ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Esotericoσταυρόλεξα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 23:10:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μμμμμ... αν πιρισσιέψουν και τίποτις κουραμπιέδις Καρβάλης, valnta (=βάλτα) στην άκρη να τα ιέχουμι καβάντζα.

Πουλί τα γουστάρ' πουλί σ' λιέου.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 02:00:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τρισμεγιστε χαιρε!....δεν ξερω τι επαθες και μιλας με τετοια προφορα...(αντι γερμανικων για παραδειγμα...-χμμμ!-)τα εσωτερικοσταυρολεξα ομως ακομη τα περιμενω...
(αληθεια, εγινε κατι "καθοριστικο" στην προγουμενη σελιδα και μιλας τιουτοτροπως;)


ΦΩΣ+ΑΓΑΠΗ
ΑΤΜΑ



...the soul of the rose...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 10:42:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τρισμεγιστε χαιρε!....δεν ξερω τι επαθες και μιλας με τετοια προφορα...(αντι γερμανικων για παραδειγμα...-χμμμ!-)τα εσωτερικοσταυρολεξα ομως ακομη τα περιμενω...
(αληθεια, εγινε κατι "καθοριστικο" στην προγουμενη σελιδα και μιλας τιουτοτροπως;)

Γεια σου ΑΤΜΑ με τις σπόντες σου...

Όχι δεν έγινε τίποτε ιδιαίτερο. Απλά θυμήθηκα μια προηγούμενή μου ζωή με την Valnta που ήμασταν σε χωριό, και είπα να επικοινωνήσουμε με τον παλιό τρόπο.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ίσως κουράστηκα
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 06:58:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ίσως κουράστηκα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξαναπέρασα ακόμα μια φορά από το site σας και είδα πως η κοπέλλα που θα έλυνε το σταυρόλεξό μου λέει ότι οι εικόνες μου (τα post μου) αναφέρουν την διαδρομή ως τον υπολογιστή μου-χελώνα, δηλαδή εννοεί ότι δεν φαίνονται. (Τι ελληνικά είναι αυτά, μάλλον μιλά το τοπικό ιδίωμα "ενοχή", εκτός αν μεταφράζει από τα αγγλικά/αμερικάνικα).
Αλλά τότε πώς είπε για το πρώτο μου σταυρόλεξο "καλά, θα λύσω και το δικό σου;"
Aπό τον δικό μου υπολογιστή-χελώνα οι εικόνες των σταυρολέξων μου φαίνονται καλά.
Πήγα όμως σε ένα ιντερνετάδικο να ελέγξω και από κει δεν φαίνονται.
Ο admin σας μάλλον παραγονάτισε από τους αφέντες της ύλης και καλύτερα να μην τον κουράζω με δημοσιεύσεις παλιών και ξεπερασμένων υποθέσεων.
Θα κάνω μια καινούρια αρχή που το ακόλουθο είναι το πρώτο και το τελευταίο της σταυρόλεξο (το Α και το Ω).

Oριζοντίως
1. ...του Ιωάννη. Γράφτηκε στην Πάτμο.
2α. Νησί του Αιγαίου πελάγους (καθαρεύουσα, αιτιατική, αντιστρόφως).
2β. Αρχή μινωικού λατρευτικού δοχείου.
2γ. Αρχή μεταλλικού εργαλείου καλλωπισμού και αποδράσεων (αντιστρόφως).
3. Όταν δεν το κάνω λελογισμένα, κινδυνεύω από πλημμύρες.
4α. Κτητικό επίθετο της αρχαίας (θηλυκό, ενικός, γενική).
4β. Εισπράττει χρήματα (αιτιατική ενικού).
5. Μεγαλόσωμα υδρόβια θηλαστικά.
6. Φαρμακευτικό φυτό που κατάγεται από την Κρήτη και αλλοιώς λέγεται 'στοράκι'.

Καθέτως
1. Έχει αρχή, αλλά όχι τέλος και σύμβολό του το βέλος (μαθημ., φυσική).
2. Αλλοιώς, η Κων/πολη.
3. Αναφορική αντωνυμία καθαρευούσης (ενικός, αρσενικό, ονομαστική).
4. Αρχή διαταραχής της επιφάνειας της θάλασσας.
5. Αρχαία λέξη για κείνον που οργώνει, συνήθως συνοδεύει το βόδι (βους...), (oνομαστική ενικού).
6. Υγρά απόβλητα που αν διοχετευθούν στη θάλασσα χωρίς ειδική επεξεργασία, συνήθως τη μολύνουν.
7α. ’ψητη, αλλά και απροσχημάτιστη, βάναυση (γενική ενικού).
8. Ένα σύμφωνο.
9. Προφήτης που ονομάζει παρεκκλήσια στην κορυφή βουνών ή λόφων.

Oριζόντια τετράγωνα 9, κάθετα 6, τα μαύρα είναι:
2 οριζ.: 4 και 7
3 οριζ.: 8
4 οριζ.: 4
5 oριζ.: 2,3 και 8
6 οριζ.: 8 και 9

Έτσι χωρίς εικόνα, είναι σταυρόλεξο για σκληρά πνευματικά εργαζόμενους.
Αν έκανα κανένα λαθάκι (στο σταυρόλεξο), συγγνώμη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 00:57:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ξαναπέρασα ακόμα μια φορά από το site σας και είδα πως η κοπέλλα που θα έλυνε το σταυρόλεξό μου λέει ότι οι εικόνες μου (τα post μου) αναφέρουν την διαδρομή ως τον υπολογιστή μου-χελώνα, δηλαδή εννοεί ότι δεν φαίνονται. (Τι ελληνικά είναι αυτά, μάλλον μιλά το τοπικό ιδίωμα "ενοχή", εκτός αν μεταφράζει από τα αγγλικά/αμερικάνικα).
Αλλά τότε πώς είπε για το πρώτο μου σταυρόλεξο "καλά, θα λύσω και το δικό σου;"
Aπό τον δικό μου υπολογιστή-χελώνα οι εικόνες των σταυρολέξων μου φαίνονται καλά.
Πήγα όμως σε ένα ιντερνετάδικο να ελέγξω και από κει δεν φαίνονται.
Ο admin σας μάλλον παραγονάτισε από τους αφέντες της ύλης και καλύτερα να μην τον κουράζω με δημοσιεύσεις παλιών και ξεπερασμένων υποθέσεων.


ξαναπερασα κι εγω λοιπον και μπορεινα κουραστηκα να μιλαω λεγοντας τα ιδια...αλλα σε σενα δεν ειπα ακομη τιποτα.
μεχρι τωρα να που προσπαθω να μεταφρασω τα αγγλικα σε αμερικανικα και αποφασισα να σου δωσω μιαν απαντηση στο μαλλον δικο σου προβλημα σε σχεσημε το pc....και οχι του αντμιν με τους κυριαρχους της υλης...
(!_!)...

ο υπολογιστης σου αν και χελωνα δειχνει τη διαδρομη που εδωσες για να εμφανιστουν οι εικονες αλλα εμφανιζονται επιλεκτικα μοναχα σε σενα επειδη τις εχεις αποθηκευμενες εκει..ενω εμεις δεν τις εχουμε!
(θυμαμαι εκεινο το πολυξερο ερπετο τωρα που του ελεγα πως δεν φιανονται/υποθετοντας οτι γνωριζει-ΤΑ ΥΠΟΤΥΠΩΔΗ ΓΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΕΙΚΟΝΩΝ...+ μου ειπε :
"εισαι χαζη ,δεν γινεται αυτο που λες αφου οι εικονες ειναι δικες του!..."- δεν φαινονται σε σενα/επειδη μαλλον το προκαλεις !!!!!!"

μα εξηγησα....η ερμη..
ο καθενας καταλαβαινει ο,τι θελει -ναι,το εχω ξαναπει-....αλλα ειναι επικινδυνο οταν πειθει και αλλους πιο ασχετους...απο εκεινον οτι εχει δικιο....
(μιλαω για τα υποκειμενικα βεβαια και οχι για την αντικειμενικοτητα πολυποθητη για πολλους αντικειμενικοτητα:)

Γι' αυτο λοιπον δεν ειναι διαθεσιμες και μου αρεσει που κι εσυ σκεφτηκες να μου τη βγεις με κοκκινο αντι ν'αναρρωτηθεις μηπως κατι παραπανω γνωριζω απο εικονες...αντι σταυρολρξων χωρις αυτες που με "ξεπερνας"(!)...


ΤΟ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ ΠΟΥ ΕΘΕΣΕΣ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΟ ΛΥΣΩ.ΘΑ ΣΟΥ ΤΟ ΣΤΕΛΙΩΣΕ ΜΕΙΛ..ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΘΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ...ΕΙΚΟΝΑ...(ΤΥΦΛΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΗΛΑΔΗ..:)

(ΔΕ ΣΟΥ ΕΙΧΑ ΕΠΙΤΕΘΕΙ ΟΥΤΕ ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΑΝΩ..ΑΠΛΑ ΑΠΑΝΤΩ ΣΤΗ ΔΟΝΙΤΙΚΗ ΠΟΥ ΔΕΧΤΗΚΑ...

quote:

Θα κάνω μια καινούρια αρχή που το ακόλουθο είναι το πρώτο και το τελευταίο της σταυρόλεξο (το Α και το Ω).

Oριζοντίως
1. ...του Ιωάννη. Γράφτηκε στην Πάτμο.
2α. Νησί του Αιγαίου πελάγους (καθαρεύουσα, αιτιατική, αντιστρόφως).
2β. Αρχή μινωικού λατρευτικού δοχείου.
2γ. Αρχή μεταλλικού εργαλείου καλλωπισμού και αποδράσεων (αντιστρόφως).
3. Όταν δεν το κάνω λελογισμένα, κινδυνεύω από πλημμύρες.
4α. Κτητικό επίθετο της αρχαίας (θηλυκό, ενικός, γενική).
4β. Εισπράττει χρήματα (αιτιατική ενικού).
5. Μεγαλόσωμα υδρόβια θηλαστικά.
6. Φαρμακευτικό φυτό που κατάγεται από την Κρήτη και αλλοιώς λέγεται 'στοράκι'.

Καθέτως
1. Έχει αρχή, αλλά όχι τέλος και σύμβολό του το βέλος (μαθημ., φυσική).
2. Αλλοιώς, η Κων/πολη.
3. Αναφορική αντωνυμία καθαρευούσης (ενικός, αρσενικό, ονομαστική).
4. Αρχή διαταραχής της επιφάνειας της θάλασσας.
5. Αρχαία λέξη για κείνον που οργώνει, συνήθως συνοδεύει το βόδι (βους...), (oνομαστική ενικού).
6. Υγρά απόβλητα που αν διοχετευθούν στη θάλασσα χωρίς ειδική επεξεργασία, συνήθως τη μολύνουν.
7α. ’ψητη, αλλά και απροσχημάτιστη, βάναυση (γενική ενικού).
8. Ένα σύμφωνο.
9. Προφήτης που ονομάζει παρεκκλήσια στην κορυφή βουνών ή λόφων.

Oριζόντια τετράγωνα 9, κάθετα 6, τα μαύρα είναι:
2 οριζ.: 4 και 7
3 οριζ.: 8
4 οριζ.: 4
5 oριζ.: 2,3 και 8
6 οριζ.: 8 και 9

Έτσι χωρίς εικόνα, είναι σταυρόλεξο για σκληρά πνευματικά εργαζόμενους.
Αν έκανα κανένα λαθάκι (στο σταυρόλεξο), συγγνώμη.





Listen to the rythm of the Universe

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy