ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΜΥΗΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ή ΤΑΓΜΑΤΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
G.I.G
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2003, 23:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.I.G  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος G.I.G  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιωργάκη αγόρι μου... Μήνυμα σούστειλα και επί της ουσίας του θέματος που συζητάμε αλλά το πέρασες ξώφαλτσα... Άφησες το κείμενο και ασχολήθηκες με το υστερόγραφο... Τέλος πάντων... Θα πάψω να σε τσιγκλάω να πούμε και τίποτε σοβαρό και ωφέλιμο εδώ πέρα....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2003, 13:19:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ G.I.G ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΔΙΑΔΥΧΤΙΑΚΟ ΤΟΠΟ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ.

ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΗΣ 1ΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΣΟΥ

quote:
Το να λες σε κάποιον βιβλία να διαβάσει είναι τουλάχιστον ακίνδυνο. Το να του μιλάς όμως για κάποια δήθεν μυητικά τάγματα όπως οι τέκτονες ή δεν ξέρω γω ποιοι...σταυροι είναι τουλάχιστον παραπλανητικό αν όχι αποτυφλωτικό.

ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΣΤΗΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ?????

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΡΟ (ΔΗΘΕΝ) ΜΥΗΤΙΚΑ ΤΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΕΚΤΟΝΕΣ Η ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΡΟΔΟ..(ΣΤΑΥΡΟΙ) ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΝ ΟΧΙ ΑΠΟΤΥΦΛΩΤΙΚΟ.
ΔΗΛΑΔΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΑ (ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ) ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΕΚ ΤΩΝ ΕΣΩ ΑΥΤΑ ΤΑ (ΔΗΘΕΝ) ΜΥΗΤΙΚΑ ΤΑΓΜΑΤΑ
ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΕΣΑΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΑΠΑΞΙΩΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΑ.

ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΔΩ ΔΕΝ ΣΥΣΤΗΣΕ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ Η ΜΥΗΤΙΚΟ ΤΑΓΜΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ ΤΩΝ 12.
ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΣΥΣΤΗΣΕ ΑΠΛΑ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΗΤΑΝ ΑΝΑΦΟΡΕΣ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΚΕΛΣΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΝΑΜΕ ΑΥΤΟ ......

quote:
Ας πάρουμε ένα ΘΕΜΑ, ένα ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΘΕΜΑ που έχει να κάνει με τη ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ...
Το ξεκινάμε, το σχολιάζουμε, επιχειρηματολογούμε πάνω σε αυτό, καταλήγουμε σε ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ (ο καθένας μας τα ΔΙΚΑ ΤΟΥ φυσικά)...

Αυτή είναι η διαδικασία...
Συμφωνής;

Δε νομίζω να διαφωνίσει κάποιος μαζί μου, ΓΙΑΤΙ μέχρι τώρα ΕΤΣΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ (τουλάχιστον στο Esoterica.gr με τα forums του) το ΔΙΑΔΥΚΤΙΟ...


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2003, 13:40:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΕΛΣΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΣΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ...
ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ

quote:
Πρέπει ή δέν πρέπει να εντασόμαστε σε ΜΥΗΤΙΚΑ ΤΑΓΜΑΤΑ, ΣΧΟΛΕΣ κλπ κλπ;;;

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΑΝ ΚΑΝΕΝΑΣ ΘΕΛΕΙ Η ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ.
ΟΛΟΙ ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ ΕΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΟΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΝΤΑΧΘΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΗΤΙΚΟ ΤΑΓΜΑ Η ΣΧΟΛΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2003, 14:14:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους,

Σαφέστατα και οι Ελληνικοί εκδοτικοί οίκοι, έχουν κάνει σημαντικότατα βήματα τα τελευταία χρόνια, εκδίδοντας πολλά "κλασσικά" βιβλία της παγκόσμιας βιβλιογραφίας.
Κάποια στιγμή όμως θέλεις να δεις κάτι παραπάνω, κάποια μεγαλύτερη λεπτομέρεια ενδεχομένως, κάποια ανάλυση ενός "κλασσικού" βιβλίου και από άλλα άτομα ή και κάποια "κλασσικά" βιβλία που δεν έχουν εκδοθεί στα Ελληνικά, οπότε ανακαλύπτεις ότι πλέον δεν σε καλύπτει η Ελληνική βιβλιογραφία. Αναγκαστικά πρέπει να στραφείς προς την ξένη, η οποία ευτυχώς είναι εξαιρετικά πλούσια και πανεύκολα προσβάσιμη μέσω του Internet.
Κάπως έτσι νομίζω αρκετοί στρέφονται προς Αγγλικά κυρίως βιβλία.

Βέβαια από τα βιβλία κάνουμε ένα πρώτο φιλτράρισμα, αφού σαφέστατα η είσοδος σε μία Σχολή ή Τάγμα διαφέρει. Και αυτή η είσοδος όμως και η παραμονή στις τάξεις των για πολλά έτη, δεν αρκούν για να φέρουν την μύηση σε κάποιον. Οταν λέω μύηση εννοώ την πραγματική Μύηση και όχι την άλλη που σου δίνει κάποιον βαθμό ή τίτλο. Εξάλλου αυτός που έχει πάρει την πραγματική Μύηση, δεν ενδιαφέρεται για βαθμούς και τίτλους.

Οσον αφορά περί των τυπικών που έχουν τα διάφορα Τάγματα και Σχολές. Και αυτά έχουν πέσει θύμα των καιρών. Μεταλλάσονται, απλοποιούνται προς χάρη της "κατ’οικονομίας". Ετσι ο κάθε Μέγας Διδάσκαλος ή Μέγας Μάγιστρος θα βάλει την προσωπική του σφραγίδα, για την καλύτερη λειτουργικότητα...!!!!
Για να μην αναφερθώ στην μερική ή ολική μετατροπή των τυπικών από την Καθαρεύουσα στην Δημοτική ή σε ένα περίεργο μίγμα αυτής. Η αλλαγή των λέξεων, δεν πιστεύετε ότι αφαιρεί πολλά από την κραδασμικότητα αυτών;
Ναι τα τάγματα και οι σχολές στηρίζονται στην γνώση (όποια γνώση) που μπορούν να προσφέρουν, στηρίζονται όμως και στον ενεργειακό σύνδεσμο που καταφέρνουν (αν το καταφέρνουν) να δημιουργούν ανάμεσα στα μέλη τους μέσω ακριβώς αυτών των Τυπικών.

Αμ το άλλο...Δεν θΑ υπάρχουν μυστικοί κύκλοι μέσα στα ίδια αυτά Τάγματα και Σχολές; Οποιος ασχοληθεί λίγο, διάβαζοντας κάποια ιστορικά στοιχεία θα διαπιστώσει πολύ εύκολα ότι στο παρελθόν υπήρχαν. Σήμερα βέβαια για όποιον είναι μέλος, αποδείξεις ή ενδείξεις για κάτι τέτοιο δεν υπάρχουν, θα υπάρξουν όμως όταν κριθεί κάποιος ότι είναι ικανός να μπει μέσα (ασφαλώς και δεν έχω στοιχεία για κάτι τέτοιο, το συμπέρασμα αυτό το βγάζω βλέποντας ιστορικά την συμπεριφορά αυτών των Ταγμάτων και Σχολών).
Και όταν λέω μυστικοί κύκλοι δεν εννοώ βέβαια κάποιο μυστικό που σου φανερώνεται στον επόμενο βαθμό ή το μυστικό του Τούρκου Τέκτονα Δοκιμαστή (φοβερό ανέκδοτο). Αναφέρομαι στις κρυφές από τα υπόλοιπα μέλη ενασχολήσεις κάποιας ολιγομελούς ομάδας μέσα στο ίδιο Τάγμα ή Σχολή. Εάν εκεί υπάρχει κάποια άλλη Γνώση, ανώτερη, η πρόσβαση σε αυτήν επιτρέπεται μόνο σε επιλεγμένα άτομα.

Αρα τι κάνουμε για να ξεμπερδέψουμε τον φίλο μας NON SERVIAM, o oποίος πρέπει να είναι τόσο μπερδεμένος που μόνο ο Μέγας Αλέξανδρος μπορεί να ξεμπερδέψει με το σπαθί του, όπως έκανε και με τον Γόρδιο Δεσμό;



Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.I.G
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2003, 22:09:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.I.G  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος G.I.G  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς AVATAR...
Αυτό που είπα είναι ότι το να συστήσεις σε κάποιον ένα βιβλίο, σύμφωνα με τα υποκειμενικά σου κριτήρια, και με δεδομένη την καλή σου προδιάθεση, δεν σημαίνει ότι αναγκαστικά βοηθάς κάποιον... Όμως δεν είναι και επικίνδυνο κατά τεκμήριο...
Όσον αφορά τις σχολές και τα τάγματα έκανα και συμπληρωματική απάντηση και διευκρίνισα ότι κανείς δεν μπορεί να μιλήσει γι' αυτά, από τη στιγμή που είναι εξ ορισμού μυστικά και απαγορεύουν την κοινοποίηση των όσων συμβαίνουν εκεί μέσα... Οπότε το να εκφράζεις άποψη για κάτι που δεν ξέρεις και πολύ περισσότερο το να ωθείς κάποιον να γίνει μέλος, μπορεί να αποβεί αποτυφλωτικό ή και επικίνδυνο... Πάγια θέση μου είναι ότι κάποιος έχει το δικαίωμα να μιλάει με σιγουριά για πράγματα που έχει βιώσει κι όχι για αυτά που έχει απλά διαβάσει.. εκεί πρέπει πάντα να εκφράζεται με επιφυλάξεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2003, 23:21:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ...

ΦΙΛΕ ΜΟΥ G.I.G ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
Αυτό που είπα είναι ότι το να συστήσεις σε κάποιον ένα βιβλίο, σύμφωνα με τα υποκειμενικά σου κριτήρια, και με δεδομένη την καλή σου προδιάθεση, δεν σημαίνει ότι αναγκαστικά βοηθάς κάποιον... Όμως δεν είναι και επικίνδυνο κατά τεκμήριο...


ΕΑΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΣΟΥ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ?????????
ΔΗΛΑΔΗ ΟΛΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΣΥΣΤΗΝΟΥΝ ΒΙΒΛΙΑ ΡΙΧΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙΑΔΑ ????????

ΦΙΛΕ ΜΟΥ G.I.G ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
Το να του μιλάς όμως για κάποια δήθεν μυητικά τάγματα όπως οι τέκτονες ή δεν ξέρω γω ποιοι...σταυροι είναι τουλάχιστον παραπλανητικό αν όχι αποτυφλωτικό.

ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΑ ΣΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣ ΕΣΕΝΑ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΔΗΘΕΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΑ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΠΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΔΗΘΕΝ Η ΓΙΑ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΑ ΤΟΤΕ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΜΕΣΑ .....
ΕΑΝ ΟΧΙ ΤΟΤΕ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΙΩΠΑ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΕΙ ....
ΑΛΛΑ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2003, 00:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιωργάκη αγόρι μου... Μήνυμα σούστειλα και επί της ουσίας του θέματος που συζητάμε αλλά το πέρασες ξώφαλτσα... Άφησες το κείμενο και ασχολήθηκες με το υστερόγραφο... Τέλος πάντων... Θα πάψω να σε τσιγκλάω να πούμε και τίποτε σοβαρό και ωφέλιμο εδώ πέρα....

πωπω..!! ουτε 2 βδομάδες διακοπες δεν μπορει να λειψει κάνει κανεις…. Και σου την λένε…
θα σου απαντησω φίλε επι της ουσίας του θέματος….

Καταρχήν η αγγλική λέξη για τα τάγματα είναι η λέξη Order ( The Mystic Order μπλα…μπλα…μπλα..) και κατά την γνώμη είναι η ποιο ακριβης λέξη για αυτό που συζητάμε….
Order – (μετάφραση) τάξη, διαδοχή,πειθαρχεία,κανονισμός,

Ναι εχω κάνει και εγω μερικά φεγγάρια (νυχτα παντος ηταν..) σε ένα από αυτές τις διαδοχή/τάξη/κανονισμόυς … οποτε ότι γράφω είναι η δική μου εμπειρια και η δικές μου απόψεις συμφωνα με αυτά….
Όλα λειτουργουν αρκετά απλα …σαν ξέκινάς από την απλη αλγεβρα στο σχολειο και αργοτερα φτάνεις στις πολληπλοκες εξισωσεις και τους μιγαδικούς (μπρρρ ανατριχηλα…)…κλπ..κλπ και αν εισαι καλος γινεσαι ο καθηγητης και φτιαχνεις και τις δικές σου εξησωσεις και παραδείγματα
Ο λόγος που η αριθμητικη λειτουργει είναι ότι όλοι (απαντες) υπακουουμε τους ιδιους κανονισμούς … ότι …(1+1 = 2 ) (4*6=24) … κλπ..κλπ…
Αν για οποιοδηποτε λόγο επιτρεψουμε (στον εαυτο μας) ένα λάθος αποτέλεσμα ας πούμε 5+7=10 τότε οποιοηδηποτε λάθος απότέλεσμα μπορει να αποδηχθει… οποτε εχουμε 12 = 10 == 12 – 10 = 0 αρα 2 =0 …. Διαιρεσε και τα δύο το 2 οποτε εχουμε 1=0 οποτε ολοι οι αριθμοι είναι ισοι με το μηδεν… πχ.( αν πολλαπλασιάσης με το 4 τοτε εχεις 4 =0 )….. οποτε όλο το σύστημα/τάξη καταρέει…..
και εδώ είναι που βρισκεται το πρόβλημα (κατά την γνώμη μου) …… αργα η γρηγορα θα φτάσεις στο σημειο οπου στο όλο συστημα/τάξη/κανονισμό (οπου εχεις ενταχτει) … ειτε γιατι απλα δεν κολάει στην ιδιοσυγρασια σου… ειτε γιατι οι πληροφορίες/γνωσεις είναι τόσο αναχρονισμενες …η τόσο χριστιανικές ….. θα αναγκαστεις να πάρεις την αποφαση να επιλέξεις … 1ον…. να επιτρεψεις το λάθος στον εαυτο σου (οποτε το όλο συστημα καταρεει…..και το τάγμα (σαν κτυριο) μετατρέπετε σε ένα αρκετα σοφιστικέ καφενείο οπου πάς να γνωρισεις αλλους ανθρωπους και να κάνεις κανενα conne)… 2ον να αποδεχτεις το αποτέλεσμα (να πιστεψεις ότι μπορεις να το κάνεις) και μέτα να έχεις την γνώση να αποδηξεις ότι άλλο θέλεις…
χμ…. δεν θυμάμε ποιος ηταν ότι με τα μαθηματικά μπορεις να αποδείξεις τα πάντα…
αλλα αυτό που ξέχασε να αναφέρει είναι ότι σιγουρα με οποιοδήποτε συστημα/πιστευω/πειθαρχεία μπορεις αμέσως παντα να αποδείξεις τα πάντα….

(ιδιος αν <κάθαρησεις> και κάμποσές χιλιάδες κόσμο γίνεσαι και εκκλησία αμα λάχει)
βλεπεις φίλε μου δεν πουλάνε την γνώση τα τάγματα και η σχολές ….πουλάνε την τάξη και τους κανονισμούς

Γιώργος
(Αρκετά νεός να μάθω καινούργια κόλπα….αρκετα παλίος να μου τα διδαξεις)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mason
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 13:18:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mason  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο τεκτονισμός είναι ενα ιδιότιπο σύστημα ηθικής καλυπτόμενο με αλληγορίες και αποκαλυπτόμενο με συμβολισμούς.
Ο Τεκτονοσμός είναι μια κλειστή και όχι μυστική εταιρία.
Υπάρχουν όμως κάποια μυστικά στον Τεκτονισμό.
Τα μυστικά αυτά έχουν σχέση με τα μυστικά αναγνώρισης .


Σ.Λ ,΄,Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 15:59:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Τεκτονοσμός είναι μια κλειστή και όχι μυστική εταιρία.
Υπάρχουν όμως κάποια μυστικά στον Τεκτονισμό.
Τα μυστικά αυτά έχουν σχέση με τα μυστικά αναγνώρισης .

Θα ήθελα να μας εξηγήσεις τι εννοείς με το παραπάνω φίλε mason .
Δηλαδή οι τέκτονες τα μόνα μυστικά που έχουν είναι τα σημάδια αναγνώρισης μεταξύ τους ;
Δεν έχουν κανένα άλλο μυστικό ;
Τους επιτρέπετε να πουν τα πάντα ;

Από το nickname σου δηλώνεις τέκτονας και το ίδιο πράτεις και με την υπογραφή στο κείμενο ή τουλάχιστον αυτό προσπαθείς να κάνεις .
Άρα λοιπόν φίλε μπορείς να μας διαφωτίσεις και εμάς λίγο .

Υ.Γ. Καλώς όρισες κιόλας στην παρέα μας

Ο κακός λύκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 19:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με τον τροπο που αναφερεσαι στα "ταγματα", Γιωργο, μαλλον σε κανα "Ταγμα πεζικου" ησουν!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 21:24:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με τον τροπο που αναφερεσαι στα "ταγματα", Γιωργο, μαλλον σε κανα "Ταγμα πεζικου" ησουν!!!

αχα..!! αλλος ενας για υποψηφίος για την σκοτεινη πλευρα βλεπω...!!

μπορεις να γινεις καλητερος γιέ μου.... γεμισε με θυμο και ειρωνια...
και η σκοτεινη πλευρα θα σε ανταμηψει....

μαζι θα καταστρεψουμε αυτο το λυπηρο φορουμ σε μια αμορφη μαζα θυμου και ειρωνιας και μετα το διαδυκτιο ειναι δικο μας....

Γιώργος
που ειναι το Imperial Theme οταν το χρειάζεσαι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 21:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΟΥΜΕ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΑΓΜΑΤΑ Η ΜΥΗΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ.

ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ/ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΤΟΥΣ ΔΙΑ ΜΕΣΟΥ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.

ΦΙΛΕ mason ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΠΙΚ ΟΠΟΥ ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΚΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΩΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΓΝΩΜΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.

quote:
βλεπεις φίλε μου δεν πουλάνε την γνώση τα τάγματα και η σχολές ….πουλάνε την τάξη και τους κανονισμούς

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 21:56:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΝΟΜΙΖΩ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΟΥΜΕ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΑΓΜΑΤΑ Η ΜΥΗΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ.

ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ/ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΤΟΥΣ ΔΙΑ ΜΕΣΟΥ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.

ΦΙΛΕ mason ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΠΙΚ ΟΠΟΥ ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΚΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΩΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΓΝΩΜΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.


αρε αβαταρ εχεις ταλέντο στο να αναφέρεσαι στο προφανες.!!

φυσικά και ειναι η δική μου γνωμη και η εμπειρία μου οπως ανεφερα...!!!

ενδιαφέρουσα προταση για την ιστορία .... για να δούμε.. ισως τα πραγματα να ηταν διαφορετικα τοτε..

Γιώργος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 12:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΩΡΓΟ ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ Η ΓΝΩΜΗ ΠΕΡΙ ΜΥΗΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΩΝ Η ΤΑΓΜΑΤΩΝ.

ΑΣ ΚΑΘΟΡΙΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΘΟΡΙΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ.
ΑΛΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ ΕΝΕ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΙΤΛΟ
"O ΛΟΓΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ "

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=477

ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΕΚΕΙ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ ΜΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 15:55:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αχα..!! αλλος ενας για υποψηφίος για την σκοτεινη πλευρα βλεπω...!!

μπορεις να γινεις καλητερος γιέ μου.... γεμισε με θυμο και ειρωνια...
και η σκοτεινη πλευρα θα σε ανταμηψει....


Αχ, φιλε μου Γιωργο, με κινηματογραφο και Loucas εσωτεριστης κανεις δε γινεται...καλα θαταν, με μια ταινια Χαρι Ποτερ, θα μεταμορφωνομασταν σε μαγους! Στα δικα μας σεναρια αυτα δεν ισχυουν,στο δικο σου βεβαια μπορει ολα να ειναι εφικτα, αλλα, φιλε μου, το ξυπνημα μετα ειναι πολυ επωδυνο!
quote:
μαζι θα καταστρεψουμε αυτο το λυπηρο φορουμ σε μια αμορφη μαζα θυμου και ειρωνιας και μετα το διαδυκτιο ειναι δικο μας....
Καλη η θεωρια του χαους-δε λεω- αλλα μηπως χρειαζεται καποια ταξη στο εγκεφαλικο χαος των ιδεων μας; Οταν γεννιεσαι Τοξοτης, εχεις ισες πιθανοτητες να γινεις Κενταυρος Χειρωνας η να καταληξεις Αλογο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 17:31:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.... ακομα δεν έχεις βαρεθεί να φοράς την ιδια φανέλα και να φωνάζεις τις αντιπαλες ομάδες
{ Κουρέλες }..?

Γιώργος
και.....γκοοοολλλλ!!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STRIKER
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2003, 12:57:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STRIKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΗΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΟΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ

Θα ήθελα ως πρώτη μου φορά στο συγκεκριμένο topic να υποβάλλω τα σέβη μου σε όλους τους μετέχοντες και όλως ιδιαιτέρως στον Συγγραφέα μας.
Με όλο τον Σεβασμό προς τον φίλτατο DIMELI , θα ήθελα να αναφερθώ αν και καθυστερημένα στην τελευταία του επέμβαση , εκείνη στις 15/07 , και συγκεκριμένα στους 3 παράγοντες που προδίδουν τους υψηλούς στόχους του Ανθρώπου. Θαθελα να σχολιάσουμε τον νούμερο 1.

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΜΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΣΕΒΑΣΜΟ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΦΙΛΤΑΤΟΥ DIMELI.
--------------------------------------------------------------------

Θάθελα αγαπητέ φίλε να ρωτήσω γιατί θεωρείς τον παραγοντα αυτόν ανασταλτικο?

Το παράδειγμα της επιστολής του ST. JOHN υποκόμη BOLIGBROKE / UK προς τον Αλέξανδρο Ποπ (1730) την οποία ο γνωστός μας καθηγητής του Μετσοβείου Θ.Τ. την αναφέρει στο βιβλίο του : ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ ΤΕΚΤΟΝΙΚΗ σ.176, δίνει ξεκάθαρα το μήνυμα κάποιων Περσών φιλοσόφων που βάσει αυτού όποιος ποτέ δεν αμφιβάλλει δεν ερευνά ποτέ του, όποιος δεν ερευνά δεν ανακαλύπτει τίποτα. Και όποιος δεν ανακαλύπτει τίποτα είναι τυφλός και τυφλός θα απομείνει.

Αν δεν βλέπεις κανένα λόγο ν'αμφιβάλλεις για τις γνώμες των πατέρων σου στηρίξου σε αυτές , γιατί θα σε ικανοποιούν.Αν όμως βλέπεις οποιοδήποτε λόγο ν'αμφιβάλλεις αναζήτησε ήρεμα την ΑΛΗΘΕΙΑ , αλλά ΠΡΟΣΕΧΕ να μην ταράξεις το πνεύμα των άλλων ανθρώπων.

Φίλε DIMELI τελειώνοντας να μου επέτρεπες να θεωρώ έως νεωτέρας οτι ως πνεύματα και ΕΡΓΑΤΕΣ πρέπει να διαβούμε την Ατραπό της Πνευματικής μας Δοκιμασίας προκειμένου να διαμορφώσουμε τον Πνευματικό μας Χαρακτήρα.

Είπον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STRIKER
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2003, 13:05:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STRIKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμπληρωματικά θάθελα να ευχηθώ σε όλους σας καλό Σαββατοκύριακο.
Θα επανέλθω την Δευτέρα. Φίλε Κέλσο συγχώρεσέ με ακόμα μία φορά και να σε ευχαριστήσω δημοσία για τις ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ευχές σου ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ .
ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aris24
Μέλος 1ης Βαθμίδας


60 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 12:22:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aris24  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα ηθεκα ρωτησω αν καποιος γνωριζει κατι για το ταγμα των ιησουτητων.αν και το εχω συναντησει συχνα σε διαφορα βιβλια δεν εχω καταφερει να μαθω λεπτομερεις για τις ιδεες και τα πιστευω των μελων του.το μονο που ξερω ειναι οτι ιδρυτης του ειναι ο ιγναντιος λογιολα.αν καποιος γνωριζει κατι ας βοηθησει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 14:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ari24 ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ **ΙΓΝΑΤΙΟ ΛΟΓΙΟΛΑ** ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΓΜΑ ΤΩΝ **ΙΗΣΟΥΗΤΩΝ** ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ ΟΠΟΥ ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ.
(Π.ΚΟΣΜΟΣ, ΔΙΔΥΜΟΙ,ΙΑΒΛΙΧΟΣ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΛΛΑ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2003, 21:27:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aris24 μήπως ψάχνεις κάτι για το Tάγμα των Πεφωτισμένων? Γιατί το Tάγμα των Iησουιτών, όλο και κάποια σχέση έχει

Ή θα βρούμε το δρόμο ή θα τον δημιουργήσουμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alithia
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 13:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alithia  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Alithia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλό αυτό το forum και πολύ σοφά όλα αυτά που διαβάσαμε εδώ μέσα.

Το esoterica.gr είναι από μόνο του ένα τάγμα όπου όλοι είμαστε δάσκαλοι και όλοι είμαστε μαθητές με την μόνη υποχρέωση, να παρουσιάζουμε την γνώμη μας για τα εκάστοτε ζητήματα. Όλοι έχουμε ένα κοινό: την αναζήτηση της Αλήθειας. Όλοι έχουμε ένα σκοπό: την διάδοση των γνώσεων μας (τουλάχιστον μεταξύ μας). Αυτά τα κοινά χαρακτηριστικά συνθέτουν αυτόματα μια/ένα οργάνωση/τάγμα άσχετα τον χώρο και τον τρόπο με τον οποίο επικοινωνούμε.


AkisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 16:27:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Alithia ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟ ESOTERICA.gr ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΝΑΣ ΔΙΑΔΥΧΤΙΑΚΟΣ ΤΟΠΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΟΠΟΥ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΕΔΩ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ.

ΒΕΒΑΙΑ ΟΙ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΚΟΙΝΕΣ.....
ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΟ ΓΝΩΘΙ Σ' ΑΥΤΟΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

andydotos
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2003, 06:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andydotos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΛΑΔΑ...!
Η ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ...!
ΑΠΟ ΤΑ ΣΟΚΑΚΙΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΑΘΗΝΑΣ, ΜΕΧΡΙ ΤΑ CAFE ΣΤΙΣ ΗΛΙΟΛΟΥΣΤΕΣ ΠΛΑΤΕΙΕΣ ΤΟΥ 20ου ΑΙΩΝΑ...!
ΕΛΛΗΝΑΡΙΟ ΣΕ ΠΑΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ "ΨΑΧΝΕΙΣ", ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΤΑΒΛΑΚΙ ΚΑΙ ΦΡΑΠΕ, ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ "ΠΑΛΕΥΕΙΣ" ΣΤΗΝ ΑΡΕΝΑ ΤΗΣ ΒΙΟΠΑΛΗΣ...
ΑΛΛΑ "ΦΙΛΟΣΟΦΕΙΝ" ΣΤΟ ΔΥΑΔΙΚΤΥΟ, ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΤΟΣΟ ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ, ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ...
ΝΑ ΄ΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ, ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΝΗΣΥΧΟΙ, ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΚΑΙ ΩΡΑΙΟΙ...

ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΓΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ...
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ ΜΥΗΣΗΣ.
ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΠΩΣ Η ΜΥΗΣΗ (ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΜΥΗΤΟΣ ΠΑΝΤΩΣ), ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ "Η ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ", "Η ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ", "Η ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ΤΗΣ ΕΥΤΥΧΙΑΣ" κτλ. ΣΩΣΤΑ;

ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΝ ΣΥΝΕΧΩΣ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΠΑΟΛΟ ΚΟΕΛΟ: "Ο ΑΛΧΗΜΙΣΤΗΣ".
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΟΠΩΣ:

Α) ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΜΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΜΥΝΗΜΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΤΕΙ.
Η ΨΥΧΗ, ΜΑΣ ΕΙΔΟΠΟΙΕΙ ΣΥΧΝΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ, ΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ, ΟΠΩΣ ΜΕ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ, ΜΕ ΜΙΑ ΑΝΗΣΥΧΙΑ, ΜΕ ΜΙΑ ΑΓΩΝΙΑ, ΜΕ ΜΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΕΛΩΔΙΑ, κτλ. ΕΤΣΙ ΔΗΛ. ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΕΙΔΟΠΟΙΕΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΑΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΝΗΜΑ, ΜΕ ΤΑ RINGTONES.
ΑΝ ΕΜΕΙΣ ΗΡΕΜΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΒΑΒΟΥΡΑ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΜΑΣ, ΘΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ (ΟΣΟ ΠΙΟ ΗΡΕΜΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ, ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΘΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ)

Β) ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ, ΗΡΕΜΟΙ, ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΠΟΥ ΕΛΑΒΕ Η ΨΥΧΗ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΕΡΠΕΡΑΝ, ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΔΩΡΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΙΑΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ. ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΙΣ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΣΤΑ REALITY ΤΗΛΕΠΑΙΓΝΙΔΙΑ ΜΕ ΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΕΠΑΘΛΑ.ΕΜΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΞΗΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ:

ΠΡΩΤΟΝ: ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΦΑΡΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΨΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΝΗΜΗ. ΟΚ. NO PROBLEM.
ΤΙ ΕΙΧΑΜΕ, ΤΙ ΧΑΣΑΜΕ. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΠΑΨΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΤΑ RINGTONES...
ΔΕΥΤΕΡΟΝ: ΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΙΣΤΟΥΜΕ ΑΠΟΛΥΤΑ, ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΑΠΟΘΗΚΕΥΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΜΕΛΕΤΗΣΟΥΜΕ Η ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΟΠΛΗΡΩΜΕΝΗ ΓΝΩΜΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΙΔΙΚΟΥ (ΟΠΟΥ Η ΠΛΗΡΩΜΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΤΟ ΧΑΣΙΜΟ ΠΟΛΥΤΙΜΟΥ ΧΡΟΝΟΥ).
ΚΑΙ ΤΡΙΤΟΝ: ΝΑ ΠΕΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗ ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ΤΟΥ.

Γ) ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΛΟΙΠΟΝ... ΞΕΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΟΥ ΠΑΜΕ, ΞΕΡΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΠΑΜΕ, ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΝΑ ΠΑΜΕ.
ΑΥΤΟ ΑΡΑΓΕ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ; ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗ, ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΗΚΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ. ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ; ΑΡΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΣΤΟΧΟΣ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΑΛΛΙΩΣ ΤΙ ΝΟΗΜΑ ΘΑ ΕΙΧΕ; ΑΠΟΜΕΝΕΙ ΣΕ ΜΑΣ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΜΕ, ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ.
ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΣ ΑΠΟΚΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΔΙΜΙΟΥΡΓΟΝΤΑΣ ΑΠΟΚΤΟΥΜΕ ΣΟΦΙΑ ΚΙ ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΕΡΑ, ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ
ΣΤΟΝ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ.
ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΓΕΙΑ! ΟΤΙ ΤΑ ΟΠΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΥΤΥΧΙΑ, ΤΑ ΑΠΟΚΤΑΜΕ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΠΟΥ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΟΥΜΕ.

ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ, ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΜΥΗΣΗΣ, ΟΤΑΝ:

1. Ο ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΥΠΟΘΕΣΗ, ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΙΔΙΟ, ΚΑΙ ΤΟ ΨΥΘΥΡΙΣΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΘΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ.
2. ΤΙ ΝΟΗΜΑ ΕΧΕΙ Η ΕΤΟΙΜΗ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΣΟΦΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΕΝΑΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ, ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΑΝΑΠΤΥΣΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΒΙΩΜΑΤΑ, ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΒΙΩΝΕΙ ΑΛΗΘΙΝΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΔΙΑΔΡΟΜΗ, Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟ.

ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΠΩΣ Η ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ Η ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΕΥΤΥΧΙΑ, ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟ ΟΠΩΣ ΤΑ ΔΥΚΤΥΛΙΚΑ ΑΠΟΤΥΠΟΜΑΤΑ. ΔΗΛ. ΓΕΝΙΚΗ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΓΝΩΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ
ΥΠΑΡΧΕΙ. ΕΞ' ΑΛΛΟΥ Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΩΝ ΣΟΦΩΝ, Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ, ΕΙΠΕ: "ΕΝΑ ΞΕΡΩ, ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ".

ΑΚΟΜΑ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΤΟΥ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ, ΘΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥΣ, ΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΡΟΣΜΕΝΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ, ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΙ
ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΜΟΡΦΕΣ, ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΤΛΗΣΕΙ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΓΝΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΘΕ ΤΙ ΓΥΡΩ ΤΟΥ.

ΑΥΤΑ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΝ ΜΕ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ... ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ... ΜΗΝ ΒΑΡΑΤΕ ΑΝ ΑΜΠΕΛΟΦΙΛΟΣΟΦΗΣΑ...

andydotosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2003, 16:52:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΤ' ΑΡΧΑΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΩ ΦΙΛΕ andydotos ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΔΩ ΜΕ ΤΗΝ ΩΡΑΙΑ ΟΜΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΣ ΓΡΑΦΗ ΣΟΥ.
ΣΤΑ ΣΟΚΑΚΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΜΑΣ. (ΤΟ ΔΑΝΕΙΣΘΗΚΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ)

Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ....
ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣHΣ ΑΞΙΖΕΙ...
ΟΣΕΣ ΑΝΤΙΞΟΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΧΕΙ...

Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

andydotos
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 15:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andydotos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATARGR ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΖΕΣΤΟ ΣΟΥ ΚΑΛΟΣΩΡΙΣΜΑ.
ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΟΙΚΟΔΕΣΠΟΤΗΣ.

ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΕΥΘΕΩΣ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ, ΑΣ ΤΟ ΠΕΙ, ΧΩΡΙΣ ΦΟΒΟ ΚΑΙ ΠΑΘΟΣ...

ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΤΟΣΟ ΕΝΤΟΝΟ ΒΑΘΜΟ, ΑΥΤΗ Η ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΗ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΗ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΑΣΟΝΙΣΜΟ, ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΗΣ ΚΟΙΝΗΣ ΓΝΩΜΗΣ;

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΑΡΑ, ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΦΡΑΣΗ:" ΕΛΑ ΜΩΡΕ ΤΩΡΑ.. ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΣΩΝΟΣ..." Ή " ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΡΥΒΕΤΑΙ Η ΜΑΣΟΝΙΑ" Ή Η ΜΑΣΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ...
ΤΟ ΠΙΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΣΑΝ ΑΘΩΟ ΠΑΙΔΙ ΡΩΤΑΩ: "ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΣΟΝΙΑ", ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΜΕ ΚΟΙΤΑΝΕ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΗΛΙΘΙΟΣ, ΕΝΤΟΥΤΙΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ. ΜΟΝΟ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΨΕΛΙΖΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙ ΣΚΟΤΕΙΝΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ, ΠΡΟΣΥΛΙΤΙΣΜΟΥ ΣΕ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΚΟΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ, ΟΤΙ ΑΜΑ ΜΠΕΙΣ ΠΑΓΙΔΕΥΕΣΑΙ, ΑΜΑ ΦΥΓΕΙΣ ΚΥΝΔΥΝΕΥΕΙΣ, ΚΑΙ ΑΛΛΑ....

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑ... ΦΟΒΑΜΑΙ.... ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ; ΗΡΘΕ Ο ΜΠΑΜΠΟΥΛΑΣ;
ΤΕΛΙΚΑ ΔΕ ΡΩΤΑΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΣΟΝΙΑ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ...
ΑΠΛΑ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΦΑΣΑΡΙΑ; ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ; ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΦΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ, ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΕΑ; ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΑΦΗΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΥΠΟΝΟΙΕΣ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

andydotosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2003, 02:29:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε andydotos,

Κατα την μεταφορα που κανεις απο τον 'Αλχημιστη', λες οτι η ψυχη
μας εχει καποιο μηνυμα. Μετα ομως αναφερεις 'Υπερπεραν'

Νομιζω, οτι ορθοτερο ειναι να θεωρησουμε πρωτα την ψυχη ως κατι το εσωτερο και δικο μας. Αφου την γνωρισουμε, τοτε πιθανον να αναγνωρισουμε οτι ειναι τμημα της Ψυχης του Κοσμου.

Οσο αφορα το μηνυμα. Καποιος αλλος-ξενος- το εστειλε?
Οχι βεβαια. Ειναι οι δικες μας ανασφαλιες, αμφιβολιες,
αδυναμιες, που μας κανουν να δυσπιστουμε.
Πρωτη εργασια λοιπον, ειναι να αναπτυξουμε τις ψυχικες
μας αισθησεις ωστε το 'μηνυμα' να ειναι οσο το δυνατο σαφεστερο.

Τελος δε, να αναφερω οτι δεν χρειαζεται καθε μερα να ανακαλυπτουμε τον τροχο η την Αμερικη. Υπαρχει τροπος εργασιας, μεθοδος αν προτιμας.
Δρομος που εχει κατακτηθει.
Υπαρχει ομως και Γνωση, Παραδοση, καλα φυλαγμενη. Μεταφερθηκε μεσα απο τους αιωνες, με συμβολα, σιγη και μελετη.
Αυτες ειναι δυο απο τις αναγκαιοτητες που εξυπηρετουν
τα εσωτερικα ταγματα.

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 16:29:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με πολύ ενδιαφέρον διάβασα σχεδόν όλο το τόπικ κι έχω την αίσθηση ότι έχει πλατιάσει πολύ η συζήτηση...

Κατ' αρχήν θα ήθελα ν' απευθύνω ένα χαιρετισμό στον αγαπητό DIMELIs, του οποίου το όνομα μου φέρνει στο μυαλό μία γνωστή μου από παλιά...

Υπάρχει ένα βιβλίο σκέτο αριστούργημα:
TA ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΤΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥΣ - Dion Fortune

Λυπάμαι που δεν το έχω εδώ που γράφω, ώστε να σας παραθέσω αποσπάσματα...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 18/08/2004 11:52:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 18:12:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ηθελα να επιμεινω σε μια αναφορα που εκανε ο φιλος old tiger
quote:
Αμ το άλλο...Δεν θΑ υπάρχουν μυστικοί κύκλοι μέσα στα ίδια αυτά Τάγματα και Σχολές; Οποιος ασχοληθεί λίγο, διάβαζοντας κάποια ιστορικά στοιχεία θα διαπιστώσει πολύ εύκολα ότι στο παρελθόν υπήρχαν. Σήμερα βέβαια για όποιον είναι μέλος, αποδείξεις ή ενδείξεις για κάτι τέτοιο δεν υπάρχουν, θα υπάρξουν όμως όταν κριθεί κάποιος ότι είναι ικανός να μπει μέσα (ασφαλώς και δεν έχω στοιχεία για κάτι τέτοιο, το συμπέρασμα αυτό το βγάζω βλέποντας ιστορικά την συμπεριφορά αυτών των Ταγμάτων και Σχολών).
Και όταν λέω μυστικοί κύκλοι δεν εννοώ βέβαια κάποιο μυστικό που σου φανερώνεται στον επόμενο βαθμό ή το μυστικό του Τούρκου Τέκτονα Δοκιμαστή (φοβερό ανέκδοτο). Αναφέρομαι στις κρυφές από τα υπόλοιπα μέλη ενασχολήσεις κάποιας ολιγομελούς ομάδας μέσα στο ίδιο Τάγμα ή Σχολή. Εάν εκεί υπάρχει κάποια άλλη Γνώση, ανώτερη, η πρόσβαση σε αυτήν επιτρέπεται μόνο σε επιλεγμένα άτομα.

Θα ηθελα αν γινεται να σχολιαστει η παραπανω αναφορα διοτι δεν κρυβω οτι αποτελει μια απο τις αποριες μου οσον αφορα τη δυναμικη ενος ταγματος. Ισχυει κατι τετοιο?


''Confirmo o Deus potentissimus''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 18:31:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ισχυει κατι τετοιο?

Αγαπητέ MoonDragon, δεν ξέρω τί εννοείς ακριβώς με το ερώτημά σου, διότι εν δυνάμει όλα είναι πιθανά. Όπως έγραψε όμως, και ο αγαπητός old tiger δεν μπορούν να υπάρχουν στοιχεία για κάτι τέτοιο, διότι αυτό θα αναιρούσε αυτομάτως τον όλο συλλογισμό. Άρα;;;

Πάντως, νομίζω ότι κάποιες φορές πρέπει να σκεπτόμαστε ότι υπάρχουν πάντα δύο όψεις στα νομίσματα. Υπάρχει μία "χρυσή τομή", αν μου επιτρέπεις τον όρο, μεταξύ των σαφώς καθορισμένων ορίων τα οποία οφείλουν να υπάρχουν σε έναν αποκρυφιστικό χώρο και της εξελικτικής ελευθερίας, η οποία επίσης οφείλει να υπάρχει παντού για μία δημιουργική πορεία.


Μία ιδέα μπορεί να ξεκινά από ένα άτομο και να απαιτείται χρόνος και πορεία ετών για να υιοθετηθεί από κάποιο σύνολο, εφόσον πρόκειται περί εποικοδομητικού συλλογισμού ή να απορριφθεί στην αντίθετη περίπτωση. Εν τω μεταξύ κάποιοι πάντα είναι υποστηρικτές και κάποιοι επικριτές. Και οι μεν και οι δε, μπορεί να αποτελούν ομάδα μέσα στην ομάδα, τις οποίας οι ενέργειες μπορεί να παραμένουν κρυφές κατ' επιλογήν και κατ' ανάγκην (βλέπε Φιλική Εταιρεία).

multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 19/08/2004 18:34:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy