ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Παράξενες Ιστορίες No1...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 15:25:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf
quote:
Το φέρσιμό της ήταν περίεργο γιατί τα αδέσποτα γατιά δεν σε αφήνουν να τα πιάσεις αν δεν σε ξέρουν. Το ίδιο ισχύει και για τα σπιτικά (ο δικός μας δεν κάθεται να τον χαιδέψουν ξένοι).

ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕ ΑΥΤΗ ΣΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΑΓΑΠΗΤΗ ΦΙΛΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΓΑΤΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΞΕΡΩ ΚΑΛΑ. Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ ΚΑΘΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΧΑΙΔΕΨΟΥΝ ΟΛΟΥ ΚΑΙ ΜΕΝΟΙ ΑΤΑΡΑΧΟΣ. ΕΠΙΣΗΣ Η ΓΑΤΑ ΑΥΤΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΗΤΑΝ ΑΓΡΙΑ ΑΛΛΑ ΗΜΕΡΗ ΠΟΥ ΑΠΛΩΣ ΕΧΑΣΕ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΤΗΣ....

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 08:07:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya
Καλημέρα sansationf,

Αυτό ήταν το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα κι εγώ . Απλά μας έχει τύχει να βρούμε άλλες 3 παρατημένες σπιτικές γάτες και καμία δεν φερόταν έτσι. Οι δύο ήταν πολύ φιλικές και η τρίτη ούτε μας πλησίαζε. Επειδή τους βάζαμε φαγητό όμως συνέχισαν να έρχονται κάθε μέρα για πολύ καιρό μέχρι που τις υιοθέτησαν.
Πάντως ο δικός μου γάτος είναι τελείως ακοινώνητος! Εκτός από εμάς κάθεται να τον χαιδέψουν μόνο 2-3 άλλα άτομα κι αυτό επειδή τα ξέρει τουλάχιστον 2 χρόνια (κι αυτό μόνο μέσα στο σπίτι, στον κήπο του χαλάμε το image .
Sorry που ξέφυγα λίγο από το θέμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 14:26:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf
ΑΒΥΣΣΟΣ Η ΨΥΧΗ ΤΗΣ ΓΑΤΑΣ!!!!!!!!!!

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 07:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya
Αυτό ξαναπές το !!!!

Χθες θυμήθηκα μία περίεργη ιστορία που μου έχει πει η γιαγιά μου. Η γιαγιά μου έμενε τότε στον Άγιο Στέφανο ένα προάστιο στα περίχωρα της Κων/πολης. Εκεί υπήρχε ένα αγίασμα της Αγίας Φωτεινής. Αυτό το αγίασμα βρισκόταν σε μία μικρή σπηλιά στην οποία κατέβαινες με σκαλάκια και μέσα υπήρχε η εικόνα της Α. Φωτεινής, μία πηγή και μία γούρνα με νερό και μερικοί πάγκοι για να κάθονται οι πιστοί. Λέγανε ότι η Α.Φωτεινή έκανε πολλά θαύματα εκεί και την πιστεύαν όλοι οι κάτοικοι Έλληνες, Τούρκοι, Αρμένηδες. Η γιαγιά μου είχε μία Τουρκάλα γειτόνισσα η οποία είχε γεννήσει 4 φορές και τα μωρά της πεθαίνανε ενώ ήταν λίγων ημερών. Έμεινε λοιπόν έγκυος για 5η φορά και όσο πλησίαζε η γέννα αγωνιούσε μήπως χάσει κι αυτό το παιδί. Ζήτησε την συμβουλή των φιλενάδων της και οι Χριστιανές φίλες της της είπαν μόλις γεννηθεί το παιδί να το πάει στην Α.Φωτεινή, να προσευχηθεί και να το πλύνει με το νερό της σπηλιάς. Λίγο μετά τη γέννα λοιπόν η Τουρκάλα πήρε το παιδί και πήγε στην Α.Φωτεινή. Αφού προσευχήθηκε το ακούμπησε σε έναν πάγκο και άνοιξε την τσάντα της να πάρει ένα μπουκάλι για να γεμίσει νερό και να πλύνει το μωρό. Μόλις γύρισε με το μπουκάλι για να δει το παιδί βλέπει μία μαυροφορεμένη γιαγιά να χαιδεύει το κεφαλάκι του μωρού και να χαμογελάει. Δεν έδωσε σημασία γιατί φαντάστηκε ότι θα ήταν κάποια Χριστιανή που ήρθε να προσευχηθεί. Μόλις γέμισε το νερό και γύρισε πάλι στο παιδί η γιαγιά ήταν άφαντη! Αυτά βέβαια γίναν πολύ γρήγορα και τότε η Τουρκάλα σκέφτηκε ότι δεν είχε ακούσει ούτε βήματα ούτε θόρυβο. Αμέσως έπλυνε το μωρό, το έντυσε όπως όπως και τρομαγμένη έφυγε. Έτρεξε στις φίλες της και τους είπε το περιστατικό. Οι Ελληνίδες αμέσως τις είπαν ότι είδε την Α.Φωτεινή και να μην φοβάται πια γιατί το μωρό της θα ζήσει. Και πράγματι το παιδί έζησε και ζει ακόμα!
Σύμφωνα με όσους ισχυρίζονταν ότι είχαν δει την Α.Φωτεινή εκεί, την έβλεπαν πάντα σαν μαυροφορεμένη γιαγιά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 16:36:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf
ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΕΔΩ ΓΥΡΩ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΗ ΚΑΙ 100% ΑΛΗΘΙΝΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΣΥΝΕΒΗΚΕ ΑΥΤΟ ΠΕΘΑΝΕ ΜΟΛΙΣ ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΤΟΥ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΥΝ. ΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΕΓΙΝΕ.....
ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΕΡΙΒΟΛΙΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΕΝΑ ΣΥΝΤΟΜΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΔΑΣΟΣ ΣΑΝ ΠΗΓΑΙΝΕ ΑΚΟΥΣΕ ΥΠΕΡΟΧΕΣ ΜΕΛΩΔΙΕΣ,ΜΑΓΕΥΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΟΝΤΑΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥΣ ΕΙΔΕ ΕΝΑ ΕΚΚΛΗΣΑΚΙ ΚΑΙ ΜΠΗΚΕ ΜΕΣΑ, ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΑΓΝΩΣΤΟΙ ΚΑΙ ΚΑΠΩΣ ΠΕΡΙΕΡΓΟΙ... ΑΛΛΑ Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΕΚΕΙΝΗΣ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΜΑΓΕΥΤΙΚΗ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΚΕΥΤΗΚΕ ΟΠΩΣ ΒΡΕΘΗΚΕ ΕΚΕΙ ΜΙΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑ(ΣΕ ΤΟΠΟ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΓΕ ΣΥΧΝΑ), ΠΟΙΟΙ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ, ΟΥΤΕ ΤΑ ΠΡΩΣΟΠΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΞΕ. ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΑΚΟΜΑ ΜΑΓΕΜΕΝΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΣΥΝΗΔΗΤΟΠΟΙΕΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΕΙΧΕ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΤΟΥ ΕΚΕΙ ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΔΕΝ ΒΡΗΚΕ ΚΑΝΕΝΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΕΞΩ. ΟΣΟΙ ΣΥΓΧΟΡΙΑΝΟΙ ΤΟΥ ΤΟΝ ΕΒΛΕΠΑΝ ΕΜΕΝΑΝ ΑΦΩΝΗ ΜΕΡΙΚΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΛΙΠΟΘΥΜΗΣΑΝ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΤΝ ΕΒΛΕΠΑΝ ΠΑΘΑΙΝΑΝ ΣΟΚ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ. ΤΙ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ??? ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΛΕΙΠΕ 5 ΧΡΟΝΙΑ. ΕΙΧΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 5 ΧΡΟΝΙΑ!!! Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΟΤΑΝ ΣΥΝΗΛΘΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΟΚ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟΝ ΝΟΜΙΣΑΝ ΠΕΘΑΜΕΝΟ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΓΥΡΙΣΕ ΣΠΙΤΙ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΓΙΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΝ ΕΙΧΑΝ ΓΙΑ ΝΕΚΡΟ.... Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΙ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΚΟΙΤΑΞΕ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑ, ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΙΧΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 5 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΡΟΝΙΑ . ΑΥΤΟΣ ΟΜΩΣ ΠΙΣΤΕΥΕ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΓΙΑ 1 ΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΧΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ... ΤΙ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙΝΗ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΠΗΓΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΟΠΟΥ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΒΡΕΙ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΙΠΟΤΑ...... ΤΟΤΕ ΟΛΟΙΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΘΑΥΜΑ!!!!!!

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2003, 01:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama
quote:
ΑΥΤΟΣ ΟΜΩΣ ΠΙΣΤΕΥΕ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΓΙΑ 1 ΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΧΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ...
οσες ιστοριες εχω ακουσει με θεμα ανθρωπους που μπηκαν στον νεραιδοσκοσμο ειχαν αυτο το αποτελεσμα ενω νομιζαν οτι περασαν λιγες ημερες στην πραγματικοτητα ειχαν περασει δεκαετιες

επισης εκτος απο τον προβλημα με τον χρονο ειχαν και προβλημα υπνηλιας μεχρι να βγουν απο εκει (κατι που το εχουν παθει διαφοροι φιλοι μου σε επισκεψεις τους στο πηλιο)

ολα αυτα βεβαια αν πιστευουμε στον νεραιδοκοσμο

quote:
Πάντως ο δικός μου γάτος είναι τελείως ακοινώνητος!
οι γατες σε αφηνουν να της χαιδεψεις μονο αν εχουν ορεξη για χαδια

ειναι το μονο οικοσιτο που δεν εχει "υποταχθει" σε αντιθεση με τον σκυλο

στην ουσια μας χρησιμοποιουν για να περνανε καλα

και φυσικα μεγαλη προσοσχη σε οσους εχουν γατες γιατι

η γιαγια μου δεν της γουσταρε καθολου της θεωρουσε σατανικες και ελεγε οτι οταν κοιμασαι μπορει να ερθουν και ξαπλωσουν στο προσωπο και σε πνιξουν και ολα αυτα συνοδευοντουσαν και απο διαφορες ιστοριες με γατες που εκλεβαν ψυχες

δεν τα πιστευα βεβαια αλλα μην χαλασουμε και το χατηρι στην γιαγια

και ομως μετα απο μερικα χρονια συνεβη το εξης

ενα βραδυ ξυπνησα επειδη διψαγα ομως με ειχαν πλακωσει κατι "ασηκωτα" παπλωματα και εμενα ξαπλωμενος με κλειστα τα ματια και σκεφτομουνα ολο αυτο το τραβηγμα να σηκωθω τοτε ενοιωσα κατι να περπαταει πανω στο παπλωμα και ακουσα την χαρακτηριστικη αναπνοη που εχουν οι γατες "χρ χρ χρ χρ" η γατα μου λοιπον περπατουσε πολυ αργα και προσεκτικα πανω στο παπλωμα και απο τα ποδια μου σιγα σιγα εφτασε στο στηθος μου

δεν εκανα καμια κινηση και ουτε τα ματια μου ανοιξα για να δω τι θα κανει και ΝΑΙ η γιαγια μου ειχε δικιο ηρθε και ξαπλωσε πανω στο προσωπο μου και σταματησε και το "χρ χρ" κανενα ηχο δεν εβγαζε την αρπαξα λοιπον και της ειπα οτι ειναι καιρος να μαθει να κοιμαται οπως οι προγονοι της ΕΞΩ (απο την ακρη του κρεβατιου μεχρι το κεφαλι μου εκανε τουλαχιστον 5 λεπτα) και φυσικα ηταν και μια καλη ευκαρια να πιω επιτελους και το νερακι γιατι ειχα κορακιασει



Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like you

Edited by - endorama on 22/11/2003 01:56:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2003, 11:48:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully
Ας πω και 'γω την ιστορια μου...
Λοιπόν...ο παππούς μου ηταν λυράρης (είμαι από Κρήτη, η λύρα είναι μουσικό όργανο). Έπαιζε επαγγελματικά σε γάμους, βαφτίσια, πανηγύρια κτλ. Απωθημένο του ηταν παντα να παίξει σε ένα ραδιοφωνικό σταθμό, "κι ας πέθαινε" όπως έλεγε χαρακτηρίστηκα. Του δόθηκε λοιπόν η ευκαιρία όταν τον κάλεσε ένας φίλος στην εκπομπή του σε ένα τοπικό σταθμό. Πήγε λοιπόν παρέα με τους 2 του γιους (τον πατέρα μου και τον θειο μου) οι οποίοι θα έπαιζαν κιθάρα. Ηταν και άλλοι στο στούντιο. Θυμάμαι τότε θα ήμουν 6-7 χρόνων. Εγώ με τη μητέρα μου ήμασταν στο σπίτι, ακούγαμε την εκπομπή (ηταν ζωντανή) και μάλιστα τη μαγνητοφωνούσαμε για να μείνει ενθύμιο. Σε ένα από τα διαφημίστηκα διαλείμματα, που γινόντουσαν για να ξεκουράζονται οι οργανοπαίχτες, ο παππούς μου πέθανε από ανακοπή καρδιάς. Η εκπομπή διακόπηκε...

Μια από τις θειες μου, μένει στην Αθηνά. Το ίδιο βράδυ και χωρίς να ξέρει πως ο παππούς μου είχε πεθάνει, είδε 3 μαυροφορεμένους άντρες (στο μεσαίο αναγνώρισε τον παππού μου), μεταξύ ύπνου και ξύπνιου στην πόρτα της κρεββατοκαμερας της. Είπε ότι ξύπνησε μια στιγμή, και για λίγα λεπτά έβλεπε αυτή την εικόνα.

Η κηδεία έγινε. Ο πατέρας μου βρέθηκε (δεν Θυμάμαι τι Πήγε να κάνει) μόνος στο σπίτι του παππού μου. Η λύρα ηταν τυλιγμένη σε μια νάιλον σακούλα πάνω στο τραπέζι της κουζίνας. Κάτι κουνούσε, και ακουγόταν ο χαρακτηριστικώς ήχος της σακούλας. Έμοιαζε η λύρα να θέλει να βγει . Ο πατέρας μου δεν πλησίασε, έφυγε...

Χρόνια αργοτερα, στο χωριό γινόταν πανήγυρη "του Άγιου Παντελεήμονα" όπως κάθε χρόνο. Όλοι ο κόσμος ηταν μαζεμένος στην αυλή του σχολείου (εκεί γίνονται τα πανηγύρια). Το σπίτι της θειας μου είναι λίγο πιο πάνω από το σχολείο. Καθώς κατέβαινε στο πανηγύρι για να μας συναντήσει , πέρασε μπροστά από τη βρύση του χωριού. εκεί στα σκοτεινά είδε κάποιον να παρακολουθεί το γλέντι από μακριά, καθισμένος στο πλατύσκαλο της βρύσης. Πλησιάζοντας αναγνώρισε τον παππού μου. Χρειάστηκε πολύ ώρα για να συνέλθει. Ακόμα και τώρα, ανατριχιάζει κάθε φορά που διηγείται την ιστορια....

Αυτά οσων αφορά τον παππού μου. Σας τα είπα μαζεμένα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2003, 14:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully
τι θεμα ειναι πολυ ενδιαφερον, γι'αυτο το ξαναβγαζω.
υπαρχουν πολλοι νομιζω που εχουν να πουν κατι ακομα

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iasonas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
231 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2003, 16:10:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iasonas
Γεια σε όλους, διάβασα όλες τις διηγήσεις και πραγματικά κάποιες από αυτές ήταν συγκλονίστηκες. Εγώ θα σας αναφέρω κάτι που μας είπε ο παππούς ενός φίλου μου, το είπε σε εμένα και στον φίλο μου όταν ήμασταν 16 με 17 περίπου. Το περιστατικό έλαβε χώρα το 1947, την περιοχή δεν θα την αναφέρω αν και είναι σχετικά γνωστή.

Είχε πάει στο χωρίο του μετά από αρκετά χρόνια ένας νεαρός μαζί με τον φίλο του, (ο νεαρός αυτός ήταν από το χωρίο αυτό αλλά είχε φύγει και έμενε αλλού από όταν ήταν 3 ετών, ο φίλος του δεν ήταν από εκείνα τα μέρη απλά είχε πάει μαζί του για παρέα), αφού έφτασαν στο χωρίο λέει ο Νίκος στον φίλο του, αύριο θα πάμε και στο κοντινό χωρίο για να επισκεφτούμε κάτι συγγενείς μου που μένουν εκεί. Την επόμενη μέρα κατά τις 5 το απόγευμα, ξεκινάνε με τα πόδι για να πάνε στο διπλανό χωρίο, ήταν περίπου 15 με 20 λεπτά δρόμος. Λέει ο Νίκος στον φίλο του θέλεις να πάμε από τον δρόμο ή προτιμάς να πάμε από το λόφο; Θα περπατήσουμε λίγο περισσότερο αλλά αξίζει γιατί έχει ωραία θέα. Ο φίλος του χωρίς να το σκεφτεί καθόλου είπε να πάνε από τον λόφο. Ανέβηκαν τον λόφο κοίταξαν για λίγο την θέα και άρχισαν να κατηφορίζουν για να πάνε στο διπλανό χωρίο, στην πρώτη στροφή και ενώ κατηφόριζαν τον λόφο βλέπουν ένα μικρό σχετικό σπίτι και μία κυρία με περίεργα ρούχα να κρατάει κάτι στο χέρια της και να προχωράει σε άσχετη πλευρά από αυτούς χωρίς να τους δώσει καμία σημασία, ούτε καν γύρισε να τους κοιτάξει, πάνε πιο κοντά οι δύο φίλοι και της λέει ο ένας “Γεια σας, τι κάνετε;” η κυρία δεν είπε τίποτα, τότε συνεχίζει να μιλάει το παιδί και της λέει “Πηγαίνουμε στο χωρίο που βρίσκεται εδώ πιο κάτω, ελπίζω να πηγαίνουμε καλά και να μην πήραμε λάθος δρόμο; Έχω να έρθω από τα μέρη αυτά αρκετά χρόνια”, η κυρία σταμάτησε να περπατάει και γύρισε και τους κοίταξε χωρίς όμως να τους μιλήσει καθόλου, τότε ο δεύτερος νεαρός ρωτάει την κυρία αυτή “Εσείς μένετε μόνη σας εδώ;” Τότε η κυρία χωρίς να τους κοιτάξει λέει ”Σας παρακαλώ, αφήστε με, το παιδί μου είναι άρρωστο στο σπίτι και με χρειάζεται”. Οι δύο νεαροί αφού της ζήτησαν συγγνώμη και της είπαν ότι δεν γνώριζαν για το άρρωστο παιδί της, έκαναν μεταβολή για να πάρουν τον δρόμο που οδηγούσε στο χωρίο που πήγαιναν, τότε αντίκρισαν στα 10 μέτρα ένα μεγάλο δέντρο με χοντρό κορμό και σε ένα κλαδί του είδαν να κρέμεται από ένα σκοινί η κυρία που λίγο πιο πριν τους μίλαγε, λογικά θα έπρεπε να βρισκόταν πίσω τους και να πηγαίνει σπίτι της, για μια στιγμή και οι δύο είχαν κοκαλώσει και δεν έκαναν τίποτα μετά από λίγα δευτερόλεπτα γύρισαν και οι δύο πίσω για να δουν την κυρία, όμως ούτε κυρία υπήρχε, ούτε σπίτι, ούτε τίποτα από όλα αυτά που είχαν δει πιο πριν, ξαναγύρισαν έντρομοι μπροστά και είδαν την κυρία κρεμασμένη στο δέντρο όπως και πιο πριν, χωρίς να πουν ή να κάνουν τίποτα άρχισαν να τρέχουν φοβισμένοι και σε λίγα λεπτά βρίσκονταν στο διπλανό χωρίο. Το περίεργο είναι ότι ενώ ξεκίνησαν στις 5 το απόγευμα (ήταν καλοκαίρι) από το ένα χωρίο να πάνε στο άλλο, η ώρα που θα έκαναν να φτάσουν στο χωρίο θα ήταν όχι πάνω από 20 λεπτά, επίσης η ώρα που κοίταζαν την θέα από την κορυφή του λόφου ήταν περίπου 20 με 25 λεπτά, όταν έφτασαν έντρομοι στο χωρίο συνειδητοποίησαν ότι είχε βραδιάσει και όταν ρώτησαν κάποιον τι ώρα είναι τους είπε ότι ήταν 10, όταν έφτασαν στο σπίτι των συγγενών του Νίκου, άρχισαν να ρωτάνε αν ήξερε κανείς ότι υπήρχε ένα σπίτι στον λόφο λίγο πριν το χωρίο, κανένας δεν ήξερε τίποτε για αυτό το σπίτι ούτε το είχε δει ποτέ. Ο παππούς της οικογένειας, που τον ρώτησαν λίγο αργότερα, είπε ότι όταν ήταν μικρός ο πατέρας του είχε πει για ένα σπίτι που υπήρχε πίσω από τον λόφο και ότι εκεί έμενε μια γυναίκα, που ο άντρας της είχε σκοτωθεί, μαζί με το βαριά άρρωστο παιδί της, μία μέρα ήρθαν κάποιοι την πήραν και την κρέμασαν σε ένα μεγάλο δέντρο που ήταν απέναντι από το σπίτι της η ίδια μέχρι να ξεψυχήσει φώναζε απελπισμένα το εξής: ”Σας παρακαλώ, αφήστε με, το παιδί μου είναι άρρωστο στο σπίτι και με χρειάζεται”.
Τους είπε επίσης ότι οι μεγάλοι απαγόρευαν στα παιδία να πάνε στο μέρος αυτό γιατί το θεωρούσαν στοιχειωμένο και ότι όταν ήταν μικρός πήγαινε με τους φίλους του ως την στροφή ου λόφου που οδηγούσε στο σπίτι και μετά έτρεχαν όλοι μαζί πίσω στο χωρίο γιατί φοβόντουσαν μήπως τους κάνει κακό κάποιο στοιχειό.

Αυτό το περιστατικό δεν ξέρω αν αληθεύει ή όχι, αυτό που ξέρω είναι ότι πολύ κάτοικοι και των δύο χωριών το ξέρουν και το πιστεύουν. Επίσης ο παππούς το φίλου μου δεν είχε κανένα λόγο να μας τρομάξει με ψεύτικες ιστορίες, εξάλλου εμείς του ζητήσαμε να μας το πει.

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 08:17:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya

quote:


ενα βραδυ ξυπνησα επειδη διψαγα ομως με ειχαν πλακωσει κατι "ασηκωτα" παπλωματα και εμενα ξαπλωμενος με κλειστα τα ματια και σκεφτομουνα ολο αυτο το τραβηγμα να σηκωθω τοτε ενοιωσα κατι να περπαταει πανω στο παπλωμα και ακουσα την χαρακτηριστικη αναπνοη που εχουν οι γατες "χρ χρ χρ χρ" η γατα μου λοιπον περπατουσε πολυ αργα και προσεκτικα πανω στο παπλωμα και απο τα ποδια μου σιγα σιγα εφτασε στο στηθος μου

δεν εκανα καμια κινηση και ουτε τα ματια μου ανοιξα για να δω τι θα κανει και ΝΑΙ η γιαγια μου ειχε δικιο ηρθε και ξαπλωσε πανω στο προσωπο μου και σταματησε και το "χρ χρ" κανενα ηχο δεν εβγαζε την αρπαξα λοιπον και της ειπα οτι ειναι καιρος να μαθει να κοιμαται οπως οι προγονοι της ΕΞΩ (απο την ακρη του κρεβατιου μεχρι το κεφαλι μου εκανε τουλαχιστον 5 λεπτα) και φυσικα ηταν και μια καλη ευκαρια να πιω επιτελους και το νερακι γιατι ειχα κορακιασει

Καλό!! Οι γάτες αν τις αφήσεις το κάνουν συνέχεια αυτό. Γενικά τους αρέσει να κάθονται πάνω σου. Αυτή η στάση, το σώμα πάνω στο στήθος και τα μπροστινά ποδαράκια κάτω από το λαιμό του ανθρώπου είναι must. Είναι μεγάλη ένδειξη αγάπης. Μάλλον την είχες καλοπιάσει πολύ εκείνη την ημέρα και ήθελε να στο ανταποδώσει. Να σε πνίξει πάντως δεν ήθελε, τώρα βέβαια να σου έρχεται η αναπνοή της γάτας στο πρόσωπο(αφού έχει φάει βρωμερή κονσέρβα) δεν είναι και ότι καλύτερο! Επίσης μην το επιχειρήσετε αν η γάτα σας ζυγίζει πάνω από 4 κιλά (ο γατούλης μου είναι 5,2) !

Παιδιά πολύ ενδιαφέρουσες όλες οι καινούριες ιστορίες!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 11:15:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully
Φίλε , ανατρίχιασα με την ιστορια σου με την κρεμασμένη γρια!!!
Οσων αφορά τις γάτες, καλά κάνω και της βρέχω συνεχώς!!! Είναι από τα ζώα που σιχαίνομαι!
Τέλος πάντων, ας διηγηθώ μια άλλη πολύ παλιά ιστορια.

Λοιπόν, στο χωριό της μητέρας μου, (Κάτω Δρυς Σητείας-Λασίθι) ακούγεται ότι κάθε χρόνο στις 12 Φεβρουάριου, σε ένα βουνό δίπλα στο χωριό, τον "Πλατιγιάννο", βγαίνει ένα "αρκούδι" και λιάζει τα χρυσαφιά του!
Πρόκειται για ένα πλάσμα που μοιάζει με αρκούδα, αλλά έχει ανθρώπινη φωνή. Αυτό (σύμφωνα παντα με όσα ακούγονται) μένει βαθιά μέσα στις σκοτεινές σπηλιές του βουνού όλο το χρόνο, και φυλάει τα λάφυρα που παλιότερα έκρυβαν εκεί οι άνθρωποι του χωριού από τους Τούρκους. "χρυσαφιά" λέγοντας εννοούσαν Χρύσα δοχεία, κανάτες, χρυσαφικά και αλλά πολύτιμα αντικείμενα. Πολλοί άνθρωποι ειχαν ισχυριστεί κατά καιρούς ότι το ειχαν δει.

Λοιπόν για να μπαίνω στο ψητό, να τι μου έχει πει η μητέρα μου, και Είναι κάτι που συνέβη στην προγιαγιά της.
Αυτή έτυχε να Είναι στο βουνό την συγκεκριμένη μέρα για κάποιο λόγο που δεν θυμάμαι. Είδε Λοιπόν μια λάμψη σε μια πλάγια του βουνού, και όταν πλησίασε να δει τι την προκαλούσε, Είδε κι Αυτή το "αρκούδι" να απλώνει τα χρυσαφιά στον ήλιο. Μάλιστα της μίλησε, και της είπε να πάρει ένα κανάτι γιατί ηταν "καλή γυναίκα", και της το άφησε σε μια άκρη. Αυτή όμως από το φόβο της έφυγε. όταν αργοτερα (σούρουπο πια) βρήκε το θάρρος να γυρίσει, παρέα με δυο άντρες, ούτε αρκούδι, ούτε χρυσό κανάτι υπήρχε!

Η γυναίκα όμως ορκιζόταν ότι έλεγε αλήθεια...
Αν και ηταν πολλοί αυτοί που έλεγαν πως το ειχαν δει, αυτή ηταν η μόνη που άκουσε τη φωνή του.

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 05:03:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama
quote:
Αυτή η στάση, το σώμα πάνω στο στήθος και τα μπροστινά ποδαράκια κάτω από το λαιμό του ανθρώπου είναι must.
δεν αμφιβαλω αλλα οχι και να βαλει την κοιλαρα της πανω στο προσωπο μου μηπως ηταν must ο θανατος μου? οσο για της κονσερβες μπλιαααααααααααχ


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

terpandros
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 07:52:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους terpandros
Thn istoria auth thn exw xanagrapsei gia to topic neraides i think alla den peirazei tha thn xanagrapsw :)

Thn istoria mou thn dihghthike h mhtera mou.. h topothesia einai to xwrio antissa kai h perioxh pou synevh to gegonos legetai orfikia (peire to onoma tis apo ton Orfea giati o mythos leei oti to kefali tou xevrastike sthn arxaia antissa)

Ena prwino gyrise o theios ths mhteras mou apo to xwrafi pou koimotan gematos tsimpies... kai to alogo tou me thn oura tou kai thn xaith tou kotsidakia...
Otan ton rwthsan th sunevh tous eipe oti olo to vrady tou eixan epitethei oi neraides kai ton tsimpousan kai ton xtypousan kai den ton afhnan se ysixia...Epishs yparxei kai allos enas gerontas sto xwrio pou einai tuflos sto ena mati kai oloi lene oti tou to peiran oi neraides.. H sumvoulh pou mou dinei h giagia mou sunexeia opote eimai sto xwrio einai mhn sfurizeis to vrady giati erxontai oi neraides..epishs yparxei ena ethimotypiko pou leei oti otan ftaneis se tristrato prepei na petas mia petra pisw sou ... genika sto xwrio diathrounte akoma arketes eidwlolatrikes paradoseis opws oi fwties tou augoustou kai oxi tou ai giannh pou einai soles tis alles perioxes ths Elladas (anavoune fwties soles tis geitonies kai ta paidia phdane apo panw).. kai polla alla

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 08:02:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya
Οι ιστορίες γίνονται όλο και πιο ενδιαφέρουσες!

Ο παππούς μου που ζούσε σε ένα χωριό της Αχαίας μου έχει διηγηθεί 3 παρόμοιες ιστορίες.
Η πρώτη αφορούσε έναν κάτοικο του χωριού τον οποίο είχε γνωρίσει και ο πατέρας μου. Αυτός όσα χρόνια τον θυμάται ο πατέρας μου ήταν κουτσός. Ο παππούς μου όμως μας είπε ότι ο άνθρωπος αυτός δεν ήταν πάντα κουτσός. Στο χωριό υπήρχε ένας που τον έλεγαν "αλαφροίσκιωτο" γιατί έβλεπε τα πνεύματα και τα στοιχειά. Ο κουτσός λοιπόν όταν ήταν νέος πήγε και βρήκε τον αλαφροίσκιωτο και τον παρακάλεσε να του δείξει ένα πνεύμα (ζούδια τα λέγανε στα χωριά). Ο αλαφροίσκιωτος του είπε ότι δεν κάνει ένας απλός άνθρωπος να δει πνεύμα γιατί θα πάθει σίγουρα κάποιο κακό. Ο άλλος όμως επέμενε για πολύ καιρό και τελικά ο αλαφροίσκιωτος πείστηκε να του δείξει αυτό που ήθελε. Ξεκινήσαν λοιπόν ένα βράδυ, ο αλαφροίσκιωτος του είπε ότι θα πρέπει να τον ακολουθεί από πίσω, να κάνει ακριβώς τα ίδια βήματα και να πατάει όπου κι αυτός. Ήταν λοιπόν σε κάποιο χωράφι και πήγαιναν μπροστά ο αλαφροίσκιωτος και πίσω ο άλλος. Ξαφνικά ο περίεργος βλέπει μπροστά του έναν παπά. Ο αλαφροίσκιωτος ψιθύρισε κάποια λόγια και ο παπάς εξαφανίστηκε. Τότε είπε στον περίεργο ότι το πνεύμα είχε πάρει την μορφή παπά. Από εκείνο το βράδυ ο περίεργος κουτσάθηκε!

Θα επανέλθω με τις άλλες δύο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 18:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf
OK ΕΧΩ ΔΥΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
1Η ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΑΦΡΟΙΣΚΙΩΤΟΣ???


quote:
Ο αλαφροίσκιωτος του είπε ότι δεν κάνει ένας απλός άνθρωπος να δει πνεύμα γιατί θα πάθει σίγουρα κάποιο κακό.

ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ ΣΤΟΥΣ ΑΛΑΦΡΙΣΚΙΟΤΟΥΣ??? ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ???
ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΡΓΙΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΡΩΤΗΣΩ ΠΩΣ ΘΑ ΜΑΘΩ????

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 08:03:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya
Καλημέρα sansationf!

Δυστυχώς δεν ξέρω και πολλά επί του θέματος. Ο συγκεκριμένος αλαφροίσκιωτος του χωριού έβλεπε όλη του τη ζωή τα πνεύματα. Οι κάτοικοι του χωριού τον είχαν σε μεγάλη εκτίμηση και πάντα τον φώναζαν όποτε είχαν κάποιο πρόβλημα. Κι οι άλλες 2 ιστορίες που μου έχει πει ο παππούς μου έχουν σχέση με το ίδιο πρόσωπο(Δυστυχώς δεν έχω χρόνο να τις γράψω τώρα). Για τους αλαφροίσκιωτους έχω ακούσει ότι είναι σίγουρα Σαββατογεννημένοι. Ίσως να ήταν μέντιουμ απλά λόγω της εποχής και των πενιχρών γνώσεων που είχαν τότε να μην ήξεραν όλες τις δυνατότητες τους ή τι ήταν τελοσπάντων το χάρισμα που είχαν.

Τώρα για αυτά τα πνεύματα, τα ζούδια όπως τα έλεγαν ήταν σίγουρα κακά πνεύματα γιατί προκαλούσαν κακό. Γι αυτό οι κάτοικοι του χωριού φωνάζαν τον αλαφροίσκιωτο για να τα διώξει. Σε συζητήσεις που έχουμε κάνει με τον πατέρα μου για αυτά, πιστεύει ότι επειδή η ζωή στα απομακρυσμένα χωριά ήταν άγρια τα παλιά χρόνια και φονικά γίνονταν με ασημαντη αφορμή, κυκλοφορούσαν πολλές ανήσυχες ψυχές (τα ζούδια).
Ελπίζω να σε βοήθησα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 08:07:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya
....και ξέχασα να σου πω ότι ο αλαφροίσκιωτος δεν πάθαινε κακό γιατί πάντα έλεγε κάποια λόγια (προσευχές???). Θα προσπαθήσω να γράψω αργότερα τη 2η ιστορία, είναι πιο διαφωτιστική!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 09:24:11  Εμφάνιση Προφίλ
Tα συγκεκριμένα λόγια/προσευχές ποιός τα υπέδειξε?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 12:59:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully
Ε μα που να ξερει το παιδι...!

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sunflower1
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
81 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 14:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sunflower1
To θεμα εχει μεγαλο ενδιαφερον, κριμα που δεν μπορω να συνισφερω και εγω...
Περιμενω με ανυπομονισια την επομενη ιστορια


Βάλε φωτιά σε ότι σε καίει σε οτι σου τρώει την ψυχή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 14:47:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf
Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ θΑ ΣΑΣ ΠΩ ΙΣΩΣ ΦΑΝΕΙ ΑΣΤΕΙΑ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΟΥΝΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΙΣ ΟΡΕΙΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΟ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ Η ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΜΑΣ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΑΥΤΑ. ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΚΑΛΙΚΑΝΤΖΑΡΟΥΣ ΑΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΞΩΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΖΑΝ ΟΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΙ. ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΥΤΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΙΠΕ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΒΑΙΒΑΙΩΝΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΠΟΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΝ ΕΚΕΙ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ. ΑΚΟΥ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΟΤΙ ΟΙ ΚΑΛΙΚΑΝΤΖΑΡΟΙ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΕΦΕΥΓΑΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΦΩΤΩΝ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΚΑΛΑΝΤΙΖΕ Ο ΠΑΠΑΣ. ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΛΟΙΠΟΝ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΚΑΘΩΣ ΕΠΕΣΤΡΕΦΕ ΑΠΟ ΤΑ ΠΕΡΙΒΙΑ ΒΡΗΚΕ ΕΝΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΜΙΚΡΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ. ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΓΛΥΚΟ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΦΟΒΟΤΑΝ ΓΙΑ ΚΑΛΙΚΑΤΖΑΡΟΥΣ( ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΟΤΙ ΟΙ ΚΑΛΙΚΑΝΤΖΑΡΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΜΟΡΦΗ) ΤΟ ΣΤΑΥΡΩΣΕ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ(ΟΙ ΚΑΛΙΚΑΤΝΖΑΡΟΙ ΦΟΓΟΥΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ)ΚΑΙ ΕΦΕΡΕ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΑΥΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΗΣΥΧΟ ΚΑΙ ΑΞΙΑΓΑΠΗΤΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΟΜΩΣ ΤΩΝ ΦΩΤΩΝ ΟΤΑΝ ΕΙΡΘΕ Ο ΠΑΠΑΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΑΝΤΙΣΕΙ(ΕΤΣΙ ΓΙΝΟΤΑΝ ΠΑΛΙΑ) ΤΟ ΣΚΥΛΕΚΙ ΓΑΥΓΙΖΕ ΚΑΙ ΕΚΛΕΓΕ ΣΑΝ ΛΥΣΣΑΣΜΕΝΟ ΚΑΘΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΨΑΛΜΟΥ. ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΚΑΙ ΦΕΥΓΕΙ Ο ΠΑΠΑΣ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΘΗΚΗ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ. ΕΚΕΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΤΙ ΦΡΙΚΤΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΗΤΑΝ ΞΕΡΙΖΟΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΣΨΜΑ ΤΟΥ ΕΛΕΙΠΕ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΥΘΕΝΑ. ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΡΩΣΤΗΜΕΝΟΣ ΝΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ Η ΑΟΘΗΚΗ ΗΤΑΝ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΗ ΚΑΙ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣΕ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΚΛΕΙΔΙ . ΟΛΟΙ ΤΟ ΕΡΜΗΝΕΥΣΑΝ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΛΙΚΑΝΤΖΑΡΟΣ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΑΥΡΩΜΕΝΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ!!!!!

ΦΡΙΚΤΟ ΕΤΣΙ?????? ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΑΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΤΑΡΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΡΙΚΗ ΟΤΑΝ ΤΟ ΘΥΜΑΤΑΙ. ΠΟΛΛΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΔΑΝ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΞΩΤΙΚΟ ΤΟ ΟΡΚΙΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΟΤΙ ΠΙΟ ΙΕΡΟ ΕΧΟΥΝ.....
ΕΠΙΣΗΣ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΜΙΑ ΘΕΙΑ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΗ 17 ΧΡΟΝΩΝ ΠΕΘΑΝΕ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΠΟΥ ΜΕΝΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙΠΕΡΙΕΡΓΟ ΣΥΝΕΒΗΚΕ ΚΑΙ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΓΙΝΕ ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΑΘΩ.....
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ

αυτη την ιστορια την ειχα γραψει σε ενα αλλο τοπικ.


respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kappas
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 01:38:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kappas
ALCHMIST ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΡΥΒΟΥΝ ΑΛΗΘΕΙΕΣ!ΨΑΞΤΟ ΚΑΛΑ!

Η.ΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 08:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya
Μπρρρρ! Η ιστορία με το σκυλάκι-καλικάντζαρο ήταν συγκλονιστική!
Έχω μία απορία : αν ο παππούς δεν σταύρωνε το σκυλάκι στο κεφάλι, ο καλικάντζαρος θα μπορούσε να κάνει κακό στην οικογένεια?

Αγαπητή Avalon (ωραίο nickname!) δεν ξέρω τι ήταν τα λόγια που έλεγε ο αλαφροίσκιωτος γι αυτό και έβαλα ερωτηματικό για το αν ήταν προσευχές. Απ' ότι έλεγε ο παππούς μου τα έλεγε "μέσα από τα δόντια του" και κανείς δεν καταλάβαινε τίποτα.

Και τώρα η 2η ιστορία :
Αυτό συνέβη όταν ο παππούς μου ήταν 18-20 χρονών. Όπως γινόταν παλιά στους κτηνοτρόφους, το καλοκαίρι πέρναν τα κοπάδια τους και πηγαίναν στα βουνά. Στο βουνό αυτό πήγαιναν όλοι οι κτηνοτρόφοι του χωριόύ το καλοκαίρι και έτσι είχαν κάνει ένα 2ο μικρό χωριό. Ο καθένας είχε το μαντρί του. Εκείνο το καλοκαίρι είχαν πάει στο βουνό ο πατέρας του παππού μου και ο παππούς μου. Αφού εγκαταστάθηκαν μετά από μερικές ημέρες αρχίσαν να τους πεθαίνουν τα πρόβατα. Κάθε πρωί βρίσκαν κι ένα πρόβατο νεκρό. Αφού πέρασε 1 εβδομάδα και κάθε νύχτα γινόταν το ίδιο, καθίσαν και παραφυλάξαν το βράδυ για κάποιο άγριο ζώο που σκότωνε τα πρόβατα. Δεν είδαν όμως τίποτα και πάλι το πρωί βρήκαν 1 πρόβατο πεθαμένο. Το συζητήσαν και με άλλους και αφού δεν βρίσκανε λογική εξήγηση φωνάξαν τον αλαφροίσκιωτο. Εκείνος παραφύλαξε το βράδυ και τους είπε ότι ήταν κάποιο ζούδι που σκότωνε τα πρόβατα. Ο αλαφροίσκιωτος τους είπε ότι την επόμενη νύχτα πρέπει να μαζευτούν 4-5 άτομα, να φέρουν λίγο μπαρούτι και να κάνουν ότι θα τους πει αυτός. Τους είπε ότι πρέπει να ανάψουν μία φωτιά και να καθήσουν όλοι γύρω γύρω και να έχουν το μπαρούτι έτοιμο να το ρίξουν στη φωτιά μόλις τους πει "τώρα". Τους είπε όμως ότι αυτό πρέπει να γίνει την στιγμή ακριβώς που θα τους έδινε εντολή και πως ότι κι αν τον δουν να παθαίνει σε καμία περίπτωση να μην ρίξουν το μπαρούτι πριν. Όντως το βράδυ έκαναν ότι τους είπε. Στις 12 η ώρα ο αλαφροίσκιωτος σηκώθηκε πάνω κι άρχισε να μιλάει σε κάποιον που δεν βλέπανε. Σε λίγο ο τόνος του είχε γίνει πιο θυμωμένος και έδειχνε σαν να δέχεται αλλά και να ρίχνει χτυπήματα στον αέρα. Οι άλλοι φοβήθηκαν πολύ. Ξαφνικά τον βλέπουν να έχει γίνει κατακόκκινος και να να βγάζει βογγητά σαν κάποιος να τον έπνιγε. Τότε τα χρειαστήκαν όλοι και δεν ξέρανε τι να κάνουνε. Και τότε με ξέπνοή φωνή τους είπε "τώρα" και ρίξαν το μπαρούτι στη φωτιά. Μετά την μικρή έκρηξη ο αλαφροίσκιωτος άρχισε να αναπνέει και να συνέρχεται. Τους είπε ότι τώρα είχε το ζούδι υπό τον έλεγχό του και ρώτησε τον πατέρα του παππού μου που θέλει να το στείλει. Τότε όλοι μαζί είπαν στο μαντρί του τάδε (ενός που δεν τον συμπαθούσαν). Από το επόμενο βράδυ αρχίσαν να πεθαίνουν τα πρόβατα του αλουνού ένα ένα!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 09:59:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully
Καλο αυτο!!!
Προσπαθησε να μαθεις περισσοτερα, εχω και εγω μερικους που δεν συμπαθω...!

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 10:04:18  Εμφάνιση Προφίλ
Ax αυτό το αθάνατο ελληνικό πνεύμα...ΦΘΟΝΟΣ
Ακόμη και σήμερα στα χωριά βάζουνε φόλες στο σκυλί του γείτονα αν είναι καλύτερο στο κυνήγι απ'το δικό τους.
Φοβερή ιστορία αν και νομίζω ότι ο αλαφροϊσκιωτος δεν ήταν έτσι εκ γεννετής αλλά είχε βαθύτατες αποκρυφιστικές γνώσεις...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 10:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully
Ε! Τι να κανουμε, Ελλαδα δεν σημαινει μονο πολιτισμος...!

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 11:48:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya
Φαντάσου Avalon το σοκ που είχα πάθει εγώ μικρή όταν άκουσα την ιστορία. Είχα ρωτήσει τον πατέρα μου "ο παππούς σου ήταν κακός"; Αλλά οι άνθρωποι πάντα θα έχουν φθόνο μέσα τους...
Για τον αλαφροίσκιωτο δεν ξέρω δυστυχώς να σου πω περισσότερα, τι μυστικές γνώσεις είχε ή τι ήταν πραγματικά (μάγος, μέντιουμ ;).

Scully, τι λες να βάλουμε αγγελία για κανένα ζούδι?
Στον διευθυντή μου π.χ. πολύ θα του άξιζε ένα να τον κυνηγάει !


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 12:43:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully
χμμμμμμμμ!
Δεν μου ακουγεται ασχημο!!!!
Παντως πολυ ωραια η ιστορια σου!
Δεν ειχα ξανακουσει για καλλικατζαρους (εκτοα απο καποια Χριστουγενιατικα παραμυθια...)
Ειναι αληθεια οτι εμφανιζονται μονο τα Χριστουγεννα?!
Να υποθεσω οτι ειναι διαβολικα πλασματα, αφου "φοβουνται" το σταυρο!!!
Α! και κατι τελευταιο, εχει ακουσει καποιος καποα ιστορια στην οποια ξωτικα εβλαψαν ανθρωπο?!?!?!

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 15:11:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya
Σχετικά με τους καλικάντζαρους :

Η λαική παράδοση λέει ότι οι καλικάντζαροι ζουν κάτω από τη γη όλον τον χρόνο. Μπορούν να βγουν στην επιφάνεια μόνο μία φορά το χρόνο για το διάστημα μεταξύ Χριστουγέννων και Θεοφανείων. Τότε γυρνάνε ελεύθεροι και οι άνθρωποι πρέπει να είναι πολύ προσεκτικοί γιατί τους αρέσει να σκαρώνουν φάρσες και να δημιουργούν προβλήματα στους ανθρώπους. Μετά τα Θεοφάνεια και τον αγιασμό των υδάτων είναι υποχρεωμένοι να γυρίσουν πάλι στα έγκατα της γης.
Στην Ελληνική παράδοση οι καλικάντζαροι εμφανίζονται σαν κακά πλασματάκια αλλά το κακό που κάνουν είναι μάλλον ασήμαντο, σαν άτακτα παιδιά (πετάνε πράγματα, κάνουν το γάλα να ξυνίζει, κ.α.).

Sansationf μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για τους καλικάντζαρους?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 18:32:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Α! και κατι τελευταιο, εχει ακουσει καποιος καποα ιστορια στην οποια ξωτικα εβλαψαν ανθρωπο?!?!?!

Δες εδώ: http://www.esoterica.gr/forums/link.asp?TOPIC_ID=963


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy