερ. Αυτό ανέφερα στη διαχείριση, είδες τι απάντηση πήρα και φαντάζομαι αντιλαμβάνεσαι με ποιο τρόπο το εκμεταλλεύθηκε αυτό ο παραπάνω τύπος. Στο ερώτημα σου "εσύ γιατί ασχολείσαι με αυτούς", είναι προφανές ότι αυτοί ασχολούνται μαζί μου (ή μαζί μας). Μπαίνουν σφήνα στις συζητήσεις που κάνουμε και τις πηδάνε. Τώρα αν εσύ νομίζεις ότι μπορείς να συμμετέχεις κάπου με αυτόν το τρόπο, κάτσε εδώ και προσπάθησε.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2017, 12:33:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όσο για τις εγκληματικές οργανώσεις μεγαλύτερη εγκληματική οργάνωση απο αυτή του Τσίπρα δεν υπάρχει, τα θύματα αμέτρητα δυο παιδιά στο Νέο Ηράκλειο, 3 στην Μαρφίν οι δράστες εξαφανίστηκαν όλοι ατιμώρητοι. Κάθε μέρα σπάνε γραφεία και προκαλούν με τις τρομοκρατικές τους ενέργειες

Edited by - Iptamenos paratiritis on 25/08/2017 10:56:57


Το παρόν θέμα πραγματεύεται τον εσωτερισμό. Έχω παρατηρήσει γενικότερα και σε άλλα θέματα παρόμοιου περιεχομένου , χρήστες να γράφουν τεράστια και δυσνόητα κατεβατά, πολλές φορές χωρίς συνοχή και ειρμό. Απλή παρατήρηση αυτό.

Έρχεσαι λοιπόν και ασχολείσαι με τον Τσίπρα και τα μνημόνια και εδώ. Στη λογομαχία σου δε με τον Heretic, πρώτος ανέφερες την χρυσή αυγή. Η όλη αίσθηση που μου βγάζεις, είναι ότι αποτελείς εντελώς ξένο στοιχείο για το esoterica. Εσύ δεν το έχεις αντιληφθεί ακόμα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2017, 12:36:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν ξέρω ... εντάξει, αλλά αυτό που εν τέλει βγαίνει από αυτές τις σελίδες και αυτούς τους διαλόγους τύπου "θα σου κάνω, θα σου ράνω, μάγκα, άρρωστε κτλ" είναι ένας αρνητισμός και ένα "σκοτάδι" ρε φίλε. Ένα μαύρο πράγμα αναδύεται ας πούμε. Πολύ αρνητικότητα, πολύ σκοτάδι, πολύ ασχήμια.


Σαφώς και ναι, και λέγεται αντίδραση αυτό. Στη δράση που σου περιέγραψα πριν. Έχεις να προτείνεις κάτι;

ps. Πρότεινα κάποια στιγμή να βάλουν τη λειτουργία reject list στο φόρουμ, να μη βλέπεις (ο ίδιος) τα post χρηστών που βάζεις στη λίστα. Και ας τους μετά να γράφουν σεντόνια. Όλα τα φόρουμ που έχουν σύγχρονο λογισμικό το κάνουν. Εδω προφανώς δε γίνεται. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος άμυνας, εφόσον υπάρχει αυτή πολιτική ανοχής.

Abyssus Abyssum Invocat

Edited by - Heretic on 25/08/2017 12:41:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy