ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΤΟ ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟ ΤΩΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 23:20:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING
"Όσον αφορά το κληρονομικό στοιχείο κάνεις μα κανείς δεν λέει σε κάποιον να πάει εκκλησιά η να προσεύχεται υποχρεωτικά. Κανείς δεν βάζει το περίστροφο στο κεφάλι ανθρώπου και με την βια να τον μεταπείσει να γίνει πιστός. Έχω άδικο? "

Οχι,αλλα οταν λενε πως η πιστη στον Θεο τον οποιο δεχεται η Εκκλησια,
η εξομολογηση σε καποιο παπα και η βαπτιση ως Χριστιανος εξασφαλιζει
την σωτηρια της ψυχης(οποτε οι ψυχες των αλλοθρησκων,αθεων δεν θα σωθουν με βαση αυτα που λεει η Εκκλησια) σημαινει οτι, ή κανεις αυτο που σου λεει ο Θεος
στον οποιο πιστευουμε ή σε περιμενει η αιωνια τιμωρια.Eχω αδικο;
Ειναι σαν να λες εσυ σε καποιον π.χ μπορεις και να μην κατσεις σπιτι μου σημερα αλλα να ξερεις οτι καποτε ο πατερας μου θα σε τιμωρησει για αυτο.Χωρις εκεινη ομως την στιγμη να τον αναγκαζεις με καποιο οπλο
να παραμεινει σπιτι σου.Σου δινω ενα χαζο παραδειγμα για να καταλαβεις τι
προσπαθω να σου πω σε οτι αφορα την Εκκλησια.

Και ξερετε υποθετω ολοι, οτι η Εκκλησια θεωρει αμαρτημα το να μην νηστευεις(αμφιβαλλω αν καποιος Ελληνας νηστευει εκτος απο τις λιγες
μερες το Πασχα) και οτι οι προγαμιαιες σχεσεις ειναι επισης αμαρτημα(
εδω σχεδον ολοι οι Ελληνες εχουν κανει προγαμιαιες σχεσεις).Αρα για την Εκκλησια η μιση ανθρωποτητα ειναι αμαρτωλη και την περιμενει η τιμωρια απο τον Θεο.

quote:
Φίλε Schwabe αυτό που είπε ο αρχιεπίσκοπος δεν είναι και τόσο κατακριτέο όσο εσύ νομίζεις γιατί στο κάτω κάτω πολλοί από αυτούς που ανήκουνε στην Ορθόδοξη εκκλησιά είδη εδώ και αρκετό καιρό νιώθουν ότι κάτι δεν πάει καλά. Υπάρχουνε καταστάσεις και συμπεριφορές που θα μπορούσανε να χαρακτηριστούνε προκλητικές και όχι μόνο κατά το μεγαλύτερο η την πλειοψηφία του Ελληνικού λαού.

Για τις απαραδεκτες δηλωσεις του Αρχιεπισκοπου που χαρακτηρισε
βαρβαρους τους Τουρκους πριν αρκετο διαστημα τι εχεις να πεις;Για την αντιδραση της Εκκλησιας πριν καποιους μηνες στην αποφαση της Κυβερνησης να επιτρεψει την ανεγερση Μουσουλμανικου τεμενους στην περιοχη της
Παινιας τι εχεις να πεις;Δηλαδη οι μουσουλμανοι δεν εχουν δικαιωμα
να λατρευουν το δικο τους Θεο συμφωνα με την Εκκλησια και τον Αρχιεπισκοπο;


Edited by - VIKING on 07/01/2004 23:35:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 23:21:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ,

quote:
Κανείς δεν βάζει το περίστροφο στο κεφάλι ανθρώπου και με την βια να τον μεταπείσει να γίνει πιστός. Έχω άδικο?


αν θέλεις άνοιξε αυτό το λινκ, διάβασε και τα ξαναλέμε...
(το 'χω βάλει και σ' άλλα τόπικς, αλλά "κολλάει")


Η Σταύρωση του Νίκου Καζαντζάκη


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 07/01/2004 23:27:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 23:25:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING
ΤΟΝ ΦΟΥΚΑΡΑ ΤΟΝ ΚΑΖΑΝΤΑΚΗ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΚΟΛΑΣΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΣΗ
ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ.

Edited by - VIKING on 07/01/2004 23:29:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 00:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos
Νομίζω ότι στο θέμα Καζαντζάκη είσαι πολύ επιλεκτικός φίλε. Δεν μπορώ να κρίνω εγώ γιατί ούτε καν την ταινία δεν Έχω δει άλλα και δεν μου είναι παράξενο η Εκκλησιά να μην παίρνει σωστές αποφάσεις. Άλλωστε είδατε όπως υπήρχε ένας παπάς που ήτανε αντίθετος έτσι σίγουρα θα ήτανε και άλλοι που εύτονε κατά του αφορισμού. Άλλωστε δεν μιλάμε για αφορισμό γιατί όπως εννοείτε δεν έχει γίνει ποτέ γιατί ο Πατριάρχης δεν υπέγραψε.

Μα τη νομίζετε ότι υπάρχει άνθρωπος που να θεωρεί του Παπάδες αλάνθαστους ? Εγώ να σας δώσω τόσα παραδείγματα αλλά θεωρώ ότι είναι λάθος να κρίνουμε ολόκληρη την εκκλησιά γιατί κάποιος παπάς δεν φέρθηκε με την αρμόζουσα συμπεριφορά και αξιοπρέπεια.

Μα ξεχνάτε ότι και οι παπάδες είναι ανθρώποι και σφάλουν αλλά ας μην τα γενικεύουμε όλα δεν νομίζω να είναι σωστό.

VIKING:
"Οχι,αλλα οταν λενε πως η πιστη στον Θεο τον οποιο δεχεται η Εκκλησια,
η εξομολογηση σε καποιο παπα και η βαπτιση ως Χριστιανος εξασφαλιζει
την σωτηρια της ψυχης σημαινει οτι, ή κανεις αυτο που σου λεει ο Θεος
στον οποιο πιστευουμε ή σε περιμενει η αιωνια τιμωρια.Eχω αδικο;
Ειναι σαν να λες εσυ σε καποιον π.χ μπορεις και να μην κατσεις σπιτι μου σημερα αλλα να ξερεις οτι καποτε ο πατερας μου θα σε τιμωρησει για αυτο.Χωρις εκεινη ομως την στιγμη να τον αναγκαζεις με καποιο οπλο
να παραμεινει σπιτι σου.Σου δινω ενα χαζο παραδειγμα για να καταλαβεις τι
προσπαθω να σου πω σε οτι αφορα την Εκκλησια."

Όσο για τα παραπάνω παραδείγματα τι να πω. Εδώ είναι που λέμε ότι εγώ εννοούσα κατά λέξη όσα ΕΙΠΑ περί όπλο στο κεφάλι αλλά το πηγές στο πνευματικό. Άρα εσείς θεωρείτε ότι είναι ανυπόφορη η ψυχική αναταραχή να σε λέει κάποιος κάνε αυτό και κάνε εκείνο.
Μα σε αυτόν τον κόσμο ζούμε κάτω από κανόνες και στην κοινωνία υπάρχουνε νόμοι. Αν κάποιος είναι πιστός με ειλικρίνεια και προσπάθεια να καταλάβει όλα τα μυστήρια τότε θα πράξει τα παραπάνω. Αν κάποιος δεν θέλει να ακολουθήσει τα της Εκκλησίας και νομίζει ότι είναι χουντικοφρονα και καταπιεστικά τότε μπορεί να μην δεχθεί την εκκλησιά αλλά έχει κάθε λόγο να δεχθεί το λόγο του Χριστού. Άλλωστε αν είναι παπάδες λάθος τότε ο Θεός δεν θα αφήσει αυτούς που δεν πηγαίνουν το παπαδαριό να μείνουν εκτός του ουράνιου Βασιλείου.


"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 01:27:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Φίλε Hfaistos,

σ' ευχαριστώ για τον κόπο σου να διαβάσεις το άρθρο και να απαντήσεις.

Κατ' αρχήν κανείς στο παρόν Φόρουμ δεν είπε ότι όλοι οι παπάδες είναι ίδιοι. Θα ήταν απαράδεκτο και παράλογο, την στιγμή που κάθε ορθά σκεπτόμενος άνθρωπος και δει εσωτεριστής δεν δέχεται ότι όλοι οι αστυνομικοί είναι "Μπάτ..., γουρού..., δολοφό...", όλοι οι γιατροί παίρνουν φακελλάκι, όλοι οι επιχειρηματίες κερδίζουν χρήματα με άτιμα μέσα κι άλλα τέτοια...

Τί επικρατεί όμως;;;
Στο άρθρο που διάβασες, αν δεν κάνω λάθος, θα πρέπει να πρόσεξες ότι το όνομα του ήρωα ιερέα απουσιάζει. Θα διάβασες το γιατί...

Ίσως να μην το μάθουμε ποτέ, όσο η κοινωνία δεν είναι έτοιμη για κάτι τέτοιο.

Δεν καταδικάζει κανείς τον Χριστιανισμό, ο οποίος είναι η θρησκεία της Αγάπης και της συγχώρεσης, ούτε την Εκκλησία ως έκφρασή του.

Καταδικάζουμε αυτούς που καπηλεύονται τα πάντα για ο προσωπικό τους όφελος. Κι όταν λέω τα πάντα, εννοώ τα πάντα!!!

Θα κλείσω με μία ενδιαφέρουσα πληροφορία, η οποία δόθηκε στο τόπικ:

ΣΧΕΣΗ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗ - ΘΕΟΥ

από το μέλος Eκήβολος.

Και αντιγράφω από την επίσημη ιστοσελίδα του Οικουμενικού Πατριαρχείου:

"Επαρχίαι του Οικουμενικού Θρόνου εν Ελλάδι:
Εκκλησία Κρήτης"

Η Εκκλησία της Κρήτης υπάγεται απ' ευθείας στο Οικουμενικό Πατριαρχείο και είναι ανεξάρτητη εκκλησία απ' την Αρχιεπισκοπή Αθηνών!!!

Γιατί δεν ενταφιάσθη ο Καζαντζάκης επίσημα;;; (Ρητορική ερώτηση)

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 10:13:13  Εμφάνιση Προφίλ
Hfaistos,

τα πράγματα φίλτατε με το παπαδαριό και τις "παραδόσεις" που το συνοδεύουν δέν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΛΑ. Πρόκειτα ΓΙΑ ΧΡΗΜΑ, ΕΠΙΒΟΛΗ, ΕΔΑΦΗ, αλλά και.....ΑΥΤΑΡΕΣΚΕΙΑ! Με λίγα λόγια, ότι χαρακτηρίζει, και χαρακτήριζε πάντοτε, την θρησκευτική οργάνωση που αποκαλείται εκκλησία.

Μνημονεύσεων το ανάγνωσμα λοιπόν!

Ενώ λοιπόν ο θεοσεβούμενος αρχιεπίσκοπος έψαλε ο ίδιος τη φήμη του Οικουμενικού Πατριάρχη (στη θεσσαλονίκη), οι υπόλοιποι κληρικοί καθώς και οι χορωδοί που μετείχαν στη λειτουργία....μνημόνευαν ΠΡΩΤΟ τον αρχιεπίσκοπο!

Επιπλέον δε, δέν παρέλειψε να "καυτηριάσει" και να αμφισβητήσει την πατριαρχική ρήση περι "νέων Χωρών"...

Απ'ότι βλέπεις, εκτός απο..."αγιασμό των υδάτων" υπήρξε ΚΑΙ "αγιασμός των διεκδικήσεων μας"!

Για τόλμα φίλτατε να τους αμφισβητήσεις ΕΝΑ τετραγωνικό μέτρο απο τα χιλιάδες στρέμματα που "κατέχουν" (πώωως?) ή ΕΝΑ τόσο δα καλυβάκι απο τις ΑΠΕΙΡΕΣ οικοδομές και συγκροτήματα που..επίσης "κατέχουν", και θα νιώσεις ΑΜΕΣΑ στο πετσί σου.....την διδασκαλία του Κυρίου!

Θα νιώσεις ΑΜΕΣΑ ότι έχεις μπροστά σου τους κληρονόμους εκείνου του επαναστάτη που αψηφούσε τα υλικά αγαθά και μιλούσε για δικαίωση όλων. Θα νιώσεις ΑΜΕΣΑ όλη την "παράδοση" αλλά και τις "κεκτημένες συνήθειες" που τους ακολουθούνε απο ιδρύσεως της Κωνσταντίνειας πολιτικής.

Τέλος, θα νιώσεις ΑΜΕΣΑ όλη την "αγάπη" τους να...αναβλύζει μέσα απο τους χρυσοφορεμένους χιτώνες που χωρίς ίχνος σεβασμού μοστράρονται στον κοσμάκη. Να'ταν 'αραγε κάπως έτσι και το θέλημα Του??

Αλλού είναι λοιπόν η ΤΑΜΠΑΚΕΡΑ φίλτατε, ΑΛΛΟΥ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 10:34:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje
Προς Schwabe,
Ωραίος!! Έγραψες..

quote:

Για τόλμα φίλτατε να τους αμφισβητήσεις ΕΝΑ τετραγωνικό μέτρο απο τα χιλιάδες στρέμματα που "κατέχουν" (πώωως?) ή ΕΝΑ τόσο δα καλυβάκι απο τις ΑΠΕΙΡΕΣ οικοδομές και συγκροτήματα που..επίσης "κατέχουν", και θα νιώσεις ΑΜΕΣΑ στο πετσί σου.....την διδασκαλία του Κυρίου!

Kαι που να ακούσεις προσωπικές εμπειρίες με την Εκκλησία της Ελλάδας για την ενοικίαση ενός διαμερίσματος ιδιοκτησίας της. Πάντως η διδασκαλία του Κυρίου δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τα κωμικοτραγικά που συμβαίνουν στην Εκκλησία.

Με εκτίμηση
--Je^3--

..."follow me" the wise man said, but he walked behind...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 12:24:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ Jejeje,

αν συμφωνεί και ο φίλτατος Schwabe, ο οποίος ορθότατα ετοποθετήθη,

quote:
Kαι που να ακούσεις προσωπικές εμπειρίες με την Εκκλησία της Ελλάδας για την ενοικίαση ενός διαμερίσματος ιδιοκτησίας της.


Να διαβάσουμε, να διαβάσουμε... Γράψε, γράψε...!


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 12:24:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig
quote:

...οταν λενε πως η πιστη στον Θεο τον οποιο δεχεται η Εκκλησια,
η εξομολογηση σε καποιο παπα και η βαπτιση ως Χριστιανος εξασφαλιζει
την σωτηρια της ψυχης...Eχω αδικο;


Ναι φίλε μου έχεις άδικο. Πάλι τα ίδια; Δεν είναι θέμα "τυπικό" η σωτηρία της ψυχής, αλλά θέμα ουσίας!
Παράδειγμα...

quote:

...υποθετω οτι η Εκκλησια θεωρει αμαρτημα το να μην νηστευεις...


Όχι,όχι,όχι! Μάλιστα στο συγκεκριμένο υπάρχει και αντίστοιχο εδάφιο στη γραφή!

quote:

Αρα για την Εκκλησια η μιση ανθρωποτητα ειναι αμαρτωλη...



Πάλι όχι. Η μισή; ΌΛΗ ΒΕΒΑΙΑ...ΌΛΗ ΜΗΔΕΝΟΣ ΕΞΕΡΟΥΜΕΝΟΥ!

quote:

...Δηλαδη οι μουσουλμανοι δεν εχουν δικαιωμα να λατρευουν το δικο τους Θεο συμφωνα με την Εκκλησια και τον Αρχιεπισκοπο;

Η εκκλησία δεν είχε αντίρρηση για το τέμενος αλλά για την τοποθεσία του. Με τη λογική ότι φαίνεται από το αεροδρόμιο και όποιος έρχεται στην Αθήνα θα βλέπει πρώτα το τέμενος. Δεν είναι και ό,τι καλύτερο νομίζω...

Συγνώμη αν φάνηκα λίγο οξύς αλλά μερικές φορές (ή σε κάποιους συγκεκριμένους ανθρώπους) πρέπει να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους. Βλέπεις φίλε μου δεν έχουν όλοι την ίδια προαίρεση...εσύ ανοίκεις σε αυτούς που ξέρουν να λένε αλλά ξέρουν και να "ακούνε".

Για κάποιους άλλους...ούτε στον κόπο δεν μπαίνω...

Να είσαι καλά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 13:52:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητή hrismig (ελπίζω ότι δε σε προσφώνησα λάθος στο θηλυκό γένος),

quote:
Για κάποιους άλλους...ούτε στον κόπο δεν μπαίνω...

Το αντιπαρέρχομαι γιατί θεωρώ ότι δε με αφορά.


quote:
Δεν είναι θέμα "τυπικό" η σωτηρία της ψυχής, αλλά θέμα ουσίας!

Μα την ουσία δεν βλέπουμε τόσους αιώνες!!! (Διάβασες το άρθρο παραπάνω; Βρήκες καμία ουσία;;;)


quote:
Πάλι όχι. Η μισή; ΌΛΗ ΒΕΒΑΙΑ...ΌΛΗ ΜΗΔΕΝΟΣ ΕΞΕΡΟΥΜΕΝΟΥ!

Δεν πα' να πιστεύει ότι θέλει... Ήμαρτον πια με την ψυχασθένεια της αμαρτίας!!! Έχουμε καταλήξει όλοι στους ψυχιάτρους με τον εκφοβισμό και την αμαρτωλολαγνεία!!!


quote:
Η εκκλησία δεν είχε αντίρρηση για το τέμενος αλλά για την τοποθεσία του. Με τη λογική ότι φαίνεται από το αεροδρόμιο και όποιος έρχεται στην Αθήνα θα βλέπει πρώτα το τέμενος. Δεν είναι και ό,τι καλύτερο νομίζω...

Δηλαδή τί δείχνει αυτό;;; Και είναι κακό;;; Τί σημαίνει για την καθημερινή ζωή του Έλληνα; Γιατί να μη δείχνουμε ότι υπάρχει τέμενος;;; Μή μας πούνε Μουσουλμάνους;;; Κι άμα μας πούνε;;; Είμαστε;;; Κι αν είμαστε;;; Τί έγινε;;;

Συγγνώμη για την οξύτητα, αλλά πνίγομαι!!!

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 17:43:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig
quote:

Αγαπητή hrismig (ελπίζω ότι δε σε προσφώνησα λάθος στο θηλυκό γένος),

...Πάει και αυτή η ελπίδα...

quote:

Το αντιπαρέρχομαι γιατί θεωρώ ότι δε με αφορά.



Όντως...καθόλου δεν σε αφορά...

quote:
Μα την ουσία δεν βλέπουμε τόσους αιώνες!!! (Διάβασες το άρθρο παραπάνω; Βρήκες καμία ουσία;;;)

Δεν ξέρω που αναφέρεσαι...αν θέλεις παράθεσέ το...


quote:
Δεν πα' να πιστεύει ότι θέλει... Ήμαρτον πια με την ψυχασθένεια της αμαρτίας!!! Έχουμε καταλήξει όλοι στους ψυχιάτρους με τον εκφοβισμό και την αμαρτωλολαγνεία!!!

Ποιός σε φοβίζει κορίτσι μου; Μήπως τα ίδια τα αμαρτήματά σου; Γιατί εγώ ούτε να σε φοβίσω επιδιώκω, ούτε σε εσένα αναφερόμουν.
Όταν μάθεις να μη βλέπεις παντού εχθρούς το συζητάμε...


quote:
Δηλαδή τί δείχνει αυτό;;; Και είναι κακό;;; Τί σημαίνει για την καθημερινή ζωή του Έλληνα; Γιατί να μη δείχνουμε ότι υπάρχει τέμενος;;; Μή μας πούνε Μουσουλμάνους;;; Κι άμα μας πούνε;;; Είμαστε;;; Κι αν είμαστε;;; Τί έγινε;;;


Όταν λέω μία άποψη δεν σημαίνει ότι την ασπάζομαι κιόλας. Στη προκειμένη όμως περίπτωση - ανεξάρτητα του πως το βλέπω εγώ - θίχτηκε μία θέση της εκκλησίας για λάθος λόγο. Καλό είναι να προχωράμε μέσα από αλήθειες.

quote:
Συγγνώμη για την οξύτητα, αλλά πνίγομαι!!!


Καλά κάνεις και ζητάς συγνώμη. Αρχίζεις και εσύ να λειτουργείς με τους χριστιανούς σαν να βλέπεις κόκκινο πανί.

Σκέψου το αλλιώς...όπως εσύ "πνίγεσαι" τώρα, για πολλά που έχεις πει "πνίγικα" και εγώ. Παρ' όλα αυτά δεν σου επιτέθηκα. Έχεις τις απόψεις σου (που για τουλάχιστον 30 χρόνια είχα και εγώ) και έχω τις δικές μου. Σεβάσου τες και προσπάθησε να είσαι περισσότερο διαλακτική.

την καλησπέρα μου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 18:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Ειλικρινά δεν αντιλαμβάνομαι το ύφος αυτό, αλλά κυρίως πότε σου επιτέθηκα επί προσωπικού όπως λες ή σε ενόχλησα επανειλημμένα όπως ισχυρίζεσαι και σε "έπνιξα"!!! Δε θυμάμαι να έχω ξανα-ανταλλάξει μήνυμα μαζί σου ούτε καν ως υπόνοια. Θα ήθελες να μου εξηγήσεις;
Διαφορετικά, θα θεωρήσω τουλάχιστον αγένεια εκ μέρους σου το γεγονός ότι παρ' ότι μου αναγνωρίζεις τη μεταμέλεια, καταφέρεσαι εναντίον αναιτίως!


quote:
...Πάει και αυτή η ελπίδα...

Δεν το αντιλαμβάνομαι αυτό. Αν θέλεις, εξήγησέ το.


quote:
Όντως...καθόλου δεν σε αφορά...

Να και κάτι ελπιδοφόρο!


quote:
Δεν ξέρω που αναφέρεσαι...αν θέλεις παράθεσέ το...

Υποθέτω ότι δεν παρακολουθείς το τόπικ. Περί τα δέκα ποστς πιο πάνω υπάρχει ένα λινκ για ένα άρθρο με τίτλο "Η σταύρωση του Νίκου Καζαντζάκη". Αν θέλεις το σχολιάζουμε μετά...

quote:
Ποιός σε φοβίζει κορίτσι μου; Μήπως τα ίδια τα αμαρτήματά σου; Γιατί εγώ ούτε να σε φοβίσω επιδιώκω, ούτε σε εσένα αναφερόμουν.
Όταν μάθεις να μη βλέπεις παντού εχθρούς το συζητάμε...

ΕΓΩ ΔΕΝ ΙΣΧΥΡΙΣΤΗΚΑ ΟΤΙ ΕΣΥ ΠΑΣ ΝΑ ΜΕ ΦΟΒΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΦΟΒΑΜΑΙ. ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ (ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΥΦΟΣ).
ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ Η ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ (ΩΣ ΕΠΙΒΟΛΗ ΕΞΟΥΣΙΑΣ) ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ. ΤΟ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΙΘΕΣΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΙ ΓΡΑΦΩ.

quote:
Όταν λέω μία άποψη δεν σημαίνει ότι την ασπάζομαι κιόλας. Στη προκειμένη όμως περίπτωση - ανεξάρτητα του πως το βλέπω εγώ - θίχτηκε μία θέση της εκκλησίας για λάθος λόγο. Καλό είναι να προχωράμε μέσα από αλήθειες.

Κανείς δεν είπε ότι την ασπάζεσαι. Απλά σου έδειξα, ότι το επιχείρημά σου είναι άτοπο. Γιατί ότι απ' τα δύο κι αν ισχύει, είναι μία απλή ΑΝΟΗΣΙΑ!!! Η αλήθεια σε μάρανε;;; Τόσοι αιώνες στο ψέμμα δεν βλέπω να σου προκαλούν τα ίδια συναισθήματα!

quote:
για πολλά που έχεις πει "πνίγικα" και εγώ

Περιμένω απάντηση επ' αυτού κι αν σε έχω όντως θίξει όπως λες, ευχαρίστως να μεταμεληθώ.


quote:
Σεβάσου τες και προσπάθησε να είσαι περισσότερο διαλακτική.

Δε μας λες κατά ποίαν έννοια αντιλαμβάνεσαι εσύ τον σεβασμό και τη διαλακτικότητα;;;
Λέμε ότι θέλουμε και οι άλλοι δε φέρνουν αντίρρηση;
Αν είναι έτσι, έχεις δίκιο: ούτε σε σέβομαι κι ούτε είμαι διαλακτική.


hrismig, δεν είσαι ικανή ούτε εσύ, ούτε κανείς άλλος να κρίνει πόσο Χριστιανή ή όχι είμαι. Μήπως κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά;;; Λέω, μήπως... Για πάρτο αλλιώς...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΑΒΙΔ
ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ

Israel
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 20:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΑΒΙΔ
Ειμαι καινουργιο μελος.Βλεπω οτι υπαρχει ενας φανατισμος και μισος
κατα της Εκκλησιας και της θρησκειας του Χριστιανισμου.Να εχετε υποψη
σας οτι μονο μεσα στην Εκκλησια υπαρχει πραγματικα αγαπη.Οποιος
τα βαζει με την Εκκλησια που ειναι σωμα Χριστου θα μετιανωσει πικρα.


ZADOK ΚΑΙ Scwabe και VIKING λυπαμαι που υπαρχουν τοσο φανατικοι και μισσαλοδοξοι
σαν εσας.Σας λυπαμαι διοτι εξευτελιζεστε.Μετανοηστε οσο ειναι νωρις,διοτι ο Θεος θα σας δειξει Ελεος αν το κανετε.Διαφορετικα
οι "πυλες του παραδεισου" θα κλεισουν για σας.Η αθλια προπαγανδα
σας δεν θα πιασει οπως δεν επιασε και στο παρελθον.

Θα προσευχομαι
για σας αδερφια μου.


εις το επανιδειν!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 20:34:59  Εμφάνιση Προφίλ
ΔΑΒΙΔ,

σου έχω απαντήσει και σε άλλο μου topic αναφορικά με τον μεσσιανικό σου σκοταδιστικό λόγο, και επομένως δέν θα κουράσω άλλο τους αναγνώστες με κομπάρσους του λόγου σου.

Απλά: Σ Ο Β Α Ρ Ε Ψ Ο Υ.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 20:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Έλα hrismig να θαυμάσεις το νέο μέλος ΔΑΒΙΔ!

Ευτυχώς φίλε μου, που επιβεβαιώνεις τα γραφόμενά μου με το ύφος σου!!!

Όσο για τους χαρακτηρισμούς σου είναι τιμή για μένα το ότι γράφονται από κάποιον που σκέφτεται όπως εσύ.

Μην τολμήσεις να προσευχηθείς για μένα, ΣΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΩ!
Η ψυχή μου μου ανήκει και να κοιτάς τη δουλειά σου!

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 21:59:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight
quote:

Ειμαι καινουργιο μελος.Βλεπω οτι υπαρχει ενας φανατισμος και μισος
κατα της Εκκλησιας και της θρησκειας του Χριστιανισμου.Να εχετε υποψη
σας οτι μονο μεσα στην Εκκλησια υπαρχει πραγματικα αγαπη.Οποιος
τα βαζει με την Εκκλησια που ειναι σωμα Χριστου θα μετιανωσει πικρα.


ZADOK ΚΑΙ Scwabe και VIKING λυπαμαι που υπαρχουν τοσο φανατικοι και μισσαλοδοξοι
σαν εσας.Σας λυπαμαι διοτι εξευτελιζεστε.Μετανοηστε οσο ειναι νωρις,διοτι ο Θεος θα σας δειξει Ελεος αν το κανετε.Διαφορετικα
οι "πυλες του παραδεισου" θα κλεισουν για σας.Η αθλια προπαγανδα
σας δεν θα πιασει οπως δεν επιασε και στο παρελθον.

Θα προσευχομαι
για σας αδερφια μου.

εις το επανιδειν!


Σαν τα μανιταρια εμφανιζεστε τωρα τελευταια (Φανατικος, Ηρακλης, Δαβιδ κτλ)!!! Τι εγινε ρε μεγαλε? Δεν σ'αρεσουν οι συζητησεις? Δεν σ'αρεσει να διαβαζεις σκεψεις και προβληματισμους? Γιατι? Επειδη σε αναγκαζουν να σκεφτεις λιγο και να σταματησεις να τρως το κουτοχορτο που σε ταιζουν?
Δεν εισαι σε σαιτ της αρχιεπισκοπης, εισαι σε σαιτ εσωτερικισμου. Καταλαβε το!!! Εδω μελεταμε και προβληματιζομαστε, εχεις να πεις κατι - πες το! Δεν εχεις - τοτε τι το βασανιζεις το καημενο το πληκτρολογιο?

http://www.bydesignwebsights.com/ellashistory
Η πραγματική Ελληνική ιστορίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 23:18:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING
Ακου μουλα Δαβιδ ή μηπως thigi ή μηπως Ηρακλη μαθε να δεχεσαι τις αντιθετες
αποψεις.Καταλαβες;Να πας στο καναλι του Καρατζαφερη,εκει θα περασεις
καλα.Φανατικοι μουλαδες σαν εσενα καταστρεφουν και ριχνουν το
επιπεδο του Φορουμ.Εδω ανταλλασουμε αποψεις,δεν κανουμε προπαγανδα.
Το πιασες;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 09:19:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
"....Οποιος
τα βαζει με την Εκκλησια που ειναι σωμα Χριστου θα μετιανωσει πικρα..."


ΣΑΝ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ ..ΚΑΙ ΘΕΣ ΝΑ ΛΕΓΕΣΑΙ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ..ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΕ !

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 11:06:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig

Λυπάμαι που πρέπει να το συνεχίσω...

Φίλε Δαυίδ,
Από τα γραφόμενα σου καταλαβαίνω δύο πράγματα, πρέπει να είσαι πολύ νέος στην ηλικία ή θέλεις να κάνεις κακό στην εκκλησία του Χριστού. (Όχι στην άλλη "εκκλησία", η άλλη "εκκλησία" ότι είναι να πάθει το παθαίνει και μόνη της. Δεν θέλει βοήθεια).

Βρε παιδάκι μου ποιός σου είπε ότι μπορείς να κρίνεις τους άλλους; Ποιός σου είπε ότι αυτοί που σώζοντε είναι οι χριστιανοί και μόνο, ποιός σου είπε ότι οι φίλοι που ανέφερες είναι μακρυά από το δρόμο του Θεού;
Πως μπορείς να τους κρίνεις; Ποιός μπορεί να κρίνει ποιόν;
Λυπάμαι που στο λέω αλλά θα πρέπει να αλλάξεις πολλά πράγματα. Με αυτά που κάνεις δεν δείχνεις παρά ένα δρόμο διαχωρισμού και όχι δρόμο αγάπης.
Πρόσεχε φίλε μου πρόσεχε! Δεν είναι χριστιανισμός αυτός!

Φίλη Zadok,

Να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή...

Κατ' αρχάς είμαι αγοράκι...(ακόμα) και λέω να το διατηρήσω!

λες:

quote:

...πότε σου επιτέθηκα επί προσωπικού όπως λες ή σε ενόχλησα επανειλημμένα όπως ισχυρίζεσαι και σε "έπνιξα"!!!


Είπα εγώ ποτέ ότι μου επιτέθηκες; Πότε; και που; Είπα απλά ότι "πνίγικα" αλλά ΔΕΝ αντέδρασα γιατί ΔΕΝ το συζητούσες μαζί μου! Ακριβώς το αντίθετο απ' ότι έκανες!

quote:
Διαφορετικά, θα θεωρήσω τουλάχιστον αγένεια εκ μέρους σου το γεγονός ότι παρ' ότι μου αναγνωρίζεις τη μεταμέλεια, καταφέρεσαι εναντίον αναιτίως!


Οπότε ΔΕΝ υφίσταται αγένεια (μια και ποτέ δεν το είπα) και ΔΕΝ καταφέρομαι εναντίον σου! (Με εκπλήσεις!). Αν θέλεις να μιλήσουμε για οτιδήποτε είμαι στη διάθεσή σου, αλλά όταν αναφέρομαι σε κάτι συγκεκριμένο για κάποιο επίσης συγκεκριμένο θέμα σε κάποιον άλλο άνθρωπο, θα ήταν στοιχιώδες να πείς: "η γνώμη μου είναι" και όχι: "Δεν πα' να πιστεύει ότι θέλει... Ήμαρτον πια με την ψυχασθένεια της αμαρτίας!!! Έχουμε καταλήξει όλοι στους ψυχιάτρους με τον εκφοβισμό και την αμαρτωλολαγνεία!!!".

Σε ότι αφορά στο Νίκο Καζατζάκη: 1)Τον άνθρωπο τον γνώρισα μέσα από τα βιβλία του και τον εκτιμώ πολύ. Ειδικότερα το "ο φτωχούλης του Θεού" δείχνει σε ένα πρόσωπο με χριστιανικές αρχές...2) Δεν πιστεύω στις ανθρώπινες κρίσεις. Δεν με ενδιαφέρει ο παρ' ολίγον αφορισμός του γιατί πιστεύω στον Μεγάλο Κριτή! ...και 3) Ποιός είμαι εγώ που θα μιλήσω για μία ψυχή;
Θέλεις να μιλήσουμε για καταστάσεις; και να τις κρίνουμε; ευχαρίστως!όχι για ανθρώπους όμως...

quote:

ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ Η ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ (ΩΣ ΕΠΙΒΟΛΗ ΕΞΟΥΣΙΑΣ) ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.

Μη φωνάζεις βρε...με ξεκούφανες!
Βρε παιδάκι μου πως το ξέρεις ότι η εκκλησία βασίζεται στον εκφοβισμό; Μήπως ακούς τους "ΔΑΒΙΔ" των forums και όχι την εκκλησία; Σκέψου λίγο πριν τι είπα στον φίλο VIKING και μετά τα ξανασυζητάμε...
Πάντως κάνεις ΜΕΓΑΛΟ λάθος για την εκκλησία. Πριν μου απαντήσεις σκέψου τι είναι εκκλησία...

quote:
...ότι απ' τα δύο κι αν ισχύει, είναι μία απλή ΑΝΟΗΣΙΑ!!! Η αλήθεια σε μάρανε;;; Τόσοι αιώνες στο ψέμμα δεν βλέπω να σου προκαλούν τα ίδια συναισθήματα!

Τώρα δηλαδή τι μου λες; Επειδή ο δολοφόνος είναι ο τάδε, ας του φορτώσουμε άλλον ένα φόνο; Θεωρώ ότι το είπες πάνω στα νεύρα σου και το αντιπαρέρχομαι...

Το πιο "κουφό" το άφησα για το τέλος...

quote:

hrismig, δεν είσαι ικανή ούτε εσύ, ούτε κανείς άλλος να κρίνει πόσο Χριστιανή ή όχι είμαι...

Σε έκρινα; Κάθε άλλο μπορώ να πω! Το εύχομαι, το ελπίζω το προσδοκώ! Μήπως καταλάβω και εγώ ο ηλίθιος που δέχομαι τον χριστιανισμό αλλά ακόμα ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ!

Μήπως - μια και το έφερε η συζήτηση - μπορείς να μου πεις και εμένα του αδαή τι είναι χριστιανισμός;

Πάντα φίλος ...φιλενάδα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 11:06:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet
quote:

Μην τολμήσεις να προσευχηθείς για μένα, ΣΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΩ!
Η ψυχή μου μου ανήκει και να κοιτάς τη δουλειά σου!


Zadok Πάρα πολύ καλό !!! You make my day !!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 16:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
ΦΙΛΕ hrismig (αργά, αλλά μαθαίνω),

νομίζω ότι παρεξηγηθήκαμε χωρίς να διαφωνούμε σημαντικά, οπότε θεωρώ ότι είναι καλύτερα να μη συνεχίσω ν' απαντώ μία-μία στις προτάσεις.

Επαναλαμβάνω ότι ζητώ συγγνώμη αν το ύφος μου δείχνει εριστικό.
Η ουσία των γραφομένων μου δεν είναι εκεί, απλά είμαι λίγο "φλογερός" τύπος (ζώδιο της φωτιάς γαρ).΄


Θα σταθώ μόνο στο θέμα "Εκκλησία" για να προχωρήσουμε τη συζήτησή μας:

(Θα πρέπει να συμφωνήσουμε από κοινού τί εννοούμε όταν γράφουμε αυτές τις λέξεις, για ν' αποφεύγονται οι παρεξηγήσεις)

Νομίζω ότι άλλο πράγμα εννοεί ο Χριστός όταν μιλά στα ευαγγέλια για "εκκλησία" κι άλλο εμείς, όταν σ' αυτή τη λέξη αντικατοπτρίζουμε τους ιεράρχες και κατ' επέκτασιν ασκώντες επιρροήν επί των πιστών της θρησκείας.

Άλλο το ιερατείο λοιπόν κι άλλο η συγκέντρωση των πιστών στους ιερούς τόπους λατρείας, όπου το ιερατείο υποτίθεται ότι λειτουργεί.

Το παράδειγμα του Καζαντζάκη φυσικά δεν το έφερα για να κρίνουμε ανθρώπους και συμφωνώ απόλυτα με την άποψή σου, αλλά για να διδαχθούμε από τα γεγονότα, τα οποία νομίζω ότι μιλούν από μόνα τους.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 17:22:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig
quote:

Άλλο το ιερατείο λοιπόν κι άλλο η συγκέντρωση των πιστών στους ιερούς τόπους λατρείας, όπου το ιερατείο υποτίθεται ότι λειτουργεί.


Ακριβώς...άλλο το ένα και άλλο το άλλο! Άλλο το τι θα έπρεπε να είναι και άλλο το τι είναι. Άλλο η θρησκεία και άλλο η εφαρμογή της από τους ασθενείς το πνεύματι ανθρώπους.

Τέλος άλλο τα ανθρώπινα λάθη - με τις όποιες προεκτάσεις τους - και άλλο το τι πραγματικά θα έπρεπε να εμπεριέχεται σε αυτό που θέλουμε να λέγεται εκκλησία!

ΑΛΛΑ...το ιερατείο (όχι το κυρίως σώμα) κατά την ώρα των μυστυρίων εν αγνοία τους ίσως...ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ!!!

Αυτό κι αν είναι μυστύριο! Δυστυχώς μη αποδείξιμο αλλά λειτουργεί φίλη μου!

Απλώς διακρίνω ότι όλοι μας (συμπεριλαμβανομένου και εμένα) έχουμε βαλθεί να βγάλουμε τα μάτια της εκκλησίας χωρίς να δούμε το απλό. Δεν υπήρξε, δεν υπάρχει και ούτε πρόκειται να υπάρξει ποτέ, σύναξη ή ομάδα ανθρώπων που να τα κάνει όλα καλά!

Βρε εδώ με τον εαυτό μας δεν μπορούμε να τα βρούμε...με το αγόρι μας ή το κορίτσι μας, με τη μητέρα που μας μεγάλωσε...πως θέλουμε να τα δούμε όλα τέλεια μέσα από μία ολόκληρη ομάδα ανθρώπων;

Μήπως είμαστε εμείς τέλειοι;

Αυτό του Χριστού μας "ο πρώτος αναμάρτητος..." είναι πολύ μεγάλη κουβέντα φίλη μου...πολύ μεγάλη!

Γι' αυτό λέω...μήπως πρέπει να τα δούμε από τη καλή σκοπιά τα πράγματα;

Επειδή σε έχω παρακολουθήσει λίγο...και διακρίνω ότι έχεις "πάει" λίγο έως πολύ προς τα ενεργιακά...όταν σκεφτόμαστε αρνητικά για κάτι - πες μου - βοηθάει εμάς; Βοηθάει το "κάτι"; Κερδίζουμε οτιδήποτε; Μήπως προξενούμε τα αντίθετα αποτελέσματα;

Δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου πριν με "κάψεις" με τη φωτιά σου...(γη γαρ...)

χαιρετώ σε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 18:49:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ hrismig,

συμφωνώ απόλυτα με τα γραφόμενά σου. Όσο κι αν σου φανεί παράξενο, έχω την εντύπωση ότι δε διαφωνεί και κανείς άλλος.

Σ' αυτό το Φόρουμ δεν μπήκαμε για ν' αρχίσουμε ιερό πόλεμο!
Μπήκαμε για να ανταλλάξουμε απόψεις και να προσπαθήσουμε να προσεγγίσουμε κάποιους εσωτερικούς προβληματισμούς μας.

Το πρόβλημα ξεκινάει κάθε φορά, απ' όσο έχω παρατηρήσει μέχρι στιγμής, από κάποιους "υποτίθεται" περισσότερο Χριστιανούς απ' τους υπόλοιπους, οι οποίοι θεωρούν δικαίωμά τους να κατακρίνουν και μάλιστα χωρίς επιχειρήματα συνήθως, οποιονδήποτε μιλά για θρησκεία και ειδικότερα για Χριστιανισμό και δε μεταχειρίζεται την κλασική "γραμμή". Απλά, κανείς δεν πρέπει να παρουσιάζει κατ' αυτούς έναν άλλο τρόπο σκέψης. Όλοι οι "διαφορετικοί" κατατάσσονται αυτομάτως κάτω από το λήμμα "Σατανιστές", "Αντίχριστοι" κι άλλα τέτοια...

Αν θέλεις την πραγματικά προσωπική μου άποψη, ξέρεις ποιός είναι ο αγαπημένος μου μυθιστορηματικός ήρωας;

Ο ιερέας ο οποίος με την στάση ζωής του άλλαξε τη ζωή του Γιάννη Αγιάννη στους "Αθλίους" του Βίκτωρα Ουγκώ. Δεν ξέρω αν θυμάσαι την ιστορία. Αν θέλεις, θα χαρώ να την εξιστορήσω...

Αυτοί οι ιερείς είναι οι πραγματικοί λειτουργοί για μένα και αποτελούν το πνευματικό υπόβαθρο της εκκλησίας στα ανώτερα πεδία, το οποίο λειτουργεί σε κάθε μυστήριο, όπου κι αν τελείται αυτό...


Το παρόν τόπικ όμως, δεν έχει θέμα "Το μυστήριο και η Εκκλησία" (επικίνδυνο θέμα για τόπικ), αλλά το αν συμβαδίζουν τα Ευαγγέλια με την Π.Διαθήκη. Είναι αντιχριστιανικό να ερευνά κάποιος κάτι τέτοιο;


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 09/01/2004 18:51:24

Edited by - Zadok on 09/01/2004 18:55:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΑΒΙΔ
ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ

Israel
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 19:04:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΑΒΙΔ
ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΔΙΑΓΡΑΦΗΚΕ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 19:18:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης
ΔΑΒΙΔ και απο το Ισραηλ; Σε καταλαβαμε, σε καταλαβαμε... Εισαι απο τη Μαλακασα και σε λενε ΑΥΝΑΝ !!! !!! !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΑΒΙΔ
ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ

Israel
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 19:21:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΑΒΙΔ
ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΔΙΑΓΡΑΦΗΚΕ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 19:29:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta
Δεν μας παρατάς ρε Δαβίδ;...
Aν έχεις τα κότσια να κάτσεις κ να συζητήσεις με όποιους έχουν αντίθετη από σένα γνώμη...
H καραμελίτσα Aντίχριστος/μπεκρής Διόνυσος/μακριά από βουδισμό-Iνδουισμό
κ φυσικά το φοβερό κείμενο περί τιμωρίας...

K μόνο που βλέπω αυτή την αηδία-παπαγαλία είναι αρκετή TIMΩPIA
για ότι κ αν έχω διαπράξει ποτέ...


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΑΒΙΔ
ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ

Israel
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 19:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΑΒΙΔ
ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΔΙΑΓΡΑΦΗΚΕ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 19:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta
Tα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου...
Yποθέτω ότι η Bανδή είναι για σένα υποχείριο του Διαβόλου,
γι'αυτό κ η συνεχής παραπομπή... Δεν μου λες αγαπητέ μου, ποιός ο ρόλος σου;
Nα σώσεις όλους εμάς τους αμαρτωλούς; K πως αν επιτρέπεται; Δείχνοντάς μας πόσο
ευγενικός ή μορφωμένος ή με επίπεδο είναι ένας Xριστιανός;
Άσε μας ρε Δαβίδ... Bγες κ λίγο έξω/ο εγκέφαλός σου χρειάζεται EΠEIΓONTΩΣ οξυγόνο!

Δεν συνεχίζω EΔΩ. Aν θεωρήσω ότι έχω κάτι να σου πω θα το κάνω σε κάποιο
από τα πολλά σου θέματα/ούτως ή άλλως για κλείδωμα πάνε...



Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΑΒΙΔ
ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ

Israel
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 19:45:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΑΒΙΔ
ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΔΙΑΓΡΑΦΗΚΕ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy