ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ποιός είσαι; Τι είσαι; Πού είσαι; Πότε είσαι;.....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 10:45:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ANASTHMENE!!! ...Apo to proto soy POST!!!

XAIROMAI!!!

......Oso gia th xwnepsh...ginontai prospathies....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 17:52:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια καλησπέρα σε όλους...

Φίλε Πλάτωνα, καιρό έχω να σε "δώ"...
Πράγματι οι δυό μας τα είπαμε ΚΑΙ απο κοντά και μέσα σε αυτά που είπαμε, νομίζω πώς ΚΑΙ εγώ σε -ΙΣΜΟΥΣ δε συμμετέχω, ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ...
Και αυτόν προσπαθώ να "αποκαλύψω"...
Να γιατί η κουβέντα ΕΓΙΝΕ ΣΤΗ ΠΟΡΕΙΑ αυτή η πραγματικά όμορφη κουβέντα...

Φυσικά, εγώ ένα ΑΝΑΞΙΟΣ και ΜΗΔΑΜΙΝΟΣ τελειόφοιτος του ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ, σε τίποτα δε φτάνω τα δυσθεώρητα ύψη των γνώσεων των πανεπιστημιακών, των οποίων ΑΜΦΙΒΑΛΩ τη γνώση...
Στο εξήγησα άλλωστε και απο κοντά αυτό...
ΑΣΕ ΤΟΥΣ ΝΕΚΡΟΥΣ ΝΑ ΘΑΨΟΥΝ ΤΟΥΣ ΝΕΚΡΟΥΣ, δε θυμάμαι πιός το είπε, αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ Αυτός ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟΣ, αλλά μάλλον για ΤΕΚΤΟΝΑΣ μου φέρνει...
Ας είναι...

Σε όσα μας παρέθεσες, λές πώς

quote:
είπε ο ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ…Ο Θεός Αγάπη εστί….και είναι ΠΑΝΤΟΥ?

Με αλλά λόγια αν κάποιος αγαπάει πραγματικά... γνωρίζει το θεό…



Πώς εξάγεςι αυτό το συμπέρασμα, ότι ΟΠΟΙΟΣ αγαπά "ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ" άρα θα γνωρίσει και τον "Θεό";;;
ΠΟΙΟΣ ΟΡΙΖΕΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ φ'ίλε μου, ούτος ώστε να είναι και ΒΕΒΑΙΟΣ ότι θα γνωρίσει τον "Θεό";;;
Η ΛΟΓΙΚΗ ΜΗΠΩΣ;;;

Χμμμμ μα η ΛΟΓΙΚΗ, είναι ΑΝΙΚΑΝΗ ΝΑ ΕΡΜΗΝΕΨΕΙ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ γιατί η ΑΓΑΠΗ φίλε μου, είναι ΣΥΝαίσθημα και όχι αίσθηση, που είναι το ΜΟΝΟ που ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ και ΑΠΟΔΑΙΧΕΤΑΙ η ΛΟΓΙΚΟΥΛΑ ΜΑΣ...

Και στην αναρώτησή σου, αν ο Θεός εκεί πάνω, είναι άλλος απο αυτόν εδώ κάτω, ΑΠΛΑ θα σου θυμίσω ότι ΑΛΛΟ το να ΜΕΤΕΧΕΙΣ της ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΣΟΥ ΦΥΣΗΣ και ΣΩΜΑΤΟΣ και ΑΛΛΟ να μετεχεις των ΦΥΣΙΚΩΝ και ΓΗΙΝΩΝ σωμάτων και ΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ, ωστε να έχεις την ΙΔΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΘΕΟΤΗΤΟΣ...
ΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΟΝ;;;;

Σε αυτά που έχεις ερωτηματικά, μιάς και ΔΕΝ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠ'ΕΞΩ (με συγχωρής φαντάζομαι χεχεχε), απλά διατηρώ μια επιφύλαξη ΟΧΙ για το ΑΝ ειπώθηκαν, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΕΙΠΩΘΗΚΑΝ...

Αγαπητέ Ελεύθερε...
Λές πώς

quote:
Η έξωθεν είναι απειροελάχιστη γνώση μπροστά στην έσωθεν. Αυτό μου ήρθε μελετώντας τα μυνήματα των φίλων μας εδώ στο esoterica.

Αυτή φίλε μου είναι η ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΜΟΥ, η προσωπική μου ικανοποίηση απο τα όσα έχω προσπαθήσει να ΑΝΑΔΕΙΞΩ μέσα απο τόσα μυνήματα...

'Οτι η ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΓΝΩΣΗ (και μέσα σε αυτή περιλαμβάνω ΚΑΙ τη "πανεπιστημιακή" τρομάρα τους...) δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ παρά στοιχεία που έχουν ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ και ΑΝΑΛΥΟΝΤΑΙ με μοναδικό εργαλείο τη ΛΟΓΙΚΗ...
Απο ΠΟΥ προέρχονται...
Γιατί ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ...
ΠΩΣ εφαρμόζονται "εδώ" και όχι και "αλλού"...
Και άλλα ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ κατανόησης του ΚΟΣΜΟΥ (με την αρχαιοελληνική διάσταση της λέξης), τα οποία η ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΓΝΩΣΗ, μόνο όταν τα ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ προσπαθεί να τα εξετάσε, αλλά ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΤΑ ΑΓΝΟΕΙ και μάλιστα ΠΑΝΤΕΛΩΣ...

Θα συμφωνίσω με το φίλο μου Πασχάλη...
Μπήκες Ελεύθερε φίλε σε ΒΑΘΕΙΑ ΝΕΡΑ...
Κακό ΦΥΣΙΚΑ δεν είναι, ούτε και υπάρχει κάτι κακό, ακόμα και αυτό το ΙΔΙΟ ΤΟ ΝΑΥΑΓΕΙΟ που σε "τρομάζει", ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ και μάλιστα θα είναι ΚΑΙ γόνιμο...

Οι όροι που παραθέτει ο Πασχάλης, είναι ΠΕΡΑ για ΠΕΡΑ σωστοί και ορθοί και να μια ΣΥΣΧΕΤΙΣΗ που ΙΣΩΣ σε βοηθήσει να ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ περί τίνος ομίλησε...

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ - ΦΥΣΙΚΟ ΣΩΜΑ
ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΣΗ - ΨΥΧΙΚΟ ΣΩΜΑ
ΥΠΕΡΣΥΝΕΙΔΗΣΗ - ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΣΩΜΑ

Ρωτάς φίλε μου ελεύθερε, αλλα ΔΕΝ απαντάς...

quote:
Ποιός είσαι;
Τι είσαι;
Πού είσαι;
Πότε είσαι;
Πότε δεν είσαι;

Δώσε μας τις ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ απαντήσεις σε ότι ρωτάς και εμείς, εδώ είμαστε να σε "οδηγήσουμε" με ασφάλεια στο ΛΙΜΑΝΙ, το μεγάλο λιμάνι του ΕΣΩ ΕΑΥΤΟΥ ΣΟΥ...

Λυκοπρόσωπε λές:

quote:
Πως μπορούν όλοι αυτοί να έχουν γνωρίσει την αλήθεια και ταυτόχρονα να διδάσκουν διαφορετικά πράγματα και κοσμοθεωρίες;

ΠΟΥ ΕΙΔΕΣ διαδωρετικές κοσμοθεωρείες;;;
ΕΜΕΙΣ, οι ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΕΣ δε βρίσκουμε ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ...
Για δείξε μου λοιπόν τι εννοής...

Ας ΜΗΝ ξεκινήσουν ΚΑΙ ΠΑΛΙ προσωπικές διενέξεις...
Δεν είναι αυτό το ζητούμενο...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 02:12:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας φίλοι μου,

Μόνο ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ esoterica απάντησε έστω στη μια ερώτηση (εργαλείο αυτογνωσίας) με σχετική καθαρότητα. Διέκρινα στο μύνημα του αυτό το παρακάτω.

quote:
ένα μικρό κομματάκι συνείδησης που ΕΙΜΑΙ

Εύγε ΠΛΑΤΩΝΑ έχεις τόλμη. Μπορεί να αποδεικτεί ότι δεν εξέφρασες σωστά αυτό που άκουσες από μέσα σου. Ε και; Αυτό θα σε κάνει καλύτερο ή χειρότερο; Απλά πολύ απλά θα σε σπρώξει και σένα και όλους μας ακόμα βαθύτερα στην αυτογνωσία. Αυτή τη στιγμή θυσιάζεσαι για όλους μας. Το νόημα της θυσίας του Ελληνικού Χριστιανισμού είναι ΑΥΤΟ. Ολόκληρος Φώτιος που δεν φαντάζεστε πόσο τον εκτιμώ και δεν κατάφερε να απαντήσει στην ερώτηση μου (Τι θυσίασε επί τέλους ο Χριστός;) Θυσίασε αυτό: Διέδωσε το ποσοστό της αυτογνωσίας του στον κόσμο, και έγινε αυτή αντικείμενο μελέτης από όλους. Πολλοί την υιοθέτησαν, πολλοί την απέρριψαν, και άλλα πολλά. Έγινε όμως η ιδέα του εκείνη τροφή για τα δυνατότερα και πιο ευφάνταστα μυαλά του μισού πλανήτη για 2000 χρόνια και πάει ακόμα. Αναποδογύρισε τον κόσμο εκατό φορές.
Αυτή η ιδέα, αυτή η τροφή για σκέψη ήταν και το «λάβετε φάγετε, τουτο εστί το αίμα μου το υπέρ πολλών εκχυνόμενο εις άφεσιν αμαρτιών». Περιττό να τονίσω ότι μιλώ από τη σκοπιά της Ελληνικής προσφοράς στο όλο Χριστιανικό κατασκεύασμα, και σε καμιά περίπτωση δεν μιλώ για τον θαυματοποιό Ιησού. Μιλώ για τον Ελληνικής πνευματικής σύλληψης χριστό. Γνώμες δικές μου εκφράζω τώρα. Σε ένα τόπικ που ο τίτλος του δεν επισύρει την προσοχή.

Λοιπόν συντροφάκια. . . .
Είναι ένα μικρό κομματάκι συνείδησης λέει ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ ΜΑΣ. Με την άδεια του βέβαια πρέπει να το ελέγξουμε όσοι ενδιαφερόμαστε.
Είμαστε ένα μικρό κομματάκι συνείδησης; Αυτό είμαστε; Αυτό που λέμε εαυτός μας είναι η συνείδηση μας; Συμφωνούμε όλοι; Διαφωνούμε; Και γιατί;

Ας το σκεφτώ λίγο εγώ, λίγο εσύ, λίγο ο άλλος, να δούμε αν μας βγάλει πουθενά.

Εγώ αρχίζω έτσι: Όχι, ο εαυτός μου δεν είναι η συνήδεισή μου. Ή τουλάχιστον δεν αποδεικνύεται ότι όσον καιρό υπήρξα και όσον καιρό θα υπάρξω θα έχω συνείδηση. Για παράδειγμα δεν υπάρχει τρόπος να αποδεικτεί ότι όταν ήμουν ένα και μόνο κύτταρο στην κοιλιά της μάνας μου, αν είχα συνείδηση ή όχι. Πάντως ήμουν εκεί. Αυτό είναι ολοφάνερο. Και με μεγάλες πιθανότητες να ήμουν εκεί χωρίς τη συνείδηση μου, η οποία μοιάζει πολύ με επίκτητη περιουσία μου παρά με τον εαυτό μου. Επίσης πολλές πράξεις μου ίσως και να τις κάνω εις βάρος της συνείδησης μου. Δηλαδή σίγουρα ενεργώ σαν κάποιος άλλος και μάλιστα εκείνη την ώρα ξένος προς τη συνείδηση μου.

Βάλτε κάτω απόψεις φίλοι μου. Φυσικά και ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ έχει κάθε δικαίωμα να επιμείνει και να φέρει στοιχεία (σκέψεις) υποστηρικτικά. Ακόμα καλύτερα.

Πάντως όποιος θέλει να θυσιαστεί (το εγώ του), ιδού ο τρόπος: Απαντήστε καθαρά και λακωνικά.

Ποιός είσαι;
Τι είσαι;
Πού είσαι;
Πότε είσαι;
Πότε δεν είσαι;

Ελεύθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 08:19:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγώ θα απαντήσω διαφορετικά... όχι για να διαφωνήσω αλλά για να χαρτογραφήσω την άλλη μεριά του ποτηριού.
Είμαστε "μια σκέψη αγάπης"...
Ω! Πως να το εξηγήσω με τη λογική τώρα αυτό ?
Πρέπει πάλι να αρχίσουμε το ψάξιμο για το είναι επιτέλους αυτή η αγάπη. Πάντως σίγουρα δεν είναι συναίσθημα για εμένα, γιατι όταν νιώθω (νιώθω? ή συντονίζομαι με έναν παλμό ?) αγάπη τα συναισθήματα αποχωρούν (η ενώνονται σε ένα ...δεν ξέρω να πώ)
Αυτό που ξέρω είναι οτι η αγάπη είναι μονόδρομος και ίσως το πιο λογικό πράγμα που μπορεί να κάνει ο άνθρωπος. ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΕΙ...
Να αφήσει την ζέση της αγάπης να τον κατακλύσει.Εκεί θα δεί πολλά.
Δεν μιλάμε για "καλημεριτζίδικες" καταστάσεις με χαρούμενα παιδάκια και αγγέλους σε λειβάδια... όχι αυτό πρέπει να γίνει κατανοητό...
Η αγάπη είναι πνευματική κατάσταση, δεν εκπορεύεται απο νοητικές διαδικασίες αλλά είναι πηγαία. Θα καταλάβουμε αν έχουμε αγάπη όταν δούμε εκπληκτοι οτι δεν μπορεί να ΚΟΡΕΣΤΕΙ όπως τα υπόλοιπα συναισθήματα που προκαλούν φορτίσεις και αποφορτίσεις.
ολοι σχεδόν οι σοφοί όταν τους ρώτησαν που είναι ο ΘΕΟΣ έδειξαν την καρδιά τους ... άλλωστε μόνο αν ανοιχτεί το καρδιακό κέντρο ο άνθρωπος έχει την δυνατότητα να προχωρήσει στα ανώτερα κέντρα και να εισέλθει στην φώτηση.
Προσοχή ...δείτε την αγάπη σαν ένα παλμό και όχι σαν το συναίσθημα που μας μάθαν οτι είναι, δείτε σαν δόνηση, αφουγκραστείτε την σαν να είναι η καρδια του θεού και νιώστε την σε όλη την δημιουργία ...ακόμα και εκεί που υπάρχει πόνος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2003, 01:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραία! Είμαστε μια σκέψη αγάπης! Καλό εργαλείο αυτογνωσίας. Θα μας βοηθήσει άραγε να φτάσουμε θαθύτερα στο έσω μας για να προσπαθήσουμε να δούμε τι υπάρχει εκεί μέσα;
Προσέξτε πως συγκλίνουν οι απόψεις του ΠΛΑΤΩΝΑ και του ΑΙΟΝ.
Είμαι ένα κομματάκι συνείδησης λέει ο ένας. Είμαι (το είμαστε φαντάζομαι ότι εννοεί τον κάθε ένα από μας ξεχωριστά) μια σκέψη αγάπης λέει ο άλλος. Μα μου φαίνεται ότι και οι δυό εννοούν ότι είμαστε κομμάτια. Δεν είμαστε το όλον. Είμαστε μέρη. Ε αυτό νομίζω δεν μπορεί να αμφισβητηθεί με τίποτα. Ολοφάνερη αλήθεια. Στο κάτω κάτω πόσες φορές δεν αναφερθήκαμε στην ανθρωπότητα; Ε είμαστε μέρη της ανθρωπότητας. Μέλη της ανθρωπότητας.
Οστόσο θα μπορούσε η απάντηση του ΑΙΟΝ να καλύψει τις ανάγκες μας όσο αφορά τις απαντήσεις που πρέπει να δώσουμε σ’ εκείνες τις πέντε ερωτήσεις;
Ο ίδιος κάνει βέβαια καλή προσπάθεια να εξηγήσει τί είναι η αγάπη της οποίας είμαστε μέρη, αλλά νομίζω σκοντάφτει στην δυσκολία έκφρασης.
Σκέψη αγάπης λέει. Πάρα κάτω λέει η αγάπη δεν εκπορεύεται από νοητικές διαδικασίες. Μα η σκέψη νοητική διαδικασία δεν είναι; Με παραξενεύει η έκφραση «σκέψη αγάπης». Θα ήμουν ευτυχής αν βρίσκαμε κάποιο καλύτερο τρόπο να το πούμε. Αλλά είμαστε πράγματι αγάπη έστω κι αν δεν μπορούμε να εκφράσουμε καθολικώς αποδεκτά την έννοια αγάπη; Είμαστε μέρη είπαμε. Εμείς οι άνθρωποι είμαστε μέρη του όλου της ανθρωπότητας. Η ανθρωπότητα είναι μέρος του όλου των εμβίων όντων. Τα όντα είναι μέρη του πλανήτη κλπ κλπ. Ε πρέπει να υπάρχει και κάποιο καθολικό όλον. Το όλον του οποίου όλα είναι μέρη αν πάμε αντίστροφα τώρα.
Συλλογισμός: Ότιδηποτε υπάρχει πρέπει να έχει κάτι κοινό με όλα τα άλλα αλλοιώς δεν θα μπορούσαμε να αποτελέσουμε μέλη εκείνου του όλου. Είμαστε μέλη εκείνου του όλου επειδή όλα έχουμε κάτι κοινό που μας εντάσσει στους κόλπους του. Ε εκείνο το κάτι πρέπει να είναι το είναι μας. Όλα μας μας κι αν χαθούν, αλλά να μείνει εκείνο, δεν χαθήκαμε ούτε εμείς στην πραγματικότητα. Διότι εφ όσον εκείνο το κάτι υπάρχει ακόμα, σημαίνει ότι έχουμε ακόμα το δικαίωμα να είμαστε μέλη εκείνου του όλου και άρα υπάρχουμε.
Υπάρχει εκείνο το «κάτι κοινό»;
Μπορεί εκείνο το κάτι να είναι η αγάπη; Αμφιβάλλω. Μπορεί η αγάπη να αποτελέσει κάτι κοινό ανάμεσα στον άνθρωπο και το νερό; Αμφιβάλλω.Μήπως υπάρχει κάτι πιο ξεκάθαρα κοινό ανάμεσα σε όλα; Κάτι που αν είναι δυνατόν να είναι ολοφάνερο; Να αποδυκνείεται εύκολα; Να απαντά και στις πέντε ερωτήσεις μας και σε όλες τις άλλες; Αν βρίσκαμε κάτι τέτοιο φίλοι μου, είμαι της ιδέας ότι θα κάναμε εκείνο το ταξίδι στο έσω μας (που αν είναι σωστός ο πιο πάνω συλλογισμός το έσω μας συγκοινωνεί ελεύθερα με το όλον) συναρπαστικότατο.

Προσπαθήστε ρε παιδιά. Δώστε απαντήσεις. Ποιός είσαι; Που είσαι; Τι είσαι; Πότε είσαι; Πότε δεν είσαι; ΜΗΝ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ. Μ Η Ν . . .Ν Τ Ρ Ε Π Ε Σ Τ Ε. Βοηθείστε και στους συλλογισμούς μου. Βάλτε και τους δικούς σας. Πόσο σωστοί μπορεί να είναι οι δικοί μου; Μόνος μου δεν έχω καμιά πιθανότητα.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2003, 06:38:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε κελσο,

Aυτό που προσπάθησα να πω, όπως και ο ελεύθερος, είναι πως για τους άλλους (συγχωρά με αν λέω ΦΩΤΙΣΜΕΝΟΥΣ σε παρένθεση), δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι, μιας και οι ίδιοι αρκετές φορές πέφτουν σε αντιθέσεις. Πέραν των κάθε δοξασιών λοιπόν, ακούγοντας κάποιον να λέει,

Α. Ο Θεός είναι αγάπη,
Β. Βιώνω την Αγάπη,
Γ Δεν βιώνω την Αγάπη
Δ Βιώνω το Θεό,
Ε Δεν βιώνω τον Θεό
Πχ αν πάρεις το Α σαν ΓΕΓΟΝΟΣ/ΑΛΗΘΕΙΑ, δηλαδή δεν υπάρχει το
Ζ. Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΠΗ,

Τότε αν πεις Β, είπες και το Δ *(και είναι αλήθεια)
Αν πεις Γ είπες και το Ε…* (που είναι πάλι αλήθεια)
Μα δεν μπορείς να πεις το Β και το Ε…(εκτός και αν ισχύει το Ζ)

Αυτές οι απόρροιες για τον…Απόστολο!

Μην ξεχνάς το Σωκράτη…..
Χρησιμοποιούσε αυτή την μέθοδο *(Τι δεν είναι σωστό) και κοίταγε….(μα θα το πω άλλη ωρα!!!!)…έτσι αποκάλυπτε τις σοφιστοβλακειες των τότε επίδοξων φαντασιόπληκτων… Την χρησιμοποιούν και οι Σοφιστές αυτή τη μέθοδο μα….δεν είναι ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ!

Για την ΑΓΑΠΗ /ΑΙΣΘΗΜΑ Συναίσθημα είναι γνωστές οι θέσεις μου εδώ και καιρό στο Περί αγάπης…*(στα φιλοσοφικά) Δεν τα ξαναγράφω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2003, 06:47:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά Ελεύθερε με έπεισες!

Ας συνεχίσουμε την όμορφη έρευνα,….και όπου μας βγάλει. Κρίμα που δεν άνοιξες εσύ ένα θέμα…

Ποιος είσαι; Τι είσαι; Πού είσαι; Πότε είσαι; Πότε δεν είσαι;

μιας και βλέπω πως το συντονίζεις κιόλας… λέγοντας που συγκλίνω και που αποκλίνω…

Είναι δύσκολο αυτή την εποχή να γράφω εκτεταμένα, μου αρέσει να συμβαδίζω στην ερευνά με τον συνομιλητή, μα αν γράφουν τα άτομα που γράφουν οι διαφορετικές απόψεις… είναι αναπόφευκτες (και ωφέλιμες.)

Είθε να μάθω και από σένα αγαπητέ ελεύθερε!

Για να αρχίσω…

Η κατανόηση μιας έννοιας, έτσι όπως το θέτεις, δεν νομίζω να μας οδηγήσει βαθύτερα μέσα μας. Χρειάζεται πάθος, μεγάλη ενέργεια για να καταλάβουμε τον εαυτό μας, ο οποίος είναι πάμπολλα κομμάτια που τα χρησιμοποιούμε καθημερινά στις σχέσεις μας. Αν δεν έχεις αυτό το ΠΑΘΟΣ, καταντούν όλα κάτι... για να περάσει η ώρα.

Για να σε κάνω λοιπόν αμέσως ευτυχή…η αγάπη δεν είναι σκέψη! Βλέπεις πόσο συγκλίνω με τον ΑΙΟΝ?

Καλέ μου φίλε, αν βρεις πως είσαι κομμάτι, που μια είναι καλά, μια έχει τα νεύρα του, τη μια είναι ευγενικό, την άλλη βρίζει, τη μια θέλει κάτι… (και μόλις το απόχτηση κοιτάζει για κάτι άλλο), εύλογο δεν είναι να αναρωτηθείς…. Μα καλά, αφού όλα τα κατευθύνει η σκέψη, χωρίς αυτή δύσκολα σηκώνομαι από το κρεβάτι μου, ακόμα και μια όμορφη κοπέλα (λέμε!!) που μόλις είδα στριφογυρίζει στο μυαλό μου και με αναστατώνει….η κάθε πράξη μου εξαρτάτε από τις σκέψεις μου…αυτό που είμαι η τέλος πάντως πιστεύω πως είμαι το δημιούργησα με την σκέψη…

Φτιάχνω συνεχώς μέσα μου εικόνες για μένα και για τους άλλους….άρα ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ δεν είναι και τόσο δύσκολο να απαντηθεί.
Να συνεχίσω?
Σήμερα νομίζω πως είμαι ευτυχισμένος, έχω μια ωραία γυναίκα, μια καλή δουλειά…μα αύριο την βρίσκω με κάποιον άλλο και γίνομαι δυστυχισμένος, πίνω για να ξεχάσω….(τον εαυτό μου)….σκέψεις σκέψεις σκέψεις…κομμάτια που είναι( καλά) για μια περίοδο….και σε μια άλλη δεν είναι,… για διάφορους λόγους!

Τώρα ελεύθερε, θα είναι εύκολο να βρεις….ποιος ΕΙΣΑΙ…ποιος δημιουργεί αυτό που λέμε ΕΑΥΤΟ…μα και πολλά ακόμα…..

Η Σκέψη με όλα της τα δημιουργήματα…(αγάπες της σκέψης, σιρόπια) για μένα…. είναι Υλίκη διαδικασία.

Μα εδώ σταματώ…όσο για το ΚΑΤΙ ΚΟΙΝΟ που γράφεις…θα δούμε παρακάτω!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2003, 08:56:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα η σκέψη νοητική διαδικασία δεν είναι; Με παραξενεύει η έκφραση «σκέψη αγάπης». Θα ήμουν ευτυχής αν βρίσκαμε κάποιο καλύτερο τρόπο να το πούμε. Αλλά είμαστε πράγματι αγάπη έστω κι αν δεν μπορούμε να εκφράσουμε καθολικώς αποδεκτά την έννοια αγάπη;

Σκέψη είναι η κίνηση των Ιδεών μέσα στον νού. Αν ο ΘΕΟΣ είναι ο αιώνιος ΠΑΝΣΥΜΠΑΝΤΙΚΟΣ ΝΟΥΣ (ο νοήμων ΩΝ)...τότε ο άνθρωπος είναι μια σκέψη ΑΓΑΠΗΣ.
Αλλο η ΔΙΑ-ΝΟΗΣΗ,άλλο η ΣΚΕΨΗ και άλλο η ΝΟΗΣΗ.
Έλπίζω να καταλάβατε τώρα...

quote:
Θα μας βοηθήσει άραγε να φτάσουμε θαθύτερα στο έσω μας για να προσπαθήσουμε να δούμε τι υπάρχει εκεί μέσα;

Θα βοήθήσει πολύ μόνο αν αντιληφθούμε οτι "όλα είναι ενέργεια" (συνεπώς και η σκέψη)

quote:
Μπορεί η αγάπη να αποτελέσει κάτι κοινό ανάμεσα στον άνθρωπο και το νερό; Αμφιβάλλω
Δεν έχεις ακούσει για εκείνο τον Κινέζο που παρατήσρησε πως όταν "δίνουμε" αγάπη στο Νερό, αλλάζει μορφή η κρυσταλική του δομή ? Μη μου πείς οτι δεν το έχεις ακούσει!
Είπαμε όλα είναι ενέργεια, το ξεκαθαρίσαμε απο την αρχή...δεν μιλάμε για αγγελάκια με άρπες,ξανθογάλανομάτηδες Χριστούς και χαρούμενες καλόγριες... ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ (και αν δεν το βάλουμε καλά στο μυαλό μας ...δεν πάμε παρακάτω)

Πλάτωνα λές

quote:
Αν δεν έχεις αυτό το ΠΑΘΟΣ, καταντούν όλα κάτι... για να περάσει η ώρα.

όχι πάθος ρε σύ ...
Ετοιμολόγησε την λέξη και δες τι σημαίνει...
Γιατι δεν λές κάτι πιο όμορφο όπως ΕΡΩΤΑΣ ?

quote:
Φτιάχνω συνεχώς μέσα μου εικόνες για μένα και για τους άλλους….άρα ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ δεν είναι και τόσο δύσκολο να απαντηθεί.
Να συνεχίσω?
Σήμερα νομίζω πως είμαι ευτυχισμένος, έχω μια ωραία γυναίκα, μια καλή δουλειά…μα αύριο την βρίσκω με κάποιον άλλο και γίνομαι δυστυχισμένος, πίνω για να ξεχάσω….(τον εαυτό μου)….σκέψεις σκέψεις σκέψεις…κομμάτια που είναι( καλά) για μια περίοδο….και σε μια άλλη δεν είναι,… για διάφορους λόγους!

Πλάτων, αυτό που περιγράφεις είναι ο Ανθρωπος όταν άγεται και φέρεται,όταν δεν είναι κύριος του εαυτού του και όταν δεν κινείται πνευματικά (κάλαμος υπο ανέμου...)
Οταν όμως αποφασίσει να κοιτάξει "ψηλά" ...όλα αλλάζουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2003, 10:53:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...και αφού διάβασα και τις 4 σελίδες του θέματος με χαρά μου βλέπω δεν έχει καμμιά σχέση με αρχαιολάτρες, δημοκράτες και πολύ περισσότερο με ρουφιάνους...

Χαίρομαι ιδιαιτέρως γι'αυτό γιατί βλέπω ότι όταν υπάρχει καλή διάθεση και θετική σκέψη μπορεί να βγει ένα πολύ καλό Θέμα από ένα πολύ κακό "Τίτλο"!

Ετσι μας προέκυψε ένα πολυδιάστατο θέμα που σαν χταπόδι απλώνει τα πλοκάμια του σε διάφορα θέματα εσωτερικής φύσης που σηκώνουν πολύ συζήτηση...

Να δώσω συγχαρητήρια στον ΕΟΝ που έδειξε ότι έχει και έναν άλλο εαυτό καλύτερο αν και δεν τον δείχνει συχνά... (μήπως να κράταγες το νέο σου look? Νομίζω ότι σου πάει καλύτερα...) Και αν μου επιτρέπει να μιλήσω μια και απ'ότι έχει πει ανήκω στο είδος των "σπηλαίων" έχω να πω τα εξής:

Στον φίλο που αναφέρθηκε στο Νανόπουλο να προσθέσω ότι η θεωρία του Νανόπουλου για την ψυχή που είναι βασισμένη στην Κβαντική φυσική μας λέει ότι η ψυχή βρίσκεται στον εγκέφαλο και υπάρχει μόνο όσο υπάρχει εν ζωή αυτός. Μετά το θάνατο το χάος... και φυσικά ούτε λόγος για μετενσάρκωση... Καθόλου εσωτεριστική άποψη δε νομίζετε?...

quote:
όχι πάθος ρε σύ ...
Ετοιμολόγησε την λέξη και δες τι σημαίνει...
Γιατι δεν λές κάτι πιο όμορφο όπως ΕΡΩΤΑΣ ?

Φίλε μου ΤΟ ΠΑΘΟΣ ΔΕΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ ΕΡΩΤΑ!!!
Αλλο το ένα και άλλο το άλλο...
Γι'αυτό υπάρχει και διαχωρισμός στον τρόπο έκφρασης...
Αλλο "Κάνω έρωτα" και άλλο "Κάνω σεξ".
Το ένα προϋποθέτει πνευματικές και ψυχικές διεργασίες το άλλο απλά το παθιασμένο σεξουαλικό ορμέφυτο και ... μπόλικες ορμόνες...

Μια γυναικεία άποψη...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2003, 01:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσέξτε πως συγκλίνουν οι απόψεις του ΠΛΑΤΩΝΑ και του ΑΙΟΝ.
quote:
Μα μου φαίνεται ότι και οι δυό εννοούν ότι είμαστε κομμάτια. Δεν είμαστε το όλον.
quote:
Είμαστε μέρη. Ε αυτό νομίζω δεν μπορεί να αμφισβητηθεί με τίποτα. Ολοφάνερη αλήθεια.
quote:
Χρειάζεται πάθος, μεγάλη ενέργεια για να καταλάβουμε τον εαυτό μας,
quote:
όχι πάθος ρε σύ ...
Ετοιμολόγησε την λέξη και δες τι σημαίνει...
Γιατι δεν λές κάτι πιο όμορφο όπως ΕΡΩΤΑΣ ?
ΕΡΩΣ-ΝΕΙΚΟΣ=ΕΛΞΗ-ΑΠΩΘΗΣΗ.
quote:
Αυτό που ξέρω είναι οτι η αγάπη είναι μονόδρομος και ίσως το πιο λογικό πράγμα που μπορεί να κάνει ο άνθρωπος. ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΕΙ...
Να αφήσει την ζέση της αγάπης να τον κατακλύσει.Εκεί θα δεί πολλά.


...-...-ΚΥΤΤΑΡΑ-ΟΡΓΑΝΑ-ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ-ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ-...-...-ΟΛΟΝ!
ΕΡΩΣ/ΕΛΞΗ/ΑΓΑΠΗ =>ΟΛΟΝ!
Α Ν Α Σ Υ Ν Θ Ε Σ Η - Ε Π Α Ν Α Σ Υ Ν Θ Ε Σ Η.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2003, 07:08:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αιον,

Έγραψα τι λέξη Πάθος, (Μεγάλη ένταση) γιατί όπως ανέφερε και η φίλη Avallon, είναι λέξη που περιέχει / είναι η ΕΝΤΑΣΗ, με αλλά λόγια (χωρίς αναγκαστικά να το επιδιώκω… EIMAI ΕΝΑ) Τώρα πιστεύω πως ήθελες να πεις με τη λέξη ΕΡΩΤΑ *( έντονο ενδιαφέρον για ότι μιλάμε, Εσωτερισμό/ Φιλοσοφία…)

quote:
Πλάτων, αυτό που περιγράφεις είναι ο Ανθρωπος όταν άγεται και φέρεται,όταν δεν είναι κύριος του εαυτού του και όταν δεν κινείται πνευματικά (κάλαμος υπο ανέμου...)
Οταν όμως αποφασίσει να κοιτάξει "ψηλά" ...όλα αλλάζουν.

Ποιος αποφασίζει να κοιτάξει ψηλά?
Ο Εαυτός/ Νους?
Η αποφασίζει μήπως η καρδιά?
Εκεί που είναι οι σκέψεις σας είναι και η καρδιά σας… ξέρεις ποιος το είπε….. και τι θα πει?

Λες Αιον…

quote:
Σκέψη είναι η κίνηση των Ιδεών μέσα στον νού…

Ξεχωρίζεις τη σκέψη (κίνηση ιδεών) και το σκεφτόμενο Νου!. Μα αν η σκέψη δημιουργεί το σκεφτόμενο ΝΟΥ….. μήπως εκεί είναι το πρόβλημα μας? Είναι οι σκέψεις διαφορετικές από τον σκεφτόμενο, η ο σκεφτόμενος είναι οι σκέψεις?... Σκέψου το…

Πάμε λίγο παρακάτω με το…. Ποιος είμαι λοιπόν φιλε μου....

Έχεις παρατηρήσει πως όταν είσαι ερωτευμένος, η σκέψη σου είναι στο αντικείμενο του ερωτά σου….αισθάνεσαι να πετάς….και δεν βλέπεις πέρα από τη μύτη σου?
Αυτό γιατί όπως είμαστε με τον ερωτά (μας).... πρέπει να κατανοήσουμε πως γίνεται κάτι τέτοιο… με κάθε τι…μέχρι να γίνει το ίδιο και με τη Ζωή…(για να βλέπουμε και πέρα από τη μύτη μας)…
Ίσως…τότε…. ο Συμπαντικός ΝΟΥΣ, οι Ενέργειες…και λοιπές περιγραφές… γίνουν περισσότερο κατανοητές/ βιώσιμες από τον Άνθρωπο….και όχι τον Θεάνθρωπο... που προφανώς το πνεύμα περισσεύει…

quote:
Αλλο "Κάνω έρωτα" και άλλο "Κάνω σεξ".
Το ένα προϋποθέτει πνευματικές και ψυχικές διεργασίες το άλλο απλά το παθιασμένο σεξουαλικό ορμέφυτο και ... μπόλικες ορμόνες...
Μια γυναικεία άποψη...

Και άμα ενωθούν… και τα δυο….θα έχουμε….το τέλειο ανδρόγυνο!!! … Καλή μου Avallon…μην μας αφήνεις μόνους εδώ… γιατί ο ΑΙΟΝ (που συμπαθώ και εγώ όταν δεν βρίζει) θέλει να πετάξουμε ψηλά…με μπόλικη σαβούρα στα χαμηλά!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2003, 09:51:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια παρατήρηση κι από εμένα για προβληματισμό.

Σε κείμενα του Πλάτωνα, του Πλωτίνου και του Πρόκλου, υπάρχει και μια άλλη λέξη που έχει το νόημα του πάθους ή του έρωτα και την βρίσκω ενδιαφέρουσα.

Λέγεται ότι το κατώτερο ον "ορέγεται" (δηλαδή έχει όρεξη) την ανώτερή του αιτία. Αυτή η "όρεξη" είναι που το κάνει να αναζητά να ενωθεί, να "χορτάσει" με τον δημιουργό του. Δηλαδή "πεινάει" από τον δημιουργό του.

Είναι ενδιαφέρον να το δούμε παράλληλα με άλλες εκφράσεις του έρωτα ή του πάθους. Ξέρετε... το να λέμε π.χ. "μου' ρχεται να σε φάω", "είναι μπουκιά και συγχώριο"

Μάλλον εφαρμόζεται κι ε΄δω η αρχή "όπως επάνω έτσι και κάτω"

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2003, 12:10:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρείες του Ελεύθερου . . .
Όταν ο άλλος σε μια συνομιλία επαναστατεί, θυμώνει, νευριάζει, ορύεται, βρίζει δεν κάνει τίποτε άλλο από το να σου λέει: Τι σ’ έπιασε τώρα ρε φίλε και με σπρώχνεις να δω τα πράγματα και με το δικό σου φακό; Γιατί με βασανίζεις; Δέξου αυτά που λέω κι άσε με στην ησυχία μου. Δεν μπορώ να πάω ούτε παρακάτω ούτε πάρα πέρα. Δε βλέπεις; Εγκλωβίστηκα. Θα βγεί η ψυχή μου. Φτάνει πια. Δεν αντέχω άλλο. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ. Αυτό λέει όταν βρίζει.
Δείξε του συμπάθεια, όπως δείχνεις σε κάποιον που του τυγχαίνει μια συμφορά.Αλλοιώς κάνεις κι εσύ το ίδιο πράγμα. Του λες κι εσύ: Ούτε εγώ αντέχω άλλο. Είμαι κι εγώ εγκωβισμένος.
Αν δεν ήσουν θα χαμογελούσες με συμπάθεια και θα του έδινες καιρό να το ξανασκεφτεί. Να του περάσει. Θα άντεχες.
Δεν θα ήταν μεγάλη κακία να βρείς έναν μέσα σε ένα πηγάδι, και αντί να του πεις, υπομονή φίλε και θα σε βγάλω από κει μέσα, να αρχίσεις να του ρίχνεις και χώμα από πάνω;
Αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις έλεγε ο αρχαίος Πλάτωνας. Και συμπεριφορών ανάλυσης προσθέτει η δική μας εποχή. Της δικής μας και των άλλων.

Στο θέμα μας τώρα.
Θα προτείνω κάτι. Είναι φανερό ότι γυρνάμε γύρω γύρω από το σημείο μηδέν (απάντηση στις πέντε ερωτήσεις) και δεν βρίσκουμε τον τρόπο να φτάσουμε επιτέλους εκεί. Τι λέτε; Να ψάξουμε τι είπαν οι «μεγάλοι» μπας και ανακαλύψουμε ιδέες; Να πάρουμε τις ακραίως ακραίες καταστάσεις της ζωής φανταστικών ή πραγματικών και να δούμε τι γίνεται σε κείνες τις περιπτώσεις; Η δεύτερη, μου φαίνεται καλή ιδέα. Στις ακραίες καταστάσεις λειτουργούν τα πράγματα ως είναι, χωρίς πολλές σάλτσες. Εκεί η αλήθεια (πραγματικότητα) είναι πιο ευδιάκριτη. Ένας τολμηρός διαρρήκτης ας πούμε έχει μεν τη τόλμη να μπει κρυφά και με όλους τους κινδύνους σε ένα κοσμηματοπωλείο για να κλέψει. Ο ίδιος άνθρωπος όμως δειλιάζει να πεί στην γειτόνισσα του, ότι είναι ερωτευμένος μαζί της. Μπορεί να κάνει χίλιες διαρρήξεις μέχρι να πάει φυλακή αλλά το σ αγαπώ στην καλή του να μην το πει ποτέ. Πως γίνεται αυτό; Τι λειτουργεί εκεί πέρα; Λέω τώρα. Μήπως μελετώντας τέτοιες καταστάσεις οδηγηθούμε πουθενά; Αν δεν δοκιμάσουμε δεν θα μάθουμε ποτέ. Όπως δοκιμάζοντας να δώσουμε απαντήσεις στις πέντε ερωτήσεις, μάθαμε ότι μπορούμε να απαντήσουμε για χίλια δυό θέματα ξένα, αλλά για τον εαυτό μας όχι. Ψηφίζω ανάλυση ακραίων καταστάσεων. Νομίζω ότι είμαι πολύ κοντά στον ΤΗΟΤΗ.

Ελεύθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2003, 17:24:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

"ΕΛΕΥΘΕΡΕ" ΘΑ ΤΟΛΜΗΣΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ...ΜΗΝ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ.

Ποιός είσαι;
ΕΙΜΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΡΥΒΟΜΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΨΕΥΔΩΝΥΜΟ. ΑΛΛΑ ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ.
Τι είσαι;
ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ. ΑΥΤΟ ΑΡΚΕΙ ΠΙΣΤΕΥΩ.
Πού είσαι;
ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ. ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΛΟΥΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΣΟ ΦΩΣ ΠΟΥ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ ΔΕΝ ΕΙΔΕ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΜΕ ΤΙΣ ΤΑΠΕΙΝΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ.
Πότε είσαι;
ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ ΕΙΜΑΙ...ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ...ΑΛΛΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ Η ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ.
Πότε δεν είσαι;
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΩ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΚΟΥΤΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟ. ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ Ο ΡΟΥΦΙΑΝΟΣ. ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΗ. ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΕ ΒΡΙΣΩ ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΛΙΓΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ.

ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ...ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΣΑΙ "ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ" ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΒΑΛΕΣ ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΣΟΥ ΟΝΟΜΑ ΣΤΟ SITE. ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΑΓΑΠΗΤΕ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗ.

Υ.Γ. ΕΠΙΣΗΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ...ΕΔΩ ΜΙΛΑΝΕ ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΕΣΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΕΝΑΝ.

ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΚΥΒΟΣ.
ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2003, 18:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε ΚΥΒΕ, ο τιτλος ειναι ΑΓΑΘΗ κληρονομια απο τον ΟΛΟ ΑΓΑΠΗ ΑΒΒΑ ΠΟΙΜΕΝΑ και "μαλλον" νυν Ιαμβλιχο... Τετοια υψηλα κειμενα ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΑΓΑΠΗΣ σωστα οι διαχειριστες δεν απαλειφουν και επιτρεπουν ανεμποδιστα να μας "θωπευουν τα ωτα τα ματια και την καρδια" ,σαν δειγμα της ανιδιοτελους προσφορας προς τον ανθρωπο, του ευαγους ιδρυματος που ο ΑΒΒΑΣ εκπροσωπησε!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2003, 03:06:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε cube γιατί να σε παρεξηγήσω; Ίσα ίσα. Νομίζω ότι έδωσες απλές αλλά ξεκάθαρες απαντήσεις. Τις βρίσκω ενδιαφέρουσες. Τόλμησες και καλά έκανες. Φυσικά είναι φανερό ότι μάλλον διάβασες τα δυό-τρία τελευταία μυνήματα της συζήτησης. Τα προηγούμενα είναι εκεί και σε περιμένουν αν ενδιαφέρεσαι.
Μου άρεσαν οι παρατηρήσεις σου. Δεκτές. Κρίνε με λίγο ευνοϊκά. Στο κάτω-κάτω άλλο ελεύθερος και άλλο αλάνθαστος. Πρέπει να έχω το δικαίωμα να κάνω λάθη.
Μη μου πεις ότι εσύ είσαι κύβος.

Ελεύθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2003, 11:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΕΛΕΥΘΕΡΕ...ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΥΒΟΣ...ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΤΟΧΟΣ.

ΕΧΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ "ΚΥΒΟΣ" ΚΑΙ "ΠΑΛΕΥΩ" ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΧΑΡΗ!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.
ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2003, 01:05:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν κατάλαβα καλά θέλοντας να γίνεις κύβος, εννοείς ότι θέλεις να δεις τα πράγματα από όλες τις μεριές; Να τα δεις όλα είναι κομματάκι δύσκολο. Να διαβάσεις όμως το τόπικ από την αρχή και να έρθεις να κουβεντιάσουμε πανεύκολο. Τι λες; Θα μπορέσεις να δεις και τις απαντήσεις σου με άλλο μάτι πια και πιθανόν να θελήσεις να τις διατυπώσεις πληρέστερα. Πάντα υπάρχει περιθώριο βελτίωσης έτσι δεν είναι;
Η πρώτη απάντηση μου φαίνεται σωστή.
Προκαταρκτικά όμως το είμαι Έλληνας, είμαι Κινέζος, μαύρος, άσπρος, κίτρινος δεν μου φαίνεται πολύ συγκεκριμένο. Έλληνας είσαι επειδή τύχη αγαθή εδέησε να ονομάζεται αυτός ο τόπος Ελλάδα. Δηλαδή δεν είσαι από μόνος σου Έλληνας. Εμείς εδώ ψάχνουμε τι είσαι-είμαι από μόνος σου-μου. Την πιο βαθειά μας ιδιότητα. Θέλει πολύ ψάξιμο.
Πρέπει να δεις το πράγμα από όλες τις μεριές, όπως άλλωστε δηλώνεις ότι αυτό επιθυμείς κι εσύ. Να η ευκαιρία λοιπόν.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2003, 11:17:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΕΥΘΕΡΕ..ΠΙΣΤΕΨΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ...

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝ.

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ.
ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2003, 18:52:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μη μου πεις! Τι εννοείς; Πως έγινε;

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iamblixos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


73 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2003, 22:05:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iamblixos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ Ο ΡΟΥΦΙΑΝΟΣ. ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΗ. ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΕ ΒΡΙΣΩ ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΛΙΓΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ.

Η ΛΕΞΗ ΡΟΥΦΙΑΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΒΑΡΙΑ.Ο ΑΒΒΑΣ ΠΟΙΜΗΝ ΤΟΤΕ ΠΙΣΤΕΥΕ ΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΠΟΩΣ Ο ΚΕΛΣΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΚΦΡΑΖΕΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ.Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΜΩΣ ΗΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ.ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΦΗΝΗ ΚΑΘΕ ΓΝΩΜΗ ,ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΩΣ ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΑΒΒΑΣ ΠΟΙΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΣ ΗΠΑ ΠΕΡΝΩ ΠΙΣΩ ΤΟ ΛΟΓΟ ΑΥΤΟ.

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΡΟΣ ΚΕΛΣΟ

ΠΑΣΧΑΛΗ ΚΟΤΖΑΜ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΕΛΣΟ ΖΗΤΩ ΑΠΟ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥ ΑΒΒΑ ΠΟΙΜΗΝ.ΕΣΥ ΟΜΩΣ ΤΙ ΚΑΙΓΕΣΑΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΤΟΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΥΦΕΩΝΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2003, 03:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΥΦΕΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καποτε ο αλλαχ βαριοτανε και αρχισε να φτιαχνει τα εθνη ! αφου εφτιαξε ολο τον κοσμο και ολα τα εθνη εφτιαξε και τον ελληνα!
αφου τον εφτιαξε ομως ειδε ποσο δραστηριος και ανυσηχος ηταν και φοβηθηκε οτι θα τα καταστρεψει ολα! ετσι αποφασισε να φτιαξει τον τουρκο για να τον κανει καλα!
τους εβαλε λοιπον σε ενα ταψι και αυτη αρχισαν και παλευανε παλευανε ολη την μερα μεχρι που σκοτινιασε και απο την κουραση σταματησαν και εκατσαν κατω!
ο αλλαχ ηταν τοσο απελπισμενος , τιποτα δεν μπορουσε να τον κανει καλα μεχρι και ο τουρκος τα ειχε βρει σκουρα και τωρα ο ελληνασ δεν τον αφηνε ησυχο!!!!
σκεφτηκε πολυ λοιπον και του ηρθε μια ιδεα!!!!!

εφτιαξε αλλον εναν ελληνα και τον εβαλε και αυτον στο ιδιο ταψι!!!!!

απο τοτε οι δυο ελληνες τσακωνοντουσαν μεταξυ τους και αφησαν τον τουρκο ησυχο!!!!!!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2003, 09:35:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπου είναι η σκέψη σας είναι και η καρδιά σας.......

Μα η σκέψη μου….. είναι στο ΘΕΟ….. η στην εικόνα που έχω για το ΘΕΟ?

Αν ο ΘΕΟΣ είναι ΕΙΚΟΝΑ μέσα μου, *(δεν τον βιώνω δηλαδή) είναι σκέψεις μόνο… τότε αρχίζουν και έχουν σημασία τα τελετουργικά, η παράδοση, τα θαύματα, και η ΠΙΣΤΗ του φόβου και της ανταμοιβής για εδώ η αλλού. Μπορεί αυτο να μου δίνει κουράγιο, ελπίδα, να με κάνει να αισθάνομαι για λίγο καλά….μα η σύγκρουση και ο φόβος μέσα μου δεν τελειωνουν... με τέτοια ΠΙΣΤΗ! ( Δρα σαν την ασπιρίνη στον πονοκέφαλο….Ακούς Χριστοδουλε? )

Ο Θεός δεν είναι στο ΤΕΛΟΣ των σκέψεων και των πράξεων μας…Είναι ΑΡΧΗ και ΤΕΛΟΣ σε ότι …

Κάποιοι ξεκινούν (να τον βρουν!!!!) δίνοντας προσοχή στην ΚΑΡΔΙΑ, κάποιοι άλλοι στο ΝΟΥ….μα κάπου στο δρόμο χάνονται….. Η κατανόηση της σκέψης/ λειτουργίας του ΝΟΥ, είναι η ΑΡΧΗ/ΤΕΛΟΣ της κατανόησης του Εαυτού……

……Εκεί…Στην ΕΝΩΣΗ του ΝΟΥ και της ΚΑΡΔΙΑΣ…υπάρχει ΟΜΟΡΦΙΑ, ΑΠΕΡΑΝΤΩΣΥΝΗ, ΑΓΑΠΗ….(καμία απόσταση από το ΘΕΟ… που δεν είναι ΕΙΚΟΝΑ.)

Ελευθερε μην μας μαλωνεις!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2003, 11:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΡΟΣ ΚΕΛΣΟ

ΠΑΣΧΑΛΗ ΚΟΤΖΑΜ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΕΛΣΟ ΖΗΤΩ ΑΠΟ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥ ΑΒΒΑ ΠΟΙΜΗΝ.ΕΣΥ ΟΜΩΣ ΤΙ ΚΑΙΓΕΣΑΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΤΟΥ



ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ

Καλα, εσυ φιλε μου, ζητας συγνωμη -ως συνηγορος- για τον ΑΒΒΑ, εμενα "βλεπεις" σαν δικηγορο;;;

Θα περιμενα παντως περισσοτερη ευθιξια και τιμιοτητα και να περισσευε λιγο θαρος ωστε να αιτηθει η συγνωμη απο ολους τους "ΕΛΛΗΝΕΣ ΡΟΥΦΙΑΝΟΥΣ- ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ". Εκτος και αν για σας οι ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ειναι ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ..

Αλλα και αυτοι οι ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ δεν υποφερονται. Ακους εκει να μη δεχονται "ενας θεος ενας βασιληας", να μην υπακουν στο "πιστευε αυτο που σου λεω εγω και μη τη ψαχνεις",να μη συμφωνουν στο "η εξουσια δοθηκε στους αρχοντες απο το θεο",να μη πιστευουν οτι "ο θεος μου ψυθιριζει στο αυτι( η με παιρνει στο κινητο) και εγω σας μεταβιβαζω το θελημα του" και το χειροτερο να ΜΗ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ!!!

Αγαπητε μου ΠΛΑΤΩΝΑ, τι καινα δαιμονια εισαγεις;;; Να μη φοβομαστε το Θεο;;;
Τι θα μεινει απο τις "θειες λειτουργιες" αν φυγουν οι λεξεις "δεομαι, δεηση, μετα φοβου, δεομεθα σου, ΔΕΟΣ κλπ";;;

Αδειες σελιδες;;

Γνωριζεις πως θα καταντησει ο ανθρωπος αν δε φοβαται;;;

Καταλαβαινεις οτι τα προβατα δε θα φοβουνται τη γκλιτσα του τσομπανη;;;Αντε ..αρμεξτα τοτε αν μπορεις!!!

Αμαν, φιλε μου Πλατωνα...Με τις "καταλυτικες σου ιδεες" θα καταντησουμε στο τελος ολοι Ε Λ Ε Υ Θ Ρ Ο Ι !!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2003, 17:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εύγε Ιάμβλιχε! Σε συγχαίρω. Έπεσες σε αποτυχημένες διατυπώσεις των ιδεών σου για μια σύντομη περίοδο, αλλά πολύ γρήγορα ανέκαμψες. Τώρα νομίζω ότι έχεις το δικαίωμα να ζητήσεις αλλαγή του τίτλου του τόπικ. Συγχαρητήρια φίλε μου.

ΠΛΑΤΩΝΑΣ esoterica

quote:
Η κατανόηση της σκέψης/ λειτουργίας του ΝΟΥ, είναι η ΑΡΧΗ/ΤΕΛΟΣ της κατανόησης του Εαυτού……

Αυτή είναι μεγάλη αλήθεια φίλε μου. Και αξίζει περισσότερο από όλες τις άλλες «αλήθειες» που προτάθηκαν μέχρι τώρα. Το κάνω πιο υλιστικό. Από τη στιγμή που δεν ξέρουμε τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί ο εγκέφαλος, δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τίποτε. Γιατί η σκέψη, η αντίληψη, τα αισθήματα, συναισθήματα, νόηση, διανόηση, φαντασία και όλα όσα κάνουν τον άνθρωπο-άνθρωπο είναι αποτέλεσμα της λειτουργίας του εγκεφάλου. Έχει αποδεικτεί πέραν πάσης αμφιβολίας, ότι και η «καρδιά», δηλαδή τα αισθήματα, είναι κι αυτά αποτέλεσμα της λειτουργίας του εγκεφάλου. Στην πραγματικότητα είναι κάποιες εκκρίσεις. Εντάξει μας συναρπάζουν, μας οδηγούν σε άλλους κόσμους αλλά. . . είναι εκκρίσεις. Πολλές φορές μάλιστα από τον εγκέφαλο στον εγκέφαλο. Τώρα γιατί αυτές και όχι οι άλλες, γιατί τώρα και όχι πριν ή μετά, γιατί αυτή η δόση και όχι η άλλη άγνωστον. Το μελετά η επιστήμη. Όλοι έχουμε ακουστά εκείνο το χαπάκι που δίνουνε στον σύζυγο της νεκρής αγαπημένης του ας πούμε, προκειμένου να τον ηρεμήσουν, μήπως και κάνει καμιά τρέλλα πάνω στην απελπισία του.
Στην κουβέντα μας όπωσδήποτε πρέπει να περάσουμε και σε τέτοιες εξερευνήσεις. Η προτροπή μου για αναφορά στις ακραίες καταστάσεις κολλάει κι εδώ.

Πάντως ανεξάρτητα από τα πιο πάνω, ο εαυτός μας τελικά δεν είναι ούτε ο εγκέφαλος μας ούτε η λειτουργία του. Ο εγκέφαλος μπορεί να μας βοηθήσει να κατανοήσουμε τον εαυτό μας, αλλά δεν μπορεί να είναι ο εαυτός. Πρέπει να πάμε πιο βαθειά. Μέσα στις πολλές ιδέες που έριξα, ρίχνω κι αυτήν:
Πέστε τη γνώμη σας φίλοι μου. Ένα δευτερόλεπτο πριν την ένωση του σπερματοζωαρίου με το ωάριο που δημιούργησαν το πρώτο μας κύτταρο, εμείς υπήρχαμε ή όχι; Προσέχτε τον τρόπο λειτουργίας του εγκεφάλου. Το πρώτο κύτταρο μας λέμε. Ποιούς ΜΑΣ; Δείτε και τη διπλό νόημα του ΜΑΣ. Όταν λέμε η μύτη μας εννοούμε ότι αυτή η μύτη μας. . .ανήκει. Όταν λέμε η ομαδάρα μας, εννοούμε ότι ανήκουμε εμείς σ αυτήν.

Ακραίες καταστάσεις: Μια κοπέλλα την ώρα που . . .σιδερώνει ρούχα, δέχεται επίθεση από ένα ψυχασθενικό ρεμάλι και βιάζεται. Με το γεγονός αυτό η κοπέλλα νοιώθει αποτροπιασμό και αηδία, και αν ήταν τρόπος θα ήθελε αυτό να μην είχε συμβεί ποτέ. Το ρεμάλι ούτε που κατάλαβε και καθόλου τι έκανε το . . . κτήνος. Απλώς το έκανε. Δεν είχε άλλο σκοπό πλήν του να . . . .
Και όμως η κοπέλλα έμεινε έγκυος και γέννησε μωρό. Τι λειτούργησε εκεί πέρα;
Θυμίζω. Ψάχνουμε τον εαυτό. Το πραγματικό είναι.
Προσπαθούμε να απαντήσουμε:
Ποιός είσαι; (Η απάντησε αυτή δώθηκε από τον cube και την θεωρώ σωστή).
Τι είσαι;
Που είσαι;
Πότε είσαι;
Πότε δεν είσαι;

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2003, 09:39:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πασχάλη,

Το να βγεις από το μαντρί ενός ΙΣΜΟΥ είναι σχετικά εύκολο…. Το να βγεις, η καλύτερα να κατανοήσουμε το μαντρί του Εαυτού είναι το πρόβλημα…..

Ο ΕΑΥΤΟΣ φίλε Ελεύθερε,…. δεν είναι μόνο το όνομα που έχεις, μα πολλά πράγματα μαζί. Για να σου δώσω μια εικόνα….είναι το σπίτι σου, ο λογαριασμός σου στην τράπεζα, η γυναίκα σου, το παιδί σου….τα πιστεύω σου…..και χίλια δυο ακόμα. Κάτι να συμβεί σε ένα από αυτά που ανάφερα… ανησυχούμε, πονούμε….και πάει λέγοντας. Το Ποιος είμαι / είσαι… μπορεί κάποιος να δώσει μια απάντηση, που αυτός θεωρεί σωστή…. μπορεί και εσύ να την θεωρήσεις σωστή…ΜΑ!

Σε κάποιο ίδρυμα συναντιούνται δυο…. και συστήνονται.
Καλημέρα, είμαι ο Ναπολέων.. λέει ο ένας,
Καλημέρα είμαι ο Ιησούς απαντάει ο άλλος…

Βλέπεις, αυτούς τους ονομάζουμε ψυχασθενείς……και τους θεωρούμε άρρωστους γιατί πιστεύουν πως είναι κάποιος άλλος… μα ποτέ δεν σκεφτόμαστε πως στην ίδια διαδικασία σκέψης / Ψυχασθένειας, μπορεί να είμαστε (εγκλωβισμένοι / μαντρωμένοι) οι περισσότεροι, μιας και ότι προανέφερα είναι μέρος του Εαυτού μας… Φυσικά οι ιδικοί…. ψυχίατροι / ψυχαναλυτές θα σπεύσουν να μας διαβεβαιώσουν πως ήμαστε καλά…. και πως έτσι πρέπει να λειτουργούμε….ΜΑ!

Ποιος είμαι…μπορούν να δοθούν χιλιάδες απαντήσεις, που θα θεωρηθούν σωστές….μα στο
Ποιος Πραγματικά Είμαι…ίσως να θέλει πολύ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ δουλειά…

Τώρα για το τι έχει αποδειχθεί πέραν πάσης αμφιβολίας….για τις εκκρίσεις του σώματος και όλα αυτά τα συναρπαστικά που διαβάζουμε…τα τοποθετώ στο μέρος των γνώσεων, σαν να λέμε τα έχω υπ όψιν..
Ο λόγος ?
Όσες απαντήσεις και να δοθούνε….θα ικανοποιούν ένα μέρος του εαυτού. Θέλω να δω αν υπάρχει κάτι πέραν του εαυτού…και αν θες του γνωστού.
Πως ξέρω ότι υπάρχει?
Είναι πολύ απλό.
Η φύσις έχει Αρμονία, Τάξη, Ομορφιά, Χώρο,…..κάτι που ο ΕΑΥΤΟΣ μας *(το μεσα μας) δεν εχει...η σπανιζει!

Επίσης, η παρατήρηση / διαίσθηση μου λέει πως η ΕΠΙΣΤΗΜΗ, αν και είναι στη διάθεση μας,…και τη χρησιμοποιούμε…. σαν κύριο εργαλείο έρευνας, *(άλλες φορές για κάλους σκοπούς άλλες όχι) επεξεργάζεται, (με ότι ονομάζουμε Σκεφτόμενο ΝΟΥ)….σκέψεις! ΜΑ!

Τι είναι η σκέψη?

Ο σκεφτόμενος Νους δεν διαμορφώθηκε από τις σκέψεις?

Και εδώ γελάνε….!!!

Γιατί ? Γιατί οι σκέψεις διαμορφώνουν συνεχώς τον ΕΑΥΤΟ! Σήμερα ΕΙΜΑΙ ότι έκανα /σκέφτηκα χτες, και αύριο ΘΑ ΕΙΜΑΙ ότι κάνω / σκέφτομαι τώρα!

Ω μα τότε η σκεψη/εμεις...ειναι στενά συνδεδεμένη με το ΧΡΟΝΟ!

Μα τότε…σκεψου και αυτο...

ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ….
τι είσαι;
Που είσαι;
Πότε είσαι;

Για όλα αυτα υπάρχει κάτι κοινό!

ΧΡΟΝΟΣ!


Πότε δεν είσαι;

ΕΛΑ ΝΤΕ!

Πλάτωνας.


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 12/09/2003 09:55:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2003, 23:45:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Πλάτωνα κι εγώ προβληματίζομαι με τα ίδια θέματα.
Θεωρώ όμως ότι το όνομα είναι εκείνο που συγκεκριμενοποιεί περισσότερο από οτιδήποτε άλλο την ταυτότητα. Δεν είπα ότι είναι ο εαυτός. Ο εαυτός θα αποκαλυφθεί με την απάντηση στην ερώτηση τι είσαι-είμαι.
Εάν δεν μπορούμε να βρούμε καλύτερη απάντηση στο ποιός είσαι, τότε αναγκαστικά πρέπει να θεωρήσουμε το όνομα ως την πιο σωστή.
Εάν χάσω ότι έχω και δεν έχω πάλι θα είμαι ο Ελεύθερος. Αν χάσω και το μυαλό μου και λέω ότι είμαι ο Ναπολέων, πάλι θα είμαι ο Ελεύθερος. Ο τρελλο Ελεύθερος σ’ αυτή την περίπτωση. Διότι το ποιός είμαι και ποιός δεν είμαι, δεν είναι μόνο δουλειά δική μου. Είναι και πως με αναγνωρίζουν και με αποκαλούν και οι άλλοι. Αν πεθάνω πάει ο Ελεύθερος θα πούνε. Είπαμε όμως. Το «ΤΙ» ΕΙΜΑΙ είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Όπως και το πού, όπως και το πότε ναι και πότε όχι. Αυτά παραμένουν αναπάντητα. Είμαι όμως σίγουρος ότι το είναι μου, ο εαυτός μου δηλαδή μπορεί να πετάξει και το όνομα και το σώμα αλλά και πάλι να υπάρχω. Αν δηλαδή γράψω ένα βιβλίο, το οποίο μετά τον θάνατο μου το διαβάζει κάποιος και ακολουθεί κατά γράμμα τις εντολές μου, τι γίνεται εκεί πέρα υπάρχω ναι ή όχι; Αλλά και κατά την όλη προετοιμασία του τρόπου ζωής και σκέψης των γονιών μου στο να αποκτήσουν παιδί, πολύ πριν ακόμα καν γνωριστούν υπήρχα ναι ή όχι; Ως τι όμως; Αυτό το ΤΙ είναι που γυρεύουμε.
Γενικά θεωρώ ότι πρέπει να είναι δυνατόν να τα χάσω-πετάξω όλα και να υπάρχω ακόμα, εκτός κι αν χαθεί-πετακτεί κάτι τελευταίο. Ε εκείνο το τελευταίο είναι ο εαυτός. Είναι η απάντηση στο τι είσαι. Θα τη βρούμε;

Αυτά που λες με το χρόνο οδηγούν σε σκέψεις . . .συναρπαστικές. Ναι το εννοώ. Οι σκέψεις και οι ιδέες βεβαίως και συναρπάζουν. Όσο τίποτε άλλο τολμώ να πω.

Ελεύθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2003, 20:01:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την εννοια της ρουφιανιας,
θα την κατανοησετε σε βαθος,αν μελετησετε,
την συμπεριφορα εκκλησιας-καλογερων,
στο Βυζαντιο,
βοηθεια μας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2003, 20:51:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mια απορία προς τον δημιουργό του topic...

Bλέπω οτι διάλεξες για nickname το ABBAΣ ΠOIMHN. Σου είπε κανείς ότι είμαστε πρόβατα ; Γιατί ποιμένα μόνο τα πρόβατα έχουν.

Ή θα βρούμε το δρόμο ή θα τον δημιουργήσουμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 09:22:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι Helios και Oannes καλωσορίσατε σε ένα τόπικ. . .ακυβέρνητο. Ο δημιουργός του ο ΑΒΒΑΣ ΠΟΙΜΗΝ το εγκατέλειψε. Η μια κουβέντα έφερε την άλλη και τελικά βρεθήκαμε να συζητάμε τα του εαυτού. Έβαλα πέντε ερωτήσεις που χρωστούσα από καιρό στον εαυτό μου τις απαντήσεις. Ποιός είσαι; Τι είσαι; Πού είσαι; Πότε είσαι; Πότε δεν είσαι;
Φυσικά είναι δύσκολες και μόνο πραγματικά ψαγμένοι μπορούν να έχουν πιθανότητες να απαντήσουν. Θα βοηθήσετε; Διαβάστε όμως πρώτα το τόπικ από την αρχή. Μπορείτε να δώσετε απαντήσεις είτε εξάγοντας τις από την όλη κοσμοθεώρηση που αντιπροσωπεύετε είτε εντελώς προσωπικές. Εξαιρετικοί φίλοι έδωσαν κάποιες απαντήσεις και σχόλια, αν θέλετε σχολιάστε κι εσείς.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy