ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Αναστενάρηδες...ποιά δύναμη;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2006, 21:26:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα σε όλους

μόλις γύρισα από το κονάκι των αναστενάρηδων και τράβηξα βιντεάκια και είμαι ενθουσιασμένη που θυμήθηκα τα παιδικά μου χρόνια που χτυπούσε η καρδιά μου όταν άκουγα το νταούλι να παίζει στον ρυθμό και τη πολίτικη λύρα να συνοδεύει.

Δυστυχώς βέβαια τα βιντεάκια είναι κακής ποιότητας γιατί είναι από κίνητο , βλέπετε δεν έχω κάμερα, αλλά σίγουρα θα καταλάβετε κάτι αν τα δείτε. Πιστεύω να σας αρέσουν

Θα ήθελα όποιος δει αυτό το τόπικ να μου δώσει οδηγίες για το πως να ανεβάσω αυτά τα βίντεο κάπου για να τα δείτε και σεις, δυστυχώς δεν έχω ιδεα που πρέπει να τα βάλω.

Επίσης χάρηκα όταν είδα ότι μέσα στο σόι που πατούν είναι και μία κοπέλα που γνωρίζω, οπότε αύριο μάλλον θα μάθω και άλλα πράγματα από κείνη. Η αδερφή της μάλιστα με αφησε να τραβήξω από κοντά τις εικόνες ενώ κανονικά δεν αφήνουν αλλά με άφησε γιατί με γνώριζε απλά είναι λίγο σκοτεινά γιατί δεν πρέπει να τις χτυπούν τα φλας.

Λοιπόν περιμένω κάποιον να με ενημερώσει σας παρακαλώ.
Αχ είμαι πολύ χαρούμενη, μου άρεσε πολύ το όλο κλίμα.


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2006, 23:07:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν παιδιά μόλις γύρισα, πήγα να δω τι παίζεται αλλά δεν είχαν αρχίσει ακόμα και είναι 11 το βράδυ. Είχε τόσο κόσμο, ακουσα διάφορες γλώσσες να μιλούν, είδα ηθοποιούς, τραγουδιστές, ΠΑΝΙΚΟΣ!! δεν μπορούσα να δω τίποτα απολύτως ούτε καν αν είχαν ανάψει τη φωτιά ή όχι.

Τέλος πάντων είδα αυτή τη γνωστή μου, και τη ρώτησα αν μπορεί να μου δώσει υλικό για τα αναστενάρια, μου λέει πρέπει καλύτερα να μιλήσεις με κάποιον μεγαλύτερο. Είπαμε την επόμενη εβδομάδα να μου προμηθεύσει κάποιες φωτογραφίες, και να μου κανονίσει να μιλήσω με κάποιον παλιό που πατάει. Απλά της έτυχε ο θάνατος του παππού της τη προηγούμενη εβδομάδα, είναι και η κούραση από τα αναστενάρια, και μου είπε ότι θα γίνει την άλλη βδομάδα αυτό

Οπότε θα περιμένετε λίγο μέχρι να μάθω μερικά πράγματα παραπάνω από αυτά που έχω ήδη μάθει.


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2006, 03:59:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

another star

Τέλος πάντων είδα αυτή τη γνωστή μου, και τη ρώτησα αν μπορεί να μου δώσει υλικό για τα αναστενάρια, μου λέει πρέπει καλύτερα να μιλήσεις με κάποιον μεγαλύτερο.



αν ανεβω καποια στιγμη, υπαρχει πιθανοτητα να μιλησω με καποιον "μεγαλυτερο"???


ουτως ή αλλως, του αγιου Δημητρη θα επελεγα...

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2006, 08:42:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χι χι αστειακι βρε jonniebegood


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2006, 15:34:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

χι χι αστειακι βρε jonniebegood



τοτε δεν γινονται τα "κλειστα" αναστεναρια που πατανε στα καρβουνα μεσα στο κονακι χωρις θεατες?

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2006, 14:41:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το περιοδικό ΙΧΩΡ έχει στο μέσα του εξώφυλλού του μια καταχώρηση, όπου η "Ελληνική Εστία" και το "ΙΧΩΡ" κάνουν "πρόγραμμα εκδρομών" με διήμερη εκδρομή στον Λαγκαδά για τα ΑΝΑΣΤΕΝΑΡΙΑ.

Τα αναφέρει ώς "πανάρχαια Διονυσιακά Δρώμενα της Μακεδονίας"


Παραπέμπτω σε κάποιο από τα λίγα μηνύμτά μου σε αυτό το πόστ, άραείναι εύκολο να το εντοπίσετε. Ανέφερα ότι το έθιμο αυτό γινόταν από παλιά, με αντικείμενο "πίστης" σε άλλες θεότητες, γι αυτό και μόνο, εγώ προσωικά ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ... χριστιανικό. Αυτά περί ... Αγίου Κωνσταντίνου και ... η Πίστη (!) στις "θαυματουργές Εικόνες" (!), τα θεωρώ προσαρμοσμένα να ηχούν ... ωραία σε αυτούς που θέλουν να τα ακούν ... έτσι !

Η πληροφορία είναι εδώ, η γνώση είναι εδώ, οι ιστορικές αποδείξεις είναι εδώ, τα Αναστενάρια είναι εκεί που γίνονται.
Ας βγάλει ο καθένα τα συμπεράσματά του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wainamoinen
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2006, 15:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wainamoinen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παραθέτω μόνο ένα μικρό, ενδικτεικό, δείγμα του κειμένου.
Εχει μεγάλο ενδιαφέρον ολόκληρο.

www.pammachon.gr/firewalking.doc

"ΠΥΡΟΒΑΣΙΑ
Η διάδοση και τα μυστικά της
Η επιστημονικά τεκμηριωμένη πυροβασία έχει παρατηρηθεί σε
όλες τις ηπείρους της γης. Όμως, πως εξηγείται το
φαινόμενο της ακαΐας, και γιατί επιχειρούν οι άνθρωποι να
περπατήσουν απροστάτευτοι επάνω στη φωτιά;

H πυροβασία είναι έθιμο που απαντάται σε πολλά μέρη του κόσμου, σε διάφορους λαούς με ανό¬μοια πολιτιστικά στοιχεία. Πρόκειται για πα¬νάρχαια τελετή δοκιμασίας, οι ρίζες της οποίας χάνο¬νται στα βάθη των αιώνων, και η οποία μάλλον συνδέε¬ται με τη διασπορά της μεγάλης σαμανιστικής κουλτού¬ρας που επεκράτησε σε όλη τη γη μεταξύ του 11000-8000 π.Χ. (και που συσχετιζότανε με το μυστήριο της φω¬τιάς). Η πρώτη τεκμηριωμένη αναφορά στην πυροβασία είναι σε μία Ινδική ιστορία από το 1200 π.Χ. Στις ημέρες μας απαντάται στην Ελλάδα, τα Βαλκάνια, την Ινδία, το Θιβέτ, την Ινδονησία, την Πολυνησία, την Ιαπωνία, τη Βό¬ρεια και Νότια Αμερική, στην Ταϊτή, την Αφρική, την Κί¬να και άλλες χώρες..........
ΠΥΡΟΒΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. Στην Ελλάδα η πυροβασία "αντιπροσωπεύεται" από τα "Ανα¬στενάρια" της Μακεδονίας, πολιτιστικό έθιμο των Θρακιωτών προσφύγων. Έχει ειπωθεί χιλιάδες φο¬ρές ότι η τελετή των Αναστενάριων είναι κατάλοιπο της Διονυσιακής λατρείας της αρχαιότητας - ελάχιστοι πια το αρνούνται αυτό. Το έθιμο θα έπρεπε να χαίρει μεγί¬στης κοινωνικής εκτίμησης σαν έκφραση του αρχαίο-ελ-ληνικού πολιτισμού. Αντιθέτως όμως, έχει κυνηγηθεί (και κυνηγιέται ακόμη) από την Ορθόδοξο Εκκλησία και κατ' επέκταση το ελληνικό κράτος ως μη επιθυμητή, πα¬γανιστική, ενίοτε και σατανιστική τελετή. Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι τα Αναστενάρια είναι παγανιστικό έθιμο που έχει εκχριστιανισθεί. Όμως αν ερευνήσει κα¬νείς την ιεροτελεστία, την παράδοση, και τις γιορτές της Ορθοδοξίας θα διαπιστώσει ότι περιέχει πολλά τέτοια πρώην παγανιστικά στοιχεία

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ Κατά τους Δυτι¬κούς επιστήμονες.......

ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ Παρά ταύτα, ίσως η επεξήγηση της πυροβασίας να βρίσκεται μέσα στα πλαίσια της Κινέζικης κοσμοθεωρίας, αν όχι της Δυτικής........

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ
1. Ευαγγέλου, Ιάσων, Πυροβασία και Αναστενάρηδες,
Εκδόσεις Δωδώνη, Αθήνα, 1994 (1963)
2. Wiley, David, Firewalking: Myth vs. Physics
3. Δερβένης, Κώστας, κατ' ιδία συζήτηση σχετικά με
το θέμα του yin chi και την Κινέζικη ιατρική
[/size=3]"

Την καλησπέρα μου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2006, 18:39:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο αφορά το συγκεκριμένο έθιμο, προσωπικά πιστεύω στη πίστη τους, και πως ότι κάνουν οφείλεται σε αυτή

Τώρα αν είναι να πιάσουμε ότι είναι ένα παγανιστικό η Διονυσιακό ή ξέρω γω τι έθιμο, εντάξει, και σε τελική ανάλυση το πιο απλό να δούμε είναι ότι οι πιο πολλές ορθόδοξες εκκλησίες γίναν πάνω σε αρχαία ερείπια ναών. Πολλά έθιμα ή συνήθειες στηρίχτηκταν επάνω στα αρχαία δρώμενα και μέρη.Και λογικό είναι. Η καταγωγή μας είναι αυτή. Αν και στο συγκεκριμένο έθιμο μέχρι κάποια στιγμή το δέχοταν η εκκλησία και για αυτό πήγαιναν στο κονάκι τους και θυμιάτιζαν και έλεγαν τις ευχές τους οι παππάδες. Το έχω αναφέρει πιο πάνω.

Εμένα αυτό πάντως που μου έκανε εντύπωση ήταν η βαθιά πίστη που είδα σε αυτούς τους ανθρώπους. Να είναι τόσο ψέμα? οκ, το δέχομαι, αλλά γιατί? δηλαδή ποιο είναι το αντάλλαγμά τους? εγώ δεν είδα να κόβουν εισητήρια. Τώρα μπορεί και να μην είδα. Τα μόνα λεφτά που εγώ έδωσα ήταν για να ανάψω κεράκι.

Η ουσία είναι ότι πατούν και δεν καίγονται ενώ αυτοί που δεν πιστεύουν και το παίζουν και καλά "κάτσε να πατήσω για να δείτε ότι και γω δεν θα καω" μετά περνάνε όλοι από το ΕΣΥ για τις ανάλογες θεραπείες από τους γιατρούς.


Ευχαριστώ



**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΟΡΑΤΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2006, 17:12:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΟΡΑΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατι που δεν αναφερθηκε καθολου και ισως εχει τεραστια σημασια ειναι η διατροφικες συνηθειες των αναστεναρηδων.
Εχετε υπ οψιν οτι οι περισοτεροι ειναι χορτοφαγοι?Και οσοι δεν ειναι συνεχιζουν την νηστεια της σαρακοστης (την οποια τηρουν αυστηρα),μεχρι και την πυροβασια.Την τελευταια δε εβδομαδα τρεφονται αποκληστικα με ενα καταπρασινο παχυρευστο σκευασμα,με εντονη μυρωδια απο τσιμενι(η φοβερη οσμη που εχει το περιτυλιγμα του παστουρμα).

Οι πληροφοριες ειναι απο τον ανδρα της αδελφης μου,ο οποιος ειναι γιος αναστεναρη.


Και κατι ασχετο...
περιφεριακα της πολης μου υπαρχει ενα Hotel που οι συντοπιτες μου αποκαλουν χαιδευτικα αναστεναριαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2006, 20:33:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε,

συγνώμη για το φίλε αλλά δεν βλέπω και κάποιο όνομα.
Όσο για αυτό που λες για τη διατροφή τους πρώτη φορά το ακούω. Απ' ότι ξέρω ζουν σαν κανονικοί άνθρωποι.
Δυστυχώς δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω για αυτό.
Δεν μπορώ να πω ότι αμφιβάλω για τη πηγή σου, ίσως παίζει ρόλο και το μέρος που γίνεται το κάθε έθιμο.

Ευχαριστώ


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2006, 08:13:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το username του λογαριασμού σε εκκρεμότητα SKATOPAIDO μετατράπηκε σε ΑΟΡΑΤΟΣ.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΟΡΑΤΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2006, 16:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΟΡΑΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
another star .... Ασημενια...συντοπιτησα

Την χορτοφαγια την συναντουμε και στους Σουφι και γενικοτερα στος ανα τον κοσμο μοναχους.Πιθανοτατα τους βοηθα στον ελεγχο σωματος και αισθησεων και κυριως πνευματος.
Μεχρι και το χριστανικο παραμυθι εξυμνει την νηστεια,και σε πολλα την θεωρει δεδομενη...

Εφοσον εχεις και εσυ ακρες στον Λαγκαδα,ρωτησε,για να διασταυρωσουμε την πληροφορια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2006, 20:18:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αορατε τι να σου πω, θα ρωτήσω, μπορεί απλά να μη το έχω ακούσει

Ευχαριστώ


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 02:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι έγινε βρε παιδιά με τα Βιντεάκια και τις φώτος....?

έαν θέλεις να ανεβάσεις βιντεάκι μπορείς να το κανεις στο
http://youtube.com

και μιά ερώτηση .. υπάρχει περίτωση οπου κάποιος άσχετος που απλά παρακολουθεί το
δρώμενο να αποκτήσει την δύναμη και να αρχίσει να πατάει τα κάρβουνα χωρίς να τον τρέχουν στο νοσοκομείο...?


Γιώργος
.. "ο Crowley ήταν μαλάκας ! κοιτάξε εγώ τι θα κάνω τώρα".. (είπε βγάζοντας το 45αρι απο την θήκη)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 03:28:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

και μιά ερώτηση .. υπάρχει περίτωση οπου κάποιος άσχετος που απλά παρακολουθεί το δρώμενο να αποκτήσει την δύναμη και να αρχίσει να πατάει τα κάρβουνα χωρίς να τον τρέχουν στο νοσοκομείο...?

Γιώργος



εχουν καταγραφει πολλες περιπτωσεις

σε εκπομπη ειδα εναν που του "ελαχε" χωρις να το περιμενει

οταν οι αμφισβητιες του πανελ αρχισαν τα ναι μεν αλλά, ειπε το ανεπαναληπτο: "αυτα που λετε τα διαβασατε, αυτα που σας λεω τα εζησα"


quote:

"ο Crowley ήταν μαλάκας ! κοιτάξε εγώ τι θα κάνω τώρα".. (είπε βγάζοντας το 45αρι απο την θήκη)



τον ειδες στις ειδησεις τον τυπο που μπηκε στο κλουβι των λιονταριων?

τον εφαγαν...

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2006, 01:06:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


αποψε ειδα σε ντοκυμαντερ μια τελετουργικη μυηση των οπαδων της Μαρια Λιοτζα, στην Βενεζουελα

φυσικα σαν καλοι Βενεζουελανοι ειναι και καθολικοι χριστιανοι


εκαναν λοιπον τις προσευχες τους και αναψαν μια μεγαλη φωτια


με το που καρβουνιασαν τα ξυλα, πριν κατακατσει καλα καλα η φωτια, αρχισαν να διαλυουν τον σωρο με τα ποδια τους απλωνοντας τα καρβουνα

περπατουσαν επι μια ωρα και η θρακα ηταν τοσο δυνατη, που αποκλειεται να μην καεις, οσο γρηγορα κι αν περπατησεις


παρατηρησα οτι ουτε τα μπατζακια τους ειχαν εστω καψαλιστει...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2006, 16:37:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)




Πυγή:ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ - ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟΣ - ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΔΡΑΜΑΣ:


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy