ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ ΖΕΝ, Η "ΚΑΘΙΣΜΑ"...Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 23:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ' εμένα αμοθεν γιατί δεν απευθύνεσαι;
Γιατί δεν είμαι... άνδρας;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 23:49:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Κηφεύς:

Σ' ευχαριστώ πολύ για τα αποσπάσματα.
Θα τα διαβάσω (όχι τώρα - το μυαλό μου έχει γίνει κουδούνι τις τελευταίες μέρες, έπεσε πολύ δουλειά... )


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 23:58:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αμοθεν : Κάτι επί της ουσίας κοπελιά έχεις;;; 
Για την συμβολή σου στην αναζήτηση της αλήθειας σου εύχομαι υγεία χαρά και ευτυχία

αμοθεν, το ερώτημά σου σ'εμένα απευθύνεται ;

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 23:58:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

quote:

Είναι δύσκολο να πεις σε κάποιο, πως διαλογισμος είναι κάθε στιγμη, ακόμα και όταν πίνεις Ένα καφέ, μπορείς να διαλογισθεις, να αισθανθεις το κρύο η τι ζέστη του, το άρωμα, το πως πιάνει το χέρι το φλιτζάνι, και συγχρόνως να βλέπεις στα ματιά τη φίλη σου, να βλέπεις πίσω της τα γκαρσόνια και παραδυπλα το μικρό ζητιανο να ζητά κάποια βοήθεια, να ακούς τα πουλιά να τσιτσιβιζουν και το θόρυβο της μηχανής κάποιου αυτοκινήτου, να αισθάνεσαι το σωμα σου που ακουμπα οπως και σε τη θεση ειναι τα ποδια σου, όλα αυτα σαν μια κίνηση....με τη σκέψη σε μια ισσοροποιμενη κόψη, έτοιμη στην αναγκη να παει μέσα η έξω, παρολαυτα να μενει σιωπηλή, και αυτη η κίνηση να φτανει στην καρδιά, εκει που νους και καρδιά δεν είναι διαφορετικά....

Διαλογισμός=Στιγμιαία Σύνδεση με το Όλον-Σύμπαν.

Γεια σου φίλε μου!Να είσαι καλά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2011, 00:01:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου μικρε, χαθηκαμε!!! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2011, 00:22:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αμοθεν,

Σαν να γίναμε ... θάλασσα !

Σου επαναλαμβάνω το προηγούμενο μήνυμά μου :

quote:
Απεστάλη: 20/01/2011, 23:58:00
--------------------------------------------------------------------------------

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
αμοθεν : Κάτι επί της ουσίας κοπελιά έχεις;;; 
Για την συμβολή σου στην αναζήτηση της αλήθειας σου εύχομαι υγεία χαρά και ευτυχία
--------------------------------------------------------------------------------


αμοθεν, το ερώτημά σου σ'εμένα απευθύνεται ;


Το ξαναγράφω.

Το ερώτημά σου : "Κάτι επί της ουσίας κοπελιά έχεις;;;" , σ'εμένα απαυθύνεται ;

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2011, 00:31:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φως φαναρι ειναι φιλε Κηφεα οτι απευθυνεται σε σενα,γιατι σε μενα την ειπε σε αλλο τοπικ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2011, 00:35:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2011, 00:41:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Νικόμαχε , θα περιμένω την απάντηση του αμοθεν, γιατί απ' αυτήν θα εξαρτηθεί η απάντησή μου .

Σ'ευχαριστώ, πάντως, για την διευκρίνηση.

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2011, 00:58:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
amalia -Σ' εμένα αμοθεν γιατί δεν απευθύνεσαι;
Γιατί δεν είμαι... άνδρας;

Τα παράπονα σου στον θεό που σε έκανε γυναίκα…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2011, 10:46:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Νικόμαχε , θα περιμένω την απάντηση του αμοθεν, γιατί απ' αυτήν θα εξαρτηθεί η απάντησή μου .

Σ'ευχαριστώ, πάντως, για την διευκρίνηση.

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά


Καλημέρα φίλε μου!
Σήμερα έχει μια όμορφη μέρα και σαν πρόσεξα -δεν το είχα δεί νωρίτερα- το όλο "σκηνικό" κατ'αρχάς ξεράθηκα στα γέλια , όπως εξάλλου σχεδόν πάντα κάνω με αντίστοιχες πρακτικές που αφορούν το πρόσωπό μου...

Επί της ουσίας δεν γνωρίζω αν ο φίλος Άμοθεν απλά μπερδεύθηκε ή επίτηδες σε προσφώνησε κατ'αυτόν τον τρόπο...αν ωστόσο -που δεν το πιστεύω- όντως επέλεξε αυτήν την προσφώνηση για να απευθυνθεί στο πρόσωπό σου , τότε πέραν κάθε αμφιβολλίας προβάλλει την ψυχολογική του έδραση σε σχέση με την παρουσία σου και την δυναμική που εκπέμπεις και όλοι την προσλαμβάνουμε , αισθανόμενος αδύναμος ...............

Σε κάθε περίπτωση θεωρώ ότι μάλλον μπερδεύθηκε και δεν επέλεξε αυτήν την φράση επίτηδες...

Νά'σαι πάντα καλά φίλε μου και έχει υπ'οψιν σου ... ότι την καρυδιά που παράγει καρπό λιθοβολούν και όχι αυτήν που δεν παράγει...!!!

Μια όμορφη μέρα να έχεις , ο φίλος σου Εαρινός!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2011, 12:49:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός : Σε κάθε περίπτωση θεωρώ ότι μάλλον μπερδεύθηκε και δεν επέλεξε αυτήν την φράση επίτηδες...

Καλή σου μέρα, φίλε Εαρινέ

Μόλις επέστρεψα από μια επείγουσα δουλειά που έπρεπε να κάνω νωρίς το πρωί και διάβασα το μήνυμά σου.

Έχεις δίκιο φίλε μου. Δεν δίνω συνέχεια στο θέμα. Αρκετούς πονοκεφάλους είχα αυτές τις μέρες ... για διάφορους λόγους ... .

Σ'ευχαριστώ , πάντως ...

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2011, 03:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεια σου μικρε, χαθηκαμε!!!

Διανύουμε περίοδο συστολής και μελέτης φίλε.
Κάνω βόλτες και διαβάζω όμως.

Σας χαιρετώ όλους φίλοι μου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2011, 05:27:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένταξη φιλαρακι!

Διάβασε τα μαθήματα σου, όταν έχεις καιρο.....

Θα είμαι αγκαλια με την έρευνα και τη Σοφια, όπως πάντα....

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10896

Να είσαι πάντα καλα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2011, 18:14:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κηφέα ,κατάλαβες λαθος,λυπαμαι για την ταλαιπωρία.
Η ερώτηση αφορά την Αμαλία.
Καλή και δημιουργική εποχή του ΥΔΡΟΧΟΟΥ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2011, 18:16:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλια,μην κλαις,εδώ ειμαι,hit me.
Για την συμβολή σου στην αναζήτηση της αλήθειας σου εύχομαι υγεια,χαρα και ευτυχία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2011, 18:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε συγχαρητηρια,εγραψες άλλη μια λαμπρή σελίδα στην αναζήτηση της αληθειας.Σου εύχομαι υγεια,χαρα και ευτυχια,συνεχισε την καλή δουλειά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2011, 23:07:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστω πολυ αμοθεν,για τις ευχες σου.Και βεβαια θα συνεχισω.

Απευθυνοσουν στην Αμαλια ετσι?
Ειδες Κηφεα?Δεν απευθυνοταν σε σενα,απλα ρωτουσε την Αμαλια αν εχει
κοπελια...

Αμοθεν σου ευχομαι οτι επιθυμεις και περισσοτερο καλο ταξιδι
μολις βρεις το αστροπλοιο του Μενελαου!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2011, 19:27:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
total eclipse εχουμε προβλημα με την ερμηνεια της λεξης [κοπελια];;;εχουμε προβλημα με την σειρα εμφανισης της απαντησης μου;;; η και με τα δυο ;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2011, 04:33:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αμοθεν
Κάτι επί της ουσίας κοπελιά έχεις;;; 

Τώρα κατάλαβα τι εννοούσες!
Μου την είπες που κορόϊδεψα το αστρόπλοιο του Μενέλαου!
Καλά, φοβερός συγχρονισμός... ένα "amalia" τουλάχιστον δε μπορούσες να βάλεις και ψάχνουμε μια σελίδα να βρούμε την κοπελιά του Κηφέα;

Να σαι καλά αμοθεν


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2011, 19:05:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλια,δεν είσαι εντάξει ,το πρώτο troll, που δηλώνει πως με συμπαθεί και το εξαφανισες.Αδικια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2011, 12:03:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσοι επιθυμούν να ασχοληθούν σοβαρά με το διαλογισμο,μοναδικη οδό επικοινωνίας με την «αόρατη θεϊκή τραγουδίστρια» μέσα μας.

Όσοι το επιχειρούν και αντιμετωπίζουν προβλήματα.

Μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί μου σε προσωπικό επίπεδο για κάθε βοήθεια.

Καλή και δημιουργική εποχή του ΥΔΡΟΧΟΟΥ. 


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2011, 12:15:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Κάτι τέτοιες στιγμές χαίρομαι που είμαι γυναίκα!
(Να πρέπει να τα περάσω όλα αυτά και να ψάχνω και το αστρόπλοιο του Μενέλαου από πάνω

Αμαλία για να σε παρηγορήσω λιγάκι, το κλειδί της Αθανασίας του Μενέλαου είναι η Ελένη (η οποία βέβαια του είχε κανει τη ζωή κόλαση)...το λέει και ο Μεγάλος, μέσω του προφήτη Πρωτέα. Πίσω λοιπόν από κάθε μεγάλο άνδρα...
Για να μην σου πω για τη θεωρία που ήθελε τον ποιητή της Οδύσσειας να είναι γυναίκα!


Αν και έτσι που το πάει ο Υδροχόος τα παραδοσιακά αρχέτυπα μεταλλάσονται...η "Ηλιακή Ηρωίδα" της New Age ούτε αργαλειούς θα υφαίνει, ούτε θα παρακολουθεί αυτάρεσκα τον πόλεμο που προκάλεσε...για να μην σου πω ότι θα έχει πλάι της τον συμπληρωματικό "Σεληνιακό Ήρωα" που θα την βοηθάει να εκτελέσει τους 12 μυητικούς άθλους...προς έναν φεμινιστικό εσωτερισμό, χαχα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2011, 05:48:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost:

Για να μην σου πω για τη θεωρία που ήθελε τον ποιητή της Οδύσσειας να είναι γυναίκα!



Ομήρης Οδύσσεια τελικά, ε;



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2013, 23:54:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Παρακατω παραθετω ενα κομματι περιεκτικοτατο που αν μη τι αλλο μου κεντρισε εντονο ενδιαφερον

quote:
Ετούτη η μεταμόρφωση θα επέλθει όταν ο άνθρωπος απαρνηθεί τον τωρινό εαυτό μέσα απο πρακτικές μη-άρνησης του εαυτού. Τι θέλω να πω μ' αυτό.
Η απάρνηση του τωρινού εαυτού θα επέλθει εντελώς φυσικά, όταν ο εαυτός κατανοήσει όλα αυτά που τον απομακρύνουν απο την α-λήθεια.
Όταν υποβάλει τον εαυτό του σε μια κατάσταση προδιατεθιμένη, αυτή του διαλογισμού μέσω εφησυχασμού, τότε εισάγει τον εαυτό του σε κάποια δική του-απομωνομένη πραγματικότητα και όχι στην πραγματικότητα που τον περιβάλει.
Εκείνη τη στιγμή μπορεί να περάσουν απο μπροστά του πεταρίζοντας χαμηλά σε πολύ παράξενο σχηματισμό τιτιβίζοντας και ερωτοτροπόντας 3-4 πουλιά, τα οποία θα χάσει, δε θα αντιληφθεί την ομορφιά τους.
Αυτό είναι ομορφιά, αυτό είναι αλήθεια.
Αλήθεια είναι όλο αυτό που μας περιβάλει-το Εν Σοφία ποιηθέν και όχι οι εικόνες στο μυαλό, του εν τη απουσία διαλογιζόμενου εαυτού.
Αυτού που υπάρχει εκείνη τη στιγμή μέσα στο μυαλό του και απουσιάζει απο την αλήθεια που τον περιβάλει.
Αυτή τη ζώσα ρευστή αλήθεια που κάποια καθρεφτίσματά της μέσα μας μπορεί να συμβούν μόνο μια φορά.
Και η ομορφιά μας είναι να είμαστε εκεί παρόντες, να τα αντιληφθούμε και να αφήσουμε όλο αυτό να ζωγραφίσει μέσα μας αλήθειες.
Να μας αναγεννήσει.
Αυτός που διαλογίζεται ζεί μέσα στις εικόνες που έχει για τον κόσμο και τον εαυτό του μέσα στον κοσμο.
Αυτός που έχει αδιάλειπτη επίγνωση, ζεί μέσα στον κόσμο βλέποντας τον εαυτό του μέσα σε αυτόν.
~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 05/12/2003 07:35:50


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 13:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω οτι ο διαλογισμος δεν ειναι τοσο δυσκολος...
Συνηθιζουμε να "μπερδεύουμε" τα πραγματα, προσπαθουμε να τα κανουμε πολυπλοκα...
Για μενα ο διαλογισμος ειναι ζητημα του να καθησεις σε μια καρεκλα... αυτο μόνο..
Θα ήθελα όμως και τη γνωμη των υπολοιπων...
Τι ειναι ο διαλογισμος για εσας..?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2013, 10:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συνηθιζουμε να "μπερδεύουμε" τα πραγματα, προσπαθουμε να τα κανουμε πολυπλοκα...
Για μενα ο διαλογισμος ειναι ζητημα του να καθησεις σε μια καρεκλα... αυτο μόνο..
Θα ήθελα όμως και τη γνωμη των υπολοιπων...
Τι ειναι ο διαλογισμος για εσας..?


Κατ αρχη φιλε ΠΥΡΙΝΕ οτι αναφερω παρακατω εκφρζει προσωπκη αποψη και αρα ενδεχομενως και να υποκειται στο λαθος η και στην παραλειψη

Διαλογισμος λοιπον για μενα ειναι, μια δραστηριοτητα, στην οποια αυτο το οποιο κανω ειναι να ανιχνευω οτιδηποτε εχει σχεση με ολο αυτο που ειμαι εσωτερικα ,με απωτερο σκοπο την κατανοηση του εαυτου μου


Αυτη ειναι και η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΠΙΔΙΩΞΗ

Το σιγουρο ειναι επισης οτι ο διαλογισμος ειναι και μια αφαιρετικη διαδικασια, μεσα απο την οποια αφου υπαρξει βιωματικη εμπειρια για την υπαρξη επιπροσθετων καταστασεων μεσα μας, επιδιωκεται και η απομακρυνση τους

Ετσι και αλλιως ο εσωτερικος μας κοσμος [αυτο που λεμε ψυχολογια ειναι μια συνεχη προσθαφαιρεση

Οταν ας πουμε περιοριζουμε συνηθειες πχ συναισθηματικου τυπου, η ακομα και συνηθειες που αφορουν διατροφη,σεξουαλικοτητα, κλπ κανουμε και αφαιρεση εσωτερικων δεδομενων επειδη η καθε συνηθεια εχει και ενα εσωτερικο αντικτυπο


Αρα ολο το ζητημα κλεινεται 'τουλαχιστον για μενα'' στην λεξη συναισθηση

Πιστευω οτι αναλογα του ποσο εμπειρος ειναι ο καθενας οσο αφορα το εσωτερικο γιγνεσθαι διαφοροποιηται και η ενοια διαλογισμος για το συγκεκριμενο ατομο

Και ενα τελευταιο .Πιστευω οτι οταν ακολουθουνται προτροπες για το πως πρεπει να διαλογιζομαστε ,χωρις να υπαρχει προηγουμενη γνωση του εσωτερικου κοσμου ,τοτε οχι μονο καταπιεζομαστε αλλα επειδη εχουμε στο νου μας κατι συγκεκριμενο δεν μπορουμε να ειμαστε ανοικτοι στο καινουργιο που ενδεχομενως να εμφανιστει μποροστα μας και αρα δεν θα το παρατηρησουμε


quote:
Ετούτη η μεταμόρφωση θα επέλθει όταν ο άνθρωπος απαρνηθεί τον τωρινό εαυτό μέσα απο πρακτικές μη-άρνησης του εαυτού. Τι θέλω να πω μ' αυτό.
Η απάρνηση του τωρινού εαυτού θα επέλθει εντελώς φυσικά, όταν ο εαυτός κατανοήσει όλα αυτά που τον απομακρύνουν απο την α-λήθεια.
Όταν υποβάλει τον εαυτό του σε μια κατάσταση προδιατεθιμένη, αυτή του διαλογισμού μέσω εφησυχασμού, τότε εισάγει τον εαυτό του σε κάποια δική του-απομωνομένη πραγματικότητα και όχι στην πραγματικότητα που τον περιβάλει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2013, 11:32:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πιστευω οτι αναλογα του ποσο εμπειρος ειναι ο καθενας οσο αφορα το εσωτερικο γιγνεσθαι διαφοροποιηται και η ενοια διαλογισμος για το συγκεκριμενο ατομο
Μπράβο
quote:
Και ενα τελευταιο .Πιστευω οτι οταν ακολουθουνται προτροπες για το πως πρεπει να διαλογιζομαστε ,χωρις να υπαρχει προηγουμενη γνωση του εσωτερικου κοσμου ,τοτε οχι μονο καταπιεζομαστε αλλα επειδη εχουμε στο νου μας κατι συγκεκριμενο δεν μπορουμε να ειμαστε ανοικτοι στο καινουργιο που ενδεχομενως να εμφανιστει μποροστα μας και αρα δεν θα το παρατηρησουμε
Μπράβο. Για αυτό λέω οτι για μένα είναι ζήτημα του να καθίσεις σε μια καρέκλα. Τώρα πάνω σε αυτό μπορεί να δώσει ο καθένας απο 100 τεχνικές, προτροπές, μεθόδους κλπ, αλλά νομίζω οτι αυτές μπορεί να λειτουργήσουν περιοριστικά για το άτομο (κάποιες), για αυτό και ίσως στην αρχή, πρέπει κάποιος να έχει τις λιγότερες δυνατές πληροφορίες ως προς το ζήτημα, ώστε να μην λειτουργήσουν αυτές οι πληροφορίες-ιδέες περιοριστικά προς αυτόν και σαν νοητικές ενοχλήσεις. Απο την άλλη, αν αυτό το άτομο έχει πρωτοβουλία, και μπορεί να ξεπεράσει μόνο του τις όποιες ιδέες του έχουν "εντυπωθεί" για αυτά τα ζητήματα απο διάφορους επιτήδειους, όπως νομίζω έχουμε κάνει πολλοί, πάλι θα προχωρήσει. Δηλαδή ας μάθουμε τον νου μας, να μην προκαταλαμβάνεται απο ιδέες και από αυτά που ακούμε, αλλά να μάθουμε να γνωρίζουμε τα πράγματα απο την εμπειρία.
Δε ξέρω αν συμφωνείς xristosxatzΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2013, 16:01:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
αλλά νομίζω οτι αυτές μπορεί να λειτουργήσουν περιοριστικά για το άτομο


Συμφωνω και επαυξανω


quote:
για αυτό και ίσως στην αρχή, πρέπει κάποιος να έχει τις λιγότερες δυνατές πληροφορίες ως προς το ζήτημα,

Παλι δεν θα διαφωνησω .Θα προσθεσω ομως οτι [και ειναι κατι που το εχω αναφερει στο ''ΠΑΓΙΔΕς ΣΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ'']Ο δρομος πρεπει να χτιστει και να ανακαλυφθει βημα προς βημα απο τον καθενα μας


Δεν αποριπτουμε τιποτα [γιατι καπου σιγουρα θα χρειαστει]

Ομως αποφευγουμε να κολλαμε και σε ενοιες , που ενω εχουμε παραμεινει για μεγαλα διαστηματα σε αυτες ,καθυστερουμε στην εσωτερικη δουλεια ,αναμασωντας τις και περιμενοντας να αποδωσουν , πραγμα που για πολλα χρονια παραμενει χωρις καμμια , η και με ελαχιστη διαφοροποιηση

Οταν βαδιζουμε με κινητηριο δυναμη τα δικα μας θελω , τοτε πραγματικα
μαθαινουμε, ξερουμε που βρισκομαστε , για τον απλο λογο οτι ειμαστε ο εαυτος μας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2013, 12:12:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απο την άλλη, αν αυτό το άτομο έχει πρωτοβουλία, και μπορεί να ξεπεράσει μόνο του τις όποιες ιδέες του έχουν "εντυπωθεί" για αυτά τα ζητήματα


Συμφωνω και παλι


Το θεμα ομως ειναι οτι για να αναληφθουν παρομοιες εμπειριες πρεπει καποιος να φαει τα μουτρα του [τον χρονο του δηλαδη]

Αυτο βεβαια ειναι και απαραιτητη προυποθεση


Θα ηταν ομως ωφελιμο η βασικη επιδιωξη καθε'' εκπεδευτη'' να ειναι η δυνατον λιγοτερη απωλεια χρονου


Μια προταση προς αυτη την κατευθυνση ας πουμε θα ηταν ''να δειξουμε πως να ειναι κανεις ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ Κεφαλαιο που κατα την γνωμη μου ειναι κεφαλαιωδους σημασιας


quote:
"εντυπωθεί" για αυτά τα ζητήματα απο διάφορους επιτήδειους, όπως νομίζω έχουμε κάνει πολλοί, πάλι θα προχωρήσει

Εδω δεν θα συμφωνησω απλα με τον ορο ''επιτηδειους'' γιατι υποδηλωνει δολο


Μαλλον θα εβαζα την ονομασια'' απειροι ,απεδευτοι κλπ''


Φταιει ομως και ο καθενας απο εμας διοτι δεν φροντιζουμε να κραταμε κοφτερη ''την ,αχαιρα της διακρισεως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy