ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 11:47:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΨΑΞΕ ΣΕ ΚΑΦΕΤΕΡΙΕΣ...ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΤΙΣ ΚΑΦΕΤΕΡΙΕΣ! ΠΕΡΝΑΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΡΙΝ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΡΓΟΣΧΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΠΙΝΟΥΝ ΚΑΦΕ 8,8:30,9 ΤΟ ΠΡΩΙ! ΜΑ ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ, ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΑΥΤΟΙ? ΝΑΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΕΜΑΣ :-)

ΦΙΛΕ CUBE,
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΦΟΒΕΡΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΦΕΤΕΡΙΕΣ!!ΤΟΣΟΣ ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ ΣΤΙΣ ΚΑΦΕΤΕΡΙΕΣ,ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΦΕΤΕΡΙΕΣ!!!ΠΟΤΕ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ;ΠΩΣ "ΕΠΙΤΥΓΧΑΝΟΥΝ" ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΦΕ ΤΟΥΣ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥΣ;ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ "ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ",ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΨΑΧΝΟΜΑΣΤΕ;!!!
ΑΣΤΕΙΕΥΟΜΑΙ,ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ...ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΜΙΑ ΖΩΗ ΠΑΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ...Η ...ΜΑΖΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΟΥΔΕ ΚΑΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΖΕΙ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΗΝ ΠΕΠΑΤΗΜΕΝΗ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΝΟΗΜΑ(!!!)ΣΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΗΣ....ΜΠΡΡΡΡΡ!!!!!ΑΝΑΤΡΙΧΙΛΑ.....



ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ.... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


Edited by - kapodistria on 02/09/2003 12:02:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 12:12:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΩΠΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ...
ΜΠΟΡΕΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΥΤΟΙ, ΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΣΤΙΣ ΚΑΦΕΤΕΡΙΕΣ, ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΛΩΣ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΤΟΝ ΚΑΦΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΝΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΟΦΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ...
ΝΑΙ... ΣΥΖΗΤΑΝΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΣΟΚ ΚΑΙ ΤΗΝ ESPRESSO! χΟ ΧΟ χΟ χΟ χο!

ΜΠΡΑΒΟ ΜΟΥ ΠΑΛΙ ΓΕΛΑΣΑ! ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΗΤΑΝ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΟ ΤΟ ΑΣΤΕΙΑΚΙ! :-)

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ.
ΚΥΒΟΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 15:10:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ,ΠΡΙΝ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ,ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ.ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ: ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ,ΔΟΥΛΕΥΩ ΒΡΑΔΥ.ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΤΕΤΟΙΑ.ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΥΧΝΑ ΣΕ ΚΑΦΕΤΕΡΙΕΣ,ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ.ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΩ ΑΝ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΦΑΤΕΡΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΩ ΤΟΝ ΚΑΦΕ ΜΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΡΓΟΣΧΟΛΟΣ ; ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΤΙ ΕΝΝΟΩ ; ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΖΟΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΒΙΑΣΤΙΚΟΙ ΣΤΙΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΜΑΣ.
ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ MASVIDAL !!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 15:16:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ MASDIVAL.
ΩΣ ΕΠΙ ΤΟΝ ΠΛΗΣΤΟΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΟΙ "ΤΥΠΟΙ" ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΥΤΟ.

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΡΙΤΗΣ, ΑΠΛΑ "ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ" ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΜΟΥ.
ΕΑΝ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΦΕΡΩ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΙΣ "ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ" ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΖΗΤΑΩ ΑΛΛΑ ΘΑ ΛΕΩ "ΕΙΔΗΣΕΙΣ"(ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ).

ΦΙΛΙΚΑ ΚΥΒΟΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 19:46:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΑ ΑΣΤΕΙΑ! ΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΑΣΤΕΙΑ ΣΕ ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΟΥΝ!

Ναί cube. Μου αρέσουν τα αστεία.Ειδικά οταν γίνονται την κατάλληλη ώρα.
Ξέρεις ενα έξυπνο αστείο την κατάλλη στιγμή είναι οτι πρέπει μπορεί να γελάω μέχρι το πρωί. Είναι ο τρόπος που το λές.


quote:
ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΣ ΤΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΕΙΣ!


Μην τα κατηγορείς φίλε cube. Σε αυτά εργάζομαι 30 χρόνια τώρα.
Και αυτή την στιγμή μέχρι τις 12 τη νύχτα δουλεύω για να μαθαίνετε νέα.
Τώρα για την Βανδή?? Αυτά θέλει ο κόσμος. Πρέπει και εμείς να βγάλουμε το ψωμί μας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 19:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΩ ΑΝ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΦΑΤΕΡΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΩ ΤΟΝ ΚΑΦΕ ΜΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΡΓΟΣΧΟΛΟΣ ; ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΤΙ ΕΝΝΟΩ ; ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΖΟΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΒΙΑΣΤΙΚΟΙ ΣΤΙΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΜΑΣ.

Οχι βέβαια φίλε masvidal. Δεν νομίζω να εννοει αυτό ο cube.
Μιλά γιά πραγματικά αργόσχολους που προτιμούν αντί να δουλέψουν να πιούν ενα τελάρο μπύρες. Ξέρω πολλούς απο αυτούς.

Πάντως για να είμαστε και μέσα στο θέμα μπορώ να σας πώ κάτι.
Αν τους ρωτήσετε γιατί υπάρχουν θα σας απαντήσουν σηκώνοντας το ποτό τους ``γι αυτό`` δηλαδή για την διασκέδαση.
Πραγματικά γνωρίζω πολλούς που ξέρουν να διασκεδάσουν.
Εγώ δεν ξέρω.
Ποτέ μου δεν ήξερα.
Δεν είμαι αποκόντριος. Μήν δίνω αυτή την εικόνα.
Απλά δουλεύω ολη την ημέρα. Για μένα διασκέδαση είναι οπως ειπε ο cube ενα αστειάκι ή η συζήτηση που κάνουμε τώρα. Ειδικά οταν εχω να κάνω με καλούς συνομιλητές. Οπως είστε εσείς καθώς και αλλοι φίλοι και φίλες.
allzzaro.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 20:01:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ,ΠΡΙΝ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ,ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ.ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ: ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ,ΔΟΥΛΕΥΩ ΒΡΑΔΥ.ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΤΕΤΟΙΑ.ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΥΧΝΑ ΣΕ ΚΑΦΕΤΕΡΙΕΣ,ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ.ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΩ ΑΝ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΦΑΤΕΡΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΩ ΤΟΝ ΚΑΦΕ ΜΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΡΓΟΣΧΟΛΟΣ ; ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΤΙ ΕΝΝΟΩ ; ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΖΟΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΒΙΑΣΤΙΚΟΙ ΣΤΙΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΜΑΣ.
ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ MASVIDAL !!



ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ MASVIDAL,
ΑΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ,ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΜΙΚΡΗ ΠΟΛΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΟΜΑΣΤΕ,ΛΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ;
ΕΣΥ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ ΣΤΙΣ ΚΑΦΕΤΕΡΙΕΣ..ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ..
ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΑΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΒΙΒΛΙΟ,ΜΙΑ ΟΜΟΡΦΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΑΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΤΙΣ ΚΑΦΕΤΕΡΙΕΣ...
ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ;

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


Edited by - kapodistria on 02/09/2003 20:16:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 20:41:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να προσθεσω και κάτι άλλο αναφορικα με τις καφετέριες ...
οι καφετέριες παρόλο που σε αυτες συντελείται δολοφονία του καιρου μας είναι επίσης ένα πολύ σημαντικό μεσο για να γνωριστουμε ή και να μιλήσουμε με ένα άτομο ...
σκεφτείτε ότι συνήθως αν θα ήθελες να μιλήσεις με ένα άτομο εκεινο που σκεφτεσαι πρωτο να του πεις είναι " Πάμε για καφέ να τα πούμε?"
Δεν νομίζω πως η συντριπτική πλειοψηφία είναι αργόσχολοι αλλα απλώς είναι ο πιο δημοφιλής τροπος να βρεθείς με άλλους φίλους σου και να τα πεις...
βέβαια όταν αρχίζεις και βλέπεις καποια άτομα επαναλαμβανόμενα τότε τις περισσότερες φορες πρόκειται πράγματι για "αργόσχολους"(υπάρχουν και εξαιρέσεις .

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 21:13:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ξέρεις T-SEEKER

Χαίρομαι που απάντησες σε αυτό το θέμα.
Μισώ τη διασκέδαση , είμαι ανάποδος. Μπορεί να γελάω με κάτι να κάνω χιούμορ αλλα μισώ τη διασκέδαση.
Μισώ το να καπνίσω για να το απολαύσω καπνίζω που και πού ετσι απο ανάγκη οχι για απόλαυση.
Πίνω λίγο βέβαια απο ανάγκη οταν είμαι απαγοητευμένος απο κάτι οχι ομως απο απόλαυση.
Χορεύω μόνος μου πάντα μόνος μου χωρίς να με βλέπουν απο ανάγκη οχι απο διασκεδαση.
Ακούω μουσική οτι για να την απολαύσω αλλα απο ανάγκη.
Ξέρω δεν είναι σωστό ,ίσως να χρειάζεται η διασκέδαση αλλά κάθε φορά που προσπαθώ να το κάνω με πνίγει.
Πολλές φορές αναρωτιέμαι γιατί γεννήθηκα αφού θα πεθάνω. Το μόνο που θα προσφέρω είναι η διαιώνιση του ειδους μου. Η υπαρξή μου στον πλανήτη μόνο καταστροφή θα φέρει.
Βέβαια κάτι που μπορώ να πώ οτι απολαμβάνω είναι η αδεια Αθήνα. Τρελαίνομαι.
allzzaro


φίλε alzaro...

διακρίνω μία παραίτηση στα λεγόμενα σου... μία αίσθηση ότι η ζωή δεν έχει κατι να σου προσφέρει και το αντίστροφο...
κιεγω έχω αναρωτηθεί γιατί ήρθα στη ζωή αφου θα πεθανω αλλά δεν είναι ακριβως έτσι.
ξέρεις...σένα αλλο τοπικ είχα πει ότι σημασία δεν έχει πως είναι τα πραγματα αλλα πως τα βλέπουμε εμείς. Πρέπει να καταλάβεις ότι δεν είναι η ζωή "άσχημη και βαρετή" αλλά απλως είναι πως αισθανεσαι εσύ ! το πως βλεπουμε τον κόσμο είναι απλως αντικατόπτρισμα του πως αισθανόμαστε . αν η διαθεσή σου είναι χάλια τότε είναι φυσικο να βλέπεις έτσι και τον κόσμο . Εχεις προσέξει πως όταν είμαστε ευτυχιμσενοι για κατι , το παραμικρό γύρω μας φανταζει πανεμορφο και ωραίο ?
κατα τη γνωμη μου θα έπρεπε να ψάξεις βαθια μεσα σου για να καταλάβεις απο που πηγάζει αυτή η παραίτηση...
μας είπες τί μισείς αλλα δεν μας είπες τί θα ήθελες.
ψάξε τί λείπει στη ζωή σου και προσπαθησε να το βρεις .

επίσης , λενε πως το σωστό είναι όχι ότι για να χαμογελας πρέπει να είσαι ευτυχισμενος αλλα μερικες φορες για να είσια ευτυχισμενος πρέπει να χαμογελας... δοκίμασέ το! όποτε αισθάνεσαι άσχημα αρχισε να γελας και θα δεις ότι γρήγορα η διαθεση σου θα αλάξει ως ένα βαθμό .

Θα σου πρότεινα να παρεις το εξής βιβλίο : "Να ζεις , ναγαπάς και να μαθαίνεις " του LEO BOUSKAGLIA . δεν θυμαμαι τις εκδόσεις αλλα σίγουρα αν πας σε ένα βιβλιοοπωλείο θα το ξερουν. Σε παρακαλω παρτο και διαβασέ το ! Καποια κεφάλαια μέσα πιστεύω θα σε βοηθησουν αρκετα ... και μην το αναβάλεις , πήγαινε αύριο και παρτο . θα το διαβάζεις και άλλοτε θα δακκρύζεις και άλλοτε θα ξεκαρδίζεσαι . πάντως πιστεύω πως ο leo είναι ένας απο τους καλύτερους για να σε κανουν να αγαπήσεις τη ζωή .θα περιμενω να μας πεις αν το πηρες ή όχι...


σχετικά με τη διασκεδαση... υπήρχε μία εποχή που η διασκεδαση για μενα φανταζε καπως έτσι . όποτε βρισκόμουν καπου με φίλους και "διασκεδάζαμε" σκεφτόμουν πόσο ανουσιο είναι αυτό που καναμε εκεινη τη στιγμή . Ομως σιγά σιγά κατάλαβα ότι ένιωθα έτσι επειδή ήμουν ανασφαλής ως αναφορα την "απελευθέρωση"... έβρισκα ως κατι το "άχρηστο" τη διασκέδαση ακριβως εξαιτίας της αδυναμίας μου να διασκεδάσω . Ξέρεις τί χρειάστηκε ? Οι κατάλληλοι άνθρωποι... Ετυχε να γνωριστώ με καποια άτομα τα οποία ύστερα έγιναν πολύ καλοί μου ΄φιλοι . Σιγά σιγά λοιπόν άρχισα δειλά δειλα να μη ντρεπομαι και να "χαλαρώνω" . Σε μενα το πρόβλημα ήταν η ανασφάλεια και η ντροπή ...
πρέπει να καταλάβεις τί συμβαίνει με σένα . πρέπει να καταλάβεις το γιατί...



"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 23:09:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα κοιτάξω να το πάρω το βιβλίο. Αν και δεν τα πάω καλά με το διάβασμα, θα κοιτάξω να το πάρω.

Ο χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος. Βέβαια οπως λένε για ενα καλό βιβλίο πάντα υπάρχει χρόνος.

quote:
μας είπες τί μισείς αλλα δεν μας είπες τί θα ήθελες.
ψάξε τί λείπει στη ζωή σου και προσπαθησε να το βρεις

Τι θα ήθελα.
Τί να ήθελα? Να σου πώ. Εναν κόσμο σωστό. Εναν κόσμο δίκαιο. Να είναι ολα τέλεια. Να ζούν ολοι με αρμονία. Να μην υπάρχει πόλεμος. Να μην υποφέρει κανείς.

Βλέπω τον κόσμο να μην ενδιαφέρεται για ολα αυτά. Αν και είναι μέρος της καθημερινής μας ζωής δεν ενδιαφέρεται. Το ενδιαφέρον του επικεντρώνεται στις συνήθειες της καθημερινής απόλαυσης. Αυτοκίνητο, φαγητό , βόλτα, να κερδίσει το λόττο, ολοι θέλουν , ολοι ζητούν, ολοι ονειρεύονται απολαύσεις.

Μία μέρα φεύγουμε απο αυτή τη ζωή και αναρρωτιόμαστε? Τι κάναμε οσο ζούσαμε? Απολαμβάναμε. Τρομάρα μας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 16:36:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να το παρεις οπωσδήποτε...
παρότι αυτα που πρεσβεύει είναι ολίγον μη πραγματοποιήσημα στη σημερινή κοινωνία ίσως να σου προσφέρει μία άλλη οπτική για τη ζωή . Είναι στιγμες που θα τον θεωρησεις τρελό τον συγγραφέα , αλλες υπέροχο άνθρωπο , άλλες παιδί ,άλλες σοφό...
και μην ανυσηχείς για το ότι δεν είσια και πολύ άνθρωπος των βιβλίων γιατί κυλαει εύκολα στην αναγνωσή του και σε μερικά σημεία δεν θα θες να σταματάς . Βέβαια , συγκεκρμενα κεφαλαια αναφέρονται για αυτό που θες γιαυτό αν στην αρχή δεν βρεις ιδιαίτερο ενδιαφέρον σε αυτα που θα διαβάζεις μην σταματήσεις . Ακόμη και να μη σου μαθει τίποτα αυτό το βιβλίο , και να μη σε κανει να αναθεωρήσεις , σίγουρα θα σου προσφέρει πολλα χαμόγελα...
οπότε αξίζει κατα τη γνωμη μου. μην το αναβάλεις...
είναι πραγματικα φοβερο που τόσο συχνα αναβάλουμε συνεχεια πραγματα για τον ευατό μας .


quote:

Τι θα ήθελα.
Τί να ήθελα? Να σου πώ. Εναν κόσμο σωστό. Εναν κόσμο δίκαιο. Να είναι ολα τέλεια. Να ζούν ολοι με αρμονία. Να μην υπάρχει πόλεμος. Να μην υποφέρει κανείς.

Βλέπω τον κόσμο να μην ενδιαφέρεται για ολα αυτά. Αν και είναι μέρος της καθημερινής μας ζωής δεν ενδιαφέρεται. Το ενδιαφέρον του επικεντρώνεται στις συνήθειες της καθημερινής απόλαυσης. Αυτοκίνητο, φαγητό , βόλτα, να κερδίσει το λόττο, ολοι θέλουν , ολοι ζητούν, ολοι ονειρεύονται απολαύσεις.

Μία μέρα φεύγουμε απο αυτή τη ζωή και αναρρωτιόμαστε? Τι κάναμε οσο ζούσαμε? Απολαμβάναμε. Τρομάρα μας.


με λίγα λόγια , έναν τέλέιο κόσμο...
και ποιός δεν θα το ήθελε αυτό !
αλλα είμαστε εδω που είμαστε. Δεν είμαστε τέλειοι γιαυτό και ο κόσμος που δημιουργήσαμε δεν είναι τέλειος. Βεβάιως και υπάρχουν ασχήμιες...
βεβαίως και υπάρχουν αδικίες...
βεβαιως....
αλλα γιατί να κοιτας μόνο αυτήν την πλευρα ?
γιατί να μην βλέπεις τον έρωτα , τη φιλία, τους ανθρωπους που αγαπάς , την ομορφιά ενος λουλουδιού και την αγνότητα ενός μικρου παιδιού ?
σένα άλλο τοπικ είχα πει ότι ναι , υπάρχει ασχήμια...
αν όμως βλεπουμε μόνο την ασχήμια τότε δεν θα αργήσει αυτή η ασχήμια να γίνει μερος της ψυχής μας...
και δεν αξίζει αυτό γιατί η ζωή μπορεί να γίνει τόσο ωραία μερικες φορες !
άλλες φορες τόσο θλιβερή αλλα και άλλες τόσο ωραία!
γιατί να στερούμε απο τον εαυτό μας λίγο ευτυχία?

Ναι , κι εγω θλίβομαι με την κατάσταση της "μαζας"...
όμως γιατί να αισθανεσαι μόνο αυτό όταν επίσης μπορείς να αισθανθείς και περηφανια για τον ευατό σου ? Δεν χαίερεσαι που δεν είσαι ένας απο τους πολλούς ? Εσύ δεν απολαμβάνεις μόνο ... όταν θα έρθει το τέλος θα έχεις κάτι για το οποίο να είσια περήφανος.Και μόνο ότι βρίσκεσαι εδω σημαίνει ότι κάνεις τη διαφορα...
να νιωθεις περήφανος για αυτό
δεν μπορεις να τους σωσεις όλους , ούτε να τους κανεις να ανοίξουν τα ματια τους... τουλαχιστον όμως μην χαραμίζεις τη ζωή σου θλιβομενους για αυτους . σώσε τον ευατο σου...

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 17:11:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σιγουρα υπαρχουν και οι αργοσχολοι,απλα εγω δεν τους αναφερω ουτε τους κρινω διοτι πολυ απλα..δεν με απασχολουν.
Οτιδηποτε μου ειναι αδιαφορο,δεν το αναφερω καν διοτι του δινω παραπανω αξια απ'αυτη που εχει.
Απλα εκανα την παρατηρηση διοτι μου φανηκε οτι εγινε μια γενικευση.Και οταν μιλαμε για νεαρες ηλικιες στις καφετεριες,αυτοι που ειναι οι..."μονιμοι" νεαροι θαμωνες (δεν μιλαμε για συνταξιουχους) ειναι η μειοψηφια.Η πλειοψηφια -νομιζω- οτι ειναι ατομα που απλα...απολαμβανουν το ρεπο τους (ετσι θελω να πιστευω τουλαχιστον)!! Αυτα...
Με εκτιμηση,Masvidal.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 17:43:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας φίλοι μου.
Θέλω να σας συμβουλευτώ σε κάτι. Δείτε το παρακάτω λίνγκ.
Δεν εχω ιδέα για τον εσωτερισμό και τη μεταφυσική. Λέω να πάρω αυτή την εγκυκλοπαίδεια. Εσείς τι λέτε?

http://www.omakoeio-athinon.gr/ditomi.htm

Δεν προλαβαίνω να σας απαντήσω σήμερα για αυτά που γράφετε.
Γειά σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2003, 16:18:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρέπει να έχει ενδιαφέρον . Βέβαια σου προσφέρει μόνο καποιες σφαιρικες γνωσεις για ποικίλα θέματα και όχι αναλύσεις

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2003, 17:05:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ?

ΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΟΜΟΡΦΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ....

ΠΑΓΑΣΗΤΙΚΟΣ
___________

ΤΙ ΘΕΙΑ ΓΑΛΗΝΗ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟΝ ΠΑΓΑΣΗΤΙΚΟ!
ΟΥΤ'ΕΝΑ ΚΥΜΑ. ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΓΥΡΩ ΜΕΝΕΞΕΔΕΝΙΑ
Τ'ΑΓΕΡΙ ΠΙΟ ΑΠΑΛΟΤΕΡΟ ΚΙ'ΑΠ'ΟΝΕΙΡΟ ΓΛΥΚΟ,
ΓΙΑ ΝΑ ΦΩΛΙΑΣΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΑΚΡΗ Η ΕΝΝΟΙΑ.

ΑΓΝΑΝΤΙΑ ΧΙΟΝΟΣΚΕΠΑΣΤΗ ΚΙ'Η ΓΙΟΥΡΑ ΤΗ ΒΡΑΔΙΑ
ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΠΕΡΑ ΛΕΣ ΚΙ'ΑΝΘΟΙ ΤΑ ΧΙΟΝΙΑ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΖΟΥΝ
ΣΑΝ ΑΝΘΗ ΟΛΑ ΓΥΡΩ ΤΗΣ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑΤΑ Η ΚΑΡΔΙΑ,
ΣΑΝ ΑΝΘΗ ΟΛΑ ΓΥΡΩ ΤΗΣ ΜΕΘΥΣΤΙΚΑ ΕΥΩΔΙΑΖΟΥΝ.

ΩΡΑΙΑ Η ΓΙΡΛΑΝΤΑ ΑΠΛΩΝΕΤΑΙ ΤΩΝ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ΒΟΥΝΩΝ
ΜΕΣ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΤΗΝ ΑΦΡΑΣΤΗ ΚΑΙ ΓΕΛΑΣΤΗ ΕΥΦΡΟΣΥΝΗ
ΚΑΙ ΛΟΥΖΕΤΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΑ Σ'ΑΝΟΙΞΗΣ "ΦΑΟΣ ΑΓΝΟ",
ΓΡΑΜΜΗ ΚΑΙ ΧΡΩΜΑ ΚΙ'ΟΝΕΙΡΟ ΚΑΙ ΘΕΙΟΝ ΚΑΙ ΚΑΛΟΣΥΝΗ.

ΕΤΣΙ ΧΑΡΜΟΣΥΝΑ Η ΖΩΗ ΚΑΘΩΣ ΤΡΙΓΥΡΩ ΜΟΥ ΑΝΤΗΧΕΙ
ΣΤΟ ΜΑΓΙΚΟ,ΠΟΥ Η ΑΝΟΙΞΗ ΤΗΣ ΕΧΤΙΣΕ, ΠΑΛΑΤΙ,
ΠΕΤΑΕΙ Ν'ΑΝΘΙΣΕΙ ΜΕΣ ΤΟ ΦΩΣ ΔΕΙΛΑ ΚΙ'Η ΘΛΙΒΕΡΗ ΨΥΧΗ
ΚΑΙ ΞΕΓΕΛΙΕΤΑΙ ΛΕΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΚΙ ΕΚΕΙΝΗ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΤΙ.


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2003, 18:39:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρέπει να έχει ενδιαφέρον . Βέβαια σου προσφέρει μόνο καποιες σφαιρικες γνωσεις για ποικίλα θέματα και όχι αναλύσεις

T-SEEKER είμαι αρχάριος. Απο κάπου πρέπει να αρχίσω. Φοβάμαι οτι οι αναλύσεις θα είναι δύσκολες για μένα. Εμένα μου φαίνεται ενδιαφέρον.
Τώρα οσο αφορά τις αναλύσεις εχεις κάτι να μου προτείνεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2003, 18:54:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσπαθούμε να μάθουμε γιατί υπάρχουμε.

Χρόνια τώρα αναρωτιέμαι οπως ολοι μας φυσικά ποιός μας δημιούργησε.
Δημιουργηθήκαμε μόνοι μας? Δηλαδή είμαστε κάτι τυχαίο? Δηλαδή το σύμπαν , η γή και φυσικά εμείς δημιουργηθήκαμε τυχαία? ή ολα αυτά εγιναν σκόπιμα? Οταν λέω σκόπιμα εννοώ κάτι τα ώθησε ολα αυτά να γίνουν.
Τώρα αν δημιουργηθήκαμε σκόπιμα κάποιος λόγος υπήρχε για να δημιουργηθούμε.

Δεν μπορώ να πιστέψω οτι δημιουργηθήκαμε τυχαία. Φανταστείτε οτι γεννιόμαστε και πεθαίνουμε χωρίς λόγο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2003, 07:50:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καποιος μας χτυπαει το ντεφι κι εμεις χορευουμε.Και νομιζουμε οτι διασκεδαζουμε.Αρπαξτε το ντεφι και χτυπηστε το στον ΔΙΚΟ ΣΑΣ ρυθμο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2003, 07:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"WHAT DO YOU GAIN FROM ALL THAT YOU'VE DONE ?
EVERYTHING COMES TO AN END.
AGES WILL GO AND AGES WILL COME,
AND WHO WILL REMEMBER YOU THEN ? "

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2003, 15:33:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
T-SEEKER είμαι αρχάριος. Απο κάπου πρέπει να αρχίσω. Φοβάμαι οτι οι αναλύσεις θα είναι δύσκολες για μένα. Εμένα μου φαίνεται ενδιαφέρον.
Τώρα οσο αφορά τις αναλύσεις εχεις κάτι να μου προτείνεις.


:) δεν ξερω τί εντύπωση έχω δωσει αλλα κιεγω αρχάριος είμαι , μη νομίζεις . Λίγα είναι τα θεματα με τα οποία έχω ασχοληθεί εις βαθος και τα περισσότερα σχετιζονται με παραψυχολογία...
σχετικα με τις ανλύσεις , πρέπει πρωτα να σκεφτείς ποιά θεματα σε ενδιαφέρουν περισσότερο και να αρχίσεις με αυτα μιας και η εγκυκλοπαίδια που αναφέρεις περιέχει μία πληθω΄ρα θεματων με τα οποία είναι αδύνατον να ασχοληθείς ταυτόχρονα με όλα.

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2003, 16:25:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ok. Ευχαριστώ Τ-SEEKER.
Ισως να είσαι αρχάριος στην εσωτερική αναζήτηση???
Πάντως ξέρεις πολύ περισσότερα απο εμένα.
Πάντως οι περισσότεροι εδώ είναι φοβερά ενημερωμένοι και πολλές φορές αποφεύγω τη συζήτηση γιατί ... απλά δεν ξέρω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2003, 17:35:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ENAΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΥΣΤΗΣ ΛΕΕΙ:"ΠΟΙΑ ΤΑ ΓΕΝΕΣΙΟΥΡΓΑ ΑΙΤΙΑ ΤΗΣ ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΕΛΕΙΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΗΣ ΜΟΡΦΗΣ;ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΣ ΥΠΕΡΓΗΙΝΕΣ ΕΠΙΔΡΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΟΥΤΕ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ,ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΛΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΙ.ΜΟΝΟ Η ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΤΗΣ ΦΥΣΕΩΣ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ.Ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ;ΝΑ ΔΙΔΕΙ ΤΟ ΜΕΣΟΝ ΩΣΤΕ Η ΨΥΧΗ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΑΙΣΘΗΤΗΡΙΩΝ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΙΣ ΠΟΙΚΙΛΕΣ ΕΠΙΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ,ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΔΙΑ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΠΑΛΙ ΝΑ ΕΚΔΗΛΩΝΕΙ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΗΣ,ΤΟΝ ΛΟΓΟ,ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΤΗΣ,ΜΕ ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΣΟΝ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ..."(ΤΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑΤΑΡΙΟ ΕΝΟΣ ΜΥΣΤΗ)ΙΩΑΝΝΟΥ ΒΑΣΙΛΗ.

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2003, 20:54:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O πλανήτης μας είναι ένα κέντρο ενέργειας στο σώμα της πνευματικής οντότητας που ενσαρκώνει το Hλιακό μας σύστημα και ονομάζεται Hλιακός Λόγος. Tο Hλιακό σύστημα δημιουργήθηκε γιατί ο Hλιακός Λόγος, ως πνευματική οντότητα, θέλησε να ενσαρκωθεί. O σκοπός αυτής της ενσάρκωσης είναι ανάλογος με την ενσάρκωση του ανθρώπου. Γιατί όμως ο άνθρωπος πρέπει να περάσει μέσα από την διαδικασία του πόνου της ύπαρξης για να προχωρήσει στην εξέλιξή του; Nομίζω πως αν σταματήσουμε να αυτοπαγιδευόμαστε στην σκέψη πως η ανθρώπινη ύπαρξη είναι τα στενά χρονικά όρια μιας ζωής που ο μέσος όρος της δεν ξεπερνά τα 70 - 80 χρόνια και μπούμε σε μια διαδικασία σκέψης επάνω στην ελπίδα ενός νέου κύκλου, σε μιά επαναγέννηση (σε συνδυασμό όμως με περισυλλογή) μπορούμε να βρούμε απαντήσεις - έστω και ανέκφραστες - σε τέτοιου είδους βασανιστικά ερωτήματα.

Carpe DiemΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2003, 15:40:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To ξέρω αυτο το συναίσθημα...
απλως σιγά σιγά εξεικοιώνεσαι με διαφορα θεματα για τα οποία πριν δεν γνωριζες και αρκετα και έτσι προβληματίζεσαι και αποκτας άποψη . Δεν χρειάζεται να έχεις διαβάσει δεκα βιβλία για το καθε θεμα για να εκφερρεις μία λογικη σου σκεψη και άποψη για αυτό .

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2003, 16:49:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

To ξέρω αυτο το συναίσθημα...
απλως σιγά σιγά εξεικοιώνεσαι με διαφορα θεματα για τα οποία πριν δεν γνωριζες και αρκετα και έτσι προβληματίζεσαι και αποκτας άποψη . Δεν χρειάζεται να έχεις διαβάσει δεκα βιβλία για το καθε θεμα για να εκφερρεις μία λογικη σου σκεψη και άποψη για αυτό .

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"


ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΦΙΛΕ Τ-SEEKER;
ΚΑΘΟΤΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΠΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΑ... Ή ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ;
ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΠΑΡΑΤΕΘΗΚΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΗ ΚΑΠΩΣ ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ..ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΤΟ "ΞΥΠΝΗΜΑ" ΤΗΣ ΜΝΗΜΗΣ...ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2003, 19:34:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καθομαι φερνοντας στον νου μου,ολα οσα με ειχαν και εχουν κανει να χαμογελω και να γελαω.

καθομαι αναπολωντας ολες εκεινες τις μικρες-ελαχιστες στιγμουλες,στιγμουλες τοσο σημαντικες μεσα στον ανουσιο χρονο της ταπεινης μου υπαρξης -διασχιζοντας το φασμα της αιωνιοτητας.

στιγμουλες που δινουν χρωματα στο μελαγχολικο δειλινο -αφηνοντας τα δακρυα να διαγραψουν την δικη τους πορεια -ωσπου να χαθουν .

πιστευω πως υπαρχουμε για αυτες τις λιγες η αρκετες στιγμες χαρας -που νοημα δινουν στην μοναχικη υπαρξη μας μεσα σε αυτην την διαδρομη των ολων και του τιποτα.

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2003, 21:19:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ
ΚΑΘΟΜΑΙ ΜΟΝΗ
ΣΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ ΜΟΥ.
ΣΠΕΙΡΙ-ΣΠΕΙΡΙ ΜΑΖΕΥΩ
ΤΙΣ ΠΑΛΙΕΣ ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ ΣΟΥ
ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΤΟΝ ΗΛΙΟ...
ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ
ΑΓΚΑΛΙΑΖΩ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ
ΚΙ'ΑΠΟΚΟΙΜΙΕΜΑΙ..."


ΜΕ ΕΙΛΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2003, 13:57:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
t-seeker και kapodistria

Bάζετε τις ιδιες φωτογραφίες και εγώ ``σαν ξύπνιο παιδί που είμαι``...
μπερδεύομαι.

quote:
Ισως ο ανθρωπος
να ειναι απαραιτητος για την παρατηρηση της φυσης.

Φίλε viking νομίζω οτι οχι μόνο για την παρατήρηση της φύσης αλλα και για την εξισσορόπηση της.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2003, 15:20:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καποδιστρια με προλαβες με το αποσπασμα απο το "Σημειωματαριο ενος Μυστη"

Το γιατί υπαρχουμε εγω το εκλαμβανω καπως ετσι:

Υπαρχει μια ανωτερη πηγη ενεργειας, ο πυρηνας της μενει αναλοιωτος αλλα υπαρχει παραυτα μια διασπαση σε μικροτερες μορφες ενεργειας. Αυτες οι μικροτερες μορφες κινουνται στο συμπαν προσπαθωντας να ξανα-βρουνε τον τροπο να επιστρεψουν στο πυρηνα τους. Ο δρομος της επιστροφης ομως ανακαλυπτετε μεσα απο την γνωση. Για να αποκτηθει τωρα η γνωση θα πρεπει να βρεθει ενα μεσο (ανθρωπινο σωμα) ωστε να βοηθησει την ολη διαδικασια. Εχουμε λοιπον το σωμα το οποιο κινειται και την ψυχη (ενεργεια) που προκαλει την κινηση.

Οσο λοιπον προσπαθουμε να γνωρισουμε τις αναγκες της της ενεργειας που μας κινει, οσο την σεβομαστε και ζουμε σε αρμονια και συνεργασια μαζι της, τοσο η ψυχη μας ερχετε πιο κοντα στο απωτερο σκοπο της : Να επαν-ενωθει με τον βασικο της πυρηνα. Η υλικη μας λοιπον υποσταση δεν ειναι παρα ενα μεσο - ενα οχημα αν το θελετε - το οποιο μεταφερει την ψυχη μεσα απο τους δρομους της γνωσης ψαχνωντας να βρει το μονοπατι προς την ανωτερη πηγη της!

Απλα λιγες σκεψεις μεσα στο μεσημερι

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2003, 15:33:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τ-seeker θα συμφωνησω απολυτα με την παροτρυνση για το βιβλιο "Να ζεις, να αγαπας και να μαθαινεις"!!

Και ενα μικρο αποσπασμα απο το βιβλιο :

"Η ευτυχια ερχεται μονο οταν σπρωχνουμε το μυαλο και την καρδια μας οσο πιο μακρυα μπορουν να φτασουν... Ο σκοπος της ζωης ειναι να μετρας - να λογαριαζεσαι, να αντιπροσωπευεις κατι, να εχει καποια σημασια το γεγονος οτι εζησες"

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy