ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 αστρική προβολή (μέρος πρώτο)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ATMAN
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2002, 23:28:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATMAN
Καλησπέρα σε όλους,
Εχω μια απλή ερώτηση και θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας :

"Ποιός μπορεί να μας βεβαιώσει ότι η ούτω καλούμενη αστρική προβολή είναι μια μορφή εξωσωματικής εμπειρίας καί όχι μια ηλεκτροχημική εγκεφαλική διεργασία που μας δημιουργεί ψευδαισθήσεις έντονης μορφής ώστε να εκλαμβάνονται ως "έξοδος" της ψυχής από το σώμα ;

Ευχαριστώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikolas
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2002, 01:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikolas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος nikolas
Καλησπερα σε ολους. Επιτελους επεστρεψα απο ενα επαγγελματικο ταξιδι και η πρωτη μου δουλεια ηταν να μπω και να σας χαιρετησω ολους.
Επισης να καλωσορισω και τους καινουργιους φιλους.

Φιλε SK εχω ακουσει και εγω για την περιπτωση που αναφερεις.
Ομως προσωπικα δεν πιστευω να ειναι δυνατο κατι τετοιο.
Σε οσα βιβλια εχω διαβασει απο ειδικους για το θεμα, (monroe κτλ.)
δεν αναφερεται κατι τετοιο.
Την δικη μου αποψη παντως την στηριζω στο γεγονος οτι οταν το αστρικο σωμα βγαινει απο το υλικο, δεν αποχωριζεται τελειως.Ειναι συνδεδεμενο με την "ασημενια κλωστη".Προσωπικα πιστευω οτι η ασημενια κλωστη ειναι ενα "εργαλειο" επιστροφης.Αρα για να μπει ενα πνευμα σε ενα σωμα
χρειαζετε το "εργαλειο", πραγμα που δεν εχει.
Οσο για το αλλο που λες οτι η αστρικη προβολη εχει οδηγησει ανθρωπους
στην παρανοια, νομιζω οτι μονο η υπερβολη μπορει να οδηγηση σε κατι τετοιο.Οποτε συμφωνω με τον "σκοτεινο αγγελο" που λεει οτι χρειαζετε
προσοχη και να μην πιεζουμε τα πραγματα.

Φιλε ΑΤΜΑΝ. Οταν καταφερει καποιος και εχει μια εξωσωματικη εμπειρια
μπορει την αλλη μερα να διασταυρωσει πραγματα και καταστασεις που ειδε ωστε να βγαλει ενα ασφαλες συμπερασμα.
Θα σου δωσω ενα παραδειγμα.
Ειμαι με εναν φιλο μου και συζηταμε για το θεμα.Δεν εχω παει ποτε στο σπιτι του,και μου μπηκε η ιδεα να δοκιμασω κατι.
Μετα 2-3 μερες πετυχαινω μια συνειδητη αστρικη προβολη ενω ειχα συνκεντρωσει την σκεψη μου στο φιλο μου.
Οταν ξαναβγηκαμε για καφε του περιεγραψα με καποια ακριβεια το δωματιο του.
Αυτο εμενα μου δειχνει οτι ημουν πραγματικα εκει και οχι οτι ειχα ενα ειδος ψευδαισθησεων.

Επισης ενας αλλος φιλος μου περιεγραψε μια εμπειρια του που και αυτη οδηγει στο ιδιο συμπερασμα.Βγηκε απο το σωμα του επισκευτηκε τους γονεις του και τους ακουγε που συζηταγαν για ενα θεμα.
Οταν την αλλη μερα ρωτησε τη μητερα του, του ειπε οτι οντως ειχαν την
συνκεκριμενη συζητηση.

Περιμενω αποψεις
Φιλικα Νικος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SK
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2002, 01:45:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SK  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος SK  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος SK  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος SK
Agapite file Nikola tha simfonisw me to oti i paranoia ine ontws ipervoliko symperasma. Oson afora to silver cord (asimenia klwsti)nai odws se sindei me to swma sou kai aposw kswrw den iparxi periptosi na spasi i kati tetio. To na mpi kapio allo pneuma sto swma sou to akousa apo atoma pou ine mesa sto xwro. Oso gia to oti den mpori ena allo pneuma na isvali sto swma sou tha mou epitrepsis na diafwnisw (mpori na kanw kai lathos enoeitai an mporesis na me diafwtisis poli tha i thela na akousw tin apopsi sou). Giati pws dikaiologis to daimonismeno? Mi mou pis oti xrisimopoihse to silver cord gia na mpi sto swma sou. Apla pisteuw oti eki den imaste arketa psixika isxiroi oste na epivlithoume.
Perimenw tin apopsi sou
Filika
SK

skΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikolas
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2002, 02:58:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikolas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος nikolas
Φιλε SK καταρχας δεν ειπα οτι η παρανοια ειναι υπερβολικο συμπερασμα.
Ειπα οτι εαν οδηγηθει καποιος σε παρανοια απο αστρικη προβολη,
(πραγμα που δεν το πιστευω)θα φταιει η υπερβολη.
Οπως συμβαινει και σε αλλες περιπτωσεις.Αν ζηλευει ας πουμε καποιος υπερβολικα ευκολα φτανει στην παρανοια.Η υπερβολη ειναι αυτη που σε κανει να χανεις τον ελενχο, και καλο ειναι να την αποφευγουμε.

Πολυ λογικο το επιχειρημα με τον δαιμονισμενο.
Αλλα δεν νομιζω να συνχεονται αυτες οι 2 καταστασεις μεταξυ τους.
Δηλαδη να μπει καποιος δαιμονας στο σωμα καποιου ενω τελει αστρικη προβολη.
Αυτο ισως γινετε με καποιες αλλες προυποθεσεις, σε καποιες αλλες καταστασεις.
Δεν υπαρχει καμμια ανοφορα στο οτι οι δαιμονισμοι ξεκινουν απο μια αστρικη προβολη.
Παντως απο προσωπικη εμπειρια λεω οτι η αστρικη προβολη ειναι ασφαλης.
Χωρις να μπορω να καταλαβω το γιατι, ΞΕΡΩ οτι δεν υπαρχει τιποτα που να μπορει να μου κανει κακο.Ισως μπορει να με τρομαξει κατι αλλα οχι να με βλαψει.
(εκτος και αν κανω τοσο λαθος και χρειαζομαι εξορκιστη σε λιγο )

Και βεβαια (προσωπικη αποψη παντα)η καλυτερη αμυνα σε αυτους τους κινδυνους ειναι να ξερεις οτι δεν μπορουν να σε βλαψουν.


φιλικα Νικος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SK
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2002, 13:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SK  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος SK  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος SK  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος SK
Agapite file Niko,
elpizw ontws na einai asfali ta pragmata opws les.
Sto paradeigma me to daimonismeno apla skeftomoun toeksis:
Apo ti stigmi pou o daimonas mporei na eisvali sto swma sou kai na se katavalei enw i psixi sou ine idi mesa se auto tote logika tha mporouse na einai poli eukolo na mpi se auto enw esi ise ektos.
Den kserw...
Logika ta pneumata ta opoia exoun arnitikh energia vriskontai sta pio xamila epipeda opote kalo tha itan na min plisiazoume pros ta eki. Aposo kserw ta epipeda einai 7. Vasika den kserw pws mporeis na allaksis epipedo mias kai exw figi mono mia fora sinidita apo to swma mou. Otan tha to ksanakanw thelw na kserw oso dynaton perissotera gyrw apo to thema.
Xwris na tromaksw i na apotharynw kanena tha ithela na anaferw tin empiria tou ksaderfou mou.
To paidi oti kserei apo astriki provoli ine kati liga pou tou ixa pei ta opoia den ta pire kai poli sovara.
Exi figi 3 fores apo to swma tou katalathws kai tis 3 fores exi dei mia mauri skia opoia ton kolai synexeia sto patwma kai den mpori na kounithi gia 5 lepta peripou. Logiko ine to molis vgike na fovithike opote na proselkise amesws arnitikh energeia.
Apo kei kai pera den kserw ti paizi me ta pneumata.
Auth th stigmh ime sto Edimvourgo giati spoudazw, tin Kuriakh katevenw Athina opote tha rwthsw kapoion mesa sta pragmata kai tha sas enhmerwsw
See you soon!

skΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SK
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2002, 13:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SK  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος SK  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος SK  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος SK
By the way,
file Nikola se kamia periptosi den thewrw tin apopsi sou lanthasmeni kai den prospathw na to paiksw eksypnos. Apla epidi exw akousi diafora teleutaia tha ithela na ime kapws pio sigouros gia ta pragmata
wste na mi faw kanena xontro paketo argotera
Filika

skΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nNoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2002, 15:10:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nNoe
Καλησπερα και γεια χαρα.Πρωτη φορα γραφω και αν μη τι αλλο θελω να εκφρασω τη χαρα μου που σας βρηκα.Βεβαια με τη τροπη που πηρε το θεμα τελευταια,αδυνατω να πω πολλα πραγματα,και οτι θα ελεγα δε θα ηταν αποτελεσμα μελετης,αλλα περισσοτερο προσωπικων σκεψεων.
Θα ηθελα λοιπον να σταθω,σ αυτο που ακομα και σημερα στην επαρχια ειδικοτερα,ονομαζεται ''μορα'',αυτο που λεγεται σαν Sleep paralysis,και τα διαφορα επεισοδια που το συνοδεουν.Και σε μενα λοιπον,ειναι γνωστα εδω και χρονια αυτα τα χαρακτηριστικα,τα οποια και παραθετω.Εντονο βουητο,πολλες φορες ανατριχιλα κυριως στα ποδια,αδυναμια να ανοιξω τα ματια μου,ενω την ιδια στιγμη βλεπω(!!!),διαφορα ακουσματα(κλειδια που ανοιγουν τη πορτα,περπατημα μεσα στο σπιτι,φως που ανοιγει,αισθηση του φωτος αυτου,φωνες,και καποιες φρασεις)
Ειναι χρονια που τα ζω αυτα,και μπορω να πω οτι εχω μαθει να ζω μαζι τους.Στην αρχη τρομαζα πολυ και προσπαθουσα να τ αποφυγω,το αποτελεσμα ηταν οδυνηρο και εξουθενωτικο.Μετα και ακουγοντας για την εναλλακτικη δυνατοτητα να ''παιξεις'' με την κατασταση αυτη,και να προσπαθισεις να συντονιστεις μαζι της,και να βιωσεις μια α.Π,αυτο που καταφερα ηταν να τρομοκρατηθω ακομα πιο πολυ διοτι μια νυχτα,εβλεπα τον ευατο μου και το δωματιο ενω κοιμομουνα ,αλλα τα εβλεπα ολα ΑΝΑΠΟΔΑ(ακομα δε μπορω να εξηγησω το γιατι)...αυτο το αναποδα με τρομοκρατησε πολυ και δε ξαναπροσπαθησα να το επιχειρησω.Η τελευταια κατασταση που βιωνω ειναι οτι παλευω μετη κατασταση αυτη,λεγοντας παλευω ενοοω οτι φτιαχνω εικονες με το μυαλο μου οτι μαχομαι για ιερα και οσια,βριζω,λεω σ αυτο το κατι οτι δεν ειναι πιο ισχυρο απο μενα,πεφτει ξυλο,μπουνιες ,κλοτσιες,καμμια φορα λεω το πατερ υμων,και το καινουργιο στοιχειο ,ειναι οτι ολο αυτο μοιαζει με νικημενο θηριο,η αισθηση δε, που μου δινει η μαχη, ειναι αυτη του νικητη,και η χαρα που νιωθω ειναι μια εντελως αγρια χαρα,,εντελως ''κακη χαρα''και ανεμποδιστος πια,παραδιδομαι αμαχητι στα ονειρα ....
Θελω να σημειωσω,ενα ιδιαιτερο χαρακτηριστικο σε μενα.Παντα μα παντα,εχω αυτες τις εμπειριες το βραδυ,και ΕΝΩ ΕΧΕΙ ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΣ ΥΠΝΟΣ.Δε ξερω αν αυτο εχει καποια σημασια.
Ειναι και πολλα αλλα που θα ηθελα να πω,καθως και μια εμπειρια που ειχα 9 χρονω,οντας πολυ αρρωστος,μια εμπειρια που τη κουβαλαω χρονια μεσα μου και μενει εκει,σαν ενα γεγονος,παραξενο,ιδιαιτερο,ενα γεγονος που δε μου ειναι ευκολο να εξηγησω,παρολο που εχω ακουσει καποιους ανθρωπους να λενε οτι εχουν ζησει παρομοια γεγονοτα,αυτα που καποιοι αποκαλουν μεταθανατια εμπειρια,καποιοι αλλοι α.π.καποιοι αλλοι,,κοκ,,,η αληθεια ειναι ,οτι νιωθω μπερδεμενος,και οτι θα θελα καποια στιγμη να το μοιραστω με καποιους που θα με ακουσουν,δε θα με 'γιουχαρουν'΄'και θα σεβαστουν αυτο που εζησα καποτε,και που ισως εχει καποια εξηγηση.....
...να στε ολοι σας καλα..


nNoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SK
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2002, 16:00:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SK  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος SK  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος SK  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος SK
Agapite nNoe,
katarxas kalosorises. Den xreiazetai na anysixis den yparxi periptosi na se giouxari kanenas. Isa isa pisteuw oti oloi xairomaste na moirazomaste empiries na mathenoume apo autes kai na voithame o enas ton allo

skΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nNoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2002, 17:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nNoe
Ευχαριστω για το καλωσορισμα φιλε SK,
τα πολλα λογια καμμια φορα ειναι φτωχεια,θα παραθεσω τωρα αυτη την εμπειρια μου,λεγοντας οτι δεν ειναι καποιος φοβος οτι καποιος θα με γιουχαρει,αλλα περισσοτερο ειναι η παραξενη αισθηση του να μοιραστω κατι που ειναι χρονια φυλαγμενο μεσα μου,κατι που ειναι αναποσπαστο κομματι μου μεν,αλλα παρολα αυτα δε λειτουργει σε συνεργασια μεσα μου,αλλα λειτουργει μονο του,υπαρχει μονο του,και πορευεται μαζι μου στο χρονο.Οτι πω ,συνεβη πριν 25 χρονια περιπου,ειμουν 9 χρονω,και ηταν Ιουλιος.Ιουλιος του΄'76 νομιζω.....
''.... Οι καλοκαιρινες μου διακοπες συνεχιζονταν στο χωριο μου,(καπου στ Αγρινιο),οταν αρρωστησα απο δηλητηριαση.Την 2 η 3 μερα,η κατασταση μου χειροτερεψε,και κεινο το βραδυ,ειμουνα παρα πολυ εξαντλημενος,απο πολυ υψηλο πυρετο(40-41),και συμπτωματα αφυδατωσης.Διπλα μου να με φροντιζει μονο η γιαγια μου.Θυμαμαι συγκεκριμενα αποσπασματα απο κεινη τη νυχτα και θα τα λεω οπως τα θυμαμαι.Το πρωτο που εγινε ηταν η για πολλοστη φορα επιθυμια μου να βγαλω οτι ειχα μεσα μου........Στα χωρια οι τουαλετες ηταν εξω απο το σπιτι παλια.Ετσι και εκει.Υποβασταζομενος,βγηκα εξω απο το σπιτι,ενα σπιτι που ηταν στα ριζα του Αρακυνθου,κοντα στα στενα της Κλεισουρας.Ακουσα αποσκοσμες φωνες,κραυγες απο το βουνο,και σκεφτηκα οτι φωναζουνε εμενα,ηταν επιταχτικες φωνες,αλλα εμοιαζαν πολυ και με μελωδια....Το δευτερο,ηταν οταν στο κρεβατι,ζητησα απο τη γιαγια μου να με συγχωρεσει για οτι ειχα κανει(!!!!!!)...Αμεσως μετα,θυμαμαι τοσο εντονα ακομα και τωρα,το ρολοι,ρωτησα τη γιαγια μου τι ωρα ειναι..μου ειπε...ειναι 2...κοιτουσα και γω...η ωρα ηταν 7,,εβλεπα αναποδα το ρολοι...Μετα,αρχισαν τα πιο σοβαρα....εξαφνα..ενα απεραντο αισθημα γαληνης με κυριεψε,,,μπορουσα να με δω στο κρεβατι,μπορουσα να δω τη γιαγια μου διπλα μου,και μονο σαν υπενθυμιση ατελης μια σκεψη οτι ειμαι στο ταβανι δε μου προσφερε καμια αισθηση φοβου,αλλα αντιθετα μια υπεροχη αισθηση γαληνης ,και ασφαλειας.Δεν εκρινα,δεν φοβομουνα,δεν αναρωτιομουνα.Δυσκολευομαι ακομα και τωρα που γραφω να βρω τις καταλληλες λεξεις να περιγραψω.Μοιαζει με αποπειρα να πω τι εζησα,ειναι δυσκολο να βρεις λεξεις ικανες να περιγραψεις συναισθηματα τετοια.Αναγκαστικα χρησιμοποιω συμβατικες λεξεις....Επομενο σταδιο,ενα ''ταξιδι''..σ ενα χαντακι...ουτε χαντακι ηταν..ναι εμοιαζε πολυ με τουνελ.ξαναλεω ειναι πολυ συμβατικες οι λεξεις.Η διαδρομη ηταν ανηφορικη,το τουνελ αυτο φωσφοριζε δεξια αριστερα,η ταχυτητα ηταν ασυληπτη,η χαρα απεραντη.....και ξαφνικα.....αερας...αερας χρωματισμενος.Αερας με δυο χρωματα,,,ενα σαν αυτο που ξερουμε σαν γαλαζιο(αλλα καμμια σχεση),,και ενα αλλο σαν αυτο που ξερουμε σαν πρασινο(παλι καμμια σχεση),,μυριζα ενα χρωματισμενο αερα........''
Ανοιξα τα ματια μου,και ειμουνα σ ενα δωματιο,Ακουγα φωνες και δεν εβλεπα.Ακουσα το γιατρο που λεγε...''αν δε του χες δωσει τα λεμονια εκεινα,θα ειχε πεθανει..''.Αργοτερα εμαθα...η γιαγια μου ειχε κατεβει σα παλαβη στο κηπο,,εκοψε λεμονια και δε προλαβε ουτε να τα στιψει,,τα ξεζουμισε στο στομα μου κατευθειαν...μεσα στη νυχτα ξυπνησε γειτονες,φωναξαν taxi,περιμεναν να ερθει να με παρει..ολη αυτη την ωρα ειμουν αναισθητος,ετσι με πηραν αναισθητο μ ενα Ταχι,και μεσα στη νυχτα με πηγαν σ ενα γιατρο στο Αιτωλικο....εγω ξυπνησα την αλλη μερα οπου και ακουσα αυτα τα λογια οταν ξυπνουσα.....
Αυτο ηταν,...,νιωθω παραξενα που το ειπα σε ανθρωπους μετα απο 25 και χρονια,να σημειωσω οτι μια φορα συζητηθηκε το θεμα με τη γιαγια μου απο κει και περα,η γιαγια μου δε μου ειπε ποτε αλλες λεπτομερειες,σταυροκοπιοτανε μοναχα,εκλαιγε,και απεφευγε να μιλισει γιαυτο το περιστατικο....οσο για μενα,ηξερα οτι κατι μου συνεβη,κατι που ακουω πολλους να λενε οτι εζησαν ,καποιους αλλους να προσπαθουν να εξηγησουν..μενω λιγο σιωπηλος ,αλλα ναι,,παντα μεσα μου υπηρχε αυτη η απορια,,τι εγινε εκεινη τη βραδυα???
σας ευχαριστω που με ακουσατε...


nNoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikolas
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2002, 19:24:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikolas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος nikolas
Αγαπητε SK

quote:
file Nikola se kamia periptosi den thewrw tin apopsi sou lanthasmeni kai den prospathw na to paiksw eksypnos.

Ασφαλως και εχεις το δικαιωμα να θεωρεις την αποψη μου λαθεμενη.
Και γνωριζω οτι οταν διατυπωνεις την δικη σου αποψη δεν το κανεις για να το παιξεις εξυπνος.Τι πιο ωραιο και επικοδομιτικο ειναι να ακουγονται διαφορετικες αποψεις.
Ειλικρινα σεβομαι και εσενα και τις αποψεις σου χωρις ομως να νιωθω υποχρεωμενος να τις ασπαστω.
Σου συνιστω να συνεχισεις να γραφεις την αποψη σου ΕΙΔΙΚΑ εαν ειναι διαφορετικη απο των αλλων.Και δεν χρειαζεται να απολογησε γι'αυτο.

Επισης νομιζω οτι το site οπου βρισκομαστε ειναι γνωστο για αυτο του
το χαρακτηριστικο.Πολιτισμενη και ευγενικη ανταλαγη αποψεων.
Δεν το βρισκεις παντου αυτο.

Θα μου επιτρεπεις μια μικρη διορθωση.

quote:
Logika ta pneumata ta opoia exoun arnitikh energia vriskontai sta pio xamila epipeda opote kalo tha itan na min plisiazoume pros ta eki.
Οπως θα γνωριζεις βρισκομαστε ειδη στο χαμηλοτερο επιπεδο συνειδητοτητας.Με μια α.π. απλα ανεβαινουμε επιπεδο.
Φυσικα δεν ειναι τοσο ευκολο οσο ακουγεται.Αλλα πιστευω οτι μετα απο πολλα χρονια εξασκησης εισαι σε θεση να ανεβεις ολα τα επιπεδα και να φτασεις σε μια κατασταση οπου αναλογα με την θρησκεια η το πιστευω του καθενα,εχει διαφορετικο ονομα.


Καλωσορισες φιλε nNoe.
Εχει δικιο ο SK που λεει οτι σε αυτο το forum δεν θα σε χιουχαρει κανενας.
Ειναι πραγματι ενδιαφερουσες οι δυο εμπειριες που αναφερες.
Σε προηγουμενα post θα βρεις αναφορες για sleep paralysis ριξε μια ματια ισως βγαλεις καποιο συμπερασμα.
Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ΙΣΩΣ επεσες κατευθειαν στα βαθεια νερα,
θελητα η αθελητα δεν εχει σημασια.Απο την περιγραφη σου καταλαβαινω οτι εχεις Ζωηρη φαντασια ωστε μπορεις και δινεις σαρκα και οστα σε μια ασχημη κατασταση και την πολεμας.Το ζεις πραγματικα γιατι πιστευω οτι τα συναισθηματα σου εκεινες τις ωρες ειναι πολυ δυνατα.Το μονο "ασχημο" στην υποθεση ειναι οτι μενεις με την αισθηση της"κακης χαρας"πραγμα το οποιο πρεπει να σε προβληματισει.
Δεν θα επακταθω περισοτερο,περιμενω και απο αλλους να πουν την γνωμη τους.

Για την δευτερη εμπειρια τωρα θα σου συνιστουσα να φτιαξεις ενα καινουργιο topic με τιτλο "επιθανατια εμπειρια" ισως.
Και στο λεω αυτο γιατι απο εκει ειμαι, σιγουρος οτι θα ακουσεις παρα πολλες αποψεις ειδικα γιαυτο το θεμα.(μην νομιζεις οτι διωχνω το θεμα απο το topic, ειναι εξαιρετικα ενδιαφερον και καλο ειναι να διαχωριζουμε αυτες τις καταστασεις για να βγαζουμε καποια ακρη).
Καντο και θα ακουσεις την γνωμη μου απο εκει.


Φιλικα Νικος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nNoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2002, 20:54:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nNoe
...Καλως σε βρηκα Φιλε Νικο,και σ ευχαριστω για το καλωσορισμα.

Θα ακολουθησω τη συμβουλη σου,γιατι θα μ ενδιεφερε να ακουσω και τη γνωμη σου αλλα και τη γνωμη των αλλων φιλων.Οσον αφορα ,γιαυτο που ειπες πως "ισως επεσα σε βαθεια νερα.."δε το καταλαβα,για να μαι ειλκρινης...."ποια ειναι τα βαθεια νερα?..Οπως και αυτο που ειπες.."για την κακη χαρα που νοιωθω οτι θα πρεπει να με προβληματισει"...Ειναι σαφες οτι θελω αφενος λιγο χρονο να εγκληματιστω στο φορουμ,αλλα ελπιζω και με τη βοηθεια σου,να καταλαβω αυτα που μου ειπες λιγο καλυτερα..
με εκτιμηση

nNoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SK
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2002, 23:03:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SK  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος SK  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος SK  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος SK
Den kserw ti akrivws theli na tonisi o filos Nikolas gia tin kaki xara. Isws to oti to synaisthima pou sou meni ine gemato arnitikotita pragma pou den se voithaei stin anaptiksi tis pneumatikothtas sou. Tha ithela padws na akousw ti akrivws ennoei.
Proswpika file nNoe pisteuw oti to na vrisis opws les auto pou se tromazi den se voithaei isws kanis ton 'antipalo' sou isxirotero eksapoliontas arnitikh energia katapanw tou. To oti les to pater ymwn afenos kai voithaei mias kai apoti pisteuw den exoume katanoisi tin pragmatiki tou aksia.
Den ime trelos fun tis ekklisias. Pisteuw sta perissotera apo auta pou lene den mou aresi omws otan prospathoun na mas klisoun ta matia. Sygkekrimena exw rwtisi kliriko gia tin yparksi tis astrikis provolis kai to arnithike katigorimatika. Kapoios allos omws oxi (meta apo arketi piesi). Ine kapia synthiki i cant remember right now meta tin opoia auta ta fenomena (pou an kai iparxoun se iera vivlia) perasan stin afania.
Isws giati na thewrisan oti den imaste arketa etimoi gia na mathoume oti tha mas fenete san ena idos paixnidiou.
Auta pou exw mathi gia tiauta fenomena an kai 19 xronwn ine oti den ta kanis JUST FOR FUN. O skopos tous ine megalos ine gia na se kanoun pneumatika kalitero kai oxi gia na feugis px ap to swma sou kai na vlepis ti lene oi filoi sou pisw ap tin plati sou.
Den kserw auti ine i apopsi mou sorry an efiga ligo ektos thematos
Perimenw sxolia sas
Filika

skΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikolas
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2002, 00:24:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikolas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος nikolas
Kαλησπερα σε ολους.
Συνγνωμη παιδια εαν ημουν λιγο ασαφης.Καταρχην να σου πω οτι αυτα που εγραψα αφορουσαν μονο την πρωτη εμπειρια που μας περιεγραψες.

Με το οτι επεσες κατευθειαν στα βαθεια νερα, εννοω οτι βιωσες, κατα την αποψη μου παντα, μια α.π. Ισως ομως επειδη δεν σου αρεσε η τρομοκρατηθηκες σταματησες εκει.Και μετα αρχιζεις να παλευεις με αυτην την κατασταση ενω θα επρεπε για μενα να γινεις φιλος.
Ισως πιεσες πολυ τον εαυτο σου να ερθει σε εκεινη την κατασταση γιαυτο
βιωσες μια ασχημη εμπειρια.
Θα επρεπε την ωρα που ενιωθες "οτι θα γινει"(νομιζω ξερεις τι εννοω)
να αφησεις τον εαυτο σου ελευθερο και οχι να συνδεεις αυτην την κατασταση με καποιες προηγουμενες ασχημες εμπειριες.(μορα κ.τ.λ.)
Συνκενρωσες την σκεψη σου τοσο στην ασχημη κατασταση ωστε σε ενα βαθμο
την υλοποιησες,και χρειαστηκε να την αντιμετωπισεις σαν οντοτητα.
Ισως θα επρεπε στην αρχη να κανεις απλα "ταξιδια" γυρω απο σενα και το δωματιο σου.Αργοτερα προσπαθεις να κανεις μεγαλυτερα ταξιδια, τοσο σε αποσταση οσο και σε επιπεδα συνειδητοτητας.
Και αν πανω στην προσπαθεια βιωνεις ασχημες εμπειριες πρεπει να σταματας και να αφηνεις να συμβουν απο μονες τους.Σε καμμια περιπτωση μην πιεζεις πολυ τον εαυτο σου να ερθει σε μια τετοια κατασταση.

Οσο για το αλλο την "κακη χαρα" το δανειστηκα απο τα ιδια τα λεγομενα σου, για να περιγραψεις αυτο το περιεργο συναισθημα.
Ξερω οτι ειναι δυσκολο να μεταφερεις αυτα που νιωθεις στην οθονη του pc γιατι ειναι πολυ δυνατα συναισθηματα.
Και σου λεω να προβληματιστεις γιατι συνηθως σε τετοιες εμπειριες κυριαρχουν πιο αγνα συναισθηματα.
Ο σκοπος τετοιων εμπειριων(οπου τις προκαλουμε συνειδητα) ειναι να γινουμε καλυτεροι ανθρωποι και να ανεβουμε οσο μπορουμε πνευματικα.
Οπως λεει και ο SK αυτα τα αρνητικα φορτισμενα συναισθηματα δεν βοηθουν στην αναπτυξη του πνευματος.

Αυτα για την ωρα, ελπιζω να μην σας μπερδεψα περισοτερο,πανω στην προσπαθεια μου να εξηγησω τι εννοω.

Υ.Γ.
Θα τονισω για ακομη μια φορα οτι γραφω τις δικες μου αποψεις
πανω στο θεμα.
Δεν θελω να επηρεασω κανεναν και για τιποτα.


παντα φιλικα Νικος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

johndata
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2002, 01:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους johndata
Χαιρετώ την όμορφη παρέα σας και συγχαρητήρια για τις απόψεις και εμπειρίες που μεταφέρετε σε όλους μας.
1.Ασχολούμε με το διαλογισμό για 7 έτη. Από τις συμβουλές των δασκάλων μου, αλλά και εμπειρικά(όντας αρκετά ανήσυχος) κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ο πιό σύντομος δρόμος είναι αυτός που μας φαίνεται πιό αργός ή ακόμα καλύτερα(πολύ δύσκολο να το καταλάβω τον πρώτο καιρό) ο πιό σύντομος δρόμος, είναι να μην υπάρχει δρόμος, όσο παράξενο και αν ακούγεται.
2.Αν προσπαθήσω να σηκώσω με το ένα χέρι, ας πούμε 40 κιλά, το πιθανότερο είναι να καταλήξω με κάποια θλάση μυός. Αν κρίνω ότι αξίζει όντως να φτάσει κάποια στιγμή να σηκώνω αυτά τα κιλά, Θα πρέπει να ξεκινήσω από τα 2 κιλά και απλά, να είμαι τακτικός στην προπόνηση μου.
3.Η σκέψη παίζει παράξενα παιχνίδια. Μου αρκεί να σκεφτώ μια αγέλη σκυλιών την στιγμή που περπατώ σ' ένα ερημικό δρόμο, για να αρχίσω να τρέμω. Μου αρκεί να σκεφτώ μία όμορφη γυναίκα για να αυξήσω τους καρδιακούς μου παλμούς. Ο στόχος για μένα είναι να κατανοήσω τι είναι η σκέψη και από που πηγάζει(όχι βέβαια διανοητικά). Σκεφτείτε, γιατί άραγε σ' ένα συγκεκριμένο γεγονός, ο καθένας μας σκέφτεται διαφορετικά; Μπορείτε άραγε να κάνετε τις αναζητήσεις σας ξεκινώντας από μια σειρά προκαθορισμένων σκέψεων;

Φιλικά
Γιάννης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nNoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2002, 10:37:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nNoe
Καλημερα σας.
Ακουσα (ενν.διαβασα)τις σκεψεις σας,για την 'κακη χαρα',εχω να πω ,οτι ναι,οντως εδωσα σ αυτη την ενοχλητικη -καταρχην-κατασταση,μια υλικη υποσταση για να μπορεσω να την αντιμετωπισω,η χαρα εγκειτε στη νικη μου πανω της,και η 'κακη' στο οτι η μαχη ειναι σκληρη,και μετα το περας της ,η υπερενταση μεγαλη,και η αποφασιστικοτητα να μην επιστρεψει ακομα μεγαλυτερη.
Πρεπει να πω,οτι εκεινη την ωρα δεν ειμαι ηρεμος,και οι εικονες που εχω για τη επισκεψη που δεχομαι ειναι αυτες κακων πνευματων,που τρεφονται απο το φοβο μου,πρεπει να πω....οτι σαν φοβο, οριζω τον φοβο απο καποια απλα προσωπικα καθημερινα πραγματα μεχρι τον φοβο του θανατου,φοβοι που ξεσηκωνονται για καποιο λογο,εκεινη τη στιγμη,και αυτους ακριβως νιωθω να πολεμαω,ειναι δηλαδη μια μαχη εναντιον του φοβου .
ΜΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ.
Αν οι φοβοι μου προερχονται ,απο την δικη μου αδυναμια,να μπορεσω να ελευθερωθω συνειδητα απο το υλικο μου σωμα,και αν το βουητο που ακουω,ειναι οι σειρηνες για ενα ταξιδι που με καλει αν θελω να το ακολουθησω,τοτε αφενος μεν θα με δικαιολογησω που αντιδρω ετσι,αλλα αφετερου θα πρεπει να παραδεχτω,οτι ενας θωρακισμος ασηκωτος και βαρυς δε μου επιτρεπει να πιστεψω οτι αυτο που συμβαινει στ ονειρα μου,μπορει να μου συμβει και τελειως συνειδητα.....χμμμμμ.....αυτο αγαπητοι φιλοι,,ναι,,αυτο θα ηταν μια,,,δυο,,τρεις,,σκαλες πανω απο τη τωρινη μου πνευματικη κατασταση.....και υποθετω οτι στο βαθμο που θα παραμενω εκει,θα συνεχιζω να κλοτσαω στον υπνο μου αορατους δαιμονες,που ενισχυμενοι απο την καθημερινη απραξια μου,αποφασιζουν να κανουν παρτυ και πλακιτσες και το βραδυ,με πρωτη και καλυτερη τη φαρσα της αντανακλασης της πηγης του φοβου μου.Να Εχθρευομαι δηλαδη τη δυνατοτητα να απελευθερωθω,αντι να εχθρευομαι τους φοβους που με κρατανε καθηλωμενο.
Προφανως αυτο εννοει ο Νικος,λεγοντας οτι θα πρεπε να με προβληματισει.....και............με προβληματιζει...

nNoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Andreas
Νέο Μέλος

Cyprus
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2002, 16:22:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Andreas

Αγαπητοί φίλοι

Θα ήθελα να μοιραστώ κι εγώ μαζί σας κάποιες σκέψεις.

Πρώτα να πω πως η ιστορία του φίλου nNoe στο χωριό με έκανε να ανατριχιάσω !!!!! Θα ήταν ακόμη πιο ενδιαφέρων να ξέραμε περισσότερες λεπτομέρειες απο την πλευρά της γιαγιάς.

'Οσον αφορά την Αστρική Προβολή και το φαινόμενο του Sleep Paralysis, προσωπικά τα θεωρώ σαν δύο εντελώς διαφορετικά φαινόμενα.
Θα περίμενα επίσης κάποιος πιο προχωρημένος να έχει αναφερθεί
σε αστρική προβολή ενώ είναι "ξύπνιος", ενώ είναι δηλ. σε κατάσταση αυτοσυγγέντρωσης και χαλάρωσης, να κάνει μια συνειδητή εξωσωμάτωση. Η οποία μεθοδος είναι και η ενδεδειγμένη απο τις σχολές της ανατολής.

Πιστεύω πως η Αστρική Προβολή δεν είναι κάτι που μπορεί κάποιος να το παίρνει αψήφηστα. Χρειάζεται-όπως και σε κάθε ταξίδι-σωστή προετοιμασία. Ίσως να πρέπει να περάσουμε με επιτυχία όλους τους άθλους του Ηρακλή για να μπορέσουμε να ξεκινήσουμε και πριν μπούμε μέσα στο λαβύρινθο του Μίνωα, να έχουμε πρόχειρο μαζί μας και το Μίτο της Αριάδνης. Και άν ο αστρικός κόσμος είναι λαβύρινθος, μπορεί και να κρύβει και κανένα Μινώταυρο μέσα. Θα ήθελα να συμφωνήσω με ένα προηγούμενο σχόλιο του Thoth πως χρειάζεται πολλή προσοχή σε τέτοιου είδους ταξίδια.

Είχα μια εμπειρία Α.Π. πριν μερικά χρόνια. Ήταν μια περίοδος που ψαχνόμουνα πάρα πολύ. Παρακολουθούσα και κάποια μαθήματα, γενικότερου μεταφυσικού ενδιαφέροντος και έκανα κάποιες ασκήσεις τα βράδυα με σκόπό την ΑΠ. Μετά απο αρκετές αποτυχημένες προσπάθειες, ένα βράδυ και ενώ κοιμόμουνα, "ξύπνησα" (πραγματικά ή μέσα σε ένα νέο όνειρο, δεν ξέρω)και ένοιωσα το είναι μου να συγεντρώνεται στο σημείο ανάμεσα στα μάτια και απο εκεί σαν να μπαίνει σε καποια χοάνη και να ανεβαίνει προς τα πάνω. Ταυτόχρονα υπήρχε ένα έντονο βουητό που το μόνο που μπόρεσα να το παρομοιάσω είναι με τον ήχο που ακούγεται όταν βάλης ένα κοχύλι στο αυτί σου, μόνο πιό δυνατός. Ανεβαίνοντας προς τα πάνω (τώρα όλα αυτά σε δέκατα του δευτερολέπτου) άκουσα μια φωνή να μου μιλά. Με το που την άκουσα (ούτε που θυμάμαι τι είπε)ταράχτηκα και φοβήθηκα και τότε ένοιωσα σαν να ρουφήχτηκα στιγμιάια πίσω στο σώμα μου. Αμέσως ξύπνησα ταραγμένος.

Με το Sleep Paralysis,έχω μια πολύ έντονη εμπειρία, αλλά θα την πώ αργότερα....αρκετά σας ζάλισα για την ώρα.

Αντρέας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2002, 23:19:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους!!!

Μετά από αυτά που διαβάζω εδώ και κάποιους μήνες στο forum αρχίζω να πιστεύω ότι μια-δυο φορές έχω πετύχει ακούσια α.π. καμουφλαρισμένη όμως σε όνειρο.Δεν ξέρω αν αυτό είναι εφικτό και αν μπορεί κάποιος ας μου απαντήσει.

Φίλε nNoe,στο τελευταίο σου μήνυμα είπες ότι...
"Εχθρευομαι δηλαδη τη δυνατοτητα να απελευθερωθω,αντι να εχθρευομαι τους φοβους που με κρατανε καθηλωμενο"

Με βάση τα λεγόμενά σου λοιπόν θα σου πω την άποψή μου: Είναι απόλυτα φυσιολογικό και υγιές να φοβάσαι κάτι που δε γνωρίζεις,όταν μάλιστα ο κόσμος που βρίσκεσαι όταν έχεις α.π. είναι άγνωστος και ανεξερεύνητος.Μην ζορίζεις καταστάσεις γιατί ήδη έχεις δυσκολίες.

Είπες δε,ότι δίνεις μια μάχη με πνεύματα και αισθάνεσαι μια κακή χαρά.Σαν εναλλακτική περιγραφή του συναισθήματος αυτού εγώ θα έλεγα "άγρια χαρά" ή "πρωτόγονη χαρά".Αν μπορώ να μαντέψω καλά, θα το παρομοίαζα με την ικανοποίηση που νιώθεις όταν παλεύεις ενστικτωδώς για τη ζωή σου από μειονεκτική θέση και τελικά επιζείς.Πες μου αν κάνω λάθος.

Προσπάθησε συνειδητά να θεραπεύσεις μέσα σου ό,τι σε βασανίζει στον "ξύπνιο" σου,όχι απλά να το διώξεις από τη σκέψη σου.Φέρτο στην επιφάνεια (συνειδητό),συζήτησε τό με τον εαυτό σου ή και κάποιον που εμπιστεύεσαι και αντιμετώπισέ το.Οι δικές μου εμπειρίες ΚΡΑΥΓΑΖΟΥΝ ότι κάθε τι που σε απασχολεί στον ξύπνιο σου αντανακλάται σε "εκείνον τον κόσμο",ειδικά αν είναι άσχημα συναισθήματα.
Μόλις λοιπόν αιστανθείς "καλύτερα" μπορείς να αφήσεις τα πράγματα να εξελιχτούν φυσιολογικά,αλλά εφ'όσον δέχεσαι τέτοια επίθεση καλύτερα να βρεις μια λύση πρώτα.Αν μη τι άλλο για να μη βασανίζεσαι ο ίδιος...
Αυτά προς το παρόν και ελπίζω να σε βοήθησα.Πιστεύω ότι η γόνιμη ανταλλαγή απόψεων που κάνουμε εδώ θα μας βοηθήσει όλους!!Σας χαιρετώ και να'στε καλά!

Ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ManDeaf
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2002, 01:13:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ManDeaf
Γεια σας παιδια (αντρες, γυναικες και παιδια)
Χαρηκα πολυ και διαβασα ολο το θεμα για την α.π. και το βρισκω παρα πολυ ενδιαφερον!!
Πρωτα να σας ενημερωσω οτι το nickname (ManDeaf) μου σημαινει οτι ειμαι κωφος. Αρα σημαινει απο σας ανοχη στα συντακτικα μου λαθη
Λοιπον, εχω δυο εμπειριες (αν ειναι):

Πρωτη εμπειρια (αυτη που τη βιωνω συχνοτερα, δηλ. σε επαναληψη)
Δε θυμαμαι πως αρχισε, αν ημουν κουρασμενος ή σουπερ-χαλαρωμενος, το μονο που θυμαμαι ειναι.... αρχιζοντας απο τη μεση προς το τελος της εμπειριας. Δειχνει οτι ετρεξα ατελειωτα σαν κυνηγημενος και κατι "κακα ατομα" προσπαθουν να με πιασουν. Τρεχω, τρεχω μεχρι που ειδα σκαλες κι ανεβανα, ανεβανα οταν φτανω στη ταραστα και μη εχοντας αλλη διεξοδο γυρισα κι βλεπω μερικα "κακα ατομα" παλευα μαζι του κι καποια στιγμη πεφτω στο κενο. Τη στιγμη που πλησιαζω το τελος μου, απλα τρανταχτηκα και ξυπνησα. Οταν λεω σε επαναληψη δε εννοω κυριολεκτικα την ιδια ιστορια, τουλαχιστον τοπογραφια, δηλ. αλλοτε σε κτιριο, αλλοτε σε βουνο κι αλλοτε κατι ψηλο που πεφτω, μοναχα το κυνηγητο και η πτωση ειναι ιδια σε ολα. Αυτο του ειδους της εμπειριας εχω να την δω καπου 10 χρονια. (γιατι πεφτω; τι σημαινει αυτο;)

Δευτερη εμπειρια (μια φορα κι ισως τελευταια)
Τοτε που σταματησαν την πρωτη εμπειρια, αργοτερα διαβασα θρησκευτικα θεματα πχ μετανοια, εξομολογηση, πνευματικες νουθεσιες κλπ κλπ (παρακαλω μη μας περασες για κανενα θρησκοληπτο ή φανατικο, αλλιως δεν θα εμπαινα αυτο το σιτε ). Μια μερα επεσα στα χερια μου το βιβλιο "Αορατος Πολεμος" του Νικοδημου του Αγιορειτου. Πολυ καλο βιβλιο αλλα με καθερευουσα . Αφου το διαβασα, τα εντυπωσα στο μυαλουδακι μου, σηκωσα τα μανικια και αρχιζει η δραση!!
Καθως κοιμομουν, ειπα το Κυριε ελεησον ενω ταυτοχρονα να διατηρησω ξυπνιο εν μεσω ψευδο-υπνο (αν με καταλαβανετε, λεω εγω). Στις πρωτες μερες τιποτα. Μια μερα ειδα τον ευατο μου πανοπλο (μαλλον επηρεασμενο απο τον Αγ. Δημητριο) προχωρουσα καπου, κι εβλεπα μαυρες σκιες να ερχονται και τους παλευα αρχικα εναν, μετα 2 κι εγιναν 6, 10 μεχρι καποιος απο πισω με κτυπησε στη πλατη που σχεδον με κοβει την αναπνοη μου. Κι τοτε ξυπνησα και απο τοτε μεχρι τωρα δε ειχα καμια αλλη εμπειρια ισως απο φοβο ή το αφησα στην ακρη μεχρι να μου ερθει η διαθεση παλι.

Και τις 2 μου εμπειριες μου δε ακουσα βουητα (ισως οφειλεται στο γεγονος που ειμαι κωφος ), ουτε παραλυσια του υλικου μου σωματος, ουτε κατι αλλο. Απλα ηρθε κι εφυγε με το ετσι!!

Θετω τωρα καποιες ερωτησεις:
1) Αν η α.π. ειναι καλη για λογους πνευματικες αναπτυξεις και γινεις δυνατος, τοτε γιατι οταν λετε προσευχη σταματησαν αυτα που λετε sleep.... κατι.? Αυτο δειχνει οτι η α.π. εχει σχεση με το Κακο.
2) Τι θα κερδισω απο την α.π. αν βγω εξω απο το σωμα ειτε συνειδητα, ειτε αλλου ειδους εξασκησης?
3) Αν θελω να το κανω εγω που ειμαι "ανενεργος" πως να πρωταρχισω?
Ποια διαδικασια, θελω να πω, ωστε να μπω σε αλλο κοσμο "απαλα".

Αυτα για την ωρα, και συγγνωμη για το μεγαλο κειμενο. Την επομενη φορα θα ειναι μικροτερο

Με εκτιμηση

ManDeafΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DRIFTER
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2002, 10:20:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DRIFTER
Καλημέρα σας,

Φίλη Desdaemona, ευτυχώς δεν μου έχει παρουσιαστεί ξανά εκείνο το black-out μετά από τόσα χρόνια. Το μόνο που έχω πάθει είναι που αποσυντονίστηκε η όρασή μου μια φορά εξαιτίας της πολύωρης καθημερινής χρήσης του υπολογιστή στη δουλειά. Από τότε όμως έχω πάρει τα μέτρα μου: ειδική στρώση στους φακούς, τακτικά διαλλείματα (όσο γίνεται) και χαμήλωμα της φωτεινότητας στην οθόνη...
Φίλε ManDeaf, όνειρα σαν αυτά που περιγράφεις τα έχω βιώσει και εγώ πολλές φορές. Πολλές φορές βλέπουμε όνειρα τα οποία φαίνονται υπερβολικά αληθινά. Δεν ξέρω αν η αστρική προβολή είναι δυνατή ή όχι... είναι πάντως γεγονός ότι ο ανθρώπινος εγκέφαλος έχει τη δύναμη να "κατασκευάζει" απίστευτα λεπτομερείς κόσμους, και πιστεύω ότι μπορεί και να προσωμοιώσει όλες τις ανθρώπινες αισθήσεις με τη φαντασία (είμαι σίγουρος ότι πολλοί από εμάς έχουμε δει σε όνειρό μας να τρώμε π.χ. ένα μήλο και όντως να νοιώθουμε τη γεύση του).
Έτσι, έχω δει όνειρα που με κυνηγούν και για να ξεφύγω ξαφνικά αρχίζω να πετάω, άλλες φορές πέφτω από κάποιο γκρεμό ή κτίριο (βέβαια κανά δυο φορές έχω ξυπνήσει μετά από το πέσιμο και έχω βρει τον εαυτό μου στο πάτωμα!), και άλλες φορές μάχομαι με κάποιους και νοιώθω τα χτυπήματα που μου δίνουν ή δίνω.
Όσο για τις ερωτήσεις σου:
1) Ειλικρινά δεν μπορώ να απαντήσω σ'αυτή την ερώτηση. Η εκκλησία τι γνώμη έχει;
2) Αν όντως μπορούσες να βγεις απ'το σώμα σου, αυτό θα σε βοηθούσε να ταξιδέψεις οπουδήποτε, να βρίσκεσαι ανάμεσα σε άλλους χωρίς να σε αντιλαμβάνονται κλπ...
3) Χρησιμοποίησε τη φαντασία σου!
Είμαι πολύ επιφυλακτικός με το αν μπορεί να γίνει αστρική προβολή ή όχι. Και αυτό γιατί η φαντασία του ανθρώπου δεν έχει όρια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikolas
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2002, 16:25:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikolas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος nikolas
Καταρχην να καλωσορισουμε τον mandeaf και ολους τους καινουργιους φιλους.

Φιλε mandeaf, υποθετω οτι η πρωτη εμπειρια που περιγραφεις,ειναι ενα ειδος ασυνειδητης αστρικης προβολης.Λενε οτι ολοι οι ανθρωποι βιωνουν τετοιες εμπειριες καποια στιγμη στην ζωη τους. Απλα δεν τις θυμομαστε η δεν τους δινουμε την απαιτουμενη σημασια.Το οτι προς το τελος ενιωθες οτι πεφτεις και μετα τρανταχτηκες αυτο σημενει οτι το αστρικο σου σωμα ειχε βγει απο το υλικο, αλλα για καποιο λογο επεστρεψε αποτομα.(και στην συνειδητη α.π. η επιστροφη ειναι πολλες φορες αποτομη και δυσαρεστη).

Η δευτερη εμπειρια σου θα ελεγα οτι μοιαζει περισοτερο με συνειδητο ονειρο παρα με α.π.
Και φυσικα δεν εχει σχεση το οτι εισαι κωφος,το βουητο περισοτερο το νιωθεις παρα το ακους.

Να σου απαντησω και στα 3 ερωτηματα οπως τα βλεπω εγω απο την μερια μου.

1)Και φυσικα η α.π. εχει σχεση με το κακο.Αλλα με την εννοια, οτι, οπου υπαρχει καλο θα βρεις και το αντιθετο του το κακο.Ειναι δυο εννοιες αδιασπαστες.Η προσευχη ειναι ενα καλο αμυντικο οπλο σε πνευματικες καταστασεις.

2)Το θεμα δεν ειναι τι θα κερδισεις αλλα τι ΘΕΛΕΙΣ να κερδισεις.
Το βασικοτερο που εχω κερδισει εγω ειναι οτι ΞΕΡΩ οτι ο κοσμος που γνωριζουμε δεν ειναι ο μοναδικος.

3)Το πρωτα απο ολα ειναι και το πιο δυσκολο.
Πρωτα πρεπει να ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ οτι κατι τετοιο ειναι δυνατο να γινει. Τα αλλα ειναι ευκολα.

Φιλικα Νικος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ManDeaf
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2002, 19:38:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ManDeaf
Γεια σας Drifter και Nikolas
Ευχαριστω παρα πολυ για σας!
Μας εδωσες αλλη οπτικη αντιληψη και κατανοηση για το θεμα α.π.
Λοιπον, Drifter τα "κακα ατομα" ομως τι ειναι; Ειναι δηλαδη τα προβληματα της καθημερινης μου ζωης; Ή κατι αλλο; Μπορεις να με διαφωτισεις;
Αν η φαντασια του εγκεφαλου ορια δεν εχει, πως και με ποιο τροπο να ξεχωρισω το ονειρικο απο την πραγματικη α.π.;

Nikola, ευχαριστω πολυ για το καλωσορισμα σου
Για ποιο λογο ειναι αποτομη στο τελος της α.π.;
Καλη ερωτηση: τι ΘΕΛΩ να κερδισω;
Εκτος απο διαφορετικους κοσμους (αυτο το πιστευω αν κι δε εχω κανει α.π., διοτι ο Δημιουργος σιγουρα εφτιαξε κι αλλους κοσμους εκτος του δικου μας!!), παντως τι αλλο προσφερει η α.π.;
Μπορεις να κατανομασεις περιπου τα ειδη;
Βασικα με ενδιαφερει η χρονικη (δηλ. θελω να παω στο παρελθον να δω ιδιοις ομμασι τον Μ. Αλεξανδρο). Υπαρχει;

Περιμενω απαντηση σας
Φιλικα

ManDeafΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Natali
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2002, 20:44:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Natali
Γεια σας κι απο μένα. Έχω καταενθουσιαστεί με το Φορουμ αυτό και δεν μπορώ να κρατηθώ μακριά από τη συμμετοχή μου. Όπως πολλοί άλλοι από αυτή την συζήτηση έχω κι εγώ παρόμοιες εμπειρίες από πολυ μικρή με sleeping paralysis, που τελικά στα 17 μου κατάφερα να το κάνω αστρική προβολή. Έχω ακολουθήσει και κάτι σεμινάρια αστρικής προβολής, αλλά ποτέ μέχρι τώρα δεν έκανα κάποιο ουσιαστικό και μακρινό ταξίδι. Το θέμα είναι ότι η αστρική προβολή μου με φόβισε αρκετά και από τότε δεν μου ξανασυνέβη ποτέ γιατι σταμάτησα να ασχολούμαι. Αποφάσισα ώσπου να μάθω ακριβώς τι είναι αστρική προβολή κι αν έχει κάποιο σκοπό η ύπαρξή της να μην ασχοληθώ, γιατι δεν ξέρω τι θα αντιμετωπίσω. Αν ήξερα τις δυνάμεις μου ακριβώς σε αυτό το πεδίο ίσως να ξαναασχολούμουν. Είναι πάντως γεγονός ότι η αστρική προβολή είναι τόσο πραγματικό γεγονός όσο και το να πηγαίνω στο περίπτερο να αγοράσω τσιγάρα.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω όσους συμμετέχουν στη συζήτηση είναι αν πιστεύουν ότι η αστρική προβολή έχει κάποιες ιδιαίτερες θετικές επιδράσεις στη ζωή μας. Πέραν του ότι μάθαμε ότι υπάρχει κι ένας άλλος κόσμος από αυτόν που βλέπουμε, βοηθάει η αστρική προβολή στην ανύψωση του πνεύματος;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SK
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2002, 21:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SK  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος SK  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος SK  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος SK
Agapiti Darkangel
ipes oti eixes mia kamouflarismeni astrikh provoli mesa se ena oneiro.
Vasika tha ithela perisoteres leprtomereies diladi isoun ksypnia katalavenes oti vlepis oneiro kai itan san na zeis se auto?
Se auti tin periptosi to fenomeno legete lucid dreaming mesa apo to opoio syneidita mporeis na perasis stin astriki provoli

skΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

changing_wind
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2002, 23:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους changing_wind
h apopsh mou einai pos anti na rota o enas ton allo... kalytera tha htan na diabazame prota osa borousame perissotero gia thn kathe kastash prin dosoume apopsh h prin dokimasoume otidhpote...
mono etsi boroume na elegxoume ti ginete kai na mathoume prin pathoume.. (o kindinos.. antistrofos analogos ths gnoshs)

natali... autes tis erothseis gia na tis apanthseis os ena vathmo.. to mono pou boreis na kaneis einai na koitaxeis mesa sou.. na diabaseis kai na kaneis kapoia systhmatikh ereuna... (den borei na sou pei kaneis diaitologos..giati na kaneis esy mia diaita.. einai diko sou zhthma!) pantos tha me endiafere poly na mou peis gia thn "sxolh" sou kathos den exo akousei tpt paromoio...

kai sygnomh an sas fanhka epithetikh alla etsi einai...
h astrikh probolh einai mia katastash yparxhs diaforetikhs apo thn dikh mas.. de boroume na thn antimetopizoume erasitexnika... oso kai na to theloume exei kai kindinous kai pagides

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATMAN
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2002, 23:55:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATMAN
Aγαπητέ Νίκο,
Θέλω να σε ευχαριστήσω -έστω και καθυστερημένα- που έκανες το κόπο να μου απαντήσεις στο ερώτημά μου.
Σου απευθύνω -όπως και στους άλλους φίλους- ένα συμπληρωματικό ερώτημα :

"Αυτή η ουσία(!) που εκτελεί την αστρική προβολή τί είναι ;
Εγκεφαλικό κύμα (άυλη μορφή) που περιφέρεται, καταγράφει και
αποστέλλει στον εγκέφαλο αυτά που συναντά ή είναι κάποια μορφή
εγκεφαλικής ύλης που μέσω του διαλογισμού μετατρέπεται για
κάποιο χρονικό διάστημα σε ενέργεια και έχει έτσι τη δυνατότητα
να αντιληφθεί καταστάσεις που υπό κανονικές συνθήκες δεν είναι
δυνατόν να γίνουν αντιληπτές ;"

Ευχαριστώ
Ατμαν


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elise
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2002, 04:14:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elise  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος elise
Καλησπέρα σας.

Καταρχήν θα ήθελα να εκφράσω τη χαρά μου που επιτέλους βρήκα κάτι τόσο ενδιαφέρον στο net.
Θα ήθελα να εκφράσω κι εγώ κάποιες απόψεις σχετικά με το θέμα.

Πρώτον ήθελα να διαχωρίσω την αστρική προβολή από το sleep paralysis. Είναι εντελώς διαφορετικές καταστάσεις. Αστρική προβολή μπορούμε να έχουμε και όταν ονειρευόμαστε, αλλά το σημαντικό σ'αυτην την κατάσταση είναι να μπορούμε να το κάνουμε συνειδητά.

Ουσιαστικά αστρική προβολή είναι η έξοδος των τριών μόνιμων ατόμων (ψυχή) από το σώμα μας. Η λεγόμενη ¨ασημένια¨ κλωστή είναι αυτή που μας ενώνει με το φυσικό μας σώμα. Αν αυτός ο δεσμός κοπεί, τότε έχουμε αυτό που λέμε θάνατο.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, καλό είναι να αποφεύγουμε να την κάνουμε μόνοι μας, καλύτερα να είναι μαζί μας και κάποιος δάσκαλος ο οποίος θα μας καθοδηγεί και θα μας προστατεύει. Είναι όντως επικίνδυνη, ιδίως μετά τη δύση του ήλιου, που κυκλοφορούν αρνητικές οντότητες.

Προσωπικά έχω κάνει αρκετές α.π. πάντα με την παρουσία άλλων ατόμων. Μην περιμένετε να δείτε πεντακάθαρες εικόνες, αφεθείτε στις αισθήσεις σας. Το ίδιο μέρος ο καθένας μας μπορεί να το δεί διαφορετικά. Άλλος προσέχει χρώματα, άλλος ήχους, άλλος σχήματα. Όλα αυτά φτιάχνουν την ολοκληρωμένη εικόνα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Natali
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2002, 10:38:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Natali
Αγαπητή Changing Wind, προσωπικά η άποψη σου δεν μου φάνηκε διόλου επιθετική, θα έλεγα μάλλον ότι είναι συμβουλευτική και γι' αυτό καλόβουλη. Αλλά όσον αφορά την γνώμη σου (καλύτερα να διαβάσουμε πρώτα από το να ρωτάμε ο ένας τον άλλον) δεν μπορώ να συμφωνήσω, γιατί αν δεν ρωτάγαμε ο ένας τον άλλον, πάει ο διάλογος και πάει κι αυτή η συζήτηση! Κι εξάλλου πως γνωρίζεις, πόσο έχουν ερευνήσει τα μέλη της συζήτησης αυτό το ζήτημα?

Τώρα στο θέμα μας : δεν ζήτησα κάποια συνταγή αστρικής προβολής ή δίαιτας, κι ούτε κάποια απάντηση σε προσωπικό ερώτημα και ζητώ συγνώμη αν δεν διατύπωσα σωστά το ερώτημά μου. Ως "νέα" στην συζήτηση ενδιαφέρομαι να μάθω τι σημασία αποδίδουν οι υπόλοιποι του φόρουμ στο φαινόμενο της αστρικής προβολής και τι προσδοκούν απο αυτό. Είναι σημαντικό για μένα να γνωρίζω με ποια κριτήρια ο καθένας διαλέγει να ασχοληθεί με κάτι, τι αποζητάει και τι πιστεύει τελικά ότι συμβαίνει στον ίδιο του τον εαυτό. Τις απορίες αυτές τις έχω λύσει για τον εαυτό μου αλλά δεν ξέρω σε τι συμπέρασμα έχουν φτάσει οι υπόλοιποι.

Εγώ προσωπικά σταμάτησα να ασχολούμαι, γιατί προτίμησα να επικεντρωθώ στην ενδυνάμωση της ψυχής (και του πνέυματος ) μου, η οποία τελικά αυτή είναι που θα μου δείξει τι να κάνω. Πρώτα χρειάζομαι να μάθω να περπατάω στη γη, ώστε να μπορώ να ανεβαίνω και τα σκαλιά. Γιατί όπως κι εσύ λες η αστρική προβολή είναι μια εμπειρία με πολλούς κινδύνους και δεν θα έπρεπε να πηγαίνουμε ξιπόλυτοι στ'αγκάθια. Μπορεί όμως να γίνει και μια υπέροχη πηγή εφόσον γνωρίζουμε πλέον και τα καλά της και τα κακά της. Η α.π. (κι αυτή είναι μόνο η γνώμη μου) δεν είναι μέσον για να εξελιχθούμε αλλά αποφέρει τους καρπούς της εξέλιξης. Γιατί αυτά που σκεφτόμαστε και νιώθουμε εδώ, θα τα πάρουμε μαζί και στον άλλο κόσμο. Αλλά αν δεν αρχίσει κανείς σαν ερασιτέχνης, πως θα γίνει επαγγελματίας?

Τα σεμινάρια που παρακολούθησα, ήταν απλά σεμινάρια και δεν είχαν σχέση με σχολή. Απλώς πληροφορηθήκαμε για την α.π., τους τρόπους να την προκαλέσουμε, μάθαμε προστατευτικά μάντρας και τρόπους να κινούμαστε όσοι ήμασταν "ερασιτέχνες", καθώς και πράγματα που καλό θα ήταν να αποφεύγουμε. Απλά πράγματα, πολύ βοηθητικά για κάποιον που αρχίζει πρώτη φορά.
Συγνώμη αν σας κούρασα, αλλά βγήκαν όλα με μιας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Andreas
Νέο Μέλος

Cyprus
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2002, 14:03:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Andreas

Συμφωνώ απόλυτα με την φίλη Elise πως η ΑΠ και το sleep paralysis είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα. Παραθέτω την δική μου εμπειρία για το δεύτερο.

Περιστασιακά, υπήρχαν περιπτώσεις που ενώ κοιμόμουν, ξυπνούσα χωρίς να μπορώ να κουνηθώ καθόλου. Για μένα ήταν ένα συναίσθημα , όχι τόσο παράλυσης, ( γιατί πιστεύω σε παράληση δεν νοιώθεις κιόλας τα μέλη σου) αλλά σαν μια δύναμη να μην με άφηνε να κουνηθώ. Όσο και να προσπαθούσα, δεν μπορούσα να κουνήσω, ούτε το χέρι μου, ούτε το πόδι μου, ούτε να γυρίσω καν το κεφάλι. Ταυτόχρονα, ένοιωθα σαν να υπάρχει εκεί , είτε απο πάνω απο το σώμα μου, είτε πολύ κοντά μου, μια απροσδιόριστη παρουσία. Αν μπορούσα να προσδιορίσω φύλο, θα έλεγα πως ήταν αρσενική-αντρική οντότητα. Όλα αυτά συνοδέυονταν απο αγωνία και φόβο. Όχι φόβο για τη ζωή μου, αλλά ένα απροσδιόριστο φόβο που παγώνει. Αυτά συνέβεναν αραιά και που. Μέχρι που πριν απο 2 χρόνια, 2-3 βδομάδες πριν απο το πάσχα έγιναν πιο συχνά. Το επιστέγασμα όλων ήταν ένα βράδυπου ήμουν μόνος στο σπίτι. Με πήρε ο ύπνος βλέποντας τηλεόραση και ενώ ήμουν ξαπλωμένος στο καναπέ. Εκεί που κοιμόμουν, ένοιωσα πάλι αυτή τη παράλυση-αδυναμία κίνησης και άνοιξα τα μάτια μου. Φυσικά όσο και να προσπαθούσα δεν μπορούσα να κουνηθώ. Και μια μικρή αλλά πολυ σημαντική λεπτομέρεια (που ίσως με έχει σώσει απο τη τρέλλα) είναι πως ο καναπές βρισκόταν σε διαφορετική θέση απο ότι ήταν στη "πραγματικότητα" .Εκεί λοιπόν που προσπαθούσα να κουνηθώ, βλέπω κάποιον ακριβώς απέναντι μου, να βγαίνει βιαστικά απο τη κουζίνα, να κοντοστέκεται, και μετά να τρέχει προς το υπνοδωμάτιο μου. Τάπαιξα !!!! Με όση δύναμη είχα, κατάφερα και ξεκόλλησα απο το καναπέ και έτρεξα ξοπίσω του. Ρίχνοντας μια κλεφτή ματιά στη κουζίνα, την είδα άνω-κάτω. Ξεκολλημένα τα καππάκια απο τα ντουλάπια, σπασμένες καρέκλες, μια καταστροφή σαν να έσκασε βόμβα. Συνέχισα στο υπνοδωμάτιο μου, αλλά δεν τον βρήκα πουθενά. Πανικόβλητος, έψαχνα όλο το σπίτι να τον βρώ, αλλά πουθενά, είχε γίνει (και πάλι) άφαντος. Κάπου εκεί, ξύπνησα, ο καναπές ήταν εκεί που ήταν πάντα, κι εγώ μούσκεμα στον ιδρώτα και με την καρδιά μου να χτυπα 200 !!!
Μετά απο αυτή την εμπειρία, βυθίστηκα σε μια κατάσταση πολύ μπερδεμένη. Τα δε επόμενα 2-3 βράδυα κοιμόμουνα με το φώς αναμμένο και στο κομοδίνο δίπλα μου, έβαλα την Αγία Γραφή. Μετά απο αυτό, έκανα πάνω απο χρόνο να ξαναέχω εμπειρία sleep paralysis, και πάλι είναι πολύ αραιές, και σίγουρα καμμία μα καμμία σχέση με εκείνη τη φοβερή φορά.

Δεν ξέρω αν συνδέεται, περίπου όμως μια βδομάδα μετά, η κόρη μου , τότε δυόμιση χρονών, μπήκε στο νοσοκομείο για 4 μέρες, με σοβαρή ίωση. Δεν ξέρω…….

Αντρέας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATMAN
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2002, 22:32:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATMAN
Αγαπητοί φίλοι,
Πολύ ενδιαφέροντα όντως τα θέματα γύρω από την αστρική προβολή.

Μπορεί κάποιος να μου πεί τις προυποθέσεις και τις ενέργειες που πρέπει να γίνουν από έναν άπειρο στο θέμα για να επιτευχθεί Α.Π. ;

Επίσης :
- Η Α.Π. περιορίζεται στο φυσικό πεδίο ή εκτείνεται και σε άλλα
πεδία , π.χ. μπορεί κάποιος να πάει στο αστρικό ;
- Κατά τη διάρκεια της Α.Π. πώς μπορούμε να ξεχωρίσουμε το
πραγματικό περιβάλλον όπου προβάλλεται η ψυχή από τις σκεπτομορφές
που δημιουργούνται από εμάς ή από άγνωστες διάνοιες ;
- Πώς μπορεί κάποιος να κινείται ασφαλώς κατά τη διάρκεια της Α.Π.;
Είναι γεγονός ότι υπάρχουν οδηγοι ; Πώς τους βρίσκει κανείς ;

Ευχαριστώ
Ατμαν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

StorM_GmA
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2002, 10:49:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους StorM_GmA
Xairetw tous palious kai kalosorizw tous kainourious!

Eixa kairo na mpw logw ma8imatwn alla den ante3a allo kai mpika!

Epeidi diavasa merika posts pou anaferontousan ston an8ropino egefalo,8a i8ela na dior8osw kati pou eixa pei se paliotero mou post.O an8ropos xrisimoipoiei OLO ton egefalo tou apla den ton xrisimopoiei TAFTOXRONA.O einstein xrisimopoiouse to 7% tautoxrona.
Kapoios filos eipe oti pws ginetai na min mporoume na ton xrisimopoiisoume afou i epistimi exei meletisi ka8e detail.File mou i epistimi exei anakalipsei MERIKA mono neyra tou egefalou (p.x pou vrisketai to neyriko systima etc).Den exoun katalavei akoma pws leitourgei kai kata tin gnwmi mou,den 8a kataferoun pote dioti kanenas epistimonas den 8a mporesei na "dei" pws einai oi skepseis.I dikia mou gnwmi panw sto 8ema (an kai den eimai eidikos) einai oti apla stelnonte ilektromagnitika kimata se sigekrimena simeia tou egefalou ta opoia einai "programatismena",otan e8izonte,na exoun to analogo apotelesma ston an8ropo.Pws omws dimiourgeite i SKEPSH?afto pisteuw oti einai ena erwtima pou den prepei na apanti8ei edw alla se allo topic,opote den to epektinw.

File DRIFTER: eleges se ena post sou oti 3afnika evlepes ena aspro fws.Xwris na 8elw na se apo8arinw,to fws afto den itan tipota allo para mia ipotasi tou organismou.An to pa8aineis sixna,isws na exei or8ostatiki anemia 'i apla xamilo pososto sidirou ston organismo sou.An to pa8aineis area kai pou,den einai tipota.isws kourazesai poli.

8elw na 8i3w 3ana ena 8ema pou eixame sizitisei paliotera peri nomwn fisikis.Eimai fanatikos tis fisikis kai isws afta pou pw einai ipervolika.min me pare3igisete,apla dior8oste me.
Pisteuw oti TIPOTA den mporei na leitourgisei xwris tous nomous tis fisikis.akoma kai to XAOS exei fisiki e3igisi.Afti i e3igisi fisika kai den exei dw8ei akoma logw tou oti i fisiki pou dia8etoume afti ti stigmi,mporei na provlepsei tin kinisi enos sistimatos me to poli 2 swmata.Den pavei omws na simainei oti sto mellon den 8a kataferoume na provlepsoume kai megalitera sistimata.

Kapoios allos filos milise gia enan filo tou pou epa8e parania apo s.p 'i a.p.Pisteuw oti den ftaine afta AFTOUSIA gia tin parania alla i SKEPSH.8a sas ferw ena paradeigma:
Oloi nomizw 3eroume ton i8opoio pou paizei (epaize) ton rolo tou Xristou stis gnostes tainies pou provalonte ap'ola ta kanalia to pasxa (den 8imamai distixws to onoma tou).Aftos o i8opoios,afou teleiwsan ta girismata tis tainias,ekatse na tin dei.Meta apo ligo kairo,otan tin eide stin tilewrasi,trela8ike kai pe8ane.Den ton skotwse o rolos tou Xristou alla i SKEPSH.

Sorry an sas kourasa alla eixa kairo na mpw...

P.S 8a i8ela na mou pei kapoios ton titlo kai ton ekdotiko iko tou vivliou tou Monroe gia na paw na to agorasw.

Filika,
StorM_GmA

StorM_GmAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy