ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Η ζωή εν μάσκα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2020, 22:46:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιμενίδης... άρες μάρες κουκουνάρες. Φυσικά, δεν πιστεύω (ότι εφαρμόζεις) τίποτε από αυτά που ισχυρίζεσαι. Όμως άντε ΕΣΥ να δείξεις συμπόνια σε καμένα χαρτιά, σε ψυχάκηδες και σε ιδεολόγους μπαχαλάκηδες και μετά ζήτα τα ρέστα από τον Άγιο Πέτρο αν κάτι δεν πάει καλά, ε; Και οι ιστορίες για τα σκυλιά και τα μικρά παιδιά... στα μικρά παιδιά, όχι εδώ. Και σταμάτα τις τρολιές, έχεις κουράσει.

Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2020, 22:54:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και το φαιδρό της υπόθεσης τώρα ειναι ότι καθίσαμε να απολογηθούμε σε έναν sociopath του πληκτρολογίου

Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2020, 23:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επιμενίδης... άρες μάρες κουκουνάρες.


?????
quote:

Φυσικά, δεν πιστεύω (ότι εφαρμόζεις) τίποτε από αυτά που ισχυρίζεσαι.


Γιατί δεν το πιστεύεις;

quote:

Όμως άντε ΕΣΥ να δείξεις συμπόνια σε καμένα χαρτιά, σε ψυχάκηδες και σε ιδεολόγους μπαχαλάκηδες και μετά ζήτα τα ρέστα από τον Άγιο Πέτρο αν κάτι δεν πάει καλά, ε;


Μα το εφαρμόζω όπως βλέπεις ... Σου μιλάω με καλοσύνη ενώ εσύ μου μιλάς με εχθρότητα άνευ λόγου. Δεν πιστεύω ότι κανένας άνθρωπος είναι "καμένο χαρτί". Όσο ζει ο άνθρωπος μπορεί να αλλάξει. Γιατί υποθέτεις ότι μπορεί να θέλει στα καλά καθούμενα κάποιος να σκοτώσει έναν άλλο; Αυτό δεν είναι στη φύση του ανθρώπου. Το εφαρμόζω και στην ζωή εκτός ίντερνετ φυσικά.


quote:

Και οι ιστορίες για τα σκυλιά και τα μικρά παιδιά... στα μικρά παιδιά, όχι εδώ. Και σταμάτα τις τρολιές, έχεις κουράσει.


Τι εννοείς με τη λέξη τρολιές;Μπορείς να το πεις ελληνικά;


Edited by - Επιμενίδης on 06/12/2020 23:55:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2020, 23:54:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και το φαιδρό της υπόθεσης τώρα ειναι ότι καθίσαμε να απολογηθούμε σε έναν sociopath του πληκτρολογίου


Πρώτο:Γιατί θεωρείς ότι απολογήθηκες; Συζήτηση νόμιζα ότι κάνουμε όχι δικαστήριο ... Δε σε δικάζω.
Δεύτερο: γιατί το έκανες αν θεωρούσες ότι δεν έπρεπε να το κάνεις;Δεν σε υποχρέωνε κανείς και τίποτε. Ούτε επίσης να το θεωρήσεις φαιδρό αφού το έκανες.
Τρίτο: γιατί με αποκαλείς sociopath του πληκτρολογίου άνευ λόγου και αιτίας;Σου έχω κάνει κάτι; Με ξέρεις; Σε είχα αποκαλέσει με παρόμοιο τρόπο; Εξαιρώ το προηγούμενο μήνυμα το οποίο γράφτηκε τώρα όμως. Γιατί κάνεις πράγματα σαν εκείνα που κατηγορείς τους άλλους ότι κάνουν;
Μου θυμίζει η συμπεριφορά σου κάποια άτομα , δύο κοπέλες, που γνώρισα πέρυσι, με διπολική διαταραχή. Η μία συνήθιζε να κάνει κάτι και μετά να κατακρίνει αυτό που έκανε. Και μετά να κατακρίνει που κατέκρινε! κ.ο.κ. Παρόλα αυτά βρέθηκε τρόπος συνεννόησης τελικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2020, 00:32:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...απίστευτες πλάκες.... σίγουρα φαινόμενο της καραντίνας αυτό

Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2020, 00:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...απίστευτες πλάκες.... σίγουρα φαινόμενο της καραντίνας αυτό



Σίγουρα ... αλλά δε μας λες και μας να γελάσουμε και μεις; Δε σε δικάζουμε αλλά καλό θα ήταν να μάθουμε και εμείς κάποια απάντηση στα ανωτέρω ερωτήματα λέω ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2020, 09:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορείς να φτιάξεις μερικά ψευδώνυμα ακόμα και να τα βάλεις να συζητάνε μεταξύ τους. Νομίζω πως την ξέρεις καλά τη δουλειά

Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2020, 12:20:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μπορείς να φτιάξεις μερικά ψευδώνυμα ακόμα και να τα βάλεις να συζητάνε μεταξύ τους. Νομίζω πως την ξέρεις καλά τη δουλειά



Αυτό που λες είναι μια άδικη και άνευ λόγου κατηγορία. Δεν έχω κάνει ποτέ κάτι τέτοιο ούτε έχω πολλά ψευδώνυμα. Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί λες τέτοια πράγματα και γιατί με προσβάλλεις άνευ λόγου και αιτίας, και χωρίς να σου έχω συμπεριφερθεί με αυτό τον τρόπο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2020, 13:36:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τα "επι προσωπικού" υπάρχουν και τα pm
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2020, 13:59:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για τα "επι προσωπικού" υπάρχουν και τα pm



Ακριβώς Aitherovamon! Επειδή όμως δεν έχει κάτι προσωπικό εναντίον μου (πως άλλωστε να είχε;) δεν πρόκειται να στείλει μήνυμα ούτε να με ρωτήσει τίποτε. Εγώ δεν αρνήθηκα να μιλήσω σε όποιον ρωτήσει ευπρεπώς. Θεωρώ ότι απλά θα γράφει προσβλητικά και υποτιμητικά εναντίον μου γιατί μάλλον αυτός έχει κάποιο πρόβλημα, προκειμένου να με διώξει ή να με εκνευρίσει και να απαντήσω ανάλογα ώστε να βρει πρόφαση. Εγώ δεν τον έθιξα πουθενά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2020, 14:36:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τα επί προσωπικού σαφώς υπάρχουν και τα π.μ, φυσικά ανάμεσα στις σπόντες και στα υπονοούμενα του κάθε passive-aggressive χαμαιλέοντα, που γράφει:

quote:
Θεωρώ ότι απλά θα γράφει προσβλητικά και υποτιμητικά εναντίον μου γιατί μάλλον αυτός έχει κάποιο πρόβλημα, προκειμένου να με διώξει ή να με εκνευρίσει και να απαντήσω ανάλογα ώστε να βρει πρόφαση

Αυτό το γλυκανάλατο στυλάκι που βλέπετε, έχει το μόνο σκοπό να προκαλέσει τη γνωστή αναταραχή, την οποία συστηματικά εξασκεί εδώ και χρόνια, όποτε οσμίζεται "αιματάκι" στο forum. Στην προκειμένη περίπτωση εγώ (ο heretic) είμαι η καλύτερή του, μιας και έχει εκτιμήσει πως θα φερθώ όπως περιγράφει παραπάνω.

Σας αφήνω να παρατηρήσετε ανάμεσα στα διάφορα αλλοπρόσαλλα που έχει γράψει, ελπίζω φυσικά να μην προσπάθησε να ανταλλάξει και π.μ με ψευδώνυμα γένους θηλυκού (γιατι κάτι έχω υπόψη μου), το "δήθεν" στυλ και τις φόλες που αφήνει.

Δεν αντιλέγω ότι έχω κι εγώ ευθύνη, επειδή έχασα την ώρα μου για μια φορά ακόμα, ταΐζοντας τα troll...

Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2020, 14:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...και μετά αναρωτιόμαστε γιατι κυριάρχησε το FB στις συζητήσεις. Είναι προφανές γιατί, εντοπίζεις πανεύκολα τους ψεύτικους λογαριασμούς και ακόμα κι αν καταφέρνει κάποιος να επιβιώνει σε μια ομάδα, του τραβάς ένα block και ας τον μετά να γεμίζει σεντόνια με τις ανοησίες του.

Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2020, 17:13:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για τα επί προσωπικού σαφώς υπάρχουν και τα π.μ, φυσικά ανάμεσα στις σπόντες και στα υπονοούμενα του κάθε passive-aggressive χαμαιλέοντα, που γράφει:

quote:
Θεωρώ ότι απλά θα γράφει προσβλητικά και υποτιμητικά εναντίον μου γιατί μάλλον αυτός έχει κάποιο πρόβλημα, προκειμένου να με διώξει ή να με εκνευρίσει και να απαντήσω ανάλογα ώστε να βρει πρόφαση

Αυτό το γλυκανάλατο στυλάκι που βλέπετε, έχει το μόνο σκοπό να προκαλέσει τη γνωστή αναταραχή, την οποία συστηματικά εξασκεί εδώ και χρόνια, όποτε οσμίζεται "αιματάκι" στο forum. Στην προκειμένη περίπτωση εγώ (ο heretic) είμαι η καλύτερή του, μιας και έχει εκτιμήσει πως θα φερθώ όπως περιγράφει παραπάνω.



Καλέ μου άνθρωπε ποια χρόνια και ποια αίματα; Τι είναι αυτά που λες; Έχεις ψύχωση με τον οποιονδήποτε διαφωνεί μαζί σου;
Εσύ τα ξεκινάς , μόνος σου τα λες, και μόνος σου τα επιβεβαιώνεις. Ποια είναι η "γνωστή αναταραχή";
Φαίνεται να έχεις τη βεβαιότητα για όλα χωρίς να ρωτήσεις τίποτε. Υποθέτεις και μετά συμφωνείς με τον εαυτό σου.
Άν υποψιάζεσαι κάτι ρώτα. Μην προσβάλλεις. Εσύ τώρα προσβάλλεις. Κάνεις σαν να έχεις πέσει θύμα εξαπάτησης , που δεν το αποκλείω αλλά δεν είμαι εγώ αυτός που σε εξαπάτησε ή και σε εξαπατά ακόμη.


quote:

Σας αφήνω να παρατηρήσετε ανάμεσα στα διάφορα αλλοπρόσαλλα που έχει γράψει, ελπίζω φυσικά να μην προσπάθησε να ανταλλάξει και π.μ με ψευδώνυμα γένους θηλυκού (γιατι κάτι έχω υπόψη μου), το "δήθεν" στυλ και τις φόλες που αφήνει.


Και πάλι με αδικείς με φανταστικές υποθέσεις. Γυναικείο ψευδώνυμο ούτε έχω ούτε είχα ποτέ. Ούτε έστειλα τέτοια μηνύματα που λες. Αν σου το έκανε κάποιος τότε αυτός δεν είμαι εγώ. Ούτε φόλες αφήνω. Είσαι προκατειλημμένος εναντίον μου και είναι φανερό.

quote:

Δεν αντιλέγω ότι έχω κι εγώ ευθύνη, επειδή έχασα την ώρα μου για μια φορά ακόμα, ταΐζοντας τα troll...

Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)



Μα ποιο τρολ άνθρωπέ μου; Με βάφτισες τρολ, με προσβάλλεις αναίτια και λες χίλια δυό ψευδή για μένα, χωρίς καν να ρωτάς και χωρίς να σου έχω κάνει κάτι. Ας κρίνουν όσοι τα διαβάζουν πως λέγονται αυτά. Αν είσαι η Ακρίτα πες μας να ξέρουμε ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2020, 08:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ φουκαρά Επιμενίδη, σε πνίγει η αγανάκτηση ε; Μη δει κανείς άνθρωπο να προκόβει τελικά, κακούργα κενωνία...

Αν και έχει ξαναδημοσιευτεί εδώ μέσα, το βάζω άλλη μια φορά, προς εμπέδωση:

Internet Trolls Are Narcissists, Psychopaths, and Sadists



Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)

Edited by - Heretic on 08/12/2020 09:14:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2020, 11:53:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ποιος είναι αυτός που προκόβει δεν κατάλαβα και ως προς τι! Δεν έχω τέτοια κολλήματα αγαπητέ. Χαίρομαι όταν προκόβει ο άλλος γιατί όταν είναι ο άλλος καλά είμαι και εγώ. Αρκεί να μην έχει κολλημένα μυαλά βέβαια και μας κάνει εμάς των υπολοίπων τη ζωή δύσκολη για να μας αφήνει να προκόψουμε και εμείς. Αγανάκτηση δεν έχω διότι όσα λες είναι προβλέψιμα για άνθρωπο με τόση φαντασία που μάλλον έχει υποστεί καταπίεση από κάποιον ή κάποιους διαδικτυακά και τώρα φυσάς και το γιαούρτι που λένε. Έγώ δεν έχω καταπιέσει κανέναν όμως. Φαίνεται ότι έχεις πολλή φαντασία. Θα μπορούσες να γράφεις σενάρια για ταινίες τρόμου ή ψυχώ. Δεν βλέπω να ανήκω σε κάποια από κατηγορία. Για πλάκα θα έλεγα ότι ανήκω σε όλες αλλά και πάλι θα το παρεξηγούσες και θα το χρησιμοποιούσες εναντίον μου. Οπότε λέω να μην αστειευτώ. Θα σταματήσω και να χαμογελάω να μη σε προκαλώ. Είμαι φουκαράς όπως είπες, τι να κάνω ο καημένος! Μπορώ να τα βάλω με τα μεγαθήρια; Βροντόσαυρους και τυρανόσαυρους κλπ; Δεν μπορώ ...
Οπότε θα υφίσταμαι ως φουκαράς την άδικη κατηγορία ότι είμαι τρολ χωρίς και να λες ποιος είναι ο άλλος λογαριασμός που όνως εγώ δεν έχω. Αυτή είναι η μοίρα των φουκαράδων σε αυτό τον κόσμο, να υφίστανται την καταπίεση των κακών ενδόξων. Αν δε θέλεις να ανήκεις σε αυτούς τους τελευταίους, αν δεν είσαι κακός αλλά απλά καταπιεσμένος από κάποιον ή κάποιους, καλό θα ήταν να μάθω και εγώ τίνος τρολ με θεωρείς. Εγώ μπορώ να αποδεικνύω αυτά που λέω αν χρειαστεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2020, 12:17:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρώ επίσης ότι το "Επιμενίδης" δεν είναι άλλο ψευδώνυμο του Μ87, που έθιξα αρχικά. Οφείλω να το ξεκαθαρίσω αυτό, για να μην κατηγορώ άδικα τον φουκαρά. Τον οποίο παρόλο το στόλισμα που του έχω κάνει γι' αυτά που έχει γράψει, άρχισα να τον βλέπω με συμπάθεια γιατί είναι αυθεντικός. Από τον τρόπο που απαντάει ο παραπάνω, ξεκαθαρίστηκε αυτό. Το να ανοίξω επίσης συζήτηση με το γνωστό troll που esoterica, το θεωρώ απλά χάσιμο χρόνου και ενέργειας, οπότε ας τον αφήσουμε να παίζει στο θέμα του και ας ασχοληθούμε με τίποτε καλύτερο. Εντός και εκτός esoterica.

ps να θίξω επίσης ότι για μένα δεν υφίσταται "επί προσωπικού" όταν αναφέρεσαι σε ψευδώνυμα. Η άποψη κάποιου ταυτίζεται με το ψευδώνυμο που έχει στο forum. Δεν αναφέρεσαι σε κάποιον Κώστα Παπαδόπουλο, σε πραγματικό δηλαδή πρόσωπο.

Edited by - Heretic on 08/12/2020 12:19:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2020, 13:01:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εγώ σε είδα με συμπάθεια ρε φίλε γιατί ήταν σωστά κάποια που έγραψες και γιαυτό μου έκανε εντύπωση που είχες μετά έτσι απότομες αντιδράσεις. Λέω κάτι έχει συμβεί. Οπότε δεν τσιτώθηκα και δεν το πήρα προσωπικά που λένε, από ένα σημείο και πέρα. Βλέπω ότι με συσχέτισες με άλλον αρχικά και τώρα πείστηκες. ΟΚ. το είχα πει βέβαια ότι δεν έχω σχέση αλλά δεν είχες πειστεί. ΟΚ κάλλιο αργά παρά ποτέ που λένε. Εγώ κάνω ταυτόχρονα και εκτός Εσωτέρικα πράγματα απλά επειδή τα κάνω με τον υπολογιστή και τον έχω ανοιχτό πολλές ώρες λόγω τηλεεργασίας το βρίσκω σαν ξεκούραση να ασχολούμαι με κάτι άλλο.
Αν θέλεις κάποια στιγμή κάνε μια ενημέρωση για το ποιο και τι είναι το γνωστό τρολ του εσωτέρικα επειδή δεν το ξέρω και δεν είναι καλό να μαντεύω επειδή με το μάντεμα πάντα κάνει λάθη κανείς.
Παρατήρησα ότι έβγαλες το ρητό του Ρούμι. Μάλλον κατά λάθος υποθέτω.
Καλή συνέχεια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2020, 22:40:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
05/05/2020

Όταν ο φόβος καλλιεργείται με τέτοιο τρόπο ώστε να αποτελέσει εργαλείο ελέγχου, τότε τα πράγματα σκουραίνουν από άποψης ατομικών ελευθεριών, βούλησης κτλ. Όταν με άλλοθι το πολυτιμότερο αγαθό της υγείας σου σε απειλούν, τότε δεν μπορείς να κάνεις τίποτε. Είσαι ανίσχυρος. Εκτός αν η DNA συμπαντική σου σούπα έχει κάποιο από τα υλικά των ηρώων, που είναι η πίστη και η θυσία ...


Δεν θα ξεμπλέξουμε - αν ξεμπλέξουμε - εύκολα από αυτήν την κατάσταση και πολύ φοβάμαι πως τα πράγματα θα δυσκολέψουν ακόμη περισσότερο.

Πόσο εύκολο θα είναι π.χ για σένα να "θυσιάσεις" τα ταξίδια σου στο εξωτερικό αν δεν είσαι εμβολιασμένος ; Ανόητη ερώτηση θα μου πεις. "Έλα ρε, δεν γίνονται αυτά", θα μου πεις. Όσοι νομίζουν ότι αυτά "δεν γίνονται" ας αναλογιστούν πόσα από αυτά που ζουν τώρα ... γίνονται. Όλα γίνονται ... Πρέπει να είμαστε πάντα έτοιμοι για το απίθανο.

Σε λίγο θα εμβολιαστείς με ένα m-RNA εμβόλιο. Λίγες σταγόνες εσάνς στην συμπαντική σου σούπα αδερφάκι μου, για να μη βρωμάς αρρωστίλα. Αν δεν το κάνεις, δεν θα μπορείς να ταξιδεύεις (για αρχή), δεν θα έχεις πρόσβαση σε δομές υγείας, δεν θα έχεις διάφορες άλλες "διευκολύνσεις". Αλλά μην φοβάσαι. Όσο κρατάς το smartphone στα χέρια σου, δεν θα πάθεις τίποτε ...

https://www.eurocanadian.ca/2020/12/global-digital-id-dawn-of-endgame.html

"Ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς", Berthold Brecht, "Η όπερα της πεντάρας"

Edited by - kangaro on 21/12/2020 23:24:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2020, 11:55:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας δούμε τι έρχεται ... (άρθρο 5 παράγραφος 5, σελ. 4-5)

Ολόκληρη η τροπολογία εδώ

"Ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς", Berthold Brecht, "Η όπερα της πεντάρας"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2020, 17:03:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θυμάμαι (μου το έχουν πει για την ακρίβεια) οταν εγγράφηκα στο νηπιαγωγείο
ενα απο τα έγγραφα που χρειαζόταν ηταν το βιβλιάριο υγείας που πιστοποιούσε οτι είχα κανει ολα τα εμβόλια που προβλέπονταν....

Την καλησπέρα μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2020, 01:10:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

θυμάμαι (μου το έχουν πει για την ακρίβεια) οταν εγγράφηκα στο νηπιαγωγείο
ενα απο τα έγγραφα που χρειαζόταν ηταν το βιβλιάριο υγείας που πιστοποιούσε οτι είχα κανει ολα τα εμβόλια που προβλέπονταν....

Την καλησπέρα μου.



Δε νομίζω ότι μπορουν να συγκριθούν οι δύο καταστασεις αγαπητέ AitheroVamon: Τα εμβόλια τούτα είναι σχεδον αδοκίμαστα. Με την ψυχή στο στόμα τα βγαλανε. Το ρισκαρει εν μέρει και το ξερει όποιος πάει να εμβολιαστεί. Απλά θεωρούν μικρότερο τον ενα κίνδυνο από τον άλλον. Σωστα ο κόσμος δε θέλει να εμβολιαστεί σε σημαντικό ποσοστό. Οπότε δεν υπάρχει θέμα επιβολής προς το παρόν. Θα ξεσηκωθούν και οι πέτρες αν προσπαθήσουν. Σε ενα χρόνο δύο, δεν ξέρουμε πως θα είναι τα πραγματα με τις μεταλλάξεις του ιού και την επιτυχία ή μη των εμβολίων και αν αυτα θα καλύπτουν και τις μεταλλάξεις. Ίσως τότε να γίνουν υποχρεωτικά αν δεν έχουν παρενεργειες σοβαρες σε πολλούς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2020, 13:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιατρο δε με λες,
αλλα απ οτι εχω διαβάσει τα εμβόλια τα οποία κατασκευάστηκαν από τις Pfizer-BioNTech και Moderna χρησιμοποιούν νέα τεχνολογία που αξιοποιεί το messenger RNA.
(Σε αντίθεση με τους παραδοσιακούς εμβολιασμούς) οι οποίοι συνήθως εγχέουν ένα εξασθενημένο στέλεχος ενός ιού για να προκαλέσουν ανοσοαπόκριση
Βέβαια δεν ειναι τόσο "νεα", κρύβουν έρευνες ανω της μιας δεκαετία πισω τους η οποία ξεκίνησε κατά τη διάρκεια των επιδημιών SARS, Εμβόλια αναπτύχθηκαν ακόμη και κατά του MERS, ωστόσο δεν χρειάστηκαν ποτέ,
και ναι είναι η επόμενη γενιά εμβολίων οχι μονο για την Covid-19
Τώρα σε ό,τι αφορά τις παρενέργειες αυτο ειναι κατι που κανεις δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ούτε για την ασπιρίνη !
Απο κει και περα ο καθένας κανει οτι θέλει, οπως οι αρνητές της μασκας, βεβαιως και εχουν το δικαίωμα να μη φορουν,
απλα να κάτσουν σπίτι τους ! τοσο απλο!
οποιος διαφωνεί με την επιστήμη και την κοινωνία μπορεί να αποσυρθεί στις σπηλιές ... τοσο απλο κι αυτο

Ξερεις; καλη η συνωμοσιολογία για να σπάμε πλακα ή να έχουμε κατι να ασχολούμαστε,
αλλα καποια στιγμή πρέπει να μπει τέλος στην ηλιθιότητα του καθε επιστημονικά αναλφάβητου
αφήσαμε τους Ιατρους και παρακολουθούμε τους τραγουδιστές να μας πουνε την "αλήθεια", αυτοι είμαστε !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2020, 22:25:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν θα ξεμπλέξουμε - αν ξεμπλέξουμε - εύκολα από αυτήν την κατάσταση και πολύ φοβάμαι πως τα πράγματα θα δυσκολέψουν ακόμη περισσότερο.

Aυτό ξαναπέστο.
Δυστυχώς ο (υπαρκτός) ιός, έβγαλε στη φόρα "ευσεβείς πόθους" και "αντανακλαστικά" σε πολλούς φαν της καταστολής, του ολοκληρωτισμού , της ρουφιανιάς, κλπ,κλπ , με άλλα λόγια έστρωσε βούτυρο στο ψωμί κάποιων
και έτσι τα μέτρα που βλέπουμε αντανακλούν περισσότερο αυτό, παρά μια υπεύθυνη στάση κάποιου πεφωτισμένου υγειονομικού προσωπικού.


Εδώ υπάρχουν μια σειρά από θέματα, τα οποία ενσυνείδητα ή ασυνείδητα συγχέονται, και προκυπτει ένας αχταρμάς, διότι ίσως έτσι βολεύει ή ίσως έχουμε μια ροπή στην υπεραπλούστευση και στον διπολισμό.

Θέμα 1) ποιος δικαιούται δια να ομιλεί

Το έχουμε θίξει και αλλού αυτό, και προφανώς η ισχύουσα θέση είναι Έκαστος στο είδος του κι ο Λουμίδης στους καφέδες,
ΑΛΛΆ... όλα κι όλα, για να λέμε και του στραβού το δίκιο, από πού κι ως πού σε όρους/μεγέθη όπως: Ρυθμός Διάδοσης, Κατανομή κρουσμάτων, Λόγος θνητότητας/θνησιμότητας, κλπ,κλπ το λόγο έχει ο Γιατρός και όχι ο Μαθηματικός ή ο Στατιστικολόγος, αφού κατ'ουσίαν είναι μαθηματικά και στατιστικά μεγέθη αυτά?

Από την άλλη, όταν ζητάμε καθ'υλην Ιατρικές απαντήσεις από τους Γιατρούς στο Διά Ταύτα, όπως, τί διάολο είναι ο ιός, πώς λειτουργεί, ΠΟΣΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ είναι, πώς πολεμάται, κλπ, σφυρίζουν ακόμα κλέφτικα και το γυρνάνε στο Σωκρατικό Εν οίδα ότι ουδέν οίδα. Εκεί σε θέλω κάβουρα, να περπατάς στα κάρβουνα,
και όχι να μου το παίζουνε μάγκες με τη βούλα του "ειδικού" οι κάθε λογής Χαρδαλιάδες που απλώς Κλείνουν σπίτια και μαγαζιά και μαντρώνουν τον κόσμο μέσα (Είναι επιστημονικό ή ιατρικό αυτό?) Πόσο ιατρικό ή επιστημονικό είναι να παρουσιάζει κάποιος έναν ιό,όπου κατά ΙΑΤΡΙΚΗ δήλωση στη Βρεττανία το 70-80% των φορέων είναι ΑΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΟΙ, ως το τέρας της Αποκάλυψης για το οποίο κλείνουν μαγαζιά και ακυρώνονται πτήσεις? Ή πόσο επιστημονικό είναι το άλλο: να λένε ότι πχ, ακόμα και αν έχετε συμπτώματα, αν δεν ανήκετε στις ευπαθείς ομάδες, καθίστε σπιτάκι σας σε αυτοαπομόνωση και...θα σας περάσει??? Είναι σοβαρά πράγματα αυτά? Ή είναι ο ιός καραφονιάς, οπότε ναι κλείστε τα πάντα και τουφεκάτε όποιον κυκλοφορεί, ή είναι απλώς ένας ιός σαν τους άλλους και σαν μια κακιά γρίπη, οπότε αφήστε τον κοσμάκη να κάνει τις όποιες δουλειές και συναναστροφές του έξω!

Θέμα 2ο)Το περίφημο εμβόλιο. Προφανώς και χρειάζεται. Απαιτείται. Το συντομότερο δυνατό. Όμως να γίνουν όλες οι προβλεπόμενες διαδικασίες και τα πρωτόκολλα. Ιδίως για καινούριου τύπου εμβόλια και μοντέρνα σκευάσματα με "άλλον τρόπο" λειτουργίας.
Και βεβαίως να μήν είναι υποχρεωτικά , τουλάχιστον από την 1η μέρα. Τα εμβόλια της φυματίωσης ή της πολυομυελίτιδας γίνανε υποχρεωτικά μετά από 50 και 60 χρόνια, χρήσης, ερευνών, κλπ όχι με το καλημέρα.

θέμα 3ο) Καραντίνες, λοκντάουν και δε συμμαζευόμαστε. Το πιάσαμε λίγο και παραπάνω. Ουδεμία σχέση έχουν αυτά με οτιδήποτε ιατρικό.
Καταρχήν καραντίνα, κάνεις μόνο στον ασθενή ή τον φορέα εφόσον διαγνωστεί τεκμηριωμένα. Δεν είναι καραντίνα τα γενικά μέτρα ΣΕ ΟΛΟΝ τον πληθυσμό, άντε κουτσοί στραβοί στον Αγιο Παντελεήμονα, όλα τουρλουμπούκι. Στα σανατόρια και στις απομονώσεις και στις Σπιναλόγκες δεν τους στέλνανε όλους, ακόμα και τον καιρό που κυκλοφορούσαν θεριά και όχι κορωνογατάκια. Στέλνανε μόνο τους αποδεδειγμένα νοσούντες. Αυτό λέγεται καραντίνα, για να ξηγιόμαστε.

Το λοκντάουν, είναι ...Ηλία ρίχτο, στα πάντα και σε όλα. Ε, αυτό δεν κολλάει στην υπόθεση. Αυτό έχει προεκτάσεις που χωράνε πολύ συζήτηση.

θέμα 4) Τα παραπάνω του καγκουρα, με το Μητρώο εμβολίων, κλπ. Το να υπάρχει Μητρώο εμβολίων και να τηρείται σωστά, δεν είναι κακό. Αλλωστε όπως είπε και ο Αιθέρας, από τα Μαντού και τα αντιφυματικά που κάναμε παιδιόθεν, κάποιο μητρώο πρέπει να τηρείται. Στους σύγχρονους καιρούς, ας είναι και ψηφιακό, ακόμα καλύτερα.
Όμως, θέλει προσοχή το πού και πώς χρησιμοποιείται αυτή η πληροφορία.
Το να την έχει κάθε μαγαζί πχ, και να τρώς πόρτα, αν είσαι "ανεμβολίαστος" αυτό εγείρει πάλι άλλα θέματα.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2020, 23:25:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά Χριστούγεννα!
Με κάλυψες τα μάλα Πυθαγόρα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2020, 01:30:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όποιος δεν θέλει να εμβολιαστεί με κάποιο από τα δυο Αμερικάνικα, μπορεί κάλιστα να περιμένει αυτό της AstraZeneca. Λίγη υπομονή (και προσοχή) ακόμα και θα βγουν και άλλα εμβόλια συμβατικού τύπου, σαν κι αυτά που είσαι υποχρεωμένος να κάνεις όταν ταξιδεύεις σε κάποιες από τις χώρες του 3ου κόσμου (έχω κάνει δυο τέτοια, πριν μερικά χρόνια).

Για τα άλλα που γράφονται περί καραντίνας, προφανώς δεν έχετε συνειδητοποιήσει ότι προέκυψαν μετά από κάποιες 10δες θέσεις ανόδου της Ελλάδα μέσα σε ένα μήνα, στο Champions League της θνησιμότητας από covid. Ή μπορεί να μην σας αφορά. Προφανώς έτσι σκέφτεται και ο μέσος Έλληνας, ειδικά των συγκεκριμένων περιοχών που έγινε ο κακός χαμός.

Τώρα γιατι την πληρώσαμε και οι υπόλοιποι που ζούμε σαν καλόγεροι εδώ και ένα χρόνο, προφανώς τις μλκιες των άλλων πάντα τις πληρώνουμε όλοι μαζί. Εδώ άλλοι πηδάγανε (θαλασσοδάνεια, ΕΣΠΑ, επιδοτήσεις, ολυμπιάδες, εξοπλιστικά, αθρόοι διορισμοί κλπ), ο λογαριασμός σε όλους ήρθε. Θα γλιτώναμε τώρα; Ή μήπως μετά, όταν θα στείλουν οι Γερμανοί το νέο μνημόνιο των κορωνο-δανείων;

Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2020, 07:06:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφιερωμένο στον φίλο μου τον Θανάση...
(που 'σαι θανάση, που 'σαι θανάση / ήθελα να σ' αντάμωνα / η γρουσουζιά να σπάσει)

Κατ' αρχήν να πω κάτι : Δεν είμαι εναντίον του εμβολίου. Κάνω εμβόλια, γενικώς. Έκανα εμβόλια και κάνω. Δεν έχει μερικά χρόνια που για ένα ταξίδι στην Ινδία έπρεπε να κάνω, για δυσεντερίες, φυματιώσεις και κάτι άλλες μαλακίες που έχουν εκεί, μου είπαν "θα κάνεις αυτά τα εμβόλια", πήγα, έκανα τα εμβολιάκια μου, μια χαρά. Για άλλο πράγμα μιλά το post αυτό. Πάμε λοιπόν ...

Tην 28/11/2020 ο SKAI δημοσιεύει μια τηλεοπτική συνέντευξη του δημοσιογράφου του κ. Γιώργου Ευγενίδη με τον καθηγητή κ. Μανώλη Κέλλη με τίτλο "Πόσο διαρκεί η ανοσία στον κορωνοϊό από το εμβόλιο". Ο Μανώλης Κέλλης είναι καθηγητής του ΜΙΤ. Είναι ακόμη μία συνέντευξη μέσα στον χαμό των συνεντεύξεων του τηλεοπτικού καταιγισμού για το εμβόλιο, όμως αξίζει να αναφερθεί. (Το σχετικό δημοσίευμα εδώ)

Στην διάρκεια της συνέντευξης ο δημοσιογράφος ρωτάει :

quote:
απόσπασμα από την συνέντευξη

Ευγενίδης: Άρα συζητάμε για εμβόλια που είναι αποτελεσματικά. Είναι ασφαλή;

Κέλλης: Είναι κάτι που δεν έχουν μειώσει τα στάνταρ. Όποιο πρόβλημα υπήρξε για έναν ασθενή, σε άλλο εμβόλιο, είχαν σταματήσει όλη τη μελέτη. Είναι κάτι που είναι πολύ κρίσιμο. Οι αμερικανικές αρχές έχουν πολύ υψηλά στάνταρ γι' αυτό και περιμέναμε τόσους μήνες. Το εμβόλιο ήταν έτοιμο από τον Μάρτιο, αλλά περάσαμε μήνες κάνοντας τεστ και μετά τεστ και ξανά τεστ. 


E; Τι έγινε ; Tι είπες τώρα ρε μεγάλε μου ; Για ξαναπέστο ...

quote:
Το εμβόλιο ήταν έτοιμο από τον Μάρτιο, αλλά περάσαμε μήνες κάνοντας τεστ και μετά τεστ και ξανά τεστ.

Ώπα, ώπα ... excuse me ... δικαίωμα ... Τον Μάρτιο δεν ήταν που ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας βγήκε και είπε "παιδιά, έχουμε πανδημία" ; (βλ. δημοσιεύματα) Τον Μάρτιο. Ναι. 11/03/2020.

Ε, καλά, συγνώμη, τον Μάρτιο κηρύχθηκε η πανδημία, τον Μάρτιο ήταν έτοιμο και το εμβόλιο ; Πως γίνεται αυτό ; Θα μου πεις, τι ρωτάω ; Όλα γίνονται ...

Την καλημέρα μου και Χρόνια πολλά σε όλους!

"Ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς", Berthold Brecht, "Η όπερα της πεντάρας"

Edited by - kangaro on 27/12/2020 07:21:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2020, 08:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θέμα 4) Τα παραπάνω του καγκουρα, με το Μητρώο εμβολίων, κλπ. Το να υπάρχει Μητρώο εμβολίων και να τηρείται σωστά, δεν είναι κακό. Αλλωστε όπως είπε και ο Αιθέρας, από τα Μαντού και τα αντιφυματικά που κάναμε παιδιόθεν, κάποιο μητρώο πρέπει να τηρείται. Στους σύγχρονους καιρούς, ας είναι και ψηφιακό, ακόμα καλύτερα.
Όμως, θέλει προσοχή το πού και πώς χρησιμοποιείται αυτή η πληροφορία.
Το να την έχει κάθε μαγαζί πχ, και να τρώς πόρτα, αν είσαι "ανεμβολίαστος" αυτό εγείρει πάλι άλλα θέματα.

'Ντάξει, άντε πες ok να υπάρχει Μητρώο. Τόσα μητρώα έχουμε, ε, ντάξει, άλλο ένα ... εδώ έχουμε μητρώο στο ΓΕΜΗ που δεν μας χρησιμεύει σε τίποτε, ε, άντε πες ok, να έχουμε και για τον κορωνοϊό. Την "Βεβαίωση Eμβολιασμού", γιατί την θέλουμε ; Που χρειάζεται ; Ή που θα μας χρειαστεί ; Κι εγώ είχα ένα τέτοιο βιβλιαράκι με τα εμβόλια που λέει ο AitheroVamon, ναι, το θυμάμαι, το έχω κάπου νομίζω, καταχωνιασμένο. Αυτό όμως σε κάτι χρησίμευε. Π.χ δεν σε έγραφαν στο νηπιαγωγείο άμα δεν είχες τέτοιο. Ή ξέρω γω, σε πήγαινε η μάνα σου σ' έναν γιατρό και εκείνος της ζητούσε το βιβλιάριο εμβολιασμού για να δει τι εμβόλια έχεις κάνει. Αλλά μην ξεχνάς τότε, ο εμβολιασμός ήταν υποχρεωτικός νομίζω. Δηλ. είχε μια χρησιμότητα αυτό. Εδώ τώρα ; Μ' αυτόν τον τρόπο θα χρησιμοποιηθεί πάλι ; Δεν το ξέρουμε. Απλά, περιμένουμε να δούμε ...

Αν σου πουν αυτό που λες, τότε φίλε, η ελευθερία τέλος. Ελευθερία σημαίνει : κι εσύ π.χ που θες να κάνεις το εμβόλιο αλλά κι εγώ που δεν θέλω να κάνω το εμβόλιο, έχουμε κι οι δυο τα ίδια δικαιώματα. Αυτό σημαίνει ελευθερία. Άμα εσύ που θα κάνεις το εμβόλιο θα μπορείς να ταξιδέψεις, ενώ εγώ που δεν θα το κάνω, δεν θα μπορώ ... εδώ φίλε το πράγμα αλλάζει ... εδώ πάμε σε πόλεμο μετά, σε τέτοιες καταστάσεις δηλ. αντιθέσεων και αντιπαλότητας, φτιάχνουμε στρατόπεδα δηλ. των "εμβολιασμένων" και των "μη εμβολιασμένων". Φίλε αυτό είναι εφιαλτικό, σενάριο επιστημονικής φαντασίας που δεν είναι καθόλου φαντασία.

"Ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς", Berthold Brecht, "Η όπερα της πεντάρας"


Edited by - kangaro on 27/12/2020 08:18:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2020, 10:23:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.cnn.gr/kosmos/story/248455/tessera-xronia-fylaki-stin-erasitexni-dimosiografo-poy-kategrapse-tin-enarxi-tis-pandimias-sti-goyxan

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2020, 10:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kangaro ειτε πιστεύει κάποιος ειτε οχι έχουμε μια πανδημία
το γεγονός οτι χιλιάδες επιστήμονες (ερευνητές) εργάζονταν νυχθημερόν
για να δώσουν τη λύση του εμβολίου, ισως κάποιους αφήνει παγερά διάφορους (δικαίωμα τους) αλλα σε μια συντεταμένη κοινωνία όπως και τα παιδιά εμβόλια είναι υποχρεωτικά ετσι και τωρα αν θες να ταξιδέψεις
βεβαιως και ως Κρατος θα θελω να ξερω αν εχεις εμβολιαστεί πριν μπεις στη Χωρα μου, αν πας για δουλειά πχ στην εστίαση (και πριν) υποχωρούσε να κάνεις κάποιες εξετάσεις και βέβαια θα προστεθεί και το εμβόλιο κατα τις covid-19 ....
τωρα είπαμε οποίος δεν θέλει ή δεν πιστεύει, δεν μπορεί να κανει του κεφαλιού του, υπάρχουν και οι σπηλιές, ελευθερα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2020, 12:22:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

https://www.cnn.gr/kosmos/story/248455/tessera-xronia-fylaki-stin-erasitexni-dimosiografo-poy-kategrapse-tin-enarxi-tis-pandimias-sti-goyxan




Δυστυχώς αυτό επιβεβαιώνει τον Heretic ...
quote:
βεβαιως και ως Κρατος θα θελω να ξερω αν εχεις εμβολιαστεί πριν μπεις στη Χωρα μου, αν πας για δουλειά πχ στην εστίαση (και πριν) υποχωρούσε να κάνεις κάποιες εξετάσεις και βέβαια θα προστεθεί και το εμβόλιο κατα τις covid-19 ....

Τη λέξη "υποχωρούσε" δεν κατανοώ εδώ αλλά μάλλον χτύπησε ο δαίμων του κορέκτορα και εννοούσες "μπορούσες" . Ναι σε κάποιες δουλειές είναι άκρως απαραίτητο να πρέπει και εξετάσεις να κάνεις και εμβόλιο. Το καινούριο στοιχείο είναι ότι το εμβόλιο αυτό δεν ξέρουμε για πόσο κρατάει. Δηλαδή δε θα έχει πολύ νόημα να είναι εμβολιασμένος κάποιος στην αρχή και μετά να ξαμολυθεί όπου τύχει. Πιο καλά θα ήταν να υπάρχουν κέντρα για τεστ ανά τακτά διαστήματα πχ εξάμηνο ή και έκτακτα ώστε να ξέρουμε που βαδίζουμε ατομικά και συλλογικά. Αν ας πούμε εγώ πάω και εμβολιαστώ αύριο δε μπορώ να ξέρω αν το καλοκαίρι ή του χρόνου τέτοιον καιρό θα έχω προστασία. Οπότε αν είναι αβέβαιο είναι μία από τα ίδια. Δε θα μπορώ να πάω πουθενά αν έχω την υποψία ότι θα κολλήσω εγώ ή θα κολλήσω άλλον. Το διαδικαστικό νομίζω είναι πιο σημαντικό. Πρέπει να θεσπιστούν κανόνες και αυτό είναι το πιο δύσκολο επειδή ως λαός δεν έχουμε μάθει γενικά να τους τηρούμε ακόμη και μετά από τα μνημόνια. Και έχουμε και τις μεταλλάξεις που ακόμη δεν τις έχουμε δει πως συμπεριφέρονται ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1523438
Maintained by Digital Alchemy