ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΙΟΥΔΑΣ Ο ΙΣΚΑΡΙΩΤΗΣ. ΠΡΟΔΟΣΙΑ Η' ΘΕΪΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2007, 10:09:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Opsimos καλημέρα.

Μήπως θα μπορούσες να μου κανείς συγκεκριμένες ερωτήσεις για το θέμα, αυτό θα βοηθούσε την κουβέντα μας.


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2007, 10:44:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.


quote:
elo: el.elyon κάποια στιγμή θα ήθελα να μου αναλύσεις καλύτερα αυτό που γράφεις .


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
«Η Αληθινή Εκκλησία είναι Αόρατη γιατί τα μέλη της είναι παντού!»
--------------------------------------------------------------------------------


επιστολή προς ΕΦΕΣΙΟΥΣ
Κεφάλαιο 1

«20Aυτή τη δύναμη έβαλε σε ενέργεια στην περίπτωση του Xριστού και τον ανέστησε και τον έβαλε να καθίσει στα δεξιά του στα επουράνια, 21πάνω από κάθε αρχή και εξουσία και δύναμη και κυριότητα, και πάνω από κάθε αξίωμα που κατονομάζεται, όχι μόνο στον τωρινό κόσμο, αλλά και στο μελλοντικό. 22Kαι τα πάντα τα υπέταξε στην απόλυτη εξουσία του και αυτόν όρισε να είναι η Kεφαλή πάνω από κάθε άλλον στην εκκλησία, 23η οποία είναι το σώμα του, το πλήρωμα, δηλαδή, εκείνου που ολοκληρώνει τα πάντα από κάθε άποψη.»


Φίλε elo υπάρχει μονο μια Εκκλησία! Η Εκκλησία είναι το σώμα του Χριστού! Ποιοι ανήκουν στην Εκκλησία = Σώμα του Χριστού? επιστολή προς ΕΦΕΣΙΟΥΣ
Κεφάλαιο 1
«Eμείς, δηλαδή, που πρώτοι έχουμε στηρίξει την ελπίδα μας στο Xριστό. 13Σ’ αυτόν κι εσείς στηρίξατε την ελπίδα σας, όταν ακούσατε το λόγο της αλήθειας, την καλή αγγελία για τη σωτηρία σας. Kι όταν πιστέψατε σ’ αυτόν, σφραγιστήκατε με το Πνεύμα το ʼγιο, σύμφωνα με την υπόσχεση του Θεού. 14Aυτός είναι η εγγύηση της κληρονομιάς μας. H εγγύηση, δηλαδή, για την απολύτρωση του λαού, τον οποίο με στοργική αγάπη απέκτησε ο Θεός, για να εξυμνείται η δόξα του.»


Η Αληθινή Εκκλησία είναι αόρατη γιατί τα μέλη της δεν είναι μαζί σε ένα μέρος. Ούτε έχουν ένα συγκεκριμένο Ναό γιατί Αυτοί είναι ο Ναός του Θεού γιατί έχουν σφραγιστεί με το Άγιο Πνεύμα! Η Αληθινή Εκκλησία είναι Αόρατη γιατί είναι φανερές οι πολλές Εκκλησίες που θεωρούν ότι έχουν το μονοπώλιο στην Αλήθεια! Τα μέλη της Αληθινής Αόρατης Εκκλησίας είναι μέλη με την υλική τους υπόσταση και στις φανερές Εκκλησίες αλλά τα μέλη αυτών των Εκκλησιών για να ανήκουν στην Αόρατη Αληθινή Εκκλησία θα πρέπει να έχουν σφραγιστεί με το Άγιο Πνεύμα! Ο Ιησούς Χριστός είναι η Κεφαλή της Αληθινής Εκκλησίας και μονο αυτός γνωρίζει τα μέλη της, το σώμα Του! Για αυτό και η Αληθινή Εκκλησία είναι Αόρατη!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2007, 11:36:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon με όλο το σεβασμό προς το πιστεύω σου θα ήθελα να μου απαντήσεις ,αν πιστεύεις πως κάποιος που έχει μεγαλώσει σε ένα εντελώς διαφορετικό (θρησκευτικό) κοινωνικό περιβάλλων ,χωρίς να έχει γνωρίσει την διδασκαλία του Χριστού ,αλλά τηρεί απόλυτα τον δρόμο του Χριστού (αγάπη ,μετριοφροσύνη ,ταπεινότητα ,κλπ) μέσω άλλου πιστεύω .

Αυτός για εσένα τι είναι ;

Παραστρατημένος ;
Αμαρτωλός ;
Βρίσκεται μακριά από την αγάπη του θεού (Χριστός );
Είναι αιώνια καταδικασμένος ;

Η μήπως είναι και αυτός ένα κομμάτι από αυτήν την (αόρατη εκκλησία) που αναφέρεις ;

Βλέπεις τα ονόματα διαφέρουν μόνο ,η αγάπη και η ηθική παραμένουν το ίδιο .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2007, 12:36:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

el.elyon με όλο το σεβασμό προς το πιστεύω σου θα ήθελα να μου απαντήσεις ,αν πιστεύεις πως κάποιος που έχει μεγαλώσει σε ένα εντελώς διαφορετικό (θρησκευτικό) κοινωνικό περιβάλλων ,χωρίς να έχει γνωρίσει την διδασκαλία του Χριστού ,αλλά τηρεί απόλυτα τον δρόμο του Χριστού (αγάπη ,μετριοφροσύνη ,ταπεινότητα ,κλπ) μέσω άλλου πιστεύω .

Αυτός για εσένα τι είναι ;

Παραστρατημένος ;
Αμαρτωλός ;
Βρίσκεται μακριά από την αγάπη του θεού (Χριστός );
Είναι αιώνια καταδικασμένος ;

Η μήπως είναι και αυτός ένα κομμάτι από αυτήν την (αόρατη εκκλησία) που αναφέρεις ;

Βλέπεις τα ονόματα διαφέρουν μόνο ,η αγάπη και η ηθική παραμένουν το ίδιο .





11Γιατί ο Θεός δεν κάνει προσωποληψία. 12Έτσι, λοιπόν, όσοι αμάρτησαν χωρίς να έχουν το νόμο, θα χαθούν επίσης χωρίς το νόμο. Kι όσοι αμάρτησαν έχοντας το νόμο, με βάση το νόμο θα κριθούν - 13καθότι δίκαιοι μπροστά στο Θεό δεν είναι οι ακροατές του νόμου, αλλά οι τηρητές του νόμου θα δικαιωθούν. 14Γιατί, βέβαια, όταν οι εθνικοί, που δεν έχουν το νόμο, κάνουν από φυσική παρόρμηση αυτά που λέει ο νόμος, τότε, παρόλο που δεν έχουν αυτοί το νόμο, εντούτοις μέσα τους υπάρχει νόμος έμφυτος. 15Kι αυτοί δείχνουν την ενέργεια του νόμου γραμμένη μέσα στις καρδιές τους, πράγμα που το επιβεβαιώνει και η συνείδησή τους και οι αλληλοσυγκρουόμενοι λογισμοί τους, που είτε τους κατηγορούν είτε απολογούνται - 16την ημέρα που θα κρίνει ο Θεός, μέσω του Iησού Xριστού, τα μυστικά των ανθρώπων, σύμφωνα με το Eυαγγέλιο που σας κηρύττω.

27Kι έτσι, τηρώντας το νόμο, αυτός που δεν έχει κάνει σωματική περιτομή, θα κρίνει εσένα που έχοντας γραπτό το νόμο, κι ενώ έχεις κάνει περιτομή, είσαι παραβάτης του νόμου. 28Γιατί, πραγματικός Iουδαίος δεν είναι αυτός που παρουσιάζεται σαν Iουδαίος, ούτε και πραγματική περιτομή αυτή που γίνεται εξωτερικά στη σάρκα. 29Aντίθετα, πραγματικός Iουδαίος είναι εκείνος που εσωτερικά ανήκει στο Θεό κι έχει περιτμηθεί στην καρδιά του πνευματικά, όχι τυπικά, του οποίου η αναγνώριση δεν προέρχεται από ανθρώπους, αλλά από το Θεό.

Αγαπητέ elo ο Θεός θα κρίνει και όχι εγώ, μέσω του Ιησού Χριστού!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2007, 01:38:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
27Kι έτσι, τηρώντας το νόμο, αυτός που δεν έχει κάνει σωματική περιτομή, θα κρίνει εσένα που έχοντας γραπτό το νόμο, κι ενώ έχεις κάνει περιτομή, είσαι παραβάτης του νόμου. 28Γιατί, πραγματικός Iουδαίος δεν είναι αυτός που παρουσιάζεται σαν Iουδαίος, ούτε και πραγματική περιτομή αυτή που γίνεται εξωτερικά στη σάρκα. 29Aντίθετα, πραγματικός Iουδαίος είναι εκείνος που εσωτερικά ανήκει στο Θεό κι έχει περιτμηθεί στην καρδιά του πνευματικά, όχι τυπικά, του οποίου η αναγνώριση δεν προέρχεται από ανθρώπους, αλλά από το Θεό.

Αγαπητέ elo ο Θεός θα κρίνει και όχι εγώ, μέσω του Ιησού Χριστού!



Να μια ευκαιρία να μάθουμε ποιός θεωρείται, πραγματικός ιουδαίος.

ΕΝΔΙΑ ΦΕΡΟΝ!!!!!

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2007, 10:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
27Kι έτσι, τηρώντας το νόμο, αυτός που δεν έχει κάνει σωματική περιτομή, θα κρίνει εσένα που έχοντας γραπτό το νόμο, κι ενώ έχεις κάνει περιτομή, είσαι παραβάτης του νόμου. 28Γιατί, πραγματικός Iουδαίος δεν είναι αυτός που παρουσιάζεται σαν Iουδαίος, ούτε και πραγματική περιτομή αυτή που γίνεται εξωτερικά στη σάρκα. 29Aντίθετα, πραγματικός Iουδαίος είναι εκείνος που εσωτερικά ανήκει στο Θεό κι έχει περιτμηθεί στην καρδιά του πνευματικά, όχι τυπικά, του οποίου η αναγνώριση δεν προέρχεται από ανθρώπους, αλλά από το Θεό.

Αγαπητέ elo ο Θεός θα κρίνει και όχι εγώ, μέσω του Ιησού Χριστού!



Να μια ευκαιρία να μάθουμε ποιός θεωρείται, πραγματικός ιουδαίος.

ΕΝΔΙΑ ΦΕΡΟΝ!!!!!

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ



Για πες ποιος θεωρείται?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2007, 11:30:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon:
«Αγαπητέ elo ο Θεός θα κρίνει και όχι εγώ, μέσω του Ιησού Χριστού!»

Παρέλειψες να μας πεις ότι ΕΙΚΑΖΕΙΣ πως έτσι θα έχουνε τα πράγματα φίλτατε. Και εικάζεις όχι μόνο διότι δεν έχεις ΤΕΚΜΗΡΙΑ για τα όσα διαβάζεις ως «αληθινά», αλλά και διότι παραλείπεις άλλα σχετικά σημεία των γραφών.

Γνωστή τακτική θα έλεγα...

Ο Φαρισαίος Παύλος ορίζει ΤΑ ΠΑΝΤΑ κάτω υπό το πρίσμα ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ, δηλαδή της συγκεκριμένης ανάγνωσης του «Θείου Λόγου» που έχει παραλάβει από μια πολύ μικρή κάστα ιερέων αυτού του πλανήτη.

Έτσι, απάντηση στον Elo έδωσες φίλτατε, αλλά απλά έκανες μια ξύλινη αναπαραγωγή επιλεγμένων εδαφίων της Χριστολογίας που αντιλαμβάνεται ο Φαρισαίος Παύλος, και λέω της Χριστολογίας που αντιλαμβάνεται ο Παύλος διότι εάν αναλύσουμε τα όσα γράψανε οι υπόλοιποι Ευαγγελιστές τότε είναι ηλίου φαεινότερο ΟΤΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕΙ ΤΗΝ ΤΡΙΑΔΙΚΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΗΜΗ «ΣΩΤΗΡΙΑ».

Το αντιλαμβάνεσαι αυτό σου το ολίσθημα ή θέλεις να δούμε τα εδάφια που το ξεκαθαρίζουνε, ένα προς ένα?

el.elyon:
«28Γιατί, πραγματικός Iουδαίος δεν είναι αυτός που παρουσιάζεται σαν Iουδαίος, ούτε και πραγματική περιτομή αυτή που γίνεται εξωτερικά στη σάρκα..»

Μήπως θα έπρεπε να κάνεις copy paste και τα παρακάτω?

{ Τότε, λοιπόν, ποια είναι η υπεροχή του Iουδαίου και ποια η ωφέλεια της περιτομής; 2Πολύ μεγάλη από κάθε άποψη. Kαι πρώτα απ όλα γιατί σ αυτούς ο Θεός εμπιστεύtηκε την αποκάλυψη του θελήματός του. 3Tι κι αν απίστησαν μερικοί; Mήπως η δική τους απιστία θα καταργήσει την αξιοπιστία του Θεού; 4Όχι βέβαια!..}

Βλέπουμε λοιπόν φίλτατε ότι ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΚΡΙΣΗ, υπάρχει ΥΠΕΡΟΧΗ, και άρα και ΣΑΦΗΣ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ! Τελικά, αναρωτιέμαι, πάντοτε και αενάως αρέσκεσαι στον στρουθοκαμηλισμό?

Τελικά, ορισμένα πράγματα δεν αλλάζουνε με τίποτα……..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2007, 12:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Schwabe, καλημέρα , που χάθηκες…

quote:
Schwabe: Παρέλειψες να μας πεις ότι ΕΙΚΑΖΕΙΣ πως έτσι θα έχουνε τα πράγματα φίλτατε. Και εικάζεις όχι μόνο διότι δεν έχεις ΤΕΚΜΗΡΙΑ για τα όσα διαβάζεις ως «αληθινά», αλλά και διότι παραλείπεις άλλα σχετικά σημεία των γραφών.
Γνωστή τακτική θα έλεγα...

Αγαπητέ μου, ναι η τακτική σου είναι ΓΝΩΣΤΗ και σε μένα, όσο για την τακτική μου δεν είναι τακτική αλλά ΠΙΣΤΗ!

Στο προηγούμενο μήνυμα μου σου είχα πει ότι ερευνώ για τα ιστορικά στοιχειά των γραφών! Όταν με το καλό η ΕΡΕΥΝΑ φτάσει στο τέλος θα τα πούμε!

quote:
Schwabe: el.elyon:
«28Γιατί, πραγματικός Iουδαίος δεν είναι αυτός που παρουσιάζεται σαν Iουδαίος, ούτε και πραγματική περιτομή αυτή που γίνεται εξωτερικά στη σάρκα..»
Μήπως θα έπρεπε να κάνεις copy paste και τα παρακάτω?
{ Τότε, λοιπόν, ποια είναι η υπεροχή του Iουδαίου και ποια η ωφέλεια της περιτομής; 2Πολύ μεγάλη από κάθε άποψη. Kαι πρώτα απ όλα γιατί σ αυτούς ο Θεός εμπιστεύtηκε την αποκάλυψη του θελήματός του. 3Tι κι αν απίστησαν μερικοί; Mήπως η δική τους απιστία θα καταργήσει την αξιοπιστία του Θεού; 4Όχι βέβαια!..}
Βλέπουμε λοιπόν φίλτατε ότι ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΚΡΙΣΗ, υπάρχει ΥΠΕΡΟΧΗ, και άρα και ΣΑΦΗΣ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ! Τελικά, αναρωτιέμαι, πάντοτε και αενάως αρέσκεσαι στον στρουθοκαμηλισμό?

Υπάρχουν πολλά που θα μπορούσα να κάνω copy paste για το θέμα αλλά θα ξαναπαρουσιάσω αυτό: «25Kαι όσο για την περιτομή, ωφελεί, βέβαια, αν κατορθώνεις να τηρείς το νόμο. Aν όμως είσαι παραβάτης του νόμου, τότε η περιτομή σου είναι σαν να μην έχει γίνει.»

Νομίζεις ότι βλέπεις αλλά δεν βλέπεις και δεν κατάλαβες αυτό που λέει ο Παύλος! Η απιστία των Ιουδαίων δεν μπορεί να καταργήσει την αξιοπιστία του Θεού, πράγμα που θα πει ότι αν κατορθώνεις να τηρείς το νόμο τότε η περιτομή ωφελεί. Αλλά επειδή όλοι είναι παραβάτες του νόμου η περιτομή δεν ωφελεί, όχι επειδή ο Θεός δεν είναι πιστός αλλά εξαιτίας της Απιστίας των Ιουδαίων! Η Υπεροχή είναι η αξιοπιστία του Θεού, για αυτό και η νέα περιτομή: «29Aντίθετα, πραγματικός Iουδαίος είναι εκείνος που εσωτερικά ανήκει στο Θεό κι έχει περιτμηθεί στην καρδιά του πνευματικά, όχι τυπικά, του οποίου η αναγνώριση δεν προέρχεται από ανθρώπους, αλλά από το Θεό.»

Αγαπητέ μου σαφώς και γνωρίζεις τι είναι η περιτομή, έτσι δεν είναι?

quote:
Schwabe: Τελικά, ορισμένα πράγματα δεν αλλάζουνε με τίποτα……..

Σαφώς, η Αξιοπιστία του Θεού!!!!!!!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2007, 15:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon:
«Αγαπητέ μου Schwabe, καλημέρα , που χάθηκες…»

Το καθήκον αγαπητέ, το καθήκον. Δεύτερο μου σπίτι τα αεροδρόμια…

el.elyon:
«Αγαπητέ μου, ναι η τακτική σου είναι ΓΝΩΣΤΗ και σε μένα, όσο για την τακτική μου δεν είναι τακτική αλλά ΠΙΣΤΗ!»

Η τακτική είναι μια ευρύτερη άποψη. Η δε πίστη, είναι μια ΥΠΟΘΕΣΗ. Το ξεχνάς μήπως? Άραγε, τι θέλει να μας πει ο ποιητής??

el.elyon:
«Στο προηγούμενο μήνυμα μου σου είχα πει ότι ερευνώ για τα ιστορικά στοιχειά των γραφών!»

Μακάρι να ανακαλύψεις κάτι περισσότερο από ότι εγώ τα τελευταία 12 χρόνια….

el.elyon:
«Υπάρχουν πολλά που θα μπορούσα να κάνω copy paste για το θέμα αλλά θα ξαναπαρουσιάσω αυτό: «25Kαι όσο για την περιτομή, ωφελεί, βέβαια, αν κατορθώνεις να τηρείς το νόμο.»

Να υποθέσω ότι εάν τηρήσεις ποτέ σου τον νόμο, κάτι που ως ορθό βλέπει ο Παύλος, τότε θα προβείς σε περιτομή??

el.elyon:
«Νομίζεις ότι βλέπεις αλλά δεν βλέπεις και δεν κατάλαβες αυτό που λέει ο Παύλος!»

Είσαι βέβαιος?

el.elyon:
«Η απιστία των Ιουδαίων δεν μπορεί να καταργήσει την αξιοπιστία του Θεού, πράγμα που θα πει ότι αν κατορθώνεις να τηρείς το νόμο τότε η περιτομή ωφελεί.»

Και ΠΟΙΟΣ σου είπε εσένα ότι οι Ιουδαίοι ήσαν παραβάτες του νόμου παρακαλώ? Και για να έχουμε καλό ερώτημα, ΠΟΙΟΣ σου είπε πως ο αυτόκλητος Παύλος έφερε περισσότερη ευσέβεια από ότι οι Ιουδαίοι?

Μιλάς σοβαρά? Επειδή λέει ο προπαγανδιστής Παύλος όσα τον συμφέρουνε, σημαίνει και ότι ήσαν πραγματικότητα?

Δεν μου λες, μήπως παραείσαι επιπόλαιος?

el.elyon:
«Αλλά επειδή όλοι είναι παραβάτες του νόμου η περιτομή δεν ωφελεί, όχι επειδή ο Θεός δεν είναι πιστός αλλά εξαιτίας της Απιστίας των Ιουδαίων!»

Σφάλεις οικτρά! Σφάλεις τόσο εσύ όσο και οι συνδαιτυμόνες σου που αρέσκονται σε τόσο ρηχά και εύπεπτα σενάρια.

Η περιτομή δεν καταργήθηκε ΠΟΤΕ από τον Ιησού, δεν αναιρέθηκε ΠΟΤΕ η χρησιμότητα της από τον Ιησού, δεν τέθηκε ΠΟΤΕ εν αμφιβόλω η προαιώνια ΣΥΜΒΑΣΗ μεταξύ Θεού και εκλεκτού Του λαού!

Δηλαδή θέλεις να μας πεις ότι διέφυγε της προσοχής, πρόνοιας και σοφίας του Ιησού κάτι τόσο το σημαντικό, και ήρθε ένας Φαρισαίος από το πουθενά επικαλούμενος…..οπτασίες και φωνές στο διάβα του ώστε να βάλει τα γυαλιά της ερμηνείας σε Ραβίνους και νομοδιδασκάλους?

Δεν μου λες, πόσο αφελείς πρέπει να είστε τελικά ώστε να μην κατανοείτε τα αυτονόητα?

Με λίγα λόγια: τόσο αυτά που εσύ αναπαράγεις αλλά όσο και οι αυθαιρεσίες και το παραλήρημα του Παύλου στερούνται ιστορικής αλλά και θεολογικής νομιμοποίησης. Ο Παύλος ιδρύει στο διάβα του μια ΝΕΑ ΣΕΚΤΑ, και το κουφάρι που επέλεξε λέγεται «Χριστιανισμός».

el.elyon:
«Σαφώς, η Αξιοπιστία του Θεού!!!!!»

Η οποία σου ήταν, είναι και θα είναι άγνωστη φίλτατε. Σου προτείνω λιγότερη αμετροέπεια….Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2007, 00:30:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι έγινε ρε παιδία μια μέρα έλειψα ,και πήραμε φωτιά …

quote:
Αγαπητέ elo ο Θεός θα κρίνει και όχι εγώ, μέσω του Ιησού Χριστού!

Δυστυχώς φίλε μου el.elyon ,για άλλη μια φορά βλέπουμε με αυτά που μας αντιγράφεις ,ότι απλά (παπαγαλίζεις) .
Και όταν λέω παπαγαλίζεις ,για να μην παρεξηγηθώ ,εννοώ ότι δεν σου ζήτησα να μου πεις το αν θα κριθώ από τον θεό ή όχι και να μου γράψεις πάλι εδάφια ,αλλά να μου απαντήσεις βάση της δικιά σου αντίληψης και πνευματικής ευαισθησίας που έχεις δημιουργήσει με το προσωπικό σου πιστεύω .

Όπως καταλαβαίνεις είναι πολύ ποιο εύκολο να αντιγράφουμε ένα προσωπικό μας πιστεύω μέσα από ένα βιβλίο ,από το να το αντιγράφουμε μέσα από το (βιβλίο) της καρδιάς μας και του μυαλού μας .

Και όσο για το ποιος θα με κρίνει ,να είσαι σίγουρος ότι κρίνομαι κάθε λεπτό της ζωής μου από τον ίδιο μου τον εαυτό μου ,και αυτό είναι ποιο επώδυνο από την μεταθανάτια κρίση που πιστεύεις .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2007, 02:56:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να μια ευκαιρία να μάθουμε ποιός θεωρείται, πραγματικός ιουδαίος.

ΕΝΔΙΑ ΦΕΡΟΝ!!!!!

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

--------------------------------------------------------------------------------

el.elyon

Για πες ποιος θεωρείται?


Αυτό περιμένω ν' ακούσω από σένα.

Αν και μεταξύ μας, δεν καίγομαι να μάθω ποιός θεωρείται καλός Ιουδαίος για το Σαούλ.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2007, 14:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε μου Schwabe.

quote:
Schwabe: Η τακτική είναι μια ευρύτερη άποψη. Η δε πίστη, είναι μια ΥΠΟΘΕΣΗ. Το ξεχνάς μήπως? Άραγε, τι θέλει να μας πει ο ποιητής??

Για να παρουσιάζεις την ΠΙΣΤΗ χρειάζεται ΓΝΩΣΗ και ΤΑΚΤΙΚΗ, επίσης για να Ερευνήσεις την ΠΙΣΤΗ του αλλού χρειάζεται ΓΝΩΣΗ και ΤΑΚΤΙΚΗ! Και εμείς αγαπητέ μου Schwabe έχουμε κάτι κοινό στην κουβέντα μας, την ΠΙΣΤΗ!!!

quote:
Schwabe: Μακάρι να ανακαλύψεις κάτι περισσότερο από ότι εγώ τα τελευταία 12 χρόνια….

Αυτό θα το δούμε γιατί δεν γνωρίζω τι ανακάλυπτες αυτά τα 12 χρόνια….


quote:
Schwabe: Να υποθέσω ότι εάν τηρήσεις ποτέ σου τον νόμο, κάτι που ως ορθό βλέπει ο Παύλος, τότε θα προβείς σε περιτομή??

Αγαπητέ μου το θέμα του νόμου είναι από τα ποιο σημαντικά θέματα της Καινής Διαθήκης και επίσης πολύ μεγάλο. Ο μόνος που τήρησε τον νόμο ήταν ο Ιησούς Χριστός, αναμάρτητος! Όλοι αμαρτήσαν άρα όλοι είναι παραβάτες του νόμου για αυτό και η περιτομή δεν ωφελεί. Φίλτατε αν θέλεις να συζητήσουμε για το νόμο θα πρέπει να γίνει όταν θα έχω και εγώ αλλά και εσύ χρόνο στην διάθεση μας!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2007, 14:20:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo: Δυστυχώς φίλε μου el.elyon ,για άλλη μια φορά βλέπουμε με αυτά που μας αντιγράφεις ,ότι απλά (παπαγαλίζεις) .
Και όταν λέω παπαγαλίζεις ,για να μην παρεξηγηθώ ,εννοώ ότι δεν σου ζήτησα να μου πεις το αν θα κριθώ από τον θεό ή όχι και να μου γράψεις πάλι εδάφια ,αλλά να μου απαντήσεις βάση της δικιά σου αντίληψης και πνευματικής ευαισθησίας που έχεις δημιουργήσει με το προσωπικό σου πιστεύω .

Φίλε elo τα έχουμε ξαναπεί αυτά. Ζητάς από μένα να κάνω αυτό που εσύ θέλεις αλλά δεν βλέπεις αν σου απάντησα στην ερώτηση σου!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2007, 14:39:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon:
«Καλησπέρα φίλε μου Schwabe.»

Καλησπέρα σου!

el.elyon:
«Για να παρουσιάζεις την ΠΙΣΤΗ χρειάζεται ΓΝΩΣΗ και ΤΑΚΤΙΚΗ, επίσης για να Ερευνήσεις την ΠΙΣΤΗ του αλλού χρειάζεται ΓΝΩΣΗ και ΤΑΚΤΙΚΗ! Και εμείς αγαπητέ μου Schwabe έχουμε κάτι κοινό στην κουβέντα μας, την ΠΙΣΤΗ!!!»

Κοίτα να δεις, υπάρχει η πίστη που εκκινεί από το λογικό για να κατακτήσει το παράλογο, και υπάρχει και η πίστη που εκκινεί από μια κατ αρχάς παράλογη και αναπόδεικτη θέση, με σκοπό να καπελώσει το λογικό.

Η δικιά σου πίστη, κατατάσσεται στη δεύτερη περίπτωση φίλτατε.

Επομένως, δεν μπορείς να επικαλείσαι «γνώση» όταν ομιλείς για την πίστη σου, καθώς η γνώση ΑΠΑΙΤΕΙ στοιχεία και ευρήματα, κάτι που εκ των πραγμάτων είναι κενό γράμμα κατά την πορεία της λεγομένης Εν Χριστώ πορείας.

Συνεπώς, φρονώ ότι σφάλεις στην εκτίμηση σου.

el.elyon:
«Αυτό θα το δούμε γιατί δεν γνωρίζω τι ανακάλυπτες αυτά τα 12 χρόνια….»

Πάντως, μετά από 4651 μηνύματα δεν κατάφερε κανείς να μου αποδείξει ότι κάτι σημαντικό διέφυγε της προσοχής μου. Δυστυχώς….

el.elyon:
«Ο μόνος που τήρησε τον νόμο ήταν ο Ιησούς Χριστός, αναμάρτητος!»

Ποιος σου είπε ότι ο Ιησούς υπήρξε αναμάρτητος?

Κατ αρχάς γνώριζε ότι με τις πράξεις του θα προκαλούσε τον θάνατο σε όσους τον ακολουθούσανε, καθώς ενεργούσανε παράνομα σύμφωνα με τα πρότυπα τόσο των ρωμαίων όσο και των ιουδαίων, αλλά παρόλα αυτά συνέχιζε και τελικά ΕΙΝΑΙ Ο ΗΘΙΚΟΣ ΑΥΤΟΥΡΓΟΣ ΑΜΕΤΡΗΤΩΝ ΘΑΝΑΤΩΝ.

Σου φαίνεται «λίγο» αυτό?

Επίσης, στο γνωστό Λιθοβολισμό, όταν είπε να ρίξει πρώτα Ο ΑΝΑΜΑΡΤΗΤΟΣ, δηλαδή αυτός που δεν σκέφθηκε ή έπραξε ποτέ κακό, δεν έβαλε τον εαυτό του μέσα!

Πράγματι, ο Χριστός είχε διαπράξει μια γνωστή αμαρτία: εισέβαλε βιαίως στο Ναό, σε χώρο ιερό και θεσμοθετημένο ως προς την λειτουργία του, προέβη σε καταστροφές και στράφηκε εναντίον των εμπόρων εξαπολύοντας κατάρες και ύβρεις.

Ένας αναμάρτητος, ούτε καν στην σκέψη του δεν θα έφερε μια τόσο απαράδεκτη συμπεριφορά, πόσο δε μάλλον εάν σκεφτούμε ότι δεν μπήκε καν στον κόπο ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΠΡΩΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΥΡΙΣΚΟΜΕΝΟΥΣ και να εξηγήσει ως πράος και σοφός Ραβίνος τα όποια λάθη και αστοχίες εκείνος έβλεπε.

Επομένως, αναμάρτητος δεν υπήρξε.

el.elyon:
«Όλοι αμαρτήσαν άρα όλοι είναι παραβάτες του νόμου για αυτό και η περιτομή δεν ωφελεί.»

Και πάλι λάθος. Από πουθενά δεν προκύπτει αυτό που λες, παρά μόνο και μόνο από τις στενές «ερμηνείες» που δίνουνε οι πιστοί της Καινής Διαθήκης. Άλλο το τι λέει όμως η Κ.Δ. και άλλο το τι είναι πραγματικότητα.

Φαντάζομαι να αντιλαμβάνεσαι το τι γράφεις....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

opsimos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2007, 19:00:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους opsimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Opsimos καλημέρα.

Μήπως θα μπορούσες να μου κανείς συγκεκριμένες ερωτήσεις για το θέμα, αυτό θα βοηθούσε την κουβέντα μας.


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!



Σε χαιρετω.
Κατ'αρχην νομιζω οτι δεν και πολυ δικαιο που εχουμε πεσει ολοι οι αντι επανω σου χωρις να εχεις καποια υποστηριξη,ας ειναι,προς το παρον καλα τα καταφερνεις!
Λοιπον στο θεμα μας και οχι μονο,γενικα σε θεματα που αφορουν την χριστιανικη πιστη,δεν νομιζω να χαλαει κανεναν αν ξεφυγουμε λιγο.
Παρακαλω η απαντηση που θα δωσεις να βασιζεται στην λογικη και μονο,οχι τι εχει γραψει καθε ευαγγελιστης,αποστολος ή ΠΔ,OK?
Σχετικα με τον Σατανα,ασχετως αν ειναι παντογνωστης η οχι ειχε συμφερον να σταυρωθει ο Ιησους;αν ανατρεξουμε στους ευαγγελιστες
ειναι φανερο πως προσπαθει με καθε τροπο να τον βαλει σε πειρασμο,
προφανως επειδη γνωριζει την καταληξη και θελει να την ανατρεψει,
ετσι λοιπον σε καμια περιπτωση δεν θα παρακινουσε τον Ιουδα να προδοσει τον Ιησου.
Μπορεις να μου γραψεις ακριβως τι λεει η πρωτη εντολη,οχι οπως μας την εχουν μαθει στο σχολειο,ετσι για να την σχολειασουμε μετα.
Εχω μια αντιφαση,μια απο τις δεκαδες που υπαρχουν στην βιβλο αλλα αυτη βγαζει ματι:Μετα τον μυστικο δειπνο ο Ιησους με τους μαθητες του
(πλην του Ιουδα)πηγαν στο κηπο των Ελαιων,εκει ο Ιησους αποσυρεται για να προσευχηθει στο πατερα του,το ερωτημα ειναι πως ειναι δυνατον
εμεις να γνωριζουμε τι ειπε ο Ιησους στον Θεο του εφοσον δεν υπηρχε
αυτοπτης η αυτηκοος μαρτυρας διοτι συμφωνα με τον ευαγγελιστη οι μαθητες το'ριξαν στον υπνο,δεν υπηρχε χρονος να τους τα πει ο Ιησους
(αλλωστε για ποιο λογο να τους πει τι ειπε στο πατερα του)γιατι αμεσως πλακωσε το ασκερι μαζι με τον Ιουδα,πως γνωριζε λοιπον ο ευαγγελιστης τι ειπε ο Ιησους στην προσευχη του;;;;;;;;;
Εχω πραμα να σου γραφω ολοκληρα κατεβατα,προς το παρον αυτα τα λιγα,
ελπιζω να απαντησεις ευθεως χωρις περιστροφες.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
opsimos


ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΤΕ ΤΑ

http://clubs.pathfinder.gr/meta_para
http://clubs.pathfinder.gr/anazitoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2007, 12:42:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

el.elyon:
«Καλησπέρα φίλε μου Schwabe.»

Καλησπέρα σου!

el.elyon:
«Για να παρουσιάζεις την ΠΙΣΤΗ χρειάζεται ΓΝΩΣΗ και ΤΑΚΤΙΚΗ, επίσης για να Ερευνήσεις την ΠΙΣΤΗ του αλλού χρειάζεται ΓΝΩΣΗ και ΤΑΚΤΙΚΗ! Και εμείς αγαπητέ μου Schwabe έχουμε κάτι κοινό στην κουβέντα μας, την ΠΙΣΤΗ!!!»

Κοίτα να δεις, υπάρχει η πίστη που εκκινεί από το λογικό για να κατακτήσει το παράλογο, και υπάρχει και η πίστη που εκκινεί από μια κατ αρχάς παράλογη και αναπόδεικτη θέση, με σκοπό να καπελώσει το λογικό.

Η δικιά σου πίστη, κατατάσσεται στη δεύτερη περίπτωση φίλτατε.

Επομένως, δεν μπορείς να επικαλείσαι «γνώση» όταν ομιλείς για την πίστη σου, καθώς η γνώση ΑΠΑΙΤΕΙ στοιχεία και ευρήματα, κάτι που εκ των πραγμάτων είναι κενό γράμμα κατά την πορεία της λεγομένης Εν Χριστώ πορείας.

Συνεπώς, φρονώ ότι σφάλεις στην εκτίμηση σου.

el.elyon:
«Αυτό θα το δούμε γιατί δεν γνωρίζω τι ανακάλυπτες αυτά τα 12 χρόνια….»

Πάντως, μετά από 4651 μηνύματα δεν κατάφερε κανείς να μου αποδείξει ότι κάτι σημαντικό διέφυγε της προσοχής μου. Δυστυχώς….

el.elyon:
«Ο μόνος που τήρησε τον νόμο ήταν ο Ιησούς Χριστός, αναμάρτητος!»

Ποιος σου είπε ότι ο Ιησούς υπήρξε αναμάρτητος?

Κατ αρχάς γνώριζε ότι με τις πράξεις του θα προκαλούσε τον θάνατο σε όσους τον ακολουθούσανε, καθώς ενεργούσανε παράνομα σύμφωνα με τα πρότυπα τόσο των ρωμαίων όσο και των ιουδαίων, αλλά παρόλα αυτά συνέχιζε και τελικά ΕΙΝΑΙ Ο ΗΘΙΚΟΣ ΑΥΤΟΥΡΓΟΣ ΑΜΕΤΡΗΤΩΝ ΘΑΝΑΤΩΝ.

Σου φαίνεται «λίγο» αυτό?

Επίσης, στο γνωστό Λιθοβολισμό, όταν είπε να ρίξει πρώτα Ο ΑΝΑΜΑΡΤΗΤΟΣ, δηλαδή αυτός που δεν σκέφθηκε ή έπραξε ποτέ κακό, δεν έβαλε τον εαυτό του μέσα!

Πράγματι, ο Χριστός είχε διαπράξει μια γνωστή αμαρτία: εισέβαλε βιαίως στο Ναό, σε χώρο ιερό και θεσμοθετημένο ως προς την λειτουργία του, προέβη σε καταστροφές και στράφηκε εναντίον των εμπόρων εξαπολύοντας κατάρες και ύβρεις.

Ένας αναμάρτητος, ούτε καν στην σκέψη του δεν θα έφερε μια τόσο απαράδεκτη συμπεριφορά, πόσο δε μάλλον εάν σκεφτούμε ότι δεν μπήκε καν στον κόπο ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΠΡΩΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΥΡΙΣΚΟΜΕΝΟΥΣ και να εξηγήσει ως πράος και σοφός Ραβίνος τα όποια λάθη και αστοχίες εκείνος έβλεπε.

Επομένως, αναμάρτητος δεν υπήρξε.

el.elyon:
«Όλοι αμαρτήσαν άρα όλοι είναι παραβάτες του νόμου για αυτό και η περιτομή δεν ωφελεί.»

Και πάλι λάθος. Από πουθενά δεν προκύπτει αυτό που λες, παρά μόνο και μόνο από τις στενές «ερμηνείες» που δίνουνε οι πιστοί της Καινής Διαθήκης. Άλλο το τι λέει όμως η Κ.Δ. και άλλο το τι είναι πραγματικότητα.

Φαντάζομαι να αντιλαμβάνεσαι το τι γράφεις....


Αγαπητέ μου Schwabe μάλλον κάποια άλλη στιγμή θα συζητήσουμε για το νόμο και σε κάποιο άλλο θέμα που να αφορά το νόμο. Θα ήθελα να επιστρέψω στο θέμα. Το θέλω πάρα πολύ να συζητήσουμε για όλα αυτά που αναφέρεις στο μήνυμα σου. Κάποια στιγμή θα γίνει.


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2007, 14:16:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
opsimos: Σε χαιρετω.
Κατ'αρχην νομιζω οτι δεν και πολυ δικαιο που εχουμε πεσει ολοι οι αντι επανω σου χωρις να εχεις καποια υποστηριξη,ας ειναι,προς το παρον καλα τα καταφερνεις!


Φίλε opsimos και εγώ σε χαιρετώ.

Μακάρι να είχα περισσότερο χρόνο στην διάθεση μου, ελπίζω να έχω στο μέλλον, έτσι θα ήμουν καλύτερος. Φίλε opsimos μακάρι να ήμασταν όλοι και στην πραγματική ζωή έτσι όπως είμαστε και στο Esoterica.


quote:
opsimos: Λοιπον στο θεμα μας και οχι μονο,γενικα σε θεματα που αφορουν την χριστιανικη πιστη,δεν νομιζω να χαλαει κανεναν αν ξεφυγουμε λιγο.
Παρακαλω η απαντηση που θα δωσεις να βασιζεται στην λογικη και μονο,οχι τι εχει γραψει καθε ευαγγελιστης,αποστολος ή ΠΔ,OK?
Σχετικα με τον Σατανα,ασχετως αν ειναι παντογνωστης η οχι ειχε συμφερον να σταυρωθει ο Ιησους;

Όχι, αλλά νόμιζε ότι αυτό που έκανε ήταν προς το συμφέρον του.

quote:
opsimos: αν ανατρεξουμε στους ευαγγελιστες
ειναι φανερο πως προσπαθει με καθε τροπο να τον βαλει σε πειρασμο,
προφανως επειδη γνωριζει την καταληξη και θελει να την ανατρεψει,
ετσι λοιπον σε καμια περιπτωση δεν θα παρακινουσε τον Ιουδα να προδοσει τον Ιησου.

Φίλε opsimos η Γεθσημανή ήταν ο τελευταίος πειρασμός! Ο Σατανάς δεν ήξερε ποιος ήταν ο Ιησούς Χριστός! Νόμιζε ότι αφού ήταν άνθρωπος στο σταυρό θα τελείωναν όλα! Απλά φίλε μου να ξαναπώ ότι δεν ήταν μόνο ο Ιούδας αλλά και οι Φαρισαίοι, και οι Ρωμαίοι και ο λαός! Αλλά το σημαντικότερο είναι ότι αυτό ήταν το σχέδιο του Θεού για την σωτήρια του ανθρώπου! Επειδή ο Θεός είναι παντογνώστης ήξερε το τι θα κάνει ο Σατανάς για αυτό και ο Σατανάς παρακίνησε τον Ιούδα γιατί δεν είναι παντογνώστης, δεν είναι πανταχού παρόν δεν είναι παντοδύναμος, δεν είναι Θεός! Όλος ο κόσμος είναι το θέατρο της δόξας του Θεού και όλοι έχουν το ΡΟΛΟ τους!!!!!!!

quote:
opsimos: Μπορεις να μου γραψεις ακριβως τι λεει η πρωτη εντολη,οχι οπως μας την εχουν μαθει στο σχολειο,ετσι για να την σχολειασουμε μετα.
Εχω μια αντιφαση,μια απο τις δεκαδες που υπαρχουν στην βιβλο αλλα αυτη βγαζει ματι:

Κάποια άλλη στιγμή φίλε μου.

quote:
opsimos: Μετα τον μυστικο δειπνο ο Ιησους με τους μαθητες του
(πλην του Ιουδα)πηγαν στο κηπο των Ελαιων,εκει ο Ιησους αποσυρεται για να προσευχηθει στο πατερα του,το ερωτημα ειναι πως ειναι δυνατον
εμεις να γνωριζουμε τι ειπε ο Ιησους στον Θεο του εφοσον δεν υπηρχε
αυτοπτης η αυτηκοος μαρτυρας διοτι συμφωνα με τον ευαγγελιστη οι μαθητες το'ριξαν στον υπνο,δεν υπηρχε χρονος να τους τα πει ο Ιησους
(αλλωστε για ποιο λογο να τους πει τι ειπε στο πατερα του)γιατι αμεσως πλακωσε το ασκερι μαζι με τον Ιουδα,πως γνωριζε λοιπον ο ευαγγελιστης τι ειπε ο Ιησους στην προσευχη του;;;;;;;;;

Θα το μελετήσω το θέμα και θα σου πω.


quote:
opsimos: Εχω πραμα να σου γραφω ολοκληρα κατεβατα,προς το παρον αυτα τα λιγα,
ελπιζω να απαντησεις ευθεως χωρις περιστροφες.

Ας τα πάρουμε ένα- ένα αυτά τα λίγα. Ελπίζω να προσφέρω στο διάλογο……

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2007, 15:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon:
«Αγαπητέ μου Schwabe μάλλον κάποια άλλη στιγμή θα συζητήσουμε για το νόμο και σε κάποιο άλλο θέμα που να αφορά το νόμο. Θα ήθελα να επιστρέψω στο θέμα. Το θέλω πάρα πολύ να συζητήσουμε για όλα αυτά που αναφέρεις στο μήνυμα σου. Κάποια στιγμή θα γίνει.»

Γιατί νομίζω ότι υπεκφεύγεις?

Όταν ανοίγουμε ένα θέμα, τότε, ως συνήθως, το υποστηρίζουμε. Ωστόσο, θα αναμένω τις απαντήσεις σου. Τις απαντήσεις που δεν έδωσες….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2007, 11:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe:
el.elyon:
«Αγαπητέ μου Schwabe μάλλον κάποια άλλη στιγμή θα συζητήσουμε για το νόμο και σε κάποιο άλλο θέμα που να αφορά το νόμο. Θα ήθελα να επιστρέψω στο θέμα. Το θέλω πάρα πολύ να συζητήσουμε για όλα αυτά που αναφέρεις στο μήνυμα σου. Κάποια στιγμή θα γίνει.»

Γιατί νομίζω ότι υπεκφεύγεις?


Αγαπητέ μου σαφώς και μπορείς να πεις ότι είναι υπεκφυγή!

quote:
Schwabe: Όταν ανοίγουμε ένα θέμα, τότε, ως συνήθως, το υποστηρίζουμε. Ωστόσο, θα αναμένω τις απαντήσεις σου. Τις απαντήσεις που δεν έδωσες….


Δεν είναι ένα θέμα αλλά πολλά θέματα μαζί που αφορούν το Νόμο! Δεν είναι η κατάλληλη στιγμή για να συζητήσω για το Νόμο! Ευχαριστώ για την υπομονή σου!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

opsimos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2007, 16:33:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους opsimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γεια σας.
Που χαθηκες el.elyon;μου "χρωστας" καποιες απαντησεις.....
opsimos

ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΤΕ ΤΑ

http://clubs.pathfinder.gr/meta_para
http://clubs.pathfinder.gr/anazitoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2007, 09:51:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε opsimos καλημέρα.


quote:
opsimos: Μπορεις να μου γραψεις ακριβως τι λεει η πρωτη εντολη,οχι οπως μας την εχουν μαθει στο σχολειο,ετσι για να την σχολειασουμε μετα.
Εχω μια αντιφαση,μια απο τις δεκαδες που υπαρχουν στην βιβλο αλλα αυτη βγαζει ματι:

Εγώ ειμί ο Κύριος ο Θεός σου, όστις εξήγαγόν σε εξ οίκου δουλείας, ουκ έσονταί σοι Θεοί έτεροι πλην εμού.

quote:
opsimos: Μετα τον μυστικο δειπνο ο Ιησους με τους μαθητες του
(πλην του Ιουδα)πηγαν στο κηπο των Ελαιων,εκει ο Ιησους αποσυρεται για να προσευχηθει στο πατερα του,το ερωτημα ειναι πως ειναι δυνατον
εμεις να γνωριζουμε τι ειπε ο Ιησους στον Θεο του εφοσον δεν υπηρχε
αυτοπτης η αυτηκοος μαρτυρας διοτι συμφωνα με τον ευαγγελιστη οι μαθητες το'ριξαν στον υπνο,δεν υπηρχε χρονος να τους τα πει ο Ιησους
(αλλωστε για ποιο λογο να τους πει τι ειπε στο πατερα του)γιατι αμεσως πλακωσε το ασκερι μαζι με τον Ιουδα,πως γνωριζε λοιπον ο ευαγγελιστης τι ειπε ο Ιησους στην προσευχη του;;;;;;;;;

Φίλε opsimos δεν πρόλαβα να μελετήσω το θέμα αλλά επειδή θέλεις μια απάντηση, θα σου δώσω την απάντηση.
Τα ευαγγέλια τα έγραψαν μετά την Ανάσταση με την οδηγία του Αγιου Πνεύματος.


quote:
opsimos: Εχω πραμα να σου γραφω ολοκληρα κατεβατα,προς το παρον αυτα τα λιγα,
ελπιζω να απαντησεις ευθεως χωρις περιστροφες.


Φίλε opsimos προτείνω να τα γράψεις κάπου και ένα – ένα να τα δούμε.


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2007, 11:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
opsimos
Μετα τον μυστικο δειπνο ο Ιησους με τους μαθητες του
(πλην του Ιουδα)πηγαν στο κηπο των Ελαιων,εκει ο Ιησους αποσυρεται για να προσευχηθει στο πατερα του,το ερωτημα ειναι πως ειναι δυνατον
εμεις να γνωριζουμε τι ειπε ο Ιησους στον Θεο του εφοσον δεν υπηρχε
αυτοπτης η αυτηκοος μαρτυρας διοτι συμφωνα με τον ευαγγελιστη οι μαθητες το'ριξαν στον υπνο,δεν υπηρχε χρονος να τους τα πει ο Ιησους
(αλλωστε για ποιο λογο να τους πει τι ειπε στο πατερα του)γιατι αμεσως πλακωσε το ασκερι μαζι με τον Ιουδα,πως γνωριζε λοιπον ο ευαγγελιστης τι ειπε ο Ιησους στην προσευχη του;;;;;;;;;


el.elyon
Φίλε opsimos δεν πρόλαβα να μελετήσω το θέμα αλλά επειδή θέλεις μια απάντηση, θα σου δώσω την απάντηση.
Τα ευαγγέλια τα έγραψαν μετά την Ανάσταση με την οδηγία του Αγιου Πνεύματος.

Άρα φίλε σε ότι δεν μπορούμε να δώσουμε μια λογική τεκμηριωμένη απάντηση, θα εμπλέκουμε το Άγιο Πνεύμα και το λύσαμε το πρόβλημα.

Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2007, 00:29:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευστράτιος:
«Άρα φίλε σε ότι δεν μπορούμε να δώσουμε μια λογική τεκμηριωμένη απάντηση, θα εμπλέκουμε το Άγιο Πνεύμα και το λύσαμε το πρόβλημα.»

Και να΄ταν μόνο αυτό!

Άραγε, γνώριζε κανείς εκ των δήθεν «ευαγγελιστών», με τα ματάκια του και τα αυτάκια του, τι έκανε και τι δεν έκανε ο Ιησούς για περίπου 30 χρόνια???

Και όμως, σου λένε…«μα, έκαμνε καρέκλες και ξύλινες ξαπλώστρες!!!!».

Εδώ ολάκερη «Καινή Διαθήκη» και επικρατεί…..ΑΠΟΛΥΤΗ ΜΟΥΓΚΑ για την συντριπτική πλειοψηφία της ζωής του Ιησού, και αναρωτιέσαι εσύ αγαπητέ Ευστράτιε για την βολική επίκληση ενός Αγίου Πνεύματος??

Λεπτομέρειες…..

Αμ το άλλο, το ότι το έχουνε βαφτίσει σε……μορφή περιστεριού (!), αυτό που το βάζεις?? Όχι τίποτα άλλο, αλλά μιλάνε κατά τα άλλα για ΕΙΔΩΛΑ και ΛΑΤΡΕΙΑ ΕΙΔΩΛΩΝ, λες και το να λατρεύεις και να προσκυνάς ένα ΕΙΔΩΛΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ, ή τέλος πάντων ένα «Άγιο λείψανο» ή μια «θαυματουργή εικόνα», διαφέρει σε τίποτα από την λατρεία που αποδίδουνε οι διάφορες φυλές της Αφρικής με τα τοτέμ τους??
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2007, 02:11:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe
Αμ το άλλο, το ότι το έχουνε βαφτίσει σε……μορφή περιστεριού (!), αυτό που το βάζεις?? Όχι τίποτα άλλο, αλλά μιλάνε κατά τα άλλα για ΕΙΔΩΛΑ και ΛΑΤΡΕΙΑ ΕΙΔΩΛΩΝ, λες και το να λατρεύεις και να προσκυνάς ένα ΕΙΔΩΛΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ, ή τέλος πάντων ένα «Άγιο λείψανο» ή μια «θαυματουργή εικόνα», διαφέρει σε τίποτα από την λατρεία που αποδίδουνε οι διάφορες φυλές της Αφρικής με τα τοτέμ τους??


Φίλε Schwabe, με συγχωρείς αλλά... διαφέρει.

Είναι πιο προχωρημένοι.

Έχει ακουστεί για τις φυλές της Αφρικής να ξύνουνε τα τοτέμ τους και να πίνουνε τα κομματάκια του ξύλου για να γίνουν καλά ή να σώσουν τη ψυχή τους;

Ή μήπως αλλάζουν παπούτσια σε μούμιες, επειδή τα...λειώνουν;

Πού μυαλό οι... Αφρικανοί;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2007, 09:54:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
opsimos
Μετα τον μυστικο δειπνο ο Ιησους με τους μαθητες του
(πλην του Ιουδα)πηγαν στο κηπο των Ελαιων,εκει ο Ιησους αποσυρεται για να προσευχηθει στο πατερα του,το ερωτημα ειναι πως ειναι δυνατον
εμεις να γνωριζουμε τι ειπε ο Ιησους στον Θεο του εφοσον δεν υπηρχε
αυτοπτης η αυτηκοος μαρτυρας διοτι συμφωνα με τον ευαγγελιστη οι μαθητες το'ριξαν στον υπνο,δεν υπηρχε χρονος να τους τα πει ο Ιησους
(αλλωστε για ποιο λογο να τους πει τι ειπε στο πατερα του)γιατι αμεσως πλακωσε το ασκερι μαζι με τον Ιουδα,πως γνωριζε λοιπον ο ευαγγελιστης τι ειπε ο Ιησους στην προσευχη του;;;;;;;;;


el.elyon
Φίλε opsimos δεν πρόλαβα να μελετήσω το θέμα αλλά επειδή θέλεις μια απάντηση, θα σου δώσω την απάντηση.
Τα ευαγγέλια τα έγραψαν μετά την Ανάσταση με την οδηγία του Αγιου Πνεύματος.

Άρα φίλε σε ότι δεν μπορούμε να δώσουμε μια λογική τεκμηριωμένη απάντηση, θα εμπλέκουμε το Άγιο Πνεύμα και το λύσαμε το πρόβλημα.

Στράτος


μέτρον άριστον


Καλημέρα.

Σωστή η παρατήρηση σου φίλε Ευστράτιος, αλλά η απάντηση μου δεν ήταν μια λύση για το πρόβλημα αλλά η ΠΙΣΤΗ μου. Όταν κάποιος δηλώνει Άθεος και εκ το προτερων έχει απορρίψει τη ΠΙΣΤΗ, τίποτα για Θεό θα του είναι λογικό και τεκμηριωμένο!

http://christianity.ca/faith/weblog/2004/12.14.html

http://www.guardian.co.uk/uk_news/story/0,3604,1371635,00.html

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2007, 10:23:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η πίστη η δικιά σου ή η δικιά μου δεν αποδεικνύει τίποτα γιατί απλά είναι πίστη.
Δεν σημαίνει ότι επειδή εσύ πιστεύεις κάτι, αυτό είναι και το αληθές ή το σωστό.
Και εγώ πιστεύω ότι ο Ολυμπιακός είναι η καλύτερη ομάδα στην Ευρώπη. Είναι ;

Και θα σου βάλω και ένα site από κάτω :

www.olympiacos.org

και μια δυο φωτογραφίες...


άντε είναι και σημερινή

Αλλά πες μου, πείθεσαι με το πιστεύω μου ;

Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2007, 11:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η πίστη η δικιά σου ή η δικιά μου δεν αποδεικνύει τίποτα γιατί απλά είναι πίστη.
Δεν σημαίνει ότι επειδή εσύ πιστεύεις κάτι, αυτό είναι και το αληθές ή το σωστό.
Και εγώ πιστεύω ότι ο Ολυμπιακός είναι η καλύτερη ομάδα στην Ευρώπη. Είναι ;

Και θα σου βάλω και ένα site από κάτω :

www.olympiacos.org

και μια δυο φωτογραφίες...


άντε είναι και σημερινή

Αλλά πες μου, πείθεσαι με το πιστεύω μου ;

Στράτος


μέτρον άριστον


Φίλε τι είναι η ΠΙΣΤΗ?


Ο Ολυμπιακός υπάρχει και για σένα και για μένα. Άρα δεν χρειάζεται ΠΙΣΤΗ για την ύπαρξη του. Εσύ λες ότι πιστεύεις ότι ο Ολυμπιακός είναι η καλύτερη ομάδα στην Ευρώπη και εγώ σου λέω ότι δεν είναι η καλύτερη ομάδα γιατί είναι η ΜΙΛΑΝ. Άρα δεν χρειάζεται ΠΙΣΤΗ….

Η ΠΙΣΤΗ σου για τον Ολυμπιακό δεν έχει καμία σχέση με τη ΠΙΣΤΗ μου για τον Θεό! Γιατί δεν έχεις καμία “ΜΙΛΑΝ” να παρουσιάζεις…..

Μια ζωή στην Αθεΐα ο Φιλόσοφος και μετά από 50 χρόνια δέχτηκε τον Θεό. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΡΓΑ ΠΑΡΑ ΠΟΤΕ!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2007, 13:35:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό ακριβώς θέλω να σου πω φίλε μου.

Αυτό που έχεις να παρουσιάσεις κι εσύ, είναι ο αντίστοιχος "Πρωταθλητής" και το αντίστοιχο "Φως" της θρησκείας σου.
Πόσο αντικειμενικό είναι αυτό ; η Αγία Γραφή τι θα γράψει δηλαδή ;

Εκτός και αν ξέρεις θρησκευτικά κείμενα άλλων θρησκειών που να αναγνωρίζουν το χριστιανικό Θεό ως το μοναδικό Θεό.

ΥΓ. το αθλητικό παράδειγμα είναι βέβαια τραβηγμένο, αλλά απλά ήθελα να τονίσω το παραπάνω.


Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2007, 14:20:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό ακριβώς θέλω να σου πω φίλε μου.

Αυτό που έχεις να παρουσιάσεις κι εσύ, είναι ο αντίστοιχος "Πρωταθλητής" και το αντίστοιχο "Φως" της θρησκείας σου.
Πόσο αντικειμενικό είναι αυτό ; η Αγία Γραφή τι θα γράψει δηλαδή ;

Εκτός και αν ξέρεις θρησκευτικά κείμενα άλλων θρησκειών που να αναγνωρίζουν το χριστιανικό Θεό ως το μοναδικό Θεό.

ΥΓ. το αθλητικό παράδειγμα είναι βέβαια τραβηγμένο, αλλά απλά ήθελα να τονίσω το παραπάνω.


Στράτος


μέτρον άριστον


Φίλε Ευστράτιος όταν μιλάμε για ΠΙΣΤΗ, μιλάμε πάντα υποκειμενικά γιατί η ΠΙΣΤΗ είναι υποκειμενική και όχι αντικειμενική. Το θέμα είναι ότι υπάρχει μόνο Υποκειμενική αλήθεια και όχι αντικειμενική για αυτό και το Υποκειμενικό (ΠΙΣΤΗ) είναι και το Αληθινό (Θεός)!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2007, 14:39:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ευστράτιος

Και εγώ πιστεύω ότι ο Ολυμπιακός είναι η καλύτερη ομάδα στην Ευρώπη. Είναι ;



Και βέβαια είναι, θέλει και ρώτημα;;


quote:
el.elyon

Φίλε Ευστράτιος όταν μιλάμε για ΠΙΣΤΗ, μιλάμε πάντα υποκειμενικά γιατί η ΠΙΣΤΗ είναι υποκειμενική και όχι αντικειμενική. Το θέμα είναι ότι υπάρχει μόνο Υποκειμενική αλήθεια και όχι αντικειμενική



Αλήθεια υπάρχει μια και είναι αντικειμενική.

Το γεγονός ότι μας είναι άγνωστη και προσπαθούμε να την ανακαλύψουμε, προσεγγίζοντάς την ό καθένας με τον τρόπο του ,την κάνει να φαίνεται υποκειμενική.

Υποκειμενική είναι η αλήθεια του καθενός, όχι η πραγματική, όταν και εφ' όσον είναι άγνωστη.


quote:
el.elyon

για αυτό και το Υποκειμενικό (ΠΙΣΤΗ) είναι και το Αληθινό (Θεός)!



Αυτό που λες καθιστά το θεό ανύπαρκτο στην πραγματικότητα, και υπαρκτό μόνο, στο μυαλό όσων τον πιστεύουν...

Τουλάχιστον έτσι συμπεραίνω εγώ.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy